loader

Hlavná

Hlava

Minimálne invazívne odstránenie

Stĺpec stavcov - plexus mnohých nervových zakončení, krvných a lymfatických ciev, nehovoriac o nervoch a mieche, ktorých poškodenie je spojené s hroznými následkami a môže viesť k zdravotnému postihnutiu pacienta..

Foto: spinálna endoskopia

Operácia chrbtice predstavuje vždy určitý stupeň rizika, a preto je predpísaná podľa absolútnych indikácií:

 • nedostatok účinku dlhodobej konzervatívnej liečby;
 • komplikácia prietrže;
 • syndróm nepretržitej bolesti.

Ďalším krokom navrhnutým modernou neurochirurgiou výmenou za radikálnu discektómiu sú minimálne invazívne operácie, rezy (punkcie) počas postupu sú zanedbateľné, poškodenia tkanív a svalov sú minimálne, strata krvi je mikroskopická a regenerácia je omnoho rýchlejšia..

Odstránenie hernie laserom

Pri odstraňovaní prietrže laserom je podstatou zásahu zavedenie vlákna do medzistavcového disku, pomocou ktorého sa zohrievajú prvky jadra. V dôsledku zahrievania sa voda vyparuje, respektíve klesá objemový hernálny opuch.

Foto: laserová endoskopická discektómia

Endoskopická hernia disku

Ďalšou minimálne invazívnou metódou je odstránenie endoskopickej prietrže. Vykonáva sa pomocou špecializovaného zariadenia. Na pravej alebo ľavej strane chrbtice chirurg robí rezmi s veľkosťou 5 až 10 mm, cez ktoré sa pomocou špeciálnych nástrojov rozťahujú svaly a fascie obklopujúce chrbticu a potom sa odstráni hernálny vak alebo vyzrážaná sekvestra..

Operácia trvá asi hodinu, počas procedúry sa nevyskytuje takmer žiadne krvácanie. V dôsledku malých zranení a absencie pooperačného hematómu je pacient v krátkom čase obnovený.

Foto: odstránenie endoskopickej prietrže

Špirálová nukleotómia

Jednou z inovatívnych metód na minimálne invazívne odstránenie prietrže je helikálna nukleotómia. Počas procedúry sa používa lokálna anestézia. Do medzistavcového priestoru je vložená dutinová ihla na úrovni herniálneho vaku, cez ktorú je vložená ďalšia ihla v tvare skrutky, keď sa otáča v smere kýly, sú odrezané tkanivá, ktoré stláčajú nerv. Manipulácia netrvá dlhšie ako 30 minút a ďalej vyžaduje posilnenie vo forme konzervatívnej liečby.

Disková mikrochirurgia

Najpoužívanejšou metódou minimálnej invazívnej intervencie pri miechovej hernii je disková mikrochirurgia. Operácia sa vykonáva pomocou špeciálnych mikrochirurgických nástrojov a mikroskopu, vďaka ktorému chirurg odstráni herniu akejkoľvek veľkosti a umiestnenia pomocou malých rezov (2 až 3 cm). Zároveň sa nepoškodia okolité svaly a chrbtica. Trvanie operácie je asi 2 hodiny.

Používa sa celková anestézia a ak existujú kontraindikácie pre celkovú anestéziu, je možná lokálna anestézia.

Pri minimálnom invazívnom odstránení herniovaného disku náklady predovšetkým závisia od spôsobu zásahu. Niektoré metódy sú uvedené iba v cenníkoch kliník, a preto sú dosť drahé. Metóda anestézie a pooperačné obdobie tiež ovplyvňujú odstupňovanie nákladov na chirurgický zákrok.

Chirurgia na odstránenie medzistavcovej prietrže: metódy a správanie, indikácie, rehabilitácia po

Autor: Averina Olesya Valerievna, kandidátka lekárskych vied, patológ, učiteľka katedry pat. anatómia a patologická fyziológia, na operáciu.Info ©

Medzistavcová kýla je patológia, pri ktorej k prasknutiu buničitého jadra medzistavcových platničiek dochádza prostredníctvom prasklín vo vláknitom kruhu. K vydutiu dochádza spravidla na chrbte a bokoch, čo vedie k stlačeniu nervových koreňov alebo miechy s rozvojom pretrvávajúcich neurologických príznakov: bolesť, zhoršený pohyb, citlivosť, problémy s pohybom čriev a močenie..

Medzistavcová prietrž sa vyskytuje vo veľkej väčšine prípadov v bedrovej chrbtici, menej často v krčku a veľmi zriedka v hrudníku..

Medzistavcová kýla je pomerne častý jav, ktorý sa často vyskytuje spravidla bez príznakov. Existuje tiež mnoho spôsobov nechirurgickej liečby disk prietrže (ktorá samozrejme neodstraňuje prietrž, ale je celkom účinná a zmierňuje príznaky na dlhú dobu)..

Predpokladá sa, že iba v 10% prípadov medzistavcovej prietrže sa ponúka chirurgický zákrok. Operácia chrbtice je vždy veľkým rizikom a málokto zaručuje. Chrbtica je komplexná štruktúra, každá morfologická zložka je veľmi dôležitá a odstránenie disku prirodzene porušuje biomechaniku a základné funkcie chrbtice.

Preto sa v prípade tejto patológie chirurgický zákrok ponúka iba vtedy, keď žiadne iné metódy nedokážu odstrániť príznaky, ktoré trápia pacienta. Navyše medzi lekármi stále neexistuje zhoda, pokiaľ ide o indikácie pre takúto operáciu.

V ktorých prípadoch sa navrhuje chirurgické odstránenie medzistavcovej prietrže?

V súčasnosti sa predpokladá, že veľkosť prietrže neovplyvňuje výber liečebnej metódy, je to len ďalší faktor pri rozhodovaní o operácii (čím väčšia je prietrž pri veľkosti symptómov, tým viac chirurgov má sklon k chirurgickému ošetreniu)..

Hlavnou indikáciou odstránenia prietrže miechy je závažnosť klinických príznakov.

Táto operácia sa ponúka:

 • V prípade narušenia funkcie panvových orgánov (inkontinencia alebo zadržiavanie moču a výkalov). To sú príznaky kompresie cauda equina miechy, operácia sa v tomto prípade vykonáva naliehavo.
 • Syndróm závažnej bolesti, ktorý nemožno zmierniť v priebehu 1,5 až 2 mesiacov, niekedy vyžaduje použitie omamných analgetík.
 • Bolesť, zvyšujúca sa intenzita, napriek konzervatívnej liečbe.
 • Svalová slabosť, zhoršený pohyb v jednej alebo oboch nohách.
 • Sekvestrovaný herniovaný disk (t. J. Úplná strata fragmentu jadra disku alebo buničiny). V tomto prípade sa odporúča chirurgický zákrok aj pri miernych príznakoch..

Druhy operácií pri stavovcových kýlach

 1. postdiskektomického.
 2. Microdisectomy.
 3. Endoskopická discektómia.
 4. Perkutánna discektómia (nukleoplastika).

Otvorená klasická discektómia sa vykonáva v celkovej anestézii. Rez na koži cez postihnutý segment chrbtice je najmenej 7 - 9 cm, svaly sú široko posunuté smerom von, žltý väz, ktorý zakrýva chrbticu, je od vonkajšej strany oddelený. Pre lepší prístup sa vykonáva laminektómia - odstránenie časti chrbtového oblúka.

Okrem odstránenia disku sa vykonáva aj čiastočná excízia stavcov. V mieste odstráneného disku sa vytvorí pevné spojenie stavcov so spojivovým tkanivom.

Niekedy sa na stabilizáciu stavcov umiestni implantát namiesto odstráneného disku (umelý titán alebo kosť, odobratý z bedrového hrebeňa pacienta). Na ten istý účel je možné s nestabilitou chrbtovej časti spojiť niekoľko stavcov s kovovými doskami.

Otvorená discektómia trvá asi 2 hodiny, potom je pacient nútený ležať jeden deň na chrbte. Sedenie nie je povolené 3 týždne.

Otvorená discektómia je dosť traumatická operácia, ktorá si vyžaduje dlhé obdobie zotavenia a rehabilitácie. V súčasnosti sa používa zriedka.

V niektorých prípadoch je to však jediná metóda liečby (v prípadoch veľkých prietrží, sekvestrácie disku, zúženia miechy a niektorých ďalších komplikácií). Tiež sa predpokladá, že otvorená diskektómia je najspoľahlivejšou metódou a poskytuje najmenší počet relapsov. Okrem toho táto metóda nevyžaduje drahé vybavenie a môže sa uskutočňovať na akomkoľvek neurochirurgickom oddelení.

Microdisectomy. Toto je menej traumatická operácia vykonávaná pomocou špeciálnych mikrochirurgických nástrojov pod ultrazvukovou alebo rádiologickou kontrolou. Chirurgický rez je v tomto prípade malý -3-4 cm. Svaly sa opatrne posunú preč, malá časť žltého väzu sa „uhryzne“ a potom sa priamo odstráni prietrž alebo časť disku..

