loader

Masáž prietrže lumbálnej chrbtice

Bedrová oblasť často trpí výskytom výčnelkov medzistavcových platničiek. V dôsledku toho sa objavia medzistavcové prietrže. V prvej fáze je masáž lumbálnou prietržou dôležitou fázou liečby, pretože pomáha spevňovať väzivo, zabraňuje ďalším degeneratívnym procesom v medzistavcovom priestore a v chrupavkách..

Prečo je potrebná masáž

Masáž herniou bedrovej chrbtice pomáha obnoviť funkciu pohybového aparátu, posilňuje korzet svalového aparátu chrbta. Keď sa väzivá napínajú, dochádza k trvalému treniu okrajov stavcov proti sebe. Ossifikácia, nadmerný rast kostného tkaniva sa začína formovať, kĺbový prístroj nadobúda obmedzenú pohyblivosť.

Zaťaženie bedrových medzistavcových platní je oveľa vyššie ako zaťaženie diskov iných oddelení. V procese tvorby prietrže v medzistavcovom priestore človek intenzívne prejavuje bolestivé pocity, obmedzený pohyb. Najskôr bolí iba dolná časť chrbta, po ktorej sa bolesť šíri do sakrálnej oblasti, do zadku, stehien a dáva končatiny prstov..

Pri príliš pokročilých štádiách dochádza k závažnému porušeniu fungovania orgánov a systémov panvy. V takýchto situáciách by liečba mala byť iba chirurgická. Ale v počiatočných fázach pomocou masáže je možné zabrániť osifikácii, zabrániť nadmernému rastu kostného tkaniva, pomôcť kĺbom zachovať ich funkciu.

Masáž s medzistavcovou prietržou má predpisovať iba lekár, pretože je potrebné zvážiť:

 • Stav chrbtice pacienta;
 • Klinické prejavy choroby;
 • Intenzita symptómov;
 • Sprievodné ochorenia v tele chronickej povahy;
 • Individuálne vlastnosti tela.

V závislosti od týchto faktorov sú stanovené masážne techniky..

Hlavnými cieľmi postupu sú:

 • Stimulácia mikrocirkulácie krvnej tekutiny v ložiskách vývoja patológie, aktivácia odtoku lymfy;
 • Pomáhajte kŕčom - napínajte a uvoľňujte svalový systém;
 • Znížená intenzita bolesti;
 • Znížená dráždivosť nervových koreňov;
 • Prevencia atrofie svalového systému;
 • Pomôžte chrbtici - zvýšiť jej pohyblivosť;
 • Relaxácia ligamentového aparátu, uvoľnenie zranených stavcov.

Druhy masáží

Masáž vertebrálnou kýlou je klasická, akupresúrna, segmentovo-reflexná. Trvanie akéhokoľvek typu zákroku určuje ošetrujúci lekár. Jedna procedúra trvá od niekoľkých minút do hodiny, v závislosti od zvolenej techniky a stavu pacienta. Trvanie kurzu je často od 10 do 20 procedúr. Po niekoľkých mesiacoch môžete pokračovať v liečbe.

Medová masáž sa často používa na ošetrenie kýly dolnej časti chrbta..

Pri výbere akejkoľvek masážnej techniky musí lekár stavovec brať do úvahy veľkosť a formu vzdelávania. Preto je nevyhnutný prechod na predbežnú diagnostiku, pretože pri veľkých formáciách je masáž kontraindikáciou.

Počas vykonávania manipulácií si pacient pre seba získa najpohodlnejšiu polohu. Osoba leží na bruchu, odporúča sa umiestniť malý valec pod spodnú časť nôh (môže to znížiť napätie svalového aparátu). Všetky pohyby by mali byť mäkké, presné. Nie je možné aplikovať hrubé a silné manipulácie, človek by nemal cítiť bolesť. Prvé postupy netrvajú dlho (nie dlhšie ako 10 minút), po ktorých môžete čas v prípade potreby predĺžiť.

Vykonávacie techniky

Povrch by mal byť pevný (špeciálny stôl alebo dokonca gauč). Chrbát by sa nemal ohýbať. Pod spodnú časť končatín je vhodné umiestniť vankúš, skrútenú pokrývku a valček. Ruky sú umiestnené pozdĺž tela. Hlava sa otočí na oboch stranách, na líci. Je dobré, ak je masážna miestnosť vybavená stolom so špeciálnym otvorom, do ktorého sa dá vložiť hlava.

Na odstránenie napätia, bolesti vykonajte nasledujúce manipulácie:

 1. Kombinované hladenie;
 2. Mierne stláčanie okraja dlane;
 3. Hladenie v kruhu dlhých a pozdĺžnych svalov;
 4. Na zadok vykonávať ľahké a intenzívnejšie hladenie, kruhové brúsenie, hnetenie a trasenie.

Po predbežnej príprave chrbta môžete pokračovať v hlavných masážnych technikách:

 1. Ručné lisy sa uskutočňujú, po čom sa uskutoční ľahké hladenie, trasenie v oblasti glutea, v dolnej časti chrbta;
 2. Natierajte chrbticu do kruhu po celej dĺžke končekmi prstov, vytlačte ju a znovu ju pohnite;
 3. Pretierajte sa po celej dĺžke chrbtice, potom cez chrbticu, presúvajte sa do zadku (simulujte pílu);
 4. Chrbát votrite po celej dĺžke jemným stlačením;
 5. Stlačte okraj dlane cez spodnú časť chrbta, hnette;
 6. Na zadok sami zdvihnú, tria, stlačia, miesia končekmi prstov alebo päsťou.

Každá manipulácia by sa mala opakovať najmenej trikrát, pričom sa musí zohľadniť sila tlaku. Počet pohybov sa zvyšuje s každou reláciou. Vďaka masáži je možné dosiahnuť bedrovú relaxáciu, napnúť medzistavcové platničky, uvoľniť stres, posilniť kĺbový aparát.

Odporúčam vám prečítať si ďalšie články na túto tému

Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

Lekár je manuálny terapeut, ortopedický traumatológ, ozónový terapeut. Metódy expozície: osteopatia, postizometrická relaxácia, intraartikulárne injekcie, mäkká manuálna technika, masáž hlbokých tkanív, analgetická technika, kranioterapia, akupunktúra, intraartikulárne podávanie liekov..

Difúzny výstupok disku l4-l5

Výčnelok disku krčnej chrbtice

Liečba Schmorlovej kýly bedrovej chrbtice

Plávanie s kýlou bedrovej chrbtice

Masáž bedrovej prietrže

Bedra je slabou stránkou mnohých moderných ľudí, pretože má neustále zaťaženie nesprávnym sedením pri počítači, nedostatkom športu, nadváhou a oblečením na vysokom podpätku. V tejto oblasti sa v priebehu času vytvára hernia, ktorá sa ťažko lieči a spôsobuje výrazné zníženie kvality života. Jednou z metód riešenia tohto problému je masáž. To vám umožní posilniť telo, zlepšiť stav kostí a chrupavky chrbtice.

Stručný opis patológie

Bedrová hernia je jednou z najčastejšie diagnostikovaných chorôb. Tvorí sa v dôsledku komplikácií degeneratívnych procesov v hrebeni. Jadro disku je vytlačené z vláknitého prstenca v dôsledku tlaku medzi stavcami. Prejavuje sa to silným bolestivým syndrómom, ktorý spôsobuje pohyb v nohách a zviera. Ak sa liečba nezačne včas, pacient postupne stráca schopnosť pracovať..

