loader

Hlavná

Liečba

Hlavná vec o masáži prietrže lýtkovej chrbtice

Masáž je povinnou súčasťou každého liečebného cyklu prietrže medziobratlovej platničky bedrovej chrbtice. Relácie zmierňujú svalové napätie a bolesť, obnovujú výživu poškodenému disku, stimulujú imunitu, aby aktívne bojovali proti tejto chorobe.

Toto je veľmi účinná liečba prietrže. S kompetentnou terapiou, vrátane masážnych a terapeutických cvičení, je možné v 90% prípadov zastaviť degeneratívne procesy a obnoviť pôvodnú silu a elasticitu disku. A vo fáze vývoja prietrže v 70% prípadov je možné vyhnúť sa chirurgickému zákroku.

Procedúra sa vykonáva rukami alebo špeciálnymi zariadeniami. O vymenovaní kurzu rozhoduje iba lekár.

Jednotlivé masážne sedenia nemajú požadovaný účinok - výsledkom sú iba pravidelné kurzy.

Aké druhy masáže sú účinné pri lumbálnej prietrži?

Odporúčaný typ masáže závisí od príčiny patológie..

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Kompresia medzistavcových platničiek (najbežnejšia príčina)

Klasika s ťahacími prvkami

Slabosť svalov podporujúcich chrbticu

Med so spevňujúcim účinkom

Poškodenie medzistavcových platničiek osteofytmi (akútny rast na okrajoch stavcov, ktorý sa vyskytuje pri osteochondróze)

V závislosti od individuálnej vnímavosti môže lekár predpísať tieto druhy masáží:

 • segmentové,
 • bod,
 • thai,
 • švédsky,
 • masážne.

Všeobecné pravidlá masáže medzistavcovou prietržou

Nezávislá masáž je mimoriadne nežiaduca - mala by ju vykonávať iba špecializovaná osoba. Negramotné a neopatrné pohyby môžu spôsobiť nenapraviteľné poškodenie zdravia.

Postup počas exacerbácie v prítomnosti bolesti a prejavov zápalu je prísne zakázaný.

Charakteristickým rysom všetkých druhov masážnych efektov prietrže lumbálnej chrbtice je kategorický zákaz akýchkoľvek pohybov energie. Pohyby musia byť veľmi jemné, pričom je vylúčené poškodenie disku pacienta segmentmi kosti..

V 70% prípadov je bedrová hernia sprevádzaná posunom najbližších stavcov. Jednou z úloh masážneho terapeuta je prispôsobiť tieto stavce na mieste bez zhoršenia súčasného zdravotného stavu..

Ak sa objaví aj mierna bolesť, relácia sa okamžite zastaví.

Technika na vykonávanie rôznych druhov masáží

Pred vykonaním hlavných techník sa vykonáva predbežná príprava dolnej časti chrbta: ľahkým kruhovým pohybom a hladením masér zahreje pokožku a svaly tak, že počas hlavnej časti procedúry sa vyhne bolesti..

Klasická masáž

Masér vykonáva hladké hladiace pohyby, striedajú ich s miernym trením. Po zahriatí a uvoľnení svalov špecialista aplikuje prvky akupresúry a kruhového brúsenia. Potom robí pohyby zamerané na napínanie stavcov a znižovanie tlaku na postihnutý disk v bedrovej oblasti.

vákuum

Vákuová masáž sa vykonáva pomocou obyčajného skla alebo špeciálnych pneumatických plechoviek. Vzduch sa z plechovky odstráni (pneumatika sa jednoducho stlačí rukou a pinzety s horiacim vatovým tampónom sa vložia do pohára) a potom sa rýchlo umiestnia na telo pacienta.

V dôsledku vákua v nádobe sa do nej vstrebáva pokožka. Hladina absorbovanej pokožky by nemala prekročiť 2 cm.

Masér ďalej pohybuje týmito plechovkami v dolnej časti chrbta. Hlavný pohyb sa vykonáva pozdĺž chrbtice bez toho, aby sa ho dotkol. Pre ľahšie kĺzanie je na pokožku vopred nanesený olej alebo mastný krém.

Sací účinok podporuje prúdenie krvi do ošetrovanej oblasti tela, čím obnovuje výživu v poškodenom disku.

Tvorba malých modrín na hromadenej ploche (hematómy) je prirodzenou reakciou tela. Za pár dní samy zmiznú..

Med

Tento typ postupu sa vykonáva pomocou prírodného medu, do ktorého sa pridáva jedľa alebo palmový olej..

Medová masáž sa vykonáva v dvoch fázach:

Spočiatku sa pokožka zahreje pohybmi klasickej masáže.

Potom sa do prietrže aplikuje tenká vrstva medu a trie sa, kým nezhustne. Potom masér položí dlane pevne na chrbát a ostro ich odtrhne.

Okrem posilnenia svalového tkaniva a stimulácie krvného obehu pomáha medová masáž obnoviť oslabené reflexy, ktoré sa vyskytujú počas kompresie herniovým výčnelkom z nervových koreňov. Preto je predpísaný v neskorších štádiách vývoja choroby.

Video lekcie

Technika vykonávania klasickej masáže s prietržom medzistavcovej platničky od masážneho terapeuta-rehabilitológa Sveta Andreyho, ktorý hovorí o účinku terapeutickej masáže a ukazuje základné techniky.

Toto video je o medovej masáži chrbta, v ktorej autor hovorí o účinku procedúry, technike jej implementácie, prípravných a záverečných procedúrach, ktoré zvyšujú účinok masáže.

zhrnutie

Pri kýle medzistavcového disku bedrovej časti lekári dôrazne odporúčajú použitie masáže. Hlavnými podmienkami pre jeho efektívnosť je implementácia kompetentným špecialistom po dôkladnom preskúmaní a po období exacerbácie.

Je možné masírovať prietrž bedrovej chrbtice

Disková hernia lumbálneho alebo lumbosakrálneho segmentu je patologický výčnelok buničitého jadra, ktorý sa častejšie tvorí pod vplyvom zvýšenej fyzickej námahy. Jednou z účinných metód liečby patológie je masáž, ktorá sa môže vykonať po odznení akútnej fázy ochorenia..

Aké je využitie masáže chrbtice?

Väčšina ľudí zastáva názor, že manuálna terapia pomáha korigovať stavce tela a koriguje deformáciu chrbtice. Toto však nie je úplne správne vyhlásenie. Ak stĺpec obsahuje významné zmeny týkajúce sa diskov, nie je možné úplné obnovenie.

Ak je chrbtica počas masáže natiahnutá, na disky sa aplikuje podtlak. V rámci svojej činnosti sa buničité jadro postupne sťahuje späť do svojej prirodzenej polohy. V komplexe zmizne kompresia nervových procesov a bolesti vyvolané kompresiou.

Masáž herniou bedrovej chrbtice výrazne uľahčuje celkový stav a obnovuje zdravie kolóny. Vďaka relaxačnému účinku, svalovému kŕču a bolesti zmizne, mobilita postihnutej časti je normalizovaná. Zlepšuje sa držanie tela, sprievodné deformácie miznú a zvyšuje sa flexibilita..

Ak pravidelne masírujete dolnú časť chrbta, normalizuje sa prietok krvi v oblasti s výčnelkom, zlepšuje sa prísun živín na medzistavcové platničky a vylučovanie kyseliny mliečnej, ktorá sa podieľa na vývoji bolesti svalov, sa urýchli. Masáž lumbálnou prietržou pomáha pri aktivácii procesu regenerácie spojivového tkaniva v oblasti prietrže.

Ak je v chrbtici prítomná medziobratlová hernia, dochádza k poklesu sily svalov a k zníženiu amplitúdy pohybov. Silná bolesť pomáha obmedzovať pohybovú aktivitu, ktorá následne vedie k atrofii svalov. Použitie masáže môže znížiť riziko takého negatívneho účinku..

Manuálna terapia má pozitívny vplyv na celé telo: počas relácie sa zvyšuje produkcia endorfínov, čo zlepšuje náladu, zbavuje ľudí depresie a znižuje ich vystavenie stresovým situáciám..

