loader

Hlavná

Liečba

Masáž chrbtice

Medzistavcová kýla alebo kýla chrbtice je pomerne komplikovanou patológiou muskuloskeletálneho systému, ktorá v niektorých prípadoch môže predstavovať zdravotné riziko. Vyskytuje sa veľmi často, okolo 100 ľudí zo 100 tisíc. V Rusku je diagnostikovaná takáto diagnóza každý rok takmer pol milióna ľudí..

O vlastnostiach prietrže

Medzistavcové platničky pôsobia ako tlmiče nárazov počas pohybov a prispievajú k rovnomernému rozloženiu zaťaženia stavcov. Skladá sa z vláknitého jadra, ktoré má želé podobnú želatínovú konzistenciu a rámuje ho vláknitý kruh. Vonkajšie povrchy diskov, ktoré sú v kontakte s stavcami, sú pokryté hyalínovou chrupavkou.

V medzistavcových platničkách nie sú žiadne krvné cievy a difúziou sa k nim dostávajú všetky potrebné živiny. Pre nepretržitý prísun energie a krv sú potrebné poklesy tlaku, ktoré zabezpečujú pohyby tela. Nedostatok pohybovej aktivity vedie k rozvoju degeneratívnych procesov v chrbtici a k ​​strate amortizačných vlastností diskami..

Nadmerná fyzická námaha nie je o nič menej škodlivá pre miechu - najmä zdvíhacie a nosné závažia, ostré zákruty a systematický trup. Preto do rizikovej skupiny patria administratívni pracovníci aj ľudia pracujúcich povolaní - stavitelia, sťahováci. Kýla môže byť tiež spôsobená poranením chrbta a operáciou miechy..

Kýla je vyčnievanie buničitého jadra za vláknitý kruh do miechového kanála. Hraničný prsteň sa zlomil. Príznaky tohto procesu sú rôzne, vrátane jeho úplnej neprítomnosti. Prítomnosť a závažnosť príznakov závisí od miesta prietrže.

„Obľúbené“ miesto pre vývoj herniálnych výčnelkov je spodná časť chrbta. Hlavným príznakom je bolesťový syndróm, ktorý rastie s pohybmi, najmä pri zatáčkach a nakláňaní tela. Pri zdvíhaní ťažkých predmetov sa zaznamenáva aj zvýšená bolesť. V závislosti od toho, ktorá časť chrbtice je postihnutá, sa môžu vyskytnúť ďalšie príznaky..

V bedrovej oblasti

Prietrž bedrovej chrbtice sa prejavuje bolesťou v dolnej časti chrbta, ktorá môže uvoľňovať boky, zadok alebo nohy. Okrem bolesti sú možné aj zmyslové poruchy a svalová slabosť v chrbte a nohách..

V závažných prípadoch, ak vytlačený disk stlačí miechu, vylučovací systém trpí. V dôsledku toho je močenie, defekácia narušená, u niektorých pacientov klesá alebo zmizne potencia. Zlyhanie panvových orgánov v dôsledku zovretých nervových koreňov.

Masáž bedrovej prietrže

Bedra je slabou stránkou mnohých moderných ľudí, pretože má neustále zaťaženie nesprávnym sedením pri počítači, nedostatkom športu, nadváhou a oblečením na vysokom podpätku. V tejto oblasti sa v priebehu času vytvára hernia, ktorá sa ťažko lieči a spôsobuje výrazné zníženie kvality života. Jednou z metód riešenia tohto problému je masáž. To vám umožní posilniť telo, zlepšiť stav kostí a chrupavky chrbtice.

Stručný opis patológie

Bedrová hernia je jednou z najčastejšie diagnostikovaných chorôb. Tvorí sa v dôsledku komplikácií degeneratívnych procesov v hrebeni. Jadro disku je vytlačené z vláknitého prstenca v dôsledku tlaku medzi stavcami. Prejavuje sa to silným bolestivým syndrómom, ktorý spôsobuje pohyb v nohách a zviera. Ak sa liečba nezačne včas, pacient postupne stráca schopnosť pracovať..

Kombinovaná terapia zahŕňa:

 • Užívanie liekov.
 • Fyzioterapeutické cvičenia.
 • fyzioterapia.
 • Masážna návšteva.
 • Chirurgický zákrok.

Masáž lumbálnou prietržou sa vykonáva pod prísnym dohľadom lekára, pokiaľ je choroba v remisii. V prípade exacerbácie je potrebné návštevu ošetrovacej miestnosti na chvíľu zastaviť. Masáž je predpísaná na zvýšenie účinnosti zvolenej taktiky liečby. Patting, stláčanie, tapping a ďalšie techniky môžu zmierniť prejavy bolesti, obnoviť bývalú mobilitu, uvoľniť napätie a blokovať chrbát..

Výhody masáže pre dolnú časť chrbta

Masáž herniou bedrovej chrbtice sa odporúča pacientom v akomkoľvek štádiu vývoja choroby. Samotný postup nedokáže vyliečiť patológiu, ale v kombinácii s inými vplyvmi zvýši účinok. Hlavné pozitívne aspekty tejto techniky sú:

 • Nasýtenie tkanív kyslíkom a množstvo užitočných prvkov.
 • Svalová relaxácia a zlepšenie metabolizmu.
 • Eliminácia bolesti, stuhnutosti a blokovania.
 • Normalizácia krvného obehu vo svaloch chrbtice.
 • Eliminácia štipcov a iných nepríjemných javov.
 • Zvýšená pohyblivosť chrbtice.
 • Zníženie vzrušivosti nervových zakončení v poškodenej oblasti.
 • Natiahnutie a uvoľnenie svalov chrbtice.
 • Eliminácia kŕčov a normalizácia mikrocirkulácie.
 • Predchádzanie atrofii.

V niektorých prípadoch môžu služby masážneho terapeuta len spomaliť proces a normalizovať pohodu pacienta. Ale s takým vážnym ochorením to už má veľký význam. Pri predpisovaní tohto typu expozície lekár zohľadňuje celkový stav chrbtice, intenzitu prejavu bolesti, prítomnosť sprievodných chronických chorôb, ako aj individuálne vlastnosti osoby. V počiatočných fázach prietrže si masáž plne zachová funkciu kĺbov a zastaví osifikáciu.

Pravidlá zasadnutia

Akákoľvek manipulácia s bolesťou chrbta môže spôsobiť komplikácie. Bedrová masáž medziobratlovou prietržou by sa preto mala vykonávať s prísnym dodržiavaním pravidiel. V každej fáze choroby bude mať svoje vlastné charakteristiky. Sú to tieto:

 • Počiatočné štádium. Keď je diagnostikovaná v prvom období rozvoja patológie, je masáž súčasťou predpisu. V tejto chvíli bude mať najtrvalejší účinok. Iba jeden kurz zastaví progresiu, zlepší krvný obeh, zmierni bolesť.
 • Výčnelok. Pri stavovcovej kýle v aktívnom progresívnom štádiu je mimoriadne dôležitá kvalifikácia špecialistu, pretože jeden neopatrný pohyb môže kurz zhoršiť. Správny prístup zastaví degeneratívny proces a zníži veľkosť vyčnievajúceho tkaniva.
 • Výhrez. Pacient už trpí silnou bolesťou a často zhoršenou motorickou funkciou končatín. Ak dôjde k silnému stlačeniu, je zakázané používať klasickú masáž. Účinky odporúčané lekárom by mali byť veľmi jemné a mali by sa prejavovať vo forme mozgovej príhody.
 • Zhabanie. Fáza neumožňuje absolútne žiadny vonkajší vplyv na poškodenú oblasť. V tejto fáze pacient naliehavo potrebuje operáciu.

Obzvlášť užitočná masáž prietrže lumbosakrálnej kýly počas regenerácie. To vám umožňuje výrazne urýchliť proces hojenia po operácii, obnoviť pohybovú aktivitu stavcov, zlepšiť prietok krvi v mieste poškodenia. Mal by ju vykonávať špecialista s lekárskym vzdelaním na klinike.