Kombinovaná terapia zahŕňa:

 • Užívanie liekov.
 • Fyzioterapeutické cvičenia.
 • fyzioterapia.
 • Masážna návšteva.
 • Chirurgický zákrok.

Masáž lumbálnou prietržou sa vykonáva pod prísnym dohľadom lekára, pokiaľ je choroba v remisii. V prípade exacerbácie je potrebné návštevu ošetrovacej miestnosti na chvíľu zastaviť. Masáž je predpísaná na zvýšenie účinnosti zvolenej taktiky liečby. Patting, stláčanie, tapping a ďalšie techniky môžu zmierniť prejavy bolesti, obnoviť bývalú mobilitu, uvoľniť napätie a blokovať chrbát..

Výhody masáže pre dolnú časť chrbta

Masáž herniou bedrovej chrbtice sa odporúča pacientom v akomkoľvek štádiu vývoja choroby. Samotný postup nedokáže vyliečiť patológiu, ale v kombinácii s inými vplyvmi zvýši účinok. Hlavné pozitívne aspekty tejto techniky sú:

 • Nasýtenie tkanív kyslíkom a množstvo užitočných prvkov.
 • Svalová relaxácia a zlepšenie metabolizmu.
 • Eliminácia bolesti, stuhnutosti a blokovania.
 • Normalizácia krvného obehu vo svaloch chrbtice.
 • Eliminácia štipcov a iných nepríjemných javov.
 • Zvýšená pohyblivosť chrbtice.
 • Zníženie vzrušivosti nervových zakončení v poškodenej oblasti.
 • Natiahnutie a uvoľnenie svalov chrbtice.
 • Eliminácia kŕčov a normalizácia mikrocirkulácie.
 • Predchádzanie atrofii.

V niektorých prípadoch môžu služby masážneho terapeuta len spomaliť proces a normalizovať pohodu pacienta. Ale s takým vážnym ochorením to už má veľký význam. Pri predpisovaní tohto typu expozície lekár zohľadňuje celkový stav chrbtice, intenzitu prejavu bolesti, prítomnosť sprievodných chronických chorôb, ako aj individuálne vlastnosti osoby. V počiatočných fázach prietrže si masáž plne zachová funkciu kĺbov a zastaví osifikáciu.

Pravidlá zasadnutia

Akákoľvek manipulácia s bolesťou chrbta môže spôsobiť komplikácie. Bedrová masáž medziobratlovou prietržou by sa preto mala vykonávať s prísnym dodržiavaním pravidiel. V každej fáze choroby bude mať svoje vlastné charakteristiky. Sú to tieto:

 • Počiatočné štádium. Keď je diagnostikovaná v prvom období rozvoja patológie, je masáž súčasťou predpisu. V tejto chvíli bude mať najtrvalejší účinok. Iba jeden kurz zastaví progresiu, zlepší krvný obeh, zmierni bolesť.
 • Výčnelok. Pri stavovcovej kýle v aktívnom progresívnom štádiu je mimoriadne dôležitá kvalifikácia špecialistu, pretože jeden neopatrný pohyb môže kurz zhoršiť. Správny prístup zastaví degeneratívny proces a zníži veľkosť vyčnievajúceho tkaniva.
 • Výhrez. Pacient už trpí silnou bolesťou a často zhoršenou motorickou funkciou končatín. Ak dôjde k silnému stlačeniu, je zakázané používať klasickú masáž. Účinky odporúčané lekárom by mali byť veľmi jemné a mali by sa prejavovať vo forme mozgovej príhody.
 • Zhabanie. Fáza neumožňuje absolútne žiadny vonkajší vplyv na poškodenú oblasť. V tejto fáze pacient naliehavo potrebuje operáciu.

Obzvlášť užitočná masáž prietrže lumbosakrálnej kýly počas regenerácie. To vám umožňuje výrazne urýchliť proces hojenia po operácii, obnoviť pohybovú aktivitu stavcov, zlepšiť prietok krvi v mieste poškodenia. Mal by ju vykonávať špecialista s lekárskym vzdelaním na klinike.

Bežné techniky

Masters masáže sa uchyľujú k rôznym spôsobom ovplyvňovania patológie, v závislosti od celkového stavu pacienta, štádia a závažnosti príznakov. Intenzita a trvanie kurzu sa vyberajú individuálne. V boji proti medzistavcovej prietrži lumbálnej chrbtice sa moderná medicína uchýli k nasledujúcim druhom masáží:

 • Classic. Takmer 80% sa odporúča všetkým pacientom trpiacim zvýšeným tlakom na disky. Táto technika zahŕňa hladenie, zahrievanie svalov, trenie, kruhové pohyby. Všetky z nich sú zamerané na zlepšenie krvného obehu a normalizáciu metabolických procesov v tkanivách. Trvanie relácie je zvyčajne 20 minút. Kurz trvá približne 2 - 3 týždne. Počas rehabilitačného obdobia je predpísaná denne po dobu šiestich mesiacov.
 • Segmentovaný. Používa sa ako terapeutická technika a preventívne opatrenie na zabránenie šírenia škôd. Charakteristickou črtou je pracovná plocha maséra. Špecialista vykonáva expozíciu iba v oblasti koreňov miechy, bez použitia gélov, mastí, krémov alebo iných prostriedkov. Je dôležité správne ovplyvniť postihnutú oblasť s dostatočným úsilím. Takmer ako v klasickej verzii sa používajú takmer rovnaké techniky: brúsenie, vibrácie, hladenie, miesenie. Priemerná doba trvania je 25 minút.
 • Bod. Špecialista pôsobí na bioaktívne body tela, ktoré sú zodpovedné za fungovanie rôznych vnútorných orgánov človeka. Masér ich hladí, stlačí a trie, zlepšuje celkový stav pacienta, posilňuje svalový korzet. Trvanie - individuálne, v závislosti od závažnosti príznakov a závažnosti procesu.
 • Hydromasážne. Uskutočňuje sa pomocou prúdu vody. V dôsledku teplých prúdov vody sa zlepšuje krvný obeh a metabolické procesy v kĺboch, čo zlepšuje motorickú funkciu stavcov. Vďaka tejto technike sa pacienti zotavujú rýchlejšie po operácii..

Technik vyberie techniku ​​na základe analytických údajov, informácií získaných po CT a röntgenovom snímaní. Čím je obraz úplnejší, tým lepší bude výber typu vplyvu na patológiu, čo následne povedie k zvýšeniu účinnosti zvolenej taktiky liečby..

Indikácie a kontraindikácie

Masáž sa predpisuje ľuďom, u ktorých existuje riziko rozvoja osteochondrózy a medzistavcovej prietrže. Patria sem administratívni pracovníci, ktorí trávia viac ako 12 hodín denne pri počítači, pracovníci, ktorí sa podrobujú intenzívnej fyzickej námahe, utrpeli zranenia alebo sa dostali do nervov. Masáž tu úplne obnoví narušené metabolické procesy a udrží zdravie. Existuje však veľa prípadov, v ktorých je použitie masážnych terapeutov nebezpečné. Patria sem nasledujúce podmienky:

 • Prítomnosť onkologického vzdelávania v tele akejkoľvek lokalizácie.
 • Vysoký krvný tlak.
 • Psychologické abnormality alebo choroby.
 • Obdobie tehotenstva.
 • Phlebeurysm.
 • Exacerbácia chronických chorôb.
 • Patológia kože.
 • Opuch alebo žihľavka.
 • Infekčné choroby.

