loader

Hlavná

Pažerák

Prevencia osteoporózy: ako zabrániť krehkosti kostí v starobe

Osteoporóza je kostná patológia sprevádzaná štrukturálnymi zmenami v kostnom tkanive. Kosti strácajú pevnosť, sú krehkejšie. Ochorenie je často asymptomatické: človek nemá bolesti kĺbov, rozsah pohybov nie je obmedzený. Osteoporóza sa nachádza v diagnostike zlomenín, ktoré sa ťažko liečia. Pri liečení patológie sa používajú rôzne skupiny liekov: bisfosfonáty, hormóny, vitamín D, kalcitonín. Lieky majú mnoho kontraindikácií a vykazujú výrazné vedľajšie účinky. Preto lekári venujú osobitnú pozornosť prevencii osteoporózy. Posilnenie chrbtice a kĺbov pomáha zmierniť fyzickú aktivitu, masáž, vyváženú výživu, správny pitný režim.

Riziková skupina

Je dôležité to vedieť! Lekári v šoku: „Existuje účinný a cenovo dostupný liek na bolesť kĺbov.“ Prečítajte si viac.

Hlavným nebezpečenstvom osteoporózy je možnosť zlomenín kostí s malými nákladmi, napríklad pri páde. Ak sa choroba už vyskytla, potom hladina vápnika a vitamínu D nepomôže. Je potrebné zistiť jej príčinu, zastaviť ďalší progresiu resorpcie kostí (deštrukcia). Osteoporóza sa často stáva dôsledkom iných patológií:

 • onkológia;
 • hepatitída;
 • závažné ochorenia pečene, močových orgánov;
 • reumatoidná artritída.

Sú sprevádzané zlou absorpciou vápnika. Napriek zvýšenému obsahu stopových prvkov v tele sa kosti postupne stenčujú. Osteoporóza zmizne až po odstránení základného ochorenia. Riziková skupina zahŕňa takmer všetky ženy počas menopauzy. Počas prirodzenej menopauzy klesá produkcia pohlavných hormónov, čo narúša vstrebávanie vápnika. Hormonálna substitučná terapia sa používa na liečbu osteoporózy u pacientov a doplnky vápnika a vitamínu D sa stávajú profylaxiou..

Zvýšená krehkosť kostí sa však nie vždy stáva príčinou chronických chorôb. Zlé návyky, nevyvážená strava môže vyvolať osteoporózu. Čo sa stane spúšťou pre časté a ťažko liečiteľné zlomeniny:

 • fajčenie;
 • Zneužívanie alkoholu
 • nedostatok vápnika v potrave;
 • užívanie farmakologických liekov bez lekárskeho predpisu;
 • nízka fyzická aktivita.

Vyrovnanie sa s prvými príznakmi osteoporózy pomôže včasné odstránenie týchto provokatívnych faktorov z vášho zvyčajného životného štýlu. Lekári odporúčajú prevenciu tejto choroby už od raného detstva. Takéto poradenstvo v prípade osteoporózy je najdôležitejšie. Patológia sa najčastejšie diagnostikuje u žien počas menopauzy, ale trpia to aj malé deti. Nedostatok vitamínu D vedie k zlej absorpcii vápnika ak rozvoju kriviek. Toto ochorenie sa vyznačuje riedením a zakrivením kostí kostry..

Základné zásady zaobchádzania

Hlavným cieľom liečby osteoporózy je zníženie úbytku kostnej hmoty, stimulácia biochemických procesov jej obnovy. Praktický je komplexný prístup k liečbe tohto ochorenia pomocou estrogénov, androgénov, gestagénov, vitamínu D, bisfosfonátov a kalcitonínu. Lekár predpisuje lieky obsahujúce hormóny, pričom berie do úvahy veľa faktorov. Toto je pohlavie, vek pacienta, prítomnosť iných patológií v anamnéze, individuálna citlivosť na zložky. Pri výbere liekov pre ženy v menopauze je dôležitá prítomnosť jej maternice, fáza prirodzenej menopauzy. Hormonálne lieky nie sú predpísané pre pacientov s nasledujúcimi chorobami:

 • závažné ochorenie obličiek;
 • tromboembolické;
 • akútna tromboflebitída;
 • krvácanie z maternice;
 • závažný diabetes mellitus;
 • benígne a zhubné nádory v orgánoch ženského reprodukčného systému.

Počas hormonálnej substitučnej liečby pacienti starostlivo monitorujú krvný tlak. Pravidelným postupom sa stáva aj onkocytologické štúdium. Každoročne sa vykonáva ultrazvuková diagnostika panvy a mamografia. Ak má pacient kontraindikácie na užívanie hormonálnych liekov, potom sa kalcitonín používa na liečbu osteoporózy. Jeho priebeh príjmu vám umožní spomaliť úbytok kostnej hmoty, zvýšiť príjem vápnika v kostnom tkanive. Liek sa tiež vyznačuje analgetickou aktivitou, zrýchlením spájania kostí po zlomenine.

Lieky prvej voľby sú často bisfosfonáty. Ich použitie pomáha spomaľovať rednutie kostí. A vitamín D podporuje vstrebávanie fosforu, aktivuje produkciu chondrocytov a tvorbu kostného tkaniva. Na doplnenie zásob vápnika v tele môžu byť pacientom predpísané prípravky vápnika D3 Nycomed, Natecal, citranu vápenatého + horčíka (ortokalcium)..

Komplexné multivitamíny sú súčasťou terapeutického režimu pacienta s osteoporózou na posilnenie obranyschopnosti tela. Takéto nástroje zahŕňajú Centrum, Complivit, Supradin, Multitabs, Selmevit. Majú tonizujúci účinok, zvyšujú funkčnú činnosť všetkých životne dôležitých systémov.

Preventívne opatrenia

Liečba a prevencia osteoporózy sa uskutočňujú súčasne. Účinnosť liečby sa výrazne zvyšuje na pozadí vyváženej stravy a zavedeného pitného režimu. Mierna fyzická aktivita prispieva k rýchlej eliminácii metabolitov liečiv a znižuje ich toxické účinky. Na vykonávanie preventívnych opatrení nikdy nie je neskoro. Keď sa však objavia prvé alarmujúce príznaky, sú potrebné zmeny v bežnom obrázku. Je to zhoršenie postavenia, nadmerná strata vlasov, delaminácia nechtových platní, častá patológia zubov. Bolesť kĺbov s výraznou zmenou počasia sa tiež stáva jedným zo znakov deštrukcie kostí.

Preventívne opatrenia na zabránenie rozvoja osteoporózy a urýchlenie regenerácieSúbor opatrení zameraných na doplnenie vápnika a vitamínu D v ľudskom tele
Zvýšená pohybová aktivitaKurzy terapeutickej gymnastiky a telesnej výchovy, jogy, joggingu a prechádzok na čerstvom vzduchu, nordic walking, plávania
diétaZaradenie čerstvej zeleniny, bylín, ovocia, bobúľ, olejnatých rýb, orechov a sušeného ovocia do stravy
Odstránenie zlých návykovPrestať fajčiť, piť alkohol a drogy, ktoré nie sú predpísané lekárom, okrem kávy a silného čaju z denného menu

Vylúčenie provokačných faktorov

Abúzus alkoholu a fajčenie sú príčinou mnohých chorôb vrátane osteoporózy. Etylalkohol s pravidelným príjmom do tela postupne ničí pečeňové bunky - hepatocyty. To vedie k narušeniu metabolických procesov, má negatívny vplyv na vstrebávanie živín a biologicky aktívnych látok. Za týchto podmienok sa vápnik neabsorbuje v dostatočnom množstve a kosti sa začínajú pomaly rozkladať. Fungovanie močových orgánov - obličiek, močovodov a močového mechúra - sa zhoršuje:

 • prebytočná tekutina sa v tele hromadí, je narušená rovnováha voda-soľ;
 • tkanivá sa troskajú toxickými zlúčeninami, produktmi rozkladu etanolu.

Nikotín a toxické tabakové gumy ovplyvňujú absorpciu vápnika a fosforu v kostnom tkanive. Majú negatívny vplyv na stav žíl, tepien a kapilár. Ich steny sú tenšie, priepustnosť sa zhoršuje, začnú sa ukladať bloky zlého cholesterolu. Zlyhanie obehu vedie k nedostatočnému zásobovaniu kostí nevyhnutnými stopovými prvkami.

Lekári pripisujú zlým návykom a záväzku častého používania silných čajov, kávy a sladkých nápojov. Majú silný močopudný účinok. Zvýšené močenie spôsobuje stratu potrebných tekutinových buniek. Stopové prvky spolu s tým opúšťajú telo:

Dokonca aj „zanedbané“ spoločné problémy môžu byť vyliečené doma! Nezabudnite to rozmazať raz denne..

