loader

Hlavná

Pažerák

Masáž krku pre osteochondrózu krčnej chrbtice: typy, ako správne vykonávať

Pri osteochondróze krčnej chrbtice je masáž jednou z hlavných metód liečby. Pri vykonávaní všeobecných liečebných postupov sa posilňuje svalový korzet, zlepšuje sa krvný obeh. Klasické, akupresúrne a vákuové masážne sedenia sa odporúčajú najmä pre pacientov s cervikálnou osteochondrózou, ktorá sa prejavuje bolesťami hlavy, závratmi, skokmi v krvnom tlaku.

Je možné masírovať pomocou krčnej osteochondrózy

Je dôležité to vedieť! Lekári v šoku: „Existuje účinný a cenovo dostupný liek na bolesť kĺbov.“ Prečítajte si viac.

Doteraz neboli syntetizované žiadne lieky, ktorých podávanie by pomohlo obnoviť krčné stavce a medzistavcové platničky postihnuté osteochondrózou. Liečba je preto zameraná na zastavenie deštruktívneho degeneratívneho procesu a na zlepšenie pohody pacienta. To sa dá dosiahnuť normalizáciou prísunu živín do stavcových stavieb. Hlavné pohyby vykonávané počas masáže sa s touto úlohou efektívne vyrovnávajú:

Po masáži zmizne bolesť v krku a stuhnutosť pohybov. K tomu dochádza predovšetkým kvôli štiepeniu proteínovo-vláknitých uzlov - tesnení pod kožou. Dôvodom ich vzniku je účinok kyseliny mliečnej produkovanej pri svalových spazmoch, ktoré sú veľmi charakteristické pre cervikálnu osteochondrózu..

Účinnosť postupu

V počiatočnej fáze rozvoja krčnej osteochondrózy vám kombinácia masážnych a fyzioterapeutických cvičení umožňuje obísť sa bez liekov. Takýto výrazný terapeutický účinok je spôsobený mnohostranným dopadom postupov:

 • zníženie závažnosti bolesti;
 • relaxácia kostrových svalov krku a ramenného pletenca;
 • odstránenie tuhosti krčnej chrbtice;
 • zrýchlené vylučovanie produktov rozkladu tkanív a škodlivých minerálnych solí.

Vďaka mechanickému účinku na svaly krku sa zlepšuje cirkulácia krvi v krčnej oblasti, dopĺňajú sa zásoby živín, čo vedie k zrýchlenému regenerácii tkanív. Svalové kŕče sú eliminované, čo často spôsobuje stlačenie krvi stavcovej tepny zásobujúcej mozog a porušovanie koreňov miechy.

Indikácie pre

Masáž je indikovaná u pacientov s cervikálnou osteochondrózou akejkoľvek závažnosti. Liečebné postupy sa začínajú okamžite po odstránení akútnej bolesti v krku a chrbte hlavy a zmiernení zápalu, ktorý vznikol v dôsledku poškodenia mäkkých tkanív rastom kostí (osteofyty). Hlavné indikácie pre vykonanie masáže:

Obzvlášť sa odporúčajú liečebné postupy pri osteochondróze komplikované mozgovo-cievnou príhodou v dôsledku kompresie stavcovej artérie. Klinicky sa tento stav prejavuje závratmi, zníženou zrakovou a sluchovou ostrosťou, dýchavičnosťou, hučaním v ušiach, dvojitým zrakom.

Druhy masáží

Pri liečení osteochondrózy krčka maternice sú potrebné rôzne druhy masáže vykonávané ručne alebo pomocou špeciálneho vybavenia. Pri výbere konkrétnej techniky vertebroológ alebo neurológ zohľadňuje štádium priebehu a formu choroby, počet komplikácií, ktoré sa vyvinuli, stupeň poškodenia diskov a stavcov, závažnosť príznakov.

Klasická masáž

Toto je najbežnejší typ liečebných postupov zameraných na zmiernenie bolesti a odstránenie tuhosti. Klasická masáž sa odporúča pacientom na posilnenie svalov krku a ramenného pletenca kvôli priamemu pôsobeniu na kostrové svaly. Takýto terapeutický účinok sa dosiahne miesením, hladením, trepaním, trepaním, trením.

Počas relácie masér spracúva golierovú zónu a venuje osobitnú pozornosť zadnej časti krku. Mechanicky pôsobí na vláknité uzly tvorené vo svaloch, čo vedie k zmenšeniu ich veľkosti.

škvrna

Počas procedúry masér koná končekmi prstov v určitých biologicky aktívnych miestach. Sú umiestnené nielen v krku, ale aj na pleciach, predlaktiach, rukách. Po prvé, masážny terapeut spracuje 3 body a potom postupne zvyšuje ich počet na 10. Ak je priebeh osteochondrózy komplikovaný svalovými kŕčmi, potom rukami prejavuje odmeraný odpor..

Terapeutický účinok tejto masážnej techniky je spôsobený zvýšenou tvorbou látok v tele s liečivami proti bolesti a protizápalovými vlastnosťami. Zvyšuje sa tiež produkcia endorfínov, ktoré zlepšujú psycho-emocionálny stav človeka..

Segmentovaný reflex

Na ľudskom tele sú zóny, ktoré majú spoločnú inerváciu (zásobovanie orgánov a tkanív nervmi) pomocou diskov, stavcov a svalov. Účinok na ne preto pozitívne ovplyvňuje stav krčných stavcov. Liečbou chrbta, rúk a stehien, krvného obehu v mieche a mozgu sa zlepšujú všetky neurologické prejavy osteochondrózy, ktoré sa vyskytujú v dôsledku kompresie koreňov miechy.

vákuum

Pri vykonávaní vákuovej masáže sa používajú plastové, sklenené a niekedy bambusové plechovky. Po odstránení vzduchu sa dajú ľahko namontovať na hornú časť chrbta. V dôsledku vákua, ktoré sa vytvára v lekárskych bankách, sa krv šíri na disky, stavce, svalovo-svalový aparát. Zásoby živín sú doplňované, poškodené procesy opravy tkanív sa urýchľujú.

Na zvýšenie terapeutického účinku masér plynule posúva plechovky, vykonáva tlak, hnetie, trie, vibrácie.

Vlastná masáž

Vertebroológovia odporúčajú použitie vlastnej masáže na zníženie závažnosti všetkých príznakov osteochondrózy a na zabránenie jej opätovného výskytu. Medzi odstredivými procesmi je potrebné spracovať malé oblasti. Toto sú časti stavcov, ktoré sa ľahko cítia na zadnej strane krku..

Dokonca aj „zanedbané“ spoločné problémy môžu byť vyliečené doma! Nezabudnite to rozmazať raz denne..

Najprv sa vykonajú ľahké ťahy, hnetenie a potom intenzívne trenie, potľapkanie. Liečia sa tiež svaly umiestnené na stavcoch a bočných plochách krku..

Postačuje samo-masáž 15 minút denne na odstránenie závratov a skokov v krvnom tlaku.

