loader

Hlavná

Liečba

Hlavné masážne techniky prietrže lumbálnej chrbtice

Masáž je dôležitou súčasťou liečby prietrže vytvorenej v bedrovej oblasti. Po niekoľkých reláciách liečebných procedúr sa zlepšuje pohoda pacienta, znižuje sa závažnosť syndrómu bolesti a ustupuje zápalový edém. Analgetický účinok miesenia a mletia je vysvetlený relaxáciou kostrových svalov, elimináciou kompresie koreňov miechy. Ak sa používa prietrž bedrovej chrbtice, klasická, akupresúra alebo masáž môže.

Prečo je potrebná masáž

Je dôležité to vedieť! Lekári v šoku: „Existuje účinný a cenovo dostupný liek na bolesť kĺbov.“ Prečítajte si viac.

Ak stavce a medzistavcové platničky prešli vážnym zničením, potom masáž nepomôže obnoviť ich integritu a silu. S miernym zničením a malými veľkosťami herniálneho výčnelku postupy značne zlepšia stav stavcových segmentov..

Účelom masážnych procedúr pre lumbálnu prietržLiečebné účinky
Zmenšenie veľkosti herniálneho výčnelkuZvýšením vzdialenosti medzi stavcami v disku sa vytvorí podtlak dostatočný na vtiahnutie vláknitého prstenca do disku.
Prevencia relapsuEliminácia dislokácie diskov sa stáva dobrou prevenciou kompresie koreňov miechy a krvných ciev, vzniku bolestivých symptómov

Po intenzívnom trení, hnetení, poklepaní masér robí pohyby ruky, ktoré majú sedatívny účinok. Zároveň bolesť ustupuje, stuhnutosť pohybov, pocit únavy zmizne. Okrem fyzického nepohodlia je vylúčená aj psychologická situácia, ktorá je dôležitá pre bedrovú prietrž. Osoba, ktorá je v stave očakávania ostrej akútnej bolesti chrbta, sa uvoľní. Preto sa masáž často predpisuje pacientom so zvýšenou úzkosťou, neurózou, psychoemocionálnou nestabilitou..

Masážna účinnosť

V procese zväčšenia prietrže sa sila svalov postupne znižuje, na strane lézií diskov dochádza k obmedzeniu pohybov. Hlavnými príznakmi patológie sú bolestivosť dolnej časti chrbta, „bolesti chrbta“, zhoršenie citlivosti, oslabenie reflexov. Potom nastáva svalová atrofia, rozvoj diskogénnej myelopatie, radikulárneho syndrómu.

Vykonávanie masážnych opatrení vám umožňuje zabrániť progresii patológie, jej šíreniu do zdravej chrupavky, kostného tkaniva. Stáva sa to z dôvodu komplexného účinku terapeutických opatrení na disky, stavce, väzy a šľachy:

 • urýchliť krvný obeh, odstrániť nedostatok živín a kyslíka, ktorý je potrebný na regeneráciu všetkých štruktúr spojivového tkaniva;
 • eliminácia zápalového edému, ktorý sa vytvára v reakcii na porušenie citlivých nervových zakončení, ich poškodenie;
 • eliminácia svalových kŕčov spôsobených kompresiou koreňov miechy, aby sa obmedzila pohyblivosť bedrovej chrbtice;
 • zrýchlenie regeneračných procesov v chrupavkových medzistavcových platničkách v dôsledku normalizácie metabolizmu, trofizmu;
 • posilnenie svalového korzetu celého chrbta, aby sa stabilizovali stavce segmentov, čím sa zabráni ich posunutiu.

Dokonca aj po jednej relácii si pacient všimne zníženie závažnosti klinických prejavov. Liečebné procedúry zvyšujú účinnosť liekov proti bolesti, laserovej terapie, magnetoterapie, terapie rázovými vlnami, fyzioterapie a gymnastiky, jogy, plávania, vodného aerobiku.

Indikácie pre

Dôvodom rozvoja osteochondrózy a ďalšej tvorby herniálneho výčnelku je intenzívny športový tréning, nadmerné cvičenie. Po konzervatívnej liečbe sa stav pacientov zlepší, ale nie sú schopní viesť sedavý spôsob života v prevencii. Neurológovia odporúčajú navštíviť masážnu miestnosť 5 až 10 krát za štvrťrok. Tým sa výrazne zníži riziko vyčnievania, tvorby kýly. Masážne aktivity sa predpisujú pacientom aj v nasledujúcich prípadoch:

 • v počiatočnej fáze tvorby prietrže, ktorá sa vyznačuje pocitmi oslabených chrbtových svalov, pálením, bolestivosťou, zmenami citlivosti;
 • zvýšiť účinnosť konzervatívnej liečby, najmä na pozadí dlhodobého nedostatku zlepšení;
 • obnoviť mäkké tkanivá, svaly, väzivo, šľachy po dlhodobom porušovaní miechy, poškodení trofizmu a inervácii.

Masáž sa odporúča najmä po operácii - odstránenie prietrže, často spolu s ireverzibilným poškodením medzistavcových platničiek.

Vďaka niekoľkým sedeniam sa rehabilitačné obdobie skracuje, človek sa rýchlo vracia k aktívnemu životnému štýlu. Komplexný pozitívny účinok masážnych opatrení pomáha predchádzať mnohým nežiaducim následkom, ktoré sa vyskytujú po odstránení bedrovej kýly stavcov.

Všeobecné pravidlá masáže

Pri lekárskych procedúrach by ste sa mali obrátiť na skúseného masážneho terapeuta s lekárskym zázemím, ktorý má dobré znalosti v patogenéze, symptómoch a základných princípoch terapie dislokácie disku. Pri masáži dodržiava nasledujúce pravidlá:

 • Nepoužíva šokové techniky, ktoré môžu spôsobiť recidívu;
 • nevyvíja mechanický tlak na stavce, ale iba na paravertebrálne zóny;
 • aplikuje pohyby, ktoré majú relaxačný, upokojujúci, tonizujúci účinok;
 • zastaví manipuláciu s rukou v prípade akýchkoľvek nepríjemných ťažkostí.

Masér ovplyvňuje nielen dolnú časť chrbta, ale aj celú chrbticu, stehná, zadok. Pri zníženej citlivosti sú nohy nevyhnutne spracované, oblasť členku.

Technika na vykonávanie rôznych druhov masáží

Pri výbere masážnej techniky neurológ berie do úvahy štádium patológie, závažnosť symptómov, celkový zdravotný stav pacienta. Keď sa jeho pohoda zlepšuje, je možné použiť ďalšie programy s intenzívnejším účinkom na spodnú časť chrbta..

klasický

Dokonca aj „zanedbané“ spoločné problémy môžu byť vyliečené doma! Nezabudnite to rozmazať raz denne..

Výhodami klasickej masáže sú ľahká implementácia, vysoký klinický efekt so širokou základňou dôkazov. Chiropraktici ho používajú pred roztiahnutím chrbtice na zväčšenie vzdialenosti medzi stavcami. Klasická masáž je dobre kombinovaná so všetkými fyzioterapeutickými procedúrami, fyzioterapeutickými cvičeniami a gymnastikou..