Bežné techniky

Masters masáže sa uchyľujú k rôznym spôsobom ovplyvňovania patológie, v závislosti od celkového stavu pacienta, štádia a závažnosti príznakov. Intenzita a trvanie kurzu sa vyberajú individuálne. V boji proti medzistavcovej prietrži lumbálnej chrbtice sa moderná medicína uchýli k nasledujúcim druhom masáží:

 • Classic. Takmer 80% sa odporúča všetkým pacientom trpiacim zvýšeným tlakom na disky. Táto technika zahŕňa hladenie, zahrievanie svalov, trenie, kruhové pohyby. Všetky z nich sú zamerané na zlepšenie krvného obehu a normalizáciu metabolických procesov v tkanivách. Trvanie relácie je zvyčajne 20 minút. Kurz trvá približne 2 - 3 týždne. Počas rehabilitačného obdobia je predpísaná denne po dobu šiestich mesiacov.
 • Segmentovaný. Používa sa ako terapeutická technika a preventívne opatrenie na zabránenie šírenia škôd. Charakteristickou črtou je pracovná plocha maséra. Špecialista vykonáva expozíciu iba v oblasti koreňov miechy, bez použitia gélov, mastí, krémov alebo iných prostriedkov. Je dôležité správne ovplyvniť postihnutú oblasť s dostatočným úsilím. Takmer ako v klasickej verzii sa používajú takmer rovnaké techniky: brúsenie, vibrácie, hladenie, miesenie. Priemerná doba trvania je 25 minút.
 • Bod. Špecialista pôsobí na bioaktívne body tela, ktoré sú zodpovedné za fungovanie rôznych vnútorných orgánov človeka. Masér ich hladí, stlačí a trie, zlepšuje celkový stav pacienta, posilňuje svalový korzet. Trvanie - individuálne, v závislosti od závažnosti príznakov a závažnosti procesu.
 • Hydromasážne. Uskutočňuje sa pomocou prúdu vody. V dôsledku teplých prúdov vody sa zlepšuje krvný obeh a metabolické procesy v kĺboch, čo zlepšuje motorickú funkciu stavcov. Vďaka tejto technike sa pacienti zotavujú rýchlejšie po operácii..

Technik vyberie techniku ​​na základe analytických údajov, informácií získaných po CT a röntgenovom snímaní. Čím je obraz úplnejší, tým lepší bude výber typu vplyvu na patológiu, čo následne povedie k zvýšeniu účinnosti zvolenej taktiky liečby..

Indikácie a kontraindikácie

Masáž sa predpisuje ľuďom, u ktorých existuje riziko rozvoja osteochondrózy a medzistavcovej prietrže. Patria sem administratívni pracovníci, ktorí trávia viac ako 12 hodín denne pri počítači, pracovníci, ktorí sa podrobujú intenzívnej fyzickej námahe, utrpeli zranenia alebo sa dostali do nervov. Masáž tu úplne obnoví narušené metabolické procesy a udrží zdravie. Existuje však veľa prípadov, v ktorých je použitie masážnych terapeutov nebezpečné. Patria sem nasledujúce podmienky:

 • Prítomnosť onkologického vzdelávania v tele akejkoľvek lokalizácie.
 • Vysoký krvný tlak.
 • Psychologické abnormality alebo choroby.
 • Obdobie tehotenstva.
 • Phlebeurysm.
 • Exacerbácia chronických chorôb.
 • Patológia kože.
 • Opuch alebo žihľavka.
 • Infekčné choroby.

Bezpečnostné pravidlá

Samomasáž s medziobratlovou kýlou je nebezpečná pre zdravie, pretože zvyčajne vedie k zhoršeniu stavu a úplnej strate výkonu. Okrem toho je potrebné dodržiavať tieto jednoduché pravidlá, aby sa zachoval normálny stav a zabránilo sa kontraindikáciám:

 • Odmietnite navštíviť maséra počas obdobia akútnej bolesti bez súhlasu špecialistu.
 • Dokončite kurz bez toho, aby ste medzi reláciami robili veľké medzery.
 • Rozhodnite sa viesť iba skúsených odborníkov s príslušnou kvalifikáciou. Pred zaznamenaním sa oplatí skontrolovať dokumenty a osvedčenia potvrdzujúce vzdelanie a deklarované zručnosti.
 • Počas relácie by mali byť pohyby sily úplne neprítomné, pretože vedú k poškodeniu segmentov kosti. Všetky akcie sú mimoriadne jemné.
 • Pred začatím je dôležité, aby sa pacient čo najviac uvoľnil, to umožní pánovi získať plný prístup do expozičnej zóny.
 • Technika nárazu alebo redukcia stavcov je úplne vylúčená.
 • Ak pacient v tomto procese pozoruje rastúcu bolesť, relácia je úplne ukončená. Nie je možné pokračovať v kurze bez konzultácie s lekárom a bez úpravy liečby.

Masáž lumbálnou prietržou môže byť pre pacienta záchranou alebo môže spôsobiť vážne komplikácie. Všetko záleží na prístupe k tomuto postupu odborníka a samotného pacienta. Preto pri návšteve masážneho terapeuta nepodceňujte bezpečnostné opatrenia..

Medzistavcová kýla sa vyvíja na pozadí degeneratívnych procesov v kostnom tkanive. Izolované ako nezávislé ochorenie je zriedkavé. Masáž pomôže v boji proti chorobe. Má svoje vlastné charakteristiky v každej fáze, preto by sa malo spoľahnúť, že bude vykonávať výhradne skúsený kvalifikovaný odborník.

Hlavná vec o masáži prietrže lýtkovej chrbtice

Masáž je povinnou súčasťou každého liečebného cyklu prietrže medziobratlovej platničky bedrovej chrbtice. Relácie zmierňujú svalové napätie a bolesť, obnovujú výživu poškodenému disku, stimulujú imunitu, aby aktívne bojovali proti tejto chorobe.

Toto je veľmi účinná liečba prietrže. S kompetentnou terapiou, vrátane masážnych a terapeutických cvičení, je možné v 90% prípadov zastaviť degeneratívne procesy a obnoviť pôvodnú silu a elasticitu disku. A vo fáze vývoja prietrže v 70% prípadov je možné vyhnúť sa chirurgickému zákroku.

Procedúra sa vykonáva rukami alebo špeciálnymi zariadeniami. O vymenovaní kurzu rozhoduje iba lekár.

Jednotlivé masážne sedenia nemajú požadovaný účinok - výsledkom sú iba pravidelné kurzy.

Aké druhy masáže sú účinné pri lumbálnej prietrži?

Odporúčaný typ masáže závisí od príčiny patológie..

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Kompresia medzistavcových platničiek (najbežnejšia príčina)

Klasika s ťahacími prvkami

Slabosť svalov podporujúcich chrbticu

Med so spevňujúcim účinkom

Poškodenie medzistavcových platničiek osteofytmi (akútny rast na okrajoch stavcov, ktorý sa vyskytuje pri osteochondróze)

V závislosti od individuálnej vnímavosti môže lekár predpísať tieto druhy masáží:

 • segmentové,
 • bod,
 • thai,
 • švédsky,
 • masážne.

Všeobecné pravidlá masáže medzistavcovou prietržou

Nezávislá masáž je mimoriadne nežiaduca - mala by ju vykonávať iba špecializovaná osoba. Negramotné a neopatrné pohyby môžu spôsobiť nenapraviteľné poškodenie zdravia.

Postup počas exacerbácie v prítomnosti bolesti a prejavov zápalu je prísne zakázaný.

Charakteristickým rysom všetkých druhov masážnych efektov prietrže lumbálnej chrbtice je kategorický zákaz akýchkoľvek pohybov energie. Pohyby musia byť veľmi jemné, pričom je vylúčené poškodenie disku pacienta segmentmi kosti..

V 70% prípadov je bedrová hernia sprevádzaná posunom najbližších stavcov. Jednou z úloh masážneho terapeuta je prispôsobiť tieto stavce na mieste bez zhoršenia súčasného zdravotného stavu..

Ak sa objaví aj mierna bolesť, relácia sa okamžite zastaví.

Technika na vykonávanie rôznych druhov masáží

Pred vykonaním hlavných techník sa vykonáva predbežná príprava dolnej časti chrbta: ľahkým kruhovým pohybom a hladením masér zahreje pokožku a svaly tak, že počas hlavnej časti procedúry sa vyhne bolesti..

