loader

Hlavná

Liečba

Masáž bedrovej prietrže

Bedra je slabou stránkou mnohých moderných ľudí, pretože má neustále zaťaženie nesprávnym sedením pri počítači, nedostatkom športu, nadváhou a oblečením na vysokom podpätku. V tejto oblasti sa v priebehu času vytvára hernia, ktorá sa ťažko lieči a spôsobuje výrazné zníženie kvality života. Jednou z metód riešenia tohto problému je masáž. To vám umožní posilniť telo, zlepšiť stav kostí a chrupavky chrbtice.

Stručný opis patológie

Bedrová hernia je jednou z najčastejšie diagnostikovaných chorôb. Tvorí sa v dôsledku komplikácií degeneratívnych procesov v hrebeni. Jadro disku je vytlačené z vláknitého prstenca v dôsledku tlaku medzi stavcami. Prejavuje sa to silným bolestivým syndrómom, ktorý spôsobuje pohyb v nohách a zviera. Ak sa liečba nezačne včas, pacient postupne stráca schopnosť pracovať..

Kombinovaná terapia zahŕňa:

 • Užívanie liekov.
 • Fyzioterapeutické cvičenia.
 • fyzioterapia.
 • Masážna návšteva.
 • Chirurgický zákrok.

Masáž lumbálnou prietržou sa vykonáva pod prísnym dohľadom lekára, pokiaľ je choroba v remisii. V prípade exacerbácie je potrebné návštevu ošetrovacej miestnosti na chvíľu zastaviť. Masáž je predpísaná na zvýšenie účinnosti zvolenej taktiky liečby. Patting, stláčanie, tapping a ďalšie techniky môžu zmierniť prejavy bolesti, obnoviť bývalú mobilitu, uvoľniť napätie a blokovať chrbát..

Výhody masáže pre dolnú časť chrbta

Masáž herniou bedrovej chrbtice sa odporúča pacientom v akomkoľvek štádiu vývoja choroby. Samotný postup nedokáže vyliečiť patológiu, ale v kombinácii s inými vplyvmi zvýši účinok. Hlavné pozitívne aspekty tejto techniky sú:

 • Nasýtenie tkanív kyslíkom a množstvo užitočných prvkov.
 • Svalová relaxácia a zlepšenie metabolizmu.
 • Eliminácia bolesti, stuhnutosti a blokovania.
 • Normalizácia krvného obehu vo svaloch chrbtice.
 • Eliminácia štipcov a iných nepríjemných javov.
 • Zvýšená pohyblivosť chrbtice.
 • Zníženie vzrušivosti nervových zakončení v poškodenej oblasti.
 • Natiahnutie a uvoľnenie svalov chrbtice.
 • Eliminácia kŕčov a normalizácia mikrocirkulácie.
 • Predchádzanie atrofii.

V niektorých prípadoch môžu služby masážneho terapeuta len spomaliť proces a normalizovať pohodu pacienta. Ale s takým vážnym ochorením to už má veľký význam. Pri predpisovaní tohto typu expozície lekár zohľadňuje celkový stav chrbtice, intenzitu prejavu bolesti, prítomnosť sprievodných chronických chorôb, ako aj individuálne vlastnosti osoby. V počiatočných fázach prietrže si masáž plne zachová funkciu kĺbov a zastaví osifikáciu.

Pravidlá zasadnutia

Akákoľvek manipulácia s bolesťou chrbta môže spôsobiť komplikácie. Bedrová masáž medziobratlovou prietržou by sa preto mala vykonávať s prísnym dodržiavaním pravidiel. V každej fáze choroby bude mať svoje vlastné charakteristiky. Sú to tieto:

 • Počiatočné štádium. Keď je diagnostikovaná v prvom období rozvoja patológie, je masáž súčasťou predpisu. V tejto chvíli bude mať najtrvalejší účinok. Iba jeden kurz zastaví progresiu, zlepší krvný obeh, zmierni bolesť.
 • Výčnelok. Pri stavovcovej kýle v aktívnom progresívnom štádiu je mimoriadne dôležitá kvalifikácia špecialistu, pretože jeden neopatrný pohyb môže kurz zhoršiť. Správny prístup zastaví degeneratívny proces a zníži veľkosť vyčnievajúceho tkaniva.
 • Výhrez. Pacient už trpí silnou bolesťou a často zhoršenou motorickou funkciou končatín. Ak dôjde k silnému stlačeniu, je zakázané používať klasickú masáž. Účinky odporúčané lekárom by mali byť veľmi jemné a mali by sa prejavovať vo forme mozgovej príhody.
 • Zhabanie. Fáza neumožňuje absolútne žiadny vonkajší vplyv na poškodenú oblasť. V tejto fáze pacient naliehavo potrebuje operáciu.

Obzvlášť užitočná masáž prietrže lumbosakrálnej kýly počas regenerácie. To vám umožňuje výrazne urýchliť proces hojenia po operácii, obnoviť pohybovú aktivitu stavcov, zlepšiť prietok krvi v mieste poškodenia. Mal by ju vykonávať špecialista s lekárskym vzdelaním na klinike.

Bežné techniky

Masters masáže sa uchyľujú k rôznym spôsobom ovplyvňovania patológie, v závislosti od celkového stavu pacienta, štádia a závažnosti príznakov. Intenzita a trvanie kurzu sa vyberajú individuálne. V boji proti medzistavcovej prietrži lumbálnej chrbtice sa moderná medicína uchýli k nasledujúcim druhom masáží:

 • Classic. Takmer 80% sa odporúča všetkým pacientom trpiacim zvýšeným tlakom na disky. Táto technika zahŕňa hladenie, zahrievanie svalov, trenie, kruhové pohyby. Všetky z nich sú zamerané na zlepšenie krvného obehu a normalizáciu metabolických procesov v tkanivách. Trvanie relácie je zvyčajne 20 minút. Kurz trvá približne 2 - 3 týždne. Počas rehabilitačného obdobia je predpísaná denne po dobu šiestich mesiacov.
 • Segmentovaný. Používa sa ako terapeutická technika a preventívne opatrenie na zabránenie šírenia škôd. Charakteristickou črtou je pracovná plocha maséra. Špecialista vykonáva expozíciu iba v oblasti koreňov miechy, bez použitia gélov, mastí, krémov alebo iných prostriedkov. Je dôležité správne ovplyvniť postihnutú oblasť s dostatočným úsilím. Takmer ako v klasickej verzii sa používajú takmer rovnaké techniky: brúsenie, vibrácie, hladenie, miesenie. Priemerná doba trvania je 25 minút.
 • Bod. Špecialista pôsobí na bioaktívne body tela, ktoré sú zodpovedné za fungovanie rôznych vnútorných orgánov človeka. Masér ich hladí, stlačí a trie, zlepšuje celkový stav pacienta, posilňuje svalový korzet. Trvanie - individuálne, v závislosti od závažnosti príznakov a závažnosti procesu.
 • Hydromasážne. Uskutočňuje sa pomocou prúdu vody. V dôsledku teplých prúdov vody sa zlepšuje krvný obeh a metabolické procesy v kĺboch, čo zlepšuje motorickú funkciu stavcov. Vďaka tejto technike sa pacienti zotavujú rýchlejšie po operácii..

Technik vyberie techniku ​​na základe analytických údajov, informácií získaných po CT a röntgenovom snímaní. Čím je obraz úplnejší, tým lepší bude výber typu vplyvu na patológiu, čo následne povedie k zvýšeniu účinnosti zvolenej taktiky liečby..

Indikácie a kontraindikácie

Masáž sa predpisuje ľuďom, u ktorých existuje riziko rozvoja osteochondrózy a medzistavcovej prietrže. Patria sem administratívni pracovníci, ktorí trávia viac ako 12 hodín denne pri počítači, pracovníci, ktorí sa podrobujú intenzívnej fyzickej námahe, utrpeli zranenia alebo sa dostali do nervov. Masáž tu úplne obnoví narušené metabolické procesy a udrží zdravie. Existuje však veľa prípadov, v ktorých je použitie masážnych terapeutov nebezpečné. Patria sem nasledujúce podmienky:

 • Prítomnosť onkologického vzdelávania v tele akejkoľvek lokalizácie.
 • Vysoký krvný tlak.
 • Psychologické abnormality alebo choroby.
 • Obdobie tehotenstva.
 • Phlebeurysm.
 • Exacerbácia chronických chorôb.
 • Patológia kože.
 • Opuch alebo žihľavka.
 • Infekčné choroby.