Všetky sa podieľajú na syntéze chondrocytov, stavebného materiálu kostí. Mnoho milovníkov kávy trpí periodickou bolesťou kĺbov v dôsledku nedostatku vápnika v tele..

Trvalé mono-diéty sa tiež považujú za zlý zvyk. Ženy, ktoré sa snažia schudnúť, začnú jesť monotónne a nepravidelne. Diéty sú obzvlášť nebezpečné, pri ktorých sa počas dňa konzumuje iba jeden produkt - kurča, ovocie, ryby. Aj keď existuje iba jeden vápnik s vysokým obsahom vápnika, situácia to nezlepší. Na jej asimiláciu sú potrebné ďalšie bioaktívne látky, ktorých nedostatok je v tele akútne pociťovaný počas stravovania.

Terapeutické cvičenie a gymnastika

Prevencia osteoporózy v starobe spočíva nielen v vzdaní sa zlých návykov, ale aj v udržiavaní tonusu kĺbov a chrbtice. Fyzikálnu terapiu a gymnastiku môžete vykonávať pod dohľadom odborníkov. Pred tréningom kompletné vyšetrenie pacientov; na základe ich výsledkov sa zostaví súbor cvičení. Prvé triedy vylučujú zvýšenú fyzickú aktivitu.

Tréning je zameraný na posilnenie aparátu väziva-šľachy, ktorý pomáha chrániť kosti pred zlomeninami. Pravidelné cvičenie pomáha zlepšovať prísun krvi do tkanív výživnými a biologickými zlúčeninami. Metabolizmus sa zrýchľuje, prispieva k regenerácii poškodenia a čisteniu toxínov a toxínov v tele. Zvýšenie pohybovej aktivity, napríklad tanca, bude mať nielen tonický účinok, ale tiež pomôže vrátiť 1-2% kostnej hmoty. Inštruktori v lekárskych centrách odporúčajú vykonávať tieto cvičenia 1-2 krát denne:

 • chôdza na mieste alebo na zemi;
 • chôdza po pätách a potom na nohách;
 • nakláňa sa dozadu a dopredu, doľava a doprava;
 • rotačný pohyb krytu;
 • hojdať si nohy;
 • drepy.

Počas tréningu by sa mali používať váhové činidlá, napríklad činky s hmotnosťou 1-1,5 kg. Vynikajúcou náhradou za fyzioterapeutické cvičenia budú joga, plávanie, nordic walking, ranné jogging. Reumatológovia poznamenávajú, že u ľudí, ktorí vedú sedavý spôsob života, sa menej kostnej hmoty absorbuje kostným tkanivom. Preto veľmi mladí ľudia, ktorí uprednostňujú trávenie času pri počítači, trpia chorobami kostí a kĺbov..

Počas výskumu bola u jedného pacienta zistená heterogenita kostnej hmoty. Prieskum odhalil určitý vzorec. Čím viac svalov jednej skupiny bolo fyzicky namáhaných, tým silnejšie boli susedné kosti.

Správna výživa pri prevencii osteoporózy

Liečba a prevencia osteoporózy bude účinnejšia pri kombinácii stravy s aktívnym životným štýlom. Tým sa zlepší absorpcia vápnika a fosforu sliznicami gastrointestinálneho traktu. Malo by sa vyhnúť stresu, ktorý negatívne ovplyvňuje trávenie. Asimilácia stopových prvkov z potravy je uľahčená častými prechádzkami alebo prácou na čerstvom vzduchu. Pod vplyvom ultrafialového žiarenia sa v tele zvyšuje produkcia vitamínu D rozpustného v tukoch. Iba v prítomnosti ergokalciferolu dochádza k úplnej absorpcii vápnika kostným tkanivom..

Čím je človek starší, tým viac stopových prvkov sa vymyje z jeho kostí. Reumatológovia v štúdii výsledkov testov zistili u pacientov nedostatočný vápnik. Nestačí, aby starší ľudia robili zmeny v strave, aby zabránili osteoporóze. Zároveň by ste mali užívať lieky alebo potravinové doplnky s vysokým obsahom tohto stopového prvku.

Všeobecné zásady výživy

Každý deň by malo do ľudského tela vniknúť približne 1 gram vápnika v ľahko stráviteľnej forme. U žien počas prirodzenej menopauzy a starších ľudí sa tento počet zvyšuje 1,5-krát. Denné menu musí nevyhnutne obsahovať mliečne výrobky (syry, tvaroh, kyslá smotana) bez farbív, príchutí a iných potravinárskych prídavných látok. Odborníci na výživu tiež odporúčajú dodržiavať tieto výživové pravidlá pri prevencii a liečbe osteoporózy:

 • prítomnosť potravín s vysokým obsahom vitamínu D, retinolu, tokoferolu, vitamínov B, mikro a makro prvkov v potrave;
 • menu je potrebné pripraviť s ohľadom na dennú normu bielkovín - 150 g. Nedostatok bielkovín bude mať nepriaznivý vplyv na stav svalov a nadbytok vyvolá dyspeptické poruchy, ktoré narúšajú absorpciu vápnika;
 • je potrebné vylúčiť alebo znížiť obsah diét v nápojoch, ktoré umývajú vápnik z tela - ide o silne uvarený čaj, kávu, limonádu;
 • počas dňa by sa malo spotrebovať asi 2 litre tekutiny bez tendencie k opuchu. Môže to byť nesýtená čistá voda, ovocné nápoje z bobúľ, zeleninové šťavy, ovocné kompoty, minerálna stolová voda.

Asi 50% denného menu by mali byť výrobky, ktoré neboli tepelne ošetrené: čerstvá zelenina, bobule, ovocie, knedle, fermentované pečené mlieko, tvaroh s kyslou smotanou s nízkym obsahom tuku. Lekári odporúčajú, aby pacienti pri varení nepridávali soľ, ale počas jedla soľ.

Odporúčané jedlo

Lekári odporúčajú diétu s vysokým obsahom vápnika pre pacientov s primárnou a sekundárnou osteoporózou. Jeho dodržiavanie tiež pomáha predchádzať výskytu patológie a zabraňuje jej progresii. Vyvážená strava je indikovaná u ľudí s dedičnými krehkými kosťami, bolesťami kĺbov, nedostatočnou produkciou vitamínu D. V týchto potravinách sa nachádza vysoká koncentrácia stopových prvkov:

 • nízkotučné kyslé mliečne výrobky - syry, kyslá smotana, tvaroh, varéty, koumiss, ayran, kefir;
 • sušené raž, otruby, pšeničný chlieb;
 • chudé mäso - kuracie prsia, králiky, teľacie mäso;
 • biela ryba - kapor strieborný, pražma, zubáč, tuniak, sardinka;
 • morské plody - slávky, chobotnice, krevety, chobotnica;
 • zeleninové plodiny - šošovica, fazuľa, zelený hrášok, cuketa, tekvica, mrkva;
 • ovocie - jablká, hrušky, slivky, čerešne, višne;
 • čerstvé bylinky, kôpr, petržlen, špenát, šalát, zeler.

V sušenom ovocí sa nachádza veľa vápnika a ďalších stopových prvkov, najmä v hrozienkach a sušených marhuliach. Všetky druhy orechov (nesolené!) Sa považujú za hlavný zdroj biologicky aktívnych látok potrebných na optimálne fungovanie pohybového aparátu..

Na doplnenie zásob vitamínu D a stimulovanie jeho produkcie v organizme 2 - 3-krát týždenne, musia byť do stravy zahrnuté lososovité ryby, slede, tráva. Obsahujú veľké množstvo omega-3 mastných polynenasýtených kyselín a vitamínov rozpustných v tukoch. Tieto zlúčeniny pomáhajú nielen odstraňovať nedostatok živín, ale tiež čistia krvné cievy zlého cholesterolu.

Zakázané výrobky

Na prevenciu osteoporózy nestačí obohatiť stravu potravinami s vysokým obsahom vápnika, fosforu, zinku a medi. Výrobky, ktoré narúšajú asimiláciu týchto základných stopových prvkov v tele, by z neho mali byť vylúčené. Čo by nemalo byť na stole:

 • žiaruvzdorné zvieratá a sublimované tuky (sádlo, margarín, majonéza);
 • párky a údené mäso;
 • Káva a kofeínové nápoje, cukrovinky s čokoládou, maslom a maslovým krémom;
 • rýchle občerstvenie, solené orechy a sušienky, hranolky;
 • domáce a obchodné uhorky, marinády a iné konzervy;
 • mastné mäso.

Vyplavovanie vápnika z kostí je uľahčené použitím potravín s vysokou koncentráciou kyseliny šťaveľovej. Je to šťaveľ a svieža rebarbora.

