loader

Hlavná

Späť

Masážna technika prietrže krčnej chrbtice

Je možné masírovať herniou krčnej chrbtice? Táto otázka sa obáva mnohých pacientov. Toto ochorenie je v našej dobe bežným problémom. Sedavý spôsob života, zranenia a nadmerné zaťaženie chrbtice prispievajú k porušovaniu nervových koreňov a tvorbe krčnej prietrže. Ťažká bolesť chrbta robí každodenný život nepríjemným.

Masáž hernie krčnej chrbtice

Liečba kýly chrbtice je takmer rovnaká bez ohľadu na to, v ktorom oddelení sa vytvorila. Pacientovi sa pripisujú protizápalové lieky a lieky proti bolesti. Na zlepšenie terapeutického účinku sa predpisuje fyzioterapia. Masáž herniou krku sa môže uskutočniť po konzultácii s lekárom a pri zohľadnení všetkých indikácií a kontraindikácií.

Všeobecné informácie

Len skúsený odborník môže predpísať masáž krku po absolvovaní lekárskeho vyšetrenia a konzultácii s lekármi. Z dôvodu účinnosti by sa mala kombinovať s liekom a inou fyzioterapiou. Masáž by mala robiť odborník, aby sa nezhoršil klinický obraz a nespôsobilo sa ani ďalšie poškodenie nervov. Pri výbere postupu by sa mali zvážiť nasledujúce vlastnosti:

 • postup by mal zahŕňať hladké a presné pohyby, ktoré podporujú svalovú relaxáciu;
 • vylúčiť náhle pohyby, rotáciu. Môže to poškodiť medzistavcové platničky;
 • s niektorými typmi hernií, s určitou veľkosťou a stupňom vývoja je masáž kontraindikovaná.

Ak je technika postupu zvolená správne a sú zohľadnené všetky klady a zápory, tak už po prvých zasadnutiach dôjde k značnému zlepšeniu. Telo sa uvoľní, kvôli natiahnutiu chrbtice pacienta, bolesť prestane mučiť. V krčnej chrbtici je kŕč a napätie, zlepší sa pohoda a nálada. Ak sa manipulačná technika nedodržiava, pritlačené disky vyvinú väčší tlak na chrbticu a príznaky sa zhoršia..

Indikácie a kontraindikácie

Masáž krčnou prietržou môže znížiť bolesť, znížiť svalovú hypertonicitu. V poškodenej oblasti sa zlepšuje krvný obeh. Ďalej sa ďalej znižuje riziko vzniku komplikácií, chirurgického zákroku alebo prechodu choroby do chronickej formy. V postihnutej oblasti sú procesy obnovy urýchlené.

Kontraindikácie zahŕňajú silnú bolesť krku, akútne obdobie ochorenia. Prítomnosť nádorov alebo infekčných procesov v tele, hypertenzia. Počas tehotenstva je zakázané masírovať. Teplota a vážny celkový stav pacienta sú kontraindikáciou pre manipuláciu.

Druhy masáží prietrže krčnej chrbtice

Existuje mnoho druhov masáží na prietrž krčnej chrbtice. Niektoré z navrhovaných účinkov na povrchové svaly, niektoré na hĺbku. Pri masáži povrchových svalov sa pacient cíti uvoľnený, napätie odchádza, uvoľňujú sa rozštiepené korene nervov. Pri ovplyvňovaní hlbokých chrbtových svalov sa aktivuje výživa v kostnom tkanive, obnovujú sa regeneračné procesy, prietrž vymizne. V každom prípade sa maximálny účinok dosiahne komplexnou liečbou v kombinácii s týmito metódami:

 • rehabilitácia;
 • rehabilitácia;
 • lieková terapia.

Bežné typy masáží krčnej prietrže zahŕňajú klasickú, akupresúrnu, relaxačnú masáž, techniku ​​Shiatsu. Na internete je veľa tematických videí, kde presne opisujú a ukazujú techniku ​​postupu, správne pohyby. Môžete dokonca viesť stretnutia doma. Hlavné je overiť skúsenosť odborníka.

Švédska masáž

Táto technika nie je známa už viac ako storočie. Je založená na technikách hladenia, odierania a miesenia. V tomto prípade je účinok na chrbticu minimalizovaný. Cieľom tejto techniky je ovplyvniť neurovaskulárne zväzky a nervové zakončenie. Masáž je jemná, bez toho, aby to zaťažovalo srdce.

Manipuláciu musíte urobiť ohnutými prstami. Ľahké údery uvoľňujú svaly. Takéto pohyby pomáhajú starostlivo cvičiť všetky svaly bez zaťaženia tela. Ruky by sa mali pohybovať od stredu k okraju.

akupresúra

Táto technika má orientálne korene. Spočíva v špecifickom bodovom účinku na postihnuté oblasti. Najbežnejšou masážou je Shiatsu. Táto metóda je súčasťou neuromuskulárnej liečby..

Pri masáži môžete zásadne ovplyvniť prietržnú kýlu. Sila lisovania na rôznych miestach sa môže meniť. Stlačte prsty alebo lakte. Manipulácia sa vyznačuje nielen bolesťou, ale aj účinnosťou.

klasický

Najbežnejšia masáž, ktorá zlepšuje celkový stav pacienta, uvoľňuje svalový korzet a zvyšuje emocionálnu náladu. Procedúru začnite ľahkým trením a hladením. Po úplnom zahriatí svalov sa pri lokalizácii patologického procesu vykonáva masáž bodovo. Počas manipulácie sa ruky neodtrhávajú od chrbtice a zmyselné hlboké pohyby sa mierne oneskorujú hlbokým tlakom..

V dôsledku zlepšenia lymfatického odtoku sa opuchy tkanív znižujú. Popri tom mizne napätie svalov krčnej chrbtice, znižuje sa syndróm bolesti a zvyšuje sa pohyblivosť kĺbov. V tkanivách sa stabilizujú procesy výživy a regenerácie. Svalový tonus sa zvyšuje alebo znižuje v závislosti od hĺbky tlaku..

Ľad v masážnej praxi

Je možné masírovať krčnou patológiou chrbtice pomocou ľadu. Je to vynikajúci nástroj na zmiernenie bolesti. Pri zovretej prietrži, kde je v tkanivách zápal, má ľad analgetický a anestetický účinok. Toto je možné zaznamenať pri masáži doma..

Technika na vykonávanie masáže v medzistavcovej prietrži krčnej chrbtice

Dôvera je striktne špecialistom po konzultácii s stavovcom. Pacient by mal byť v pohodlnej polohe. Pri masáži krku leží telo na bruchu, ruky pod tvárou. Môžete tiež sedieť a opierať sa o masážny stôl. Vykonajte najpresnejšie a jemné pohyby bez ostrého tlaku, skrútenia atď..

Masáž hernie krčnej chrbtice

Masáž krku prietrži chrbtice sa týka konzervatívnych metód liečby tohto ochorenia. Ochorenie je najbežnejším prejavom chronického priebehu osteochondrózy. Mechanizmus tvorby prietrže - pretrhnutie vláknitého prstenca so zvýšením tlaku na disk.

Príčinou vzniku kýly je tiež trauma chrbtice spôsobená nárazmi, pomliaždeninami, pádmi, zlomeninami alebo zdvíhaním veľkej závažnosti. Ochorenie sa často vyskytuje vo veku: od 23 do 43 rokov, zriedkavo pozorované u detí.

Aké sú príznaky kýly?

Pri intervertebrálnej hernii v krčnej chrbtici je primárne ovplyvnený krvný obeh v mozgu. Po prvé, časti mozgu, ktoré sú zodpovedné za koordináciu pohybu, trpia nedostatkom kyslíka. V takomto prípade sa objavujú časté závraty, bolesti hlavy, nestabilná chôdza a zhoršená pamäť.

Hlavným príznakom je ostrá bolesť krčnej chrbtice, ktorá vyžaruje do lopatky a ramena. Osoba je nútená zaujať pozíciu v tele, v ktorej bolesť klesá. Bolesť zosilňuje, keď sa poloha tela zmení z horizontálnej na vertikálnu. Príznaky sú často sprevádzané prudkými skokmi v krvnom tlaku a zníženou citlivosťou prstov.

Manuálna terapia

Doslovne sa tento pojem prekladá ako „ošetrenie rúk“. Je to skvelá alternatíva k chirurgickému zákroku. V súčasnosti je možné uplatniť množstvo systémov tradičných a moderných techník manuálnej terapie pochádzajúcich z východu a západu.

Manuálna terapia je kombináciou aplikovania mechanických účinkov na pokožku a svaly tela prostredníctvom tlaku, trenia, vibrácií. Vykonávajú sa rukami alebo špeciálnymi prístrojmi. Pri masážnych pohyboch v krku je potrebné vziať do úvahy skutočnosť, že koža v prednej bočnej oblasti je veľmi jemná a ľahko sa porušuje. Naopak, v zátylku je pohyb hrubší a menej prístupný.

Pred začatím manuálnej liečby sa musíte presvedčiť, či je pacientova hlava pohodlná a svaly krku sú uvoľnené. Masáž je potrebné masírovať na obidvoch stranách, počnúc hladením a potom hnetením.

Je možné masírovať prietrž miechy? Určite áno! Musíte však byť veľmi opatrní: nepríjemné pohyby môžu viesť k porušeniu prietrže a v dôsledku toho k zvýšenej bolesti a nedostatku krvi v mozgu..

Masážne úlohy

Pri hernii krčnej chrbtice je manuálna terapia zameraná na:

 • obnovenie dodávky krvi a krvnej mikrocirkulácie v mozgu;
 • odstránenie svalovej hypertonicity;
 • zmiernenie príznakov bolesti;
 • odstránenie preťaženia a opuchov;
 • zníženie zápalového procesu v tkanive.