Ako masírovať

Aby sa dosiahol maximálny terapeutický účinok a aby sa eliminovalo poškodenie, liečba by sa mala vykonávať správne:

 • používajte iba ľahké a mäkké pohyby prstov alebo dlaní;
 • vylúčiť hrbole, trhnutie, skrútenie - techniky, ktoré zvyšujú riziko bolesti a zhoršenia patológie;
 • tlak na chrbticu je zakázaný, ak sa nachádza výčnelok, manuálne techniky by sa mali vykonávať iba v paravertebrálnej zóne;
 • počas masáže je možné cítiť len uvoľnenie a upokojenie, nemala by byť prítomná bolesť alebo iné nepohodlie;
 • masírovanie nielen dolnej časti chrbta, ale aj dolných končatín, zadku, hrudnej a krčnej chrbtice - obnoví sa tým normálny krvný obeh v chrbtici, zníži sa intenzita bolesti, ku ktorej dochádza v dôsledku kompresie nervových procesov.

Čas prvej relácie je minimálny. Postupne sa predlžuje trvanie masáže.

kontraindikácie

Masáž medziobratlovou prietržovou časťou bedrového kĺbu má určité kontraindikácie, pri ktorých je manuálna terapia zakázaná a škodlivá. Obmedzenia vykonávania:

 • prítomnosť príznakov a symptómov charakteristických pre štádium exacerbácie;
 • silná bolesť a zhoršenie celkového zdravia;
 • veľký výčnelok, sekvestrácia;
 • akútne srdcové zlyhanie, hypertenzia 2 a 3 stupne;
 • zápalový proces v tele vrátane infekčnej lézie kože v oblasti nevyhnutnej masáže;
 • prítomnosť malígneho nádoru v tele - v dôsledku zvýšeného krvného obehu počas relácie je rast rakovinových buniek zrýchlený.

Terapeutická masáž pri zvýšených teplotách, počas menštruácie a počas tehotenstva nebude užitočná.

Masážne metódy

Existuje mnoho druhov masáží, ktoré sa používajú pri liečbe medzistavcových prietrží chrbta. Vo väčšine prípadov lekári predpisujú manuálnu masáž, plechovku, vákuum, hydromasáž a akupresúru.

Manuálna technika

Manuálna masáž sa vykonáva nasledovne:

 • použitím dlaní alebo vankúšikov prstov v kruhovom pohybe miesi chrbát, začínajúc od driekovej časti a končí krčnou oblasťou, po pohybe na stranu tela;
 • jemne pritlačte dlaňami na chrbát a pohybujte sa plynulo vo vertikálnom smere od bedrovej do krčka;
 • ľahké kruhové pohyby pomocou podložiek prstov hnajte najskôr doľava a potom na pravú stranu chrbta, aby sa uvoľnili svalové štruktúry;
 • Hladenie, miesenie a trenie sa potom vykonáva striedaním kruhových a priamych pohybov, pohybom rúk zo strednej časti chrbta do strán - to vám umožňuje zvýšiť krvný obeh v postihnutej oblasti, zmierniť stres a bolesť..

Pred manuálnymi manipuláciami sa na chrbát nanáša masážny olej alebo masážny krém s upokojujúcim účinkom.

Kýla a vyčnievanie miechy sú vykonávané každý deň. Pravidelnosť liečby umožňuje zlepšiť celkový zdravotný stav odstránením príznakov bolesti, obnovením pohyblivosti chrbta a svalovej sily. Zverenie liečby sa však odporúča skúsenému odborníkovi s primeranými zručnosťami..

Kombináciou manuálnej metódy s fyzickými cvičeniami môžete vytvoriť silný svalový korzet, ktorý eliminuje opakovanie choroby. Pri komplexnej terapii, fyzioterapeutických procedúrach sú predpísané lieky.

Vákuová metóda

Počas relácie sa vytvára podtlak na pokožku a hlboké tkanivá, čo pomáha zlepšovať krvný obeh, krvný obeh, trofizmus. Používajte špeciálne lekárske plechovky alebo aspirátor - prístroj, v ktorom je čerpadlo, ktoré vytvára tlak.

V brehoch sa vzduch zohrieva, po aplikácii na pokožku sa pomaly pohybujú po ošetrenej oblasti. Pri masáži pomocou aspirátora sa na pokožku aplikuje špeciálna dýza, ktorá sa tiež pohybuje po povrchu.

Hydromasážna technika

Pri masáži vo vode sa záťaž odstráni z chrbtice rýchlejšie a efektívnejšie, vďaka jemným vibračným účinkom sa uvoľnia svalové štruktúry. Toto je najúčinnejšia a najjemnejšia masážna metóda, ktorá je možná pri medziobratlových kýlach..

Zlepšuje sa výživa tkanív diskov, krvný obeh a zvýšenie krvného obehu, bolesť a obmedzenie pohyblivosti, ako aj opuch, zmiznú. Aby sa zvýšila účinnosť spôsobu, často sa hydromasáž kombinuje s podvodnou ťažbou chrbtice.

Iné techniky

Samomasáž a akupresúra nie sú o nič menej účinné pre medziobratlovú prietrž. Najnovšia technika poskytuje vytvorenie hladkého a mäkkého tlaku na body bolesti, čo pomáha uvoľňovať spazmodické svaly. Intenzita nepohodlia je znížená, ale pomocou tejto metódy nebude možné ju úplne vylúčiť.

Samomasáž je kombináciou niekoľkých techník: klasická manuálna terapia a použitie špeciálnych masážnych prístrojov. Lekári však neodporúčajú samostatné ošetrenie kýly medzistavcových platničiek. Samomasáž je prípustná iba na prevenciu degeneratívnych procesov.

Kýla nesmie mať dosah na veľkú veľkosť. V tomto prípade bude masáž neúčinná a bude potrebné chirurgické odstránenie výčnelku. Pri prvých príznakoch naznačujúcich vznik prietrže by ste mali okamžite vyhľadať lekára.

Masáž je jednou z metód liečby kýly

Liečba kýly je zdĺhavý proces a vykonáva sa rôzne v rôznych štádiách. Takže v prvej fáze, v štádiu exacerbácie, keď je hlavnou vecou zmiernenie stavu pacienta a zastavenie bolesti, sa používajú lieky:

 • analgetiká
 • nesteroidné a steroidné protizápalové lieky
 • spazmolytiká

Keď akútna perióda uplynie, začne sa hlavné liečenie, ktorého účelom je pokúsiť sa zmierniť tlak stavcov na medzistavcovej platničke, čo by zmenšilo veľkosť výčnelku. Jednou z metód takejto liečby je masáž prietrže chrbtice..

Liečebná masáž prietrže chrbtice

Princíp masážnej terapie pri vyčnievaní chrbtice je nasledovný:

 • Uvoľňuje svaly
 • Zlepšuje krvný obeh okolo poškodeného disku

Masáž vytvára priaznivý základ pre natiahnutie chrbtice, čo je možné vykonať pomocou špeciálnych fyzických cvičení. Po odstránení výsledku cvičeniami, ktoré posilňujú svaly a väzy, môžete takto fixovať chrbticu v polohe, ktorá vylučuje kompresiu nervu, a odstrániť problém výskytu bolesti pri prietrži chrbtice. A potom je nevyhnutná prevencia: denné cvičenia na udržanie svalového korzetu v dobrom stave.

Masáž chrbta pri liečbe miechy je tak účinná, ak sa používa v kombinácii s inými liečebnými metódami, najmä cvičením.

Pravidlá masáže prietrže

Pred masážou je nevyhnutná konzultácia s ošetrujúcim lekárom, pretože masážni terapeuti nemajú vždy vedomosti o špecifických vlastnostiach takej choroby, ako je kýla.

Medzistavcová kýla môže mať iné umiestnenie:

Predné (ventrálne)

Zadná (chrbtová):

 • medián
 • záchranár (vľavo a vpravo)
 • posterolateral (ľavý a pravý)
 • foraminal

Predné chrbtové výčnelky sú prakticky asymptomatické a zriedka vyžadujú liečbu. Zadné prietrže sa prejavujú iba v prípade kompresie nervu alebo miechy. Pri vykonávaní masážnej terapie musíte poznať umiestnenie nervu a inervačnej zóny.

