loader

Hlavná

Žalúdok

Ktorá masť je lepšia pre medziobratlovú prietrž?

Hrudné choroby sú sprevádzané silnou bolesťou. Masti s medzistavcovou prietržou bedrového kĺbu sa môžu účinne vyrovnať s nepohodlím. Tieto prípravky obsahujú rôzne účinné látky..

Aké masti sa používajú? K dnešnému dňu môže farmaceutický priemysel ponúknuť vykurovacie, chladiace, protizápalové účinky a mnoho ďalších. Ak chcete zvoliť najvhodnejší prostriedok, mali by ste sa poradiť s odborníkom. V niektorých prípadoch môže byť potrebné použiť niekoľko typov mastí súčasne.

Ohrievacie masti

Vďaka svojmu otepľovaciemu účinku tento typ stimuluje krvný obeh v postihnutej oblasti. Čerstvý prietok krvi saturuje stavce základnými živinami. Dobré otepľovanie má hadí a včelí jed v zriedenej forme. Tento nástroj široko používajú priaznivci tradičnej medicíny. Hlavná vec je, že roztok nemá vysokú koncentráciu účinnej látky, inak sa môže vyskytnúť alergická reakcia.

Otepľujúce masti, rovnako ako iné lieky, majú rad vedľajších účinkov. Môžu mať škodlivý vplyv na telo pacientov trpiacich:

 • tuberkulóza akejkoľvek formy a v akomkoľvek štádiu;
 • chronické ochorenie pečene alebo jeho nedostatočnosť;
 • kardiovaskulárne choroby a iné patológie.

Použitie masti na medziobratlovú kýlu u tehotných žien sa odporúča len vtedy, ak existujú závažné indikácie. Samoliečba je v tomto prípade neprijateľná. Ak dôjde k lézii na koži v oblasti aplikácie, použitie lieku sa neodporúča.

Je dôležité pochopiť, že zloženie masti môže obsahovať alergény a ďalšie látky, ktoré v určitých situáciách vyvolávajú iba niekoľko nežiaducich reakcií. Aby sa tomu zabránilo, mal by liek na vonkajšie použitie vyberať výlučne ošetrujúci lekár individuálne na základe objektívnych vyšetrovacích údajov.

Chladiace masti

Vyžadujú sa masti s chladiacimi vlastnosťami s medzistavcovou prietržou umiestnenou v bedrovej oblasti. Ich popularita je spôsobená predovšetkým dobrým analgetickým účinkom. Tieto masti nedráždia vonkajšiu vrstvu epidermy, takže je možné ich aplikovať dokonca aj na poškodené oblasti pokožky..

Najlepšie liečivo v tejto kategórii je Fastum Gel. Avšak aj tento typ masti má svoje kontraindikácie. V prvom rade je to:

 • tehotenstvo a laktácia (povolené len pod stálym dohľadom špecialistu);
 • individuálna neznášanlivosť na niektoré zložky lieku;
 • chronická forma zlyhania obličiek;
 • choroby srdca.

Masti na kýlu chrbtice sa odporúćajú tenkou vrstvou. Trenie prostriedkov do pokožky nie je potrebné, pretože sa veľmi dobre vstrebávajú. Aby ste urýchlili proces absorpcie, môžete ošetrenú oblasť nahradiť prúdom teplého vzduchu.

Protizápalové gély

Tento typ liekov je predpísaný vo väčšine prípadov pri liečbe medzistavcovej prietrže s intenzívnou bolesťou. Účinné látky rýchlo prenikajú do lézie medzistavcových platničiek a blokujú pôsobenie škodlivých mikroorganizmov, ktoré vyvolávajú zápalový proces. Z týchto liekov majú dobrý účinok nasledujúce:

Tieto prostriedky dodatočne opravujú poškodené svaly a tkanivá v mieste aplikácie. Drogy sú ideálne na odstránenie myalgie, ktorá by sa mohla vyskytnúť ako vedľajší účinok užívania určitých liekov. Zvyčajne na to postačujú 2 až 3 aplikácie..

Masti a gély s kombinovaným zložením

Dexpanthenol a dolobén sú najúčinnejšie masti na vonkajšie použitie pri prietrži. Vďaka ich pôsobeniu sa účinne eliminuje opuch postihnutej oblasti, aktívne sa eliminuje zápalový proces, ktorý sa vyskytuje vo vnútri tkanív, čo výrazne znižuje bolesť a vracia motorickú aktivitu stavcov..

Niekedy je negatívny účinok niektorých zložiek, ktoré sa prejavujú tvorbou krvných zrazenín. Navonok to môže byť podobné urtikárii, ale vo svojej podstate to tak nie je.

Dráždi gély a chondroprotektory na pomoc

Účinkom liekov s dráždivými účinkami je spravidla stimulácia fyziologických receptorov, ktorá významne rozširuje krvné cievy a pomáha zlepšovať krvný obeh v postihnutej oblasti. Okrem toho také lieky dobre ladia zadné svaly. Najúčinnejšie v tejto skupine sú masti Apizartron a Nikoflex.

Vo väčšine prípadov lekári predpisujú chondroprotektory ako preventívne opatrenie. Účinné látky v nich majú pozitívny vplyv na celý pohybový aparát a slúžia na prevenciu chorôb krčnej chrbtice.

Pod ich vplyvom sa tkanivo chrupavky obnovuje a získava schopnosť úplne vykonávať svoju prácu. Tieto lieky majú dobrý relaxačný a regeneračný účinok. Ich pôsobenie významne tlmí syndróm bolesti a zvyšuje hustotu tekutín v jadrách stavcov. Najúčinnejšie chondroprotektory sú krémy chondroxid a Traumeel S..

Stimulačné a balzamové masti

Hlavnou úlohou týchto liekov je stimulovať fyziologické receptory, ktoré normalizujú obnovu postihnutých tkanív. Stimulačné liečivé masti sú menej účinné ako dráždivé látky. Absorbujú však oveľa rýchlejšie do postihnutej oblasti..

Tieto lieky významne stimulujú krvný obeh, ktorý saturuje postihnuté miesto užitočnými stopovými prvkami potrebnými na normalizáciu jeho životných funkcií. Najobľúbenejšie drogy sú Diclofenac a Solcoseryl..

Balzamové masti sú najvhodnejšie na trenie masážou bedrovej chrbtice. Ich pôsobenie je charakterizované trvaním účinku..

Účinné látky tejto skupiny liekov dobre odstraňujú bolesť a nepohodlie v bedrovej chrbtici, zlepšujú krvný obeh v oblasti aplikácie. Široko používané balsamické masti, ktorých aktívnou zložkou je kostival.

Ako používať masť na bolesť chrbtice?

Ako už bolo uvedené, pred použitím týchto liekov by ste sa mali poradiť s odborníkom, aby ste predišli nežiaducim následkom. Indikácie na použitie sú tieto príznaky:

 • bolesť v chrbte;
 • porušenie normálneho tonusu svalového tkaniva;
 • nepohodlie pri pohybe alebo pri fyzickej námahe v bedrovej chrbtici;
 • nervy z obratlov v dôsledku náhlych pohybov alebo predĺženého pobytu v neprirodzenej polohe.

Bezprostredne pred použitím je potrebné postihnuté miesto umyť mydlom a po aplikácii masti prikryť vlnou prikrývkou. Pre pálenie bolesti nie je táto metóda vhodná. Pri aplikácii veľkého množstva masti na postihnuté miesto sa môžu vyskytnúť alergické reakcie, prípadne silné podráždenie pokožky, ktoré sa prejavuje začervenaním, pálením alebo svrbením..

Vo väčšine prípadov lekári predpisujú masti ako pri komplexnej terapii kýly s chrbticou ako komplexnú terapiu, ktorá môže významne znížiť negatívny účinok mnohých tabliet a injekcií..

Je to mimoriadne účinná skupina liekov na vonkajšie použitie, ktorá má stimulačný, relaxačný a analgetický účinok. Je povolené používať tieto lieky na profylaktické účely, ale iba po dohode s odborníkom.

Masti na kýlu bedrovej chrbtice

Jednotlivé kosti chrbtice, ktoré sú vzájomne spojené chrupavkovými diskami, absorbujú kostné tkanivo a zvyšujú jeho elasticitu. V priebehu rokov sa kolagén vyrába pomalšie, tkanivo stráca svoje vlastnosti a ovplyvňuje funkcie medzistavcových platničiek: stáva sa nepružným, krehkým, ľahko deformovateľným. Proces degenerácie môže viesť k rôznym nepriaznivým scenárom - k rozvoju bolestivých patológií. Jedným z nich je medzistavcová prietrž.

Diagnózu a liečbu vykonávajú špecializovaní odborníci. Výsledok komplexu liečebných procedúr sa zvyšuje pomocou mastí používaných na prietrž lumbosakrálnej chrbtice. Moderná medicína ponúka veľa prostriedkov, ktorých pravidelné používanie pomáha vrátiť sa k normálnemu životu. Nasledujúca diskusia sa bude týkať toho, ktoré masti a kedy podať žiadosť o prietrž chrbtice, ponúkne sa niekoľko receptov na vlastnú prípravu..

Mechanizmus pôsobenia vonkajších činidiel na prietrž chrbtice

Čo je medzistavcové platničky? Tento vláknitý prsteň je tvorením plochého, okrúhleho tvaru so stredom mäkkého vláknitého jadra. Keď je zoslabený alebo zničený, obsah gélu sa vytlačí. Tento proces sprevádzajú dve fázy:

 1. Výčnelok - nedeformovaná integrálna štruktúra vláknitej hmoty;
 2. Tvorba kýly - štruktúra je čiastočne alebo úplne zničená a za hranicami jadra vytvára tlak nielen na korene nervov, ale aj na vitálnu miechu. Útoky spôsobujú bolesť pri lokalizácii zvierania a pri častiach, ktoré môžu byť poškodené poškodeným nervom.

V prípade paraboly môže byť odvolanie k lekárovi spôsobené týmito sťažnosťami:

 • bolesť stavcov;
 • slabosť bez zvláštneho dôvodu vo svaloch;
 • znecitlivenie končatín;
 • stres a nepohodlie.

Kýla spôsobuje príčinnú súvislosť s koreňom ischiadického nervu, ktorý pri exacerbácii najviac trpí. Je to jeho štípanie, ktoré pomáha znižovať pohyblivosť dolných končatín a celého bedrového kĺbu. Je veľmi ťažké vydržať ostrú a boľavú bolesť.

Injekcie a lieky zmierňujú utrpenie - najlepšie sú vonkajšie prostriedky nápravy. Môžu to byť masti, gély, ďalšie vonkajšie látky, ktoré zmierňujú bolesť, postupne odstraňujú zápal a obnovujú chrupavku. Nie je však určený na perorálne podávanie.

