loader

Hlavná

Žalúdok

Medzistavcová prietrž

Výčnelok, ktorý zasiahol chrbticu do chrbta, v mieste, kde nervový kmeň opúšťa miechový kanál, sa nazýva stredná (stredná) prietrž. Nebezpečenstvo takýchto patológií spočíva v ich umiestnení, čo spôsobuje, že ošetrenie a zotavenie je problematické. Je dôležité pochopiť, o aký druh choroby ide, ako sa jej zbaviť alebo vôbec nedovoliť..

Príčiny miechy

Osteochondróza, ako najbežnejšia príčina objavenia sa medzistavcových prietrží, vedie k poškodeniu vláknitého prstenca, ktorý je ovplyvnený patológiami a je preťažený statickými a dynamickými procesmi..

Genetické poruchy môžu viesť k vzniku akejkoľvek medzistavcovej prietrže, ktorej výsledkom sú narodené patológie spojivového tkaniva. Poškodenie vláknitého prstenca nastáva v dôsledku dlhodobého pobytu v nepohodlnej polohe pri stole, zvýšeného športu, nerovnomernej fyzickej aktivity a zranení rôznej povahy..

Stredná kýla je extrémne nebezpečná patológia, ktorá sa často vyznačuje rýchlym pokrokom, takže včasný prístup k lekárovi môže zabrániť rozvoju najnegatívnejších možných scenárov..

Rovnako ako akékoľvek iné, stredná hernia diskov je prirodzeným dôsledkom degeneratívnych-dystrofických procesov vyskytujúcich sa v ľudskom tele, ktoré sa vyskytujú pod vplyvom vnútorných a vonkajších negatívnych faktorov.

Zadná stredná kýla, ktorá sa nachádza za chrbticou, sa najčastejšie objavuje v dôsledku výskytu vnútorných negatívnych faktorov. Niekedy je zamieňaná so Schmorlovou prietržou, ale táto medaila je schopná rýchleho rozvoja a porušenia miechového kanála. Schmorl je však príznakom iného ochorenia a nemusí sa vôbec rozvíjať..

Je to výsledok fyzickej nečinnosti, podvýživy, nedostatku kyslíka, dedičných alebo získaných metabolických porúch prírodného metabolizmu. Moderný človek v mnohých ohľadoch vyvoláva vývoj choroby vrátane nesprávneho životného štýlu.

Klasifikácia strednej kýly

Liečba aplikovaná na konkrétny typ ochorenia vyžaduje presné určenie jeho umiestnenia a určenie typu. Existujú tri klasifikácie, ktoré považujú takýto výčnelok. Toto rozdelenie je založené na umiestnení dislokácie (krčka, hrudník, bedro), podľa veľkosti (vyčnievanie, prolaps, vývin) a typu zničeného tkaniva (buničina, chrupavka, kosť)..

Zvláštne miesto je obsadené rozdelením chorôb v mieste vyčnievania, ktoré je charakterizované smerom do ťažiska postihnutých stavcov:

 • Klasická zadná prietrž (chrbtová). Výstupný vektor zodpovedá mediánu disku..
 • Paramedianní. Vektor je posunutý doľava alebo doprava vo vzťahu k mediánu.
 • Hernia mediánov stredného disku (posterolaterálna, stredná-bočná). Prechádza medzi stredným a bočným vektorom.
 • Foraminal. Vektor je nasmerovaný do foraminálnej (bočnej) diery.
 • Brušný. Vektorový smer - vpred.
 • Kruhové (jednotné). Vychádza v bočnom otvore.

Anatomické rysy výbežkov, ktoré sa objavili, nám umožňujú rozlišovať:

 • zadarmo, stále pripojený k disku,
 • putovanie (sekvestrovanie), stratený kontakt s diskom,
 • pohyblivá kýla.

Druhá forma sa môže vrátiť na svoje miesto, vydutie sa pod zaťažením a ustúpenie bez nej. Patologické zmeny stavu chrbtice môžu viesť k fixácii putujúcej prietrže, jej prechodu do inej formy. Najnebezpečnejším druhom je sekvestrovaný druh, ktorý vedie k zápalovým procesom autoimunitného pôvodu a stlačeniu tkanív miechy..

Patologický proces, ktorý spôsobil patologický výstupok, často vedie k výskytu niekoľkých druhov, ktoré sa líšia lokalizáciou umiestnenia a povahy tkaniva, čo značne komplikuje liečebný proces..

Čo je to nebezpečná stredná kýla?

Veľká stredná kýla môže komprimovať miechu, čo vedie k zhoršeným motorickým schopnostiam a vnútorným orgánom, ktoré sa nedajú obnoviť ani po chirurgickom zákroku. Závažným následkom je možné zabrániť iba včasnou lekárskou starostlivosťou v ranom štádiu choroby..

Stredná dorzálna prietrž sa môže objaviť v ktorejkoľvek časti chrbtice, nemá vekové ani pohlavné rozdiely a je obzvlášť nebezpečná. K posunu pri tejto patológii nedochádza v smere od chrbtice, ale v jej strede.

Dorsálna stredná kýla komprimuje miechový kanál, čo je hlavný problém. Zo všetkých známych typov medzistavcových prietrží je to pri chirurgickej liečbe najproblematickejšie. Táto choroba vyžaduje vysoko kvalifikovaného chirurga a personál vykonávajúci operáciu, ako aj najmodernejšie vybavenie.