Odrody a metódy

Pred liečebným cyklom masáže je potrebné podstúpiť súbor diagnostických opatrení na určenie veľkosti a stavu prietrže v čase liečby. Masér pôsobí ako na oddelenej ploche s herniou, tak aj na chrbticu ako celok. Masážna technika je určená podľa hlavných diagnostických kritérií, pohyby musia byť plynulé, bez vyladenia alebo poklepania..

Metódy masáže prietrže zahŕňajú:

 • Klasická spevňujúca masáž.
 • Akupresúra. Miestne vystavenie oblasti kože s cieľom zmierniť svalové napätie na konkrétnom mieste.
 • Baňková masáž. Zmierňuje preťaženie, stimuluje krvnú mikrocirkuláciu.
 • Medová masáž. Je určený na zmiernenie napätia v krku..
 • Ľadová masáž - zmiernenie bolesti a opuchu prietrže.
 • Švédska masáž.

klasický

Začnite hladkými pohybmi pozdĺž chrbtice a kolmo na ňu. Keď sa svaly chrbta a krku zahrievajú, pohyby sa postupne zrýchľujú. Samotná chrbtica sa nedá masírovať, iba svaly okolo nej.

Potom držte dlaň svojej pokožky a trochu ju stlačte. Potom pokračujú poklepaním prstami na epidermu, čím spôsobia mierne vibrácie. Pohyby sa vykonávajú zdola nahor, od spodnej časti chrbta po krk. Dokončite postup hladkými pohybmi..

škvrna

Použite metódu akupresúry - tlak končekmi prstov alebo ebonitovými tyčinkami na body s bioenergetickou aktivitou. Okrem lokálnej svalovej relaxácie stimuluje tento typ masáže samoliečebný proces tela a obnovu kostného tkaniva stavcov. Bioaktívne body krku sú umiestnené na zadnej strane v bočnej projekcii. Dva veľké hroty na spodnej časti krku a jeden na okraji druhého krčného stavca a atlasu.

Môcť

Má terapeutický účinok na hlbšie vrstvy kože a podkožného tuku, zachytáva krvné cievy a lymfatické vetvy. Účinok sa dosiahne vtiahnutím pokožky do dutiny plechovky pod vplyvom zriedeného vzduchu v nej.

Masážou plechovky v oblasti jej aplikácie na pokožku sa vytvorí lézia, pri ktorej z hlbších vrstiev epidermy dochádza pri nízkom tlaku k odtoku lymfy do dutiny plechovky. Výsledkom je malý hematóm, ktorý aktivuje proces regenerácie v zápalovej zóne.

Použite plechovky zo skla alebo silikónu, pred pripojením na pokožku, ich povrch je ošetrený mastným krémom. Alkohol knôt rýchlo vypáli nádobu zvnútra a nainštaloval ju. Vyberte plechovku jej presunutím rôznymi smermi.

Masáž vodou

Prúd vody pod určitým tlakom je nasmerovaný do oblasti prietrže. Tento typ masáže účinne eliminuje tlak počas opuchov, zmierňuje bolesť, zmierňuje svalové kŕče.

Je možné masírovať herniou krčnej chrbtice: rady lekárov

Je možné masírovať herniou krčnej chrbtice? Opatrnosť je potrebná, pretože výstupok je lokalizovaný v blízkosti mozgu, nesprávna expozícia môže stav zhoršiť..

Úlohy manuálnej terapie

Lekári sa domnievajú, že masáž by mala byť zaradená do zoznamu postupov pre komplexné ošetrenie stavcovej kýly. Zvážte úlohy, ktoré by hirudoterapia mala vykonávať:

 • Obnovenie krvného obehu a zásobovanie tkanivami mikroživín.
 • Eliminácia svalovej hypertonicity.
 • Analgetický účinok.
 • Stagnujúca tekutina sa vylučuje.
 • Metabolity sa lepšie vylučujú.
 • Zápalný proces je znížený.

Úspešnosť masáže v tejto oblasti je dôsledkom profesionality masážneho terapeuta. Špecialista nebude používať tvrdé metódy ovplyvňovania, krútenia, lisovania, trhania. Podobné techniky prispievajú k komplikáciám zvierania a ochrnutia..

Aké metódy sa používajú?

Dôležitým kritériom profesionálneho prístupu je diagnóza celého stavu krčnej chrbtice. Na základe inštrumentálneho vyšetrenia odborník určí zložitosť choroby a následky vyplývajúce z vývoja choroby. Po stanovení diagnózy sa urobia závery týkajúce sa potreby masáže herniou v krčnej oblasti, ako výrazná hernia môže byť, ako individuálne určiť typ manuálnej terapie.

Špecialisti používajú: jemnú masáž, klasický, segmentový, akupresúrny, plechovkový, švédsky, masáž medom. Pozrime sa, ako vyššie uvedené odrody pôsobia počas choroby.

Kýly v krčnej chrbtici sa vyskytujú pri chorobách celého chrbtice, osteochondróze, skolióze. Degeneratívne transformácie v kostiach spôsobujú oslabenie väzov a svalov na chrbte. Výsledkom je patologická pohyblivosť stavcov a zmena polohy buničitého jadra.

Chiropraktik pôsobí na samostatnú oblasť, v ktorej je detegovaná hernia, a na celý chrbticu. Je ťažké odstrániť chorobu pomocou masážnych techník, takže keď terapeut tvrdí, že je schopný napraviť prietrž, musíte vziať do úvahy, že jeho úroveň zručností je príliš nízka.

Vhodné vybavenie je určené podľa hlavných kritérií. Všetky pohyby by mali byť plynulé, ostré trhnutie sa nemusí robiť. Špecialista musí obísť chorý fragment chrbtice a hlboké svalové tkanivo.

Uvádzame hlavné typy masáží:

 • Klasická masáž sa vykonáva v kurzoch od 15 do 50 minút neskôr denne s klesajúcimi príznakmi.
 • Akupresúra môže ovplyvniť niekoľko oblastí, ak na ne stlačíte, napätie bude odstránené.
 • Masáž pomocou plechoviek, zmierňuje prekrvenie, stimuluje krvný obeh, dokonale uvoľňuje svalové tkanivo, odstraňuje toxíny z miesta zápalu, zmierňuje bolesť z rôznych častí chrbtice.
 • Medová masáž sa vykonáva medom a môže ovplyvniť nervové zakončenie v hlave..
 • Švédska masáž je považovaná za poddruh klasickej techniky.
 • Použitie ľadu eliminuje bolesť a opuch v oblasti prietrže.

Viac informácií o typoch masáží

Klasický postup sa začína hladením pozdĺž chrbta pozdĺž chrbtice a kolmo na jeho os. Pohyby plynule zrýchľujú, svalové tkanivo sa zahrieva. Chrbtica chrbtice sa nemasíruje. Potom je koža trochu zovretá a stlačená, klepanie sa začína na chrbte končekmi prstov, z dolnej časti chrbta do krčnej oblasti sa vytvára mierna vibrácia..

Pri masáži plechoviek sa chrbát pred procedúrou normálneho kĺzania plechov ošetrí špeciálnym olejom. Predtým sú všetky zariadenia spálené plameňom. Takéto plechovky môžu byť umiestnené do poškodenej oblasti a po celej dĺžke chrbtice.

hydromasážne

Tento postup je ideálny na boj proti hernii krčnej chrbtice. Cielený tlak vody eliminuje bolestivé príznaky, zlepšuje celkovú pohodu.

Vodný lúč by mal mať pohodlnú teplotu, telo pacienta sa čo najviac uvoľňuje. Hydromasáž umožňuje znížiť tlak chrbtice, zvýšiť pohyblivosť diskov a uvoľniť pohyby. Táto metóda vertebrálnej trakcie sa považuje za najlepšiu..

Neškodný a účinný odstraňuje tlak zúženého nervu, bolesť, kŕč zmizne vo svalovom tkanive. Existujú podobné kontraindikácie ako hydromasáž v klasickej forme. Ak vykonáte tento postup správne, účinnosť masáže sa zvýši..

vákuum

Tento typ masáže je požadovaný kvôli jeho ľahkému použitiu a účinnosti. Na zákrok sa používajú silikónové alebo sklenené poháre. Takáto masáž zlepšuje absorpciu lymfy, krvný obeh. Pred inštaláciou plechoviek sa pokožka ošetrí mastným krémom, potom sa vo vnútri nádoby spracuje plameň a ostro sa vloží na miesto..

Po ošetrení musí byť alkoholový knôt vyhodený von a potom pokračovať v postupe tak, aby pacient nemal popáleniny. V dôsledku vytvoreného vákua banka vtiahne pokožku, po ktorej je potrebné ju opatrne posúvať pozdĺž chrbtice v rôznych smeroch. Vďaka tomuto základu kĺzanie neprináša nepohodlie a bolesť.

Medová masáž

Tento typ masáž herniou sa často používa, ale závery odborníkov o nej sa líšia. Na určenie foriem prietrže je potrebné predbežné vyšetrenie stavcom, pretože extenzívny zápal sa považuje za kontraindikáciu vykonávania postupu..

Predtým, ako pacient začne, sú umiestnené na brucho v polohe, ktorá mu vyhovuje, pod holennú kosť. Hlavným materiálom pre masáže je teplý med v kombinácii s jedľovým olejom alebo olivami.

Telo pacienta sa zahrieva klasickým spôsobom. Chorá oblasť je ošetrená tekutým medom. Keď táto hmota počas drvenia zhustne, dlane sa pritlačia k spodnej časti chrbta a potom sa náhle uvoľnia, až kým sa neobjaví biely povlak..