Na zmiernenie bolesti, ktorá sa vyskytuje pri medzistavcovej prietrži, sa používajú nesteroidné lieky. Kombinovaný účinok blokuje zápalový proces a zastavuje útok. Takéto fondy zahŕňajú gél Dolobene, Ketonal, Nise and Fastum, Voltaren, Nurofen.

Klasifikácia externých zdrojov

Masti používané pri prietrži sa klasifikujú podľa dvoch ukazovateľov:

 1. Farmakologický účinok;
 2. Obsah chemických prvkov.

Podľa tohto podmieneného rozdelenia sa masti rozlišujú. V každom prípade by človek mal poznať účinok jednej skupiny na druhú a interakciu s farmakológiou, ako aj kombináciu a paralelné použitie niekoľkých liekov..

Výplňové masti

Názov tejto skupiny mastí má iný farmaceutický názov - chondoprotektory. Liečebný účinok pri liečbe chorôb pohybového aparátu sa ukázal ako absolútne účinný pri každodennom používaní chondoprotektorov po dobu predpísanú lekárom..

Lieky tiež pomáhajú pri liečení novotvarov, nádorov, zastavujú deštrukciu nervových zakončení, normalizujú tvorbu kolagénu, regenerujú a posilňujú medzikĺbové tkanivá, zvyšujú množstvo tekutiny v gélovom tele, oslabujú kompresiu nervových zakončení a znižujú tak úroveň bolesti v bedrovej oblasti..

Chondoprotektory zahŕňajú:

Na zvýšenie účinku použitia chondroprotektorov sa liečba kombinuje s tabletami a injekciami tejto farmakologickej skupiny.

Ohrievacie masti

Od nepamäti ľudia používajú jed na včely a hady na liečebné účely. Tieto smrtiace prísady veľmi zohrievajú pokožku a tkanivá, čo výrazne zvyšuje prietok krvi. Sú nevyhnutné pre elektroforézu a masáž..

Otepľujúce masti rozširujú krvné cievy, zlepšujú krvný obeh, regulujú výživu tkanív, oslabujú svalové kŕče. Ich mechanizmus pôsobenia je zameraný na urýchlenie procesu obnovy..

Je veľmi dôležité pamätať na preventívne opatrenia a kontraindikácie. V masti na lýtkovú kýlu s účinkom otepľovania, ich hmotnosť. Tehotné a trpiace chorobami SS (kardiovaskulárne), dysfunkcie pečene, tuberkulóza, alergické reakcie, kožné ochorenia, je lepšie tieto lieky neužívať..

Okrem jedu obsahujú edukty vzácnych rastlín a terpentín. V tejto farmaceutickej skupine sa uvádza veľa populárnych liekov - Viprosal, Kapsikam, Apizatron. Lieky majú obrovský účinok pri paralelnej masáži alebo fyzioterapii.

Chladiace gély pre pokožku

Ľahké chladenie je vždy príjemné a často prospešné. Chladová masť z kýly chrbtice zastaví bolesť a znižuje prietok krvi v miestnom mieste dolnej časti chrbta. Nervový systém sa tiež upokojuje. Útržky sú rýchlo znecitlivené. Medzi kontraindikácie patria choroby dýchacích ciest a srdca, zmeny krvného obehu, dermatologické abnormality, chronické zlyhanie obličiek, tehotenstvo kedykoľvek, kŕmenie dieťaťa, alergie na konkrétne lieky, individuálna intolerancia. Spôsob aplikácie - ľahké trenie. Ak chcete efekt urýchliť, môžete miesto nahradiť prúdom teplého vzduchu. Dávkovanie - na odporúčanie odborníka alebo podľa pokynov.

Spomedzi najúčinnejších liekov v tejto skupine mnoho ľudí pozná Fastum Gel a Comfrey. Charakteristickým znakom mastí je absencia dráždivého účinku epidermy aj na poškodené oblasti pokožky.

Protizápalové masti na prietrž krčnej chrbtice

Lekári radšej predpisujú lieky tejto konkrétnej skupiny svojim pacientom, ktorí trpia silnou bolesťou spôsobenou vertebrálnou kýlou. Účinná látka tak rýchlo plní úlohu predpísanú lekárnikmi - preniká do bolestivého miesta, blokuje pôsobenie negatívnych faktorov a neutralizuje protizápalový proces. Masti navyše opravujú poškodené tkanivá a svaly..

V ideálnom prípade eliminujte myalgiu (vedľajší účinok pri užívaní liekov) a znížte horúčku. Ako sa hovorí, nestačí iba jeden tablet, ale na neutralizáciu mimoriadnych situácií stačí pár troch aplikácií. Toto je Fastum, Ketonal, Nise, Voltaren.

Kombinované formulácie

Hlavné zložky mastí na kýlu chrbtice s kombinovaným účinkom sú jedinečné tým, že účinne riešia štyri hlavné problémy:

 • rýchlo odstráni bolesť;
 • znížiť opuch;
 • neutralizovať zápalový proces;
 • poskytujú sebavedomé a rýchle liečenie.

Ich hlavnou vlastnosťou je zabrániť tvorbe krvných zrazenín v miestach opuchu. Pri nepretržitom používaní (omietka sa povoľuje až 5-7 krát za deň, bez fanatizmu, s tenkou vrstvou a jemným pohybom). Mechanizmus účinku liekov je založený na dráždivom účinku, ktorý produkujú receptory zapojené do expanzie žilových, arteriálnych ciev a kapilár..

Táto skupina zahŕňa lieky, ako je napríklad dexpantenol, Apisatron, Capsicam, Dolobene, Nikoflex. Po aplikácii sa boľavé miesto pokryje suchou bavlnenou handrou.

Masti na kýlu stimulantov chrbtice

Prostriedky, obnova a vytlačenie tkanív s obnovením metabolických procesov, aktivujú krvný obeh. Znížená účinnosť je spojená s používaním počas rehabilitačného obdobia, je však potrebná na urýchlenie procesu hojenia. Liečivá v tejto kategórii zahŕňajú fenylbutazón, Movalis, ketoprofén.

ethnoscience

Ak podporujete prírodné ošetrenie, potom ako masť na kýlu chrbtice môžete tiež aktívne používať „samizdat“, tj výrobky vyrobené podľa vlastnej receptúry podľa receptúr, ktoré naši predkovia prenášajú z generácie na generáciu. Najlepší predstavitelia flóry a fauny chránia svoje zdravie!

Larkspur, alebo kostival, je populárna a veľmi účinná rastlina v boji proti chorobám chrbtice. Dokonale posilňuje chrupavku disku, znižuje vzrušivosť nervového systému s minimálnym počtom kontraindikácií..

Hospodárske zvieratá obsahujú alantoín, rozmarín a veľa vitamínov skupín B a E. To všetko je potrebné na zmiernenie opuchov, urýchlenie regeneračného procesu a neutralizáciu škodlivých účinkov na životné prostredie..

Predpis všetkých čias a národov z vertebrálnej kýly z hospodárskych zvierat

 • Zmäkčený bravčový tuk - 1 diel;
 • Zhivokost - 4 diely;
 • Kafrový olej - 1 diel;
 • Kostival - 500 gramov;
 • Vodka - 300 gramov;
 • Zhivitsa - 70 gramov.

Miešajte všetky ingrediencie. Pripravte vodný kúpeľ, nasaďte naň zmes. Namočte po dobu 30 minút. Dobre premiešajte. Pohode. Dvakrát denne namažte lokálne namazané miesto v postihnutej oblasti po dobu 30 až 45 dní. Po aplikácii sa zabaľte do vlneného šálu..

Masti na kýlu bedrovej chrbtice

Masti na kýlu bedrovej chrbtice

Deformácia stavcov vedie k najrôznejším nepríjemným symptómom. Obzvlášť často sa to deje v bedrovej chrbtici. Patológie sa liečia rôznymi spôsobmi, obvykle základom liečebného režimu je liečba, používajú sa najmä špeciálne lieky. Pacientovi sa okrem tabletiek a injekcií odporúča používať aj externé látky. Špecializované masti na kýlu bedrovej chrbtice pomáhajú rýchlo zbaviť nepríjemných a bolestivých symptómov patológie..

Aké masti sa používajú na prietrž bedrovej chrbtice? Aké sú rozdiely v účinkoch nesteroidných, dráždivých, kombinovaných mastí, ako aj chondoprotektorov, stimulancií a balzamov. Aké sú hlavné parametre na klasifikáciu týchto mastí? Ako ich správne používať?

klasifikácia

Na terapeutickú vonkajšiu liečbu sa môže použiť veľa činidiel, ktoré majú rôzne účinky na chorobu. Musia sa používať presne podľa pokynov (všetky certifikované lieky majú k nim návod na použitie). Každá masť má individuálne kontraindikácie. Preto sa neodporúča používať zdravotnícke pomôcky bez predchádzajúcej konzultácie s lekárom.

Ak nemôžete navštíviť lekára, prečítajte si návod na použitie. Všetky masti určené na liečbu prietrže sú rozdielne, pokiaľ ide o ich účinky na patologické tkanivá a na celé telo. Lieky sú klasifikované podľa ich liečivých vlastností. Každú kategóriu posudzujeme osobitne.

Nesteroidné protizápalové lieky

Táto skupina mastí na kýlu bedrovej chrbtice sa predpisuje ako prvá. Zloženie liečiva obsahuje látky, ktoré môžu blokovať zápal a znižujú jeho aktivitu. Zároveň dochádza k protizápalovým analgetickým účinkom. NSAID masti zahŕňajú ketanol, Fastum, Nurofen, Nice-gel, Voltaren.

kombinovaný

V dôsledku ich použitia sa rýchlejšie lieči zníženie bolesti, zníženie opuchu, profylaxia zápalových procesov a poškodenie tkanív. Vlastnosti kombinovaných gélov sú také, že vedú k účinku resorpcie existujúcich krvných zrazenín. Toto sú presne vlastnosti liekov, ktoré sa dnes v televízii bežne propagujú (Dolobene, Dexpanthenol)..

Nepríjemný

S exacerbáciou sa u pacientov vyskytujú akútne, ťažko tolerovateľné bolesti v strede chrbta. Na zmiernenie tohto bolestivého stavu masti umožňujú špeciálny dráždivý účinok. Nástroj ovplyvňuje telo tak, že stimuluje prírodné receptory. Výsledkom je, že po použití lieku sa krvné cievy rozširujú v miestach aplikácie. Je predpísaný na bolesti chrbta a svalové kŕče (Nikoflex, Apisatron, Capsicam)..