Pri tejto metóde chirurgického zákroku zostávajú takmer všetky medzistavcové kĺby, svaly a väzivá nedotknuté, takže biomechanika stavcov sa prakticky neruší..

Endoskopická discektómia. Všetky fázy a princípy činnosti sú rovnaké. Rozdiel je v tom, že operácia sa vykonáva ešte menším rezom (1,5 - 2 cm) pomocou špeciálneho endoskopického zariadenia. Chirurg vykonáva všetky manipulácie pod vizuálnou kontrolou monitora.

Minimálne invazívne disciplíny majú mnoho výhod:

 • Operáciu je možné vykonať v epidurálnej alebo lokálnej anestézii..
 • Dlhý odpočinok a dlhá rehabilitácia nie sú potrebné.
 • Podmienky hospitalizácie sú 3 až 5 dní. Na niektorých klinikách sa operácia vykonáva ambulantne..
 • Po 2 týždňoch je zdravotné postihnutie obnovené.

Perkutánna discektómia (nukleoplastika) sa vykonáva s malými prietržami bez prasknutia vláknitého prstenca (v 10 až 15% všetkých prietrží). Vykonáva sa ambulantne v lokálnej anestézii. Pri röntgenovej kontrole sa do stredu disku vkladá špeciálna kanyla, do jadra sa cez ňu privádza elektróda s laserovým žiarením alebo studená plazma. Ničia časť buničitého jadra, znižujú veľkosť prietrže a znižujú tlak vo vnútri disku.

Video: Bedrová discektómia a fixácia stavcov L4-S1

Príprava na operáciu medzistavcových prietrží

Na diagnostiku medzistavcovej prietrže, určenie jej presnej veľkosti a lokalizácie sa používa MRI chrbtice.

Bezprostredne pred operáciou sa pacient podrobí vyšetreniu:

 1. Všeobecná analýza krvi.
 2. Všeobecná analýza moču
 3. Coagulogram.
 4. Biochemická analýza.
 5. Rentgén hrude.
 6. Štúdia o infekčných chorobách.
 7. Skúška praktickým lekárom.

Operácia je kontraindikovaná pri:

 • Akútne infekčné choroby.
 • Dekompenzované chronické choroby.
 • tehotenstvo.
 • Poruchy zrážania krvi.

Jedenie a pitie je zakázané 8 hodín pred operáciou.

Pooperačné obdobie

Po otvorenej discektómii je predpísaný prísny odpočinok postele najmenej na deň. Po jednom dni sa odstráni drenáž. Ak je to potrebné, predpisujú sa lieky proti bolesti a antibiotiká.

Počas 3 týždňov nie je dovolené sedieť, ohýbať alebo zdvíhať závažia. Chôdza sa odporúča v špeciálnom bedrovom korzete.

Po mikrochirurgických operáciách sa môžete vstať za pár hodín, po niekoľkých dňoch sa pacient vráti k normálnej fyzickej aktivite. Vzpieranie a ohýbanie chrbtice sa však stále odporúča obmedziť na 4 až 6 týždňov. Na rovnaké obdobie sa odporúča prerušiť vedenie vozidla. Ženy sa neodporúčajú otehotnieť do šiestich mesiacov po operácii.

Možné komplikácie po operácii:

 1. Krvácajúci.
 2. Infekcia rany a miechy.
 3. Poškodenie miechy s vypršaním mozgovomiechového moku.
 4. Poškodenie nervového koreňa alebo miechy.
 5. Relaps herniovaného disku.

Žiaľ, podľa štatistík je operácia účinná iba v 80 - 85% prípadov. Príčiny recidívy bolesti po operácii môžu byť veľmi odlišné:

 • Neúplné odstránenie prietrže pomocou mikrochirurgickej techniky.
 • Výskyt prietrže na inom disku v dôsledku zvýšeného zaťaženia po odstránení susedného disku.
 • Príčinou bolesti nebolo spočiatku disk herniation.

Urobiť alebo nevykonať operáciu prietrže disku?

Ak existuje akútny obraz kompresie nervových koreňov alebo miechy, takáto otázka sa spravidla nestojí za to. V takom prípade by sa operácia mala vykonať čo najskôr, aby sa zabránilo nezvratným zmenám..

U pacientov s predĺženým syndrómom bolesti môžu vzniknúť pochybnosti. Operácia je samozrejme rizikom a extrémnym opatrením. Drvivá väčšina pacientov má strach z chirurgického zákroku a snaží sa ho čo najdlhšie oddialiť.

Pri hernii disku s pretrvávajúcou bolesťou by sa mala začať konzervatívna liečba. V 80% prípadov bolesť zmizne. Liečba by sa však mala vykonávať pod vedením skúseného kvalifikovaného lekára, najlepšie verteológa, aby sa predišlo všetkým druhom „šarlatánskych“ metód..

Ak sa uskutoční niekoľko liečebných cyklov, uplynulo 1,5 až 2 mesiace a bolesť nezmizla - odporúča sa chirurgický zákrok.

Čo je dôležité vedieť vo fáze rozhodovania o súhlase alebo nezhode v tejto veci?

 1. Neexistujú žiadne jasné jednotné kritériá pre indikácie chirurgického odstránenia prietrže. To znamená, že hlavným kritériom bude subjektívne vnímanie bolesti každým pacientom („môžete vydržať bolesť - vydržať, nemôžete - operovať“)..
 2. Je lepšie konzultovať s niekoľkými lekármi, pokiaľ možno z rôznych klinických škôl. Keď zhrneme ich názory, dospejeme k vlastnému rozhodnutiu.
 3. V prípade príznakov stlačenia nervových koreňov (svalová slabosť, znížená citlivosť) sa musí rozhodnutie prijať do 6 mesiacov. Predpokladá sa, že po tomto období operácia tieto problémy nevyrieši..
 4. Ak máte pochybnosti o nákladoch na operáciu, musíte uznať skutočnosť, že náklady na dlhodobé konzervatívne ošetrenie môžu výrazne prekročiť náklady na operáciu..
 5. Je veľmi dôležité nájsť na internete recenzie tých ľudí, ktorí už podstúpili túto operáciu, je lepšie s nimi komunikovať v osobnej korešpondencii. Hodnotenia pacientov, ktorí podstúpili odstránenie medzistavcovej prietrže, sú v zásade pozitívne. V 80 - 90% prípadov je táto operácia skutočne účinná.

Najlepšie recenzie minimálne invazívnych metód: mikrodisektómia, endoskopická discektómia alebo odstránenie laserovej hernie. Takáto operácia chrbtice nie je bolestivá a nie je tak strašidelná, ako sa zdalo. Bolesť zmizne v priebehu niekoľkých dní, nie je potrebný odpočinok, sú potrebné iba určité obmedzenia týkajúce sa zaťaženia chrbtice.

Postihnutie po discektómii

Existuje názor, že po operácii chrbtice je človek postihnutý. To nie je pravda. Operácia odstránenia prietrže disku vo väčšine prípadov napĺňa svoj účel - vyliečiť osobu a vrátiť ju do normálneho zaťaženia..

Po odstránení prietrže sa chorý zoznam predlžuje na 1,5 až 2 mesiace. Po priaznivom priebehu sa pacient vracia do práce.

Ak je práca spojená s ťažkou fyzickou prácou (zdvíhanie závaží, práca s lopatou, monotónne predĺženie ohybu chrbta), pre týchto pacientov možno list s postihnutím predĺžiť až na 4 mesiace alebo sa prostredníctvom komisie VC vydá osvedčenie o ľahkej práci..

Pacient je poslaný do komisie na vymenovanie zdravotného postihnutia iba pri absencii účinku operácie: s pretrvávajúcou bolesťou, neurologickými dysfunkciami.

Prevádzkové náklady

Discektómiu je možné vykonať bezplatne na základe povinného zdravotného poistenia na ktoromkoľvek neurochirurgickom oddelení. V prípade potreby môžete byť operovaní na súkromnej klinike, zvoliť lekára, dohodnúť sa na spôsobe operácie. Náklady na odstránenie hernie disku na rôznych klinikách sa pohybujú od 30 do 120 tisíc rubľov.

Endoskopické odstránenie prietrže chrbtice

Choroby pohybového ústrojenstva, najmä chrbtice, neustále rastú. Dnes je stále viac diagnostikovaná medziobratlová hernia, ktorá sa predtým stala majetkom starších ľudí. Teraz sa stále častejšie vyskytuje u pacientov mladého, zdatného veku. A keďže choroba vyvoláva silnú bolesť, na dlhú dobu vyraďuje človeka z obvyklého rytmu života a zbavuje ho schopnosti pracovať, spôsobuje to zvýšený záujem o lekársku komunitu..

Pravidelne sa objavujú nové, minimálne invazívne metódy liečby, ktoré umožňujú v krátkom čase dosiahnuť výrazné zníženie tvorby hernií, ako aj zlepšenie stavu a zároveň nevyžadujú dlhodobú rehabilitáciu. Jednou z nich je endoskopická operácia na odstránenie prietrže chrbtice. Úspešne ju vykonávajú vertebroológovia SL Clinic.

