loader

Hlavná

Hlava

Masážna technika prietrže krčnej chrbtice

Je možné masírovať herniou krčnej chrbtice? Táto otázka sa obáva mnohých pacientov. Toto ochorenie je v našej dobe bežným problémom. Sedavý spôsob života, zranenia a nadmerné zaťaženie chrbtice prispievajú k porušovaniu nervových koreňov a tvorbe krčnej prietrže. Ťažká bolesť chrbta robí každodenný život nepríjemným.

Masáž hernie krčnej chrbtice

Liečba kýly chrbtice je takmer rovnaká bez ohľadu na to, v ktorom oddelení sa vytvorila. Pacientovi sa pripisujú protizápalové lieky a lieky proti bolesti. Na zlepšenie terapeutického účinku sa predpisuje fyzioterapia. Masáž herniou krku sa môže uskutočniť po konzultácii s lekárom a pri zohľadnení všetkých indikácií a kontraindikácií.

Všeobecné informácie

Len skúsený odborník môže predpísať masáž krku po absolvovaní lekárskeho vyšetrenia a konzultácii s lekármi. Z dôvodu účinnosti by sa mala kombinovať s liekom a inou fyzioterapiou. Masáž by mala robiť odborník, aby sa nezhoršil klinický obraz a nespôsobilo sa ani ďalšie poškodenie nervov. Pri výbere postupu by sa mali zvážiť nasledujúce vlastnosti:

 • postup by mal zahŕňať hladké a presné pohyby, ktoré podporujú svalovú relaxáciu;
 • vylúčiť náhle pohyby, rotáciu. Môže to poškodiť medzistavcové platničky;
 • s niektorými typmi hernií, s určitou veľkosťou a stupňom vývoja je masáž kontraindikovaná.

Ak je technika postupu zvolená správne a sú zohľadnené všetky klady a zápory, tak už po prvých zasadnutiach dôjde k značnému zlepšeniu. Telo sa uvoľní, kvôli natiahnutiu chrbtice pacienta, bolesť prestane mučiť. V krčnej chrbtici je kŕč a napätie, zlepší sa pohoda a nálada. Ak sa manipulačná technika nedodržiava, pritlačené disky vyvinú väčší tlak na chrbticu a príznaky sa zhoršia..

Indikácie a kontraindikácie

Masáž krčnou prietržou môže znížiť bolesť, znížiť svalovú hypertonicitu. V poškodenej oblasti sa zlepšuje krvný obeh. Ďalej sa ďalej znižuje riziko vzniku komplikácií, chirurgického zákroku alebo prechodu choroby do chronickej formy. V postihnutej oblasti sú procesy obnovy urýchlené.

Kontraindikácie zahŕňajú silnú bolesť krku, akútne obdobie ochorenia. Prítomnosť nádorov alebo infekčných procesov v tele, hypertenzia. Počas tehotenstva je zakázané masírovať. Teplota a vážny celkový stav pacienta sú kontraindikáciou pre manipuláciu.

Druhy masáží prietrže krčnej chrbtice

Existuje mnoho druhov masáží na prietrž krčnej chrbtice. Niektoré z navrhovaných účinkov na povrchové svaly, niektoré na hĺbku. Pri masáži povrchových svalov sa pacient cíti uvoľnený, napätie odchádza, uvoľňujú sa rozštiepené korene nervov. Pri ovplyvňovaní hlbokých chrbtových svalov sa aktivuje výživa v kostnom tkanive, obnovujú sa regeneračné procesy, prietrž vymizne. V každom prípade sa maximálny účinok dosiahne komplexnou liečbou v kombinácii s týmito metódami:

 • rehabilitácia;
 • rehabilitácia;
 • lieková terapia.

Bežné typy masáží krčnej prietrže zahŕňajú klasickú, akupresúrnu, relaxačnú masáž, techniku ​​Shiatsu. Na internete je veľa tematických videí, kde presne opisujú a ukazujú techniku ​​postupu, správne pohyby. Môžete dokonca viesť stretnutia doma. Hlavné je overiť skúsenosť odborníka.

Švédska masáž

Táto technika nie je známa už viac ako storočie. Je založená na technikách hladenia, odierania a miesenia. V tomto prípade je účinok na chrbticu minimalizovaný. Cieľom tejto techniky je ovplyvniť neurovaskulárne zväzky a nervové zakončenie. Masáž je jemná, bez toho, aby to zaťažovalo srdce.

Manipuláciu musíte urobiť ohnutými prstami. Ľahké údery uvoľňujú svaly. Takéto pohyby pomáhajú starostlivo cvičiť všetky svaly bez zaťaženia tela. Ruky by sa mali pohybovať od stredu k okraju.

akupresúra

Táto technika má orientálne korene. Spočíva v špecifickom bodovom účinku na postihnuté oblasti. Najbežnejšou masážou je Shiatsu. Táto metóda je súčasťou neuromuskulárnej liečby..

Pri masáži môžete zásadne ovplyvniť prietržnú kýlu. Sila lisovania na rôznych miestach sa môže meniť. Stlačte prsty alebo lakte. Manipulácia sa vyznačuje nielen bolesťou, ale aj účinnosťou.

klasický

Najbežnejšia masáž, ktorá zlepšuje celkový stav pacienta, uvoľňuje svalový korzet a zvyšuje emocionálnu náladu. Procedúru začnite ľahkým trením a hladením. Po úplnom zahriatí svalov sa pri lokalizácii patologického procesu vykonáva masáž bodovo. Počas manipulácie sa ruky neodtrhávajú od chrbtice a zmyselné hlboké pohyby sa mierne oneskorujú hlbokým tlakom..

V dôsledku zlepšenia lymfatického odtoku sa opuchy tkanív znižujú. Popri tom mizne napätie svalov krčnej chrbtice, znižuje sa syndróm bolesti a zvyšuje sa pohyblivosť kĺbov. V tkanivách sa stabilizujú procesy výživy a regenerácie. Svalový tonus sa zvyšuje alebo znižuje v závislosti od hĺbky tlaku..

Ľad v masážnej praxi

Je možné masírovať krčnou patológiou chrbtice pomocou ľadu. Je to vynikajúci nástroj na zmiernenie bolesti. Pri zovretej prietrži, kde je v tkanivách zápal, má ľad analgetický a anestetický účinok. Toto je možné zaznamenať pri masáži doma..

Technika na vykonávanie masáže v medzistavcovej prietrži krčnej chrbtice

Dôvera je striktne špecialistom po konzultácii s stavovcom. Pacient by mal byť v pohodlnej polohe. Pri masáži krku leží telo na bruchu, ruky pod tvárou. Môžete tiež sedieť a opierať sa o masážny stôl. Vykonajte najpresnejšie a jemné pohyby bez ostrého tlaku, skrútenia atď..

Masáž pomocou medziobratlovej kýly bedrovej a krčnej chrbtice

Medzistavcová hernia je nepriaznivým výsledkom osteochondrózy rôznych častí chrbtice. Ľudia, ktorí sa stretli s touto chorobou, zriedkavo vedú sedavý spôsob života - na vytvorenie prietrže je nevyhnutná nadmerná záťaž na chrbte. Preto je choroba náchylnejšia na mužov, navyše sa podieľa na aktívnej alebo fyzickej práci. Často majú problémy s zotavením sa z takejto choroby, pretože návrat k každodennej práci znižuje úsilie lekárov na nulu.

Liečba kýly medzistavcových platničiek teraz dosiahla novú úroveň - na ich odstránenie boli vytvorené malé operácie. Ich použitie skrátilo trvanie choroby, pretože počas zákroku nedošlo k významnému poškodeniu chrbtových svalov. To však spôsobilo nové problémy - všetky problémy s rehabilitáciou spadli na plecia pacienta. Výsledok uzdravenia vo veľkej miere závisí od jeho vedomia a túžby liečiť sa..

Rýchly návrat do práce vedie k nedbanlivosti - bolesť v chrbte prestáva obťažovať. A v tomto prípade sa vôbec necítim na fyzioterapiu. Preto by sa títo pacienti mali rozhodnúť pre masáž - je ideálna na regeneráciu. A vždy môžete prideliť čas počas týždňa na niekoľko relácií.

Ochorenie málokedy ohrozuje život, ale vždy to ostro zhoršuje jeho kvalitu - neustála bolesť narúša robiť absolútne všetko.

Herniatický disk

Najbežnejším výskytom tohto ochorenia je bedrová chrbtica. Je to kvôli značnému zaťaženiu tohto segmentu - takmer celá hmota tela tlačí na jeho stavce. Komplikácia sa zvyčajne týka mužov mladého a zrelého veku, pretože medzi nimi je veľa ľudí zapojených do tvrdej práce.

Lekári s menšou pravdepodobnosťou narazia na cervikálnu léziu - prietrž v tomto segmente je vždy výsledkom zranenia. Ale poškodenie medzistavcových platničiek v tomto segmente je často život ohrozujúce - miecha je príliš blízko. Aj jeho krátkodobá kompresia môže spôsobiť, že osoba bude zdravotne postihnutá. Kýla sa v bedrovej a krčnej chrbtici vytvára prietrž podľa všeobecných zásad:

 1. Je založená na nadmernom tlaku na medzistavcové platničky, na ktorých už sú malé praskliny..
 2. Chrupavka neznesie zvyšujúce sa zaťaženie, ktoré vedie k „vytláčaniu“ jeho vnútornej časti (jadra) dozadu alebo zo strany..
 3. Pretože nie je dostatok miesta na šírenie tohto výčnelku, začne vyvíjať tlak na okolité tkanivá a nervové korene. Toto je charakteristické pre bedrovú časť, kde hlavným príznakom je bolestivá „bolesť chrbta“ v zadku a nohách..
 4. V cervikálnej oblasti je proces oveľa komplikovanejší - prietrž sa pritláča na hornú časť miechy. V tejto časti prechádzajú nervovými cestami zodpovednými za činnosť celého organizmu.

Akákoľvek kýla v priebehu času je obklopená jazvovým tkanivom, takže včasná návšteva lekára zaručuje priaznivý výsledok operácie..

Liečba a regenerácia

Odstránenie prietrže v našej dobe sa stalo veľmi dostupným - operácie sa môžu uskutočňovať na klinike. Ak máte potrebné vybavenie a dostatočné skúsenosti lekára, môže pacient ísť hneď nasledujúci deň domov. Toto sa umožnilo pomocou techniky nepriameho zásahu. Súčasne sa na koži urobia rezy kože a prietrž sa odstráni pomocou priľahlých nástrojov pod kontrolou videokamery pomocou kýly..

Použitie týchto operácií umožnilo skrátiť čas a objem opatrení na obnovu, ktoré predtým trvali najmenej šesť mesiacov. Postoj k nim sa však ešte sprísnil - ak dôjde k recesii prietrže, bude dokonca ťažké odstrániť ju „veľkú“ operáciu. Preto by mal pacient začať rehabilitáciu na ďalšie tri mesiace výberom vhodných metód:

 • Masáž chrbtovou kýlou je možné aplikovať dva týždne po operácii. Ovplyvňuje rastové procesy nových tkanív, pretože zlepšuje krvný obeh v oblastiach priľahlých k pokožke. Zvyšuje tiež tón dlhých svalov chrbta, ktoré zaisťujú stabilizáciu krčných a bedrových ohybov.
 • Užitočné budú rušivé a otepľovacie postupy v oblasti postihnutých oblastí. Aplikácia teplého parafínu alebo bahna má analgetický účinok.
 • Elektroforéza umožňuje vstrekovanie liekov proti bolesti a vitamínov priamo do oblasti poškodeného krčka alebo bedrovej platničky..
 • Cvičenia fyzioterapie sa používajú v záverečnej fáze - posilňuje svalový rámec chrbta. Súbor cvičení je možné vykonať aj po ukončení rehabilitácie - to ochráni pred náhlym návratom choroby.

V prípade kvalitných postupov by ste sa mali obrátiť iba na zdravotnícke zariadenia - súkromné ​​izby nie vždy spĺňajú potrebné požiadavky.

Masáž medziobratlovou kýlou

Táto metóda je rozšírená, pretože má jednu výhodu - prístupnosť. Iné postupy vyžadujú vybavenie, ktoré nie je dostupné vo všetkých nemocniciach. Masážne služby sa teraz dajú získať aj doma. Hlavnou vecou je zaistiť, aby sa okamžite pocítila kompetencia odborníka - nekvalitná masáž s kýlou chrbtice.

Ak počas exacerbácie medzistavcovej prietrže používate masáž, môžete zhoršiť stav pacienta. Tento postup sa častejšie používa ako regeneračná technika, existujú však ďalšie náznaky jeho použitia:

 1. Pri malých kýlach sú operácie často nepraktické, preto sa masáž používa ako rozptyľujúca technika. To vám umožní uvoľniť chrbtové svaly a znížiť tlak na nervové kmene.
 2. Recidácia prietrže nie je vždy spôsobilá na úplné odstránenie, ale syndróm bolesti pretrváva. Niektoré metódy majú rušivý účinok, ktorý spôsobuje úľavu u pacientov.
 3. Pre prevenciu je možné masírovať bez exacerbácie.