Bezpečnostné pravidlá

Samomasáž s medziobratlovou kýlou je nebezpečná pre zdravie, pretože zvyčajne vedie k zhoršeniu stavu a úplnej strate výkonu. Okrem toho je potrebné dodržiavať tieto jednoduché pravidlá, aby sa zachoval normálny stav a zabránilo sa kontraindikáciám:

 • Odmietnite navštíviť maséra počas obdobia akútnej bolesti bez súhlasu špecialistu.
 • Dokončite kurz bez toho, aby ste medzi reláciami robili veľké medzery.
 • Rozhodnite sa viesť iba skúsených odborníkov s príslušnou kvalifikáciou. Pred zaznamenaním sa oplatí skontrolovať dokumenty a osvedčenia potvrdzujúce vzdelanie a deklarované zručnosti.
 • Počas relácie by mali byť pohyby sily úplne neprítomné, pretože vedú k poškodeniu segmentov kosti. Všetky akcie sú mimoriadne jemné.
 • Pred začatím je dôležité, aby sa pacient čo najviac uvoľnil, to umožní pánovi získať plný prístup do expozičnej zóny.
 • Technika nárazu alebo redukcia stavcov je úplne vylúčená.
 • Ak pacient v tomto procese pozoruje rastúcu bolesť, relácia je úplne ukončená. Nie je možné pokračovať v kurze bez konzultácie s lekárom a bez úpravy liečby.

Masáž lumbálnou prietržou môže byť pre pacienta záchranou alebo môže spôsobiť vážne komplikácie. Všetko záleží na prístupe k tomuto postupu odborníka a samotného pacienta. Preto pri návšteve masážneho terapeuta nepodceňujte bezpečnostné opatrenia..

Medzistavcová kýla sa vyvíja na pozadí degeneratívnych procesov v kostnom tkanive. Izolované ako nezávislé ochorenie je zriedkavé. Masáž pomôže v boji proti chorobe. Má svoje vlastné charakteristiky v každej fáze, preto by sa malo spoľahnúť, že bude vykonávať výhradne skúsený kvalifikovaný odborník.

Je možné masírovať prietrž chrbtice

Pri neurológovej schôdzke je pacientovou častou otázkou: „Môžem si dať masáž hernie chrbtice?“ Odpoveď na to je iná. Prečo - teraz to pochopíme.

Čo je kýla chrbtice

Je presnejšie povedať „medziobratlová kýla“ alebo „kýla medziobratlovej platničky“. Obrázok ukazuje, že medzi dvoma susednými stavcami je medzistavcový disk, ktorý má buničité jadro želatínovej želatínovej štruktúry, uzavreté do elastického vláknitého prstenca. Po stranách stavcov je pokrytá vláknitou chrupavkou, cez ktorú prijíma krv a všetky výživné látky z ciev tela stavcov..

Tento disk hrá rolu tlmiča nárazov, takže kĺbové povrchy sa navzájom nedotýkajú, keď osoba behá, skáče, s rôznymi pohybmi tela. Jeho hlavnou prednosťou je však to, že dokáže udržiavať vertikálnu polohu chrbtice a súčasne sa stavce netlačia proti sebe..

Prirodzený pohyb stavcov a kotúčov

Počas akéhokoľvek pohybu tela stavce menia uhol sklonu k svojim plochám. Napríklad pri nakláňaní dopredu sa predné plochy horného a dolného stavca priblížia (naklonia sa k sebe). Chrbty sa líšia a priestor medzi nimi sa rozširuje.

Disk v tomto okamihu z užšieho miesta sa posunie na širší, ale nepresahuje povrchy stavcov a nemá žiadny vplyv na nervy, ktoré sa odchyľujú od miechy a prechádzajú blízko disku..

Patologické spúšťače

V procese života v tele sa mechanizmy začínajú spúšťať narušením metabolických procesov vo všetkých tkanivách:

 • tekuté médiá strácajú vlhkosť;
 • steny lodí sú hustejšie;
 • zvýšenie viskozity krvi;
 • je narušená dodávka krvi.

To všetko vedie k degeneratívnym zmenám na povrchu chrupavky disku. Samotný disk stráca vlhkosť, elasticitu, vyrovnáva sa („vyschne“).

Mechanizmus výskytu medzistavcovej prietrže

A v určitých situáciách spojených s fyzickou aktivitou alebo nepríjemným náhlym pohybom tela sú paravertebrálne svaly (nachádzajú sa pozdĺž celej chrbtice) ostro stlačené (svalové kŕče)..

Na určitom mieste nemôžu držať chrbticu v bezpečnej polohe. Za medzistavcovým povrchom je „vyhadzovanie disku“. Pri opakovaných takýchto „ejekciách“ začne disk vyvíjať tlak na nervový koreň, predovšetkým na citlivé vlákna. Človek to vníma ako bolesť.

Prečítajte si tiež
Gymnastika Paula Bragga pre chrbticu: Súbor cvičení na udržanie zdravia tela
Známy americký odborník na výživu Paul Bragg z vlastnej skúsenosti dokázal, že stav tela závisí.

V reakcii na bolesť dochádza k reflexnej kompresii paravertebrálnych svalov (telo zabraňuje ďalšiemu pohybu, takže disk nejde ďalej). Muž „zamrzne“ v tejto neprirodzenej póze.

Ak sú paravertebrálne svaly dobre vyvinuté a plne vykonávajú svoju funkciu, hladko sa dostanú do uvoľneného stavu. Stavce zaujmú svoju pozíciu a disk zapadne na svoje miesto.

Ak však svaly nie sú pripravené na fyzickú námahu, náhle pohyby sa často opakujú, na disk sa vyvíja priveľa vztlaku, môže sa stať, že „nebude mať čas“ na návrat do pôvodnej polohy medzi stavcami. Dochádza k porušovaniu - syndróm bolesti trvá dlhšie.

Sval sa po kŕči nemôže dlho uvoľniť a tlak na nervový koreň pokračuje. Takže trvanie syndrómu bolesti a spojenie vaskulárnych porúch v samotnom nervovom koreňovom jadre a narušenie vedenia nervového impulzu cez neho pretrváva..

Výčnelok a prietrž nie sú to isté

Obrázok nižšie ukazuje, že ak je výstupok vláknitého prstenca zachovaný počas výstupku z disku, označuje sa to ako „výstupok z disku“. A ak sa krúžok zlomí, želatínové jadro z disku priamo dráždi nervový koreň a nazýva sa „herniovaný disk“..

Výsledok tejto situácie závisí od toho, ako rýchlo sa disk vráti do správnej polohy medzi stavcami. Za týmto účelom by sa mali paravertebrálne svaly uvoľniť. Teraz neberieme do úvahy ďalšie priťažujúce situácie, ktoré bránia pádu disku na miesto - spondylóza, anatomické poškodenie medzistavcových kĺbov, metastázy. Svaly krčnej chrbtice sú horšie ako relaxácia.

Liečebné metódy

Na uvoľnenie svalov v konkrétnej situácii použite:

 • liečba drogami;
 • fyzioterapeutické procedúry;
 • reflexná terapia;
 • masáž rôznymi spôsobmi vykonávania.

Teraz sa zdá, že pre tých, ktorí pochybujú o tom, či je možné masírovať herniou chrbtice, je možné povedať kladne: „Áno, môže.“ Ale ukázalo sa, že to nie je také jednoduché.

Prečítajte si tiež
Ako urobiť sadu cvičení "Krokodíl" pre bolesti chrbta
Bolesť chrbta, symptomatické a sprievodné patologické procesy v chrbtici, porušuje zvyčajné.

