loader

Chondroprotektívne lieky na osteochondrózu

Chondroprotektory pre osteochondrózu chrbtice sa používajú v zložitých liečebných režimoch a prispievajú k obnove štruktúry poškodenej chrupavky, normalizujú výživu chrupavkového tkaniva. Osteochondróza je chronické ochorenie, pri ktorom dochádza k rozvoju degeneratívnych zmien stavcov a medzi nimi umiestnených medzistavcových platničiek..

Chrupavka je najzraniteľnejším prvkom pohybového aparátu. Ak sa opotrebuje, môžu sa vyskytnúť sťažnosti týkajúce sa zníženej pohyblivosti, bolestivosti, drvenia, napätia, opuchu. Chondroprotektívne lieky sú určené na opravu poškodeného tkaniva chrupavky, vrátane medzistavcových platničiek.

Príčiny porušenia

Prejavy choroby sa nemusia objaviť okamžite, ale s postupom. Medzi hlavné dôvody, ktoré ovplyvňujú vývoj osteochondrózy bedrovej chrbtice a krku, patria:

 • Vystavenie intenzívnej fyzickej námahe.
 • nadváha.
 • Staroba.
 • Systematické vystavenie vibráciám - profesionálni truckeri sú ohrození.
 • Poranenie miechy.
 • Dedičná predispozícia k poruchám pohybového aparátu.
 • Skolióza, poruchy držania tela.
 • Nútená potreba systematicky zostať v sede a udržiavať chrbát a krk v napätom stave (administratívni pracovníci).
 • Systematický stres a nadmerný psychoemocionálny stres.
 • Vrodené vývojové poruchy chrbtice.
 • Nadmerné zaťaženie chrbtice môže byť vyvolané plochými nohami.
 • Výber vhodných liekov pre liečebný režim, vrátane chondroprotektorov, bude závisieť od príčiny ochorenia..

Aké formy uvoľnenia dávajú prednosť?

Chondroprotektory pre cervikálnu osteochondrózu majú správny farmakologický účinok v skorom štádiu ochorenia. Je dobré používať túto skupinu liekov naraz vo viacerých dávkových formách, aby sa dosiahol lepší výsledok. K dispozícii sú nasledujúce dávkovacie formy:

 1. Injekčné formy majú rýchly účinok na zameranie zápalu a udržiavajú dlhodobý účinok. Vstrekovanie sa uskutočňuje podľa určitej schémy, niekoľkokrát za rok. Hlavnou indikáciou použitia tejto formy liekov je: akútny priebeh zápalového procesu alebo neskoré štádium vývoja choroby. Lekár môže odporučiť použitie liekov Dona, Alflutop, Mukosat, Elbona.
 2. Po priebehu injekčnej liekovej terapie môže lekár odporučiť prechod na perorálne formy vo forme práškov, kapsúl alebo tabliet. Mali by sa užívať dlhodobo: najmenej 2 - 3 mesiace a najviac 6 mesiacov alebo dlhšie, podľa uváženia lekára. V budúcnosti sa priebeh prijímania môže opakovať. Môže sa odporučiť použitie Dony v prášku, Teraflex, Structum, Arthra..
 3. Prostriedky na vonkajšie použitie vo forme krémov, gélov, balzamov. Používa sa ako doplnok k tabletám a injekciám na zvýšenie analgetického a protizápalového účinku a na urýchlenie regeneračného procesu. Lekár môže odporučiť aplikáciu chondroxidu, chondroitínu AKOS, univerzálneho gélu glukozamínu chondroitínu. Produkt môžete nanášať 2 až 3 krát denne jemným trením niekoľko minút. Ak lekár neurčil iný režim, priebeh liečby je 14-21 dní. Podľa potreby je možné periodicky opakovať priebeh použitia mastí, krémov a gélov.

Na modernom farmaceutickom trhu nájdete chondroprotektory vo forme doplnkov výživy (biologicky aktívne prísady) a homeopatických liekov, ktoré sa zásadne líšia mechanizmom účinku a terapeutickým účinkom liekov..

klasifikácia

Často sa vynára otázka: Aké sú najlepšie chondroprotektory pre osteochondrózu? Malo by byť zrejmé, že táto skupina liekov je rozsiahla, klasifikovaná podľa generácií a aktívnych zložiek. Rozlišuje sa niekoľko generácií chondroprotektorov:

 1. Alflutop, liek vo forme injekčného roztoku, ktorý ovplyvňuje metabolické procesy v oblasti chrupavky, je zaradený do 1. generácie. Na pozadí použitia tohto lieku boli nežiaduce reakcie často hlásené vo forme zvýšenej bolesti, rozvoja svrbenia a pálenia v mieste vpichu, dermatitídy. Moderní lekári uprednostňujú účinnejšie a bezpečnejšie lieky.
 2. Lieky 2. generácie sú lieky, ktorých aktívnymi zložkami sú chondroitín a glukozamín sulfát, kyselina hyalurónová: Don, Structum, Teraflex, Gialgan, Mukosat..
 3. Generácie chondroprotektorov 3 s viaczložkovým zložením a širokým spektrom účinku. Zloženie fondov skupiny 3 zahrnuje glukozamín alebo chondroitín v kombinácii s ibuprofenom, diklofenakom, metylsulfonylmetánom. Táto kombinácia účinných látok zvyšuje protizápalové a analgetické účinky..


Existuje aj klasifikácia liekov podľa aktívnych zložiek:

 • Lieky, ktorých aktívnymi zložkami sú bioaktívne extrakty z kostnej drene a chrupavky rýb a zvierat: Alflutop, Rumalon.
 • Don, Glucosamine Maximum, Arthracam, Sustagard Atro a Artflex sa označujú ako lieky, ktorých aktívnou zložkou je glukozamín.
 • Výrobky na báze chondroitínu sú: Arthra Chondroitin, Chondrogard, Mucosat, Artradol, Chondrolon.
 • Komplexné prípravky, ktorých účinné látky sú chondroitín a glukózamín sulfát: Arthron Complex, Teraflex.
 • Viaczložkové lieky, ktorých aktívnymi zložkami sú glukozamín, chondroitín a látka zo skupiny NSAID: Movex, Teraflex Advance.
 • Liek, ktorý obsahuje chondroitín, glukozamín a derivát síry, ktorý poskytuje zvýšenú pohyblivosť a elasticitu spojivových tkanív: Arthron Triactin.
 • Prostriedky rastlinného pôvodu (sója, avokádo): Piaxledin.
 • Výrobky na báze kyseliny hyalurónovej. Táto látka je zodpovedná za normalizáciu mobility a za poskytnutie výrazného analgetického účinku. Na farmaceutickom trhu je zastúpená pod obchodnými názvami Fermatron, Gialgan, Ostenil, Dyuralan, Gialurom. Kyselina hyalurónová je druh maziva, ktoré absorbuje šok, má analgetický účinok.