Masáž hernie krčnej chrbtice

Zotavenie sa z tohto zranenia si vyžaduje trpezlivosť, pretože je potrebné posilniť kĺby medzi stavcami. Ak sa tento cieľ nedosiahne, môže sa ponechať nestabilita, čo vedie k subluxáciám v medziobratlovom spojení. Oblasť krku obsahuje málo svalov, takže tento segment vyžaduje jemné masážne techniky:

 • Techniky reflexov segmentov sú pre tento segment ideálne. Umožňujú masážnym pohybom pôsobiť špecificky na oblasť poškodeného disku. V tomto prípade sa na poškodenú oblasť nevytvára nadmerný tlak, pretože všetky manipulácie majú povahu hladenia.
 • Akupunktúra sa vzťahuje aj na masáž, hoci má svoje vlastné vlastnosti. Do oblasti nervového koreňa sa vkladá špeciálna ihla, ktorá vám umožňuje blokovať impulzy bolesti. Tento postup sa odporúča pri ťažkostiach..
 • Použitie lekárskych plechoviek je možné už krátko po operácii. Nevytvárajú mechanické zaťaženie krku, takže by ste sa nemali báť komplikácií. Vytvorením efektu nasávania zlepšujú krvný obeh v tkanivách v mieste aplikácie.

Všetky postupy musí vykonávať špecialista, ktorý má odborné osvedčenie. Pretože pre bežného človeka je ťažké rozlíšiť falošné, mali by ste využívať služby certifikovaného lekárskeho strediska. Pri výbere inštitúcie je lepšie spoliehať sa na názor priateľov, ktorí využili jej služby a dosiahli pozitívny výsledok.

Masáž bedrovej prietrže

Táto chrbtica je najsilnejšia a odolná a je tiež obklopená významnou kostrou svalov. Nemali by ste si však vyberať intenzívne techniky a sily - po zranení je spodná časť chrbta stále veľmi slabá. Preto sa zastavujú pri postupoch, ktoré majú „mäkký“ účinok a zlepšujú krvný obeh:

 • Akupunktúra tu našla uplatnenie, pretože po operácii často existujú nepríjemné pocity. Ich eliminácia umožňuje človeku začať aktívny život bez bolesti skôr..
 • Celková masáž sa vykonáva po celej oblasti chrbta, čo zaisťuje rovnomerné rozloženie záťaže. Svalové napätie je eliminované - chrbtica má správnu a fyziologickú polohu.
 • Otepľovacie techniky zahŕňajú trenie, ako aj používanie rôznych mastí proti bolesti. Ich súčasná kombinácia zlepšuje prietok krvi v povrchových cievach, čo eliminuje opuchy tkanív po operácii.

Postupy vykonávané v bedrovej oblasti sa musia vykonávať v polohe na chrbte. Táto poloha (spolu s ortopedickým stolom) umožňuje uvoľniť svaly dolnej časti chrbta, ktoré sú napäté v dôsledku podráždenia nervových koreňov. Napriek „viditeľnému“ zlepšeniu by sa od maséra nemalo vyžadovať, aby posilnil hnetacie pohyby..

Je to funkčný pokoj, ktorý poskytuje rýchle uzdravenie - pre vývoj už potrebujete fyzioterapeutické cvičenia.

Príznaky a liečba kýly krčnej chrbtice: je možné urobiť bez chirurgického zákroku liekmi, gymnastikou, masážou?

Disková hernia krčnej chrbtice je zanedbávanou formou degenerácie krčných medzistavcových segmentov, ktorá bola komplikovaná premiestnením pulpózneho jadra disku tým, že presahovala anatomické hranice. Ochorenie je charakterizované závažnými neurologickými a reflexnými prejavmi, vrátane mozgového typu. To sa vysvetľuje skutočnosťou, že v tejto časti sa hrebeň spája s hlavou a miecha prechádza do hlavy a tu sa koncentruje hustá neurovaskulárna sieť. Patologický proces je hlavne komplikáciou dlhodobej osteochondrózy SHO, ktorej príznaky sa dlhodobo ignorujú.

MRI krčnej chrbtice.

Pred sto rokmi patrila v oblasti videnia neurológov patológia s takouto závažnou lokalizáciou do kategórie ojedinelých prípadov, a to hlavne o staršie osoby. Dnes je krčná medzistavcová prietrž jednou z najbežnejších diagnóz všetkých možných problémov s chrbticou. Teraz sa to, bohužiaľ, príliš často týka zdatnej populácie. Diagnóza „krčnej kýly chrbtice“ prevažuje u ľudí vo veku 20 - 55 rokov. Miera výskytu u mužov a žien je približne rovnaká: 52% pacientov sú muži, 48% ženy.

Cervikálna hernia ako celok v štruktúre všetkých chorôb ľudského tela zaujíma 5. miesto v počte hospitalizácií, 3. miesto v potrebe chirurgickej liečby. Podľa údajov z autoritatívnych zdrojov najmenej 20% ľudí s herniami pri lokalizácii krčka maternice trpí závažnými stavovými neurologickými poruchami, ktoré často vedú k invalidite. Vyskytuje sa približne 35% až 40% chronickej bolesti, vďaka ktorej pacienti žijú v neustálom a emocionálnom strese.

Rizikovú skupinu tvoria ľudia trpiaci systémovými chorobami spojivového tkaniva, obezitou a rôznymi metabolickými poruchami, diabetes mellitus, ortopedické patológie. Profesionálni športovci, administratívni pracovníci, učitelia, obrábacie stroje, krajčírky, kreslíri a iné osoby, ktoré majú krčný región po dlhú dobu v imobilizovanej polohe alebo vykonávajú jednotné monotónne pohyby, sú vysoko citlivé na premiestnenie fragmentu disku v SHO.

Čo je kýla krčnej chrbtice

Aká je podstata diagnózy? Pri lokálnych patologických zmenách v medzistavcovej platničke, ktoré viedli k prolapsu buničitého jadra, ku ktorým došlo v dôsledku narušenej integrity vláknitého prstenca disku. Procesu tvorby hernie predchádza prebiehajúca degeneratívna-dystrofická patogenéza v konkrétnom segmente stavovcov. Pozrime sa však na to, ako sa v skutočnosti všetko deje, aby bolo jasnejšie. Postupne pristupujte k hlavnej veci, počnúc krátkym výletom do anatómie.

 • Medzistavcové platničky v krčnej mieche sú iba 5 a stavce - 7. Sú umiestnené medzi každým po sebe idúcim párom stavcov a navzájom ich spájajú. Medzi 1 a 2 stavcami (Atlas a Axis) nie je disk prirodzene zabezpečený, nie je. K patológii teda môže dôjsť na úrovniach ako C2-C3, C3-C4, C4-C5, C5-C6, C6-C7. Najčastejšie sa vyvíja v segmentoch C5-C6 a C6-C7.
 • Každý diskový prvok sa skladá zo želé podobnej látky (buničité jadro), ktorá je uzavretá v kruhovom vláknitom okraji (vláknitý prstenec). Disk vykonáva funkciu odpisovania, absorbuje a spláca údermi do chrbtice, otras mozgu v čase fyzickej aktivity osoby. Spolu s ďalšími konštrukčnými prvkami poskytuje vrchole hrebeňa potrebný potenciál mobility a flexibility..
 • Hlavné zloženie disku predstavuje voda (80%) a kolagénové vlákna (15%) ponorené do matrice proteoglykánov. Kolagén dodáva disku elasticitu a zachováva si proteoglykány (kyselina hyalurónová). A proteoglykány sú zodpovedné za priťahovanie, kontrolu rovnováhy vody a vytváranie potrebného intradiskálneho tlaku. Normálny pomer všetkých uvedených štruktúrnych látok je možný iba pri dobrom metabolizme na úrovni stavcov a pri plnom dodaní živín k nim..
 • Štruktúra disku sa tiež vyznačuje avaskularitou alebo absenciou vlastnej obehovej siete. Preto sa jeho výživa dodáva výlučne v dôsledku krvných ciev susedných stavcov, ktoré vstupujú cez okrajovú uzatváraciu platňu. Pri určitej úrovni stavcov od C2 do C7 môže byť inhibovaný krvný obeh a metabolizmus. Napríklad v dôsledku neustáleho fyzického preťaženia alebo sedavého životného štýlu, pravdepodobne s obezitou, autoimunitnými patológiami alebo po miestnom zranení. V dôsledku toho sa vyvíja osteochondróza.
 • Pretože osteochondróza v stavovcoch znižuje prietok krvi a permeabilita okrajovej doštičky (skleróza) je narušená, dôležité metabolity sa neprenášajú na disk, ako sme povedali, v správnych množstvách. To vedie k postupnému znižovaniu špecifického obsahu tekutín vo vláknitých a buničitých tkanivách, to znamená k strate ich hlavnej zložky - vody. Dehydratácia slúži ako stimul na riedenie, vyrovnávanie a ťahanie medzistavcovej podložky.
 • Potom sa na degenerovanom krúžku zvnútra objavia praskliny, zatiaľ čo jadro buničiny zmení svoju obvyklú polohu. Želé podobná látka klesá a pohybuje sa do chybnej časti prstenca. V dôsledku toho sa vytvorí deformácia disku v určitom smere, vyčnievajúca za hranice stavcov..
 • Krčka sa najskôr objaví mierne, ale kým sa prstenec nezlomí, kýla sa nevytvorí. Toto rané štádium sa nazýva vyčnievanie. Akonáhle je výčnelok diagnostikovaný, znamená to, že všetky predpoklady a priaznivé podmienky pre vzhľad kýly sú už vytvorené. Ak sa procesy degenerácie v štádiu prietrže nezastavia včas, vláknitý kruh sa naďalej zrúti. Jadro je stále viac a viac rozmiestnené na periférii, má kompresiu v slabej oblasti prstenca.

Kýla a kakaové osteofyty.

Nakoniec dôjde k roztrhnutiu prstencovej štruktúry, pričom fragment želé chrupavky vypadne cez vytvorenú medzeru. Otvorený prolaps časti buničitého jadra do medzistavcového priestoru cez periférny priechodný otvor a je prietržom krčnej chrbtice.

Druhy a štádiá medzistavcových prietrží v krku

Povedali sme, že disky môžu byť v stave kýly a skutočnej kýly. V štádiu výčnelku v cervikálnej oblasti sa chrupavková vrstva považuje za malú až 0,2 cm a zodpovedá štádiu 1 patológie. Vypukliny väčšie ako 0,2 cm sú klasifikované ako stredné a veľké veľkosti (2, 3, 4 lyžice). Preto uvádzame presnejší popis každej fázy.

 • Fáza 1 - integrita disku je zachovaná, veľkosť vydutia až 2 mm vrátane.
 • Etapa 2 - stredná závažnosť, narušená integrita vláknitého prstenca, výčnelok sa zvýši z 2 mm na 4 mm.
 • Etapa 3 - tvrdý stupeň, krúžok je roztrhaný, diskový posun je silný, rovná sa 4-6 mm.
 • Etapa 4 (extrúzia alebo sekvestrácia) - kriticky závažný stupeň deformácie, ktorá môže v každom okamihu viesť k sekvestrácii. Veľkosť prietrže v tejto fáze je> 6 mm, môže dosiahnuť až 8 mm alebo viac.

Sekvestrácia je nebezpečná forma choroby, keď dôjde k úplnému oddeleniu previsnutej časti chrupavky od disku s kúskom mŕtvej chrupavky, ktorá sa dostane do priestoru stavcov. Takáto patogenéza môže spôsobiť vážne nezvratné poškodenie nervu v krátkom časovom období vrátane jeho smrti, čo vedie k paralýze..

Všeobecne sa všetky prolapy disku na úrovni krku, ktoré sú väčšie ako 4 až 6 mm, považujú za klinicky mimoriadne neúspešné, pretože vážne narušujú mozgový obeh, inhibujú a narušujú jednotu dvoch hlavných častí centrálneho nervového systému - mozgu a miechy..

Neprijateľne veľké rozmery (> 4 mm) v tomto oddelení sú spojené s najvyšším rizikom čiastočnej / úplnej imobilizácie ramien, nôh, ako aj ochrnutia trupu z postihnutej oblasti a zospodu. Okrem parézy a ochrnutia sa s vysokou frekvenciou vyvíja aj ťažká dysfunkcia genitourinárnych a reprodukčných orgánov.

Druhová diverzita takejto diskovej lézie v cervikálnej oblasti je podobná bedrovým a hrudným herniálnym výčnelkom. Patologické zameranie je klasifikované podľa jeho umiestnenia (smeru) vzhľadom na miechový kanál a stavce. Podľa tohto kritéria sa rozlišujú tieto typy hernií SHO:

 • bočné alebo bočné - umiestnené prísne po stranách stavcov;
 • predný alebo ventrálny - rast predný, to znamená s orientáciou v opačnom smere od miechového kanála (menej nebezpečný pohľad);
 • zadný alebo stredný - vydutý komponent je zreteľne otočený do stredu miechového kanálu (najnebezpečnejšia forma);
 • posterolaterálny alebo paramediánsky - deformovaný prvok je odklonený niekoľko stupňov na stranu od strednej osi vedúce priamo k miechovému kanálu.

