loader

Hlavná

Pažerák

Masti na kýlu chrbtice

Medzistavcová prietrž sa vyznačuje posunutím a vyčnievaním medzistavcových platničiek medzi stavcami. Patologické premiestnenie je zaznamenané v krčnej, hrudnej a bedrovej chrbtici. Liečba je hlavne konzervatívna. Aj v ťažkých prípadoch lekári radšej robia všetko, aby sa vyhli operácii.

Konzervatívna liečba zahŕňa použitie rôznych miestnych drog: mastí, gélov, masti. Najvyššia účinnosť sa dosahuje v kombinácii s fyzioterapiou, manuálnou terapiou.

Vlastnosti liečby masťami

Masti na kýlu bedrovej chrbtice a akúkoľvek inú lokalizáciu majú komplexný účinok na lézie. Vďaka hustej štruktúre je masť dobre distribuovaná na povrchu kože, preniká hlboko do hlbších vrstiev epidermy. Jednou z dôležitých výhod lokálnej terapie je nedostatok prieniku do systémového obehu, obmedzený zoznam kontraindikácií aj u pacientov s komplikovanou klinickou anamnézou a minimálne riziko nežiaducich reakcií..

Použitie mastí má tieto ciele:

 • zmiernenie symptómov v dôsledku posunutia medzistavcových štruktúr;
 • ambulancia doma s exacerbáciou medzistavcovej prietrže;
 • predchádzanie relapsom exacerbácie a ďalší rozvoj deštruktívnych zmien.

Masť sa z lekárňových reťazcov vydáva bez lekárskeho predpisu, takže sú najobľúbenejšie ako neodkladná starostlivosť o bolesti chrbta, exacerbáciu, silnú bolesť. Lokálna terapia umožňuje dlhé liečebné cykly z dôvodu nízkych toxických účinkov na organizmus, gastrointestinálny trakt.

Klasifikácia a druhy

Klasifikácia mastí z vertebrálnej hernie zahŕňa odrody podľa typu expozície a terapeutického účinku. Na liečbu môžete použiť niekoľko typov mastí naraz, ich aplikácia sa strieda s určitým intervalom. Prostriedky sa delia na lokálne dráždivé, hormonálne, lieky proti bolesti a anestetiká. Homeopatické lieky, rôzne balzamy, domáce masti sú izolované v samostatnej skupine.

Lokálne dráždivé a analgetické

Hlavným účelom je zmiernenie bolesti, zlepšenie prietoku krvi a odtoku lymfatickej tekutiny, zabezpečenie výživy tkanív v postihnutej oblasti..

Analgetický účinok sa dosiahne podráždením nervových zakončení a zvýšením prietoku krvi, čím sa vytvorí určitý rušivý impulz. Populárne otepľovacie masti z tejto skupiny:

Voltaren. Používa sa na medziobratlové kýly akejkoľvek lokalizácie. Masť rýchlo zmierňuje bolesť, pôsobí protizápalovo a dekongesantne, zlepšuje pohyblivosť v oblasti degeneratívnych zmien. Voltaren pomáha pri exacerbácii a dosahuje stabilnú remisiu pri pravidelných exacerbáciách prietrže. Produkt sa nanáša 2-3 krát denne jemnými masážnymi pohybmi, až kým sa kompozícia úplne nevstrebáva..

Ketoprofén. Analgetické rýchle uvoľňovanie, vhodné na časté použitie. Ketoprofen zmierňuje bolesť, zvyšuje odolnosť tkanív v postihnutej oblasti voči účinkom negatívnych faktorov. Droga s medzistavcovou prietržou sa aplikuje 1 až 2-krát denne.

Fastum gél. Gélová konzistencia produktu poskytuje hlbšie prenikanie do tkanív, zlepšuje okamžité analgetické a otepľovacie účinky. Vzhľadom na dráždivý účinok sa odporúča liek aplikovať pomocou rukavíc alebo aplikátora. Všeobecná liečba - 7-10 dní, 2-krát denne.

Dolobene. Kombinovaný prípravok na báze rastlinných prísad a anestetík. Masť blokuje impulz bolesti, zmierňuje bolesť, stuhnutosť kĺbov, zaisťuje regeneráciu tkanív na molekulárnej úrovni. Pri miernej bolesti stačí 2 až 4 aplikácie za deň, pri exacerbácii môžete zvýšiť frekvenciu používania.

Nikoflex. Liek okamžite zmierňuje bolesť, zahreje, zmierňuje opuchy, zvyšuje krvný obeh v oblasti lokalizácie medzistavcovej prietrže. Postačuje aplikovať produkt 2-3 krát denne masážnymi pohybmi, až kým sa liek úplne neabsorbuje. Priebeh nepretržitého liečenia je 25-30 dní, po ktorých si urobia prestávku a ak je to potrebné, opakujú sa.

Traumeel S. Vzťahuje sa viac na homeopatické lieky, ale pri pravidelnom používaní má dobrý analgetický a dekongestívny účinok. Okrem analgetického účinku zlepšuje trofické tkanivo, zvyšuje odolnosť medzistavcových štruktúr voči účinkom nepriaznivých faktorov. Liečba je dlhá kvôli nízkej koncentrácii aktívnych zložiek v masti.

Nesteroidné protizápalové lieky

Masti s nehormonálnou protizápalovou zložkou majú komplexný účinok na rôzne časti chrbtice: zmierňujú opuchy a zápaly, znižujú miestnu hypertermiu a začervenanie prietrže, zastavujú syndróm bolesti.

Najúčinnejšie lokálne drogy zo skupiny NSAID:

Nise. Hlavnou zložkou je ibuprofén, ktorý má analgetický a protizápalový účinok. Vzhľadom na miestnu povahu aplikácie sa Nise môže používať počas gravidity a laktácie. Príznaky ustupujú po 20-30 minútach od času podania lieku.

Diclofenac. Krém sa vyznačuje najrýchlejším účinkom na léziu, zmierňuje bolesť, zvyšuje teplotu kože v oblasti herniálneho výčnelku. Diklofenak sa odporúča podávať presne podľa pokynov, aby sa predišlo lokálnym komplikáciám. Jedna aplikácia je 2 až 3 g masti. Priebeh liečby je 7-10 dní, stiera sa 2-3 krát denne.

Ortofen. Populárne a účinné protizápalové liečivo s analgetickým účinkom sa používa na miernu až silnú bolesť s exacerbáciou medzistavcovej prietrže. Súčasne sa opuchy zastavia a tkanivový trofizmus sa zlepší. Masť preniká hlboko do podkožných štruktúr, vyživuje a stimuluje regeneračné procesy. Všeobecný priebeh liečby - 10 - 12 dní, 2 - 3 aplikácie za deň.

Miestne NSAID sú predpísané na prietrž ako prvá pomoc pri bolesti chrbta, zápalovom procese, bez ohľadu na lokalizáciu hernálnej patológie chrbtice. Všeobecný priebeh lokálnej terapie môže byť doplnený injekciami, tabletami. Nehormonálne lieky proti bolesti zvyčajne fungujú dobre s liekmi iných farmaceutických skupín..

Chondroprotektívne masti

Hlavným účelom chondroprotektorov pre prietrž chrbtice akéhokoľvek miesta je zlepšiť výživu kostnej chrupavky a spojivového tkaniva, normalizovať pohyblivosť pohybového aparátu. Masti obvykle obsahujú výlučne prírodné zložky: oleje a estery liečivých bylín, rastlinné extrakty, extrakty. Známe chondroprotektory:

Arthrocin. Miestny liek pozostáva výlučne z prírodných zložiek. Návod na použitie hovorí o osobitnom režime podávania: 2 - 3 aplikácie denne po dobu 5 dní, po prestávke 2 - 3 dni. Na dosiahnutie terapeutických výsledkov sa odporúča viac ako 10 po sebe nasledujúcich cyklov..