Hlavné metódy liečby

Medová hernia je nebezpečná patológia, ktorej chirurgická liečba je komplikovaná jej dislokáciou. Tento proces predstavuje značné problémy pre najskúsenejších chirurgov. Preto sa najprv pokúšajú liečiť ju metódou konzervatívnej liečby, ktorá vo väčšine prípadov dáva pozitívnu dynamiku.

Konzervatívna terapia zahŕňa spôsoby zmiernenia kompresie, vrátane maximalizácie odpočinku a relaxácie chrbtice. Ak sa do šiestich mesiacov po takejto liečbe nevyskytnú žiadne pozitívne zmeny, je predpísaný chirurgický zákrok.

Terapeutická metóda zahŕňa odstránenie bolesti, vymenovanie NSAID a použitie blokády liečiv. Lieky môžu obsahovať svalové relaxanciá, kortikosteroidy, lieky, ktoré zlepšujú tkanivový trofizmus, krvný obeh a metabolické procesy. V subakútnom období sú možné také procedúry, ako je fyzioterapia, ortéza a terapeutická masáž.

Stredná prietrž

Mediálna alebo stredná kýla je patologický stav, pri ktorom vláknitý kruh vyčnieva dopredu alebo dozadu. Ochorenie postihuje väčšinou mužskú časť populácie, ale dá sa diagnostikovať aj u žien. Ľudia so sedavým životným štýlom alebo prepracovaním chrbta sú náchylnejší na túto chorobu..

Druhy chorôb a symptómov

Stredná prietrž je nasledujúcich typov:

 • posterolaterálne alebo dorzálne;
 • anterolaterálnej;
 • kruhová alebo Schmorlova kýla.

Zadná stredná kýla sa ďalej delí na tieto typy:

Kýla sa vyvíja v rôznych častiach chrbtice. Bedrový segment je na túto chorobu najcitlivejší. Menej často choroba postihuje krčné a hrudné oblasti. Najčastejšie diagnostikovaná je stredná kýla disku L4-L5. V tejto situácii patológia ovplyvňuje 4 a 5 stavcov bedrového segmentu miechy, počas ktorých je pozorovaný výstupok do kanála miechy. V tomto patologickom stave si pacienti všimnú tieto príznaky:

S rozvojom patológie v bedrovej oblasti sa obávajú slabosti.

 • celková slabosť;
 • mierna bolesť v dolnej časti chrbta;
 • znecitlivenie kože;
 • spinálna kríza;
 • bolesť, ktorá vyžaruje na nohy.

Pokiaľ ide o strednú prietrž lumbosakrálnej kýly, rozlišujú sa tieto príznaky:

 • ostrá bolesť v dolnej časti chrbta;
 • slabosť a znecitlivenie nôh;
 • bolesť, ktorá vyvoláva nohy, panvu a zadok.

Pacient mení chôdzu, stojí a sedí v sede, prináša silný syndróm bolesti. V počiatočných fázach vývoja prietrže sú bolesti lokalizované výlučne v chrbte, po ktorom sa začínajú dostávať dolné končatiny. Bolesť je vyvolaná zovretím nervových koreňov. Chrbát koňa, ktorý sa nachádza v dolnej časti chrbtice, je okrem bolesti zničený, čo vedie k kompresii chrbtice..

Prečo sa choroba vyvíja??

Stredná kýla medzistavcových platničiek sa vyvíja v dôsledku vplyvu nasledujúcich faktorov:

Ochorenie sa môže vyvinúť, ak človek pravidelne zdvíha ťažké predmety..

 • nadmerné zaťaženie chrbta;
 • systematické zdvíhanie ťažkých predmetov;
 • neustále v nepohodlnej polohe;
 • osteochondrosis;
 • zakončené nervové zakončenie;
 • traumatické zranenia chrbta.
Späť na obsah

Diagnóza strednej prietrže

Ak má pacient podozrenie na strednú prietrž, je dôležité okamžite kontaktovať zdravotnícke zariadenie. Po prvé, lekár vedie rozhovor s osobou, počas ktorej sa dozvie, ako dlho bola patológia objavená, existujú nejaké ďalšie príznaky. Počiatočná diagnóza je založená na lokalizácii syndrómu bolesti. Na záver sú diagnostické opatrenia pacienta odosielané na nasledujúce vyšetrenia:

 • počítačové alebo magnetické rezonancie;
 • Rentgenografie;
 • myelografia.
Späť na obsah

Ako sa lieči?

Konzervatívna terapia

V počiatočnom štádiu vývoja môže byť stredná prietrž liečená konzervatívnymi metódami. V prvom rade je terapia zameraná na zastavenie bolesti a zápalu. Ak dôjde k akútnemu záchvatu choroby, pacientovi je predpísaný odpočinok na lôžku, ktorý je potrebné sledovať 2-3 dni. Vďaka vodorovnej polohe bude možné zabrániť následnému posunutiu stavcov a znížiť tlak na stavce..

Účinné lieky

Pacientovi sa predpisujú tieto lieky:

 • Nesteroidné protizápalové lieky. Umožňujú zbaviť sa bolesti a zastaviť zápal. Najobľúbenejším zástupcom je Ibuprofen..
 • Blokády. Využívajú pomoc, ak NSAID neprinášajú požadovaný terapeutický účinok. Najbežnejšie používaná blokáda prokaínu.
 • Svalové relaxanciá. Výzva na uvoľnenie spastického svalového tkaniva. Najčastejšie predpisovaný „baklofen“.
 • Preparáty pre křupavku. Umožňujú obnoviť postihnuté tkanivo chrupavky a dodávať doň vitamíny. Väčšinou predpísaný „chondroxide“.
Späť na obsah

Iné metódy

Po úľave od akútneho stavu je pacientovi predpísaný fyzioterapeutický zákrok, ktorý zahŕňa nasledujúce metódy:

Na zmiernenie stavu pacienta môže lekár predpísať priebeh bahenných kúpeľov..

