loader

Prínosy a poškodenia manuálnej terapie

Bardukova Elena Anatolyevna neurológ, homeopat, pracovná prax 23 rokov ✔ článok skontrolovaný lekárom
Slávny japonský reumatológ: „TOTO JE MESIAC! Ruské metódy liečby kĺbov a chrbtice sú iba zarážajúce. Pozrite sa, čo lekári ponúkajú na ošetrenie chrbta a kĺbov v Rusku: Voltaren, gél Fastum, Diclofenac, Milgamma, Dexalgin a ďalšie podobné lieky. Tieto lieky však NEROZAŽUJÚ SPOTREBU A ZADU, zmierňujú iba príznaky choroby - bolesť, zápal, opuch. Teraz si predstavte, že... „Prečítajte si celý rozhovor“

Manuálna terapia chrbtice je špeciálna masážna metóda, pri ktorej lekár lieči chorobu. Počas zákroku chiropraktik vyvíja tlak na kĺby a kvalitatívne ich vyhodnocuje. Počas relácie môže pacient utrpieť silnú bolesť, ale po jeho ukončení je viditeľná úľava.

Dopad odstraňuje nepríjemné pocity pri osteochondróze, medzistavcovej prietrži a iných patologických stavoch chrbtice..


Manuálna terapia môže pomôcť iba pri absencii komplikácií a správnom postupe

Pacient si musí pamätať na kontraindikácie manipulácie, cena relácie sa výrazne líši v závislosti od právomoci špecialistu..

Kto je manuál? ↑

Manuálny terapeut (manuálny terapeut) - je v prvom rade certifikovaným ortopédom alebo neuropatológom.

A až potom - špecialista na ošetrenie rúk.

Manuálny pracovník pomáha pacientovi, ak mu svaly začnú sťahovať cievy alebo ak dôjde k nejakému stlačeniu nervu. Okrem toho sa s chiropraktikom môže konzultovať zakrivenie chrbtice a to aj v prípade, že sa vyskytuje prietrž chrbtice.

Jeho hlavnou úlohou je stanoviť biomechaniku chrbtice, kostí, všetkých svalov a väzov.

A hoci pri niektorých metódach manuálnej terapie nie je možné zbaviť sa vertebrálnej hernie, dobrý špecialista bude schopný výrazne zmierniť miesto chrbtice, kde sa ochorenie vytvorilo.

Manuálny extrém chrbtice a kĺbov. Tréning v aplikovanej terapii. Manipulácia s bolesťou

Manuálna terapia chrbtice a podobne. Manuálna terapeutická príprava. Krehkosť chrbtice. ►►►Ručne k metóde chrbtice a kĺbov - jedná sa o uši manuálnej expozície zamerané na zraniteľnosť liečby kĺbových väzov a svalov a šliach kĺbov pri normalizácii ich ťahového a anatomického postavenia, ako aj hluku pri odstraňovaní v tkanivovom vzťahu. Účelom manipulatívneho zaobchádzania je nenapraviteľná funkcia kĺbov v krčku maternice, kde je „inhibovaná“ (terapeut). Samostatnou metódou liečby oddelenia vnútorných orgánov je pôsobenie žalúdočnej terapie. ►►►Manipulácia komunikačnej chrbtice a kĺbov - je akákoľvek manuálna expozícia zameraná na následky kostných väzov a svalov - tu štruktúra kĺbov spočíva v normalizácii ich olova a anatomických porovnaniach, ktoré môžu zmierniť tlak videa. tkanivo. Zmena manipulačného zaobchádzania - počas obnovenia funkcie kĺbov v krčných miestach, kde je, „inhibovaná“ (stavce). Samostatná liečba chorôb prietrže vnútorných orgánov oddelenia je manuálna terapia. ►►► Choďte na terapiu a naučte sa sami masírovať pomocou manuálových videonávodov: https: //www.help.com/channel/UC4wA..Všetky triky kanálov: https: //www.release.com/channel/UCSLv... Clamped +: https : //plus.google.pri/u/3/109359522…

História vzniku tohto typu liečby ↑

História manuálnej terapie a jej vývoj siaha až do staroveku. Spomína sa v mnohých antických kultúrach, napríklad v Indii, Egypte, Číne.

Názov prvej príručky nie je pre nikoho spoľahlivý. S najväčšou pravdepodobnosťou to boli poľovníci, ktorí v prípade potreby použili špeciálne manuálne techniky na korekciu dislokácií, na liečenie zranení.

Postupne zhromažďovali poznatky o anatómii, fyziológii, študovali všeobecné funkcie kĺbov. Preto sa objavili predpoklady pre vývoj nového smeru v liečbe úrazov, ochorení svalov a kostí - objavila sa kostná dreň.

Hippokrates sa vo svojich prácach zmienil o metódach liečby chrbtice a nazval túto techniku ​​krivicu. Široko využívané bolo natiahnutie osoby za nohy a paže, chôdza po chrbte, poklepanie na chrbát pomocou zadku, drevené prírezy, tlčanie päsťou.

Hlavný vývoj takejto liečebnej metódy, ako je manuálna terapia, sa začal v druhej polovici 19. storočia - oživili sa 2 hlavné smery:

 1. chiropraktikov.
 2. osteopatov.

Líšia sa nielen názormi, ale aj použitými metódami..

Prvý z nich bol prívržencom tvrdého prístupu a bežne používal perkusné techniky, pričom nemal lekárske vzdelanie. Ako viete, v osteopatickej škole nebolo vôbec potrebné mať vzdelanie, ale osteopati praktikovali liečbu v súlade s výsledkami modernej medicíny..

V 20. storočí sa manuálna terapia v Európe veľmi rýchlo rozširovala a postupne nadobúdala črty oficiálnej modernej lekárskej disciplíny..

Čoskoro existovalo mnoho osteopatických a chiropraktických špecializovaných centier, ktoré existujú dodnes..