Chondoprotectors

Chondoprotektory sú predpísané nielen prietrži, ale aj pri všetkých ostatných chorobách pohybového aparátu. Majú silný regeneračný účinok. S ich použitím sa všetky miestne procesy v tele vrátia k normálu, tkanivo chrupavky sa obnoví oveľa rýchlejšie. Ďalším účinkom chondoprotektorov je to, že anestetizujú, zabraňujú patológiám nervov a zvyšujú objem tekutiny v jadre stavcov. Chondoprotektory zahŕňajú Target T a Traumeel C..

stimulanty

Tieto masti pomáhajú tkanivám a chrupavkám zotaviť sa, normalizujú ich funkciu. Nemôžeme hovoriť o významnej účinnosti stimulantov. Častejšie sa nepripisujú k liečbe, ale ako prostriedok počas obdobia zotavenia. V mieste aplikácie stimulantov sa zlepšuje prísun krvi do tkanív a proces hojenia prebieha rýchlejšie. Stimulanty sa tiež používajú ako ďalší nástroj. Stimulanty zahŕňajú Diclofinac, Solcoseryl.

balzamy

Na normalizáciu fungovania kĺbov a svalovej kontrakcie anestézia a masáže používajú balzamy. Pôsobia efektívnejšie pri aplikácii s masážnymi priesvitmi. Balzamy tiež normalizujú prietok krvi v chrupavke, stabilizujú metabolické procesy v tele. Bolo vyvinutých veľa balzamov, z ktorých každá má svoje charakteristické vlastnosti. Medzi najobľúbenejšie patria kostra obyčajná, balzam Dikul a špeciálny krém Sofia.

Expozičné metódy

Masti sa líšia v mechanizme ich fungovania. Rozdeľujú sa na chladenie a zahrievanie. Oba typy sa môžu použiť na prietrž s exacerbáciou choroby alebo počas úľavy. Drogy musíte začať používať až po konzultácii s lekármi, pretože niekedy existujú kontraindikácie.

Otepľujúce masti sa používajú na zvýšenie prietoku krvi do oblasti tvorby prietrže. Lokálne otepľovanie pomáha urýchliť wellness. Zahrievacie gély sú predpísané manuálnou terapiou, elektroforézou, terapeutickou masážou. Najznámejšie drogy tohto druhu sú jed včiel a hadov. Avšak otepľovacie masti a gély majú množstvo závažných kontraindikácií:

 • ochorenie srdca a ciev;
 • patologické stavy pečene;
 • tuberkulóza;
 • nezhojené rany;
 • alergia na zložky masti;
 • tehotenstvo.

Ak je bolesť čo najintenzívnejšia, predpisujú sa chladiace masti. Dôvodom je skutočnosť, že pri zahrievaní sa zvyšuje prísun krvi do miesta a bolesť sa zosilňuje. Na zmiernenie bolesti je oveľa účinnejšie ochladiť časť tela, preto sú chladiace látky veľmi populárne ako lieky proti bolesti. Účinok chladu je zabezpečený prostriedkami ako Fastum gel, Comfrey - to sa dosahuje pomocou špeciálnych komponentov, ktoré majú upokojujúci účinok. Chladiace prípravky sú zakázané pre ochorenia obličiek, srdca, počas tehotenstva, dojčenia. U niektorých pacientov je zaznamenaná individuálna intolerancia niektorých zložiek v kompozícii..

Ak sa chladiaci gél používa v rehabilitačnom období po operácii, nemôžete ho trieť. Gél by sa mal absorbovať do pokožky samostatne. Pri všetkých ostatných možnostiach je lepšie trieť masážnymi krúživými pohybmi. Niektoré gély sú vyrobené tak, ako je to možné (aby sa dosiahol rýchly účinok).

záver

Liečba kýly masťami sa začína na odporúčanie lekára. Pred nanesením produktu sa pokožka umyje mydlom. Po aplikácii sa miesto zabalí do teplej látky, aby sa liek lepšie prenikol do tela. Niekedy je pacient alergický na masť - v takom prípade by sa mal liek vysadiť a vyhľadať lekára.

Je potrebné poznamenať, že liečba takého vážneho ochorenia, ako je bedrová prietrž, je nemožná iba pri masťoch, súčasne by ste mali užívať iné lieky, používať fyzioterapiu a fyzioterapiu. Kľúčom k úplnému uzdraveniu je iba komplexná terapia a prísne dodržiavanie lekárskych predpisov. Vonkajšie lieky sú najpriaznivejšie pre obličky a pečeň..

Masti na chrbát s prietržami chrbtice: typy a indikácie pre použitie

Miechová kýla je choroba, ktorá je sprevádzaná komplexom symptómov vo forme nepohodlia, bolesti, necitlivosti..

V takýchto prípadoch môže lekár predpísať špeciálne masti a gély, ktorých úlohou je odstrániť symptomatický komplex a zmierniť stav pacienta..

Masti používané pri prietržoch chrbtice môžu mať analgetické, protizápalové, otepľovacie a dráždivé účinky..

Pomáhajú zastaviť nepríjemné príznaky spôsobené patologickým procesom, vrátane nepohodlia, bolesti a zápalu..

Aj keď sa lokálne prípravky považujú za relatívne bezpečné, nemôžu sa používať bez lekárskeho predpisu..

Indikácie použitia mastí na prietrž medzistavcových platničiek

Kýla chrbtice nie je ničím iným ako ničením medzistavcových platničiek. K vývoju patologického procesu môže dôjsť v ktorejkoľvek časti chrbta (v závislosti od lokalizácie sú hernie krčnej, bedrovej a hrudnej chrbtice izolované).

Vo väčšine prípadov je ochorenie sprevádzané symptómami, ktoré si vyžadujú použitie špeciálnych liekov..

Použitie mastí na prietrž medzistavcových platničiek je opodstatnené, ak:

 • bolesti akútnej a boľavej povahy;
 • bolesť spôsobená prechodom z jedného miesta na druhé;
 • nepohodlie, ktoré sa prejavuje pri najmenšej fyzickej námahe;
 • svalové napätie;
 • nepohodlie pri tlaku na postihnuté miesto;
 • opuch postihnutej oblasti.

Výhody a nevýhody mastí

Na rozdiel od iných liekov sa masti považujú za najúčinnejšie z hľadiska absorpcie. Okrem toho použitie finančných prostriedkov na lokálne použitie zabraňuje mnohým vedľajším účinkom, napríklad z gastrointestinálneho traktu..

Prípravky na vonkajšie použitie pomáhajú zmierniť stav pacienta v počiatočnej fáze liečby, eliminujú nepríjemné príznaky bez akýchkoľvek zdravotných následkov..

Jedinou nevýhodou mastí (ak sa to dá považovať za nevýhodu) je prítomnosť kontraindikácií na ich použitie.

Zoznam kontraindikácií obsahuje:

 • individuálna neznášanlivosť na určité zložky lieku;
 • vek pacientov do 15 rokov;
 • tehotenstvo.

Chondroprotektory by sa mali užívať s mimoriadnou opatrnosťou. Majú veľké množstvo kontraindikácií, ktoré ignorujú, čo je spojené so zhoršením stavu pacienta. Vymenovanie masti by mal vykonať lekár. Užívanie tejto drogy bez povolenia špecialistu je prísne zakázané.

Aké masti sa používajú?

Liečba medzistavcovej prietrže sa doteraz vykonáva pomocou nasledujúcich typov mastí:

 • NSAID (nesteroidné protizápalové lieky);
 • dráždivé masti;
 • Preparáty pre křupavku;
 • otepľovacie masti.

Nesteroidné protizápalové lieky sú najlepšími liekmi proti bolesti na medzistavcové prietrže, preto sa predpisujú ako prvé. Indikácie na použitie NSAID v prípade prolapsu medzistavcových platničiek sú: lumbago (bolesti chrbta), neustála bolesť..

Mechanizmus akcie

Pôsobenie NSAID je založené na blokáde zápalových mediátorov (látok, ktoré spúšťajú zápalové reakcie). Pri lokálnej aplikácii NSAID je bolesť v chrbte zastavená, zápal a lokálna teplota tela sú znížené, opuch kože je eliminovaný, krvný obeh a výživa tkanív sú zlepšené..

Zoznam liekov

NSAID používané na medziobratlové kýly:

nadpispopisSpôsob aplikácie
ketoprofénJe to anestetikum a antipyretikum. Úspešne sa používa na medzistavcovú prietrž, osteochondrózu, zápal, rôzne zranenia.Masť sa musí nanášať na pokožku v tenkej vrstve a vtierať do postihnutej oblasti. Po aplikácii liečiva sa na chrbát aplikuje suchý obväz. Tento postup by sa mal opakovať niekoľkokrát denne..
ibuprofenJe to populárny nástroj na liečenie patologických stavov chrbtice (vrátane medzistavcovej prietrže). Zmierňuje zápal, má tlmiaci účinok.Musíte používať liek trikrát denne. Za týmto účelom sa nanáša na postihnutú oblasť prúžkom 10 cm a opatrne sa vtiera do pokožky. Trvanie liečby je tri týždne. Potom musíte prestať.
diclofenacPoužíva sa na lokálnu liečbu degeneratívnych a zápalových ochorení, ako aj na odstránenie bolesti svalov.Používa sa dvakrát alebo trikrát denne. Pokyny naznačujú, že liek sa aplikuje do patologickej oblasti a vtiera sa do kože počas dvoch týždňov. V prípade potreby je možné kurz zopakovať, ale len so súhlasom lekára.
fenylbutazónMá rovnaké činnosti a indikácie ako iné NSAID. Buďte opatrní: tento produkt je kontraindikovaný pre tehotné pacientky, staršie osoby, deti, osoby s ochorením dýchacích ciest.--

Nepríjemný

Pri liečbe medzistavcovej prietrže sa rozšírili dráždivé masti na báze jedu z hadího a včelieho jedu..

Mechanizmus akcie

Účinok týchto liekov nie je úplne známy. Vedci naznačujú, že účinok dráždivých mastí je spôsobený pôsobením biologicky aktívnych látok na špecifické reflexogénne zóny. V zložení vyhrievacích činidiel môžu byť prítomné hadí a včelí jed spolu s metylsalicylátom a korením.

Tieto lieky účinne bojujú s medzistavcovou prietržou. Stimulujú prírodné receptory, čo vedie k expanzii krvných ciev a poskytuje väčší prietok krvi. Dráždivé masti tiež zvyšujú rýchlosť metabolických reakcií a zlepšujú tonus svalov v chrbte. Čas potrebný na úplné zotavenie sa tak výrazne skráti..

