loader

Hlavná

Pažerák

Hlavná vec o masáži prietrže lýtkovej chrbtice

Masáž je povinnou súčasťou každého liečebného cyklu prietrže medziobratlovej platničky bedrovej chrbtice. Relácie zmierňujú svalové napätie a bolesť, obnovujú výživu poškodenému disku, stimulujú imunitu, aby aktívne bojovali proti tejto chorobe.

Toto je veľmi účinná liečba prietrže. S kompetentnou terapiou, vrátane masážnych a terapeutických cvičení, je možné v 90% prípadov zastaviť degeneratívne procesy a obnoviť pôvodnú silu a elasticitu disku. A vo fáze vývoja prietrže v 70% prípadov je možné vyhnúť sa chirurgickému zákroku.

Procedúra sa vykonáva rukami alebo špeciálnymi zariadeniami. O vymenovaní kurzu rozhoduje iba lekár.

Jednotlivé masážne sedenia nemajú požadovaný účinok - výsledkom sú iba pravidelné kurzy.

Aké druhy masáže sú účinné pri lumbálnej prietrži?

Odporúčaný typ masáže závisí od príčiny patológie..

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Kompresia medzistavcových platničiek (najbežnejšia príčina)

Klasika s ťahacími prvkami

Slabosť svalov podporujúcich chrbticu

Med so spevňujúcim účinkom

Poškodenie medzistavcových platničiek osteofytmi (akútny rast na okrajoch stavcov, ktorý sa vyskytuje pri osteochondróze)

V závislosti od individuálnej vnímavosti môže lekár predpísať tieto druhy masáží:

 • segmentové,
 • bod,
 • thai,
 • švédsky,
 • masážne.

Všeobecné pravidlá masáže medzistavcovou prietržou

Nezávislá masáž je mimoriadne nežiaduca - mala by ju vykonávať iba špecializovaná osoba. Negramotné a neopatrné pohyby môžu spôsobiť nenapraviteľné poškodenie zdravia.

Postup počas exacerbácie v prítomnosti bolesti a prejavov zápalu je prísne zakázaný.

Charakteristickým rysom všetkých druhov masážnych efektov prietrže lumbálnej chrbtice je kategorický zákaz akýchkoľvek pohybov energie. Pohyby musia byť veľmi jemné, pričom je vylúčené poškodenie disku pacienta segmentmi kosti..

V 70% prípadov je bedrová hernia sprevádzaná posunom najbližších stavcov. Jednou z úloh masážneho terapeuta je prispôsobiť tieto stavce na mieste bez zhoršenia súčasného zdravotného stavu..

Ak sa objaví aj mierna bolesť, relácia sa okamžite zastaví.

Technika na vykonávanie rôznych druhov masáží

Pred vykonaním hlavných techník sa vykonáva predbežná príprava dolnej časti chrbta: ľahkým kruhovým pohybom a hladením masér zahreje pokožku a svaly tak, že počas hlavnej časti procedúry sa vyhne bolesti..

Klasická masáž

Masér vykonáva hladké hladiace pohyby, striedajú ich s miernym trením. Po zahriatí a uvoľnení svalov špecialista aplikuje prvky akupresúry a kruhového brúsenia. Potom robí pohyby zamerané na napínanie stavcov a znižovanie tlaku na postihnutý disk v bedrovej oblasti.

vákuum

Vákuová masáž sa vykonáva pomocou obyčajného skla alebo špeciálnych pneumatických plechoviek. Vzduch sa z plechovky odstráni (pneumatika sa jednoducho stlačí rukou a pinzety s horiacim vatovým tampónom sa vložia do pohára) a potom sa rýchlo umiestnia na telo pacienta.

V dôsledku vákua v nádobe sa do nej vstrebáva pokožka. Hladina absorbovanej pokožky by nemala prekročiť 2 cm.

Masér ďalej pohybuje týmito plechovkami v dolnej časti chrbta. Hlavný pohyb sa vykonáva pozdĺž chrbtice bez toho, aby sa ho dotkol. Pre ľahšie kĺzanie je na pokožku vopred nanesený olej alebo mastný krém.

Sací účinok podporuje prúdenie krvi do ošetrovanej oblasti tela, čím obnovuje výživu v poškodenom disku.

Tvorba malých modrín na hromadenej ploche (hematómy) je prirodzenou reakciou tela. Za pár dní samy zmiznú..

Med

Tento typ postupu sa vykonáva pomocou prírodného medu, do ktorého sa pridáva jedľa alebo palmový olej..

Medová masáž sa vykonáva v dvoch fázach:

Spočiatku sa pokožka zahreje pohybmi klasickej masáže.

Potom sa do prietrže aplikuje tenká vrstva medu a trie sa, kým nezhustne. Potom masér položí dlane pevne na chrbát a ostro ich odtrhne.

Okrem posilnenia svalového tkaniva a stimulácie krvného obehu pomáha medová masáž obnoviť oslabené reflexy, ktoré sa vyskytujú počas kompresie herniovým výčnelkom z nervových koreňov. Preto je predpísaný v neskorších štádiách vývoja choroby.

Video lekcie

Technika vykonávania klasickej masáže s prietržom medzistavcovej platničky od masážneho terapeuta-rehabilitológa Sveta Andreyho, ktorý hovorí o účinku terapeutickej masáže a ukazuje základné techniky.

Toto video je o medovej masáži chrbta, v ktorej autor hovorí o účinku procedúry, technike jej implementácie, prípravných a záverečných procedúrach, ktoré zvyšujú účinok masáže.

zhrnutie

Pri kýle medzistavcového disku bedrovej časti lekári dôrazne odporúčajú použitie masáže. Hlavnými podmienkami pre jeho efektívnosť je implementácia kompetentným špecialistom po dôkladnom preskúmaní a po období exacerbácie.

Masáž chrbtice: najúčinnejšie techniky lézií

Choroby chrbtice spôsobujú mnoho nepríjemných symptómov, z ktorých niektoré sa na prvý pohľad zdajú nesúvisiace s pohybovým aparátom. Aby sa tieto príznaky a deštruktívne procesy v stavovcoch zbavili, povoľuje to lekár s rôznymi fyzioterapeutickými technikami a liečivými látkami. Môžete robiť masáže prietrž bedrovej chrbtice, ale mali by ste vedieť, ktoré metódy sa považujú za účinné.

Je možné ochorenie vyliečiť masážou??

Mnoho pacientov s bedrovou prietržou verí, že chiropraktik je jediný špecialista, ktorý skutočne pomáha pri liečbe tohto ochorenia. Tento názor môžu podporiť maséri, ktorí ukončili kurzy bez vzdelania vo vysoko špecializovanej oblasti medicíny. Ale dystrofické zmeny na diskoch, ktoré spôsobili deštrukciu tkanív a zmeny elasticity chrupavky, sa nedajú korigovať manuálnymi technikami..

Masáž chrbtovou kýlou však eliminuje niektoré príznaky a predlžuje stĺpec a zlepšuje stav pacientov:

 • po roztiahnutí sa vytvorí podtlak;
 • jeho pôsobením sa vnútorná časť medzistavcového priestoru rozširuje;
 • nervové korene zmierňujú tlak;
 • v dôsledku toho bolesť a ďalšie nepríjemné pocity zmiznú po prvej návšteve lekára.

Označenia postupov

Špecialisti predpisujú masáž bedrovej prietrže, ak je choroba v počiatočnom štádiu a je sprevádzaná niektorými príznakmi:

 • zaťaženie bedrovej oblasti spojené s prácou a školením - je uvedená relaxačná masáž;
 • v rôznych častiach končatín je necitlivosť;
 • sú cítené svalové kŕče sprevádzané bolesťou v bedrovej oblasti;
 • často sa cítia unavení.

Masáž bedrovej prietrže je indikovaná, ak sa príznaky objavia vo forme skrútiacej sa bolesti, boľavých nôh a paží.

kontraindikácie

Masáž hernie bedrovej chrbtice môžete robiť iba v prípade, že patologický stav nie je v akútnom štádiu. Existujú ďalšie obmedzenia postupu: choroby CNS, kostná tuberkulóza, osteomyelitída, choroby krvi, zlyhanie obličiek alebo pečene, duševné poruchy.

Účinky

Pri kýloch chrbtice existuje niekoľko účinných masážnych techník, z ktorých každá je vybraná odborníkom po diagnostike. Relaxačnú terapiu môžete robiť doma, ale v ideálnom prípade je potrebné dohodnúť si stretnutie so špecialistom.

akupunktúra

Veľmi užitočná a účinná technika, ak je prietrž sprevádzaná osteochondrózou. Ihly dokonale zmierňujú príznaky - bolesť, stuhnutosť a pálenie. Na dosiahnutie pozitívnych výsledkov však potrebujete najmenej 10 relácií, ktoré sa opakujú 1-2 krát ročne.

U niektorých pacientov nemá liečba žiadny účinok vzhľadom na osobitné umiestnenie biologických bodov, ich „citlivosť“. Akupunktúra je pre vedcov stále záhadou.

Trigger Point Massage

Táto technika je založená na bolestivých častiach tela, ktoré sú zistené hmatom. Dajú sa ľahko nájsť v mäkkých tkanivách. Táto technika je obmedzená na trenie a hladenie pozdĺž chrbtice. Po niekoľkých procedúrach sa bolestivé miesta deaktivujú, obnoví sa krvný obeh.