Na území Ruskej federácie sa v roku 1989 konalo prvé sympózium o manuálnej terapii av roku 1990 sa už zorganizovalo All-Union Association of Manual Medicine, ktoré sa neskôr premenovalo na Ruskú federáciu asociácie manuálneho lekárstva..

V roku 1997 bola manuálna terapia označená za lekársku špecializáciu a bola uznaná za oficiálnu vedu..

Metódy manuálnej terapie ↑

Liečba manuálnou terapiou je určitý výber manuálnych techník, ktoré sú zamerané priamo na nápravu patológie vyskytujúcej sa v chrbtici.

Prečítajte si tiež... Už ste vyskúšali balneologické procedúry (úprava bahna)?

Cieľom manuálnej terapie je vyliečenie chrbtice a obnovenie správnej polohy všetkých medzistavcových platničiek a stavcov.

To všetko sa dosahuje pomocou profesionálnych manuálnych techník, vďaka ktorým je povrch spojov odstránený jeden od druhého.

Odborníci na známych klinikách manuálnej terapie spravidla používajú vlastné proprietárne liečebné metódy, ale všetky sú založené na zásadách, na ktorých sa manuálna terapia objavila..

Metóda subkutánnej myofasciálnej terapie

Táto technika je práca s tkanivami na normalizácii takých reflexných mechanizmov, ako sú svaly a fascia (štruktúry spojivového tkaniva)..

Pri takomto ošetrení lekár ovplyvňuje telo intenzívnejšie, a to až po dôkladnej komplexnej štúdii.

Subkutánna myofasciálna terapia sa v súčasnosti používa na liečbu:

 • neurologické choroby (bolesti hlavy, bolesti svalov, ischias);
 • choroby cievneho systému (žilová nedostatočnosť, porušenie samotného odtoku lymfy);
 • choroby kĺbov (artritída, artróza) a chrbtice (spondylóza, herniované disky atď.).

Artrovertebrálna terapia

Manuálna kĺbová terapia zahŕňa použitie tejto konkrétnej metódy.

Jeho cieľom je rýchlo obnoviť funkciu všetkých postihnutých kĺbov. Pri tejto metóde lekár používa hmatateľnejšiu (intenzívnejšiu) masáž (trakcia a tzv. Trakčný tlak).

Tieto metódy sú bolestivé, takže ich odborníci používajú iba po schválení pacientom.

Artro-vertebrálna terapia umožňuje lekárovi úplne obnoviť funkčnosť aparátu miechy, eliminovať kompresiu nervových zakončení.

Táto metóda sa skutočne považuje za účinnú a skutočne umožňuje dlho zabudnúť na ochorenie chrbtice.

Kraniálna alebo kranio-sakrálna metóda

Táto technika je zameraná na liečenie ochorení, ktoré priamo súvisia s mozgom..

Lekár sa zaoberá kĺbmi lebky a tiež pracuje na svaloch krku pacienta.

Pacienti sa tak zbavia závratov, bolesti hlavy, výrazne zlepšia pamäť, znížia krvný tlak (intrakraniálne).

Požadovaným výsledkom je zlepšený prísun krvi, zmiznutie príznakov napätia v krčných svalu, lepší výkon mozgu.

Viscerálna metóda

Táto technika je zameraná na liečenie ľudských vnútorných orgánov.

Vďaka viscerálnej metóde je možné zlepšiť nielen celkový stav, ale aj funkčnosť pľúc, pečene, srdca, sleziny, orgánov reprodukčného systému, obličiek, čriev..

Manuálne techniky pri liečbe stavcových hernií

Miechový stĺp je podobný pružine - poskytuje tlmenie a podporu celého tela, umožňuje rôzne pohyby. Za takúto funkčnosť vďačí medziobratlovým diskom alebo skôr ich vnútornej časti - vláknitému jadru..

Celulózne vláknité jadro má obvykle dobrú elasticitu a je spoľahlivo chránené vláknitým krúžkom po celom obvode. Pod vplyvom negatívnych vonkajších faktorov však tento prsteň vysychá a praská. Vláknité jadro v dôsledku toho opúšťa ochranný kruh a začína vyvíjať tlak na blízke nervy a cievy.


Kýla sa môže vytvoriť v ktorejkoľvek časti chrbtice, najčastejšie sa však diagnostikuje v dolnej časti chrbta

Postup tohto procesu vedie k nástupu a zosilneniu bolesti, k zníženiu pohybovej aktivity. V ťažkých prípadoch a pri absencii liečby má herniálny výčnelok vážne následky až do zdravotného postihnutia.

Vďaka manuálnym technikám sa prietrž môže „korigovať“ návratom na správne miesto. V závislosti od charakteristík patológie sa optimálna taktika vyberie s prihliadnutím na výsledky vyšetrenia.

Klasické sedenie pozostáva z niekoľkých fáz:

 • zahrievanie svalov a mäkkých tkanív chrbta pomocou všeobecne uznávaných masážnych techník - hladenie, miesenie a trenie;
 • napínanie chrbtice, štúdium bolestivých (spúšťacích) bodov, impulzný účinok (defanoterapia). Efektívne rýchle a ostré kliknutia - otrasy a kohútiky, ktoré pomôžu vyrovnať chrbticu;
 • metóda ťahového zaťaženia sa používa na medzistavcové platničky, čo pomáha zlepšovať výživu a aktívny tok mozgomiechového moku - mozgomiechového moku. Chrupavkové tkanivo diskov zasychá kvôli jeho nedostatku.

Účinok manuálnych postupov je ťažké preceňovať. Po sérii relácií sa prísun krvi do postihnutého segmentu výrazne zlepšuje, napätie svalov a stuhnutosť zmiznú. Zväčšením vzdialenosti medzi stavcami sa obnoví tvar a kvalita medzistavcových platničiek.

FAKT! Manuálne techniky vytvárajú v chrbtici podtlak a prietrž je v skutočnosti „vtiahnutá“ do disku.