 1. Masáž by nemala byť priamo na prietrž, ale na tú oblasť svalov, na ktorú pôsobí, snažiac sa ich čo najviac uvoľniť..
 2. Ak sa počas relácie vyskytne bolesť, postup by sa mal okamžite zastaviť.
 3. Je tiež mimoriadne opatrné uplatňovať postup na sekvestrované kýly, najmä ak už sú voľné a putujú pozdĺž medziobratlového kanála..
 4. Veľké alebo dlhodobé kýly nemusia reagovať na konzervatívne metódy liečby, ako je masáž

Recepcie a druhy masáží

Klasické masážne techniky používané pri prietrži sú univerzálne. Už sme ich preskúmali v článku Masáž na skoliózu. to:

 • hladí
 • stláčanie
 • oslabenia
 • váľanie
 • vibrácie

Tieto techniky prietrže však majú svoje vlastné nuansy:

 1. Nie je možné vyrobiť ostré intenzívne miesenie a brúsenie
 2. Mal by sa zabrániť hlbokým klikám
 3. Vibrácie sú uprednostňované skôr spojité, než prerušované nárazmi
 4. Nie je možné vyvíjať tlak na samotnú chrbticu a paravertebrálny priestor v segmente, kde sa nachádza výčnelok.
 5. Na zlepšenie kĺzania sa odporúča používať krémy a masti

Okrem klasického typu sa pre prietrž chrbtice používajú tieto typy:

 • Spot (vykonávaný prstami)
 • Baňková masáž (na zlepšenie metabolizmu v tkanivách svalov a chrbtice)
 • Niektoré druhy thajskej masáže
 • Reflexný segmentový (založený na spojení medzi segmentmi miechy a oblasťami povrchu pokožky)

Reflexná segmentová masáž

Táto posledná uvedená metóda je zaujímavá, pretože prietrž spôsobuje nielen silné bolesti chrbta, ale aj vegetatívne-viscerálne poruchy, ktoré sa prejavujú pri chorobách vnútorných orgánov a končatín. Pôsobením na určité oblasti pokožky môžete ovplyvniť určité orgány. Táto technika, trochu podobná akupunktúre, používame iba namiesto ihiel.

Reflexné zóny sú umiestnené nielen na chrbte tela, ale aj na prednej časti, takže reflexná masáž môže byť vykonaná nielen na chrbte, ale aj na bruchu..

Límcová masáž sa používa na:

 • vysoký tlak
 • neuróza
 • nespavosť
 • Narušené trofické horné končatiny

Masáž lumbosakrálnej oblasti sa vykonáva pri chorobách:

 • črevá
 • Panvové orgány
 • Dolné končatiny

Reflexné kožné zóny sa môžu vyznačovať zvýšenou bolestivosťou, preto sa pri vystupovaní chrbtice v prvých sedeniach neodporúča používať reflexnú segmentovú masáž. Naopak, niektoré metódy sa naopak domnievajú, že je veľmi efektívne používať túto metódu od prvých dní.

Kýla často vedie k bolesti a parestézii v nohách, takže nohy sa zvyčajne masírujú. Takáto terapia má nejaký priaznivý účinok na končatiny, ale nie zásadne, pretože také patológie v nohách môžu úplne zmiznúť, ak sa uskutoční komplexné ošetrenie prietrže a vylúči sa kompresia nervového koreňa..

Kontraindikácie pri masáži

Pamätajte, že masáž by sa nemala vykonávať:

 • Všetky exacerbácie akejkoľvek choroby
 • Kostná tuberkulóza a osteomyelitída
 • Zvýšená teplota
 • Hnisavé infekcie
 • Akútna renálna a hepatálna insuficiencia
 • Infarkt myokardu, zlyhanie srdca, trombóza
 • Krvné ochorenie
 • Nervové a duševné choroby

Jedna masážna procedúra pozostáva z 20 sedení, po ktorých si môžete urobiť trojmesačnú prestávku a potom liečbu opakovať.

Video: Masáž kýly chrbtice

Masáž s výčnelkom alebo prietržom bedrovej medzistavcovej platničky: možná alebo nie?

Medzi mnohými konzervatívnymi metódami liečby exacerbácií osteochondrózy, ktoré zahŕňajú vyčnievanie a herniu medzistavcových platničiek, existujú nielen metódy fyzioterapie, ale aj početné manuálne techniky. Asi najznámejšie sú manuálna terapia a masáže. Aká efektívna je správne predpísaná, správne vykonaná masáž na vyčnievanie bedrovej chrbtice? Kedy je potrebné ho predpísať pacientovi? Ktoré terapeutické faktory masáže pomáhajú stabilizovať stav a znižujú závažnosť bolesti? Kedy to bude kontraindikované?

Výčnelok na MRI.

Malo by to začať vysvetlením, prečo je masáž užitočná pre patológiu pohybového aparátu všeobecne, a najmä pre výčnelky. Ako sa však výstupok alebo vytláčanie líši od prietrže?

Rozdiely vyčnievania z hernie disku

Výčnelok sa nazýva taký defekt medzistavcovej platničky, ktorý sa vyvinul pri nadmernom tlaku, pri ktorom samotný disk zostáva neporušený, ale jeho normálne obrysy sa menia. Existuje vypuklá zóna, ktorá siaha za stavce tela, vytvára tlak na okolité mäkké tkanivo, čo spôsobuje sťažnosti a príznaky.

Kýla so stenózou.

Ak vonkajšie vrstvy disku, ktoré pozostávajú zo silných, kruhovo umiestnených vláknitých vlákien, stále nemôžu odolať tlaku v centrálnych oblastiach disku, potom sa zlomia a už nemôžu obmedzovať ďalšiu stratu vnútorných štruktúr vláknitého jadra..

Takýto výčnelok, keď sa už disk pretrhol a nie je úplným útvarom s normálnym obrysom, sa nazýva medziobratlová kýla. Z toho vyplýva jeden dôležitý záver. Neexistuje žiadna taká situácia, že najprv na rovnakom medzistavcovom disku je prietrž a potom výčnelok. Stáva sa to presne naopak: „tam, kde je tenký, zlomí sa“.

Vypuklý výčnelok a tlak na nervový koreň.

Najčastejšie výčnelok disku alebo výčnelok existuje dlho a potom pod vplyvom rozlišovacieho faktora, napríklad fyzickej námahy, sú kruhové vrstvy disku roztrhané, vytvára sa skutočná prietrž. Herniovaný disk spôsobuje, samozrejme, jasnejší klinický obraz a závažnosť symptómov ako vyčnievanie. Výčnelok je vždy primárny, so zručným zaobchádzaním je možné zabrániť jeho premene na prietrž, a teda operáciu na odstránenie prietrže. Významná pomoc pri tom poskytuje masáže. Aké sú účinky terapeutickej masáže?

Dopad na masáž

Masáž nie je iba jednoduché „hnetenie svalov“, ale celý rad aktivít, ktoré aktivujú neuroendokrinný systém, normalizujú svalový tonus, keď je oslabený a aj keď sa zvyšuje. Rozlišujú sa tri hlavné terapeutické faktory: neuroreflexné, humorálne a mechanické účinky. Aké sú tieto faktory? Tu je ich stručné hodnotenie:

 • neuro-reflexný faktor vzniká v dôsledku rytmického mechanického pôsobenia rúk odborníka. Rôzne pohyby, zmena tlaku, tempo vedie k periodickej aktivácii veľkých receptorových polí aferentnej (citlivej) impulzácie v mozgu. Aktivácia autonómneho nervového systému je spojená, čo súvisí s potrebou zmeny prietoku krvi v postihnutej oblasti. V mozgovej kôre, pri správnom a pokojnom tempe práce, sa vytvára centrum difúznej inhibície, preto je po zákroku osoba v príjemnom uvoľnení. Chce trochu spať alebo zdriemnuť.