Kontraindikácie pri masáži s herniou chrbtice

Disková prietrž môže mať rôzne veľkosti, takže tlak na nervové zakončenie je odlišný. Čím väčšia je prietrž, tým väčší je tlak. To spôsobuje narušenie nervového vedenia - slabosť v nohe, zhoršené pocity v nohách, vyvstáva otázka chirurgického ošetrenia a nie masáže..

Porušenie močenia alebo zadržiavania moču, znecitlivenie v oblasti genitálií, perineum, zhoršený pohyb v nohách kvôli slabosti v nich - indikácia pre urgentnú operáciu.

V období silnej bolesti sa popri svalových kŕčoch vyskytuje aj nešpecifický zápal, ktorý sa vyznačuje lokálnym opuchom. Ak vykonávate pravidelnú klasickú masáž v tomto okamihu, môže sa zosilniť opuch tkanív, a tým aj zvýšená bolesť. Počas tohto obdobia je však dobré u reflexologického lekára vykonávať reflexogénnu masáž pomocou ihlového kladiva.

Existuje niekoľko všeobecných kontraindikácií, ktoré je potrebné vziať do úvahy av prípade potreby masírovať herniovaným diskom:

 • kožné choroby v mieste masáže (dermatitída, ekzém, pustuly, veľké množstvo krtkov alebo jednotlivo veľké);
 • traumatické poškodenie kože (chirurgický zákrok, porezanie, popálenie);
 • akékoľvek nádory a to nielen na koži, ale aj na vnútorných orgánoch;
 • akútne somatické ochorenie (ARVI, angína, sepsa, pneumónia, tuberkulóza, myokarditída) so zvýšením telesnej teploty;
 • celkový oslabený stav pacienta proti chronickým ochoreniam vnútorných orgánov so zlyhaním srdca, pľúc, obličiek alebo pečene.

Druhy masáží

Ak neexistujú kontraindikácie, pacientovi je možné pri komplexnej liečbe predpísať jeden z druhov masáží.

klasický

Znamená správanie a striedanie prvkov:

 • hladí,
 • špirálové brúsenie,
 • pichnutie,
 • váľanie,
 • poklepať.

Mechanizmus účinku je zlepšenie krvného zásobovania a cirkulácie lymfy v povrchových vrstvách zadných svalov. Trvanie relácie je 15-20 minút, vyžaduje sa 10 až 15 procedúr za chod.

Sila účinku závisí od stupňa napätia paravertebrálnych svalov. Čím je v nich kŕč väčší, tým jemnejšia by mala byť masážna technika, aby sa syndróm bolesti nezhoršil..

Vo videu vidíte účel, poriadok, techniku ​​a rýchlosť masážnych techník.

Švédska masáž

Ako klasika. Počas vykonávania sa však aplikuje viac sily a je zameraná na hnetenie hlbších vrstiev chrbtového tkaniva a na napnutie zväzkov zadných svalov. Vykonáva sa v remisii, keď nie je žiadna bolesť chrbta..

škvrna

Masáž sa môže uskutočňovať v dvoch variantoch:

 1. Prsty maséra nachádzajú body bolesti, ktoré sa nazývajú „spúšť“, pozdĺž svalov pozdĺž chrbtice. Jedná sa najmä o bolestivé oblasti - myofasciálne uzly. Pri skúmaní sa vnímajú ako hrášok alebo prameň. Masážna technika spočíva v postupnom hnetení hrotov tak, aby boli menšie a menej citlivé. Takáto masáž sa môže vykonávať samostatne alebo v kombinácii s klasickou.
 2. Z oboch strán chrbtice je z hľadiska čínskej medicíny umiestnený močový mechúr. Na tomto kanáli sú akupunktúrne body. Vystavenie účinkom tlaku prstu alebo špeciálnej tyčinky v smere alebo proti smeru hodinových ručičiek prináša úľavu. Takúto masáž vykonáva reflexológ.

Masáž kvašmi

Vzťahuje sa aj na reflexológiu. Pomocou škrabky (hrebenatky) vyrobenej z byvolieho rohu, kameňa alebo iného prírodného materiálu sa tlakové pohyby vykonávajú pozdĺž energetických kanálov, najmä zadného stredného kanála alebo močového mechúra..

Po takejto masáži na tele často zostávajú tmavé škvrny podobné modrinám (vymiznú po 1-3 dňoch bez ďalšieho vystavenia masti). Nazývajú sa bambucké škvrny, nie sú to komplikácie postupu, ale naznačujú stagnáciu energie v týchto kanáloch.

V dôsledku tejto masáže sa odstránia energetické bloky, obnoví sa priebeh biologickej energie a zastaví sa nielen syndróm bolesti, ale dôjde aj k všeobecnému uzdraveniu osoby. Takáto masáž sa môže robiť každý druhý deň až 5 procedúr.

Med

Teplý roztopený med sa vtiera do chrbtových svalov, potom sa robia patsy, aby sa med vo forme nití siahol po ruky. Okrem relaxácie svalov z bavlny med preniká, zahreje svalovú hmotu a zvyšuje relaxačný účinok.

Zvyčajne sa vykonáva každý druhý deň klasickou masážou až 5-6-krát.

Vákuová masáž

Hnetenie chrbtových svalov pomocou špeciálnych vákuových pohárov. Môžu mať magnetický hrot, vďaka čomu sa pod bankou vytvára vákuum a magnetické pole. Alebo je možné použiť bežné sklenené poháre..

Po zahriatí vzduchu vo vnútri sa vytvorí pod nimi vákuum. Pri vystavení svalovému napätiu sa uvoľňuje rýchlejšie. Džbán počas masáže sa dá pohnúť bez toho, aby ho vzal z tela.

Táto technika sa často používa na hrudnej a bedrovej chrbtici. Použitie v krku, hlavne u starších ľudí so sklonom k ​​závratom, bez posunutia plechovky.

hydromasážne

Veľmi pekný postup. Účinok sa získa z celkového relaxačného účinku vody na organizmus. Prúdy vody, ktoré s určitým tlakom pôsobia na telo, zlepšujú krvný obeh v mieste expozície.

Lokálne svalové napätie sa odstráni, emocionálne pozadie sa zlepší a psychologický stres sa zmierni. To zlepšuje kvalitu spánku..

Samomasáž sa môže vykonávať pomocou rôznych masážnych valčekov, ihiel alebo vibrátorov.

Masáž chrbtice môžete vykonať po dôkladnom vyšetrení neurológom alebo stavcom. Obdobie nástupu masáže je determinované stupňom bolesti pri exacerbácii osteochondrózy (iba proti herniovanému disku na pozadí).

Preventívne kurzy akéhokoľvek typu masáže je možné vykonávať 2 - 3 krát do roka, čo vás ušetrí od exacerbácií a existencie disk prietrže, na ktorú zabudnete. Pamätajte, že masáž a manuálna terapia sú veľmi odlišné postupy. Nahraďte masáž „trhaním“ pohybmi.

Je možné masírovať herniovaným diskom bedrovej chrbtice?