Prevencia osteoporózy prispieva k normalizácii vápnika v kostnom tkanive. Celkový stav ľudského zdravia sa zlepšuje a predchádza sa závažným komplikáciám. Zvýšená pohybová aktivita, strava, odstránenie zlých návykov tiež zvyšujú účinnosť liekov používaných pri liečbe osteoporózy..

Diagnóza osteoporózy. Ako skontrolovať hustotu kostí?

Analýza hustoty kostí alebo denzitometrie vám umožňuje skontrolovať pevnosť jednotlivých častí kostry. Spravidla sa vykonávajú na najviac zaťažených častiach kostry (nohy, kosti chrbtice, panvy atď.), Ktoré sú najviac náchylné na zlomeniny napätia..

Denzitometria je jediným spoľahlivým klinickým spôsobom, ako detegovať osteoporózu v skorých štádiách, ako aj zabrániť strate kostí a budúcim zlomeninám..

Kto potrebuje skontrolovať hustotu kostí?

Podľa odporúčaní reumatológov sa odporúča denzitometria:

všetky ženy po menopauze;

starší ľudia nad 65 rokov.

Vo všeobecnosti je u žien trojnásobná pravdepodobnosť, že zmäkčia kostné tkanivo ako muži. S vekom počas menopauzy nebezpečenstvo tejto choroby občas vyskočí. V tomto čase sa koncentrácia ženského hormónu estradiolu znižuje, čo vedie k narušeniu metabolizmu vápnik-fosfor v tele. Vápnik, potrebný na udržanie pevnosti kostí, sa z tela aktívne vymyje a neabsorbuje sa v správnom množstve. Čím skôr má žena menopauzu, tým väčšie je riziko osteoporózy.

Existuje aj genetická predispozícia k tejto chorobe. Genetika odhalila najmä vzťah medzi častými zlomeninami a polymorfizmom niektorých génov, ktoré sú zodpovedné za absorpciu vitamínu D v tele, enzýmu farnezyl difosfát syntázy (zodpovedného za tvorbu osteoklastov - buniek, ktoré ničia kostné tkanivo)..

Absolútne presné absolvovanie testu hustoty kostí je nevyhnutné pre tých, u ktorých sa v tele, najmä v starobe, zistil nedostatok vitamínu D.

Riziko osteoporózy sú tiež ľudia trpiaci sprievodnými chorobami. Tie obsahujú:

Ochorenia endokrinného systému (tyreotoxikóza, diabetes mellitus typu I, Itsenko-Cushingov syndróm atď.);

Chronické zlyhanie obličiek;

Ochorenia krvi vrátane rakoviny (lymfóm a leukémia);

Chronická obštrukčná choroba pľúc.

Pomerne často sa osteoporóza v starobe diagnostikuje u ľudí, ktorí počas svojho života trpeli alkoholizmom a viedli sedavý životný štýl. Fajčenie tiež negatívne ovplyvňuje hustotu kostí v priebehu času..

Ľudia s astenickou postavou a tenkými kosťami, ktorých telesná hmotnosť sa pohybuje medzi 58 - 60 kilogramami, sú často ohrození osteoporózou..

Paradoxne je pravda, že osteoporóza sa často zisťuje u profesionálnych bežcov a ľudí s nadmerným potením, pretože vápnik sa z krvi vypiera potom..

Druhy testov na osteoporózu

Existuje niekoľko metód na meranie hustoty kostí. Stacionárne kostné denzitometre sa používajú na skenovanie veľkých častí tela: chrbtice, bedier alebo kompletného vyšetrenia kostry. Môžu vykonávať dva typy výskumu:

DRA (dvojitá röntgenová absorpčná spektrometria). Lekári považujú túto metódu za najspoľahlivejšiu a najpresnejšiu na zistenie osteoporózy. Lekár dokáže rozpoznať negatívne procesy, ktoré už začínajú stratou kostí 2-3%.

CT sken (kvantitatívna počítačová tomografia) sa zvyčajne používa na meranie trabekulárneho kostného tkaniva - najmä chrbtice. Pomocou KKT je možné detegovať zmeny kostí s menej hustou štruktúrou. Táto metóda sa tiež používa na testovanie účinnosti liečby osteoporózy..

S pomocou mobilných kostných denzitometrov sa spravidla skúmajú malé oblasti: prst, zápästie, patella, dolná časť nohy alebo chodidlo. Toto je dobrá alternatíva, ak z nejakého dôvodu nie je možné naplánovať štandardné skenovanie DXA. Denzitometria jednotlivých častí tela je rozdelená do niekoľkých typov:

PDRA (periférna duálna energetická röntgenová absorpčná spektrometria) sa používa na vyšetrenie zápästia alebo kosti chodidla..

OPA (single-energy x-ray absorptiometry) sa používa na meranie hustoty distálnych úsekov polomeru, humeru a kalkane..

Ultrazvuk (kvantitatívny ultrazvuk) sa používa aj pre jednotlivé stránky, pričom namiesto röntgenového žiarenia sa používa ultrazvuk.

PCCT (periférna kvantitatívna počítačová tomografia) podľa princípu činnosti je rovnaká ako pri CT, ale používa sa hlavne na meranie hustoty polomeru, predlaktia, dolných končatín, kalkane atď..

Je denzitometria zahrnutá do zoznamu povinného zdravotného poistenia?

Prijatie reumatológa a liečba osteoporózy v Ruskej federácii je súčasťou programu povinného zdravotného poistenia, avšak samotný postup denzitometrie nie je. Je to platená služba, ale je relatívne lacná - okolo 2500 rubľov.

Na webovej stránke Federálneho fondu pre MHI a Ministerstva zdravotníctva Ruskej federácie však nenájdete žiadne konkrétne informácie o tom, či je denzitometria zahrnutá do zoznamu bezplatných postupov. Ide o to, že každý región Ruskej federácie má svoj vlastný program a vlastný zoznam služieb. Určuje ich územný fond povinného zdravotného poistenia (TFOMS). V niektorých regiónoch môže byť denzitometria zahrnutá do povinného zdravotného poistenia, v niektorých nie..

V každom prípade by vám odporúčajúci lekár-reumatológ mal podať odporúčanie. Ak sa chcete bezplatne zaregistrovať na denzitometriu, musíte mať:

smer z kliniky;

V prípade platených služieb sa vyžaduje iba pas a lekárska karta.

Prečo musím podstúpiť druhé vyšetrenie hustoty kostí?

V lekárskej komunite neexistuje jednomyseľnosť, pokiaľ ide o to, ako často by sa mala vykonávať denzitometria. Všetko záleží na hĺbke problému a závažnosti osteoporózy. Pri skutočnej diagnóze môže byť potrebné každý mesiac následné vyšetrenie na sledovanie dynamiky zmien v kostnom tkanive..

Pri obvyklej diagnóze a neprítomnosti vážnych problémov bude potrebné nový test najskôr po troch rokoch - aspoň takéto odporúčania vydá Americká lekárska asociácia. Odborníci poznamenávajú, že hustota kostí sa mení tak pomaly, že zapadá do chyby, ktorú vytvára denzitometer.

Odborníci z Medzinárodného fondu pre potláčanie osteoporózy (IOF) však trvajú na tom, že ak existujú rizikové faktory, malo by sa každý rok vykonať rutinné vyšetrenie. V každom prípade je potrebné tento postup zistiť od lekára..

Najlepšie liečby osteoporózy u starších žien

Hormonálne zmeny u starších žien súvisiace s vekom, znížená fyzická aktivita, rôzne chronické choroby získané v priebehu rokov a niektoré ďalšie faktory komplikujú liečbu osteoporózy, pretože štandardná lieková terapia je nedostatočná a neúčinná. Liečebný režim pre starších pacientov má štyri vlastnosti:

1. Veľký význam majú nedrogové metódy liečby a prevencie choroby:

 • zvýšiť fyzickú aktivitu a vyhnúť sa ostrému a nadmernému zaťaženiu;
 • povinné denné vystavenie slnku (aj v zime);
 • strava by mala byť obohatená o potraviny obsahujúce vápnik a fosfor.

2. Lieky sa predpisujú na dlhú dobu, použite kombinovanú liečbu: lieky od 3 - 4 skupín súčasne (bisfosfonáty v kombinácii s vápnikom, aktívne metabolity vitamínu D, kalcitonín, soli fluoridov), pretože jedna skupina nestačí na dosiahnutie pozitívneho výsledku.

3. Je potrebné používať lieky proti bolesti a svalové relaxanciá v súvislosti s takmer konštantnou bolesťou chrbta a kostí u starších žien spôsobenou osteoporózou..

