loader

Hlavná

Žalúdok

Brušná prietrž

Abdominálna hernia je migrácia vnútorných orgánov pod kožu alebo v iných častiach brušnej dutiny v dôsledku poruchy svalovej vrstvy. Kýla sa tvoria v najslabších miestach brušnej steny. Pri absencii komplikácií je výstupok bezbolestný a ľahko nastaviteľný, na rozdiel od komplikovanej prietrže. Liečba patológie je možná iba chirurgicky.

Čo je prietrž brucha

Prietrž brucha je vydutie orgánov umiestnených v brušnej dutine cez prednú stenu brucha. V niektorých prípadoch dochádza k pohybu orgánov a črevných slučiek do lúmenu mezentérie alebo bránice. Patológia sa najčastejšie zisťuje u mužov. To je približne 80% všetkých prípadov. Zvyšných 20% tvoria ženy a deti.

klasifikácia

Klasifikácia brušných hernií je založená na niekoľkých príznakoch - anatomických, etiologických a klinických.

umiestnenia

Rozlišujú sa nasledujúce hernia: vonkajší - hernálny vak sa rozširuje za prednú časť brušnej steny, vnútorné - orgány sa pohybujú do lúmenu mezentérie alebo bránice, t. J. Neprekračujú hranice brušnej dutiny..

lokalizácia

Rozlišujte také odrody, ako sú:

 • trieslová;
 • pupočnej;
 • pupočnej;
 • pooperačné (typické pre ženy);
 • kýly epigastria (lokalizačná zóna - stredná čiara pobrušnice);
 • ventrálne - umiestnené v dolnej časti prednej brušnej steny);
 • stehenné.

Herniálny objem vaku

Pre úplnú prietrž je typická vrecia prietrže so všetkým obsahom mimo prednej brušnej steny. Pri neúplnej prietrži sa hernálny vak rozširuje iba za brušnú dutinu.

Dôvody rozvoja

Existuje veľa dôvodov na vytvorenie prietrže. Za hlavné sa však považuje: oslabenie svalového korzetu stien brušnej dutiny, defekty stien brucha v dôsledku traumy alebo chirurgického zákroku. Medzi faktory, ktoré môžu vyvolať herniálne výčnelky, patria:

 • sagging tkanív súvisiaci s vekom;
 • genetická predispozícia;
 • náhly úbytok na váhe v dôsledku choroby alebo príliš prísnej stravy;
 • prítomnosť ďalších libier - všetky stupne obezity;
 • preťaženie stien pobrušnice počas tehotenstva;
 • ťažký pôrod;
 • dlhodobý kašeľ;
 • častá zápcha;
 • dychový nástroj.

Vyvolávajúcimi faktormi sú akékoľvek stavy sprevádzané prudkým zvýšením vnútrobrušného tlaku. Preto môže byť príčinou tvrdá fyzická práca alebo zapojenie sa do športových aktivít. Patológia sa niekedy vyvíja bez dôvodu..

Príznaky a symptómy

Príznaky prietrže na bruchu sú celkom špecifické, čo vám umožňuje rýchlo rozpoznať stav. Toto je výčnelok herniálneho vaku - formácia môže dosiahnuť značnú veľkosť a bolesť. Bolesť sa môže objaviť na začiatku vývoja patológie. Posilnite počas pohybu, ako aj na pozadí hlbokých dychov, kašeľ. Ak je primárna symptomatológia prietrže brucha štandardná, potom druhy, ako sú trieslovina a perinea, majú charakteristické znaky.

Perineálna brušná hernia u žien je sprevádzaná pocitom tlaku, ťažkosti a celkového nepohodlia v konečníku, zhoršeným močením, kožnými defektmi v oblasti herniálneho výčnelku, bolestivosťou pri pokuse zaujať sedenie, obštrukciou čriev.

Nasledujúce príznaky naznačujú vytvorenie ingínovej prietrže u mužov: výskyt okrúhleho nádoru v šourku alebo vnútri neho, bolesť, pocit silného tlaku v oblasti hernálneho vaku, ostrá, postupne sa zvyšujúca bolesť.

V závislosti od umiestnenia brušnej prietrže existujú špecifické charakteristiky. Klinický obraz závisí od toho, ktorý z brušných orgánov naplnil herniálny vak.

 • Črevné slučky. Tento stav je sprevádzaný príznakmi črevnej obštrukcie. Vyskytuje sa zápcha, záchvaty nevoľnosti a akútna bolesť. Telesná teplota stúpa.
 • Močového mechúra. Charakterizované problémami s močením.
 • Kýla bielej línie brucha. Prejavuje sa vo forme vyčnievania prednej brušnej steny počas napätia, bolesti v epigastrickej oblasti..
 • Pupok. Príznaky pupočnej kýly sú ataky nevoľnosti, bolesť pri pohmate herniálneho vaku..
 • Triesla. Kýla v tejto oblasti sa vyznačuje zvyšujúcou sa bolesťou v ingvinálnej zóne a dolnom bruchu.
 • Femorálna prietrž. Typickým príznakom patológie je zvýšenie bolesti v dolnej časti brucha, keď sa človek snaží úplne narovnať. Problémy s močením sú možné.

Funkcie patológie v detstve

Typickými príznakmi stavu u detí sú bolestivosť, nepohodlie, viditeľné vystupovanie, pokles v polohe na chrbte. Príznaky, ktoré poukazujú na vznik prietrže, sú nasledujúce: bolesť pri výčnelku, tráviace problémy - nevoľnosť, končiace zvracaním, upevnenie stolice, zhoršené močenie, ak je v herniálnom vaku močový mechúr.

Po stanovení diagnózy sa dieťaťu odporúča chirurgický zákrok. Operácia sa vykonáva v celkovej anestézii. Heroplastika sa vykonáva pomocou vlastných tkanív pacienta alebo sa používa špeciálna sieťka..

Diagnostický výskum

Hnacie telu, femorálnej a pupočnej hernie sú ľahko rozpoznateľné herniové nádory. Perineálne, sedacie a upchávacie otvory si však vyžadujú ďalšie vyšetrenie..

Typickým príznakom kýly je „trhnutie kašľom“. Počas kašľa na ňu formácia reaguje hmatateľným nárazom, ktorý je dobre cítený pri dlani pripojenej k nádoru. Diagnostika dopĺňa možnosť digitálneho vyšetrenia kýlovej brány.

Na potvrdenie prietrže bielej čiary brucha sa používajú tieto metódy:

 • Röntgen žalúdka a dvanástnika;
 • gastroskopia;
 • rádiológia s použitím kontrastného činidla;
 • Ultrazvukové vzdelávanie.

Malá prietrž na bruchu

Hrudné útvary brucha sa často vyskytujú v chirurgickej praxi. Okrem zreteľnej kozmetickej chyby môžu viesť k závažným komplikáciám, ktoré si vyžadujú neodkladný chirurgický zákrok. Niektoré z nich sú náchylné na recidívu, takže pacient musí zmeniť svoj obvyklý životný štýl a neustále sa riadiť odporúčaniami lekára.

Čo je prietrž brucha?

Výstup vnútorných orgánov brušnej dutiny a malej panvy cez existujúce otvory mimo jeho anatomickej zóny pod spoločným vonkajším celkovým číslom alebo v inej oblasti sa nazýva kýla brucha. Na rozdiel od prolapsu (prolaps) a udalosti (depresurizácia), herniálny výčnelok nevyhnutne pozostáva z troch zložiek:

 1. Brána (výstupný bod).
 2. Taška (časť pobrušnice).
 3. Obsah (vnútorné orgány a štruktúry).

Najčastejšie v herniálnom vaku sú slučky čreva a veľký omentum.

klasifikácia

Ak chcete zistiť, aké sú hernie, klasifikácia pomôže:

 • podľa pôvodu - vrodené a získané;
 • prítomnosťou komplikácií - voľný, chronicky komplikovaný (ireducibilný) a akútne komplikovaný (uškrtený, zapálený atď.);
 • v mieste brány prietrže - pupočnej, pupočnej, ingvinálnej, femorálnej, bielej línie brucha, perineálnej, bedrovej, obštrukčnej, ischiadickej, lopatkovej čiary;
 • podľa štruktúry - jednokomorové a viackomorové;
 • podľa počtu - jeden a početný.