Súčasti obsiahnuté v otepľovacích masťoch môžu byť zdraviu škodlivé. Preto môžete tieto lieky používať v dávkach odporúčaných lekárom alebo podľa pokynov výrobcu. Tiež masti založené na jedoch včiel a hadích sa nemôžu používať na ochorenia pečene, tuberkulózu, graviditu a kardiovaskulárne patológie..

Zoznam liekov

 • Paprika. Rýchlo sa vstrebáva. Po aplikácii liečiva na pokožku je pocit pálenia a teplo. Anestézia trvá až 6 hodín.
 • Nikoflex. Prienik hlboko do kože, ovplyvňuje periférne nervové zakončenie. Účinné látky obsiahnuté v Nikoflexe majú otepľovací účinok a rozširujú krvné cievy. Trvanie akcie je asi 1 hodina..

Zahrievanie

Otepľujúce masti sa používajú na zvýšenie prietoku krvi do postihnutej oblasti. Lokálne otepľovanie pomáha urýchliť proces hojenia. Účinnosť liečby sa zvýši, ak použijete zahrievacie masti súbežne s liečebnou masážou, elektroforézou a manuálnou liečbou.

Masť na kýlu bedrovej chrbtice: prehľad prostriedkov

Hlavnými príznakmi medzistavcovej prietrže vytvorenej v bedrovej oblasti sú bolesť a obmedzenie pohybu. Na zmiernenie akútnych klinických prejavov sa používajú injekčné roztoky a tablety. A pri ťahaní, bolení, tupej bolesti, ktorá vzniká vo fáze remisie, je vhodné použiť prostriedky na miestnu aplikáciu. MRI chrbtice.

Pri hernii bedrovej chrbtice patria medzi neurológov lieky proti bolesti a protizápalové masti, krémy, gély, balzamy v terapeutických režimoch..

Funkcie liečby prietrže lumbálnej chrbtice masťami

Masti, ako prostriedok na vonkajšie použitie, majú na ľudský organizmus jemnejší účinok, na rozdiel od tabliet, kapsúl, roztokov na intravenózne a intramuskulárne podanie. Ich účinné látky prenikajú do krvného obehu v malom množstve, a preto nespôsobujú systémové vedľajšie účinky.

Vrátane vonkajších finančných prostriedkov do terapeutických režimov lekári sledujú niekoľko cieľov naraz:

 • zníženie závažnosti symptómov vytesnenia medzistavcových platničiek;
 • prevencia progresie patológie, zapojenie zdravých stavcov do deštruktívneho procesu;
 • prevencia relapsu, ktorá sa vyznačuje ostrou, streľbou a prepichnutím.

Vymenovanie mastí pacientom môže znížiť farmakologické zaťaženie ich tela znížením dávok systémových liekov. Pomáha to predchádzať toxickým účinkom svalových relaxancií a glukokortikosteroidov na obličky, pečeň a gastrointestinálny trakt..

Druhy mastí

Pri liečbe kýly lumbosakrálnej chrbtice sa používajú vonkajšie látky z rôznych klinických a farmakologických skupín. Niektoré z nich sú určené na odstránenie príznakov choroby, iné sú schopné zlepšiť stav stavcových stavieb vrátane svalov a zariadení na väzivo-šľachy..

Nesteroidné protizápalové lieky

Masti nesteroidnými protizápalovými zložkami sa vždy stávajú prvou voľbou pri liečbe bedrových kýly. Najvyššia terapeutická účinnosť bola pozorovaná u nasledujúcich NSAID:

Masti a gély sa nanášajú na oblasť bolesti až štyrikrát denne tenkou vrstvou a potom sa trú jemnými masážnymi pohybmi. Trvanie liečebného cyklu je 10-14 dní. Ak je to potrebné, lekár môže liečbu predĺžiť až na 3 týždne.

NSAID majú širokú škálu kontraindikácií, vrátane tehotenstva, laktácie, závažných žalúdočných chorôb.

Preparáty pre křupavku

Chondroprotektory zahŕňajú chondroitín sulfát, glukozamín sulfát alebo hydrochlorid. Tieto prísady stimulujú čiastočné obnovenie chrupavky v poškodenom medzistavcovom disku..

Masti s chondroprotektormi sa používajú až 4-krát denne po dlhú dobu - od niekoľkých mesiacov do 2 rokov. Keď sa zložky hromadia v tkanivách, prejavujú sa ich protizápalové a analgetické účinky..

Aké lieky sa používajú pri liečbe bedrovej prietrže:

 • Teraflex;
 • Chondroxide;
 • Arthro-Active z modrej čiary.

Lekári uprednostňujú predpisovanie chondroprotektorov pacientom vo forme injekcií, tabliet, kapsúl. Dokiaľ nebola klinicky potvrdená schopnosť glukozamínu a chondroitínu prenikať z povrchu kože do bedrových segmentov chrbtice..

balzamy

Je to jedna z odrôd vonkajších produktov, ktoré sa zvyčajne vyrábajú vo forme biologicky aktívnych prísad (BAA). Na rozdiel od farmakologických prípravkov môžu obsahovať 15 alebo viac aktívnych zložiek prírodného pôvodu a užitočné syntetické prísady. Pri liečbe kýly sa často používajú balzamy s nasledujúcimi zložkami:

 • extrakt horúcej papriky;
 • fytoextrakty z hovädzieho dobytka, hospodárske zvieratá, Boswellia, osika, zlatý fúzy, indická (čínska) cibuľa;
 • hadí a včelí jed;
 • chondroitín, glukozamín, kolagén, kyselina hyalurónová;
 • éterické oleje z borievky, rozmarínu, arborvitae, cypřiše, borovice.

Väčšina týchto látok je obsiahnutá v balzamoch Dikul a Sophia, určených na liečbu všetkých patológií pohybového aparátu..

homeopatický

Homeopatia je druh alternatívneho lieku, ktorý zahŕňa použitie vonkajších prostriedkov s nízkou koncentráciou účinných látok. Masti a gély môžu obsahovať minerály, fytoextrakty a rôzne chemické zlúčeniny. Dopytované homeopatické lieky:

Aplikácia týchto liekov v priebehu kurzu „prispôsobuje“ telo účinkom negatívnych faktorov, pripomínajúcich znaky posunu medzistavcových platničiek. Preto sa žiadny príznak bedrovej prietrže neobjaví s rovnakou intenzitou.

Homeopatia bola v našej krajine pred niekoľkými rokmi oficiálne uznaná ako pseudoveda kvôli chýbajúcej dôkaznej základni o jej účinnosti. Preto by mal byť tento spôsob liečby koordinovaný s neurológom.

masáž

Pri správaní sa klasickej alebo segmentovej masáže sa často používajú masti s otepľovacím, zvlhčujúcim účinkom. Zvyšujú terapeutický účinok liečebných postupov, zabraňujú vzniku nepohodlia. Klinické účinky masáže zvyšujú také externé produkty:

 • Esobel;
 • mravce;
 • Balzam na masáž Dikul.

Zahŕňajú komponenty, ktoré zlepšujú krvný obeh v dolnej časti chrbta a stimulujú vylučovanie škodlivých minerálnych solí. Je to mravenec, terpentínová guma, éterické oleje získané zo spracovania ihličnanov a kríkov.

kombinovaný

Kombinácia niekoľkých účinných látok zvyšuje terapeutický účinok mastí, gélov a krémov. Použitie kombinovaných liekov vám umožňuje súčasne dosiahnuť niekoľko terapeutických výsledkov. Napríklad pacientom s poruchami krvného obehu v bedrovej oblasti je predpísaný Indovazin gél. Jeho účinné látky:

 • nesteroidné protizápalové liečivo indometacín;
 • bioflavonoid s venoprotektívnym účinkom troxerutínu.

Dolobénový gél, ktorý vykazuje protizápalové, anti-exsudatívne, venoprotektívne a regeneračné účinky, je súčasťou terapeutických režimov. Kombinované externé prípravky majú široký zoznam kontraindikácií, preto by sa mali používať iba po dôkladnom vyšetrení pacienta.

Klasifikácia podľa spôsobu účinku

Pri predpisovaní finančných prostriedkov na miestnu aplikáciu pacientom s bedrovými kýlami musí lekár vziať do úvahy farmakologický účinok zložiek. Napríklad pri zápaloch v segmentoch stavcov je zakázané používať lieky s účinkom otepľovania. A pri zvýšenej citlivosti pokožky nemôžete používať lokálne dráždivé látky.

Ohrievacie prípravky

Po zastavení zápalu sa odporúča pacientom aplikovať prostriedky s otepľovacím účinkom na spodnú časť chrbta na odstránenie bolesti: terpentínová masť, Viprosal, Apizartron, Nayatoks. Zahŕňajú komponenty, ktoré pri kontakte s pokožkou stimulujú tok krvi na jej povrch. Je tu príjemný pocit tepla a niekedy aj slabý pocit pálenia..

Ohrievacie prípravky môžu rýchlo vylúčiť stuhnutosť, znížiť intenzitu bolesti. Takéto prostriedky sa používajú 1-2 krát denne počas 2 týždňov alebo jedenkrát s výskytom nepohodlia alebo bolesti chrbta.

Nepríjemný

Prostriedky s lokálne dráždivým účinkom zahŕňajú Kapsikam, Finalgon, Efkamon. Obsahujú zložky, ktoré pôsobia na receptory podkožného tkaniva. Generujú sa impulzy, ktoré vstupujú do centrálneho nervového systému a blokujú mozgové vnímanie bolesti.

Dráždivé látky sa používajú v prípade nepohodlia v dolnej časti chrbta po podchladení alebo nadmernej fyzickej námahe.

Chladiace masti

Pri liečbe kýly sa pri liečbe používajú nielen chladiace farmakologické prípravky, ale aj biologicky aktívne prísady s fytoextraktmi liečivých rastlín, éterických a kozmetických olejov..

Jedná sa o masti a gély, ktoré zahŕňajú gáfor alebo mentol - Bom-benge, Ben-Gay, niektoré balzamy Dikul. Pomocou týchto vonkajších činidiel bude možné nielen rýchlo sa vysporiadať s bolesťou dolnej časti chrbta, ale tiež eliminovať zápalové opuchy..

Kvôli ich formovaniu často dochádza k porušovaniu koreňov miechy..

Tradičná medicína pre spinálnu prietrž

Ľudové liečivá sa používajú na liečbu dislokácie diskov až po dosiahnutí stabilnej remisie so súhlasom ošetrujúceho lekára. Používajú sa na zabránenie exacerbácie patológie..

