loader

Hlavná

Liečba

Masáž s výčnelkom alebo prietržom bedrovej medzistavcovej platničky: možná alebo nie?

Medzi mnohými konzervatívnymi metódami liečby exacerbácií osteochondrózy, ktoré zahŕňajú vyčnievanie a herniu medzistavcových platničiek, existujú nielen metódy fyzioterapie, ale aj početné manuálne techniky. Asi najznámejšie sú manuálna terapia a masáže. Aká efektívna je správne predpísaná, správne vykonaná masáž na vyčnievanie bedrovej chrbtice? Kedy je potrebné ho predpísať pacientovi? Ktoré terapeutické faktory masáže pomáhajú stabilizovať stav a znižujú závažnosť bolesti? Kedy to bude kontraindikované?

Výčnelok na MRI.

Malo by to začať vysvetlením, prečo je masáž užitočná pre patológiu pohybového aparátu všeobecne, a najmä pre výčnelky. Ako sa však výstupok alebo vytláčanie líši od prietrže?

Rozdiely vyčnievania z hernie disku

Výčnelok sa nazýva taký defekt medzistavcovej platničky, ktorý sa vyvinul pri nadmernom tlaku, pri ktorom samotný disk zostáva neporušený, ale jeho normálne obrysy sa menia. Existuje vypuklá zóna, ktorá siaha za stavce tela, vytvára tlak na okolité mäkké tkanivo, čo spôsobuje sťažnosti a príznaky.

Kýla so stenózou.

Ak vonkajšie vrstvy disku, ktoré pozostávajú zo silných, kruhovo umiestnených vláknitých vlákien, stále nemôžu odolať tlaku v centrálnych oblastiach disku, potom sa zlomia a už nemôžu obmedzovať ďalšiu stratu vnútorných štruktúr vláknitého jadra..

Takýto výčnelok, keď sa už disk pretrhol a nie je úplným útvarom s normálnym obrysom, sa nazýva medziobratlová kýla. Z toho vyplýva jeden dôležitý záver. Neexistuje žiadna taká situácia, že najprv na rovnakom medzistavcovom disku je prietrž a potom výčnelok. Stáva sa to presne naopak: „tam, kde je tenký, zlomí sa“.

Vypuklý výčnelok a tlak na nervový koreň.

Najčastejšie výčnelok disku alebo výčnelok existuje dlho a potom pod vplyvom rozlišovacieho faktora, napríklad fyzickej námahy, sú kruhové vrstvy disku roztrhané, vytvára sa skutočná prietrž. Herniovaný disk spôsobuje, samozrejme, jasnejší klinický obraz a závažnosť symptómov ako vyčnievanie. Výčnelok je vždy primárny, so zručným zaobchádzaním je možné zabrániť jeho premene na prietrž, a teda operáciu na odstránenie prietrže. Významná pomoc pri tom poskytuje masáže. Aké sú účinky terapeutickej masáže?

Dopad na masáž

Masáž nie je iba jednoduché „hnetenie svalov“, ale celý rad aktivít, ktoré aktivujú neuroendokrinný systém, normalizujú svalový tonus, keď je oslabený a aj keď sa zvyšuje. Rozlišujú sa tri hlavné terapeutické faktory: neuroreflexné, humorálne a mechanické účinky. Aké sú tieto faktory? Tu je ich stručné hodnotenie:

 • neuro-reflexný faktor vzniká v dôsledku rytmického mechanického pôsobenia rúk odborníka. Rôzne pohyby, zmena tlaku, tempo vedie k periodickej aktivácii veľkých receptorových polí aferentnej (citlivej) impulzácie v mozgu. Aktivácia autonómneho nervového systému je spojená, čo súvisí s potrebou zmeny prietoku krvi v postihnutej oblasti. V mozgovej kôre, pri správnom a pokojnom tempe práce, sa vytvára centrum difúznej inhibície, preto je po zákroku osoba v príjemnom uvoľnení. Chce trochu spať alebo zdriemnuť.

Po spracovaní pulzu sa transformujú na motorické signály do svalov, do krvných ciev, do mäkkých tkanív, do vnútorných orgánov. Svaly obnovujú zhoršený tonus, objem krvi sa redistribuuje v cievach, eliminuje sa zápalový edém spojený s výskytom výčnelkov a prietrž;

 • humorálny faktor je spojený s uvoľňovaním špeciálnych biologicky aktívnych látok do krvi. Toto je noradrenalín, acetylcholín, histamín, bradykinín. Tieto látky, ktoré sú univerzálne, môžu pomôcť pri obnovení imunitného stavu tela a za osobitných podmienok môžu mať negatívny účinok. Prúdenie krvi do pokožky po sedení, začervenanie, pocit tepla - to je určite pozitívny efekt.

V prípade akútnej alergickej reakcie spôsobuje nadbytok toho istého histamínu silné svrbenie kože, žihľavku a Quinckeho edém. Toto je príklad toho, ako jedna látka môže na telo pôsobiť pozitívne a negatívne;

 • mechanický faktor. Fyzická práca maséra na koži, podkožnom tkanive vedie k zlepšeniu krvného obehu vo vonkajších vrstvách mäkkých tkanív, zvyšuje sa ich odolnosť voči účinkom rúk. V prípade porúch citlivosti na vedenie môže zlepšený krvný obeh niekedy obnoviť taktilnú citlivosť na bolesť.

Späť po masáži.

Koža sa čistí, v podkožnom tkanive dolnej časti chrbta sa eliminuje opuch a prebytok tepla, ktorý je spôsobovaný pohybmi a rukami maséra, podporuje tok krvi do pokožky, jej odtok z hlbokých svalov chrbta, ako aj oblasť zápalu, ktorá sa objavila pod vplyvom výčnelkov a prietrže..

Svaly s veľkou vďačnosťou reagujú na správne vykonanú masáž. Ich tón je normalizovaný, zlepšuje sa prísun krvi a odtok žíl. Z hlbokých chrbtových svalov, ktoré sú podráždené výčnelkom, prietržami a osteofytmi, sa začína odstraňovať kyselina mliečna. To zlepšuje kontraktilitu svalov, lymfatický výtok z nich, zvyšuje regeneráciu svalov..

V prípade dlhých skúseností s ochorením a zapojenia svalov do sekundárneho zápalového procesu môže správna masáž dokonca viesť k uvoľneniu svalov z procesov cicatricial-adhezíva, zvýšiť ich pevnosť pri ochabnutí alebo periférnej paralýze a parézii. S týmito výčnelkami a najmä herniovanými diskami sa vyskytujú tieto odrody pohybových porúch.

Napriek skutočnosti, že medzistavcové kĺby sú v každom jednotlivom prípade relatívne sedavé kvôli malej amplitúde, účinok rúk zlepšuje kĺbový krvný obeh a posilňuje väzivový aparát chrbtice. V súlade s tým zlepšuje žilový výtok z hlbokej fascie zadných a pozdĺžnych väzov, ktoré sú bohaté na nervové zakončenie a spôsobujú silnú bolesť s diskogénnymi komplikáciami osteochondrózy..

CT sken zdravej chrbtice a osteochondrózy.

Nesmieme zabudnúť na vytváranie nových podmienených reflexných spojení, ktoré sú spôsobené pravidelne sa opakujúcimi reláciami. Napríklad kompetentný špecialista môže použiť metódy vibrácií a mlátenia lumbosakrálnej oblasti na zvýšenie črevnej motility a navyše pomôcť pacientovi v boji proti atonickej zápche..