Klasická masáž

Masér vykonáva hladké hladiace pohyby, striedajú ich s miernym trením. Po zahriatí a uvoľnení svalov špecialista aplikuje prvky akupresúry a kruhového brúsenia. Potom robí pohyby zamerané na napínanie stavcov a znižovanie tlaku na postihnutý disk v bedrovej oblasti.

vákuum

Vákuová masáž sa vykonáva pomocou obyčajného skla alebo špeciálnych pneumatických plechoviek. Vzduch sa z plechovky odstráni (pneumatika sa jednoducho stlačí rukou a pinzety s horiacim vatovým tampónom sa vložia do pohára) a potom sa rýchlo umiestnia na telo pacienta.

V dôsledku vákua v nádobe sa do nej vstrebáva pokožka. Hladina absorbovanej pokožky by nemala prekročiť 2 cm.

Masér ďalej pohybuje týmito plechovkami v dolnej časti chrbta. Hlavný pohyb sa vykonáva pozdĺž chrbtice bez toho, aby sa ho dotkol. Pre ľahšie kĺzanie je na pokožku vopred nanesený olej alebo mastný krém.

Sací účinok podporuje prúdenie krvi do ošetrovanej oblasti tela, čím obnovuje výživu v poškodenom disku.

Tvorba malých modrín na hromadenej ploche (hematómy) je prirodzenou reakciou tela. Za pár dní samy zmiznú..

Med

Tento typ postupu sa vykonáva pomocou prírodného medu, do ktorého sa pridáva jedľa alebo palmový olej..

Medová masáž sa vykonáva v dvoch fázach:

Spočiatku sa pokožka zahreje pohybmi klasickej masáže.

Potom sa do prietrže aplikuje tenká vrstva medu a trie sa, kým nezhustne. Potom masér položí dlane pevne na chrbát a ostro ich odtrhne.

Okrem posilnenia svalového tkaniva a stimulácie krvného obehu pomáha medová masáž obnoviť oslabené reflexy, ktoré sa vyskytujú počas kompresie herniovým výčnelkom z nervových koreňov. Preto je predpísaný v neskorších štádiách vývoja choroby.

Video lekcie

Technika vykonávania klasickej masáže s prietržom medzistavcovej platničky od masážneho terapeuta-rehabilitológa Sveta Andreyho, ktorý hovorí o účinku terapeutickej masáže a ukazuje základné techniky.

Toto video je o medovej masáži chrbta, v ktorej autor hovorí o účinku procedúry, technike jej implementácie, prípravných a záverečných procedúrach, ktoré zvyšujú účinok masáže.

zhrnutie

Pri kýle medzistavcového disku bedrovej časti lekári dôrazne odporúčajú použitie masáže. Hlavnými podmienkami pre jeho efektívnosť je implementácia kompetentným špecialistom po dôkladnom preskúmaní a po období exacerbácie.

Je možné masírovať medzistavcovú prietrž chrbtice

Obsah článku:

Obratle sa skladajú z tvrdej škrupiny zvanej vláknitý prsteň a polotekutého obsahu škrupiny - buničitého jadra. Vplyvom vonkajších faktorov (niekedy je postačujúci neopatrný pohyb) môže vláknitý krúžok prasknúť. A cez tieto trhliny vyteká polotekutý obsah, ktorý zviera nervové zakončenie miechy. Táto patológia sa nazýva medziobratlová kýla chrbtice alebo Schmorlova kýla.

Je možné masírovať medzistavcovou prietržou??

Existuje všeobecná viera, že manuálna terapia môže „zaviesť“ stavce poškodené prietržou, a tak liečiť chorobu. Ale to tak nie je. Žiadna masáž nedokáže napraviť tie zmeny medzistavcové platničky, ktoré nepriaznivo ovplyvnili jeho pevnosť, integritu a elasticitu. To však neznamená, že je zbytočné..

Masáž založená na trakcii chrbtice môže významne zlepšiť stav pacienta, pretože:

 1. Počas relácie sa chrbtica napína, čo vedie k miernemu podtlaku na medzistavcovej platničke. A pod jeho vplyvom je vláknité jadro vtiahnuté trhlinami do vláknitého prstenca a dokonca na chvíľu prestáva stláčať nervové zakončenie. Z tohto dôvodu sú po prvej relácii viditeľné zlepšenia.
 2. Masáž zmierňuje svalové kŕče, má relaxačný účinok, prispieva k vymiznutiu bolesti, únavy a stuhnutosti chrbta..
 3. Počas relácie krv začína prúdiť tak do oblasti poškodenej chorobou ako celku, ako aj do samotných medzistavcových platničiek, čo zlepšuje ich prísun krvi. A to vedie k zvýšeniu účinnosti konzervatívnej liečby, pretože to urýchľuje opravu tkaniva a spomaľuje ďalší rozvoj prietrže..
Masáž môže okrem toho slúžiť ako profylaxia následkov medzistavcovej prietrže, z ktorých najbežnejšie sú: svalová slabosť a atrofia prietrže, obmedzená pohyblivosť a dlhé bolesti. Vďaka masáži sa tomu všetkému dá vyhnúť..

Je teda zrejmé, že je možné vykonať masáž medziobratlovou prietržou, čo je veľmi užitočné. Existujú však obmedzenia. V žiadnom prípade by ste nemali robiť masáže, keď je prietrž v akútnej forme! To vážne poškodí zdravie pacienta..

Akákoľvek bolesť v oblasti herniálneho výčnelku naznačuje exacerbáciu, takže ak existuje bolesť, masáž je kontraindikovaná!

Princípy masáže

Keďže je ľahké uškodiť chorobou, ako je kýla chrbtice, je nevyhnutné brať do úvahy pravidlá, ktoré zaručujú bezpečnosť pacienta pri masáži:

 • vplyv by mal pôsobiť iba na oblasť v blízkosti chrbtice, ale nie na stavce;
 • pri masáži by mal pacient cítiť uvoľnenie, upokojenie a ľahkosť, nemali by byť žiadne nepríjemné pocity;
 • ak počas relácie osoba ochorie, masáž by sa mala okamžite zastaviť;
 • okrem chrbta by sa mala masáž vykonávať aj na končatinu, ktorá trpela prietrži, pretože kompresia nervových zakončení spôsobuje slabosť nielen v chrbtici..
Ostré účinky sú silne kontraindikované: silné trenie a miesenie, rôzne šokové techniky, pretože môžu u človeka spôsobiť zhoršenie.

Čas relácie a trvanie celého cyklu sa budú líšiť v závislosti od pohody pacienta a stupňa rozvoja jeho prietrže. Aby sa dosiahol maximálny terapeutický účinok, masáž by sa mala kombinovať s fyzioterapeutickými a cvičebnými cvičeniami.

Druhy masáží s medzistavcovou prietržou a kontraindikáciami

Pri tomto ochorení zvyčajne pomáhajú tri typy masáží: klasická, vákuová a hydromasáž. Predtým, ako sa k nim uchýlime, je však potrebné zvážiť kontraindikácie.

Ľudia trpiaci medzistavcovou prietržou by sa nemali masírovať:

 • prítomnosť chorôb v akútnej fáze (hypertenzná kríza, SARS atď.);
 • horúčka, osteomyelitída, pľúcna tuberkulóza;
 • onkológia, ak metastázy šli do chrbtice;
 • trombóza, krvné ochorenia, zlyhanie srdca;
 • kožné ochorenia na chrbte, vredy, nevi.

Klasická medziobratlová hernia masáž

Tento typ nárazu pozostáva z hladenia (povrchového alebo hlbokého), brúsenia, vibrácií a hnetenia. V prípade kýly Schmorlovej sa musí vykonať veľmi opatrne, aby nepresný pohyb nespôsobil ďalšie posunutie medzistavcových platničiek..

Klasická masáž sa používa pred zákrokom na odstránenie kýly, ale disk sa môže ľahko posunúť znova. Preto masáž nie je v žiadnom prípade liekom.

Má však množstvo pozitívnych účinkov, ktoré významne pomáhajú pri liečbe:

 • zvyšuje prísun krvi do svalov a tkanív chrbta;
 • uvoľňuje patologicky napäté svaly;
 • zmierňuje svalové kŕče, ktoré zmierňujú bolesť a chránia pred parestéziou.