Domáce mastirecept
otepľovanieDo trecej misky votrite čajovú lyžičku morskej soli s 30 g vazelíny. Pridajte 10 g terpentínovej gumy, 50 g masla a detskej smotany. Premiešajte, preneste do pohára a uložte do chladničky. Trením v dolnej časti chrbta eliminujete bolesť
Lokálne dráždivýZmieša sa 50 g vazelíny a jazvového tuku, pridajú sa 2 kvapky éterických olejov borievky, cyprusu a tymiánu. Masť uložte v chladničke, ak je to nepríjemné, naneste ju na spodnú časť chrbta

Pravidlá používania mastí

Pri výbere masti pre pacienta s bedrovou prietržou lekár berie do úvahy štádium patológie, typ a veľkosť výčnelku, prítomnosť neurologických porúch na klinickom obraze..

Preto by sa mali používať v dávkovacom režime stanovenom lekárom..

Po prekročení trvania liečby bude použitie vonkajších látok vo veľkých množstvách spôsobiť podráždenie pokožky, rozvoj alergickej reakcie..

Masť z kýly chrbtice (medzistavcové, bedrové): je možné rozmazať?

Jednou z najlepších metód symptomatickej liečby medzistavcovej prietrže je použitie terapeutických mastí, krémov a gélov. Rôzne krémy sú účinné pri hernii krčnej, hrudnej a bedrovej chrbtice.

Masti sa môžu použiť iba na zastavenie príznakov choroby: predovšetkým bolesť, stuhnutosť pohybov chrbta a na zastavenie opuchov. Neupravujú ochorenie, ale významne zmierňujú stav pacienta.

Je možné liečiť miechovú prietrž?

Môžu sa masti použiť na liečbu prietrže miechy? Áno, na ošetrenie medzistavcových prietrží a výčnelkov sa veľmi často predpisujú rôzne masti. Spravidla sú predpísané pre bolesť, ťažké zápalové procesy a výskyt opuchov.

Nanešťastie, rozmazanie chrbta aj s najsilnejšími prostriedkami neznamená vyliečenie z kýly. Akékoľvek výrobky z pokožky sa môžu používať iba vo forme symptomatickej liečby. Hlavným cieľom kožných prípravkov je zlepšenie pohody pacienta, odstránenie tuhosti pri pohyboch chrbta.

Nemali by ste počítať s nepretržitým používaním mastí: ich trvanie je obmedzené.

To platí najmä pre nesteroidné protizápalové a lokálne dráždivé látky. Preto sa zvyčajne používajú kožné prípravky na zhoršenie medzistavcovej prietrže. Exacerbácia zvyčajne trvá 2 až 14 dní.

Druhy mastí na kýlu chrbtice

Aké druhy mastí sa používajú na liečbu kýly a výčnelkov chrbtice? V súčasnosti je účinných iba 5 skupín kožných činidiel. Niektoré z nich majú priamy účinok (ako analgetiká na lieky) a niektoré nepriame (ako jednoduché dráždivé látky)..

Diclofenac-MFF masť na ošetrenie kýly chrbta

Typy mastí na prietrž chrbta:

 1. Lieky proti bolesti. V rámci fondov môžete často vidieť Lidokain alebo Novokain - klasiku žánru v anestéziológii. Veľmi silné látky, ktoré rýchlo znižujú intenzitu syndrómu bolesti, ale majú krátkodobý účinok (približne 3 až 6 hodín).
 2. Otepľovanie (otepľovanie). Majú otepľovací účinok na obmedzenú plochu pokožky. Vzťahujte sa k „nepriamemu“, jednoducho rozptyľujte bolesť (ako nepríjemné prostriedky).
 3. Chladenie. Majú mechanizmus vplyvu podobný predchádzajúcemu typu. Zvládnite bolesť a stuhnutosť pohybov.
 4. Nepríjemný. Takmer identické s otepľovaním, ale silnejšie a, bohužiaľ, častejšie s vedľajšími účinkami. Pri dlhodobom používaní je teda možná kontaktná dermatitída a rôzne alergické reakcie.
 5. Protizápalové účinky. Najúčinnejšie lieky, ktoré majú silné analgetické aj protizápalové účinky. Vo všetkom sú dobré, s výnimkou jedného: nemôžu sa používať dlho. Zvyčajne sa používa iba s exacerbáciou v najakútnejšej fáze.

Ďalej uvádzame každú skupinu podrobnejšie..

lieky proti bolesti

V kompozícii sa spravidla používajú liečivá, ako napríklad novokain, lidokaín a ich deriváty. Niekedy sa používa kombinovaná kompozícia (Novocain + Lidocaine). Takáto symbióza je užitočná v tom, že účinok lieku je silnejší a trvanie zmiernenia bolesti je dlhšie.

Chondroxidová masť na miechu

Existuje však významné mínus: zvyšujú sa riziká vedľajších účinkov, najmä alergií. Anestetizačné masti sa predpisujú iba na odstránenie bolesti a stuhnutosti pri pohyboch chrbta na pozadí bolesti.

Názvy analgetických mastí na prietrž:

 • kožný indometacín - obsahuje nesteroidné protizápalové zložky, je tiež dostupný vo forme čapíkov;
 • kutánny Nurofen - obsahuje nesteroidné protizápalové zložky, odstraňuje horúčku proti exacerbácii prietrže;
 • kožný dolobén - obsahuje heparín sodný, dexpanthenol a dimetylsulfoxid;
 • kožný Fitobene - používa sa na odstránenie bolesti svalov na pozadí kompenzačných kŕčov.

otepľovanie

Vystavenie teplu nemá prakticky žiadny vplyv na priebeh choroby, ale dobre sa vyrovnáva so svojimi príznakmi. Najmä intenzita syndrómu bolesti môže byť znížená (ale nie úplne eliminovaná)..

Tiež vplyvom tepelnej expozície sa zlepšuje pohyblivosť chrbta, zvyšuje sa regionálny krvný obeh na úrovni kapiláry (prakticky nemá žiadny vplyv na veľké cievy). Pri ťažkých formách hernie sú tieto látky neúčinné.

Masť Capsicum na ošetrenie kýly chrbtice

Názvy hrejivých mastí na zahrievanie:

 1. Otrevin - Obsahuje hydrochlorid xylometazolínu a dodekahydrát.
 2. Virapín - Netrvá dlhšie ako štyri po sebe idúce týždne.
 3. Artrocín - obsahuje chondroprotektívne zložky na ochranu zdravého tkaniva.
 4. Vipratox - obsahuje jed zmieru a kyselinu salicylovú.
 5. Viprosal B - obsahuje jed pravidelného zmija a gáfru alkoholu.

chladenie

Majú približne rovnaký účinok ako otepľovacie masti. Použitie tohto konkrétneho typu je zvyčajne určené skúsenosťami: najskôr môžete vyskúšať otepľovacie masti a ak nepomáhajú, ochladzujte.

Zásadný rozdiel medzi chladiacimi masťami a otepľovacími masťami spočíva v tom, že tie, ktoré eliminujú bolesť a stuhnutosť chrbta, môžu ovplyvňovať zápalové procesy. V dôsledku lokálneho chladenia dochádza k kŕču malých kapilár, krv klesá k patologickému zameraniu menej a zápalový proces ustupuje.

Názvy chladiacich mastí na prietrž:

 • Bom Bengue z metylsalicylátu a mäty piepornej;
 • Benghin z metylsalicylátu a mentolu;
 • Menovazín s mentolom, anestezínom a novokainom;
 • Reparil z výťažku z gaštanu konského a heparínu;
 • Flexall z gáforu, salicylátov a aloe extraktu.

Nepríjemný

Jedna z najpopulárnejších kategórií: takéto masti sú relatívne lacné a súčasne účinne zmierňujú bolesť.

Masť doktor Tyss OKOPNIK na liečbu kýly na chrbte

Princíp činnosti dráždivých mastí: dochádza k lokálnemu podráždeniu pokožky, rozvíja sa dermatitída, ktorá jednoducho odvádza pozornosť pacienta na bolesti chrbta.

Mozog pacienta sa zameriava na pocity spôsobené podráždením pokožky a zdá sa, že bolesti chrbta ustupujú do pozadia (ale úplne nezmiznú). Tieto lieky sú, žiaľ, účinné iba pri miernom a strednom priebehu stavovcovej hernie..

Názvy dráždivých mastí na prietrž:

 1. Finalgon - obsahuje vanillylnonamid a butoxyetylester kyseliny nikotínovej.
 2. Nikoflex - obsahuje prírodný kapsaicín (ten istý sa používa v spreje na korenie).
 3. Krém Analgos - hlavnou účinnou látkou je propylnikotinát.
 4. Capsicam - obsahuje dimetylsulfoxid a kafrový alkohol.
 5. Apizartron - má okrem iného vazodilatačný účinok.

protizápalový

Veľmi výkonné nástroje, ktoré poskytujú niekoľko terapeutických účinkov:

 1. Redukcia bolesti. Vďaka tomu sa zlepšuje pohoda pacienta, zmiznú kŕče svalov chrbta, zvyšuje sa jeho pohyblivosť.
 2. Protizápalový účinok. Eliminácia edému, zníženie bolesti, zvýšená pohyblivosť chrbta.
 3. Uvoľnením svalového kŕča sa zlepšuje držanie tela, chrbtový stĺp sa narovnáva.

Názvy protizápalových mastí na prietrž:

 • neliečivá masť terpentínu - oveľa menej účinná ako analógy liečiv, ale tiež bezpečnejšia (odporúča sa užívať aj s doplnkami Karipain, aby sa zosilnil terapeutický účinok);
 • Ibuprofen je klasika tohto žánru, jeden z najúčinnejších a najpopulárnejších prostriedkov skupiny;
 • Voltaren - obsahuje diklofenak sodný;
 • Ketonal - v zmesi obsahuje ketoprofén (hlavná účinná látka);
 • Nise gel - hlavnými účinnými látkami sú nimesulid a sorbitol.

Všeobecne sú účinné lieky, ale nemôžu sa používať dlhšie ako 2 až 3 týždne, inak sú možné veľmi vážne vedľajšie účinky. Pri dlhodobom používaní sú obzvlášť nebezpečné tie protizápalové masti, ktoré majú dokonca mierny systémový účinok.

Ktoré masti by sa mali uprednostňovať pri výskyte prietrže

Vertebrálny stĺp pozostáva z jednotlivých kostí, medzi ktorými sú chrupavkové disky, ktoré pôsobia ako tlmiče nárazov. S vekom prirodzená produkcia kolagénu zodpovedného za elasticitu tkaniva klesá..

