loader

Hlavná

Hlava

Je možné masírovať prietrž bedrovej chrbtice

Disková hernia lumbálneho alebo lumbosakrálneho segmentu je patologický výčnelok buničitého jadra, ktorý sa častejšie tvorí pod vplyvom zvýšenej fyzickej námahy. Jednou z účinných metód liečby patológie je masáž, ktorá sa môže vykonať po odznení akútnej fázy ochorenia..

Aké je využitie masáže chrbtice?

Väčšina ľudí zastáva názor, že manuálna terapia pomáha korigovať stavce tela a koriguje deformáciu chrbtice. Toto však nie je úplne správne vyhlásenie. Ak stĺpec obsahuje významné zmeny týkajúce sa diskov, nie je možné úplné obnovenie.

Ak je chrbtica počas masáže natiahnutá, na disky sa aplikuje podtlak. V rámci svojej činnosti sa buničité jadro postupne sťahuje späť do svojej prirodzenej polohy. V komplexe zmizne kompresia nervových procesov a bolesti vyvolané kompresiou.

Masáž herniou bedrovej chrbtice výrazne uľahčuje celkový stav a obnovuje zdravie kolóny. Vďaka relaxačnému účinku, svalovému kŕču a bolesti zmizne, mobilita postihnutej časti je normalizovaná. Zlepšuje sa držanie tela, sprievodné deformácie miznú a zvyšuje sa flexibilita..

Ak pravidelne masírujete dolnú časť chrbta, normalizuje sa prietok krvi v oblasti s výčnelkom, zlepšuje sa prísun živín na medzistavcové platničky a vylučovanie kyseliny mliečnej, ktorá sa podieľa na vývoji bolesti svalov, sa urýchli. Masáž lumbálnou prietržou pomáha pri aktivácii procesu regenerácie spojivového tkaniva v oblasti prietrže.

Ak je v chrbtici prítomná medziobratlová hernia, dochádza k poklesu sily svalov a k zníženiu amplitúdy pohybov. Silná bolesť pomáha obmedzovať pohybovú aktivitu, ktorá následne vedie k atrofii svalov. Použitie masáže môže znížiť riziko takého negatívneho účinku..

Manuálna terapia má pozitívny vplyv na celé telo: počas relácie sa zvyšuje produkcia endorfínov, čo zlepšuje náladu, zbavuje ľudí depresie a znižuje ich vystavenie stresovým situáciám..

Ako masírovať

Aby sa dosiahol maximálny terapeutický účinok a aby sa eliminovalo poškodenie, liečba by sa mala vykonávať správne:

 • používajte iba ľahké a mäkké pohyby prstov alebo dlaní;
 • vylúčiť hrbole, trhnutie, skrútenie - techniky, ktoré zvyšujú riziko bolesti a zhoršenia patológie;
 • tlak na chrbticu je zakázaný, ak sa nachádza výčnelok, manuálne techniky by sa mali vykonávať iba v paravertebrálnej zóne;
 • počas masáže je možné cítiť len uvoľnenie a upokojenie, nemala by byť prítomná bolesť alebo iné nepohodlie;
 • masírovanie nielen dolnej časti chrbta, ale aj dolných končatín, zadku, hrudnej a krčnej chrbtice - obnoví sa tým normálny krvný obeh v chrbtici, zníži sa intenzita bolesti, ku ktorej dochádza v dôsledku kompresie nervových procesov.

Čas prvej relácie je minimálny. Postupne sa predlžuje trvanie masáže.

kontraindikácie

Masáž medziobratlovou prietržovou časťou bedrového kĺbu má určité kontraindikácie, pri ktorých je manuálna terapia zakázaná a škodlivá. Obmedzenia vykonávania:

 • prítomnosť príznakov a symptómov charakteristických pre štádium exacerbácie;
 • silná bolesť a zhoršenie celkového zdravia;
 • veľký výčnelok, sekvestrácia;
 • akútne srdcové zlyhanie, hypertenzia 2 a 3 stupne;
 • zápalový proces v tele vrátane infekčnej lézie kože v oblasti nevyhnutnej masáže;
 • prítomnosť malígneho nádoru v tele - v dôsledku zvýšeného krvného obehu počas relácie je rast rakovinových buniek zrýchlený.

Terapeutická masáž pri zvýšených teplotách, počas menštruácie a počas tehotenstva nebude užitočná.

Masážne metódy

Existuje mnoho druhov masáží, ktoré sa používajú pri liečbe medzistavcových prietrží chrbta. Vo väčšine prípadov lekári predpisujú manuálnu masáž, plechovku, vákuum, hydromasáž a akupresúru.

Manuálna technika

Manuálna masáž sa vykonáva nasledovne:

 • použitím dlaní alebo vankúšikov prstov v kruhovom pohybe miesi chrbát, začínajúc od driekovej časti a končí krčnou oblasťou, po pohybe na stranu tela;
 • jemne pritlačte dlaňami na chrbát a pohybujte sa plynulo vo vertikálnom smere od bedrovej do krčka;
 • ľahké kruhové pohyby pomocou podložiek prstov hnajte najskôr doľava a potom na pravú stranu chrbta, aby sa uvoľnili svalové štruktúry;
 • Hladenie, miesenie a trenie sa potom vykonáva striedaním kruhových a priamych pohybov, pohybom rúk zo strednej časti chrbta do strán - to vám umožňuje zvýšiť krvný obeh v postihnutej oblasti, zmierniť stres a bolesť..

Pred manuálnymi manipuláciami sa na chrbát nanáša masážny olej alebo masážny krém s upokojujúcim účinkom.

Kýla a vyčnievanie miechy sú vykonávané každý deň. Pravidelnosť liečby umožňuje zlepšiť celkový zdravotný stav odstránením príznakov bolesti, obnovením pohyblivosti chrbta a svalovej sily. Zverenie liečby sa však odporúča skúsenému odborníkovi s primeranými zručnosťami..

Kombináciou manuálnej metódy s fyzickými cvičeniami môžete vytvoriť silný svalový korzet, ktorý eliminuje opakovanie choroby. Pri komplexnej terapii, fyzioterapeutických procedúrach sú predpísané lieky.

Vákuová metóda

Počas relácie sa vytvára podtlak na pokožku a hlboké tkanivá, čo pomáha zlepšovať krvný obeh, krvný obeh, trofizmus. Používajte špeciálne lekárske plechovky alebo aspirátor - prístroj, v ktorom je čerpadlo, ktoré vytvára tlak.

V brehoch sa vzduch zohrieva, po aplikácii na pokožku sa pomaly pohybujú po ošetrenej oblasti. Pri masáži pomocou aspirátora sa na pokožku aplikuje špeciálna dýza, ktorá sa tiež pohybuje po povrchu.

Hydromasážna technika

Pri masáži vo vode sa záťaž odstráni z chrbtice rýchlejšie a efektívnejšie, vďaka jemným vibračným účinkom sa uvoľnia svalové štruktúry. Toto je najúčinnejšia a najjemnejšia masážna metóda, ktorá je možná pri medziobratlových kýlach..

Zlepšuje sa výživa tkanív diskov, krvný obeh a zvýšenie krvného obehu, bolesť a obmedzenie pohyblivosti, ako aj opuch, zmiznú. Aby sa zvýšila účinnosť spôsobu, často sa hydromasáž kombinuje s podvodnou ťažbou chrbtice.