Počas relácií pacient zvyčajne leží na bruchu alebo sedí na gauči. Počas procedúry masér používa hladenie, trenie, miesenie a vibračné pohyby, aby uvoľnil svaly chrbta a obnovil normálny krvný obeh..

vákuum

Vákuová masáž môže byť hardvérová aj manuálna. V druhom prípade sa používajú sklenené alebo plastové nádoby, z ktorých sa vylučuje vzduch. To zaisťuje pevné „nasávanie“ malých nádob na spodnú časť chrbta. Pod vplyvom vákua sa normalizuje krvný obeh a mikrocirkulácia, uvoľňujú sa kostrové svaly, produkty rozkladu tkanív sa rýchlejšie odvádzajú. Aby sa zvýšila účinnosť opatrení, masér plynule posúva plechovky, konajúc v určitých bodoch.

Med

Medové procedúry sú určené na obnovenie trofizmu (výživa tkanív), inerváciu, odstránenie zvyškových účinkov. Používajú sa počas rehabilitačného obdobia po konzervatívnej alebo chirurgickej liečbe. Vďaka nim je regenerácia stavcov a zlepšenie ich fungovania omnoho rýchlejšia.

Masér rovnomerne rozloží tenkú vrstvu medu na spodnej časti chrbta a potom naň začne hladiť. Postupne sa zvyšuje intenzita expozície, objavuje sa lokálne dráždivý, rušivý, otepľovací a analgetický účinok postupu..

segmentové

Na rozdiel od klasickej masáže pri segmentácii pôsobí špecialista na paravertebrálne zóny, v ktorých sa nachádzajú korene miechy. Počas relácie sa používajú aj menej intenzívne pohyby (hladenie, trenie, miesenie), aby nevyvolávali bolestivé pocity. Segmentovaná masážna technika zlepšuje stav stavcových stavieb, orgánov kardiovaskulárneho, respiračného systému.

škvrna

Toto je názov terapeutickej udalosti, počas ktorej masážny terapeut pôsobí na biologicky aktívne body indexom, prostredím a palcami. Počas akupresúry sa môžu vyskytnúť bolestivé pocity, ktoré vám umožňujú zistiť spazmodické svaly. Potom sa zníži intenzita pohybov, ale postup sa nezastaví.

švédsky

Táto masážna technika sa používa skôr na prevenciu ako na liečbu. Zvyšuje pevnosť a elasticitu väzov, svalov, šliach, zlepšuje prietok krvi. Pri ošetrení bedrovej oblasti masér intenzívne ovplyvňuje mäkké tkanivá nachádzajúce sa v blízkosti chrbtice. Najskôr sa používajú jemné, jemné pohyby na prípravu pacienta na silné trenie a vibrácie..

hydromasážne

Procedúra sa vykonáva vo vani naplnenej teplou vodou. Gidromasáž sa vyznačuje šetrným účinkom na disky, stavce, svaly, bez vzhľadu bolesti. Špecialista riadi prúd vody súčasne so vzduchovými tryskami alebo v určitom poradí. Táto masážna technika je indikovaná u pacientov s bedrovou prietržou komplikovanou neurologickými poruchami..

kontraindikácie

Masážne procedúry pre lumbálnu prietrž sa používajú až po zastavení silnej bolesti a akútneho zápalu. Absolútnymi kontraindikáciami sú zvýšená telesná teplota, dýchacie cesty, črevá, urogenitálne infekcie, kožné patológie. Je zakázané vykonávať postupy počas tehotenstva, kardiovaskulárne choroby.

Podobné články

Ako zabudnúť na bolesť kĺbov?

 • Bolesť kĺbov obmedzuje váš pohyb a celý život...
 • Bojíte sa nepohodlia, drvenia a systematickej bolesti...
 • Možno ste vyskúšali veľa liekov, krémov a mastí...
 • Ale súdiac podľa toho, že čítate tieto riadky, veľmi vám nepomohli...

Ortopéd Valentin Dikul však tvrdí, že existuje skutočne účinný liek na bolesť kĺbov! Prečítajte si viac >>>

Hlavná vec o masáži prietrže lýtkovej chrbtice

Masáž je povinnou súčasťou každého liečebného cyklu prietrže medziobratlovej platničky bedrovej chrbtice. Relácie zmierňujú svalové napätie a bolesť, obnovujú výživu poškodenému disku, stimulujú imunitu, aby aktívne bojovali proti tejto chorobe.

Toto je veľmi účinná liečba prietrže. S kompetentnou terapiou, vrátane masážnych a terapeutických cvičení, je možné v 90% prípadov zastaviť degeneratívne procesy a obnoviť pôvodnú silu a elasticitu disku. A vo fáze vývoja prietrže v 70% prípadov je možné vyhnúť sa chirurgickému zákroku.

Procedúra sa vykonáva rukami alebo špeciálnymi zariadeniami. O vymenovaní kurzu rozhoduje iba lekár.

Jednotlivé masážne sedenia nemajú požadovaný účinok - výsledkom sú iba pravidelné kurzy.

Aké druhy masáže sú účinné pri lumbálnej prietrži?

Odporúčaný typ masáže závisí od príčiny patológie..

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Kompresia medzistavcových platničiek (najbežnejšia príčina)

Klasika s ťahacími prvkami

Slabosť svalov podporujúcich chrbticu

Med so spevňujúcim účinkom

Poškodenie medzistavcových platničiek osteofytmi (akútny rast na okrajoch stavcov, ktorý sa vyskytuje pri osteochondróze)

V závislosti od individuálnej vnímavosti môže lekár predpísať tieto druhy masáží:

 • segmentové,
 • bod,
 • thai,
 • švédsky,
 • masážne.

Všeobecné pravidlá masáže medzistavcovou prietržou

Nezávislá masáž je mimoriadne nežiaduca - mala by ju vykonávať iba špecializovaná osoba. Negramotné a neopatrné pohyby môžu spôsobiť nenapraviteľné poškodenie zdravia.

Postup počas exacerbácie v prítomnosti bolesti a prejavov zápalu je prísne zakázaný.

Charakteristickým rysom všetkých druhov masážnych efektov prietrže lumbálnej chrbtice je kategorický zákaz akýchkoľvek pohybov energie. Pohyby musia byť veľmi jemné, pričom je vylúčené poškodenie disku pacienta segmentmi kosti..

V 70% prípadov je bedrová hernia sprevádzaná posunom najbližších stavcov. Jednou z úloh masážneho terapeuta je prispôsobiť tieto stavce na mieste bez zhoršenia súčasného zdravotného stavu..

Ak sa objaví aj mierna bolesť, relácia sa okamžite zastaví.

Technika na vykonávanie rôznych druhov masáží

Pred vykonaním hlavných techník sa vykonáva predbežná príprava dolnej časti chrbta: ľahkým kruhovým pohybom a hladením masér zahreje pokožku a svaly tak, že počas hlavnej časti procedúry sa vyhne bolesti..