Masáž sa týka procedúr, ktoré sa široko používajú pri liečbe širokého spektra patológií pohybového aparátu. Vplyv pri masáži nielen na pokožku samotnú, ale aj na základné štruktúry, pomáha stimulovať krvný obeh v tkanivách, zlepšuje zásobovanie výživných látok a zmierňuje svalové kŕče a opuchy. Je možné masírovať prietrž miechy? Vzhľadom k tomu, že jedným z najdôležitejších faktorov v mechanizme vyčnievania (vyčnievania) diskov medzi stavcami je narušenie trofického tkaniva v dôsledku prirodzených zmien, zranení alebo chorôb súvisiacich s vekom, genetická predispozícia, masáž sa stáva dôležitou súčasťou komplexnej liečby tejto patológie. Poraďte sa s odborníkom, aby výhody masáže, nevyvolávali zhoršenie a jasne dodržiavali jej odporúčania.

Masáž kýlou dolnej časti chrbta: aký je postup užitočný?

Masáž chrbta herniovaného disku poskytuje množstvo užitočných funkcií:

 • stimuluje prietok krvi;
 • eliminuje opuchy mäkkých tkanív;
 • zmierňuje svalové kŕče;
 • stimuluje výživu tkanív av dôsledku toho ich regeneráciu;
 • pomáha odstraňovať parestéziu (pocit pálenia, znecitlivenie kože, „husacie hrbole“);
 • posilňuje svaly a väzy;
 • znižuje záťaž chrbtice, rovnomerne ju rozdeľuje;
 • slúži ako prevencia kompresie tkanív obklopujúcich miesto vyčnievania (vyčnievania) disku;
 • pomáha zlepšovať stav pacienta ako celok, jeho relaxáciu, zvyšuje emocionálne pozadie;
 • počas masáže môžete opraviť konkrétny stavec alebo eliminovať vyčnievanie disku.

Ako masírovať prietrž chrbtice

Fyzioterapeutické manipulácie (masáž sa vzťahuje na takéto účinky) sa vykonávajú, keď akútna bolesť a zápalový proces, ktorý ju sprevádza, ustupujú. Počas obdobia remisie patológie budú užitočné masážne postupy na posilnenie svalového korzetu a stimuláciu výživy tkanív. Výber masážneho terapeuta je obzvlášť dôležitý. Bedrová časť si vyžaduje pozornosť masážneho terapeuta, prednostne je to lekár, ktorý má dostatočné skúsenosti s prácou špecificky s pacientmi so spinálnou herniou.

Pred začatím masážneho kurzu si odborník vyberie potrebnú techniku, ktorou bude pôsobiť na tkanivo, vzhľadom na stav pacienta. Je potrebné šetrne pôsobiť na tkanivá v tesnej blízkosti miesta medzistavcovej prietrže, aby sa zabránilo zhoršeniu patologického procesu, ktorý je pravdepodobný pri hrubých a neopatrných manipuláciách. Masírovanie tejto časti chrbta by malo byť jemné.

Kýla zadného disku dobre reaguje na masáž, ale ak sa počas relácie objaví akútna bolesť, môže to naznačovať pravdepodobnú komplikáciu - napríklad zovretý nerv. Manipulácia by sa mala okamžite zastaviť..

Masáž chrbtovou kýlou trvá asi 30-40 minút. O tom, ako dlho je potrebný masážny kurz, rozhoduje ošetrujúci lekár s prihliadnutím na stav pacienta. Odporúča sa neprerušiť priebeh masážnych procedúr, pokiaľ v priebehu liečby nezačala exacerbácia patológie.

Je možné kombinovať masáž s kýlou bedrovej časti disku s inými liečebnými metódami? Okrem toho je samozrejme možné, že najúčinnejšia je komplexná liečba.

Kontraindikácie masáže v prítomnosti bedrovej prietrže

Postupy sa nevykonávajú, ak:

 • akútne infekcie;
 • intenzívny zápal v akomkoľvek orgáne;
 • závažné patológie srdca a krvných ciev;
 • zvýšenie telesnej teploty akejkoľvek genézy;
 • počas obdobia skorého zotavenia po chirurgickom zákroku;
 • počas tehotenstva;
 • s intenzívnou bolesťou.

Masáž bedrovej prietrže: aká môže byť?

Masáž klasickou technikou sa môže vykonávať v ktorejkoľvek časti chrbta, vrátane masáže bedrovej oblasti chrbta. Spravidla sa takáto masáž vykonáva v kombinácii s inými typmi masážnych účinkov, častejšie na ich prípravu. Účinky sa prejavujú v zdravej časti chrbta, neovplyvňujú tkanivo priamo susediace s miestom herniálneho výčnelku. Kvalifikovaná masáž dolnej časti chrbta klasickou technikou môže byť užitočná v každom štádiu choroby.

Masáž bankami je metóda, ktorá sa osvedčila, a to aj pri herniách vertebrálnych kotúčov. Vďaka vákuu pod bankou sa stimuluje prietok krvi a lymfy, uvoľňuje sa svalový spazmus, zmierňuje bolesť a stimulujú regeneračné procesy. Pri masáži je dôležité vykonávať akékoľvek manipulácie opatrne.

Akupresúra (akupresúra) - masážny zákrok si vyžaduje špeciálny lekársky výcvik. Masér má vplyv na určité body na pokožke, ktoré majú reflexné spojenie s určitými štruktúrami tela. Stupeň nárazu sa líši od ľahkých dotykov a mierneho tlaku po intenzívny tlak, vibrácie, poklepávanie. Pred akupresúrou sa odporúča zahriať pokožku klasickými masážnymi technikami..

Thajská masáž - špecifickosť tejto techniky spočíva v tom, že na manipuláciách sa podieľajú nielen ruky maséra, ale aj jeho predlaktia, kolená a chodidlá. Takáto masáž podporuje maximálnu relaxáciu, stimuluje hojenie tkanív..

Hydromasáž - masážny účinok silného prúdu vody na lekárske účely. Masáž tohto typu účinne zmierňuje kŕče a opuchy, pomáha zmierňovať zápaly a má celkový posilňujúci účinok. Dôležitým bodom - teplota vody by mala byť pohodlná a pacient - pokiaľ možno uvoľnene.

Medová masáž - manipulácia sa vykonáva po aplikácii zahriateho medu na pokožku. Táto technika stimuluje krvný obeh a odtok lymfy. Je však dôležité vziať do úvahy: masírovanie bedrovej oblasti prítomnosťou herniovaného disku podľa tejto techniky je pri akútnom zápalovom procese neprijateľné..

Spravidla sa určité masážne techniky kombinujú - niekedy v jednej relácii (napríklad od klasickej, prechádzajú na masáž) alebo striedaním kurzov. Za predpokladu, že masáž vykonáva vysokokvalifikovaný odborník, ako aj so zodpovedným prístupom k podmienkam masáže, prinesie masáž herniou chrbtice významné výhody a urýchli uzdravenie..

Masáž chrbtice: najúčinnejšie techniky lézií

Choroby chrbtice spôsobujú mnoho nepríjemných symptómov, z ktorých niektoré sa na prvý pohľad zdajú nesúvisiace s pohybovým aparátom. Aby sa tieto príznaky a deštruktívne procesy v stavovcoch zbavili, povoľuje to lekár s rôznymi fyzioterapeutickými technikami a liečivými látkami. Môžete robiť masáže prietrž bedrovej chrbtice, ale mali by ste vedieť, ktoré metódy sa považujú za účinné.

Je možné ochorenie vyliečiť masážou??

Mnoho pacientov s bedrovou prietržou verí, že chiropraktik je jediný špecialista, ktorý skutočne pomáha pri liečbe tohto ochorenia. Tento názor môžu podporiť maséri, ktorí ukončili kurzy bez vzdelania vo vysoko špecializovanej oblasti medicíny. Ale dystrofické zmeny na diskoch, ktoré spôsobili deštrukciu tkanív a zmeny elasticity chrupavky, sa nedajú korigovať manuálnymi technikami..