Iba lekár dokáže presne určiť typ brušnej prietrže.

vonkajšie

Kýly, ktoré vyjdú spolu s parietálnou vrstvou pobrušnice, ako aj cez „slabé miesta“ vo vrstve svalovo-šľachy brušných stien a panvového dna, sa označujú aj ako vonkajšie. Herniové brány sa môžu vytvárať v oblasti prírodných anatomických oblastí (femorálny krúžok, Petitov trojuholník a iné) alebo v oblastiach, ktoré boli nepriaznivo ovplyvnené (po operáciách, zraneniach, určitých chorobách).

domáci

Tento typ brušnej prietrže sa vyznačuje vnútorným umiestnením. Patológia je lokalizovaná vo vreckách (záhyboch) brušnej alebo hrudnej dutiny, prenikajú anatomickými alebo získanými defektmi v bránici..

vrodený

Počas prenatálneho obdobia je brušná stena brucha z rôznych dôvodov nedostatočne rozvinutá alebo sa tvoria jej anomálie. To sa stáva základom pre vznik patológie..

akvizícia

Tento typ brušnej prietrže sa vytvára v procese ľudského života. Pod vplyvom mnohých faktorov sa najprv objaví herniálny vak. Potom pod vplyvom zvýšeného tlaku v brušnej dutine vstupujú do nej vnútorné štruktúry a orgány, ktoré idú von.

komplikované

Nebezpečenstvo choroby, ako je napríklad brušná prietrž (najmä neredukovateľná), je to, že môže náhle viesť k závažným komplikáciám:

 • konečná nekontrolovateľnosť;
 • zápal, ktorého "zdrojom" môžu byť interné alebo externé infekčné agens;
 • porušenie;
 • coprostasis;
 • poškodenie obsahu prietrže (prasknutie orgánu, krvácanie z poškodenej cievy atď.).

Akékoľvek zhoršenie prietrže brucha je dôvodom pre naliehavú potrebu vyhľadať lekársku pomoc.

Nekomplikovaný

Kýla bez komplikácií je choroba, ktorá si vyžaduje dynamické sledovanie a liečbu chirurgom. Malo by sa pamätať na to, že môže kedykoľvek zmeniť svoj status a stať sa komplikovaným patológiou.

Druhy brušnej prietrže

V závislosti od anatomického umiestnenia sa rozlišujú typické (časté) typy brušných hernií a zriedkavých foriem. Vyskytuje sa prevažne prietrž:

Všetky ostatné prietrže brucha nie sú viac ako 1%. Ženské a umbilické možnosti sú charakteristické pre ženské pohlavie, inguinálnu lokalizáciu pre mužov.

tanínová

Hernia v oblasti slabín:

 • priame (častejšie u starších ľudí, okrúhly výčnelok je určený v blízkosti triesloviny);
 • šikmý (častejšie diagnostikovaný u detí a mužov stredného veku na jednej strane, obvykle zostupuje do mieška);
 • pohyblivý.

V druhom prípade je jednou zo stien herniálneho vaku orgán čiastočne zakrytý peritoneum (cecum, močový mechúr). S progresiou choroby bude jej funkcia trpieť a táto osoba začne byť narušená charakteristickými ťažkosťami (zápcha, zhoršené močenie atď.).

pupočnej

Častejšie sú výčnelky v pupku diagnostikované u detí, ako aj u žien starších ako 40 rokov. U dojčiat sa patológia ľahko rozvíja v dôsledku nedostatočného rozvoja pupočného kruhu. U žien je provokujúcim faktorom napínanie svalovo-spojivých štruktúr brucha počas tehotenstva a pôrodu. Okrem toho je izolovaná embryonálna hernia pupočníka spojená s abnormalitou vývoja plodu.

Stehná

Vzhľadom na anatomickú štruktúru sa táto prietrž brucha u žien objavuje oveľa častejšie ako u opačného pohlavia. Nachádza sa v oblasti trojuholníka s rovnakým názvom. Z vonkajšej strany je v oblasti stehnovo-trieslového záhybu mierne pologuľovitý výstupok.

Biela línia prietrže

Medzi konečníkom abdominis má človek malý prúžok šľachy nazývaný biela čiara. Na tomto mieste sa objavujú charakteristické výčnelky. U mužov sa vyskytujú vo veku 20 - 40 rokov, o niečo častejšie ako u žien (po 40 rokoch)..

perineálnej

Herniové útvary môžu byť lokalizované pred alebo za ischiálnou čiarou. Pozorujú sa najmä u žien. Močový mechúr alebo genitálie sa môžu dostať do herniálneho vaku.

bočné

Tieto kýly sú tvorené pozdĺž čeľuste a zo svalov rectus abdominis. Je ťažké ich rozlíšiť. Pacient sa často prvýkrát dostane k lekárovi už s poruchou vzdelania.

Dôvody rozvoja

Abdominálna prietrž u mužov sa často objavuje na pozadí nadmerného fyzického námahy. U žien je priťažujúcou príčinou často tehotenstvo a pôrod. Prispievajúce faktory sú:

 • všeobecné (vek, pohlavie, váha);
 • lokálne (prítomnosť anatomických "slabostí", zranení, tráviacich problémov, nazálneho kašľa, ascitu, nádorov atď.).

Východiskovým bodom je vždy zvýšenie vnútrobrušného tlaku.

Príznaky a príznaky

Klinický obraz bude závisieť od umiestnenia výčnelku a existujúcich komplikácií. Častejšie budú príznaky prietrže brucha:

 • prítomnosť samotného vzdelávania;
 • bolesť rôznej intenzity, charakteru, s možným ožarovaním a zosilnením počas fyzickej námahy, kašľa, kýchania, zvýšenej tvorby plynov a zápchy;
 • narušenie orgánov, ktoré tvoria obsah herniálneho vaku.

Ak sa vyskytnú komplikácie, objavia sa príslušné príznaky. Niekedy, okrem fyzických ťažkostí, sa pacienti obávajú estetického nepohodlia spojeného s prítomnosťou vonkajšej poruchy. To môže spôsobiť emocionálne problémy a depresiu..

Diagnóza kýly brucha

Na internete môžete zistiť, ako hernia vyzerá, ale vyšetrenie a diagnostikovanie by mal vykonať iba lekár. Objektívne sa bude pozorovať:

 • opuch na typickom mieste;
 • jeho zmiznutie po premiestnení;
 • prítomnosť defektu v brušnej stene;
 • príznak „kašľa“.

Na identifikáciu vnútorných brušných hernií sú predpísané ďalšie diagnostické metódy (ultrazvuk, MRI atď.).

Liečba brušnej prietrže

Jedinou metódou na vyliečenie patológie je chirurgický zákrok. Neprimerané použitie obväzu iba prispieva k poraneniu kýly brucha a rozvoju komplikácií. Zvyšuje pravdepodobnosť, že opraviteľný výčnelok sa stane neredukovateľným. Nosiť obväz sa odporúča iba pre ľudí, ktorí majú kontraindikácie pre chirurgický zákrok. Medzi tieto patria:

 • vek do jedného roka;
 • akútne infekčné procesy v tele;
 • chronické choroby a infekcie v akútnom štádiu;
 • onkologická diagnóza (s výnimkou pretrvávajúcej remisie);
 • patológia krvného systému;
 • závažné choroby v štádiu dekompenzácie (diabetes mellitus, cirhóza pečene atď.);
 • nedávno utrpeli infarkty a infarkty, iné „vážne“ stavy.

Tehotné ženy by nemali byť operované.