Klasická masáž

Masér vykonáva hladké hladiace pohyby, striedajú ich s miernym trením. Po zahriatí a uvoľnení svalov špecialista aplikuje prvky akupresúry a kruhového brúsenia. Potom robí pohyby zamerané na napínanie stavcov a znižovanie tlaku na postihnutý disk v bedrovej oblasti.

vákuum

Vákuová masáž sa vykonáva pomocou obyčajného skla alebo špeciálnych pneumatických plechoviek. Vzduch sa z plechovky odstráni (pneumatika sa jednoducho stlačí rukou a pinzety s horiacim vatovým tampónom sa vložia do pohára) a potom sa rýchlo umiestnia na telo pacienta.

V dôsledku vákua v nádobe sa do nej vstrebáva pokožka. Hladina absorbovanej pokožky by nemala prekročiť 2 cm.

Masér ďalej pohybuje týmito plechovkami v dolnej časti chrbta. Hlavný pohyb sa vykonáva pozdĺž chrbtice bez toho, aby sa ho dotkol. Pre ľahšie kĺzanie je na pokožku vopred nanesený olej alebo mastný krém.

Sací účinok podporuje prúdenie krvi do ošetrovanej oblasti tela, čím obnovuje výživu v poškodenom disku.

Tvorba malých modrín na hromadenej ploche (hematómy) je prirodzenou reakciou tela. Za pár dní samy zmiznú..

Med

Tento typ postupu sa vykonáva pomocou prírodného medu, do ktorého sa pridáva jedľa alebo palmový olej..

Medová masáž sa vykonáva v dvoch fázach:

Spočiatku sa pokožka zahreje pohybmi klasickej masáže.

Potom sa do prietrže aplikuje tenká vrstva medu a trie sa, kým nezhustne. Potom masér položí dlane pevne na chrbát a ostro ich odtrhne.

Okrem posilnenia svalového tkaniva a stimulácie krvného obehu pomáha medová masáž obnoviť oslabené reflexy, ktoré sa vyskytujú počas kompresie herniovým výčnelkom z nervových koreňov. Preto je predpísaný v neskorších štádiách vývoja choroby.

Video lekcie

Technika vykonávania klasickej masáže s prietržom medzistavcovej platničky od masážneho terapeuta-rehabilitológa Sveta Andreyho, ktorý hovorí o účinku terapeutickej masáže a ukazuje základné techniky.

Toto video je o medovej masáži chrbta, v ktorej autor hovorí o účinku procedúry, technike jej implementácie, prípravných a záverečných procedúrach, ktoré zvyšujú účinok masáže.

zhrnutie

Pri kýle medzistavcového disku bedrovej časti lekári dôrazne odporúčajú použitie masáže. Hlavnými podmienkami pre jeho efektívnosť je implementácia kompetentným špecialistom po dôkladnom preskúmaní a po období exacerbácie.

Masáž bedrovej prietrže

Bedra je slabou stránkou mnohých moderných ľudí, pretože má neustále zaťaženie nesprávnym sedením pri počítači, nedostatkom športu, nadváhou a oblečením na vysokom podpätku. V tejto oblasti sa v priebehu času vytvára hernia, ktorá sa ťažko lieči a spôsobuje výrazné zníženie kvality života. Jednou z metód riešenia tohto problému je masáž. To vám umožní posilniť telo, zlepšiť stav kostí a chrupavky chrbtice.

Stručný opis patológie

Bedrová hernia je jednou z najčastejšie diagnostikovaných chorôb. Tvorí sa v dôsledku komplikácií degeneratívnych procesov v hrebeni. Jadro disku je vytlačené z vláknitého prstenca v dôsledku tlaku medzi stavcami. Prejavuje sa to silným bolestivým syndrómom, ktorý spôsobuje pohyb v nohách a zviera. Ak sa liečba nezačne včas, pacient postupne stráca schopnosť pracovať..

Kombinovaná terapia zahŕňa:

 • Užívanie liekov.
 • Fyzioterapeutické cvičenia.
 • fyzioterapia.
 • Masážna návšteva.
 • Chirurgický zákrok.

Masáž lumbálnou prietržou sa vykonáva pod prísnym dohľadom lekára, pokiaľ je choroba v remisii. V prípade exacerbácie je potrebné návštevu ošetrovacej miestnosti na chvíľu zastaviť. Masáž je predpísaná na zvýšenie účinnosti zvolenej taktiky liečby. Patting, stláčanie, tapping a ďalšie techniky môžu zmierniť prejavy bolesti, obnoviť bývalú mobilitu, uvoľniť napätie a blokovať chrbát..

Výhody masáže pre dolnú časť chrbta

Masáž herniou bedrovej chrbtice sa odporúča pacientom v akomkoľvek štádiu vývoja choroby. Samotný postup nedokáže vyliečiť patológiu, ale v kombinácii s inými vplyvmi zvýši účinok. Hlavné pozitívne aspekty tejto techniky sú:

 • Nasýtenie tkanív kyslíkom a množstvo užitočných prvkov.
 • Svalová relaxácia a zlepšenie metabolizmu.
 • Eliminácia bolesti, stuhnutosti a blokovania.
 • Normalizácia krvného obehu vo svaloch chrbtice.
 • Eliminácia štipcov a iných nepríjemných javov.
 • Zvýšená pohyblivosť chrbtice.
 • Zníženie vzrušivosti nervových zakončení v poškodenej oblasti.
 • Natiahnutie a uvoľnenie svalov chrbtice.
 • Eliminácia kŕčov a normalizácia mikrocirkulácie.
 • Predchádzanie atrofii.

V niektorých prípadoch môžu služby masážneho terapeuta len spomaliť proces a normalizovať pohodu pacienta. Ale s takým vážnym ochorením to už má veľký význam. Pri predpisovaní tohto typu expozície lekár zohľadňuje celkový stav chrbtice, intenzitu prejavu bolesti, prítomnosť sprievodných chronických chorôb, ako aj individuálne vlastnosti osoby. V počiatočných fázach prietrže si masáž plne zachová funkciu kĺbov a zastaví osifikáciu.

Pravidlá zasadnutia

Akákoľvek manipulácia s bolesťou chrbta môže spôsobiť komplikácie. Bedrová masáž medziobratlovou prietržou by sa preto mala vykonávať s prísnym dodržiavaním pravidiel. V každej fáze choroby bude mať svoje vlastné charakteristiky. Sú to tieto:

 • Počiatočné štádium. Keď je diagnostikovaná v prvom období rozvoja patológie, je masáž súčasťou predpisu. V tejto chvíli bude mať najtrvalejší účinok. Iba jeden kurz zastaví progresiu, zlepší krvný obeh, zmierni bolesť.
 • Výčnelok. Pri stavovcovej kýle v aktívnom progresívnom štádiu je mimoriadne dôležitá kvalifikácia špecialistu, pretože jeden neopatrný pohyb môže kurz zhoršiť. Správny prístup zastaví degeneratívny proces a zníži veľkosť vyčnievajúceho tkaniva.
 • Výhrez. Pacient už trpí silnou bolesťou a často zhoršenou motorickou funkciou končatín. Ak dôjde k silnému stlačeniu, je zakázané používať klasickú masáž. Účinky odporúčané lekárom by mali byť veľmi jemné a mali by sa prejavovať vo forme mozgovej príhody.
 • Zhabanie. Fáza neumožňuje absolútne žiadny vonkajší vplyv na poškodenú oblasť. V tejto fáze pacient naliehavo potrebuje operáciu.