Klasické techniky

Tradičná masáž vertebrálnou prietržou uvoľňuje svaly, normalizuje prietok krvi a lymfatickú aktivitu a vykonáva ju pomaly. Súbor postupov klasickej techniky zahŕňa: vibračné poklepávanie, hlboké hladenie širokých svalov, hnetenie a trenie. Môže sa vykonať s poškodením osteofytov.

Medová technika

Prírodný med sa používa pri miesení chrbtice a dolnej časti chrbta, aby sa z horných vrstiev mäkkých tkanív odstránili škodlivé látky. Na tento účel sa používajú ťahacie pohyby. Na konci sedenia med často siví - to je známka účinnosti masáže prietrže chrbtice.

Segmentálna masáž

Táto technika je predpísaná v prípade silnej bolesti. Je založená na miestnych akciách na spodnej časti chrbta a prietrže sa nachádza v tejto oblasti. Pri výkone nepoužívajte masti, oleje a krémy. Použite niekoľko pohybov:

 • „Vŕtanie“ a „pílenie“ - má hlboký vplyv na kŕčové tkanivá;
 • hladenie po rôznych osiach, tlak;
 • vibrácie a strečing.

Táto technológia sa často nazýva švédska masáž..

Môže technika

Táto technika sa používa na boj proti opuchy. Zlepšuje látkovú výmenu tým, že vylučuje ložiská patológie v tele. Banky pomáhajú vytvárať podmienky, za ktorých sa tieto ložiská vylučujú.

Vákuová technika

Vákuová masáž hernie chrbtice sa vykonáva pomocou prístroja. Sú pripevnené špeciálne prísavky, ktoré vytvárajú vákuum medzi pokožkou a dýzou. Cez to sa aktivuje tok lymfy, tuky sa rozkladajú, regeneračné procesy sú normalizované..

Thajskej techniky

Skutočná thajská masáž sa dá urobiť pomocou prietrže chrbtice, ak je komplikovaná osteochondrózou v bedrovej oblasti. Technológia vykonávania zahŕňa niekoľko akcií: zahrievanie, relaxácia, bodový vplyv. Táto metóda je zameraná na odstránenie recidív a bolesti.

Manuálna terapia

Jedna z najúčinnejších, ale kontroverzných metód vystavenia prietrže lumbálnej chrbtice. Manuálna terapia má najviac kontraindikácií, pretože účinok nie je len na mäkké tkanivá, ale aj na samotné jadro. V niektorých prípadoch môže byť vymenený.

Pri manuálnej terapii dochádza ku komplexnému účinku na všetky kĺbové systémy a svaly chrbta. Musíte si však starostlivo zvoliť špecialistu - najlepšie muža s dostatočnou silou na masáže a lekárske vzdelanie. Nesprávny výkon manuálnej terapie vedie k ochrnutiu a zrýchleniu degeneratívnych procesov.

hydromasážne

Ako pomocná technika sa používa vodná masáž chrbta s prietržovou časťou bedrového kĺbu. Jemne pôsobí na tkanivá: znižuje stres, znižuje bolesť, znižuje krvný obeh, zlepšuje krvný obeh, obnovuje sa výživový proces, tkanivové bunky dostávajú potrebné látky..

Všeobecné pravidlá vykonávania postupov

Pri masáži kýlou chrbtice bolo užitočné, musí sa to robiť podľa pravidiel:

 • Odmietnutie samoliečby. Nie je možné vykonať metódy, ak neexistuje primerané vzdelanie.
 • Zákaz postupov exacerbácie choroby. Ak pôsobíte na zápal počas jeho maximálneho zisku, môžete poškodiť štruktúru tkanív.
 • Zákaz pôsobenia moci. Pri kýle bedrovej chrbtice nie je možné použiť techniky určené na pohyb energie.
 • Smer najbližších stavcov. U 2/3 pacientov je prietrž sprevádzaná porušením polohy zostávajúcich stavcov. Terapeut ich musí zaviesť opatrne.
 • Zákaz bolesti. Ak sa bolesť vyskytne pred alebo počas zasadnutia, je zakázané masírovať prietrž chrbtice.

Masáž bedrovej prietrže

Bedra je slabou stránkou mnohých moderných ľudí, pretože má neustále zaťaženie nesprávnym sedením pri počítači, nedostatkom športu, nadváhou a oblečením na vysokom podpätku. V tejto oblasti sa v priebehu času vytvára hernia, ktorá sa ťažko lieči a spôsobuje výrazné zníženie kvality života. Jednou z metód riešenia tohto problému je masáž. To vám umožní posilniť telo, zlepšiť stav kostí a chrupavky chrbtice.

Stručný opis patológie

Bedrová hernia je jednou z najčastejšie diagnostikovaných chorôb. Tvorí sa v dôsledku komplikácií degeneratívnych procesov v hrebeni. Jadro disku je vytlačené z vláknitého prstenca v dôsledku tlaku medzi stavcami. Prejavuje sa to silným bolestivým syndrómom, ktorý spôsobuje pohyb v nohách a zviera. Ak sa liečba nezačne včas, pacient postupne stráca schopnosť pracovať..

Kombinovaná terapia zahŕňa:

 • Užívanie liekov.
 • Fyzioterapeutické cvičenia.
 • fyzioterapia.
 • Masážna návšteva.
 • Chirurgický zákrok.

Masáž lumbálnou prietržou sa vykonáva pod prísnym dohľadom lekára, pokiaľ je choroba v remisii. V prípade exacerbácie je potrebné návštevu ošetrovacej miestnosti na chvíľu zastaviť. Masáž je predpísaná na zvýšenie účinnosti zvolenej taktiky liečby. Patting, stláčanie, tapping a ďalšie techniky môžu zmierniť prejavy bolesti, obnoviť bývalú mobilitu, uvoľniť napätie a blokovať chrbát..

Výhody masáže pre dolnú časť chrbta

Masáž herniou bedrovej chrbtice sa odporúča pacientom v akomkoľvek štádiu vývoja choroby. Samotný postup nedokáže vyliečiť patológiu, ale v kombinácii s inými vplyvmi zvýši účinok. Hlavné pozitívne aspekty tejto techniky sú:

 • Nasýtenie tkanív kyslíkom a množstvo užitočných prvkov.
 • Svalová relaxácia a zlepšenie metabolizmu.
 • Eliminácia bolesti, stuhnutosti a blokovania.
 • Normalizácia krvného obehu vo svaloch chrbtice.
 • Eliminácia štipcov a iných nepríjemných javov.
 • Zvýšená pohyblivosť chrbtice.
 • Zníženie vzrušivosti nervových zakončení v poškodenej oblasti.
 • Natiahnutie a uvoľnenie svalov chrbtice.
 • Eliminácia kŕčov a normalizácia mikrocirkulácie.
 • Predchádzanie atrofii.

V niektorých prípadoch môžu služby masážneho terapeuta len spomaliť proces a normalizovať pohodu pacienta. Ale s takým vážnym ochorením to už má veľký význam. Pri predpisovaní tohto typu expozície lekár zohľadňuje celkový stav chrbtice, intenzitu prejavu bolesti, prítomnosť sprievodných chronických chorôb, ako aj individuálne vlastnosti osoby. V počiatočných fázach prietrže si masáž plne zachová funkciu kĺbov a zastaví osifikáciu.

Pravidlá zasadnutia

Akákoľvek manipulácia s bolesťou chrbta môže spôsobiť komplikácie. Bedrová masáž medziobratlovou prietržou by sa preto mala vykonávať s prísnym dodržiavaním pravidiel. V každej fáze choroby bude mať svoje vlastné charakteristiky. Sú to tieto:

 • Počiatočné štádium. Keď je diagnostikovaná v prvom období rozvoja patológie, je masáž súčasťou predpisu. V tejto chvíli bude mať najtrvalejší účinok. Iba jeden kurz zastaví progresiu, zlepší krvný obeh, zmierni bolesť.
 • Výčnelok. Pri stavovcovej kýle v aktívnom progresívnom štádiu je mimoriadne dôležitá kvalifikácia špecialistu, pretože jeden neopatrný pohyb môže kurz zhoršiť. Správny prístup zastaví degeneratívny proces a zníži veľkosť vyčnievajúceho tkaniva.
 • Výhrez. Pacient už trpí silnou bolesťou a často zhoršenou motorickou funkciou končatín. Ak dôjde k silnému stlačeniu, je zakázané používať klasickú masáž. Účinky odporúčané lekárom by mali byť veľmi jemné a mali by sa prejavovať vo forme mozgovej príhody.
 • Zhabanie. Fáza neumožňuje absolútne žiadny vonkajší vplyv na poškodenú oblasť. V tejto fáze pacient naliehavo potrebuje operáciu.

Obzvlášť užitočná masáž prietrže lumbosakrálnej kýly počas regenerácie. To vám umožňuje výrazne urýchliť proces hojenia po operácii, obnoviť pohybovú aktivitu stavcov, zlepšiť prietok krvi v mieste poškodenia. Mal by ju vykonávať špecialista s lekárskym vzdelaním na klinike.