Naši odborníci si budú môcť vybrať najlepší spôsob liečby existujúcej patológie, pričom budú brať do úvahy a porovnávať mnohé faktory vrátane veľkosti výčnelku, jeho umiestnenia, prítomnosti sprievodných chorôb atď. To zaisťuje vysokú účinnosť prijatých opatrení a cenu odstránenia endoskopickej hernie v klinike SL stabilne zostáva dostupná.

Prefíkanosť medzistavcovej prietrže

Medzistavcová kýla je patologické vydutie časti vláknitého prstenca. Vo veľkej väčšine prípadov sa tvorí v bedrovej chrbtici, o niečo menej často v krčku maternice a iba niekedy v hrudníku..

Sama nie je schopná ustúpiť a ani zložitá, mimoriadne kompetentne vybraná konzervatívna terapia nemusí vždy viesť k významným pozitívnym zmenám. Postupom času sa herniálna formácia zvyšuje a môže:

 • stlačiť nervové korene, ktoré spôsobujú silnú bolesť, a následne vedie k parézii - strata motorickej schopnosti horných alebo dolných končatín;
 • provokovať mŕtvicu v mladom veku;
 • spôsobiť vážne narušenie fungovania čriev a panvových orgánov, ktoré je sprevádzané nekontrolovaným oddeľovaním moču a stolice.

Pri pozadí osteochondrózy sa často tvorí prietrž chrbtice, z ktorej dnes trpí viac ako 90% ruskej populácie, to znamená takmer každý človek v produktívnom veku. Progresívne degeneratívne zmeny vyvolávajú vznik malej prietrže, proti ktorej je najľahšie bojovať. Keďže sa však choroba v tomto štádiu neobjaví, zostáva často nediagnostikovaná až do začiatku výrazných symptómov.

Podľa nedávneho experimentu malo 30 zo 100 náhodne vybraných ľudí medzistavcovú herniu mierneho alebo stredného stupňa závažnosti. Zároveň takmer žiadny z účastníkov nepremýšľal o jej prítomnosti, hoci mnohí pripustili, že pravidelne prežívajú bolesť v dolnej časti chrbta a krku..

Odstránenie endoskopickej prietrže: vlastnosti metódy

Endoskopické odstránenie medzistavcovej prietrže je minimálne invazívna technika, ktorá poskytuje účinné zníženie veľkosti prietrže. Nie je spojené so závažnými rizikami komplikácií priamo počas operácie ani počas obdobia obnovy. Tento postup navyše nevyžaduje dlhodobú rehabilitáciu a neukladá vážne obmedzenia obvyklému spôsobu života.

Správne vykonaný postup na odstránenie endoskopickej prietrže vám umožňuje:

 • eliminovať lokálne a vyžarujúce bolesti rôznych častí tela, vrátane veľmi závažných bolestí;
 • normalizovať činnosť čriev a močového mechúra, ak sú negatívne zmeny vyvolané porušením ich inervácie;
 • zlepšiť svalový tonus;
 • obnoviť správne fungovanie miechy;
 • na dosiahnutie stability chrbtice, ktorá má pozitívny vplyv na držanie tela a chôdzu, ktorá sa často mení lokalizáciou patologického výčnelku v bedrovej oblasti.

Podstatou metódy je priame odstránenie tej časti medzistavcových platničiek, ktorá presiahla jej anatomický rozsah. Odstránenie endoskopickej hernie netrvá dlhšie ako hodinu a často sa vykonáva v celkovej alebo spinálnej anestézii. Aby sa zabezpečil psychologický odpočinok, môžu sa pacientom pred operáciou intravenózne podať sedatíva.

Operácia sa vykonáva pomocou špecializovanej endoskopickej jednotky. Vyrábajú ich rôzne spoločnosti a majú výrazné rozdiely v kvalite výsledného obrazu, pohodlnosti manipulačných nástrojov a ďalších parametrov. Z tohto dôvodu sa rozlišuje vybavenie rôznych generácií.

„Klinika SL“ má nainštalovanú endoskopickú jednotku najnovšej generácie, ktorá minimalizuje pravdepodobnosť komplikácií, vizualizuje najmenšie odchýlky od normy a efektívne ich šetrne eliminuje. Endoskopické odstránenie prietrže medzistavcovej platničky sa uskutočňuje nasledovne:

 • pacient leží na bruchu, koža je ošetrená antiseptikom a je zavedená lokálna anestézia;
 • spinálny chirurg vykoná vpich mäkkých tkanív nad miestom herniálnej hmoty z posterolaterálneho prístupu (keď je táto hmota odstránená v bedrovej oblasti);
 • pod röntgenovou kontrolou sa vloží endoskop a privedie sa na zmenený disk cez foraminálny otvor (miesto, kde koreň miechy opúšťa miechový kanál);
 • endoskopickou trubicou sa do prietrže privádza mikrochirurgický nástroj a vyčnievajúca časť buničitého jadra sa postupne odstraňuje v malých častiach;
 • všetky manipulácie až do úplného odstránenia tvorby hernie sa vykonávajú pod prísnou vizuálnou kontrolou miechového chirurga, pretože endoskop je vybavený výkonnou kamerou, ktorá monitoru poskytuje v reálnom čase viacnásobný zväčšený obraz;
 • po ukončení postupu sa postihnutá oblasť umyje, nástroje a endoskop sa odstránia a na punkciu sa aplikuje jeden steh a uzavrie sa sterilným obväzom.

Medzistavcový disk teda nie je úplne odstránený, ale iba jeho patologický výčnelok - hernia disku. Resekcia poskytuje prirodzenú neporušenosť stavcov a paravertebrálnych štruktúr, čo eliminuje pravdepodobnosť nestavenia stavcov.

Pacient môže chodiť už 2 hodiny po ukončení operácie. Deň sa odporúča stráviť v nemocnici a pri zachovaní uspokojivého zdravotného stavu sa musí tento deň prepustiť. Každému pacientovi sa poskytujú komplexné odporúčania týkajúce sa pravidiel správania sa počas obdobia zotavenia. Je potrebné poznamenať, že účinnosť endoskopie do značnej miery závisí od správnosti ich dodržiavania..

Najťažšie z technického hľadiska sú operácie na krčnej chrbtici. Vyžadujú úplný návrat z neurochirurga a sú vysoko kvalifikovaní, pretože v tejto oblasti miecha prechádza do mozgu.

Výsledok endoskopie sa vyhodnotí 2 mesiace po jeho dokončení. Väčšina pacientov si všimne významné zlepšenie takmer okamžite alebo do niekoľkých dní po operácii.

Indikácie pre

Odstránenie endoskopickej prietrže sa uskutoční, keď sa vytvorí v bedrovej, krčnej alebo hrudnej oblasti. Ukázalo sa, keď nie je možné odstrániť prietržný tlak na okolité tkanivá a korene nervov jemnejšími metódami, najmä konzervatívnou terapiou, ako aj použitím nukleoplastiky alebo hydro-plasty. Tieto mikrochirurgické zákroky zahŕňajú vloženie prepichovacej ihly elektródou produkujúcou studenú plazmu, laserový pulz alebo energiu rádiových vĺn alebo vyplavenie jadra buničiny fyziologickým roztokom..

Ich hlavnými výhodami sú absencia akýchkoľvek rezov, vysoká bezpečnosť a extrémne krátka doba rehabilitácie, pretože všetky nástroje sa zavádzajú vpichom mäkkých tkanív, ktorých priemer nie je väčší ako niekoľko milimetrov. Nemožno ich však použiť, ak veľkosť medzistavcovej prietrže presiahne 7 mm a vyskytne sa množstvo ďalších porúch. V takýchto situáciách prichádza na záchranu odstránenie endoskopickej prietrže. Naliehavo je uvedený postup pre:

 • Sekvestračná prietrž, ktorá je sprevádzaná separáciou chrupavkového fragmentu z disku a jeho prienikom do epidurálneho priestoru. To je spojené so závažnými komplikáciami vo forme zablokovania krvného zásobovania v mieche, čo vedie k ochrnutiu alebo ochrnutiu dolných končatín..
 • Prolaps jadra medzistavcových platničiek v bedrovej alebo lumbosakrálnej oblasti o viac ako 8 mm.
 • Porušenia panvových orgánov spôsobené kompresiou nervov, ktoré tvoria cop. Toto je sprevádzané výraznými zmenami vo fungovaní močových orgánov a dolného gastrointestinálneho traktu, čo sa prejavuje nedobrovoľným močením a vyprázdňovaním. U mužov sa môžu navyše vyskytnúť problémy s potenciou..
 • Nižšia monoparéza, t. J. Výrazná svalová slabosť jedného z nôh, spôsobená kompresiou nervových koreňov bedrovej časti a blokovaním prenosu signálov z nich. Najčastejšie sa vyskytujú porušenia flexií a predlžovacích funkcií, ako aj podporná schopnosť chodidla, ktorá vždy ovplyvňuje chôdzu..