Označenia postupu

Kýla je považovaná za hlavnú indikáciu pre masáž. Expozícia dozadu umožňuje dosiahnuť pozitívny výsledok v týchto situáciách:

 • Krk bolí, príznak sa prenáša na končatiny a hrudník.
 • Nepríjemné pocity v rukách a nohách, necitlivosť, brnenie, pálenie.
 • Migrény, bolesti hlavy na rôznych miestach.
 • osteochondróza.
 • Poruchy CNS.
 • Zakrivenie chrbtice.
 • Negatívne účinky mechanického poškodenia chrbta.
 • Poruchy dýchacej sústavy a srdca.

Je možné zbaviť sa krčných prietrží a ako s nimi žiť?

Liečba na našej klinike:

 • Bezplatná konzultácia s lekárom
 • Rýchle odstránenie bolesti;
 • Náš cieľ: úplné obnovenie a zlepšenie narušených funkcií;
 • Viditeľné vylepšenia po 1-2 schôdzach; Bezpečné nechirurgické metódy.

Krčná chrbtica je zodpovedná za inerváciu horných končatín, zákrut a náklonov hlavy a prívod krvi do mozgových štruktúr. Pri akomkoľvek porušení krčnej chrbtice sa pozorujú negatívne následky. Herniálny výčnelok buničitého jadra je vážnou komplikáciou osteochondrózy. Môže to viesť k zdravotnému postihnutiu. Preto je veľmi dôležité vedieť, čo sa dá urobiť s prietržom krčnej chrbtice a čo je lepšie odmietnuť..

Je možné zbaviť sa krčných prietrží bez chirurgického zákroku? Ako žiť s týmito patológiami, aby ste neriskovali svoje zdravie? Na čo by ste sa mali pri plánovaní vašej fyzickej aktivity spoľahnúť? Pokúsime sa odpovedať na tieto otázky v navrhovanom materiáli.

Najprv je potrebné objasniť, že medziobratlová hernia je komplikáciou chronického degeneratívneho dystrofického procesu, ktorý sa vyskytuje v chrupavke miechy. Pozostáva z jednotlivých stavcov, ktoré sú spojené fazetovými kĺbmi. Medzi stavcami sú chrupavkové disky. Skladajú sa z hustej škrupiny - vláknitého prstenca a vnútorného buničitého jadra (želatínového telesa zapojeného do distribúcie amortizačného zaťaženia). Medzistavcové platničky zabezpečujú pohyblivosť chrbtice, správne rozloženie tlmiaceho zaťaženia a ochranu radiálnych nervov, ktoré siahajú od miechy cez foraminálne otvory..

Ak je narušená difúzna výživa, vláknitý kruh medzistavcového disku sa dehydratuje a stráca svoju elasticitu a na jeho povrchu sa objavujú malé praskliny. Sú naplnené usadeninami vápenatých solí. V budúcnosti to znemožňuje proces difúznej výživy chrupavkového tkaniva v dôsledku výmeny tekutín s okolitými svalmi. Vláknitý kruh preto začína brať tekutinu z buničitého jadra nachádzajúceho sa vo vnútri. Stratí svoju odpisovaciu kapacitu a zmenší sa objem. Pri objavení sa dostatočne veľkej trhliny vo vláknitom kruhu je možné čiastočné alebo úplné preklznutie jadra buničiny pri výstupe za disk. Toto sa nazýva medziobratlová kýla.

Nebezpečenstvo tejto choroby spočíva v postupnom postupe. Možné porušenie medzistavcovej prietrže alebo sekvestrácie (oddelenie) časti buničitého jadra. Pretože jadro buničiny pozostáva zo špeciálnych proteínov, má silný dráždivý účinok na okolité mäkké tkanivo. To vyvoláva neustály zápal a zjazvenie. Tento stav ďalej zhoršuje mikrocirkuláciu krvi a lymfatickej tekutiny. Preto je potrebné začať s liečbou čo najskôr.

Strata prietrže v dutine miechy je tiež nebezpečná. Zúženie lúmenu spôsobuje stenózu, stlačenie miechy. To môže viesť k narušeniu inervácie celého tela. U pacientov sa často vyvinie aj syndróm chrbtových stavcov. Na pozadí tejto patológie sa môže vyvinúť prudké zníženie zrakovej ostrosti a sluchu, duševného výkonu, depresívnej nálady atď..

Je veľmi dôležité riadiť sa všetkými odporúčaniami svojho lekára. Vykonajte bezpečnú konzervatívnu liečbu medzistavcových prietrží krčnej chrbtice pomocou metód ručnej terapie a obnovte stratené zdravie chrbtice..

Ak potrebujete individuálnu konzultáciu neurológa alebo vertebroológa o liečbe tohto ochorenia alebo o návšteve určitých miest (saunový bazén, fitnes centrum), môžete sa bezplatne dohodnúť s odborníkmi na našej klinike ručnej terapie. Uskutoční sa vyšetrenie, lekár sa oboznámi so všetkými výsledkami vyšetrení. Na základe výsledkov prijatia budú uvedené jednotlivé odporúčania týkajúce sa priebehu liečby a dodržiavania určitých pravidiel v každodennom živote.

Je možné vyliečiť kýlu krčnej chrbtice??

Najdôležitejšia otázka, ktorá sa týka každého pacienta s podobnou diagnózou: je možné vyliečiť prietržovú herniu tak, aby neexistovali žiadne následky? Áno, môžete sa zbaviť krčných prietrží úplne a nemusíte sa báť recidívy choroby. Je však potrebné:

 • úplne obnoviť integritu vláknitého prstenca medzistavcových platničiek;
 • návrat fyziologickej difúznej výživy tkaniva chrupavky;
 • zvýšiť výkon svalov krku a goliera;
 • opraviť buničinové jadro a obnoviť jeho štandardný objem;
 • zväčšiť medzistavcové priestory;
 • zvýšiť elasticitu väzu a šľachy;
 • zlepšujú prietok krvi v zadných stavcových tepnách.

Je možné vyliečiť kýlu krčnej chrbtice bez pomoci vertebroológa a neurológa nezávisle? Nie, to nie je možné urobiť, pravdepodobnosť komplikácií je príliš vysoká. Akékoľvek nezávislé masáže a osteopatie sú prísne zakázané..

Je možné vyliečiť kýlu krčnej chrbtice pomocou chondroprotektorov? Nie, to nie je možné, pretože podávanie týchto farmakologických prípravkov je schopné obnoviť narušenú štruktúru chrupavkového tkaniva iba intraartikulárnou injekciou. Je nepravdepodobné, že by niektorý z lekárov súhlasil so zavedením chondroprotektorov do chrbtice. To je príliš nebezpečné. A keď sa podávajú intramuskulárne a keď sa užívajú vo forme tabliet, nemôžu chondroprotektory preniknúť do poškodených tkanív medzistavcovej platničky. Dôvodom je skutočnosť, že zásadnou príčinou rozvoja osteochondrózy, vyčnievania a prietrže je porušenie difúznej výživy. Kým sa neobnoví rozptýlená výživa, je zbytočné používať chondroprotektory. A po obnovení difúznej výživy sa v skutočnosti stávajú a nie sú potrebné, pretože telo samo nachádza rezervy na výrobu chondroprotektorov prírodného pôvodu..

Takže na liečbu osteochondrózy a jej komplikácií stačí:

 1. odstrániť príčinu deštrukcie (nesprávne držanie tela, nedostatok fyzickej aktivity, nesprávna organizácia miest na spanie a prácu atď.);
 2. obnoviť narušenú difúznu výživu posilnením svalov a zvýšením ich tónu;
 3. správny herniálny výčnelok;
 4. posilniť väzivový a šľachový aparát;
 5. vytvoriť podmienky pre expanziu tkaniva medzistavcových platničiek pomocou postupu trakčnej trakcie chrbtice.
 6. a samozrejme je potrebné vyvinúť špeciálnu stravu, v ktorej bude vyvážené množstvo všetkých potrebných živín, minerálov, vitamínov atď..

Na našej klinike ručnej terapie začína liečenie prietrže pri krčnej chrbtici poradenstvom s pacientom. Lekár podáva individuálne odporúčania týkajúce sa organizácie spánku a pracoviska, vytvára súbor špeciálnych gymnastických cvičení, vytvára vyváženú stravu. Potom začína individuálna liečba patológie pomocou osteopatie, trakčnej trakcie, masáže, terapeutických cvičení, reflexológie a fyzioterapie..

Odpoveď na otázku, či sa cervikálna hernia dá vyliečiť bez chirurgického zákroku, je pozitívna, kým sa nevytvorí oddelená časť jadra buničiny v dôsledku náhlych pohybov, zvýšenej fyzickej aktivity alebo traumatických účinkov. Sekundácia prietrže je zvyčajne dôvodom pohotovosti. V tomto štádiu už nie je možné konzervatívne liečenie..

Ďalej odpovieme na najčastejšie otázky pacientov týkajúce sa toho, čo sa dá a nemôže s takouto chorobou urobiť..

Je možné masírovať prietržovou kýlou?

Odpoveď na otázku, či je možné masírovať herniou krku, je pozitívna, ale iba v prípade, že postup vykonáva odborník so špeciálnym lekárskym vzdelaním. Nie je prípustné podávať terapeutickú masáž osobe, ktorá nemá základné znalosti o anatómii a fyziológii ľudského tela. Takéto manipulácie vo väčšine prípadov vedú k oddeleniu prietrže a paralýze horných a dolných končatín..

Masáž iba na špecializovaných klinikách, podľa predpisu neurológa a pod jeho neustálym dohľadom. Tento postup je zahrnutý v akomkoľvek procese konzervatívnej liečby hernie disku v krčnej chrbtici..

Je možné herniu krčnej chrbtice zohriať??