Klasická masáž sa považuje za vynikajúcu prípravu chrbta pred roztiahnutím chrbtice..

Vákuová masáž pre Schmorlovu prietrž

Vákuová masáž má terapeutický účinok vďaka vytváraniu podtlaku na pokožku a tkanivá, čo zlepšuje prietok lymfy, trofizmus a krvný obeh.

Robia takúto masáž pomocou lekárskych plechoviek a aspirátorom - jedná sa o špeciálny prístroj s pumpičkou, ktorá vytvára tlak. Pomocou plechoviek v nich masér zahreje vzduch a aplikuje ho na pokožku, potom sa pomaly pohybuje po ošetrovanej oblasti.

Pomocou odsávača pôsobí masér na postihnuté miesto, aplikuje na pokožku špeciálnu dýzu a pomaly ho tiež pohybuje po požadovanej oblasti tela..

Hydromasáž pre kýlu bedrovej alebo krčnej chrbtice

Voda samotná môže zmierniť stres zo chrbtice a uvoľniť svaly, ale s hydromasážou pôsobí aj jemný vibračný efekt. Tento typ masáže sa považuje za najúčinnejší a najjemnejší pri medziobratlovej kýle..

Hydromasáž zlepšuje výživu chrbtových tkanív v dôsledku zvýšeného krvného obehu, jemne uvoľňuje svaly, zmierňuje bolesť, normalizuje prietok lymfy a žilový obeh, čím odstraňuje opuchy..

S týmto účinkom sa výrazne zníži zaťaženie poškodených medzistavcových platničiek, a preto je podvodná trakcia chrbtice často kombinovaná s hydromasážou..

Iné druhy masáží

Okrem týchto typov môžete pri medziobratlovej kýle využiť akupresúru a samomasáž. Akupresúrna masáž vďaka jemnému a mäkkému tlaku na body bolesti uvoľňuje kŕčové svaly. To nemusí úplne fungovať na zmiernenie bolesti s takým účinkom, ale určite sa zníži.

Samomasáž zahŕňa klasické techniky masáže a použitie masérov. Je však nevyhnutné prísne dodržiavať bezpečnostné opatrenia.

Je možné masírovať herniovaným diskom bedrovej chrbtice?

Masáž sa týka procedúr, ktoré sa široko používajú pri liečbe širokého spektra patológií pohybového aparátu. Vplyv pri masáži nielen na pokožku samotnú, ale aj na základné štruktúry, pomáha stimulovať krvný obeh v tkanivách, zlepšuje zásobovanie výživných látok a zmierňuje svalové kŕče a opuchy. Je možné masírovať prietrž miechy? Vzhľadom k tomu, že jedným z najdôležitejších faktorov v mechanizme vyčnievania (vyčnievania) diskov medzi stavcami je narušenie trofického tkaniva v dôsledku prirodzených zmien, zranení alebo chorôb súvisiacich s vekom, genetická predispozícia, masáž sa stáva dôležitou súčasťou komplexnej liečby tejto patológie. Poraďte sa s odborníkom, aby výhody masáže, nevyvolávali zhoršenie a jasne dodržiavali jej odporúčania.

Masáž kýlou dolnej časti chrbta: aký je postup užitočný?

Masáž chrbta herniovaného disku poskytuje množstvo užitočných funkcií:

 • stimuluje prietok krvi;
 • eliminuje opuchy mäkkých tkanív;
 • zmierňuje svalové kŕče;
 • stimuluje výživu tkanív av dôsledku toho ich regeneráciu;
 • pomáha odstraňovať parestéziu (pocit pálenia, znecitlivenie kože, „husacie hrbole“);
 • posilňuje svaly a väzy;
 • znižuje záťaž chrbtice, rovnomerne ju rozdeľuje;
 • slúži ako prevencia kompresie tkanív obklopujúcich miesto vyčnievania (vyčnievania) disku;
 • pomáha zlepšovať stav pacienta ako celok, jeho relaxáciu, zvyšuje emocionálne pozadie;
 • počas masáže môžete opraviť konkrétny stavec alebo eliminovať vyčnievanie disku.

Ako masírovať prietrž chrbtice

Fyzioterapeutické manipulácie (masáž sa vzťahuje na takéto účinky) sa vykonávajú, keď akútna bolesť a zápalový proces, ktorý ju sprevádza, ustupujú. Počas obdobia remisie patológie budú užitočné masážne postupy na posilnenie svalového korzetu a stimuláciu výživy tkanív. Výber masážneho terapeuta je obzvlášť dôležitý. Bedrová časť si vyžaduje pozornosť masážneho terapeuta, prednostne je to lekár, ktorý má dostatočné skúsenosti s prácou špecificky s pacientmi so spinálnou herniou.

Pred začatím masážneho kurzu si odborník vyberie potrebnú techniku, ktorou bude pôsobiť na tkanivo, vzhľadom na stav pacienta. Je potrebné šetrne pôsobiť na tkanivá v tesnej blízkosti miesta medzistavcovej prietrže, aby sa zabránilo zhoršeniu patologického procesu, ktorý je pravdepodobný pri hrubých a neopatrných manipuláciách. Masírovanie tejto časti chrbta by malo byť jemné.

Kýla zadného disku dobre reaguje na masáž, ale ak sa počas relácie objaví akútna bolesť, môže to naznačovať pravdepodobnú komplikáciu - napríklad zovretý nerv. Manipulácia by sa mala okamžite zastaviť..

Masáž chrbtovou kýlou trvá asi 30-40 minút. O tom, ako dlho je potrebný masážny kurz, rozhoduje ošetrujúci lekár s prihliadnutím na stav pacienta. Odporúča sa neprerušiť priebeh masážnych procedúr, pokiaľ v priebehu liečby nezačala exacerbácia patológie.

Je možné kombinovať masáž s kýlou bedrovej časti disku s inými liečebnými metódami? Okrem toho je samozrejme možné, že najúčinnejšia je komplexná liečba.

Kontraindikácie masáže v prítomnosti bedrovej prietrže

Postupy sa nevykonávajú, ak:

 • akútne infekcie;
 • intenzívny zápal v akomkoľvek orgáne;
 • závažné patológie srdca a krvných ciev;
 • zvýšenie telesnej teploty akejkoľvek genézy;
 • počas obdobia skorého zotavenia po chirurgickom zákroku;
 • počas tehotenstva;
 • s intenzívnou bolesťou.

Masáž bedrovej prietrže: aká môže byť?

Masáž klasickou technikou sa môže vykonávať v ktorejkoľvek časti chrbta, vrátane masáže bedrovej oblasti chrbta. Spravidla sa takáto masáž vykonáva v kombinácii s inými typmi masážnych účinkov, častejšie na ich prípravu. Účinky sa prejavujú v zdravej časti chrbta, neovplyvňujú tkanivo priamo susediace s miestom herniálneho výčnelku. Kvalifikovaná masáž dolnej časti chrbta klasickou technikou môže byť užitočná v každom štádiu choroby.

Masáž bankami je metóda, ktorá sa osvedčila, a to aj pri herniách vertebrálnych kotúčov. Vďaka vákuu pod bankou sa stimuluje prietok krvi a lymfy, uvoľňuje sa svalový spazmus, zmierňuje bolesť a stimulujú regeneračné procesy. Pri masáži je dôležité vykonávať akékoľvek manipulácie opatrne.

Akupresúra (akupresúra) - masážny zákrok si vyžaduje špeciálny lekársky výcvik. Masér má vplyv na určité body na pokožke, ktoré majú reflexné spojenie s určitými štruktúrami tela. Stupeň nárazu sa líši od ľahkých dotykov a mierneho tlaku po intenzívny tlak, vibrácie, poklepávanie. Pred akupresúrou sa odporúča zahriať pokožku klasickými masážnymi technikami..

Thajská masáž - špecifickosť tejto techniky spočíva v tom, že na manipuláciách sa podieľajú nielen ruky maséra, ale aj jeho predlaktia, kolená a chodidlá. Takáto masáž podporuje maximálnu relaxáciu, stimuluje hojenie tkanív..