Vo vyššie uvedených prípadoch je problém lokalizovaný v bedrovej alebo lumbosakrálnej chrbtici. Avšak endoskopické odstránenie prietrže disku je tiež možné s jeho umiestnením v krčnej oblasti. Zobrazuje sa:

 • veľkosti výčnelkov viac ako 6 mm;
 • sekvestračné vzdelávanie, ktoré si vyžaduje pohotovostný chirurgický zákrok;
 • znížená motorická schopnosť jednej alebo oboch rúk, paréza horných končatín;
 • kompresia vyčnievaním krvných ciev, zabezpečujúca prietok krvi do mozgu.

Indikácia pre endoskopiu je tiež absencia pozitívnych zmien po 3 mesiacoch konzervatívnej liečby, individuálne vybraná so zreteľom na charakteristiky pacienta.

Je veľmi dôležité neodkladať endoskopické odstránenie medzistavcovej prietrže v nádeji, že sa vyrieši samo, bezdôvodne sa obáva chirurgického zákroku. Ak vertebroológ po preskúmaní výsledkov MRI a ďalších štúdií tvrdí, že je potrebné odstrániť patologickú formáciu čo najskôr, treba si vypočuť jeho názor..

Účinnosť operácie priamo závisí od trvania patologického procesu a jeho závažnosti, najmä pokiaľ ide o vývoj paréz alebo znecitlivenia končatín. Ak sa chirurgická korekcia nevykonáva včas, nevylučujú sa nezvratné zmeny v chronicky stlačiteľných nervových zakončeniach, ktoré môžu viesť k ich smrti a následkom toho k postihnutiu pacienta. V takýchto situáciách je chirurgická liečba absolútne bezmocná.

kontraindikácie

Endoskopická operácia na odstránenie medzistavcovej prietrže je kontraindikovaná v prípade nestability chrbtice. Ale ani s dôkazmi sa to nedá vždy uskutočniť. Ide o:

 • spondylolisthesis;
 • prítomnosť novotvarov rôznej povahy;
 • miestny alebo všeobecný infekčný proces.

V takýchto prípadoch sa pacientom predpisuje liečba inými metódami alebo sa zameriava na odstránenie kontraindikácií.

Vlastnosti prípravy

Všetci pacienti bezprostredne pred endoskopickým chirurgickým zákrokom sa musia podrobiť sérii laboratórnych a inštrumentálnych štúdií vrátane:

 • UAC;
 • OAM
 • krvná chémia;
 • krvné testy na HIV, hepatitídu A a B;
 • Wassermanov test;
 • MRI chrbtice;
 • EKG;
 • rentgén hrude.

Na klinike SL môže každý pacient predložiť kompletný zoznam predoperačných testov a podstúpiť potrebné testy bez poradia, bez toho, aby bol na neurčitý čas natiahnutý, ale rýchlo a v pohodlných podmienkach. Všetky výsledky vyšetrenia sa zasielajú terapeutovi, ktorý na ich základe vyjadrí názor na neprítomnosť alebo prítomnosť kontraindikácií pre nadchádzajúci chirurgický zákrok..

Pacientom sa niekedy odporúča hospitalizovať deň pred endoskopiou. Pred zákrokom je nevyhnutná konverzácia s anestéziológom a spinálnym chirurgom. V každom prípade, 10 hodín pred operáciou, musíte prestať jesť a odmietnuť akékoľvek nápoje, vrátane vody. Tým sa predíde rizikám spojeným s poskytovaním anestetických výhod..

Zotavenie po endoskopickom odstránení medzistavcovej prietrže

Úspešná operácia je len na polceste. Trvanie uchovania jeho výsledkov priamo závisí od pacienta samotného a od toho, ako presne bude dodržiavať lekárske predpisy počas obdobia zotavenia. Nezabudnite priradiť:

 • v priebehu liečby nesteroidnými protizápalovými liekmi počas 10 dní je niekedy indikovaná antibiotická liečba;
 • zníženie fyzickej aktivity najmenej o mesiac, obmedzenia sa však prakticky nevzťahujú na chôdzu a vykonávanie ľahkej domácej práce;
 • obmedziť čas strávený v sede je mimoriadne zriedkavý a veľmi dlhý čas (napríklad 5 - 6 hodín v rade);
 • nosiť polotuhý korzet alebo ortopedický golier na mesiac, ktorý je určený umiestnením operovanej herniovej hmoty;
 • LFK pod vedením skúsených rehabilitológov, ktorých povaha sa vyberá individuálne.

Do jedného mesiaca po operácii je zakázané zdvíhať závažia, výrazne zaťažovať operovanú chrbticu inými prácami, vykonávať masáže, elektrickú a balneoterapiu. Laserová terapia a magnetoterapia sa však často odporúčajú na urýchlenie obnovy vláknitého prstenca a normálneho intradiskálneho tlaku.

Ak naložíte operovanú časť chrbtice viac, ako je odporúčané, nepodstupujete fyzioterapeutickú liečbu a pravidelne nevykonávate terapiu, cena zaplatená za endoskopický chirurgický zákrok na odstránenie kýly chrbtice bude plytvaním peniazmi a po 1-2 mesiacoch sa môže choroba v rovnakej oblasti opakovať..

Následné vyšetrenie miechového chirurga je predpísané 1 mesiac po zákroku. Lekár vyhodnotí výsledky operácie av prípade potreby poskytne ďalšie odporúčania..

Zníženie pravdepodobnosti recidívy pomôže upraviť životný štýl, konkrétne:

 • chudnutie, ktoré pomôže eliminovať nadmerné zaťaženie chrbtice;
 • návšteva bazéna dvakrát týždenne (pri odstraňovaní medzistavcovej prietrže krčnej chrbtice sa odporúča plávať na chrbte);
 • posilnenie svalov chrbta a brucha (so súhlasom ošetrujúceho lekára).

Možné komplikácie

Vo veľkej väčšine situácií je operácia úspešná a nespôsobuje žiadne nežiaduce následky. Sú pozorované v menej ako 0,1% prípadov. Ak sa však pri rehabilitácii nevykonáva nesprávne alebo sa vyskytnú chyby, je možný vývoj:

 • infekcia pooperačnej rany sprevádzaná hnisaním;
 • trauma nervových zakončení;
 • tvorba hrubých jaziev, ktoré majú kompresný účinok na nervy a miechu;
 • rýchly relaps ochorenia.

Pri kontakte s „klinikou SL“ sa s týmito komplikáciami nestretnete. Ale iba za prísneho dodržiavania všetkých odporúčaní od lekára týkajúcich sa motorickej aktivity v pooperačnom období. Okrem toho sa naša cena za endoskopické odstránenie prietrže chrbtice príliš nelíši od nákladov na takúto službu v regiónoch..

Alternatívna endoskopická chirurgia

V mnohých situáciách, keď endoskopické odstránenie vertebrálnej hernie nie je možné, sa používa mikrodisektómia. Pri lokalizácii herniovej formácie je operácia nasledujúca:

 • pacient je umiestnený na operačnom stole, kde ho anestéziológ zavedie do celkovej anestézie;
 • na kožu sa aplikuje anatomické označenie chirurgického poľa v projekcii kostných procesov, ktoré sa získavajú röntgenovými lúčmi;
 • na prednom povrchu krku sa urobí rez v kožnom záhybe, ktorého dĺžka je 2 až 3 cm;
 • spinálny chirurg opatrne tlačí svalové vlákna navíjačom bez narušenia ich integrity;
 • pod kontrolou elektrónového mikroskopu s desaťnásobným zväčšením alebo čelným zväčšením sa celý deformovaný prietržový disk odstráni špeciálnymi mikrochirurgickými nástrojmi;
 • všetky nástroje sa odstránia, rana sa prišije a uzavrie sterilným obväzom;
 • pacient je vyradený z anestézie a premiestnený do nemocnice.

Trvanie operácie je asi 40 minút. Niekoľko hodín po tom musí pacient zostať vo vodorovnej polohe a iba so súhlasom lekára môže sám vstať a trochu sa pohybovať. Vypúšťanie sa spravidla vykonáva po 3 dňoch.

Po návrate z domu môže pacient vykonávať každodenné domáce a profesionálne povinnosti, ale za predpokladu, že nie je spojený s ťažkou fyzickou námahou. Určite si vezmite niekoľko liekov, diétne jedlo, na sebe ortopedickú bandáž, fyzioterapiu a cvičenie. Je zakázané sedieť najmenej 2 týždne.

O konečnom výťažku je možné diskutovať až po 2 až 3 mesiacoch. Je dovolené vrátiť sa k obvyklým fyzickým činnostiam a rytmu života až po záverečnej konzultácii s stavovcom a po získaní jeho súhlasu..

Napriek mnohým informáciám o rôznych metódach chirurgického ošetrenia medzistavcových prietrží by ste nemali trvať na jednej z nich, ak spinálny chirurg odporúča inú. Lekár môže v každom jednotlivom prípade porovnať rozdielne údaje a zvoliť najlepšiu techniku ​​odstránenia prietrže. Určite sa budú brať do úvahy želania pacienta, ale konečnému rozhodnutiu musí dôverovať špecialista, ktorého kvalifikáciu nepochybujete..