Najobľúbenejšie sú lieky obsahujúce glukozamín a chondroitín. Pri ťažkostiach so závažným zápalovým procesom a bolesťou sa odporúča používať kombinované lieky: chondroprotektor + NSAID. Pri použití injekčných liekov obsahujúcich hyalurón sa môže dosiahnuť predĺžený terapeutický účinok až 12 mesiacov.

Funkcie aplikácie

Predtým, ako začnete používať chondroprotektory na osteochondrózu krčnej chrbtice, odporúča sa venovať pozornosť vlastnostiam tejto skupiny liekov. Tieto lieky sa vyznačujú dobrou znášanlivosťou a výrazným terapeutickým účinkom. Terapeutický účinok je udržiavaný medzi liečebnými cyklami alebo injekciami.

„Jedným z najbežnejších spôsobov užívania drog zo skupiny chondroprotektorov je priebeh injekcií s liekmi, ktorých aktívnou zložkou je chondroitín, po ktorej nasleduje perorálny glukozamín. Okrem toho môžete používať lieky zo skupiny NSAID. ““

Tento spôsob aplikácie môže znížiť pravdepodobnosť alergických reakcií. Dochádza k vzájomnému pridávaniu takých chýbajúcich zložiek, ako je glukozamín a chondroitín, a látka zo skupiny NSAID pomáha znižovať bolesť a zápal..

Komu sú chondroprotektory kontraindikované?

Odporúča sa vziať do úvahy možné kontraindikácie na použitie, vedľajšie účinky, interakcie s inými liekmi atď. Pred použitím akejkoľvek liekovej formy sa odporúča dôkladne si prečítať pokyny. Prekročenie dávky odporúčanej ošetrujúcim lekárom a výrobcom sa dôrazne neodporúča.
Túto skupinu liekov by ste sa mali zdržať, keď:

 • Reakcie z precitlivenosti s použitím aktívnych alebo pomocných zložiek lieku.
 • Ťažká gastrointestinálna dysfunkcia.
 • Liečba pacientov mladších ako 12 rokov.
 • Ťažká renálna dysfunkcia.
 • Odporúča sa upustiť od používania určitých chondroprotektorov v prítomnosti anamnézy diabetes mellitus, kŕčových žíl..

Počas tehotenstva a laktácie sa môže použitie tejto skupiny liekov vykonávať len podľa pokynov a pod dohľadom lekára. Niektoré chondroprotektory (napríklad 3 generácie) sú kontraindikované u tehotných a dojčiacich žien kvôli prítomnosti látok zo skupiny NSAID..

Nežiaduce reakcie

Napriek jeho dobrej tolerancii bol v niektorých prípadoch hlásený vývoj takýchto nežiaducich účinkov:

 • Poruchy gastrointestinálneho traktu vo forme nevoľnosti, premena na zvracanie, nepohodlie a bolesť v oblasti brucha, nadúvanie.
 • Alergické prejavy: sťažené svrbenie kože, žihľavka.
 • Bolesť hlavy a závraty.
 • Pohodlie a bolesť na hrudníku.

S rozvojom nežiaducich nežiaducich reakcií môže byť potrebné upraviť dávkovanie lieku alebo úplne prerušiť jeho užívanie. V niektorých prípadoch je potrebné prehodnotiť liečebný režim a zvoliť si vhodnejší liek.

Interakcia s inými liekmi

Pri používaní chondroprotektorov by sa mala zvážiť ich možná interakcia liekov s inými skupinami liekov:

 • Pri kombinácii liečiv, ktorých aktívnou zložkou je glukozamín s antibakteriálnymi látkami zo skupiny penicilínov, dochádza k zníženiu absorpcie z gastrointestinálneho traktu..
 • Kombinácia s antibakteriálnymi liekmi na báze tetracyklínu pomáha zvyšovať jeho absorpciu v gastrointestinálnom trakte.
 • Ak kombinujete chondroprotektory s liekmi zo skupiny nesteroidných protizápalových liekov alebo kortikosteroidov, môžete znížiť dávku alebo zrušiť používanie NSAID aj steroidov. Toto je výhoda, pretože také skupiny liekov môžu vyvolať vývoj závažných nežiaducich reakcií, najmä na pozadí dlhodobého užívania.

Malo by sa pamätať na to, že liečebný režim, ako aj dávkovanie a priebeh použitia konkrétneho lieku môže upraviť iba ošetrujúci lekár. Je potrebné informovať lekára o tom, ktoré skupiny liekov v súčasnosti pacient užíva a ktoré sa používali v nedávnej minulosti..

Ďalšie odporúčania

Ľudia, ktorí sa stretli s problémom osteochondrózy, sa obracajú na lekárov a lekárnikov s otázkou: ktoré lieky je lepšie použiť na liečbu takejto choroby??

Je potrebné vziať do úvahy, že liečebný režim sa vyberá individuálne pre každého pacienta, pričom sa berie do úvahy stupeň progresie ochorenia, vek a prítomnosť sprievodných chorôb:

 • Pacient by mal byť pripravený na skutočnosť, že pôsobenie chondroprotektorov sa vyvíja postupne a nemalo by sa očakávať okamžite.
 • Aby sa dosiahol lepší výsledok, lieky by sa mali používať dlhodobo a systematicky, bez medzier..
 • Okrem toho môže lekár predpísať ďalšie lieky, ako aj odporučiť vykonávanie špeciálnych cvičení terapeutickej gymnastiky, fyzioterapie.
 • Chondroprotektory nie sú schopné úplne liečiť osteochondrózu. Ich činnosť je zameraná na spomalenie deštruktívneho procesu. Obnovenie poškodeného tkaniva môže byť iba čiastočné av neskorších štádiách choroby pomôžu iba radikálne metódy liečby..

Samoliečba môže byť neúčinná, čo vyvolá ďalší progres osteochondrózy a zhoršuje klinický obraz. Z toho istého dôvodu by sa pacienti nemali úplne spoliehať na rôzne preskúmania určitých liekov a pri prvých príznakoch porušenia by sa mali poradiť s kvalifikovaným odborníkom..

Chondroprotektory pre osteochondrózu chrbtice: zoznam liekov

Osteochondróza sa ešte stále úplne nevylieči, takže jej liečba je zameraná na odstránenie príznakov a prevenciu exacerbácií. Ale v počiatočnom štádiu vývoja patológie je použitie chondroprotektorov opodstatnené. Sú to lieky, ktoré môžu čiastočne opraviť poškodené medzistavcové platničky. V prípade lokálnej osteochondrózy akejkoľvek lokalizácie sú chondroprotektory nevyhnutne zahrnuté v liečebných režimoch.

Čo sú chondroprotektory

Je dôležité to vedieť! Lekári v šoku: „Existuje účinný a cenovo dostupný liek na bolesť kĺbov.“ Prečítajte si viac.

Pri liečení osteochondrózy sa praktizuje použitie liekov modifikujúcich symptómy a štruktúrne modifikujúcich lieky. Ak prvé vylučujú iba klinické prejavy, zlepšujú stav poškodených medzistavcových platničiek. Štrukturálne modifikujúce činidlá zahŕňajú chondroprotektory. Tieto lieky sú nevyhnutnou súčasťou dlhodobej liečby osteochondrózy 1-závažnosti..