Základné techniky a techniky ↑

Existuje niekoľko základných techník manuálnej terapie:

Mobilizácia push (manipulácia)

V dôsledku manipulácie s odborníkom sú disky ľahko nastaviteľné a eliminujú sa subluxácie kĺbov, oddeľujú sa exostózy. Manipulácie vykonávané priamo na kĺbe sa považujú za biomechanické činy.

Rytmická mobilizácia

Táto technika sa vyznačuje mnohými výhodami:

 • zabezpečenia
 • ľahká implementácia;
 • absolútna bezbolestnosť postupu;
 • jasná účinnosť.

Špecialisti rozlišujú 3 typy rytmickej mobilizácie, medzi ktoré patria:

 • napínanie: založené na napínaní všetkých povrchov kĺbov;
 • rotácia: táto technika je užitočná pri mobilizácii kolenného kĺbu, lakťa a ramena a samotné technické rotácie sa kombinujú s upevnením 1. segmentu končatiny a presným otočením druhého priamo v smere obmedzenia);
 • kompresívne: vykonáva sa iba vtedy, keď nie je možné vykonávať rotačnú alebo ťahovú mobilizáciu a je pozorované výrazné nadmerné zaťaženie okolitých svalov alebo sa prejavujú špeciálne anatomické kĺby.

Pozičná mobilizácia

Táto technika slúži ako základ mobilizačnej technológie, pretože v tejto technike sa kombinuje:

 • manipulácia;
 • relaxácie;
 • rytmická mobilizácia.

Napätie v určitej oblasti je spravidla sprevádzané pomalým a plynulým napínaním svalov priamo v blízkosti kĺbov.

Vyskytuje sa nevyhnutná expanzia hraníc funkčných a všeobecných anatomických bariér širokej škály tkanív a pozoruje sa obnovenie funkčnej rezervy..

Je potrebné poznamenať, že mobilizáciu pozícií môžu odborníci využiť nielen na ošetrenie kĺbov, ale aj na mnoho ďalších prvkov poškodených nosných a motorických systémov..

Postisometrická relaxácia

Prečítajte si tiež... Kedy a prečo sa vykonáva defekt kolena??

Táto technika je trochu nová technika z oblasti mäkkej manuálnej terapie..

Táto technika kombinuje krátkodobé (asi 5-10 sekúnd) svalové napätie s nízkou intenzitou, po ktorom nasleduje pasívne napínanie svalov (tiež 5-10 sekúnd).

Opakovanie týchto techník vedie k uvoľneniu všetkých napätých svalov a k zániku počiatočnej bolesti..

Výsledky tejto bezpečnej techniky zvyčajne pociťujú pacienti po prvom zasadnutí svalovej relaxácie:

 • bolestivé tesnenia už nie sú cítené;
 • staré bolesti svalov zmiznú;
 • body bolesti už nereagujú akútne na dotyk.

Ako ukazuje prax, postizometrická relaxácia je veľmi účinná pri liečbe svalových kontraktúr, ako aj osteochondrózy a získaných zranení po akýchkoľvek operáciách..

Video: pomocou postisometrickej relaxačnej metódy

Označenia postupov ↑

Hlavné indikácie pre manuálnu terapiu sú:

 1. Herniatický disk.
 2. Bolesť, ktorá sa zvyčajne vyskytuje pri osteochondróze chrbtice.
 3. artróza.
 4. Akákoľvek neuralgia, ktorá súvisí s medzirezortnou.
 5. Pretrvávajúce závraty.
 6. Pravidelné bolesti hlavy.
 7. Zhoršené držanie tela.
 8. Bolesti svalov a pocit intenzívneho napätia.
 9. Zhoršená mobilita akýchkoľvek vnútorných orgánov.
 10. Rehabilitácia po zranení alebo chorobe.
 11. Chronická únava a stres sú príliš časté.

Na diagnostiku odborníkom sa používajú tieto inštrumentálne diagnostické metódy:

 • rádiografiu
 • CT, MRI;
 • electroneuromyography;
 • hardvérová reflexológia.

Vedľajšie účinky


Vertebrálna osteoporóza môže spôsobiť zlomeniny počas manuálnej expozície

Najčastejšie komplikácie, ktoré sa môžu objaviť na pozadí dlhodobej expozície, sú:

 • obehové problémy;
 • silná bolesť;
 • ostrý lumbago;
 • svalové krvácanie alebo dutina kĺbov;
 • kŕče
 • zlomeniny rebier, stavcov a slz.

Vedľajšie účinky sa vo väčšine prípadov vyskytujú iba pri nesprávnej expozícii odborníka.

Ak lekár pred liečbou nepožaduje výsledky testov a obrázky chrbtice, vnútorných orgánov, je potrebné pochybovať o jeho spôsobilosti.

Kontraindikácie ↑

Medzi hlavné kontraindikácie patrí:

 • infekčné choroby kĺbov / chrbtice;
 • čerstvé zranenia končatín / chrbtice;
 • arteriálna hypertenzia;
 • onkologické patológie;
 • pooperačné obdobie (skoré);
 • mentálne poruchy.
 • infekčné choroby s prejavom horúčky a intoxikácie;
 • akútne ochorenia chirurgického a kardiologického profilu;
 • akútne poruchy mozgu a miechy.

S osteochondrózou ↑

Osteochondróza sa nazýva degeneratívne ochorenie chrbtice, keď dôjde k rozvoju akýchkoľvek degeneratívnych zmien v stavovcoch a medzistavcových platničkách..

Manuálna terapia osteochondrózy sa považuje za veľmi účinnú z hľadiska liečby, avšak manuálni technici považujú svoje metódy za relevantné iba v 1., 2. a 3. štádiu osteochondrózy, keď nedochádza k rastu kostí..

Pri cervikálnej spinálnej osteochondróze zvyčajne chiropraktik predpisuje špeciálne cvičenia.