Masáž lumbosakrálnej zóny môže byť veľkou pomocou pri zlepšovaní krvného obehu panvových orgánov, ako aj dolných končatín. Masáž tejto zóny, okrem eliminácie bolesti pri výčnelkoch a prietržoch, sa môže prejaviť u pacientov s neaktívnym štádiom chronického ochorenia srdca - kŕčové žily. Pomáha ženám a mužom s chronickým preťažením panvy, napríklad pri benígnej hyperplázii prostaty (adenóm prostaty)..

Existujú aj ďalšie zóny bohaté na vegetatívne vlákna, ktoré možno považovať za reflexogénne. Napríklad, keď sa masíruje vyčnievajúci 7. krčný stavec, aktivuje sa reflexný účinok na srdce a dopad na oblasť 5 hrudných stavcov zlepšuje prietok krvi do žalúdka..

Je možné masírovať s výčnelkom?

Ak si prečítate toto miesto, vyšlo najavo, že masáž s výčnelkom a prietržami je nielen možná, ale aj nevyhnutná. Cieľ by však mal byť jasne definovaný. Koniec koncov, ani masáž, ani manuálna terapia nedokážu napraviť prietrž, a navyše túto chorobu radikálne vyliečiť. Prečo je tento postup predpísaný??

Účelom masáže pri komplikáciách pri osteochondróze je výrazné zlepšenie, prudké zníženie alebo odstránenie bolesti, zvýšenie amplitúdy, sila pohybov v chrbte. Preto pacient zlepšuje spánok a vo všeobecnosti kvalitu života.
Akým spôsobom dosahuje masážny terapeut toto zlepšenie? V prvom rade ide o roztiahnutie driekovej chrbtice. Špeciálne techniky zvyšujú podtlak medzi stavcom a medzistavcovým diskom v každom segmente, čo má pozitívny vplyv na výčnelok. Vláknité jadro prestáva tlačiť na vonkajšie vrstvy disku a prasknutie vláknitého prstenca, ktoré vedie k objaveniu prietrže, nastáva oveľa neskôr alebo sa vôbec nevyskytuje. Masáž pomáha predchádzať slabosti, atrofii chrbtových svalov, vrátane hlbokých svalov, ktoré začínajú lepšie vykonávať svoju funkciu. To vedie k tomu, že zdravé nohy v stojacej polohe preberajú časť záťaže a vykladajú medzistavcové platničky. Správna masáž preto zabraňuje tvorbe výčnelkov a kýly v iných segmentoch. Aké sú indikácie diskogénnych komplikácií osteochondrózy a kontraindikácií?

Indikácie a kontraindikácie

Najdôležitejšou indikáciou je absencia akútneho stavu. Masáž, rovnako ako akýkoľvek druh fyzioterapie, je indikovaná mimo štádia exacerbácie. V extrémnom prípade je možné vykonať masáž lumbosakrálnej chrbtice a chrbta od štádia úpadku exacerbácie alebo neúplnej remisie..

V tomto prípade je potrebné sa opatrne vyhnúť tlaku na medzistavcové platničky, ktoré má prietrž alebo výčnelok, a je zodpovedné za vývoj príznakov. Vo fáze remisie je možné vykonať masáž a mierne pôsobiť na príslušný stavec.

Kontraindikácie sú rôzne sprievodné ochorenia. Medzi nimi:

 • akákoľvek onkológia vrátane chorôb krvi;
 • horúčka alebo horúčka, akútna infekcia;
 • vysoký alebo nízky krvný tlak, poruchy srdcového rytmu;
 • prítomnosť nestabilnej angíny pectoris alebo zvyšku angíny pectoris;
 • intrakraniálna hypertenzia;
 • nedávny infarkt myokardu;
 • ťažká kachexia alebo vyčerpanie;
 • extrémne starý vek pacienta, riziko patologických zlomenín pri osteoporóze;
 • mentálne abnormality a choroby, ako je schizofrénia, závažné formy epilepsie;
 • prítomnosť infekčných kožných lézií, bakteriálnych aj vírusových. Toto je vezikulárny lišajník alebo herpes, streptoderma, erysipel, pustulárna infekcia, furunkulosa;
 • chronické srdce, pečeň, zlyhanie obličiek;
 • zápal kostnej drene alebo osteomyelitída, rôzne formy tuberkulózy;
 • hemofília a naopak, trombotické stavy.

Relatívnu kontraindikáciu pri masáži možno považovať za porušenie integrity pokožky v miestach expozície, ako je psoriáza a ekzém. V prípade remisie, drobných prejavov vyrážky, je masáž stále možná, ale pri exacerbácii je lepšie sa vyhnúť.

Nakoniec existujú dočasné prírodné podmienky, pri ktorých je masáž kontraindikovaná. To sa nedá urobiť počas menštruácie a počas tehotenstva.

Druhy masáží

Najčastejšie sa používa obvyklá klasická manuálna terapeutická masáž. Vykonáva sa podľa všeobecných pravidiel, počínajúc povrchovým a potom hlbokým hladením, potom sa pridajú také techniky, ako je brúsenie, miesenie, vibrácie a údery. Odkalenie, vibrácie by sa mali vykonávať opatrne, mimo oblasti vyčnievania alebo prietrže. Ide o to, aby neovplyvňovalo výčnelok a prietrž, ale okolité mäkké tkanivá, aby zmiernili zápal, znížili opuchy, obnovili svalový tonus spolu s krvným obehom..

Masáž začína robiť z krčnej zóny po chrbticu.

Klasická masáž lumbosakrálnej chrbtice a chrbta ako celku vždy vždy predchádza procedúre terapeutickej trakcie alebo trakčnej terapie. Je mimoriadne užitočné kombinovať masáž s vodoliečbou, liečebné kúpele s minerálnou vodou a vodný aerobik bez kontraindikácií. Vodné účinky navyše normalizujú tok lymfy a žilovú cirkuláciu oveľa lepšie ako hardvérové ​​metódy. Dodatočná absencia statického zaťaženia chrbtice, zatiaľ čo vo vode, znižuje tlak disku, čo prispieva k rýchlej regresii, zníženie bolesti..

Vákuová masáž prietrže a výčnelku

Vo fáze zhoršujúcej sa exacerbácie sa môže použiť vákuová masáž, ktorá vytvára podtlak v mäkkých tkanivách. Ak však masážny terapeut používa špeciálne lekárske plechovky alebo zariadenie nazývané aspirátor, musí tiež starostlivo obísť lokalizáciu výčnelku alebo prietrže. Mäkké tkanivá majú tendenciu nasledovať plechovku, pretože sú do nej vtiahnuté, pretože vytvárajú negatívny tlak. Herniový výčnelok nie je výnimkou, a hoci je spoľahlivo zakrytý oblúkami stavcov a hlbokých svalov, intenzívne vákuové vystavenie priamo v mieste výčnelku a lokalizácia prietrže môžu naopak zvýšiť príznaky..

Na záver treba povedať, že najlepšou možnosťou na uskutočnenie masážnych sedení je samozrejme pri prechode kúpeľnou liečbou. Po prvé, pacient je pod nepretržitým lekárskym dohľadom a masáž je posilnená, doplnená o potrebné fyzioterapeutické sedenia pre pacienta, plávanie, fyzioterapeutické cvičenia, chôdzu a pobyt na čerstvom vzduchu. Pacient je vyšetrený lekárom, monitorovaný krvný tlak, predpísaná strava, liečená sprievodná patológia. Táto kombinácia terapeutických faktorov umožňuje nielen zlepšenie stavu pohybového aparátu a zlepšenie kvality života, ale má priaznivý vplyv aj na celé telo..