S patológiou 2 - 3 rádiologického stupňa sa chondroprotektory používajú na niekoľko účelov:

 • posilnenie zariadenia na väzov a šliach, svalových vlákien;
 • prevencia progresie deštruktívneho degeneratívneho procesu, zapojenie zdravých stavcov.

Chondroprotektory sa často predpisujú na zníženie farmakologického zaťaženia pacienta. Zložky týchto liekov majú kumulatívne vlastnosti, to znamená, že vykazujú terapeutickú aktivitu, keď sa hromadia v diskoch..

Po vytvorení určitej koncentrácie (asi po 2 až 3 týždňoch) sa začnú objavovať protizápalové a analgetické účinky chondroprotektorov. To vám umožní znížiť dávku systémových liekov, čo často vyvoláva nežiaduce reakcie.

Účinnosť osteochondrózy

Chondroprotektory sú jedinou skupinou liekov používaných pri etiotropickej liečbe osteochondrózy s preukázanými klinickými skúšaniami. Ich pôsobenie je spôsobené vlastnosťami aktívnych zložiek, ako aj znakmi vývoja patológie. Pri osteochondróze sa ničí chrupavkové tkanivo, ktoré pozostáva z chondrocytov, kyseliny hyalurónovej, kolagénu, komplexu proteoglykánových komplexov. Chrupavka je dehydratovaná, je narušený metabolizmus, spomalená biosyntéza proteoglykánu, čo vedie k strate tlmiacich vlastností medzistavcových platničiek.

Zastavenie tohto procesu umožňuje použitie chondroprotektorov v priebehu kurzu. Opravujú narušený metabolizmus a spomaľujú progresiu osteochondrózy. Lieky tiež zvyšujú rezistenciu chrupavkových buniek na protizápalové cytokíny a poskytujú elasticitu tkanív..

Funkcie liečby pre rôzne lokalizáciu choroby

Chondroprotektory sa používajú pri liečbe všetkých typov osteochondrózy - krčka, hrudníka, lumbosakral. Ich patogenéza a etiológia sú identické, preto sa pri zostavovaní liečebného režimu nezohľadňuje lokalizácia patológie. Pri určovaní terapeutických taktík sa berie do úvahy iba závažnosť osteochondrózy a závažnosť symptómov. Lokalizácia ochorenia určuje charakteristiky kombinácie chondroprotektorov s inými liekmi:

 • pri poškodení krčných stavcov sa používajú prostriedky na zlepšenie mozgového obehu, nootropiky;
 • pri liečení patológie prsníka prvého stupňa závažnosti sú chondroprotektory často kombinované s vitamínmi B;
 • terapia lumbosakrálnej osteochondrózy sa vykonáva pomocou svalových relaxancií, glukokortikosteroidov.

Všetky chondroprotektory sú určené na predĺžený priebeh liečby. V závislosti od štádia ochorenia môžu byť lieky predpisované pacientom na obdobie niekoľkých mesiacov až 1,5 - 2 rokov. Na zvýšenie terapeutického účinku v priebehu mesiaca sa intramuskulárne podávajú chondroprotektory a potom sa ukáže, že pacienti užívajú tablety.

Indikácie pre použitie

Chondroprotektory sa používajú na osteochondrózu akejkoľvek závažnosti, ale na rôzne účely. Pri menšom poškodení medzistavcových platničiek je možné ich čiastočné zotavenie. A so silnou deštrukciou chrupavky sa užívanie drog stáva dobrou prevenciou bolestivých relapsov.

Chondroprotektory sú súčasťou terapeutických režimov pri diagnostikovaní komplikácií osteochondrózy:

 • výčnelky - vydutie medzistavcového disku do miechového kanálu bez pretrhnutia vláknitého prstenca;
 • medziobratlová kýla - vyčnievanie medzistavcových platničiek medzi stavcami.

Sú predpisované na syndróm stavcov, radiálny syndróm, diskogénnu myelopatiu. Takéto komplikácie nie sú vhodné na konzervatívnu liečbu, preto sa často chirurgicky eliminujú. Vo fáze rehabilitácie sa lieky používajú na urýchlenie obnovy stavcov.

Klasifikácia liekov

Chondroprotektory sa vyrábajú v mnohých domácich a zahraničných farmaceutických továrňach. Vyrábajú sa v rôznych dávkových formách - vo forme tabliet, kapsúl, dražé, práškov na riedenie vo vode, mastí, gélov, balzamov, roztokov na parenterálne podávanie. Zloženie prípravkov môže obsahovať iba zložky s chondroprotektívnymi vlastnosťami - glukozamín sulfát alebo hydrochlorid, chondroitín sulfát, kolagén, kyselina hyalurónová. Na zvýšenie terapeutického účinku výrobcovia často pridávajú ďalšie zložky, napríklad stopové prvky, vitamíny rozpustné v tukoch a vo vode..

Na perorálne podanie

Uskutočňujú sa klinické skúšky na potvrdenie terapeutickej účinnosti chondroprotektorov. Zistilo sa, že najlepší výsledok sa dosiahne liečbou kombinovanými liečivami, ktoré zahŕňajú chondroitín a glukozamín. Zvyšujú a predlžujú regeneračné, protizápalové a analgetické účinky navzájom..

Chondroprotektory na orálne podávanieNázvy liekov
Chondroitínové účinné látkyStructum, Chondroxide
Prostriedky s hlavnou zložkou glukozamínuGlukozamín, Don
Prípravky s kombinovaným zloženímKomplex Arthron; Teraflex; Vzorec C
Prostriedky s fytoextraktmi liečivých rastlínPiaskledin, Zinaxin

Na orálne podávanie sú tiež lieky s kyselinou hyalurónovou, kolagén. Niektoré z chondroprotektorov obsahujú malé množstvo zlúčenín síry, ktoré poskytujú protizápalové činidlo, urýchľujú regeneráciu svalov, zariadenie na väzivo a šľachu.

Na injekciu

V prípade osteochondrózy krčka, hrudného bedra sa do terapeutického režimu zahŕňajú injekčné roztoky chondroprotektorov, často na intramuskulárne podanie. Sú to Alflutop, Chondrogard, Rumalon, Chondroitin-Akos, Mukosat. Terapeutický priebeh pozostáva z 20-25 injekcií. Lieky sa podávajú denne alebo každý druhý deň v závislosti od stupňa poškodenia chrupavky, intenzity bolesti chrbta.

Približne po 7 až 10 dňoch sa koncentrácia globulínov v synovii výrazne zníži a počet seromukoidov, fibrinogénu a bielych krviniek klesá. Stav pacientov sa zlepšuje:

 • bolesť a opuch slabnú;
 • zvýšený rozsah pohybu v chrbtici postihnutých osteochondrózou.

Dokonca aj „zanedbané“ spoločné problémy môžu byť vyliečené doma! Nezabudnite to rozmazať raz denne..

Praktizuje sa tiež paravertebrálna periartikulárna injekcia injekčných roztokov priamo do oblastí s poškodenými chrupavkovými tkanivami..