Masáž valčekmi

Hladký drevený valček je najbežnejšie používaný nástroj na samomasáž. Jemne ovplyvňuje oblasti medzi spinálnymi procesmi stavcov, ako aj lokalizované za ušnicami. Valivý kolík sa valí cez pokožku, vykonáva sa ľahké poklepávanie a trenie. Na zvýšenie terapeutického účinku liečia dolnú časť chrbta (s výnimkou obličiek), hornú časť chrbta.

technické vybavenie

Takáto masáž sa vykonáva pomocou nástrojov. Často používané pneumatické zariadenie pripojené k vzduchovému kompresoru. Vytvára zvýšený a znížený tlak v dýzach, podobne ako v lekárskych bankách. V dôsledku rozdielu tlaku v krčných stavcoch sa regeneračné procesy zrýchľujú, svalový tonus sa normalizuje. Pri liečbe osteochondrózy sa používajú aj hydromasážne a vibračné masáže..

Med

Pozitívne účinky medu sa líšia v počiatočnej a konečnej fáze krčnej masáže. Spočiatku sa používa na uľahčenie posúvania rúk, ľahšie hladenie a trenie. Med postupne zhusťuje a masážny terapeut začína energetické pľuzgiere. Jeho ruky sa ťažko roztrhávajú z pokožky, takže vibrácie ovplyvňujú najhlbšie tkanivá.

Periosteal (periosteal)

Perioste (periosteum) je film spojivového tkaniva obklopujúci kosť zvonka. Je vybavený krvnými cievami a nervami, zúčastňuje sa na výžive kostného tkaniva. Jedná sa o komplexnú multifunkčnú štruktúru, a preto masáž vykonáva iba odborník s lekárskym vzdelaním, najlepšie manuálny terapeut. Postup je dosť bolestivý, ale veľmi efektívny. Tým, že masér pôsobí na periosteum rukami, eliminuje vaskulárnu kompresiu, stimuluje zvýšenie mikrocirkulácie, zvýšený príjem živín na diskoch a stavcoch..

Spojivové tkanivo

Táto masážna technika sa používa nielen v štádiu remisie, ale aj v akútnom období na odstránenie silnej bolesti. Masér pôsobí na reflexogénne zóny a napína pokožku. Vyskytuje sa podráždenie receptorov umiestnených v podkožnom tkanive, bolestivé impulzy vstupujú do centrálneho nervového systému. Reakciou tela je zvýšená tvorba endorfínov a bioaktívnych látok s analgetickým účinkom.

thai

Jedná sa o špeciálnu oblasť masáže, ktorá zdôrazňuje bodový efekt. Vykonáva sa pomocou palcov, povrchu dlaní a jeho základne, vonkajšej časti zápästia, lakťov, predlaktia, kolien a nôh, ako aj bambusových paličiek. Masér počas relácie je zameraný najmä na stav pacienta. Za týmto účelom dokonca upravuje svoje vlastné dýchanie, aby cítil zmeny v pohode pacienta. Ak sa vyskytne nepríjemný pocit, masážny terapeut znižuje intenzitu expozície alebo začína spracovávať ďalšie časti tela.

Lymfatická drenáž

Lymfatická drenážna masáž je povrchová, stredná, hlboká. Druhá možnosť sa zvyčajne používa na zápal mäkkých tkanív vyvolaný traumou mäkkých tkanív s rastom kostí. Najprv sa zastaví s drogami a potom sa pomocou lymfatickej drenážnej masáže odstráni opuch. Počas zákroku sa z krčnej chrbtice tiež rýchlo odstránia produkty rozkladu tkanív a škodlivé minerálne soli. Pacient zaznamenáva zvýšenie rozsahu pohybu, odstránenie kŕče a kliknutia pri otáčaní alebo nakláňaní hlavy.

Shiatsu masáž

Masáž Shiatsu vyžaduje špeciálne lekárske znalosti, ktoré získanie trvá niekoľko rokov. Jeho princíp je založený na prítomnosti 14 špeciálnych energetických kanálov v ľudskom tele. S osteochondrózou sa v určitých bodoch ničia. V nich energia stagnuje alebo oslabuje, čo človek pociťuje v bolestiach chrbta krku, opuchoch, stuhnutosti pohybov. Úlohou masážneho terapeuta je obnoviť integritu energetických kanálov a tým uzdraviť osteochondrózu.

Základné pravidlá vykonávania

Terapeutická účinnosť každej masáže závisí od jej správneho správania. Posledné jedlo by malo byť najmenej 2 hodiny pred zákrokom. Počas liečby je nežiaduce fajčiť alebo piť alkohol.

Pravidlá pre vykonávanie masáže krčnej osteochondrózycharakteristika
smerVšetky masážne techniky sa vykonávajú pozdĺž lymfatických ciest, nie sú však priamo ovplyvnené.
Nedostatok bolestiPočas relácie by pacient nemal mať silné nepohodlie
Jasný rytmus a tempoAby sa zvýšila vzrušivosť nervového systému, témy by mali byť rýchle, nižšie - pomalé
Striedavé trikyPrestávka medzi recepciami nie je prípustná, napríklad ihneď po hladení by mal masážny terapeut začať hnetenie

kontraindikácie

Až na zriedkavé výnimky sa masáž krčnej osteochondrózy vykonáva iba po úľave od akútnej bolesti a zápalu mäkkých tkanív. Začína sa po eliminácii kompresie osteofytmi alebo vytlačenými diskami chrbtice a koreňov miechy..

absolútny

Masážne procedúry nie sú predpísané pre pacientov s malígnymi nádormi, aneuryzmami, aterosklerózou, hematopoézou, duševnými patológiami, tuberkulózou a HIV. Tromboembolizmus, gangréna, angiitída, osteomyelitída sú tiež absolútnymi kontraindikáciami.

dočasný

Masáž sa nevykonáva na krvácanie, akútny zápalový proces, vysokú telesnú teplotu, relapsy alergií, dyspeptické poruchy, lymfadenitídu. Relatívne kontraindikácie sú akútne zlyhanie obličiek alebo kardiovaskulárneho systému.

Podobné články

Ako zabudnúť na bolesť kĺbov?

 • Bolesť kĺbov obmedzuje váš pohyb a celý život...
 • Bojíte sa nepohodlia, drvenia a systematickej bolesti...
 • Možno ste vyskúšali veľa liekov, krémov a mastí...
 • Ale súdiac podľa toho, že čítate tieto riadky, veľmi vám nepomohli...

Ortopéd Valentin Dikul však tvrdí, že existuje skutočne účinný liek na bolesť kĺbov! Prečítajte si viac >>>

Samomasáž s osteochondrózou krčnej chrbtice

Samomasáž s osteochondrózou krčnej chrbtice môže zlepšiť stav pacienta, zmierniť niektoré príznaky choroby a zabrániť vzniku komplikácií, ale malo by sa to robiť iba po konzultácii s ošetrujúcim lekárom a niekoľkokrát pod jeho kontrolou..

Najefektívnejší postup je v počiatočných štádiách choroby.

Pokusy o samoliečbu môžu viesť k rozvoju komplikácií (vrátane kompresie nervových koreňov, zvýšeného krvného tlaku, progresie ochorenia k rozvoju medzistavcovej prietrže)..