Chirurgický zákrok

Existuje mnoho možností pre chirurgické techniky pre túto patológiu. Ak dôjde ku komplikáciám, je indikovaný núdzový zásah. Pri nekomplikovaných brušných herniách sa vykonáva plánovaná operácia. Zahŕňa nasledujúce kroky:

 • pitva tkanív nad herniovou hmotou a oblasť herniálneho portálu;
 • pridelenie a otvorenie herniálneho vaku;
 • návrat vnútorných orgánov „na miesto“;
 • šitie a úprava krku herniového vaku, jeho odstránenie;
 • posilnenie brušnej steny vlastnými tkanivami alebo špeciálnymi prostriedkami;
 • šitie.

Chirurgický zákrok sa môže vykonať v lokálnej alebo celkovej anestézii..

Ľudové lieky

Keď bolí brucho bolí, čo robiť a čo absolútne nemožno urobiť - môže odpovedať iba lekár. Toto ochorenie by sa nemalo liečiť doma pomocou ľudových receptov, pretože na tomto pozadí existuje vysoká pravdepodobnosť komplikácií. Samostatná činnosť vo vzťahu k malým deťom je obzvlášť nebezpečná. S takými metódami, ako je použitie mince na pupočníkovú prietrž u dojčiat a ďalších, nemôžete nahradiť lekársku konzultáciu..

Masáž pre niektoré formy prietrže

Ak má pacient vysokú pravdepodobnosť vzniku herniálneho výčnelku v bruchu, terapeutická masáž je vynikajúcim prostriedkom prevencie. Denná masáž brucha sa odporúča všetkým dojčatám bez lekárskych kontraindikácií. Všetky ženy po pôrode sú tiež uvedené masáže. Sú tiež predpísané po oprave prietrže, aby sa telo zotavilo rýchlejšie a aby sa predišlo relapsom. Je nemožné robiť masáže v prítomnosti formovanej kýly bez súhlasu lekára.

Rehabilitačné obdobie

Ak bola prietrž brucha plánovaná laparoskopicky odstránená, bude rehabilitácia kvôli komplikáciám oveľa jednoduchšia a rýchlejšia ako po zákroku v dutine. Chirurgovia preto trvajú na tom, že odklad operácie, ak na to existujú priame indikácie, nemá cenu.

Po chirurgickom zákroku je pacient na oddelení niekoľko hodín alebo dní pod dohľadom zdravotníckeho personálu. Potom je prepustený z domu. Ďalšia rehabilitácia zahŕňa:

 • chôdza a fyzická aktivita porovnateľná s predchádzajúcou intervenciou;
 • dobrá výživa s dostatočným množstvom tekutín;
 • kontrola telesnej hmotnosti;
 • chodí na čerstvý vzduch tri dni po operácii;
 • povinné obväzy;
 • užívanie liekov predpísaných lekárom (antibiotiká, preháňadlá atď.);
 • nosiť špeciálne pooperačné spodné prádlo;
 • nemôžete sa nakláňať dopredu, robiť gymnastiku, zdvíhať závažia a vyvolať zvýšenie vnútrobrušného tlaku.

Aby sa zabránilo recidíve, aj po konečnom zotavení sa odporúča dodržiavať tieto odporúčania.

Komplikácie a dôsledky

Po plánovanej oprave laparoskopickej prietrže neexistujú prakticky žiadne negatívne následky. Operácia brucha môže byť niekedy komplikovaná krvácaním, zápalom, predĺženým uzdravením po celkovej anestézii atď..

Prevencia brušnej prietrže

Pri vedomí toho, čo je prietrž brucha, je zrejmá potreba prevencie jej primárneho vzhľadu a výskytu relapsov. Ak to chcete urobiť, mali by ste jesť správne, dávať fyzickú aktivitu, posilňovať svalovo-väzivový korzet a ak je to možné, vylúčiť faktory prispievajúce k rozvoju choroby..

Brušná prietrž: príčiny, príznaky, diagnostika a liečba

Brušná prietrž sa nemôže objaviť neočakávane. Tvorí sa z určitých faktorov a času, nič iného. Takmer všetky príčiny tohto ochorenia sú rozdelené do predispozície k výskytu výčnelkov a dosiahnutiu výsledkov.

Brucho po odstránení prietrže môže byť ochabnuté a spôsobiť nepohodlie. Často sú bolesti.

príčiny

Do prvej kategórie patria faktory, ako sú šľacha a svalová slabosť získaná od narodenia, ako aj získané zmeny (v dôsledku chirurgických zákrokov, úbytku hmotnosti atď.), V dôsledku ktorých sa tvoria slabé miesta korzetu tela (v blízkosti femorálnej a trieslovinové kanáliky, pupočné krúžky atď.).

Do druhej kategórie patria faktory, ktoré stimulujú rast vnútrobrušného tlaku a slabý vzhľad kýly brucha u žien a mužov. Tieto faktory zahŕňajú ťažkú ​​fyzickú námahu, nádor brušných orgánov, plynatosť, problémy s močením, tehotenstvo atď..

Je dôležité venovať pozornosť skutočnosti, že pri výskyte prietrže brucha musia vyššie uvedené faktory pôsobiť dlho. Vzhľad tohto ochorenia ovplyvňujú aj ďalšie faktory:

 1. Dedičná predispozícia.
 2. Previsnuté tkanivá v dôsledku veku.
 3. Chudnutie v dôsledku choroby alebo hladu.
 4. Obezita.
 5. Dlhý kašeľ.

príznaky

Ak chcete rozpoznať vznik choroby, mali by ste poznať jej príznaky. Nasledujúce príznaky brušnej prietrže sú:

 1. Hlavným príznakom je existencia hrče (vo veľkosti môže byť ako hrášok alebo vodný melón). Takmer vždy je možné vidieť výčnelok.
 2. Niekedy sú bolesti, ale veľmi zriedka. Vyskytujú sa v prítomnosti veľkých formácií, alebo ak tieto formácie existujú dlhú dobu a existujú komplikácie.
 3. Bolesť sa vyskytuje okolo výčnelku, ale môže sa šíriť po celom bruchu a môže dokonca dávať chrbát, krížovú kosti a slabiny..
 4. S niektorými kýlami môže horieť pálenie a bolesť za hrudnou kosťou.
 5. Niekedy sa vyskytuje zvracanie, nevoľnosť a zápcha..
 6. Vzdelanie v bruchu je odlišné, ale majú určité príznaky.

Pre tieto útvary sú charakteristické nasledujúce príznaky:

 1. V prípade femorálnej prietrže u žien alebo mužov sa objavujú problémy s močením a bolesť v dolnom bruchu sa zvyšuje, ak je osoba úplne vztýčená..
 2. V prípade diafragmatickej prietrže sa rozlišujú tieto príznaky: výskyt pálenia záhy, grganie, ťažkosti s prehĺtaním.
 3. Možné sú aj dýchavičnosť, kašeľ a chrapot.
 4. Náhly nástup bolesti brucha, letargia, nevoľnosť a neustále vracanie.

Toto sú celkom nebezpečné príznaky, ktorých vzhľad musíte spustiť poplachom, pretože hovoria, že došlo k porušeniu vzdelávania. Ak sa vyskytnú takéto príznaky, odporúča sa vyhľadať lekársku pomoc čo najskôr..

Priama kýla

Získané formy uvoľňovania orgánu do trieslovej oblasti sú charakterizované rozmazanými symptómami a letargickým prechodom. Prvé príznaky brušnej prietrže u mužov sa môžu objaviť neočakávane. Kýla je síce malá, ale nespôsobuje bolesť. Ak bol prítomný už nejaký čas, pacient sa sťažuje na nepríjemný stav. Bolesť tiež nastáva s jej rastom. Potom pacient hovorí, že ho znepokojuje neustála bolesť v oblasti brucha a slabín. Pohodlie môže byť tiež v oblasti krížovej kosti, dolnej časti chrbta.