Medzistavcové platničky sa stávajú krehkými, strácajú prirodzenú pružnosť a ľahko sa deformujú. Keď degeneratívne procesy zachádzajú dosť ďaleko, vznikajú rôzne patológie sprevádzané bolesťou.

Diagnóza medzistavcovej prietrže však nie je veta.

Existuje veľa prostriedkov na návrat do plného života. Ďalej budeme hovoriť o tom, či aplikovať masti na kýlu bedrovej chrbtice a ako to urobiť správne. A dostanete aj niekoľko receptov, podľa ktorých si sami pripravujete liečivé balzamy.

Príčiny a príznaky choroby

Medzistavcová platnička je plochá formácia zaobleného tvaru - vláknitý prsteň. V jeho strede je mäkké vláknité jadro..

Ak sa krúžok zlomí alebo oslabí, môže sa obsah gélu vytlačiť ďalej. Existujú dva štádiá patológie: výčnelok a tvorba kýly.

V prvom prípade nie je narušená integrita vláknitého prstenca, v druhom sa zlomí.

Akonáhle sa vláknitý kruh dostane mimo vláknitý kruh, začne tlačiť nielen na jednotlivé nervové zakončenie, ale aj na celú miechu. To znamená, že patológia môže spôsobiť bolesť nielen v mieste zovretia, ale aj v tých častiach tela, ktoré sú kontrolované poškodeným nervom..

Nasledujúce príznaky by mali byť dôvodom kontaktu so špecialistom:

 • bolesť chrbtice;
 • znecitlivenie končatín;
 • nepríjemné pocity a napätie v chrbte;
 • neprimeraná slabosť svalov nôh.

Pri vzniku kýly chrbtice často trpí najväčší nerv v ľudskom tele, sedací nerv. Zovreté vedie k obmedzeniu pohyblivosti bedrového kĺbu a dolných končatín. Tento proces je často sprevádzaný ostrou alebo boľavou bolesťou..

Použitie mastí

Na zmiernenie stavu pacienta s medzistavcovou prietržou sa spravidla používajú nesteroidné látky. Majú kombinovaný účinok: blokujú látky, ktoré spôsobujú zápalový proces, a zastavujú záchvaty bolesti. Tie obsahujú:

Výplňové masti

Prípravky, ktoré podporujú regeneráciu interartikulárneho tkaniva, sa nazývajú chondoprotektory. Po ich použití sa normalizuje tvorba kolagénu, zvyšuje sa množstvo tekutiny v gélovom tele. Okrem toho pri pôsobení liečiva oslabuje kompresia nervových zakončení, takže sa bolesti postupne zastavujú. Chondoprotektory zahŕňajú:

Na zvýšenie účinku sa externé masti kombinujú s užitím tabliet alebo injekčných liekov s podobným účinkom.

Otepľujúce masti a gély

Drogy sa používajú v kombinácii s rôznymi typmi masáží alebo fyzioterapie. Ich mechanizmus pôsobenia je určený na urýchlenie procesov obnovy. Pri silných bolestiach sa odporúča nahradiť otepľovacie masti gély s chladiacim účinkom, ktoré obsahujú mentol.

Tradičná medicína pre spinálnu prietrž

Masti a balzamy vyrobené z rastlinných materiálov sa široko používajú pri komplexnej liečbe chorôb pohybového aparátu. Bylinné prípravky je možné kúpiť v lekárni alebo pripraviť doma. Zloženie prírodných mastí alebo balzamov najčastejšie zahŕňa rastliny ako:

Protizápalové masti z rastlinných materiálov

Domáce krémový krém zmierňuje bolesť chrbta, čiastočne obnovuje tkanivo chrupavky. Nasleduje recept, podľa ktorého si každý môže masť rýchlo pripraviť sám.

Pre ňu budete potrebovať:

 • bravčový alebo husací tuk 200 g;
 • gáforový alkohol 2 lyžice. l.;
 • kostival (perník) 50 g.

Druhý recept zahŕňa použitie živice. Toto je živicová hmota, ktorú strom uvoľní, keď je kôra poškodená, aby sa chránila pred škodcami. Borovica a cédrová živica sa predávajú v lekárňach. Obidve sú vhodné na varenie, ale céder má výraznejší analgetický účinok.

Na prípravu je potrebné:

 • Sušený alebo čerstvý koreň kostnej kosti - 500 g;
 • Zhivitsa - 70 g;
 • Vodka alebo alkohol - 300 g;
 • Tuk do interiéru alebo jazvka - 200 g.

Kostival je rozdrvený, zmiešaný s tukom a rovnako ako v predchádzajúcom recepte je uchovávaný vo vodnom kúpeli. Žuvačka sa topí rovnakým spôsobom. Skombinujte všetky tri prísady, pridajte vodku. Aby domáca masť z kýly mala krémovú konzistenciu, tuk a tekutá frakcia sa kombinujú s nepretržitým bitím..

Pravidlá uplatňovania

Masť z kýly chrbtice sa aplikuje dvakrát denne na predtým očistenú pokožku, masážne pohyby bez tlaku.

V pooperačnom období si vyžaduje použitie vonkajších liekov opatrnosť. Kompozícia nie je vtieraná do pokožky, ale opatrne aplikovaná, až kým sa úplne nevstrebe..

Po liečbe je potrebné dbať na to, aby sa chrbát udržal v teple. K tomu môžete použiť vlnený šál alebo špeciálny otepľovací pás.

Liečba masťami trvá dva týždne až jeden a pol mesiaca. Chondoprotektory trvajú dlhšie, pretože proces obnovy trvá dlho.

Nezabudnite, že bolesť chrbta môže byť spôsobená rôznymi dôvodmi. Aby ste nespôsobili nenapraviteľné poškodenie tela, nemusíte samoliečiť.

Tablety a masti z medzistavcovej prietrže sa samozrejme nezachránia. Ale dnes ísť na operačný stôl nie je potrebné. Moderné techniky, ako napríklad laserová rekonštrukcia disku, úplne obnovujú tkanivo chrupavky.

Aké masti pomáhajú prietrže 1

Ostrá bolesť chrbta, ktorá sa objavila náhle, môže byť príznakom medzistavcovej prietrže - nebezpečného ochorenia, ktoré môže viesť k nepredvídateľným následkom vrátane imobilizácie pacienta. Preto čím rýchlejšie začnete aplikovať masti.

Masti na prietrž dolnej časti chrbta

Medzistavcová hernia je choroba, ktorá sa vyznačuje vyčnievaním strednej časti disku medzi dvoma stavcami a presahuje medzeru medzi nimi..

V drvivej väčšine prípadov trpí bedrová chrbtica - koniec koncov, je to práve to, čo zodpovedá maximálnemu zaťaženiu, ktoré vedie k týmto zmenám..

Ochorenie je sprevádzané silnou bolesťou, zníženou citlivosťou a motorickou aktivitou v páse dolnej končatiny.

Vertebrálna kýla je veľmi závažné ochorenie, ktorého nesprávne zvolená terapia môže ľahko viesť k zdravotnému postihnutiu pacienta, preto pred použitím akéhokoľvek lieku sa vždy poraďte s neurológom, aby ste nepoškodili vaše zdravie..

Jedným z prístupov k liečbe hernií bedrovej chrbtice je použitie špeciálnych mastí protizápalových, analgetických účinkov a mastí, ktorých pôsobenie je zamerané na normalizáciu metabolizmu a obnovenie integrity tkaniva..

 1. Metaboliká - obnovenie integrity chrupavky a väzov, ako aj prevencia jej deštrukcie (chondroprotektory).
 2. Na zastavenie zápalového procesu a zmiernenie bolesti sú potrebné nesteroidné protizápalové lieky (masť diklofenaku 5%, Nimid-gel, Fastum a ďalšie)..
 3. Prírodné maslo vrátane rastlinných zložiek. Sú to pomocné prípravky - majú všeobecný zosilňujúci účinok a umožňujú dosiahnutie požadovaného výsledku v kratšom čase..

Nižšie sú uvedené príklady najbežnejšie používaných mastí na liečenie kýly bedrovej chrbtice.

Chondroxide - obnovenie histologickej integrity chrupavkového tkaniva

Vzhľadom na skutočnosť, že v tomto prípade existujú degeneratívne-dystrofické procesy, v dôsledku ktorých dochádza k narušeniu integrity anatomických štruktúr, je vymenovanie chondroprotektorov - mastí, ktorých pôsobenie je zamerané na potlačenie deštruktívneho procesu v medzistavcovej platni, ako aj anestézie a urýchlenie regenerácie, úplne opodstatnené. tkaniva.

Jedným z testovaných prostriedkov vyššie uvedenej farmakologickej skupiny je masť chondroxidu - obsahuje látku zvanú chondroitín sulfát, ktorá pri lokálnom použití ľahko preniká do hlbších vrstiev, čím prispieva k obnoveniu integrity anatomických štruktúr. Účinné ako liečba, tak aj ako preventívne opatrenie.

Samotné chondroprotektory sa však nedokážu zbaviť vertebrálnej kýly z toho dôvodu, že príslušná patológia porušuje integritu niekoľkých anatomických štruktúr a je sprevádzaná výčnelkom..

Terapeutická liečba by mala byť zameraná na niekoľko súvislostí patogenézy.

Preto neuropatológovia odporúčajú na dosiahnutie výraznejšieho terapeutického účinku použitie mastí zásadne odlišných účinkov..

lieky proti bolesti

Táto farmakologická skupina liekov je najdôležitejšia pri liečbe herniovaných diskov. Najčastejšie sa používajú Fastum Gel, Voltaren, Nimid alebo Diclofenac masť 5%.

To vám umožní zbaviť sa bolesti, znížiť intenzitu zápalového procesu a zastaviť progresiu ochorenia.

Použitie mastí na patológie spojené s bolesťou je bezpečnejšie ako pri injekčných alebo perorálnych formách, pretože pravdepodobnosť vzniku gastrointestinálnej patológie (žalúdočné vredy alebo pálenie záhy) je oveľa nižšia..

Je možné zahriať medzistavcovú prietrž pomocou zahrievacích mastí?

Táto otázka je veľmi zložitá a jej pacient by sa mal rozhodnúť iba za účasti svojho ošetrujúceho neuropatológa. Existujú situácie, keď je prísne zakázané vyhrievať oblasť chrbtice, v ktorej sa nachádza kýla:

 • Exacerbácia a akútne štádium choroby.
 • Postup procesu.
 • Prvý výskyt kýly.
 • Prítomnosť herniálneho výčnelku.

V prípade, že sú tieto podmienky vylúčené (to je možné len po vykonaní magnetickej rezonancie a po konzultácii s neurológom), môžeme hovoriť o možnosti zahriatia bedrovej oblasti. Tento postup sa vykonáva pomocou rovnakých otepľovacích masťov obsahujúcich nesteroidné protizápalové lieky (najčastejšie sa používa Finalgon)..