Bezpečnostné pravidlá

Samomasáž s medziobratlovou kýlou je nebezpečná pre zdravie, pretože zvyčajne vedie k zhoršeniu stavu a úplnej strate výkonu. Okrem toho je potrebné dodržiavať tieto jednoduché pravidlá, aby sa zachoval normálny stav a zabránilo sa kontraindikáciám:

 • Odmietnite navštíviť maséra počas obdobia akútnej bolesti bez súhlasu špecialistu.
 • Dokončite kurz bez toho, aby ste medzi reláciami robili veľké medzery.
 • Rozhodnite sa viesť iba skúsených odborníkov s príslušnou kvalifikáciou. Pred zaznamenaním sa oplatí skontrolovať dokumenty a osvedčenia potvrdzujúce vzdelanie a deklarované zručnosti.
 • Počas relácie by mali byť pohyby sily úplne neprítomné, pretože vedú k poškodeniu segmentov kosti. Všetky akcie sú mimoriadne jemné.
 • Pred začatím je dôležité, aby sa pacient čo najviac uvoľnil, to umožní pánovi získať plný prístup do expozičnej zóny.
 • Technika nárazu alebo redukcia stavcov je úplne vylúčená.
 • Ak pacient v tomto procese pozoruje rastúcu bolesť, relácia je úplne ukončená. Nie je možné pokračovať v kurze bez konzultácie s lekárom a bez úpravy liečby.

Masáž lumbálnou prietržou môže byť pre pacienta záchranou alebo môže spôsobiť vážne komplikácie. Všetko záleží na prístupe k tomuto postupu odborníka a samotného pacienta. Preto pri návšteve masážneho terapeuta nepodceňujte bezpečnostné opatrenia..

Medzistavcová kýla sa vyvíja na pozadí degeneratívnych procesov v kostnom tkanive. Izolované ako nezávislé ochorenie je zriedkavé. Masáž pomôže v boji proti chorobe. Má svoje vlastné charakteristiky v každej fáze, preto by sa malo spoľahnúť, že bude vykonávať výhradne skúsený kvalifikovaný odborník.

Je možné masírovať prietrž chrbtice? Dôležité zásady postupu

Je možné vykonať kýlu pomocou kýly? Áno, ale až po odstránení akútnych prejavov choroby (pomocou liekov a fyzioterapie).

Správna masáž vertebrálnou prietržou výrazne zmierňuje bolesť, odstraňuje svalové napätie, obnovuje silu a pohyblivosť končatín. Účinok je zrejmý po prvej relácii.

Obdobie exacerbácií vertebrálnej prietrže je kontraindikáciou pri masáži.

Dá sa pri masáži vyliečiť spinálnu prietrž??

Často si môžete vypočuť názor, že chiropraktici „stavajú stavce“. Mnohí masérski terapeuti, najmä tí, ktorí nemajú lekárske vzdelanie, majú tendenciu tento omyl podporovať..

V skutočnosti výrazné zmeny medzistavcových platničiek, ktoré viedli k narušeniu pevnosti, pružnosti a celistvosti medzistavcových platničiek, sa nedajú korigovať masážou..

Manuálna terapia masážami a trakciou (to je založené na procesoch spinálnej trakcie) však zlepšuje stav pacientov. Kvôli čomu?

Počas napínania chrbtice vzniká v medzistavcovej platničke podtlak. Je to veľmi malé, ale ukázalo sa, že to stačí, aby sa vnútorná časť disku - buničité jadro - vtiahla roztrhaným vláknitým krúžkom do disku a zastavila kompresiu nervových koreňov..

Vďaka tomu môže už jedno sedenie trakčnej terapie viesť k významnému zlepšeniu pohody pacienta..

Relaxačná masáž eliminuje svalové kŕče, ktoré samy osebe spôsobujú bolesti chrbta, stuhnutosť a únavu..

Pravidelné stretnutia s chiropraktikom pomáhajú zlepšovať prísun krvi do medzistavcových platničiek a tkanív v postihnutej oblasti. To prispieva na jednej strane k zvýšeniu účinnosti liečby zameranej na obnovu štruktúry spojivového tkaniva a na druhej strane k spomaleniu progresie chronického ochorenia (kýla chrbtice).

Časté príznaky prietrže sú znížená svalová sila, obmedzenie pohybu na postihnutej strane. Dlhodobá bolesť spôsobená herniou chrbtice (ďalej len „GP“) môže dokonca viesť k závažnej atrofii svalov, k rozvoju ostrého obmedzenia pasívnych pohybov kĺbov. Vďaka masáži sa môžete vyhnúť všetkým týmto problémom alebo znížiť mieru ich prejavov..

Ako masírovať prietrž, aby ste nepoškodili

Všeobecné zásady

Masáž chrbtovou kýlou sa môže uskutočniť okamžite po odstránení hlavných príznakov exacerbácie.

Tu je 5 základných princípov správneho postupu:

Nepoužívajte šokové techniky, pretože môžu spôsobiť zhoršenie.

Nie je možné vyvíjať mechanický tlak na chrbticu - všetky manipulácie sa vykonávajú v oblasti paravertebrálnej.

Masáž by mala byť relaxačná, upokojujúca, pacient by mal zažiť iba príjemný pocit relaxácie.

Akékoľvek zvýšenie bolesti v dôsledku účinkov chiropraktika je dobrým dôvodom na zastavenie relácie.

Je potrebné masírovať chrbát a postihnutú končatinu, pretože v dôsledku kompresie nervových koreňov dochádza k bolesti, zníženiu citlivosti, k zníženiu svalovej sily nielen v chrbte, ale aj v končatine na postihnutej strane..

Päť masážnych techník

Ľahkými kruhovými pohybmi dlaní v smere od spodnej časti chrbta k boku a od paravertebrálnej oblasti k bočným povrchom tela masírujte chrbát doľava a potom na pravú stranu..

S dlaňami rúk s miernym tlakom na chrbát vykonajte niekoľko vertikálnych pohybov pozdĺž chrbtice v smere od spodnej časti chrbta k krku..

Vizuálne rozdelte ľavú a pravú polovicu chrbta pozdĺžnymi čiarami na dve ďalšie polovice. Pomocou prstov v kruhových pohyboch s miernym tlakom prepracujte chrbtové svaly pozdĺž týchto mentálnych línií, aby ste dosiahli relaxáciu..

Opakujte, kým nepocítite, ako sa znížilo svalové napätie v chrbte..

Hladajte, drhnite, hnette dlaňami: priamym a kruhovým pohybom od stredu chrbta k bočným povrchom chrbta a mierne nahor. Týmto spôsobom zlepšíte odtok žíl z nedávno spazmodických svalov, čím sa zníži charakteristika bolesti a únavy GP.

S miernou námahou od seba vzdialenou dlaňou vykonajte niekoľko pohybov zdola nahor (od spodnej časti chrbta po oblasť ramien) na každej strane chrbtice..

Na masážny kurz použite krém alebo masážny olej s upokojujúcim účinkom.

Túto masáž môžete robiť každý deň. Je to vynikajúci nástroj na zlepšenie celkovej pohody: znižuje bolesť a stuhnutosť svalov, obnovuje citlivosť kože a silu svalov v končatinách. Masáž vertebrálnou herniou v kombinácii s fyzickou terapiou pomáha vytvárať dobrý svalový korzet a zabraňuje exacerbáciám všeobecného lekára alebo znižuje stupeň ich prejavov..

Ak sú potrebné alternatívne liečby

Ak masáž a manuálna terapia nepomáhajú a prietrž prináša viac a viac nepohodlia, možno stojí za zváženie chirurgická liečba. Toto je extrémne opatrenie, keď iné spôsoby liečby nepomáhajú..

Masáž chrbtice: najúčinnejšie techniky lézií

Choroby chrbtice spôsobujú mnoho nepríjemných symptómov, z ktorých niektoré sa na prvý pohľad zdajú nesúvisiace s pohybovým aparátom. Aby sa tieto príznaky a deštruktívne procesy v stavovcoch zbavili, povoľuje to lekár s rôznymi fyzioterapeutickými technikami a liečivými látkami. Môžete robiť masáže prietrž bedrovej chrbtice, ale mali by ste vedieť, ktoré metódy sa považujú za účinné.

Je možné ochorenie vyliečiť masážou??

Mnoho pacientov s bedrovou prietržou verí, že chiropraktik je jediný špecialista, ktorý skutočne pomáha pri liečbe tohto ochorenia. Tento názor môžu podporiť maséri, ktorí ukončili kurzy bez vzdelania vo vysoko špecializovanej oblasti medicíny. Ale dystrofické zmeny na diskoch, ktoré spôsobili deštrukciu tkanív a zmeny elasticity chrupavky, sa nedajú korigovať manuálnymi technikami..

Masáž chrbtovou kýlou však eliminuje niektoré príznaky a predlžuje stĺpec a zlepšuje stav pacientov:

 • po roztiahnutí sa vytvorí podtlak;
 • jeho pôsobením sa vnútorná časť medzistavcového priestoru rozširuje;
 • nervové korene zmierňujú tlak;
 • v dôsledku toho bolesť a ďalšie nepríjemné pocity zmiznú po prvej návšteve lekára.

Označenia postupov

Špecialisti predpisujú masáž bedrovej prietrže, ak je choroba v počiatočnom štádiu a je sprevádzaná niektorými príznakmi:

 • zaťaženie bedrovej oblasti spojené s prácou a školením - je uvedená relaxačná masáž;
 • v rôznych častiach končatín je necitlivosť;
 • sú cítené svalové kŕče sprevádzané bolesťou v bedrovej oblasti;
 • často sa cítia unavení.