Samomasáž krku s osteochondrózou doma

Existuje niekoľko pravidiel pre masáž doma. Preto je dovolené masírovať jednou alebo oboma rukami, pacientovi sa odporúča sedieť počas zákroku, niekedy môžete masážou stojieť.

Odporúča sa používať tieto masážne techniky:

 • hladenie povrchu krku otvorenou dlaňou;
 • drhnutie postihnutej oblasti končekmi prstov;
 • hnetenie s posunom kože;
 • opatrné uchopenie;
 • ľahká pat na špičkách prstov.

Postup pozostáva z troch hlavných etáp, ktoré sú uvedené v tabuľke.

Spočíva v zohrievaní tkanív v mieste vystavenia, zvyčajne pozostáva z pretretia prednej a zadnej časti krku po chrbát hlavy, masírovania lichobežníkových svalov, kľúčnej kosti

Hlavná časť konania

Pomocou predpísaných masážnych techník od lekára

Relácia zvyčajne končí ľahkými ťahmi.

Hlavná fáza sa neodporúča začať bez prípravnej fázy.

Pri vlastnej masáži doma môžete použiť niekoľko metód.

Relaxačná masáž

Vykonáva sa opatrné hladenie chrbta na krku, ramene a goliere. Potom sa vykoná hladenie bokov krku, pacient vyhodí hlavu dozadu a masíruje prednú časť krku od dolnej čeľuste k hrudníku a trie oblasť za ušami..

Na ovplyvnenie zadnej časti krku sa môžu použiť nasledujúce masážne techniky:

 • kruhové trenie - urobené prstami, má účinok na svalovú kostru, ale nie na stavce;
 • hladenie - pohyby sa vykonávajú zhora nadol (od šije po lopatky);
 • stláčanie - vytvára okraj dlane zdola nahor, po dosiahnutí úrovne rastu vlasov zmeňte smer (smerom k ramennému kĺbu);
 • tweezing - vykonáva zdola nahor av opačnom smere, účinok sa prejavuje na hlbších tkanivách.

Na masáž prednej a bočnej strany krku je možné použiť:

 • hladenie (v smere zhora nadol, vytvorenie chrbta ruky, striedanie rúk);
 • trenie (kruhové pohyby v oblasti hrudníka končekmi prstov v smere hodinových ručičiek);
 • miesenie (vykonávajte ľahké vyladenia z ušných slučiek na plecia).

Procedúra pomáha zmierňovať napätie vo svaloch krku a posilňuje ich, bojuje proti kŕčom, bolesti, zlepšuje krvný obeh a metabolizmus v tkanivách a eliminuje opuchy. Večerná relaxačná masáž môže normalizovať spánok, zlepšiť pamäť a zmierniť bolesti hlavy.

akupresúra

Klasická masáž môže byť doplnená akupresúrou. Technika akupresúry zahŕňa vplyv na akupunktúrne body, ktoré vám umožňujú zastaviť bolesť, odstrániť kŕče a uvoľniť svaly na krku, zlepšiť krvný obeh..

Odporúčania pre postup

 1. Masáž doma sa zvyčajne odporúča 1-2 krát denne (ráno a večer)..
 2. Počas procedúry by osoba nemala mať nepríjemný pocit.
 3. Nmasírujte stavce a lymfatické uzliny.

Na masáž môžete použiť oleje, med, špeciálne masážne krémy.

Doma môžete po konzultácii s lekárom použiť aj špeciálne masážne prístroje. Je možné použiť aplikátor Kuznecov, vibromasážne zariadenie, valčekové masáže, masážne a akupunktúrne rohože..

kontraindikácie

Počas exacerbácie choroby sa neodporúča masáž, pokiaľ lekár neurčil inak.

Okrem toho môžu byť kontraindikácie:

 • prítomnosť benígnych alebo malígnych novotvarov;
 • závažné ochorenia vnútorných orgánov;
 • vaskulárne patológie;
 • kožné choroby;
 • porušenie integrity kože v mieste vystavenia;
 • osteomyelitída;
 • infekčné a zápalové procesy v tele;
 • horúčka alebo krvný tlak.

Všeobecné informácie o osteochondróze krčnej chrbtice

Medzi rizikové faktory rozvoja patológie patrí: neaktívny životný štýl, časté stresové situácie, zlá výživa, zlé držanie tela, trauma, nadmerná fyzická aktivita a nadmerná váha. Aby bola liečba účinná, mali by sa zlikvidovať..

U pacientov sa môžu vyskytnúť nasledujúce príznaky:

 • bolesť hlavy;
 • závraty;
 • zhoršená pamäť a pozornosť;
 • poškodenie sluchu a zraku;
 • bolesť v krku;
 • znecitlivenie horných končatín;
 • svalová slabosť;
 • bolesť v srdci;
 • skoky v krvnom tlaku;
 • nevoľnosť a zvracanie;
 • zmena chôdze.

Pacientovi okrem masáže a samomasáže možno predpísať aj liekovú terapiu, fyzioterapeutické metódy liečby, diétu, fyzioterapeutické cvičenia. V závažných prípadoch je nutný chirurgický zákrok.

Na prevenciu a elimináciu príznakov s existujúcou chorobou sa odporúča spať na ortopedickej matraci a vankúšoch, vzdať sa zlých návykov, upraviť hmotnosť, správne jesť, liečiť choroby včas, čo môže spôsobiť rozvoj osteochondrózy..

video

Ponúkame vám možnosť pozerať video na tému článku.

Vzdelanie: 2004-2007 "First Kiev Medical College" špecialita "Laboratórna diagnostika".

Našli ste v texte chybu? Vyberte ju a stlačte Ctrl + Enter.

Keď milenci pobozkajú, každý z nich stratí 6,4 kcal za minútu, ale zároveň si vymení takmer 300 druhov rôznych baktérií.

Pečeň je najťažší orgán v našom tele. Jej priemerná hmotnosť je 1,5 kg.

Každá osoba má nielen jedinečné odtlačky prstov, ale aj jazyk.

Zubári sa objavili relatívne nedávno. Už v 19. storočí bolo povinnosťou bežného kaderníka vytiahnuť choré zuby.

Počas kýchania naše telo úplne prestane fungovať. Aj srdce sa zastaví.

V Spojenom kráľovstve existuje zákon, podľa ktorého chirurg môže odmietnuť vykonať operáciu pacienta, ak fajčí alebo má nadváhu. Človek by sa mal vzdať zlých návykov a potom pravdepodobne nebude potrebovať chirurgický zákrok.

Ak spadnete z osla, s väčšou pravdepodobnosťou prevrátite krk, ako keď spadnete z koňa. Len sa nesnažte vyvrátiť toto tvrdenie..

Práca, ktorú človek nemá rád, je oveľa škodlivejšia pre jeho psychiku ako nedostatok práce všeobecne.

Okrem ľudí trpí prostatitídou iba jedno živé zviera na planéte Zem - psy. Naozaj naši najvernejší priatelia.

Aj keď srdce človeka nebije, potom môže ešte dlho žiť, ako nám ukázal nórsky rybár Jan Revsdal. Jeho „motor“ sa zastavil na 4 hodiny potom, čo sa rybár stratil a zaspal v snehu.