Ak sa pacient nezávisle podrobuje liečebným a profylaktickým masážnym kurzom, mal by počítať s priemernými cenami 600 - 800 rubľov. na jedno sedenie lumbosakrálnej zóny počas 20 minút denne alebo každý druhý deň. Liečba trvá 10 až 14 dní. V prípade potreby všeobecnej masáže chrbta sa cena približuje k približne 1 000 rubľom. za reláciu, v závislosti od lekárskeho strediska, podľa kvalifikácie odborníkov.

Liečebná masáž prietrže chrbtice

Masáž chrbta s medzistavcovou prietržou je charakterizovaná použitím jemnejších techník ako pri konvenčnej osteochondróze. Silný fyzický dopad, akékoľvek premiestnenie stavcov, zatiaľ čo je neprijateľné.

Pretože manuálna liečba vertebrálnej hernie je kontraindikovaná, masáž zostáva jediným spôsobom, ako znížiť svalové napätie, kŕče a bolesť rúk..

Terapeutická masáž chrbta. Cena v Moskve

Názov službyCena, rub.Zľavnená cena *
do 15. mája trieť.
Všeobecná lekárska masáž 60 minút2 8001400
Lekárska masáž chrbta 30 minút20001000

Aký účinok dáva terapeutická masáž prietrži chrbtice??

Pri medzistavcovej prietrži sa zvyčajne používa klasická postupnosť masážnych techník - vyhladzovanie, trenie, miesenie a vyhladenie. Vylúčené sú iba vibrácie, kývanie, poklepávanie a tlakové sily.

Hlavnou úlohou postupu je zmierniť svalové kŕče, ktoré vznikli v dôsledku bolesti alebo naopak, sami vyvolali bolesťový syndróm herniovaným diskom..

1. Uvoľnenie svalového napätia znižuje zaťaženie medzistavcových platničiek. Jeho kompresia je uľahčená, pomáha znižovať prolaps a zväčšiť výšku medzery medzi stavcami. Pri komplexnom ošetrení prietrže pomáha masáž obnoviť tlmenie medzistavcového disku, jeho štruktúru a hrúbku.

2. Eliminácia svalového kŕče (primárneho alebo sekundárneho, spôsobeného bolesťou), hypertonicity, uvoľnenia napätých svalov uľahčuje prietok krvi do poškodených medzistavcových platničiek. To urýchľuje ich regeneráciu, zlepšuje metabolizmus a regeneráciu tkanív..

3. Relaxácia svalov pomocou masáže znižuje kompresiu nervových koreňov. To vám umožňuje výrazne a rýchlo zmierniť bolesť pri stavovcovej prietrži. V kombinácii s akupunktúrou sa dosiahne analgetický účinok, najmenej pri použití nesteroidných liekov (NSAID) alebo novokainu, lidokaínových blokád.

Aká je terapeutická masáž s kýlou chrbtice

Počas relácie má veľký význam správna poloha pacienta. Mal by ležať voľne, rovnomerne, jeho hlava by nemala stúpať nad jeho chrbát. Na tento účel sa používajú špeciálne pohovky s otvorom na tvár. Na zmiernenie napätia špecialista vyhladí chrbát a až potom dôjde k treniu, hneteniu, oškrabávaniu zovretia pokožky, ľahkému lisovaniu, zvlneniu vlny zdola nahor alebo iným technikám..

Výsledky terapeutickej masáže kýly chrbtice

1. S kýlami krčnej chrbtice.

Masáž zmierňuje napätie v krčnej golieri, odstraňuje bolesti svalov a súčasne znižuje zaťaženie diskov krčnej chrbtice..

Z tohto dôvodu sa znižuje kompresia krčnej artérie, zlepšuje sa prísun krvi do mozgu, bolesti hlavy, prudký nárast tlaku, závraty, poruchy zraku, koordinácia alebo výrazné zníženie pohybových pohybov, zvýšenie duševnej aktivity, pamäť, zlepšenie spánku.

2. S kýlami na hrudi.

Bolesť prechádza v oblasti srdca, pod lopatkou, na hrudníku (medzirebrová neuralgia), znížená citlivosť v ramene. Vďaka terapeutickej masáži s medziobratlovou kýlou na hrudníku je dýchanie ľahšie, mdloby zmiznú, záťaž na kardiovaskulárny systém sa zníži a zlepšuje sa inervácia tráviaceho systému..

3. S kýlami lumbosakrálnej.

Terapeutická masáž sa vykonáva nielen v bedrovej oblasti, ale aj na krížovej kosti, od zdravej strany, s prechodom na bolestivú stranu. Správnou kombináciou a sledom masážnych techník na nohách sa obnoví citlivosť a fyzická sila, zníži sa necitlivosť, bolesť v dolnej časti chrbta, zadku, stehne, dolnej končatine a ďalšie príznaky ischias. Okrem toho sa zlepšuje práca orgánov vylučovacieho, genitourinárneho systému.

Recenzie pacientov

Rozpráva: Margarita Viktorovna
Diagnóza: Miechová prietrž
Absolvovala komplexnú liečbu, bola s výsledkami spokojná. Bolesť zmizla, môžem chodiť, spať, sedieť, stáť - všetko, čo som predtým nemohla prísť. Zhoršenie bolo silné. Diagnóza konzultantka lekára, potom ma liečila doktorka Tsybiková.

Masáž prietrže lumbálnej chrbtice

Choroby chrbtice nielen vyvolávajú nepohodlie a bolesť, ale môžu tiež výrazne brzdiť pohyby, obmedzujú činnosť pacienta, spôsobujú podráždenie a slabosť..

Bolesť chrbta môže byť spôsobená dočasnými javmi (zranenia, modriny), ktoré v priebehu času môžu samy od seba zmiznúť alebo si nevyžadujú špeciálne ošetrenie a následne si nepripomínajú..

Vážnejšou príčinou bolesti chrbta môže byť postupne sa rozvíjajúca patológia stavcov alebo diskov stavcov. V tomto prípade sa spravidla vyžaduje dlhá komplexná liečba..

Jedným z týchto dôvodov je medzistavcová prietrž, ktorá sa nevyskytuje okamžite: jej vývoju predchádzajú degeneratívne deštruktívne procesy v stavci a mieche.

V tomto prípade dochádza k silnej bolesti, ktorá vedie k neschopnosti úplne sa pohybovať, ohýbať, neviazať.

Čo je medzistavcová prietrž

Medzistavcová hernia je ochorenie muskuloskeletálneho tkaniva, pri ktorom je vytlačené pulpózne jadro medzistavcových platničiek, sprevádzané prasknutím vláknitých vlákien..

Najčastejšie je pri lumbosakrálnej chrbtici diagnostikovaná hernia medzistavcových platničiek. V zriedkavých prípadoch sa to stáva v krčnej alebo hrudnej chrbtici. V závislosti od priebehu ochorenia môže byť vláknitý kruh disku čiastočne poškodený a môže byť úplne zničený v dôsledku fyzickej námahy a kompresie stavcov..

Hlavné metódy liečby prietrže

Kýlová medzistavcová platnička najčastejšie zahŕňa komplexnú liečbu, ktorá zahŕňa:

 • užívanie liekov proti bolesti a protizápalových liekov;
 • použitie liekov na vonkajšie použitie (masti, gély, krémy) s terapeutickým účinkom;
 • zavedenie anestetík na zmiernenie bolesti;
 • príjem vitamínov a chondroprotektorov;
 • masáže;
 • fyzioterapeutické cvičenia (špeciálne cvičenia zamerané na posilnenie svalov chrbtice a relaxáciu vlákien, ktoré stláčajú nervové zakončenie);
 • liečivé kúpele.