Obzvlášť užitočná masáž prietrže lumbosakrálnej kýly počas regenerácie. To vám umožňuje výrazne urýchliť proces hojenia po operácii, obnoviť pohybovú aktivitu stavcov, zlepšiť prietok krvi v mieste poškodenia. Mal by ju vykonávať špecialista s lekárskym vzdelaním na klinike.

Bežné techniky

Masters masáže sa uchyľujú k rôznym spôsobom ovplyvňovania patológie, v závislosti od celkového stavu pacienta, štádia a závažnosti príznakov. Intenzita a trvanie kurzu sa vyberajú individuálne. V boji proti medzistavcovej prietrži lumbálnej chrbtice sa moderná medicína uchýli k nasledujúcim druhom masáží:

 • Classic. Takmer 80% sa odporúča všetkým pacientom trpiacim zvýšeným tlakom na disky. Táto technika zahŕňa hladenie, zahrievanie svalov, trenie, kruhové pohyby. Všetky z nich sú zamerané na zlepšenie krvného obehu a normalizáciu metabolických procesov v tkanivách. Trvanie relácie je zvyčajne 20 minút. Kurz trvá približne 2 - 3 týždne. Počas rehabilitačného obdobia je predpísaná denne po dobu šiestich mesiacov.
 • Segmentovaný. Používa sa ako terapeutická technika a preventívne opatrenie na zabránenie šírenia škôd. Charakteristickou črtou je pracovná plocha maséra. Špecialista vykonáva expozíciu iba v oblasti koreňov miechy, bez použitia gélov, mastí, krémov alebo iných prostriedkov. Je dôležité správne ovplyvniť postihnutú oblasť s dostatočným úsilím. Takmer ako v klasickej verzii sa používajú takmer rovnaké techniky: brúsenie, vibrácie, hladenie, miesenie. Priemerná doba trvania je 25 minút.
 • Bod. Špecialista pôsobí na bioaktívne body tela, ktoré sú zodpovedné za fungovanie rôznych vnútorných orgánov človeka. Masér ich hladí, stlačí a trie, zlepšuje celkový stav pacienta, posilňuje svalový korzet. Trvanie - individuálne, v závislosti od závažnosti príznakov a závažnosti procesu.
 • Hydromasážne. Uskutočňuje sa pomocou prúdu vody. V dôsledku teplých prúdov vody sa zlepšuje krvný obeh a metabolické procesy v kĺboch, čo zlepšuje motorickú funkciu stavcov. Vďaka tejto technike sa pacienti zotavujú rýchlejšie po operácii..

Technik vyberie techniku ​​na základe analytických údajov, informácií získaných po CT a röntgenovom snímaní. Čím je obraz úplnejší, tým lepší bude výber typu vplyvu na patológiu, čo následne povedie k zvýšeniu účinnosti zvolenej taktiky liečby..

Indikácie a kontraindikácie

Masáž sa predpisuje ľuďom, u ktorých existuje riziko rozvoja osteochondrózy a medzistavcovej prietrže. Patria sem administratívni pracovníci, ktorí trávia viac ako 12 hodín denne pri počítači, pracovníci, ktorí sa podrobujú intenzívnej fyzickej námahe, utrpeli zranenia alebo sa dostali do nervov. Masáž tu úplne obnoví narušené metabolické procesy a udrží zdravie. Existuje však veľa prípadov, v ktorých je použitie masážnych terapeutov nebezpečné. Patria sem nasledujúce podmienky:

 • Prítomnosť onkologického vzdelávania v tele akejkoľvek lokalizácie.
 • Vysoký krvný tlak.
 • Psychologické abnormality alebo choroby.
 • Obdobie tehotenstva.
 • Phlebeurysm.
 • Exacerbácia chronických chorôb.
 • Patológia kože.
 • Opuch alebo žihľavka.
 • Infekčné choroby.

Bezpečnostné pravidlá

Samomasáž s medziobratlovou kýlou je nebezpečná pre zdravie, pretože zvyčajne vedie k zhoršeniu stavu a úplnej strate výkonu. Okrem toho je potrebné dodržiavať tieto jednoduché pravidlá, aby sa zachoval normálny stav a zabránilo sa kontraindikáciám:

 • Odmietnite navštíviť maséra počas obdobia akútnej bolesti bez súhlasu špecialistu.
 • Dokončite kurz bez toho, aby ste medzi reláciami robili veľké medzery.
 • Rozhodnite sa viesť iba skúsených odborníkov s príslušnou kvalifikáciou. Pred zaznamenaním sa oplatí skontrolovať dokumenty a osvedčenia potvrdzujúce vzdelanie a deklarované zručnosti.
 • Počas relácie by mali byť pohyby sily úplne neprítomné, pretože vedú k poškodeniu segmentov kosti. Všetky akcie sú mimoriadne jemné.
 • Pred začatím je dôležité, aby sa pacient čo najviac uvoľnil, to umožní pánovi získať plný prístup do expozičnej zóny.
 • Technika nárazu alebo redukcia stavcov je úplne vylúčená.
 • Ak pacient v tomto procese pozoruje rastúcu bolesť, relácia je úplne ukončená. Nie je možné pokračovať v kurze bez konzultácie s lekárom a bez úpravy liečby.

Masáž lumbálnou prietržou môže byť pre pacienta záchranou alebo môže spôsobiť vážne komplikácie. Všetko záleží na prístupe k tomuto postupu odborníka a samotného pacienta. Preto pri návšteve masážneho terapeuta nepodceňujte bezpečnostné opatrenia..

Medzistavcová kýla sa vyvíja na pozadí degeneratívnych procesov v kostnom tkanive. Izolované ako nezávislé ochorenie je zriedkavé. Masáž pomôže v boji proti chorobe. Má svoje vlastné charakteristiky v každej fáze, preto by sa malo spoľahnúť, že bude vykonávať výhradne skúsený kvalifikovaný odborník.

Masáž chrbtice

Medzistavcová kýla alebo kýla chrbtice je pomerne komplikovanou patológiou muskuloskeletálneho systému, ktorá v niektorých prípadoch môže predstavovať zdravotné riziko. Vyskytuje sa veľmi často, okolo 100 ľudí zo 100 tisíc. V Rusku je diagnostikovaná takáto diagnóza každý rok takmer pol milióna ľudí..

O vlastnostiach prietrže

Medzistavcové platničky pôsobia ako tlmiče nárazov počas pohybov a prispievajú k rovnomernému rozloženiu zaťaženia stavcov. Skladá sa z vláknitého jadra, ktoré má želé podobnú želatínovú konzistenciu a rámuje ho vláknitý kruh. Vonkajšie povrchy diskov, ktoré sú v kontakte s stavcami, sú pokryté hyalínovou chrupavkou.