Po spracovaní pulzu sa transformujú na motorické signály do svalov, do krvných ciev, do mäkkých tkanív, do vnútorných orgánov. Svaly obnovujú zhoršený tonus, objem krvi sa redistribuuje v cievach, eliminuje sa zápalový edém spojený s výskytom výčnelkov a prietrž;

 • humorálny faktor je spojený s uvoľňovaním špeciálnych biologicky aktívnych látok do krvi. Toto je noradrenalín, acetylcholín, histamín, bradykinín. Tieto látky, ktoré sú univerzálne, môžu pomôcť pri obnovení imunitného stavu tela a za osobitných podmienok môžu mať negatívny účinok. Prúdenie krvi do pokožky po sedení, začervenanie, pocit tepla - to je určite pozitívny efekt.

V prípade akútnej alergickej reakcie spôsobuje nadbytok toho istého histamínu silné svrbenie kože, žihľavku a Quinckeho edém. Toto je príklad toho, ako jedna látka môže na telo pôsobiť pozitívne a negatívne;

 • mechanický faktor. Fyzická práca maséra na koži, podkožnom tkanive vedie k zlepšeniu krvného obehu vo vonkajších vrstvách mäkkých tkanív, zvyšuje sa ich odolnosť voči účinkom rúk. V prípade porúch citlivosti na vedenie môže zlepšený krvný obeh niekedy obnoviť taktilnú citlivosť na bolesť.

Späť po masáži.

Koža sa čistí, v podkožnom tkanive dolnej časti chrbta sa eliminuje opuch a prebytok tepla, ktorý je spôsobovaný pohybmi a rukami maséra, podporuje tok krvi do pokožky, jej odtok z hlbokých svalov chrbta, ako aj oblasť zápalu, ktorá sa objavila pod vplyvom výčnelkov a prietrže..

Svaly s veľkou vďačnosťou reagujú na správne vykonanú masáž. Ich tón je normalizovaný, zlepšuje sa prísun krvi a odtok žíl. Z hlbokých chrbtových svalov, ktoré sú podráždené výčnelkom, prietržami a osteofytmi, sa začína odstraňovať kyselina mliečna. To zlepšuje kontraktilitu svalov, lymfatický výtok z nich, zvyšuje regeneráciu svalov..

V prípade dlhých skúseností s ochorením a zapojenia svalov do sekundárneho zápalového procesu môže správna masáž dokonca viesť k uvoľneniu svalov z procesov cicatricial-adhezíva, zvýšiť ich pevnosť pri ochabnutí alebo periférnej paralýze a parézii. S týmito výčnelkami a najmä herniovanými diskami sa vyskytujú tieto odrody pohybových porúch.

Napriek skutočnosti, že medzistavcové kĺby sú v každom jednotlivom prípade relatívne sedavé kvôli malej amplitúde, účinok rúk zlepšuje kĺbový krvný obeh a posilňuje väzivový aparát chrbtice. V súlade s tým zlepšuje žilový výtok z hlbokej fascie zadných a pozdĺžnych väzov, ktoré sú bohaté na nervové zakončenie a spôsobujú silnú bolesť s diskogénnymi komplikáciami osteochondrózy..

CT sken zdravej chrbtice a osteochondrózy.

Nesmieme zabudnúť na vytváranie nových podmienených reflexných spojení, ktoré sú spôsobené pravidelne sa opakujúcimi reláciami. Napríklad kompetentný špecialista môže použiť metódy vibrácií a mlátenia lumbosakrálnej oblasti na zvýšenie črevnej motility a navyše pomôcť pacientovi v boji proti atonickej zápche..

Masáž lumbosakrálnej zóny môže byť veľkou pomocou pri zlepšovaní krvného obehu panvových orgánov, ako aj dolných končatín. Masáž tejto zóny, okrem eliminácie bolesti pri výčnelkoch a prietržoch, sa môže prejaviť u pacientov s neaktívnym štádiom chronického ochorenia srdca - kŕčové žily. Pomáha ženám a mužom s chronickým preťažením panvy, napríklad pri benígnej hyperplázii prostaty (adenóm prostaty)..

Existujú aj ďalšie zóny bohaté na vegetatívne vlákna, ktoré možno považovať za reflexogénne. Napríklad, keď sa masíruje vyčnievajúci 7. krčný stavec, aktivuje sa reflexný účinok na srdce a dopad na oblasť 5 hrudných stavcov zlepšuje prietok krvi do žalúdka..

Je možné masírovať s výčnelkom?

Ak si prečítate toto miesto, vyšlo najavo, že masáž s výčnelkom a prietržami je nielen možná, ale aj nevyhnutná. Cieľ by však mal byť jasne definovaný. Koniec koncov, ani masáž, ani manuálna terapia nedokážu napraviť prietrž, a navyše túto chorobu radikálne vyliečiť. Prečo je tento postup predpísaný??

Účelom masáže pri komplikáciách pri osteochondróze je výrazné zlepšenie, prudké zníženie alebo odstránenie bolesti, zvýšenie amplitúdy, sila pohybov v chrbte. Preto pacient zlepšuje spánok a vo všeobecnosti kvalitu života.
Akým spôsobom dosahuje masážny terapeut toto zlepšenie? V prvom rade ide o roztiahnutie driekovej chrbtice. Špeciálne techniky zvyšujú podtlak medzi stavcom a medzistavcovým diskom v každom segmente, čo má pozitívny vplyv na výčnelok. Vláknité jadro prestáva tlačiť na vonkajšie vrstvy disku a prasknutie vláknitého prstenca, ktoré vedie k objaveniu prietrže, nastáva oveľa neskôr alebo sa vôbec nevyskytuje. Masáž pomáha predchádzať slabosti, atrofii chrbtových svalov, vrátane hlbokých svalov, ktoré začínajú lepšie vykonávať svoju funkciu. To vedie k tomu, že zdravé nohy v stojacej polohe preberajú časť záťaže a vykladajú medzistavcové platničky. Správna masáž preto zabraňuje tvorbe výčnelkov a kýly v iných segmentoch. Aké sú indikácie diskogénnych komplikácií osteochondrózy a kontraindikácií?

Indikácie a kontraindikácie

Najdôležitejšou indikáciou je absencia akútneho stavu. Masáž, rovnako ako akýkoľvek druh fyzioterapie, je indikovaná mimo štádia exacerbácie. V extrémnom prípade je možné vykonať masáž lumbosakrálnej chrbtice a chrbta od štádia úpadku exacerbácie alebo neúplnej remisie..

V tomto prípade je potrebné sa opatrne vyhnúť tlaku na medzistavcové platničky, ktoré má prietrž alebo výčnelok, a je zodpovedné za vývoj príznakov. Vo fáze remisie je možné vykonať masáž a mierne pôsobiť na príslušný stavec.

Kontraindikácie sú rôzne sprievodné ochorenia. Medzi nimi:

 • akákoľvek onkológia vrátane chorôb krvi;
 • horúčka alebo horúčka, akútna infekcia;
 • vysoký alebo nízky krvný tlak, poruchy srdcového rytmu;
 • prítomnosť nestabilnej angíny pectoris alebo zvyšku angíny pectoris;
 • intrakraniálna hypertenzia;
 • nedávny infarkt myokardu;
 • ťažká kachexia alebo vyčerpanie;
 • extrémne starý vek pacienta, riziko patologických zlomenín pri osteoporóze;
 • mentálne abnormality a choroby, ako je schizofrénia, závažné formy epilepsie;
 • prítomnosť infekčných kožných lézií, bakteriálnych aj vírusových. Toto je vezikulárny lišajník alebo herpes, streptoderma, erysipel, pustulárna infekcia, furunkulosa;
 • chronické srdce, pečeň, zlyhanie obličiek;
 • zápal kostnej drene alebo osteomyelitída, rôzne formy tuberkulózy;
 • hemofília a naopak, trombotické stavy.

Relatívnu kontraindikáciu pri masáži možno považovať za porušenie integrity pokožky v miestach expozície, ako je psoriáza a ekzém. V prípade remisie, drobných prejavov vyrážky, je masáž stále možná, ale pri exacerbácii je lepšie sa vyhnúť.