Spočiatku taká kýla u mužov a žien vyzerá ako malý pretiahnutý výbežok umiestnený v blízkosti slabín. Táto prietrž sa cíti pri fyzickej námahe a potom zmizne. Len čo sa bolesť ustavične prejaví, je výstupok viditeľný v akomkoľvek stave tela. Po nejakej dobe sa vytvoria komisie a spôsobujú bolesť. Ak sa močový mechúr, maternica alebo vaječníky (u žien) dostanú do vaku, môže to viesť k zhoršeniu močenia, bolesti počas menštruácie. V niektorých prípadoch môže ingvinálny prsteň vytlačiť krvné cievy a spôsobiť akútnu bolesť. Tento stav je nebezpečný, pretože sa môže začať nekróza tkaniva a infekcia sa rozšíri po celej brušnej dutine.

Pupočná prietrž

Príčiny pupočnej kýly brucha:

 1. Vrodené predĺženie pupočného prstenca, keď jazva nedosiahne koniec a je tu malá diera. To sa nemusí zistiť v detstve, ale v priebehu času sa môže za určitých podmienok vytvoriť prietrž..
 2. Tehotenstvo a pôrod. Počas tehotenstva sa žalúdok žien zvyšuje, pupok sa od neho tiahne. Vyvoláva sa zápcha, ktorá vedie k zvýšenému tlaku vo vnútri brucha. Veľmi vysoké riziko u žien, ktoré rodili opakovane a počas tehotenstva, sa neriadilo pokynmi lekára. Komplexné pôrody, veľké dieťa, viacnásobné tehotenstvo tiež vedú k prietrži.
 3. Neaktívny život. Ak človek nie je zapojený do telesnej výchovy, jeho abs je omnoho slabší.
 4. Ťažké bremená. V čase zdvíhania závaží sa tlak v bruchu zvyšuje.
 5. Ochorenia sprevádzané vysokým vnútrobrušným tlakom. Môže to byť patológia tráviaceho systému, častá zápcha, pretrvávajúci kašeľ atď..
 6. Nadváha. Subkutánny tuk je ďalší objem, ktorý vedie k pupočnej prietrži.
 7. Prevedená operácia. Po operácii sa môže objaviť prietrž prietrže.

Femorálna prietrž

Pod femorálnou prietržou sa zvyčajným spôsobom rozumie patológia, pri ktorej sa orgány brušnej dutiny (obvykle črevá a omentum) pohybujú mimo prípustných limitov..

Prítomnosť femorálnej prietrže sa považuje za:

 1. Vzhľad hustého nádoru malej veľkosti medzi slabín a bedier, ktorý sa „schováva“, ak si pacient ľahne.
 2. Bolesť v oblasti stehien pri chôdzi, akákoľvek fyzická aktivita.

Chirurg je zapojený do diagnostiky choroby. Lekár najčastejšie používa tieto metódy:

 1. Irrigoskopia - röntgenová analýza hrubého čreva. Pacientovi sa podáva síran bárnatý. Po rovnomernom rozložení látky v tele lekár vyhodnotí stav čreva. V poslednej fáze je črevo naplnené vzduchom, aby bolo možné vyšetriť prítomnosť rôznych druhov polypov, vredov a podobne..
 2. Herniografia - zavedenie špeciálnej kompozície do brušnej dutiny. Pacientovi sa injekčne podá látka, ktorá sa predtým anestetizovala. Potom urobte fotografiu. Celý proces netrvá dlhšie ako šesťdesiat minút.

Pacient je spočiatku znepokojený iba brúsením prietrže pri fyzickej námahe. Nebude zbytočné objasňovať, že na začiatku sú pocity takmer nepostrehnuteľné, ale s vývojom sa stávajú silnejšími a silnejšími. Ďalej sa vytvorí dostatočne hustý nádor, ktorý sa pri zaťažení zväčší a pri absencii zmizne. Výčnelok sa výrazne zväčšuje a prestáva blednúť.

Biela línia prietrže

Biela brušná hernia u detí a dospelých je štruktúra šľachy, ktorá sa nachádza od hrudníka po pubu, zreteľne uprostred. Kombinuje šľachy umiestnené na oboch stranách šikmého svalu brucha..

Kýla brušnej línie je výčnelok malej oblasti brušného orgánu pod kožou (blízko bielej línie). V počiatočnom štádiu je patológia bezbolestná a pacienta veľmi neruší. Ale v priebehu času sa choroba vyvíja a môže dôjsť k porušeniu - orgány vaku sú stlačené nestlačiteľným šľachovým krúžkom, kde vystupujú. To je pre ľudí nebezpečné a vyžaduje si urgentný chirurgický zákrok. Koniec koncov, jediný spôsob, ako vyliečiť patológiu. Bez chirurgického zákroku môže pacient výčnelok iba mierne znížiť. To ale nevylieči, ale iba zníži tón šľachy a umožní diere natiahnuť sa ešte viac. Operácia kýly bielej línie brucha je pomerne jednoduchá a vždy funguje dobre. Existujú tri typy kýly:

 • supra umbilikálna prietrž;
 • blízko pupku;
 • pod tlačidlom brucha.

Posledne uvedený druh je zvyčajne zriedkavý. Bolesť s traumou na laterálnom a strednom menisku je iná. Ak je poškodená chrupavka, objaví sa akútna bolesť.

diagnostika

Aby bolo možné presne stanoviť diagnózu, je potrebné sa poradiť s odborníkom v tejto oblasti, gastroenterológom. Niekedy lekár riadi iba vizuálne vyšetrenie, ale sú prípady, keď jednoduché vyšetrenie nestačí. V takýchto okamihoch musíte použiť jednu z nasledujúcich metód na diagnostikovanie kýly brucha:

 1. ultrazvuk Táto metóda je známa všetkým, ale pripomenutie jej princípu nebude zbytočné. Na študovanú oblasť sa aplikuje gél. Pomocou tohto zariadenia lekár naskenuje vnútorné orgány zobrazené na monitore.
 2. Prieskum röntgenovej snímky brušnej dutiny. Môže sa vykonávať pri ležaní a státí. Pri problémoch s črevami a žalúdkom je výhodnejšia druhá možnosť. Pred zákrokom musíte odstrániť všetky šperky.
 3. X-ray priechodu bária. Pacient vypije nápoj bárnatý. Po štyridsiatich piatich minútach sa pacient položí na stôl a prístroj sa na neho nasmeruje. Na základe príkazu „nevdýchnite“, lekár urobí fotografiu.

operácie

Existuje niekoľko typov brušnej kýly chirurgia:

 1. Standard - hernioplastika, sa vykonáva v prípade komplikácií alebo je naplánovaný.
 2. Operácia, ktorá sa vykonáva pomocou vášho vlastného tkaniva alebo pomocou syntetických implantátov s cieľom opraviť chybu. Vykonáva sa laparoskopicky podľa metódy Lichtenštajnska alebo pomocou hernioplastiky..
 3. Obštrukčná chirurgia sa používa na odstránenie pupočníkových defektov.

Doteraz bolo odstraňovanie prietrže obmedzené potrebou uzavrieť defekt v blízkosti tkaniva, ktoré sa dnes praktizuje, ale menej aktívne. Chirurgický zákrok sa vykonáva rezom desiatich až dvanástich centimetrov, hernálny vak sa oddelí a odstráni a orgán sa vráti na svoje pôvodné miesto..

Po odstránení sa plastická chirurgia uskutoční pomocou šitia svalu do trieslového väzu.

Operácia kýly bielej línie brucha pomocou napínacieho plastu má množstvo mínusov a oveľa menej výhod:

 1. Po zotavení po operácii bude potrebné vylúčiť telesnú výchovu, zmeniť stravu najmenej na šesť mesiacov.
 2. Výčnelok z miesta, kde bola prietrž po operácii brucha, sa môže znova vrátiť..
 3. Bolesť, jazva sa nemusí dobre uzdravovať a môže sa objaviť zápal.
 4. Pri operácii v mieste, kde bola jazva, sa môže vytvoriť kýla.