Iné techniky

Samomasáž a akupresúra nie sú o nič menej účinné pre medziobratlovú prietrž. Najnovšia technika poskytuje vytvorenie hladkého a mäkkého tlaku na body bolesti, čo pomáha uvoľňovať spazmodické svaly. Intenzita nepohodlia je znížená, ale pomocou tejto metódy nebude možné ju úplne vylúčiť.

Samomasáž je kombináciou niekoľkých techník: klasická manuálna terapia a použitie špeciálnych masážnych prístrojov. Lekári však neodporúčajú samostatné ošetrenie kýly medzistavcových platničiek. Samomasáž je prípustná iba na prevenciu degeneratívnych procesov.

Kýla nesmie mať dosah na veľkú veľkosť. V tomto prípade bude masáž neúčinná a bude potrebné chirurgické odstránenie výčnelku. Pri prvých príznakoch naznačujúcich vznik prietrže by ste mali okamžite vyhľadať lekára.

Je možné masírovať prietrž chrbtice? Dôležité zásady postupu

Je možné vykonať kýlu pomocou kýly? Áno, ale až po odstránení akútnych prejavov choroby (pomocou liekov a fyzioterapie).

Správna masáž vertebrálnou prietržou výrazne zmierňuje bolesť, odstraňuje svalové napätie, obnovuje silu a pohyblivosť končatín. Účinok je zrejmý po prvej relácii.

Obdobie exacerbácií vertebrálnej prietrže je kontraindikáciou pri masáži.

Dá sa pri masáži vyliečiť spinálnu prietrž??

Často si môžete vypočuť názor, že chiropraktici „stavajú stavce“. Mnohí masérski terapeuti, najmä tí, ktorí nemajú lekárske vzdelanie, majú tendenciu tento omyl podporovať..

V skutočnosti výrazné zmeny medzistavcových platničiek, ktoré viedli k narušeniu pevnosti, pružnosti a celistvosti medzistavcových platničiek, sa nedajú korigovať masážou..

Manuálna terapia masážami a trakciou (to je založené na procesoch spinálnej trakcie) však zlepšuje stav pacientov. Kvôli čomu?

Počas napínania chrbtice vzniká v medzistavcovej platničke podtlak. Je to veľmi malé, ale ukázalo sa, že to stačí, aby sa vnútorná časť disku - buničité jadro - vtiahla roztrhaným vláknitým krúžkom do disku a zastavila kompresiu nervových koreňov..

Vďaka tomu môže už jedno sedenie trakčnej terapie viesť k významnému zlepšeniu pohody pacienta..

Relaxačná masáž eliminuje svalové kŕče, ktoré samy osebe spôsobujú bolesti chrbta, stuhnutosť a únavu..

Pravidelné stretnutia s chiropraktikom pomáhajú zlepšovať prísun krvi do medzistavcových platničiek a tkanív v postihnutej oblasti. To prispieva na jednej strane k zvýšeniu účinnosti liečby zameranej na obnovu štruktúry spojivového tkaniva a na druhej strane k spomaleniu progresie chronického ochorenia (kýla chrbtice).

Časté príznaky prietrže sú znížená svalová sila, obmedzenie pohybu na postihnutej strane. Dlhodobá bolesť spôsobená herniou chrbtice (ďalej len „GP“) môže dokonca viesť k závažnej atrofii svalov, k rozvoju ostrého obmedzenia pasívnych pohybov kĺbov. Vďaka masáži sa môžete vyhnúť všetkým týmto problémom alebo znížiť mieru ich prejavov..

Ako masírovať prietrž, aby ste nepoškodili

Všeobecné zásady

Masáž chrbtovou kýlou sa môže uskutočniť okamžite po odstránení hlavných príznakov exacerbácie.

Tu je 5 základných princípov správneho postupu:

Nepoužívajte šokové techniky, pretože môžu spôsobiť zhoršenie.

Nie je možné vyvíjať mechanický tlak na chrbticu - všetky manipulácie sa vykonávajú v oblasti paravertebrálnej.

Masáž by mala byť relaxačná, upokojujúca, pacient by mal zažiť iba príjemný pocit relaxácie.

Akékoľvek zvýšenie bolesti v dôsledku účinkov chiropraktika je dobrým dôvodom na zastavenie relácie.

Je potrebné masírovať chrbát a postihnutú končatinu, pretože v dôsledku kompresie nervových koreňov dochádza k bolesti, zníženiu citlivosti, k zníženiu svalovej sily nielen v chrbte, ale aj v končatine na postihnutej strane..

Päť masážnych techník

Ľahkými kruhovými pohybmi dlaní v smere od spodnej časti chrbta k boku a od paravertebrálnej oblasti k bočným povrchom tela masírujte chrbát doľava a potom na pravú stranu..

S dlaňami rúk s miernym tlakom na chrbát vykonajte niekoľko vertikálnych pohybov pozdĺž chrbtice v smere od spodnej časti chrbta k krku..

Vizuálne rozdelte ľavú a pravú polovicu chrbta pozdĺžnymi čiarami na dve ďalšie polovice. Pomocou prstov v kruhových pohyboch s miernym tlakom prepracujte chrbtové svaly pozdĺž týchto mentálnych línií, aby ste dosiahli relaxáciu..

Opakujte, kým nepocítite, ako sa znížilo svalové napätie v chrbte..

Hladajte, drhnite, hnette dlaňami: priamym a kruhovým pohybom od stredu chrbta k bočným povrchom chrbta a mierne nahor. Týmto spôsobom zlepšíte odtok žíl z nedávno spazmodických svalov, čím sa zníži charakteristika bolesti a únavy GP.

S miernou námahou od seba vzdialenou dlaňou vykonajte niekoľko pohybov zdola nahor (od spodnej časti chrbta po oblasť ramien) na každej strane chrbtice..

Na masážny kurz použite krém alebo masážny olej s upokojujúcim účinkom.

Túto masáž môžete robiť každý deň. Je to vynikajúci nástroj na zlepšenie celkovej pohody: znižuje bolesť a stuhnutosť svalov, obnovuje citlivosť kože a silu svalov v končatinách. Masáž vertebrálnou herniou v kombinácii s fyzickou terapiou pomáha vytvárať dobrý svalový korzet a zabraňuje exacerbáciám všeobecného lekára alebo znižuje stupeň ich prejavov..

Ak sú potrebné alternatívne liečby

Ak masáž a manuálna terapia nepomáhajú a prietrž prináša viac a viac nepohodlia, možno stojí za zváženie chirurgická liečba. Toto je extrémne opatrenie, keď iné spôsoby liečby nepomáhajú..

Účinnosť a druhy masáží prietrže chrbtice

Bolesť chrbta - medzi lopatkami, v bedrovej oblasti alebo krku - pozná každá druhá osoba. Najčastejšou príčinou je medziobratlová kýla, ktorá bez liečby významne komplikuje život a môže viesť k vážnejším následkom. Jednou z najúčinnejších metód na obnovu funkcie miechy je kýlová masáž..

Medzistavcové hernie disku - čo to je a ako sa prejavuje

Kýla je vyčnievanie jadra medzistavcovej platničky za chrbticu, v dôsledku čoho dochádza k kompresii nervových zakončení, ktorá spôsobuje silnú bolesť.

Existuje mnoho príčin patológie:

 • zmeny súvisiace s vekom;
 • chronická vaskulárna patológia;
 • pravidelné zvýšené zaťaženie chrbtice, silové športy;
 • poranenia miechy;
 • obezita;
 • nesprávne držanie tela počas spánku atď..