Pri absencii účinnosti konzervatívnej liečby sa uchyľujú k chirurgickému zákroku. Operácia na odstránenie prietrže sa môže vykonať pomocou endoskopu alebo rezaním mäkkých tkanív. Ak nie je možné obnoviť štruktúru medzistavcových platničiek, uchyľujú sa k inštalácii implantátu namiesto poškodeného disku..

Aplikácia masáže prietrže lumbálnej chrbtice

Masáž je neoddeliteľnou súčasťou liečby herniácie medzistavcovej platničky bedrovej chrbtice. Pomocou masáže je možné normalizovať prísun krvi do poškodenej oblasti chrbtice, elasticitu svalových vlákien, posilniť svalový rámec okolo chrbtice.

Ako masáž môže pomôcť prietrže

Vykonaním masáže prietrže chrbtice je možné vylúčiť silnú bolesť. Masáž samotného medzistavcového disku neodstráni masáž, ale pomôže zabrániť ďalšiemu deštruktívnemu vývoju stavcov, stlačeniu nervových zakončení a môže tiež uvoľniť svaly chrbta..

Dôležité! Masáž môže byť zverená iba vysoko kvalifikovanému odborníkovi. Okrem toho je veľmi dôležité dodržiavať podmienky, za ktorých je povolené vykonávať kýlu bedrovej miechy..

V ktorých fázach sa dá robiť masáž?

Pri prítomnosti medzistavcovej prietrže by sa človek mal riadiť pravidlami, podľa ktorých sa môžu vykonávať masérske manipulácie, inak je pravdepodobnosť komplikácií a vážnych porušení nevyhnutná.

Pravidlá pre vykonávanie masáže herniovaným diskom:

 • masáž by sa mala vykonávať striktne po odstránení bolestivých syndrómov;
 • prítomnosť zápalového procesu bráni masážnym manipuláciám;
 • Je prísne zakázané vykonávať masáž v akútnom štádiu choroby alebo pri zhoršovaní choroby.

Masáž je regeneračný postup, takže sa môže vykonávať buď na profylaktické účely, keď sa prietrž ešte nevyvinula, alebo po hlavnej liečbe (účinná v rehabilitačnom období po operácii). Masáž pomáha zmierniť bolesť v prítomnosti prietrže, ktorá nevyžaduje chirurgický zákrok.

Kontraindikácie pri použití kýly

Pri predpisovaní masážnych procedúr berie lekár do úvahy nielen stupeň poškodenia medzistavcovej platničky, ale aj ďalšie znaky, pri ktorých je masáž neprijateľná:

 • pri silnej bolesti;
 • v prítomnosti zápalových alebo hnisavých vyrážok na koži;
 • s hypertenziou druhého alebo tretieho stupňa;
 • v prítomnosti zápalového procesu sprevádzaného vysokou horúčkou;
 • počas tehotenstva;
 • s tendenciou k trombóze;
 • s ochorením krvi;
 • pri detekcii onkologických procesov v tele;
 • s porušením práce srdca;
 • s osteomyelitídou alebo kostnou tuberkulózou.

V každom prípade je potrebný individuálny prístup, takže lekár predpíše masáž nielen na základe klinického obrazu choroby, ale riadi sa aj celkovým zdravotným stavom pacienta. V každom prípade je možné použiť určité masážne techniky, ktoré sú v konkrétnom prípade najúčinnejšie..

Video: "Nechirurgická liečba miechy"

Druhy a techniky masáže prietrže medzistavcovej platničky bedrovej kosti

Existuje niekoľko druhov masáží, z ktorých každá je zameraná na odstránenie príznakov herniovaného disku:

 • pri stlačení medzistavcových platničiek zvieranie svalových vlákien - klasická masáž s napínaním;
 • pri svalovej slabosti - med s posilňujúcim účinkom.

Okrem toho existuje vákuová masáž, ktorá je zameraná na vyživovanie disku a prúdenie krvi do poškodenej oblasti, akupresúru, segment, hydromasáž.

Masážna technika

Každý typ masáže má špecifickú techniku, ktorá zahŕňa vykonávanie akcií zameraných na zlepšenie stavu pacienta v závislosti od príznakov, ktoré sa vyskytujú pri ochorení.

Prvým krokom pri vykonávaní klasickej masáže je zahriatie povrchu pokožky.

Za týmto účelom sa robia hladké a ľahké pohyby rúk rukami bez silového zaťaženia.

Masáž herniou bedrového stavca je mäkkosť pohybov, neprítomnosť tlaku alebo použitie sily pri masážnych manipuláciách.

Pohyby sa vykonávajú v niekoľkých fázach, počnúc hladením latissimusu a dlhými svalmi chrbta. Potom hnetite svalu a potom znova zadné svaly.

Po zahriatí prejdú všetky svaly na hlavnú masáž, ktorá zahŕňa:

 1. trenie od zadku dozadu a hladenie širokých svalov chrbta smerom k zadkom a chrbtom;
 2. ľahké stláčanie v oblasti zadku a bedrovej oblasti s okrajom dlane;
 3. bod trením prstami po chrbtici a potom hladením;
 4. hladenie vonkajšieho okraja dlane pozdĺž chrbtice a cez chrbticu;
 5. priame a špirálové brúsenie pozdĺž chrbtice hore a dole;
 6. trenie cez a pozdĺž krížovej kosti, produkované okrajom dlane;
 7. hnetenie zadku zaťatou päsťou.

Okrem toho sa vykonáva brnenie a trasenie mäkkých tkanív okolo chrbtice a ďalšie manipulácie, ktoré prispievajú k rozvoju gluteálnych lumbosakrálnych zón chrbtice. Pohyby sa môžu vykonávať 3-4 krát.

Celkový čas masáže je od 30 minút do hodiny. Priebeh masážnych akcií by sa mal viesť od desiatich do dvadsiatich dní. Potom je potrebná prestávka dva až tri mesiace. Podľa pokynov ošetrujúceho lekára je možné predpísať druhú masáž.

Medová masáž

Technika medovej masáže je v klasickej fáze podobná ako v klasickej fáze. Pri masáži sa ako zmäkčujúci a vyživujúci prostriedok používa med, ktorý po zahriatí masážnych pohybov nanesie na poškodenú oblasť hrubú vrstvu a uskutoční sa ľahká masáž..

Pri medovej masáži by všetky pohyby mali byť hladké a mäkké. Tlak na problémové oblasti a použitie silových techník je neprijateľný.

Dôležité! Medovú masáž nie je možné vykonať pri veľkých prietržoch.

Po absorpcii väčšiny medu zostane iba lepkavá vrstva, na lepkavé miesto naneste dlaň a rýchlo ju odtrhnite z pokožky. To zaisťuje obnovenie reflexnej aktivity svalov poškodenej oblasti a tiež obnovuje jej prísun krvi a výživu..

Trvanie medovej masáže od prvého dňa by sa malo postupne zvyšovať. Kurz musíte začať za pár minút.

Vákuová masáž

Vákuový typ masáže zahŕňa použitie plechoviek pevne pripevnených k telu. Z ohňa sa z nich odsáva trochu vzduchu.

Teda plechovka, podobne ako vákuum, vtiahne časť kože. Masér pohybuje týmito plechovkami správnym smerom, čím zaisťuje krvný obeh a uvoľnenie svalov v oblasti plechovky.

Hladina absorbovanej pokožky v nádobe by nemala presahovať dva centimetre, aby sa zaistilo pohodlné kĺzanie.