Ľudové lieky

Tradičná medicína ponúka veľa možností liečby brušnej prietrže. Najbežnejšie sú:

 • V počiatočných fázach prietrže sa odporúča každé ráno vypiť múmiu (0,2 g) rozpustenú v pohári vody. Liečba trvá najmenej dva týždne.
 • Angreštový vývar má priaznivý účinok v boji proti tomuto problému. Listy by mali byť rozdrvené, nalejte dve polievkové lyžice výslednej hmoty vriacou vodou, bude to trvať asi dve poháre vody. Keď je liek dostatočne infúzny a pripravený, po niekoľkých hodinách naneste 1/3 šálky až päťkrát denne.
 • Odvar ďateliny bude užitočný na posilnenie slabých stien brucha a svalového tkaniva. Bude to trvať čajovú lyžičku rastliny v pohári vriacej vody. Pred jedlom naneste 1/3 šálky.
 • Nakladaná kapusta so soľou vám pomôže pri liečbe. Listy kapusty alebo obklad so soľankou by sa mali nanášať na miesto vzniku prietrže. Postup sa musí vykonávať nepretržite.
 • Roztok octu 4% na denné utieranie prietrže. Na prípravu stačí jedna lyžica octu zriedená v pohári studenej vody. Po utieraní sa odporúča aplikovať obklad s infúziou dubovej kôry.
 • Použitie tinktúr pripravených z koreňa bylinnej rastliny (loosestrife loosestrife) bude mať pozitívny účinok. Nalejte dve čajové lyžičky rastliny pohárom vriacej vody, trvajte na termoske. Po dvoch hodinách je produkt pripravený na použitie. Stačí vypiť 1/3 šálky trikrát denne.

prevencia

Profylaxia brušnej hernie pozostáva z niekoľkých bodov.

1. Dodržiavanie určitých pravidiel výživy:

 • frakčná výživa;
 • úplné vylúčenie údeného mäsa a párkov z potravy;
 • prejedanie nie je povolené;
 • odporúča sa obmedziť používanie cukru;
 • strava bohatá na zeleninu a ryby.

Stav tela priamo závisí od konzumovaného jedla, preto je mimoriadne dôležité dodržiavať diétu.

2. Príjem základných vitamínov. Aby sa predišlo prietrži, odporúča sa užívať aj vitamínové komplexy, ktoré vám umožňujú udržiavať zdravý stav tela, posilňovať ho a obnovovať. Užívanie nasledujúcich vitamínov zníži riziko brušnej prietrže:

 • horčík (pohánka, orechy a syry);
 • vitamín C (citrusové ovocie, kivi, zelenina);
 • vitamín B (vajcia, hrach, fazuľa);
 • vitamín A (mrkva, ryby, melón, broskyne).

3. Cvičenie. Pravidelné vykonávanie určitých fyzických cvičení zabráni vyčerpaniu stien brucha, čo následne zníži pravdepodobnosť prietrže:

 • ťahá sa z polohy na chrbte a ohýba nohy na kolenách;
 • pootočením lisu je tiež potrebné zaujať náchylnú polohu, dotknúť sa kolien lakťami, vrátiť sa do východiskovej polohy;
 • striedavo sa vyrovnávajú nohy v polohe na bruchu, predtým sa nohy ohýbajú na kolenách.

Aby ste zabránili operácii brušnej hernie, musíte dodržiavať vyššie uvedené opatrenia a neustále sledovať svoje zdravie.

Znaky a hlavné metódy liečby brušnej prietrže

Ako postupuje, kýla sa stáva bolestivou, zvyšuje sa riziko možných komplikácií, z ktorých mnohé ohrozujú život pacienta.

Abdominálna hernia sa vyvinie bez ohľadu na vek. Štatistiky tvrdia, že sa najčastejšie vyskytujú u detí (v dôsledku nedostatočného rozvoja svalového tkaniva) a u starších ľudí (v dôsledku svalovej slabosti súvisiacej s vekom). Poznamenáva sa tiež, že muži sú chorí častejšie ako ženy.

Celosvetovo sa ročne vykonáva viac ako jeden a pol milióna operácií na výčnelkoch s lokalizáciou v bruchu..

klasifikácia

Kýly brucha sa v závislosti od konkrétneho miesta delia na tieto skupiny:

 • Inguinal - sú najbežnejšie. Vo väčšine prípadov ich trpia muži. V závislosti od konkrétneho miesta vo vzťahu k spermatickej šnúre sa prietrž v slabinách delí na rovné a šikmé..
 • Pupočníkový - vytvorený v pupočnom kruhu.
 • Pericupal - vytvorený pod pupočným kruhom alebo nad ním.
 • Po operácii - objavte sa v mieste rezu o operácii. Ženy ich najčastejšie trpia..
 • Hernia epigastrium - nachádza sa pozdĺž strednej brušnej línie v suprabilikálnej oblasti.
 • Ventrálne - lokalizované v dolnej časti brucha.
 • Stehná.
 • Bedrovej - celkom zriedkavé.
 • Hernia Spigel (lunárny) línie brucha.
 • Ezofágová hernia bránice (hiatálna) - patrí do vnútorného typu.
 • uzáver.

Kýly bielej línie brucha - preperitoneálny lipóm. Sú to patologické stavy, pri ktorých sa tvoria medzery medzi svalovými vláknami v šľachách, cez ne vyjde tuk a potom časti brušných orgánov. Bolestivé vyčnievanie sa môže vyskytnúť v ktorejkoľvek časti stredovej línie brucha..

Prečo sa objavujú?

Biela čiara brucha je tvorená susednými zväzkami vláknitých vlákien aponeurózy svalov rekta priliehajúcich jedna k druhej. Línia prechádza vo forme zosilneného plochého šľachového prúžku procesu xiphoidov cez pupok až po ochlpenie..

V hornej časti (k pupku) má biela čiara šírku 10 až 25 mm, pod ňou sa výrazne zužuje - do 0,2 cm.

Proces tvorby kýly bielej línie brucha je spojený s divergenciou zväzkov aponeurózy s následným vyčnievaním cez vytvorenú medzeru častí vnútorných orgánov (hlavne črevných slučiek a omentum) a peritoneum. Šľachy sa niekedy môžu líšiť o 10 až 12 cm. V tvare sú herniové brány zaoblené, oválne alebo kosoštvorcové. Ich relatívna úzkosť (5-6 cm) zvyšuje pravdepodobnosť porušenia.

Rizikovú skupinu tvoria muži vo veku 20 až 35 rokov. Najbežnejšou lokalizáciou takýchto vredov je epigastrická zóna bielej línie.

Divergencia vlákien je možná v dôsledku mnohých faktorov:

 1. Hlavným dôvodom je slabosť spojivového tkaniva v niektorých častiach brušnej steny. Môže byť vrodená alebo získaná (v dôsledku pooperačného zjazvenia alebo obezity)..
 2. Druhá dôležitá línia je faktorom zvýšeného vnútrobrušného tlaku, najmä ak tlak stúpa pomerne často a zostáva dlho na vysokej úrovni. V dôsledku toho sa zvyšuje záťaž slabých častí brušnej steny:
  • inguinálna oblasť;
  • oblasť stehien;
  • pupočnej a pupočnej oblasti;
  • stredná línia brucha.

Zvýšenie vnútrobrušného tlaku môže byť vyvolané:

 • chronická zápcha;
 • dlhodobý kašeľ;
 • tehotenstvo
 • ascites;
 • intenzívna fyzická námaha - najmä zdvíhanie závaží.

Dopad posledne menovaného faktora sa výrazne zvyšuje v prípade zlej fyzickej zdatnosti ľudí, ktorí sú nútení robiť ťažkú ​​prácu.