4. Pozornosť by sa mala venovať liečbe chorôb, ktoré zhoršujú priebeh osteoporózy a menia toleranciu a účinnosť liekov (ateroskleróza, chronické poruchy trávenia, hypertenzia)..

Svalový relaxant Midokalm zmierňuje bolesť u pacientov s osteoporózou jednorazovo, uvoľňuje svaly a nervové zakončenie. Má sa užívať iba podľa pokynov lekára.

Kompetentný prístup k liečbe osteoporózy a prevencii traumatických situácií u starých žien pomáha predchádzať závažným následkom choroby (vypnutie, viacnásobné, opakujúce sa zlomeniny), zbaviť pacientov chronickej bolesti a výrazne zlepšiť kvalitu a predpokladanú dĺžku života.

Ďalej sa podrobne zaoberáme liečebnými metódami na osteoporózu u starších pacientov, pričom sa zdôraznia charakteristické aspekty takejto terapie.

Diéta na osteoporózu

Odporúčania pre všetkých pacientov

Denné použitie aspoň jedného z potravín bohatých na vápnik a vitamín D: syr, tvaroh, kyslá smotana, kefír a iné tekuté fermentované mliečne výrobky (fermentované pečené mlieko, jogurt), ryby (vrátane morských, tukových odrôd), vajcia, bylinky, brokolica, tekvica mrkva.

Je žiaduce zvýšiť v strave podiel výrobkov obsahujúcich fosfor, ktorý je potrebný aj na budovanie silného kostného tkaniva: hydina, hovädzie a teľacie mäso, pečeň, orechy..

Poznámka: fosfor, ktorý bol prijatý súčasne s vápnikom, porušuje jeho asimiláciu, a preto výrobky s prevažujúcim obsahom vápnika alebo fosforu musia byť rozdelené do rôznych jedál. Napríklad mäso by sa nemalo konzumovať s fermentovanými mliečnymi nápojmi..

Ponuky sú obohatené o vitamíny a minerály nachádzajúce sa v čerstvej zelenine, ovocí a šťavách - s regeneračným účelom.

Obmedzenie alebo vylúčenie výrobkov, ktoré narúšajú vstrebávanie vápnika alebo prispievajú k jeho rýchlemu vylučovaniu. Sú to: silné kofeínové nápoje (káva, čaj, Coca-Cola), sýtené nápoje, tuhé tuky (margarín, bravčové mäso, jahňacie), soľ a slané potraviny, konzervované potraviny, marinády, údené mäso, párky.

Pri osteoporóze by ženy staršie ako 50 rokov mali konzumovať najmenej 1 000 mg vápnika denne. Kliknite na fotografiu pre zväčšenie

Pokyny pre výživu starších žien s osteoporózou

Plnotučné mlieko a kyslé mliečne výrobky nie sú pre vás dobrým zdrojom vápnika. Aj keď je mlieko bohaté na vápnik, jeho schopnosť tráviť sa s vekom výrazne zhoršuje a vápnik z neho jednoducho neabsorbuje..

V starobe a starobe veľa žien odmieta mäsové výrobky alebo ich nahrádza klobásami a klobásami. Nerobte to, pretože párky nemajú potrebnú výživnú hodnotu a obsahujú príliš veľa soli, ktorá je škodlivá pri osteoporóze. Ak máte problémy so žuvaním, pripravte mleté ​​mäso.

Oprava fyzickej aktivity a životného štýlu

Odporúčania pre všetkých pacientov

 • Mierna fyzická aktivita pomáha posilňovať svaly a kosti. Pri osteoporóze je však dôležité udržiavať rovnováhu a vylučovať príliš ostré a nadmerné zaťaženie, ktoré môže viesť k zlomeninám. Neexistujú žiadne špeciálne cvičenia na osteoporózu..

Pravidelne robte ľahké ranné cvičenia, zahrievajte sa počas dňa, robte dlhé prechádzky počas denných hodín (pretože slnečné svetlo je potrebné na vytvorenie aktívnych foriem vitamínu D). Nezabudnite zahrnúť vyvážené cvičenia (ľahká gymnastika so zavretými očami), vzpieranie (s postupným zvyšovaním hmotnosti). Plávanie sa ukazuje ako šport, ktorý je vzhľadom na riziko zlomenín celkom aktívny a čo najbezpečnejší..

 • Uvoľnite chrbát a chrbticu - počas dňa niekoľkokrát relaxujte 30 minút, ležte na chrbte na rovnom povrchu s valčekmi pod krkom a spodnou časťou chrbta..
 • Dobrú vykládku a ochranu pred zlomeninami stavcov zabezpečujú korzety (ortézy), ktoré sa veľmi odporúčajú nosiť nepretržite v starobe a odstraňujú ich iba počas nočného a denného odpočinku..
 • Thoracolumbar korzet sa používa na prevenciu zlomenín pri osteoporóze

  Odporúčania pre staršie ženy

  Staršie ženy, ktoré sa ťažko pohybujú, by sa stále nemali vzdávať gymnastiky a každodenných prechádzok. Mali by používať pomoc príbuzných alebo palíc, bariel, kočíkov - ale musíte chodiť.

  Ak nie je možné vykonávať plnohodnotnú gymnastiku so sklonmi a zákrutami, môžete vykonávať iba flexionálne predlžovanie končatín, zaťaté ruky a iné relatívne jednoduché cvičenia a robiť ich každý deň..

  Ak majú starší pacienti ťažkosti, ako sú závraty, hučanie v ušiach, dezorientácia v priestore, problémy so zrakom, je potrebné byť mimoriadne opatrný pri pohyboch a pohyboch, ktoré spôsobujú stres na vizuálnom a vestibulárnom aparáte (stojaci na stoličke alebo v iných výškach, stúpa na schodoch). Ženy majú v každodenných situáciách často ťažké zlomeniny femorálneho krku (vstal som na stoličku a zavesil záclonu - cítil som závraty, padol). Preto pri domácich prácach, ktoré si od vás takéto úsilie vyžadujú, použite pomoc príbuzných alebo sociálnych pracovníkov. Aby sa znížilo riziko zranenia, je tiež potrebné zmeniť domáce prostredie, aby boli miestnosti priestrannejšie a pohodlnejšie na pohyb, aby sa zabezpečilo jasné osvetlenie..

  Lieky pre staršie ženy

  Nasledujúcich šesť skupín liekov sa osvedčilo pri liečbe osteoporózy u starších a senilných žien:

  (ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

  1. Bisfosfonáty (Xidiphon, Bonephos, Osteotab)

  Lieky z tejto skupiny zastavujú ničenie kostí a prispievajú k posilneniu a tvorbe nového kostného tkaniva. Je vhodnejšie používať moderné lieky, ktoré sú pohodlnejšie na použitie - alendronát, bonviva, aklast.

  2. Vápnikové prípravky (kalcin, glukonát vápenatý)

  Zobrazené pre všetky skupiny pacientov s osteoporózou. V žiadnom prípade by sa nemali užívať súčasne s bisfosfonátmi: ak lekár predpísal obidve lieky, interval medzi nimi by mal byť najmenej 4 hodiny..

  3. Aktívne metabolity vitamínu D (aquadetrim, etalfa)

  Staršie ženy majú vždy nedostatok vitamínu D, čo je jeden z rizikových faktorov osteoporózy. Preto je jeho ďalšie zavedenie (okrem jedla) nevyhnutné tak na prevenciu, ako aj na liečenie osteoporózy u pacientov starších ako 60 rokov. Existujú kombinované prípravky vápnika a vitamínu D (vápnik D3 nycomed, natcal D3).

  4. Kalcitonín (sibacalcín, myakalcik)

  Inhibuje ničenie kostí a súčasne pomáha znižovať bolesť. Liek sa uvoľňuje vo forme nazálneho spreja, pričom sa podáva v opakovaných cykloch.

  5. Fluoridové soli (monofluorofosforečnan sodný)

  Stimulujte tvorbu kostí. Sú predpisované súčasne s vápnikom a vitamínom D.

  6. nesteroidné protizápalové lieky (ibuprofén, nimesulid) a svalové relaxanciá (baklofén, sirdalud)

  Zastavte bolesť.

  Na elimináciu úbytku kostnej hmoty pri osteoporóze sa Miacalcic predpisuje vo forme nazálneho spreja. Vezmite si ho s vápnikom a vitamínom D

  Lieky obsahujúce estrogén, ktoré sa široko používajú na liečbu žien s postmenopauzálnou osteoporózou (vo veku 45 - 55 rokov), hoci sú však účinné pre starších a senilných pacientov, používajú sa menej často kvôli vedľajším účinkom (zvýšený tlak, riziko trombózy, rakovina). prsníka, strach z obnovenia maternicového krvácania). Ak sú estrogény stále predpisované, uprednostňuje sa použitie tibolonu (má minimálne riziko obnovenia krvácania z maternice)..