 • magnetický prúd;
 • laserová terapia;
 • bahenné kúpele;
 • vystavenie elektrickým impulzom;
 • úpravy vody.

Dôležitým stupňom liečby strednej kýly je tiež terapeutická fyzická kultúra. Gymnastika vám umožňuje posilniť svalový pás, vrátiť svaly ich pôvodnému tónu. Cvičebná terapia sa odporúča kombinovať s masážnymi procedúrami a manuálnou liečbou, ktorá vám umožňuje vrátiť stavce do zdravej anatomickej polohy a uvoľniť svalové tkanivo..

Pri zavádzaní postupov by mal špecialista konať čo najšetrnejšie, aby nevyvolával ešte väčšie posunutie chrbtových segmentov..

Chirurgický zákrok

Ak bola u pacienta diagnostikovaná stredná kýla a konzervatívna terapia neprináša požadovaný účinok, pacientovi je predpísaný chirurgický zákrok. Najčastejšie sa uchýlia k pomoci takých minimálne invazívnych techník, ako sú:

 • microdisectomy;
 • nucleoplasty.
Počas rehabilitačného obdobia je pacientovi predpísaný masážny kurz.

Po chirurgickom zákroku pacient očakáva pomerne dlhé rehabilitačné obdobie. V tomto momente je dôležité dodržiavať všetky lekárske predpisy, aby sa zabránilo rozvoju pooperačných komplikácií. Pacient bude musieť navštíviť masážnu miestnosť, zapojiť sa do fyzioterapie, ísť na fyzioterapiu.

Existujú nejaké komplikácie?

Stredná vertebrálna kýla môže vyvolať mnoho následkov, napríklad stlačenie nervových zakončení alebo paréziu nôh. Ak sa včasná liečba choroby nevykoná, choroba môže dokonca viesť k invalidite. Pokiaľ ide o stredne-paramediánsku herniu, nie je vylúčený vývoj spinálnej stenózy. Okrem toho sa niekedy vyskytuje pretrvávajúca paraparéza.

Zadný stredný herniovaný disk

obsah:

Ako viete, medziobratlová hernia je prinajmenšom nepríjemný jav. Jednou z najnepriaznivejších možností diagnostiky je zadná stredná kýla medziobratlového disku. Čo je vyjadrené?

Aké je nebezpečenstvo zadnej strednej prietrže?

Názov „stredná“ hernia sa vo všeobecnosti označuje vtedy, keď k roztrhnutiu chrupavky disku dôjde presne pozdĺž jeho polomeru. Pokiaľ ide o prednú strednú prietrž, potom to nie je také nebezpečné - najhoršie, čo v tomto prípade na človeka čaká, je bolesť. Zadná stredná kýla je však veľmi zákerný jav a pre pacienta oveľa nebezpečnejšia.

Liečba zadného stredného herniovaného disku

Malo by sa pamätať na to, že zadná kýla preniká do miechy so všetkými z toho vyplývajúcimi dôsledkami - stlačenie miechy alebo chvosta, v dôsledku čoho dochádza k inervácii vnútorných orgánov alebo končatín. Nemá zmysel objasňovať všetky možné negatívne dôsledky, je veľmi ľahké pochopiť, čo človek čelí zanedbávanej verzii takejto choroby..

Je tu však ešte jeden problém - liečba kýly je oveľa komplikovanejšia. Ukazuje sa, že je nejakým spôsobom „skrytá“ a dostať sa k nej je dosť ťažké. Ale aj keď ste úspešne „dosiahli“ miesto problému, situácia to neuľahčuje, pretože chirurg musí pracovať doslova „v úzkom kontakte“ s miechou. Takže akýkoľvek nesprávny pohyb môže mať nezvratné následky.

Celkovo je to práve tento typ prietrže, ktorý najčastejšie vyžaduje urgentný chirurgický zákrok. Ak sa pri iných kýloch indikácia chirurgického zákroku zvyčajne stáva bolesťou, potom je v tomto prípade situácia oveľa horšia, hovoríme tu o správnom fungovaní mnohých vnútorných orgánov. Na druhej strane lekári nechcú riskovať do posledného obdobia (čo je vždy pri chirurgickom odstránení kýly) a snažia sa problém odstrániť pomocou konzervatívnych metód. Je potrebné poznamenať, že vo väčšine prípadov sa to podarí - dobre, naše telo má obrovské príležitosti na samoliečenie.

Prečo sa vyskytuje taká prietrž??

Táto otázka vyvstáva takmer u všetkých pacientov, u ktorých je diagnostikovaná táto choroba. Paradoxné je, že otázka znie „Prečo?“ musela byť požiadaná skôr, ako sa vyskytol problém. S najväčšou pravdepodobnosťou sa tomu dalo vyhnúť.

Ak sa touto otázkou zaoberáme podrobne, najprv by sa malo chápať, že ľudská chrbtica je dokonale vyvážený a veľmi spoľahlivý mechanizmus. Avšak, ako každý iný mechanizmus, má vlastnosť „oslabenia“ a „rozbitia“, ak sú podmienky na jeho použitie ďaleko od predpokladaných podmienok. V tomto prípade sa pozornosť sústreďuje najmä na medzistavcové platničky, ako najzraniteľnejšiu časť tohto mechanizmu pre „nepriazeň osudu“..