A keďže hypermobilita je dnes považovaná za najbežnejšiu patológiu krčnej chrbtice, jej cieľom je odstrániť všetky techniky manuálnej terapie..

Medzi účinné techniky patrí automobilizácia, keď je pacient mierne naklonený dopredu hlavou, uchopí ju jednou rukou v oblasti koruny a druhou - oprie si brade. Potom by mal pacient otočiť hlavu a pomaly sa hojdať.

Video: Osteochondrosis

Manuálna efektívnosť

Lekárska veda uznala manuálnu terapiu v 19. storočí, ale vedci stále diskutujú o jej účinnosti a pozorujú účinky techník na telo. Klinické štúdie ukázali, že po liečebnom cykle:

  poloha stavcov je opravená;

 • funkčné bloky sú odstránené;
 • uvoľnené nervy a krvné cievy;
 • uvoľnenie svalov;
 • depozity solí na povrchu stavcov a kĺbov sú zničené;
 • zvyšuje sa motorická aktivita pacienta;
 • stimuluje sa činnosť vnútorných orgánov;
 • držanie tela je opravené;
 • bolesti hlavy zmiznú;
 • človek sa zbaví únavy a nervového napätia.
 • Pri liečbe a rehabilitácii niektorých akútnych a chronických chorôb je tento účinok často oveľa účinnejší ako mnoho drahých liekov.

  V tehotenstve ↑

  Počas tehotenstva lekári používajú najšetrnejšie metódy, pretože väčšina techník je tehotným ženám úplne zakázaná, napríklad tras, rotácia, rotácia a rotácia (krútenie stavcov v špirále)..

  Indikácie pre manuálnu terapiu počas tehotenstva:

  • bolesť chrbta;
  • časté a silné opuchy nôh;
  • maternicový tón;
  • chronická hypoxia plodu;
  • ak hrozí potrat;
  • príprava panvy na prácu.

  Bežné mýty ↑

  O manuálnej terapii je v súčasnosti dosť mýtov, sú však nepreukázané a nezodpovedajú skutočnosti..

  Mýtus číslo 1. Manuálna terapia je masáž.

  Manuálna terapia - práca s rukami, ktorá sa vykonáva na kostnej kostre, vrátane chrbtice a veľkých kĺbov, a masážny terapeut má na základe svojej profesionality právo pracovať výlučne s mäkkými tkanivami..

  Mýtus číslo 2. Chiropraktik nemusí dokončiť vôbec vyššie zdravotnícke zariadenie.

  V skutočnosti by manuálny lekár, aby bol plne odborne vyškoleným špecialistom, mal mať:

  • lekárska kategória;
  • príslušné kurzy;
  • pokročilé školiace postupy;
  • primárna špecializácia priamo v manuálnej terapii.

  Mýtus číslo 3. Počas relácie by ste mali cítiť bolesť.

  To nie je pravda. Áno, je ťažké získať potešenie z procesu, avšak manuálna terapia nie je sprevádzaná silnou bolesťou.

  Prečítajte si tiež... Inverzná terapia

  Ak má špecialista rozsiahle skúsenosti a skúsenosti, potom trocha „bolesti“ môže nastať iba v prípadoch, keď pacienti nie sú ochotní alebo sa jednoducho bojia relaxovať v relácii.

  Malo by byť zrejmé, že to je strach, ktorý spôsobuje zúženie u ľudí.

  Ale lekár nikdy neublíži. Tí ľudia, ktorí vedia, ako relaxovať, sa môžu tešiť z procedúr (tu všetko záleží na vnútorných nastaveniach).

  Mýtus číslo 4. Terapeut dokáže obnoviť zdravie pacienta za takmer desať minút.

  Toto stanovisko je chybné. Liečba profesionálnymi lekármi je, samozrejme, a môže pokrývať v priemere päť až desať sedení.

  A iba systematickým liečením dokážete účinne a správne napraviť chorobnú chrbticu.

  A ak vám niekto ponúkne narovnať chrbticu v jednom postupe, vedzte, že ste nešli k chiropraktikovi, ale k chiropraktikovi, ktorý by vôbec nemal dôverovať jeho zdraviu.

  Mýtus číslo 5. Metódy manuálnej terapie vedú k veľkému množstvu komplikácií.

  Mnoho chiropraktikov dnes ponúka svoje služby, ale nie všetci sú schopní liečiť. Práca skutočného profesionálneho manuálneho pracovníka nespôsobuje žiadne komplikácie (majstri remeselníckych letovísk používajú mäkké techniky).

  Ak sa odvolávajú na pochybných lekárov s nedostatočnými skúsenosťami alebo na tých, ktorí nemajú primeranú kvalifikáciu, môžu u pacienta vzniknúť ťažkosti a zdravotné problémy..

  Komplikácie vedú spravidla iba k závažným zdravotným chybám, ktoré zhoršujú stav pacienta a nemali by ste ich zamieňať s fyziologickými exacerbáciami..

  Komplikácia je jasné a pomerne trvalé zhoršovanie pohody, ktoré si tiež vyžaduje liečbu, a fyziologická exacerbácia je len krátkodobým miernym zvýšením príznakov bolesti..

  Vlastnosti tejto techniky

  S vertebroológom sa spravidla konzultuje v prípade týchto sťažností:

  • neustála bolesť v dolnej časti chrbta, ktorá je sprevádzaná ťažkou bolesťou dolnej končatiny;
  • obmedzenie motorickej funkcie kĺbov a chrbtice;
  • bolesť kĺbov;
  • znecitlivenie prstov alebo nôh;
  • záchvaty náhlej akútnej bolesti v bedrovej oblasti;
  • bolesť v hrudníku chrbtice;
  • bolesť krku, ktorá spôsobuje hlave alebo ramene;
  • závraty, hučanie v ušiach, zhoršená koncentrácia pozornosti a pamäte.