Masáž bedrovej prietrže je indikovaná, ak sa príznaky objavia vo forme skrútiacej sa bolesti, boľavých nôh a paží.

kontraindikácie

Masáž hernie bedrovej chrbtice môžete robiť iba v prípade, že patologický stav nie je v akútnom štádiu. Existujú ďalšie obmedzenia postupu: choroby CNS, kostná tuberkulóza, osteomyelitída, choroby krvi, zlyhanie obličiek alebo pečene, duševné poruchy.

Účinky

Pri kýloch chrbtice existuje niekoľko účinných masážnych techník, z ktorých každá je vybraná odborníkom po diagnostike. Relaxačnú terapiu môžete robiť doma, ale v ideálnom prípade je potrebné dohodnúť si stretnutie so špecialistom.

akupunktúra

Veľmi užitočná a účinná technika, ak je prietrž sprevádzaná osteochondrózou. Ihly dokonale zmierňujú príznaky - bolesť, stuhnutosť a pálenie. Na dosiahnutie pozitívnych výsledkov však potrebujete najmenej 10 relácií, ktoré sa opakujú 1-2 krát ročne.

U niektorých pacientov nemá liečba žiadny účinok vzhľadom na osobitné umiestnenie biologických bodov, ich „citlivosť“. Akupunktúra je pre vedcov stále záhadou.

Trigger Point Massage

Táto technika je založená na bolestivých častiach tela, ktoré sú zistené hmatom. Dajú sa ľahko nájsť v mäkkých tkanivách. Táto technika je obmedzená na trenie a hladenie pozdĺž chrbtice. Po niekoľkých procedúrach sa bolestivé miesta deaktivujú, obnoví sa krvný obeh.

Klasické techniky

Tradičná masáž vertebrálnou prietržou uvoľňuje svaly, normalizuje prietok krvi a lymfatickú aktivitu a vykonáva ju pomaly. Súbor postupov klasickej techniky zahŕňa: vibračné poklepávanie, hlboké hladenie širokých svalov, hnetenie a trenie. Môže sa vykonať s poškodením osteofytov.

Medová technika

Prírodný med sa používa pri miesení chrbtice a dolnej časti chrbta, aby sa z horných vrstiev mäkkých tkanív odstránili škodlivé látky. Na tento účel sa používajú ťahacie pohyby. Na konci sedenia med často siví - to je známka účinnosti masáže prietrže chrbtice.

Segmentálna masáž

Táto technika je predpísaná v prípade silnej bolesti. Je založená na miestnych akciách na spodnej časti chrbta a prietrže sa nachádza v tejto oblasti. Pri výkone nepoužívajte masti, oleje a krémy. Použite niekoľko pohybov:

 • „Vŕtanie“ a „pílenie“ - má hlboký vplyv na kŕčové tkanivá;
 • hladenie po rôznych osiach, tlak;
 • vibrácie a strečing.

Táto technológia sa často nazýva švédska masáž..

Môže technika

Táto technika sa používa na boj proti opuchy. Zlepšuje látkovú výmenu tým, že vylučuje ložiská patológie v tele. Banky pomáhajú vytvárať podmienky, za ktorých sa tieto ložiská vylučujú.

Vákuová technika

Vákuová masáž hernie chrbtice sa vykonáva pomocou prístroja. Sú pripevnené špeciálne prísavky, ktoré vytvárajú vákuum medzi pokožkou a dýzou. Cez to sa aktivuje tok lymfy, tuky sa rozkladajú, regeneračné procesy sú normalizované..

Thajskej techniky

Skutočná thajská masáž sa dá urobiť pomocou prietrže chrbtice, ak je komplikovaná osteochondrózou v bedrovej oblasti. Technológia vykonávania zahŕňa niekoľko akcií: zahrievanie, relaxácia, bodový vplyv. Táto metóda je zameraná na odstránenie recidív a bolesti.

Manuálna terapia

Jedna z najúčinnejších, ale kontroverzných metód vystavenia prietrže lumbálnej chrbtice. Manuálna terapia má najviac kontraindikácií, pretože účinok nie je len na mäkké tkanivá, ale aj na samotné jadro. V niektorých prípadoch môže byť vymenený.

Pri manuálnej terapii dochádza ku komplexnému účinku na všetky kĺbové systémy a svaly chrbta. Musíte si však starostlivo zvoliť špecialistu - najlepšie muža s dostatočnou silou na masáže a lekárske vzdelanie. Nesprávny výkon manuálnej terapie vedie k ochrnutiu a zrýchleniu degeneratívnych procesov.

hydromasážne

Ako pomocná technika sa používa vodná masáž chrbta s prietržovou časťou bedrového kĺbu. Jemne pôsobí na tkanivá: znižuje stres, znižuje bolesť, znižuje krvný obeh, zlepšuje krvný obeh, obnovuje sa výživový proces, tkanivové bunky dostávajú potrebné látky..

Všeobecné pravidlá vykonávania postupov

Pri masáži kýlou chrbtice bolo užitočné, musí sa to robiť podľa pravidiel:

 • Odmietnutie samoliečby. Nie je možné vykonať metódy, ak neexistuje primerané vzdelanie.
 • Zákaz postupov exacerbácie choroby. Ak pôsobíte na zápal počas jeho maximálneho zisku, môžete poškodiť štruktúru tkanív.
 • Zákaz pôsobenia moci. Pri kýle bedrovej chrbtice nie je možné použiť techniky určené na pohyb energie.
 • Smer najbližších stavcov. U 2/3 pacientov je prietrž sprevádzaná porušením polohy zostávajúcich stavcov. Terapeut ich musí zaviesť opatrne.
 • Zákaz bolesti. Ak sa bolesť vyskytne pred alebo počas zasadnutia, je zakázané masírovať prietrž chrbtice.

Masáž prietrže lumbálnej chrbtice

Výčnelok disku sa často vyskytuje v bedrovej chrbtici a medzi diskom a stavcami sa vytvára prietrž. Je potrebné masírovať prietrž chrbtice prvého stupňa, aby sa posilnili väzivo stavcov a zabránilo sa deštrukcii a degenerácii podporného orgánu a chrupavky..

Masáž prietrže lumbálnej chrbtice

Prečo je masáž kýly na chrbtici nevyhnutná?

Ak sú väzy natiahnuté, potom sa okraje stavcov dotýkajú a trú o seba, dôjde k osifikácii a kosti reaktívne rastú, kĺby sa stávajú pohyblivé a zaujmú nesprávnu polohu.

Bedrová oblasť má najvyššie zaťaženie medzistavcových platničiek, takže majú výšku väčšiu ako platničky ostatných častí chrbtice. Naopak, pozdĺžny väz je úzky a slabý, takže nemôže zabrániť tvorbe prietrže alebo výhřezu disku medzi stavcami..

Pacient začína pociťovať silnú bolesť. Z driekovej chrbtice sa rozprestiera do sakrálnej oblasti a do zadku, bočných alebo zadných stehien a doslova vyžaruje do prstov. V tomto prípade kolenné a Achillove reflexy klesnú alebo zmiznú. V závažných prípadoch je fungovanie panvových orgánov narušené, čo si vyžaduje chirurgický zákrok.

Masáž kýlou chrbtice a cvičením po akútnom období pomáha obnoviť normálne fungovanie väzivového aparátu a korzetu chrbtových svalov. Pred masážou bedrovej chrbtice masér berie do úvahy stav chrbtice pacienta a určuje masážnu techniku ​​s lekárom podľa klinických prejavov choroby a ich závažnosti, prítomnosti sprievodných chorôb a individuálnych charakteristík pacienta..

Druhy masáží

Masáž chrbtovou kýlou môže byť klasická, akupresúrna, segmentovo-reflexná. Medová masáž sa často vykonáva aj napriek tomu, že medzi lekármi existuje veľa priaznivcov a odporcov tohto typu masáže herniou bedrovej chrbtice..

Medová masáž sa vykonáva jemne a presne, drsné techniky a intenzívne manuálne pohyby: krútenie, šklbanie a sústruženie (rotácia) sa nepoužíva, bolesť nespôsobuje. Najskôr trvá medová masáž s krátkym chrbtom, postupne sa predlžuje jej trvanie.

Trvanie klasickej (alebo inej) masáže driekovej chrbtice určuje ošetrujúci lekár. Môže trvať niekoľko minút alebo hodinu s liečbou 10-20 procedúr. Po 2-3 mesačnej prestávke sa v prípade potreby obnoví priebeh masáží..

Ak sa používa lumbálna kýla, hladenie, trenie, miesenie a vibračné techniky s ďalšími pohybmi. Masáž sa vykonáva súčasne s inými komplexnými liečbami.