Rizikové faktory

Nasledujúce okolnosti vytvárajú priaznivé pozadie pre výskyt brušných hernií:

 • nedostatok bielkovín;
 • fajčenie;
 • tuberkulóza;
 • zväčšená prostata;
 • ochorenia pečene (najmä cirhóza);
 • stavy a choroby vedúce k svalovej slabosti: senilný vek, detská obrna, ochrnutie dolných končatín;
 • prítomnosť pooperačnej infekcie v rane, ktorá spomaľuje proces hromadenia poškodených svalov, čo vyvoláva rozvoj prietrže;
 • poškodenie nervových vlákien počas chirurgického zákroku pri inej chorobe;
 • vykonávať aerobik alebo cvičenie jogy bez potrebného výcviku. Je potrebné poznamenať, že cvičenie na stacionárnom bicykli a jazda na bicykli sú úplne bezpečné, pokiaľ ide o možnú stimuláciu rozvoja choroby..

Stupne formácie

Kýla bielej línie v procese jej vývoja prechádza tromi fázami:

 1. Preperitoneálny lipóm.
 2. počiatočné.
 3. Finálna formácia.

V štádiu lipómu sa prostredníctvom defektov v tvare štrbiny vytvorených vo vláknach šliach uvoľňuje vlákno s ďalšou tvorbou lipidu predperitoneálneho typu..

Počiatočná fáza je charakterizovaná tvorbou herniálneho vaku, ktorého obsahom môžu byť slučky tenkého čreva alebo časti omentum..

V tretej etape sa v dôsledku diastázy (svalová disparancia) a progresie procesu v oblasti bielej línie vyvíja hustá, niekedy bolestivá formácia a herniálne brány, cez ktoré vystupujú časti brušných orgánov. Brány majú väčšinou kruhový alebo oválny tvar, ich rozmery sa môžu líšiť v pomerne širokom rozmedzí: od 1 do 12 cm.

Výsledkom je, že v poslednej fáze všetky hlavné zložky patológie s obsahom, ktoré môžu byť:

 • slučky tenkého čreva;
 • upchávka;
 • priečne hrubé črevo;
 • pupočno-pečeňový väz;
 • časť žalúdočnej steny

V konečnom štádiu sa dá prietrž brucha ľahko určiť vizuálne a hmatom.

Takéto výčnelky dosahujú vo veľmi zriedkavých prípadoch veľké rozmery. Proces sa často zastaví v prvom štádiu (preperitoneálny lipóm) a nepokračuje: výstupok zostáva v bielej línii, choroba pokračuje v latentnej forme a nepostupuje.

V súlade s úrovňou umiestnenia vzhľadom na pupok sú útvary na bielej čiare rozdelené do nasledujúcich skupín:

 • supra umbilické hernie (epigastrické, epigastrické) - lokalizované nad pupkom a sú najbežnejšie (v 80% prípadov);
 • para umbilikál alebo paraumbilikál - ako naznačuje názov, sa nachádza v blízkosti pupočného kruhu, sú veľmi zriedkavé (v 1% všetkých prípadov);
 • sub-pupočníkové (alebo hypogastrické) sú lokalizované pod úrovňou pupku, tvoria 9% prípadov.

Kýla bielej línie môže byť jednoduchá (menej bežná) a viacpočetná - v tomto prípade sú umiestnené zvisle nad sebou.

príznaky

V mnohých prípadoch sa brušné hernie vyskytujú bez akýchkoľvek vonkajších príznakov a sú zistené náhodou. Príznaky sa líšia v závislosti od konkrétneho miesta a závažnosti choroby..

1. Bolesť sa môže objaviť už v počiatočnom štádiu, čo je spôsobené porušením nervových vlákien predperitoneálneho tkaniva. Tieto pocity sú zvyčajne neostré, bolesť, ťahanie alebo drvenie a zosilňujú sa po fyzickej námahe, trápnych zákrutách, zákrutách, po povzdychu alebo jedle. Lokalizácia bolesti závisí od miesta prietrže. Keď ležia, miznú.

2. Charakteristickým symptómom je viditeľný výbežok podobný nádoru. Spravidla sa prejavuje v dôsledku zvýšeného vnútrobrušného tlaku, ktorý je vyvolaný:

 • kýchanie
 • kašeľ
 • vstávanie z postele;
 • fyzická aktivita.

V zriedkavých prípadoch je herniálny výčnelok stále prítomný.

3. Príznaky spojené s trávením:

4. Poruchy močenia sa pozorujú, keď stena močového mechúra preniká do herniálneho vaku.

5. Čkanie, grganie a pálenie záhy môže tiež naznačovať prítomnosť výčnelku v určitej časti bielej čiary. Často sa vyskytujú, keď sú slučky hrubého alebo tenkého čreva v herniálnom vaku.

6. V prípade komplikácií môže dôjsť k prudkému zhoršeniu:

 • bolesti v oblasti vyčnievania sa zosilňujú a stávajú sa neznesiteľnými;
 • prietrž získava hustú konzistenciu (dá sa zistiť palpáciou) a prestáva usadzovať v brušnej dutine;
 • objavuje sa silné zvracanie;
 • niekedy sú pozorované nečistoty v stolici.

Základné diagnostické metódy

Kýla s lokalizáciou v bruchu sa dá zistiť podrobnými fyzikálnymi vyšetreniami. Palpácia odhaľuje hustý, niekedy bolestivý výstupok guľatého alebo oválneho tvaru, lokalizovaný v stredovej línii brucha. Jeho priemer môže dosiahnuť 12 cm.

Výstupok je najzreteľnejší, keď je telo naklonené dozadu, počas ktorého je biela čiara napnutá. V prípade opraviteľných kýly je prehmataná štrbinová brána. Auskultácia odhaľuje dunivé zvuky nad herniálnym vakom.

Na objasnenie anatomických štruktúr zapojených do patologického procesu sa vykonávajú tieto štúdie:

 • Röntgenové vyšetrenie žalúdka báriom;
 • ezofagogastroduodenoskopia (gastroskopia);
 • ultrazvukové vyšetrenie herniálneho výčnelku;
 • multispektrálna počítačová tomografia brušnej dutiny (MSCT);
 • herniografia je metóda röntgenového vyšetrenia, ktorej podstatou je zavedenie špeciálnej kontrastnej kompozície do vyšetrenej brušnej dutiny na ďalšie vyšetrenie prietrže

Diferenciálna diagnostika sa vykonáva s týmito patológiami:

 • peptický vred žalúdka;
 • dvanástnikové vredy;
 • cholecystitída;
 • zápal pankreasu.

Nebezpečenstvo choroby

Po potvrdení diagnózy kýly bielej línie brucha na základe príznakov a výsledkov uvedených štúdií je potrebné okamžite začať liečbu. V súčasnosti je jedinou účinnou metódou chirurgický zákrok. Je vhodné vykonať ho čo najskôr: choroba nie je len kozmetickým defektom, ale tiež významne obmedzuje fyzické schopnosti osoby..

Okrem toho prítomnosť tohto ochorenia je potenciálnou hrozbou komplikácií rôznej závažnosti. Dôvodom pre väčšinu z nich je oneskorené oslovenie lekárov. Najčastejšie komplikácie sú:

 • porušenie herniálneho výčnelku;
 • črevná obštrukcia;
 • flegmon - vývoj hnisavého procesu.

Najnebezpečnejšou komplikáciou je porušenie. Vyskytuje sa pomerne často - v 17 - 20% prípadov. Pretože sa v dôsledku toho vyvinie črevná obštrukcia, môže takáto komplikácia viesť k smrti pacienta. Hlavné znaky naznačujúce porušenie prietrže brucha sú:

 • silná bolesť;
 • neschopnosť opraviť prietrž;
 • významné vypuklé napätie;
 • nedostatok prenosu na herniálny výčnelok kašľa.

liečba

Liečba brušnej prietrže je možná iba jedným spôsobom - chirurgickým zákrokom ju odstrániť. Vykonáva sa bez ohľadu na štádium vývoja choroby. Najlepší výsledok sa dá dosiahnuť včasnou detekciou a včasným chirurgickým zákrokom..