Na SL Clinic na vás čakajú skúsení vertebroológovia, ktorí úspešne ukončili mnoho endoskopických a iných operácií. Svoje zdravie môžete s dôverou zveriť našim odborníkom, pretože na každú operáciu sa starostlivo pripravujeme, dodržiavajte všetky jemnosti techniky a používajte to najlepšie vybavenie, ktoré je dnes k dispozícii..

Endoskopické odstránenie medzistavcovej prietrže v SL Clinic a zahraničí, náklady

Endoskopické odstránenie prietrže chrbtice v SL Klinika sa vykonáva na vysokej úrovni, čo predstavuje nižšie riziko komplikácií a lepšiu účinnosť. SL Clinic vás pozýva na konzultáciu s spinálnym chirurgom, počas ktorého bude lekár schopný presne určiť, koľko chirurgického zákroku je potrebné a ktorá technika poskytne najvýraznejší výsledok v konkrétnom prípade.

Klinika SL nainštalovala vybavenie najnovších generácií, ktoré zaisťuje minimálnu traumu tkaniva a extrémne vysokú účinnosť každého chirurgického zákroku. Naši chirurgovia sú skutočnými odborníkmi, ktorí sú oboznámení so všetkými komplikáciami štruktúry chrbtice a miechy, ovládajú mikrochirurgické aj endoskopické techniky na vykonávanie operácií, boli vyškolení v vedúcich neurochirurgických centrách a majú rozsiahle praktické skúsenosti. S našou pomocou sa už stovky pacientov zbavili medzistavcových prietrží a vrátili sa do plného života.

Náklady na odstránenie endoskopickej hernie disku Joimax sú 220 000 rubľov a závisí od:
- vyšetrenia pred operáciou (ak budete s nami otestovaní);
- Kliniky a učebne (kde bude operácia vykonaná).
Cena zahŕňa:
- príchod na kliniku pred a po operácii;
- Joimax Supplies.
- Operácia;
- Vyšetrenia pred operáciou (ak budete s nami otestovaní);
- Dohľad a konzultácie počas obdobia rehabilitácie.
Všetky klinické služby a ceny sú uvedené v cenníku..

Zároveň odstránenie endoskopickej prietrže v Moskve za cenu výrazne vyhráva nad zahraničnými ponukami. Pokiaľ ide o nás, dôverujete svojmu zdraviu najlepším neurochirurgom, ktorí môžu nájsť cestu v najťažších prípadoch a pomôcť pacientovi vrátiť sa do plného života bez bolesti. Nenecháme vás na polceste a poskytneme vám príležitosť podrobiť sa plnohodnotnej rehabilitácii pod vedením úzkych špecialistov s cieľom upevniť výsledky dosiahnuté operačnými prostriedkami..

Minimálne invazívne metódy na chirurgické ošetrenie prietrže lumbálnej chrbtice

* Nárazový faktor pre rok 2018 podľa RSCI

Časopis je zaradený do Zoznamu recenzovaných vedeckých publikácií Vysokej atestačnej komisie.

Prečítajte si nové vydanie

Približne 60–80% dospelých zažilo bolesť v bedrovej oblasti najmenej raz za život. U dospelých je najčastejšou príčinou bolesti bedrovej chrbtice herniovaný disk. Za chirurgický zákrok sa v súčasnosti považuje najúčinnejšia taktika na liečbu prietrže lumbálnej chrbtice. S cieľom minimalizovať intraoperačné traumy, znížiť náklady na ošetrenie a skrátiť dobu rehabilitácie sa vyvinuli minimálne invazívne techniky na chirurgickú liečbu herniovaných diskov. Cieľom tohto prehľadu bolo zozbieranie a spracovanie výskumných údajov o účinnosti a bezpečnosti minimálne invazívnej chirurgickej chirurgickej liečby herniovaných diskov bedrovej chrbtice u dospelých. Ukázalo sa, že endoskopická technika môže konkurovať štandardným, tradičnejším metódam, a to z dôvodu skráteného času operácie, kratšieho pobytu v nemocnici, menšieho rezu a straty krvi, menšieho traumatu tkaniva, menšej potreby opioidných analgetík a rýchlejšieho návratu pacienta do každodenného života. Nevýhodami endoskopickej metódy sú dlhá odborná príprava v novom postupe, vysoké náklady na nákup vybavenia a spotrebného materiálu.

Kľúčové slová: minimálne invazívny chirurgický zákrok, bedrová prietrž, chirurgické prístupy, endoskopia, mikroskopia, spinálna fúzia, komplikácie.

Citácia: Sampiev M.T., Sychenikov B.A., Skabtsovs N.V. Minimálne invazívne metódy chirurgickej liečby prietrže lumbálnej chrbtice. Rakovina prsníka. Lekárske hodnotenie. 2019; 7: 21-27.

Minimálne invazívne chirurgické techniky pre herniované disky v bedrovej chrbtici

M.T. Sampiev, B.A. Sychenikov, N.V. Skabcovs, A.S. Lyagin, I.P. Rynkov

Univerzita priateľstva národov Ruska, Moskva

Asi 60% až 80% dospelých pociťuje bolesť chrbta v určitom okamihu ich života. U dospelých je najčastejšou príčinou bolesti chrbta herniovaný disk. V súčasnosti sa chirurgia považuje za najúčinnejšiu stratégiu riadenia herniovaných diskov v bedrovej chrbtici. Na minimalizáciu intraoperačného poškodenia, zníženie nákladov a skrátenie doby rehabilitácie boli vyvinuté minimálne invazívne chirurgické techniky pre herniované disky. Cieľom tohto príspevku bolo zhromaždiť a spracovať zistenia zo štúdií účinnosti a bezpečnosti minimálne invazívnych chirurgických techník bedrových herniovaných diskov u dospelých. Ukázalo sa, že endoskopická technika môže konkurovať štandardným, bežnejším technikám v dôsledku skráteného času operácie a dĺžky pobytu v nemocnici, malých rezov, menšieho krvácania a poškodenia tkaniva, menšej potreby opioidných analgetík a rýchlejšieho návratu k normálnemu dennému stavu. life. Medzi výhody endoskopickej techniky patrí dlhá krivka učenia a vysoké náklady na vybavenie a zásoby.

Kľúčové slová: minimálne invazívny chirurgický zákrok, bedrové herniované disky, chirurgické prístupy, endoskopia, mikroskopia, spondylosyndéza, komplikácie.

Citácia: Sampiev M.T., Sychenikov B.A., Skabcovs N.V. a kol. Minimálne invazívne chirurgické techniky pre herniované disky v bedrovej chrbtici. Rmj. Lekárske hodnotenie. 2019; 7: 21–27.

Tento prehľad predstavuje výskumné údaje o účinnosti a bezpečnosti minimálne invazívnej chirurgickej chirurgickej liečby herniovaných diskov bedrovej chrbtice u dospelých..

úvod

Bolesť v dolnej časti chrbta je jednou z najbežnejších sťažností, ktoré pacienti navštívia u lekára. Bolesť sa vyskytuje s rovnakou frekvenciou vo všetkých skupinách obyvateľstva a priamo koreluje s kvalitou života a produktivitou práce [1]. Podľa publikovaných údajov asi 60–80% dospelých pociťovalo bolesť v bedrovej oblasti najmenej raz za život. Tento problém je obzvlášť akútny v tretej dekáde života. Adolescenti sa môžu tiež obťažovať bolesťou chrbta. Podľa mnohých autorov je bolesť chrbta u dospievajúcich spojená s rýchlym rastom a fyzickou aktivitou, zatiaľ čo u dospelých je hlavnou príčinou tohto syndrómu bolesti prietrž medzistavcových platničiek bedrovej chrbtice [2, 3]..

Bolesť v dolnej časti chrbta výrazne znižuje kvalitu života pacienta a jeho schopnosť pracovať. Len v Spojených štátoch je ročná finančná strata spojená s týmto ochorením asi 100 miliónov dolárov. Rozlišujú sa tri typy bolesti chrbta: nešpecifické, spojené s radikulopatiou alebo stenózou miechového kanála a spojené s inými chorobami chrbta [4]. Jednou z hlavných príčin bolesti v dolnej časti chrbta je hernia medziobratlového disku, ktorá sa vzťahuje na bolesť spojenú s radiikulopatiou [5]..

Kýla medziobratlového disku je premiestnenie tkanív disku (buničité jadro a vláknitý kruh) za priestor medzistavcových platničiek. Na potvrdenie tejto diagnózy sa uchýlili k rádiologickým štúdiám. Rádiologický obraz však nie je vždy v súlade s klinickými príznakmi [6]..

Predpokladá sa, že vytvoreniu prietrže predchádzali štrukturálne zmeny v medzistavcovej platničke. Medzi ne patrí zníženie retencie vody v jadre, zvýšenie percentuálneho podielu kolagénu typu I v jadre a vo vláknitom kruhu, degradácia kolagénu a extracelulárnej matrice, aktivácia procesov, ako je apoptóza, expresia matrixovej metaloproteinázy a zápal [7]..