Nakoniec existujú dočasné prírodné podmienky, pri ktorých je masáž kontraindikovaná. To sa nedá urobiť počas menštruácie a počas tehotenstva.

Druhy masáží

Najčastejšie sa používa obvyklá klasická manuálna terapeutická masáž. Vykonáva sa podľa všeobecných pravidiel, počínajúc povrchovým a potom hlbokým hladením, potom sa pridajú také techniky, ako je brúsenie, miesenie, vibrácie a údery. Odkalenie, vibrácie by sa mali vykonávať opatrne, mimo oblasti vyčnievania alebo prietrže. Ide o to, aby neovplyvňovalo výčnelok a prietrž, ale okolité mäkké tkanivá, aby zmiernili zápal, znížili opuchy, obnovili svalový tonus spolu s krvným obehom..

Masáž začína robiť z krčnej zóny po chrbticu.

Klasická masáž lumbosakrálnej chrbtice a chrbta ako celku vždy vždy predchádza procedúre terapeutickej trakcie alebo trakčnej terapie. Je mimoriadne užitočné kombinovať masáž s vodoliečbou, liečebné kúpele s minerálnou vodou a vodný aerobik bez kontraindikácií. Vodné účinky navyše normalizujú tok lymfy a žilovú cirkuláciu oveľa lepšie ako hardvérové ​​metódy. Dodatočná absencia statického zaťaženia chrbtice, zatiaľ čo vo vode, znižuje tlak disku, čo prispieva k rýchlej regresii, zníženie bolesti..

Vákuová masáž prietrže a výčnelku

Vo fáze zhoršujúcej sa exacerbácie sa môže použiť vákuová masáž, ktorá vytvára podtlak v mäkkých tkanivách. Ak však masážny terapeut používa špeciálne lekárske plechovky alebo zariadenie nazývané aspirátor, musí tiež starostlivo obísť lokalizáciu výčnelku alebo prietrže. Mäkké tkanivá majú tendenciu nasledovať plechovku, pretože sú do nej vtiahnuté, pretože vytvárajú negatívny tlak. Herniový výčnelok nie je výnimkou, a hoci je spoľahlivo zakrytý oblúkami stavcov a hlbokých svalov, intenzívne vákuové vystavenie priamo v mieste výčnelku a lokalizácia prietrže môžu naopak zvýšiť príznaky..

Na záver treba povedať, že najlepšou možnosťou na uskutočnenie masážnych sedení je samozrejme pri prechode kúpeľnou liečbou. Po prvé, pacient je pod nepretržitým lekárskym dohľadom a masáž je posilnená, doplnená o potrebné fyzioterapeutické sedenia pre pacienta, plávanie, fyzioterapeutické cvičenia, chôdzu a pobyt na čerstvom vzduchu. Pacient je vyšetrený lekárom, monitorovaný krvný tlak, predpísaná strava, liečená sprievodná patológia. Táto kombinácia terapeutických faktorov umožňuje nielen zlepšenie stavu pohybového aparátu a zlepšenie kvality života, ale má priaznivý vplyv aj na celé telo..

Ak sa pacient nezávisle podrobuje liečebným a profylaktickým masážnym kurzom, mal by počítať s priemernými cenami 600 - 800 rubľov. na jedno sedenie lumbosakrálnej zóny počas 20 minút denne alebo každý druhý deň. Liečba trvá 10 až 14 dní. V prípade potreby všeobecnej masáže chrbta sa cena približuje k približne 1 000 rubľom. za reláciu, v závislosti od lekárskeho strediska, podľa kvalifikácie odborníkov.

Masáž chrbtice

Medzistavcová kýla alebo kýla chrbtice je pomerne komplikovanou patológiou muskuloskeletálneho systému, ktorá v niektorých prípadoch môže predstavovať zdravotné riziko. Vyskytuje sa veľmi často, okolo 100 ľudí zo 100 tisíc. V Rusku je diagnostikovaná takáto diagnóza každý rok takmer pol milióna ľudí..

O vlastnostiach prietrže

Medzistavcové platničky pôsobia ako tlmiče nárazov počas pohybov a prispievajú k rovnomernému rozloženiu zaťaženia stavcov. Skladá sa z vláknitého jadra, ktoré má želé podobnú želatínovú konzistenciu a rámuje ho vláknitý kruh. Vonkajšie povrchy diskov, ktoré sú v kontakte s stavcami, sú pokryté hyalínovou chrupavkou.

V medzistavcových platničkách nie sú žiadne krvné cievy a difúziou sa k nim dostávajú všetky potrebné živiny. Pre nepretržitý prísun energie a krv sú potrebné poklesy tlaku, ktoré zabezpečujú pohyby tela. Nedostatok pohybovej aktivity vedie k rozvoju degeneratívnych procesov v chrbtici a k ​​strate amortizačných vlastností diskami..

Nadmerná fyzická námaha nie je o nič menej škodlivá pre miechu - najmä zdvíhacie a nosné závažia, ostré zákruty a systematický trup. Preto do rizikovej skupiny patria administratívni pracovníci aj ľudia pracujúcich povolaní - stavitelia, sťahováci. Kýla môže byť tiež spôsobená poranením chrbta a operáciou miechy..

Kýla je vyčnievanie buničitého jadra za vláknitý kruh do miechového kanála. Hraničný prsteň sa zlomil. Príznaky tohto procesu sú rôzne, vrátane jeho úplnej neprítomnosti. Prítomnosť a závažnosť príznakov závisí od miesta prietrže.

„Obľúbené“ miesto pre vývoj herniálnych výčnelkov je spodná časť chrbta. Hlavným príznakom je bolesťový syndróm, ktorý rastie s pohybmi, najmä pri zatáčkach a nakláňaní tela. Pri zdvíhaní ťažkých predmetov sa zaznamenáva aj zvýšená bolesť. V závislosti od toho, ktorá časť chrbtice je postihnutá, sa môžu vyskytnúť ďalšie príznaky..

V bedrovej oblasti

Prietrž bedrovej chrbtice sa prejavuje bolesťou v dolnej časti chrbta, ktorá môže uvoľňovať boky, zadok alebo nohy. Okrem bolesti sú možné aj zmyslové poruchy a svalová slabosť v chrbte a nohách..

V závažných prípadoch, ak vytlačený disk stlačí miechu, vylučovací systém trpí. V dôsledku toho je močenie, defekácia narušená, u niektorých pacientov klesá alebo zmizne potencia. Zlyhanie panvových orgánov v dôsledku zovretých nervových koreňov.

Masáž vertebrálnou kýlou - typy, rysy, kontraindikácie

Miechová kýla je časté ochorenie. Ľudia sa toho snažia rôznymi spôsobmi zbaviť. Preto často vyvstáva otázka: je možné masírovať prietrž chrbtice?


Je možné masírovať prietrž chrbtice

V tomto článku sa dozviete, aké druhy masáží existujú a ako je táto alebo tá technika užitočná..

Príčiny stavovej kýly

Vertebral kýla sa nevzťahuje na choroby súvisiace s vekom a je stále viac diagnostikovaná u mladých ľudí.

Hlavné príčiny vertebrálnej prietrže:

 • Nedostatočná výživa - na udržanie normálneho stavu medzistavcových platničiek je potrebná pravidelná fyzická aktivita. Ak svaly nedostanú záťaž, výživa diskov je narušená, čo vedie k zníženiu ich sily..
 • Deformácie chrbtice - skolióza, lordóza, kyphosis.
 • Poranenia chrbtice, ťažká fyzická námaha.

Vertebrálna hernia sa často vyvíja na pozadí osteochondrózy. Preto by pacienti s takouto diagnózou mali venovať osobitnú pozornosť svojmu zdraviu a myslieť na prevenciu kvality..

Okrem hlavných dôvodov rozvoja prietrže chrbtice existujú aj sekundárne:

 • Vek, výška, pohlavie - choroba sa častejšie diagnostikuje u žien.
 • Nedostatok pohybu, zlé držanie tela, nadváha.
 • Časté podchladenie, zlé návyky, podvýživa.