Chondroxide. Liek stimuluje obnovu tkaniva kostnej chrupavky, zlepšuje priepustnosť kapilár a krvi, prietok lymfy. Všeobecný priebeh liečby je 15-3 dni pre 4 aplikácie denne. Interval medzi pravidelnými kurzami je 7 dní. Názory pacientov týkajúce sa liečby masťou chondroxidu sú mimoriadne pozitívne, väčšina pacientov má zlepšenú pohyblivosť kĺbov, nedostatočnú stuhnutosť a bolesť ráno.

Chondroprotektory sú predpísané na dlhú dobu po chirurgickom zákroku pri intenzívnych športoch, aby sa dosiahla stabilná remisia medzi exacerbáciami.

Balzamy na prírodné prísady

Masti z extraktov liečiv sa používajú komplexne, zvyšujú terapeutickú účinnosť pri použití iných lokálnych alebo systémových liečiv, stimulujú výživu tkanív a eliminujú nepohodlie v oblasti lézie chrbtice..

Slávne farmaceutické výrobky:

Balzam na masť Dikul. Medzi hlavné zložky múmie patrí výťažok z liečivých bylín, včelí jed, vitamínové komplexy. Masť sa trie niekoľkokrát denne a potom sa potiahne teplou vlnou šatkou. Všeobecný priebeh liečby je 6 - 8 týždňov, po ktorých sa významne zlepšuje pohoda, nedostatok bolesti, normalizácia kĺbovej mobility..

Karipazim. Prípravok obsahuje antioxidanty, vitamínový komplex, aminokyseliny, výťažky z liečivých rastlín. Aktívne zložky prispievajú k obnove tkanív v oblasti herniálneho výčnelku a výčnelku, zlepšujú trofické tkanivo, stimulujú obnovu kostných chrupavkových štruktúr vďaka hlbokej penetrácii liečivých látok masti. Karipazim sa aplikoval niekoľkokrát denne každých 6 hodín, zabalený. Liečba trvá 30 dní.

Sophia. Bohatá kompozícia založená na glukozamíne a chondroitíne zlepšuje výživu tkanív, dobre sa zahreje, zmierňuje zápaly, opuchy a obnovuje pohyblivosť kĺbov. Všeobecný priebeh liečby je 4-6 týždňov, pokiaľ lekár neurčí inak. Droga môže byť braná ako sanitka pri obmedzení pohyblivosti stavcov, najmä ráno alebo po intenzívnom cvičení..

Kostival masť. Alkoholová báza lieku má silné otepľovacie a lokálne dráždivé účinky. Podľa výsledkov aplikácie je zlepšená mobilita kĺbov, výživa tkanív je stimulovaná zvýšeným prietokom krvi a lymfy a je zabránené ďalšiemu ničeniu tkaniva kostnej chrupavky. Ak sa objavia lokálne dráždivé reakcie, objem lieku by sa mal znížiť. Celková doba liečby je 15 - 21 dní pri 2 - 3 aplikáciách. Po očistení masti sa odporúča obaliť teplým obväzom.

Na masáž

Medzi exacerbáciami, pri ktorých nedochádza k zápalom, akútnou bolesťou, sa odporúča medzi exacerbáciami manuálna terapia a masáž pre cervikálny, hrudný alebo bedrový výčnelok. Počas masáže sa zlepšuje priepustnosť tkanív a terapeutické látky prenikajú hlboko do subkutánnych štruktúr. Na terapeutické účely používajte otepľovanie, lieky proti bolesti a regeneračné zlúčeniny, ktoré znižujú nepohodlie, bolesť, poskytujú pohyblivosť kĺbov a výživu medzistavcových tkanív..

Na dosiahnutie terapeutického účinku použite prostriedky s nasledujúcimi názvami:

 • Esobel masť;
 • mravce;
 • Caripain;
 • Balzam na Dikul;
 • Sophia krém.

Vonkajšie prípravky obsahujú zložky, ktoré odstraňujú usadeniny solí, zlepšujú krvný obeh a zlepšujú celkový zdravotný stav: kyselina mravčia na báze alkoholu, estery a oleje, terpentín, včelárske produkty, hadí jed.

Masti doma

Môžete pripraviť masti na vtieranie do oblasti herniálneho výčnelku chrbtice akejkoľvek lokalizácie doma.

Najefektívnejšie opravné prostriedky:

Otepľujúci balzam. 30 g vazelíny a 1 lyžička. mletej morskej soli v trecej miske na homogénnu hmotu, pridajte 20 g terpentínovej gumy, 1 lyžica. l maslo (môže sa nahradiť tukovým krémom pre dieťa), zamiešajte a vložte do sklenenej misky. Kompozícia sa uchováva v chladničke. Trenie sa vykonáva každých 5-6 hodín, pokryté teplým šatkou. Kompozícia sa môže nechať cez noc, aby sa dosiahol lepší účinok..

Otravná masť. Na prípravu je potrebné zmiešať 50 g medveďa alebo jazvečieho tuku, 5 kvapiek ihličnatého éteru, éterického oleja tymiánu a cyprusu. Kompozícia trie oblasť nepohodlia a bolesti, zabalená do teplého obväzu a ponechaná cez noc. Nástroj dobre zmierňuje bolesť v dolnej časti chrbta, zmierňuje opuchy tkanív, znižuje miestnu teplotu, zlepšuje krvný obeh.

Použitie vonkajších činidiel vo forme masti je relevantné pri prietrži chrbtice akejkoľvek lokalizácie. Najefektívnejší liečebný režim môže byť vybraný ošetrujúcim lekárom iba na základe údajov o anamnéze, veku, závažnosti deštrukčných zmien, príznakoch a frekvencii exacerbácií..

kontraindikácie

Napriek lokálnym účinkom sa masti odporúčajú používať podľa návodu na použitie. Všeobecné kontraindikácie:

 • alergia na jednotlivé zložky;
 • tehotenstvo a dojčenie (s opatrnosťou, najmä prietrž bedrovej chrbtice);
 • zástava srdca;
 • deti do 12 rokov;
 • individuálna intolerancia.

Vedľajšie účinky sa často prejavujú ako pálenie, vyrážky, ako je alergická žihľavka, opuch, sčervenanie a podráždenie kože. To je zvyčajne spojené s porušením odporúčanej dávky, vysokou citlivosťou kože na aktívne zložky..

Masti, krémy, gély a iné vonkajšie látky sú skutočne účinné ako komplexná terapia medziobratlovej kýly v dolnej časti chrbta a na iných oddeleniach, ale odporúča sa predchádzajúca konzultácia s lekárom. Pri včasnej a adekvátnej liečbe je možné dosiahnuť dobré terapeutické výsledky, vyhnúť sa chirurgickému zákroku, s rizikom vzniku závažných komplikácií.

recenzia

Recenzie použitia otepľovacích mastí, ak sa zistila prietržová prietrž, zvyčajne pozitívna, zaznamenáva sa rýchly terapeutický účinok.