Hydromasáž - masážny účinok silného prúdu vody na lekárske účely. Masáž tohto typu účinne zmierňuje kŕče a opuchy, pomáha zmierňovať zápaly a má celkový posilňujúci účinok. Dôležitým bodom - teplota vody by mala byť pohodlná a pacient - pokiaľ možno uvoľnene.

Medová masáž - manipulácia sa vykonáva po aplikácii zahriateho medu na pokožku. Táto technika stimuluje krvný obeh a odtok lymfy. Je však dôležité vziať do úvahy: masírovanie bedrovej oblasti prítomnosťou herniovaného disku podľa tejto techniky je pri akútnom zápalovom procese neprijateľné..

Spravidla sa určité masážne techniky kombinujú - niekedy v jednej relácii (napríklad od klasickej, prechádzajú na masáž) alebo striedaním kurzov. Za predpokladu, že masáž vykonáva vysokokvalifikovaný odborník, ako aj so zodpovedným prístupom k podmienkam masáže, prinesie masáž herniou chrbtice významné výhody a urýchli uzdravenie..

Je možné masírovať prietrž bedrovej chrbtice

Disková hernia lumbálneho alebo lumbosakrálneho segmentu je patologický výčnelok buničitého jadra, ktorý sa častejšie tvorí pod vplyvom zvýšenej fyzickej námahy. Jednou z účinných metód liečby patológie je masáž, ktorá sa môže vykonať po odznení akútnej fázy ochorenia..

Aké je využitie masáže chrbtice?

Väčšina ľudí zastáva názor, že manuálna terapia pomáha korigovať stavce tela a koriguje deformáciu chrbtice. Toto však nie je úplne správne vyhlásenie. Ak stĺpec obsahuje významné zmeny týkajúce sa diskov, nie je možné úplné obnovenie.

Ak je chrbtica počas masáže natiahnutá, na disky sa aplikuje podtlak. V rámci svojej činnosti sa buničité jadro postupne sťahuje späť do svojej prirodzenej polohy. V komplexe zmizne kompresia nervových procesov a bolesti vyvolané kompresiou.

Masáž herniou bedrovej chrbtice výrazne uľahčuje celkový stav a obnovuje zdravie kolóny. Vďaka relaxačnému účinku, svalovému kŕču a bolesti zmizne, mobilita postihnutej časti je normalizovaná. Zlepšuje sa držanie tela, sprievodné deformácie miznú a zvyšuje sa flexibilita..

Ak pravidelne masírujete dolnú časť chrbta, normalizuje sa prietok krvi v oblasti s výčnelkom, zlepšuje sa prísun živín na medzistavcové platničky a vylučovanie kyseliny mliečnej, ktorá sa podieľa na vývoji bolesti svalov, sa urýchli. Masáž lumbálnou prietržou pomáha pri aktivácii procesu regenerácie spojivového tkaniva v oblasti prietrže.

Ak je v chrbtici prítomná medziobratlová hernia, dochádza k poklesu sily svalov a k zníženiu amplitúdy pohybov. Silná bolesť pomáha obmedzovať pohybovú aktivitu, ktorá následne vedie k atrofii svalov. Použitie masáže môže znížiť riziko takého negatívneho účinku..

Manuálna terapia má pozitívny vplyv na celé telo: počas relácie sa zvyšuje produkcia endorfínov, čo zlepšuje náladu, zbavuje ľudí depresie a znižuje ich vystavenie stresovým situáciám..

Ako masírovať

Aby sa dosiahol maximálny terapeutický účinok a aby sa eliminovalo poškodenie, liečba by sa mala vykonávať správne:

 • používajte iba ľahké a mäkké pohyby prstov alebo dlaní;
 • vylúčiť hrbole, trhnutie, skrútenie - techniky, ktoré zvyšujú riziko bolesti a zhoršenia patológie;
 • tlak na chrbticu je zakázaný, ak sa nachádza výčnelok, manuálne techniky by sa mali vykonávať iba v paravertebrálnej zóne;
 • počas masáže je možné cítiť len uvoľnenie a upokojenie, nemala by byť prítomná bolesť alebo iné nepohodlie;
 • masírovanie nielen dolnej časti chrbta, ale aj dolných končatín, zadku, hrudnej a krčnej chrbtice - obnoví sa tým normálny krvný obeh v chrbtici, zníži sa intenzita bolesti, ku ktorej dochádza v dôsledku kompresie nervových procesov.

Čas prvej relácie je minimálny. Postupne sa predlžuje trvanie masáže.

kontraindikácie

Masáž medziobratlovou prietržovou časťou bedrového kĺbu má určité kontraindikácie, pri ktorých je manuálna terapia zakázaná a škodlivá. Obmedzenia vykonávania:

 • prítomnosť príznakov a symptómov charakteristických pre štádium exacerbácie;
 • silná bolesť a zhoršenie celkového zdravia;
 • veľký výčnelok, sekvestrácia;
 • akútne srdcové zlyhanie, hypertenzia 2 a 3 stupne;
 • zápalový proces v tele vrátane infekčnej lézie kože v oblasti nevyhnutnej masáže;
 • prítomnosť malígneho nádoru v tele - v dôsledku zvýšeného krvného obehu počas relácie je rast rakovinových buniek zrýchlený.

Terapeutická masáž pri zvýšených teplotách, počas menštruácie a počas tehotenstva nebude užitočná.

Masážne metódy

Existuje mnoho druhov masáží, ktoré sa používajú pri liečbe medzistavcových prietrží chrbta. Vo väčšine prípadov lekári predpisujú manuálnu masáž, plechovku, vákuum, hydromasáž a akupresúru.

Manuálna technika

Manuálna masáž sa vykonáva nasledovne:

 • použitím dlaní alebo vankúšikov prstov v kruhovom pohybe miesi chrbát, začínajúc od driekovej časti a končí krčnou oblasťou, po pohybe na stranu tela;
 • jemne pritlačte dlaňami na chrbát a pohybujte sa plynulo vo vertikálnom smere od bedrovej do krčka;
 • ľahké kruhové pohyby pomocou podložiek prstov hnajte najskôr doľava a potom na pravú stranu chrbta, aby sa uvoľnili svalové štruktúry;
 • Hladenie, miesenie a trenie sa potom vykonáva striedaním kruhových a priamych pohybov, pohybom rúk zo strednej časti chrbta do strán - to vám umožňuje zvýšiť krvný obeh v postihnutej oblasti, zmierniť stres a bolesť..

Pred manuálnymi manipuláciami sa na chrbát nanáša masážny olej alebo masážny krém s upokojujúcim účinkom.

Kýla a vyčnievanie miechy sú vykonávané každý deň. Pravidelnosť liečby umožňuje zlepšiť celkový zdravotný stav odstránením príznakov bolesti, obnovením pohyblivosti chrbta a svalovej sily. Zverenie liečby sa však odporúča skúsenému odborníkovi s primeranými zručnosťami..

Kombináciou manuálnej metódy s fyzickými cvičeniami môžete vytvoriť silný svalový korzet, ktorý eliminuje opakovanie choroby. Pri komplexnej terapii, fyzioterapeutických procedúrach sú predpísané lieky.

Vákuová metóda

Počas relácie sa vytvára podtlak na pokožku a hlboké tkanivá, čo pomáha zlepšovať krvný obeh, krvný obeh, trofizmus. Používajte špeciálne lekárske plechovky alebo aspirátor - prístroj, v ktorom je čerpadlo, ktoré vytvára tlak.

V brehoch sa vzduch zohrieva, po aplikácii na pokožku sa pomaly pohybujú po ošetrenej oblasti. Pri masáži pomocou aspirátora sa na pokožku aplikuje špeciálna dýza, ktorá sa tiež pohybuje po povrchu.

Hydromasážna technika

Pri masáži vo vode sa záťaž odstráni z chrbtice rýchlejšie a efektívnejšie, vďaka jemným vibračným účinkom sa uvoľnia svalové štruktúry. Toto je najúčinnejšia a najjemnejšia masážna metóda, ktorá je možná pri medziobratlových kýlach..