Masáž chrbtovou kýlou však eliminuje niektoré príznaky a predlžuje stĺpec a zlepšuje stav pacientov:

 • po roztiahnutí sa vytvorí podtlak;
 • jeho pôsobením sa vnútorná časť medzistavcového priestoru rozširuje;
 • nervové korene zmierňujú tlak;
 • v dôsledku toho bolesť a ďalšie nepríjemné pocity zmiznú po prvej návšteve lekára.

Označenia postupov

Špecialisti predpisujú masáž bedrovej prietrže, ak je choroba v počiatočnom štádiu a je sprevádzaná niektorými príznakmi:

 • zaťaženie bedrovej oblasti spojené s prácou a školením - je uvedená relaxačná masáž;
 • v rôznych častiach končatín je necitlivosť;
 • sú cítené svalové kŕče sprevádzané bolesťou v bedrovej oblasti;
 • často sa cítia unavení.

Masáž bedrovej prietrže je indikovaná, ak sa príznaky objavia vo forme skrútiacej sa bolesti, boľavých nôh a paží.

kontraindikácie

Masáž hernie bedrovej chrbtice môžete robiť iba v prípade, že patologický stav nie je v akútnom štádiu. Existujú ďalšie obmedzenia postupu: choroby CNS, kostná tuberkulóza, osteomyelitída, choroby krvi, zlyhanie obličiek alebo pečene, duševné poruchy.

Účinky

Pri kýloch chrbtice existuje niekoľko účinných masážnych techník, z ktorých každá je vybraná odborníkom po diagnostike. Relaxačnú terapiu môžete robiť doma, ale v ideálnom prípade je potrebné dohodnúť si stretnutie so špecialistom.

akupunktúra

Veľmi užitočná a účinná technika, ak je prietrž sprevádzaná osteochondrózou. Ihly dokonale zmierňujú príznaky - bolesť, stuhnutosť a pálenie. Na dosiahnutie pozitívnych výsledkov však potrebujete najmenej 10 relácií, ktoré sa opakujú 1-2 krát ročne.

U niektorých pacientov nemá liečba žiadny účinok vzhľadom na osobitné umiestnenie biologických bodov, ich „citlivosť“. Akupunktúra je pre vedcov stále záhadou.

Trigger Point Massage

Táto technika je založená na bolestivých častiach tela, ktoré sú zistené hmatom. Dajú sa ľahko nájsť v mäkkých tkanivách. Táto technika je obmedzená na trenie a hladenie pozdĺž chrbtice. Po niekoľkých procedúrach sa bolestivé miesta deaktivujú, obnoví sa krvný obeh.

Klasické techniky

Tradičná masáž vertebrálnou prietržou uvoľňuje svaly, normalizuje prietok krvi a lymfatickú aktivitu a vykonáva ju pomaly. Súbor postupov klasickej techniky zahŕňa: vibračné poklepávanie, hlboké hladenie širokých svalov, hnetenie a trenie. Môže sa vykonať s poškodením osteofytov.

Medová technika

Prírodný med sa používa pri miesení chrbtice a dolnej časti chrbta, aby sa z horných vrstiev mäkkých tkanív odstránili škodlivé látky. Na tento účel sa používajú ťahacie pohyby. Na konci sedenia med často siví - to je známka účinnosti masáže prietrže chrbtice.

Segmentálna masáž

Táto technika je predpísaná v prípade silnej bolesti. Je založená na miestnych akciách na spodnej časti chrbta a prietrže sa nachádza v tejto oblasti. Pri výkone nepoužívajte masti, oleje a krémy. Použite niekoľko pohybov:

 • „Vŕtanie“ a „pílenie“ - má hlboký vplyv na kŕčové tkanivá;
 • hladenie po rôznych osiach, tlak;
 • vibrácie a strečing.

Táto technológia sa často nazýva švédska masáž..

Môže technika

Táto technika sa používa na boj proti opuchy. Zlepšuje látkovú výmenu tým, že vylučuje ložiská patológie v tele. Banky pomáhajú vytvárať podmienky, za ktorých sa tieto ložiská vylučujú.

Vákuová technika

Vákuová masáž hernie chrbtice sa vykonáva pomocou prístroja. Sú pripevnené špeciálne prísavky, ktoré vytvárajú vákuum medzi pokožkou a dýzou. Cez to sa aktivuje tok lymfy, tuky sa rozkladajú, regeneračné procesy sú normalizované..

Thajskej techniky

Skutočná thajská masáž sa dá urobiť pomocou prietrže chrbtice, ak je komplikovaná osteochondrózou v bedrovej oblasti. Technológia vykonávania zahŕňa niekoľko akcií: zahrievanie, relaxácia, bodový vplyv. Táto metóda je zameraná na odstránenie recidív a bolesti.

Manuálna terapia

Jedna z najúčinnejších, ale kontroverzných metód vystavenia prietrže lumbálnej chrbtice. Manuálna terapia má najviac kontraindikácií, pretože účinok nie je len na mäkké tkanivá, ale aj na samotné jadro. V niektorých prípadoch môže byť vymenený.

Pri manuálnej terapii dochádza ku komplexnému účinku na všetky kĺbové systémy a svaly chrbta. Musíte si však starostlivo zvoliť špecialistu - najlepšie muža s dostatočnou silou na masáže a lekárske vzdelanie. Nesprávny výkon manuálnej terapie vedie k ochrnutiu a zrýchleniu degeneratívnych procesov.

hydromasážne

Ako pomocná technika sa používa vodná masáž chrbta s prietržovou časťou bedrového kĺbu. Jemne pôsobí na tkanivá: znižuje stres, znižuje bolesť, znižuje krvný obeh, zlepšuje krvný obeh, obnovuje sa výživový proces, tkanivové bunky dostávajú potrebné látky..

Všeobecné pravidlá vykonávania postupov

Pri masáži kýlou chrbtice bolo užitočné, musí sa to robiť podľa pravidiel:

 • Odmietnutie samoliečby. Nie je možné vykonať metódy, ak neexistuje primerané vzdelanie.
 • Zákaz postupov exacerbácie choroby. Ak pôsobíte na zápal počas jeho maximálneho zisku, môžete poškodiť štruktúru tkanív.
 • Zákaz pôsobenia moci. Pri kýle bedrovej chrbtice nie je možné použiť techniky určené na pohyb energie.
 • Smer najbližších stavcov. U 2/3 pacientov je prietrž sprevádzaná porušením polohy zostávajúcich stavcov. Terapeut ich musí zaviesť opatrne.
 • Zákaz bolesti. Ak sa bolesť vyskytne pred alebo počas zasadnutia, je zakázané masírovať prietrž chrbtice.

Je možné masírovať prietrž chrbtice? Dôležité zásady postupov

Masáž medziobratlovou kýlou: úžitok alebo poškodenie?

Mnoho ľudí s medzistavcovou prietržami sa pýta, či môžu dostať masáž. Odpoveď na túto otázku je áno. K tejto metóde sa však môžete uchýliť až po odstránení akútnych príznakov choroby pomocou lekárskej liečby a fyzioterapeutických techník..

Správne vykonaná masáž môže výrazne zmierniť bolesť, uvoľniť svalové napätie, obnoviť pohybovú aktivitu končatín. Výrazný efekt je viditeľný po prvom sedení.