Hlavnými príznakmi a symptómami prietrže sú radikálna bolesť, senzorické abnormality a svalová slabosť v oblasti inervácie jedného alebo viacerých lumbosakrálnych koreňov nervov. Fokálna paréza, obmedzená flexia trupu a zvýšená bolesť v nohách počas námahy, kašľa a kýchania sú tiež indikatívne [8]..

K liečbe herniovaných diskov existujú dva hlavné prístupy - konzervatívny a chirurgický. Konzervatívna liečba nie je vždy účinná, preto je u mnohých pacientov chirurgický zákrok. Počas štúdií sa najlepší výsledok liečby preukázal po 1 a 2 rokoch v skupine pacientov liečených chirurgicky, v porovnaní s výsledkami pacientov liečených konzervatívnou liečbou. Konzervatívna liečba zvyčajne zahŕňa multimodálny prístup, kombinujúci protizápalové lieky, výcvik a fyzioterapiu [9]..

Minimálne invazívna chirurgia chrbtice sa objavila pred 15 rokmi, ich popularita neustále rastie. Tieto prístupy poskytujú minimálne traumy mäkkých tkanív a kostí, nižšie náklady na pohotovostnú starostlivosť a skrátenie dĺžky pobytu v nemocnici, sú však sprevádzané aj dlhodobým školením chirurgov [10]..

História minimálne invazívnej chirurgickej techniky


V roku 1934, W.J. Mixter a J.S. Barr opísal koreláciu prolapsu disku a klinických syndrómov spojených s kompresiou koreňov nervov a miechy. Autori obhajovali operatívny spôsob liečby tejto patológie [11]..

V roku 1939 L.G. Láska predstavila opis prístupu, v ktorom bol duralový vak premiestnený a nervový koreň bol uvoľnený odstránením prietrže s resekciou disku [12]. Tieto základné metódy sa používajú dodnes, hoci sa zlepšila ich technika. V súčasnosti sa pri štandardnej discektómii používa obmedzený jednostranný 5-centimetrový prístup, ktorý obchádza m. multifidi a odstráňte prietrž prechádzajúcu intralaminárnym priestorom.

V roku 1988, L.L. Wiltse a W.C. Spencer [13] opísal paraspinálny prístup na liečbu extraforaminálnej hernie disku - prechádza medzi m. multifidi am. longissimus.

Za posledných 30 rokov bolo vyvinutých mnoho rôznych techník zameraných na zníženie kýly a poranení svalov, ale všeobecný princíp sa zachoval. Hlavnými zmenami boli zníženie traumy, pooperačného obdobia, náklady a zníženie času rehabilitácie. Toto sa dosiahlo zlepšením optického zoomu a osvetľovacích systémov..

V roku 1977 W. Caspar [14] a R.W. Williams [15] predstavil metódu chirurgickej mikrodisektómie. Prístup bol zredukovaný na 3 cm Počas operácie boli na zlepšenie vizualizácie použité svalové dilatátory a mikroskop.

V roku 1988 P. Kambin a S. Sampson [16] opísali plne endoskopickú techniku ​​založenú na extraforaminálnom prístupe k nesekvestrovanej intranazálnej prietrži.

O desať rokov neskôr, s cieľom liečiť všetky typy hernie, K. Foley, M. Smith [17] a J. Destandau [18] predstavili techniku ​​pomocou videa pomocou rúrkového pracovného kanála (mikroendoskopická discektómia) s prístupom 2 cm..

V roku 2002 Yeung a Tsou [19] použili endoskopickú techniku, ktorá umožnila eliminovať všetky formy prietrže pomocou transforaminálneho prístupu.

V súčasnosti nezmiznú spory stúpencov účinnosti mikroskopickej a endoskopickej technológie, otázka zostáva otvorená.

Indikácie na chirurgické ošetrenie prietrže lumbálnej chrbtice

Indikácie pre chirurgický zákrok sú: neustála silná bolesť v dolnej časti chrbta a žiariaca bolesť v nohách, ktoré nie sú vhodné na primeranú konzervatívnu liečbu; silná bolesť chrbta a nôh, ktorá znemožňuje každodenný život; alebo silná paréza (motorický stupeň - 3 alebo menej).

Kýla jadra dužiny je najbežnejšou indikáciou operácií na bedrovej chrbtici. Absolútnymi indikáciami pre discektómiu sú neurologické deficity, ktoré spôsobujú oslabenie funkčne dôležitých svalov, ako sú napríklad brušné svaly stehien, dorsiflexory členkových kĺbov, plantárne flexorové svaly dolných končatín, syndróm chvosta koní a progresívny neurologický deficit, ako aj nedostatok účinnosti konzervatívnej liečby. Medzi najbežnejšie relatívne indikácie pre discektómiu patrí pretrvávajúca bolesť, ktorá nereaguje na primeranú konzervatívnu liečbu, a bolesť, ktorá nepriaznivo ovplyvňuje kvalitu života [20]..

Chirurgický prístup pri minimálne invazívnej chirurgii

Mikrochirurgická discektómia opísaná v osemdesiatych rokoch je teraz uznávaná ako štandard chirurgickej liečby hernie bedrových diskov. Klasická chirurgická technika pre mikrodisektómiu je čiastočná hemilaminektómia s mediálnou facetektómiou alebo bez nej, spodná strana doštičky (spinolaminárny kĺb) alebo bez nej, hoci potrebný stupeň laminektómie závisí od polohy fragmentu prietrže a úrovne disku.

Fúzia miechy (lumbálna interbody fusion, LIF) je uznávanou liečbou mnohých chorôb chrbtice vrátane degeneratívnych patológií, zranení, infekcií a novotvarov [21]. LIF zahrnuje umiestnenie implantátu (klietka, rozpera alebo štruktúrny štep) do medzistavcového priestoru po discektómii a laminotómii koncovej platne. V súčasnosti sa LIF vykonáva pomocou piatich hlavných prístupov: zadná interbody fúzia (posterior bedumb interbody fusion, PLIF), transforaminálna interbody fúzia (TLIF) alebo minimálne invazívna transforaminálna interbody fúzia (Minimálne invazívna bedrová fúzia chrbtice) MI-TLIF), lumbálna šikmá interbody fúzia prednej bedrovej chrbtice (šikmá laterálna interbody fúzia, OLIF / ATP), lumbálna anterior interbody fusion (predná bedrová interbody Fusion, ALIF) a bedrová laterálna interbody fusion, LIF (LLIF) 1). Neexistuje jasný a presvedčivý dôkaz o nadradenosti akejkoľvek metódy nad ostatnými. Tieto operácie sa môžu vykonávať aj pomocou mini-otvorených alebo minimálne invazívnych (MIS) prístupov [22, 23].

Jednou z možností pre LIF je PLIF. Týmto chirurgickým zákrokom sa chirurgický prístup k medzistavcovej platničke vykonáva zozadu. Pacient spočiatku leží na bruchu. Na prístup do chrbta tela stavcov sa môžu použiť dva prístupy: na prvom mieste nastáva prístup pozdĺž stredovej čiary s dvojstrannou disekciou svalových vlákien a na druhom sa paramediálny prístup vykonáva pomocou techniky Wiltse. Raz na vhodných úrovniach (L1-S1) bude identifikovaný spinálny proces a lamina, čo znamená možnosť laminotómie viac mediálne vzhľadom na fazetový kĺb. Potom sa na otvorenie miesta na disku pridelí dura. Ďalej sú koncové platne a miesto na disku pripravené na umiestnenie implantátu.

Zadný prístup sa môže použiť na degeneratívne zmeny, napríklad u pacientov so segmentovou nestabilitou, recidivujúcou herníciou disku, symptomatickou spinálnou stenózou a pseudoartrózou. Kontraindikácie pri operácii sú rozsiahle epidurálne jazvy, arachnoiditída a aktívny infekčný proces.

PLIF má niekoľko výhod: tento spôsob je vhodný na vykonávanie, predstavuje tradičný prístup, ktorý je dobre známy pre väčšinu spinálnych chirurgov. Zadný prístup vám umožňuje dokonale si predstaviť nervové korene a zároveň zabrániť poruchám toku krvi; adekvátne obnoviť výšku medzery medzi telieskami, vykonať nervovú dekompresiu a zároveň zachovať zadné podporné štruktúry [24]. Navyše so zadnou fúziou je možný najširší výhľad - až do 360 °. Tento prístup má však svoje nevýhody. Po prvé, môže dôjsť k významnému parazpinálnemu iatrogénnemu poškodeniu spojenému s predĺženým stiahnutím svalov [25]. To zase môže výrazne predĺžiť dobu rehabilitácie. Po druhé, s týmto prístupom môžu vzniknúť ťažkosti s korekciou koronálnej nerovnováhy a obnovením lordózy. V porovnaní s prístupom spredu môžu v tomto prípade vzniknúť väčšie problémy s laminotómiou koncovej dosky. Medzi ďalšie potenciálne riziká patrí poškodenie nervových koreňov spôsobujúce fibrózu a chronická radikulopatia (obr. 2) [22, 26]..