Zlepšuje sa výživa tkanív diskov, krvný obeh a zvýšenie krvného obehu, bolesť a obmedzenie pohyblivosti, ako aj opuch, zmiznú. Aby sa zvýšila účinnosť spôsobu, často sa hydromasáž kombinuje s podvodnou ťažbou chrbtice.

Iné techniky

Samomasáž a akupresúra nie sú o nič menej účinné pre medziobratlovú prietrž. Najnovšia technika poskytuje vytvorenie hladkého a mäkkého tlaku na body bolesti, čo pomáha uvoľňovať spazmodické svaly. Intenzita nepohodlia je znížená, ale pomocou tejto metódy nebude možné ju úplne vylúčiť.

Samomasáž je kombináciou niekoľkých techník: klasická manuálna terapia a použitie špeciálnych masážnych prístrojov. Lekári však neodporúčajú samostatné ošetrenie kýly medzistavcových platničiek. Samomasáž je prípustná iba na prevenciu degeneratívnych procesov.

Kýla nesmie mať dosah na veľkú veľkosť. V tomto prípade bude masáž neúčinná a bude potrebné chirurgické odstránenie výčnelku. Pri prvých príznakoch naznačujúcich vznik prietrže by ste mali okamžite vyhľadať lekára.

Hlavné masážne techniky prietrže lumbálnej chrbtice

Masáž je dôležitou súčasťou liečby prietrže vytvorenej v bedrovej oblasti. Po niekoľkých reláciách liečebných procedúr sa zlepšuje pohoda pacienta, znižuje sa závažnosť syndrómu bolesti a ustupuje zápalový edém. Analgetický účinok miesenia a mletia je vysvetlený relaxáciou kostrových svalov, elimináciou kompresie koreňov miechy. Ak sa používa prietrž bedrovej chrbtice, klasická, akupresúra alebo masáž môže.

Prečo je potrebná masáž

Je dôležité to vedieť! Lekári v šoku: „Existuje účinný a cenovo dostupný liek na bolesť kĺbov.“ Prečítajte si viac.

Ak stavce a medzistavcové platničky prešli vážnym zničením, potom masáž nepomôže obnoviť ich integritu a silu. S miernym zničením a malými veľkosťami herniálneho výčnelku postupy značne zlepšia stav stavcových segmentov..

Príčina kýlyOdporúčaná masáž
Účelom masážnych procedúr pre lumbálnu prietržLiečebné účinky
Zmenšenie veľkosti herniálneho výčnelkuZvýšením vzdialenosti medzi stavcami v disku sa vytvorí podtlak dostatočný na vtiahnutie vláknitého prstenca do disku.
Prevencia relapsuEliminácia dislokácie diskov sa stáva dobrou prevenciou kompresie koreňov miechy a krvných ciev, vzniku bolestivých symptómov

Po intenzívnom trení, hnetení, poklepaní masér robí pohyby ruky, ktoré majú sedatívny účinok. Zároveň bolesť ustupuje, stuhnutosť pohybov, pocit únavy zmizne. Okrem fyzického nepohodlia je vylúčená aj psychologická situácia, ktorá je dôležitá pre bedrovú prietrž. Osoba, ktorá je v stave očakávania ostrej akútnej bolesti chrbta, sa uvoľní. Preto sa masáž často predpisuje pacientom so zvýšenou úzkosťou, neurózou, psychoemocionálnou nestabilitou..

Masážna účinnosť

V procese zväčšenia prietrže sa sila svalov postupne znižuje, na strane lézií diskov dochádza k obmedzeniu pohybov. Hlavnými príznakmi patológie sú bolestivosť dolnej časti chrbta, „bolesti chrbta“, zhoršenie citlivosti, oslabenie reflexov. Potom nastáva svalová atrofia, rozvoj diskogénnej myelopatie, radikulárneho syndrómu.

Vykonávanie masážnych opatrení vám umožňuje zabrániť progresii patológie, jej šíreniu do zdravej chrupavky, kostného tkaniva. Stáva sa to z dôvodu komplexného účinku terapeutických opatrení na disky, stavce, väzy a šľachy:

 • urýchliť krvný obeh, odstrániť nedostatok živín a kyslíka, ktorý je potrebný na regeneráciu všetkých štruktúr spojivového tkaniva;
 • eliminácia zápalového edému, ktorý sa vytvára v reakcii na porušenie citlivých nervových zakončení, ich poškodenie;
 • eliminácia svalových kŕčov spôsobených kompresiou koreňov miechy, aby sa obmedzila pohyblivosť bedrovej chrbtice;
 • zrýchlenie regeneračných procesov v chrupavkových medzistavcových platničkách v dôsledku normalizácie metabolizmu, trofizmu;
 • posilnenie svalového korzetu celého chrbta, aby sa stabilizovali stavce segmentov, čím sa zabráni ich posunutiu.

Dokonca aj po jednej relácii si pacient všimne zníženie závažnosti klinických prejavov. Liečebné procedúry zvyšujú účinnosť liekov proti bolesti, laserovej terapie, magnetoterapie, terapie rázovými vlnami, fyzioterapie a gymnastiky, jogy, plávania, vodného aerobiku.

Indikácie pre

Dôvodom rozvoja osteochondrózy a ďalšej tvorby herniálneho výčnelku je intenzívny športový tréning, nadmerné cvičenie. Po konzervatívnej liečbe sa stav pacientov zlepší, ale nie sú schopní viesť sedavý spôsob života v prevencii. Neurológovia odporúčajú navštíviť masážnu miestnosť 5 až 10 krát za štvrťrok. Tým sa výrazne zníži riziko vyčnievania, tvorby kýly. Masážne aktivity sa predpisujú pacientom aj v nasledujúcich prípadoch:

 • v počiatočnej fáze tvorby prietrže, ktorá sa vyznačuje pocitmi oslabených chrbtových svalov, pálením, bolestivosťou, zmenami citlivosti;
 • zvýšiť účinnosť konzervatívnej liečby, najmä na pozadí dlhodobého nedostatku zlepšení;
 • obnoviť mäkké tkanivá, svaly, väzivo, šľachy po dlhodobom porušovaní miechy, poškodení trofizmu a inervácii.

Masáž sa odporúča najmä po operácii - odstránenie prietrže, často spolu s ireverzibilným poškodením medzistavcových platničiek.

Vďaka niekoľkým sedeniam sa rehabilitačné obdobie skracuje, človek sa rýchlo vracia k aktívnemu životnému štýlu. Komplexný pozitívny účinok masážnych opatrení pomáha predchádzať mnohým nežiaducim následkom, ktoré sa vyskytujú po odstránení bedrovej kýly stavcov.

Všeobecné pravidlá masáže

Pri lekárskych procedúrach by ste sa mali obrátiť na skúseného masážneho terapeuta s lekárskym zázemím, ktorý má dobré znalosti v patogenéze, symptómoch a základných princípoch terapie dislokácie disku. Pri masáži dodržiava nasledujúce pravidlá:

 • Nepoužíva šokové techniky, ktoré môžu spôsobiť recidívu;
 • nevyvíja mechanický tlak na stavce, ale iba na paravertebrálne zóny;
 • aplikuje pohyby, ktoré majú relaxačný, upokojujúci, tonizujúci účinok;
 • zastaví manipuláciu s rukou v prípade akýchkoľvek nepríjemných ťažkostí.

Masér ovplyvňuje nielen dolnú časť chrbta, ale aj celú chrbticu, stehná, zadok. Pri zníženej citlivosti sú nohy nevyhnutne spracované, oblasť členku.

Technika na vykonávanie rôznych druhov masáží

Pri výbere masážnej techniky neurológ berie do úvahy štádium patológie, závažnosť symptómov, celkový zdravotný stav pacienta. Keď sa jeho pohoda zlepšuje, je možné použiť ďalšie programy s intenzívnejším účinkom na spodnú časť chrbta..

klasický

Dokonca aj „zanedbané“ spoločné problémy môžu byť vyliečené doma! Nezabudnite to rozmazať raz denne..

Výhodami klasickej masáže sú ľahká implementácia, vysoký klinický efekt so širokou základňou dôkazov. Chiropraktici ho používajú pred roztiahnutím chrbtice na zväčšenie vzdialenosti medzi stavcami. Klasická masáž je dobre kombinovaná so všetkými fyzioterapeutickými procedúrami, fyzioterapeutickými cvičeniami a gymnastikou..