Je možné vyliečiť kýlu krčnej chrbtice bez chirurgického zákroku

Liečba prietrže krčnej chrbtice je možná v 80% prípadov bez chirurgického zákroku za predpokladu, že výstupok je malý. Konzervatívne metódy dávajú pozitívny účinok, ak prietrž neovplyvňuje miechu a nenarúša krvný obeh mozgu..

Pri konzervatívnej liečbe medzistavcovej krčnej prietrže môžete stráviť 6 a viac mesiacov. Pri absencii terapeutického účinku alebo vzniku komplikácií je indikovaný chirurgický zákrok.

Optimálnu metódu liečby vyberie lekár po stanovení diagnózy na základe výsledkov röntgenovej snímky, MR, CT, myelogramu. Hlavnou úlohou je zastaviť degeneratívny proces a zmierniť bolesť.

Na liečbu sa používajú konzervatívne metódy, ktoré dokážu účinne zvládnuť príznaky choroby bez chirurgického zákroku a zabrániť recidíve. Musíte však pochopiť, že medzistavcová prietrž je nezvratná choroba. S malými veľkosťami majú mladí pacienti možnosť uzdravenia. Vyžaduje si to dlhodobú terapiu a denné úsilie vo forme fyzioterapeutických cvičení najmenej 1–1,5 roka. Ak je herniálny výčnelok veľký, nemali by ste počítať s jeho úplným zmiznutím.

Účinnosť konzervatívnych metód

Nechirurgické metódy na liečenie medzistavcovej prietrže krčnej chrbtice dávajú dobré výsledky, keď sa uskutočňujú v kombinácii. Užívanie liekov, fyzioterapeutické cvičenia, masáže a ďalšie techniky vám umožňujú:

 • zastaviť bolesť;
 • zmierniť svalové kŕče;
 • zlepšiť prietok lymfy a krvi v postihnutých tkanivách;
 • pozastaviť degeneratívne procesy v štruktúrach chrbtice;
 • posilňujú svaly krku a hornej časti chrbta.

Lieky

Ak je diagnostikovaná krčná prietrž, predpisujú sa lieky, ktoré eliminujú bolesť, zmierňujú zápaly a obnovujú poškodenú chrupavku a kostné tkanivo stavcov..

Skupina liekovmenáakt
lieky proti bolestiKetorol, KetanovRýchlo zastavte syndróm bolesti
Nesteroidné protizápalové liekyDiclofenac, Ibuprofen, Nurofen, IndomethacinZmiernenie bolesti, zastavenie zápalového procesu, zníženie podráždenia tkanív
Svalové relaxanciáMidokalm, SirdaludUvoľnite svalové kŕče, rozšírte krvné cievy, zlepšite krvný obeh
Preparáty pre křupavkuTeraflex, Arthra, Don, Structum, chondrolon, AlflutopPostupne obnovte chrupavku, obnovte jej výživu, ak sa používa profylakticky
Vitamíny B.Milgamma, neuromultivitída, CombilipenStimuluje metabolické procesy, zlepšuje výživu poškodeného svalového a kostného tkaniva

Komplexné použitie vitamínov B1, B6 a B12 má analgetický a protizápalový účinok, zmierňuje bolesti chrbtice pohybového ústrojenstva. Tiamín, pyridoxín a kyanokobalamín dobre fungujú s nesteroidnými protizápalovými liekmi..

masáž

Ako funguje masáž:

 • uvoľňuje svaly;
 • zmierňuje stres v mieste stlačenia nervových zakončení;
 • zlepšuje krvný obeh v postihnutej oblasti;
 • zmierňuje bolesť, zápal;
 • znižuje opuch;
 • zlepšuje metabolické procesy v postihnutých tkanivách.

Existujú rôzne masážne metódy. Pri hernii v krčnej oblasti chrbtice sú zobrazené klasické a škvrnité miesta. Pri prvej metóde pacient po relácii cíti relaxáciu v oblasti, ktorá bola masírovaná. Druhou metódou je bodový účinok na biologicky aktívne body.

Masáž je zakázaná exacerbáciou a prítomnosťou intenzívnej bolesti.

Manuálna terapia

Úlohou manuálnej terapie je manuálne natiahnutie chrbtice v postihnutej oblasti. To eliminuje kompresiu nervových zakončení, odstraňuje kliniku syndrómu stavcov, pacient zmizne bolesť.

Trakcia chrbtice však nezbavuje patológiu, pretože defekt vo vláknitej prstencovej membráne disku je zachovaný. Keď sa chrbtica vráti do stlačenej polohy, buničité jadro sa začne opäť posúvať a ísť von.

Ďalším cieľom manuálnej terapie prietrže je zmiernenie kŕčov svalov krku. Vyzerá to ako reakcia na bolesť. Spazmodické svaly narušujú normálny prísun krvi, čo zhoršuje stav prietrže.

fyzioterapia

Fyzikálna terapia alebo záťažová terapia je hlavnou metódou liečby medzistavcovej prietrže spolu s liekmi.

 • zmierniť svalové kŕče;
 • posilniť svalovú kostru pre lepšiu podporu zničených krčných stavcov.

Nie je možné obnoviť predchádzajúcu elasticitu postihnutých medzistavcových platničiek, ale iné stavce môžu byť zdravé. Základom komplexu fyzioterapeutických cvičení je striedanie svalového napätia v stacionárnom stave a ich relaxácia v nasledujúcich 10 sekundách..

Kvôli vysokému riziku komplikácií sa cvičenie prietrže v krčnej chrbtici vykonáva iba pod dohľadom lekára fyzioterapie. Sleduje správne vykonanie, zaťaženie. Doma sa môžu triedy konať iba vtedy, ak sú úplne zvládnuté..

U pacientov s medziobratlovou kýlou sa odporúča plávanie. Uvoľňuje chrbticu, dodáva jej anatomicky správnu polohu, ktorá pomáha v boji proti herniálnym výčnelkom.

Inou metódou liečby stavcovej prietrže je joga. Rozvíjajú pružnosť kĺbov, zvyšujú elasticitu väzov. Jóga zlepšuje prietok krvi, zvyšuje odolnosť tela voči rozvoju chorôb.

Výcvik je zakázaný, ak spôsobuje bolesť.

akupunktúra

Akupunktúra alebo akupunktúra zahŕňa vystavenie tenkým kovovým ihličkám v biologicky aktívnych miestach. Podráždenie požadovaných oblastí ostrými ihlami aktivuje svalové tkanivo a nervové zakončenie..

Ako sa akupunktúra s krčnej medzistavcovej prietrže:

 • obnovuje postihnuté tkanivo;
 • zmierňuje svalové kŕče;
 • zmierňuje bolesť;
 • aktivuje prácu nervových zakončení.

Existuje mnoho rôznych techník akupunktúry, lekár vyberie liečebný režim na základe výsledkov vyšetrenia.

Ortopedický golier

Shants Ortopedic Collar je mäkké fixačné zariadenie pre krčnú chrbticu.

Prietrž obmedzuje golier na krku pohyblivosť, jeho flexiu, predĺženie, rotáciu, vytvára mier a teplo, čo zmierňuje bolesť a prispieva k rýchlejšiemu uzdraveniu..

Liečba ľudovými liekmi

Alternatívna medicína sa môže používať iba ako súčasť komplexnej liečby av žiadnom prípade ako nezávislá metóda liečby.

Pri medziobratlovej kýle sa používajú obklady drveného cesnaku, jedľového oleja, terpentínu a ihličnatých kúpeľov. Tieto metódy zmierňujú zápal, pomáhajú zlepšovať prietok krvi v postihnutých štruktúrach, ale nezmierňujú herniálny výčnelok..