Je možné hernie krčka zohriať, ak je silná bolesť? Vo väčšine prípadov bude odpoveď lekára na otázku, či je možné herniu krčnej chrbtice zohriať, negatívna, pretože tento postup vyvoláva rozšírenie kapilárneho krvného obehu a môže viesť k zvýšeniu zápalovej reakcie..

Presnú odpoveď na otázku, či je možné herniu krčnej chrbtice zohriať, poskytne iba lekár, ktorý vykoná interné vyšetrenie pacienta. Je dôležité vylúčiť akútnu zápalovú reakciu v čase zahrievania. Ak existujú príznaky exacerbácie, tento účinok sa musí zlikvidovať. Obzvlášť nebezpečná je návšteva sauny a parnej miestnosti vo vani. Vlhký vlhký vzduch okamžite zvyšuje opuch mäkkých tkanív v oblasti krku a goliera. To vyvoláva útok radikulopatie a následné svalové kŕče.

Je možné bežať a kráčať s herniou pri krku?

Je možné chodiť s krčnou prietržou? Áno, môžete, potom sa vyhnite náhlym pohybom. Odpoveď na otázku, či je možné bežať s prietržovou kýlou, je negatívna. Je potrebné vylúčiť akúkoľvek zvýšenú fyzickú aktivitu spojenú s rizikom pádov a traumatických účinkov na chrbticu. Dokonca aj mierne ostré prevrátenie hlavy počas pádu môže spôsobiť sekernáciu prietrže do miechy. Človek môže byť za okamih úplne ochrnutý. A môže mu pomôcť iba pohotovostná operácia.

Je lepšie nechať takéto činnosti až do okamihu, keď je medzistavcová prietrž úplne porazená..

Je možné urobiť fitness s herniou na krku?

Odpoveď na otázku, či je možné urobiť kýlu s herniou na krku, bude nejednoznačná. Určitá fyzická aktivita bude dokonca prospešná. Napríklad na otázku, či je možné plávať s cervikálnou prietržou, odpovie na ktorúkoľvek otázku kladný lekár. Plávanie v primeraných množstvách vám umožňuje zastaviť statické svalové napätie a zlepšuje prísun krvi do golierovej zóny. Prispieva k rýchlejšiemu zotaveniu..

Odpoveď na otázku, či je možné urobiť push-up s krčnej prietrže, bude záporná. Toto fyzické cvičenie spôsobuje nadmerné zaťaženie horného ramenného pletenca a môže vyvolať sekvestráciu prietrže. Podobným spôsobom je možné odpovedať na otázku, či je možné sprísniť krčnú prietrž - iba po vyšetrení lekára a odstránení rizika prasknutého medziobratlového disku môžete urobiť správne rozhodnutie o fyzickej aktivite..

Je možné rodiť osamotene s prietržovou kýlou?

Mnoho žien sa zaujíma o odpoveď na otázku, či je možné rodiť samostatne s cervikálnou prietržou, pretože v čase, keď sa otehotnie, majú niektorí pacienti vážne patologické stavy chrbtice. Dôvodom je skutočnosť, že v súčasnosti sa žena rozhodne mať potomka už v pokročilejšom veku, keď chrupavkové tkanivá chrbtice už nemajú rovnakú elasticitu ako v mladosti. Takže vo veku 25 rokov je krížová kosť a chvostová kosť úplne fúzovaná, mení sa stav stavcov v krčnej a hrudnej chrbtici. Preto môže tehotenstvo vyvolať vývoj osteochondrózy a jej komplikácie. Do rizikovej skupiny patria ženy, ktoré sa rozhodnú pre materstvo nad 35 rokov.

S prietržom krčnej chrbtice je možné rodiť nezávisle len vtedy, ak nehrozí riziko sekvestrácie buničitého jadra. Ak prietrž vstúpi do lúmie miechového kanálu, vykoná sa cisársky rez.

Ak máte stále otázky týkajúce sa správania pacienta s diagnózou „krčnej prietrže“, môžete sa ho opýtať pomocou formulára pre spätnú väzbu. Na našej klinike pre manuálnu terapiu v Moskve sa môžete tiež bezplatne dohodnúť s vertebroológom alebo neurológom. Počas konzultácie dostanete odpovede na všetky vaše otázky.

Masáž hernie krčnej chrbtice

Masáž hernie krčnej chrbtice

Masáž kýly krčnej chrbtice: úžitok alebo poškodenie?

Existuje veľa ošetrení krčnej prietrže, konzervatívnej aj radikálnej. Konzervatívne masáže zahŕňajú veľa kontroverzií..

Je masáž herniou krčnej chrbtice užitočná alebo škodlivá? Ako masírovať? Ktoré techniky sú najúčinnejšie? Ako funguje masáž? Aké výhody prináša telo? Je možné masáž prietrže doma??

O potrebe masáže by mal rozhodnúť lekár s prihliadnutím na individuálne charakteristiky pacienta. Najprv je potrebné podstúpiť komplexné vyšetrenie a konzultovať s odborníkmi, aby sa zohľadnili existujúce kontraindikácie a možnosť nežiaducich následkov..

Masáž sa odporúča kombinovať s fyzioterapeutickými procedúrami a cvičeniami terapeutickej gymnastiky.

Masážne pravidlá

Aby masáž nepriniesla ujmu namiesto výhody, je potrebné dodržiavať niekoľko pravidiel:

Na maximalizáciu relaxácie chrbtových svalov podporujúcich krčnú chrbticu by sa mala použiť technika..

Všetky pohyby by mali byť plynulé a postupné..

Nemôžete robiť krútiace a prudké pohyby, ktoré dokážu dramaticky pohnúť miechovými diskami a zhoršiť stav pacienta..

Je zakázané masírovať krk veľkými kýlami a silnou bolesťou.

Ak je masáž vykonávaná podľa všetkých pravidiel, stačí 10 relácií, aby pacient cítil výraznú úľavu. V dôsledku rozťahovania chrbtice sa zmierňuje bolesť, nepríjemný pocit vymizne, nálada stúpa.

Druhy masáží krčnej prietrže

Pri krčných prietržoch môžete využívať rôzne druhy masáží, mali by ste však venovať pozornosť technike ich vykonávania. Masér cielene pôsobí na povrchové svaly, zmierňuje stres, zatiaľ čo neovplyvňuje hlboké svaly a chrbticu..

Pri prietrži krčnej oblasti sa odporúča najmä relaxačná a bodová technika:

 • Švédska masáž
 • Shiatsu masáž (Shiatsu);
 • ľadová masáž.
 • Švédska masáž

Švédska masáž, ktorá sa používa asi dvesto rokov, si získala veľkú popularitu. Vyznačuje sa kĺzavými pohybmi. Dobre ohýbajú svaly a majú malý vplyv na chrbticu..

shiatsu

Táto široko používaná technika pochádza z Japonska, ale je založená na zásadách čínskej medicíny. Masáž Shiatsu má účinný účinok na krčnú prietrž, obnovuje energiu tela, pomáha pri hľadaní pokoja, čo prispieva k rýchlemu uzdraveniu.

Počas procedúry má masér vplyv na určité body chrbta, v dôsledku čoho sa svaly chrbta čo najviac uvoľňujú..

Masáž s ľadom

Masážna technika využívajúca ľad je obzvlášť zaujímavá a je vysoko účinná..

Pocity bolesti prietrže sa objavujú v dôsledku skutočnosti, že patologická formácia vyčnieva, stáva sa príčinou narušenia nervových štruktúr a rozvoja zápalových procesov. Ľad je známy ako vynikajúce anestetikum. Zmierňuje opuchy a zápaly, čím zmierňuje bolesť.

Kombinácia masážnych techník a vystavenie chladu môže výrazne zvýšiť účinnosť postupu a dosiahnuť vynikajúce výsledky v boji proti kýle.

Výhody masáže

Masáž herniou krčnej chrbtice má priaznivý vplyv na telo:

 • urýchľuje krvný obeh;
 • odstraňuje kyselinu mliečnu z svalového tkaniva;
 • zmierňuje bolesť;
 • zvyšuje hladinu endorfínov v krvi, v dôsledku čoho sa nálada zlepšuje, objavuje sa pozitívny postoj.

Masáž doma

Masáž pomáha zlepšovať zdravotný stav pacienta a urýchľuje regeneráciu, ale jeho náklady sú pomerne vysoké a nie každý si to môže dovoliť. Preto sa veľa ľudí snaží robiť masáž doma. Za týmto účelom sa uchyľujú k pomoci príbuzných, získavajú rôzne masérky a iné zariadenia. Ale postupovať týmto spôsobom s cervikálnou prietržou je kategoricky kontraindikované.

Samozrejme si môžete kúpiť všetko, čo potrebujete, a naučiť sa masážnu techniku ​​pomocou príslušných pokynov, ale bez lekárskeho vzdelania nebudete schopní pochopiť všetky nuansy postupu bez toho, aby ste vedeli, ktoré môžu poškodiť krk a spôsobiť nezvratné komplikácie. Preto by ste pri kýle krčnej chrbtice mali kontaktovať iba profesionálnych masérov.

Funkcie masáže krčnej prietrže

Hlavnou črtou je, že môžete masírovať iba v počiatočných štádiách choroby, keď je výstupok takmer nepostrehnuteľný. Ak konáte na krčnej prietrži, ktorá dosiahla veľkú veľkosť, môžete spôsobiť porušenie, ktoré môže spôsobiť nebezpečné následky vrátane ochrnutia a smrti..

Preto by pri hernii krčka maternice mala byť manuálna terapia vykonávaná iba skúseným odborníkom. Okrem toho by mal pôsobiť iba na preventívne ako terapeutické účely..

Masáž krčnou prietržou môže slúžiť iba ako doplnok k tradičným metódam a nenahrádza ich.