Počas relácií pacient zvyčajne leží na bruchu alebo sedí na gauči. Počas procedúry masér používa hladenie, trenie, miesenie a vibračné pohyby, aby uvoľnil svaly chrbta a obnovil normálny krvný obeh..

vákuum

Vákuová masáž môže byť hardvérová aj manuálna. V druhom prípade sa používajú sklenené alebo plastové nádoby, z ktorých sa vylučuje vzduch. To zaisťuje pevné „nasávanie“ malých nádob na spodnú časť chrbta. Pod vplyvom vákua sa normalizuje krvný obeh a mikrocirkulácia, uvoľňujú sa kostrové svaly, produkty rozkladu tkanív sa rýchlejšie odvádzajú. Aby sa zvýšila účinnosť opatrení, masér plynule posúva plechovky, konajúc v určitých bodoch.

Med

Medové procedúry sú určené na obnovenie trofizmu (výživa tkanív), inerváciu, odstránenie zvyškových účinkov. Používajú sa počas rehabilitačného obdobia po konzervatívnej alebo chirurgickej liečbe. Vďaka nim je regenerácia stavcov a zlepšenie ich fungovania omnoho rýchlejšia.

Masér rovnomerne rozloží tenkú vrstvu medu na spodnej časti chrbta a potom naň začne hladiť. Postupne sa zvyšuje intenzita expozície, objavuje sa lokálne dráždivý, rušivý, otepľovací a analgetický účinok postupu..

segmentové

Na rozdiel od klasickej masáže pri segmentácii pôsobí špecialista na paravertebrálne zóny, v ktorých sa nachádzajú korene miechy. Počas relácie sa používajú aj menej intenzívne pohyby (hladenie, trenie, miesenie), aby nevyvolávali bolestivé pocity. Segmentovaná masážna technika zlepšuje stav stavcových stavieb, orgánov kardiovaskulárneho, respiračného systému.

škvrna

Toto je názov terapeutickej udalosti, počas ktorej masážny terapeut pôsobí na biologicky aktívne body indexom, prostredím a palcami. Počas akupresúry sa môžu vyskytnúť bolestivé pocity, ktoré vám umožňujú zistiť spazmodické svaly. Potom sa zníži intenzita pohybov, ale postup sa nezastaví.

švédsky

Táto masážna technika sa používa skôr na prevenciu ako na liečbu. Zvyšuje pevnosť a elasticitu väzov, svalov, šliach, zlepšuje prietok krvi. Pri ošetrení bedrovej oblasti masér intenzívne ovplyvňuje mäkké tkanivá nachádzajúce sa v blízkosti chrbtice. Najskôr sa používajú jemné, jemné pohyby na prípravu pacienta na silné trenie a vibrácie..

hydromasážne

Procedúra sa vykonáva vo vani naplnenej teplou vodou. Gidromasáž sa vyznačuje šetrným účinkom na disky, stavce, svaly, bez vzhľadu bolesti. Špecialista riadi prúd vody súčasne so vzduchovými tryskami alebo v určitom poradí. Táto masážna technika je indikovaná u pacientov s bedrovou prietržou komplikovanou neurologickými poruchami..

kontraindikácie

Masážne procedúry pre lumbálnu prietrž sa používajú až po zastavení silnej bolesti a akútneho zápalu. Absolútnymi kontraindikáciami sú zvýšená telesná teplota, dýchacie cesty, črevá, urogenitálne infekcie, kožné patológie. Je zakázané vykonávať postupy počas tehotenstva, kardiovaskulárne choroby.

Podobné články

Ako zabudnúť na bolesť kĺbov?

 • Bolesť kĺbov obmedzuje váš pohyb a celý život...
 • Bojíte sa nepohodlia, drvenia a systematickej bolesti...
 • Možno ste vyskúšali veľa liekov, krémov a mastí...
 • Ale súdiac podľa toho, že čítate tieto riadky, veľmi vám nepomohli...

Ortopéd Valentin Dikul však tvrdí, že existuje skutočne účinný liek na bolesť kĺbov! Prečítajte si viac >>>

Masáž prietrže lumbálnej chrbtice

Choroby chrbtice nielen vyvolávajú nepohodlie a bolesť, ale môžu tiež výrazne brzdiť pohyby, obmedzujú činnosť pacienta, spôsobujú podráždenie a slabosť..

Bolesť chrbta môže byť spôsobená dočasnými javmi (zranenia, modriny), ktoré v priebehu času môžu samy od seba zmiznúť alebo si nevyžadujú špeciálne ošetrenie a následne si nepripomínajú..

Vážnejšou príčinou bolesti chrbta môže byť postupne sa rozvíjajúca patológia stavcov alebo diskov stavcov. V tomto prípade sa spravidla vyžaduje dlhá komplexná liečba..

Jedným z týchto dôvodov je medzistavcová prietrž, ktorá sa nevyskytuje okamžite: jej vývoju predchádzajú degeneratívne deštruktívne procesy v stavci a mieche.

V tomto prípade dochádza k silnej bolesti, ktorá vedie k neschopnosti úplne sa pohybovať, ohýbať, neviazať.

Čo je medzistavcová prietrž

Medzistavcová hernia je ochorenie muskuloskeletálneho tkaniva, pri ktorom je vytlačené pulpózne jadro medzistavcových platničiek, sprevádzané prasknutím vláknitých vlákien..

Najčastejšie je pri lumbosakrálnej chrbtici diagnostikovaná hernia medzistavcových platničiek. V zriedkavých prípadoch sa to stáva v krčnej alebo hrudnej chrbtici. V závislosti od priebehu ochorenia môže byť vláknitý kruh disku čiastočne poškodený a môže byť úplne zničený v dôsledku fyzickej námahy a kompresie stavcov..

Hlavné metódy liečby prietrže

Kýlová medzistavcová platnička najčastejšie zahŕňa komplexnú liečbu, ktorá zahŕňa:

 • užívanie liekov proti bolesti a protizápalových liekov;
 • použitie liekov na vonkajšie použitie (masti, gély, krémy) s terapeutickým účinkom;
 • zavedenie anestetík na zmiernenie bolesti;
 • príjem vitamínov a chondroprotektorov;
 • masáže;
 • fyzioterapeutické cvičenia (špeciálne cvičenia zamerané na posilnenie svalov chrbtice a relaxáciu vlákien, ktoré stláčajú nervové zakončenie);
 • liečivé kúpele.

Pri absencii účinnosti konzervatívnej liečby sa uchyľujú k chirurgickému zákroku. Operácia na odstránenie prietrže sa môže vykonať pomocou endoskopu alebo rezaním mäkkých tkanív. Ak nie je možné obnoviť štruktúru medzistavcových platničiek, uchyľujú sa k inštalácii implantátu namiesto poškodeného disku..

Aplikácia masáže prietrže lumbálnej chrbtice

Masáž je neoddeliteľnou súčasťou liečby herniácie medzistavcovej platničky bedrovej chrbtice. Pomocou masáže je možné normalizovať prísun krvi do poškodenej oblasti chrbtice, elasticitu svalových vlákien, posilniť svalový rámec okolo chrbtice.

Ako masáž môže pomôcť prietrže

Vykonaním masáže prietrže chrbtice je možné vylúčiť silnú bolesť. Masáž samotného medzistavcového disku neodstráni masáž, ale pomôže zabrániť ďalšiemu deštruktívnemu vývoju stavcov, stlačeniu nervových zakončení a môže tiež uvoľniť svaly chrbta..

Dôležité! Masáž môže byť zverená iba vysoko kvalifikovanému odborníkovi. Okrem toho je veľmi dôležité dodržiavať podmienky, za ktorých je povolené vykonávať kýlu bedrovej miechy..

V ktorých fázach sa dá robiť masáž?

Pri prítomnosti medzistavcovej prietrže by sa človek mal riadiť pravidlami, podľa ktorých sa môžu vykonávať masérske manipulácie, inak je pravdepodobnosť komplikácií a vážnych porušení nevyhnutná.