Bočné a posterolaterálne lokalizácie predstavujú približne 85%, stredné a ventrálne lokalizácie - 15%. Bohužiaľ relatívne priaznivé umiestnenie prietrže krku - prednej - je medzi pacientmi najmenej bežné (5%)..

Príznaky a bolesti pri kýle krčnej chrbtice

Patologické zameranie v SHO je zvyčajne sprevádzané lokálnou bolesťou vo všetkých, ktorá môže uvoľňovať určité časti tela inervované krčnými stavcami. Bolesť, v závislosti na zanedbávaní prietrže, môže byť neznesiteľná alebo mierna tolerancia. Okrem toho to môže byť buď streľba, pálenie alebo bolesť. Symptomatické spektrum je dosť rôznorodé, pacienti sa sťažujú najmä na:

 • akútny bolestivý syndróm v oblasti krku a goliera, zhoršený zákrutami a naklonením hlavy;
 • tuhosť pohybov, kŕče v krku, napätie krčných svalov;
 • časté závraty a silné bolesti hlavy, väčšinou jednostranné v týlnej časti hlavy;
 • bolesť a parestézia vo forme plazenia, mravčenia, necitlivosti atď., neprirodzených znakov v rukách (viac na zápästiach, prstoch, predlaktí);
 • slabosť, paréza jednej z horných končatín, ťažkosti pri zdvihnutí ruky;
 • bolesť v ramene, v oblasti lopatiek, bránica, občas v nohe;
 • bolesť, znecitlivenie v jednej polovici tváre;
 • nepohodlie a hučanie v ušiach;
 • zachrípnutie, pocit bolesti a cudzieho tela v krku;
 • muchy pred očami, znížená zraková ostrosť a rozmazané videnie, iné poruchy zraku;
 • vestibulárne poruchy, napríklad trasenie, nestabilita chôdze;
 • slabá pamäť, rozptyľovanie, zvýšená únava;
 • podráždenosť, depresívna nálada, depresia;
 • ľahký spánok alebo nespavosť;
 • skoky v krvnom tlaku, častejšie krvný tlak má tendenciu sa zvyšovať pri závažnej patogenéze s kompresiou krčnej artérie, ktorá živí mozog.

Patológia u väčšiny ľudí vyvoláva neznesiteľné bolesti, ktoré sa v dominantných prípadoch vyskytujú v hornej časti chrbta, pažiach a hlave.

Diagnóza krčnej chrbtice

Keď pacient navštívi kliniku, neurológ najskôr zhromaždí a analyzuje jeho históriu. Potom nasleduje testovanie SHO pomocou špeciálnej taktiky hardvérového vyšetrenia chrbtice. Non-hardvérová diagnostika je založená na neurologických testoch, ktoré zahŕňajú kontrolu problémovej oblasti chrbta pomocou motorických a palpačných techník, vďaka ktorým je stanovená:

 • prítomnosť a stupeň neurologického deficitu;
 • - závislosť a povahu syndrómu bolesti počas určitých pohybov krku, končatín atď.;
 • konzistencia reflexnej reakcie a objem amplitúdy pohybov krčnej hladiny v rôznych fyziologických smeroch;
 • narušenie citlivosti častí tela spojených s SHO (ruky, zóna tváre atď.).

Na základe sťažností a neurologických testov môže špecialista vopred urobiť diagnózu, navyše počas počiatočného vyšetrenia. Liečba však nebude predpísaná dovtedy, kým nebudú podozrenia na herniu potvrdené výsledkami zobrazovania hardvéru. Všeobecne zavedeným diagnostickým štandardom s cieľom detegovať patológiu a získať spoľahlivé podrobné informácie o klinike s kýlovými výstupkami je zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie (MRI). Prostredníctvom objemovo vrstvených MRI obrazov v rôznych projekciách sa spravidla fakty o:

 • vývoj a stupeň štrukturálnych zmien medzistavcových platničiek v ktorejkoľvek fáze;
 • lokalizácia poškodeného fibri-chrupavkového obloženia av prípade sekvestrácie - číslo, miesto sekvestrácie;
 • špecifiká vydutého rastu (smerový vektor);
 • presné veľkosti vzdelania do jedného milimetra;
 • prítomnosť a závažnosť zovretia, stlačenia komponentov nervových uzlín, artérií, miechového kanála a miechy;
 • intra a paravertebrálny edém, zápal, atrofia;
 • stav svalového tkaniva, väzov, šliach, medzistavcových kĺbov;
 • prítomnosť / neprítomnosť sprievodných chorôb na skúmanej časti chrbtice - stenóza, artróza, nádory, problémy s krvným zásobovaním atď..

X-ray neodráža plne klinický obraz, pretože iba vizualizuje tvar a polohu kostných prvkov chrbtice, vzdialenosť medzi stavcami, osteofyty. Rádiografia neukazuje mäkké tkanivá, medzi ktoré patria krčné disky, miecha, nervové plexy, vaskulárne a svalovo-ligamentové štruktúry. Metóda prierezovej počítačovej tomografie, hoci predpokladá použitie vyspelejších rádioaktívnych technológií ako konvenčné röntgenové lúče, nie je informačná, pokiaľ ide o hodnotu klinických príznakov získaných pri diagnostike tohto ochorenia.

K krčnej prietrži sa nedospeje k záveru iba na základe röntgenových snímok alebo CT snímok, jedná sa o dve pomocné taktiky, ktorých vhodnosť sa v každom prípade určuje individuálne. Iba MRI môže dôkladne preskúmať problémovú oblasť. Významnou výhodou je aj zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie - pracuje na javoch nukleárnej magnetickej rezonancie a na rozdiel od zariadení s ionizujúcim žiarením nemá nepriaznivý vplyv na ľudské telo..

Pravda o liečbe: analýza efektívnosti všetkých taktík

Pomáhajú lieky

V akútnom období lekári predpisujú lieky proti bolesti, zápalu a opuchu lokálneho a vnútorného použitia, aby zastavili bolestivé prejavy choroby. Základom takejto liekovej terapie sú NSAID:

Okrem nesteroidných protizápalových liekov proti bolesti predpisujú odborníci lieky zo série analgetík:

Ak sa klinický obraz zhoršuje svalovou hypertonicitou, odporúča sa uvoľniť svalové relaxanciá na uvoľnenie spastických svalových štruktúr. Medzi najpoužívanejšie svalové relaxanciá patria Midokalm a Siralud.

Pri konštantnej oslabujúcej bolesti, ktorú NSAID a analgetiká nedokážu zvládnuť, sa vykonáva prechod na liečbu silnými hormonálnymi alebo anestetikami. Patria medzi ne glukokortikoidy, lidokaín a novokaín. Na základe silných hormónov obsahujúcich a anestetík, iba podľa predpisu lekára, vykonáva pacient v špecializovaných podmienkach blokádu chrbtice. Vo veľmi blízkej budúcnosti by sa mala osoba s tak kriticky nebezpečnou diagnózou podrobiť operácii.

Všetky tieto lieky pôsobia čisto symptomaticky: nenastane žiadny účinok, pokiaľ ide o zníženie hernálnej zložky. V skutočnosti iba dočasne zmierňujú bolesť a blokujú prenos impulzov neuro bolesti v problémovom poli. Majú tiež mierny protizápalový účinok. Všetky medzistavcové deformácie a degenerácie stále nezmiznú.

Všimnite si, že byť obmedzený iba na lekársku metódu liečby, aj keď pomáha zmierňovať príznaky bolesti, je výškou bezohľadnosti. Kýla krčnej chrbtice s týmto prístupom si čoskoro určite pripomenie samu seba a nabudúce bude mať jasnejší prejav. Najhoršie však je, že medzistavcové patogenézy, ktoré žijú iba na lieky proti bolesti, budú aktívne postupovať, zvyšujú riziko zdravotného postihnutia každý deň..

Dosiahnutie pretrvávajúcej remisie liečivovým režimom v komplexnej kombinácii s inými konzervatívnymi metódami, ako ukazujú pozorovania, nie je vždy dosiahnuteľné. Ak pôvodne predpísaná komplexná liečba po dobu 3 mesiacov, najviac 6 mesiacov, neviedla k hmatateľnému a trvalému zlepšeniu, pacientovi sa odporúča chirurgický zákrok.

Dlhodobé vnútorné podávanie liekov proti bolesti alebo injekčnej metódy ich podávania je spojené s rozvojom vedľajších účinkov - žalúdočné vredy, ochorenia pečene a obličiek, hematopoetické a imunitné systémy. Vonkajšie látky - gély, krémy, masti - majú menej negatívnych reakcií. Ale čo sa týka sily analgetického účinku, sú významne horšie ako orálne lieky a injekcie..

Nie je možné povedať pár slov o populárnych chondroprotektoroch, ktorých účinok je zameraný na zlepšenie metabolizmu a zlepšenie výživy v kostných chrupavkových štruktúrach. Pamätajte, že ich prínosy sa klinicky potvrdzujú výlučne pri osteochondróze, ktorá neprešla do kýly krčnej chrbtice. Je prípustné používať tieto lieky s malými výčnelkami ako prevenciu ďalšej degenerácie krčka medzistavcovej platničky. Ale! Pri už uskutočnenej hernii sú chondroprotektory neúčinné alebo vôbec nefungujú. Keď už došlo k globálnej reorganizácii obsahu disku do ireverzibilného (!) Neživotaschopného stavu, nenesú terapeutické a preventívne prínosy.

Účinok gymnastických cvičení

Zbavte sa choroby pomocou špeciálnych gymnastických cvičení pre krk, samozrejme, nebude fungovať. Nabíjanie, ani to najlepšie, nie je schopné „vytiahnuť“ vláknitý prvok späť alebo ho zničiť bez stopy, „opláštiť“ medzeru na vláknitom krúžku. Toto je možné vykonať čisto počas chirurgickej liečby.

Bolo však dokázané, že triedy cvičebnej terapie zlepšujú pohodu a významne bránia rozvoju svalovej atrofie krčka a krčka maternice a horných končatín. Okamžite zdôraznite, že produktivita pôsobenia LH je výrazne znížená v predposlednej a poslednej fáze prietrže. Zvláštny telesný tréning napriek tomu po chirurgickom odstránení prietrže predstavuje najväčší príspevok k obnove muskuloskeletálneho potenciálu. Vo všeobecnosti je účinok fyzioterapeutických cvičení počas konzervatívnej liečby a v čase pooperačnej rehabilitácie spôsobený:

 • stimulácia krvného obehu;
 • aktivácia metabolických procesov;
 • zvýšiť produkciu živín potrebných na zachovanie funkcií stavcovej štruktúry;
 • posilňovanie, zvyšovanie vytrvalosti krčných svalov;
 • správny, jemný vývoj motorických a podporných funkcií krku;
 • zväčšiť vzdialenosť medzi stavcami, čo pomáha predchádzať alebo znižovať radiálnu / vaskulárnu kompresiu.

Aby však gymnastika skutočne mala zmysel, musíte si zaobstarať školiaci program od špecialistu, ktorý je špeciálne navrhnutý špeciálne pre vás, berúc do úvahy všetky charakteristiky klinického obrazu MR. Do úvahy sa berú aj ukazovatele veku a telesnej hmotnosti, úroveň fyzickej zdatnosti a súvisiace zdravotné problémy.

Odporúča sa absolvovať prvý kurz v miestnosti na cvičenie pod dohľadom profesionálneho inštruktora, aby sa dobre zvládla a zdokonalila technika každého cvičenia. Pri tréningu je dôležité dodržiavať 5 pravidiel:

 1. Pravidelnosť cvičebnej terapie.
 2. Postupné zvyšovanie zaťaženia.
 3. Hladké a upravené pohyby krku.
 4. Úplné zrušenie fyzických cvičení s výskytom najmenšej bolesti, zmeny citlivosti v ktorejkoľvek časti tela.
 5. Na základe odseku 5 neodkladne kontaktujte ošetrujúceho lekára, aby vykonal kvalitatívne vyšetrenie a upravil plán terapeutickej gymnastiky..

Veľmi sa neodporúča užívať a používať nezávisle od internetu, náhodne alebo na základe rady iných pacientov! V akútnej fáze je cvičebná terapia kontraindikovaná! Ak tieto pravidlá zanedbáte, pravdepodobnosť dosiahnutia katastrofických výsledkov je príliš vysoká. Dôsledky negramotnej kampane sú zhoršenie príznakov hernie SHO, zvýšenie relapsov, progresia vytesnenia disku, ešte väčšie zníženie lúmenu stavcov, štipnutie a smrť nervových zakončení, poškodenie miechy / mozgu, kompresia a zúženie krčnej sekvestrácie. V dôsledku toho sa konečný termín operácie nezmení, ale bude výrazne bližší.

Dopad na masáž

Hlavnou funkciou masáže je vytvorenie trofického efektu. To znamená, že masážne techniky umožňujú zvýšiť krvný obeh v zaujímavej časti, zabezpečiť najlepší odtok lymfy a príjem potrebných metabolitov a kyslíka do buniek tkanív. Ďalšou úlohou masáže je zabrániť atrofickým javom vo svalových štruktúrach a znížiť kompresiu vnútri disku. Všimli sme si však, že v žiadnom prípade špeciálne techniky na masírovanie krčka-goliera nemôžu odstrániť kýlu a znížiť jej objem..