Lieky sa aktívne používajú vo fyzioterapii (elektroforéza, ultrafonoforéza). Pod vplyvom ultrazvuku alebo elektrického prúdu sa molekuly chondroitínu a glukozamínu dodávajú do medzistavcových platničiek a prenikajú do krvného obehu v zanedbateľnej koncentrácii..

Gély a masti

Masti, gély, krémy s chondroprotektormi (Teraflex, Chondroxide, Chondroitin-Akos) sa používajú vo fáze remisie na zabránenie recidívy osteochondrózy. Používajú sa až 4-krát denne v dávkovacom režime určenom lekárom. Zvlášť žiadaný je kombinovaný externý produkt:

 • Maximum oxiduond s metylsalicylátom;
 • Teraflex Advance s ibuprofenom.

Pridaním nesteroidných protizápalových zložiek sa analgetický účinok prejaví 20 až 30 minút po aplikácii. Prítomnosť týchto zložiek však spôsobuje širší zoznam kontraindikácií, zvýšené riziko nežiaducich reakcií.

Skúsení neurológovia, vertebroológovia uprednostňujú použitie systémových chondroprotektorov - injekčné roztoky, tablety na liečbu. Je to kvôli nedostatku dôkazov o terapeutickej účinnosti externých činiteľov. Napriek tvrdeniam výrobcov neexistuje dôkaz o schopnosti chondroitínu alebo glukozamínu preniknúť kožou a obnoviť chrupavku.

Ako si vybrať chondroprotektory

V lekárňach sú chondroprotektory prezentované v širokej škále. Nejde iba o farmakologické prípravky, ale aj o biologicky aktívne prísady (BAA). Tieto sa líšia od liekov v nízkej koncentrácii zložiek s chondroprotektívnou aktivitou. Zahŕňajú tiež veľké množstvo ďalších zložiek - fytoextrakty, vitamíny, stopové prvky. Doplnky sú relatívne užitočné, ale ich schopnosť regenerovať tkanivo chrupavky je veľmi sporná..

Pri výbere chondroprotektorov musí lekár zohľadniť klinickú účinnosť účinnej látky. Vo väčšine prípadov sú liečebné režimy zahrnuté s chondroitínom a glukozamínom.

Pri perorálnom podaní sa kolagén a kyselina hyalurónová čiastočne rozkladajú v gastrointestinálnom trakte a potom sa „rozptýlia“ po celom tele a nedosahujú cieľové poškodené medzistavcové platničky. A pri použití kolagénu a produktov kyseliny hyalurónovej na vonkajšie použitie sa zlepšuje iba stav pokožky, ale nie chrupavka.

populárne

Najobľúbenejšie chondroprotektory sú dobre známe Teraflex, Chondroxide, Arthra. Klinická účinnosť týchto liekov je potvrdená početnými štúdiami, takže lekári ich často zaraďujú do terapeutických režimov pacientov s akoukoľvek lokalizáciou osteochondrózy..

Z roztokov na parenterálne podávanie sú najobľúbenejšie Alflutop, Chondrogard, Chondroitin. V neurológii sú potrebné homeopatické lieky - Traumeel, Diskus Compositum.

lacný

Najlacnejšie chondroprotektory sú lieky z terapeutickej línie Chondroitin-Akos, ktoré sa vyrábajú v domácej farmaceutickej továrni. Ich cena je relatívne nízka, napríklad cena gélu zriedka presahuje 120 rubľov.

Ďalej je možné kúpiť biologicky aktívne prísady na vnútorné a najmä vonkajšie použitie.

Nízke náklady na potravinové doplnky z červenej a modrej línie Arthro-Aktiv. Sú určené na liečbu osteochondrózy s exacerbáciami a v štádiu stabilnej remisie. Približne 500 - 600 rubľov sa dováža bioaktívna prísada Glukozamín-Maximum. Obsahuje však rovnaké množstvo prísad ako vo farmakologických prípravkoch s výrazne vyššou cenou.

Prírodné liečivá

Každý deň, s jedlom, vstupuje do ľudského tela malé množstvo látok s chondroprotektívnymi vlastnosťami. Sú nevyhnutné pre správny metabolizmus a udržiavajú optimálne zloženie synoviálnej tekutiny. Je to ona, ktorá zásobuje všetky stavce stavbami živinami. Preto existuje názor, že na obnovenie medzistavcových platničiek je k dispozícii dostatok aspických, želé, aspických, soufflé, to znamená jedál s vysokým obsahom želatíny - prírodného zdroja kolagénu..

Lekári varujú, že takéto zmeny stravovania spôsobia viac škody ako úžitku. Po prvé, hlavná časť kolagénu sa rozkladá vo fáze trávenia potravy. Po druhé, tieto jedlá sú dosť kalórie, takže ich použitie môže spôsobiť zvýšenie telesnej hmotnosti, a tým aj zaťaženie poškodených diskov, stavcov..

Verified

Kvalita farmakologických prípravkov a doplnkov výživy, ak sú zakúpené v lekárňach, sa nemusí báť. Drogy by sa však mali uprednostňovať. Prechádzajú starostlivou kontrolou nielen kvalitatívneho a kvantitatívneho zloženia zložiek, ale aj ich bezpečnosti. Klinická účinnosť doplnkov stravy nie je tak dôkladne testovaná. Pri ich posudzovaní je dôležitá neprítomnosť poškodenia ľudí počas liečby..

Lekári preto radšej zahrnujú do terapeutického režimu iba farmakologické prípravky - Don, Structum, Teraflex, Chondroxid, Chondrogard.

Kontraindikácie liečby

Lieky z klinickej a farmakologickej skupiny chondroprotektorov nie sú predpísané na individuálnu intoleranciu účinných a pomocných látok. Nepoužívajú sa na liečbu tehotných a dojčiacich žien. Niektoré systémové lieky sa nepoužívajú pri závažných ochoreniach tráviaceho systému - ulcerózne lézie žalúdka a dvanástnika, erozívna alebo hyperkyselinová gastritída.

Ktoré chondroprotektory sa najlepšie používajú pri liečbe osteochondrózy?

Chondroprotektory pre osteochondrózu sú moderné lieky, ktoré sa považujú za nový smer farmakológie. Cieľom liekov založených na chondroitíne a glukozamíne je zastaviť degeneratívne procesy, ktoré sa vyskytujú v tkanive kostnej chrupavky, a zabrániť tak poklesu elasticity stavcových stavieb..

obsah:

Chondroprotektory sú symptomatické lieky s oneskoreným uvoľňovaním. V klinických skúškach liekov, mastí, injekcií alebo tabliet sa preukázalo, že lieky na obnovu medzistavcových platní sú o 40% účinnejšie ako placebo. Existujú tiež protichodné názory na to, ktoré chondroprotektory sú zbytočné a neovplyvňujú vývoj patológie ovplyvňujúcej chrbticu..

Princíp činnosti

Osteochondróza chrbtice je spojená s množstvom a kvalitou chondroitínu obsiahnutého v medzistavcových platničkách. Táto látka si zachováva vlhkosť v chrupavke, stimuluje tvorbu kyseliny hyalurónovej, ktorá udržuje elasticitu..