Masážna technika prietrže chrbtice

Masážny účel

 • Aktivácia krvného obehu v postihnutej oblasti a odtok lymfy.
 • Relaxácia a napínanie kŕčových svalov.
 • Redukcia bolesti.
 • Zníženie vzrušivosti nervových zakončení.
 • Prevencia svalovej atrofie.
 • Zvýšená pohyblivosť chrbtice.
 • Pocit tepla, pohodlia a relaxácie pacienta v bedrovej chrbtici a v celom tele.

Masážna technika

Pacient leží na bruchu pevne: na stole alebo na gauči, aby sa zabránilo prehýbaniu chrbtice v dolnej časti chrbta. Vankúš sa umiestni pod žalúdok a valec pod spodné nohy na ich zdvihnutie pod uhlom 45 °, aby sa telo uvoľnilo, najmä v lumbosakrálnej oblasti. Ruky sú umiestnené pozdĺž tela. Hlava je otočená na pravej alebo ľavej tvári alebo položená na špeciálne zariadenie s otvorom na spustenie hlavy tesne pod pohovku..

Na zmiernenie napätia a bolesti vykonajte predbežnú masáž chrbta:

 • kombinované hladenie;
 • ľahké stlačenie okraja dlane;
 • prsteň povrchové hladenie latissimus a najdlhšie svaly;
 • na svaly zadku - kombinované a dvojité krúžkové hladenie, dlhé hnetenie a trasenie, opäť kombinované hladenie;
 • opäť na chrbát - hladenie oboma rukami, ľahké stlačenie, hladenie, hnetenie najširších svalov, počnúc bedrovým hrebeňom po podpazušia, obyčajným dvojitým prstencom, potom hladenie a trasenie.

Teraz môžete začať iba s hlavnou masážou dolnej časti chrbta, ktorá zahŕňa:

 • kombinované hladenie od hýžďových hýžďov smerom do stredu chrbta, potom dvoma rukami hladiacimi latissimus dorsi v smere k zadkom, špirálovité otáčanie v smere hodinových ručičiek a dozadu pozdĺž nich;
 • stlačenie rebra dlane, striedanie s hladením a trasením na svrbenie svalu, potom v bedrovej oblasti;
 • kruhové trenie pozdĺž chrbtice prstami v pravom uhle k pokožke, potom stlačenie a hladenie;
 • trenie pozdĺž chrbtice okrajom dlane, potom cez chrbát, postupujúce k zadkom (pílenie);
 • priamočiare trenie pozdĺž chrbta palcami so zvyšujúcim sa tlakom, špirálové trenie, pílenie a hladenie;
 • pozdĺž chrbtice - súčasne na obidvoch stranách, bodkované trenie palcami s posunom kože o 3-4 cm spolu s prstami, striedanie stláčania a hladenia;
 • naprieč spodnou časťou chrbta a krížovou kosťou - stláčanie okrajom dlane, hnetenie základňou alebo okrajom dlane, hnetenie v tvare jazyka a dvojité krúžky, jednoduché a trasené;
 • na zadok - hladenie, odieranie, stláčanie, hnetenie prstami alebo spodná časť dlane, päsťový hrebeň, trasenie, hladenie a vypracovanie chvostovej kosti.

Každý pohyb sa opakuje 3-4 krát, čím sa zvyšuje počet a sila pôsobenia na konci kurzu. Masér by mal vedieť, že pred masážou oblasti bedrového kĺbu sú dobre vypracované zadok, dlhé a pozdĺžne svaly chrbta..

Masáž je jednou z metód liečby kýly

Liečba kýly je zdĺhavý proces a vykonáva sa rôzne v rôznych štádiách. Takže v prvej fáze, v štádiu exacerbácie, keď je hlavnou vecou zmiernenie stavu pacienta a zastavenie bolesti, sa používajú lieky:

 • analgetiká
 • nesteroidné a steroidné protizápalové lieky
 • spazmolytiká

Keď akútna perióda uplynie, začne sa hlavné liečenie, ktorého účelom je pokúsiť sa zmierniť tlak stavcov na medzistavcovej platničke, čo by zmenšilo veľkosť výčnelku. Jednou z metód takejto liečby je masáž prietrže chrbtice..

Liečebná masáž prietrže chrbtice

Princíp masážnej terapie pri vyčnievaní chrbtice je nasledovný:

 • Uvoľňuje svaly
 • Zlepšuje krvný obeh okolo poškodeného disku

Masáž vytvára priaznivý základ pre natiahnutie chrbtice, čo je možné vykonať pomocou špeciálnych fyzických cvičení. Po odstránení výsledku cvičeniami, ktoré posilňujú svaly a väzy, môžete takto fixovať chrbticu v polohe, ktorá vylučuje kompresiu nervu, a odstrániť problém výskytu bolesti pri prietrži chrbtice. A potom je nevyhnutná prevencia: denné cvičenia na udržanie svalového korzetu v dobrom stave.

Masáž chrbta pri liečbe miechy je tak účinná, ak sa používa v kombinácii s inými liečebnými metódami, najmä cvičením.

Pravidlá masáže prietrže

Pred masážou je nevyhnutná konzultácia s ošetrujúcim lekárom, pretože masážni terapeuti nemajú vždy vedomosti o špecifických vlastnostiach takej choroby, ako je kýla.

Medzistavcová kýla môže mať iné umiestnenie:

Predné (ventrálne)

Zadná (chrbtová):

 • medián
 • záchranár (vľavo a vpravo)
 • posterolateral (ľavý a pravý)
 • foraminal

Predné chrbtové výčnelky sú prakticky asymptomatické a zriedka vyžadujú liečbu. Zadné prietrže sa prejavujú iba v prípade kompresie nervu alebo miechy. Pri vykonávaní masážnej terapie musíte poznať umiestnenie nervu a inervačnej zóny.

 1. Masáž by nemala byť priamo na prietrž, ale na tú oblasť svalov, na ktorú pôsobí, snažiac sa ich čo najviac uvoľniť..
 2. Ak sa počas relácie vyskytne bolesť, postup by sa mal okamžite zastaviť.
 3. Je tiež mimoriadne opatrné uplatňovať postup na sekvestrované kýly, najmä ak už sú voľné a putujú pozdĺž medziobratlového kanála..
 4. Veľké alebo dlhodobé kýly nemusia reagovať na konzervatívne metódy liečby, ako je masáž

Recepcie a druhy masáží

Klasické masážne techniky používané pri prietrži sú univerzálne. Už sme ich preskúmali v článku Masáž na skoliózu. to:

 • hladí
 • stláčanie
 • oslabenia
 • váľanie
 • vibrácie

Tieto techniky prietrže však majú svoje vlastné nuansy:

 1. Nie je možné vyrobiť ostré intenzívne miesenie a brúsenie
 2. Mal by sa zabrániť hlbokým klikám
 3. Vibrácie sú uprednostňované skôr spojité, než prerušované nárazmi
 4. Nie je možné vyvíjať tlak na samotnú chrbticu a paravertebrálny priestor v segmente, kde sa nachádza výčnelok.
 5. Na zlepšenie kĺzania sa odporúča používať krémy a masti

Okrem klasického typu sa pre prietrž chrbtice používajú tieto typy:

 • Spot (vykonávaný prstami)
 • Baňková masáž (na zlepšenie metabolizmu v tkanivách svalov a chrbtice)
 • Niektoré druhy thajskej masáže
 • Reflexný segmentový (založený na spojení medzi segmentmi miechy a oblasťami povrchu pokožky)

Reflexná segmentová masáž

Táto posledná uvedená metóda je zaujímavá, pretože prietrž spôsobuje nielen silné bolesti chrbta, ale aj vegetatívne-viscerálne poruchy, ktoré sa prejavujú pri chorobách vnútorných orgánov a končatín. Pôsobením na určité oblasti pokožky môžete ovplyvniť určité orgány. Táto technika, trochu podobná akupunktúre, používame iba namiesto ihiel.

Reflexné zóny sú umiestnené nielen na chrbte tela, ale aj na prednej časti, takže reflexná masáž môže byť vykonaná nielen na chrbte, ale aj na bruchu..

Límcová masáž sa používa na:

 • vysoký tlak
 • neuróza
 • nespavosť
 • Narušené trofické horné končatiny

Masáž lumbosakrálnej oblasti sa vykonáva pri chorobách:

 • črevá
 • Panvové orgány
 • Dolné končatiny

Reflexné kožné zóny sa môžu vyznačovať zvýšenou bolestivosťou, preto sa pri vystupovaní chrbtice v prvých sedeniach neodporúča používať reflexnú segmentovú masáž. Naopak, niektoré metódy sa naopak domnievajú, že je veľmi efektívne používať túto metódu od prvých dní.

Kýla často vedie k bolesti a parestézii v nohách, takže nohy sa zvyčajne masírujú. Takáto terapia má nejaký priaznivý účinok na končatiny, ale nie zásadne, pretože také patológie v nohách môžu úplne zmiznúť, ak sa uskutoční komplexné ošetrenie prietrže a vylúči sa kompresia nervového koreňa..