Bežné techniky

Masters masáže sa uchyľujú k rôznym spôsobom ovplyvňovania patológie, v závislosti od celkového stavu pacienta, štádia a závažnosti príznakov. Intenzita a trvanie kurzu sa vyberajú individuálne. V boji proti medzistavcovej prietrži lumbálnej chrbtice sa moderná medicína uchýli k nasledujúcim druhom masáží:

 • Classic. Takmer 80% sa odporúča všetkým pacientom trpiacim zvýšeným tlakom na disky. Táto technika zahŕňa hladenie, zahrievanie svalov, trenie, kruhové pohyby. Všetky z nich sú zamerané na zlepšenie krvného obehu a normalizáciu metabolických procesov v tkanivách. Trvanie relácie je zvyčajne 20 minút. Kurz trvá približne 2 - 3 týždne. Počas rehabilitačného obdobia je predpísaná denne po dobu šiestich mesiacov.
 • Segmentovaný. Používa sa ako terapeutická technika a preventívne opatrenie na zabránenie šírenia škôd. Charakteristickou črtou je pracovná plocha maséra. Špecialista vykonáva expozíciu iba v oblasti koreňov miechy, bez použitia gélov, mastí, krémov alebo iných prostriedkov. Je dôležité správne ovplyvniť postihnutú oblasť s dostatočným úsilím. Takmer ako v klasickej verzii sa používajú takmer rovnaké techniky: brúsenie, vibrácie, hladenie, miesenie. Priemerná doba trvania je 25 minút.
 • Bod. Špecialista pôsobí na bioaktívne body tela, ktoré sú zodpovedné za fungovanie rôznych vnútorných orgánov človeka. Masér ich hladí, stlačí a trie, zlepšuje celkový stav pacienta, posilňuje svalový korzet. Trvanie - individuálne, v závislosti od závažnosti príznakov a závažnosti procesu.
 • Hydromasážne. Uskutočňuje sa pomocou prúdu vody. V dôsledku teplých prúdov vody sa zlepšuje krvný obeh a metabolické procesy v kĺboch, čo zlepšuje motorickú funkciu stavcov. Vďaka tejto technike sa pacienti zotavujú rýchlejšie po operácii..

Technik vyberie techniku ​​na základe analytických údajov, informácií získaných po CT a röntgenovom snímaní. Čím je obraz úplnejší, tým lepší bude výber typu vplyvu na patológiu, čo následne povedie k zvýšeniu účinnosti zvolenej taktiky liečby..

Indikácie a kontraindikácie

Masáž sa predpisuje ľuďom, u ktorých existuje riziko rozvoja osteochondrózy a medzistavcovej prietrže. Patria sem administratívni pracovníci, ktorí trávia viac ako 12 hodín denne pri počítači, pracovníci, ktorí sa podrobujú intenzívnej fyzickej námahe, utrpeli zranenia alebo sa dostali do nervov. Masáž tu úplne obnoví narušené metabolické procesy a udrží zdravie. Existuje však veľa prípadov, v ktorých je použitie masážnych terapeutov nebezpečné. Patria sem nasledujúce podmienky:

 • Prítomnosť onkologického vzdelávania v tele akejkoľvek lokalizácie.
 • Vysoký krvný tlak.
 • Psychologické abnormality alebo choroby.
 • Obdobie tehotenstva.
 • Phlebeurysm.
 • Exacerbácia chronických chorôb.
 • Patológia kože.
 • Opuch alebo žihľavka.
 • Infekčné choroby.

Bezpečnostné pravidlá

Samomasáž s medziobratlovou kýlou je nebezpečná pre zdravie, pretože zvyčajne vedie k zhoršeniu stavu a úplnej strate výkonu. Okrem toho je potrebné dodržiavať tieto jednoduché pravidlá, aby sa zachoval normálny stav a zabránilo sa kontraindikáciám:

 • Odmietnite navštíviť maséra počas obdobia akútnej bolesti bez súhlasu špecialistu.
 • Dokončite kurz bez toho, aby ste medzi reláciami robili veľké medzery.
 • Rozhodnite sa viesť iba skúsených odborníkov s príslušnou kvalifikáciou. Pred zaznamenaním sa oplatí skontrolovať dokumenty a osvedčenia potvrdzujúce vzdelanie a deklarované zručnosti.
 • Počas relácie by mali byť pohyby sily úplne neprítomné, pretože vedú k poškodeniu segmentov kosti. Všetky akcie sú mimoriadne jemné.
 • Pred začatím je dôležité, aby sa pacient čo najviac uvoľnil, to umožní pánovi získať plný prístup do expozičnej zóny.
 • Technika nárazu alebo redukcia stavcov je úplne vylúčená.
 • Ak pacient v tomto procese pozoruje rastúcu bolesť, relácia je úplne ukončená. Nie je možné pokračovať v kurze bez konzultácie s lekárom a bez úpravy liečby.

Masáž lumbálnou prietržou môže byť pre pacienta záchranou alebo môže spôsobiť vážne komplikácie. Všetko záleží na prístupe k tomuto postupu odborníka a samotného pacienta. Preto pri návšteve masážneho terapeuta nepodceňujte bezpečnostné opatrenia..

Medzistavcová kýla sa vyvíja na pozadí degeneratívnych procesov v kostnom tkanive. Izolované ako nezávislé ochorenie je zriedkavé. Masáž pomôže v boji proti chorobe. Má svoje vlastné charakteristiky v každej fáze, preto by sa malo spoľahnúť, že bude vykonávať výhradne skúsený kvalifikovaný odborník.

Masáž chrbtice

Medzistavcová kýla alebo kýla chrbtice je pomerne komplikovanou patológiou muskuloskeletálneho systému, ktorá v niektorých prípadoch môže predstavovať zdravotné riziko. Vyskytuje sa veľmi často, okolo 100 ľudí zo 100 tisíc. V Rusku je diagnostikovaná takáto diagnóza každý rok takmer pol milióna ľudí..

O vlastnostiach prietrže

Medzistavcové platničky pôsobia ako tlmiče nárazov počas pohybov a prispievajú k rovnomernému rozloženiu zaťaženia stavcov. Skladá sa z vláknitého jadra, ktoré má želé podobnú želatínovú konzistenciu a rámuje ho vláknitý kruh. Vonkajšie povrchy diskov, ktoré sú v kontakte s stavcami, sú pokryté hyalínovou chrupavkou.

V medzistavcových platničkách nie sú žiadne krvné cievy a difúziou sa k nim dostávajú všetky potrebné živiny. Pre nepretržitý prísun energie a krv sú potrebné poklesy tlaku, ktoré zabezpečujú pohyby tela. Nedostatok pohybovej aktivity vedie k rozvoju degeneratívnych procesov v chrbtici a k ​​strate amortizačných vlastností diskami..

Nadmerná fyzická námaha nie je o nič menej škodlivá pre miechu - najmä zdvíhacie a nosné závažia, ostré zákruty a systematický trup. Preto do rizikovej skupiny patria administratívni pracovníci aj ľudia pracujúcich povolaní - stavitelia, sťahováci. Kýla môže byť tiež spôsobená poranením chrbta a operáciou miechy..

Kýla je vyčnievanie buničitého jadra za vláknitý kruh do miechového kanála. Hraničný prsteň sa zlomil. Príznaky tohto procesu sú rôzne, vrátane jeho úplnej neprítomnosti. Prítomnosť a závažnosť príznakov závisí od miesta prietrže.

„Obľúbené“ miesto pre vývoj herniálnych výčnelkov je spodná časť chrbta. Hlavným príznakom je bolesťový syndróm, ktorý rastie s pohybmi, najmä pri zatáčkach a nakláňaní tela. Pri zdvíhaní ťažkých predmetov sa zaznamenáva aj zvýšená bolesť. V závislosti od toho, ktorá časť chrbtice je postihnutá, sa môžu vyskytnúť ďalšie príznaky..

V bedrovej oblasti

Prietrž bedrovej chrbtice sa prejavuje bolesťou v dolnej časti chrbta, ktorá môže uvoľňovať boky, zadok alebo nohy. Okrem bolesti sú možné aj zmyslové poruchy a svalová slabosť v chrbte a nohách..

V závažných prípadoch, ak vytlačený disk stlačí miechu, vylučovací systém trpí. V dôsledku toho je močenie, defekácia narušená, u niektorých pacientov klesá alebo zmizne potencia. Zlyhanie panvových orgánov v dôsledku zovretých nervových koreňov.

Je možné masírovať prietrž bedrovej chrbtice

Rôzne choroby chrbtice - metla moderného sveta. Prietrž v bedrovej oblasti sa týka práve tých. Toto je veľmi časté a nebezpečné ochorenie. Najčastejšie ovplyvňuje 4 a 5 stavcov dolnej časti chrbta, ako aj počiatočnú časť sakrálnej oblasti..

Takáto prietrž spôsobuje veľa utrpenia. Z tohto dôvodu má človek silné bolesti chrbta a jeho telo môže úplne stratiť pohyblivosť.

Musíte sa pohladiť chorobou po dlhú dobu a vážne. Masážna terapia je jednou zo súčastí komplexného programu na jej odstránenie. Je overený časom a veľmi efektívny..

Načo to je?

Manuálna masáž chrbtice je potrebná na:

 • zmierniť bolestivé bolesti;
 • významne znížiť svalové napätie (hypertonicita);
 • zlepšiť krvný obeh v postihnutej oblasti av mäkkých tkanivách okolo nej;
 • rýchlejší návrat k postihnutiu pacienta;
 • znížiť riziko vzniku akútnych a chronických foriem choroby.

Je možné masírovať bedrovou kýlou?

Masáž lumbálnou prietržou je veľmi účinná. Nemôžete však byť príliš horliví, inak môžete zhoršiť stav stavcov. Ak sa zákrok vykonáva príliš energicky, kŕče chrbtových svalov sa môžu zosilniť.

Tlak na disk sa zvýši a prietrž bude ešte silnejšie „klinovať“ do otvoru kanála miechy. Bolesť sa potom stane neznesiteľnou a akákoľvek masáž bude škodlivá.

Procedúru môže vykonať iba špecialista. Po prvé, musí byť schválený lekárom, s ktorým by sa malo poradiť. Určí, či je možné vykonať kýlu bedrovej chrbtice..