Pred použitím ľudových liekov je potrebné poradiť sa s lekárom, pretože niektoré z nich môžu byť nezlučiteľné s predpísanými liekmi.

diéta

Správna výživa pomôže zlepšiť pohodu pri stavovcovej hernii. Je potrebné vylúčiť škodlivé výrobky, do stravy pridať zeleninu a ovocie. Je lepšie dusiť riad, variť, dusiť, upiecť.

Na udržanie poškodenej chrupavky medzi stavcami v potrave by mala byť prítomná:

 • omega-3 mastné kyseliny (nachádzajúce sa v rybách, rastlinných tukoch);
 • želé mäso, želatína, rôzne výrobky podobné želé.

V ktorých prípadoch sa nezaobíde bez operácie

Hlavným faktorom pri rozhodovaní o operácii je veľkosť herniového výčnelku. Pre medziobratlovú herniu krčnej chrbtice je kritický ukazovateľ viac ako 6 mm. Zohľadňujú sa príznaky - bolesť, obmedzená pohyblivosť a tiež zameranie prietrže - zviera nervové zakončenie, stavcovú artériu, ktorá živí mozog.

Ak konzervatívna terapia zlyhá po dobu šiestich mesiacov alebo viac a degeneratívne procesy progredujú, pacientovi je predpísaný chirurgický zákrok.

Absolútne indikácie na odstránenie herniovaného disku:

 • prítomnosť hrubej parézy;
 • zvýšenie senzorických a motorických porúch;
 • narušenie panvových orgánov.

Aby ste sa vyhli závažným komplikáciám a neviedli k chirurgickému zákroku, mali by ste sa obrátiť na české lekárske kliniky. Používajú pokročilé neurochirurgické metódy, poskytujú vysoko kvalifikovanú pomoc. Vďaka profesionalite českých lekárov sa aj tí najťažší pacienti s herniou krku vrátia do plného života.

prevencia

Aby sa predišlo recidíve a komplikáciám s medziobratlovou kýlou krčnej chrbtice, pacientom sa odporúča vyhnúť sa veľkej fyzickej námahe. V takom prípade by mala byť prítomná pravidelná mierna fyzická aktivita. Je dôležité udržiavať svalový tonus. Vhodné sú fyzioterapeutické cvičenia, chôdza, plávanie, hodiny jogy. Mali by ste viesť zdravý životný štýl, jesť správne, vzdať sa zlých návykov.

Pre včasnú detekciu prietrže je potrebné kontaktovať kliniku kvôli bolesti v krku, chrbte.

Zoznam najlepších mastí na ošetrenie kýly bedrovej chrbtice

Pri chorobách pohybového ústrojenstva môže človek úplne alebo čiastočne stratiť pohyblivosť. Aj keď sa tak nestane, tento druh ochorenia spôsobuje veľa problémov. Neustála bolesť bude každého poblázniť. Jedným z takýchto ochorení je prietrž bedrovej chrbtice, ktorý sa lieči konzervatívnymi metódami, tj liečivami, fyzioterapiou, fyzioterapiou atď..

V prípadoch, keď všetky vyššie uvedené metódy neprinášajú výsledky, je predpísaný chirurgický zákrok. Komplexné lekárske ošetrenie zahrnuje použitie rôznych mastí. Masť na herniu bedrovej chrbtice sa vyberá individuálne v závislosti od závažnosti patológie a vlastností tela..

Čo je kýla chrbtice

Medzistavcová kýla je porušením fungovania pohybového aparátu. Prejavuje sa to vyčnievaním medzistavcových platničiek medzi dvoma stavcami. Výsledkom výčnelku je kompresia miechy a nervov. V tomto prípade je narušený krvný obeh a objavia sa bojové pocity.

Hlavnou príčinou objavenia sa medzistavcovej prietrže je choroba, ako je osteochondróza, ktorá sa vyskytuje v dôsledku zmien súvisiacich s vekom. Kýla sa môže objaviť aj v dôsledku:

 1. Zranenia, pády na chrbte, modriny;
 2. Ťažká fyzická námaha, napríklad zdvíhanie závaží, ak je súčasne nesprávna poloha chrbta;
 3. Skolióza alebo prítomnosť vrodených patológií chrbtice;
 4. Spinálne dysfunkcie vyskytujúce sa v dôsledku chorôb, ako sú syfilis, tuberkulóza alebo nádory, vrátane zhubných nádorov;
 5. Oslabenie svalovej aktivity v dôsledku sedavého životného štýlu;
 6. Poruchy metabolických procesov, ktoré sa vyskytujú v dôsledku prítomnosti endokrinných alebo genetických chorôb, ako aj chronických chorôb, pri ktorých dochádza k všeobecnej intoxikácii tela..

Miecha sa prejavuje:

 • Syndróm bolesti a stuhnutosť bedrovej chrbtice pri rôznych fyzických činnostiach. Ďalej bolesť zostupuje na dolnú časť nohy, chodidlo a pätu;
 • Porušenie citlivosti dolných končatín (znížená citlivosť, pálenie, pocit chladu), výskyt ischias a bedrovej kosti v mieste lézie;
 • Zníženie tonusu svalov nôh, ich atrofia, narušenie krvného obehu postihnutej oblasti atď..

Najcitlivejšie na túto chorobu:

 • Ľudia s nadváhou;
 • Jednotlivci čeliaci veľkej fyzickej námahe alebo naopak, ktorí vedú sedavý spôsob života;
 • Muži vo veku 30 až 50 rokov;
 • Tí, ktorí často trpia drobnými poraneniami miechy, ktoré narúšajú výživu medzistavcových platničiek;
 • Fajčenie mužov a žien. Fajčenie vedie k zhoršeniu saturácie krvi a medzistavcových platničiek kyslíkom.

Ak sa vyššie uvedené príznaky objavia, mali by ste sa okamžite poradiť s lekárom, pretože ak sa choroba nelieči, začne rýchlo postupovať, čo môže viesť k čiastočnej alebo úplnej nehybnosti chrbtice a dolných končatín..

Masti na medziobratlovú prietrž bedrovej chrbtice

Komplexná terapia tohto ochorenia zahŕňa použitie rôznych liekových masť:

 1. Protizápalové nesteroidné lieky;
 2. Preparáty pre křupavku;
 3. stimulanty;
 4. balzam
 5. Kombinované fondy.

Nesteroidné masti

Ktorá masť na medziobratlovú prietrž bedrového kĺbu sa najlepšie používa? Na zmiernenie zápalu a zmiernenie bolesti uprednostňujú:

 • Nurofen;
 • Ketonal;
 • ketoprofén;
 • Fastum gél;
 • Nize gel;
 • Voltaren.

Tieto masti dokonale zmierňujú bolesť, zmierňujú zápal a majú antipyretický účinok. Tieto výrobky sa používajú nasledovne - nanášajú sa na čistú a suchú pokožku s tenkou vrstvou a trú sa masážnymi pohybmi. Jednorazová dávka použitia týchto prostriedkov nie je vyššia ako 3 až 3 g. Priebeh liečby nesteroidnými masťami predpisuje lekár..

Preparáty pre křupavku

Chondroprotektory sa široko používajú ako masti na prietrž v dolnej časti chrbta. Tieto prostriedky sa používajú na obnovu chrupavky. Pomáhajú tiež spomaľovať ničenie medzistavcových platničiek. Je pozoruhodné, že takéto masti nielen odstraňujú príznaky, ale tiež bojujú proti príčine samotnej choroby.