Pravidlá pre vykonávanie masáže herniovaným diskom:

 • masáž by sa mala vykonávať striktne po odstránení bolestivých syndrómov;
 • prítomnosť zápalového procesu bráni masážnym manipuláciám;
 • Je prísne zakázané vykonávať masáž v akútnom štádiu choroby alebo pri zhoršovaní choroby.

Masáž je regeneračný postup, takže sa môže vykonávať buď na profylaktické účely, keď sa prietrž ešte nevyvinula, alebo po hlavnej liečbe (účinná v rehabilitačnom období po operácii). Masáž pomáha zmierniť bolesť v prítomnosti prietrže, ktorá nevyžaduje chirurgický zákrok.

Kontraindikácie pri použití kýly

Pri predpisovaní masážnych procedúr berie lekár do úvahy nielen stupeň poškodenia medzistavcovej platničky, ale aj ďalšie znaky, pri ktorých je masáž neprijateľná:

 • pri silnej bolesti;
 • v prítomnosti zápalových alebo hnisavých vyrážok na koži;
 • s hypertenziou druhého alebo tretieho stupňa;
 • v prítomnosti zápalového procesu sprevádzaného vysokou horúčkou;
 • počas tehotenstva;
 • s tendenciou k trombóze;
 • s ochorením krvi;
 • pri detekcii onkologických procesov v tele;
 • s porušením práce srdca;
 • s osteomyelitídou alebo kostnou tuberkulózou.

V každom prípade je potrebný individuálny prístup, takže lekár predpíše masáž nielen na základe klinického obrazu choroby, ale riadi sa aj celkovým zdravotným stavom pacienta. V každom prípade je možné použiť určité masážne techniky, ktoré sú v konkrétnom prípade najúčinnejšie..

Video: "Nechirurgická liečba miechy"

Druhy a techniky masáže prietrže medzistavcovej platničky bedrovej kosti

Existuje niekoľko druhov masáží, z ktorých každá je zameraná na odstránenie príznakov herniovaného disku:

 • pri stlačení medzistavcových platničiek zvieranie svalových vlákien - klasická masáž s napínaním;
 • pri svalovej slabosti - med s posilňujúcim účinkom.

Okrem toho existuje vákuová masáž, ktorá je zameraná na vyživovanie disku a prúdenie krvi do poškodenej oblasti, akupresúru, segment, hydromasáž.

Masážna technika

Každý typ masáže má špecifickú techniku, ktorá zahŕňa vykonávanie akcií zameraných na zlepšenie stavu pacienta v závislosti od príznakov, ktoré sa vyskytujú pri ochorení.

Prvým krokom pri vykonávaní klasickej masáže je zahriatie povrchu pokožky.

Za týmto účelom sa robia hladké a ľahké pohyby rúk rukami bez silového zaťaženia.

Masáž herniou bedrového stavca je mäkkosť pohybov, neprítomnosť tlaku alebo použitie sily pri masážnych manipuláciách.

Pohyby sa vykonávajú v niekoľkých fázach, počnúc hladením latissimusu a dlhými svalmi chrbta. Potom hnetite svalu a potom znova zadné svaly.

Po zahriatí prejdú všetky svaly na hlavnú masáž, ktorá zahŕňa:

 1. trenie od zadku dozadu a hladenie širokých svalov chrbta smerom k zadkom a chrbtom;
 2. ľahké stláčanie v oblasti zadku a bedrovej oblasti s okrajom dlane;
 3. bod trením prstami po chrbtici a potom hladením;
 4. hladenie vonkajšieho okraja dlane pozdĺž chrbtice a cez chrbticu;
 5. priame a špirálové brúsenie pozdĺž chrbtice hore a dole;
 6. trenie cez a pozdĺž krížovej kosti, produkované okrajom dlane;
 7. hnetenie zadku zaťatou päsťou.

Okrem toho sa vykonáva brnenie a trasenie mäkkých tkanív okolo chrbtice a ďalšie manipulácie, ktoré prispievajú k rozvoju gluteálnych lumbosakrálnych zón chrbtice. Pohyby sa môžu vykonávať 3-4 krát.

Celkový čas masáže je od 30 minút do hodiny. Priebeh masážnych akcií by sa mal viesť od desiatich do dvadsiatich dní. Potom je potrebná prestávka dva až tri mesiace. Podľa pokynov ošetrujúceho lekára je možné predpísať druhú masáž.

Medová masáž

Technika medovej masáže je v klasickej fáze podobná ako v klasickej fáze. Pri masáži sa ako zmäkčujúci a vyživujúci prostriedok používa med, ktorý po zahriatí masážnych pohybov nanesie na poškodenú oblasť hrubú vrstvu a uskutoční sa ľahká masáž..

Pri medovej masáži by všetky pohyby mali byť hladké a mäkké. Tlak na problémové oblasti a použitie silových techník je neprijateľný.

Dôležité! Medovú masáž nie je možné vykonať pri veľkých prietržoch.

Po absorpcii väčšiny medu zostane iba lepkavá vrstva, na lepkavé miesto naneste dlaň a rýchlo ju odtrhnite z pokožky. To zaisťuje obnovenie reflexnej aktivity svalov poškodenej oblasti a tiež obnovuje jej prísun krvi a výživu..

Trvanie medovej masáže od prvého dňa by sa malo postupne zvyšovať. Kurz musíte začať za pár minút.

Vákuová masáž

Vákuový typ masáže zahŕňa použitie plechoviek pevne pripevnených k telu. Z ohňa sa z nich odsáva trochu vzduchu.

Teda plechovka, podobne ako vákuum, vtiahne časť kože. Masér pohybuje týmito plechovkami správnym smerom, čím zaisťuje krvný obeh a uvoľnenie svalov v oblasti plechovky.

Hladina absorbovanej pokožky v nádobe by nemala presahovať dva centimetre, aby sa zaistilo pohodlné kĺzanie.

Spravidla sa používajú dve banky, ktoré sú usporiadané symetricky voči sebe vzhľadom na chrbticu.

Pohybujú sa po chrbtici po rovných, zvlnených alebo kľukatých cestách od spodnej časti chrbta po krčný sval hore a dole bez toho, aby sa dotýkali stavcov. Na zabezpečenie lepšieho kĺzania sú prijateľné masti a krémy..

Iné typy masáží je možné kombinovať s hlavnými masážami, ich použitie musí schváliť lekár.

Video: "Reflexná masáž prietrže chrbtice"

záver

Medzistavcová hernia je teda vážne ochorenie miechy, ktoré sa musí liečiť. Liečba medzistavcovej prietrže sa môže uskutočňovať v komplexe s použitím liekovej terapie, pri použití mastí proti bolesti a iných vonkajších látok..

Súčasťou komplexnej liečby môže byť cvičebná terapia, masáže, liečebné kúpele. Pri akútnej bolesti sa používa blokáda. Ak je prietrž veľká a prispieva k akútnej neznesiteľnej bolesti, chirurgicky sa odstráni.

Účinnosť masážnych opatrení pri liečbe hernie bedrových diskov bola klinicky dokázaná. Najbežnejšou metódou kýly pri masáži prietrže je klasická masáž, med, rovnako ako vákuum. Dôležitou podmienkou vykonávania masážnych akcií je kvalifikovaný odborník a absencia kontraindikácií. Potom liečba prinesie pozitívny výsledok.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Zdravé nohy poskytujú osobe normálne fungovanie, ale ak sa na nohách objaví bolesť, pacient sa nemôže pokojne pohybovať, niekedy sa stáva úplne nespôsobilým. Nepriaznivé pocity na nohách sa môžu vyskytnúť z rôznych dôvodov, jedným z nich je aj hygróm členka.
Pravidelne sa zapájajte do plávania, nebuďte leniví, má priaznivý vplyv na zdravieZdravotný stav je ovplyvňovaný vnútornými a vonkajšími faktormi, medzi ktorými hrá dôležitú úlohu chrbtica.
Osteochondróza je hrdzou chrbtice. Tento slávny výraz Bubnovského je známy takmer každému pacientovi. Lekár lekárskych vied a slávny ruský kinezoterapeut vytvorili pomocou vnútorných zdrojov tela jedinečnú techniku ​​liečby muskuloskeletálneho systému a neurologických chorôb.