Spravidla sa používajú dve banky, ktoré sú usporiadané symetricky voči sebe vzhľadom na chrbticu.

Pohybujú sa po chrbtici po rovných, zvlnených alebo kľukatých cestách od spodnej časti chrbta po krčný sval hore a dole bez toho, aby sa dotýkali stavcov. Na zabezpečenie lepšieho kĺzania sú prijateľné masti a krémy..

Iné typy masáží je možné kombinovať s hlavnými masážami, ich použitie musí schváliť lekár.

Video: "Reflexná masáž prietrže chrbtice"

záver

Medzistavcová hernia je teda vážne ochorenie miechy, ktoré sa musí liečiť. Liečba medzistavcovej prietrže sa môže uskutočňovať v komplexe s použitím liekovej terapie, pri použití mastí proti bolesti a iných vonkajších látok..

Súčasťou komplexnej liečby môže byť cvičebná terapia, masáže, liečebné kúpele. Pri akútnej bolesti sa používa blokáda. Ak je prietrž veľká a prispieva k akútnej neznesiteľnej bolesti, chirurgicky sa odstráni.

Účinnosť masážnych opatrení pri liečbe hernie bedrových diskov bola klinicky dokázaná. Najbežnejšou metódou kýly pri masáži prietrže je klasická masáž, med, rovnako ako vákuum. Dôležitou podmienkou vykonávania masážnych akcií je kvalifikovaný odborník a absencia kontraindikácií. Potom liečba prinesie pozitívny výsledok.

Masáž bedrovej prietrže

Bedra je slabou stránkou mnohých moderných ľudí, pretože má neustále zaťaženie nesprávnym sedením pri počítači, nedostatkom športu, nadváhou a oblečením na vysokom podpätku. V tejto oblasti sa v priebehu času vytvára hernia, ktorá sa ťažko lieči a spôsobuje výrazné zníženie kvality života. Jednou z metód riešenia tohto problému je masáž. To vám umožní posilniť telo, zlepšiť stav kostí a chrupavky chrbtice.

Stručný opis patológie

Bedrová hernia je jednou z najčastejšie diagnostikovaných chorôb. Tvorí sa v dôsledku komplikácií degeneratívnych procesov v hrebeni. Jadro disku je vytlačené z vláknitého prstenca v dôsledku tlaku medzi stavcami. Prejavuje sa to silným bolestivým syndrómom, ktorý spôsobuje pohyb v nohách a zviera. Ak sa liečba nezačne včas, pacient postupne stráca schopnosť pracovať..

Kombinovaná terapia zahŕňa:

 • Užívanie liekov.
 • Fyzioterapeutické cvičenia.
 • fyzioterapia.
 • Masážna návšteva.
 • Chirurgický zákrok.

Masáž lumbálnou prietržou sa vykonáva pod prísnym dohľadom lekára, pokiaľ je choroba v remisii. V prípade exacerbácie je potrebné návštevu ošetrovacej miestnosti na chvíľu zastaviť. Masáž je predpísaná na zvýšenie účinnosti zvolenej taktiky liečby. Patting, stláčanie, tapping a ďalšie techniky môžu zmierniť prejavy bolesti, obnoviť bývalú mobilitu, uvoľniť napätie a blokovať chrbát..

Výhody masáže pre dolnú časť chrbta

Masáž herniou bedrovej chrbtice sa odporúča pacientom v akomkoľvek štádiu vývoja choroby. Samotný postup nedokáže vyliečiť patológiu, ale v kombinácii s inými vplyvmi zvýši účinok. Hlavné pozitívne aspekty tejto techniky sú:

 • Nasýtenie tkanív kyslíkom a množstvo užitočných prvkov.
 • Svalová relaxácia a zlepšenie metabolizmu.
 • Eliminácia bolesti, stuhnutosti a blokovania.
 • Normalizácia krvného obehu vo svaloch chrbtice.
 • Eliminácia štipcov a iných nepríjemných javov.
 • Zvýšená pohyblivosť chrbtice.
 • Zníženie vzrušivosti nervových zakončení v poškodenej oblasti.
 • Natiahnutie a uvoľnenie svalov chrbtice.
 • Eliminácia kŕčov a normalizácia mikrocirkulácie.
 • Predchádzanie atrofii.

V niektorých prípadoch môžu služby masážneho terapeuta len spomaliť proces a normalizovať pohodu pacienta. Ale s takým vážnym ochorením to už má veľký význam. Pri predpisovaní tohto typu expozície lekár zohľadňuje celkový stav chrbtice, intenzitu prejavu bolesti, prítomnosť sprievodných chronických chorôb, ako aj individuálne vlastnosti osoby. V počiatočných fázach prietrže si masáž plne zachová funkciu kĺbov a zastaví osifikáciu.

Pravidlá zasadnutia

Akákoľvek manipulácia s bolesťou chrbta môže spôsobiť komplikácie. Bedrová masáž medziobratlovou prietržou by sa preto mala vykonávať s prísnym dodržiavaním pravidiel. V každej fáze choroby bude mať svoje vlastné charakteristiky. Sú to tieto:

 • Počiatočné štádium. Keď je diagnostikovaná v prvom období rozvoja patológie, je masáž súčasťou predpisu. V tejto chvíli bude mať najtrvalejší účinok. Iba jeden kurz zastaví progresiu, zlepší krvný obeh, zmierni bolesť.
 • Výčnelok. Pri stavovcovej kýle v aktívnom progresívnom štádiu je mimoriadne dôležitá kvalifikácia špecialistu, pretože jeden neopatrný pohyb môže kurz zhoršiť. Správny prístup zastaví degeneratívny proces a zníži veľkosť vyčnievajúceho tkaniva.
 • Výhrez. Pacient už trpí silnou bolesťou a často zhoršenou motorickou funkciou končatín. Ak dôjde k silnému stlačeniu, je zakázané používať klasickú masáž. Účinky odporúčané lekárom by mali byť veľmi jemné a mali by sa prejavovať vo forme mozgovej príhody.
 • Zhabanie. Fáza neumožňuje absolútne žiadny vonkajší vplyv na poškodenú oblasť. V tejto fáze pacient naliehavo potrebuje operáciu.

Obzvlášť užitočná masáž prietrže lumbosakrálnej kýly počas regenerácie. To vám umožňuje výrazne urýchliť proces hojenia po operácii, obnoviť pohybovú aktivitu stavcov, zlepšiť prietok krvi v mieste poškodenia. Mal by ju vykonávať špecialista s lekárskym vzdelaním na klinike.