Kýlová chirurgia sa nazýva hernioplastika. Vykonávajú sa rôznymi technikami:

 • uzavretie defektu našimi vlastnými tkanivami;
 • odstránenie defektu špeciálnou protézou - je implantovaná otvoreným spôsobom alebo laparoskopicky (cez malé vpichy na brušnej stene).

Protéza používaná pri hernioplastike (navonok pripomína sieťovinu) sa vyrába na báze syntetického materiálu, ktorý je pre človeka úplne neškodný: nespôsobuje alergickú reakciu, nevyvoláva vývoj zápalového procesu, nie je karcinogénny..

Implantáty sa vyznačujú zvýšenou pevnosťou, telo ich neodmietne. Na začiatku ich zavedenia do lekárskej praxe bolo možné odstrániť kýly veľkej línie bielej línie brucha, ktoré boli predtým považované za nefunkčné z dôvodu nemožnosti následného zošitia okrajov defektu použitím bežných švov..

Oprava chyby vlastnými tkanivami

Táto metóda sa nazýva aj hernioplastika napätia. Používa sa v prítomnosti vyčnievania malých rozmerov akejkoľvek lokalizácie. Podstatou metódy je šitie defektu na bielej línii brucha pomocou neabsorbovateľnej nite..

Prípady výskytu jedinej hernie sú pomerne zriedkavé. Najčastejšie sa zmeny vyskytujú pozdĺž celej bielej čiary s vytváraním početných defektov rôznych veľkostí. Takéto podmienky si vyžadujú vykonávanie podstatne zložitejších operácií, počas ktorých sa prestavuje celá biela línia brucha, aby sa vylúčila možná odchýlka svalu rekta abdominis..

Slabosť spojivového tkaniva a zvýšená záťaž na stehy v pooperačnom období sú príčinou častých relapsov: choroba sa opakuje približne v 20 - 40% prípadov.

Napätá hernioplastika má mnoho nedostatkov, z ktorých hlavnými je pomerne dlhá doba na zotavenie (môže trvať celý rok) a vysoká pravdepodobnosť opätovného rozvoja prietrže..

Použitie umelých náhrad

V 80% prípadov sa vykonáva operácia spôsobom bez napätia, alebo aloplasticky. Počas chirurgického zákroku sa defekt eliminuje inštaláciou implantátu z umelých materiálov. Použitie pletiva, ktoré nadmerne pokrýva defekt v prednej brušnej stene, bráni napätiu jeho vlastných tkanív. Vďaka tomu je možné zabrániť vzniku syndrómu pooperačnej bolesti. Ďalšími výhodami aloplastiky sú:

 • rýchle hojenie rán;
 • krátke rehabilitačné obdobie;
 • významné (až niekoľkokrát) zníženie pravdepodobnosti recidívy.

Po určitom čase po odstránení prietrže na bruchu a inštalácii protézy rastie s pojivovým tkanivom a spoľahlivo chráni slabú oblasť pred opätovným objavením sa.

Pri opakujúcich sa prietržoch je jedinou možnou liečbou hernioplastika s implantáciou sieťovej protézy: významné rozmery poškodenia tkaniva znemožňujú zošitie hrán. Doteraz sa týmto pacientom odporúčalo nosiť obväz na celý život..

Materiály používané pre aloplastické hmoty vyrábajú ruské aj zahraničné spoločnosti. Dnes je možné zvoliť optimálny typ sieťového implantátu: modely vyvinuté na základe kompozitných materiálov, viacvrstvových, kombinovaných atď..

V jednodňových nemocniciach je možná väčšina operácií bez predpätia.

Po 2 až 4 dňoch sa pacienti vracajú k svojmu obvyklému životu s určitými obmedzeniami v oblasti športu a fyzickej aktivity, ktoré sa odstránia pomerne rýchlo - približne po mesiaci.

Pooperačné obdobie

V pooperačnom období po odstránení prietrže na bruchu sa musí dodržiavať terapeutická strava. Potraviny a nápoje, ktoré prispievajú k zvýšeniu plynu a zápchy, by mali byť vylúčené z ponuky. Takéto opatrenie je potrebné, aby sa zabránilo zvýšeniu tlaku v brušnej dutine a divergencii švu. Optimálne je použitie tekutých potravín a obilnín. Pacientom sa tiež odporúča, aby znížili veľkosť podania..

Kýla prednej brušnej steny

Včasná liečba kýly prednej brušnej steny, vrátane triesloviny, stehennej kosti, pupočníka, bielej línie brucha, zabraňuje rozvoju závažných komplikácií, ako je akútna črevná obštrukcia, zlepšuje kvalitu života pacientov..

Kýla prednej brušnej steny, najmä prietrž bielej čiary brucha, sa vyskytuje u pacientov s rakovinou v dôsledku predtým vykonaných operácií na orgánoch v brušnej dutine v dôsledku dlhodobých ascitov, ako aj slabosti spojivového tkaniva, ako u iných pacientov, ktorí netrpia rakovinou..

Na európskej klinike pracujú vysokokvalifikovaní chirurgovia s rozsiahlymi skúsenosťami v rekonštrukčnej a estetickej medicíne. Použitie moderných metód a materiálov na odstránenie prietrže na našej klinike, včasnosť vykonaného chirurgického zákroku, umožňuje minimalizovať počet komplikácií, minimalizovať relapsy a zabezpečiť pohodlné pooperačné obdobie pre pacienta. S pomocou moderných endovideo chirurgických prístrojov sa chirurgické ošetrenie uskutočňuje v súlade so zásadami estetickej a kozmetickej chirurgie. Nové techniky umožňujú vykonávanie kombinovaných (simultánnych) operácií pre jednotlivého pacienta.

Kýla prednej brušnej steny ako choroba

Prietrž je v skutočnosti vyčnievanie vnútorných orgánov alebo ich častí bez narušenia integrity pokožky a obloženia dutiny membrány. Diera, cez ktorú k tomu dôjde, sa nazýva kýlová brána. Anatomická štruktúra prednej brušnej steny je taká, že existuje niekoľko „slabých“ miest, pričom zvláštnosťou ich štruktúry sú predzvesť herniálnych brán. Herniovou bránou sa najčastejšie stáva ingvinálny prsteň (66% hernie) a susedná oblasť, ktorá sa nazýva stredná fossa. Obsahom herniového výčnelku v tomto prípade môže byť tenké črevo, omentum, občas cecum, slepý steh, močový mechúr, sigmoidné hrubé črevo, vnútorné ženské pohlavné orgány. V priebehu času spadá herniový vak u mužov do mieška a u žien do labia majora. Inguinálne kýly podľa umiestnenia herniálneho kanála sa delia na rovné a šikmé.

Menej časté sú femorálne, pupočné kýly, kýly bielej línie.

Okrem toho sa rozlišujú tieto typy hernií - vrodené a získané, traumatické, pooperačné; úplné a nekompletné, opraviteľné a nezmeniteľné, komplikované a nekomplikované.

Ako sa vyvinie prietrž?

Pacienti, u ktorých sa vyvinie prietrž, majú spravidla určité postavy a spojivové tkanivové štruktúry, ktoré už s vekom strácajú svoju pružnosť. Všeobecným názvom týchto zmien je „syndróm slabosti spojivového tkaniva“. Moderné štúdie u týchto pacientov potvrdili metabolické poruchy kolagénu - hlavného rámcového proteínu spojivového tkaniva.

Faktory, ktoré prispievajú k klinickému prejavu prietrže, sú pokles (hypotrofia) svalov prednej brušnej steny, zvýšenie vnútrobrušného tlaku pri ascite, obezita, tehotenstvo a črevná dyskinéza. Výskyt pupočnej kýly u žien je uľahčený opakovanými tehotenstvami a ťažkými pôrodmi. Otvory a medzery medzi svalmi brušnej steny sa môžu pri náhlej strate hmotnosti zväčšiť.