Kontraindikácie pri masáži

Pamätajte, že masáž by sa nemala vykonávať:

 • Všetky exacerbácie akejkoľvek choroby
 • Kostná tuberkulóza a osteomyelitída
 • Zvýšená teplota
 • Hnisavé infekcie
 • Akútna renálna a hepatálna insuficiencia
 • Infarkt myokardu, zlyhanie srdca, trombóza
 • Krvné ochorenie
 • Nervové a duševné choroby

Jedna masážna procedúra pozostáva z 20 sedení, po ktorých si môžete urobiť trojmesačnú prestávku a potom liečbu opakovať.

Video: Masáž kýly chrbtice

Masáž chrbtice

Medzistavcová kýla alebo kýla chrbtice je pomerne komplikovanou patológiou muskuloskeletálneho systému, ktorá v niektorých prípadoch môže predstavovať zdravotné riziko. Vyskytuje sa veľmi často, okolo 100 ľudí zo 100 tisíc. V Rusku je diagnostikovaná takáto diagnóza každý rok takmer pol milióna ľudí..

O vlastnostiach prietrže

Medzistavcové platničky pôsobia ako tlmiče nárazov počas pohybov a prispievajú k rovnomernému rozloženiu zaťaženia stavcov. Skladá sa z vláknitého jadra, ktoré má želé podobnú želatínovú konzistenciu a rámuje ho vláknitý kruh. Vonkajšie povrchy diskov, ktoré sú v kontakte s stavcami, sú pokryté hyalínovou chrupavkou.

V medzistavcových platničkách nie sú žiadne krvné cievy a difúziou sa k nim dostávajú všetky potrebné živiny. Pre nepretržitý prísun energie a krv sú potrebné poklesy tlaku, ktoré zabezpečujú pohyby tela. Nedostatok pohybovej aktivity vedie k rozvoju degeneratívnych procesov v chrbtici a k ​​strate amortizačných vlastností diskami..

Nadmerná fyzická námaha nie je o nič menej škodlivá pre miechu - najmä zdvíhacie a nosné závažia, ostré zákruty a systematický trup. Preto do rizikovej skupiny patria administratívni pracovníci aj ľudia pracujúcich povolaní - stavitelia, sťahováci. Kýla môže byť tiež spôsobená poranením chrbta a operáciou miechy..

Kýla je vyčnievanie buničitého jadra za vláknitý kruh do miechového kanála. Hraničný prsteň sa zlomil. Príznaky tohto procesu sú rôzne, vrátane jeho úplnej neprítomnosti. Prítomnosť a závažnosť príznakov závisí od miesta prietrže.

„Obľúbené“ miesto pre vývoj herniálnych výčnelkov je spodná časť chrbta. Hlavným príznakom je bolesťový syndróm, ktorý rastie s pohybmi, najmä pri zatáčkach a nakláňaní tela. Pri zdvíhaní ťažkých predmetov sa zaznamenáva aj zvýšená bolesť. V závislosti od toho, ktorá časť chrbtice je postihnutá, sa môžu vyskytnúť ďalšie príznaky..

V bedrovej oblasti

Prietrž bedrovej chrbtice sa prejavuje bolesťou v dolnej časti chrbta, ktorá môže uvoľňovať boky, zadok alebo nohy. Okrem bolesti sú možné aj zmyslové poruchy a svalová slabosť v chrbte a nohách..

V závažných prípadoch, ak vytlačený disk stlačí miechu, vylučovací systém trpí. V dôsledku toho je močenie, defekácia narušená, u niektorých pacientov klesá alebo zmizne potencia. Zlyhanie panvových orgánov v dôsledku zovretých nervových koreňov.

Masážna technika prietrže chrbtice

Vykonávacie techniky

Bez ohľadu na typ masáže a prístupu by technika jej realizácie mala byť vždy podobná:

 1. Procedúra sa začína zahrievaním svalov;
 2. Potom špecialista pokračuje vo všeobecných pohyboch, ktoré posilňujú svalovú kostru;
 3. Potom štúdium problémových bodov;
 4. Potom je postup ukončený postupným znižovaním zaťaženia svalov.

V závislosti od typu a techniky expozície môže jedna relácia trvať od 20 minút do jednu a pol hodiny. Na dosiahnutie terapeutického účinku je zvyčajne potrebné 5 až 15 sedení.

Zaťaženie pri expozícii sa postupne zvyšuje od postupu k postupu. Počas prvého stretnutia s odborníkom je to minimálne. A postupne sa zvyšuje až po konečné postupy. Je to spôsobené skutočnosťou, že ostré silné zaťaženie svalov môže spôsobiť bolesť, nepohodlie a zhoršenie choroby..

Masáž vertebrálnou herniou dolnej časti chrbta sa volí v závislosti od vývoja patológie, čo je ďalší faktor

Rovnaké fakty naznačujú počet relácií, ako aj začiatok liečby - je dôležité odstrániť opuchy a zmierniť silnú bolesť

klasický

Klasická metóda je indikovaná takmer pre všetkých pacientov, ale najmä u pacientov s odhalenou kompresiou medzistavcovej platničky. Klasický vzhľad znamená ďalšie činnosti na natiahnutie chrbtice - pomôže zmierniť zápal a poskytne „dlhodobú ochranu“ pred relapsom..

Počet relácií je možné zvýšiť na 20, vo zvláštnych prípadoch - napríklad rehabilitačné obdobie - masáž môže byť potrebná niekoľko mesiacov denne.

vákuum

Tento typ masáže bude potrebný na identifikáciu vytvorených osteofytov na medzistavcových platničkách. Osteofyty sú výrastky na okrajoch stavcov, ktoré sa tvoria v dôsledku deštrukcie kostného tkaniva.

Technika vákuovej masáže je jednoduchá - k záchrane prichádzajú štandardné plechovky alebo aspirátory. Pri použití aspirátorov sa podtlak vytvára pomocou špeciálneho čerpadla. V prípade bežných plechoviek sa používa zapálená poistka.

Akonáhle sú aspirátory alebo banky pripevnené k zadnej časti, začnú sa pohybovať v smere pozdĺž chrbtice. Tieto pohyby zlepšujú krvný obeh. V prípade použitia chondroprotektorov dochádza k rýchlejšiemu obnoveniu postihnutej chrupavky v dôsledku zlepšeného krvného obehu a primeranej výživy tkanív..

Manuálna terapia

Pri manuálnej terapii sa používa potreba zmeniť polohu stavcov, aby sa zabránilo opätovnému vytvoreniu prietrže. Pretože na premiestnenie sa používajú pomerne zložité pohyby, má predložený typ masáže ďalšie kontraindikácie. Ale podľa odborníkov je manuálna terapia najúčinnejšou liečbou prietrže.

Manuálna terapia zahŕňa najmenej 10 sedení, počas ktorých sa vykonáva nielen oprava prietrže a redukcia stavcov, ale aj obnovenie správneho držania tela a liečby kĺbov. Táto liečba má pozitívny účinok na všetky tkanivá, takže konzervatívna medicína poskytne rýchle výsledky..

Celé zaťaženie tela padá na stavce dolnej časti chrbta, tie isté stavce cítia pri chôdzi silný tlak. S lekárom by sa malo konzultovať už v prvých štádiách vývoja osteochondrózy, pretože výsledná kýla môže pacienta „vyraziť“ zo života na dlhú dobu. Liečba a rehabilitácia bedrovej prietrže môže trvať niekoľko mesiacov až rok.

Akákoľvek masáž musí začať prípravnými pohybmi. Masér robí ľahké kruhové pohyby, ktoré zahrievajú svaly a pokožku nad chrbticu. To znižuje pravdepodobnosť bolesti počas procedúry..

Vákuová metóda je veľmi účinná na liečenie pacienta..

Masáž herniou krčnej chrbtice a inými oddeleniami je nevyhnutnou súčasťou liečby, ktorá pomáha ovplyvňovať priebeh choroby. Relácie znižujú svalový tonus, zastavujú bolesť, obnovujú výživu poškodeného disku, stimulujú imunitu v boji proti chorobe. Základné techniky:

 • klasický
 • môcť;
 • segmentový;
 • švédsky
 • liek proti bolesti;
 • med;
 • hydromasážne;
 • vákuová masáž.

Výhody masáže

Choroby chrbtice sú čoraz mladšie - je to lekársky fakt. Dnes môžete stretnúť dvadsaťročných pacientov s diagnózou osteochondrózy a štyridsaťročných s diagnózou medziobratlovej hernie. Prečo k tomu dochádza, pretože tieto choroby sa vždy považovali za patologické nálezy súvisiace s vekom? Hlavnými „vinníkmi“ ochorení sú hypodynamický životný štýl charakterizovaný nedostatkom fyzickej aktivity a nevhodnou stravou..

Príčiny prietrže

Niektorí lekári hovoria o hernii, že ide o „pokročilou osteochondrózu“. Bez ohľadu na to, aké epithety sa používajú na opis choroby, niet pochýb o závažnosti tejto diagnózy v čase jej vzniku. Ochorenie je závažné, v neskorých štádiách - nezvratné.