Kontraindikácie pre

Procedúra je kontraindikovaná, keď sa objavia príznaky zhoršenia ochorenia. V takom období môže akákoľvek manipulácia výrazne poškodiť chrbticu. To platí najmä o tých oddeleniach, kde sa vyskytla kýla. V takom prípade je masáž v problémovej bedrovej zóne užitočná až po odstránení hlavných príznakov exacerbácie..

U pacientov s herniou existuje niekoľko všeobecných kontraindikácií pre procedúru masáže. Tu sú:

 1. Choroby kože:
  • pustulárnu;
  • infekčné;
  • nádor.
 2. Mierna a ťažká hypertenzia.
 3. Nádory vo vnútorných orgánoch.
 4. Zvýšená teplota (38 stupňov alebo viac).
 5. Všeobecne vážny stav.
 6. Je tiež zakázané vykonávať postup pre ženy, ktoré očakávajú dieťa.

Ďalšie individuálne obmedzenia alebo zákazy sú tiež možné v závislosti od stavu konkrétneho pacienta..

Všeobecné pravidlá masáže

Základné princípy správnej masáže pre medzistavcové prietrže sú:

 1. Mali by sa používať mäkké pohyby (translačné a lisovacie), ktoré uvoľňujú miechy. Silný tlak je prísne kontraindikovaný. Počas masáže by mal pacient zažiť príjemný pocit relaxácie..
 2. Vylúčené sú tzv. Manuálne pohyby s vysokou intenzitou (otáčanie, krútenie alebo šklbanie). Takéto techniky môžu viesť k ešte väčšiemu poškodeniu už „problematického“ miechového disku.
 3. Aby sa ruky mohli ľahko kĺzať po chrbte a nespôsobovať bolesť, je potrebné používať špeciálne oleje s upokojujúcim účinkom..
 4. Masírovať by sa mala iba oblasť prietrže, ale nedotýkať sa miesta jej vzhľadu.
 5. Mechanický tlak na chrbticu je zakázaný. Manipulácie by sa mali vykonávať v jeho blízkosti..
 6. Nepoškodzuje masáž končatín, ktoré sú ovplyvnené patologickým účinkom choroby. Ak procedúra spôsobí bolesť v rukách alebo nohách, malo by sa prerušiť..
 7. Všetky manipulácie sa musia vykonávať veľmi starostlivo..

Najúčinnejšie druhy masáží

Po vyšetrení pacienta lekár odporučí, akú masáž je možné vykonať.

Výber závisí od dôvodov, ktoré vyvolali výskyt prietrže. Najbežnejším z nich je stlačenie disku medzi stavcami. V tomto prípade sú najvhodnejšie nasledujúce typy masáží:

 1. Classic (jeho hlavným rysom je strečing).
 2. Medová masáž. „Opravuje“ chrbticu tak, ako bola, a preto je obzvlášť účinná, ak sú chrbtové svaly oslabené
 3. Vákuum. Je účinný pri poškodení medzistavcových platničiek osteofytmi - akútnymi výrastkami.

V závislosti od individuálneho prahu bolesti pacienta je možné predpísať tieto typy masáží:

 1. bod.
 2. segmentové.
 3. švédsky.
 4. thai.
 5. hydromasážne.

Masážne procedúry sú účinnejšie, keď došlo k posunu medzistavcových kĺbov spolu s prietržom. Podobné sa vyskytuje v 70% prípadov..

Masážne techniky a techniky

Typicky používané také techniky a metódy masáže:

 1. Vykonávajú sa ľahké kruhové pohyby dlaní z bedrovej oblasti na plecia a od chrbtice po bočné časti tela. Najprv sa masíruje ľavá strana chrbta, potom pravá.
 2. Vykonáva sa niekoľko vertikálnych pohybov od bedrovej k krku..
 3. Obe časti chrbta sú vizuálne „rezané“ zvisle a na polovicu. Potom sa prstami prstov uskutočnia kruhové pohyby (s veľmi malým tlakom) pozdĺž týchto podmienených čiar. Telo pacienta je teda úplne uvoľnené. Keď prsty majú pocit, že svaly nie sú napäté, môžete prejsť na ďalší príjem.
 4. Vykonávajú sa pohyby hladenia, trenia a hnetenia tela. Kruhové sklíčka sa vyrábajú od stredu chrbta po jeho boky a mierne nahor. To zlepšuje odtok krvi zo stiesnených svalov. Výrazne znížená bolesť a únava.
 5. Prsty na dlaniach sú rozmiestnené od seba a vykonáva sa niekoľko sklzov až po plecia. Musia sa robiť na oboch stranách chrbtice..

Postup zahŕňa 8 - 10 relácií. Vykonajte to najlepšie každý druhý deň. Takáto príjemná a jemná masáž má pozitívny vplyv na pohodu..

Masážne techniky

Je ich veľmi veľa a takmer všetky z nich majú určité výhody. Tieto techniky však musíte používať opatrne a vybrať tie, ktoré vám pomôžu, ale nezhoršia sa.

Niektoré sa zameriavajú na povrchové svaly, iné pôsobia na tkanivá ležiace hlboko vo vnútri.

 • Technika thajskej masáže pochádzajúcej z Thajska je veľmi častá. Jeho podstatou je účinok na tzv. Spúšťacie zóny tela. Dôraz je kladený na akupresúru.
 • Švédska technológia je najvhodnejšia na relaxačný účinok. Vyznačuje sa dlhými pohybmi, ktoré sa súčasne posúvajú a hnetú.
 • Existujú tiež techniky, ktoré kombinujú energiu a relaxáciu..

Masáž má mnohé svoje nuansy a vlastnosti. Musí sa to robiť opatrne a opatrne, aby nedošlo k bolesti. To platí najmä pre výkonné prvky masáže. Ak sa vyskytne bolesť, postup sa musí prerušiť a vyhľadať lekársku pomoc..

Tu sú hlavné negatívne dôsledky príliš „tvrdej“ masáže, ktorá môže viesť k operačnému stolu:

 • pretrhnutie medzistavcových platničiek;
 • zvýšené kŕče v paravertebrálnom svalovom systéme;
 • zvýšené opuchy nervových kmeňov postihnutých poškodením.

Funkcie masážnych procedúr

Pred priamym pokračovaním postupu musíte najprv pripraviť bedrovú zónu. Aby to urobil, majster jemne pohne rukami po chrbte a pohladí ich, aby zahrial pokožku a svaly. Počas liečby sa tak môžete vyhnúť nežiadúcej bolesti.

Pri klasickej masáži sa vykonávajú hladké hladiace pohyby, ktoré sa striedajú s ľahkým trením. Svaly sa postupne zahrievajú a uvoľňujú. Potom sa môžete uchýliť k treniu v kruhu ak použitiu akupresúry.

Vysajte alebo môžete masírovať

Zabezpečuje použitie plechoviek (konvenčných alebo pneumatických). Stačí dva kusy. Najprv musíte z nich odstrániť vzduch. Na tento účel sa pneumatická nádoba stlačí manuálne a pinzeta s kúskom vaty, ktorá by sa mala zapáliť, sa vloží do zvyčajnej..

Po odstránení vzduchu sa nádoba rýchlo umiestni na chrbát pacienta. Koža je absorbovaná vo vnútri. Môže to kresliť 1 - 2 cm. Sací účinok prispieva k prívalu krvi do postihnutej oblasti. Toto poskytuje obnovenie energie v patologickom disku. Masér pohybuje banky vertikálne. Chrbta sa nedotýka..

Malé konzervy (hematómy) sa môžu objaviť na zadnej strane za plechovkami. Toto je prirodzená kožná reakcia. Rýchlo zmiznú.

Medová masáž

Začína sa skutočnosťou, že prírodný med sa nanáša na zapálenú oblasť v tenkej vrstve. Mäkkými pohybmi je distribuovaný po povrchu chrbta..

Med sa ľahko drví, až kým nezhoustne. Masér si položí dlane na chrbát a potom ich náhle trhá, zatiaľ čo pokožka pacienta sa na nich určite prilepí. Môže sa objaviť menšia bolesť, ktorá by mala vydržať..

Po medovej masáži sa do pokožky vtiera otepľovací gél alebo masť. Pacient sa zaťahuje v prikrývke na pol hodiny. Nasledujúci deň sa jeho zdravie výrazne zlepšilo..

S ľadom

Dostatočne účinný postup, pri ktorom sa používa utesnené vrecko naplnené ľadom. Jeho účinnosť je spôsobená týmito faktormi:

 • Bolestivé pocity sú sprevádzané zápalovými procesmi v tkanivách obklopujúcich nervové vlákna. Ich prechladnutie znižuje výskyt edémov a zabraňuje ich vzniku.
 • Chladenie je sprevádzané analgetickým účinkom..
 • Kusy ľadu pomáhajú zmierňovať bolestivé pocity spomalením nervových impulzov..

Pod vodou

K dispozícii je aj podvodná masáž. Procedúra sa uskutočňuje vo vode, kde je pacient ponorený. Teleso sa masíruje prúdom, ktorý sa dodáva zvláštnou hadicou. Vytvára tlak na telo. Vaňa pomáha zvyšovať účinok uvoľňovaním pacienta.

Bez toho, aby ste opustili svoj domov, môžete použiť špeciálne prístroje zakúpené skôr: masážne kreslo, vankúše, ručné masérky.

Masáž je manipulácia na povrchu tela, zatiaľ čo prietrž sa nachádza hlboko vo vnútri. Preto ju nemožno masírovať. Postup však úspešne pomôže zmierniť bolestivé prejavy. byť zdravý.