V medzistavcových platničkách nie sú žiadne krvné cievy a difúziou sa k nim dostávajú všetky potrebné živiny. Pre nepretržitý prísun energie a krv sú potrebné poklesy tlaku, ktoré zabezpečujú pohyby tela. Nedostatok pohybovej aktivity vedie k rozvoju degeneratívnych procesov v chrbtici a k ​​strate amortizačných vlastností diskami..

Nadmerná fyzická námaha nie je o nič menej škodlivá pre miechu - najmä zdvíhacie a nosné závažia, ostré zákruty a systematický trup. Preto do rizikovej skupiny patria administratívni pracovníci aj ľudia pracujúcich povolaní - stavitelia, sťahováci. Kýla môže byť tiež spôsobená poranením chrbta a operáciou miechy..

Kýla je vyčnievanie buničitého jadra za vláknitý kruh do miechového kanála. Hraničný prsteň sa zlomil. Príznaky tohto procesu sú rôzne, vrátane jeho úplnej neprítomnosti. Prítomnosť a závažnosť príznakov závisí od miesta prietrže.

„Obľúbené“ miesto pre vývoj herniálnych výčnelkov je spodná časť chrbta. Hlavným príznakom je bolesťový syndróm, ktorý rastie s pohybmi, najmä pri zatáčkach a nakláňaní tela. Pri zdvíhaní ťažkých predmetov sa zaznamenáva aj zvýšená bolesť. V závislosti od toho, ktorá časť chrbtice je postihnutá, sa môžu vyskytnúť ďalšie príznaky..

V bedrovej oblasti

Prietrž bedrovej chrbtice sa prejavuje bolesťou v dolnej časti chrbta, ktorá môže uvoľňovať boky, zadok alebo nohy. Okrem bolesti sú možné aj zmyslové poruchy a svalová slabosť v chrbte a nohách..

V závažných prípadoch, ak vytlačený disk stlačí miechu, vylučovací systém trpí. V dôsledku toho je močenie, defekácia narušená, u niektorých pacientov klesá alebo zmizne potencia. Zlyhanie panvových orgánov v dôsledku zovretých nervových koreňov.

Liečebná masáž prietrže chrbtice

Masáž chrbta s medzistavcovou prietržou je charakterizovaná použitím jemnejších techník ako pri konvenčnej osteochondróze. Silný fyzický dopad, akékoľvek premiestnenie stavcov, zatiaľ čo je neprijateľné.

Pretože manuálna liečba vertebrálnej hernie je kontraindikovaná, masáž zostáva jediným spôsobom, ako znížiť svalové napätie, kŕče a bolesť rúk..

Terapeutická masáž chrbta. Cena v Moskve

Príčina kýlyOdporúčaná masáž
Názov službyCena, rub.Zľavnená cena *
do 15. mája trieť.
Všeobecná lekárska masáž 60 minút2 8001400
Lekárska masáž chrbta 30 minút20001000

Aký účinok dáva terapeutická masáž prietrži chrbtice??

Pri medzistavcovej prietrži sa zvyčajne používa klasická postupnosť masážnych techník - vyhladzovanie, trenie, miesenie a vyhladenie. Vylúčené sú iba vibrácie, kývanie, poklepávanie a tlakové sily.

Hlavnou úlohou postupu je zmierniť svalové kŕče, ktoré vznikli v dôsledku bolesti alebo naopak, sami vyvolali bolesťový syndróm herniovaným diskom..

1. Uvoľnenie svalového napätia znižuje zaťaženie medzistavcových platničiek. Jeho kompresia je uľahčená, pomáha znižovať prolaps a zväčšiť výšku medzery medzi stavcami. Pri komplexnom ošetrení prietrže pomáha masáž obnoviť tlmenie medzistavcového disku, jeho štruktúru a hrúbku.

2. Eliminácia svalového kŕče (primárneho alebo sekundárneho, spôsobeného bolesťou), hypertonicity, uvoľnenia napätých svalov uľahčuje prietok krvi do poškodených medzistavcových platničiek. To urýchľuje ich regeneráciu, zlepšuje metabolizmus a regeneráciu tkanív..

3. Relaxácia svalov pomocou masáže znižuje kompresiu nervových koreňov. To vám umožňuje výrazne a rýchlo zmierniť bolesť pri stavovcovej prietrži. V kombinácii s akupunktúrou sa dosiahne analgetický účinok, najmenej pri použití nesteroidných liekov (NSAID) alebo novokainu, lidokaínových blokád.

Aká je terapeutická masáž s kýlou chrbtice

Počas relácie má veľký význam správna poloha pacienta. Mal by ležať voľne, rovnomerne, jeho hlava by nemala stúpať nad jeho chrbát. Na tento účel sa používajú špeciálne pohovky s otvorom na tvár. Na zmiernenie napätia špecialista vyhladí chrbát a až potom dôjde k treniu, hneteniu, oškrabávaniu zovretia pokožky, ľahkému lisovaniu, zvlneniu vlny zdola nahor alebo iným technikám..

Výsledky terapeutickej masáže kýly chrbtice

1. S kýlami krčnej chrbtice.

Masáž zmierňuje napätie v krčnej golieri, odstraňuje bolesti svalov a súčasne znižuje zaťaženie diskov krčnej chrbtice..

Z tohto dôvodu sa znižuje kompresia krčnej artérie, zlepšuje sa prísun krvi do mozgu, bolesti hlavy, prudký nárast tlaku, závraty, poruchy zraku, koordinácia alebo výrazné zníženie pohybových pohybov, zvýšenie duševnej aktivity, pamäť, zlepšenie spánku.

2. S kýlami na hrudi.

Bolesť prechádza v oblasti srdca, pod lopatkou, na hrudníku (medzirebrová neuralgia), znížená citlivosť v ramene. Vďaka terapeutickej masáži s medziobratlovou kýlou na hrudníku je dýchanie ľahšie, mdloby zmiznú, záťaž na kardiovaskulárny systém sa zníži a zlepšuje sa inervácia tráviaceho systému..

3. S kýlami lumbosakrálnej.

Terapeutická masáž sa vykonáva nielen v bedrovej oblasti, ale aj na krížovej kosti, od zdravej strany, s prechodom na bolestivú stranu. Správnou kombináciou a sledom masážnych techník na nohách sa obnoví citlivosť a fyzická sila, zníži sa necitlivosť, bolesť v dolnej časti chrbta, zadku, stehne, dolnej končatine a ďalšie príznaky ischias. Okrem toho sa zlepšuje práca orgánov vylučovacieho, genitourinárneho systému.

Recenzie pacientov

Rozpráva: Margarita Viktorovna
Diagnóza: Miechová prietrž
Absolvovala komplexnú liečbu, bola s výsledkami spokojná. Bolesť zmizla, môžem chodiť, spať, sedieť, stáť - všetko, čo som predtým nemohla prísť. Zhoršenie bolo silné. Diagnóza konzultantka lekára, potom ma liečila doktorka Tsybiková.