Ak sa obsah chondroitínu v diskoch zníži, chrupavkové štruktúry strácajú vlhkosť, sú zdeformované, „previsnuté“, v dôsledku čoho klesá lúmen medzi stavcami..

Vývoj osteochondrózy je tiež ovplyvnený množstvom glukozamínu, ktorý je súčasťou hustej tekutiny, ktorá vypĺňa kĺbové priestory a hrá úlohu maziva. Stupeň a rýchlosť opotrebovania kĺbov, medzistavcových platničiek závisí od ich prítomnosti..

Najlepšie chondroprotektory vyrovnávajú nedostatok chondroitínu a glukozamínu. Jedným z týchto liekov je Teraflex. Pomáha nielen obnovovať medzistavcové platničky, ale tiež znižuje potrebu liečby bolesti u ľudí. Lieky sa zvyčajne prijímajú v kurzoch. Liečba Teraflexom môže trvať 3 až 6 mesiacov.

Na poznámku. Ani najúčinnejšie chondroprotektory pri osteochondróze nemôžu pestovať nové tkanivo chrupavky. Lieky však môžu opraviť už poškodené a zničené štruktúry, čím zastavia proces degenerácie..

Klady a zápory

Klinické štúdie zamerané na zistenie, či chondroprotektory pomáhajú pri osteochondróze, preukázali, že lieky sú v porovnaní s placebom pomerne účinné. Osoba, ktorá liek užíva, by však mala zvážiť nasledujúce body:

 1. Chondroprotektívna liečba osteochondrózy bude účinná, ak osoba užíva lieky dlho.
 2. V medzistavcových platničkách nie je synoviálna alebo kĺbová tekutina, takže účinok chondroitínu bude pomalý.
 3. V prípade pretrvávajúcej choroby lieky nedajú očakávaný výsledok, preto sa odporúča užívať lieky v skorých štádiách choroby a na preventívne účely..
 4. Chondroprotektory mastí na použitie pri liečbe osteochondrózy nie sú vhodné, ich účinok je v porovnaní s injekciami a tabletami takmer nepostrehnuteľný, pretože účinné látky sa nemôžu „dostať“ cez kožu do poškodených stavcov..

Okrem mastí existujú injekcie a tablety, ktoré zahŕňajú glukozamín, chondroitín sulfát, nesteroidné protizápalové lieky.

Akú formu dávkovania zvoliť

Zoznam chondroprotektorov obsahuje lieky 3 generácií.

 1. Sú to prípravky na báze prírodných zložiek, napríklad kostí, chrupavky rýb, zvierat, rastlinných extraktov.
 2. Monopreparáty z čistenej kyseliny hyalurónovej, glukozamínu, chondroitín sulfátu.
 3. Kombinované, kde sú okrem chondroitínu zahrnuté aj glukozamíny, napríklad protizápalové lieky, vitamíny, polynenasýtené mastné kyseliny..

Dôležité. Prvá generácia liekov je menej účinná ako jednotlivé lieky a kombinované lieky.

Majú nízku účinnosť, pretože účinné látky takmer neprenikajú do krvného riečišťa, čo znamená, že priamo neovplyvňujú postihnuté stavce. Napríklad masti chondroprotektory pre cervikálnu osteochondrózu môžu byť vtierané do boľavých miest, ale to pomôže len zmierniť bolesť a zmierniť opuch, takže ich použitie je vhodné v kombinácii s inými liekmi..

injekcie

Chondroprotektívne injekcie na osteochondrózu dávajú dobré výsledky, ak najprv odstránite kŕče krvných ciev, ktoré živia kostné chrupavkové štruktúry chrbtice. Lieky obchádzajú črevný trakt a okamžite vstupujú do krvného obehu a odtiaľ sa dostanú k zničeným medzistavcovým diskom, čím sa obnoví štruktúra poškodených tkanív.

Injekčné chondroprotektory pre osteochondrózu sú drahým postupom. Na dosiahnutie účinku spravidla osoba potrebuje niekoľko (najmenej 3) injekcií, ktoré sa podávajú s určitou frekvenciou.

tablety

Vedci sa stále nedohodli na účinnosti tejto formy lieku. Chondroprotektory v tabletách s osteochondrózou sa štiepia a absorbujú do krvi v žalúdku alebo v črevách, preto pôsobia pomalšie ako injekcie. Dodávanie účinných látok ako súčasti liečiva môže byť tiež komplikované spazmom krvných ciev uzavretých previsnutými stavcami..

Zoznam liekov

Farmaceutický trh obsahuje mnoho liekov, ktoré ovplyvňujú chrupavkové štruktúry chrbtice. Vysokokvalitné lieky sú spravidla drahšie, takže sa človek môže pokúsiť opraviť lekárske predpisy a pokúsiť sa nájsť lacnejšie chondroprotektívne analógy s podobným názvom.

Na poznámku. Predtým, ako sami zmeníte predpísaný liek, mali by ste sa poradiť so svojím lekárom, pretože neúčinné liečivo znateľne spomalí proces liečby a osteochondróza sa môže dostať do pokročilejšej fázy..

Liek je k dispozícii v dvoch formách - prášky a injekčný roztok, ktorý okrem glukozamínu obsahuje lidokaín. Kontraindikácie pri použití roztoku Don:

 • choroby srdca;
 • vek do 12 rokov;
 • tehotenstva;
 • Alergická reakcia.

Podľa recenzií je Don účinným chondroprotektorom pre osteochondrózu bedrovej oblasti, pomáha však, keď patológia ovplyvňuje ďalšie časti chrbtice. Injekcie sa podávajú trikrát týždenne a prášok sa užíva jedenkrát denne počas 1,5 mesiaca.

Arthro

Chondroprotektory pre cervikálnu osteochondrózu zahŕňajú kombinované činidlá. Arthra obsahuje chondroitín a glukozamín. K dispozícii v tabletách a kapsulách, takže účinok bude zreteľný po najmenej 6 mesiacoch od začiatku liečby. Počas prvých troch týždňov sa tablety užívajú dvakrát denne, ráno a večer, a potom prechádzajú na užívanie drog raz denne.

Alflutop

Tento roztok je chondroprotektorom pre osteochondrózu hrudnej oblasti vyrobenej z prírodných zložiek, ktoré sa získavajú z malých morských rýb. Jedno balenie obsahuje 10 ampúl s objemom 1 ml. Liečivo sa podáva intramuskulárne raz denne. Liečba chondroprotektorom na osteochondrózu prsníka je 20 dní.

Chondroxide

Jediné liečivo vo forme tabliet, ktoré sa získava z chrupavky hovädzieho dobytka. Masti a gély sú tiež dostupné na trhu na lokálnu aplikáciu priamo do postihnutých oblastí..

Chondroprotektory pre osteochondrózu krčnej chrbtice poskytnú najlepší výsledok, ak sa použijú v kombinácii:

 • brať chondroxid perorálne dvakrát denne počas 3-6 mesiacov;
 • masť nanášajte každý deň niekoľkokrát počas 14-60 dní.