Hlavným „predzvesťou“ hernie krčnej chrbtice a faktorom, ktorý ju spôsobuje, je osteochondróza. Mali by ste si byť vedomí toho, že na rozdiel od krčnej prietrže, pri ktorej môže byť masáž škodlivá, ktorá vyžaduje predbežné vyšetrenie a lekársku pomoc, masáž s osteochondrózou vždy prospieva.

Zvyčajne, ak osoba nebola zranená, bolesť v chrbte je dôkazom rozvoja osteochondrózy. Prejavy tohto ochorenia sa môžu výrazne líšiť v závislosti od mnohých faktorov. Preto by sa masážna technika mala zvoliť individuálne pre každého pacienta.

Druhy a techniky masáže prietrže krčnej chrbtice

Masáž herniou krčnej chrbtice je jednou zo zložiek liečby tejto choroby. Existuje niekoľko účinných typov tejto manuálnej techniky, ktorú je možné vykonať na krku. V tomto článku si môžete prečítať o tom, ako masírovať herniou..

kontraindikácie

Pred predpísaním masáže lekár vykoná úplné vyšetrenie pacienta a preštuduje jeho zdravotnú anamnézu. Masáž nie je predpísaná pre silnú alebo stredne silnú bolesť v krku, ktorá sa často vyskytuje pri zvieraní a zápale nervových koreňov, a ak má pacient:

 • infekčné choroby, vysoká horúčka;
 • choroby srdca a pľúc;
 • nedávna mozgová príhoda;
 • zvýšené krvácanie
 • akékoľvek dermatologické choroby;
 • hematómy, rany, škrabance na koži;
 • onkologické patológie chrbtice;
 • poruchy kostného tkaniva;
 • dyspepsia, poruchy čriev;
 • duševné ochorenie, silná podráždenosť.

Kontraindikácia je tiež skorá rehabilitácia po operácii chrbtice..

Vykonanie postupu s týmito patológiami nebude užitočné, ale často to môže spôsobiť veľa škôd: spôsobiť vysídlenie stavcov, zlomeniny, komplikácie rôznych chorôb stavcov a diskov, masáž sa preto vykonáva až po odstránení tých kontraindikácií. V iných prípadoch je prietržová masáž povolená a podáva sa všetkým pacientom..

Je zakázané masírovať sami alebo spájať ľudí, ktorí nemajú potrebné vedomosti a nevedia, ako to robiť profesionálne. To platí najmä pre krčný región, pretože je veľmi zraniteľný a akékoľvek poškodenie v ňom môže nepriaznivo ovplyvniť mozog alebo vyvolať paralýzu. Z tohto dôvodu môžete chorú chrbticu zveriť iba skúsenému a kvalifikovanému lekárovi, ktorý má znalosti o svojej anatómii a chorobách, ako aj o špeciálnych masážnych technikách..

Všeobecné pravidlá

Pri kýle krčnej chrbtice je možné masáž vykonať až po odstránení bolesti. Počas relácie chiropraktik najskôr určí stav celej krčnej oblasti a najzraniteľnejšie miesto v nej, kde je lokalizovaná prietrž. Prvou fázou masáže je ľahké hladenie svalov krku a ramien hladkým pohybom rúk. Tým sa zabezpečí, že sa uvoľnia a zahrejú..

Pohyby rúk lekára sa postupne stávajú sebavedomejšími. Masírujú sa nielen svaly, ale starostlivo sa ošetrujú aj krčné stavce. Nie sú prípustné ostré zákruty krku, počas ktorých je počuť kŕč, čo naznačuje, že stavce menia svoju polohu. Bolesť tiež nie je prijateľná, ak sa vyskytne bolesť, postup sa musí okamžite zastaviť.

technika

Akákoľvek masážna relácia začína tým, že pacient leží na bruchu na špeciálnom gauči a zaujme pohodlné uvoľnené držanie tela. Dýchanie by malo byť pokojné, rovnomerné..

Dôležitou podmienkou úspešnej masážnej liečby je schopnosť človeka úplne sa uvoľniť a dôverovať lekárovi, takže pred začatím relácie musíte byť v pokojnom psychologickom stave.

Po relácii sa pacientovi zobrazí odpočinok. Nemôžete načítať chrbticu, robiť tvrdú prácu alebo športovať, aby ste odstránili nadmerný tlak na stavce. Všetky dávky by mali byť minimálne, dávkované.

Masáže s kýlou chrbtice sa vykonávajú približne raz za 3 až 4 dni, ale je možné zvoliť inú frekvenciu zákroku, ak liečba pokračuje bez akýchkoľvek komplikácií, neexistuje žiadna bolesť a nepohodlie. Trvanie liečby je tiež zvolené pre každého pacienta individuálne podľa ošetrujúceho lekára..

Švédska masáž

Švédska masáž je druh klasiky, ale má svoje vlastné vlastnosti. Často sa používa nielen na určený účel - na liečbu, ale aj na prevenciu v zdravom chrbtici. Môže sa použiť na diagnostikovanie rôznych patologických stavov chrbtice..

 • Švédska masáž začína ľahkým hladením a trením svalstva krku pozdĺž a naprieč tak, aby sa zohriali. Hlboké svaly a stavce samy ešte nie sú ovplyvnené.
 • Ten, kto masáž vykonáva, jeden po druhom uchopí a stlačí pokožku, popláca ju po dlaniach alebo kohútikoch prstami, dlaňou, päsťou alebo dlaňami zloženými dokopy, hladiacimi krúživým pohybom. Rytmické a trhavé pohyby.
 • Pri masáži dochádza k podráždeniu nervových vlákien, ktoré majú vzrušujúci alebo upokojujúci účinok v závislosti od charakteru dotyku..

Masážny účinok urýchľuje metabolické procesy a zlepšuje prekrvenie svalov, zlepšuje ich výživu, zmierňuje zápaly a spúšťa regeneráciu tkanív. Po švédskej masáži v krčnej oblasti:

 • obnovuje sa mozgový obeh, preto sa zlepšujú všetky funkcie mozgu, zlepšuje sa jeho práca a duševný stav osoby sa zlepšuje a stabilizuje;
 • je odstránená stagnácia tkaniva;
 • zvýšená pružnosť svalov a pohyblivosť stavcov;
 • zlepšuje prácu vnútorných orgánov a celkový stav pacienta.

Preto švédska masáž môže byť vybraná na liečbu tých, ktorí trpia medzistavcovými kýlami.

Shiatsu masáž

Je to japonská technika, ktorej charakteristickým znakom je vplyv na celé telo prostredníctvom aktivácie alebo presmerovania energie Qi. Terapeutický účinok sa dosiahne mobilizáciou vnútorných rezerv samotného tela na boj proti chorobe.

Aktívne body, ktoré stimulujú počas relácie, sa nezhodujú s akupunktúrnymi bodmi vyvinutými v čínskej medicíne, terapeut ich vyberie počas postupu na základe reakcie pacienta na konkrétny účinok. Na procedúru lekár používa dlane a prsty.

Pri hernii diskov bude masáž shiatsu užitočná ako pri liečbe, tak pri prevencii tohto ochorenia. Jeho trvanie je asi 10 relácií, zvyčajne to stačí na dosiahnutie viditeľného výsledku. Ak je to potrebné, po chvíli vykonajte ďalší kurz.

Masáž s ľadom

Ďalšou technikou manuálnej terapie, ktorú odborníci odporúčajú vykonávať prietrže, je masáž ľadom. Jeho podstata spočíva v tom, že pri kombinácii masážnych pohybov a účinku chladu na postihnuté oblasti príznaky prietrže výrazne oslabujú.

Čas vystavenia chladu na jednej časti tela počas kryomasáže neprekračuje 5 minút, ale to je dosť, aby v dôsledku prudkého poklesu teploty v tkanivách začali v nich regeneračné procesy. Terapeutický účinok masáže ľadom s prietržou je účinok na stavce a disky:

 • zvýšenie krvného obehu;
 • začína zlepšenú výživu kyslíkom;
 • zlepšené metabolické a regeneračné procesy;
 • dochádza k anestézii a k ​​zníženiu zápalu a opuchov;
 • toxíny sa odstránia.

Výsledkom je zhojenie povrchových aj hlbokých štruktúr tela. Tento efekt pri masáži ľadom bude ešte výraznejší, ak sa pred zákrokom osprchujete horúcou sprchou alebo si aspoň zahrejete krk pomocou horúcej uteráka.

záver

Masáž herniou stavcových platní je vynikajúci terapeutický, profylaktický a diagnostický nástroj. Akákoľvek liečba bude mať terapeutický účinok, stačí si vybrať tú, ktorá zodpovedá lekárskym indikáciám.

Masáž hernie krčnej a hrudnej chrbtice

Mnoho pacientov sa zaujíma o to, či je možné vykonať kýlu krčnej chrbtice? Táto otázka je oprávnená, pretože prietrž sa nachádza v bezprostrednej blízkosti mozgu a nesprávna expozícia môže túto situáciu zhoršiť..

Manuálny cieľ

Lekári tvrdia, že masáž by mala byť súčasťou komplexnej liečby miechy. Správny typ a odborne vykonaný postup:

 • obnoviť krvný obeh a výživu tkanív;
 • zmierniť svalovú hypertonicitu;
 • zanestetizovat;
 • eliminovať stagnujúce javy;
 • stimulovať vylučovanie metabolitov;
 • zmierniť zápal.

Úspešnosť masáže v tejto oblasti závisí od profesionality masážneho terapeuta. Profesionál nebude uplatňovať tvrdé techniky - krútenie, silné odsadenie, trhnutie. Takéto techniky môžu viesť k zovretej prietrži a vážnym následkom vo forme ochrnutia..