  Ak sú tieto ťažkosti skutočne symptómom spinálnej patológie, lekár určí liečbu a vhodnosť manuálnej terapie.
  Faktom je, že v prípade niektorých chorôb (napríklad medzistavcová prietrž) mnohí odborníci neodporúčajú masáž a iné manuálne postupy..

  Existujú však aj takí, ktorí ich naopak považujú za potrebné pri liečbe. V skutočnosti sa všetko spolieha na profesionalitu vertebroológa, pretože jeden nesprávny krok môže zhoršiť priebeh choroby..

  Prítomnosť určitých príznakov nie je dôvodom na predpísanie manuálnej liečby. Najskôr musíte potvrdiť diagnózu pomocou röntgenového snímania alebo MR..

  Ak je na obrázku skutočne viditeľná patológia (medziobratlová hernia, osteochondróza a iné), lekár rozhodne o určení liečebného kurzu.

  Každá relácia fyzických procedúr trvá asi 30 minút. Potom sa urobí prestávka na dva dni na podporu liečebného účinku..

  Často kladené otázky ↑

  Je možné viesť schôdzky doma?

  Manuálne terapeutické sedenia sa spravidla uskutočňujú v jednoduchých a výnimočných prípadoch..

  V tomto prípade je pacient (ak neexistuje špeciálny gauč) položený na podlahu a lekár pracuje s pacientom, ktorý stojí na kolenách, čo nie je príliš pohodlné.

  Samozrejme namiesto pohovky môžete použiť 2 bežné stoly, ale určite musia mať primeranú výšku. Na stoly alebo na podlahu by ste určite mali položiť niečo stredne mäkké - predpokladajme obyčajnú bavlnenú pokrývku (po jej zložení na polovicu)..

  Môžete tiež použiť vrstvu peny, ale jej hrúbka by mala byť asi päť centimetrov.

  Ako často sú postupy?

  Dĺžka liečby odborníkom je vždy stanovená v závislosti od štádia choroby, charakteristík jej priebehu, prítomnosti ďalších patológií..

  Spravidla je predpísaný kurz MT, ktorý pozostáva z 10 lekcií a má viac ako 1 - 2 procedúry týždenne. Tento kurz by sa mal opakovať po šiestich mesiacoch..

  Je táto terapia vhodná pre deti a starších ľudí?

  Neexistujú kontraindikácie pre vek navštevujúci kurzy manuálnej terapie: starší ľudia môžu využívať služby manuálneho terapeuta, manuálna terapia zachránila veľa detí.

  Je však potrebné poznamenať, že relácie tohto typu liečby pre deti a staršie osoby majú svoje osobitosti: odborníci zvyčajne používajú iba určité diagnostické metódy spojené s aplikovanou kineziológiou a osteopatickými technikami..

  V každej vekovej skupine si chiropraktik nevyhnutne vyberá prístupy a dávkuje svoj účinok na pacienta.

  Moderné techniky mäkkej manuálnej terapie nemajú prakticky žiadne kontraindikácie a dobrý lekár vám môže skutočne pomôcť zbaviť sa mnohých problémov s chrbticou, pohybovým systémom a kĺbmi..

  K čomu vedú neuspokojivé manipulácie

  Napriek nespornému prospechu z procedúry nie je vývoj komplikácií po reláciách manuálnej terapie, bohužiaľ, neobvyklý. Najzávažnejšie z nich:

  • cievna mozgová príhoda;
  • zovretá vertebrálna prietrž alebo nervové zakončenie;
  • narušenie dodávky krvi zúžením krvných ciev;
  • pretrhnutie svalov a väzov;
  • zlomeniny rebier alebo stavcov;
  • ofsetové spojenia hrebeňa;
  • rozvoj hypermobility kĺbov alebo chrbtice.

  Dôvodom týchto nepríjemných dôsledkov je predovšetkým nízka kvalifikácia chiropraktika, nedostatok vedomostí alebo skúseností. Ignorovanie kontraindikácií, nepresná diagnóza alebo neúplná anamnéza choroby tiež vedú k zlému zdravotnému stavu..

  Čo je to manuálna terapia chrbtice?

  V súčasnej dobe je manuálna terapia chrbtice považovaná za pomerne účinnú metódu liečby mnohých chorôb, ktoré sú spojené s muskuloskeletálnym systémom. Táto technika sa dnes vo všetkých krajinách zbytočne nevykonáva..

  V prvom rade špecialista poskytuje základnú liečbu choroby - funkčný blok je odstránený z chrbtice, potom pokračuje v relaxačných technikách.

  Pred zasadnutím sa svaly pacienta spravidla zahrejú a potom sa bez ostrých trhnutí napínajú pomalými pohybmi..

  Kto je manuál? ↑

  Manuálny terapeut (manuálny terapeut) - je v prvom rade certifikovaným ortopédom alebo neuropatológom.

  A až potom - špecialista na ošetrenie rúk.

  Manuálny pracovník pomáha pacientovi, ak mu svaly začnú sťahovať cievy alebo ak dôjde k nejakému stlačeniu nervu. Okrem toho sa s chiropraktikom môže konzultovať zakrivenie chrbtice a to aj v prípade, že sa vyskytuje prietrž chrbtice.

  Jeho hlavnou úlohou je stanoviť biomechaniku chrbtice, kostí, všetkých svalov a väzov.

  A hoci pri niektorých metódach manuálnej terapie nie je možné zbaviť sa vertebrálnej hernie, dobrý špecialista bude schopný výrazne zmierniť miesto chrbtice, kde sa ochorenie vytvorilo.

  História vzniku tohto typu liečby ↑

  História manuálnej terapie a jej vývoj siaha až do staroveku. Spomína sa v mnohých antických kultúrach, napríklad v Indii, Egypte, Číne.

  Názov prvej príručky nie je pre nikoho spoľahlivý. S najväčšou pravdepodobnosťou to boli poľovníci, ktorí v prípade potreby použili špeciálne manuálne techniky na korekciu dislokácií, na liečenie zranení.