Pri liečbe kýly medzistavcovej platničky je potrebné používať masti s rôznymi účinkami:

 • Protizápalové lieky a látky proti bolesti (obsahujúce jeden z NSAID) - diklofenak 5%, gély nimide alebo fastum. Tieto lieky sú potrebné na zmiernenie bolesti a zníženie intenzity zápalového procesu;
 • Zvyšovanie metabolickej aktivity - chondroitínové chrániče, ktoré zabezpečujú obnovenie integrity chrupavkovej štruktúry;
 • Masti vyrábané na rastlinnej báze (alebo s použitím iných zložiek prírodného pôvodu), ktoré majú všeobecný posilňujúci účinok.

Masti na báze miechy na prírodnej báze

Karipazim

Droga novej generácie, ktorá obsahuje účinné prírodné zložky, ktoré prispievajú nielen k celkovému posilneniu tela, ale aj k rýchlemu obnoveniu integrity miechy..

Pretože zloženie tejto masti obsahuje enzýmy, aminokyseliny, glykopeptidy a ďalšie biologicky aktívne látky, použitie masti Karipazim vám často umožňuje vyliečiť osobu v rekordnom čase..

Pri použití samotnej masti Karipazim nie je možné vyliečiť medzistavcovú prietrž, ale moderné liečebné režimy pre túto patológiu nie sú bez použitia tohto lieku, ktorý sa vyznačuje biologickou bezpečnosťou a relatívne nízkymi nákladmi..

Účinnosť Karipazimu sa zvýši, ak sa používa na elektroforézu.

Masť Dikul

Droga, ktorá obsahuje obrovské množstvo zložiek výlučne prírodného pôvodu:

 • Medveďová žlč
 • Olej z austrálskeho čajovníka
 • Olej z rakytníka rešetliakového
 • Extrakt z Chaga
 • propolis
 • Výťažky z rastlinných olejov (harmanček, gingko biloba, lastovičník, divoká ruža, žihľava, aloe)
 • múmie
 • včelí vosk
 • lanolín.

Droga bola všeobecne známa vďaka jej vynálezcovi, Dr. Dikulovi, ktorý sa sám dokázal úplne zotaviť z kýly medzistavcových platničiek práve touto masťou (prinajmenšom on sám tvrdil).

Masť Dikul, rovnako ako iné lieky vyrábané na prírodnom základe, má výrazný celkový posilňujúci účinok na organizmus.

Dosiahnutie výsledku však bude omnoho rýchlejšie a spoľahlivejšie kombináciou týchto liekov s nesteroidnými protizápalovými liekmi, ochráncami chondroitínu a komplexom fyzioterapeutických cvičení..

Ale napriek účinnosti terapeutických režimov je chirurgická liečba často indikovaná pri prietrži bedrovej medzistavcovej platničky. Dôvodom je skutočnosť, že samotné masti nemôžu obnoviť anatomickú integritu poškodených štruktúr.

Nepokúšajte sa vyrobiť masť Dikul doma. Predpis na prípravu tohto lieku je obchodným tajomstvom a všetky odporúčania, ktoré si môžete vyrobiť pomocou masti Dikul, sú lož. To isté možno povedať o lieku Masť Karipazim. Dá sa kúpiť iba v lekárni. Potom sa však môžu robiť iné lieky prírodného pôvodu, ktoré nemajú menšiu účinnosť.

Masť doma

Účinný liek na medzistavcové prietrže sa môže pripraviť z nasledujúcich zložiek:

 • Aloe stonka a listy 100 g.
 • Yarrow kvety 20 g.
 • Mleté korenie - na špičke noža.

Komponenty musia byť starostlivo pomleté ​​(je lepšie použiť mlynček na kávu) a zmiešané s maslom. Masť by sa mala aplikovať na postihnuté miesto..
Mnoho lekárov odporúča kombinovať toto liečivo s 5% diklofenaku alebo akýmkoľvek iným nesteroidným protizápalovým liekom.

Comfrey masťový recept

Na jej prípravu je potrebné odobrať 100 g koreňov kostnej kosti (sušené), pomeliť ich v mlynčeku na kávu a zmiešať s 50 g masla. Liečivý liek je pripravený.

Tento efektívny nástroj sa už dokázal opakovane dokázať, a to aj u závažných pacientov a ako rehabilitácia v pooperačnom období.
Oficiálne sa preukázalo, že kostival je krížovo alergický na odpadové produkty z včiel.

Takže v prípade, že ste alergický na med alebo propolis, mali by ste sa vyhnúť použitiu prípravkov vyrobených na báze kostry.

Papaya masť

Exotické ovocie má liečivé vlastnosti, ktoré používajú tradiční liečitelia na ošetrenie herniovaných diskov. Na prípravu masti budú potrebné nasledujúce zložky:

 • Čerstvé papája. Ovocie sa musí olúpať a nechať prejsť mlynčekom na mäso, 300 - 400 g bude stačiť na získanie homogénnej hustej kaše..
 • Olivový olej, 500 ml.

Zmiešajte obe zložky a naneste na postihnutú oblasť trikrát denne. Priebeh liečby nie je kratší ako mesiac.

Tento recept je drahý, ale jeho účinnosť plne odôvodňuje vysoké náklady..

V tomto videu sú uvedené otázky týkajúce sa vhodnosti terapeutického alebo chirurgického ošetrenia pri hernii bedrových diskov..

Masť s herniovým herniom

Na prípravu lieku musíte vziať nasledujúce zložky:

 • Praslička na tráve
 • Sušený koreň kostnej kosti
 • Yarrow bylina
 • Slamienkové kvety.

Všetky tieto zložky sa musia zmiešať v rovnakých pomeroch a potom zmiešať s olivovým olejom a aplikovať na postihnutú oblasť. Výsledok je možné vidieť za 2 až 3 týždne od začiatku liečby.

Masť na herniu krčnej chrbtice

Je potrebné použiť tri lieky:

 • Chondroxide - potrebné na obnovenie integrity chrupavky.
 • Finalgon - anestézia a zahrievanie.
 • Masť, ktorá obsahuje prírodné prísady.

Pupočná maska ​​na kýlu

Na prípravu tohto maziva budete potrebovať nasledujúce zložky:

 • Highlander Grass.
 • Coltsfoot tráva.
 • Yarrow Flowers.
 • Elecampane Kvety.
 • Dubová kôra.

Všetky vyššie uvedené zložky musia byť v rovnakom pomere zmiešané s jazvečím tukom a aplikované na postihnutú oblasť trikrát až štyrikrát denne. S prihliadnutím na závažnosť stavu pacienta sa však odporúča používať nesteroidné protizápalové lieky súbežne (Fastum-gel alebo Diclofenac 5%)..

Bedrová hernia môže byť veľmi vážnym ochorením. Pred rozhodnutím o liečbe je potrebné poradiť sa s neuropatológom a absolvovať všetky potrebné štúdie, aby nedošlo k zhoršeniu situácie..

Aké masti použiť na prietrž chrbtice, ošetrenie masti medzistavcovej prietrže

Choroby pohybového ústrojenstva sa liečia rôznymi spôsobmi, jedným z nich je masť na kýlu bedrovej chrbtice..

Odporúča sa používať na zmiernenie bolesti a opuchov, používa sa samostatne aj v kombinácii s inými metódami liečby.

Iba lekár môže predpísať konkrétny liek, v každom prípade zohrávajú dôležitú úlohu individuálne vlastnosti. V čase prudkého zhoršenia stavu sú zbytočné. Sú zväčša komplementárne k hlavnej liečbe..

Nesteroidné protizápalové lieky

K dispozícii vo forme gélov. Potlačte látky, ktoré prenášajú bolesť a zápal. Obnovte normálny krvný obeh v mieste lézie a výživu tkanív. Menovaný s pretrvávajúcou bolesťou chrbta a bedrovou kosťou. Najlepšie lieky na vonkajšie použitie pri prietrži chrbtice:

 • Fastum gél. Prenikanie cez pokožku blokuje zameranie zápalu. Odporúča sa rozmazávať nie viac ako 2-krát denne, priebeh liečby nie je dlhší ako 14 dní;
 • Ketonal. Má analgetické a antipyretické vlastnosti. Denný náter nie viac ako 200 mg 3-krát denne;
 • Nurofen Zmierňuje akútne príznaky medzistavcovej prietrže. Pri aplikácii nie viac ako 4 krát denne, ak sa účinok po 2 týždňoch aplikácie nepozoruje, je potrebné sa znovu poradiť s odborníkom;
 • Voltaren. Znižuje intenzitu zápalových reakcií a vysokú horúčku. Prípustná dávka 100 - 150 mg za deň.

Vonkajšie prostriedky pre medzistavcovú prietrž by mali zmierniť stav pacienta v počiatočnej fáze liečby. Úlohou je zabezpečiť včasný začiatok odstránenia príčiny choroby.

Obsahujú niekoľko prísad a prvkov na obnovenie fungovania chrbtice. Okrem analgézie môžu liečiť poškodené tkanivá a znižovať opuch. Medzi predstaviteľmi tohto typu krémov lekári rozlišujú najúčinnejšie:

 • Dexpanthenol. Má metabolický a regeneračný účinok. V skutočnosti je to vitamín skupiny „B“, preto obnovuje poškodené štruktúry, v tomto prípade chorý stavca;
 • Dolobene. Viaczložkové činidlo má tiež protizápalový účinok v dôsledku spomalenia impulzov bolesti neurónmi.

zvláštnosťou týchto mastí je ich univerzálnosť a možnosť aplikácie vo vážnom štádiu choroby, keď sa vyžaduje obnovenie stratených funkcií bedrovej chrbtice. Najviac žiadaná je kombinovaná masť na kýlu.

Nepríjemný

Základom tejto masti s medzistavcovou prietržou je účinok prírodných receptorov, ktoré zlepšujú prietok krvi v problémovej oblasti, urýchľujú remisiu a všeobecne zlepšujú pohodu. Sú predpísané na zranenia po ťažkej fyzickej námahe a zvýšenom svalovom tóne. Najefektívnejšie:

 • Nikoflex. Preniká hlboko do kože, ovplyvňuje periférne nervové zakončenie. Účinné látky rozširujú cievy, majú otepľovací účinok. Účinok prichádza rýchlo, trvá asi 1 hodinu;
 • Paprika. Rýchlo sa vstrebáva a spôsobuje pocit tepla a pálenia v mieste aplikácie. Anestézia trvá až 6 hodín;

Použitie tejto masti je potrebné iba so súhlasom lekára, pretože špecifickosť účinku má množstvo kontraindikácií a v prípade prudkého zhoršenia ochorenia nie je možné predpísať..