Mäkké manuálne techniky používané bez exacerbácie pomáhajú vyrovnať sa s bolesťou a zlepšujú stav. Na prevenciu progresie patológie a zlepšenie stavu sa používa niekoľko druhov masáží..

Druhy a opis metód

Dôležitým kritériom profesionálneho prístupu je najmä diagnostika celého stavu chrbtice a krčnej oblasti. Na základe inštrumentálneho vyšetrenia (CT, MRI, rádiografia) lekár stanoví závažnosť patológie a dôsledky, ktoré patologický proces viedol k.

Až po vyšetrení môže lekár vyvodiť závery o tom, či je masáž kýly v krčnej chrbtici nevyhnutná, aké sú závažnosti a typ prietrže, a potom zvoliť individuálny typ manuálnej expozície. Odborníci platia:

 • mäkké manuálne techniky;
 • klasický;
 • segmentový reflex;
 • bod;
 • môcť;
 • Švédsky;
 • med a ďalšie.

Zvážte, ako každý z uvedených typov pôsobí pri chorobe.

Manuálna terapia patológie

Kýla krčnej chrbtice sa vyskytuje v patológii celého chrbtice - skoliózy, osteochondrózy. Degeneratívne zmeny v kostnom tkanive stavcov vedú k oslabeniu väzivového aparátu a okolitých chrbtových svalov. Výsledkom je patologická pohyblivosť stavcov, ich premiestnenie a „vytláčanie“ buničitého jadra za vláknitý kruh..

Chiropraktik nepôsobí na samostatnú oblasť, v ktorej sa nachádza herniálny výčnelok, ale na celú chrbticu, čím eliminuje anomálie. Nie je možné vyliečiť chorobu pomocou masážnych techník, a preto, ak manuálny pracovník sľubuje „korigovať“ prietrž, naznačuje to nízku profesionalitu. Za pomoci manuálnych techník môže skúsený stavovec zmierniť stav pacienta, zmierniť závažnosť príznakov a zabrániť progresii patológie..

Mäkké manuálne techniky sú založené na fyziologických pohyboch, ktoré nespôsobujú nepohodlie. Manuálna terapia je zameraná na:

 • odstránenie funkčných blokov - návrat mobility do krčnej chrbtice;
 • zníženie bolesti krčných a hrudných oblastí;
 • odstránenie príčin patológie;
 • znížená závažnosť neurologických symptómov;
 • vplyv na svaly na zmiernenie svalových kŕčov, tónovanie atonických svalov a posilnenie svalového korzetu, ktorý podporuje chrbticu v normálnej polohe.

Okrem manuálnej expozície lekár vyberá špeciálne cvičenia, ktoré pomáhajú posilňovať svalový korzet.

Klasický vzhľad a akupresúra

Pri klasickej masáži sa účinok aplikuje na celú chrbát. Používajú sa povrchové a hĺbkové masážne techniky. Môžete masírovať oblasť krku, oblasť hrudníka, bez toho, aby ste ovplyvnili oblasť herniálneho výčnelku:

 • miesenie a trenie svalov chrbta a krku;
 • použitím vibračnej metódy;
 • napínanie chrbtice.

Na zabezpečenie kĺzania sa na chrbát nanáša masážny olej.

Pre akupresúru sa používa metóda akupresúry - tlak na bioaktívne body so špeciálnym ebonitovým, drevenými alebo kovovými tyčami so zaobleným koncom alebo končekmi prstov. Okrem masážnych účinkov pomáha stimulácia bioaktívnych bodov stimulovať samoliečenie tela a obnovuje štruktúru stavcov..

Body, na ktoré sa pôsobí silou, sa nachádzajú na bočných plochách chrbta krku, kde prechádzajú svaly, a iba dva body sa nachádzajú na spodnej časti lebky a jeden na spodnej časti krčnej chrbtice na atlantickom stavci. Tlak na určité body:

 • normalizovať lymfatickú drenáž;
 • podporovať krvný obeh;
 • normalizovať trofické procesy a výmenu energie.

Pravidelné ošetrenie akupunktúrnych bodov prispieva k rýchlemu obnoveniu funkcií svalov, chrbtice a nervových zakončení v krku.

Pohľad alebo vákuové zobrazenie

V dôsledku skutočnosti, že v dutine plechovky sa vytvára oblasť vzácneho vzduchu, je koža vtiahnutá dovnútra a má vplyv na hlboké vrstvy kože a podkožného tkaniva a na malé cievy obehového a lymfatického systému. Keď sa na tkanivá aplikuje vákuum, vytvorí sa lézia v oblasti, kde je umiestnená plechovka, v ktorej sú biologické tekutiny transportované z hĺbok tkanív do nízkotlakovej zóny. Vytvára sa hematóm, ktorý „zahŕňa“ proces regenerácie.

V dôsledku pôsobenia vákua na steny krvných ciev sa eliminujú stagnujúce procesy: zlepšuje sa cirkulácia lymfy, krvi a intersticiálnej tekutiny. Okrem toho svalové tóny hore, kŕč sa odstráni, svalové bloky zmiznú, obnoví sa elasticita vlákien.

Vďaka masáži plechovky sa toxíny z tela odstraňujú, napríklad „deformované“ červené krvinky, toxíny a metabolické produkty tvorené v zápalovej zóne. V tkanivách sa syntetizujú biologicky aktívne látky - metabolické enzýmy, ktoré urýchľujú intracelulárne biochemické reakcie, stimulujú regeneračné a imunitné procesy. Banky pôsobia na nervové zakončenie, dráždia ich a prispievajú k úľave od bolesti.

Aby sa uľahčil pohyb plechoviek po povrchu chrbta, je mazaný olejom. Hematómy, ktoré sa tvoria v dôsledku masáže, naznačujú prítomnosť stagnujúcich procesov. Maséri tvrdia, že ak sú cievy čisté, nevznikajú hematómy.

Švédske a segmentové reflexné masáže

Švédske masážne techniky sa líšia v tom, že masér robí sériu hladkých pohybov, ktoré zahrievajú svaly a pokožku, a až potom začne hnetieť svaly. Pri tejto technike je minimálne ovplyvnená chrbtica - masér pracuje so svalovým korzetom.

Segmentová reflexná masáž je druh klasiky, ale používa špecifické techniky na diagnostiku stavu konkrétnej oblasti a jej dopadu na normalizáciu stavu. Použité techniky:

 • bodový dopad;
 • shiatsu techniky;
 • periostálna expozícia;
 • účinky spojivového tkaniva.

Široká škála techník poskytuje väčší vplyv na telo ako klasická masáž. Pri masáži používajte med, ľad, múmiu, masážny olej - všetky tieto techniky majú svoje výhody, ale mali by ich vykonávať iba špecialisti.

Medová masáž je založená na „lepení“ rúk, ktoré pomáha čistiť póry a odstraňuje toxíny z tkanív. Prostredníctvom otvorených pórov voľne prenikajú stopové prvky a bioaktívne látky z bunkového medu, dosahujú hlboké vrstvy tkanív a saturujú ich prvkami potrebnými pre výživu..

Pri medovej masáži sa znižuje závažnosť príznakov osteochondrózy, normalizuje sa prísun krvi do patologickej oblasti a lymfatická drenáž, čo prispieva k liečbe zápalu. Jedinou kontraindikáciou tohto typu masáže je alergia na včelárske výrobky..

Vystavenie krku môže mať vážne následky. Existujú kontraindikácie, pri ktorých je masáž zakázaná.

Kontraindikácie masáž krku

Masáž sa nedá vykonať s výrazným herniálnym výstupkom, silnou bolesťou a akútnym zápalom. Liečebná kúra by sa mala absolvovať a masáž by sa mala používať iba počas obdobia odznenia. Okrem toho existujú všeobecné kontraindikácie pre masáže, sú to:

 • narušenie integrity kože, dermatologické choroby;
 • akútne zápalové a infekčné patológie;
 • zhubný proces v tele;
 • krvné ochorenia sprevádzané koagulačnou dysfunkciou;
 • infekčné choroby chrbtice;
 • okamžite po operácii chrbtice alebo po zranení.

Len kvalifikovaný, profesionálny dopad, individuálne vybraný vzhľad a rozvinutý masážny kurz povedú k zlepšeniu stavu a používania mechanizmov samoliečenia..

Je možné masírovať prietrž chrbtice

Miechová kýla je časté ochorenie. Ľudia sa toho snažia rôznymi spôsobmi zbaviť. Preto často vyvstáva otázka: je možné masírovať prietrž chrbtice?

V tomto článku sa dozviete, aké druhy masáží existujú a ako je táto alebo tá technika užitočná..

Kapitola 1. O hernii chrbtice

Štruktúra chrbtice

Ľudská chrbtica pozostáva z tridsiatich troch stavcov, ktoré sú postavené jedna po druhej. Je rozdelená do troch oddelení: hrudník (najmenej mobilný), krčný a bedrový (naj mobilnejší). Samostatne vyberieme krížovú kosť a chvostovú kosť, z ktorých každá pozostáva z piatich stavcov, zlúčených do celej kosti..

Pruh

Medzi stavcami sú medzistavcové platničky pozostávajúce z vláknitého kruhu a želatínového jadra. Náhly pohyb môže spôsobiť deformáciu disku. Ak je vláknitý kruh prasknutý, želatínové jadro sa rozprestiera za ním. Nervové zakončenie v mieche sa zovrie, čo spôsobuje bolesť.

Lekári rozlišujú tri typy kýly:

 1. Kýla krčnej chrbtice. Vyskytuje sa v dvadsiatich percentách prípadov.
 2. Kýla hrudnej chrbtice. Najvzácnejšia z troch foriem prietrže. Vyskytuje sa v piatich percentách prípadov.
 3. Kýla lumbosakrálnej chrbtice. Vyskytuje sa najčastejšie. Prijatých bolo sedemdesiatpäť percent pacientov.