Ďalším moderným chirurgickým prístupom k fúzii miechy je TLIF, ktorý sa používa na stabilizáciu a liečenie degeneratívnych ochorení bedrovej chrbtice v prípade neúspešnej konzervatívnej liečby. Hlavným problémom spojeným so zadnou fúziou miechy bol stupeň trakcie štruktúr nervového systému, pričom sa osobitná pozornosť venovala možnému poškodeniu nervového koreňa, roztrhnutiu dura mater a epidurálnej fibróze. Na vyriešenie týchto nedostatkov bol navrhnutý prístup TLIF, ktorý poskytuje priamy jednosmerný prístup do medzistavcovej oblasti prednej časti tela a zároveň znižuje traumu svalov a ďalšie anatomické štruktúry chrbtice. Poskytnutím jednosmerného prístupu k medzistavcovým foraménom je možné znížiť poškodenie dôležitých anatomických štruktúr, ako sú nervové korene, dura mater a väzivo. Rovnako ako iné miechové fúzne techniky, TLIF sa môže vykonávať pomocou otvoreného chirurgického zákroku alebo minimálne invazívnych techník..

TLIF sa vykonáva v celkovej anestézii, pacient je v polohe na bruchu. Používa sa stredne otvorený rez alebo dvojstranný paramediálny prístup, ktorý umožňuje prístup na miesto na disku na úrovni L1-S1. Vstup do miechového kanála sa uskutočňuje po jednostrannej laminektómii a facetektómii, ktorá uľahčuje inštaláciu kostného štepu..

Indikácie pre TLIF zahŕňajú všetky degeneratívne patológie, vrátane prolapsu disku, degeneratívnej choroby disku, opakujúcej sa hernie disku, pseudoartrózy a symptomatickej spondylózy. Kontraindikácie sú podobné ako pri PLIF a zahŕňajú rozsiahle epidurálne jazvy, osteoporózu, arachnoiditídu, aktívnu infekciu a fúzované nervové korene..

Výhody prístupu TLIF sú: relatívne ľahší prístup k zadným štruktúram, v porovnaní s tradičnou technikou PLIF, prístup TLIF zachováva väzivové štruktúry, ktoré prispievajú k obnoveniu biomechanickej stability segmentu a susedných štruktúr [26, 28]. V TLIF sa môže jednostranným rezom zaistiť bilaterálna čelná podpora disku. Prístup pomocou minimálne invazívnej techniky alebo mikroskopu môže pomôcť znížiť poškodenie svalov, minimalizovať krvácanie a zlepšiť pooperačné zotavenie. Nevýhodou je, že TLIF, rovnako ako PLIF, je spojený s výrazným parazpinálnym iatrogénnym poškodením anatomických štruktúr a predĺženým stiahnutím svalov. Ťažkosti môžu tiež nastať pri korekcii koronálnej nerovnováhy a obnovení lordózy [29, 30]. V porovnaní s prednými prístupmi môže byť laminotómia koncovej platne ťažká (obr. 3)..

Predný retroperitoneálny prístup umožňuje primeraný prístup k celému ventrálnemu povrchu exponovaného disku, poskytuje komplexnú discektómiu a priame umiestnenie implantátu. Počas tohto postupu je pacient na chrbte. Postup prístupu zahŕňa incíziu pozdĺž stredovej línie alebo paramediánskej línie, vytvorenie retroperitoneálneho koridoru, imobilizáciu a disekciu krvných ciev. Prístup ALIF, predovšetkým kvôli umiestneniu plavidiel, sa používa na zásahy na úrovni L4-L5 a L5-S1 (obr. 4). Prístup ALIF je obmedzený na zásahy na úrovni L.2-L3 a L3-L4 vzhľadom na umiestnenie obličiek (úroveň L2-L3) a riziko rozvoja vynikajúcej trombózy mezenterických tepien.

Operáciu typu ALIF je možné vykonať pri degeneratívnom poškodení disku, diskogénnej patológii a pri revízii neúspešnej zadnej fúzie [32]. Medzi kontraindikácie ALIF patrí predchádzajúca abdominálna operácia priľnavosti, individuálna vaskulárna anatómia, komplikujúca operácia, závažné ochorenie periférnych ciev, jedna oblička na strane operácie, spinálna infekcia a degeneratívna spondylolistéza (stupeň 2+) pri absencii zadnej fúzie [33]., Istmická spondylolistéza na úrovni L5-S1 je relatívna kontraindikácia [34, 35] av kombinácii s ALIF by mala zahŕňať postup zadnej fúzie.

Prístup ALIF má niekoľko výhod. Po prvé, táto technika poskytuje priamy pohľad na strednú čiaru miesta na disku a rozsiahlu bočnú expozíciu stavcov, čo vám umožňuje efektívne vyčistiť miesto na disku a rýchlo odstrániť koncovú dosku. Navyše prístup z prednej strany umožňuje maximalizovať veľkosť implantátu a plochu povrchu, čo prispieva k úspešnej korekcii lordózy a obnoveniu výšky medzistavcových foramen [36, 37]. ALIF minimalizuje traumu zadných svalov chrbtice a anterolaterálnych bedrových svalov, čo môže znížiť pooperačnú bolesť a skrátiť dobu rehabilitácie. Nevýhody metódy ALIF sú komplikácie, ako je retrográdna ejakulácia, poškodenie vnútorných orgánov a krvných ciev [33, 38]..

Technika LLIF alebo Extreme Lateral Interbody Fusion, XLIF, opísaná B.M. Ozgur v roku 2006 [39] predstavuje prístup na diskový priestor prostredníctvom laterálneho retroperitoneálneho, transpoazálneho kanála. LLIF je použiteľný v situáciách, ktoré vyžadujú prístup k interdiskovému priestoru z T12-L1 do L4-L5. Táto metóda nie je použiteľná pre zásahy na úrovni L.5-S1 kvôli znemožneniu bočného prístupu k hrebeni iliaka. Okrem toho, ak sa prietrž nachádza na viac kaudálnej úrovni bedrovej oblasti, zvyšuje sa riziko intraoperačných poranení v dôsledku anatomického umiestnenia bedrového plexu a iliakálnych ciev. Počas operácie je pacient v laterálnej polohe. Výber miesta rezu je založený na údajoch MRI získaných pred operáciou, ako aj na údajoch z iných rádiologických štúdií. Neuromonitorovanie by sa malo počas prístupu vykonávať nepretržite..

LLIF sa môže použiť na akékoľvek degeneratívne zmeny disku. Je to vynikajúci prístup na korekciu sagitálnej a koronárnej deformity, najmä pri lumbálnej degeneratívnej skolióze s laterolistézou [40]. LLIF sa však nemôže použiť v prípade ťažkej stenózy centrálneho kanála, stenózy kostnej laterálnej depresie a závažnej spondylolistézy [41]. Vo svojej čistej forme by sa LLIF bez použitia zadných prístupov nemal používať v prípade vysokej biomechanickej nestability, napríklad s fazetovou artropatiou, deformitou a viacúrovňovou léziou [42]. Laterálny prístup tiež nie je vhodný pre pacientov s predchádzajúcim chirurgickým zákrokom v retroperitoneálnom priestore, retroperitoneálny absces, ako aj pre pacientov s abnormálnou vaskulárnou anatómiou. Nevýhody zahŕňajú potenciálne riziko poškodenia bedrového plexu, krvných ciev, bedrových svalov a čriev, najmä na úrovni L4-L5 [29]. Je potrebné poznamenať, že krvácanie, ku ktorému došlo počas operácie LLIF, je ťažké kontrolovať [40, 43] (obr. 5)..

OLIF / ATP

OLIF alebo ATP bol prvýkrát opísaný M.H. Mayer v roku 1977 [44]. Táto technika predpokladá extrémne minimálne invazívny prístup na diskový priestor cez kanál medzi pobrušnicovým a bedrovým svalstvom (obr. 6). Rovnako ako prístup LLIF, aj OLIF neposkytuje dodatočný prístup zozadu, laminektómiu, facetektómiu ani poškodenie miechových alebo paraspinálnych svalov. Na rozdiel od laterálneho prístupu cez bedrové svaly metóda OLIF neimplikuje disekciu bedrových svalov. Na vykonanie tohto typu operácie sa pacient umiestni na stranu buď ľavou alebo pravou stranou nahor, v závislosti od prístupu [45, 46]. Poloha rezu sa vyberie na základe polohy a uhla disku [47]. V tomto prípade sa neuromonitorovanie nevyžaduje. Technika OLIF je použiteľná pre úrovne L1-S1.

Indikácie OLIF zahŕňajú všetky degeneratívne choroby. Rovnako ako LLIF, aj OLIF je vynikajúci na korekciu sagitálnej a koronárnej deformity, najmä lumbálnej degeneratívnej skoliózy s lateralistézou. Intervencia OLIF je kontraindikovaná u pacientov so závažnou stenózou centrálneho kanála a spondylolistézou vysokého stupňa.