Prejavy hernie na chrbtici sú nasledujúce:

 • bolesť chrbta, ktorá sa zosilňuje po námahe a po pracovnom dni;
 • pôsobenie bolesťou zadku, stehna a dolnej končatiny na jednej strane;
 • svalové napätie na chrbte v oddelených oblastiach;
 • bolesti hlavy;
 • závrat
 • znecitlivenie rúk a nôh, slabosť končatín, postupná atrofia svalov;
 • obmedzenie pohyblivosti chrbta a neschopnosti úplne sa nakloniť;
 • problémy s panvovými orgánmi (zápcha, ťažkosti s močením);
 • intercostal neuralgia;
 • problémy s potenciou u mužov;
 • menštruačné nepravidelnosti u žien;
 • ťažkosti pri výbere polohy na spanie.

Je možné masírovať bedrovou kýlou

V závislosti od stupňa vývoja a nebezpečenstva vyčnievania disku sa používajú konzervatívne, fyzioterapeutické a chirurgické metódy liečby..

Samoliečba je prísne neprijateľná - masáž prietrží môže byť predpísaná iba ošetrujúcim lekárom, berúc do úvahy veľa faktorov. Tento postup je zakázaný pri exacerbáciách a silnej bolesti chrbta. Existuje tiež niekoľko všeobecných kontraindikácií:

 • zápalové procesy;
 • horúčka;
 • onkológia;
 • kožné choroby;
 • množstvo kardiovaskulárnych chorôb (tromboflebitída, ateroskleróza, hypertenzia stupňa 3 - 4);
 • tuberkulóza;
 • poruchy krvácania;
 • duševné problémy.

Počas tehotenstva a predchádzajúcich poranení miechy je potrebné pristupovať k mimoriadne opatrnej manuálnej masáži..

Všeobecné pravidlá pre masáž chrbtice

Pravidlá masírovania tak dôležitého orgánu sú veľmi prísne, aby sa zaistil nielen pozitívny terapeutický účinok, ale aj aby sa pacient ochránil pred komplikáciami..

Pravidlá vykonávania spinálnej masáže vertebrálnou prietržou sú nasledujúce:

 • masér spracúva iba oblasť priliehajúcu k chrbtici bez ovplyvnenia stavcov;
 • počas relácie by sa pacient nemal cítiť bolesť a nepohodlie, v prípade bolesti by sa mala masáž zastaviť;
 • lekárske masáže počas štípania zahŕňajú masírovanie tých končatín, u ktorých došlo k patologickému prekrveniu;
 • všetky pohyby maséra by mali byť plynulé a mäkké, intenzívne miesenie, trenie a všetky techniky nárazu sú prísne zakázané;
 • použitie upokojujúcich éterických olejov a krému s analgetickým účinkom je prijateľné.

Trvanie rôznych druhov masáží určuje chiropraktik alebo masér, paralelne s fyzioterapiou a cvičením..

Masážne a masážne techniky na prietrž chrbtice

Pri medziobratlovej kýle sú známe najúčinnejšie druhy masáží:

 • manuálna terapia;
 • vákuová masáž chrbta s prietržom na chrbtici;
 • podvodná hydromasáž;
 • reflexná a segmentovo-reflexná technika;
 • bod;
 • masáže ľadom;
 • med trením.

Výber techniky by mal byť zverený lekárovi.

Vysávač alebo plechovka

Podstata metódy spočíva v tom, že sa vytvorí malé vákuum alebo naopak tlak vzduchu, ktorý ovplyvňuje masážnu zónu. Existuje niekoľko spôsobov, ako vykonať takú masáž chrbta prietrž chrbtice:

 • vákuum môže masírovať Schernlovu prietrž;
 • hardvérové ​​vákuum.

Použitie vákua na chrbtici je prísne zakázané.

Najbežnejšia technika masáže vyvinutá nemeckým vedcom Schmorlom, ktorý opísal najbežnejšie typy kýly a vyvinul liečebné režimy..

Pozitívne účinky masáže plechoviek:

 • zlepšuje krvný obeh v chrbtici;
 • bolesť je eliminovaná;
 • toxíny tvorené v deštruktívnej zóne sú odstránené;
 • zlepšuje sa spinálna mobilita.

Bankovanie má veľa kontraindikácií. Okrem vyššie uvedených obmedzení pre akýkoľvek druh masáže je zakázané v týchto prípadoch banky:

 • detstva;
 • tehotenstvo kedykoľvek;
 • poranenia hlavy;
 • patológia obehového a lymfatického systému;
 • všetky srdcové choroby;
 • autoimunitné ochorenia;
 • choroby kostrového systému.

Je prísne zakázané umiestňovať banky na svoje chrbty.

Algoritmus na vykonávanie masáže plechovky je nasledujúci:

 1. Vypite 2-3 poháre čistej vody za hodinu (aby ste zabránili dehydratácii a extrémnemu smädu).
 2. Vezmite si teplú sprchu za 10-15 minút alebo utrite chrbát pred samotným sedením.
 3. Poloha - leží na bruchu, ruky mierne roztiahnuté.
 4. Trenie pri miernom zahrievaní sa vykonáva bez ovplyvnenia línie chrbtice.
 5. Masážny krém alebo olej sa nanáša na pomoc pri zasúvaní plechoviek.
 6. Nádoba sa zvnútra zahreje a aplikuje na kožu v blízkosti chrbtice.
 7. Ďalej je ľahké bez tlaku vykonávať pohyby pozdĺž chrbtice smerom k krku a späť. Kruhové pohyby sú prijateľné bez ovplyvnenia zdravých a postihnutých diskov..
 8. Odstráňte plechovky a znovu urobte ľahkú masáž rukami, zakryte chrbát a nechajte pacienta odpočívať najmenej 15 minút.

Celý priebeh ošetrenia kýly pomocou vákuových bánk - 15 - 20 relácií, každé dva dni. Trvanie postupov je takéto:

 • prvé zasadnutie - 5 minút;
 • druhý - až 10 minút;
 • nasledujúcich 15-20 minút.

Medová masáž

Aj keď medová masáž patrí medzi kozmetické odrody, vykazuje dobrý výsledok v prípade problémov s chrbticou ako masážny proces kvôli liečivým účinkom živých bioaktívnych látok z medu..

Pred použitím medu je na to povinný alergický test. Je potrebné brúsiť trochu medu na zápästie alebo aplikovať na lakť. Ak sa po niekoľkých minútach objaví reakcia - začervenanie, svrbenie, opuch, túto manipuláciu nie je možné vykonať.

Na medovú masáž s prietržom medzistavcov, lipou alebo kvetinovým prírodným produktom sa môže použiť tekutina alebo kandizovaný. Algoritmus je nasledujúci:

 1. Za pol hodiny - teplá sprcha alebo drvenie.
 2. Začiatok - otepľovanie mäkkých tkanív bez ovplyvnenia chrbtice.
 3. Aplikácia medu vzadu.
 4. Prvé účinky: držanie rúk;
 5. Potom sa pomocou jemného hladenia a odreniny med vtiera do pokožky.
 6. Kruhovým pohybom urýchľuje krv zo chrbtice do strán.
 7. Ak sa objaví nepríjemný pocit, masáž sa zastaví..

Počas drvenia vytvára med na pokožke vločky. Zhromažďujú sa pomocou zahrievanej uteráka. Masáž sa končí sprchovacím kútom a zvlhčovačom na masážnom mieste..