Druhy medzistavcových prietrží

Liečba môže byť dvojaká - buď konzervatívna terapia alebo operácia chrbtice rôzneho stupňa invazívnosti, ale stále operácia. Pri operácii je všetko jednoduché - je lepšie jej to neprinášať. Ale nie všetci pacienti, dokonca aj tí, ktorým sa podarilo odhaliť medzistavcovú prietrž v skorom štádiu, si neuvedomujú závažnosť ochorenia. Pokiaľ nenastane neznesiteľná bolesť, motorické schopnosti sa neznížia, väčšina z nich dokonca nechodí k lekárovi, aby zistila, či je všetko v poriadku s chrbticou..

Je veľmi dôležité navštíviť lekára včas a diagnostikovať vyčnievanie alebo prietrž medziobratlovej platničky

Miecha je veľmi účinná pri prietrži

Okrem masáže je potrebné zdôrazniť aj množstvo lekárskych manipulácií, ktoré sú súčasťou terapeutického komplexu.

 1. Drogová terapia.
 2. Fyzioterapeutický vplyv.
 3. Terapeutické cvičenie.
 4. Kúpeľná liečba.
 5. jóga.
 6. plávanie.

Komplexná liečba prietrže zahŕňa cvičebnú terapiu

Každá z týchto metód liečby je dobrá sama o sebe a v kombinácii. A takmer každý (okrem liekov na zmiernenie bolesti) môže byť upustený, aspoň v určitom terapeutickom štádiu. Masáž je metóda, ktorá sa zobrazuje nepretržite, s výnimkou období závažných exacerbácií choroby. Dôrazne ju odporúčajú všetci odborníci..

Počas rehabilitačného obdobia sú pacientom indikované masáže.

Konzervatívne zameranie liečby má maximálnu šancu na účinnosť, ak choroba nedosiahla ohrozujúce objemy. Pozitívny účinok liečby masáží je dlhodobo ustálený, čím sa znižuje možnosť recidívy. Okrem toho táto metóda nemá prakticky žiadne obmedzenia na uskutočnenie. Výnimka - maximálna exacerbácia choroby.

Kontraindikácie pre masáže

Masáž bude mať netraumatický terapeutický účinok na svaly a väzivo, obehový systém a nervy. Umožní zmierniť bolesť, odstrániť opuchy, obnoviť tkanivo vrátane kostí.

Masáž zlepšuje krvný obeh a pomáha obnoviť svalový tonus

Vo viac ako polovici prípadov je herniálna formácia kombinovaná s posunom v medzistavcovom kĺbe. Účinnosť masáže je vyššia ako pri akejkoľvek fyzioterapeutickej metóde..

Je potrebné poznamenať, že stretnutia by mali vykonávať iba odborníci so skúsenosťami a kvalifikáciou, pretože iba v tomto prípade môžeme hovoriť o terapeutickom účinku bez poškodenia..

Bežné techniky

Masters masáže sa uchyľujú k rôznym spôsobom ovplyvňovania patológie, v závislosti od celkového stavu pacienta, štádia a závažnosti príznakov. Intenzita a trvanie kurzu sa vyberajú individuálne. V boji proti medzistavcovej prietrži lumbálnej chrbtice sa moderná medicína uchýli k nasledujúcim druhom masáží:

Klasický. Takmer 80% sa odporúča všetkým pacientom trpiacim zvýšeným tlakom na disky. Táto technika zahŕňa hladenie, zahrievanie svalov, trenie, kruhové pohyby. Všetky z nich sú zamerané na zlepšenie krvného obehu a normalizáciu metabolických procesov v tkanivách. Trvanie relácie je zvyčajne 20 minút. Kurz trvá približne 2 - 3 týždne. Počas rehabilitačného obdobia je predpísaná denne po dobu šiestich mesiacov. Segmentovaný. Používa sa ako terapeutická technika a preventívne opatrenie na zabránenie šírenia škôd. Charakteristickou črtou je pracovná plocha maséra. Špecialista pôsobí iba v oblasti koreňov miechy bez použitia gélov, mastí, krémov alebo iných prostriedkov

Je dôležité správne ovplyvniť postihnutú oblasť s dostatočným úsilím. Takmer ako v klasickej verzii sa používajú takmer rovnaké techniky: brúsenie, vibrácie, hladenie, miesenie

Priemerná doba trvania je 25 minút. Bod. Špecialista pôsobí na bioaktívne body tela, ktoré sú zodpovedné za fungovanie rôznych vnútorných orgánov človeka. Masér ich hladí, stlačí a trie, zlepšuje celkový stav pacienta, posilňuje svalový korzet. Trvanie - individuálne, v závislosti od závažnosti príznakov a závažnosti procesu. Hydromasážne. Uskutočňuje sa pomocou prúdu vody. V dôsledku teplých prúdov vody sa zlepšuje krvný obeh a metabolické procesy v kĺboch, čo zlepšuje motorickú funkciu stavcov. Vďaka tejto technike sa pacienti zotavujú rýchlejšie po operácii..

Technik vyberie techniku ​​na základe analytických údajov, informácií získaných po CT a röntgenovom snímaní. Čím je obraz úplnejší, tým lepší bude výber typu vplyvu na patológiu, čo následne povedie k zvýšeniu účinnosti zvolenej taktiky liečby..

Kŕčové žily sú kontraindikáciou pri masáži

Celkový pohľad na masáž

Všeobecná masáž chrbtice s prietržnou časťou bedrového kĺbu môže začať ľahkými dotykmi, hladením, trením dlaňami. Pacient by mal byť v najpohodlnejšej polohe - napríklad ležal alebo sedel na špeciálnom gauči. S vertebrálnou prietržou môžete robiť masáže v lekárskej ordinácii a doma v špeciálne vybavenej miestnosti.

Po tom, čo masážny terapeut pripraví chrbát pacienta na liečebný účinok, môžete ísť do bodu manipulácie. Vyberajú sa biologicky aktívne body - môžu existovať dva alebo tri.

Prsty maséra vykonávajú pomalé otáčavé pohyby. Počas manipulácie by sa prsty nemali odtrhávať zozadu. Tlaková sila by sa mala postupne zvyšovať.

Pri stavovcovej prietrži by sa klasická masáž mala robiť takto:

 1. Vykonajte hladenie. Ruky maséra na chrbte sa môžu pohybovať v ľubovoľnom smere bez pohybu. Výsledkom je zníženie bolesti, zrýchlenie prietoku krvi, zlepšenie metabolizmu v spojivových tkanivách;
 2. Vykonávanie brúsení. Náraz sa vykonáva rázne a vyvoláva sa v rôznych smeroch až do okamihu, keď teplota kože začne stúpať. Ovplyvňuje svalový tonus, hladinu tekutín v tkanivách klesá, stavce sa stávajú mobilnejšie;
 3. Zahrievacie pohyby - vykonávajú sa ako stláčanie, uchopenie, brúsenie a napínanie pokožky. Táto fáza expozície trvá asi polovicu celej doby relácie a ovplyvňuje hlboké vrstvy tkaniva, pomáha odstraňovať patologické usadeniny, zlepšuje proces sťahovania svalov..

Odporúča sa všeobecná technika masáž kýly chrbtice, aby sa pacient úplne pripravil na iné typy terapeutických účinkov.

Prevencia chorôb

Liečba vertebrálnej kýly je zdĺhavý a nákladný proces, takže je potrebné venovať všetku svoju silu prevencii kvality. Postupujte podľa jednoduchých pravidiel:

Adekvátne rozdeľte záťaž na chrbticu - ak budete mať neustále pri sebe závažia v jednej ruke, vaša pozícia sa zhorší. Cvičte pravidelne - posilnenie svalového korzetu si vyžaduje pravidelnú prácu. Nie je potrebné vykonávať zložité silové cvičenia. Dostatok pravidelných cvičebných cvičení doma a plávanie v bazéne alebo rybníku

Správna výživa - dávajte pozor, aby vaša strava pravidelne dostávala dostatočné množstvo vápnika, bielkovín a vitamínov. Ak budete jesť málo zdravých potravín alebo často chodíte na diétu, môžete si napraviť nedostatok živín v tele pomocou špeciálnych komplexov.

Pred použitím liekov vo farmácii sa poraďte s lekárom. Sledujte telesnú hmotnosť - nadváha vytvára ďalšie zaťaženie chrbtice, ktoré sa postupom času zmení na vážne problémy pohybového ústrojenstva. Vedie zdravý životný štýl - zlé návyky nepriaznivo ovplyvňujú stav tela ako celku, znižujú ochranné vlastnosti a zvyšujú náchylnosť na rôzne infekcie a patológie..

Ak spozorujete rýchlu únavu alebo bolesť chrbta, neliečte sa sami. Včasná diagnóza vám umožňuje odhaliť choroby v ranom štádiu, keď sa problém dá vyriešiť konzervatívne.