Klasifikácia posterolaterálnych prietrží medzistavcových platničiek: 1 - medián;
2 - paramedián, 3 - laterálny intraforaminal, 4 - laterálny extraforaminal

Čo je potrebné pre normálne fungovanie medzistavcových platničiek? Dostatočná „výživa“ (voda, živiny a stopové prvky) a fyzická aktivita. Práve s týmito parametrami v našej dobe najčastejšie vznikajú problémy, ktorých zdrojom je moderný spôsob života. Preto je toto ochorenie rýchlo „mladšie“ - ak sa disk hernia predtým našiel iba u starších ľudí, tento jav je medzi mladými ľuďmi celkom bežný.

Čo teda chýba? Po prvé, potrebné živiny a stopové prvky. Nie je žiadnym tajomstvom, že v našej dobe veľa ľudí „hreší“ tým, že nejedia správne, obsah zložiek potrebných pre telo, v ktorých je oveľa nižší ako je obvyklé. Je to však iba prvý problém, ktorý ľudia viac-menej pokojne riešia..

Existuje oveľa vážnejší problém. Najmä sedavý životný štýl. Prečo je to také kritické? Áno, ak len preto, že medzistavcové platničky nemajú vlastné krvné cievy, je nútené prijímať „výživu“ trochu nezvyčajným spôsobom - difúziou z okolitých tkanív. A aby sa proces difúzie uskutočnil s požadovanou účinnosťou, fyzickou aktivitou, je potrebný pohyb. Inak, aj keď budete jesť úplne správne a vo vašom tele nájdete všetky potrebné stopové prvky, nebudú sa môcť dostať do medzistavcových platničiek. Teraz si pomyslite, existuje vo vašom živote dostatok pohybu? V tomto prípade nehovoríme o nadmernom zaťažení - môžu tiež viesť k hernii, hovoríme o banálnom pohybe - chôdzi, behu atď..

Čo sa stane s medzistavcovým kotúčom v situácii, keď nedostane potrebnú „výživu“? Všetko je jednoduché - začína strácať svoje vlastnosti. Najmä vláknité jadro disku stráca vodu, v dôsledku čoho tlmiaca vlastnosť disku sama zmizne. Pri absencii potrebných prvkov sa objavujú problémy aj vo vláknitom krúžku, ktorý drží disk na svojom prirodzenom mieste. Tento krúžok sa začína „oslabovať“, postupne sa na ňom začínajú objavovať trhliny. Zároveň sa zaťaženie disku neznížilo av niektorých prípadoch dokonca vzrástlo (ak osoba priberala na váhe).

Je zrejmé, že vláknitý kruh skôr alebo neskôr neznesie tlak jadra a začne ustupovať, vyčnievať, čoho výsledkom je výstupok, ktorý je prvou fázou tvorby prietrže. Pretože vznik výčnelkov takmer nikdy nesprevádzajú príznaky, človek jednoducho nemá podozrenie na problém. O niečo viac času vláknitý prsteň nevstane a vytvorí sa plemenná medzistavcová prietrž.

Ako liečiť medzistavcovú prietrž?

Najčastejšie v našej dobe sú konzervatívne metódy liečby, ktoré dokážu zvládnuť aj bez chirurgického zákroku. Je pravda, že v niektorých prípadoch je operácia nevyhnutná, ale lekár ju predpíše iba v poslednej inštancii, keď bolesť nemožno odstrániť pomocou konzervatívnych metód a prietrž samotná začína ovplyvňovať činnosť vnútorných orgánov..

Čo sú konzervatívne liečby?

Konzervatívna liečba je predpísaná takmer všetkým pacientom. Operáciu je možné predpísať iba v prípade absencie očakávaného účinku.

Takáto liečba sa zvyčajne začína menovaním odpočinku na niekoľko dní, po ktorom je predpísaný režim obmedzenej aktivity. Tieto opatrenia by mali umožniť chrbtici relaxovať a odpočívať, a tým znižovať kompresiu nervových koreňov.

Začína sa aj medikácia. Najaktívnejšími v tejto situácii sú nesteroidné protizápalové lieky. Účinne zmierňujú zápal a znižujú opuchy, takže syndróm bolesti ustupuje. Tieto lieky však majú nevýhodu - nemôžu sa používať veľmi dlho, pretože negatívne vedľajšie účinky sa začínajú objavovať najmä v gastrointestinálnom trakte. Preto by mal lekár zmerať očakávané prínosy s možným rizikom takýchto vedľajších účinkov..

Pri syndrómoch silnej bolesti sa okrem NSAID používajú tiež lieky proti bolesti. Nie je to také jednoduché. Ľudská psychológia zvyčajne všetko vníma tak, že ak nie je žiadna bolesť, potom neexistuje ani choroba. Preto, keď bolesť ustupuje pod vplyvom analgetík, človek sa začne pohybovať aktívnejšie a zvyšuje zaťaženie chrbtice. Ale choroba v skutočnosti nezmizla a hneď ako účinok lieku skončí, bolesť bude s obnovenou energiou klesať. Preto sa lekári snažia používať analgetiká menej a používať ich iba pri syndrónoch veľmi závažnej bolesti.

Potom, čo bolesťový syndróm bol pod kontrolou, pokračovali do ďalšieho štádia liečby. V tomto prípade sa používajú rôzne fyzioterapeutické metódy liečby, základom je však masáž a fyzioterapia. Je to individuálne vybrané cvičenie, ktoré vám umožní normalizovať svalový korzet, ako aj poskytnúť potrebné množstvo fyzickej aktivity, čo umožňuje vytvoriť všetky podmienky pre optimálny metabolizmus v chrbtici..