Obnovte zničené oblasti medzistavcovej štruktúry, normalizujte prirodzené zloženie chrupavky. Bolesť sa replikuje blokovaním aktivácie nervových receptorov. Súčasne sa zvyšuje množstvo tekutiny v buničitom jadre, čo bráni jej strate. Masti tejto skupiny:

 • Arthrocyte. Prostriedky na vonkajšie použitie. Obnovuje chrupavku a spojivové tkanivo, zabraňuje degeneratívnym procesom v kĺboch ​​alebo ich zvracia;
 • Chondroxide. Analóg k účinku predchádzajúcej masti. Výber závisí od konkrétnych podmienok ošetrenia a individuálnej tolerancie komponentov.

Zvláštnosťou mastí tohto typu je schopnosť aplikovať sa dokonca aj v pokročilom štádiu spinálnej patológie a nie vo veľkom počte kontraindikácií. Na rozdiel od iných liekov, jedná sa o tie, ktoré liečia, skôr než zmierňujú príznaky..

Existuje veľa liekov, väčšina z nich zmierňuje stav pacienta, je však potrebné pamätať na to, že okrem iných liečebných metód bude účinok krátkodobý a choroba sa bude naďalej rozvíjať a bude mať vážne následky..

Liečba drogami sa nedá nahradiť masťami, čo je veľká chyba..

Funkcie aplikácie

Masť na kýlu chrbtice predpisuje lekár na základe anamnézy, ktorá určuje, ktoré zložky lieku pomôžu jeho oddeleniu. Niektoré typy krémov budú obsahovať silné byliny a včelí jed, takže musíte vziať do úvahy možnú prítomnosť alergií.

Moderná medicína nestojí a na regáloch drogérie sa pravidelne objavuje nový vývoj, ale staré modely liekov sú niekedy rovnako účinné. Drahý a moderný nástroj nie je vždy lepší ako ten starý, preverený. Napríklad, terpentínová masť založená na prírodných zložkách lieči spinálne hernie už mnoho rokov.

Masti by sa mali používať iba na čistú pokožku s umytým mydlom a osušené dosucha, je to spôsobené skutočnosťou, že na ceste k lézii prechádza liek niekoľkými vrstvami tkaniva, čo tento proces uľahčuje.

Po trení zabalte spodnú časť chrbta teplým šatkou, aby sa efekt zväčšil. Niektoré druhy mastí majú špecifickú vôňu, najlepšie sa používajú pred spaním..

kontraindikácie

Akákoľvek masť na kýlu chrbtice je súbor bylinných extraktov a anestetík, ktoré majú svoje obmedzenia, keď sa predpisujú pacientovi. V prípade silného svrbenia, pálenia alebo alergickej reakcie je potrebné liek zlikvidovať. Existuje niekoľko bodov, ktoré v zásade zakazujú používanie mastí:

 • Individuálna neznášanlivosť;
 • tehotenstva;
 • Veková hranica do 15 rokov;

Osobitná pozornosť by sa mala venovať chondroprotektorom, ktoré majú najviac kontraindikácií, ignorovanie môže zhoršiť stav pacienta. Neprepisujte masť pre seba, je to práca kvalifikovaného odborníka. Samoliečba nepovedie k ničomu dobrému.

Aká masť pomôže s vertebrálnou prietržou

Lokálna liečba miechy sa vykonáva pomocou liekov proti bolesti a protizápalových mastí, gélov, obkladov na zahrievanie..

Pri komplexnej terapii majú veľký význam chondroprotektory a nesteroidné lokálne lieky, ktoré eliminujú symptomatický komplex a umožňujú pacientovi pohodlne podstúpiť etiologickú liečbu. V závislosti od účinku sa vylučujú otepľovanie, dráždenie, chladenie, analgetické masti.

Všetky pomáhajú odstraňovať nepríjemné príznaky kýly chrbtice vrátane bolesti, nepohodlia a zápalu..

Pri medzistavcovej prietrži sa používajú tieto skupiny miestnych liekov:

 • nesteroidné masti - zmierňujú opuchy kože, blokujú zápalové mediátory, znižujú lokálnu teplotu, zlepšujú výživu tkanív a krvný obeh;
 • homeopatické masti - pozostávajú z rastlinných zložiek a minerálov, ktoré umožňujú zlepšovať metabolické procesy v postihnutých tkanivách, urýchľujú obnovu chrupavky a hojenie;
 • chondroprotektory - masti, ktoré spomaľujú deštruktívny proces na medzistavcovej platni, prispievajú k úľave od bolesti a rýchlej regenerácii tkanív;
 • bolestivé gély a masti na chrbticu sú hlavnou skupinou lokálnych liekov pre pacientov s herniou, pretože choroba je vždy sprevádzaná bolesťou;
 • kombinované lokálne prípravky sú masti obsahujúce prvky na obnovenie, odstránenie zápalovej reakcie, analgéziu a odstránenie opuchov..

Medzi tradičnými liekmi budú masti na báze včelieho medu a hadího jedu účinné pre medzistavcové prietrže. Vyvolávajú podráždenie reflexogénnych miest.

Chladiace a zohrievajúce masti chrbtice

Po akútnom poranení miechy sa používajú dráždivé a chladiace masti pre medzistavcové prietrže. Sú bezpečné v prípade infekčných chorôb a ťažkých zápalov..

Takéto masti po aplikácii upokojujú bolesť, odstraňujú krvácanie a upokojujú poškodenú oblasť.

V prípade chronického priebehu prietrže by sa mali použiť protizápalové chladiace masti - ibuprofén, diklofenak, ketoprofén..

Otepľujúce masti pomáhajú zvyšovať prenos tepla, urýchľujú krvný obeh a napĺňajú miestne zóny krvou. Tieto lieky sa používajú pri komplexnej terapii elektroforézou, masážou, ručnou liečbou..

Lokálne anestetiká

Najlepšie lieky proti bolesti na chrbticu s herniou sú nesteroidné protizápalové lieky. Pri lokálnej aplikácii pomáhajú zmierniť zápal a zmierniť bolesť chrbta..

Zástupcovia NSAID na liečbu medzistavcovej patológie:

 1. Liek Ketoprofen je antipyretikum, analgetikum, ktoré sa úspešne používa pri kýze chrbtice, zápale, traume a osteochondróze. Naneste tenkú vrstvu na postihnuté miesto a otrite, postup sa vykonáva niekoľkokrát denne. Po nanesení produktu musíte použiť suchý obväz;
 2. Diklofenak - indikovaný na lokálnu liečbu zápalových a degeneratívnych ochorení, bolesti svalov. Aplikuje sa na patologickú oblasť, vtiera sa do pokožky, sú potrebné 2-3 aplikácie denne. Priebeh liečby trvá dva týždne a opakuje sa podľa predpisu lekára;
 3. Ibuprofén je populárny liek na liečenie stavcov, vrátane medzistavcových prietrží. Má dobrý analgetický účinok a zmierňuje zápal. Naneste na pokožku prúžkom 10 cm a dôkladne ju trite trikrát denne. Priebeh liečby je až 21 dní, potom je prerušená;
 4. Fenylbutazón - indikácie a účinky sú podobné ako pri iných NSAID, ale tento liek je kontraindikovaný u detí a starších ľudí, ako aj počas tehotenstva a s chorobami dýchacieho systému..

Tieto kombinované lieky zahŕňajú niektoré kombinované lieky - dolobén, numesulid. Pomáhajú tiež s bolesťou chrbta a osvedčili sa pri liečbe mnohých ochorení pohybového aparátu..

Preparáty pre křupavku

Prípravky zo skupiny chondroprotektorov sa predpisujú na obnovu metabolických procesov v postihnutom tkanive chrupavky. Aplikácia liečiva zlepšuje trofizmus väziva, svalového tkaniva.

   • Tieto produkty obsahujú chondrotín sulfát, ktorý sa podieľa na vývoji chrupavky.
   • Lekári odporúčajú používať miestne liečivá na degeneratívne zápalové ochorenia chrbtice, medzistavcové prietrže, osteochondrózu v každom veku.
   • Zástupcovia chondroprotektorov na ošetrenie chrbtice:
    1. Teraflex - dráždi, rozširuje krvné cievy, podporuje zrýchlený obeh krvi, má slabé antiseptické účinky. Obsahuje mätu mäty piepornej, ktorá má protizápalové a analgetické účinky;
    2. Chondroxide - masť používaná na liečenie a prevenciu dystrofických ochorení chrbtice. Potláča látky, ktoré ničia chrupavku, stimuluje regeneráciu, anestetizuje, preniká hlboko do tkanív v dôsledku dimetylsulfoxidu v zložení.

Chondroprotektory sa úspešne používajú na liečbu počiatočnej fázy protrúzie krčka maternice, ktorá bráni aktívnym degeneračným procesom. Účinnosť sa však zvyšuje spoločným použitím gélov, obkladov a tabliet.

Liečebné vlastnosti

Začaté formy osteochondrózy a najmä prietrže nie sú účinné pri liečení lokálnymi prostriedkami. Sú vhodné na zmiernenie bolesti svalov počas napínania, traumy, ale už nie je možné vylúčiť vážne zničenie medzistavcových platničiek..

Všetky miestne lieky na kýlu vyberá lekár, pretože každá masť má niekoľko účinkov, čo môže byť v niektorých prípadoch nebezpečné.

Miestne masti, najmä chondroprotektory, majú kontraindikácie:

 • individuálna intolerancia;
 • Počas tehotenstva a dojčenia;
 • vek do 15 rokov;
 • výskyt lokálnej reakcie na liek po aplikácii, začervenanie, pálenie;
 • Dlhodobá liečba môže spôsobiť alergie.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Ak lekár diagnostikoval dieťa pupočníkovou prietržou, nezúfajte. Lekári vždy neodporúčajú chirurgickú liečbu. Ak je pupočná kýla u dieťaťa malá, môžete sa s ňou vyrovnať konzervatívnymi metódami, najmä masážami a liečebnými cvičeniami..
Medzi mnohými konzervatívnymi metódami liečby exacerbácií osteochondrózy, ktoré zahŕňajú vyčnievanie a herniu medzistavcových platničiek, existujú nielen metódy fyzioterapie, ale aj početné manuálne techniky.
Inštalácia špirály s myómom maternice je predpisovaná pacientom nielen za účelom ochrany pred nechceným tehotenstvom. Antikoncepčné vnútromaternicové zariadenie má terapeutický účinok na svalovú a sliznicu genitálneho orgánu.