Je možné masírovať prietrž bedrovej chrbtice?

Bedrová hernia je závažné ochorenie, ktoré sa vyvíja v dôsledku nadmerného zaťaženia dolnej časti chrbta, poranenia miechy, osteochondrózy a mnohých ďalších faktorov. Hlavnou otázkou, ktorá vyvstáva počas liečby tohto ochorenia, je to, či sa dá urobiť masáž prietržom bedrovej chrbtice. Odborníci sa zhodujú v tom, že je to nielen možné, ale aj potrebné. Iba ošetrujúci lekár však môže predpísať správny súbor postupov na konci obdobia exacerbácie choroby..

Masáž je neoddeliteľnou súčasťou konzervatívnej metódy liečby choroby. Iba kvalifikovaný masážny terapeut s lekárskym vzdelaním je schopný kompetentne vykonávať celý rad procedúr a dosiahnuť požadovaný výsledok, a to:

Je možné urobiť masáž herniou lumbosakrálnej chrbtice, môže ju určiť iba ošetrujúci lekár, ktorý je oboznámený s anamnézou a má úplný klinický obraz o chorobe. V prípade, že lekár zaradil tieto postupy do všeobecného liečebného režimu, je potrebné využiť služby kvalifikovaného masážneho terapeuta, ktorý pozná techniky hlavných druhov terapeutických masáží..

Pri masáži kýly musí odborník striktne dodržiavať hlavné pravidlá:

 • Môžete masírovať iba oblasť okolo kýly, bez toho, aby to ovplyvnilo problémovú oblasť;
 • akýkoľvek náraz by mal byť jemný, bez ostrého tlaku alebo trenia. V opačnom prípade môže masáž vyvolať ďalšie prasknutie medzistavcovej platničky, zvýšiť kŕče a viesť k opuchom poškodených nervových kmeňov;
 • intenzita manipulácie by mala byť mierna;
 • energetické prvky sú neprijateľné;
 • masáž by sa mala vykonávať pomocou špeciálnych upokojujúcich olejov.

Dodržiavanie týchto pravidiel je nesmierne dôležité, pretože inak sa masáž nielen preukáže ako zbytočný postup, ale tiež zhorší priebeh choroby. Z tohto dôvodu je možné dôverovať iba vysokokvalifikovanému odborníkovi.

Masážne techniky a ich účinnosť

Existuje mnoho techník terapeutickej masáže prietrže lumbálnej chrbtice.

Použitie konkrétnej techniky závisí od klinického obrazu choroby, prítomnosti sprievodných chorôb, veku, fyzického a fyziologického stavu pacienta..

Účinnosť zvolenej techniky ovplyvňuje aj kompetentná kombinácia postupov s fyzioterapiou, liekovou terapiou a fyzioterapiou.

Klasická masáž sa najčastejšie používa na zmiernenie bolestivých symptómov prietrže. Skladá sa z povrchového a hlbokého hladenia, trenia, hnetenia a prenosu malých vibračných vibrácií.

Kvalitná masáž je schopná:

 • zlepšiť prietok krvi a obnoviť prísun krvi do chrbtice;
 • poskytnúť tkanivovej výžive základné živiny;
 • zmierniť svalové napätie a kŕče, znížiť tlak na nervové zakončenie;
 • zabrániť opuchom;
 • zvýšiť pohyblivosť stavcov;
 • zmierniť bolesť;
 • urýchliť proces opravy tkanív.

Na dosiahnutie trvalého výsledku budete potrebovať 10 až 20 postupov.

Klasická masážna technika má však niekoľko kontraindikácií. Hlavné sú:

 • choroby v akútnom štádiu;
 • kostná tuberkulóza;
 • osteomyelitída;
 • raky;
 • horúčka;
 • krvné choroby;
 • zástava srdca;
 • trombóza;
 • vyrážky z pustulárnej kože.

Jednou z odrôd klasickej masáže je švédska masáž, ktorá sa považuje za jemnejšiu. Vďaka tejto technike zlepšuje krvný obeh a zrýchľuje sa, ale záťaž na srdce sa nezvyšuje. Správne vykonaná švédska masáž môže nielen odstrániť patológiu, ale tiež výrazne zlepšiť psychoemocionálny stav.

Tento typ masáže sa nazýva aj vákuum. Na jej vykonanie použite silikónové alebo sklenené nádoby, do ktorých sa na tri sekundy vloží zapálený knôt a potom položte na chrbát, vopred namazaný masážnym olejom..

Účinnosť procedúry je dôsledkom vystavenia pokožky, umelo vytvoreného podtlaku a pomalého, plynulého a plynulého postupu plechoviek v masážnej oblasti.

Počas relácie môže pacient pociťovať teplo alebo mierne pocity pálenia..

Tento typ masáže je schopný:

 • zvýšiť odtok lymfy a krvný obeh;
 • obnoviť potrebné dodávky medzistavcových platní užitočnými látkami;
 • zastaviť bolesť;
 • obnoviť mobilitu.

Vákuová masáž má tiež niektoré kontraindikácie:

 • pľúcna tuberkulóza;
 • pľúcne krvácanie;
 • raky;
 • hypertenzia;
 • poruchy srdcového rytmu;
 • poruchy krvácania;
 • 2. a 3. trimester gravidity.

Masáž vodou je najbezpečnejším, najnebezpečnejším a najúčinnejším spôsobom ťahu miechy a obnovenia motorickej aktivity.

Počas relácie prúd vody v krátkom čase zmierňuje bolestivé príznaky choroby a zlepšuje celkovú pohodu pacienta..

Je dôležité, aby bola teplota vody pohodlná a telo chorého bolo úplne uvoľnené.

Hydromasáž má na organizmus nasledujúce účinky:

 • uvoľniť priečne pruhované svaly;
 • rozširovať steny krvných ciev;
 • stimulujú žilové kontrakcie a urýchľujú krvný obeh;
 • znížiť zaťaženie stavcových diskov, čím sa eliminuje ďalšia deformácia a deštrukcia;
 • zvýšiť mobilitu disku;
 • skrátiť čas potrebný na obnovenie motorickej aktivity;
 • zmierniť tlak zovretého nervu a eliminovať bolesť.

Hydromasáž má rovnaké kontraindikácie ako klasická. Správny postup zvyšuje účinnosť hydromasáže, vďaka čomu je v porovnaní s inými technikami najvýhodnejší a najúčinnejší.

Tento typ masážnej techniky sa líši od klasickej techniky v tom, že účinok sa prejavuje na špecifickej oblasti chrbta. Okrem toho sa postup uskutočňuje bez použitia olejov alebo lubrikačných gélov, čo mierne zvyšuje jeho účinnosť.

Vďaka tejto masáži pôsobí priamy účinok na výstupné miesta koreňov miechy, vďaka čomu klesá tlak, ktorému sú vystavené, a uvoľňuje sa napätie. Terapeutický účinok je mäkký a systematický a rozširuje sa z horných vrstiev do hlbších.

Táto technika je založená na vystavení biologicky aktívnym bodom. Takúto masáž môže vykonať iba odborník, ktorý prešiel špeciálnym školením. V závislosti od stavu pacienta a klinického obrazu patológie sa vyberajú určité body, pri ktorých sa vyvíja tlak určitej sily a trvania..

Toto je jediná masážna technika, pri ktorej môže pacient zažiť bolesť. Považuje sa však za jeden z najúčinnejších, ktorý rýchlo zlepšuje stav chorého.

Je možné urobiť masáž herniou bedrovej chrbtice z poznatkov ľudí, ktorí sa stretli s touto chorobou:

Marina, 42 rokov: „Môj manžel po nehode odhalil medzistavcovú prietrž. Liečbu odložil na dlhú dobu až neskôr. Výsledkom bolo, že každá jeseň a na jar, hrozná exacerbácia, bola bolesť neznesiteľná.

S operáciou nesúhlasil, tak som ho presvedčil, aby absolvoval kurz masáží a fyzioterapie. Lekár odporučil hydromasáž. Po zasadnutiach sa jeho stav výrazne zlepšil, exacerbácie sa v jeho živote stali zriedkavými.

Teraz sa pripravujeme na druhý kurz “.

Olga, 48 rokov: „Kategoricky som odmietla pôsobiť na medzistavcovú prietrž a stále som nezmenila názor.

Po konzultácii s lekárom si vybrali konzervatívny spôsob liečby, ktorý zahŕňa klasickú masáž, cvičebnú terapiu a liekovú terapiu.

Som úplne spokojný so svojím všeobecným stavom, chrbát sa neobťažuje, ale snažím sa zdvíhať viac ako jeden kilogram. “.

Eugene, 39 rokov: „Medzistavcová kýla je závažné ochorenie. Naučil som sa to, keď som niekoľko dní nemohol vstať z postele a bol som mučený divokou bolesťou.

Príliš vysoké riziko chirurgického zákroku ma priklonilo k konzervatívnej liečbe. Lekár mi poradil pri švédskej masáži. Nemôžem povedať, že bolesť okamžite ustúpila, ale postupne som začal cítiť zlepšenie.

Odvtedy sa raz ročne snažím absolvovať kurz masážnych a fyzioterapeutických cvičení. “.

Masáž pomocou medzistavcových prietrží je neoddeliteľnou súčasťou konzervatívnej liečby. Nie je schopný úplne vyliečiť chorobu, ale významne zlepšuje pohodu pacienta a zmierňuje bolesť. Je však potrebné si uvedomiť, že masáž môže vykonávať iba kvalifikovaný odborník s lekárskym vzdelaním a až potom, ako lekár schváli liečebný režim..