Spravidla môže takáto liečba zachrániť veľkú väčšinu pacientov pred problémami, ale zároveň by človek mal pochopiť, že potrebuje zmeniť svoj životný štýl..

Dorzálna disk herniation bedrovej kosti

Dorsálna hernia je komplikáciou dlhotrvajúcej osteochondrózy so zničením vláknitého prstenca. Vyznačuje sa tým, že k výčnelku buničitého jadra dochádza v lúmene miechového kanála.

Chrbtica nie je iba nosnou konštrukciou pre celé telo. Vo vnútri je miechový kanál. Je pokrytá duralovými membránami. Vnútri je miecha, ktorá je centrom autonómneho nervového systému. Radikálne nervy odchádzajú z miechy cez foraminálne diery v stavovcoch. Chrupavky medzistavcové platničky ich chránia.

Medzistavcový disk je štruktúra pozostávajúca z hustej membrány (vláknitý kruh) a vnútorného želatínového telesa (vláknité jadro). Medzistavcový disk nemá vlastnú obehovú sieť, preto dostáva výživu a tekutinu iba počas difúznej výmeny s okolitými svalovými tkanivami. Dorsálna medzistavcová hernia je výsledkom predĺženej dehydratácie vláknitého prstenca. V dôsledku tohto degeneratívneho dystrofického procesu stráca chrupavkové tkanivo svoju elasticitu a stáva sa dosť krehkou. Akékoľvek nadmerné fyzické úsilie spôsobí prasknutie vláknitého prstenca. Vytvorí sa prasklina, cez ktorú vystupuje časť buničitého jadra..

Ak sa chrbtová hernia bedrovej chrbtice nelieči včas, potom nie je možné chirurgickému zákroku zabrániť. Tento typ výčnelku je charakterizovaný tendenciou k sekvestrácii (oddelenie časti buničitého jadra alebo jeho celku od vláknitého kruhu). Prítomnosť proteínov pulpózneho jadra v miechovom kanáliku negatívne ovplyvňuje stav durálnych membrán. Sú podráždené a zapálené. To dáva klinické príznaky spinálnej stenózy. U pacientov sa rozvíja paréza veľkých svalov dolných končatín čoskoro, môže sa vyvinúť močová inkontinencia a kódovanie.

Porušenie koreňov nervov je sekundárna reakcia na pozadí poklesu výšky medzistavcových platničiek. Dorsálne kýly bedrovej platničky sa začínajú klinicky prejavovať bolesťou postihnutej medzistavcovej platničky. Potom sa syndróm bolesti šíri do dolných končatín, prednej steny brucha atď. Niekedy, pri vysokej úrovni umiestnenia dorzálnej hernie, sa vyskytuje klinický obraz obličiek alebo pečene. To sťažuje stanovenie správnej diagnózy. Preto by všetci pacienti, ktorí majú ťažkosti v pravej hypochondrii alebo pozdĺž močovodov, mali bez problémov podstúpiť röntgen lumbálnej chrbtice. Tým sa vylúči pravdepodobnosť herniového výčnelku.

V súčasnosti sa dorzálny typ prietrže považuje za najťažší z hľadiska konzervatívnej liečby. Terapeut je neurológ alebo vertebroológ. Je nepravdepodobné, že by miestny terapeut poskytoval pacientovi s takouto komplikáciou osteochondrózy kvalitnú profesionálnu starostlivosť. Pri absencii riadneho a včasného ošetrenia vedie tento typ herniového výčnelku nevyhnutne k ochrnutiu dolných končatín, k narušeniu funkcie vnútorných orgánov brušnej dutiny a malej panvy..

V pokročilých prípadoch je možná iba chirurgická chirurgická liečba. V skorých štádiách, keď ešte nedošlo k sekvestrácii jadra buničiny, je možné úspešne vykonať účinnú liečbu metódami manuálnej terapie, terapeutickej gymnastiky, vystavenia laserom, osteopatie atď..

V navrhovanom materiáli nájdete typické príznaky patológie, príčiny jej výskytu a metódy účinnej liečby po diferenciálnej diagnostike..

Druhy a veľkosti dorzálnej prietrže

Aj minimálna veľkosť dorzálnej prietrže môže pacientovi priniesť veľa nepohodlia. Minimálne výčnelky, ktoré je možné diagnostikovať pomocou skenovania MRI, sú 2 mm. Maximálna veľkosť herniálneho výčnelku môže dosiahnuť 8 mm. Ale v takýchto klinických prípadoch sa u pacienta rozvíja ochrnutie dolných končatín, je narušená funkcia vnútorných orgánov brušnej dutiny a panvy.

Najnebezpečnejším typom je dorzálna difúzna prietrž, ktorá na niekoľkých miestach disku dáva naraz niekoľko hrčiek. Iné typy zahŕňajú nasledujúce typy patológie:

 • paramedial (strata časti pulpózneho jadra sa pozoruje iba v jednom segmente miechového kanála, často je diagnostikovaná lokalizácia vpravo);
 • stredno-paramediálny (pozorovaný blízko stredu miechového kanála, posunujúci sa na ľavý alebo pravý okraj);
 • foraminal (predstavuje skutočné nebezpečenstvo pre život pacienta, ktorého rozmery presahujú 5 mm, je schopný blokovať medzistavcový kanál);
 • stredná (umiestnená blízko centrálnej časti miechy);
 • difúzna (vedie k úplnej degeneratívnej degeneratívnej deštrukcii vláknitého kruhu medzistavcového disku).