Bežné techniky

Masters masáže sa uchyľujú k rôznym spôsobom ovplyvňovania patológie, v závislosti od celkového stavu pacienta, štádia a závažnosti príznakov. Intenzita a trvanie kurzu sa vyberajú individuálne. V boji proti medzistavcovej prietrži lumbálnej chrbtice sa moderná medicína uchýli k nasledujúcim druhom masáží:

 • Classic. Takmer 80% sa odporúča všetkým pacientom trpiacim zvýšeným tlakom na disky. Táto technika zahŕňa hladenie, zahrievanie svalov, trenie, kruhové pohyby. Všetky z nich sú zamerané na zlepšenie krvného obehu a normalizáciu metabolických procesov v tkanivách. Trvanie relácie je zvyčajne 20 minút. Kurz trvá približne 2 - 3 týždne. Počas rehabilitačného obdobia je predpísaná denne po dobu šiestich mesiacov.
 • Segmentovaný. Používa sa ako terapeutická technika a preventívne opatrenie na zabránenie šírenia škôd. Charakteristickou črtou je pracovná plocha maséra. Špecialista vykonáva expozíciu iba v oblasti koreňov miechy, bez použitia gélov, mastí, krémov alebo iných prostriedkov. Je dôležité správne ovplyvniť postihnutú oblasť s dostatočným úsilím. Takmer ako v klasickej verzii sa používajú takmer rovnaké techniky: brúsenie, vibrácie, hladenie, miesenie. Priemerná doba trvania je 25 minút.
 • Bod. Špecialista pôsobí na bioaktívne body tela, ktoré sú zodpovedné za fungovanie rôznych vnútorných orgánov človeka. Masér ich hladí, stlačí a trie, zlepšuje celkový stav pacienta, posilňuje svalový korzet. Trvanie - individuálne, v závislosti od závažnosti príznakov a závažnosti procesu.
 • Hydromasážne. Uskutočňuje sa pomocou prúdu vody. V dôsledku teplých prúdov vody sa zlepšuje krvný obeh a metabolické procesy v kĺboch, čo zlepšuje motorickú funkciu stavcov. Vďaka tejto technike sa pacienti zotavujú rýchlejšie po operácii..

Technik vyberie techniku ​​na základe analytických údajov, informácií získaných po CT a röntgenovom snímaní. Čím je obraz úplnejší, tým lepší bude výber typu vplyvu na patológiu, čo následne povedie k zvýšeniu účinnosti zvolenej taktiky liečby..

Indikácie a kontraindikácie

Masáž sa predpisuje ľuďom, u ktorých existuje riziko rozvoja osteochondrózy a medzistavcovej prietrže. Patria sem administratívni pracovníci, ktorí trávia viac ako 12 hodín denne pri počítači, pracovníci, ktorí sa podrobujú intenzívnej fyzickej námahe, utrpeli zranenia alebo sa dostali do nervov. Masáž tu úplne obnoví narušené metabolické procesy a udrží zdravie. Existuje však veľa prípadov, v ktorých je použitie masážnych terapeutov nebezpečné. Patria sem nasledujúce podmienky:

 • Prítomnosť onkologického vzdelávania v tele akejkoľvek lokalizácie.
 • Vysoký krvný tlak.
 • Psychologické abnormality alebo choroby.
 • Obdobie tehotenstva.
 • Phlebeurysm.
 • Exacerbácia chronických chorôb.
 • Patológia kože.
 • Opuch alebo žihľavka.
 • Infekčné choroby.

Bezpečnostné pravidlá

Samomasáž s medziobratlovou kýlou je nebezpečná pre zdravie, pretože zvyčajne vedie k zhoršeniu stavu a úplnej strate výkonu. Okrem toho je potrebné dodržiavať tieto jednoduché pravidlá, aby sa zachoval normálny stav a zabránilo sa kontraindikáciám:

 • Odmietnite navštíviť maséra počas obdobia akútnej bolesti bez súhlasu špecialistu.
 • Dokončite kurz bez toho, aby ste medzi reláciami robili veľké medzery.
 • Rozhodnite sa viesť iba skúsených odborníkov s príslušnou kvalifikáciou. Pred zaznamenaním sa oplatí skontrolovať dokumenty a osvedčenia potvrdzujúce vzdelanie a deklarované zručnosti.
 • Počas relácie by mali byť pohyby sily úplne neprítomné, pretože vedú k poškodeniu segmentov kosti. Všetky akcie sú mimoriadne jemné.
 • Pred začatím je dôležité, aby sa pacient čo najviac uvoľnil, to umožní pánovi získať plný prístup do expozičnej zóny.
 • Technika nárazu alebo redukcia stavcov je úplne vylúčená.
 • Ak pacient v tomto procese pozoruje rastúcu bolesť, relácia je úplne ukončená. Nie je možné pokračovať v kurze bez konzultácie s lekárom a bez úpravy liečby.

Masáž lumbálnou prietržou môže byť pre pacienta záchranou alebo môže spôsobiť vážne komplikácie. Všetko záleží na prístupe k tomuto postupu odborníka a samotného pacienta. Preto pri návšteve masážneho terapeuta nepodceňujte bezpečnostné opatrenia..

Medzistavcová kýla sa vyvíja na pozadí degeneratívnych procesov v kostnom tkanive. Izolované ako nezávislé ochorenie je zriedkavé. Masáž pomôže v boji proti chorobe. Má svoje vlastné charakteristiky v každej fáze, preto by sa malo spoľahnúť, že bude vykonávať výhradne skúsený kvalifikovaný odborník.

Masáž chrbtice: najúčinnejšie techniky lézií

Choroby chrbtice spôsobujú mnoho nepríjemných symptómov, z ktorých niektoré sa na prvý pohľad zdajú nesúvisiace s pohybovým aparátom. Aby sa tieto príznaky a deštruktívne procesy v stavovcoch zbavili, povoľuje to lekár s rôznymi fyzioterapeutickými technikami a liečivými látkami. Môžete robiť masáže prietrž bedrovej chrbtice, ale mali by ste vedieť, ktoré metódy sa považujú za účinné.

Je možné ochorenie vyliečiť masážou??

Mnoho pacientov s bedrovou prietržou verí, že chiropraktik je jediný špecialista, ktorý skutočne pomáha pri liečbe tohto ochorenia. Tento názor môžu podporiť maséri, ktorí ukončili kurzy bez vzdelania vo vysoko špecializovanej oblasti medicíny. Ale dystrofické zmeny na diskoch, ktoré spôsobili deštrukciu tkanív a zmeny elasticity chrupavky, sa nedajú korigovať manuálnymi technikami..

Masáž chrbtovou kýlou však eliminuje niektoré príznaky a predlžuje stĺpec a zlepšuje stav pacientov:

 • po roztiahnutí sa vytvorí podtlak;
 • jeho pôsobením sa vnútorná časť medzistavcového priestoru rozširuje;
 • nervové korene zmierňujú tlak;
 • v dôsledku toho bolesť a ďalšie nepríjemné pocity zmiznú po prvej návšteve lekára.

Označenia postupov

Špecialisti predpisujú masáž bedrovej prietrže, ak je choroba v počiatočnom štádiu a je sprevádzaná niektorými príznakmi:

 • zaťaženie bedrovej oblasti spojené s prácou a školením - je uvedená relaxačná masáž;
 • v rôznych častiach končatín je necitlivosť;
 • sú cítené svalové kŕče sprevádzané bolesťou v bedrovej oblasti;
 • často sa cítia unavení.

Masáž bedrovej prietrže je indikovaná, ak sa príznaky objavia vo forme skrútiacej sa bolesti, boľavých nôh a paží.

kontraindikácie

Masáž hernie bedrovej chrbtice môžete robiť iba v prípade, že patologický stav nie je v akútnom štádiu. Existujú ďalšie obmedzenia postupu: choroby CNS, kostná tuberkulóza, osteomyelitída, choroby krvi, zlyhanie obličiek alebo pečene, duševné poruchy.

Účinky

Pri kýloch chrbtice existuje niekoľko účinných masážnych techník, z ktorých každá je vybraná odborníkom po diagnostike. Relaxačnú terapiu môžete robiť doma, ale v ideálnom prípade je potrebné dohodnúť si stretnutie so špecialistom.

akupunktúra

Veľmi užitočná a účinná technika, ak je prietrž sprevádzaná osteochondrózou. Ihly dokonale zmierňujú príznaky - bolesť, stuhnutosť a pálenie. Na dosiahnutie pozitívnych výsledkov však potrebujete najmenej 10 relácií, ktoré sa opakujú 1-2 krát ročne.