Vzdelaný človek je menej náchylný na ochorenia mozgu. Intelektuálna aktivita prispieva k tvorbe ďalšieho tkaniva na kompenzáciu choroby.

V snahe dostať pacienta von, lekári často zachádzajú príliš ďaleko. Napríklad napríklad určitý Charles Jensen v období od roku 1954 do roku 1994. prežil viac ako 900 operácií odstránenia nádoru.

Ľudský žalúdok robí dobrú prácu s cudzími predmetmi a bez lekárskeho zásahu. Je známe, že žalúdočná šťava rozpúšťa aj mince..

U 5% pacientov spôsobuje antidepresívum klomipramín orgazmus..

Naše obličky dokážu vyčistiť tri litre krvi za minútu.

Každý môže čeliť situácii, keď stratí zub. Môže ísť o rutinný postup, ktorý vykonávajú zubní lekári, alebo o následok úrazu. V každom a.

Masáž krku na osteochondrózu krčnej chrbtice a na zmiernenie napätia

Obsah článku:

U mladých ľudí sa čoraz častejšie diagnostikuje cervikálna osteochondróza. Hlavným dôvodom je sedavá práca na počítači alebo na volante. V tejto polohe sú medzistavcové platničky neustále pod silným statickým zaťažením, nedostávajú dostatok energie.

Svalnatý korzet podporujúci chrbticu je výrazne oslabený bez dostatočnej fyzickej aktivity..

Je celkom možné spomaliť rozvoj cervikálnej osteochondrózy a významne uľahčiť jej priebeh pomocou komplexných liečebných metód, z ktorých jednou je masáž.

Ako masáž pomáha pri krčnej osteochondróze

Masáž krčnej chrbtice s pravidelným výkonom môže spomaliť progresiu osteochondrózy a zabrániť exacerbáciám. Správna masáž má tieto priaznivé účinky:

 • kŕče krčných svalov sa odstránia a obnoví sa normálny tón oslabených svalov, pocit napätia zmizne;
 • z lymfatického systému je normalizovaný odtok lymfy z postihnutého ložiska;
 • zlepšuje prísun krvi (najmä kapiláry) tkanív v tejto oblasti, prácu krvných ciev zodpovedných za výživu medzistavcových platničiek;

Profesionálna masáž je obzvlášť účinná a odporúča sa v raných štádiách cervikálnej osteochondrózy, keď príznaky choroby súvisia hlavne so svalovým kŕčom. Odstránenie kŕčov vedie k čiastočnému alebo úplnému odstráneniu tlaku na veľké cievy a miechový nerv a potom k oslabeniu alebo odstráneniu príznakov spojených so zníženým prísunom krvi do mozgu:

 • bolesť hlavy a závraty;
 • mdloby náhlymi pohybmi krku;
 • hučanie v ušiach a strata sluchu;
 • pocit múch pred očami;
 • ráno opuch tváre;
 • únava a začervenanie očí bez zjavného dôvodu.
Stanovený odtok lymfy pomáha znižovať opuchy sprevádzajúce zápalový proces a znižovať tlak na korene miechy, čím eliminuje bolesť spôsobenú štipnutím.

V kombinácii s fyzickou terapiou môže masáž výrazne oneskoriť neskoré štádiá osteochondrózy.

Zlepšenie mikrocirkulácie medzistavcových platničiek, a tým aj ich výživa, spomaľuje proces ich deštrukcie. Na dosiahnutie maximálneho účinku je potrebné masáž kombinovať s uskutočniteľnými fyzickými cvičeniami, chôdzou. Muži budú môcť navyše posilňovať svoje plecia.

Kontraindikácie pre masáže krčnej osteochondrózy

Masáž krčnej goliere by sa nemala vykonávať v prípade nasledujúcich chorôb alebo stavov:

 • benígne a malígne nádory;
 • vo fáze exacerbácie osteochondrózy;
 • kýly medziobratlovej platničky;
 • infekcie a neinfekčný zápal mozgu a miechy, prítomnosť hemoragickej mŕtvice;
 • akékoľvek problémy so zrážaním krvi;
 • aneuryzmy stien krvných ciev;
 • horúčky akéhokoľvek pôvodu;
 • tromboflebitída;
 • akákoľvek infekcia v akútnom štádiu;
 • zlyhanie srdca, obličiek, pľúc;
 • hnisavé procesy v ktorejkoľvek časti tela;
 • kožné vyrážky, vredy, zápaly, podráždenie pokožky v oblasti masáže.

Pred začiatkom masáže je potrebné vykonať kompletné vyšetrenie a vyhľadať lekársku konzultáciu.

Lekár by sa mal pozrieť aj na anamnézu pacienta.

Druhy masáží pre cervikálnu osteochondrózu

Pri komplexnej liečbe osteochondrózy krčnej chrbtice sa najčastejšie používajú tieto možnosti masáže:

Klasická masáž - moderná medicína tento typ expozície považuje za jednu z metód liečby tohto ochorenia, je najbežnejšou a najúčinnejšou metódou..

Vákuová masáž sa tiež nazýva konzervovaná a vykonáva sa pomocou špeciálnej plastovej plechovky, ktorá je pripevnená k pokožke naolejovanej olejom. Expozícia vo vákuu zlepšuje metabolizmus tkanív a krvný obeh, ale významne neovplyvňuje svalový tonus..

Podobný účinok je možný so špeciálnou masérkou, ktorá reguluje úroveň tlaku vo vnútri plechovky.

Akupresúra alebo akupresúra cervikálneho goliera spočíva v stlačení v určitých bodoch, aby sa uvoľnil svalový spazmus. Táto čínska masážna technika, rovnako ako japonská, však moderné úradné lekárstvo neuznáva ako účinnú liečbu osteochondrózy. Aj keď, podľa hodnotenia, má to najlepší účinok.

Technika klasickej masáže krčnej chrbtice

Pri cervikálnej osteochondróze sa vykonáva masáž krčka-goliera, to znamená, že sa spracúva:

 • zadná časť krku;
 • ramenné opasky;
 • deltoidné svaly;
 • predná časť hrudnej kosti k druhému rebru.

Žiadne masážne pohyby by nemali spôsobiť bolesť alebo iné nepohodlie.

Pred začatím masáže musí byť pacient položený na gauči na bruchu alebo položený pri stole, brada je vytiahnutá až k hrudi, ruky sú na stole, čelo je na rukách a ramenný opasok je otvorený. Pacient musí svaly úplne uvoľniť.

Klasická masáž je založená na mechanickom pôsobení na oblasť pôsobenia prstov a dlaní..

Terapeutická klasická masáž: technika

Hladiť. Táto technika zmierňuje opuchy a eliminuje bolesť krčnej chrbtice. Vykonajte rozsiahle ťahy pozdĺž lymfy do supraclavikulárnych a axilárnych lymfatických uzlín. Ruka musí byť pevne pritlačená, ale tak, aby sa koža počas manipulácie nepohybovala. Prstami pomaly kĺzajte po pokožke.