Ako ďalšie komponenty sa používajú:

 • éterické oleje (jedľa, citrus, levanduľa, borievka);
 • morská soľ;
 • múmie;
 • propolis, včelí jed.

Medová masáž by sa nemala používať viac ako raz za 5 dní.

Podvodná masáž

Je to jedna z najúčinnejších metód liečby, ale je neprístupná pre väčšinu pacientov. V prípade hydromasáže je potrebná kúpeľňa s podvodnou sprchou a vyškolený personál.

Účinky masážnej vody sú:

 • sú odstránené svalové kŕče a svorky nervových koreňov;
 • bolesť sa zmierňuje.

V dôsledku poklesu tlaku na chrbticu sa narovnáva a mäkký tlak vody reguluje vyčnievajúci medzistavcový disk. Hydroterapia je jemnejšia ako manuálna masáž, dá sa vykonať aj v prípade bolesti.

Masáž chrbta s ľadom

Ľadová masáž v prítomnosti prietrže na chrbtici je predpísaná, keď človek pociťuje silnú bolesť. Dopad je založený na účinnosti prechladnutia ako anestetika, ktoré spôsobuje znecitlivenie tkanív a bolesť s ním zmizne. Zároveň dochádza k takýmto zmenám:

 • zápal a opuch v zovretej oblasti sa znižuje;
 • prenos nervových impulzov sa spomaľuje;
 • Poškodené tkanivá sa sťahujú a rýchlejšie sa zotavujú..

Pri masáži používajte najbežnejší ľad z mrazničky, je najlepšie naplniť pol plastového pohára vodou a mrazom. Čo je vhodné, ľadová masáž sa dá robiť nezávisle a leží na jej boku. Je však lepšie požiadať niekoho od vašich príbuzných o pomoc alebo ísť na kliniku.

Najpohodlnejšia poloha je na bruchu a pod panvu umiestnite vankúš, aby ste zmiernili stres v problémovej oblasti..

Algoritmus postupu je nasledujúci:

 1. Naneste ľad na bolestivé miesto a poháňajte ho pomalým kruhovým pohybom smerom k epicentru bolesti.
 2. Oblasť dlhodobého ošetrenia je kruh asi 10 cm od bolestivého miesta.
 3. Neaplikujte ľad na procesy stavcov (môžu sa cítiť cez pokožku)..
 4. Doba expozície nie je dlhšia ako 5 minút. Počet relácií za deň - 2 - 5, najmenej o 2 hodiny neskôr.

Účelom ľadovej masáže je dosiahnutie necitlivosti a počas tejto doby môžete tiež vykonávať menej traumatickú masáž pozdĺž chrbtice na bolestivom mieste. Odborníci odporúčajú 48 hodín po vystavení ľadu pôsobiť teplo na boľavé miesto po dobu 5 minút. Táto zmena sa ukázala ako veľmi účinná..

Bezpečnostné opatrenia sú povinné, aby nespôsobili omrzliny na pokožke:

 • ľad nemôže zostať na jednom mieste, ale stále sa pohybovať;
 • doba chladenia by nemala prekročiť 5 minút. Závažné kontraindikácie:
 • alergia na chlad,
 • Raynaudova choroba,
 • reumatoidná artritída,
 • paralýza,
 • tehotenstvo.

Technika segmentového reflexu

Reflexná masáž miechy je efektívna technika. Nárazová zóna - miesta, kde nervové korene miechy vystupujú zo chrbtice do okolitého tkaniva. Táto oblasť sa nazýva paravertebral a je obmedzená na 5-7 cm po stranách chrbtice. Masér reaguje iba so špecifickou časťou chrbta, čo zvyšuje účinnosť manipulácie, jeho pohyby sú jemnejšie ako pri klasickej technike, procedúra trvá 20-25 minút.

Táto masážna technika nepoužíva oleje a krémy, takže masážny terapeut jemne pociťuje reflexnú reakciu na každý jeho pohyb, podľa toho určuje svoje ďalšie činnosti. Dôraz je kladený na silu a trvanie lisovacích bioaktívnych bodov pozdĺž chrbtice, pacient môže pociťovať necitlivosť a bolesť. Pomocou hnetenia a hladenia rôznej intenzity dosiahne masér relaxáciu postihnutej oblasti chrbtice a mäkké vytiahnutie výčnelku..

Segmentová reflexná masáž sa nazýva nechirurgická metóda premiestnenia prietrže chrbtice..

Chiropraktici nielen upravujú stavce, ale tiež pomáhajú vyrovnať sa s príčinami vyčnievania disku. A čím skôr sa liečba začne, tým je väčšia šanca, že sa patológia úplne zbaví. Staršie kýly sú zle masírovateľné, chirurgická liečba bude efektívnejšia. V počiatočnom štádiu vám aj obvyklá terapeutická a relaxačná masáž v kombinácii s inými metódami a cvičebnou terapiou umožňuje zabudnúť na tento problém a prežiť celý život.

Všetko o výhodách masáže prietrže chrbtice

Spinálna masáž s kýlou chrbtice je veľmi účinnou súčasťou všeobecnej terapie. Jeho pomocou je možné eliminovať patológiu bez chirurgického zákroku. Priraďte masáž kýlou chrbtice s prihliadnutím na stav tela a vlastnosti diagnózy.

Existuje niekoľko druhov masáží, ktoré môžu byť použité na prietrž chrbtice bedrovej chrbtice alebo jej inej časti. Oplatí sa oboznámiť so všetkými jeho funkciami a pravidlami..

Pri použití odporúčaní odborníkov v technikách ovplyvňujúcich organizmus je často možné ochorenie postupne zvládnuť, zabrániť ďalšiemu vysunutiu disku a zabrániť ďalším komplikáciám..

Je možné masírovať prietrž chrbtice

Pri kýle chrbtice sa dá predpísať masáž chrbta po zastavení exacerbácie patológie. Účelom vymenovania sú:

 • Poskytovanie terapeutických účinkov, pričom postup sa vykonáva ako súčasť komplexu spolu s ďalšími opatreniami. Napríklad je predpísaná akupunktúra, elektroforéza atď. Uskutočnenie liečebného cyklu pomáha eliminovať vyčnievanie fragmentov miechy;
 • Akcelerácia rehabilitačného procesu, masáž prietrže sa vykonáva s cieľom posilniť a obnoviť chrbticu.

Masáž vertebrálnou kýlou - existujú nejaké kontraindikácie

Vykonávanie masáže medzistavcovou prietržou môže obnoviť tón svalového korzetu a väzov v postihnutej oblasti..

Absolútnou kontraindikáciou sú nasledujúce stavy:

 1. Ťažká bolesť - môžu sa objaviť so zhoršením patologického stavu;
 2. tehotenstva;
 3. Esenciálna hypertenzia;
 4. Kožné problémy, bolestivé stavy, infekcie a nádory, hnisavé lézie;
 5. Rakovina vnútorných orgánov;
 6. Zvýšená telesná teplota - od 38 stupňov.

Aké je použitie postupu?

Pri prietrži je charakteristické narušenie celistvosti vláknitého prstenca, pričom časť pulpózneho jadra vyčnieva a je natiahnutá chrbtica. Z tohto dôvodu začína kompresia nervových zakončení, ktorá môže spôsobiť nepohodlie, bolesť, pohodu a zároveň sa vážne zhoršuje..