U niektorých pacientov nemá liečba žiadny účinok vzhľadom na osobitné umiestnenie biologických bodov, ich „citlivosť“. Akupunktúra je pre vedcov stále záhadou.

Trigger Point Massage

Táto technika je založená na bolestivých častiach tela, ktoré sú zistené hmatom. Dajú sa ľahko nájsť v mäkkých tkanivách. Táto technika je obmedzená na trenie a hladenie pozdĺž chrbtice. Po niekoľkých procedúrach sa bolestivé miesta deaktivujú, obnoví sa krvný obeh.

Klasické techniky

Tradičná masáž vertebrálnou prietržou uvoľňuje svaly, normalizuje prietok krvi a lymfatickú aktivitu a vykonáva ju pomaly. Súbor postupov klasickej techniky zahŕňa: vibračné poklepávanie, hlboké hladenie širokých svalov, hnetenie a trenie. Môže sa vykonať s poškodením osteofytov.

Medová technika

Prírodný med sa používa pri miesení chrbtice a dolnej časti chrbta, aby sa z horných vrstiev mäkkých tkanív odstránili škodlivé látky. Na tento účel sa používajú ťahacie pohyby. Na konci sedenia med často siví - to je známka účinnosti masáže prietrže chrbtice.

Segmentálna masáž

Táto technika je predpísaná v prípade silnej bolesti. Je založená na miestnych akciách na spodnej časti chrbta a prietrže sa nachádza v tejto oblasti. Pri výkone nepoužívajte masti, oleje a krémy. Použite niekoľko pohybov:

 • „Vŕtanie“ a „pílenie“ - má hlboký vplyv na kŕčové tkanivá;
 • hladenie po rôznych osiach, tlak;
 • vibrácie a strečing.

Táto technológia sa často nazýva švédska masáž..

Môže technika

Táto technika sa používa na boj proti opuchy. Zlepšuje látkovú výmenu tým, že vylučuje ložiská patológie v tele. Banky pomáhajú vytvárať podmienky, za ktorých sa tieto ložiská vylučujú.

Vákuová technika

Vákuová masáž hernie chrbtice sa vykonáva pomocou prístroja. Sú pripevnené špeciálne prísavky, ktoré vytvárajú vákuum medzi pokožkou a dýzou. Cez to sa aktivuje tok lymfy, tuky sa rozkladajú, regeneračné procesy sú normalizované..

Thajskej techniky

Skutočná thajská masáž sa dá urobiť pomocou prietrže chrbtice, ak je komplikovaná osteochondrózou v bedrovej oblasti. Technológia vykonávania zahŕňa niekoľko akcií: zahrievanie, relaxácia, bodový vplyv. Táto metóda je zameraná na odstránenie recidív a bolesti.

Manuálna terapia

Jedna z najúčinnejších, ale kontroverzných metód vystavenia prietrže lumbálnej chrbtice. Manuálna terapia má najviac kontraindikácií, pretože účinok nie je len na mäkké tkanivá, ale aj na samotné jadro. V niektorých prípadoch môže byť vymenený.

Pri manuálnej terapii dochádza ku komplexnému účinku na všetky kĺbové systémy a svaly chrbta. Musíte si však starostlivo zvoliť špecialistu - najlepšie muža s dostatočnou silou na masáže a lekárske vzdelanie. Nesprávny výkon manuálnej terapie vedie k ochrnutiu a zrýchleniu degeneratívnych procesov.

hydromasážne

Ako pomocná technika sa používa vodná masáž chrbta s prietržovou časťou bedrového kĺbu. Jemne pôsobí na tkanivá: znižuje stres, znižuje bolesť, znižuje krvný obeh, zlepšuje krvný obeh, obnovuje sa výživový proces, tkanivové bunky dostávajú potrebné látky..

Všeobecné pravidlá vykonávania postupov

Pri masáži kýlou chrbtice bolo užitočné, musí sa to robiť podľa pravidiel:

 • Odmietnutie samoliečby. Nie je možné vykonať metódy, ak neexistuje primerané vzdelanie.
 • Zákaz postupov exacerbácie choroby. Ak pôsobíte na zápal počas jeho maximálneho zisku, môžete poškodiť štruktúru tkanív.
 • Zákaz pôsobenia moci. Pri kýle bedrovej chrbtice nie je možné použiť techniky určené na pohyb energie.
 • Smer najbližších stavcov. U 2/3 pacientov je prietrž sprevádzaná porušením polohy zostávajúcich stavcov. Terapeut ich musí zaviesť opatrne.
 • Zákaz bolesti. Ak sa bolesť vyskytne pred alebo počas zasadnutia, je zakázané masírovať prietrž chrbtice.

Všetko o výhodách masáže prietrže chrbtice

Spinálna masáž s kýlou chrbtice je veľmi účinnou súčasťou všeobecnej terapie. Jeho pomocou je možné eliminovať patológiu bez chirurgického zákroku. Priraďte masáž kýlou chrbtice s prihliadnutím na stav tela a vlastnosti diagnózy.

Existuje niekoľko druhov masáží, ktoré môžu byť použité na prietrž chrbtice bedrovej chrbtice alebo jej inej časti. Oplatí sa oboznámiť so všetkými jeho funkciami a pravidlami..

Pri použití odporúčaní odborníkov v technikách ovplyvňujúcich organizmus je často možné ochorenie postupne zvládnuť, zabrániť ďalšiemu vysunutiu disku a zabrániť ďalším komplikáciám..

Je možné masírovať prietrž chrbtice

Pri kýle chrbtice sa dá predpísať masáž chrbta po zastavení exacerbácie patológie. Účelom vymenovania sú:

 • Poskytovanie terapeutických účinkov, pričom postup sa vykonáva ako súčasť komplexu spolu s ďalšími opatreniami. Napríklad je predpísaná akupunktúra, elektroforéza atď. Uskutočnenie liečebného cyklu pomáha eliminovať vyčnievanie fragmentov miechy;
 • Akcelerácia rehabilitačného procesu, masáž prietrže sa vykonáva s cieľom posilniť a obnoviť chrbticu.

Masáž vertebrálnou kýlou - existujú nejaké kontraindikácie

Vykonávanie masáže medzistavcovou prietržou môže obnoviť tón svalového korzetu a väzov v postihnutej oblasti..

Absolútnou kontraindikáciou sú nasledujúce stavy:

 1. Ťažká bolesť - môžu sa objaviť so zhoršením patologického stavu;
 2. tehotenstva;
 3. Esenciálna hypertenzia;
 4. Kožné problémy, bolestivé stavy, infekcie a nádory, hnisavé lézie;
 5. Rakovina vnútorných orgánov;
 6. Zvýšená telesná teplota - od 38 stupňov.

Aké je použitie postupu?

Pri prietrži je charakteristické narušenie celistvosti vláknitého prstenca, pričom časť pulpózneho jadra vyčnieva a je natiahnutá chrbtica. Z tohto dôvodu začína kompresia nervových zakončení, ktorá môže spôsobiť nepohodlie, bolesť, pohodu a zároveň sa vážne zhoršuje..