Tento typ liečby sa odporúča prísne podľa indikácií, pretože nie pri všetkých typoch prietrží je rovnako užitočný. Najmä s opatrnosťou je predpísaný pre stredné a veľké výčnelky, nervové štipky v výčnelkoch krku. Takéto manipulácie s bežiacou, komplikovanou klinikou môžu mať presný opačný účinok, pretože týmto spôsobom je ľahšie otočiť veľkú hernálnu hmotu v nepriaznivom smere. Preto musí lekár pred predpísaním masáže zvážiť klady a zápory.

Na začiatku vývoja prietrže môže masáž slúžiť ako vynikajúce opatrenie na prevenciu progresie degeneratívnej-dystrofickej patogenézy na stále mierne modifikovanom disku. Zdôrazňujeme však, že ak im lekár dáva zelené svetlo, mal by ich vykonávať dobrý masér neurologického oddelenia. A nakoniec, ide o pomocnú terapeutickú taktiku, ktorej použitie má zmysel výlučne v kombinácii s inými základnými liečebnými programami.

Fyzioterapia krčnej chrbtice

Fyzioterapeutické procedúry tiež neliečia prietrž, ale bojujú s komplexom svojich príznakov na rovnakom princípe ako masáž a cvičenie. Účelom štandardných fyzioterapeutických sedení (magnetoterapia, elektroforéza, laserová a ultrazvuková terapia) je zníženie opuchov okolo postihnutého medzistavcového disku, zvýšenie prietoku krvi do slabej časti a zmiernenie svalového napätia..

Ak je tento cieľ úplne dosiahnutý, pacient sa po fyzioterapii cíti oveľa lepšie, zaznamenáva zvýšenie rozsahu pohybov v krku, pretrvávajúce vymiznutie alebo zníženie bolesti a ďalšie predtým rušivé príznaky. Podľa klinických štúdií však účinok fyzioterapie zaznamenáva iba 50% pacientov s touto diagnózou. V mnohých prípadoch (až do 40%, spravidla s patológiou 3 až 4 lyžice), naopak, po liečbe fyzioterapiou dochádza k zhoršeniu pohody.

Komplikácie a následky choroby

Krčná chrbtica je najužšia časť stavcov, v ktorej prechádza najväčší vaskulárny kmeň tepny. Oddelenie obsahuje najväčšie tepny - ľavú, pravú stavcovú a bazilárnu, z ktorých každá tvorí až 6 skupín cievnych vetiev..

V zadnej časti krku sa nachádza tiež dôležitý zväzok krčných nervov (uzol), ktorý pozostáva z podjazykových, malých týlnych, veľkých zvukových, priečnych, supraklavikulárnych nervov..

Takže aj malé deformácie disku, premiestnenie stavcov v príliš úzkej oblasti husto preniknutej nervami a krvnými cievami, môžu spôsobiť skutočnú katastrofu:

 • upnutie tepien a koreňov nervov, neustále silné bolesti;
 • blokovanie cirkulácie prietoku krvi a mozgovomiechového moku medzi miechou a mozgom s hrubými mozgovo-vertobrogénnymi príznakmi;
 • neurotická povaha sluchových a zrakových porúch, častá strata vedomia, poruchy koordinácie;
 • závažné poruchy gastrointestinálneho traktu (nevoľnosť, vracanie, fekálna inkontinencia), močové systémy (nekontrolovaný výtok moču) a pohlavné orgány (impotencia, frigidita, neplodnosť);
 • svalová slabosť rúk, vrátane úplnej alebo čiastočnej ochrnutia;
 • inhibícia respiračných funkcií v dôsledku vážneho poškodenia miechy a nervových uzlín až do zastavenia dýchania;
 • nedostatočné prísun krvi do mozgu, čo môže viesť k mozgovej ischémii, mozgovej príhode.

záver

Ako viete, choroba je celkom nebezpečná a ťažko liečiteľná. Dúfať v priaznivý výsledok konzervatívnej liečby je možné iba s včasnou diagnostikou a primerane organizovaným terapeutickým prístupom. Neexistuje žiadna záruka, že príznaky a progresia komplexného medicínskeho problému v pokročilom štádiu sa môžu konzervatívne znížiť. Okrem toho treba mať na pamäti, že prietrž krčnej chrbtice sa podľa zavedených noriem môže konzervovať konzervatívnym spôsobom s veľkosťou do 6 mm..

Po chirurgickom odstránení jazva.

Diagnóza veľkých objemov hrozí zdravotným postihnutím, takže od prietrže 6 mm je nevyhnutne potrebné chirurgické odstránenie. Ak zanedbáte operáciu, keď je to potrebné, najhoršia vec, ktorá sa môže stať, je ochrnúť pacienta a nie je vylúčená mozgová príhoda. Paralýza - znamená „smrť“ nervového koreňa, a teda neschopnosť urobiť čokoľvek iné na obnovenie mobility pacienta. Z tohto dôvodu odporúčame, aby sa každý, kto sa stále snaží čo najlepšie obísť operáciu, neriadil rozprávkovými internetovými príbehmi nechirurgického liečenia, ale zdravým rozumom..

Masážna technika prietrže krčnej chrbtice

Masážna technika prietrže krčnej chrbtice

Je možné masírovať herniou krčnej chrbtice? Táto otázka sa obáva mnohých pacientov. Toto ochorenie je v našej dobe bežným problémom. Sedavý spôsob života, zranenia a nadmerné zaťaženie chrbtice prispievajú k porušovaniu nervových koreňov a tvorbe krčnej prietrže. Ťažká bolesť chrbta robí každodenný život nepríjemným.

Masáž hernie krčnej chrbtice

Liečba kýly chrbtice je takmer rovnaká bez ohľadu na to, v ktorom oddelení sa vytvorila. Pacientovi sa pripisujú protizápalové lieky a lieky proti bolesti. Na zlepšenie terapeutického účinku sa predpisuje fyzioterapia. Masáž herniou krku sa môže uskutočniť po konzultácii s lekárom a pri zohľadnení všetkých indikácií a kontraindikácií.

Všeobecné informácie

Len skúsený odborník môže predpísať masáž krku po absolvovaní lekárskeho vyšetrenia a konzultácii s lekármi. Z dôvodu účinnosti by sa mala kombinovať s liekom a inou fyzioterapiou. Masáž by mala robiť odborník, aby sa nezhoršil klinický obraz a nespôsobilo sa ani ďalšie poškodenie nervov. Pri výbere postupu by sa mali zvážiť nasledujúce vlastnosti:

 • postup by mal zahŕňať hladké a presné pohyby, ktoré podporujú svalovú relaxáciu;
 • vylúčiť náhle pohyby, rotáciu. Môže to poškodiť medzistavcové platničky;
 • s niektorými typmi hernií, s určitou veľkosťou a stupňom vývoja je masáž kontraindikovaná.

Ak je technika postupu zvolená správne a sú zohľadnené všetky klady a zápory, tak už po prvých zasadnutiach dôjde k značnému zlepšeniu. Telo sa uvoľní, kvôli natiahnutiu chrbtice pacienta, bolesť prestane mučiť. V krčnej chrbtici je kŕč a napätie, zlepší sa pohoda a nálada. Ak sa manipulačná technika nedodržiava, pritlačené disky vyvinú väčší tlak na chrbticu a príznaky sa zhoršia..

Indikácie a kontraindikácie

Masáž krčnou prietržou môže znížiť bolesť, znížiť svalovú hypertonicitu. V poškodenej oblasti sa zlepšuje krvný obeh. Ďalej sa ďalej znižuje riziko vzniku komplikácií, chirurgického zákroku alebo prechodu choroby do chronickej formy. V postihnutej oblasti sú procesy obnovy urýchlené.

Kontraindikácie zahŕňajú silnú bolesť krku, akútne obdobie ochorenia. Prítomnosť nádorov alebo infekčných procesov v tele, hypertenzia. Počas tehotenstva je zakázané masírovať. Teplota a vážny celkový stav pacienta sú kontraindikáciou pre manipuláciu.

Druhy masáží prietrže krčnej chrbtice

Existuje mnoho druhov masáží na prietrž krčnej chrbtice. Niektoré z navrhovaných účinkov na povrchové svaly, niektoré na hĺbku. Pri masáži povrchových svalov sa pacient cíti uvoľnený, napätie odchádza, uvoľňujú sa rozštiepené korene nervov. Pri ovplyvňovaní hlbokých chrbtových svalov sa aktivuje výživa v kostnom tkanive, obnovujú sa regeneračné procesy, prietrž vymizne. V každom prípade sa maximálny účinok dosiahne komplexnou liečbou v kombinácii s týmito metódami:

 • rehabilitácia;
 • rehabilitácia;
 • lieková terapia.

Bežné typy masáží krčnej prietrže zahŕňajú klasickú, akupresúrnu, relaxačnú masáž, techniku ​​Shiatsu. Na internete je veľa tematických videí, kde presne opisujú a ukazujú techniku ​​postupu, správne pohyby. Môžete dokonca viesť stretnutia doma. Hlavné je overiť skúsenosť odborníka.

Švédska masáž

Táto technika nie je známa už viac ako storočie. Je založená na technikách hladenia, odierania a miesenia. V tomto prípade je účinok na chrbticu minimalizovaný. Cieľom tejto techniky je ovplyvniť neurovaskulárne zväzky a nervové zakončenie. Masáž je jemná, bez toho, aby to zaťažovalo srdce.

Manipuláciu musíte urobiť ohnutými prstami. Ľahké údery uvoľňujú svaly. Takéto pohyby pomáhajú starostlivo cvičiť všetky svaly bez zaťaženia tela. Ruky by sa mali pohybovať od stredu k okraju.

akupresúra

Táto technika má orientálne korene. Spočíva v špecifickom bodovom účinku na postihnuté oblasti. Najbežnejšou masážou je Shiatsu. Táto metóda je súčasťou neuromuskulárnej liečby..

Pri masáži môžete zásadne ovplyvniť prietržnú kýlu. Sila lisovania na rôznych miestach sa môže meniť. Stlačte prsty alebo lakte. Manipulácia sa vyznačuje nielen bolesťou, ale aj účinnosťou.

klasický

Najbežnejšia masáž, ktorá zlepšuje celkový stav pacienta, uvoľňuje svalový korzet a zvyšuje emocionálnu náladu. Procedúru začnite ľahkým trením a hladením. Po úplnom zahriatí svalov sa pri lokalizácii patologického procesu vykonáva masáž bodovo. Počas manipulácie sa ruky neodtrhávajú od chrbtice a zmyselné hlboké pohyby sa mierne oneskorujú hlbokým tlakom..

V dôsledku zlepšenia lymfatického odtoku sa opuchy tkanív znižujú. Popri tom mizne napätie svalov krčnej chrbtice, znižuje sa syndróm bolesti a zvyšuje sa pohyblivosť kĺbov. V tkanivách sa stabilizujú procesy výživy a regenerácie. Svalový tonus sa zvyšuje alebo znižuje v závislosti od hĺbky tlaku..

Ľad v masážnej praxi

Je možné masírovať krčnou patológiou chrbtice pomocou ľadu. Je to vynikajúci nástroj na zmiernenie bolesti. Pri zovretej prietrži, kde je v tkanivách zápal, má ľad analgetický a anestetický účinok. Toto je možné zaznamenať pri masáži doma..

Technika na vykonávanie masáže v medzistavcovej prietrži krčnej chrbtice

Dôvera je striktne špecialistom po konzultácii s stavovcom. Pacient by mal byť v pohodlnej polohe. Pri masáži krku leží telo na bruchu, ruky pod tvárou. Môžete tiež sedieť a opierať sa o masážny stôl. Vykonajte najpresnejšie a jemné pohyby bez ostrého tlaku, skrútenia atď..

Druhy a techniky masáže prietrže krčnej chrbtice

Masáž herniou krčnej chrbtice je jednou zo zložiek liečby tejto choroby. Existuje niekoľko účinných typov tejto manuálnej techniky, ktorú je možné vykonať na krku. V tomto článku si môžete prečítať o tom, ako masírovať herniou..

kontraindikácie

Pred predpísaním masáže lekár vykoná úplné vyšetrenie pacienta a preštuduje jeho zdravotnú anamnézu. Masáž nie je predpísaná pre silnú alebo stredne silnú bolesť v krku, ktorá sa často vyskytuje pri zvieraní a zápale nervových koreňov, a ak má pacient:

 • infekčné choroby, vysoká horúčka;
 • choroby srdca a pľúc;
 • nedávna mozgová príhoda;
 • zvýšené krvácanie
 • akékoľvek dermatologické choroby;
 • hematómy, rany, škrabance na koži;
 • onkologické patológie chrbtice;
 • poruchy kostného tkaniva;
 • dyspepsia, poruchy čriev;
 • duševné ochorenie, silná podráždenosť.

Kontraindikácia je tiež skorá rehabilitácia po operácii chrbtice..