Stláčanie. Táto technika zlepšuje výživu a regeneráciu tkanív, zvyšuje tonus svalov a tiež odstraňuje vrásky vo výstrihu. Dlaň kĺže a mierne tlačí na pokožku, je to výbežok palca a okraj dlane. Pohyby sa vykonávajú zhora nadol k ramenným kĺbom zo štvrtého hrudného stavca, ako aj k lichobežníkovému svalu pozdĺž chrbtice..

Po rozotrení. Príjem zlepšuje výživu tkanív, má najpriaznivejší kozmetický účinok na ženy a zvyšuje svalovú kontraktilitu. Trenie sa vykonáva s vankúšikmi prstov ohnutými vo falangách. Pohyb začína od spodnej časti lebky prstami, vykonáva rovné a kruhové trenie a posúva pokožku. Pohyby sú rýchlejšie a intenzívnejšie ako pri hladení, pokožka na ruke sa pohybuje.

Miesenie. Príjem zmierňuje svalové kŕče, zvyšuje pružnosť svalov, zvyšuje prietok lymfy a krvi. Na krku pozdĺž paravertebrálnych zón vykonávajte pozdĺžne hnetenie krúživými pohybmi. Pri hnetení oblasti mäkkých tkanív uchopte a potiahnite, potom bez trhania a rýchlo nestláčajte a svaly otáčajte palcom a ukazovákom.

Vibrácie zlepšujú regeneráciu tkanív. Táto technika spočíva v poklepaní pokožky prstami, rebrom alebo dnom dlane, plochými alebo zloženými. Výstrely sa vykonávajú energicky, ale šetrne. Jedna oblasť sa za normálnych okolností masíruje najviac na 10 sekúnd.

Masáž krčnej goliere si môžete masážiť sami doma, preto je užitočné to robiť každý deň, aby ste zmiernili stres.

Akupresúra krčnej chrbtice

Tento typ masáže ovplyvňuje akupunktúrne body. Ak použijete túto čínsku techniku ​​správne, bolesť zmizne, uvoľnenie napätia a svalové kŕče. Bodová štúdia na ne má relaxačný účinok a uvoľňuje zovreté nervové zakončenie.

Pacient zvyčajne cíti úľavu na samom začiatku procedúry. Krvná zásoba krčnej chrbtice sa zlepšuje, rôzne uzávery sa rýchlejšie spracúvajú.

Akupresúra na cervikálnu osteochondrózu by sa mala vykonávať výlučne podľa pokynov lekára, aby sa zmiernilo napätie a bolesť..

Technika vykonávania

Poradie akcií pri masáži:

 1. Feng Fu bod. Akupresúra začína oblasťou pod týlnym tuberkomom. Pohyby zaskrutkovania sa vykonávajú v smere hodinových ručičiek 1 minútu. Po oneskorení niekoľkých sekúnd prepnite na zoslabovacie pohyby proti smeru hodinových ručičiek.
 2. Feng chi point. Bod medzi sternocleidomastoidným svalom a týlnou kosťou by mal byť ovplyvnený 3-4 minúty so strednou silou. To povedie k oslabeniu syndrómu bolesti a uvoľneniu svalov krku..
 3. Chuntu bod. Nájdite bod na hranici medzi šiestym a siedmym stavcom na chrbte a na neho stlačte vankúš prsta po dobu 5 minút. Zlepší sa tým žilová a lymfatická drenáž z paravertebrálnych tkanív a zníži sa opuch..
 4. Bod, dzhuy. Toto je siedmy krčný stavec. Expozícia tomuto bodu má relaxačný účinok a je najlepším koncom akupresúrnej relácie..

Akupresúra sa najlepšie robí po klasickej liečbe, aby sa zlepšil pocit pohody pacienta a zvýšila sa účinnosť liečby. Spravidla vyberiete niekoľko bodov.

Masáž krku z osteochondrózy krčnej chrbtice

Účinnosť manuálnej liečby osteochondrózy krčnej chrbtice sa vysvetľuje pozitívnym vplyvom mechanických a humorálnych faktorov. Masážne procedúry môžu znížiť bolesť, zlepšiť pohyblivosť kĺbov a viesť k uvoľneniu svalového tkaniva. Môžete viesť stretnutia na špecializovaných klinikách aj doma.

Čo je osteochondróza

Podľa lekárskych štatistík sa u takmer 80% ľudí pozorujú degeneratívne-dystrofické zmeny v chrupavke chrbtice..

Existuje mnoho dôvodov osteochondrózy krčnej chrbtice, medzi nimi:

 • Oslabené svalové tkanivo chrbta;
 • Poruchy obehu;
 • Zmeny v tele súvisiace s vekom;
 • Nesprávne držanie tela a zakrivenie chrbtice;
 • zranenia
 • Nedostatok pohybu alebo tvrdej fyzickej práce;
 • Nesprávna výživa a zhoršený metabolizmus;
 • Stres, poruchy spánku a nepohodlné držanie tela počas odpočinku;
 • Časté podchladenie a infekčné choroby;
 • dedičnosť;
 • Jednotlivé vlastnosti štruktúry krku.

Masáž na osteochondrózu krčnej chrbtice sa odporúča pri pravidelnom používaní s:

 • Chronická únava, napätie a svalová slabosť;
 • Znížený celkový tón;
 • únava;
 • Častá bolesť;
 • Ochorenia krvných ciev a srdca, nervového systému, dýchacích orgánov, kože a gastrointestinálneho traktu.

Je možné masírovať deti s osteochondrózou v závislosti od indikácie a obmedzení. Relácie sú predpísané, ak má dieťa:

 • VVD;
 • Počiatočné štádium skoliózy a zhoršeného držania tela;
 • Zhoršená hormonálna rovnováha.

Symptómy a liečba choroby závisia od štádia. Najprv sa začína proces deformácie tkanív kostí a chrupavky, ktorý sa prejavuje únavou, častými zmenami nálady, bolesťou v krku a nespavosťou. V druhej fáze sa vzdialenosť medzi diskami zmenšuje a na ich povrchu sa objavujú praskliny. Príznaky: silné bolesti hlavy, bolesti na ramenách a krku, častá necitlivosť horných končatín a svalová slabosť. V tretej etape sa vytvorí prietrž diskov, deformujú sa cievy a svaly, začínajú časté závraty a migrény. V poslednom štádiu rastie kostné tkanivo, čo vedie k zovretiu nervových zakončení. Na fyzickej úrovni sa prejavuje stuhnutosť pohybov, zvyšuje sa potenie, začína sa vyvíjať hypertenzia, znižuje sa úroveň videnia a sluchu..

Liečba zvyčajne zahŕňa stravu, lieky, cvičebnú terapiu a povinné návštevy fyzioterapie.

Klasická masáž na osteochondrózu

Masážna technika pre cervikálnu osteochondrózu sa volí v závislosti od štádia vývoja patológie. V etapách 1 - 2 sa používajú hlavné masážne techniky a stláčanie a miesenie sa vykonáva s miernym vážením. V 3 etapách sú vibrácie zakázané a pri masáži komplikovanej patológie sú prípustné iba plytké hladenie a trenie bez použitia záťaže..

Pri vykonávaní terapeutickej masáže osteochondrózy krčnej chrbtice na klinikách alebo rehabilitačných centrách sa používajú dve polohy: ležanie alebo sedenie. Okrem toho možno použiť dôraz na operadlo stoličky..