Masáž chrbtice, ktorá pôsobí ako doplnková procedúra, má veľké množstvo liečivých účinkov. Môžete uviesť nasledujúce:

 • Masáž chrbta s prietržou vedie k tomu, že krv po tomto vystavení silnejšie prúdi do postihnutej oblasti. Pomáha to zlepšovať tok živín do tkanív a buniek. Je tiež možné zbaviť sa prebytočnej kyseliny mliečnej nahromadenej v dôsledku únavy a stresu. Po fyzickej námahe dochádza k regenerácii svalov. V medzistavcovej platničke, ktorá je vyčerpaná tlakom napätých svalov, sa stav výrazne zlepšuje;
 • Svalové kŕče postupne ustupujú. Existuje úľava - syndróm bolesti je vyhladený, pacient opäť pociťuje flexibilitu a pohyblivosť chrbtice;
 • Masáž lumbálnou prietržou stimuluje uvoľňovanie endorfínov. Vďaka nim je emocionálny stav pacienta oveľa lepší. Takže je možné znížiť svalové napätie, zmierniť bolesť.

Aká masáž sa dá urobiť s kýlou chrbtice

Masáž chrbtovou kýlou môže byť použitá v rôznych typoch - napríklad thajská, vákuová, manuálna. Pre každého z nich je základným pravidlom vyhľadať pomoc profesionálneho masážneho terapeuta.

Ak sa masáž vykonáva s prietržami chrbtice, účinok by mal byť na postihnuté miesto a na končatinu, v ktorej je ožarovaná bolesť. V dôsledku kompresie nervových zakončení sa často vyskytuje znížená citlivosť, svaly sú zreteľne oslabené.

Celkový pohľad na masáž

Všeobecná masáž chrbtice s prietržnou časťou bedrového kĺbu môže začať ľahkými dotykmi, hladením, trením dlaňami. Pacient by mal byť v najpohodlnejšej polohe - napríklad ležal alebo sedel na špeciálnom gauči. S vertebrálnou prietržou môžete robiť masáže v lekárskej ordinácii a doma v špeciálne vybavenej miestnosti.

Prsty maséra vykonávajú pomalé otáčavé pohyby. Počas manipulácie by sa prsty nemali odtrhávať zozadu. Tlaková sila by sa mala postupne zvyšovať.

Pri stavovcovej prietrži by sa klasická masáž mala robiť takto:

 1. Vykonajte hladenie. Ruky maséra na chrbte sa môžu pohybovať v ľubovoľnom smere bez pohybu. Výsledkom je zníženie bolesti, zrýchlenie prietoku krvi, zlepšenie metabolizmu v spojivových tkanivách;
 2. Vykonávanie brúsení. Náraz sa vykonáva rázne a vyvoláva sa v rôznych smeroch až do okamihu, keď teplota kože začne stúpať. Ovplyvňuje svalový tonus, hladinu tekutín v tkanivách klesá, stavce sa stávajú mobilnejšie;
 3. Zahrievacie pohyby - vykonávajú sa ako stláčanie, uchopenie, brúsenie a napínanie pokožky. Táto fáza expozície trvá asi polovicu celej doby relácie a ovplyvňuje hlboké vrstvy tkaniva, pomáha odstraňovať patologické usadeniny, zlepšuje proces sťahovania svalov..

Vákuová masáž

Za vákuum sa považuje optimálny typ masáže s prietržovou kosťou. Jeho hlavným znakom je tzv. Efekt, ktorý je porovnateľný s návštevou sauny. Pri vykonávaní postupu pod plechovkou sa získa vypustený vzduch, ktorý stimuluje krvný obeh v tejto oblasti.

Výsledkom je zvýšenie svalového tonusu a zníženie nepohodlia, v postihnutej oblasti je zlepšená výživa kožného tkaniva.

Na vákuovú masáž herniou použite lekárske plechovky alebo špeciálne výrobky z plastu.

Vlastnosti vákuovej metódy sú nasledujúce:

 • Pri účinnej a rýchlej expozícii môže mať pacient pocit tepla a mierne pálenia;
 • Na zákrok je potrebné naniesť trochu tukovej textúry, aby sa nádobka mohla ľahko kĺzať po pokožke;
 • Pod plechovkou sa vytvorí vákuum. Koža pacienta sa absorbuje tak, ako bola, o 10 až 20 mm.

Relácia môže trvať 5 - 15 minút. Počas exekúcie sa špecialista snaží nielen zasunúť nádobu, ale aj ju posunúť v kľukatkách do špirály. Predtým, ako dáte nádobu na pokožku, potrite jej chrbát krémom s vysokým obsahom tuku.

Do nádoby sa na niekoľko sekúnd umiestni zapálený knôt namočený v tekutine obsahujúcej alkohol. V nádobe sa vytvorí vákuum, po ktorom sa okraje pritlačia na pokožku chrbta. Po saní sa začnú postupne pohybovať po chrbtici.

Akupresúra chrbtice herniou

V prípade kýly chrbtice je povolená akupresúra pomocou techniky Shiatsu. Metóda predstavuje účinok na špecifické svaly a body bolesti..

Vlastnosti tejto techniky sú nasledujúce:

 1. Vysoká účinnosť;
 2. Ovplyvňuje rôzne body, zatiaľ čo tlaková sila sa mení;
 3. Masážne pohyby sa vykonávajú pomocou pästí, lakťov, končekov prstov.

V každom bode je účinok krátkodobý - od 10 do 30 sekúnd.

Švédska masáž

Táto technika je umiestnená ako šetrná. Vďaka tomu nedochádza k nárastu záťaže na srdce. Počas cvičenia je zaznamenané natiahnutie svalového korzetu, zrýchlenie krvného obehu, roztrieštenie.

Vlastnosti jemnej masáže pre medzistavcové prietrže:

 • Pri náraze na chrbát sa prsty používajú v ohnutom stave;
 • Masáž bude dlhá a plynulá;
 • Pohyb zo stredu na perifériu.

Počas procedúry sa používajú hladenie, trenie, hlboké miesenie..

Ak sa zistí prietrž, môže sa predpísať thajská masáž, ochladenie, med, niekedy sa používa hydromasáž. Pre každého existujú všeobecné pravidlá, ktorých dodržiavanie je nevyhnutné.

Pravidlá pre vykonávanie kýly s kýlou

Malo by byť zrejmé, že chiropraktik nebude schopný tlačiť stavce na svoje pôvodné miesto. Nebude možné sa zotaviť z prietrže uskutočnením iba jedného masážneho sedenia. Pri pravidelnom vystavení postihnutej oblasti tela je možné dosiahnuť dobrý regeneračný účinok.

Nie je povolená masáž s kýlou bedrovej chrbtice. Relácie sa prideľujú iba v prípadoch, keď existuje špecifická diagnóza. Mali by ich viesť iba kvalifikovaní masážni terapeuti s rozsiahlymi skúsenosťami.

Masáž by nemala bolieť. Tlak by nemal byť vyvíjaný na samotnú chrbticu - iba na okolie.

Je nemožné uplatniť také účinky počas obdobia, keď sa choroba zhoršuje. Ak sa počas relácie vyskytne bolesť, účinok sa musí okamžite zastaviť. Masáž sa odporúča používať v spojení s inými metódami - cvičebná terapia, fyzioterapia.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Cervikálna osteochondróza je chronická degeneratívna-dystrofická patológia. Ak sa nelieči, progreduje rýchlo a vyvoláva príznaky.
Konichiva, moji milí! Poviem vám jeden fascinujúci a poučný príbeh. Nie je to tak dávno, čo moje obličky začali horúčkovito bolieť. Kŕče alebo koliky začali rušiť ráno, keď som strávil dlhý čas v rovnakom postavení vo sne.
Obdobie tehotenstva často spôsobuje rozvoj alebo zhoršenie zdravotných problémov chrbtice.Kýla, ktorá nebola vyliečená pred tehotenstvom alebo sa už vyskytla v období narodenia dieťaťa, by sa nemala ignorovať.