  Postupne zhromažďovali poznatky o anatómii, fyziológii, študovali všeobecné funkcie kĺbov. Preto sa objavili predpoklady pre vývoj nového smeru v liečbe úrazov, ochorení svalov a kostí - objavila sa kostná dreň.

  Hippokrates sa vo svojich prácach zmienil o metódach liečby chrbtice a nazval túto techniku ​​krivicu. Široko využívané bolo natiahnutie osoby za nohy a paže, chôdza po chrbte, poklepanie na chrbát pomocou zadku, drevené prírezy, tlčanie päsťou.

  Hlavný vývoj takejto liečebnej metódy, ako je manuálna terapia, sa začal v druhej polovici 19. storočia - oživili sa 2 hlavné smery:

  Líšia sa nielen názormi, ale aj použitými metódami..

  Prvý z nich bol prívržencom tvrdého prístupu a bežne používal perkusné techniky, pričom nemal lekárske vzdelanie. Ako viete, v osteopatickej škole nebolo vôbec potrebné mať vzdelanie, ale osteopati praktikovali liečbu v súlade s výsledkami modernej medicíny..

  V 20. storočí sa manuálna terapia v Európe veľmi rýchlo rozširovala a postupne nadobúdala črty oficiálnej modernej lekárskej disciplíny..

  Čoskoro existovalo mnoho osteopatických a chiropraktických špecializovaných centier, ktoré existujú dodnes..

  Na území Ruskej federácie sa v roku 1989 konalo prvé sympózium o manuálnej terapii av roku 1990 sa už zorganizovalo All-Union Association of Manual Medicine, ktoré sa neskôr premenovalo na Ruskú federáciu asociácie manuálneho lekárstva..

  V roku 1997 bola manuálna terapia označená za lekársku špecializáciu a bola uznaná za oficiálnu vedu..

  Metódy manuálnej terapie ↑

  Liečba manuálnou terapiou je určitý výber manuálnych techník, ktoré sú zamerané priamo na nápravu patológie vyskytujúcej sa v chrbtici.

  Cieľom manuálnej terapie je vyliečenie chrbtice a obnovenie správnej polohy všetkých medzistavcových platničiek a stavcov.

  To všetko sa dosahuje pomocou profesionálnych manuálnych techník, vďaka ktorým je povrch spojov odstránený jeden od druhého.

  Odborníci na známych klinikách manuálnej terapie spravidla používajú vlastné proprietárne liečebné metódy, ale všetky sú založené na zásadách, na ktorých sa manuálna terapia objavila..

  Metóda subkutánnej myofasciálnej terapie

  Táto technika je práca s tkanivami na normalizácii takých reflexných mechanizmov, ako sú svaly a fascia (štruktúry spojivového tkaniva)..

  Pri takomto ošetrení lekár ovplyvňuje telo intenzívnejšie, a to až po dôkladnej komplexnej štúdii.

  Subkutánna myofasciálna terapia sa v súčasnosti používa na liečbu:

  • neurologické choroby (bolesti hlavy, bolesti svalov, ischias);
  • choroby cievneho systému (žilová nedostatočnosť, porušenie samotného odtoku lymfy);
  • choroby kĺbov (artritída, artróza) a chrbtice (spondylóza, herniované disky atď.).

  Artrovertebrálna terapia

  Manuálna kĺbová terapia zahŕňa použitie tejto konkrétnej metódy.

  Jeho cieľom je rýchlo obnoviť funkciu všetkých postihnutých kĺbov. Pri tejto metóde lekár používa hmatateľnejšiu (intenzívnejšiu) masáž (trakcia a tzv. Trakčný tlak).

  Tieto metódy sú bolestivé, takže ich odborníci používajú iba po schválení pacientom.

  Artro-vertebrálna terapia umožňuje lekárovi úplne obnoviť funkčnosť aparátu miechy, eliminovať kompresiu nervových zakončení.

  Táto metóda sa skutočne považuje za účinnú a skutočne umožňuje dlho zabudnúť na ochorenie chrbtice.

  Kraniálna alebo kranio-sakrálna metóda

  Táto technika je zameraná na liečenie ochorení, ktoré priamo súvisia s mozgom..

  Lekár sa zaoberá kĺbmi lebky a tiež pracuje na svaloch krku pacienta.

  Pacienti sa tak zbavia závratov, bolesti hlavy, výrazne zlepšia pamäť, znížia krvný tlak (intrakraniálne).

  Požadovaným výsledkom je zlepšený prísun krvi, zmiznutie príznakov napätia v krčných svalu, lepší výkon mozgu.

  Viscerálna metóda

  Táto technika je zameraná na liečenie ľudských vnútorných orgánov.

  Vďaka viscerálnej metóde je možné zlepšiť nielen celkový stav, ale aj funkčnosť pľúc, pečene, srdca, sleziny, orgánov reprodukčného systému, obličiek, čriev..

  Základné techniky a techniky ↑

  Existuje niekoľko základných techník manuálnej terapie:

  Mobilizácia push (manipulácia)

  V dôsledku manipulácie s odborníkom sú disky ľahko nastaviteľné a eliminujú sa subluxácie kĺbov, oddeľujú sa exostózy. Manipulácie vykonávané priamo na kĺbe sa považujú za biomechanické činy.

  Rytmická mobilizácia

  Táto technika sa vyznačuje mnohými výhodami:

  • zabezpečenia
  • ľahká implementácia;
  • absolútna bezbolestnosť postupu;
  • jasná účinnosť.

  Špecialisti rozlišujú 3 typy rytmickej mobilizácie, medzi ktoré patria:

  • napínanie: založené na napínaní všetkých povrchov kĺbov;
  • rotácia: táto technika je užitočná pri mobilizácii kolenného kĺbu, lakťa a ramena a samotné technické rotácie sa kombinujú s upevnením 1. segmentu končatiny a presným otočením druhého priamo v smere obmedzenia);
  • kompresívne: vykonáva sa iba vtedy, keď nie je možné vykonávať rotačnú alebo ťahovú mobilizáciu a je pozorované výrazné nadmerné zaťaženie okolitých svalov alebo sa prejavujú špeciálne anatomické kĺby.