Vykonanie postupu s týmito patológiami nebude užitočné, ale často to môže spôsobiť veľa škôd: spôsobiť vysídlenie stavcov, zlomeniny, komplikácie rôznych chorôb stavcov a diskov, masáž sa preto vykonáva až po odstránení tých kontraindikácií. V iných prípadoch je prietržová masáž povolená a podáva sa všetkým pacientom..

Je zakázané masírovať sami alebo spájať ľudí, ktorí nemajú potrebné vedomosti a nevedia, ako to robiť profesionálne. To platí najmä pre krčný región, pretože je veľmi zraniteľný a akékoľvek poškodenie v ňom môže nepriaznivo ovplyvniť mozog alebo vyvolať paralýzu. Z tohto dôvodu môžete chorú chrbticu zveriť iba skúsenému a kvalifikovanému lekárovi, ktorý má znalosti o svojej anatómii a chorobách, ako aj o špeciálnych masážnych technikách..

Všeobecné pravidlá

Pri kýle krčnej chrbtice je možné masáž vykonať až po odstránení bolesti. Počas relácie chiropraktik najskôr určí stav celej krčnej oblasti a najzraniteľnejšie miesto v nej, kde je lokalizovaná prietrž. Prvou fázou masáže je ľahké hladenie svalov krku a ramien hladkým pohybom rúk. Tým sa zabezpečí, že sa uvoľnia a zahrejú..

Pohyby rúk lekára sa postupne stávajú sebavedomejšími. Masírujú sa nielen svaly, ale starostlivo sa ošetrujú aj krčné stavce. Nie sú prípustné ostré zákruty krku, počas ktorých je počuť kŕč, čo naznačuje, že stavce menia svoju polohu. Bolesť tiež nie je prijateľná, ak sa vyskytne bolesť, postup sa musí okamžite zastaviť.

technika

Akákoľvek masážna relácia začína tým, že pacient leží na bruchu na špeciálnom gauči a zaujme pohodlné uvoľnené držanie tela. Dýchanie by malo byť pokojné, rovnomerné..

Dôležitou podmienkou úspešnej masážnej liečby je schopnosť človeka úplne sa uvoľniť a dôverovať lekárovi, takže pred začatím relácie musíte byť v pokojnom psychologickom stave.

Po relácii sa pacientovi zobrazí odpočinok. Nemôžete načítať chrbticu, robiť tvrdú prácu alebo športovať, aby ste odstránili nadmerný tlak na stavce. Všetky dávky by mali byť minimálne, dávkované.

Masáže s kýlou chrbtice sa vykonávajú približne raz za 3 až 4 dni, ale je možné zvoliť inú frekvenciu zákroku, ak liečba pokračuje bez akýchkoľvek komplikácií, neexistuje žiadna bolesť a nepohodlie. Trvanie liečby je tiež zvolené pre každého pacienta individuálne podľa ošetrujúceho lekára..

Švédska masáž

Švédska masáž je druh klasiky, ale má svoje vlastné vlastnosti. Často sa používa nielen na určený účel - na liečbu, ale aj na prevenciu v zdravom chrbtici. Môže sa použiť na diagnostikovanie rôznych patologických stavov chrbtice..

 • Švédska masáž začína ľahkým hladením a trením svalstva krku pozdĺž a naprieč tak, aby sa zohriali. Hlboké svaly a stavce samy ešte nie sú ovplyvnené.
 • Ten, kto masáž vykonáva, jeden po druhom uchopí a stlačí pokožku, popláca ju po dlaniach alebo kohútikoch prstami, dlaňou, päsťou alebo dlaňami zloženými dokopy, hladiacimi krúživým pohybom. Rytmické a trhavé pohyby.
 • Pri masáži dochádza k podráždeniu nervových vlákien, ktoré majú vzrušujúci alebo upokojujúci účinok v závislosti od charakteru dotyku..

Masážny účinok urýchľuje metabolické procesy a zlepšuje prekrvenie svalov, zlepšuje ich výživu, zmierňuje zápaly a spúšťa regeneráciu tkanív. Po švédskej masáži v krčnej oblasti:

 • obnovuje sa mozgový obeh, preto sa zlepšujú všetky funkcie mozgu, zlepšuje sa jeho práca a duševný stav osoby sa zlepšuje a stabilizuje;
 • je odstránená stagnácia tkaniva;
 • zvýšená pružnosť svalov a pohyblivosť stavcov;
 • zlepšuje prácu vnútorných orgánov a celkový stav pacienta.

Preto švédska masáž môže byť vybraná na liečbu tých, ktorí trpia medzistavcovými kýlami.

Shiatsu masáž

Je to japonská technika, ktorej charakteristickým znakom je vplyv na celé telo prostredníctvom aktivácie alebo presmerovania energie Qi. Terapeutický účinok sa dosiahne mobilizáciou vnútorných rezerv samotného tela na boj proti chorobe.

Aktívne body, ktoré stimulujú počas relácie, sa nezhodujú s akupunktúrnymi bodmi vyvinutými v čínskej medicíne, terapeut ich vyberie počas postupu na základe reakcie pacienta na konkrétny účinok. Na procedúru lekár používa dlane a prsty.

Pri hernii diskov bude masáž shiatsu užitočná ako pri liečbe, tak pri prevencii tohto ochorenia. Jeho trvanie je asi 10 relácií, zvyčajne to stačí na dosiahnutie viditeľného výsledku. Ak je to potrebné, po chvíli vykonajte ďalší kurz.

Masáž s ľadom

Ďalšou technikou manuálnej terapie, ktorú odborníci odporúčajú vykonávať prietrže, je masáž ľadom. Jeho podstata spočíva v tom, že pri kombinácii masážnych pohybov a účinku chladu na postihnuté oblasti príznaky prietrže výrazne oslabujú.

Čas vystavenia chladu na jednej časti tela počas kryomasáže neprekračuje 5 minút, ale to je dosť, aby v dôsledku prudkého poklesu teploty v tkanivách začali v nich regeneračné procesy. Terapeutický účinok masáže ľadom s prietržou je účinok na stavce a disky:

 • zvýšenie krvného obehu;
 • začína zlepšenú výživu kyslíkom;
 • zlepšené metabolické a regeneračné procesy;
 • dochádza k anestézii a k ​​zníženiu zápalu a opuchov;
 • toxíny sa odstránia.

Výsledkom je zhojenie povrchových aj hlbokých štruktúr tela. Tento efekt pri masáži ľadom bude ešte výraznejší, ak sa pred zákrokom osprchujete horúcou sprchou alebo si aspoň zahrejete krk pomocou horúcej uteráka.

záver

Masáž herniou stavcových platní je vynikajúci terapeutický, profylaktický a diagnostický nástroj. Akákoľvek liečba bude mať terapeutický účinok, stačí si vybrať tú, ktorá zodpovedá lekárskym indikáciám.

Masáž hernie krčnej chrbtice

Komplexné ošetrenie nebezpečného vyčnievania disku zahŕňa povinnú masáž prietrže krčnej chrbtice. Na zmiernenie napätia vo svaloch, naťahovanie postihnutého segmentu, minimalizovanie tlaku na nervové zakončenie miechy a zlepšenie krvného obehu v chrbtici a mozgu je nevyhnutný zásah masážneho terapeuta. Vzhľadom na to, že patológia ovplyvňuje krvný obeh a nachádza sa v blízkosti mozgu, je potrebná chirurgická alebo nechirurgická liečba, v dôsledku ktorej sa vykonávajú rôzne masážne metódy..

Potrebu tohto postupu môže určiť iba ošetrujúci lekár. Aby sa vylúčila patológia, je samoliečba prísne zakázaná. Príčinou vertebrálnej kýly môže byť vzpieranie alebo zranenie osôb. Patológia je sprevádzaná závratmi, hučaním v ušiach, bolesťou v rôznych častiach chrbta, silnými bolesťami hlavy, existujú prípady vymiznutia citlivosti niektorých častí tela..

Masážne techniky

Masážna technika je zvolená na základe hlavných kritérií. Nemali by byť ostré, skrútené pohyby, iba progresívne a hladké. Nemôžete sa dotknúť chorej časti chrbtice a hlbokých svalov, všetko by malo byť zamerané na uvoľnenie povrchových svalov. Medzi druhy a metódy masáže krčnej prietrže patria:

 • Klasická masáž sa vykonáva v kurzoch od 15 do 50 minút každý druhý deň a len so zmiernenými príznakmi;
 • Akupresúra postihuje určité oblasti, pretože na ne pôsobí nátlak;
 • Baňová masáž eliminuje preťaženie, zlepšuje krvný obeh, dokonale uvoľňuje svaly, urýchľuje odstraňovanie toxínov z zapálenej oblasti, zmierňuje bolesť chrbtice;
 • Medová masáž sa vykonáva pomocou medu a pôsobí na nervové zakončenie miechy;
 • Švédska masáž, jedna z odrôd klasickej masáže;
 • Masáž ľadom, zmierňuje bolesť a opuch v oblasti vertebrálnych lézií.

Pri správnom postupe sa po 10 reláciách zlepšuje pohoda, znižuje sa bolesť a nepohodlie zmizne.

Druhy masáží

Klasická a švédska masáž začína hladením a trením pozdĺž a cez chrbát postupným zrýchlením pohybov na zahriatie svalov. V tomto prípade nie je postihnutá chrbtica. Potom striedavo uchopia a jemne stlačia pokožku, poplácajú sa po chrbte a poklepávajú prstami, čím vytvárajú mierne vibrácie, začínajúc od spodnej časti chrbta a postupne sa dostávajú k krku..

Takéto pohyby vedú k zrýchleniu metabolických procesov, k zlepšeniu krvného obehu a kontrakcie svalov a k odstráneniu toxínov z chorých oblastí chrbta. Končí ľahkou relaxačnou masážou..

Pri masáži plechoviek je chrbát pred začiatkom procedúry namazaný špeciálnym masážnym olejom, aby sa plechovky dobre kĺzali. Nádoby sú vopred ošetrené alkoholovým plameňom a sú inštalované bez ovplyvnenia postihnutej oblasti a chrbtice ako celku.

Koža vo vákuu je absorbovaná približne 2 mm. Počas procedúry je cítiť teplo alebo mierne pálenie. Po 15 minútach sa plechovky odstránia ľahkým stlačením kože. Tento postup vyvoláva vynikajúci prietok krvi, stimuluje fungovanie imunitných buniek a zlepšuje metabolický proces v tele..

Med pri masáži sa používa ako lepkavý prvok. Nanáša sa na chrbát tenkou vrstvou, lepšie je miešať s olivovým olejom. Pri ľahkých pohyboch sa masírujú po celom povrchu chrbta masáže a priľnavosť. Preto sú kožné receptory exponované, aby pomohli zmierniť neurologické príznaky..

Ľadová masáž je veľmi jednoduchý a efektívny postup. Predtým, ako začne, musíte si na krk a späť položiť handričku alebo uterák namočený v horúcej vode, kým úplne nevychladne. Potom sa odoberie bublina alebo vrece naplnené kockami ľadu a vykonáva sa krúživými pohybmi v krku a bodmi bolesti po dobu 5 až 6 minút. Na konci je chrbát opäť pokrytý teplým uterákom. Tepelný obklad zlepšuje krvný obeh a uvoľňuje napäté svaly. Ľad zmierňuje bolesť a opuch.

kontraindikácie

Pred predpísaním masáže vykonáva ošetrujúci lekár úplné vyšetrenie a tento postup vylučuje v nasledujúcich prípadoch:

 • Pri zvýšenej teplote horúčka a SARS;
 • S chorobami kardiovaskulárneho systému;
 • S onkologickými a dermatologickými chorobami alebo so sklonom k ​​nim;
 • S dyspepsiou a poruchami čriev;
 • S osteomyelitídou a problémami s kostným tkanivom;
 • S vyrážkou a vredmi.

Masáž krčnej chrbtice intervertebrálnou prietržou je možná iba v počiatočnom štádiu vývoja a iba pri profylaxii ako doplnku ku komplexu liečby. Je prísne zakázané samoliečiť alebo používať metódy tradičnej medicíny, ktoré ponúkajú opravu poškodeného stavca.

S patológiou chrbtice môže neodborná masáž doma vážne poškodiť, pretože skúsený špecialista pozná problém a môže vylúčiť niektoré techniky a pohyby..

Ošetrujúci lekár v prípade patológie spolu s liekmi a masážou predpíše súbor cvičení, ktoré pomôžu obnoviť pohyb. Každá procedúra sa vyvíja postupne, pod prísnym dohľadom na blaho pacienta. V období pooperačnej rehabilitácie je tiež predpísaná fyzioterapia masážou. Najlepšie však nie je objaviť sa choroba. Pre prevenciu je potrebné neustále cvičiť, aby sa posilnili chrbty, pohybovali sa viac a ak je to možné, vykonala sa všeobecná wellness masáž.

Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

Lekár je manuálny terapeut, ortopedický traumatológ, ozónový terapeut. Metódy expozície: osteopatia, postizometrická relaxácia, intraartikulárne injekcie, mäkká manuálna technika, masáž hlbokých tkanív, analgetická technika, kranioterapia, akupunktúra, intraartikulárne podávanie liekov..