Masáž chrbtice, ktorá pôsobí ako doplnková procedúra, má veľké množstvo liečivých účinkov. Môžete uviesť nasledujúce:

 • Masáž chrbta s prietržou vedie k tomu, že krv po tomto vystavení silnejšie prúdi do postihnutej oblasti. Pomáha to zlepšovať tok živín do tkanív a buniek. Je tiež možné zbaviť sa prebytočnej kyseliny mliečnej nahromadenej v dôsledku únavy a stresu. Po fyzickej námahe dochádza k regenerácii svalov. V medzistavcovej platničke, ktorá je vyčerpaná tlakom napätých svalov, sa stav výrazne zlepšuje;
 • Svalové kŕče postupne ustupujú. Existuje úľava - syndróm bolesti je vyhladený, pacient opäť pociťuje flexibilitu a pohyblivosť chrbtice;
 • Masáž lumbálnou prietržou stimuluje uvoľňovanie endorfínov. Vďaka nim je emocionálny stav pacienta oveľa lepší. Takže je možné znížiť svalové napätie, zmierniť bolesť.

Aká masáž sa dá urobiť s kýlou chrbtice

Masáž chrbtovou kýlou môže byť použitá v rôznych typoch - napríklad thajská, vákuová, manuálna. Pre každého z nich je základným pravidlom vyhľadať pomoc profesionálneho masážneho terapeuta.

Ak sa masáž vykonáva s prietržami chrbtice, účinok by mal byť na postihnuté miesto a na končatinu, v ktorej je ožarovaná bolesť. V dôsledku kompresie nervových zakončení sa často vyskytuje znížená citlivosť, svaly sú zreteľne oslabené.

Celkový pohľad na masáž

Všeobecná masáž chrbtice s prietržnou časťou bedrového kĺbu môže začať ľahkými dotykmi, hladením, trením dlaňami. Pacient by mal byť v najpohodlnejšej polohe - napríklad ležal alebo sedel na špeciálnom gauči. S vertebrálnou prietržou môžete robiť masáže v lekárskej ordinácii a doma v špeciálne vybavenej miestnosti.

Prsty maséra vykonávajú pomalé otáčavé pohyby. Počas manipulácie by sa prsty nemali odtrhávať zozadu. Tlaková sila by sa mala postupne zvyšovať.

Pri stavovcovej prietrži by sa klasická masáž mala robiť takto:

 1. Vykonajte hladenie. Ruky maséra na chrbte sa môžu pohybovať v ľubovoľnom smere bez pohybu. Výsledkom je zníženie bolesti, zrýchlenie prietoku krvi, zlepšenie metabolizmu v spojivových tkanivách;
 2. Vykonávanie brúsení. Náraz sa vykonáva rázne a vyvoláva sa v rôznych smeroch až do okamihu, keď teplota kože začne stúpať. Ovplyvňuje svalový tonus, hladinu tekutín v tkanivách klesá, stavce sa stávajú mobilnejšie;
 3. Zahrievacie pohyby - vykonávajú sa ako stláčanie, uchopenie, brúsenie a napínanie pokožky. Táto fáza expozície trvá asi polovicu celej doby relácie a ovplyvňuje hlboké vrstvy tkaniva, pomáha odstraňovať patologické usadeniny, zlepšuje proces sťahovania svalov..

Vákuová masáž

Za vákuum sa považuje optimálny typ masáže s prietržovou kosťou. Jeho hlavným znakom je tzv. Efekt, ktorý je porovnateľný s návštevou sauny. Pri vykonávaní postupu pod plechovkou sa získa vypustený vzduch, ktorý stimuluje krvný obeh v tejto oblasti.

Výsledkom je zvýšenie svalového tonusu a zníženie nepohodlia, v postihnutej oblasti je zlepšená výživa kožného tkaniva.

Na vákuovú masáž herniou použite lekárske plechovky alebo špeciálne výrobky z plastu.

Vlastnosti vákuovej metódy sú nasledujúce:

 • Pri účinnej a rýchlej expozícii môže mať pacient pocit tepla a mierne pálenia;
 • Na zákrok je potrebné naniesť trochu tukovej textúry, aby sa nádobka mohla ľahko kĺzať po pokožke;
 • Pod plechovkou sa vytvorí vákuum. Koža pacienta sa absorbuje tak, ako bola, o 10 až 20 mm.

Relácia môže trvať 5 - 15 minút. Počas exekúcie sa špecialista snaží nielen zasunúť nádobu, ale aj ju posunúť v kľukatkách do špirály. Predtým, ako dáte nádobu na pokožku, potrite jej chrbát krémom s vysokým obsahom tuku.

Do nádoby sa na niekoľko sekúnd umiestni zapálený knôt namočený v tekutine obsahujúcej alkohol. V nádobe sa vytvorí vákuum, po ktorom sa okraje pritlačia na pokožku chrbta. Po saní sa začnú postupne pohybovať po chrbtici.

Akupresúra chrbtice herniou

V prípade kýly chrbtice je povolená akupresúra pomocou techniky Shiatsu. Metóda predstavuje účinok na špecifické svaly a body bolesti..

Vlastnosti tejto techniky sú nasledujúce:

 1. Vysoká účinnosť;
 2. Ovplyvňuje rôzne body, zatiaľ čo tlaková sila sa mení;
 3. Masážne pohyby sa vykonávajú pomocou pästí, lakťov, končekov prstov.

V každom bode je účinok krátkodobý - od 10 do 30 sekúnd.

Švédska masáž

Táto technika je umiestnená ako šetrná. Vďaka tomu nedochádza k nárastu záťaže na srdce. Počas cvičenia je zaznamenané natiahnutie svalového korzetu, zrýchlenie krvného obehu, roztrieštenie.

Vlastnosti jemnej masáže pre medzistavcové prietrže:

 • Pri náraze na chrbát sa prsty používajú v ohnutom stave;
 • Masáž bude dlhá a plynulá;
 • Pohyb zo stredu na perifériu.

Počas procedúry sa používajú hladenie, trenie, hlboké miesenie..

Ak sa zistí prietrž, môže sa predpísať thajská masáž, ochladenie, med, niekedy sa používa hydromasáž. Pre každého existujú všeobecné pravidlá, ktorých dodržiavanie je nevyhnutné.

Pravidlá pre vykonávanie kýly s kýlou

Malo by byť zrejmé, že chiropraktik nebude schopný tlačiť stavce na svoje pôvodné miesto. Nebude možné sa zotaviť z prietrže uskutočnením iba jedného masážneho sedenia. Pri pravidelnom vystavení postihnutej oblasti tela je možné dosiahnuť dobrý regeneračný účinok.

Nie je povolená masáž s kýlou bedrovej chrbtice. Relácie sa prideľujú iba v prípadoch, keď existuje špecifická diagnóza. Mali by ich viesť iba kvalifikovaní masážni terapeuti s rozsiahlymi skúsenosťami.

Masáž by nemala bolieť. Tlak by nemal byť vyvíjaný na samotnú chrbticu - iba na okolie.

Je nemožné uplatniť také účinky počas obdobia, keď sa choroba zhoršuje. Ak sa počas relácie vyskytne bolesť, účinok sa musí okamžite zastaviť. Masáž sa odporúča používať v spojení s inými metódami - cvičebná terapia, fyzioterapia.

Manuálna terapia prietrže chrbtice

Kýla chrbtice sa prejavuje silnou bolesťou a prináša človeku neznesiteľné utrpenie.

Na vyriešenie tohto problému sa často používajú kardinálne metódy..