Keď sú stavce poškodené v oblasti krku, často sa poškodia kostné štruktúry, ktoré zvierajú a poškodzujú tepny, ktoré živia mozog, takže osoba pociťuje závraty, konštatuje časté záchvaty migrény. Chondroprotektory syndrómu vertebrálnej artérie zmierňujú stav, pretože odstraňujú opuchy tkanív a pomáhajú obnoviť chrupavku, takže sa zlepšuje krvný obeh do mozgu a nepríjemné príznaky vymiznú.

prevencia

Lieky, ktoré obnovujú štruktúru medzistavcových platničiek, sa odporúča užívať v skorých štádiách osteochondrózy. Ak sa ochorenie začne, injekcie, tablety a masti sa nedokážu vyrovnať s následkami degeneratívnych procesov..

Chondroprotektory na prevenciu osteochondrózy sa odporúčajú pre starších ľudí, ktorých choroba je spojená so zmenami súvisiacimi s vekom, ako aj pre ľudí, ktorí sú ohrození, napríklad športovci, pracovníci zaoberajúci sa vysokou fyzickou prácou. V iných prípadoch rozvoj osteochondrózy pomôže predchádzať zdravému životnému štýlu, ktorý zahŕňa dobrú výživu, šport, kvalitný odpočinok a odmietnutie piť a fajčiť..

Chondroprotektívne lieky na osteochondrózu

Chondroprotektory - chondroitínové a glukozamínové prípravky - sú relatívne novou oblasťou farmakológie.

Tieto fondy sú schopné zastaviť alebo zastaviť degeneratívne-dystrofické procesy vyskytujúce sa v chrupavkovom tkanive, udržať v ňom vlhkosť a zabrániť poklesu elasticity..

Nie všetci lekári však s chondroprotektormi zaobchádzajú rovnako.

Ako účinné sú tieto lieky na osteochondrózu a ako fungujú??

Príčiny osteochondrózy ↑

Osteochondróza sa nevyvíja náhle, ale postupne.

Dôvody jeho výskytu môžu byť rôzne nerovnomerné zaťaženia chrbtice kvôli:

 • vysoko vyvinuté ploché nohy;
 • sedavý sedavý spôsob života;
 • nadváhou;
 • športové alebo fyzické pracovné zaťaženie.

Mikrotrauma a nedostatok živín v tele zvyšuje pravdepodobnosť vzniku ochorenia.

Z rôznych dôvodov strácajú chrupavkové medzistavcové vrstvy svoju pružnosť a vlhkosť, stenčujú sa, deformujú sa chrbtové procesy stavcov.

Takéto opotrebenie sa predtým pozorovalo hlavne u ľudí v pokročilom veku, ale s každým ďalším dňom sa táto patológia stáva mladšou a stále častejšou u mladých ľudí..

Prečo sú chondroprotektory často predpisované na degeneratívne zmeny v chrbtici? ↑

Odborníci sa aktívne dohadujú o tom, aké účinné sú chondroprotektory pri liečbe spinálnej osteochondrózy.

Niektorí sú si istí, že pri liečbe ochorení chrbtice došlo k prielomu a teraz môžete nielen zmierniť príznaky bolesti, ale ovplyvniť aj priebeh choroby, zastaviť jej vývoj a čiastočne obnoviť poškodené tkanivo chrupavky. Iní sú proti používaniu týchto liekov proti, pretože ich považujú za neúčinné.

Svoju pozíciu vysvetľujú tým, že chondroitín a glukozamín majú pomerne vysokú molekulovú hmotnosť a zle prenikajú bunkovou membránou. Okrem toho sú tieto prostriedky určené na ovplyvnenie kĺbovej tekutiny, ktorá nie je v kĺboch ​​chrbtice.

Obrázok: štruktúra chrbtice (priečny rez)

Mnohé pozitívne výsledky liečby hovoria v prospech použitia týchto moderných liekov na liečbu osteochondrózy a odborníci naďalej hľadajú možnosti účinnejšieho a podstatnejšieho využívania chondroprotektorov pri liečbe rôznych ochorení kĺbov..

Očakávaný účinok liečby ↑

Účinnosť liečby osteoartritídy kĺbov pomocou chondroprotektorov už bola klinicky dokázaná, ale štrukturálne vlastnosti chrbtice a princíp ich pôsobenia spochybňujú účinnosť týchto liekov pri liečbe osteochondrózy..

Pretože medzi stavcami nie je synoviálna tekutina, cez ktorú pôsobia chondroitínové prípravky na chrupavku, chondroprotektoru potrebuje oveľa viac času na dosiahnutie svojho cieľa (stavcová chrupavka) a koncentrácia liečiva by mala byť vyššia..

Toto vysvetľuje relatívne nízky účinok liečby osteochondrózy chondroprotektormi..

Malo by sa tiež poznamenať, že výsledok liečby do značnej miery závisí od štádia vývoja choroby.

Deteguje sa skoršia osteochondróza a je predpísaná liečba, čím vyšší je účinok.

Ak porovnáme účinok chondroprotektorov s nesteroidnými protizápalovými liekmi, môžeme vidieť, že vo všetkých fázach ich použitia je účinnosť rozdielna.

Chondroprotektory pôsobia trochu pomalšie - priebeh liečby môže trvať 2 - 3 mesiace.

Terapeutický účinok nebude zrejmý okamžite, ale po určitom čase. Tento terapeutický účinok však trvá po použití týchto liekov oveľa dlhšie.

Rovnako ako NSAID, glukosamínové a chondroitínové prípravky nedokážu úplne liečiť osteochondrózu miechy..

Ale včas zahájené komplexné ošetrenie môže zastaviť ničenie chrupavky a niekedy ich čiastočne obnoviť.

Chondroprotektory prakticky nemajú žiadne kontraindikácie, preto sa predpisujú bez obáv vo veľkých dávkach pri liečbe osteochondrózy, ktorá spôsobuje ďalší tlak na pečeň a gastrointestinálny trakt..

Aby sa znížil negatívny účinok, farmaceuti vyrábajú komplexné prípravky obsahujúce chondroprotektory a protizápalové nesteroidné látky.

A aby malé koncentrácie lieku priniesli lepšie výsledky, predpisujú sa v kombinácii s fyzioterapiou.

krčnej

Lekári predpisujú čoraz častejšie chondroprotektory na liečbu osteochondrózy krčnej chrbtice..

Tieto lieky by mali stimulovať regeneráciu chrupavky a odstraňovať bolesť.

Účinok týchto liekov je však zrejmý 3 mesiace po začiatku liečby.