Príčiny prietrže

 • Iné choroby chrbtice, napríklad skolióza, lordóza a osteochondróza. Ak sa nelieči, môže sa na ich pôde vyvinúť prietrž..
 • Poranenie miechy.
 • Nedostatočná výživa medzistavcových platničiek. Na diskoch nie sú žiadne krvné cievy a živia sa pohybom hlbokých svalov chrbta. Ak svaly nedostanú záťaž, zhorší sa výživa medzistavcových platničiek a v dôsledku toho sa ich sila zníži. Slabý disk je zdeformovaný a vyskytuje sa prietrž.

Existujú sekundárne dôvody pre vývoj kýly chrbtice. Tie obsahujú:

 • pohlavie - zistilo sa, že kýla trpí častejšie ako muži;
 • vek a výška;
 • nesprávne držanie tela;
 • sedavý spôsob života;
 • nadváhou;
 • zlé návyky;
 • hypotermia.

Príznaky medzistavcovej prietrže

Zoznam príznakov prietrže chrbtice je rozsiahly. Ich povaha závisí od miesta poškodenia medzistavcových platničiek.

 • Kýla v krčnej oblasti: bolesť hlavy, krku a ramien, hypotenzia, piskot a tinnitus, časté závraty, slabý spánok, problémy so pamäťou, znecitlivenie až k prstom, mravčenie a husacie kožušiny..
 • Kýla na hrudi: nezvratná bolesť na hrudi, v oblasti srdca a medzi lopatkami. Necitlivosť je cítiť v hrudníku. Pacient trpí dýchavičnosťou a má ťažkosti s dýchaním. Takáto prietrž je často zamieňaná s chorobami kardiovaskulárneho systému a skutočné ochorenie sa začína príliš neskoro..
 • Kýla v bedrovej oblasti: bolesť v dolnej časti chrbta, siahajúca po zadku, končatinách, predovšetkým - v dolnej končatine a dolných končatinách. Pohyblivosť lumbosakralu je narušená. Pre pacienta je ťažké sa otočiť. Následne sa v nohách objaví necitlivosť.

Pamätajte: Ak nevyliečite prietrž včas, bude to viesť k ochrnutiu a atrofii..

Kapitola 2. O masáži.

Masáž je účinok na biologicky aktívne body tela pomocou rúk alebo špeciálnych prostriedkov. Masáž pomáha zlepšovať stav pacienta, zvyšuje prietok krvi a uvoľňuje svaly.

kontraindikácie

Aj masáž - zdanlivo neškodná metóda liečby - má svoje kontraindikácie:

 • závažný stav;
 • exacerbácia prietrže;
 • teplota nad 38 ° C;
 • onkologické choroby;
 • hypertenzia;
 • duševné problémy;
 • urolitiáza (nie je povolená na hydromasáž);
 • horúčka;
 • akútne obdobie choroby;
 • tehotenstva;
 • kŕčové žily;
 • kožné ochorenia.

Druhy masáží

Pri stavovcovej prietrži predpisuje lekár tieto typy masáží:

 • klasika (všeobecne);
 • segmentový (masíruje iba postihnuté miesto);
 • bod;
 • vákuum (v nádobách na ľudí);
 • Švédsky;
 • hydromasážne;
 • med.

Klasická masáž

Lekári predpisujú všeobecnú masáž často kvôli jednoduchosti techniky, konečnej účinnosti a účinnosti, čo potvrdzujú aj štatistiky.

Chiropraktici často využívajú klasickú masáž pred premiestnením prietrže, ktorá vznikla v dôsledku vysídlených stavcov. To však problém úplne nevyrieši, preto sa predpisuje v kombinácii s fyzioterapiou.

Techniky používané pri klasickej masáži (hladenie, trenie, miesenie a vibrácie) pomáhajú uvoľňovať svaly chrbta a zmierňujú kŕče..

Pred zákrokom si pacient ľahne na masážny stôl alebo sedí na gauči. Špecialista začína reláciu pomalými hladkými a drhnutými pohybmi dlaňou ruky a následne zvyšuje tlak.

Segmentálna masáž

Tento typ masáže je terapeutický a profylaktický. Je to blízko klasickej, ale ak je v tejto verzii dôraz na postihnutú oblasť a jej prostredie, potom v segmentovej verzii masér pracuje s paravertebrálnou oblasťou.

Referencie. Paravertebrálna oblasť je miesto, kde korene miechy siahajú od chrbtice..

Existujú aj ďalšie rozdiely..

 • Trvanie relácie - maximálne 25 minút.
 • V segmentovej verzii masáže je prístup maséra k pacientovi tela šetrnejší ako v klasickej verzii.
 • Celkový účinok masáže sa zvyšuje v dôsledku interakcie s konkrétnou časťou. Pri klasickej masáži prebieha práca s celým telom.
 • Pri segmentovej masáži sa nepoužívajú gély, masti ani krémy. Bránia terapeutovi v správnej identifikácii pocitov a ovplyvňujú telo pacienta.
 • Nižšia cena. Keďže zdroje na takúto masáž sa míňajú menej, náklady na takúto procedúru budú nižšie.

Pri segmentovej masáži, rovnako ako v klasickej verzii, sa používajú všetky základné techniky. Jedná sa o trenie, hladenie, vibrácie a miesenie. Na dosiahnutie potrebnej odpovede z paravertebrálnej oblasti pacienta môže masér zmeniť silu pohybov.

Segmentálna masáž pomáha zbaviť sa „lumbago“ v dolnej časti chrbta a nôh alebo z celkovej únavy tela. Pacient zlepšuje činnosť kardiovaskulárneho a obehového systému. Má tiež ľahšie dýchanie, menej bolesti pri pohybe a telo začína lepšie bojovať s touto chorobou.

akupresúra

Pri tejto masáži sa dôraz kladie na stlačenie bioaktívnych bodov tela spojených so všetkými oblasťami tela. Keď ich niekto tlačí, cíti bolesť, krehkosť, necitlivosť - a to je normálne. Lokalizáciou, kde sa práve cíti silnejšia bolesť, lekár určí, ktorý orgán je postihnutý.

Časť techník akupresúry je prevzatá z klasických techník: hladenie, vibrácie a trenie. Používajú sa však iné triky: tlak a uchytenie.

tlak

Masér s ukazovákom, prostredníkom a palcom robí krúživé pohyby s rotáciou. Po prvé, pohyby sú pomalé a tlak je slabý. Potom sa stávajú rýchlejšími a silnejšími. Ak pacient ochorie, masážny terapeut buď zmierni tlak, alebo sa zastaví.

zachytenie

Príjem sa vykonáva palcom, ukazovákom a prostredným prstom. Masér chytí miesto, kde sa nachádza bioaktívny bod tela, a miesi ho. Potom vytvára rýchle rotačné pohyby. Pri uchopení pacienta môže postihnuté miesto znecitliviť.

Vákuová masáž

Vákuová masáž je staroveký typ masáže, ktorý používali naši predkovia. Táto technika získala v našej krajine druhý život. Inak je táto metóda známa ako „bankovanie“.

Naučte sa, ako vykonávať masáže chrbta, typov a funkcií, z článku - „Môže masáž chrbta“.

Počas procedúry vákuovej masáže sa používajú špeciálne plechovky. Mäkké tkanivá sa vo vnútri „absorbujú“ a plechovky sa pohybujú pozdĺž celého chrbta. Vďaka tejto metóde je možné masírovať povrchové aj hlboké telesné tkanivá..

Po tejto masáži pacient zvyšuje a zlepšuje tak lymfatickú drenáž, ako aj krvný obeh v tkanivách.

Najlepšie je kombinovať konzervované a klasické možnosti masáže - takže účinnosť procedúr sa zvýši a stav pacienta sa zlepší oveľa rýchlejšie.

Švédska masáž

Švédska masáž - technika podobná klasickej masáži. Pri švédskej masáži je však zahrievanie svalov a kĺbov intenzívnejšie a dôkladnejšie, čo pomáha obnoviť pružnosť kĺbov, uvoľniť svaly a zlepšiť prietok krvi..

Tento typ obsahuje súbor nasledujúcich techník:

 1. Hladiť. Ľahké a mäkké „kĺzavé“ pohyby. Zamerané na zahrievanie a zvýšenie svalovej citlivosti.
 2. Miesenie. Ruky masážneho terapeuta sa úhľadne, ale aktívne pohybujú.
 3. Po rozotrení. Opatrný kruhový pohyb s dlaňou. Brúsenie hlbokých vrstiev. Jazvy zmiznú, prietok krvi sa vráti do normálu.
 4. Búchanie a vibrácie. Jerky a krátke pohyby. Táto technika sa dá vykonať prstami, rebrom, päsťou alebo zloženými dlaňami..

hydromasážne

Pacient sa umiestni do teplého kúpeľa a masíruje sa v dôsledku smerovaných prúdov vody. Výhody hydromasáže sú v zlepšení krvného obehu a metabolizmu. Pacient tiež normalizuje pohyblivosť kĺbov a motorické funkcie po rýchlejšom zotavení prietrže.

Vodné trysky sa používajú v spojení so vzdušnými prúdmi. Takto sa získa kombinácia vzduchu a hydromasáže, ktorá kombinuje výhody oboch typov.

Medová masáž

O výhodách medovej masáže písali dokonca aj starodávni liečitelia a liečitelia. Normalizuje prietok krvi, uľahčuje priechod vitamínov a minerálov do hlbokých a povrchových tkanív a zlepšuje fungovanie vnútorných orgánov..

Samotná masáž sa vykonáva jednoducho. Môže sa to robiť doma, ale bolo by lepšie, keby to urobil špecialista..