Tie obsahujú:

 • Chondroxide;
 • Cieľ T;
 • Chondroitín sulfát artrocín;
 • Traumeel C.

Stimulačné masti

Aké masti pomáhajú prietrže lumbálnej chrbtice? Na rehabilitáciu po hlavnej liečbe sa používajú masti stimulujúce látky, ktoré v nich obnovujú tkanivové a metabolické procesy. Účinkom týchto mastí je zlepšenie krvného obehu, normalizácia výživy buniek kyslíkom a inými látkami potrebnými na ich rýchle zotavenie..

V takýchto prípadoch použite:

balzamy

Masti z kýly zahŕňajú balzamy, ktoré môžu znižovať svalový tonus a odstraňovať zápal, čím zmierňujú bolesť a kŕče. Okrem toho použitie týchto prostriedkov zlepšuje krvný obeh v postihnutých oblastiach a obnovuje tkanivo v chrupavke. Použitie balzamov je najúčinnejšie spojené s masážou.

Najobľúbenejšie prostriedky v tejto kategórii sú:

 • Cream Sofia;
 • Balzam na Dikul;
 • Kostival masť.

Kombinované masti

Zloženie takýchto fondov zahŕňa niekoľko zložiek, preto sa nazývajú kombinované. Tieto lieky súčasne zmierňujú zápal, odstraňujú bolesť, znižujú svalový tonus a tiež bránia trombóze..

Najbežnejšie kombinované činidlá sú:

Vlastnosti účinku mastí z medzistavcových prietrží

Všetky vyššie uvedené fondy ovplyvňujú postihnuté oblasti rôznymi spôsobmi. Podľa druhu účinku sa všetky masti používané na prietrž chrbtice bedrovej chrbtice delia na:

 1. Prostriedky s účinkom otepľovania;
 2. Otravné lieky;
 3. Chladiace masti.

Ohrievacie prípravky

Zloženie týchto prostriedkov spravidla zahŕňa hadí alebo včelí jed.

Otepľujúci účinok týchto mastí je obnova krvného obehu, čím sa zlepší saturácia buniek kyslíkom a živinami..

Regeneračný proces tkanív pri použití zahrievacích činidiel nastáva veľmi rýchlo, čo prispieva k rýchlemu zotaveniu. Jedným z najčastejšie používaných otepľovacích mastí pre spinálnu prietrž je Finalgon..

Nepríjemný

Pri liečbe medzistavcovej prietrže sa často uchýlia k pomoci:

Tieto lieky svojím dráždivým účinkom prispievajú k expanzii všetkých krvných ciev, zlepšujú prísun krvi do postihnutých oblastí, čo vedie k zníženiu zápalu a bolesti..

Chladiace masti

Ich chladiaci účinok zlepšuje krvný obeh v tkanivách. Pomáha to zmierniť bolesť a zmierniť zápal. Tieto fondy zároveň majú miestne antipyretické a upokojujúce účinky a tiež uvoľňujú nervové zakončenie postihnutých oblastí..

Tie obsahujú:

Podmienky používania

Všetky vyššie uvedené masti musia byť nanesené tenkou vrstvou na predtým pripravenú (umytú mydlom a suchou utierkou). Masírujte pohyby na niekoľko minút. Potom sa miesta, na ktoré sa aplikovala masť, zabalia do teplej vlnenej látky, ktorá nespôsobuje podráždenie pokožky, a ruky sa umyjú mydlom..

Ohrievacie činidlá vydržia tak dlho, ako pacient vydrží, ale nie menej ako 30 minút, a potom ich opláchnu teplou vodou..

Domáca masť na chrbticu s herniou

Popri farmaceutických prípravkoch sa v liečbe medzistavcových prietrží široko používajú aj alternatívne spôsoby liečby. Jedným z nich je masť vyrobená z dobytka (kostival). Robí sa takto:

 1. 0,5 kg koreňa kostnej kosti sa premyje a prechádza mlynčekom na mäso.
 2. 70 g borovicovej živice a 350 g sadla sa rozpustí vo vodnom kúpeli.
 3. Koreň žalúdočnej kosti sa vloží do roztaveného tuku a nechá sa variť na miernom ohni počas 40 minút, nezabudnite sa premiešať, potom pridajte živicu a nechajte ju v ohni ďalších 10 - 15 minút. Potom sa do zmesi naleje 300 ml vodky, všetko sa premieša a 10 minút potom sa z kachlí vyberú riady s produktom..

Uchovávajte liek v chladničke.

Táto masť odstraňuje bolesť, zmierňuje zápal, obnovuje poškodené tkanivo, zlepšuje krvný obeh. Kostival je schopný sa dokonca rýchlo spojiť s kosťami. Masť na báze kostry je skvelým doplnkom k hlavnej liečbe medzistavcových prietrží, ako aj k hlavnej metóde liečby..

Masti na kýlu bedrovej chrbtice

Masti na kýlu bedrovej chrbtice

Deformácia stavcov vedie k najrôznejším nepríjemným symptómom. Obzvlášť často sa to deje v bedrovej chrbtici. Patológie sa liečia rôznymi spôsobmi, obvykle základom liečebného režimu je liečba, používajú sa najmä špeciálne lieky. Pacientovi sa okrem tabletiek a injekcií odporúča používať aj externé látky. Špecializované masti na kýlu bedrovej chrbtice pomáhajú rýchlo zbaviť nepríjemných a bolestivých symptómov patológie..

Aké masti sa používajú na prietrž bedrovej chrbtice? Aké sú rozdiely v účinkoch nesteroidných, dráždivých, kombinovaných mastí, ako aj chondoprotektorov, stimulancií a balzamov. Aké sú hlavné parametre na klasifikáciu týchto mastí? Ako ich správne používať?

klasifikácia

Na terapeutickú vonkajšiu liečbu sa môže použiť veľa činidiel, ktoré majú rôzne účinky na chorobu. Musia sa používať presne podľa pokynov (všetky certifikované lieky majú k nim návod na použitie). Každá masť má individuálne kontraindikácie. Preto sa neodporúča používať zdravotnícke pomôcky bez predchádzajúcej konzultácie s lekárom.

Ak nemôžete navštíviť lekára, prečítajte si návod na použitie. Všetky masti určené na liečbu prietrže sú rozdielne, pokiaľ ide o ich účinky na patologické tkanivá a na celé telo. Lieky sú klasifikované podľa ich liečivých vlastností. Každú kategóriu posudzujeme osobitne.

Nesteroidné protizápalové lieky

Táto skupina mastí na kýlu bedrovej chrbtice sa predpisuje ako prvá. Zloženie liečiva obsahuje látky, ktoré môžu blokovať zápal a znižujú jeho aktivitu. Zároveň dochádza k protizápalovým analgetickým účinkom. NSAID masti zahŕňajú ketanol, Fastum, Nurofen, Nice-gel, Voltaren.

kombinovaný

V dôsledku ich použitia sa rýchlejšie lieči zníženie bolesti, zníženie opuchu, profylaxia zápalových procesov a poškodenie tkanív. Vlastnosti kombinovaných gélov sú také, že vedú k účinku resorpcie existujúcich krvných zrazenín. Toto sú presne vlastnosti liekov, ktoré sa dnes v televízii bežne propagujú (Dolobene, Dexpanthenol)..