Z tohto dôvodu sa v prvých štádiách liečby predpisujú spolu s nimi aj iné lieky:

 • Analgetiká. Potrebný na zníženie bolesti v prvých dňoch liečby.
 • Nesteroidné protizápalové lieky. Ak sa zápalový proces začal, predpíšte.
 • Prípravky, ktoré zlepšujú mikrocirkuláciu mozgu, kostnej drene a periartikulárnych tkanív. Tieto látky zvyšujú elasticitu a priepustnosť krvných ciev, sú užitočné na zvýšenie terapeutického účinku. Sú tiež predpísané, ak existujú komplikácie krčnej osteochondrózy, napríklad je narušený normálny krvný obeh v mozgu..
 • Sedatíva. Potrebné, ak je narušený spánok, pamäť, pracovná kapacita, závraty a necitlivosť horných končatín.
 • Komplexné multivitamínové prípravky. Navrhnuté na zvýšenie imunity a posilnenie tela. Vitamíny typu B sú užitočné najmä na obnovenie vedenia nervových impulzov..

Hrudné oddelenie

Na liečenie osteochondrózy hrudnej chrbtice sa používajú aj rôzne lieky..

To, čo pôjde do komplexnej liečby, závisí od stavu pacienta a stupňa rozvoja choroby.

Na ovplyvnenie chrupavkového tkaniva a úpravu metabolických procesov, ktoré sa v ňom vyskytujú na bunkovej úrovni, sa predpisujú chondroprotektory - môžu to byť chondroxid, štruktúra, artra chondroitín atď..

V kombinácii s liekmi proti bolesti majú silnejší analgetický účinok a môžu znižovať dávku analgetík.

Na urýchlenie regenerácie kostí a chrupavky sa používajú biologicky aktívne prísady, medzi ktoré patrí hydrolyzát kolagénu.

bedrový

Osteochondróza chrbtice je spôsobená deštrukciou kĺbovej medzistavcovej chrupavky a diskov.

Bedrová oblasť má maximálnu záťaž, preto v prípade nepriaznivých podmienok je riziko rozvoja osteochondrózy tejto časti chrbtice veľmi vysoké..

Pri liečbe osteochondrózy bedrovej chrbtice sú chondroprotektory veľmi dôležité.

Iba s tým dokážu zvládnuť deštrukciu a obnovu chrupavkového tkaniva: hlavný princíp liečby týmito liekmi je zameraný na obnovenie metabolizmu v bunkách..

Maximálny terapeutický účinok sa dosiahne použitím komplexných prípravkov obsahujúcich chondroitín sulfát a glukozamín sulfát.

Chondroitín je dobrým základom pre rast novej chrupavky a glukozamín obnovuje štrukturálne prvky chrupavky a tým ho chráni pred zničením..

Najlepšie chondroprotektory na liečenie choroby ↑

Dnes existuje 6 hlavných typov chondroprotektorov:

 1. Typ 1 - na báze chondroitín sulfátu: sú to lieky, ako sú napríklad Štruktúra, Chondrolon, Chondroxid.
 2. Lieky typu Aflutol a Rumalon typu 2. Vyrábajú sa z kostí a chrupaviek teliat a morských organizmov..
 3. Prostriedky obsahujúce mukopolysacharidy. To zahŕňa artreparon. Má veľké množstvo kontraindikácií, napríklad diabetes mellitus, zlyhanie obličiek a pečene, žalúdočné vredy.
 4. Prípravky na báze glukozamínu: prispievajú k produkcii chondroitínu vo vaginálnom tkanive. Preto sú to najvýhodnejšie osoby. Medzi ne patrí Arthron Flex a Don.
 5. Prostriedky s kombinovaným zložením. Toto je Arthron Complex a Teraflex. Pokiaľ ide o kombináciu účinných látok, lekári ich tiež veľmi často uprednostňujú. Piaty typ lieku obsahuje glukozamín aj chondroitín.
 6. Chondroprotektory obsahujúce nesteroidné protizápalové zložky. Ak je osteochondróza chrbtice sprevádzaná zápalovými symptómami, potom sú tieto fondy ideálne na liečbu choroby. Vďaka tejto kombinácii môže byť koncentrácia protizápalového liečiva významne znížená, čo zníži toxický účinok liečiva na pečeň..

Najpoužívanejšie lieky typu 4, 5 a 6 sa vyrábajú vo forme tabliet, gélov, mastí a práškov, ktoré sa po rozpustení používajú na injekciu..

Spravidla sa po 3 mesiacoch užívania chondroprotektorov začína prejavovať pozitívny účinok liečby a aby sa výsledok skonsolidoval, priebeh trvá približne šesť mesiacov.

Na zvýšenie účinku liekov na báze chondroitínu a glukozamínu ich lekári predpisujú v kombinácii s fyzioterapiou.

Pri použití ultrazvuku, fonoforézy alebo magnetoforézy sa výrazne zvyšuje permeabilita kože pre liečivá vo forme mastí a gélov..

Na zvýšenie účinku sa predpisuje jedno liečivo v niekoľkých formách: tableta, injekcia a vonkajšia forma.

Liečba chondroprotektormi zvyčajne začína intramuskulárnymi injekciami a potom pokračujú v užívaní drogy vo forme tabliet..

Masti, gély a krémy s glukozamínom a chondroitínom sa používajú súčasne s injekciami alebo tabletami.

tablety

Chondroprotektory vo forme tabliet sú dobre tolerované a nemajú prakticky žiadne vedľajšie účinky..

Sú ideálne pre dlhé liečebné cykly..

Lieky druhej generácie stimulujú tvorbu glukozaminoglykánov a prispievajú k obnove chrupavky, majú analgetické a protizápalové účinky.

Tie obsahujú:

 • Tablety Arthron flex a Flex-a-min glukozamínové kapsuly obsahujú glukozamín hydrochlorid.
 • Don obsahuje glukozamín sulfát, dostupný ako vrecko.
 • Tablety Arthron Chondrex, tablety Chondroxide, Tobolky Structum obsahujú síran sodný chondroitín.

V súčasnosti sa čoraz viac používajú moderné chondroprotektory pre osteochondrózu - jedná sa o kombinované lieky tretej generácie, ktoré zahŕňajú nesteroidné protizápalové zložky.

Táto kombinácia umožňuje nižšiu dávku látok, aby sa dosiahol rýchlejší pozitívny výsledok, a tiež významne zníži bolesť bez použitia analgetík..

Tieto prostriedky zahŕňajú:

 • Tablety Arthron Complex, Teraflex a Chondroitínové kapsuly obsahujú glukozeamín hydrochlorid a chondroitín sulfát.
 • Triaktiv obsahuje metylsulfanylmetán, ktorý pomáha udržiavať pružnosť a pružnosť všetkých spojivových tkanív v tele.
 • Advance a Movex obsahujú glukozamín a chondroitín sulfáty, ako aj NSAID: diklofenak a ibuprofén.

injekcie

Injekčné lieky sú rýchlejšie ako všetci ostatní.

Liečebný priebeh s použitím trvá 10 dní až 3 týždne, po ktorom sú predpísané tablety alebo kapsuly.