Na začiatku masážny terapeut „zahreje“ pokožku ľahkými pohybmi, potom si položí med na dlane a ľahko pohladí spodnú časť krku, spodnú časť chrbta, boky, nohy a horné brucho. Na nejakú dobu by mal byť med ponechaný na pokožke. O niečo neskôr masér pritlačí ruky na problémovú oblasť, akoby ich „prilepil“ na pokožku pacienta. Rýchlym masážnym pohybom pod tlakom ich začína trhať z kože. Intenzita sa postupne zvyšuje.

Pamätajte: Ak ste alergický na med, tomuto typu masáže sa najlepšie vyhnete..

Prevencia chorôb

Aby ste zabránili recidíve prietrže, mali by ste dodržiavať niekoľko odporúčaní zameraných na posilnenie chrbtice a úplné obnovenie funkcií pohybového aparátu..

 1. Fyzioterapeutické cvičenia pomôžu posilniť kostrové svaly. Je lepšie to robiť každý deň, aby ste zlepšili svoju pohodu a mobilitu..
 2. Primerané zaťaženie chrbtice. Je potrebné venovať zvýšenú pozornosť držbe tela a rozloženiu záťaže..
 3. Správna výživa. Je potrebné sledovať metabolizmus a jesť, aby telo dostalo dostatočné množstvo vitamínov a minerálov.
 4. Zdravý životný štýl - ak trpíte, oplatí sa zbaviť zlých návykov.
 5. Vyvarujte sa nadmernej hmotnosti - zaťažuje chrbticu ťažko.
 6. Ísť plávať. Lekári odporúčajú tento šport na prvom mieste. Plávanie zlepšuje zdravie ľudí a posilňuje chrbticu. Lekári odporúčajú plávať na chrbte.

Masáž je považovaná za najlepšie riešenie pre boj proti kýle chrbtice. Posilňuje krvné cievy, zlepšuje prietok krvi a celkový stav pacienta a tiež zmierňuje zápal. Ak kombinujete masáž s inými metódami konzervatívnej liečby, zotavenie príde oveľa rýchlejšie.

Medzistavcové prietrže - kliniky v Moskve

Vyberte si spomedzi najlepších kliník podľa recenzií a najlepšej ceny a dohodnite si stretnutie

Masáž hernie krčnej chrbtice

Komplexné ošetrenie nebezpečného vyčnievania disku zahŕňa povinnú masáž prietrže krčnej chrbtice. Na zmiernenie napätia vo svaloch, naťahovanie postihnutého segmentu, minimalizovanie tlaku na nervové zakončenie miechy a zlepšenie krvného obehu v chrbtici a mozgu je nevyhnutný zásah masážneho terapeuta. Vzhľadom na to, že patológia ovplyvňuje krvný obeh a nachádza sa v blízkosti mozgu, je potrebná chirurgická alebo nechirurgická liečba, v dôsledku ktorej sa vykonávajú rôzne masážne metódy..

Potrebu tohto postupu môže určiť iba ošetrujúci lekár. Aby sa vylúčila patológia, je samoliečba prísne zakázaná. Príčinou vertebrálnej kýly môže byť vzpieranie alebo zranenie osôb. Patológia je sprevádzaná závratmi, hučaním v ušiach, bolesťou v rôznych častiach chrbta, silnými bolesťami hlavy, existujú prípady vymiznutia citlivosti niektorých častí tela..

Masážne techniky

Masážna technika je zvolená na základe hlavných kritérií. Nemali by byť ostré, skrútené pohyby, iba progresívne a hladké. Nemôžete sa dotknúť chorej časti chrbtice a hlbokých svalov, všetko by malo byť zamerané na uvoľnenie povrchových svalov. Medzi druhy a metódy masáže krčnej prietrže patria:

 • Klasická masáž sa vykonáva v kurzoch od 15 do 50 minút každý druhý deň a len so zmiernenými príznakmi;
 • Akupresúra postihuje určité oblasti, pretože na ne pôsobí nátlak;
 • Baňová masáž eliminuje preťaženie, zlepšuje krvný obeh, dokonale uvoľňuje svaly, urýchľuje odstraňovanie toxínov z zapálenej oblasti, zmierňuje bolesť chrbtice;
 • Medová masáž sa vykonáva pomocou medu a pôsobí na nervové zakončenie miechy;
 • Švédska masáž, jedna z odrôd klasickej masáže;
 • Masáž ľadom, zmierňuje bolesť a opuch v oblasti vertebrálnych lézií.

Pri správnom postupe sa po 10 reláciách zlepšuje pohoda, znižuje sa bolesť a nepohodlie zmizne.

Druhy masáží

Klasická a švédska masáž začína hladením a trením pozdĺž a cez chrbát postupným zrýchlením pohybov na zahriatie svalov. V tomto prípade nie je postihnutá chrbtica. Potom striedavo uchopia a jemne stlačia pokožku, poplácajú sa po chrbte a poklepávajú prstami, čím vytvárajú mierne vibrácie, začínajúc od spodnej časti chrbta a postupne sa dostávajú k krku..

Takéto pohyby vedú k zrýchleniu metabolických procesov, k zlepšeniu krvného obehu a kontrakcie svalov a k odstráneniu toxínov z chorých oblastí chrbta. Končí ľahkou relaxačnou masážou..

Pri masáži plechoviek je chrbát pred začiatkom procedúry namazaný špeciálnym masážnym olejom, aby sa plechovky dobre kĺzali. Nádoby sú vopred ošetrené alkoholovým plameňom a sú inštalované bez ovplyvnenia postihnutej oblasti a chrbtice ako celku.

Koža vo vákuu je absorbovaná približne 2 mm. Počas procedúry je cítiť teplo alebo mierne pálenie. Po 15 minútach sa plechovky odstránia ľahkým stlačením kože. Tento postup vyvoláva vynikajúci prietok krvi, stimuluje fungovanie imunitných buniek a zlepšuje metabolický proces v tele..

Med pri masáži sa používa ako lepkavý prvok. Nanáša sa na chrbát tenkou vrstvou, lepšie je miešať s olivovým olejom. Pri ľahkých pohyboch sa masírujú po celom povrchu chrbta masáže a priľnavosť. Preto sú kožné receptory exponované, aby pomohli zmierniť neurologické príznaky..

Ľadová masáž je veľmi jednoduchý a efektívny postup. Predtým, ako začne, musíte si na krk a späť položiť handričku alebo uterák namočený v horúcej vode, kým úplne nevychladne. Potom sa odoberie bublina alebo vrece naplnené kockami ľadu a vykonáva sa krúživými pohybmi v krku a bodmi bolesti po dobu 5 až 6 minút. Na konci je chrbát opäť pokrytý teplým uterákom. Tepelný obklad zlepšuje krvný obeh a uvoľňuje napäté svaly. Ľad zmierňuje bolesť a opuch.

kontraindikácie

Pred predpísaním masáže vykonáva ošetrujúci lekár úplné vyšetrenie a tento postup vylučuje v nasledujúcich prípadoch:

 • Pri zvýšenej teplote horúčka a SARS;
 • S chorobami kardiovaskulárneho systému;
 • S onkologickými a dermatologickými chorobami alebo so sklonom k ​​nim;
 • S dyspepsiou a poruchami čriev;
 • S osteomyelitídou a problémami s kostným tkanivom;
 • S vyrážkou a vredmi.

Masáž krčnej chrbtice intervertebrálnou prietržou je možná iba v počiatočnom štádiu vývoja a iba pri profylaxii ako doplnku ku komplexu liečby. Je prísne zakázané samoliečiť alebo používať metódy tradičnej medicíny, ktoré ponúkajú opravu poškodeného stavca.

S patológiou chrbtice môže neodborná masáž doma vážne poškodiť, pretože skúsený špecialista pozná problém a môže vylúčiť niektoré techniky a pohyby..

Ošetrujúci lekár v prípade patológie spolu s liekmi a masážou predpíše súbor cvičení, ktoré pomôžu obnoviť pohyb. Každá procedúra sa vyvíja postupne, pod prísnym dohľadom na blaho pacienta. V období pooperačnej rehabilitácie je tiež predpísaná fyzioterapia masážou. Najlepšie však nie je objaviť sa choroba. Pre prevenciu je potrebné neustále cvičiť, aby sa posilnili chrbty, pohybovali sa viac a ak je to možné, vykonala sa všeobecná wellness masáž.

Odporúčam vám prečítať si ďalšie články na túto tému

Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

Lekár je manuálny terapeut, ortopedický traumatológ, ozónový terapeut. Metódy expozície: osteopatia, postizometrická relaxácia, intraartikulárne injekcie, mäkká manuálna technika, masáž hlbokých tkanív, analgetická technika, kranioterapia, akupunktúra, intraartikulárne podávanie liekov..

Je možné počas tehotenstva robiť masáž chrbta??

Prečítajte Si O Druhy Kýl

23. novembra 2016, 14:59 0 6,389Kombinácia liekov a liečby rakoviny žalúdka pomocou ľudových liekov je známa veľa príkladov pozitívnych výsledkov. S pomocou liečivých tinktúr a odvarov lastovičiek, hemlockov, aloe, koreňov lopúch alebo kalamárov, propolis, ASD:
Otázka od Violetty Menshovej:Povedz mi, je možné liečiť fibroidy maternice pomocou propolisu? Snažil som sa to mnohokrát, ale nebol tam žiadny výsledok.
Lekári odporúčajú denné cvičenia fyzioterapeutických cvičení, aby zmiernili ťahanie, bolesť, bolesť v dolnej časti chrbta. Pravidelný tréning nielen eliminuje nepohodlie, ale tiež posilňuje chrbtové svaly, zlepšuje držanie tela.