Nepríjemný

S exacerbáciou sa u pacientov vyskytujú akútne, ťažko tolerovateľné bolesti v strede chrbta. Na zmiernenie tohto bolestivého stavu masti umožňujú špeciálny dráždivý účinok. Nástroj ovplyvňuje telo tak, že stimuluje prírodné receptory. Výsledkom je, že po použití lieku sa krvné cievy rozširujú v miestach aplikácie. Je predpísaný na bolesti chrbta a svalové kŕče (Nikoflex, Apisatron, Capsicam)..

Chondoprotectors

Chondoprotektory sú predpísané nielen prietrži, ale aj pri všetkých ostatných chorobách pohybového aparátu. Majú silný regeneračný účinok. S ich použitím sa všetky miestne procesy v tele vrátia k normálu, tkanivo chrupavky sa obnoví oveľa rýchlejšie. Ďalším účinkom chondoprotektorov je to, že anestetizujú, zabraňujú patológiám nervov a zvyšujú objem tekutiny v jadre stavcov. Chondoprotektory zahŕňajú Target T a Traumeel C..

stimulanty

Tieto masti pomáhajú tkanivám a chrupavkám zotaviť sa, normalizujú ich funkciu. Nemôžeme hovoriť o významnej účinnosti stimulantov. Častejšie sa nepripisujú k liečbe, ale ako prostriedok počas obdobia zotavenia. V mieste aplikácie stimulantov sa zlepšuje prísun krvi do tkanív a proces hojenia prebieha rýchlejšie. Stimulanty sa tiež používajú ako ďalší nástroj. Stimulanty zahŕňajú Diclofinac, Solcoseryl.

balzamy

Na normalizáciu fungovania kĺbov a svalovej kontrakcie anestézia a masáže používajú balzamy. Pôsobia efektívnejšie pri aplikácii s masážnymi priesvitmi. Balzamy tiež normalizujú prietok krvi v chrupavke, stabilizujú metabolické procesy v tele. Bolo vyvinutých veľa balzamov, z ktorých každá má svoje charakteristické vlastnosti. Medzi najobľúbenejšie patria kostra obyčajná, balzam Dikul a špeciálny krém Sofia.

Expozičné metódy

Masti sa líšia v mechanizme ich fungovania. Rozdeľujú sa na chladenie a zahrievanie. Oba typy sa môžu použiť na prietrž s exacerbáciou choroby alebo počas úľavy. Drogy musíte začať používať až po konzultácii s lekármi, pretože niekedy existujú kontraindikácie.

Otepľujúce masti sa používajú na zvýšenie prietoku krvi do oblasti tvorby prietrže. Lokálne otepľovanie pomáha urýchliť wellness. Zahrievacie gély sú predpísané manuálnou terapiou, elektroforézou, terapeutickou masážou. Najznámejšie drogy tohto druhu sú jed včiel a hadov. Avšak otepľovacie masti a gély majú množstvo závažných kontraindikácií:

 • ochorenie srdca a ciev;
 • patologické stavy pečene;
 • tuberkulóza;
 • nezhojené rany;
 • alergia na zložky masti;
 • tehotenstvo.

Ak je bolesť čo najintenzívnejšia, predpisujú sa chladiace masti. Dôvodom je skutočnosť, že pri zahrievaní sa zvyšuje prísun krvi do miesta a bolesť sa zosilňuje. Na zmiernenie bolesti je oveľa účinnejšie ochladiť časť tela, preto sú chladiace látky veľmi populárne ako lieky proti bolesti. Účinok chladu je zabezpečený prostriedkami ako Fastum gel, Comfrey - to sa dosahuje pomocou špeciálnych komponentov, ktoré majú upokojujúci účinok. Chladiace prípravky sú zakázané pre ochorenia obličiek, srdca, počas tehotenstva, dojčenia. U niektorých pacientov je zaznamenaná individuálna intolerancia niektorých zložiek v kompozícii..

Ak sa chladiaci gél používa v rehabilitačnom období po operácii, nemôžete ho trieť. Gél by sa mal absorbovať do pokožky samostatne. Pri všetkých ostatných možnostiach je lepšie trieť masážnymi krúživými pohybmi. Niektoré gély sú vyrobené tak, ako je to možné (aby sa dosiahol rýchly účinok).

záver

Liečba kýly masťami sa začína na odporúčanie lekára. Pred nanesením produktu sa pokožka umyje mydlom. Po aplikácii sa miesto zabalí do teplej látky, aby sa liek lepšie prenikol do tela. Niekedy je pacient alergický na masť - v takom prípade by sa mal liek vysadiť a vyhľadať lekára.

Je potrebné poznamenať, že liečba takého vážneho ochorenia, ako je bedrová prietrž, je nemožná iba pri masťoch, súčasne by ste mali užívať iné lieky, používať fyzioterapiu a fyzioterapiu. Kľúčom k úplnému uzdraveniu je iba komplexná terapia a prísne dodržiavanie lekárskych predpisov. Vonkajšie lieky sú najpriaznivejšie pre obličky a pečeň..

Masti na kýlu bedrovej chrbtice

Medzistavcová hernia bedrovej chrbtice a ďalších segmentov chrbtice je pomerne častou komplikáciou osteochondrózy a iných porúch v chrbtici. Patológia vyžaduje povinné ošetrenie, aby sa predišlo zdravotnému postihnutiu..

Príčiny a typy medzistavcových prietrží

Dnes odborníci rozlišujú medzi medzistavcovú prietrž, ktorá sa nachádza v hrudníku, krčku alebo bedrovej oblasti. Najčastejšia porucha je diagnostikovaná v lumbosakrálnej oblasti. Medzi hlavné príčiny choroby patria:

 • poranenie miechy;
 • silné rozťahovanie, vrátane starého typu;
 • metabolické problémy;
 • nedostatočný vývoj svalového korzetu a kosti;
 • prítomnosť infekčných lézií;
 • patológia spojivového tkaniva;
 • iné patológie miechy;
 • nesprávnym držaním tela a stálou fyzickou aktivitou;
 • dedičná predispozícia;
 • prasknutie chrupavkového krúžku a porušenie koreňov miechy.

Pozor! Ochorenie často spôsobuje hneď niekoľko faktorov. V 80% prípadov sa ochorenie vyvíja v dôsledku patológií v chrbtici a modrín.

Príznaky medzistavcovej prietrže

Existenciu poškodenia je možné rozpoznať typickými znakmi prietrže:

 1. Bolestivý syndróm, ktorý je lokalizovaný v oblasti postihnutého disku. Ak je zápal zameraný na krk, nepohodlie je tiež cítiť v zadnej časti hlavy, ramien a hornej časti chrbta. Pri hrudnej kýle je cítiť bolesť na hrudi. S bedrovou prietržou je možné cítiť bolesť v perineu a nohách..
 2. Pacient si sťažuje na zníženie citlivosti v oblasti vyčnievania prietrže.
 3. Môžu sa vyskytnúť problémy v rukách a nohách..
 4. Pri lumbálnej prietrži pacient zaznamenáva problémy vo fungovaní črevného a genitourinárneho systému.
 5. V prípade poškodenia krku možno pozorovať aj problémy, ako je zvýšený krvný tlak, problémy so sluchom a zrakom..

Pozor! Bolesť prietrže má inú povahu ako bolesť až rezanie. Pri fyzickej námahe, zdvíhaní hmotnosti a pri pohybe sa pozoruje zvýšené nepohodlie.

Metódy liečby kýly chrbtice

Po identifikácii porušenia je nevyhnutné viesť terapiu, ktorá spočíva v použití konzervatívnych a chirurgických metód. Pacientovi sú predpísané lieky, ktoré môžu zmierniť zápal a bolesť v postihnutej oblasti. Môže sa to robiť pomocou injekcií, mastí a tabliet nesteroidnej protizápalovej triedy, hormónov a akýchkoľvek liekov proti bolesti..