Je možné masírovať prietrž chrbtice

Pri neurológovej schôdzke je pacientovou častou otázkou: „Môžem si dať masáž hernie chrbtice?“ Odpoveď na to je iná. Prečo - teraz to pochopíme.

Čo je kýla chrbtice

Je presnejšie povedať „medziobratlová kýla“ alebo „kýla medziobratlovej platničky“. Obrázok ukazuje, že medzi dvoma susednými stavcami je medzistavcový disk, ktorý má buničité jadro želatínovej želatínovej štruktúry, uzavreté do elastického vláknitého prstenca. Po stranách stavcov je pokrytá vláknitou chrupavkou, cez ktorú prijíma krv a všetky výživné látky z ciev tela stavcov..

Tento disk hrá rolu tlmiča nárazov, takže kĺbové povrchy sa navzájom nedotýkajú, keď osoba behá, skáče, s rôznymi pohybmi tela. Jeho hlavnou prednosťou je však to, že dokáže udržiavať vertikálnu polohu chrbtice a súčasne sa stavce netlačia proti sebe..

Prirodzený pohyb stavcov a kotúčov

Počas akéhokoľvek pohybu tela stavce menia uhol sklonu k svojim plochám. Napríklad pri nakláňaní dopredu sa predné plochy horného a dolného stavca priblížia (naklonia sa k sebe). Chrbty sa líšia a priestor medzi nimi sa rozširuje.

Disk v tomto okamihu z užšieho miesta sa posunie na širší, ale nepresahuje povrchy stavcov a nemá žiadny vplyv na nervy, ktoré sa odchyľujú od miechy a prechádzajú blízko disku..

Patologické spúšťače

V procese života v tele sa mechanizmy začínajú spúšťať narušením metabolických procesov vo všetkých tkanivách:

 • tekuté médiá strácajú vlhkosť;
 • steny lodí sú hustejšie;
 • zvýšenie viskozity krvi;
 • je narušená dodávka krvi.

To všetko vedie k degeneratívnym zmenám na povrchu chrupavky disku. Samotný disk stráca vlhkosť, elasticitu, vyrovnáva sa („vyschne“).

Mechanizmus výskytu medzistavcovej prietrže

A v určitých situáciách spojených s fyzickou aktivitou alebo nepríjemným náhlym pohybom tela sú paravertebrálne svaly (nachádzajú sa pozdĺž celej chrbtice) ostro stlačené (svalové kŕče)..

Na určitom mieste nemôžu držať chrbticu v bezpečnej polohe. Za medzistavcovým povrchom je „vyhadzovanie disku“. Pri opakovaných takýchto „ejekciách“ začne disk vyvíjať tlak na nervový koreň, predovšetkým na citlivé vlákna. Človek to vníma ako bolesť.

Prečítajte si tiež
Gymnastika Paula Bragga pre chrbticu: Súbor cvičení na udržanie zdravia tela
Známy americký odborník na výživu Paul Bragg z vlastnej skúsenosti dokázal, že stav tela závisí.

V reakcii na bolesť dochádza k reflexnej kompresii paravertebrálnych svalov (telo zabraňuje ďalšiemu pohybu, takže disk nejde ďalej). Muž „zamrzne“ v tejto neprirodzenej póze.

Ak sú paravertebrálne svaly dobre vyvinuté a plne vykonávajú svoju funkciu, hladko sa dostanú do uvoľneného stavu. Stavce zaujmú svoju pozíciu a disk zapadne na svoje miesto.

Ak však svaly nie sú pripravené na fyzickú námahu, náhle pohyby sa často opakujú, na disk sa vyvíja priveľa vztlaku, môže sa stať, že „nebude mať čas“ na návrat do pôvodnej polohy medzi stavcami. Dochádza k porušovaniu - syndróm bolesti trvá dlhšie.

Sval sa po kŕči nemôže dlho uvoľniť a tlak na nervový koreň pokračuje. Takže trvanie syndrómu bolesti a spojenie vaskulárnych porúch v samotnom nervovom koreňovom jadre a narušenie vedenia nervového impulzu cez neho pretrváva..

Výčnelok a prietrž nie sú to isté

Obrázok nižšie ukazuje, že ak je výstupok vláknitého prstenca zachovaný počas výstupku z disku, označuje sa to ako „výstupok z disku“. A ak sa krúžok zlomí, želatínové jadro z disku priamo dráždi nervový koreň a nazýva sa „herniovaný disk“..

Výsledok tejto situácie závisí od toho, ako rýchlo sa disk vráti do správnej polohy medzi stavcami. Za týmto účelom by sa mali paravertebrálne svaly uvoľniť. Teraz neberieme do úvahy ďalšie priťažujúce situácie, ktoré bránia pádu disku na miesto - spondylóza, anatomické poškodenie medzistavcových kĺbov, metastázy. Svaly krčnej chrbtice sú horšie ako relaxácia.

Liečebné metódy

Na uvoľnenie svalov v konkrétnej situácii použite:

 • liečba drogami;
 • fyzioterapeutické procedúry;
 • reflexná terapia;
 • masáž rôznymi spôsobmi vykonávania.

Teraz sa zdá, že pre tých, ktorí pochybujú o tom, či je možné masírovať herniou chrbtice, je možné povedať kladne: „Áno, môže.“ Ale ukázalo sa, že to nie je také jednoduché.

Prečítajte si tiež
Ako urobiť sadu cvičení "Krokodíl" pre bolesti chrbta
Bolesť chrbta, symptomatické a sprievodné patologické procesy v chrbtici, porušuje zvyčajné.

Kontraindikácie pri masáži s herniou chrbtice

Disková prietrž môže mať rôzne veľkosti, takže tlak na nervové zakončenie je odlišný. Čím väčšia je prietrž, tým väčší je tlak. To spôsobuje narušenie nervového vedenia - slabosť v nohe, zhoršené pocity v nohách, vyvstáva otázka chirurgického ošetrenia a nie masáže..

Porušenie močenia alebo zadržiavania moču, znecitlivenie v oblasti genitálií, perineum, zhoršený pohyb v nohách kvôli slabosti v nich - indikácia pre urgentnú operáciu.

V období silnej bolesti sa popri svalových kŕčoch vyskytuje aj nešpecifický zápal, ktorý sa vyznačuje lokálnym opuchom. Ak vykonávate pravidelnú klasickú masáž v tomto okamihu, môže sa zosilniť opuch tkanív, a tým aj zvýšená bolesť. Počas tohto obdobia je však dobré u reflexologického lekára vykonávať reflexogénnu masáž pomocou ihlového kladiva.