Pooperačné hernie sa vyskytujú v mieste poškodenia tkaniva, stenčenie pooperačnej jazvy častejšie po rôznych komplikáciách v oblasti pooperačného švu (hnisanie, infiltrácia atď.). U pacientov s rakovinou sa pooperačné hernie môžu vyvinúť v neskorých štádiách kvôli prudkému poklesu telesnej hmotnosti vrátane rozvoja kachexie rakoviny..

Prečo je nutná operácia kýly?

Okrem kozmetických defektov a nepohodlia spôsobených prietržou existuje dobrý dôvod neodkladať operáciu „v dlhej krabici“. Tento dôvod predstavuje nebezpečenstvo porušenia, t. náhle stlačenie obsahu prietrže v bráne prietrže. Zvyčajne k tomu dôjde po zdvíhaní závaží, silnom namáhaní, počas silného kašľa, t.j. so zvýšeným vnútrobrušným tlakom. Najčastejšie sa porušuje mobilné tenké črevo, krvný obeh je narušený v narušenej časti čreva, čo po krátkom čase vedie k črevnej nekróze a dokonca k perforácii (perforácii) jeho steny s rozvojom zápalu pobrušnice (peritonitídy) - stav ohrozujúci život.

Klinicky je porušenie prietrže sprevádzané výrazným zvýšením herniového výčnelku, jeho nekontrolovateľnosti, napätia a ostrej bolesti. Bolesť môže byť lokalizovaná iba v oblasti prietrže alebo sa môže šíriť po celom povrchu prednej steny brucha. Teplota stúpa, niekedy na vysokú - 38 - 39 ° C. U niektorých pacientov krvný tlak prudko klesá so znížením systolicko-diastolického intervalu, napríklad až na 80/60 mm Hg. Niektorí pacienti môžu mať zvracanie zmiešané so žlčou a dokonca stolicou. Vyvíja sa akútna črevná obštrukcia.

Vyšetrenie na potvrdenie diagnózy

V nekomplikovaných prípadoch prietrže zvyčajne postačuje štandardné predoperačné vyšetrenie. Diagnóza je stanovená pri rutinnom klinickom vyšetrení chirurgom. V pochybných prípadoch sa chirurg pokúša vložiť prst do údajného herniálneho kanála a žiada pacienta, aby sa namáhal alebo kašľal. V tomto prípade je cítiť tlak, ktorý naznačuje prítomnosť prietrže. Ultrazvukové vyšetrenie pacienta vo zvislej polohe umožňuje zistiť riedenie tkanív prednej brušnej steny v oblasti herniálnej brány.

V komplikovaných prípadoch nájdete v hernálnom vaku počas ultrazvuku príslušné orgány - črevá, mechúr a ďalšie.

Pri výskyte nevoľnosti, zvracania, bolesti a neprítomnosti štiepenia orgánov v bráne prietrže je potrebné vylúčiť iné choroby s podobnými príznakmi. Stáva sa, že prietrž bielej línie brucha je sprevádzaný peptickým vredom, rakovinou žalúdka, cholecystitídou atď..

Je vždy potrebný chirurgický zákrok?

Áno vždy. Defekt v brušnej stene s klinicky zjavnou prietržou nie je možné liečiť konzervatívnymi opatreniami alebo sprisahaniami. Ak existujú kontraindikácie pre operáciu kvôli výskytu závažných sprievodných ochorení, odporúča sa pacientom nosiť špeciálny obväz, ktorý spomaľuje rozvoj prietrže a zabraňuje prenikaniu vnútorných orgánov do prietrže.

Kontraindikácie pre chirurgický zákrok

Akútne infekcie, neskoré tehotenstvo, dermatitída a ekzém v prietrži.

Keďže operácia kýly sa vykonáva v celkovej anestézii, prítomnosť dekompenzácie závažných ochorení vnútorných orgánov vrátane koronárnych srdcových chorôb, mozgových porážok, diabetes mellitus je kontraindikáciou operácie z dôvodu vysokého stupňa anestetického rizika..

U pacientov s rakovinou sa prietrž prednej brušnej steny lieči podľa rovnakých princípov ako u iných pacientov.

Oprava prietrže

Chirurgia pri hernii sa nazýva kýlová oprava alebo hernioplastika. Spočíva v odstránení herniového vaku, vložení vnútorností do brušnej dutiny a posilnení slabej časti brušnej steny v oblasti hernálnej brány..

K dnešnému dňu existuje veľké množstvo modifikácií a vylepšení tradičnej hernioplastiky, pretože vždy s touto patológiou bola vysoká miera recidívy - 10% pre jednoduché, 30% alebo viac - pre zložité typy hernií.

Od polovice 80. rokov minulého storočia sa dáva prednosť plastu „bez napätia“ alebo plastu na kýlu s minimálnym využitím vlastných tkanív. Pri plastoch bez ťahu sa šitie heterogénnych tkanív nevykonáva na uzavretie herniálnej chyby, ale používajú sa syntetické implantáty. Relapsy s nepriepustným štepením sú neporovnateľne menšie, bolesť v pooperačnom období je menej výrazná, pacient má možnosť byť prepustený z nemocnice 2-3 dni po operácii.

Pri hernioplastike uskutočňovanej z normálneho (otvoreného) herniálneho prístupu sa dno herniálneho kanálika tvorí pomocou syntetického pletiva. Táto operácia je technicky oveľa jednoduchšia ako endoskopická, umožňuje vám rýchlo sa vrátiť do normálneho života, poskytuje oveľa menej bolestivé a kratšie ako tradičné pooperačné obdobie. Celková doba pooperačnej rehabilitácie je 4-5 dní.

Laparoskopická transabdominálna predperitoneálna hernioplastika sa dnes považuje za najodôvodnenejšiu a menej traumatickú intervenciu pri trieslovinách a stehnách..

 • Uskutočňuje sa z laparoskopického prístupu bez rozrezania klasických tkanív..
 • Po troch malých vpichoch (s priemerom 10 mm alebo menej) pomocou špeciálneho vybavenia sa v mieste vzniku prietrže fixuje syntetická sieť (obvykle polypropylénová alebo teflónová).
 • Táto metóda je technicky zložitejšia a nákladnejšia, ale je výhodnejšia pri liečbe opakujúcich sa bilaterálnych hernií, ako aj v prípadoch, keď je potrebné dosiahnuť dobrý kozmetický účinok..
 • Aktivácia pacienta začína okamžite po operácii.
 • Pri použití laparoskopickej metódy, najkratšej a takmer bezbolestnej pooperačnej periódy, je zabezpečené skoré obnovenie pracovnej kapacity.

Lekári Európskej kliniky vykonávajú hernioplastiku pomocou sieťových implantátov pre ingvinálnu, femorálnu, pupočníkovú a pooperačnú ventrálnu herniu. Podľa európskych štatistík môžu metódy chirurgickej liečby prietrže prednej brušnej steny, ktoré sa používajú na našej klinike, znížiť počet recidív prietrže na 1 - 2%.

Jednoduchá a zároveň účinná hernioplastika pomocou syntetických materiálov poskytuje pacientovi bez bolesti v pooperačnom období, rýchly návrat do aktívneho života, dobrý kozmetický efekt a jeho vysokú kvalitu v dlhodobom pooperačnom období.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Zjavné príznaky u väčšiny pacientov s divertikulózou hrubého čreva (divertikulárna choroba) chýbajú alebo sú identické s prejavmi iných črevných chorôb. Zistilo sa však, že frekvencia divertikulózy sa zvyšuje s vekom.
Osoba, ktorá sa často stretáva s bolesťou krčnej, hrudnej alebo bedrovej chrbtice, najmä po dlhodobom zachovaní statického nepohodlného držania tela, musí pravidelne vykonávať cvičenia, ktoré tvoria gymnastiku pre osteochondrózu.
Osteochondróza bedrovej chrbtice je často komplikovaná prietržom. V počiatočnom štádiu vývoja patológie je možné pomocou komplexnej terapie zabrániť jeho ďalšiemu progresu.