  Liečba sprievodných chorôb

  Priebeh osteoporózy významne zhoršujú rôzne chronické ochorenia, ktoré sa vyskytujú u mnohých starších pacientov. Hypertenzia, ateroskleróza, choroby tráviaceho ústrojenstva a iné chronické patológie by sa mali brať do úvahy - tak z hľadiska zvýšenia rizika traumatických situácií (v dôsledku závratov), ​​ako aj z hľadiska zhoršenej absorpcie liekov z osteoporózy a ich interakcie s inými liekmi..

  U starších pacientov užívajúcich tabletky na spanie a antipsychotiká (lieky na liečbu duševných porúch) z akéhokoľvek dôvodu musíte prehodnotiť potrebu ich použitia, pretože lieky tejto skupiny znižujú pozornosť a zvyšujú riziko zranení..

  záver

  Osteoporóza u starších žien je vážnym problémom, ktorý môže drasticky znížiť kvalitu a dĺžku života, čo môže viesť k zdravotnému postihnutiu. Správna liečba osteoporózy musí nevyhnutne zohľadňovať charakteristiky súvisiace s vekom pacientov a môžu ju predpísať traja lekári: terapeut spolu s endokrinológom a ortopedickým traumatológom. Pamätajte, že zanedbávanie a samoliečba môže viesť k závažným zlomeninám a úplnej nehybnosti.

  • V kontakte s
  • Facebook
  • cvrlikání
  • spolužiaci
  • Môj svet
  • Google+

  V hornej časti komentára je posledných 25 blokov otázok a odpovedí. Galina Pivneva, vysokoškolské vzdelanie v oblasti ľudského zdravia, učiteľka základov zdravia, odpovedá na otázky pod prezývkou Alex admin..

  Odpovede na komentáre zverejňujeme raz týždenne, zvyčajne v pondelok. Prosím, neduplikujte otázky - všetky sa k nám dostanú.

  Moja matka žila 88 rokov, ale nikdy nepila mlieko (alergia), nejedla žiadne mliečne výrobky a nemala žiadne príznaky osteoporózy. Nikdy som nešiel k moru a neopaľoval som sa na slnku. Ako to vysvetliť ?

  Olga, každá osoba má svoje individuálne vlastnosti tela. Okrem toho mohla získať všetky potrebné prvky z niektorých ďalších produktov. A slnko je dnes často dosť agresívne, a preto nikomu neodporúčam opaľovať sa, okrem tieňa a kúsok po kúsku.

  Osteoporóza u starších a senilných pacientov nie je CHOROBA, ale PODMIENKA muskuloskeletálneho systému. U žien sa prejavuje oveľa ostrejšie ako v panstve mužov. V prípade „menopauzy“ u žien a následnej „menopauzy“ trvá a prichádza oveľa rýchlejšie (2-5 rokov) ako u mužov, existujú výnimky. Preto by túto „chorobu“ nemal liečiť ortopedický traumatológ, ale endokrinológ so špecializáciou na „ŽENSKÉ GERONTOLÓGIE“. A všetky tieto „lieky“, ktoré podporujú vstrebávanie vápnika z potravín, nie sú účinné bez špeciálnej hormonálnej podpory..

  Dobrý deň, hosť. Ďakujeme vám za pridanie k nášmu článku a zohľadníme vaše pripomienky..

  Dobrý deň ! Mám 57 rokov, s diagnostikovanou osteoporózou bedrovej chrbtice. Lekár odporúča podať injekciu lieku PROLIJA a navyše prípravu vápnika a vitamínu D. Tento liek je však nový - čo o ňom môžete povedať ?

  Ahoj Irina. Prolia nie je takým novým liekom a už dlho sa odporúča pri chorobách, ako je osteoporóza, najmä v postmenopauzálnych obdobiach (liek sa získal pomocou genetickej technológie, je analógom ľudskej monoklonálnej protilátky). Pokiaľ ide o účinnosť tejto drogy, je nesprávne posúdiť túto skutočnosť, pretože všetko je čisto individuálne.

  Dobrý deň! Moja teta má 89 rokov, má osteoporózu, prechádzky, ohýbanie v pravom uhle, chrbtica je zakrivená, ako môžem svojej tete čo najviac pomôcť, aj keď sa môžem narovnať?

  Valentina, s osteoporózou, je patologické zakrivenie kostry a pomôcť mu narovnať sa vo veku 89 rokov je, bohužiaľ, nemožné. Toto zaťaženie eliminuje udržiavanie normálnej telesnej hmotnosti. Vykonávanie pravidelných fyzických cvičení zvyšuje vytrvalosť kostí a pomáha v nich udržiavať vápnik. Predpíšte lieky, ktoré regulujú vápnik obsahujúci vápnik a metabolizmus vápnika a bránia vylúhovaniu vápnika z kostného tkaniva, ako aj vitamíny. D. Doplnky fluoridov pomáhajú posilňovať kosti. Môžete požiadať reumatológa o vymenovanie špeciálneho korzetu.

  Ahoj! Po denzitometrii mu bola diagnostikovaná osteoporóza bedrovej chrbtice a osteopénia bedrových kĺbov. Paradoxne v žiadnom zdravotníckom zariadení v našom meste neexistuje špecialista, ktorý by sa zaoberal týmto problémom, jednoducho by ich poslali z jednej kancelárie do druhej, pokrčil plecami. Nevedia ani, aké testy majú určiť, aby zistili nedostatok vápnika. Odborník na výživu mi odporučil piť 3 mesiace horčíka, potom 3 mesiace vitamínu D, potom Bonvivy, a to je všetko, čo som dosiahol za 1,5 roka. Horčík nemohol trvať dlho, objavila sa ťažká zápcha. Mám dobré výsledky v súvislosti s TSH a T4, nikto neurčil žiadne ďalšie vyšetrenia a analýzy. Prosím ťa, poradím, čo ďalej? Mám 54g, menopauza, samozrejme, čas sa kráti, ja jednoducho neviem, čo mám robiť? Bývam veľmi ďaleko od Moskvy a dokonca aj Novosibirska. Vopred ďakujem!

  Kira na internete nie je liečená. Všetky lieky môže predpísať iba lekár v individuálnej dávke, berúc do úvahy kontraindikácie. Aby sa dosiahlo čo najpriaznivejšieho účinku liečby sakrálnej chrbtice, pacientovi je predpísaná špeciálna strava, ktorá obsahuje potraviny s vysokým obsahom vitamínu D a vápnika. Spravidla sa jedná o mliečne výrobky, ako sú syr, kefír, tvaroh, jogurty atď. Je zobrazené ľahké cvičenie. Môže to byť ranný beh. Veľmi užitočnou liečbou celého chrbta je kúpanie a masáž problémových oblastí hrebeňa..

  Hlavným dôvodom, ktorý viedol k rozvoju osteoporózy, je hormonálna porucha. Preto by bolo potrebné absolvovať hormonálne testy a poradiť sa s gynekológom.

  Zlomeniny kostí u starších ľudí: príčiny, následky a metódy liečby

  Z tohto článku sa dozviete:

  • Prečo majú starší ľudia často zlomeniny kostí??
  • Aké sú rozdiely medzi zlomeninami kostí u starších ľudí a zlomeninami u mladých ľudí?
  • Aké typy zlomenín kostí najčastejšie diagnostikujú lekári u starších ľudí?
  • Ako liečiť zlomeniny u starších ľudí?
  • Aké opatrenia na prevenciu zlomenín je potrebné dodržiavať v starobe?

  U starších ľudí sa často vyskytujú zlomeniny. Čím je osoba staršia, tým sú kĺby krehkejšie. Je to kvôli vylúhovaniu vápnika z kostí, v dôsledku ktorého už do 60 rokov nie sú tak silné ako u mladých. V starobe kostné tkanivo stráca svoju hustotu, stáva sa poréznym a zraniteľným. To často vedie k zraneniam kĺbov a susedných kostí. Z tohto článku sa dozviete, aké sú zlomeniny kostí u starších ľudí, ako sa vykonáva diagnostika, aké liečebné a rehabilitačné metódy sú k dispozícii..

  Najlepšie ceny služieb starostlivosti o starších v Moskve a regióne!

  10 dní zadarmo!

  Dom s opatrovateľskou službou v ľavom brehu

  10 dní zadarmo!

  Dom s opatrovateľskou službou v štvrti Terekhovo

  10 dní zadarmo!

  Domov dôchodcov v ľavom brehu

  10 dní zadarmo!