Existuje však účinný spôsob, ako opraviť poškodený pohybový aparát.

Toto je manuálna terapia, ktorá umožňuje rukám eliminovať bolesť, zmierniť zápal a obnoviť vytlačený disk.

Existuje názor, že táto metóda jednoducho opravuje stavce, ale to nezodpovedá podstate manuálnej terapie. Liečba chrbtice rukami v skutočnosti môže znížiť zaťaženie diskov, eliminovať príznaky patológie a zabrániť ďalšiemu rozvoju choroby..

Príčiny a príznaky prietrže

Medzistavcová hernia je vážna patológia chrbtice, ktorá si vyžaduje serióznu liečbu. Vo vnútri disku je želé podobná látka nazývaná vláknité jadro. V prípade prasknutia vláknitého kruhu sa jadro pritlačí na toto miesto a začne vyčnievať.

Kýla sa vytvára z určitých dôvodov:

 • Predĺžená nepohodlná zadná poloha.
 • Nadmerné cvičenie.
 • Poranenie miechy.
 • dedičnosť.
 • Predĺžená sedavá práca spôsobujúca svalové napätie v chrbte a krku.
 • Lacné jedlo.

Existujú tiež typické príznaky:

 • Syndróm bolesti.
 • Svalová atrofia v postihnutej oblasti.
 • Narušenie zažívacieho traktu.
 • Časté bolesti hlavy.
 • Hernia edém.
 • Končatiny sa oslabujú, čo sťažuje chôdzu.
 • Citlivosť nôh sa znižuje.
 • Necitlivosť a brnenie prstov.

Ak sa tieto príznaky objavia, okamžite vyhľadajte lekára.

Podstata metódy a rozdiel od konvenčnej masáže

Manuálna terapia je komplex určitých pohybov používaných na korekciu chrbtice. Hlavným cieľom tejto metódy je obnoviť štruktúru diskov a stavcov. K dosiahnutiu tohto účinku pomáhajú špeciálne techniky..

Táto terapia je celým systémom, preto by príručka mala mať rozsiahle znalosti v tejto oblasti. Táto technika pripomína pravidelnú masáž, ale medzi týmito metódami je veľký rozdiel.

Účinok tradičnej masáže sa rozširuje do celého tela a manuálna terapia zahŕňa bodový efekt a s určitou silou. Normálna masáž pôsobí povrchne, to znamená na pokožku, svaly a väzivo a pri manuálnej terapii je účinok oveľa hlbší.

S pomocou ručnej terapie sa prietrž môže vrátiť na svoje pôvodné miesto, a tým nebudú ovplyvnené tkanivá a orgány. Táto metóda sa vyhýba chirurgickému zákroku a počet liekov je výrazne znížený. Manipulácie sú jemné a vysoko efektívne..

Niektoré pohyby vytvárajú v chrbtici negatívny tlak, ktorý tlačí prietrž na miesto, odkiaľ pochádza. Po expozícii je prietok krvi urýchlený, čo zlepšuje vstrebávanie živín. Je jednoducho nevyhnutné chorobu odstrániť..

Počas manuálneho ošetrovania svaly prestávajú vykazovať ochrannú reakciu, pretože sú hlboko uvoľnené. V tomto stave nie sú na natiahnutie chrbtice potrebné závažia a ďalšie zariadenia.

Použitie manuálnej terapie

Metódy takejto terapie používané pri liečbe medzistavcovej prietrže sú zamerané na zmiernenie bolesti a odstránenie následkov ovplyvnenej štruktúry miechy. Po prvom sedení sa zvyčajne stav pacienta výrazne zlepšuje. Táto technika má však nevýhodu - neschopnosť úplne sa zbaviť medzistavcovej prietrže.

Účinnosť a uplatniteľnosť

Keď chiropraktik dokáže odstrániť bolesť, začne opravovať poškodený disk, ktorý spadol z medzistavcovej oblasti. Pri určitých manipuláciách lekár normalizuje svalový tonus v postihnutej oblasti. To vám umožní znížiť tlak na poškodený disk a spomaliť progresiu choroby.

Potom by sa mal dosiahnuť dosiahnutý výsledok, a preto by sa mal normalizovať krvný obeh v tejto oblasti. Je to dôležité, pretože žilové preťaženie spomalí vylučovanie metabolických produktov z diskov, ktoré môžu vyvolať syndróm bolesti, ako aj abnormálne javy v cievach..

Manuálna terapia je indikovaná v nasledujúcich prípadoch:

 • Akýkoľvek pohyb je sprevádzaný bolesťou..
 • V prítomnosti narušeného fungovania ciev končatín a vnútorných orgánov.
 • V blízkosti prietrže bol svalový kŕč.
 • Keď je pripravená laminektómia, to znamená odstránenie prietrže.

Hlavné úlohy, ktoré manuálna terapia rieši:

 • Výrazne zmierňuje alebo úplne eliminuje bolesť.
 • Výrazne znižuje svalový tonus.
 • Neutralizuje svalové kŕče.
 • Takmer úplne zmierňuje zápal v postihnutej oblasti.
 • Normalizuje pohyblivosť kĺbov narušenú deštruktívnymi procesmi.
 • Zvyšuje prietok krvi a zlepšuje pohodu.

Účinnosť manuálnej liečby potvrdzujú početné štúdie. Najužitočnejšie je použiť túto liečebnú metódu v kombinácii s fyzioterapeutickými postupmi. Hlavnou vecou je nájsť kvalifikovaného odborníka, ktorý musí mať osvedčenie, ktoré vám umožní pracovať v tejto oblasti.

Mimochodom, manuálna terapia sa nikdy nevykonáva bez konzultácie s neurológom a röntgenovým vyšetrením, ako aj bez magnetickej rezonancie..

Video: „Manuálna terapia a napínanie chrbtice“

kontraindikácie

Liečba manuálnej terapie má obmedzenia. Aby sa predišlo negatívnym dôsledkom, je nevyhnutné pacienta starostlivo vyšetriť. Ak sa ignorujú určité zákazy, pravdepodobnosť žalostného výsledku je veľká, a to až do zväčšenia prietrže a dokonca môže dôjsť k prasknutiu miechy..

Manuálna terapia je prísne zakázaná pri nasledujúcich chorobách:

 • Onkológie. Vystavenie malígnemu nádoru môže spôsobiť jeho rast.
 • Zápalové procesy. V dôsledku ručnej masáže sa môžu vytvárať abscesy.
 • Infekčné choroby. Vyvoláva sa šírenie infekcie do blízkych orgánov..
 • Hypertenzia. Počas procedúry sa cievne kanáliky rozširujú a môže dôjsť k hypertenznej kríze.

Veľmi opatrne je potrebné masírovať herniou krku. Neúspešné pôsobenie povedie k narušeniu krvného obehu, čo spôsobí hladenie kyslíka v mozgu. U tehotných žien sa o možnosti liečby ručnou terapiou rozhoduje individuálne, je však vhodné ju odložiť po narodení.

Video: „Kedy je manuálna terapia kontraindikovaná?“

Druhy a technika

Účinnosť manuálnej terapie sa dosahuje špecifickou manipuláciou vo viacerých štádiách.

Najprv sa uskutočnia pohyby, ktoré mobilizujú stavce a tkanivá. To vám umožní uviesť chrbticu do normálnej polohy, eliminovať bolesť a tiež eliminovať nepohodlie počas manuálnej masáže.