  Pozičná mobilizácia

  Táto technika slúži ako základ mobilizačnej technológie, pretože v tejto technike sa kombinuje:

  • manipulácia;
  • relaxácie;
  • rytmická mobilizácia.

  Napätie v určitej oblasti je spravidla sprevádzané pomalým a plynulým napínaním svalov priamo v blízkosti kĺbov.

  Vyskytuje sa nevyhnutná expanzia hraníc funkčných a všeobecných anatomických bariér širokej škály tkanív a pozoruje sa obnovenie funkčnej rezervy..

  Je potrebné poznamenať, že mobilizáciu pozícií môžu odborníci využiť nielen na ošetrenie kĺbov, ale aj na mnoho ďalších prvkov poškodených nosných a motorických systémov..

  Postisometrická relaxácia

  Táto technika je trochu nová technika z oblasti mäkkej manuálnej terapie..

  Táto technika kombinuje krátkodobé (asi 5-10 sekúnd) svalové napätie s nízkou intenzitou, po ktorom nasleduje pasívne napínanie svalov (tiež 5-10 sekúnd).

  Opakovanie týchto techník vedie k uvoľneniu všetkých napätých svalov a k zániku počiatočnej bolesti..

  Výsledky tejto bezpečnej techniky zvyčajne pociťujú pacienti po prvom zasadnutí svalovej relaxácie:

  • bolestivé tesnenia už nie sú cítené;
  • staré bolesti svalov zmiznú;
  • body bolesti už nereagujú akútne na dotyk.

  Ako ukazuje prax, postizometrická relaxácia je veľmi účinná pri liečbe svalových kontraktúr, ako aj osteochondrózy a získaných zranení po akýchkoľvek operáciách..

  Video: pomocou postisometrickej relaxačnej metódy

  Označenia postupov ↑

  Hlavné indikácie pre manuálnu terapiu sú:

  1. Herniatický disk.
  2. Bolesť, ktorá sa zvyčajne vyskytuje pri osteochondróze chrbtice.
  3. artróza.
  4. Akákoľvek neuralgia, ktorá súvisí s medzirezortnou.
  5. Pretrvávajúce závraty.
  6. Pravidelné bolesti hlavy.
  7. Zhoršené držanie tela.
  8. Bolesti svalov a pocit intenzívneho napätia.
  9. Zhoršená mobilita akýchkoľvek vnútorných orgánov.
  10. Rehabilitácia po zranení alebo chorobe.
  11. Chronická únava a stres sú príliš časté.

  Na diagnostiku odborníkom sa používajú tieto inštrumentálne diagnostické metódy:

  • rádiografiu
  • CT, MRI;
  • electroneuromyography;
  • hardvérová reflexológia.

  Kontraindikácie ↑

  Medzi hlavné kontraindikácie patrí:

  • infekčné choroby kĺbov / chrbtice;
  • čerstvé zranenia končatín / chrbtice;
  • arteriálna hypertenzia;
  • onkologické patológie;
  • pooperačné obdobie (skoré);
  • mentálne poruchy.
  • infekčné choroby s prejavom horúčky a intoxikácie;
  • akútne ochorenia chirurgického a kardiologického profilu;
  • akútne poruchy mozgu a miechy.

  S osteochondrózou ↑

  Osteochondróza sa nazýva degeneratívne ochorenie chrbtice, keď dôjde k rozvoju akýchkoľvek degeneratívnych zmien v stavovcoch a medzistavcových platničkách..

  Manuálna terapia osteochondrózy sa považuje za veľmi účinnú z hľadiska liečby, avšak manuálni technici považujú svoje metódy za relevantné iba v 1., 2. a 3. štádiu osteochondrózy, keď nedochádza k rastu kostí..

  Pri cervikálnej spinálnej osteochondróze zvyčajne chiropraktik predpisuje špeciálne cvičenia.

  A keďže hypermobilita je dnes považovaná za najbežnejšiu patológiu krčnej chrbtice, jej cieľom je odstrániť všetky techniky manuálnej terapie..

  Medzi účinné techniky patrí automobilizácia, keď je pacient mierne naklonený dopredu hlavou, uchopí ju jednou rukou v oblasti koruny a druhou - oprie si brade. Potom by mal pacient otočiť hlavu a pomaly sa hojdať.

  Video: Osteochondrosis

  Možné komplikácie ↑

  Pri hrubej manuálnej terapii chrbtice sú možné tieto komplikácie:

  • závažné zlyhanie obehu;
  • pretrhnutie svalov / väzov;
  • zlomeniny stavcov.

  Tieto následky predstavujú nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, a preto by ste sa mali obrátiť iba na certifikovaného špecialistu na manuálnu liečbu.

  V tehotenstve ↑

  Počas tehotenstva lekári používajú najšetrnejšie metódy, pretože väčšina techník je tehotným ženám úplne zakázaná, napríklad tras, rotácia, rotácia a rotácia (krútenie stavcov v špirále)..

  Indikácie pre manuálnu terapiu počas tehotenstva:

  • bolesť chrbta;
  • časté a silné opuchy nôh;
  • maternicový tón;
  • chronická hypoxia plodu;
  • ak hrozí potrat;
  • príprava panvy na prácu.

  Bežné mýty ↑

  O manuálnej terapii je v súčasnosti dosť mýtov, sú však nepreukázané a nezodpovedajú skutočnosti..

  Mýtus číslo 1. Manuálna terapia je masáž.

  Manuálna terapia - práca s rukami, ktorá sa vykonáva na kostnej kostre, vrátane chrbtice a veľkých kĺbov, a masážny terapeut má na základe svojej profesionality právo pracovať výlučne s mäkkými tkanivami..