Dorsálna prietrž ovplyvňuje bedrovú oblasť, pretože práve pri pohyboch tela pacienta predstavuje hlavné znehodnotenie a fyzickú záťaž. Môže byť spojená s patológiami, ako je chronická spondylóza, deformujúca spondylartróza, nestabilita polohy stavcov, atď. Pri zväčšovaní jeho veľkosti má prietrž charakteristické príznaky a predlžuje sa doba liečby.

Príčiny dorzálnej bedrovej prietrže

Hlavnými príčinami vzniku dorzálnej hernie bedrovej chrbtice sú degeneratívne degeneratívne zmeny v chrupavke vláknitého prstenca medzistavcovej platničky. Okamžitými príčinami sú osteochondróza, vyčnievanie a vytláčanie disku.

Nepriamymi faktormi negatívneho vplyvu sú:

 • nadmerná telesná hmotnosť, ktorá spôsobuje zvýšené zaťaženie medzistavcových platničiek;
 • deformujúca osteoartróza bedrového kĺbu, čo vedie k nesprávnemu rozdeleniu tlmiaceho zaťaženia;
 • narušenie držania tela a zakrivenia chrbtice, ktoré vyvoláva posun stavcových telies vzhľadom na ich stredovú os;
 • sedavý spôsob života;
 • nedostatok fyzickej aktivity na chrbtových svaloch;
 • zdvíhanie atypických závaží;
 • tvrdá fyzická práca.

Pri profylaxii prietrže pri hernii je potrebné prestať používať alkoholické nápoje a fajčiť, aby sa dosiahol aktívny životný štýl. Tehotným ženám sa odporúča, aby prísne dodržiavali všetky odporúčania lekára. Je dôležité nosiť prenatálne a poporodné obväzy. Výrazne znižujú zaťaženie chrbtice.

Dorsálna difúzna hernia disku L4-L5

Dorsálna kýla disku L4-L5 je najbežnejšou lokalizáciou výčnelkov z buničitého jadra. Môže sa vyskytnúť aj v pomerne mladom veku (20 - 25 rokov). Obzvlášť sa to dotýka mladých ľudí, ktorí majú radi zdvíhanie a atletiku. V niektorých prípadoch vzniká pri páde z výšky alebo nehody pri núdzovom brzdení dorzálna difúzna prietrž L4-L5..

Klinické príznaky tejto patológie sú celkom charakteristické:

 • akútna, neustále sa zvyšujúca bolesť v bedrovej oblasti, akýkoľvek pohyb vedie k výskytu bedrového kĺbu alebo pocitu vybitia elektrického prúdu;
 • znecitlivenie dolných končatín, ostrá neznesiteľná bolesť pri dlhodobom státí alebo chôdzi na veľké vzdialenosti;
 • znížená svalová sila dolných končatín, objavenie sa pocitu únavy pri chôdzi na krátke vzdialenosti;
 • šírenie bolesti v dolnej časti chrbta;
 • ožiarenie bolesti obidvoch končatín naraz pozdĺž zadného povrchu stehna a dolnej končatiny;
 • svalové kŕče v oblasti stehien a gluteálnej oblasti.

Dorsálna difúzna hernia disku L4-L5 poskytuje výraznejšie klinické príznaky. Je to paréza dolných končatín, nedobrovoľné močenie alebo oneskorené oddelenie moču, narušenie tenkého a hrubého čreva (nedostatok peristaltiky a vyprázdňovanie na niekoľko dní).

Dorsálna kýla medziobratlového disku L5-S1

Dorzálna hernia disku L5-S1 sa vyvíja v mladom veku. Prvýkrát sa objaví dorzálna hernia L5-S1 s výraznou fyzickou námahou. U žien sa počas pôrodu môže vyskytnúť prvá epizóda prolapsu dorzálnej hernie disku L5-S1. Osobitne nebezpečné sú takzvané pôrody v epidurálnej anestézii. Ženy pri pôrode necítia intenzitu úsilia, takže existuje vysoká pravdepodobnosť divergencie panvových kostí, prasknutia vnútorných tkanív a prolapsu dorzálnej medzistavcovej hernie L5-S1, ktorej príznaky sú často bez povšimnutia. Potom sa v priebehu niekoľkých mesiacov spustí remisia. A po 2 - 3 rokoch získa žena plnohodnotný klinický obraz dorzálnej prietrže medzistavcovej platničky L5-S1: znížená citlivosť dolných končatín, neustále sa zvyšujúca bolesť v bedrovej oblasti, svalová slabosť, atrofia svalov dolných končatín, zhoršené držanie tela kompenzačného typu.

Stredná dorzálna kýla L5-S1 môže byť sprevádzaná ochabnutou parézou. Pri dorzálnej strednej prietrži sa často vyskytuje tzv. „Konská noha“. Je to spôsobené skutočnosťou, že inervácia vnútorného pozdĺžneho oblúka chodidla je narušená..

Dorsálna stredná kýla disku L5 u mladých ľudí je takmer vždy spojená so zdvíhaním extrémnych hmotností. Takzvaní vzpierači a „silní muži“, ktorí zdvíhajú závažia s hmotnosťou 250 - 300 kg, trpia dorzálnou strednou prietržovou kosťou disku L5-S1, ale snažia sa nevenovať pozornosť rastúcim klinickým symptómom. Podarí sa im dosť dlho. Avšak v čase sekvestrácie jadra buničiny potrebujú pohotovostnú chirurgickú pomoc, aby mohli extrahovať a odstrániť oddelený segment.