Potom potrebujete relaxáciu. Terapeut dosahuje hlbokú relaxáciu po určitom napätí v prvej fáze. A až potom je podvrtnutie svalov a väzov.

V poslednej fáze sa uskutoční stlačenie. Postup je podobný akupresúre. Pôsobením na požadované body môžete odstrániť svorky a svaly.

Typy tejto terapie:

Svalová energiaPosun stavcov je vylúčený. Krvný obeh je normalizovaný a svalové vlákna sú pružnejšie. Je možné spracovať krčnú chrbticu, pretože počas relácie majster nerobí ostré a dynamické pohyby.
impulzTáto technika umožňuje normalizovať polohu stavcov. Používajú sa rýchle pohyby, poklepania a otrasy. Tento typ postupu sa považuje za riskantný, pretože niekedy spôsobuje bolesť. Napriek tomu je táto technika najúčinnejšia..
mobilizáciaPomalé pohyby uvoľňujú svalnatý rám chrbta čo najviac. Rytmus pohybov eliminuje účinok prekvapenia, keď sa môže vyskytnúť ďalší svalový spazmus.
Postisometrická relaxáciaTouto technikou nie je možné normalizovať polohu stavcov. Relaxácia zmierňuje opuchy a bolesti. Spravidla absolvuje kurz alternatívnej terapie..
Svalové uvoľnenie fascieObnovuje pružnosť chrbtice. Pacient nepociťuje nepohodlie. Pretože pohyby sú mäkké.
kraniosakrálnaMetóda je komplexná, ale čo najjemnejšia. Všetky časti chrbtice sú odkryté..

O tom, ktorá metóda sa má použiť, rozhodne špecialista. Pred začatím liečby sa musí pacient podrobiť vyšetreniu tela. Kapitán manuálnej terapie by mal vedieť o sprievodných ochoreniach a iných fyziologických charakteristikách pacienta.

V závislosti od umiestnenia prietrže sa používajú určité techniky.

Cervikálna kýla

V prípade krčnej prietrže pomôže manuálna terapia eliminovať hypermobilitu tohto oddelenia. Hlavnou liečebnou metódou je auto-mobilizácia. Jednou rukou pomaly sklopte hlavu pacienta dopredu a druhú položte na bradu. Potom pacient otočil hlavu otočením.

Je potrebné poznať vlastnosti postupu, aby nedošlo k zhoršeniu:

 • Manipulácie s krkom sa vykonávajú iba v počiatočnom štádiu choroby, inak môžu byť poškodené nervy. To môže viesť k ochrnutiu..
 • Je zakázané robiť ostré cvaknutia.
 • Mali by sa vylúčiť náhle pohyby a skrútenie..
 • V prípade bolesti je masáž zakázaná.

Hrudná kýla

Patológia je sprevádzaná bolesťou na hrudníku a často sa podobá intercostálnej neuralgii. Počas manuálnej terapie sa používajú techniky na výrazné ovplyvnenie procesov stavcov a na uvoľnenie svalov nachádzajúcich sa v blízkosti poškodených diskov..

Počas procedúry môže pacient sedieť alebo ležať. Niekedy sa používajú trojhranné hranolové vložky. Vložia sa medzi stavce a poklepú kladivom. Uvoľňuje to kompresiu kompresného disku.

Pri prietrži v oblasti hrudníka sa zvyčajne používa priečna masáž s napínaním svalov. Na tomto oddelení sa niekedy pacient učí samoliečbe stuhnutosti.

S kýlou bedrovej kosti

Technika manuálnej liečby pri liečbe bedrovej prietrže je rozmanitejšia. Všetky manipulácie sa vykonávajú s najviac uvoľnenými svalmi, inak nebude masáž zbytočná. Zadné svaly sú dosť silné a lekárovi bude ťažké zvládnuť ich odpor.

Hlavným spôsobom pôsobenia je trakcia, t. J. Trakcia. Ak je prietrž posterioterálna, pacient leží na bruchu a predlžuje sa pomocou nôh. Manipulácie by sa mali vykonávať opatrne a rytmickými pohybmi..

Po chvíli sa urobí prestávka. Potom sa uskutoční silnejšie rozťahovanie. Vzhľad chrumky sa považuje za dobrý výsledok. Postup sa vykonáva každý druhý deň. Veľmi skoro bolesť pominie a kríza zmizne.

Niekedy používajú techniku ​​smerového tlačenia. Je to potrebné, ak jemná technika nepomôže a stavce sa nedajú umiestniť na svoje pôvodné miesto. Je potrebné poznamenať, že takáto technika je riskantná a manuálny terapeut si musí byť 100% istý potrebou tejto expozície..

Dlhá terapia manuálnou terapiou je až 15 sedení. Opakovanie kurzu je povolené až po 2 týždňoch. Na konsolidáciu dosiahnutých výsledkov liečby by sa liečba mala opakovať trikrát do roka.

Manuálne terapeutické sedenia sa uskutočňujú v ortopedických centrách alebo na klinikách s takýmito odborníkmi. Je lepšie zvoliť lekárske zariadenie s potrebnými licenciami. Je lepšie preplatiť, ako podstúpiť amatérske ošetrenie.

záver

Manuálna terapia medzistavcovej prietrže sa považuje za dobrú alternatívu k iným typom liečby. To je však možné, ak bolesť nie je príliš výrazná a prietrž je bezvýznamná. Kvalifikovaný manuálny terapeut dokáže počas niekoľkých sedení výrazne znížiť syndróm bolesti spôsobený prietržou. Kvalitu liečby zaisťuje individuálny prístup k pacientovi.

Účinnosť manuálnej liečby prietrže lumbálnej chrbtice

V lekárskej praxi existuje veľa metód používaných na liečbu výčnelkov a kýly. Jednou z najpopulárnejších je manuálna terapia, známa tiež ako osteopatia..

Použitie tohto spôsobu liečby má svoje vlastné indikácie a kontraindikácie. Na dosiahnutie kvalitatívneho výsledku by sa mal vykonať určitý počet postupov manuálnej expozície. Terapeutické sedenia by mali viesť iba chiropraktici s určitými zručnosťami a znalosťami.

Je možné vykonať manuálnu terapiu miechy?

Manuálna terapia sa týka konzervatívnej liečby používanej na liečbu chrbtice. Pacient môže kontaktovať chiropraktika kvôli liečbe, ak:

 • Pri vyšetrení sa diagnostikoval výčnelok spôsobený posunom stavcov a náchylný na prechod do kýly;
 • Pacient odmietol chirurgický zákrok (v takýchto prípadoch je na podporné účely predpísaná manuálna terapia);
 • Bola diagnostikovaná vertebrálna hernia, pacient je narušený štandardným patologickým komplexom symptómov.

Môžete využiť služby chiropraktika s kýlou. Zároveň je najdôležitejšie, aby to nebol samouk, ktorý sa učí osteopat, ale kvalifikovaný odborník. Terapeutické sedenia je možné vykonávať až po komplexnom vyšetrení. Pochopenie toho, kde sa nachádza prietrž a čo spôsobilo, umožňuje terapeutovi zvoliť si správnu taktiku masáže a vypočítať intenzitu vynaloženého úsilia.