Funkcie masáže s medzistavcovou prietržou

Liečba medzistavcovej prietrže je komplexná a masáž zostáva jedným z prvkov. Lekár ho predpisuje pacientovi iba počas remisie choroby, keď nie sú žiadne silné bolesti.

Aké ciele tento postup dosahuje? Aké sú kontraindikácie pri používaní masáže? Aké sú znaky vykonávania? Aké ciele možno dosiahnuť masážou medziobratlovou prietržnou časťou bedrovej chrbtice:

 • úľava od bolesti;
 • zníženie svalového napätia;
 • zlepšenie prísunu krvi v tkanivách a diskoch;
 • skrátenie obdobia rehabilitácie;
 • prevencia chronických foriem.

Pravidlá vykonávania masáže pre túto chorobu:

 • manipulácie by mal vykonávať výlučne odborník, ktorý prešiel špeciálnym školením;
 • masáž je ľahká manipulácia vo forme mletia, hladenia a ľahkého hnetenia;
 • hrubé metódy nie sú povolené;
 • trvanie prvej masáže je minimálne, nasleduje zvýšenie času a sily vystavenia.

Poloha pacienta pri masáži:

 • pri práci s krčným a ramenným pásom leží pacient na bruchu a ruky sú položené pod hlavu;
 • pri masáži krku môže byť pacient v sede za predpokladu, že podopiera ruky a hlavu o stôl alebo iný stôl;
 • masáž chrbta sa vykonáva v polohe na chrbte so špeciálnym vankúšom pod hrudníkom;
 • masáž dolnej časti chrbta sa vykonáva v polohe v ľahu s mierne ohnutými nohami (nezabudnite dať pod spodné nohy valec, ktorý pomáha znižovať svalové napätie dolnej časti chrbta).

Pri liečbe medzistavcovej prietrže existujú nasledujúce kontraindikácie pri masáži:

 • silná bolesť;
 • akútne obdobie choroby;
 • prítomnosť nádorov a hnisavých lézií na koži;
 • zlý stav pacienta;
 • zvýšená telesná teplota (nad 38 stupňov).

Masáž chrbtice

Vo fáze zotavenia sa nemôžete obísť bez masáže. Pri kýle chrbtice bedrovej, hrudnej a krčnej chrbtice sa používajú klasické, akupresúrne, segmentové reflexné, konzervárne, všeobecné, thajské a iné druhy masáží. Rôzne techniky ovplyvňujú povrchové svaly, hlboké tkanivá alebo spúšťacie body..

Pretože prietrž je jasne lokalizovaná porucha, v tomto prípade je akupresúra najbežnejšia.

Metóda neuromuskulárnej terapie spočíva v tom, že sa na určité body stlačí na krátky čas prstami, päsťou alebo lakťom s rôznou silou..

V zásade je mu predpísaný priebeh štyroch sedení za šesť týždňov. Výsledkom je zvýšenie mobility, uvoľnenie svalov a zlepšenie celkovej pohody..

Účinná technika využívajúca ľad: zmierňuje opuchy a bolesti, zmierňuje zápaly a spomaľuje nervové impulzy. Med s rozvedenou múmou funguje dobre.

Všeobecne platí, že typ masáže, počet sedení, ich frekvencia závisí od štádia a miesta ochorenia, od veku pacienta. Kurz zvyčajne pozostáva z 20 lekcií a prestávka je asi tri mesiace.

Ortopedické vyšetrenie týkajúce sa masáže miechy

V prípade akýchkoľvek príznakov sa poraďte s odborníkom. Diagnostikuje a určí lokalizáciu choroby na základe sťažností a vyšetrenia pacienta, kontroly sily svalov a reflexov..

Röntgenové vyšetrenie pomôže eliminovať ďalšie odchýlky, veľkosť prietrže a ďalšie parametre sa určujú pomocou magnetickej rezonancie a počítačovej tomografie..

Lekár predpisuje farmakologické preparáty a fyzioterapeutické postupy v prvom štádiu a po pozorovaní priebehu ochorenia a odpovede na liečbu zistí, kedy je možné masírovať a cvičiť s kýlou chrbtice.

V závislosti od príznakov, sprievodných ochorení a individuálnych charakteristík tela pacienta sa vyberá druh a technika manipulácie, ako aj počet a trvanie relácií..

Nie je potrebné váhať s lekárom a začať situáciu, pretože takáto patológia vedie k narušeniu fungovania vnútorných orgánov, krivosti a obmedzeniu pohyblivosti..

Ako masírovať prietrž chrbtice

Moderný svet vyžaduje zvýšené požiadavky na ľudský život, čo zvyšuje riziko rôznych chorôb. Dnes je jedným z najbežnejších ochorení kýla rôznych častí chrbtice.

Jedným z najbežnejších spôsobov liečby týchto chorôb je terapeutická masáž, ktorá obnovuje motorickú funkciu vitálneho orgánu.

Zoberme si tému, pri ktorej sa používa kýla chrbtice, aký je jej prínos a ako to urobiť správne.

Druhy masáží

Takéto ochorenie má na organizmus mnoho rôznych druhov, stupňov komplikácií a účinkov. V tomto ohľade existuje niekoľko druhov masáží, pôsobiacich v každom prípade. Predstavíme hlavné masážne techniky, ktoré sú mimoriadne účinné v boji proti chorobám chrbtice..

klasický

Trením a hladkými pohybmi sa pokožka chrbta zahreje, aby sa urýchlil prietok krvi. Potom aplikujte techniku ​​akupresúry v postihnutých oblastiach.

Dva prsty vykonávajú kruhové pohyby s malým pohybom po chrbtici. Celý postup prebieha bez toho, aby ste si prsty z pokožky odtrhli. Príjem sa opakuje 4 krát a vracia sa na pôvodné miesto.

V závislosti od požadovaného výsledku je klasická masáž rozdelená do 4 hlavných metód:

1 technika: hladenie

Hladenie pokožky dlaňami tak, aby sa pokožka nepohybovala. Poradie je od zhora nadol, zdola nahor a ďalej od chrbtice k bokom. Táto technika vedie k nasledujúcim výsledkom:

 • zlepšuje prietok krvi a zabraňuje vzniku opuchov;
 • rozdielna povaha hladkých tónov nervového systému;
 • zmierňuje bolesť a upokojenie;
 • podporuje lepšie metabolické procesy v tkanivách.

Metóda 2: trenie pokožky

Aktívne trenie pokožky na dosiahnutie väčšej elasticity svalov a pokožky v dôsledku prichádzajúceho krvného toku. Je potrebné dosiahnuť výrazné zvýšenie teploty pokožky. Trenie zaberá asi 40% z celkového času relácie a má nasledujúci účinok:

 • zlepšuje motorickú funkciu svalov;
 • rozvíja pohyblivosť kĺbov a stavcov;
 • rieši pretrvávajúce tekutiny v tkanivách a škodlivé hromadenie toxínov;
 • obnovuje metabolizmus tkanív.

3 recepcie: Hnetacia masáž

Masážne miesenie zahŕňa sadu stlačovacích, radiacich, napínacích a brúsnych pohybov, ktoré ovplyvňujú horné a hlboké časti tkanív. Táto časť masáže má najdlhší čas na celé sedenie. Hlavné činnosti tejto fázy:

 • svalová stimulácia;
 • čiastočne plní funkciu gymnastiky v prípade zníženého svalového tonusu;
 • podporuje lepší prietok krvi;
 • ovplyvňuje patologické usadeniny na hlbšej úrovni;
 • významne stimuluje a zlepšuje pohyblivosť chrbtice.

4. technika: Pohyb s rôznymi amplitúdami

Pohyb s vibračnou amplitúdou, ktorý vytvára vibrácie, má nasledujúci účel:

 • prispievať k oprave tkaniva;
 • zmierňuje bolesť;
 • zmierňuje únavu svalov a podporuje lepší metabolizmus.

Jedným z popredných odborníkov v oblasti klasickej masáže je Konstantin Maltsev, ktorý vlastní všetky techniky a metódy liečebných a wellness procedúr. Podľa Maltsevovej techniky má masáž herniou chrbtice najúčinnejší výsledok a dokončenie celého kurzu môže zmierniť relapsy..

segmentové

Tento typ masáže ovplyvňuje nervové korene miechy. Masážny proces prebieha na rovnakom princípe ako klasický. Funkcie tejto techniky sú:

 • zamerať sa na postihnuté oblasti;
 • vysoká účinnosť metódy;
 • trvanie relácie asi 25 minút.

švédsky

Rozšírený typ masáže zameranej na zvýšenie krvného obehu bez toho, aby sa vyvíjal stres na srdcový sval. Metóda je založená na čínskych, starogréckych a rímskych technikách. Táto technika má nasledujúce rozdiely:

 • masáž sa vykonáva pomocou kĺbov prstov;
 • rôzne tesnenia sa hnetú špičkami prstov;
 • aplikovať rôzne ťahy;
 • hlboké prenikanie do tkanív až po kosť;
 • pohyby sa vykonávajú z centrálnej časti tela do strán.

vákuum

Táto technika je obľúbená aj vďaka svojim jedinečným a liečivým vlastnostiam..

Známe baňkové masáže podporujú vstrebávanie stojatých kongescií, odstraňovanie toxínov a zlepšujú metabolické procesy v tkanivách..

Priebeh zákroku je určený priamočiarymi, kruhovými a kľukatými pohybmi na chrbte, ktoré by mali byť spojené so smerom krvných a lymfatických ciev..