Výhody prístupu OLIF spočívajú v tom, že umožňuje vykonávanie operácie pomocou minimálne invazívnych metód, a teda skrátenie pooperačného obdobia. OLIF tiež umožňuje vykonať korekciu kmeňa [45, 47]. Pravdepodobnosť poškodenia bedrového plexu je oveľa menšia ako pri LLIF. S operáciou OLIF však existujú potenciálne riziká vrátane sympatickej dysfunkcie a poškodenia ciev [48]..

Porovnanie prístupu

Tabuľka 1 predstavuje porovnanie chirurgických prístupov k fúzii miechy na chirurgické ošetrenie herniovaných diskov bedrovej chrbtice..

Metódy minimálne invazívnej chirurgie

V súčasnosti je štandardom pre chirurgické zákroky pri prietržoch miechy otvorená bedrová mikrodiscektómia (Open Lumbar Microdiscectomy, OLM) s čiastočnou laminotómiou..

Techniku ​​mikroskopickej discektómie vyvinuli Foley a Smith na zníženie poškodenia mäkkých tkanív a vizualizáciu oblasti vývoja patologického procesu a použili sa v oblasti bedrovej mikrochirurgie. V tomto systéme sa používa sada expanzných trubíc na prístup k zadným prvkom chrbtice (obr. 7). Na koži a na fascii sa urobí malý rez, potom sa pod kontrolou fluoroskopie a priamou vizualizáciou anatomických pamiatok zavedie a fixuje expandér. Potom sa na seba položia postupne sa zvyšujúce rúrky, až kým sa nedosiahne konečný priemer rúrky - zvyčajne od 14 do 20 mm, hoci môže byť väčšia. Mikroskop sa používa na lepšiu vizualizáciu, pomocou ktorej chirurg vykoná formálnu laminektómiu a nájde cieľový nervový koreň [49]..

OLM však vedie k zvýšenému riziku pooperačnej nestability miechy a bolesti chrbta [50]. Tento postup je invazívnejší a podobný otvorenej discektómii. OLM vyžaduje odstránenie kostí, vstup do miechového kanála, manipuláciu nervových a vaskulárnych tkanív.

Endoskopická discektómia

Endoskopická technika bola primárne určená na použitie transforaminálneho prístupu (priechod cez Kambinov trojuholník); preto sú podľa definície ľahko dostupné iba foraminálne a extraforaminálne časti diskov. Aj keď je možné získať prístup k prolapsu disku v bočných vreckách, je to technicky technicky ťažší postup, najmä ak je disk pripevnený k dura mater alebo root.

V súčasnosti získavajú popularitu minimálne invazívne endoskopické operácie na liečbu prietrže miechy (obr. 8). Perkutánna endoskopická discektómia je technika minimálne invazívnej chirurgie chrbtice, ktorá má oproti OLM niekoľko výhod vrátane zachovania kostí a svalových štruktúr, kratšieho pobytu v nemocnici a menšieho rezu [51, 52].

V roku 1997, A.T. Spoločnosť Yeung získala povolenie na používanie svojho produktu, ktorý je v súčasnosti najrozšírenejšou endoskopickou technikou [53]. Prostredníctvom portálu môže chirurg pracovať s nástrojmi, priamo si vizualizovať anatómiu a súčasne zavlažovať / nasávať tkanivo. Výhodou tejto metódy je minimálna deštrukcia tkaniva s veľmi malým perkutánnym rezom. Prístup je prostredníctvom posterolaterálneho portálu, vďaka čomu je táto metóda ideálna na ošetrenie kýly medzistavcových a extraforaminálnych diskov, aj keď stredné a väčšie kýly v kanáli môžu byť tiež liečené endoskopickou discektómiou..

Porovnanie efektívnosti minimálne invazívnych metód

V roku 2008 S. Ruetten a kol. publikovali údaje o porovnaní endoskopickej interlaminárnej a transforaminálnej bedrovej discektómie a tradičnej mikrochirurgickej techniky. V randomizovanej kontrolovanej štúdii sa zúčastnilo 178 pacientov, údaje sa zbierali počas 2 rokov. Štúdia preukázala rovnocenné klinické výsledky pre obe metódy bez rozdielov vo frekvencii komplikácií. Výhoda endoskopickej metódy spočíva v tom, že umožňuje použitie medzivrstvového aj transforaminálneho prístupu v závislosti od toho, či je prietrž v kanáli (bočná kapsa) alebo zvonka kanála (foraminálna kýla) [54]..

Endoskopická technika poskytuje významné výhody z hľadiska doby rehabilitácie, znižuje invazívnosť chirurgického zákroku a pooperačnú bolesť.

V inej randomizovanej kontrolovanej štúdii, ktorej výsledky publikoval M. Teli a kol. v roku 2010 sa porovnali tri metódy - mikroendoskopická discektómia, mikrodisektómia a otvorená discektómia. V rámci tejto štúdie bolo 2 roky pozorovaných 240 pacientov. Pred operáciou, ihneď po nej a po 6, 12 a 24 mesiacoch. hodnotili závažnosť bolesti chrbta a nohy na vizuálnej analógovej stupnici, Oswestryho index a kvalitu života pacienta podľa dotazníka SF-36. Autori neodhalili významné rozdiely v týchto ukazovateľoch u pacientov všetkých 3 skupín, avšak v skupine mikroendoskopickej discektómie bola častejšia prasklina dura mater, poškodenie koreňov a recidíva hernií. Tento zásah bol tiež najdrahší [55].

V roku 2014 M.R. Rasouli a kol. publikovali systematický prehľad minimálne invazívnej discektómie verzus mikrodiscektómia / otvorená discektómia pri liečení symptomatickej hernie bedrového disku. Minimálne invazívne metódy, ako je perkutánna endoskopická interlaminárna alebo transforaminálna bedrová discektómia, transmuskulárna tubulárna mikrodiscektómia a perkutánna bedrová discektómia, sú menej účinné pri posudzovaní bolesti nôh a chrbta v pooperačnom období a môžu byť spojené s vyššou frekvenciou opakovanej hospitalizácie; autori však uviedli, že rozdiely sú malé a nemusia mať klinický význam. Navrhli tiež, že pri vykonávaní endoskopickej discektómie môže byť riziko infekcie pooperačnej rany nižšie a čas strávený v nemocnici je kratší [56]..

zistenie

Endoskopické techniky môžu konkurovať štandardným, tradičnejším metódam skrátením času operácie, kratším pobytom v nemocnici, menším rezom a stratou krvi, menším traumatom tkaniva, menšou potrebou opioidných analgetík a rýchlejším návratom pacienta do každodenného života..

Miera recidívy pozorovaná pri endoskopickej discektómii podľa výsledkov krátkodobých pozorovaní zostáva počas mikrodiscektomie v rámci očakávaných hodnôt. Tento postup pravdepodobne umožňuje dosiahnuť priaznivejšie výsledky v prípade prvej hernie a opakovanej hernie disku..

Vďaka použitiu viac posterolaterálnej trajektórie nespôsobuje endoskopická discektómia deformáciu extenzora svalu, a ak je zásah neúspešný (alebo sa pacient následne vyvinie prietrž na inej úrovni), chirurg môže vykonať štandardnú mikrodisektómiu rezom pozdĺž zadnej línie a laminotómie, pretože Táto oblasť zostáva nedotknutá..

Chirurgické zákroky sa môžu vykonávať v lokálnej anestézii, čo vylučuje riziká celkovej anestézie a podľa definície by malo znižovať pridružené riziko venóznej tromboembólie; kratšia doba operácie však nebola jasne zdokumentovaná a v skutočnosti pravdepodobne sama osebe nie je klinicky významná. Všetky tieto objektívne parametre sú platné iba v období včasného pozorovania - až do 3 mesiacov, zatiaľ čo dlhodobé výsledky (o čom svedčia subjektívnejšie klinické parametre - bolesť, zhoršená funkcia a postihnutie) sa od týchto ukazovateľov nelíšia mikrodisektómiou.

Nevýhodami endoskopickej metódy sú dlhá odborná príprava v novom postupe, vysoké náklady na nákup vybavenia (televízna kamera s vysokým rozlíšením, TFT monitor s vysokým rozlíšením, zosilňovač obrazu s dvoma obrazovkami, nástroje, riadiaci systém zavlažovania a vysokofrekvenčné sondy na hemostázu) a spotrebný materiál..

Iba pre registrovaných užívateľov

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Mierna fyzická aktivita je určite užitočná ako terapia herniovaných diskov. Nie všetky cvičenia sa však môžu vykonávať, najmä ak choroba postihuje bedrovú kosť.
Kýla sa môžu objaviť v rôznych častiach ľudského tela vrátane viacerých orgánov, ako je napríklad bránica, ktorá zahŕňa:V dôsledku patologického vývoja plodu existuje hernia bohdalek. Nepravidelný tvar záhybov umožňuje vnútornému orgánu pohybovať sa cez štrbiny bránice do úseku lumbálneho rebra.
Pri burzitíde lakťového kĺbu dochádza v kĺbovom vaku k zápalovému procesu. Na samom začiatku choroby sa necíti nepohodlie ani žiadne iné zmeny.