Ak sú potrebné alternatívne liečby

Ak masáž a manuálna terapia nepomáhajú a prietrž prináša viac a viac nepohodlia, možno stojí za zváženie chirurgická liečba. Toto je extrémne opatrenie, keď iné spôsoby liečby nepomáhajú..

V Rusku existuje iba niekoľko kliník, ktoré vykonávajú všetky operácie podľa lekárskych štandardov, pričom zohľadňujú inovatívne metódy, medzi ktoré patrí klinika SL, ich stránky sú https://spinelife.ru. Majú príklady práce s popisom a vybranými liečebnými metódami, ale najdôležitejšou vecou sú samotní chirurgovia. Nezabudnite študovať a vybrať skúsených lekárov a objektívne zhodnotiť riziká.

Príznaky a symptómy

Zoznam symptómov vertebrálnej hernie je pomerne rozsiahly a priamo závisí od miesta patológie.

Cervikálna kýla

Ak sa pri krku objaví hernia, hlavným príznakom choroby sú časté bolesti hlavy, závraty, poruchy spánku, skoky v krvnom tlaku. Pacienta je tiež často narušený tinnitus, pocity husacích koží a pocit brnenia v rukách. Ako ochorenie progreduje, môže sa objaviť predĺžená bolesť v krku a ramenách..

Pruh

S rozvojom prietrže v oblasti hrudníka sa prejavuje nepríjemný pocit znecitlivenia, bolesť dýchania, dýchavičnosť. Nepriaznivé pocity často idú do oblasti srdca a lopatiek, čo veľmi komplikuje včasnú diagnostiku.

Bedrová hernia

Nie je ťažké rozpoznať prietrž v bedrovej oblasti narušením fyzickej aktivity. Pre pacienta je ťažké vykonávať aj malé sklony a elementárne pohyby. Ak sa opatrenia neprijmú včas, bolesť a brnenie sa šíria do dolných končatín..

Medzistavcové prietrže - odborníci v Moskve

Vyberte si spomedzi najlepších odborníkov na recenzie a najlepšiu cenu a dohodnite si stretnutie
Ortopedický chirurg

Dubinsky Artyom Igorevich

Moskva, ul. Sretenka, 9 (Capital Medical Clinic) +7
0 Napíšte vlastnú recenziu

Sychenikov Boris Anatolyevich

Moskva, ul. Avtozavodskaya, d.16, budova 2 (Klinika "Medicine 24/7")
+7

0 Napíšte vlastnú recenziu

Je možné masírovať prietrž chrbtice

V prípade nepríjemných pocitov v chrbte sa pacienti často najprv obracajú na masážnych terapeutov. Kompetentný špecialista nikdy nezačne lekárske zákroky bez lekárskeho predpisu. V niektorých prípadoch zdanlivo neškodná manipulácia môže spôsobiť vážne poškodenie zdravia.

Môžete získať presnú odpoveď na otázku, či je bezpečné masírovať prietrž chrbtice po návšteve špecialistu a podstúpiť kompletné vyšetrenie. Lekár vykoná presnú diagnózu, určí formu, štádium choroby a predpíše liečbu.

Masáž - procedúra založená na účinku na biologicky aktívne body tela. Špecialista pracuje tak jednoducho rukami, ako aj pomocou špeciálnych nástrojov (napríklad plechoviek s vákuovou masážou). Liečba sa vykonáva v kurzoch.

Účinnosť masáže vertebrálnou prietržou:

 • Obnovuje sa svalový tonus.
 • Svalové kŕče postupne prechádzajú, pacient sa vracia do aktívneho životného štýlu.
 • Krvný obeh sa zlepšuje. Bunky a tkanivá sa lepšie zásobujú živinami potrebnými pre normálne fungovanie..
 • Emocionálny stav je normalizovaný - pacienti s vertebrálnou kýlou, najmä s častými bolestivými stavmi, sú často v depresívnej nálade. Počas masáže sa uvoľňujú endorfíny, takže pacient cíti nárast pozitívnych a dobrých emócií.

Postupy techniky


Vákuová metóda je veľmi účinná na liečenie pacienta..
Masáž herniou krčnej chrbtice a inými oddeleniami je nevyhnutnou súčasťou liečby, ktorá pomáha ovplyvňovať priebeh choroby. Relácie znižujú svalový tonus, zastavujú bolesť, obnovujú výživu poškodeného disku, stimulujú imunitu v boji proti chorobe. Základné techniky:

 • klasický
 • môcť;
 • segmentový;
 • švédsky
 • liek proti bolesti;
 • med;
 • hydromasážne;
 • vákuová masáž.

kontraindikácie

Masáž je kontraindikovaná pri exacerbácii vertebrálnej prietrže. Najprv musíte dosiahnuť úľavu od syndrómu bolesti a potom pokračovať v liečebných procedúrach. Odporúča sa tiež upustiť od návštevy liečebných procedúr za nasledujúcich podmienok:

 • vysoká telesná teplota;
 • onkologické choroby;
 • vážne duševné poruchy;
 • tehotenstva;
 • skleróza ciev hlavy;
 • kŕčové žily, krvné zrazeniny;
 • dermatologické choroby a vredy na chrbte.

Medziobratlová hernia - kliniky v

Vyberte si spomedzi najlepších kliník podľa recenzií a najlepšej ceny a dohodnite si stretnutie
rodina

Klinika orientálnej medicíny "Sagan Dalí"

Moskva, ave. Mira, 79, s. 1
riga

 • Konzultácie od 1500
 • Diagnostika od 0
 • Reflexoterapia od 1000

0 Napíšte vlastnú recenziu

Klinika na ošetrenie chrbta a kĺbov №1

Moskva, Pyatnitskoye sh., 6, bldg. 1
VolokolamskayaMitino

 • Konzultácie od 1 000
 • Liečebné kurzy od 7000
 • Masáže od 1500

10 Napíšte vlastnú recenziu

Ústav tradičnej orientálnej medicíny

Moskva, Filippovskij per., 18
Arbat (FL)

 • Konzultácie od roku 1200
 • Manuálna terapia od roku 1300
 • Fyzioterapia od 700

0 Napíšte vlastnú recenziu

Zobraziť všetky kliniky v Moskve

Druhy masáží

Dnes sú v lekárňach a zdravotných strediskách pripravené ponúknuť niekoľko druhov masáží, ktoré sa líšia v technike vykonávania.

Počas akéhokoľvek typu masáže pri liečbe prietrže zaujme pacient pozíciu na bruchu. Pre lepší kontakt s pokožkou používa špecialista špeciálne krémy a oleje..

klasický

Všeobecná masáž je jedným z najpopulárnejších a cenovo najvýhodnejších postupov, ktoré sú predpísané pre stavovú kýlu. Klasická technika pomáha zbaviť sa bolesti a svalových kŕčov, obnovuje krvný obeh v postihnutej oblasti.

Základné techniky klasickej masáže:

 • „Trenie“ - masér vykonáva dlaňou krúživé pohyby, jemne tlačí na telo. Trenie zlepšuje prietok krvi v postihnutej prietrži chrbta.
 • „Hladenie“ - posuvné pohyby, používané hlavne na začiatku a na konci procedúry. Pomáha uvoľňovať a prehriať svaly.
 • „Hnetenie“ - rovnaké pohyby ako pri hladení, iba s väčšou intenzitou.
 • „Vibrácie“ - krátke trhané pohyby na zvýšenie svalového tonusu.
 • "Búchanie" - masér robí malé facky na tele pomocou pästi, lakťa alebo dlane.

Pre maximálnu účinnosť liečby sa klasická kýlová masáž predpisuje v kombinácii s fyzickou terapiou.

segmentové

Pri segmentovej masáži je expozícia iba na postihnutej oblasti. Špecialista používa bezpečnejšie jemné pohyby, takže pacient cíti minimálne nepohodlie. Segmentálna masáž sa vykonáva bez použitia špeciálnych krémov a gélov, majster je v kontakte s úplne suchou pokožkou. Techniky sú rovnaké ako pri klasickej masáži.