Existuje niekoľko všeobecných kontraindikácií, ktoré je potrebné vziať do úvahy av prípade potreby masírovať herniovaným diskom:

 • kožné choroby v mieste masáže (dermatitída, ekzém, pustuly, veľké množstvo krtkov alebo jednotlivo veľké);
 • traumatické poškodenie kože (chirurgický zákrok, porezanie, popálenie);
 • akékoľvek nádory a to nielen na koži, ale aj na vnútorných orgánoch;
 • akútne somatické ochorenie (ARVI, angína, sepsa, pneumónia, tuberkulóza, myokarditída) so zvýšením telesnej teploty;
 • celkový oslabený stav pacienta proti chronickým ochoreniam vnútorných orgánov so zlyhaním srdca, pľúc, obličiek alebo pečene.

Druhy masáží

Ak neexistujú kontraindikácie, pacientovi je možné pri komplexnej liečbe predpísať jeden z druhov masáží.

klasický

Znamená správanie a striedanie prvkov:

 • hladí,
 • špirálové brúsenie,
 • pichnutie,
 • váľanie,
 • poklepať.

Mechanizmus účinku je zlepšenie krvného zásobovania a cirkulácie lymfy v povrchových vrstvách zadných svalov. Trvanie relácie je 15-20 minút, vyžaduje sa 10 až 15 procedúr za chod.

Sila účinku závisí od stupňa napätia paravertebrálnych svalov. Čím je v nich kŕč väčší, tým jemnejšia by mala byť masážna technika, aby sa syndróm bolesti nezhoršil..

Vo videu vidíte účel, poriadok, techniku ​​a rýchlosť masážnych techník.

Švédska masáž

Ako klasika. Počas vykonávania sa však aplikuje viac sily a je zameraná na hnetenie hlbších vrstiev chrbtového tkaniva a na napnutie zväzkov zadných svalov. Vykonáva sa v remisii, keď nie je žiadna bolesť chrbta..

škvrna

Masáž sa môže uskutočňovať v dvoch variantoch:

 1. Prsty maséra nachádzajú body bolesti, ktoré sa nazývajú „spúšť“, pozdĺž svalov pozdĺž chrbtice. Jedná sa najmä o bolestivé oblasti - myofasciálne uzly. Pri skúmaní sa vnímajú ako hrášok alebo prameň. Masážna technika spočíva v postupnom hnetení hrotov tak, aby boli menšie a menej citlivé. Takáto masáž sa môže vykonávať samostatne alebo v kombinácii s klasickou.
 2. Z oboch strán chrbtice je z hľadiska čínskej medicíny umiestnený močový mechúr. Na tomto kanáli sú akupunktúrne body. Vystavenie účinkom tlaku prstu alebo špeciálnej tyčinky v smere alebo proti smeru hodinových ručičiek prináša úľavu. Takúto masáž vykonáva reflexológ.

Masáž kvašmi

Vzťahuje sa aj na reflexológiu. Pomocou škrabky (hrebenatky) vyrobenej z byvolieho rohu, kameňa alebo iného prírodného materiálu sa tlakové pohyby vykonávajú pozdĺž energetických kanálov, najmä zadného stredného kanála alebo močového mechúra..

Po takejto masáži na tele často zostávajú tmavé škvrny podobné modrinám (vymiznú po 1-3 dňoch bez ďalšieho vystavenia masti). Nazývajú sa bambucké škvrny, nie sú to komplikácie postupu, ale naznačujú stagnáciu energie v týchto kanáloch.

V dôsledku tejto masáže sa odstránia energetické bloky, obnoví sa priebeh biologickej energie a zastaví sa nielen syndróm bolesti, ale dôjde aj k všeobecnému uzdraveniu osoby. Takáto masáž sa môže robiť každý druhý deň až 5 procedúr.

Med

Teplý roztopený med sa vtiera do chrbtových svalov, potom sa robia patsy, aby sa med vo forme nití siahol po ruky. Okrem relaxácie svalov z bavlny med preniká, zahreje svalovú hmotu a zvyšuje relaxačný účinok.

Zvyčajne sa vykonáva každý druhý deň klasickou masážou až 5-6-krát.

Vákuová masáž

Hnetenie chrbtových svalov pomocou špeciálnych vákuových pohárov. Môžu mať magnetický hrot, vďaka čomu sa pod bankou vytvára vákuum a magnetické pole. Alebo je možné použiť bežné sklenené poháre..

Po zahriatí vzduchu vo vnútri sa vytvorí pod nimi vákuum. Pri vystavení svalovému napätiu sa uvoľňuje rýchlejšie. Džbán počas masáže sa dá pohnúť bez toho, aby ho vzal z tela.

Táto technika sa často používa na hrudnej a bedrovej chrbtici. Použitie v krku, hlavne u starších ľudí so sklonom k ​​závratom, bez posunutia plechovky.

hydromasážne

Veľmi pekný postup. Účinok sa získa z celkového relaxačného účinku vody na organizmus. Prúdy vody, ktoré s určitým tlakom pôsobia na telo, zlepšujú krvný obeh v mieste expozície.

Lokálne svalové napätie sa odstráni, emocionálne pozadie sa zlepší a psychologický stres sa zmierni. To zlepšuje kvalitu spánku..

Samomasáž sa môže vykonávať pomocou rôznych masážnych valčekov, ihiel alebo vibrátorov.

Masáž chrbtice môžete vykonať po dôkladnom vyšetrení neurológom alebo stavcom. Obdobie nástupu masáže je determinované stupňom bolesti pri exacerbácii osteochondrózy (iba proti herniovanému disku na pozadí).

Preventívne kurzy akéhokoľvek typu masáže je možné vykonávať 2 - 3 krát do roka, čo vás ušetrí od exacerbácií a existencie disk prietrže, na ktorú zabudnete. Pamätajte, že masáž a manuálna terapia sú veľmi odlišné postupy. Nahraďte masáž „trhaním“ pohybmi.

Masáž chrbtice: najúčinnejšie techniky lézií

Choroby chrbtice spôsobujú mnoho nepríjemných symptómov, z ktorých niektoré sa na prvý pohľad zdajú nesúvisiace s pohybovým aparátom. Aby sa tieto príznaky a deštruktívne procesy v stavovcoch zbavili, povoľuje to lekár s rôznymi fyzioterapeutickými technikami a liečivými látkami. Môžete robiť masáže prietrž bedrovej chrbtice, ale mali by ste vedieť, ktoré metódy sa považujú za účinné.

Je možné ochorenie vyliečiť masážou??

Mnoho pacientov s bedrovou prietržou verí, že chiropraktik je jediný špecialista, ktorý skutočne pomáha pri liečbe tohto ochorenia. Tento názor môžu podporiť maséri, ktorí ukončili kurzy bez vzdelania vo vysoko špecializovanej oblasti medicíny. Ale dystrofické zmeny na diskoch, ktoré spôsobili deštrukciu tkanív a zmeny elasticity chrupavky, sa nedajú korigovať manuálnymi technikami..

Masáž chrbtovou kýlou však eliminuje niektoré príznaky a predlžuje stĺpec a zlepšuje stav pacientov:

 • po roztiahnutí sa vytvorí podtlak;
 • jeho pôsobením sa vnútorná časť medzistavcového priestoru rozširuje;
 • nervové korene zmierňujú tlak;
 • v dôsledku toho bolesť a ďalšie nepríjemné pocity zmiznú po prvej návšteve lekára.