Dorsálna paramediálna kýla je menej nebezpečná, ale je oveľa menej bežná. Sú ním postihnuté osoby s rozvojom skoliózy, syndrómu krátkej končatiny a plochých nôh..

Liečba dorzálnej hernie disku

Konzervatívna liečba dorzálnej hernie je možná, ale iba v skorých štádiách až do sekvestrácie. Pri oddeľovaní časti buničitého jadra v dutine miechového kanála je potrebný chirurgický zákrok. Vo všetkých ostatných prípadoch sa liečba môže uskutočňovať pomocou metód manuálnej terapie:

 • masáž a osteopatia umožňujú rýchlo zastaviť svalové kŕče, obnoviť narušený proces krvnej a lymfatickej mikrocirkulácie, zlepšiť priepustnosť buniek a zvýšiť elasticitu mäkkých tkanív;
 • Kinezioterapia a gymnastika pri liečbe dorzálnych hernií disku umožňujú obnoviť rozptýlenú výživu vláknitého prstenca a zvýšiť tón zadných svalov, čo prispieva k rýchlemu obnoveniu integrity medzistavcových platničiek;
 • reflexológia začína proces regenerácie mäkkých tkanív pomocou skrytých rezerv ľudského tela;
 • laserová expozícia a fyzioterapia aktivujú regeneračné procesy v lézii;
 • trakcia trakcia chrbtice umožňuje obnoviť normálnu veľkosť medzistavcových priestorov, vytvára podmienky na obnovenie integrity disku.

Pre diferenciálnu diagnostiku dorzálnej prietrže lumbálnej chrbtice a vymenovanie účinnej liečby je potrebné kontaktovať chiropraktika, osteopat, neurológa alebo stavca. Miestny lekár nebude schopný predpísať účinnú liečbu. Nesteroidné protizápalové lieky, ktoré predpisuje, spôsobia len väčšie škody..

Existujú kontraindikácie, vyžaduje sa odborná pomoc.

Službu primárneho lekára (neurológ, chiropraktik, vertebroológ, osteopat, ortopéd) môžete využiť bezplatne na webovej stránke kliniky voľného pohybu. Pri úvodnej bezplatnej konzultácii vás lekár vyšetrí a vypočúva. Ak existujú výsledky MRI, ultrazvuku a röntgenového žiarenia - analyzuje obrázky a stanoví diagnózu. Ak nie, vypíše potrebné pokyny.

Hernia miechy

Stredná kýla chrbtice je patologický stav, pri ktorom dochádza k vyčnievaniu vláknitého prstenca medzistavcovej platničky a strate sekvestrácie pozdĺž stavcov. To znamená, že prietrž je defekt, v dôsledku ktorého vnútorné fragmenty vypadávajú z buničitého jadra. V tomto prípade je buničinové jadro poškodené a fragmenty presahujú ich fyziologické hranice.

Keď jadro spadne za svoje hranice, presunie sa do miechového kanála. Ak sú nervové korene stlačené a miecha je stlačená. Častejšie je to stredná prietrž.

Hernia medzistavcových platničiek je dnes veľmi častá, muži stredného veku sú na túto chorobu zvlášť citliví. Je to spôsobené skutočnosťou, že človek v tomto období je v najlepšom veku a fyzická aktivita je na svojom maxime. A chrupavkové a kostné tkanivo už oslabuje, pretože telo sa mení pod vplyvom rôznych dôvodov. Táto deformácia však samozrejme trpí pomerne mladými ľuďmi, ktorí nevenujú dostatočnú pozornosť rôznym vysídleniam, priestupkom a preťaženiu..

Na medzistavcovej platničke sa môže objaviť herniálna lézia:

Naši čitatelia odporúčajú

Na prevenciu a liečbu HERNIA používa náš pravidelný čitateľ nechirurgickú metódu liečby, ktorá si získava na popularite a ktorú odporúčajú poprední nemeckí a izraelskí ortopédovia. Po dôkladnom preštudovaní sme sa rozhodli vám ju venovať.

 • v strede (chrbtová);
 • pravostranný (pri palpácii pacient cíti bolesť na pravej strane);
 • ľavostranné (pri palpácii je bolesť lokalizovaná vľavo).

príčiny

Medová kýla chrbtice sa vyskytuje pomerne často u ľudí s rôznym vekom a pohlavím, pretože túto deformáciu môžu vyvolať rôzne choroby..

Hlavné dôvody sú:

 • Genetická predispozícia, vďaka ktorej sa prejavujú vrodené patológie spojovacích štruktúr chrbtice.
 • Osteochondróza, ktorá sa vyskytuje po dlhú dobu. Táto patológia vyvoláva trofické poruchy medzistavcových platničiek..
 • Rôzne choroby endokrinného systému.
 • Zhoršené metabolické procesy v tele.
 • Obezita.
 • Sedavý spôsob života.
 • Poranenie miechy.

Sedavý spôsob života v skutočnosti vedie k problémom, ako je obezita, spomalenie a metabolické poruchy v lokalizácii medzistavcových štruktúr. Taktiež sa zníži tón svalového aparátu chrbta, čo môže situáciu ešte zhoršiť..

Jednou z hlavných príčin prietrže stredného typu je pravidelné nosenie závaží, ktoré vyvoláva chronické preťaženie chrbta..

príznaky

Hlavné príznaky strednej kýly sú:

 • Intenzívna bolesť lokalizovaná v oblasti tvorby prietrže.
 • Môže sa tiež vyskytnúť migračná bolesť lokalizovaná v bedrovej oblasti, panve a dolných končatinách..
 • Pocit znecitlivenia končatín s pocitmi brnenia.
 • Hmatové pocity sú prerušené.
 • Ťažkosti s močením.