Existuje niekoľko základných pravidiel na vykonávanie masáže krčnej osteochondrózy: sedenie vždy začína masírovaním svalov krčnej chrbtice. Potom pokračujte v štúdii ramenného pletenca, deltového svalu, prednej časti krku a hrudnej oblasti. Počas operácie môžete použiť masážne oleje alebo špeciálny krém na uľahčenie pohybu rúk a zabránenie poraneniam kože. Počet masážnych sedení, ktoré musíte urobiť, závisí od citlivosti, stavu krku, chorôb tretích strán a všeobecných indikácií. Kurz môže pozostávať z 10 - 20 stretnutí, ktoré sa konajú každý deň alebo každý druhý deň. Masážny čas zvyčajne nepresahuje 25 minút, s výnimkou času odpočinku.

Masážne techniky

Akákoľvek relácia začína a končí hladením. Umožňujú pripraviť pokožku a svaly na ďalšie štúdium, zmierniť príznaky opuchu a bolesti. Strávte ich končekmi prstov v smere pohybu lymfy. Počas prijímania je neprípustný posun kože a akýkoľvek silový tlak.

Trenie je zamerané na zlepšenie výživy tkanív. Kruhové, kľukaté, hrable a priamočiare pohyby sa vykonávajú prstami prstov od spodnej časti lebky. Správne brúsenie sa vykonáva s povinným posunom kože..

Stlačenie sa vykonáva na zlepšenie výživových a regeneračných procesov v tkanivách, zvýšenie svalového tonusu. Dlane by sa mali kĺzať po pokožke s malým tlakom. Master tiež počas prevádzky používa okraj dlaní a základňu palcov. Smer pohybu - od siedmeho krčného stavca k zadnej časti hlavy.

Hnetenie je zamerané na zmiernenie svalových kŕčov, zvýšenie elasticity svalov, zlepšenie pohybu telesných tekutín. Príjem spočíva v zachytení časti kože a podkožného tkaniva, naťahovaní, premiestnení a relaxácii.

Vibrácie zlepšujú metabolické a regeneračné procesy. Vykonávajú sa pomocou svetlých škrabancov na prstoch, dlaniach alebo na okraji kefy. V oblasti krku je nežiaduce vykonávať vystavenie vibráciám päsťami.

Kontraindikácie a indikácie

Terapeutická masáž sa vykonáva pri cervikorakálnej osteochondóze po konzultácii s lekárom a jej použitie vám umožňuje:

 • Zmierniť alebo úplne odstrániť bolesti, kŕče a svalové bloky;
 • Zlepšiť pohyb telesných tekutín v postihnutej oblasti;
 • Zintenzívniť regeneračné procesy;
 • Zlepšiť prísun kyslíka do tkanív;
 • Posilnite svalový korzet;
 • Zvýšenie celkového tónu;
 • Obnovte pohyblivosť chrupaviek, kĺbov a väzov.

Kontraindikácie pre osteochondrózu sú:

 • 2. a 3. stupeň hypertenzie;
 • Obdobie exacerbácie infekčných a chronických chorôb;
 • Zástava srdca;
 • Onkológia 4 stupne;
 • Zhubné a benígne formácie v študijnom odbore;
 • Zápalové procesy v oblasti štúdia a narušenie integrity pokožky;
 • Bakteriálne alebo plesňové infekcie.

Manuálna terapia osteochondrózy krčnej chrbtice je kontraindikovaná v prípade nestability krčných stavcov alebo zmeny vzdialenosti medzi nimi..

akupresúra

Akupresúra je účinok na body tela stlačením prstami, rebrom alebo dnom dlane, lakťami a dokonca aj kolenným kĺbom. Účinnosť metódy sa vysvetľuje aktiváciou reflexných zón a podráždením nervových zakončení, čo spôsobuje reakcie z centrálneho nervového systému..

Akupresúra na cervikálnu osteochondrózu môže byť upokojujúca alebo vzrušujúca. Závisí to od stupňa tlaku: pri slabej a dlhodobej relaxácii. Na stimuláciu musí byť lisovanie rýchle a silné..

Problémy s stavcami krku ovplyvňujú niekoľko kľúčových bodov:

 • I-muži sa nachádzajú nad vlasovou líniou medzi 1 a 2 stavcami. Masírujte ho po dobu asi 5 až 7 minút so silnou bolesťou alebo 2 až 3 minúty - so slabosťou, so závratmi a fotopsiou;
 • Chung-gu sa nachádza medzi 6. a 7. stavcom. Vypracováva sa nie dlhšie ako 2 minúty. Výsledok - zlepšený pohyb telových tekutín a znížená opuchy;
 • Qi-máj je v súlade s ušným kanálom za uchom. Na uvoľnenie krčných svalov použite masážny bod a štúdia pokračuje od 2 do 7 minút;
 • Tien-ju leží na okraji rastu vlasov v dutine lichobežníkového svalu od vonkajšieho okraja. Masáž pomáha zmierniť bolesti hlavy;
 • Bod VG.16 sa nachádza na vonkajšom týlnom výčnelku. Vystavenie po dobu 3 až 7 minút vedie k relaxácii svalov, centrálnemu nervovému systému, emocionálnemu stavu.

Počas akupresúry sa neodporúča vypracovať iba jeden bod, aby sa odstránili nepríjemné pocity alebo príznaky. Je potrebné vypracovať niekoľko reflexných zón, aby sa zlepšil celkový zdravotný stav a zmiernil sa prejav choroby..

Akupresúra sa používa ako jedna z účinných metód liečby masáží v kombinácii s manuálnou terapiou.

Pri osteochondróze krčnej chrbtice môže byť akupresúra použitá aj doma. Táto technika nemá takmer žiadne kontraindikácie a je vhodná na časté používanie..

Krčka lebečnej masáže

Krčka-kraniálna masáž sa vykonáva na svaly krku a hlavy, ramien a lopatiek. Dopad nastáva na svalové tkanivo a kĺby, stavce a väzivo. Účinnosť postupu sa prejavuje zlepšením krvného obehu a pružnosti tkanív, zvýšením pohyblivosti kĺbov a stavcov. Jemné pohyby maséra zmierňujú napätie, bolesť a pomáhajú relaxovať. Počas relácie sa manuálne cvičenia kombinujú s dvoma klasickými trikmi: hladením a hnetením.

Tento typ masáže sa odporúča pre:

 • bolesti hlavy;
 • úzkosť;
 • Nestabilný duševný stav;
 • Nespavosť a iné poruchy spánku;
 • Ochorenia dýchacích ciest;
 • Hormonálna nerovnováha;
 • Bolesť svalov.

Pravidelné postupy môžu eliminovať príznaky osteochondrózy, zbaviť sa kŕčov svalov a stuhnutého pohybu, zlepšiť držanie tela. Trvanie relácie zvyčajne nepresiahne 20 minút a počet procedúr jedného cyklu závisí od stupňa choroby a môže dosiahnuť až 25.