V závažných prípadoch sa používa blokáda. Špecialista zavádza do epidurálneho priestoru analgetikum, takže v prvých minútach dôjde k úľave. Výsledok postupu môže trvať niekoľko týždňov. Užívanie liekov je podporované komplexmi vitamínov a liečiv, ako sú chondroprotektory.

Chondroprotektory sú nevyhnutné na liečenie a regeneráciu chrupavky. Odstraňujú tiež prebytočnú tekutinu z prietrže, zvyšujú motorickú aktivitu. Po odstránení akútneho obdobia ochorenia je predpísaný priebeh masáže, fyzioterapeutické cvičenia a manuálna terapia.

Ak k výsledku z použitia týchto metód nedošlo, mali by ste vyhľadať chirurgickú pomoc. Operácia sa vykonáva buď otvorenou metódou, alebo pomocou endoskopu. Počas zásahu je možné obnoviť poškodenú oblasť alebo úplne nahradiť previsnutý vláknitý krúžok špeciálnym implantátom.

Pozor! Niekedy môže byť medzistavcová prietrž zamieňaná s femorálnou prietržou. Vyznačuje sa výčnelkom čreva. Podobný stav sa prejavuje aj silnou bolesťou. Porušenie možno odstrániť iba operačnými prostriedkami. Počas operácie lekár odstráni boľavé miesto vyčnievajúcich čriev a na poškodenom mieste vykoná špeciálnu plastickú chirurgiu.

Funkcie liečby kýly u detí

U pediatrických pacientov je liečba vždy konzervatívna. Operácia je predpísaná iba vtedy, ak používanie liekov a pomocných metód nevedie k zlepšeniu.

Pred chirurgickým zákrokom sa deťom, ako aj dospelým, pridelia rovnaké skupiny liekov vrátane protizápalových, analgetických a obnovujúcich chrupaviek, a to aj vo forme mastí. Pacientom sa okrem toho predpisuje dlhý odpočinok, ktorý môže trvať až jeden mesiac.

Pozor! Ak je účinnosť liekov nízka, predpisuje sa extrakt z chrbtice. Malo by sa to však vykonávať vo výnimočných prípadoch a iba prostredníctvom vysoko kvalifikovaného manuálneho lekára.

Diagnóza kýly chrbtice

Pri kontakte s lekárom pacient kontroluje citlivosť miesta pacienta, zníženie svalového tonusu, či existujú príznaky deficitu reflexu. Neurológ, traumatológ alebo reumatológ tiež predpisuje röntgen v predných a bočných projekciách, aby zistil porušenie..

Pre presnejšiu históriu sa odporúča podstúpiť počítačovú alebo magnetickú tomografiu, pretože tieto postupy sa môžu použiť na starostlivé preskúmanie poškodenej oblasti a na určenie stupňa poškodenia disku..

Pozor! Pokiaľ ide o bolesť v dolnej časti chrbta a priľahlých oblastiach u mužov, malo by sa vylúčiť vytváranie prietrže v miešku. Scrotum hernia u mužov je zistená počas vyšetrenia urológom, po ktorom je predpísaná chirurgická liečba na jej odstránenie.

Klasifikácia mastí proti hernii

Pri odstraňovaní príznakov a následkov prietrže akéhokoľvek typu predpisuje špecialista jeden z typov miestnych liekov..

Typ mastivlastnosť
Zahrievanie alebo nepríjemnosť1. Zmierniť bolesť.
2. Zlepšiť tok lymfy a krvi.
3. Zvyšujte výživu tkanív užitočnými látkami
Chladiče alebo lieky proti bolesti1. Zmierniť bolesť.
2. Uvoľnite svaly
Nesteroidné protizápalové lieky1. Zmierniť bolesť.
2. Eliminujte opuch a zápal.
3. Normalizujte teplotu v ohnisku porušenia
Preparáty pre křupavku1. Stimulujte obnovu kostí a chrupavky.
2. Zlepšuje pohyblivosť kĺbového aparátu
Balzamy a masti na prírodnom základe1. Zvýšenie účinku iných liekov.
2. Zlepšiť výživu tkanív.
3. Uvoľnite nepohodlie na postihnutom disku

Pozor! Vo väčšine prípadov si pacienti vyžadujú vymenovanie komplexu mastí, ktoré môžu súčasne poskytovať protizápalové, dekongestantné, hojivé a obnovujúce chrupavky..

Funkcie aplikácie a výber miestnych fondov

Vyžaduje sa výber liekov s prihliadnutím na zvláštnosti ich účinku na prietrž. Otepľovacie a dráždivé lieky zvyšujú prietok krvi, normalizujú výživu buniek a znižujú intenzitu bolesti.

Chladiace masti sa tiež používajú na rýchle odstránenie bolesti. Okrem toho zmierňujú opuchy a zlepšujú mobilitu postihnutej oblasti..

Masť nesteroidného protizápalového typu má kombinovaný účinok. Liek ďalej znižuje teplotu boľavého miesta, čo eliminuje ďalšie šírenie choroby.

Chondroprotektory sú potrebné na zvýšenie účinku iných mastí, ako aj na obnovu chrupavky. Po použití tohto typu nástroja sa zlepší pohyblivosť prehĺbeného disku. Viac informácií nájdete vo videu..

Video - Liečba chondroprotektívnych chorôb chrbtice

Pozor! Na dosiahnutie požadovaného účinku sa odporúča koordinovať akékoľvek stretnutia s neurológom. Toto je obzvlášť dôležité v prípade chronických patológií srdca a obličiek, pretože veľa mastí môže mať na tieto systémy negatívny účinok..

Najlepšie masti na liečbu prietrže

Voltaren

Populárna liečba porúch spojených s deštrukciou medzistavcových platničiek. Lieky vykazujú rýchly účinok a súčasne poskytujú kombinovaný protizápalový a analgetický účinok. Pod vplyvom gélu Voltaren zmizne bolesť a stuhnutosť v poškodenej oblasti. Produkt používajte ráno a večer v individuálne nastavenom čase.

Dolobene

Droga má protizápalové a analgetické účinky, vďaka schopnosti spomaliť vedenie koreňov nervov. Na ošetrenie sa má na bolesť aplikovať malé množstvo dolobénu, zvyčajne 3 až 3 cm masti. Liek môžete použiť pri hernii až štyrikrát denne. Trvanie liečby - individuálne pre každého pacienta.

Traumeel C

Masť má analgetický účinok a normalizuje výživu tkanív prietrže. Zvyčajne sa liek predpisuje ráno a večer, ale ak je to potrebné, Traumeel sa používa až štyrikrát denne. Nemôžete nanášať naraz viac ako 4 cm masti. Trvanie liečby - najmenej päť týždňov.

Lieky proti bolesti a otepľovacie masti

Fastum gél

Liek má takmer okamžitý analgetický účinok. Aplikujte liek rukavicami alebo špeciálnym aplikátorom. Odporúčané množstvo aplikácie je 1-2 krát denne. Dĺžka liečby závisí od anamnézy pacienta, ale Fastum Gel sa nemôže používať samostatne dlhšie ako jeden až dva týždne..

Ketoprofénový gél

Analgetická rýchla akcia. Vhodný na častejšie používanie. Lieky tiež zmierňujú zápaly a zvyšujú odolnosť tkanív voči škodlivým látkam. Ketoprofénový gél sa môže nanášať až trikrát denne. Trvanie používania masti je 10 dní, pokiaľ ošetrujúci lekár neurčí inak.