Je možné masírovať herniou krčnej chrbtice: rady lekárov

Je možné masírovať herniou krčnej chrbtice? Opatrnosť je potrebná, pretože výstupok je lokalizovaný v blízkosti mozgu, nesprávna expozícia môže stav zhoršiť..

Úlohy manuálnej terapie

Lekári sa domnievajú, že masáž by mala byť zaradená do zoznamu postupov pre komplexné ošetrenie stavcovej kýly. Zvážte úlohy, ktoré by hirudoterapia mala vykonávať:

 • Obnovenie krvného obehu a zásobovanie tkanivami mikroživín.
 • Eliminácia svalovej hypertonicity.
 • Analgetický účinok.
 • Stagnujúca tekutina sa vylučuje.
 • Metabolity sa lepšie vylučujú.
 • Zápalný proces je znížený.

Úspešnosť masáže v tejto oblasti je dôsledkom profesionality masážneho terapeuta. Špecialista nebude používať tvrdé metódy ovplyvňovania, krútenia, lisovania, trhania. Podobné techniky prispievajú k komplikáciám zvierania a ochrnutia..

Aké metódy sa používajú?

Dôležitým kritériom profesionálneho prístupu je diagnóza celého stavu krčnej chrbtice. Na základe inštrumentálneho vyšetrenia odborník určí zložitosť choroby a následky vyplývajúce z vývoja choroby. Po stanovení diagnózy sa urobia závery týkajúce sa potreby masáže herniou v krčnej oblasti, ako výrazná hernia môže byť, ako individuálne určiť typ manuálnej terapie.

Špecialisti používajú: jemnú masáž, klasický, segmentový, akupresúrny, plechovkový, švédsky, masáž medom. Pozrime sa, ako vyššie uvedené odrody pôsobia počas choroby.

Kýly v krčnej chrbtici sa vyskytujú pri chorobách celého chrbtice, osteochondróze, skolióze. Degeneratívne transformácie v kostiach spôsobujú oslabenie väzov a svalov na chrbte. Výsledkom je patologická pohyblivosť stavcov a zmena polohy buničitého jadra.

Chiropraktik pôsobí na samostatnú oblasť, v ktorej je detegovaná hernia, a na celý chrbticu. Je ťažké odstrániť chorobu pomocou masážnych techník, takže keď terapeut tvrdí, že je schopný napraviť prietrž, musíte vziať do úvahy, že jeho úroveň zručností je príliš nízka.

Vhodné vybavenie je určené podľa hlavných kritérií. Všetky pohyby by mali byť plynulé, ostré trhnutie sa nemusí robiť. Špecialista musí obísť chorý fragment chrbtice a hlboké svalové tkanivo.

Uvádzame hlavné typy masáží:

 • Klasická masáž sa vykonáva v kurzoch od 15 do 50 minút neskôr denne s klesajúcimi príznakmi.
 • Akupresúra môže ovplyvniť niekoľko oblastí, ak na ne stlačíte, napätie bude odstránené.
 • Masáž pomocou plechoviek, zmierňuje prekrvenie, stimuluje krvný obeh, dokonale uvoľňuje svalové tkanivo, odstraňuje toxíny z miesta zápalu, zmierňuje bolesť z rôznych častí chrbtice.
 • Medová masáž sa vykonáva medom a môže ovplyvniť nervové zakončenie v hlave..
 • Švédska masáž je považovaná za poddruh klasickej techniky.
 • Použitie ľadu eliminuje bolesť a opuch v oblasti prietrže.

Viac informácií o typoch masáží

Klasický postup sa začína hladením pozdĺž chrbta pozdĺž chrbtice a kolmo na jeho os. Pohyby plynule zrýchľujú, svalové tkanivo sa zahrieva. Chrbtica chrbtice sa nemasíruje. Potom je koža trochu zovretá a stlačená, klepanie sa začína na chrbte končekmi prstov, z dolnej časti chrbta do krčnej oblasti sa vytvára mierna vibrácia..

Pri masáži plechoviek sa chrbát pred procedúrou normálneho kĺzania plechov ošetrí špeciálnym olejom. Predtým sú všetky zariadenia spálené plameňom. Takéto plechovky môžu byť umiestnené do poškodenej oblasti a po celej dĺžke chrbtice.

hydromasážne

Tento postup je ideálny na boj proti hernii krčnej chrbtice. Cielený tlak vody eliminuje bolestivé príznaky, zlepšuje celkovú pohodu.

Vodný lúč by mal mať pohodlnú teplotu, telo pacienta sa čo najviac uvoľňuje. Hydromasáž umožňuje znížiť tlak chrbtice, zvýšiť pohyblivosť diskov a uvoľniť pohyby. Táto metóda vertebrálnej trakcie sa považuje za najlepšiu..

Neškodný a účinný odstraňuje tlak zúženého nervu, bolesť, kŕč zmizne vo svalovom tkanive. Existujú podobné kontraindikácie ako hydromasáž v klasickej forme. Ak vykonáte tento postup správne, účinnosť masáže sa zvýši..

vákuum

Tento typ masáže je požadovaný kvôli jeho ľahkému použitiu a účinnosti. Na zákrok sa používajú silikónové alebo sklenené poháre. Takáto masáž zlepšuje absorpciu lymfy, krvný obeh. Pred inštaláciou plechoviek sa pokožka ošetrí mastným krémom, potom sa vo vnútri nádoby spracuje plameň a ostro sa vloží na miesto..

Po ošetrení musí byť alkoholový knôt vyhodený von a potom pokračovať v postupe tak, aby pacient nemal popáleniny. V dôsledku vytvoreného vákua banka vtiahne pokožku, po ktorej je potrebné ju opatrne posúvať pozdĺž chrbtice v rôznych smeroch. Vďaka tomuto základu kĺzanie neprináša nepohodlie a bolesť.

Medová masáž

Tento typ masáž herniou sa často používa, ale závery odborníkov o nej sa líšia. Na určenie foriem prietrže je potrebné predbežné vyšetrenie stavcom, pretože extenzívny zápal sa považuje za kontraindikáciu vykonávania postupu..

Predtým, ako pacient začne, sú umiestnené na brucho v polohe, ktorá mu vyhovuje, pod holennú kosť. Hlavným materiálom pre masáže je teplý med v kombinácii s jedľovým olejom alebo olivami.

Telo pacienta sa zahrieva klasickým spôsobom. Chorá oblasť je ošetrená tekutým medom. Keď táto hmota počas drvenia zhustne, dlane sa pritlačia k spodnej časti chrbta a potom sa náhle uvoľnia, až kým sa neobjaví biely povlak..

Označenia postupu

Kýla je považovaná za hlavnú indikáciu pre masáž. Expozícia dozadu umožňuje dosiahnuť pozitívny výsledok v týchto situáciách:

 • Krk bolí, príznak sa prenáša na končatiny a hrudník.
 • Nepríjemné pocity v rukách a nohách, necitlivosť, brnenie, pálenie.
 • Migrény, bolesti hlavy na rôznych miestach.
 • osteochondróza.
 • Poruchy CNS.
 • Zakrivenie chrbtice.
 • Negatívne účinky mechanického poškodenia chrbta.
 • Poruchy dýchacej sústavy a srdca.

Masáž hernie krčnej a hrudnej chrbtice

Mnoho pacientov sa zaujíma o to, či je možné vykonať kýlu krčnej chrbtice? Táto otázka je oprávnená, pretože prietrž sa nachádza v bezprostrednej blízkosti mozgu a nesprávna expozícia môže túto situáciu zhoršiť..

Manuálny cieľ

Lekári tvrdia, že masáž by mala byť súčasťou komplexnej liečby miechy. Správny typ a odborne vykonaný postup:

 • obnoviť krvný obeh a výživu tkanív;
 • zmierniť svalovú hypertonicitu;
 • zanestetizovat;
 • eliminovať stagnujúce javy;
 • stimulovať vylučovanie metabolitov;
 • zmierniť zápal.

Úspešnosť masáže v tejto oblasti závisí od profesionality masážneho terapeuta. Profesionál nebude uplatňovať tvrdé techniky - krútenie, silné odsadenie, trhnutie. Takéto techniky môžu viesť k zovretej prietrži a vážnym následkom vo forme ochrnutia..

Mäkké manuálne techniky používané bez exacerbácie pomáhajú vyrovnať sa s bolesťou a zlepšujú stav. Na prevenciu progresie patológie a zlepšenie stavu sa používa niekoľko druhov masáží..

Druhy a opis metód

Dôležitým kritériom profesionálneho prístupu je najmä diagnostika celého stavu chrbtice a krčnej oblasti. Na základe inštrumentálneho vyšetrenia (CT, MRI, rádiografia) lekár stanoví závažnosť patológie a dôsledky, ktoré patologický proces viedol k.

Až po vyšetrení môže lekár vyvodiť závery o tom, či je masáž kýly v krčnej chrbtici nevyhnutná, aké sú závažnosti a typ prietrže, a potom zvoliť individuálny typ manuálnej expozície. Odborníci platia:

 • mäkké manuálne techniky;
 • klasický;
 • segmentový reflex;
 • bod;
 • môcť;
 • Švédsky;
 • med a ďalšie.

Zvážte, ako každý z uvedených typov pôsobí pri chorobe.

Manuálna terapia patológie

Kýla krčnej chrbtice sa vyskytuje v patológii celého chrbtice - skoliózy, osteochondrózy. Degeneratívne zmeny v kostnom tkanive stavcov vedú k oslabeniu väzivového aparátu a okolitých chrbtových svalov. Výsledkom je patologická pohyblivosť stavcov, ich premiestnenie a „vytláčanie“ buničitého jadra za vláknitý kruh..

Chiropraktik nepôsobí na samostatnú oblasť, v ktorej sa nachádza herniálny výčnelok, ale na celú chrbticu, čím eliminuje anomálie. Nie je možné vyliečiť chorobu pomocou masážnych techník, a preto, ak manuálny pracovník sľubuje „korigovať“ prietrž, naznačuje to nízku profesionalitu. Za pomoci manuálnych techník môže skúsený stavovec zmierniť stav pacienta, zmierniť závažnosť príznakov a zabrániť progresii patológie..

Mäkké manuálne techniky sú založené na fyziologických pohyboch, ktoré nespôsobujú nepohodlie. Manuálna terapia je zameraná na:

 • odstránenie funkčných blokov - návrat mobility do krčnej chrbtice;
 • zníženie bolesti krčných a hrudných oblastí;
 • odstránenie príčin patológie;
 • znížená závažnosť neurologických symptómov;
 • vplyv na svaly na zmiernenie svalových kŕčov, tónovanie atonických svalov a posilnenie svalového korzetu, ktorý podporuje chrbticu v normálnej polohe.

Okrem manuálnej expozície lekár vyberá špeciálne cvičenia, ktoré pomáhajú posilňovať svalový korzet.

Klasický vzhľad a akupresúra

Pri klasickej masáži sa účinok aplikuje na celú chrbát. Používajú sa povrchové a hĺbkové masážne techniky. Môžete masírovať oblasť krku, oblasť hrudníka, bez toho, aby ste ovplyvnili oblasť herniálneho výčnelku:

 • miesenie a trenie svalov chrbta a krku;
 • použitím vibračnej metódy;
 • napínanie chrbtice.

Na zabezpečenie kĺzania sa na chrbát nanáša masážny olej.

Pre akupresúru sa používa metóda akupresúry - tlak na bioaktívne body so špeciálnym ebonitovým, drevenými alebo kovovými tyčami so zaobleným koncom alebo končekmi prstov. Okrem masážnych účinkov pomáha stimulácia bioaktívnych bodov stimulovať samoliečenie tela a obnovuje štruktúru stavcov..

Body, na ktoré sa pôsobí silou, sa nachádzajú na bočných plochách chrbta krku, kde prechádzajú svaly, a iba dva body sa nachádzajú na spodnej časti lebky a jeden na spodnej časti krčnej chrbtice na atlantickom stavci. Tlak na určité body:

 • normalizovať lymfatickú drenáž;
 • podporovať krvný obeh;
 • normalizovať trofické procesy a výmenu energie.

Pravidelné ošetrenie akupunktúrnych bodov prispieva k rýchlemu obnoveniu funkcií svalov, chrbtice a nervových zakončení v krku.

Pohľad alebo vákuové zobrazenie

V dôsledku skutočnosti, že v dutine plechovky sa vytvára oblasť vzácneho vzduchu, je koža vtiahnutá dovnútra a má vplyv na hlboké vrstvy kože a podkožného tkaniva a na malé cievy obehového a lymfatického systému. Keď sa na tkanivá aplikuje vákuum, vytvorí sa lézia v oblasti, kde je umiestnená plechovka, v ktorej sú biologické tekutiny transportované z hĺbok tkanív do nízkotlakovej zóny. Vytvára sa hematóm, ktorý „zahŕňa“ proces regenerácie.

V dôsledku pôsobenia vákua na steny krvných ciev sa eliminujú stagnujúce procesy: zlepšuje sa cirkulácia lymfy, krvi a intersticiálnej tekutiny. Okrem toho svalové tóny hore, kŕč sa odstráni, svalové bloky zmiznú, obnoví sa elasticita vlákien.