škvrna

Pri akupresúre sú ovplyvnené biologicky aktívne body chrbta. Špecialista používa tlakovú techniku, aby klient cítil bolesť, brnenie a nepríjemný pocit pálenia. Pocity sú takmer rovnaké ako pri akupunktúrnom postupe. Ale stojí to za to vytrvať, pretože po niekoľkých stretnutiach získate dobrý výsledok vo forme zníženia intenzity bolesti. Lisy sa striedajú s technikami klasickej masáže - vibrácie, trenie, hladenie. Ak sa počas procedúry cítite horšie, určite masážneho terapeuta upozornite.

vákuum

Jedna z najstarších a najúčinnejších masážnych metód, ktorá je známa pod názvom „konzervy“. Táto technika je v súčasnosti stále populárna pri liečbe chorôb chrbtice, ale aj prechladnutia, patológií vnútorných orgánov..

Na postup sa používajú špeciálne plechovky, ktoré absorbujú malé množstvo mäkkého tkaniva vo vnútri seba. Sklenené výrobky, ktoré sa používali pri vákuovej masáži pred niekoľkými desaťročiami, nie sú v modernej terapii veľmi populárne. Nahradili sa praktickejšie a bezpečnejšie silikónové plechovky.

Počas vákuovej masáže sa banky pravidelne pohybujú, čo vedie k zlepšeniu krvného obehu, toku lymfy a svalového tonusu. Na dosiahnutie najlepšieho účinku sa odporúča kombinovať procedúru s inými druhmi masáží..

Vákuová masáž je postup, ktorý pri nesprávnom vykonaní môže poškodiť pokožku. Preto neskúšajte svoje zdravie doma. Tento postup by sa mal vykonávať pod prísnym dohľadom odborníka. Kurz pozostáva z najmenej desiatich lekcií.

švédsky

Podľa typu účinku na pokožku sa švédska masáž podobá klasickej. Podobné pohyby - vibrácie, hladenie, hnetenie atď. Pri tejto technike sú však pohyby intenzívnejšie, čo umožňuje nielen normalizovať prietok krvi, ale aj obnoviť pružnosť svalového tkaniva..

Med

Najchutnejšou masážou v boji proti vertebrálnej hernii je med. Starodávna technika umožňuje nielen normalizovať stav pacienta, ale tiež zlepšuje fungovanie vnútorných orgánov, čistí a vyživuje pokožku..

Po prvé, špecialista zahreje pokožku hladkými pohybmi, potom zoberie malé množstvo medu a trením ho otrie na kožu. Aby prospešné prísady prenikli čo najhlbšie, sladký produkt zostáva na tele 10 až 15 minút. Potom špecialista prejde k druhej časti procedúr. Teraz sú pohyby bavlnené. Z boku to vyzerá, akoby masážny terapeut chcel rukami odstrániť lepivú hmotu z pokožky.

Aby sa výsledok vyriešil a zároveň sa zbavili zvyškov medu na chrbte, odporúča sa dodatočne vykonať hydromasáž. Ak je pacient alergický na med, je lepšie zdržať sa tohto postupu.

chladenie

Studená pomáha neutralizovať bolesť chrbta prietrž, takže ochladzovacia masáž sa stáva stále populárnejšou procedúrou. Malé plastové vrecko pojme niekoľko kociek ľadu. Ľahkými hladkými pohybmi masér vedie po povrchu chrbta. Po ukončení procedúr prechádza pulzujúca bolesť, opuchy a zápalové procesy.

Chladiaca masáž sa prakticky nepoužíva ako samostatný postup, ale slúži hlavne ako záverečná fáza pri klasických manipuláciách.

hydromasážne

Hydromasáž je nielen užitočná, ale aj veľmi príjemná procedúra, pri ktorej sa môžete nielen zbaviť bolesti vertebrálnej kýly, ale tiež vrátiť psycho-emocionálny stav späť do normálu. Náraz na svaly chrbta sa vykonáva pomocou smerovaného toku vody. To vedie k zlepšeniu krvného obehu, normalizácii motorickej aktivity kĺbov. Procedúry hojenia vody sú často kombinované s miernym rozšírením chrbtice. Pri urolitiáze je hydromasáž kontraindikovaná.

Ako na to?

Masáž bedrovou medzistavcovou kýlou sa vykonáva pomocou špeciálnych olejov, ktoré majú upokojujúci účinok a majú dobrý vplyv na proces regenerácie poškodených tkanív. Počet a intenzitu relácií určuje lekár. Masáž herniou medzistavcových platničiek sa často vykonáva spolu s fyzioterapiou, čo ovplyvňuje problémovú oblasť mnohými spôsobmi. Počas manipulácie sa dodržiavajú pravidlá:

 • jemné pohyby;
 • povinné použitie olejov;
 • nemôžete vykonávať manipulácie na mieste medzistavcovej prietrže;
 • masíruje sa oblasť okolo postihnutej oblasti;
 • končatiny sú ohnuté v závislosti od oblasti lézie.

Prevencia chorôb

Liečba vertebrálnej kýly je zdĺhavý a nákladný proces, takže je potrebné venovať všetku svoju silu prevencii kvality. Postupujte podľa jednoduchých pravidiel:

 1. Dostatočne rozložte záťaž na chrbticu - ak budete mať neustále ťažkosti s jednou rukou, časom sa vaše postavenie zhorší..
 2. Cvičte pravidelne - posilnenie svalového korzetu si vyžaduje pravidelnú prácu. Nie je potrebné vykonávať zložité silové cvičenia. Dostatok pravidelných cvičebných cvičení doma a plávanie v bazéne alebo rybníku.
 3. Správna výživa - dávajte pozor, aby vaša strava pravidelne dostávala dostatočné množstvo vápnika, bielkovín a vitamínov. Ak budete jesť málo zdravých potravín alebo často chodíte na diétu, môžete si nahradiť nedostatok zdravých látok v tele pomocou špeciálnych komplexov. Pred použitím liekov vo farmácii sa poraďte s lekárom.
 4. Sledujte telesnú hmotnosť - nadmerná váha vytvára ďalšie zaťaženie chrbtice, ktoré sa časom zmení na vážne problémy pohybového aparátu..
 5. Vedie zdravý životný štýl - zlé návyky nepriaznivo ovplyvňujú stav tela ako celku, znižujú ochranné vlastnosti a zvyšujú náchylnosť na rôzne infekcie a patológie..

Ak spozorujete rýchlu únavu alebo bolesť chrbta, neliečte sa sami. Včasná diagnóza vám umožňuje odhaliť choroby v ranom štádiu, keď sa problém dá vyriešiť konzervatívne.

Je potrebné si uvedomiť, že masáž sa nemôže používať ako jediný spôsob boja proti prietrži chrbtice. Terapeutické postupy by sa mali vykonávať v spojení s inou konzervatívnou liečbou. Iba integrovaný zodpovedný prístup dosiahne rýchle výsledky.!

Na terapeutické aj profylaktické účely sa masáž vykonáva v kurzoch. Ak si po prvých zákrokoch všimnete zníženie intenzity bolesti a zlepšenie kvality života, neznamená to, že liečba môže byť zastavená. Príznaky sa nakoniec objavia v ešte závažnejšej forme, pretože príčina ochorenia nebola odstránená..

Všeobecný opis medovej masáže chrbta a jej výhod

Masáž, pri ktorej sa dodržiava technika vykonávania, je pre telo vždy prospešná, bez ohľadu na dôvody, pre ktoré sa vykonáva. Medová masáž zvyšuje účinok akýchkoľvek masážnych pohybov.