Najlepšie výsledky pri masáži je možné dosiahnuť v počiatočných štádiách ochorenia. Pri chronickej hernii je účinnosť manuálnych techník významne znížená.

Mechanizmus akcie

Mnoho ľudí je presvedčených, že chiropraktici sú schopní „uviesť stavce“. Ale nie je to tak. Pri významných zmenách na disku, ktoré narušujú jeho integritu, nie je možné úplne obnoviť stavce. Ale pomocou masáže v kombinácii s trakciou (strií) chrbtice je možné výrazne zlepšiť stav pacientov.

Po roztiahnutí chrbtice sa v diskoch vytvorí podtlak. Aj keď je tento tlak malý, pri jeho pôsobení sa do medzistavcovej platničky vtiahne roztrhaný krúžok. V dôsledku toho sa kompresia nervových koreňov zastaví a syndróm bolesti zmizne.

Dĺžka masážnych sedení a dĺžka liečebného cyklu závisí od zanedbania choroby a celkového zdravotného stavu pacienta..

Výhody masáže

Manuálne techniky významne zlepšujú stav pacienta.

Masáž má relaxačný účinok, vďaka ktorému sa uvoľňujú svalové kŕče, ktoré spôsobujú bolesť, stuhnutosť a únavu, zlepšuje sa flexibilita, vyrovnáva sa držanie tela.

Pri pravidelnom vykonávaní masáže aktivuje miestny krvný obeh, zlepšuje výživu medzistavcových platničiek a zaisťuje elimináciu kyseliny mliečnej, ktorá spôsobuje bolesť svalov. Výsledkom je, že patologické procesy sú inhibované a začína sa regenerácia spojivového tkaniva, čo zvyšuje účinnosť terapie.

Masáž zvyšuje hladinu endorfínov nazývaných „hormóny radosti“ kvôli schopnosti zmierniť depresiu a zlepšiť náladu, čo prispieva k rýchlemu uzdraveniu.

U ľudí trpiacich medzistavcovou prietržou sa svalová sila znižuje a rozsah pohybu sa znižuje. V dôsledku silnej bolesti je motorická aktivita výrazne obmedzená, čo vedie k atrofii svalov. Masáž môže predchádzať vyššie uvedeným problémom alebo výrazne znížiť ich závažnosť.

kontraindikácie

Napriek veľkým výhodám masáže sú jej realizácie kontraindikácie.

Nemasírujte s:

 • exacerbácia choroby;
 • silná bolesť;
 • veľká prietrž a jej sekvestrácia;
 • akútne srdcové zlyhanie;
 • pustulárne a infekčné kožné choroby;
 • zápalové procesy v tele;
 • prítomnosť nezhojených rán na chrbte;
 • hypertermia;
 • hypertenzia druhého a tretieho stupňa;
 • zhubné nádory;
 • celkový vážny stav;
 • menštruácie;
 • tehotenstvo.

Masážne pravidlá

Aby bola masáž prospešná, musia byť dodržané nasledujúce zásady;

 • všetky pohyby by mali byť ľahké a mäkké a manipulácia by mala byť opatrná;
 • šokové techniky, trhavé a skrútené, ktoré môžu viesť k rozvoju relapsu, rovnako ako k prirážke prietrže a ochrnutiu;
 • nemôžete vyvíjať tlak na chrbticu, manipulácie by sa mali robiť iba v paravertebrálnej zóne;
 • účinky by mali mať upokojujúci a relaxačný účinok na pacienta, pôsobiť iba príjemne a pohodlne, rovnako ako pocit tepla;
 • ak manuálne techniky vyvolávajú zvýšenie bolesti, masážne sedenie by sa malo prerušiť;
 • musíte masírovať nielen oblasť chrbta, ale aj postihnutú končatinu: pri stlačení nervových koreňov nevzniká bolesť a znecitlivenie nielen v chrbte, ale aj v paži alebo nohe;
 • prvé sedenie by malo byť krátke, jeho trvanie by sa malo postupne zvyšovať.

Masážne techniky

Pri masážnych chiropraktikoch používajte 5 techník:

 • Dlane vykonávajú ľahké kruhové pohyby smerujúce od spodnej časti chrbta k krku a od chrbtice po bočné časti tela. Najskôr sa všetky manipulácie vykonávajú na ľavej strane chrbta a potom na pravej strane.
 • Dlane kladú mierny tlak na chrbát a posúvajú ich zvisle od spodnej časti chrbta k pleciam.
 • Vizuálne rozdelte pravú a ľavú časť chrbta na dve časti. Urobte ľahké kruhové pohyby prstami pozdĺž mentálnych línií, aby ste uvoľnili chrbát. Manipulácia sa nezastaví, kým sa nezníži svalové napätie.
 • Dlane hladí, miesia a trú chrbát. V tomto prípade sa striedajú kruhové a priame pohyby. Ruky sa pohybujú od strednej časti chrbta k bočným úsekom a hore. Tieto manipulácie aktivujú odtok žilovej krvi zo spastických svalov, vďaka čomu oslabí syndróm bolesti a zmizne únava sprevádzajúca medzistavcovú prietrž.
 • Prsty sú roztiahnuté a dlane sa pohybujú od spodnej časti chrbta po krk (na každej strane chrbtice), pričom na chrbát vyvíjajú mierny tlak..

Pred masážou je pokožka ošetrená masážnym olejom alebo krémom, ktorý má upokojujúci účinok.

Masáž sa opakuje každý deň. S jeho pomocou bude možné výrazne zlepšiť celkové zdravie: oslabiť pocit bolesti, zbaviť sa stuhnutosti svalov, obnoviť citlivosť pokožky a silu svalov. Manipuláciu by však mala vykonávať iba kvalifikovaná špecialista. V opačnom prípade sa situácia iba zhorší.

Ak kombinujete masáž s fyzioterapiou, budete môcť vytvoriť silný svalový korzet a vyhnúť sa relapsom alebo aspoň výrazne oslabiť ich závažnosť.

Je možné masírovať prietrž bedrovej chrbtice

Disková hernia lumbálneho alebo lumbosakrálneho segmentu je patologický výčnelok buničitého jadra, ktorý sa častejšie tvorí pod vplyvom zvýšenej fyzickej námahy. Jednou z účinných metód liečby patológie je masáž, ktorá sa môže vykonať po odznení akútnej fázy ochorenia..

Aké je využitie masáže chrbtice?

Väčšina ľudí zastáva názor, že manuálna terapia pomáha korigovať stavce tela a koriguje deformáciu chrbtice. Toto však nie je úplne správne vyhlásenie. Ak stĺpec obsahuje významné zmeny týkajúce sa diskov, nie je možné úplné obnovenie.

Ak je chrbtica počas masáže natiahnutá, na disky sa aplikuje podtlak. V rámci svojej činnosti sa buničité jadro postupne sťahuje späť do svojej prirodzenej polohy. V komplexe zmizne kompresia nervových procesov a bolesti vyvolané kompresiou.

Masáž herniou bedrovej chrbtice výrazne uľahčuje celkový stav a obnovuje zdravie kolóny. Vďaka relaxačnému účinku, svalovému kŕču a bolesti zmizne, mobilita postihnutej časti je normalizovaná. Zlepšuje sa držanie tela, sprievodné deformácie miznú a zvyšuje sa flexibilita..

Ak pravidelne masírujete dolnú časť chrbta, normalizuje sa prietok krvi v oblasti s výčnelkom, zlepšuje sa prísun živín na medzistavcové platničky a vylučovanie kyseliny mliečnej, ktorá sa podieľa na vývoji bolesti svalov, sa urýchli. Masáž lumbálnou prietržou pomáha pri aktivácii procesu regenerácie spojivového tkaniva v oblasti prietrže.