Nikoflex

Má dráždivé a okamžité otepľovanie. Zmierňuje bolesť a zvyšuje prietok krvi v bolestiach. Je potrebné aplikovať liek ráno alebo večer počas troch dní. Po uplynutí tejto doby sa odporúča prestávku päť dní a potom sa v liečbe pokračuje každých 72 hodín. Všeobecný priebeh liečby bez prerušenia - 30 dní.

Nesteroidné protizápalové masti

diclofenac

Produkt s rýchlym účinkom, ktorý vyžaduje prísne dodržiavanie pokynov, pretože ľahko spôsobuje predávkovanie. Pri liečbe kýly by sa účinná látka mala distribuovať v množstve 2 až 4 g, pričom sa bolesti 3-5 minút starostlivo masírujú..

Ťažkosti s používaním vďaka ibuprofénu, ktorý je súčasťou. Nise môžete aplikovať až štyrikrát denne, dĺžku liečby určí lekár. Pri použití masti sa pozoruje rýchly protizápalový, antipyretický a dekongestantný účinok. V postihnutej oblasti sa zvyšuje citlivosť.

Ortofen

Klasické protizápalové liečivo má súčasne analgetický účinok. Nemôžete aplikovať naraz viac ako 2 g účinnej látky. Ortofén sa používa najviac štyrikrát denne. Nepoužívajte masť dlhšie ako 10 dní, pokiaľ lekár neodporučí inak.

Pozor! Protizápalové nesteroidné lieky triedy sa vždy predpisujú na spinálnu prietrž bez ohľadu na jej umiestnenie. V priebehu liečby môžu byť okrem nich zahrnuté aj ďalšie masti a lieky vo forme injekcií a tabliet.

Prírodná masť proti hernii

Masť Dikul

Droga, ktorá obsahuje extrakty liečivých rastlín, včelí jed, múmie a vitamíny. Terapia spočíva v použití masti trikrát denne, mala by sa natrieť na boľavé miesto na dve minúty. Po otrení miesto s prietržou by malo byť zabalené do vlnenej látky. Liečba trvá až šesť týždňov..

Karipazim

Zloženie liečiva na lokálne použitie zahrnuje aminokyseliny, antioxidanty, vitamíny a ďalšie látky potrebné na kĺby a odstraňovanie prietrže. Caripazim sa aplikuje až trikrát denne po 6-8 hodinách individuálne špecifikovaného času.

Pozor! Masti prirodzene nemôžu odstrániť akýkoľvek typ prietrže, sú potrebné na udržanie zdravia pacienta. Musia byť vždy súčasťou komplexu s inými drogami..

Chondroprotektory a stimulanty pre prietrž

Arthrocin

Liek založený na chondroitíne, výťažku z liečivých bylín a éterických olejov. Uvoľňuje sa vo forme gélu a krému. Liek sa používa podľa osobitnej schémy, ktorá ustanovuje 2-3 použitia denne počas prvých piatich dní. Potom je potrebná prestávka na tri dni a liečba sa opakuje znova podľa danej schémy. Odporúčaná dĺžka liečby bez prestávok sú štyri týždne.

Chondroxide

Stimuluje tvorbu kostí a chrupaviek. Zároveň dochádza k rýchlym protizápalovým výsledkom. Liek aplikujte až trikrát denne v množstve 3 až 6 cm masti. Pre rýchlu expozíciu je potrebné masírovať bolesť po dobu 3 až 7 minút. Trvanie liečby - podľa indícií a odporúčaní neurológa.

Balzamy na ošetrenie kýly

Sophia

Zloženie liečiva obsahuje špeciálny komplex s chondroitínom a glukozamínom. Balzam na Sophiu by sa mal nanášať trikrát denne a vtierať ho do prietrže najmenej päť minút. Aby sa dosiahol požadovaný účinok, postihnutá oblasť by sa mala po použití liečiva zohriať a zabaliť do vlny. Trvanie liečby - podľa pokynov lekára, ale nie menej ako šesť týždňov.

kostihoj

Má rýchly analgetický a otepľovací účinok vďaka alkoholu. Vďaka chondroitínu je vyvolaný proces obnovy chrupavkového tkaniva a je zabránené jeho ďalšiemu ničeniu. Kostival sa používa 2 až 3-krát denne a opatrne trie oblasť prietrže. Trvanie liečebného cyklu - podľa odporúčaní ošetrujúceho lekára.

Pozor! Balzamy majú podpornú a posilňujúcu funkciu, preto sa vždy používajú v kombinácii s inými miestnymi liekmi.

Domáce masti proti prietrži chrbtice

Yarrow a Aloe

100 g listov aloe sa rozdrví a zmieša s 20 g rebríčka. Do zložiek sa pridá štipka čierneho korenia a zmieša sa s maslom, aby sa vytvorila hmota podobná masti. Mal by sa aplikovať ráno a večer po dobu jedného mesiaca.

Bylinná masť

Z kýly bedrovej a ingvinálnej oblasti pomáha zmes bylín s olivovým olejom. V rovnakom množstve sa predtým, ako sa rozdrvili všetky zložky, zmieša rebríček, nesmrteľka, praslička a kostival. Aplikujte liek 2-3 krát denne po dobu štyroch týždňov.

Video - Liečba miechy pri ľudových liekoch

Elekampánová a dubová kôra

V rovnakých pomeroch je potrebné miešať bylinky, ktoré sa predbežne prechádzajú lisom, aby sa vytvoril prášok. Výsledné množstvo zmesi sa zmieša v pomere 1: 1 s akýmkoľvek tukom, výhodne so jazvcom. Masť používajte až štyrikrát denne po dobu jedného mesiaca.

Pozor! Používanie domácej masti je možné iba so súhlasom lekára, pretože nemôže vždy ovplyvniť príčinu porušenia. Okrem toho je pred prvou aplikáciou lieku pripraveného na použitie potrebné úplne vylúčiť alergickú reakciu na ktorúkoľvek zo zložiek.

Kýla bedrovej chrbtice a ďalšie segmenty chrbtice je vážny stav pacienta, ktorý v prípade neúspešnej liečby alebo jej neprítomnosti vedie k zdravotnému postihnutiu. Použitie mastí na takéto porušenie je iba jedným zo spôsobov boja proti patológii. Aby sa úspešne odstránili príznaky a následky prietrže, odporúča sa kombinovať miestne lieky s inými metódami liečby a inými liekmi.

Medzistavcové prietrže - kliniky v Moskve

Vyberte si spomedzi najlepších kliník podľa recenzií a najlepšej ceny a dohodnite si stretnutie

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Akékoľvek choroby chrbtice vyžadujú aktívnu liečbu. Jeho komplex zahŕňa rôzne metódy, ktoré vám umožňujú získať maximálny výsledok. Výber terapeutických taktík je založený na stupni vývoja ochorenia a na celkovom stave pacienta.
Kýla sa môže skutočne ukázať ako nádor, je to zriedkavé, ale stále sa to stáva.V tomto prípade sú veci komplikovanejšie ako obvykle a nie každá klinika sa podrobí liečbe.
Bubnovsky cviky na chrbticu - rozsiahly súbor tréningov, ktoré zahŕňajú cviky pre všetky oddelenia chrbtice. Je to tento odborník, ktorý zastáva názor, že žiadne lieky nedokážu skutočne vyliečiť pacienta.