Druhy manuálnej expozície

Hlavným cieľom manuálnej terapie je aktivácia skrytých rezerv tela a stimulácia k samoliečeniu. Na ošetrenie sa môže použiť jedna z metód manuálnej expozície:

 1. Arthro-stavcov. Lekár pôsobí na určité časti pohybového aparátu.
 2. Rohovky. Pomocou špeciálnych pohybov sú ovplyvňované bioaktívne body na lebke..
 3. Myofasciálna koža. Hlavný účinok sa vykonáva na zapálenú kožu a svaly. Tento spôsob manuálnej terapie sa môže použiť samostatne alebo pri príprave na chirurgický zákrok.
 4. Visceral. Počas liečby vertebroológ pôsobí na vnútorné orgány.
 5. Dephanotherapy. Aplikujú sa pulzné a trakčné pohyby..

Pri kýloch chrbtice nachádzajúcich sa v bedrovej oblasti (najčastejšie sa tam nachádzajú) sa používa hlavne defanoterapia. Táto metóda manuálnej liečby môže znížiť bolesť, eliminovať vyčnievanie diskov ovplyvnených prietržou, zmierniť prejavy zápalového procesu, opraviť držanie tela pacienta a posilniť svaly..

Technika ručného spracovania

Predtým, ako lekári postupujú ako pri manuálnej expozícii, presne určia polohu prietrže. Na tento účel je možné použiť zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie alebo počítačovú tomografiu..

Ak je prietrž v akútnom štádiu vývoja, lekár robí veľmi jemné a nie ostré pohyby. Na začiatku sú tlaky a vynaložené sily minimálne. Pri každej nasledujúcej relácii chiropraktik stále viac pracuje na postihnutej oblasti. Takýto lavínový prístup dáva telu čas na to, aby si na záťaž zvykli, takže naň príliš bolestivo nereaguje a nezhorší sa stav pacienta. Počas relácie by mal byť pacient čo najpohodlnejší. Počas tohto obdobia sa zaťaženie chrbtice stáva jednotným a samotný stĺpik zaujíma správnu fyziologickú polohu.

Špecifické pohyby umožňujú tvorbu podtlaku v chrbtici, a preto je prietrž opravená. Jadro miechy sa teda vracia na svoje správne miesto. Tlak, ktorý vyvíjal na nervy a krvné cievy, je eliminovaný. Nepríjemné príznaky s ním zmiznú. Je veľmi dôležité, aby všetky pohyby špecialistu počas fyzického nárazu boli hladké, mäkké. Ak je tlak príliš silný, môže sa zvýšiť zápalový proces vo vnútri disku a kĺbu ako celku. Bližšie k posledným sedeniam lekár aplikuje väčšiu silu. Je to potrebné na fyzickú korekciu prietrže. Potom sa u pacienta môže objaviť mierna bolesť v chrbte, jedná sa však výlučne o dočasný jav..

Manuálna terapia by sa mala vždy vykonávať v spojení s fyzickou terapiou a liečbou. Školenie by sa malo vyberať individuálne pre každého pacienta, prvé triedy sa uskutočňujú pod dohľadom lekára. Z liekov sú predpisovaní pacienti na uvoľnenie svalov (relaxačné svaly), analgetiká (zastavenie bolesti) a NSAID (zmiernenie zápalu)..

Čo očakávať výsledok

Manuálna terapia stavcom zlepšuje celkový stav pacienta. Výsledky liečby sú:

 1. Čiastočné alebo úplné odstránenie bolesti;
 2. Odstránenie kŕčov v svalovej kostre chrbta a štruktúr podporujúcich chrbticu;
 3. Eliminácia zápalu v mieste vzniku prietrže;
 4. Obnovenie pohyblivosti chrbtice;
 5. Normalizácia krvného obehu, vďaka ktorej sa obnovuje zásobovanie tkanív kyslíkom a živinami.

Ak je vertebrálna kýla v nebezpečnom postavení, stlačí nervy, krvné cievy a obmedzí motorickú funkciu chrbtice, vykoná sa chirurgický zákrok a prietrž sa odstráni.

Koľko terapeutických sedení je potrebných

Liečba spinálnych hernií manuálnou terapiou je pomerne zdĺhavý proces. Lekár by mal zvoliť dĺžku liečebného cyklu individuálne.

V priemere jedna relácia manuálnej terapie trvá pol hodiny. Pri kýlach chrbtice sa požadovaný počet takýchto sedení môže líšiť v rámci 15 až 20 zákrokov.

Terapeutické sedenia sa nevykonávajú denne. Urobte si prestávku v priebehu 2-3 dní, aby sa chrbtica a svaly, ktoré ju obklopujú, mohli oddýchnuť a zotaviť sa.

Symptomatická úľava sa zvyčajne objaví po niekoľkých ošetreniach. To však neznamená, že liečba by sa mala prerušiť. Počet relácií má jasný vzťah k zložitosti klinickej situácie u konkrétneho pacienta. Dlhodobé vystavenie postihnutej oblasti vám umožňuje skonsolidovať výsledok a uistiť sa, že problémy s chrbticou už pacienta neobťažujú.

Kontraindikácie liečby

Uskutočňuje sa komplexné vyšetrenie pacienta, aby sa zistili kontraindikácie liečby. Existujú prípady, keď manuálna terapia môže nielen zlepšiť situáciu, ale tiež spôsobiť vážne poškodenie chrbtice. Táto technika spracovania je zakázaná:

 • Prítomnosť mozgových príhod, porúch obehového systému v mozgu a iných patologických stavov kardiovaskulárneho systému.
 • Oklúzia stavcov.
 • tehotenstvo Ak je žena v 2 alebo neskorších trimestroch, je manuálna liečba zakázaná.
 • Niektoré patológie centrálneho nervového systému.
 • Infekčné choroby. Najprv musíte tieto poruchy vyliečiť, a potom môžete začať s postupmi.
 • Prítomnosť nádorov rôznej lokalizácie.
 • Poranenia miechy. Manuálna terapia sa líši od terapeutických masáží svojím závažnejším účinkom na postihnutú oblasť. Ak pacient utrpel počas zasadnutia zranenia, lekár môže narušiť integritu tkanív, stimulovať opakované zranenie alebo zovretý nerv..
 • Choroby chrbtice a mozgu v anamnéze.
 • Zvýšený intrakraniálny tlak.

V takýchto prípadoch je zakázané pacientom navštíviť kanceláriu chiropraktika. Na liečenie miechovej hernie sa používajú alternatívne metódy, ktoré pomáhajú zbaviť sa novotvaru..

záver

Pre spinálnu prietrž je možné a dokonca potrebné zúčastniť sa manuálnych terapeutických sedení.

Manuálne postupy sa používajú v spojení s medikáciou a cvičením. Dĺžka liečby je v priemere do 20 relácií. Manuálna terapia má určité kontraindikácie, preto sa musí pacient pred liečbou podrobiť vyšetreniu.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Hernia disku 144 je patológia, ktorá je lokalizovaná v bedrovej chrbtici a vyznačuje sa prasknutím alebo stratou obsahu disku za jeho hranicami do medzistavcových priestorov.
Kýla krčnej chrbtice (medziobratlová hernia krčnej chrbtice, kýla medziobratlovej platničky krčnej chrbtice) je choroba, pri ktorej dochádza k prasknutiu vláknitého prstenca medzistavcovej platničky v krčnej chrbtici, v dôsledku čoho medziobratlová platnička stráca svoju funkciu..
Abdominálna kýla je pomerne časté ochorenie, ktoré sa môže vyskytnúť u akejkoľvek osoby. Je rozdelená na mnoho druhov, ktoré majú rôzne príznaky, umiestnenie, príčiny vývoja a taktiku liečby.