Najbežnejšie injektovateľné chondroprotektory sú:

 • Adgelon. Podporuje náhradu chrupavky v dôsledku rastu nových buniek.
 • Aflutop. Pôsobí na tkanivo chrupavky, obnovuje ho a má protizápalové účinky. Po týždni prijatia si pacienti všimnú zníženie bolesti počas pohybu. Z chondroprotektívnych liekov prvej generácie sa stále považuje za účinný pri liečbe degeneratívnych zmien chrupavky..
 • Prípravky obsahujúce kyselinu hyalurónovú: Hialubriks, Gialgan, Adant atď. Sú k dispozícii vo forme injekcií a sú určené na podávanie chorému kĺbu..

Z chondroprotektívnych liekov vyrábaných vo forme gélov alebo mastí je možné rozlíšiť chondroxid a chondroitín..

Sú predpisované počas injekčnej terapie a po nej, keď sa hlavná liečba vykonáva pomocou tabliet.

Majú najvyššiu účinnosť v kombinácii s fyzioterapiou.

Obnovenie sa týka iba chrupavky, ktorá nie je úplne zničená..

Preto sú tieto lieky pri liečbe osteochondrózy najúčinnejšie v skorých štádiách..

Trvanie cyklu a dávkovanie liekov by mal určiť lekár, pričom by sa mali zohľadniť individuálne charakteristiky pacienta.

Indikácie a kontraindikácie ↑

Predtým sa všetky degeneratívne zmeny vyskytujúce sa v tkanive chrupavky neliečili, ale iba zastavili existujúce príznaky, dnes, s príchodom liekov, ako sú chondroprotektory, môžeme hovoriť o terapeutickom účinku.

Napriek tomu, že chondroprotektory nemajú takmer žiadne vedľajšie účinky, existuje množstvo kontraindikácií na ich použitie, pretože hlavné účinné látky môžu mať úplne opačné účinky na metabolické procesy, tvorbu kĺbovej tekutiny a enzýmy..

Vzhľadom na to, že nie sú dobre preštudované, použitie týchto liekov sa neodporúča pre:

 • tehotenstva a laktácie;
 • v prítomnosti alergií, cukrovky a gastrointestinálnych ochorení.

V každom prípade by riziko a možné prínosy liečby mal určiť ošetrujúci lekár.

Naozaj tieto lieky skutočne pomáhajú? ↑

Liečba osteochondrózy chondroprotektormi sa uskutočnila donedávna a nie je toľko klinických štatistík o tomto spôsobe liečby..

Okrem toho je účinok týchto liekov oneskorený a pozitívny účinok sa objaví iba vtedy, ak sa liečba vykonáva trpezlivo av dobrej viere bez prerušenia..

Názor farmakológov

Farmakológovia veria, že budúcnosť spočíva v chondroprotektoroch pri liečbe artrózy, osteochondrózy a iných chorôb spojených s deštrukciou kostí a chrupavky..

Dnes sa už nazhromaždili pozitívne skúsenosti a zistili sa najúčinnejšie lieky, vytvárajú sa vyspelejšie kombinované lieky so špecificky cieleným opatrením..

Názor lekárov

Lekári sú o týchto liekoch nejednoznační.

Niektorí z nich veria, že je takmer nemožné obnoviť chrupavku pomocou ich pomoci, ale mnohí ich predpisujú svojim pacientom - pretože niekedy je to jediná nádej, že sa pacient uzdraví..

Okrem toho sa dnes veľmi málo ľudí rozhodne spochybniť skutočnosť, že chondroprotektory môžu zastaviť degeneráciu chrupavky, a to je už veľa.

Nezávislý výskum

Nezávislé štúdie účinkov chondroprotektorov na chrupavku.

Početné laboratórne experimenty ukazujú, že chondroitínové prípravky sú schopné inhibovať produkciu tých enzýmov, ktoré deštruktívne ovplyvňujú spojivové tkanivo..

Bolo tiež dokázané, že glukozamín pomáha obnovovať štruktúru chrupavky, ale pokiaľ ide o praktické použitie u chorých ľudí, drogy nefungujú rovnako dobre..

U niektorých sa teda syndróm bolesti neodstráni, zatiaľ čo u iných sa zápalový proces nezastaví a deštrukcia chrupavky pokračuje..

Prečo sa to deje a sú pozitívne výsledky takýchto štúdií náhodou? Je zrejmé, že veda to ešte musí prísť.

Chondroprotektívne lieky sú drahé.

Náklady na terapeutický kurz mesačne sú v priemere 2 000 rubľov.

Účinnosť závisí od štádia vývoja choroby a od komplexných opatrení na jej liečenie.

Je vhodné kúpiť drahé lieky na liečbu osteochondrózy chrbtice, každý by sa mal sám rozhodnúť po konzultácii s lekárom.

Použitie chondroprotektorov na liečenie osteochondrózy je nový smer v medicíne.

Najnovšia generácia komplexných liekov účinne zmierňuje bolesť, odstraňuje zápal v chrupavkovom tkanive a dokonca zastavuje jeho ničenie.

Preto sa v posledných rokoch čoraz častejšie používajú nielen na prevenciu, ale aj na liečenie degeneratívnych procesov v spojivovom tkanive..

Recenzie ↑

Svetlana, 56 rokov:

Liečím osteochondrózu chrbtice už niekoľko rokov. Každý rok sa liečim tabletami a masti s chondroxidom. Pomáhal vyrovnať sa s neustávajúcou bolesťou v krku a medzi lopatkami..

Victor, 47 rokov:

Beriem Arthru už tretí mesiac. Teraz je pre mňa oveľa ľahšie sa pohybovať. Ale nedúfam v úplné vyliečenie. Hlavná vec je, že proces ničenia chrupavky je zastavený. Teraz musíte tieto lieky brať neustále, aby ste nezačali s ochorením.

Irina, 49 rokov:

Bola mi diagnostikovaná osteochondróza hrudnej chrbtice II. Stupňa. Chondrolon bol predpísaný v injekciách. Všetko, čo som o týchto drogách počul, sa zdalo mytológiou. Ale keďže nemala na výber, rozhodol som sa ich vyskúšať sám. O dva týždne neskôr sa začala cítiť oveľa lepšie. Preto si myslím, že v liečbe tabletami a gélom by sa malo pokračovať.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

A tu je to, čo neoceniteľná rada pre obnovenie chorých kĺbov dala profesorovi Pakovi:Čo je to xiphoidný procesV strednej časti hrudníka je malý proces, ktorý voľne vystupuje nadol, ktorého charakteristická forma mu dala názov - xiphoid.
Osteoporóza je mimoriadne bežné ochorenie charakterizované poklesom hustoty kostí. Zvyšujúcu sa frekvenciu diagnostikovaných prípadov osteoporózy možno do istej miery vysvetliť nielen zhoršením zdravotného stavu obyvateľstva, ale zvýšením očakávanej dĺžky života (choroba postihuje najmä ľudí v staršej vekovej skupine)..
Ľudia sa často snažia vykonať vyšetrenie sami a urobiť presnú diagnózu. Často nájdeme zhutnenie v bruchu. Ak existuje nejaké vzdelanie, musíte sa bezodkladne poradiť s lekárom a podrobiť sa dôkladnému vyšetreniu, pretože to môže naznačovať vývoj závažných problémov.