Funkcie tohto typu masáže:

 • vákuum vo vnútri plechovky absorbuje časť kože na úroveň 3 cm;
 • na uľahčenie pohybu plechoviek je zadný povrch namazaný olejmi alebo krémom s vysokým obsahom tuku;
 • počas procedúry osoba pociťuje mierne pálivé pocity a teplo;
 • po relácii môže byť koža po niekoľkých dňoch pomliaždená.
 • trvanie nie dlhšie ako 15 min.

Terapeutická masáž doma

Existujú tri hlavné zóny, v ktorých je prietrž lokalizovaná a spôsobuje rôzne patológie v tele:

Pre väčšinu ľudí trpiacich týmto ochorením je dôležité, či je masáž kýla doma akceptovateľná, pretože nie vždy je možné ísť k lekárovi s plnohodnotnými liečebnými postupmi..

Vždy by ste však mali mať čas na konzultáciu s prvými príznakmi. Jednoduchá neznalosť fyziológie môže iba zhoršiť priebeh choroby, po ktorej sa stále musíte obrátiť na špecialistov o pomoc..

U ľudí, ktorí nepotrebujú vážny lekársky zásah, existuje niekoľko indikácií na samoliečbu.

Masáž medziobratlovými kýlami: terapeutické účinky, recenzie

Medzistavcová hernia je pomerne častá patológia pohybového ústrojenstva. Liečba tohto ochorenia by mala byť komplexná a zahŕňať lieky, terapeutické cvičenia, fyzioterapiu. Medzi masáže medziobratlovej kýly patrí špeciálne miesto masáži. Vykonáva sa počas liečebného obdobia aj na konsolidáciu výsledku počas regeneračného obdobia.

Je možné masírovať medzistavcovou prietržou??

Medzistavcová prietrž je jednou z najbežnejších chorôb chrbta. Počas vývoja choroby sa medzistavcové platničky postupne deformujú, praskajú jej krúžky a obsah sa čiastočne vyteká.

Výsledkom je zvýšený tlak na nervové korene, ktorý spôsobuje pomerne silnú bolesť: jeden zo znakov choroby.

Príčinou vývoja môžu byť zanedbávané choroby chrbta (osteochondróza), zvýšená fyzická aktivita. Najbežnejšia hernia je v bedrovej, lumbosakrálnej chrbtici, menej často v krčnej chrbtici a veľmi zriedka v hrudnej chrbtici..

Čo robiť?

Liečba by sa mala začať čo najskôr. Okrem toho sa pre každého pacienta vyberie individuálny súbor procedúr a liekov, ktorých činnosť je zameraná na odstránenie problému.

Až donedávna sa verilo, že jedinou účinnou liečbou je chirurgický zákrok. Moderní odborníci sa však snažia nájsť šetrnejšie metódy liečby, pretože operácia chrbtice môže mať obrovské množstvo negatívnych následkov.

Liečba vyžaduje integrovaný prístup. Okrem užívania vhodných liekov sa odporúča fyzioterapia, elektroforéza, akupunktúra, hirudoterapia, masáž..

Mnoho kliník sa dnes zaoberá liečbou a každá z nich ponúka svoj vlastný súbor postupov. Ale najkontroverznejšia masáž je: je možné urobiť prietrž chrbtice?

Túto otázku kladie veľa pacientov, pretože aktívny účinok na umiestnenie prietrže môže zhoršiť situáciu. V skutočnosti je možné vykonať masáž chrbta s prietržami chrbtice.

Existuje však niekoľko predpokladov:

 • je potrebné zvoliť správnu techniku ​​(bez aktívnej expozície, tlaku, náplastí atď.);
 • postup by mal vykonávať iba odborník;
 • počas exacerbácie sa nemôžu konať relácie.

Hlavné typy

Existuje veľké množstvo druhov masáží a väčšina z nich je zameraná na obnovenie zdravia ľudí.

Pri vertebrálnej prietrži sa tento typ masáže najčastejšie vykonáva:

 • klasický;
 • hydromasážne;
 • vákuum (plechovka).

Okrem toho niektorí odborníci odporúčajú škvrnu (shiatsu), thajskú, medovú, segmentovú. Zvážte účinky najpopulárnejších typov..

Klasická masáž

Klasická masáž sa používa na medzistavcové prietrže ktoréhokoľvek segmentu chrbtice. Najmä sa často odporúča, aby sa vykonávalo v rámci prípravy na ďalšie postupy: napínanie chrbtice, náprava existujúcej poruchy.

Postup by mal vykonávať výlučne odborník. V takom prípade by sa malo zabrániť aktívnemu ovplyvňovaniu problémovej oblasti. Je možné intenzívne hladenie, trenie, vibrácie.

Cieľom klasickej masáže s prietržom lumbálnej chrbtice je:

 • relaxácia, redukcia stresu, svalová kontrakcia;
 • obnovenie normálneho prísunu krvi do tkanív;
 • aktivácia lymfatickej drenáže, ktorá zase pomáha eliminovať opuchy;
 • normalizácia výživy tkanív;
 • zníženie bolesti.

Existujú však kontraindikácie pri masáži s medzistavcovou prietržou. Nemôže sa vykonať najmä v akútnom štádiu choroby..

Okrem toho je postup (akýkoľvek typ) kontraindikovaný v:

 • zvýšená telesná teplota;
 • prítomnosť akútneho ochorenia (ARVI, chrípka);
 • kožné choroby;
 • onkologické choroby;
 • tehotenstvo
 • choroby kardiovaskulárneho systému.

hydromasážne

Tento typ je dokonalý ako doplnková liečba prietrže lumbálnej a krčnej chrbtice..

Vďaka mäkkému účinku nasmerovaných prúdov vody je možné dosiahnuť nasledujúci efekt:

 • zmiernenie svalového napätia;
 • zníženie intenzity bolesti;
 • normalizácia krvného obehu;
 • odstránenie opuchov normalizáciou lymfatickej drenáže;
 • obnovenie výživy tkanív;
 • zníženie zaťaženia chrbtice.

Je však dôležité pamätať na to, že maximálny účinok sa dosiahne iba vtedy, ak je tento postup súčasťou komplexnej liečby a nie jediným spôsobom liečby..

Vákuová masáž

Masáž bankami je veľmi obľúbená kvôli jednoduchosti postupu a výraznému pozitívnemu účinku.

Vďaka vypustenému vzduchu sa pokožka pacienta doslova vstrebáva pod plechovku.

Toto stimuluje aktiváciu krvného a lymfatického obehu. Posunutím plechovky po chrbte môžete dosiahnuť maximálny účinok.

 • pokles svalového tonusu;
 • obnovuje sa krvný obeh;
 • výživa tkanív je normalizovaná;
 • toxické látky sa odstraňujú;
 • syndróm bolesti sa znižuje.

Počas procedúry by sa mal používať masážny olej alebo špeciálny krém - vďaka nemu nebude pohyb pokožky nepríjemný. Jedinou nevýhodou sú modriny, ktoré sa môžu vyskytnúť. Zvyčajne zmiznú po niekoľkých dňoch..

Odmietnutie zodpovednosti

Informácie vo výrobkoch sú určené len na všeobecné informácie a nemali by sa používať na autodiagnostiku zdravotných problémov alebo na lekárske účely. Tento článok nenahrádza lekársku pomoc lekára (neurológa, terapeuta). Prosím, najskôr vyhľadajte svojho lekára, aby zistil presnú príčinu vášho zdravotného problému..

Masáž prietrže lumbálnej chrbtice

Bolesť chrbta môže byť spôsobená dočasnými javmi (zranenia, modriny), ktoré v priebehu času môžu samy od seba zmiznúť alebo si nevyžadujú špeciálne ošetrenie a následne si nepripomínajú..

Vážnejšou príčinou bolesti chrbta môže byť postupne sa rozvíjajúca patológia stavcov alebo diskov stavcov. V tomto prípade sa spravidla vyžaduje dlhá komplexná liečba..

Jedným z týchto dôvodov je medzistavcová prietrž, ktorá sa nevyskytuje okamžite: jej vývoju predchádzajú degeneratívne deštruktívne procesy v stavci a mieche.

V tomto prípade dochádza k silnej bolesti, ktorá vedie k neschopnosti úplne sa pohybovať, ohýbať, neviazať.

Čo je medzistavcová prietrž

Medzistavcová hernia je ochorenie muskuloskeletálneho tkaniva, pri ktorom je vytlačené pulpózne jadro medzistavcových platničiek, sprevádzané prasknutím vláknitých vlákien..

Pri hernii disku sa vláknitý kruh rozbije a propadá sa vláknité jadro

Najčastejšie je pri lumbosakrálnej chrbtici diagnostikovaná hernia medzistavcových platničiek. V zriedkavých prípadoch sa to stáva v krčnej alebo hrudnej chrbtici. V závislosti od priebehu ochorenia môže byť vláknitý kruh disku čiastočne poškodený a môže byť úplne zničený v dôsledku fyzickej námahy a kompresie stavcov..

Hlavné metódy liečby prietrže

Kýlová medzistavcová platnička najčastejšie zahŕňa komplexnú liečbu, ktorá zahŕňa:

 • užívanie liekov proti bolesti a protizápalových liekov;
 • použitie liekov na vonkajšie použitie (masti, gély, krémy) s terapeutickým účinkom;
 • zavedenie anestetík na zmiernenie bolesti;
 • príjem vitamínov a chondroprotektorov;
 • masáže;
 • fyzioterapeutické cvičenia (špeciálne cvičenia zamerané na posilnenie svalov chrbtice a relaxáciu vlákien, ktoré stláčajú nervové zakončenie);
 • liečivé kúpele.