  Mýtus číslo 2. Chiropraktik nemusí dokončiť vôbec vyššie zdravotnícke zariadenie.

  V skutočnosti by manuálny lekár, aby bol plne odborne vyškoleným špecialistom, mal mať:

  • lekárska kategória;
  • príslušné kurzy;
  • pokročilé školiace postupy;
  • primárna špecializácia priamo v manuálnej terapii.

  Mýtus číslo 3. Počas relácie by ste mali cítiť bolesť.

  To nie je pravda. Áno, je ťažké získať potešenie z procesu, avšak manuálna terapia nie je sprevádzaná silnou bolesťou.

  Ak má špecialista rozsiahle skúsenosti a skúsenosti, potom trocha „bolesti“ môže nastať iba v prípadoch, keď pacienti nie sú ochotní alebo sa jednoducho bojia relaxovať v relácii.

  Malo by byť zrejmé, že to je strach, ktorý spôsobuje zúženie u ľudí.

  Ale lekár nikdy neublíži. Tí ľudia, ktorí vedia, ako relaxovať, sa môžu tešiť z procedúr (tu všetko záleží na vnútorných nastaveniach).

  Mýtus číslo 4. Terapeut dokáže obnoviť zdravie pacienta za takmer desať minút.

  Toto stanovisko je chybné. Liečba profesionálnymi lekármi je, samozrejme, a môže pokrývať v priemere päť až desať sedení.

  A iba systematickým liečením dokážete účinne a správne napraviť chorobnú chrbticu.

  A ak vám niekto ponúkne narovnať chrbticu v jednom postupe, vedzte, že ste nešli k chiropraktikovi, ale k chiropraktikovi, ktorý by vôbec nemal dôverovať jeho zdraviu.

  Mýtus číslo 5. Metódy manuálnej terapie vedú k veľkému množstvu komplikácií.

  Mnoho chiropraktikov dnes ponúka svoje služby, ale nie všetci sú schopní liečiť. Práca skutočného profesionálneho manuálneho pracovníka nespôsobuje žiadne komplikácie (majstri remeselníckych letovísk používajú mäkké techniky).

  Ak sa odvolávajú na pochybných lekárov s nedostatočnými skúsenosťami alebo na tých, ktorí nemajú primeranú kvalifikáciu, môžu u pacienta vzniknúť ťažkosti a zdravotné problémy..

  Komplikácie vedú spravidla iba k závažným zdravotným chybám, ktoré zhoršujú stav pacienta a nemali by ste ich zamieňať s fyziologickými exacerbáciami..

  Komplikácia je jasné a pomerne trvalé zhoršovanie pohody, ktoré si tiež vyžaduje liečbu, a fyziologická exacerbácia je len krátkodobým miernym zvýšením príznakov bolesti..

  Cena relácie ↑

  Cena jednej relácie sa môže v priemere líšiť od 1600 rubľov do 5 000 rubľov.

  Často kladené otázky ↑

  Je možné viesť schôdzky doma?

  Manuálne terapeutické sedenia sa spravidla uskutočňujú v jednoduchých a výnimočných prípadoch..

  V tomto prípade je pacient (ak neexistuje špeciálny gauč) položený na podlahu a lekár pracuje s pacientom, ktorý stojí na kolenách, čo nie je príliš pohodlné.

  Samozrejme namiesto pohovky môžete použiť 2 bežné stoly, ale určite musia mať primeranú výšku. Na stoly alebo na podlahu by ste určite mali položiť niečo stredne mäkké - predpokladajme obyčajnú bavlnenú pokrývku (po jej zložení na polovicu)..

  Môžete tiež použiť vrstvu peny, ale jej hrúbka by mala byť asi päť centimetrov.

  Ako často sú postupy?

  Dĺžka liečby odborníkom je vždy stanovená v závislosti od štádia choroby, charakteristík jej priebehu, prítomnosti ďalších patológií..

  Spravidla je predpísaný kurz MT, ktorý pozostáva z 10 lekcií a má viac ako 1 - 2 procedúry týždenne. Tento kurz by sa mal opakovať po šiestich mesiacoch..

  Je táto terapia vhodná pre deti a starších ľudí?

  Neexistujú kontraindikácie pre vek navštevujúci kurzy manuálnej terapie: starší ľudia môžu využívať služby manuálneho terapeuta, manuálna terapia zachránila veľa detí.


  Je však potrebné poznamenať, že relácie tohto typu liečby pre deti a staršie osoby majú svoje osobitosti: odborníci zvyčajne používajú iba určité diagnostické metódy spojené s aplikovanou kineziológiou a osteopatickými technikami..

  V každej vekovej skupine si chiropraktik nevyhnutne vyberá prístupy a dávkuje svoj účinok na pacienta.

  Moderné techniky mäkkej manuálnej terapie nemajú prakticky žiadne kontraindikácie a dobrý lekár vám môže skutočne pomôcť zbaviť sa mnohých problémov s chrbticou, pohybovým systémom a kĺbmi..

  Prečítajte Si O Druhy Kýl

  Schmorlova kýla

  Žalúdok
  Schmorlova kýla, čo to je a ako s tým zaobchádzať? Fotografie, príznaky a liečba
  Schmorlova medziobratlová hernia je zmena medzistavcových platničiek, ktorá sa prejavuje ako „odsadenie“ disku do segmentu horného alebo dolného stavca.
  Osteochondróza bedrovej chrbtice je dnes veľmi častým ochorením. Charakteristickými črtami choroby sú dystrofické a degeneratívne odchýlky na medzistavcových platničkách.
  Je výhodné s nami zaobchádzať!15 rokov skúseností s liečbou chorôb kĺbov a chrbticeNa 1 deň - vymenovanie lekára, diagnostika a liečbaKonzultácia 0 do 15. mája! v liečbe s nami