Ak je v chrbtici prítomná medziobratlová hernia, dochádza k poklesu sily svalov a k zníženiu amplitúdy pohybov. Silná bolesť pomáha obmedzovať pohybovú aktivitu, ktorá následne vedie k atrofii svalov. Použitie masáže môže znížiť riziko takého negatívneho účinku..

Manuálna terapia má pozitívny vplyv na celé telo: počas relácie sa zvyšuje produkcia endorfínov, čo zlepšuje náladu, zbavuje ľudí depresie a znižuje ich vystavenie stresovým situáciám..

Ako masírovať

Aby sa dosiahol maximálny terapeutický účinok a aby sa eliminovalo poškodenie, liečba by sa mala vykonávať správne:

 • používajte iba ľahké a mäkké pohyby prstov alebo dlaní;
 • vylúčiť hrbole, trhnutie, skrútenie - techniky, ktoré zvyšujú riziko bolesti a zhoršenia patológie;
 • tlak na chrbticu je zakázaný, ak sa nachádza výčnelok, manuálne techniky by sa mali vykonávať iba v paravertebrálnej zóne;
 • počas masáže je možné cítiť len uvoľnenie a upokojenie, nemala by byť prítomná bolesť alebo iné nepohodlie;
 • masírovanie nielen dolnej časti chrbta, ale aj dolných končatín, zadku, hrudnej a krčnej chrbtice - obnoví sa tým normálny krvný obeh v chrbtici, zníži sa intenzita bolesti, ku ktorej dochádza v dôsledku kompresie nervových procesov.

Čas prvej relácie je minimálny. Postupne sa predlžuje trvanie masáže.

kontraindikácie

Masáž medziobratlovou prietržovou časťou bedrového kĺbu má určité kontraindikácie, pri ktorých je manuálna terapia zakázaná a škodlivá. Obmedzenia vykonávania:

 • prítomnosť príznakov a symptómov charakteristických pre štádium exacerbácie;
 • silná bolesť a zhoršenie celkového zdravia;
 • veľký výčnelok, sekvestrácia;
 • akútne srdcové zlyhanie, hypertenzia 2 a 3 stupne;
 • zápalový proces v tele vrátane infekčnej lézie kože v oblasti nevyhnutnej masáže;
 • prítomnosť malígneho nádoru v tele - v dôsledku zvýšeného krvného obehu počas relácie je rast rakovinových buniek zrýchlený.

Terapeutická masáž pri zvýšených teplotách, počas menštruácie a počas tehotenstva nebude užitočná.

Masážne metódy

Existuje mnoho druhov masáží, ktoré sa používajú pri liečbe medzistavcových prietrží chrbta. Vo väčšine prípadov lekári predpisujú manuálnu masáž, plechovku, vákuum, hydromasáž a akupresúru.

Manuálna technika

Manuálna masáž sa vykonáva nasledovne:

 • použitím dlaní alebo vankúšikov prstov v kruhovom pohybe miesi chrbát, začínajúc od driekovej časti a končí krčnou oblasťou, po pohybe na stranu tela;
 • jemne pritlačte dlaňami na chrbát a pohybujte sa plynulo vo vertikálnom smere od bedrovej do krčka;
 • ľahké kruhové pohyby pomocou podložiek prstov hnajte najskôr doľava a potom na pravú stranu chrbta, aby sa uvoľnili svalové štruktúry;
 • Hladenie, miesenie a trenie sa potom vykonáva striedaním kruhových a priamych pohybov, pohybom rúk zo strednej časti chrbta do strán - to vám umožňuje zvýšiť krvný obeh v postihnutej oblasti, zmierniť stres a bolesť..

Pred manuálnymi manipuláciami sa na chrbát nanáša masážny olej alebo masážny krém s upokojujúcim účinkom.

Kýla a vyčnievanie miechy sú vykonávané každý deň. Pravidelnosť liečby umožňuje zlepšiť celkový zdravotný stav odstránením príznakov bolesti, obnovením pohyblivosti chrbta a svalovej sily. Zverenie liečby sa však odporúča skúsenému odborníkovi s primeranými zručnosťami..

Kombináciou manuálnej metódy s fyzickými cvičeniami môžete vytvoriť silný svalový korzet, ktorý eliminuje opakovanie choroby. Pri komplexnej terapii, fyzioterapeutických procedúrach sú predpísané lieky.

Vákuová metóda

Počas relácie sa vytvára podtlak na pokožku a hlboké tkanivá, čo pomáha zlepšovať krvný obeh, krvný obeh, trofizmus. Používajte špeciálne lekárske plechovky alebo aspirátor - prístroj, v ktorom je čerpadlo, ktoré vytvára tlak.

V brehoch sa vzduch zohrieva, po aplikácii na pokožku sa pomaly pohybujú po ošetrenej oblasti. Pri masáži pomocou aspirátora sa na pokožku aplikuje špeciálna dýza, ktorá sa tiež pohybuje po povrchu.

Hydromasážna technika

Pri masáži vo vode sa záťaž odstráni z chrbtice rýchlejšie a efektívnejšie, vďaka jemným vibračným účinkom sa uvoľnia svalové štruktúry. Toto je najúčinnejšia a najjemnejšia masážna metóda, ktorá je možná pri medziobratlových kýlach..

Zlepšuje sa výživa tkanív diskov, krvný obeh a zvýšenie krvného obehu, bolesť a obmedzenie pohyblivosti, ako aj opuch, zmiznú. Aby sa zvýšila účinnosť spôsobu, často sa hydromasáž kombinuje s podvodnou ťažbou chrbtice.

Iné techniky

Samomasáž a akupresúra nie sú o nič menej účinné pre medziobratlovú prietrž. Najnovšia technika poskytuje vytvorenie hladkého a mäkkého tlaku na body bolesti, čo pomáha uvoľňovať spazmodické svaly. Intenzita nepohodlia je znížená, ale pomocou tejto metódy nebude možné ju úplne vylúčiť.

Samomasáž je kombináciou niekoľkých techník: klasická manuálna terapia a použitie špeciálnych masážnych prístrojov. Lekári však neodporúčajú samostatné ošetrenie kýly medzistavcových platničiek. Samomasáž je prípustná iba na prevenciu degeneratívnych procesov.

Kýla nesmie mať dosah na veľkú veľkosť. V tomto prípade bude masáž neúčinná a bude potrebné chirurgické odstránenie výčnelku. Pri prvých príznakoch naznačujúcich vznik prietrže by ste mali okamžite vyhľadať lekára.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Inguinálna hernia je časté ochorenie, ktoré sa často vyskytuje v detstve. Tento problém sa vyskytuje najmä u novorodencov. Preto musia mladí rodičia vedieť, ako sa choroba prejavuje a ako sa s ňou vysporiadať.
Ak pilulky, masti a konzervatívne metódy neprinášajú výraznú úľavu pri bolesti dolnej časti chrbta, predpisujú sa injekcie.Blokáda bedrovej chrbtice je postup zavádzania anestetík, kortikosteroidov a iných liekov priamo do lokalizácie bolesti.
Patológie pohybového ústrojenstva znižujú kvalitu ľudského života a spôsobujú veľa problémov pri vykonávaní činností v domácnosti. Príčinou nepohodlia a bolesti chrbta sú často medzistavcové prietrže.