  Ošetrovateľský dom v Khimki

  Príčiny zlomenín kostí u starších ľudí

  Medzi všetkými ľuďmi hľadajúcimi lekársku pomoc v dôsledku zlomenín je 25% starších pacientov. Takéto značné množstvo je spojené s nezvratnými zmenami v kostnom tkanive. Vylúhovanie vápnika z kostí v dospelosti vedie k významnému zníženiu ich sily. Zlomeniny môžu spôsobiť aj staršie osoby súvisiace s vekom..

  Čím je človek starší, tým viac sa zhoršuje jeho videnie, jeho reakcie klesajú a jeho sluch sa zhoršuje. Títo ľudia sú vo veľkom nebezpečenstve. Často sa stretávajú s úrazmi v domácnosti a pádmi na ulici a doma. Starší ľudia majú svalovú slabosť, chvenie rúk a nôh, bolesti hlavy a závraty. Zvyšuje sa tým riziko zranenia a zlomenín. Okrem toho si musíte pamätať na možnosť krátkodobej straty vedomia, výskytu mdloby, infarktu a mozgovej príhody v starobe..

  Dôvodom zvýšeného výskytu zlomenín u seniorov je osteoporóza, ktorá sa vyznačuje znížením hustoty kostí. Preto sú kosti starších ľudí náchylnejšie na zlomeniny. Riziko kĺbového poškodenia nie je vylúčené ani pri najmenšom zranení. Zlomeniny na „známom mieste“ - toto je lekársky názov zlomenín kostí u starších ľudí spojených s osteoporózou. Najzraniteľnejšie sú členky, plecia, boky a holenná kosť.

  Dislokácia nie je pre starších ľudí charakteristická, na rozdiel od mladých ľudí a ľudí stredného veku. Je to kvôli strate elasticity kĺbovej kapsuly a väzov, tvorbe vápenatých usadenín v kostnom tkanive. K dislokácii nedochádza osobitne a môže dôjsť iba k zlomenine. Inými slovami, trauma u mladého človeka s dislokáciou je vždy zlomeninou starého človeka, ceteris paribus.

  odporúča

  Komplikácie po zlomenine kostí u starších ľudí

  Prekročením päťdesiatročného medzníka je človek vystavený zvyšujúcemu sa počtu chorôb a súvisiacich komplikácií. Pretože starší človek pociťuje počas zlomeniny silný stres, dochádza k exacerbácii existujúcich patológií. Pri liečbe a obnove tela po poškodení kĺbov je potrebná dlhodobá imobilizácia. U starších ľudí sa často vyskytujú chronické choroby. Ak sú zlomeniny postihnuté najmä zlomeninami dolných končatín, zhoršujú sa chronické ochorenia vnútorných orgánov a trpia ďalšie životne dôležité systémy tela. Takmer všetky zlomeniny v starobe vedú k zhoršeniu existujúcich chronických chorôb.

  V prípade vážnych zranení nútený odpočinok na lôžku spôsobuje narušenie plného obehu, čo negatívne ovplyvňuje celkový stav staršej osoby. Výskyt vredov zhoršuje situáciu. Existuje tiež riziko kongestívnej pneumónie.

  Zníženie elasticity arteriálnych stien s nástupom staroby vedie k vzniku rozsiahlych krvácaní, modrín a hematómov v miestach zlomenín..

  Z dôvodu zvýšenej zrážanlivosti krvi a kŕčových žíl - patológií charakteristických pre starších ľudí - dochádza k upchávaniu krvných ciev so zvýšenou pravdepodobnosťou tvorby krvných zrazenín a ich ďalšiemu oddeľovaniu. Dlhodobý pobyt v polohe na chrbte spolu s uvoľnenou krvnou zrazeninou predstavuje pre staršieho pacienta hrozbu smrti. Je to spôsobené skutočnosťou, že oddelená krvná zrazenina môže spôsobiť mŕtvicu, tromboembólizmus, srdcový infarkt a ďalšie smrtiace choroby..

  Komplikované posttraumatické komplikácie v dôsledku zlomeniny krčka stehnovej kosti vedú v 25% prípadov k úmrtiu starších pacientov do jedného roka..

  odporúča

  Typy zlomenín kostí u starších ľudí

  Najčastejšie sa v starobe vyskytujú tieto typy zlomenín kostí:

  1. Zlomeniny dolného polomeru.

  Nastane, keď človek pri páde natiahne ruku dopredu. Pri absencii komplikácií ošetrenie spočíva v aplikácii sadry. Ak je zlomenina komplikovaná posunom kostí alebo lekár diagnostikuje nemožné zostrihanie pri použití dlahy, kosti sa spoja pomocou pletacích ihiel.

  Na obnovenie integrity polomeru zvyčajne stačí šesť týždňov. Na vrátenie motorickej aktivity je priradená skupina cvičení.

  2. Zlomenina krku ramena.

  Ak osoba spadne na ruku položenú dozadu alebo pritlačenú k telu, často sa vyskytne zranenie ramena. V prípade prudkého trhnutia je tiež možná zlomenina pažeráka u starších ľudí.

  Ak zlomenina nemá žiadne posunutie, stačí pripevniť obväzy. V opačnom prípade sa redukované fragmenty kostí kombinujú s použitím kostrovej trakcie. Pri ťažko komplikovaných zlomeninách sa vykonávajú pokládky platní.

  Rovnako ako v prípade zlomeniny predlaktia, obnovenie zlomenej končatiny v ramene trvá asi šesť týždňov s ďalšou rehabilitáciou, aby sa úplne obnovila funkčnosť ramena..

  3. Transdermálne a suprakondylické zlomeniny humeru.

  Takéto zlomeniny sa vyskytujú, keď človek padá na ohnutý lakeť. Počas liečby sa na zranenú ruku aplikuje sadra a fixačný obväz. V ťažkých prípadoch sa uchýlite k trakčnému traktu alebo chirurgickému zákroku. Po šiestich týždňoch sa sadra odstráni a potom sa motorická funkcia obnoví rovnakým spôsobom ako pri iných zlomeninách rúk..

  4. Zlomeniny krčka stehennej kosti.

  Najzraniteľnejším miestom zlomenín je krk stehennej kosti. Toto je časť stehna, ktorá predstavuje hlavnú záťaž. V dôsledku nárazu sa u starších osôb vyskytne zlomenina podporného kĺbu. Toto je najhoršie možné vyliečenie zranenia. Vo väčšine prípadov človek očakáva veľmi dlhú rehabilitáciu. Príčina zlomenín bedra spočíva v znížení kostnej sily v starobe. Najčastejšie sú ženy nad 60 rokov zranené. Aby sa zabránilo kongestívnej pneumónii, srdcovým infarktom, mozgovým mozgovým príhodám a iným závažným komplikáciám, je dlhodobý odpočinok v posteli kontraindikovaný. V prípade zlomenín krčka stehennej kosti sa najčastejšie používa chirurgický zákrok, pri ktorom sa na obnovenie kĺbu používajú ihly, taniere a špendlíky. Lekári sa niekedy uchyľujú k nahradeniu pôvodného kĺbu za umelý. Konzervatívna liečba ohrozuje pravdepodobnosť úmrtia v 60% prípadov.

  5. Špirálové zlomeniny bedra.

  V dôsledku osteoporózy nemôže stehenná kosť u starých ľudí plniť svoju funkciu udržiavania tela, rovnako ako v mladom veku. V dôsledku stresu, ktorý nie je kompatibilný s schopnosťami tela, sa u staršieho človeka vyskytne zlomenina trochanterickej kosti. Kvôli veku nie sú fragmenty schopné rásť spolu samy. Ako liečba sa vykonáva chirurgický zákrok na obnovenie kosti alebo jej nahradenie implantátom. Rehabilitácia trvá najmenej šesť mesiacov. Po ukončení prevádzky je potrebné vybaviť lôžko a životnosť v súlade s novými podmienkami. Na realizáciu normálneho života je potrebné poskytnúť všetku pomoc blízkym.

  6. Zlomeniny holenných kondylov.

  Zvyčajne sa vyskytujú, keď človek padá na rovné nohy alebo kolená. A tiež zlomenina sa môže vyskytnúť pri priamom úraze a môže byť komplikovaná krvácaním do kĺbu. Kvôli zložitosti kostnej fúzie s týmto typom zlomeniny sa prístroj Ilizarov používa na regeneráciu lekármi. V málo zložitých prípadoch postačí sadra. V situáciách, keď nie je možné použitie týchto metód, sa vykoná chirurgický zákrok.

  Zotavenie poškodenej končatiny trvá asi šesť mesiacov. Pri rehabilitácii sa využívajú masážne a fyzioterapeutické cvičenia. Zlomenina tibie u starších ľudí v prípade úspešnej liečby nespôsobuje veľmi negatívne následky.

  Najlepšie ceny služieb starostlivosti o starších v Moskve a regióne!