Vlastná masáž

Je pohodlnejšie vykonávať samomasáž z miesta na sedenie. Pohyby by mali byť plynulé a pomalé a počas prevádzky používajte obe ruky. Pri masáži je zakázaný náraz na chrbticu: všetky pohyby sú na pravej a ľavej strane chrbtice. Na uľahčenie posúvania rúk môžete použiť masážny olej, krém alebo krém.

Procedúra sa začína hladením, pohybom od vlasovej línie k pleciam. Intenzita sa časom zvyšuje. Potom sa pravá ruka položí na ľavé rameno a hlava sa otočí na pravú stranu. Pravou rukou sa vykonáva pomalé a hlboké hladenie od stavcov po rameno po dobu asi 5 minút. Cvičenie sa opakuje pre opačnú uhlopriečku. Potom začnú brúsiť. Príjem sa vykonáva iba špičkami prstov a pohyby môžu byť priame, kruhové alebo zvlnené. Aby sa zlepšil prietok krvi a metabolické procesy, trvanie podávania by malo byť od 2 do 4 minút.

Po mletí sa uskutoční miesenie. Mal by byť intenzívnejší a pôsobiť na podkožné tkanivo. Jeho cieľom je zvýšiť svalový tonus, elasticitu tkanív, zlepšiť pohyb telesných tekutín a normalizovať krvný tlak. Zapojte sa pri snímaní končekov prstov a spodnej časti dlane. Štúdia sa vykonáva na krku a ramenách asi 3 minúty pre každú oblasť.

Ukončite zasadnutie jemným hladením a potom sa odporúča trochu oddychovať.

Technika pre chrbát krku

Táto technika samomasáže umožňuje sedenie v dvoch etapách. Prvý z nich je:

 • Hladiť. Oboma rukami prechádzajú cez povrch krku od vlasovej línie;
 • Stláčanie. Hrana dlaní sa odoberie zdola smerom k vlasovej línii a od nej k pleciam;
 • Trenie. Masáž prebieha kruhovým pohybom. Na chrbte hlavy prechádza z jedného ušného boltca do druhého. Bodkovaná masáž trením v strednej oblasti bez ovplyvnenia stavcov;
 • Brúsenie podobné štiepaniu. Táto technika sa vyznačuje zachytením kože a podkožného svalu všetkými prstami. Vykonáva sa zdola nahor a dozadu niekoľkokrát.

Druhou fázou je hlboké a intenzívne hladenie pokožky dvoma rukami. Pohyby sú smerované od zadnej časti hlavy k hornému okraju lopatky. Trvanie štúdie je od 2 do 5 minút. Môžete použiť celý povrch dlane, ako aj okraj a spodok kefy.

Technika prednej časti krku

Smer pohybu pri štúdiu tejto oblasti je od brady po kľúčnú kosť. Masáž sa začína hladením, potom sa pomaly pohybuje ľavou dlaňou na ľavej strane a pravou - na pravej strane. Prejdite na brúsenie, počas ktorého použite vonkajší alebo vnútorný povrch dlane. Práce na spodnej časti z jedného ušného boltca do druhého av opačnom smere. Pektorálny-klavikulárno-mastoidný sval sa masíruje končekmi prstov. Pohyby môžu byť buď priame alebo kruhové a vlnové. Okolo svalu a za uchom minúť najviac štyrikrát. Ukončite reláciu jemnými ťahmi.

Používanie masérov

Použitie masážnych prístrojov na liečbu osteochondrózy krčnej chrbtice pomáha aktivovať metabolizmus, zmierňovať opuchy, normalizovať neuroreflexné reakcie a zlepšovať pohyb telesných tekutín..

Masážne prístroje môžu byť elektrické a mechanické a ich použitie závisí od typu a schopností:

 • Infračervené žiarenie sa používa na zmiernenie bolesti pri spazme a na normalizáciu prietoku krvi. Masér pôsobí na postihnutú oblasť pôsobením tepla a masážna procedúra sa ukončí, keď sa vyskytne mierny pocit pálenia;
 • Masážne valčeky sa používajú na mechanické štúdium svalov krku a chrbta. Sú ľahko použiteľné, pomáhajú zmierniť opuchy, bolesť, zvieranie a kŕče;
 • Aplikátory Kuznetsova sú zariadenia na pasívnu masáž. Zlepšujú krvný obeh a zvyšujú tonus svalov, zlepšujú držanie tela;
 • Elektrické valčekové masérky pôsobia na krčné svaly rovnako ako ručné, ale umožňujú vám nastaviť silu a amplitúdu vibrácií. Expozícia stavcov je zakázaná.

Masážne masáže pomocou masážnych prístrojov sa uskutočňujú podľa odporúčaní ošetrujúceho lekára a trvanie štúdie závisí od typu prístroja, oblasti vplyvu a bolesti..

Použitie masáže pri liečbe osteochondrózy pomáha nielen zmierňovať nepríjemné príznaky, ale tiež zlepšuje celkový stav. Pravidelné postupy majú pozitívny vplyv na držanie tela, svalový tonus, činnosť vnútorných orgánov a systémov. Použitie manuálnej liečby osteochondrózy krčnej chrbtice zmierňuje nervové napätie a zlepšuje spánok, čo je dôležité pre psychológiu pacienta. Trvanie a frekvencia kurzu sa volí vždy individuálne a závisí od štádia choroby, prítomnosti vonkajších chronických procesov, obmedzení a vnímavosti, veku a dokonca aj pohlavia. Samoobslužná masáž na osteochondrózu je neprijateľná: nesprávne zvolené postupy môžu zhoršiť stav a spôsobiť rýchly vývoj ochorenia..

Masáž na osteochondrózu krčnej chrbtice

Osteochondróza krčnej chrbtice naznačuje chronický priebeh s pravidelnými exacerbáciami symptomatického obrazu..

Ich frekvencia a závažnosť je určená stupňom deštrukčných zmien v medzistavcových platničkách, väzoch a kĺboch..

Terapia sa vyberá individuálne.

Zvyčajne je to zložité a jednou z hlavných mier je terapeutická masáž.

Budeme sa dozvedieť, ako to pomáha a ako sa to vykonáva - viac o tom neskôr v článku..

Čo je to osteochondróza krku?

Hlavnou príčinou osteochondrózy je neaktívny životný štýl, dlhý pobyt pri počítači alebo volante automobilu, v dôsledku čoho sú medzistavcové platničky vystavené veľkému zaťaženiu..

Situáciu zhoršuje skutočnosť, že u mnohých ľudí je svalový korzet podporujúci chrbticu oslabený. To všetko dohromady a vedie k osteochondróze určitých oblastí chrbtice.

Najbežnejšou v tomto prípade je osteochondróza krčnej chrbtice, ktorá vyvoláva množstvo nepríjemných symptómov. Navrhuje určité zmeny v tele: cievy zodpovedné za prísun krvi do mozgu sú stlačené, spazmy krčných svalov sú stlačené, korene miechy sú stlačené, čo vyvoláva zápal v mäkkých tkanivách.

Toto ochorenie je chronické, a preto je úplne nemožné sa ho zbaviť. Môžete však dosiahnuť pretrvávajúcu remisiu a eliminovať nepríjemné príznaky. Preto je potrebná správna komplexná terapia a masáž je jedným z dôležitých opatrení..