Je potrebné si uvedomiť, že masáž sa nemôže používať ako jediný spôsob boja proti prietrži chrbtice. Terapeutické postupy by sa mali vykonávať v spojení s inou konzervatívnou liečbou. Iba integrovaný zodpovedný prístup dosiahne rýchle výsledky.!

Na terapeutické aj profylaktické účely sa masáž vykonáva v kurzoch. Ak si po prvých zákrokoch všimnete zníženie intenzity bolesti a zlepšenie kvality života, neznamená to, že liečba môže byť zastavená. Príznaky sa nakoniec objavia v ešte závažnejšej forme, pretože príčina ochorenia nebola odstránená..

Čo cvičí s kýlou počas remisie

Komplex by mal začať technikami vykonávanými na chrbte. Po zvládnutí tohto posledného stupňa môžete do žalúdka pridať cvičenia, všetky štyri zo svojej polohy v sede. Cvičenia zo stojacej polohy s medzistavcovou prietržou sa však neodporúčajú ani po stabilizácii chrbtice, pretože na ňu kladú maximálne zaťaženie (výnimkou je patológia krčnej chrbtice)..

Technika vykonávaniaefektobrázok
Ľahnite si na chrbát, zdvihnite hlavu a držte ju na váhe, počítajte do 10, pričom zároveň ťahajte za prsty na nohách. Opakujte 4 str.Posilnenie svalového tkaniva, hornej časti chrbta a krku. Vymknúť.
Ľahnite si na chrbát, zdvihnite hlavu a držte ju na váhe, počítajte do 5, zdvihnite narovnanú pravú nohu a držte ju vo vzdialenosti 15 cm podľa hmotnosti. Rovnakú techniku ​​opakujte s ľavou nohou. Opakujte 4-8 str.Posilnenie chrbtových svalov.
Ľahnite si na chrbát a „roztočte bicykel“, najprv s jednou nohou, potom s druhou. Začať na 30 sekúnd. minútu na každú nohu, doplňte na 2,5 minúty.Posilnenie svalov nôh a chrbta.
Ľahnite si na chrbát, ruky do strán, ohnite kolená a položte nohy na zem. Nakloňte svoje nohy doľava a doprava a jemne točte v bedrovej oblasti.Obnovenie mobility a flexibility bedrovej chrbtice.
Ľahnite si na brucho, natiahnite ruky vpred, dlane. Odtrhnite rovné ruky a nohy z podlahy (mierne do výšky asi 10 cm) a túto polohu zafixujte 10 sekúnd. Opakujte 2 str.Posilnenie svalového korzetu chrbta.
Ľahnite si na brucho, ruky rovnobežné s telom. Rýchlo ohnite kolená a snažte sa dotýkať pätiek pätami. Opakujte 10 krát.Natiahnutie chrbtice, zlepšenie krvného obehu v nohách, posilnenie svalov chrbta.
Vstúpte do všetkých štyroch, ohnite chrbát a zdvíhajte bradu. Potom ohnite chrbát v oblúku a zamierte nadol. Opakujte 5-10 krát pomalým tempom.Zlepšenie flexibility chrbtice.
Posaďte sa na podlahu, pomaly nakloňte hlavu dozadu a dopredu a potom doľava a doprava.Obnovenie flexibility krčka maternice.

Zaveste na priečku s narovnanými ramenami, aby telo bolo na váhe, ale bez klieští, koľko dopadne.

Toto cvičenie je možné vykonať iba po konzultácii s lekárom - v niektorých prípadoch vedie natiahnutie chrbtice k ešte väčšiemu svalovému kŕču!

Vykladanie a napínanie miechy.

Liečba po „akútnom období“ - obnovenie chrbta

Pri tejto liečbe nie je nič zložité. Hlavnou úlohou v tejto situácii je obnoviť normálne fungovanie väzivového aparátu a svalového korzetu chrbta. V tomto prípade samotné telo zabráni rozvoju choroby. Na tento účel sa používajú dve hlavné metódy liečby - terapeutická gymnastika a masáž. Malo by byť zrejmé, že nejde o vzájomne zameniteľné, ale o doplnkové metódy. A ak sa cvičebná terapia v ďalších článkoch považuje za dostatočne podrobnú, potom je znalosť toho, aká masážna technika by mala byť pri kýze chrbtice a či môže byť použitá pri takomto ochorení vôbec, povrchná.

Nie všeliek, ale účinná liečba

Vo všeobecnosti sa masáž využíva pri rehabilitačnej liečbe. Napríklad pri diagnostike kýly bedrovej chrbtice môže masáž zlepšiť krvný obeh v postihnutej oblasti, uvoľniť a napnúť kŕčové svaly. Zároveň sa znižuje bolesťový syndróm, znižuje sa excitabilita nervových zakončení a bráni sa svalovej atrofii. V tomto prípade sa masáž zvyčajne vykonáva pri absencii bolesti alebo so slabou závažnosťou.

Technika masáže prietrže chrbtice sa môže líšiť. O tom, aký typ masáže sa má v tomto prípade použiť, rozhoduje lekár - klasická, akupresúra, segmentový reflex atď. v takom prípade výber zvyčajne závisí od klinických prejavov choroby, od závažnosti ochorenia, od sprievodných chorôb, od individuálnych charakteristík pacienta atď..

Pomerne často aplikovaná a akupresúra pre prietrž chrbtice a iné typy masáží. Po ukončení sedenia by mal mať pacient v masážnej oblasti pocit pohodlia, relaxácie a tepla, mala by sa zvýšiť pohyblivosť kĺbov a celková pohoda..

Trvanie relácie môže byť rôzne, je tiež určené ošetrujúcim lekárom a môže byť od niekoľkých minút do hodiny. Počet procedúr a frekvencia ich správania sa určuje na základe stavu pacienta, jeho veku a oblasti masáže. Jeden cyklus liečby je zvyčajne až 20 procedúr a prestávky medzi cyklami môžu byť až 3 mesiace.

Na záver chcem poznamenať, že použitie masáže bez súčasného použitia iných metód liečby neprinesie udržateľný pozitívny výsledok. Preto sa pri liečbe chrbtice používa iba integrovaný prístup, ktorý umožňuje regresiu choroby.

Indikácie pre

Dôvodom rozvoja osteochondrózy a ďalšej tvorby herniálneho výčnelku je intenzívny športový tréning, nadmerné cvičenie. Po konzervatívnej liečbe sa stav pacientov zlepší, ale nie sú schopní viesť sedavý spôsob života v prevencii. Neurológovia odporúčajú navštíviť masážnu miestnosť 5 až 10 krát za štvrťrok. Tým sa výrazne zníži riziko vyčnievania, tvorby kýly. Masážne aktivity sa predpisujú pacientom aj v nasledujúcich prípadoch:

 • v počiatočnej fáze tvorby prietrže, ktorá sa vyznačuje pocitmi oslabených chrbtových svalov, pálením, bolestivosťou, zmenami citlivosti;
 • zvýšiť účinnosť konzervatívnej liečby, najmä na pozadí dlhodobého nedostatku zlepšení;
 • obnoviť mäkké tkanivá, svaly, väzivo, šľachy po dlhodobom porušovaní miechy, poškodení trofizmu a inervácii.

Masáž sa odporúča najmä po operácii - odstránenie prietrže, často spolu s ireverzibilným poškodením medzistavcových platničiek.

Vďaka niekoľkým sedeniam sa rehabilitačné obdobie skracuje, človek sa rýchlo vracia k aktívnemu životnému štýlu. Komplexný pozitívny účinok masážnych opatrení pomáha predchádzať mnohým nežiaducim následkom, ktoré sa vyskytujú po odstránení bedrovej kýly stavcov.

Masážne pravidlá

Aby bola masáž prospešná, musia byť dodržané nasledujúce zásady;

 • všetky pohyby by mali byť ľahké a mäkké a manipulácia by mala byť opatrná;
 • šokové techniky, trhavé a skrútené, ktoré môžu viesť k rozvoju relapsu, rovnako ako k prirážke prietrže a ochrnutiu;
 • nemôžete vyvíjať tlak na chrbticu, manipulácie by sa mali robiť iba v paravertebrálnej zóne;
 • účinky by mali mať upokojujúci a relaxačný účinok na pacienta, pôsobiť iba príjemne a pohodlne, rovnako ako pocit tepla;
 • ak manuálne techniky vyvolávajú zvýšenie bolesti, masážne sedenie by sa malo prerušiť;
 • musíte masírovať nielen oblasť chrbta, ale aj postihnutú končatinu: pri stlačení nervových koreňov nevzniká bolesť a znecitlivenie nielen v chrbte, ale aj v paži alebo nohe;
 • prvé sedenie by malo byť krátke, jeho trvanie by sa malo postupne zvyšovať.