Pri absencii účinnosti konzervatívnej liečby sa uchyľujú k chirurgickému zákroku. Operácia na odstránenie prietrže sa môže vykonať pomocou endoskopu alebo rezaním mäkkých tkanív. Ak nie je možné obnoviť štruktúru medzistavcových platničiek, uchyľujú sa k inštalácii implantátu namiesto poškodeného disku..

Aplikácia masáže prietrže lumbálnej chrbtice

Masáž je neoddeliteľnou súčasťou liečby herniácie medzistavcovej platničky bedrovej chrbtice. Pomocou masáže je možné normalizovať prísun krvi do poškodenej oblasti chrbtice, elasticitu svalových vlákien, posilniť svalový rámec okolo chrbtice.

Ako masáž môže pomôcť prietrže

Vykonaním masáže prietrže chrbtice je možné vylúčiť silnú bolesť. Masáž samotného medzistavcového disku neodstráni masáž, ale pomôže zabrániť ďalšiemu deštruktívnemu vývoju stavcov, stlačeniu nervových zakončení a môže tiež uvoľniť svaly chrbta..

Dôležité! Masáž môže byť zverená iba vysoko kvalifikovanému odborníkovi. Okrem toho je veľmi dôležité dodržiavať podmienky, za ktorých je povolené vykonávať kýlu bedrovej miechy..

V ktorých fázach sa dá robiť masáž?

 • Pri prítomnosti medzistavcovej prietrže by sa človek mal riadiť pravidlami, podľa ktorých sa môžu vykonávať masérske manipulácie, inak je pravdepodobnosť komplikácií a vážnych porušení nevyhnutná.
 • Pravidlá pre vykonávanie masáže herniovaným diskom:
 • Najlepšie je masírovať v počiatočných fázach medzistavcovej prietrže, keď sa prolaps disku ešte neobjavil.

Masáž je regeneračný postup, takže sa môže vykonávať buď na profylaktické účely, keď sa prietrž ešte nevyvinula, alebo po hlavnej liečbe (účinná v rehabilitačnom období po operácii). Masáž pomáha zmierniť bolesť v prítomnosti prietrže, ktorá nevyžaduje chirurgický zákrok.

Kontraindikácie pri použití kýly

Pri predpisovaní masážnych procedúr berie lekár do úvahy nielen stupeň poškodenia medzistavcovej platničky, ale aj ďalšie znaky, pri ktorých je masáž neprijateľná:

 • pri silnej bolesti;
 • v prítomnosti zápalových alebo hnisavých vyrážok na koži;
 • s hypertenziou druhého alebo tretieho stupňa;
 • v prítomnosti zápalového procesu sprevádzaného vysokou horúčkou;
 • počas tehotenstva;
 • s tendenciou k trombóze;
 • s ochorením krvi;
 • pri detekcii onkologických procesov v tele;
 • s porušením práce srdca;
 • s osteomyelitídou alebo kostnou tuberkulózou.

V každom prípade je potrebný individuálny prístup, takže lekár predpíše masáž nielen na základe klinického obrazu choroby, ale riadi sa aj celkovým zdravotným stavom pacienta. V každom prípade je možné použiť určité masážne techniky, ktoré sú v konkrétnom prípade najúčinnejšie..

Druhy a techniky masáže prietrže medzistavcovej platničky bedrovej kosti

Existuje niekoľko druhov masáží, z ktorých každá je zameraná na odstránenie príznakov herniovaného disku:

Okrem toho existuje vákuová masáž, ktorá je zameraná na vyživovanie disku a prúdenie krvi do poškodenej oblasti, akupresúru, segment, hydromasáž.

Masážna technika

 1. Dodržiavajte pravidlá masáže prietrže chrbtice. Každý typ masáže má určitú techniku, ktorá spočíva v uskutočňovaní akcií zameraných na zlepšenie stavu pacienta v závislosti od príznakov, ktoré sa vyskytujú pri ochorení..
 2. Klasická masáž
 3. Prvým krokom pri vykonávaní klasickej masáže je zahriatie povrchu pokožky.
 4. Za týmto účelom sa robia hladké a ľahké pohyby rúk rukami bez silového zaťaženia.
 5. Masáž herniou bedrového stavca je mäkkosť pohybov, neprítomnosť tlaku alebo použitie sily pri masážnych manipuláciách.

Pohyby sa vykonávajú v niekoľkých fázach, počnúc hladením latissimusu a dlhými svalmi chrbta. Potom hnetite svalu a potom znova zadné svaly.

Po zahriatí prejdú všetky svaly na hlavnú masáž, ktorá zahŕňa:

 1. trenie od zadku dozadu a hladenie širokých svalov chrbta smerom k zadkom a chrbtom;
 2. ľahké stláčanie v oblasti zadku a bedrovej oblasti s okrajom dlane;
 3. bod trením prstami po chrbtici a potom hladením;
 4. hladenie vonkajšieho okraja dlane pozdĺž chrbtice a cez chrbticu;
 5. priame a špirálové brúsenie pozdĺž chrbtice hore a dole;
 6. trenie cez a pozdĺž krížovej kosti, produkované okrajom dlane;
 7. hnetenie zadku zaťatou päsťou.

Okrem toho sa vykonáva brnenie a trasenie mäkkých tkanív okolo chrbtice a ďalšie manipulácie, ktoré prispievajú k rozvoju gluteálnych lumbosakrálnych zón chrbtice. Pohyby sa môžu vykonávať 3-4 krát.

Celkový čas masáže je od 30 minút do hodiny. Priebeh masážnych akcií by sa mal viesť od desiatich do dvadsiatich dní. Potom je potrebná prestávka dva až tri mesiace. Podľa pokynov ošetrujúceho lekára je možné predpísať druhú masáž.

Medová masáž

Technika medovej masáže je v klasickej fáze podobná ako v klasickej fáze. Pri masáži sa ako zmäkčujúci a vyživujúci prostriedok používa med, ktorý po zahriatí masážnych pohybov nanesie na poškodenú oblasť hrubú vrstvu a uskutoční sa ľahká masáž..

Pri medovej masáži by všetky pohyby mali byť hladké a mäkké. Tlak na problémové oblasti a použitie silových techník je neprijateľný.

Dôležité! Medovú masáž nie je možné vykonať pri veľkých prietržoch.

Po absorpcii väčšiny medu zostane iba lepkavá vrstva, na lepkavé miesto naneste dlaň a rýchlo ju odtrhnite z pokožky. To zaisťuje obnovenie reflexnej aktivity svalov poškodenej oblasti a tiež obnovuje jej prísun krvi a výživu..

Trvanie medovej masáže od prvého dňa by sa malo postupne zvyšovať. Kurz musíte začať za pár minút.

Vákuová masáž

Vákuová masáž sa môže vykonávať pomocou plechoviek, ako aj pomocou špeciálnych prístrojov.Vakuový typ masáže zahŕňa použitie plechoviek, ktoré sú pevne pripevnené k telu. Z ohňa sa z nich odsáva trochu vzduchu.

Teda plechovka, podobne ako vákuum, vtiahne časť kože. Masér pohybuje týmito plechovkami správnym smerom, čím zaisťuje krvný obeh a uvoľnenie svalov v oblasti plechovky.

Hladina absorbovanej pokožky v nádobe by nemala presahovať dva centimetre, aby sa zaistilo pohodlné kĺzanie.

Spravidla sa používajú dve banky, ktoré sú usporiadané symetricky voči sebe vzhľadom na chrbticu.

Pohybujú sa po chrbtici po rovných, zvlnených alebo kľukatých cestách od spodnej časti chrbta po krčný sval hore a dole bez toho, aby sa dotýkali stavcov. Na zabezpečenie lepšieho kĺzania sú prijateľné masti a krémy..

Iné typy masáží je možné kombinovať s hlavnými masážami, ich použitie musí schváliť lekár.

záver

Medzistavcová hernia je teda vážne ochorenie miechy, ktoré sa musí liečiť. Liečba medzistavcovej prietrže sa môže uskutočňovať v komplexe s použitím liekovej terapie, pri použití mastí proti bolesti a iných vonkajších látok..

Súčasťou komplexnej liečby môže byť cvičebná terapia, masáže, liečebné kúpele. Pri akútnej bolesti sa používa blokáda. Ak je prietrž veľká a prispieva k akútnej neznesiteľnej bolesti, chirurgicky sa odstráni.

Účinnosť masážnych opatrení pri liečbe prietrže medzistavcovej platničky bedrovej oblasti je klinicky dokázaná.

Najbežnejšou metódou kýly pri masáži prietrže je klasická masáž, med, rovnako ako vákuum.

Dôležitou podmienkou vykonávania masážnych akcií je kvalifikovaný odborník a absencia kontraindikácií. Potom liečba prinesie pozitívny výsledok.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Cirhóza je nebezpečné ochorenie jedného z najdôležitejších orgánov ľudského tela - pečene. Klasifikácia cirhózy pečene podľa Childa-Pugha pomáha vyhodnotiť možnosti liečby a riziká úmrtia chorého.
Obsah článkuRadikulitída je zápalový proces, ktorý zachytáva nervové korene miechy. Jeho charakteristickými prejavmi sú bolesť v miestach poškodenia nervového tkaniva.
Herniová hmota v pupku je treťou z vonkajších brušných hernií. Jedinou účinnou metódou odstránenia defektu je operácia odstránenia pupočnej kýly.
Príčina kýlyOdporúčaná masáž