Vďaka masáži plechovky sa toxíny z tela odstraňujú, napríklad „deformované“ červené krvinky, toxíny a metabolické produkty tvorené v zápalovej zóne. V tkanivách sa syntetizujú biologicky aktívne látky - metabolické enzýmy, ktoré urýchľujú intracelulárne biochemické reakcie, stimulujú regeneračné a imunitné procesy. Banky pôsobia na nervové zakončenie, dráždia ich a prispievajú k úľave od bolesti.

Aby sa uľahčil pohyb plechoviek po povrchu chrbta, je mazaný olejom. Hematómy, ktoré sa tvoria v dôsledku masáže, naznačujú prítomnosť stagnujúcich procesov. Maséri tvrdia, že ak sú cievy čisté, nevznikajú hematómy.

Švédske a segmentové reflexné masáže

Švédske masážne techniky sa líšia v tom, že masér robí sériu hladkých pohybov, ktoré zahrievajú svaly a pokožku, a až potom začne hnetieť svaly. Pri tejto technike je minimálne ovplyvnená chrbtica - masér pracuje so svalovým korzetom.

Segmentová reflexná masáž je druh klasiky, ale používa špecifické techniky na diagnostiku stavu konkrétnej oblasti a jej dopadu na normalizáciu stavu. Použité techniky:

 • bodový dopad;
 • shiatsu techniky;
 • periostálna expozícia;
 • účinky spojivového tkaniva.

Široká škála techník poskytuje väčší vplyv na telo ako klasická masáž. Pri masáži používajte med, ľad, múmiu, masážny olej - všetky tieto techniky majú svoje výhody, ale mali by ich vykonávať iba špecialisti.

Medová masáž je založená na „lepení“ rúk, ktoré pomáha čistiť póry a odstraňuje toxíny z tkanív. Prostredníctvom otvorených pórov voľne prenikajú stopové prvky a bioaktívne látky z bunkového medu, dosahujú hlboké vrstvy tkanív a saturujú ich prvkami potrebnými pre výživu..

Pri medovej masáži sa znižuje závažnosť príznakov osteochondrózy, normalizuje sa prísun krvi do patologickej oblasti a lymfatická drenáž, čo prispieva k liečbe zápalu. Jedinou kontraindikáciou tohto typu masáže je alergia na včelárske výrobky..

Vystavenie krku môže mať vážne následky. Existujú kontraindikácie, pri ktorých je masáž zakázaná.

Kontraindikácie masáž krku

Masáž sa nedá vykonať s výrazným herniálnym výstupkom, silnou bolesťou a akútnym zápalom. Liečebná kúra by sa mala absolvovať a masáž by sa mala používať iba počas obdobia odznenia. Okrem toho existujú všeobecné kontraindikácie pre masáže, sú to:

 • narušenie integrity kože, dermatologické choroby;
 • akútne zápalové a infekčné patológie;
 • zhubný proces v tele;
 • krvné ochorenia sprevádzané koagulačnou dysfunkciou;
 • infekčné choroby chrbtice;
 • okamžite po operácii chrbtice alebo po zranení.

Len kvalifikovaný, profesionálny dopad, individuálne vybraný vzhľad a rozvinutý masážny kurz povedú k zlepšeniu stavu a používania mechanizmov samoliečenia..

Masáž hernie krčnej chrbtice

Masáž kýlou krčnej chrbtice sa môže vykonávať iba podľa pokynov lekára.

Preto, keď sa objaví bolesť, nezabúdajte na techniku ​​samomasáže alebo nehľadajte vhodného odborníka.

Najprv musíte navštíviť neurológa a podstúpiť vyšetrenie, aby ste zistili príčinu bolesti.

Až po stanovení diagnózy a určení príčiny bolestivých pocitov môže byť otázka prípustnosti a vhodnosti masáže.

Pri kýloch krčnej chrbtice môže byť masáž zverená iba odborníkom.

Príčiny a príznaky krčnej medzistavcovej prietrže

Medzi stavcami krku sú odolné elastické vankúšiky nazývané medzistavcové platničky. Ak je jeden alebo viac z týchto diskov vyčnievajúcich mimo fyziologických limitov, roztrhne sa vláknitý kruh a výstup z jadra, diagnostikuje sa medzistavcová prietrž.

Tvorí sa pod vplyvom týchto faktorov:

 • zranenia
 • nesprávna výživa, pri ktorej do tela vstupuje nedostatočné množstvo živín;
 • nízka fyzická aktivita;
 • fajčenie;
 • zmeny súvisiace s vekom, pri ktorých je narušený proces prirodzenej výživy disku, jeho sušenie, zníženie pevnosti a pružnosti;
 • nesprávne držanie tela, napríklad pri práci s počítačom, v dôsledku čoho sa zvyšuje zaťaženie krčnej chrbtice.

Kýla sa môže tvoriť postupne. Spočiatku vláknitý prstenec medzistavcových platničiek zoslabuje a začína sa vyčnievanie do miechy. Ak sa stav zhorší, jadro disku prekročí svoje limity: môže zostať pripojené k disku alebo od neho úplne oddelené.

Pri hernii krčnej chrbtice sa pacienti sťažujú na:

 • tupá, ostrá bolesť v krku, lopatky, ktoré môžu dať ramenu;
 • znecitlivenie, brnenie v pleciach, ramenách;
 • zvýšená bolesť počas ohybov alebo zmien polohy tela;
 • bolesť hlavy;
 • skoky v krvnom tlaku;
 • hučanie v ušiach, výskyt múch pred očami.

V niektorých prípadoch krčné prietrže vyvolávajú kompresiu miechy.

Hlavné metódy liečby prietrže

Keď sa pri krčnej chrbtici objaví prietrž, lekári môžu predpísať konzervatívnu liečbu.

Odporúčajte tieto lieky:

 • protizápalové lieky určené na zníženie intenzity zápalového procesu a zmiernenie opuchov;
 • svalové relaxanciá, pomocou ktorých je možné minimalizovať svalové kŕče;
 • analgetiká, ktoré sú potrebné na zníženie bolesti.

Pre intenzívnu bolesť sa predpisujú nesteroidné protizápalové lieky. Odporúča sa aj fyzioterapia (masáž, tepelné ošetrenie)..

V pokročilých prípadoch je indikovaná chirurgická liečba. Operácia je predpísaná, keď pri použití konzervatívnych metód nie je možné dosiahnuť požadovaný účinok. Chirurg môže odstrániť medzistavcové platničky.

Použitie masáže prietrže krčnej chrbtice

Jednou z fyzioterapeutických metód na liečenie medzistavcovej prietrže je masáž. Je to však povolené len na základe svedectva lekára.

Pacienti by mali pochopiť, že je nevyhnutné úplne vylúčiť použitie techník manuálnej terapie na krčnej chrbtici. Je zakázané točiť. Koniec koncov, to má zlý vplyv na stav medzistavcových platničiek, ktorý je už v nestabilnom stave..

Masáž by mala byť ľahká. Ak sú masážne pohyby hrubé, zvyšuje sa pravdepodobnosť zvýšeného svalového spazmu. V dôsledku toho sa tlak rozšíreného disku na miechový kanál zvýši.

Ako môže masáž pomôcť pri krčnej prietrži

Ak lekár po komplexnom vyšetrení predpíše masáž, mali by ste si vypočuť jeho odporúčania. Pri jemnej masáži je možné dosiahnuť uvoľnenie svalov. Výsledkom je, že bolesť je minimalizovaná..

Správne vykonaná masáž vám umožní:

 • zlepšenie krvného obehu vo svaloch, mozgu;
 • zníženie tlaku na nervové zakončenie;
 • napnite zúžené svaly, odstráňte ich kŕče;
 • zvyšujú koncentráciu endorfínov v krvi, a tým zlepšujú náladu.

Odborníci odporúčajú kombinovať masáž s inými fyzioterapeutickými procedúrami a liečebnými cvičeniami.

V ktorých fázach sa dá robiť masáž??

Ak máte bolesti v krku, medzi lopatkami sprísniť návštevu lekára nestojí za to. Ak je prietrž diagnostikovaná v ranom štádiu, môžete sa pokúsiť zlepšiť stav bez chirurgického zákroku.

Masáž je povolená iba v skorých štádiách choroby. Malo by sa stať jednou zo súčastí komplexnej liečby. Niektoré techniky a pohyby prietrže sa nepoužívajú, preto je potrebné upozorniť masážneho terapeuta na problém.

Kontraindikácie masírujú prietrž krčnej chrbtice

Nie vždy s diagnostikovanou kýlou sa odporúčajú masážne procedúry. Nemôžu sa urobiť, ak sa choroba stala zanedbávanou formou. Keď prolaps jadra medzistavcového disku pomocou masážnych procedúr normalizuje stav nebude fungovať.

Pri pokročilých formách ochorenia môže masáž iba vyvolať zhoršenie stavu. V dôsledku prietrže sa nervové zakončenia môžu štipnúť. Najnebezpečnejším dôsledkom tohto zovretia je ochrnutie pacienta..

Tiež sa neodporúča vykonávať masážne procedúry, keď:

 • horúčka, akútne respiračné vírusové infekcie, akútne infekčné choroby;
 • problémy s kardiovaskulárnym systémom;
 • dermatologické choroby;
 • ochorenie kostí, napríklad osteomyelitída;
 • poruchy tráviaceho traktu;
 • kožné vyrážky, vredy.

Jasnou kontraindikáciou pri masáži sú diagnostikovaná rakovina. Bez špecializovaného vzdelania nemôžete dôverovať krku a späť masážnym terapeutom. Pri vážnych problémoch s chrbticou môžu amatéri iba ublížiť.

Druhy a techniky vykonávania masáže prietržom krčnej chrbtice

Špecialisti poznajú veľa masážnych techník, pri ktorých pôsobí na povrchové aj hlboké svalové tkanivo.

Pri prietrži je možné odporučiť jeden z týchto typov masáží:

Pri vykonávaní klasických a švédskych druhov masáží špecialista najprv ťahá a trie tkanivá v pozdĺžnom a priečnom smere. Pohyby sa postupne zrýchľujú, aby sa svaly čo najviac zahriali. Je zakázané dotýkať sa samotnej chrbtice.

Po zahriatí začnú uchopiť a stlačiť pokožku, klepať prstami a poklepávať dlaňami na chrbát, aby sa objavili mierne vibrácie. Masážny terapeut sa začína pohybovať od spodnej časti chrbta a postupne sa dostáva až k krku.

Klasické a švédske masáže pomáhajú zrýchľovať látkovú výmenu, zlepšujú prietok krvi. S ich pomocou sa svaly uvoľňujú a toxíny sa začínajú vylučovať z tkanív..

Švédska masáž je variáciou klasickej masáže. Keď sa vykonáva, je zapojená iba horná svalová vrstva a koža. Je určený pre ľudí, ktorí majú problémy s kardiovaskulárnym systémom..

Pri vykonávaní klasickej masáže s prietržom krčnej chrbtice môže špecialista vykonať také masážne pohyby:

 • hladenie a trenie;
 • hnetenie;
 • pat;
 • chvenie.

Hladiny a trenie sú potrebné na prípravu svalov chrbta, na ich zahriatie. Hnetenie sa vykonáva dvoma rukami: špecialista uchopí pokožku, zvinie ju, stlačí. Tieto pohyby maximalizujú krvný obeh, urýchľujú metabolické procesy v tkanivách a prispievajú k odstraňovaniu toxínov. Pokladanie aktivuje kontrakcie a uvoľnenie svalov.

Poslednou fázou každej masáže je hladenie a uvoľnenie. Terapeutka na masáž rúk pôsobí na svaly chrbta, krku, ale samotná chrbtica nie je ovplyvnená..

Video: „Ako sa vykonáva masáž krčnej goliere s kýlou chrbtice“

Pri kýloch je tiež povolená medová masáž. Na pokožku sa nanáša tenká vrstva medu, do nej sa môže najskôr pridať jedľový olej. Masér miesi povrch chrbta a začne sa naň poplácať. V dôsledku priľnavosti a uvoľnenia dlaní sú kožné receptory podráždené. Medová masáž je jednou z metód reflexológie, pomáha zmierňovať neurologické prejavy, ktoré sa vyskytujú pri medzistavcovej prietrži.

Ak chcete vykonať masážam, musíte pokožku najskôr namazať masážnym olejom. Silikónové poháre sú trochu stlačené a umiestnené na chrbte, sklenené sú vopred upravené plameňom, aby sa v nich vytvorilo vákuum..

Pri inštalácii plechovky na chrbát by mala byť koža nasávaná približne v 2 mm. Vďaka tomu sa stimuluje krvný obeh, vylučuje sa kongescia, uvoľňujú sa svaly..

V závislosti na zvolenej masážnej technike môžete použiť:

 • 1 - 2 plechovky, ktoré sa nachádzajú 3 až 10 minút pozdĺž svalov chrbta a krku, s rovnými, kruhovými pohybmi kľukaté, až kým sa neobjaví stabilná hyperémia tkanív;
 • 10-16 plechoviek, ktoré sú umiestnené 15 až 25 minút na zadnej strane.