Vďaka veľkému počtu vitamínov minerálov je možné po aplikácii medu a prieniku jeho častíc do pokožky dosiahnuť niekoľko pozitívnych aspektov:

 • zvyšuje sa prietok krvi a lymfy, čo vám umožní omladiť telo a začať regeneračné procesy;
 • je možné dosiahnuť chudnutie extrakciou lipidového tkaniva, ktorá z látok je skutočne schopná iba medu;
 • vďaka špeciálnym látkam, ktoré sa dajú nájsť iba v mede, sa deštruktívny účinok osteochondrózy na kĺby pacienta spomaľuje;
 • inhaláciou éterických olejov z medu sa môžete zbaviť psychologických problémov, ako sú problémy so spánkom, depresia a zvýšená nervozita;
 • vďaka takým postupom je možné zlepšiť bronchopulmonálnu ventiláciu, ktorá niekoľkokrát znižuje pravdepodobnosť katarálnych chorôb.

Medová masáž sa musí kombinovať s inými liečebnými postupmi, pretože iba týmto spôsobom môžete dosiahnuť maximálne výsledky. Odporúča sa kombinovať tieto postupy s príjmom vitamínového komplexu, špeciálnymi prípravkami a množstvom fyzioterapeutických postupov.

Pozor! Masáž medom nepovažujte iba za kozmetický zákrok. Jedná sa o plnohodnotnú lekársku manipuláciu, ktorá pri správnom vykonaní vám umožní zlepšiť telo a dosiahnuť pozitívny vplyv na pohybový aparát. Toto je zvlášť dôležité pre pacientov trpiacich bolesťou chrbta a trpiacich chronickými patológiami chrbta a chrbtice..

Video: „Medová masáž: poškodenie alebo úžitok?“

Môžete použiť masér?

Na prietrž chrbtice môžu byť použité rôzne masérky a môžu byť dokonca prospešné. Nekontrolované použitie však bude nielen prospešné, ale spôsobí aj škodu. Neodporúča sa používať masérky s vibráciami, pretože vibrácie môžu byť nepriamou príčinou kýly. Masáže na lisovanie určitých oblastí sú tiež zakázané, pretože pri masáži bez kvalifikácie môžu poškodiť nervové tkanivo.

Viac či menej neškodné môžu byť považované za akupunktúrne masérky. Neprinášajú však podstatné výhody. Pred použitím akéhokoľvek takého zariadenia by ste sa mali poradiť so svojím lekárom. Môže predpísať najvhodnejší masér pre kýlu chrbtice a vysvetlí vlastnosti jeho správneho použitia..

Úlohy manuálnej terapie

Lekári sa domnievajú, že masáž by mala byť zaradená do zoznamu postupov pre komplexné ošetrenie stavcovej kýly. Zvážte úlohy, ktoré by hirudoterapia mala vykonávať:

 • Obnovenie krvného obehu a zásobovanie tkanivami mikroživín.
 • Eliminácia svalovej hypertonicity.
 • Analgetický účinok.
 • Stagnujúca tekutina sa vylučuje.
 • Metabolity sa lepšie vylučujú.
 • Zápalný proces je znížený.

Úspešnosť masáže v tejto oblasti je dôsledkom profesionality masážneho terapeuta. Špecialista nebude používať tvrdé metódy ovplyvňovania, krútenia, lisovania, trhania. Podobné techniky prispievajú k komplikáciám zvierania a ochrnutia..

Manuálne techniky používané bez exacerbácie dokážu zvládnuť bolesť, posilniť celkový stav. Na profylaktické účely sa používa niekoľko druhov masáží..

Viac informácií o typoch masáží

Klasický postup sa začína hladením pozdĺž chrbta pozdĺž chrbtice a kolmo na jeho os. Pohyby plynule zrýchľujú, svalové tkanivo sa zahrieva. Chrbtica chrbtice sa nemasíruje. Potom je koža trochu zovretá a stlačená, klepanie sa začína na chrbte končekmi prstov, z dolnej časti chrbta do krčnej oblasti sa vytvára mierna vibrácia..

Takéto pohyby stimulujú metabolizmus, zlepšujú krvný obeh a pomáhajú sťahovať svaly. Problémové oblasti na chrbte sú očistené od toxínov. Končí sa miernou relaxačnou masážou..

Pri masáži plechoviek sa chrbát pred procedúrou normálneho kĺzania plechov ošetrí špeciálnym olejom. Predtým sú všetky zariadenia spálené plameňom. Takéto plechovky môžu byť umiestnené do poškodenej oblasti a po celej dĺžke chrbtice.

výcvik

Kurzy sa môžu konať doma. Budete si musieť pripraviť koberec a voľný priestor, ktorý vám umožní roztiahnuť nohy a roztiahnuť ruky. Potreba vyrovnať sa s túžbou po dobu 20-30 minút. Je dôležité pochopiť, že cvičebné a masážne techniky majú liečivé účinky a sú navrhnuté tak, aby zvyšovali pružnosť každého stavca. Cvičebnú terapiu nemôžete začať, ak:

 • exacerbácia choroby spôsobujúca silnú bolesť;
 • atakujú sa chronické choroby iných orgánov.
 • krvácanie bolo otvorené;
 • srdcové problémy.

Švédske a segmentové reflexné masáže

Švédske masážne techniky sa líšia v tom, že masér robí sériu hladkých pohybov, ktoré zahrievajú svaly a pokožku, a až potom začne hnetieť svaly. Pri tejto technike je minimálne ovplyvnená chrbtica - masér pracuje so svalovým korzetom.


Segmentová reflexná masáž je druh klasiky, ale používa špecifické techniky na diagnostiku stavu konkrétnej oblasti a jej dopadu na normalizáciu stavu. Použité techniky:

 • bodový dopad;
 • shiatsu techniky;
 • periostálna expozícia;
 • účinky spojivového tkaniva.

Široká škála techník poskytuje väčší vplyv na telo ako klasická masáž. Pri masáži používajte med, ľad, múmiu, masážny olej - všetky tieto techniky majú svoje výhody, ale mali by ich vykonávať iba špecialisti.

Medová masáž je založená na „lepení“ rúk, ktoré pomáha čistiť póry a odstraňuje toxíny z tkanív. Prostredníctvom otvorených pórov voľne prenikajú stopové prvky a bioaktívne látky z bunkového medu, dosahujú hlboké vrstvy tkanív a saturujú ich prvkami potrebnými pre výživu..

Pri medovej masáži sa znižuje závažnosť príznakov osteochondrózy, normalizuje sa prísun krvi do patologickej oblasti a lymfatická drenáž, čo prispieva k liečbe zápalu. Jedinou kontraindikáciou tohto typu masáže je alergia na včelárske výrobky..

Vystavenie krku môže mať vážne následky. Existujú kontraindikácie, pri ktorých je masáž zakázaná.

Video lekcie

Technika vykonávania klasickej masáže s prietržom medzistavcovej platničky od masážneho terapeuta-rehabilitológa Sveta Andreyho, ktorý hovorí o účinku terapeutickej masáže a ukazuje základné techniky.

Toto video je o medovej masáži chrbta, v ktorej autor hovorí o účinku procedúry, technike jej implementácie, prípravných a záverečných procedúrach, ktoré zvyšujú účinok masáže.

Pri kýle medzistavcového disku bedrovej časti lekári dôrazne odporúčajú použitie masáže. Hlavnými podmienkami pre jeho efektívnosť je implementácia kompetentným špecialistom po dôkladnom preskúmaní a po období exacerbácie.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Posledná aktualizácia: 30/04/2020Obsah článkuČo je ideálne tehotenstvo? Bez komplikácií a vyjadrených sťažností, ktoré v priemere trvajú 40 - 41 týždňov a v dôsledku ktorých sa narodí zdravé plnohodnotné dieťa..
Ochorenia pohybového ústrojenstva postihujú veľa ľudí. Vďaka technike Dr. Bubnovského možno mnohé z týchto patológií prekonať bez použitia liekov. V takom prípade musí pacient pravidelne vykonávať súbor liečebných cvičení, pre ktoré známy lekár vytvoril multifunkčný simulátor..
Jedným z najbežnejších gastrointestinálnych ochorení je hiátová prietrž. Strava s touto patológiou je povinná, pretože bez nej nie je možné znížiť frekvenciu refluxu pažeráka, eliminovať ezofagitídu a ďalšie komplikácie..
Príčina kýlyOdporúčaná masáž