  Dom s opatrovateľskou službou v ľavom brehu

  Dom s opatrovateľskou službou v štvrti Terekhovo

  Ošetrovateľský dom v Khimki

  7. Zlomeniny členka.

  Keď starší človek zastrčí nohu a padá na ňu, nastane zlomenina členka. Pri liečbe je hlavnou podmienkou zaistenie nepohyblivosti členku. Za týmto účelom sa na miesto poranenia nanesie omietka s kovovým „strmeňom“. Tuhosť konštrukcie vám umožňuje prenášať telesnú hmotnosť na poškodenú nohu bez použitia barly.

  Funkčnosť poškodeného kĺbu sa obnoví asi po 2 mesiacoch. Uplynie niekoľko týždňov až do úplného uzdravenia, až do tohto okamihu zostane starší človek chromý a má problémy s chôdzou.

  odporúča

  Liečba zlomenín kostí u starších ľudí

  Na diagnostiku a liečbu zlomenín horných a dolných končatín u starších ľudí sa vyberajú rovnaké metódy a metódy ako u pacientov iných vekových skupín. Avšak kvôli prítomnosti sprievodných chorôb môže byť pred liečbou zlomenín potrebná dôkladná anamnéza.

  1. Zlomenina polomeru.

  Vo väčšine prípadov sa prejavuje vo forme rozdrveného poškodenia, ktoré sa prejavuje ako subluxácia alebo dislokácia lakťového kĺbu. Poranenie je sprevádzané silnou bolesťou a deformáciou predlaktia. Nedostatok vytesnenia kostných fragmentov a závažný opuch neumožňujú vizuálne pozorovať deformáciu. Na palpácii miesta zlomeniny sa bolesť zosilňuje. Každý pohyb prstov tiež spôsobuje bolesť. Povaha zlomeniny a prítomnosť vytesnených kostných fragmentov sa stanoví pomocou röntgenového žiarenia. Fotografie sa robia v dvoch projekciách - prednej a bočnej.

  Aby sa znížila bolesť pri preprave zraneného, ​​na postihnutú ruku sa umiestni pneumatika špeciálne navrhnutá na prepravu alebo pneumatika bez lekárskeho predpisu. Začiatok miesta je základňou prstov, koniec je hornou časťou predlaktia. Na zmiernenie stavu pacienta a minimalizáciu bolesti počas predĺženého transportu sa podáva injekcia 25% roztokom analgínu. Morfín a Promedol sa nepoužívajú pre starších ľudí z dôvodu negatívneho vplyvu na činnosť dýchacieho systému.

  Pri liečení zlomenín je prvoradou úlohou obnoviť integritu kĺbu premiestnením fragmentov polomeru. Ďalej sa aplikuje špeciálna sadra. Prevažná väčšina prípadov sa rieši ambulantne..

  Ihneď po imobilizácii je pohyb kĺbov u starších ľudí ťažký. Preto lekári kvôli akémukoľvek poškodeniu rúk zlomeninami odporúčajú, aby pacienti aktívne pohybovali prstami, ohýbali a uvoľňovali lakť, vykonávali pohyby ramena. Akákoľvek fyzická aktivita predpísaná špecialistom je dobrý spôsob, ako zabrániť vzniku ťažkostí pri pohybe kĺbov.

  Imobilizácia poškodenej končatiny pokračuje mesiac a pol alebo dlhšie. Po fúzii kĺbových kostí (urobí sa kontrolný obrázok) sa sadra odstráni a predpíše sa kurz fyzioterapie. Na obnovenie pohybovej aktivity sa tiež odporúča kúpeľ s teplou vodou a ľahká masáž..

  2. Zlomenina krku ramena.

  Pretože človek zvyčajne padá na ruku, tento typ zlomeniny je častejší ako u iných. Ruka veľmi napučí, vytvára sa hematóm. Obete pociťujú silnú bolesť v kĺbe a pokoji, pri akomkoľvek pohybe ruky. Z vizuálneho hľadiska je možné zistiť zväčšenie objemu paže v dôsledku opuchu, ako aj rozsiahle modriny, môže obsiahnuť celú lakťovú časť a dokonca sa rozšíriť na hrudník. Na potvrdenie zlomeniny krku ramena sa urobí röntgen.

  Na liečbu sa pacientovi aplikuje liaty sadrovec a rameno sa fixuje v jednej polohe pomocou valčeka, ktorý sa umiestni do podpazušia..

  Keď je bolesť oslabená, ruka staršieho človeka sa uvoľní zo sadry. Ďalej sa použije bandážový had.

  Ak je zlomenina komplikovaná vysídlením, odporúča sa použiť kostrový poter a vymenovať chirurgickú liečbu. Ďalej je bolesť na dva mesiace imobilizovaná. Po kostnej fúzii je pohyblivosť kĺbov obnovená pomocou fyzioterapie.

  Takáto zlomenina spravidla neohrozuje nič nebezpečné a najčastejšie sa úplne obnoví motorická funkcia ramena..

  3. Transkraniálne a suprakondylické zlomeniny pažeráka.

  Tvorí sa v prípade pádu do lakťa alebo natiahnutého ramena. Vyznačuje sa silnou bolesťou, najmä pri pohybe v lakťa, silným opuchom a rozsiahlym hematómom. Na potvrdenie diagnózy je nevyhnutné urgentné röntgenové vyšetrenie. Na zaistenie ruky v správnej polohe pri preprave zraneného sa na boľavé rameno položí prepravná pneumatika. Ako miesto aplikácie sa vyberie oblasť medzi zdravou lopatkou a základňou prstov.

  Ak je zlomenina posunutá, lekár manuálne vykoná uzavretie porovnania kostí a fixuje rameno sádrou. Pri usadzovaní a udržiavaní úlomkov pažeráka sa aplikuje skeletálna trakcia za ulnárny proces na abdukčnej dlahe. Ak je to potrebné, chirurgický zákrok vytvorí otvorenú kombináciu fragmentov a

  pevné s kovovými štruktúrami. Po dobu dvoch mesiacov je končatina ponechaná nehybná, pre rozvoj rehabilitácie je predpísaný vývoj pohybov pomocou fyzioterapeutických cvičení..

  S takýmito zlomeninami sú horúce kúpele, masáže a použitie parafínu kontraindikované. Tieto postupy vedú k strate elasticity kĺbu. Výsledkom je tuhosť. Choré rameno by sa malo vyvinúť opatrne a malo by sa pohybovať ľahkým spôsobom.

  4. Zlomenina krčku stehennej kosti.

  Veľmi nebezpečná zlomenina, ktorá je komplikovaná silným opuchom, hematómom, výraznou deformáciou mäkkých tkanív a stehennej kosti. Pri liečbe sa najprv vykonáva anestézia, na tento účel sa používa analgín, difenhydramín a pipolfén. Povinnou udalosťou je nanesenie sadry s kostrovým poterom.

  Chirurgia je nevyhnutným spôsobom na opravu poškodenej končatiny. Lekári vykonávajú chirurgické premiestnenie pomocou kovovej platne. Niekedy je potrebné použiť endoprotetiku, pri ktorej sa natívny kĺb zmení na implantát. Operácia bedrového kĺbu pre starších ľudí je vystavená veľkému riziku úmrtia. V prítomnosti chronických patológií u staršieho pacienta sa lekári snažia liečiť konzervatívnymi metódami, ktoré nepochybne neumožňujú rýchle hojenie poškodenej končatiny..

  Nestačí obnoviť kostnú integritu pri zlomenine. Dôležitejší je ďalší návrat osoby do normálneho života. Pri zlomenine dochádza k obrovskému zaťaženiu tela starších pacientov. Oslabuje, stráca sa svalová hmota. Okrem toho trauma sama o sebe spôsobuje psychologické poškodenie, znižuje sa záujem človeka o život. Posttraumatická rehabilitácia s pozitívnym výsledkom je pre starších ľudí skeptická. Preto sa často vyžaduje pomoc odborníkov a individuálny prístup ku každému staršiemu pacientovi. Aby sa človek vrátil do normálneho života, musí sa rehabilitológ, chirurg a traumatológ zjednotiť a dosiahnuť synergický účinok pri liečbe..

  Pri zlomeninách akejkoľvek etiológie je samoliečba neprijateľná. Je dôležité včas rozpoznať zlomeninu a dodržiavať všetky pokyny odborníka. Vo zvlášť závažných prípadoch - poranenia chrbtice, ramena a stehennej kosti - sa liečba vykonáva v nemocnici.

  odporúča

  Starostlivosť o zlomeniny a rehabilitácia

  Zotavenie po liečbe je pre starších ľudí vážnou etapou rehabilitácie. Fyzioterapia a záťažová terapia pomáhajú posilňovať slabé svaly, väzy a kĺby.