Pri masáži môže pacient cítiť mierne pálenie alebo teplo. Je ľahké odstrániť plechovky, stačí jednoducho stlačiť pokožku blízko krku.

Dobre vykonaná akupunktúra Shiatsu priaznivo ovplyvňuje stav pacientov s herniou. Špecialista pracuje v určitých oblastiach. Tlakom na aktívne body sa uvoľňuje napätie a nervový a svalový systém sa uvoľňuje. Masér pôsobí na každý bod bolesti po dobu 10-30 sekúnd. Môže tlačiť prstami, lakťami, päsťami. Postup je veľmi bolestivý, ale je potrebné utrpieť bolesť, aby ste dosiahli požadovaný výsledok..

Ukázalo sa, že je účinný pri kýloch v krčnej chrbtici s ľadovou masážou. Chlad aplikovaný na problémovú oblasť pôsobí ako anestetikum. Pomáha minimalizovať zápalový proces a zmierňuje opuchy tkanív, ku ktorým dochádza v dôsledku zápalu..

S pomocou chladných procedúr sa tiež spomaľuje proces prenosu nervových impulzov z problémovej oblasti. A to pomáha zmierňovať bolesť..

Video: „Masáž hernie chrbtice: technika na vykonávanie“

záver

Ak sa v skorých štádiách zistí medziobratlová hernia krčnej chrbtice, lekár môže predpísať konzervatívnu liečbu a fyzioterapiu. Jednou zo základných zložiek liečby je masáž..

 • Medzistavcová hernia v krčnej chrbtici sa môže vyskytnúť v dôsledku zranení, zmien súvisiacich s vekom, podvýživy a nízkej fyzickej aktivity.
 • S kýlami krčnej chrbtice si pacienti sťažujú na bolesť v krku a oblasť medzi lopatkami, znecitlivenie, brnenie v náručí, ramená, slabosť svalov, bolesti hlavy..
 • Masáž sa môže robiť iba v prípadoch, keď bola prietrž zistená v ranom štádiu. Je potrebné odmietnuť masáž s ARVI, vysokú teplotu, poruchy gastrointestinálneho traktu, bolesti brucha, problémy s kardiovaskulárnym systémom, onkologické ochorenia.
 • V závislosti od stavu možno odporučiť klasickú, švédsku, akupresúrnu, plechovkovú alebo medovú masáž. Všetky typy prispievajú k odstráneniu svalového napätia, uvoľneniu svalov, urýchľujú elimináciu toxínov..

Je možné s prietržom krčnej chrbtice robiť rôzne masážne techniky?

Lekári častejšie nachádzajú krčnú prietrž u pacientov vo veku 30 - 60 rokov. Toto nepríjemné ochorenie obmedzuje pohyblivosť človeka, prináša nepohodlie jeho práci a každodennému životu. Ochorenie je vyvolané častým nerovnomerným zaťažením nosných prvkov chrbtice.

Ďalším významným faktorom je oslabenie tkanív súvisiace s vekom. Špecialisti čoraz viac počúvajú od pacientov otázku, či je možné masírovať kýlu krčnej chrbtice. Lekári sa vyhýbajú jednoznačným odpovediam bez podrobného skúmania každého jednotlivého prípadu..

Podstata choroby

Krčná oblasť chrbtice u ľudí pozostáva zo 7 stavcov. Medzi nimi sú chrupavkové vrstvy. Sú to medzistavcové platničky. Ich hlavná funkcia je obmedzená na zvláštnu úlohu tlmičov nárazov, aby sa zabezpečila pohyblivosť chrbtice.

Vláknité krúžky obklopujú jadrá želatínového disku. Vláknité krúžky strácajú z rôznych dôvodov svoju pružnosť a pevnosť. Dosky spojivového tkaniva v tvare prstenca sú roztrhané. Polotekuté jadrá zhasnú. Vytvára sa vydutie - prietrž.

V skorých štádiách ochorenia je pozorovaná menšia bolesť. Medzistavcová prietrž však v priebehu času prináša bolestivejšie pocity. Pri pohyboch sa objaví tuhosť. Zvyšuje sa postihnutie.

Medzistavcové prietrhy vyvolávajú mnohé faktory:

 • Zdvíhanie nadmerných hmotností;
 • Pád z veľkej výšky;
 • Patológia hrebeňa;
 • Poranenie stavovca.

Choroba chrbtice nepriaznivo ovplyvňuje celé ľudské telo. Primárne riziko predstavuje primárne orgány, obehový a nervový systém. Pacienti sa sťažujú na neustále závraty, periodický tinitus. Niektoré časti tela strácajú svoju pôvodnú citlivosť..

Indikácie pre masáž

Masáž herniami krčnej chrbtice sa odporúča výhradne pre počiatočné alebo stredné štádium choroby. Niektorí odborníci tvrdia, že zbavenie sa choroby bez chirurgického zákroku je možné v 95% prípadov. Kľúčovým princípom fyzioterapeutickej liečby je zlepšená výživa medzistavcových platní, ich regenerácia a regenerácia prirodzeným spôsobom..

Masážne ošetrenie posilňuje svalové tkanivo. Krčná chrbtica má správnu polohu. Zvyšuje sa pohyblivosť pohybového ústrojenstva.

Pozitívne účinky masáže sa prejavujú v:

 • Eliminujte svalové napätie;
 • Normalizácia všeobecného a lokálneho krvného obehu;
 • Zlepšenie činnosti kardiovaskulárneho systému;
 • Zmiernenie bolesti;
 • Regenerácia tkanív;
 • Eliminácia stagnujúcich procesov;
 • Zvyšovanie elasticity chrbtice.

Kvalitatívna a profesionálna masáž vedie k rýchlemu uzdraveniu tela. Stimulujú sa všetky metabolické procesy. Minerály a proteíny sa vstrebávajú intenzívnejšie. Produkcia endorfínov sa stáva nasýtenejšou. Zlepšuje sa nálada človeka.

Odporúčaný masážny kurz je zvyčajne 10 dní. Aby sa predišlo preťaženiu, jedna relácia sa vykonáva každý deň.

Upozornenia a kontraindikácie

Nemôžete masírovať krk a ďalšie časti tela akútnou bolesťou. Je potrebné absolvovať liečebnú kúru. Berú lieky proti bolesti a protizápalové lieky. Masáž herniou krčnej chrbtice v takýchto prípadoch sa považuje za ďalší prvok v hlavnom liečebnom komplexe.

Ťažká forma ochorenia vylučuje možnosť masážnych procedúr.

Je prísne zakázané vykonávať masáže:

 • Akútna fáza vertebrálnej prietrže;
 • Hypertenzia druhého a tretieho stupňa;
 • Onkológia vnútorných orgánov;
 • Kožné ochorenia;
 • tehotenstvo
 • Vysoká teplota;
 • Infekčné procesy;
 • Exacerbácia chronických chorôb;
 • Hyperaktivita pacienta, prítomnosť duševných chorôb.

Mnoho odborníkov uprednostňuje konzervatívne metódy. Ak dôkladné vyšetrenie neodhalí kontraindikácie, lekári odporúčajú vykonať masážne procedúry.

Techniky a druhy masáží

Neverte masáži krku s prietržom krčnej chrbtice neprofesionálnym účinkujúcim. Existujú tiež varovania pred samomasírovaním chorých oblastí. Nedostatok skúseností a znalostí osoby, ktorá robí masáž, môže pacientovi ublížiť.

Liečivé vlastnosti sú spojené s rôznymi typmi a technikami masáže. Všetky by mali viesť k jednému cieľu - k odstráneniu napätia povrchového a hlbokého svalového tkaniva. Samce stavce sú veľmi zriedkavo vystavené priamemu fyzickému vplyvu..

Prípravná fáza a všeobecné pravidlá

Pred začatím masážnych procedúr musí byť splnených niekoľko podmienok. V prípravnej fáze:

 1. Nezabudnite sa poradiť s vertebroológom;
 2. Obracajú sa na skúseného masážneho terapeuta (lepšie - na ortopeda, manuálneho terapeuta);
 3. Študujú doklady (licencie) potvrdzujúce kvalifikáciu masážneho terapeuta;
 4. Nasleduj inštrukcie.

Počas masážnych procedúr by malo byť telo pacienta v pohodlnej polohe. Musí sa vyhnúť najmenšiemu obmedzeniu. Pocit nepohodlia neguje všetko úsilie masážneho terapeuta.

Skúsení odborníci nemasírujú bolestivé miesta. Mechanické a reflexné pôsobenie je nasmerované na svaly umiestnené okolo medzistavcovej prietrže.

Bolesťové miesta nemôžu byť hnetené alebo trené. Pohyby vykonávané priamo na ľudskom tele musia byť jemné a jemné.

Restoračná masáž

Táto procedurálna forma pozostáva z miesenia a trenia chrbta. V kožných a svalových tkanivách je krvný obeh výrazne zlepšený. Zvyšuje výživovú účinnosť. Spoje sa stávajú mobilnejšími. Prebytočná tekutina sa vypúšťa..

klasický

Najbežnejší a univerzálny pohľad. Používa sa výlučne vo fáze remisie. Uvoľnite svalové napätie.

Vykonáva sa v niekoľkých fázach:

 1. Najskôr pripravte chrbát: bez toho, aby ste sa dotkli chrbtice, vykonajte trenie a hladenie; dobre zohrievajú svaly s postupným zvyšovaním rýchlosti dotykov a pohybov;
 2. Obidvomi rukami hnetú chrbát, uchopia pokožku prstami a stlačia: činnosť srdca je stimulovaná, prechádza krvný obeh, sú aktivované metabolické procesy;
 3. Na rýchly prúd krvi a lepšiu kontrakciu svalového tkaniva potlesknite ruky po časti tela;
 4. Vytvárajú vibrácie poklepaním na telo špičkami prstov;
 5. Dokončite postup a hladte zadnú časť dlaní dlaňami po krčnej chrbtici.

Relácie trvajú 15 minút - 1 hodinu. Postupy sa vykonávajú každý druhý deň. Trvanie všeobecného kurzu určuje lekár.

bankovanie

Účinky tohto typu masáže sa porovnávajú s výsledkami návštevy sauny alebo kúpeľa.

Baňovanie je sprevádzané neustálymi hladkými pohybmi. Sú nasmerované zdola nahor fyziologickými cestami lymfatických a krvných ciev. Ovplyvňujú biologicky aktívne miesta. Relácia nebude trvať dlhšie ako 15 minút.

Švédska masáž

Vykonáva sa pomocou vankúšikov ohnutých prstov. Body sa masírujú veľmi starostlivo a na dlhú dobu. Mechanické účinky ovplyvňujú horné vrstvy svalového tkaniva. Tým sa hnetia existujúce tesnenia..

Vzťahuje sa na jemnú skupinu postupov. Švédska masážna technika je založená na starých receptoch a pravidlách..

Masáž ľadom

Liečba chladom (kryoterapia) pomáha vyrovnať sa so zápalovými procesmi, poraneniami nervov.

Ľad dokáže prekonať bolesť a opuch. Zápal a opuch svalového tkaniva sa rýchlo eliminujú. Samotná bolesť zmizne.

Masáž segmentov

Expozícia ovplyvňuje paravertebrálne body. Tento druh je podobný všeobecnému posilneniu. Akupresúra má však oveľa väčší účinok. Dôvodom je skutočnosť, že malé fyzické oblasti sa masírujú osobitne. Akupresúra trvá približne 30 minút.

Medový masážny komplex

V prípade neurologických prejavov sa vykonáva medová masáž s prietržom krčnej chrbtice. Odporúča sa iba prírodný med..

Produkt sa nanáša v tenkej vrstve. Olej sa pridáva do medu (kokos, palma, jedľa). Palmy potľapkávajú časti tela.

Med vytvára lepivé / oddeľovacie účinky. Kožné receptory sú podráždené. Neurologické príznaky spojené s cervikálnou patológiou sú eliminované.

zistenie

Medzistavcovej krčnej prietrži sa dá ľahšie predchádzať ako bojovať proti nej. Aby sa predišlo chorobe, mala by sa posilniť chrbtica. Tomu napomáhajú ranné behy a cvičenia. Zosilňuje svaly a stimuluje krvný obeh.

Masáž môže plniť pomocnú preventívnu úlohu. Trvanie a intenzita sedení sa musí dohodnúť s ortopedickým chirurgom alebo chiropraktikom.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Medziobratlová hernia bedrovej chrbtice nastane, keď je vláknité jadro medzistavcového disku vytláčané z vláknitého prstenca. Tkanivá zničeného disku vyvíjajú tlak na nervové zakončenie chrbtice a spôsobujú silnú bolesť.
Osteoporóza bedra je závažné ochorenie, pri ktorom sa mení štruktúra kostného tkaniva. Hlavným problémom, ktorému čelia pacienti s osteoporózou bedrového kĺbu, je výskyt poškodenia s miernou námahou.
Blokáda chrbtice sa používa ako účinná metóda na odstránenie hlavného príznaku chorôb chrbta - bolesti. Ťažká bolesť je spojená s patológiami chrbtice, pri ktorých dochádza k porušeniu nervu chrbtice.