Bezpečnostné pravidlá

Samomasáž s medziobratlovou kýlou je nebezpečná pre zdravie, pretože zvyčajne vedie k zhoršeniu stavu a úplnej strate výkonu. Okrem toho je potrebné dodržiavať tieto jednoduché pravidlá, aby sa zachoval normálny stav a zabránilo sa kontraindikáciám:

Odmietnite navštíviť maséra počas obdobia akútnej bolesti bez súhlasu špecialistu. Dokončite kurz bez toho, aby ste medzi reláciami robili veľké medzery. Rozhodnite sa viesť iba skúsených odborníkov s príslušnou kvalifikáciou. Pred zaznamenaním sa oplatí skontrolovať dokumenty a osvedčenia potvrdzujúce vzdelanie a deklarované zručnosti. Počas relácie by mali byť pohyby sily úplne neprítomné, pretože vedú k poškodeniu segmentov kosti. Všetky akcie sú mimoriadne jemné

Pred začatím je dôležité, aby sa pacient čo najviac uvoľnil, to umožní pánovi získať plný prístup do postihnutej oblasti. Technika nárazu alebo redukcia stavcov je úplne vylúčená

Ak pacient v tomto procese pozoruje rastúcu bolesť, relácia je úplne ukončená. Nie je možné pokračovať v kurze bez konzultácie s lekárom a bez úpravy liečby.

Masáž lumbálnou prietržou môže byť pre pacienta záchranou alebo môže spôsobiť vážne komplikácie. Všetko záleží na prístupe odborníka a pacienta k tomuto postupu.

Preto pri návšteve masážneho terapeuta nepodceňujte bezpečnostné opatrenia.

Medzistavcová kýla sa vyvíja na pozadí degeneratívnych procesov v kostnom tkanive. Izolované ako nezávislé ochorenie je zriedkavé. Masáž pomôže v boji proti chorobe. Má svoje vlastné charakteristiky v každej fáze, preto by sa malo spoľahnúť, že bude vykonávať výhradne skúsený kvalifikovaný odborník.

O výhodách masážnych procedúr pre medzistavcové prietrže

Masáž je účinná metóda rehabilitačnej liečby. Umožňuje vám:

 • normalizovať krvný obeh v ohnisku choroby;
 • obnovte napájanie poškodenej jednotky;
 • na odstránenie kyseliny mliečnej nahromadenej vo svaloch v dôsledku únavy a neustáleho napätia;
 • obnoviť väzivo;
 • napnite a uvoľnite svaly chrbta;
 • zmierniť bolesť;
 • znížiť vzrušivosť nervových zakončení;
 • predchádzať svalovej atrofii;
 • obnoviť imunitu;
 • zlepšiť emocionálny stav pacienta.

Masáž nie je možné považovať za nezávislú metódu liečby, avšak v kombinácii s cvičením, fyzioterapiou a predpísanými liekmi sa presadil veľmi dobre.

V deviatich z desiatich prípadov liečba zastaví rozvoj degeneratívnych procesov a pomôže obnoviť disk av počiatočných štádiách choroby sa vyhýba chirurgickému zákroku. Tieto štatistické údaje sú najlepšou odpoveďou na otázku, či je možné chrbticu vmasírovať, ak sú na chrbte kýly..

Pokiaľ ide o špecifické techniky a typy masáží, lekár ich vyberá na základe zdravotného stavu pacienta, jeho individuálnych charakteristík, závažnosti choroby atď. Liečba by mala byť systematická a nepretržitá. Štandardný kurz môže obsahovať až 20 hodín trvajúcich od 10 do 15 minút do hodiny.

Druhy a techniky vykonávania masáže prietržom krčnej chrbtice

Vedeli ste, že...

Špecialisti poznajú veľa masážnych techník, pri ktorých pôsobí na povrchové aj hlboké svalové tkanivo.

Pri prietrži je možné odporučiť jeden z týchto typov masáží:

Pri vykonávaní klasických a švédskych druhov masáží špecialista najprv ťahá a trie tkanivá v pozdĺžnom a priečnom smere. Pohyby sa postupne zrýchľujú, aby sa svaly čo najviac zahriali. Je zakázané dotýkať sa samotnej chrbtice.

Po zahriatí začnú uchopiť a stlačiť pokožku, klepať prstami a poklepávať dlaňami na chrbát, aby sa objavili mierne vibrácie. Masážny terapeut sa začína pohybovať od spodnej časti chrbta a postupne sa dostáva až k krku.

Klasické a švédske masáže pomáhajú zrýchľovať látkovú výmenu, zlepšujú prietok krvi. S ich pomocou sa svaly uvoľňujú a toxíny sa začínajú vylučovať z tkanív..

Švédska masáž je variáciou klasickej masáže. Keď sa vykonáva, je zapojená iba horná svalová vrstva a koža. Je určený pre ľudí, ktorí majú problémy s kardiovaskulárnym systémom..

Pri vykonávaní klasickej masáže s prietržom krčnej chrbtice môže špecialista vykonať také masážne pohyby:

 • hladenie a trenie;
 • hnetenie;
 • pat;
 • chvenie.

Hladiny a trenie sú potrebné na prípravu svalov chrbta, na ich zahriatie. Hnetenie sa vykonáva dvoma rukami: špecialista uchopí pokožku, zvinie ju, stlačí. Tieto pohyby maximalizujú krvný obeh, urýchľujú metabolické procesy v tkanivách a prispievajú k odstraňovaniu toxínov. Pokladanie aktivuje kontrakcie a uvoľnenie svalov.

Poslednou fázou každej masáže je hladenie a uvoľnenie. Terapeutka na masáž rúk pôsobí na svaly chrbta, krku, ale samotná chrbtica nie je ovplyvnená..

Video: „Ako sa vykonáva masáž krčnej goliere s kýlou chrbtice“

Pri kýloch je tiež povolená medová masáž. Na pokožku sa nanáša tenká vrstva medu, do nej sa môže najskôr pridať jedľový olej. Masér miesi povrch chrbta a začne sa naň poplácať. V dôsledku priľnavosti a uvoľnenia dlaní sú kožné receptory podráždené. Medová masáž je jednou z metód reflexológie, pomáha zmierňovať neurologické prejavy, ktoré sa vyskytujú pri medzistavcovej prietrži.

Ak chcete vykonať masážam, musíte pokožku najskôr namazať masážnym olejom. Silikónové poháre sú trochu stlačené a umiestnené na chrbte, sklenené sú vopred upravené plameňom, aby sa v nich vytvorilo vákuum..

Pri inštalácii plechovky na chrbát by mala byť koža nasávaná približne v 2 mm. Vďaka tomu sa stimuluje krvný obeh, vylučuje sa kongescia, uvoľňujú sa svaly..

V závislosti na zvolenej masážnej technike môžete použiť:

 • 1 - 2 plechovky, ktoré sa nachádzajú 3 až 10 minút pozdĺž svalov chrbta a krku, s rovnými, kruhovými pohybmi kľukaté, až kým sa neobjaví stabilná hyperémia tkanív;
 • 10-16 plechoviek, ktoré sú umiestnené 15 až 25 minút na zadnej strane.


pacient môže pociťovať mierne pálenie alebo teplo

Dobre vykonaná akupunktúra Shiatsu priaznivo ovplyvňuje stav pacientov s herniou. Špecialista pracuje v určitých oblastiach. Tlakom na aktívne body sa uvoľňuje napätie a nervový a svalový systém sa uvoľňuje. Masér pôsobí na každý bod bolesti po dobu 10-30 sekúnd. Môže tlačiť prstami, lakťami, päsťami. Postup je veľmi bolestivý, ale je potrebné utrpieť bolesť, aby ste dosiahli požadovaný výsledok..

Ukázalo sa, že je účinný pri kýloch v krčnej chrbtici s ľadovou masážou. Chlad aplikovaný na problémovú oblasť pôsobí ako anestetikum. Pomáha minimalizovať zápalový proces a zmierňuje opuchy tkanív, ku ktorým dochádza v dôsledku zápalu..

S pomocou chladných procedúr sa tiež spomaľuje proces prenosu nervových impulzov z problémovej oblasti. A to pomáha zmierňovať bolesť..

Video: „Masáž hernie chrbtice: technika na vykonávanie“

Prečítajte Si O Druhy Kýl

metóda vlastnej liečbyAko liečiť medzistavcové prietrže doma?(Na základe skúseností zo skutočného života)Medzistavcové prietrže sa dajú liečiť aj doma - presvedčil som sa o tom z vlastnej skúsenosti!
Umbilikálna kýla u dieťaťa je vrodená porucha pupočného kruhu, cez ktorú môže vytečať obsah brušnej dutiny, ale nebojí sa: vo väčšine prípadov je pupočná kýla slučkou čreva a lekári sa s týmto javom úspešne vyrovnávajú..
Cervikálna spondylóza je patológia degeneratívnej-dystrofickej povahy, ktorá ovplyvňuje krčnú chrbticu. Pretože má patológia chronický priebeh, často vedie k nenapraviteľným poruchám, ktoré môžu spôsobiť, že sa pacient stane zdravotne postihnutým.