Označenia postupov

Špecialisti predpisujú masáž bedrovej prietrže, ak je choroba v počiatočnom štádiu a je sprevádzaná niektorými príznakmi:

 • zaťaženie bedrovej oblasti spojené s prácou a školením - je uvedená relaxačná masáž;
 • v rôznych častiach končatín je necitlivosť;
 • sú cítené svalové kŕče sprevádzané bolesťou v bedrovej oblasti;
 • často sa cítia unavení.

Masáž bedrovej prietrže je indikovaná, ak sa príznaky objavia vo forme skrútiacej sa bolesti, boľavých nôh a paží.

kontraindikácie

Masáž hernie bedrovej chrbtice môžete robiť iba v prípade, že patologický stav nie je v akútnom štádiu. Existujú ďalšie obmedzenia postupu: choroby CNS, kostná tuberkulóza, osteomyelitída, choroby krvi, zlyhanie obličiek alebo pečene, duševné poruchy.

Účinky

Pri kýloch chrbtice existuje niekoľko účinných masážnych techník, z ktorých každá je vybraná odborníkom po diagnostike. Relaxačnú terapiu môžete robiť doma, ale v ideálnom prípade je potrebné dohodnúť si stretnutie so špecialistom.

akupunktúra

Veľmi užitočná a účinná technika, ak je prietrž sprevádzaná osteochondrózou. Ihly dokonale zmierňujú príznaky - bolesť, stuhnutosť a pálenie. Na dosiahnutie pozitívnych výsledkov však potrebujete najmenej 10 relácií, ktoré sa opakujú 1-2 krát ročne.

U niektorých pacientov nemá liečba žiadny účinok vzhľadom na osobitné umiestnenie biologických bodov, ich „citlivosť“. Akupunktúra je pre vedcov stále záhadou.

Trigger Point Massage

Táto technika je založená na bolestivých častiach tela, ktoré sú zistené hmatom. Dajú sa ľahko nájsť v mäkkých tkanivách. Táto technika je obmedzená na trenie a hladenie pozdĺž chrbtice. Po niekoľkých procedúrach sa bolestivé miesta deaktivujú, obnoví sa krvný obeh.

Klasické techniky

Tradičná masáž vertebrálnou prietržou uvoľňuje svaly, normalizuje prietok krvi a lymfatickú aktivitu a vykonáva ju pomaly. Súbor postupov klasickej techniky zahŕňa: vibračné poklepávanie, hlboké hladenie širokých svalov, hnetenie a trenie. Môže sa vykonať s poškodením osteofytov.

Medová technika

Prírodný med sa používa pri miesení chrbtice a dolnej časti chrbta, aby sa z horných vrstiev mäkkých tkanív odstránili škodlivé látky. Na tento účel sa používajú ťahacie pohyby. Na konci sedenia med často siví - to je známka účinnosti masáže prietrže chrbtice.

Segmentálna masáž

Táto technika je predpísaná v prípade silnej bolesti. Je založená na miestnych akciách na spodnej časti chrbta a prietrže sa nachádza v tejto oblasti. Pri výkone nepoužívajte masti, oleje a krémy. Použite niekoľko pohybov:

 • „Vŕtanie“ a „pílenie“ - má hlboký vplyv na kŕčové tkanivá;
 • hladenie po rôznych osiach, tlak;
 • vibrácie a strečing.

Táto technológia sa často nazýva švédska masáž..

Môže technika

Táto technika sa používa na boj proti opuchy. Zlepšuje látkovú výmenu tým, že vylučuje ložiská patológie v tele. Banky pomáhajú vytvárať podmienky, za ktorých sa tieto ložiská vylučujú.

Vákuová technika

Vákuová masáž hernie chrbtice sa vykonáva pomocou prístroja. Sú pripevnené špeciálne prísavky, ktoré vytvárajú vákuum medzi pokožkou a dýzou. Cez to sa aktivuje tok lymfy, tuky sa rozkladajú, regeneračné procesy sú normalizované..

Thajskej techniky

Skutočná thajská masáž sa dá urobiť pomocou prietrže chrbtice, ak je komplikovaná osteochondrózou v bedrovej oblasti. Technológia vykonávania zahŕňa niekoľko akcií: zahrievanie, relaxácia, bodový vplyv. Táto metóda je zameraná na odstránenie recidív a bolesti.

Manuálna terapia

Jedna z najúčinnejších, ale kontroverzných metód vystavenia prietrže lumbálnej chrbtice. Manuálna terapia má najviac kontraindikácií, pretože účinok nie je len na mäkké tkanivá, ale aj na samotné jadro. V niektorých prípadoch môže byť vymenený.

Pri manuálnej terapii dochádza ku komplexnému účinku na všetky kĺbové systémy a svaly chrbta. Musíte si však starostlivo zvoliť špecialistu - najlepšie muža s dostatočnou silou na masáže a lekárske vzdelanie. Nesprávny výkon manuálnej terapie vedie k ochrnutiu a zrýchleniu degeneratívnych procesov.

hydromasážne

Ako pomocná technika sa používa vodná masáž chrbta s prietržovou časťou bedrového kĺbu. Jemne pôsobí na tkanivá: znižuje stres, znižuje bolesť, znižuje krvný obeh, zlepšuje krvný obeh, obnovuje sa výživový proces, tkanivové bunky dostávajú potrebné látky..

Všeobecné pravidlá vykonávania postupov

Pri masáži kýlou chrbtice bolo užitočné, musí sa to robiť podľa pravidiel:

 • Odmietnutie samoliečby. Nie je možné vykonať metódy, ak neexistuje primerané vzdelanie.
 • Zákaz postupov exacerbácie choroby. Ak pôsobíte na zápal počas jeho maximálneho zisku, môžete poškodiť štruktúru tkanív.
 • Zákaz pôsobenia moci. Pri kýle bedrovej chrbtice nie je možné použiť techniky určené na pohyb energie.
 • Smer najbližších stavcov. U 2/3 pacientov je prietrž sprevádzaná porušením polohy zostávajúcich stavcov. Terapeut ich musí zaviesť opatrne.
 • Zákaz bolesti. Ak sa bolesť vyskytne pred alebo počas zasadnutia, je zakázané masírovať prietrž chrbtice.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Pupočná prietrž je bežné ochorenie, ktoré spôsobuje nepohodlie a môže viesť k komplikáciám. Prejavuje sa u detí a dospelých. Aby sa zabránilo rastu výčnelku, jeho fixácii, odstráneniu následkov, odporúča sa nosiť obväz na pupočníkovú prietrž.
Dystrofické procesy a dysfunkcia medzistavcových platničiek krčnej chrbtice sa nazývajú cervikálna osteochondróza (SHOX).Čo je to cervikálna osteochondróza?
Človek, ako najvyššie evolučné spojenie, má schopnosť chodiť vzpriamene. Príroda vytvorila v tele veľa špeciálnych „prispôsobení“, ktoré umožňujú vykonávať túto funkciu.