  Aké následky môžu spôsobiť zlomeniny kostí v starobe? V dôsledku prudkého zaťaženia tela sa všetky existujúce choroby môžu zhoršiť a spravidla sa hromadí mnoho z nich. Pri nútenom odpočinku na dlhom lôžku existuje riziko problémov spojených s kardiovaskulárnym a respiračným systémom vo forme zlyhania srdca, kongestívnej pneumónie, zlyhania pľúc. Existujú kožné problémy: otlaky a trofické vredy. Existuje vysoká pravdepodobnosť trombózy a tromboembólie.

  Z dôvodu fyziologických charakteristík sa zlomeniny častejšie vyskytujú u žien, ktoré dosiahli vek šesťdesiat rokov. Krehkosť a nepružnosť krvných ciev v dôsledku veku vedie k vzniku rozsiahlych hematómov a modrín v mieste poranenia..

  Ako opatrenia na urýchlenie hojenia a obnovy poškodenej končatiny sa používajú fyzioterapeutické cvičenia, fyzioterapia a masáže. Všetky postupy sa vykonávajú výlučne pod dohľadom lekára a závisia od miesta zlomeniny a počtu a závažnosti sprievodných chorôb. Zameriavajú sa na zlepšenie prísunu krvi, zvýšenie svalového tonusu a obnovu motorickej aktivity. Okrem toho je predpísané užívať lieky obsahujúce vápnik podľa predpisu špecialistu.

  Udržiavanie diéty s potravinami s vysokým obsahom vápnika je veľmi dôležité pre obnovu a posilnenie kostného tkaniva počas rehabilitácie. Po zlomeninách musia starší ľudia zahrnúť do stravy mastné ryby, orechy, mliečne výrobky, hydinu, mäso a obilniny.

  Bohužiaľ, tieto štatistiky nie sú povzbudivé pre ľudí so zlomeninami bedra. Úmrtia v 20% prípadov sa vyskytnú v dôsledku mozgovej príhody a komplikovanej pneumónie do šiestich mesiacov. U ťažko oslabených ľudí a starších ľudí nastáva smrť po 2 až 3 dňoch. Liečba zlomeniny krčka stehnovej kosti má veľmi dlhé trvanie a bez chirurgického zákroku nemá prakticky žiadny priaznivý výsledok. Stredná dĺžka života starších ľudí s inými zlomeninami závisí od závažnosti chronických patológií a celkového stavu vnútorných orgánov..

  Aby ste minimalizovali riziká zlomenín, musíte sa naučiť ovládať svoje činnosti. Je potrebné sa snažiť pohybovať pomaly a opatrne, chrániť sa pred náhlymi pohybmi a pádmi. Prevencia otlakov by mala zahŕňať časté zmeny polohy tela pacienta pri ležaní alebo sedení. Počas dňa je potrebné pacienta v dvojhodinovom intervale prevrátiť. Dobrou prevenciou otlakov je správne usporiadané lôžko. Matrace anti-decubitus a neustále zmeny polohy tela pozitívne ovplyvňujú stav obete. Nesmie sa zanedbávať hygienické správanie..

  Príbuzní staršej osoby, ktorá dostala zlomeninu, nemajú vždy možnosť nepretržitej starostlivosti a monitorovania. V takom prípade sa odporúča vyhľadať pomoc od súkromného opatrovateľa alebo identifikovať obeť v súkromnom penzióne vybavenom lekárskym zariadením a so všetkým, čo je potrebné na rehabilitáciu a obnovenie zdravia. Kvalifikovaný zdravotnícky personál zabezpečí potrebnú starostlivosť a pomôže dodržať všetky lekárske predpisy..

  Rehabilitačné činnosti zahŕňajú:

  • vybavenie lôžka pre lôžkových pacientov používajúcich matrac proti dekubitu, poskytujúce podmienky na minimalizáciu trenia a deformácie mäkkých tkanív;
  • denné vyšetrenie miest zlomenín na zabránenie smrti tkanív;
  • denná hygiena pokožky pri zachovaní optimálnej úrovne vlhkosti a čistoty;
  • dobrá výživa, zahrnutie potravín obsahujúcich vápnik do stravy;
  • učenie pacientov, ako sa pohybovať a meniť polohu. Príbuzní musia pochopiť, ako sa starať o nehybných a neaktívnych pacientov.

  Pohyb pacienta pozostáva z niekoľkých typov zmien polohy tela. Do 24 hodín, počnúc o 8:00, sa vykonajú tieto akcie:

  • otáčanie na ľavej strane;
  • odbočka na pravej strane;
  • presun do Simsovej polohy (medzi ležaním na bruchu a ležením na boku).
  • presun do polohy Fowler (medzi ležaním a sedením);

  Nízka pohybová aktivita je hlavným dôvodom zdĺhavého procesu obnovy zdravia staršej osoby. Hypodynamia spôsobuje komplikácie v zlomeninách a exacerbácii chronických patológií. Fyzioterapeutické cvičenia predpisujú odborníci ako spôsob tréningovej terapie. S potrebnou úrovňou motorickej aktivity zdravých končatín je zabezpečený normálny prietok krvi do postihnutej oblasti..

  Pri neprítomnosti kontraindikácií môže mať masáž regenerovaný účinok na poškodenú oblasť. Môže to urobiť sám pacient, príbuzní alebo špecialista. Masážnu procedúru priraďte až po úplnom priľnutí tkanív a odstránení sadry.

  Nemala by sa zanedbávať akákoľvek možnosť prejavu fyzickej aktivity. Pohyb je život!

  Pre včasnú prevenciu časných metabolických porúch a súvisiacej osteoporózy je potrebné opustiť alkohol a dodržiavať zdravú výživu..

  Denný príjem 10 mikrogramov vitamínu D prispieva k normálnej absorpcii vápnika. S nedostatkom tohto stopového prvku kostné tkanivo zmäkne a stáva sa krehkým. Potraviny bohaté na vitamín D zahŕňajú tresčiu pečeň, mastné ryby, najmä morské, mliečne výrobky, vaječný žĺtok, maslo.

  Jesť syr, tvaroh, špenát, orechy, zemiaky pomôžu doplniť zásoby vápnika v tele a uspokojiť jeho dennú potrebu..

  Starší ľudia musia brať multivitamínové komplexy.

  Mierne aktívny životný štýl so zahrnutím denných prechádzok, ľahkej fyzickej aktivity, dychových cvičení pomôže predchádzať svalovej slabosti a posilní telo. A porozumenie a podpora milovaným posilnia lásku k životu a predĺžia zdravie starších ľudí.

  Sme pripravení ponúknuť:

  • Pohodlné domovy starostlivosti o starších ľudí v Moskve a Moskovskej oblasti. Ponúkame všetky možné možnosti umiestnenia osoby blízko vás.
  • Veľká základňa kvalifikovaného personálu starostlivosti o starších ľudí.
  • 24-hodinová starostlivosť o starších ľudí profesionálnymi opatrovateľmi (všetok personál sú občania Ruskej federácie).
  • Ak hľadáte prácu, ponúkame opatrovateľské práce.
  • 1-2-3 lôžkové ubytovanie v penziónoch pre seniorov (pre špeciálne pripútané postele určené na lôžko).
  • 5 jedál denne a strava.
  • Denný voľný čas: hry, knihy, sledovanie filmov, chôdza vonku.
  • Individuálna práca psychológov: arteterapia, hodiny hudby, modelovanie.
  • Týždenné vyšetrenie špecializovaných lekárov.
  • Pohodlné a bezpečné podmienky: dobre vybavené vidiecke domy, krásna príroda, čistý vzduch.

  V ktorúkoľvek dennú alebo nočnú hodinu sa na záchranu prídu vždy starí ľudia bez ohľadu na to, o aký problém sa jedná. V tomto dome všetci príbuzní a priatelia. Existuje atmosféra lásky a priateľstva.

  Konzultácie týkajúce sa vstupu do penziónu môžete získať telefonicky:

  Prečítajte Si O Druhy Kýl

  Osteochondróza je bežná patológia chrbtice, vyznačujúca sa dystrofickou zmenou v štruktúre chrupavkových kotúčov stavcov a ich kostnej základne.
  Osteochondróza je hrdzou chrbtice. Tento slávny výraz Bubnovského je známy takmer každému pacientovi. Lekár lekárskych vied a slávny ruský kinezoterapeut vytvorili pomocou vnútorných zdrojov tela jedinečnú techniku ​​liečby muskuloskeletálneho systému a neurologických chorôb.
  Fyzikálna terapia je nevyhnutným prvkom pri liečbe bedrovej medzistavcovej prietrže. Denné cvičenia pomáhajú posilňovať chrbtové svaly, odstraňujú príznaky, zlepšujú krvný obeh.
  Skupina liekovpopis