Výhody masáže pre pohybový aparát

Pravidelná masáž krku pomáha pacientovi zmierňovať stav, spomaľuje rozvoj choroby a minimalizuje alebo úplne eliminuje bolesť.

Jeho účinok pri osteochondróze krčnej chrbtice je nasledujúci:

 • Masáž zmierňuje svalové kŕče, obnovuje ich tón, ak sú oslabené.
 • Normalizuje prietok lymfy v postihnutej oblasti, ktorý je narušený zápalom.
 • Zlepšuje krvný obeh v tkanivách zodpovedných za výživu medzistavcových platničiek.
 • Pomáha znižovať tlak na veľké cievy, ktoré sú zodpovedné za výživu mozgu a nervov prechádzajúcich v tejto oblasti.
 • Zmierňuje opuchy v postihnutých oblastiach spojených so zápalovým procesom, znižuje zovretie koreňov miechy, čo je jednou z hlavných príčin bolesti.
 • Posilňuje svalovú kostru.
 • Pomáha pri úľave od bolesti hlavy, krku, ramien, ramien.
 • Stabilizuje stav nervovej sústavy a celkovú pohodu pacientov.

Aby sa dosiahol trvalý výsledok, masáž by sa mala vykonávať v priebehu 10 - 12 procedúr.

Využitie masáže na osteochondrózu krčnej chrbtice

Upozorňujeme, že masáž nie je nezávislou metódou liečby osteochondrózy krčnej chrbtice. Neobnovuje medzistavcové platničky a nezvyšuje vzdialenosť medzi stavcami. Sama osebe nezbavuje akútnu bolesť. V kombinácii s inými liečebnými opatreniami je však schopný dosiahnuť úžasné výsledky. Obzvlášť dobré je kombinovať s fyzickou terapiou.

Masáž pomáha uvoľňovať ťažkosti vo svaloch, umožňuje im čo najviac relaxovať a tým odstraňuje kŕče. Zlepšuje krvný obeh a prietok lymfy, pomáha zmierniť zápal. Napriek tomu, že postupnosť akcií pri takejto masáži je štandardná, má svoje vlastné špecifiká, preto je potrebné, aby ju vykonal špecialista..

Masáž prinesie maximálnu účinnosť v skorých štádiách ochorenia, keď sa začne vyvíjať preťaženie svalov. S včasným začiatkom liečby môžete zastaviť ďalší vývoj choroby. V neskorších fázach, keď už začali zmeny a rast kostí, bude účinnosť metódy nižšia a prinesie iba miernu úľavu..

Je potrebné zvážiť prítomnosť kontraindikácií pri masáži. Preto sa neodporúča vykonávať pri syndróme akútnej bolesti - radiálne, pretože v takom prípade môže akékoľvek podráždenie nervu situáciu len zhoršiť. Môžete sa uchýliť k masáži v subakútnych a zotavovacích obdobiach choroby.

Okrem toho, bez súhlasu lekára, nie je potrebné hernie masírovať. Faktom je, že nie pri všetkých typoch prietrží bude pacient normálne tolerovať tento spôsob liečby. Hĺbkové miesenie je navyše kontraindikované pri kýloch a tiež je zakázané masírovať chrbticu.

Okrem toho existujú všeobecné kontraindikácie, ktoré zahŕňajú nasledujúce:

 • Hnisavé a zápalové procesy v tele;
 • Onkologické choroby;
 • Poškodenie obličiek alebo pečene;
 • hypertenzia;
 • Infekčné choroby chrbtice, mozgu a miechy;
 • Porucha zrážania krvi;
 • tromboflebitída;
 • Aneuryzmy cievnych stien;
 • Akékoľvek poškodenie kože v exponovanej oblasti;
 • Exacerbácia neuropsychiatrických porúch.

V každom prípade by rozhodnutie o vhodnosti masáže pre cervikálnu osteochondrózu mal urobiť lekár.

Masáž na liečbu osteochondrózy krčnej chrbtice: technika

Na liečenie cervikálnej osteochondrózy sa môžu použiť rôzne typy masáží. Výber špecifickej techniky je určený prejavmi choroby, prítomnosťou sprievodných stavov, indikáciami a kontraindikáciami..

Klasická masáž

Klasická alebo tradičná masáž pomáha pri úľave od bolesti, uvoľňuje a posilňuje svalovú kostru, predlžuje dobu remisie.

V akútnych obdobiach sa vykonáva nepriamo, to znamená, že sa vyskytuje v tých oblastiach, ktoré sú reflexne spojené s postihnutými segmentmi. Táto technika zahŕňa hladenie, trenie, údery, miesenie, tras, odporujúce pohyby.

Podobné techniky sú implementované na krku, golierovej oblasti, ramenách, za oblasťou ucha. Pacient môže byť v polohe na sedenie alebo ležanie, ak má často závraty alebo je pre neho ťažké udržať hlavu vzpriamene po dlhú dobu..

Klasická masážna technika je nasledovná:

 1. Procedúra sa začína mŕtvicami, ktoré pomáhajú zahriať svaly a pokožku. Pohyby sa robia po povrchu dlane a potom sa dlaň otočí o hranu.
 2. Ďalším trikom sú kliky. Zahŕňa pomalé pohyby chrbta k hlave, zatiaľ čo pokožka je aktívne stlačená. Okraje dlaní sú umiestnené cez krk. Ruky maséra sa potom presunú do oblasti goliera a krku a držia sa v dvoch smeroch od línie chrbtice..
 3. Potom kapitán pokračuje v brúsení. Držia sa zloženými prstami, ktoré zapadajú pozdĺž línie chrbtice a po jej boku na krku, smerom dozadu od hlavy. Oblasť goliera sa trie o okraj dlaní. Táto technika umožňuje pripraviť svaly na ďalšiu expozíciu, ktorá bude hlbšia a intenzívnejšia..
 4. Hnetacia fáza je veľmi ťažká a dlhá. Vykonáva sa pomocou „klieští“ z rúk, ktoré zachytávajú sval. Príliš veľa na ohýbanie a kompresiu kože nestojí za to.
 5. Na konci sa vykonajú vibračné pohyby a bití pomocou rebier dlaní. V tomto bode je dôležitá vysoká rýchlosť..

Video: "Ako masírovať krčka maternicovou osteochondrózou?"

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Difúzia chrbtice

Pažerák
Medzistavcový výčnelok disku (alebo výčnelok disku) je choroba, ktorá sa prejavuje ako výčnelok disku za chrbticou. Je sprevádzaná bolesťou, zhoršeným prísunom živín, zhoršením prísunu krvi do pohybového aparátu..
Koncepcia vyčnievania diskov krčnej chrbtice znamená vyčnievanie medzistavcových chrupaviek, ku ktorému dochádza v dôsledku deformácie chrupavkových diskov umiestnených medzi stavcami, ktoré nie sú sprevádzané úplným zničením vláknitého prstenca.
Hiátová prietrž alebo hiátová prietrž (HAP) je patologická zmena, ktorá je spôsobená prienikom žalúdka cez bránicu cez pažerák do oblasti hrudníka.