Pozorované sú tiež poruchy reprodukčného systému. U mužov môže dôjsť k narušeniu potencie a u žien sa vaginálny tón znižuje.

Stále však existujú určité znaky, ktoré sú charakteristické pre špecifickú lokalizáciu prietrže. Dorsálna prietrž vykazuje príznaky vyššej intenzity.

bedrový

V tejto oblasti sa hernie vyskytujú najčastejšie, pretože práve on je viac zranený. Zadná stredná kýla disku l4-l5 sa okrem hlavných príznakov môže prejavovať aj ako kŕč, bolesť v nohách. V tomto prípade nie je bolesť chrbta závažná.

Ak sa vyvinula stredná-paramediánska kýla disku 14, príznaky sú výraznejšie a sú spojené s nebezpečnou komplikáciou. Pretože to spôsobuje kompresiu nervových koreňov. Pri mediálnej hernii disku l4-l5 sa vyvíja stenóza miechového kanála a dochádza k paraparéze. Ak nedôjde k včasnej liečbe, dôjde k úplnej nehybnosti a následne k invalidite pacienta. Rovnaké účinky vykazuje dorzálna stredná kýla.

lumbosakrální

V tejto lokalizácii sa častejšie pozoruje stredná kýla disku l5 - s1. To znamená, že výstupok diskových štruktúr je lokalizovaný na úrovni prvého sakrálneho a piateho bedrového segmentu chrbtice. Táto oblasť chrbtice je najviac mobilná a má veľkú záťaž.

Medián-paramediánska hernia disku 15-s1 vykazuje charakteristické príznaky. Je to prejav bolesti pri kašľaní a kýchaní, bolesť v dolných končatinách sa tiahne až po prsty na nohách. A bolesť je tiež pozorovaná v oblasti bedrového kĺbu a v oblasti glutea. Konkrétne to bolí pacienta, aby si sadol.

Dorsálna stredná kýla disku l5-s1 je pomerne vážna choroba, pretože spôsobuje stlačenie nervových koreňov, zničenie chvosta a stlačenie miechy, čo samo osebe vyvoláva vážne stavy a príznaky..

krčnej

Stredná prietrž v krčnej chrbtici vykazuje špecifické príznaky podobné vegetovaskulárnej dystónii. Ide o:

 • závraty;
 • bolesť hlavy;
 • narušená koordinácia;
 • skoky v krvnom tlaku;
 • hučanie v ušiach;
 • paraparéza horných končatín.

V krku je najčastejšie postihnutá medzistavcová platňa medzi segmentmi c5-c6. Vysvetľuje to skutočnosť, že najväčšie zaťaženie predstavujú tieto segmenty. Prietrž disku C5 je pomerne vážna lézia, pretože spôsobuje vážne stavy.

Hrudné oddelenie

Keď sa stredná kýla chrbtice nachádza v hrudnej oblasti, príznaky sú také, že osoba, ktorá má sťažnosti, príde k rôznym lekárom, ale nie k stavovcom. V tomto prípade sa prejavuje arytmia, dýchavičnosť a medzirestálna neuralgia. Rovnako ako dysfunkcia gastrointestinálneho traktu.

liečba

Liečba tejto lézie spočíva v zastavení syndrómu bolesti a zastavení rozvoja zápalu. Po zhoršení prietrže je pacientovi zobrazený odpočinok na niekoľko dní. Toto je dôležité, pretože bez pohybu osoba zabraňuje ďalšiemu posunu štruktúr. Na segmenty nie je žiadny tlak, a preto bolesť ustupuje.

Liečba liekmi zahŕňa:

 • Nesteroidné protizápalové lieky.
 • analgetiká.
 • Svalové relaxanciá.
 • Preparáty pre křupavku.

Ak analgetiká nestetizujú, predpisujú sa blokády novokainu. Okrem liekovej terapie môže byť ochorenie liečené fyzioterapiou, manuálnou terapiou a masážou..

Ak táto liečba neprináša pozitívne výsledky alebo ak je choroba diagnostikovaná v neskorom štádiu, použije sa chirurgická liečba. V tomto prípade sa používajú metódy ako mikrodisektómia a nukleoplastika. Toto sú minimálne invazívne metódy, ktoré môžu vyliečiť patológiu..

Máte medziobratlovú prietrž?

 • Všetky prostriedky boli vyskúšané a nič nepomohlo?
 • Mučí vás neustále bolesti?
 • A teraz ste pripravení využiť každú príležitosť, ktorá vám poskytne dlho očakávané blaho!

Existuje účinný prostriedok nápravy. Lekári odporúčajú Čítať viac >>!

Prečítajte Si O Druhy Kýl

POKYNY na lekárske použitie lieku ALFLUTOPRegistračné číslo: P N012210 / 01 zo dňa 26/26/2017.
Dávkovacia forma: Injekčný roztokÚčinnou zložkou prípravku je bioaktívny koncentrát z malých morských rýb (šprota severná (Sprattus sprattus sprattus), merlang čierny (Odontogadus merlangus euxinus), čierne more (Alosa tanaica nordmanni), sardely čierneho mora (Engraulis enccusicholysch)) následná deproteinizácia a delipidizácia.
Jednou z hlavných operácií v chirurgickej nemocnici je odstránenie prietrže brucha. Vykonáva sa naliehavo a plánovaným spôsobom..
Je možné vykonať kýlu pomocou kýly? Áno, ale až po odstránení akútnych prejavov choroby (pomocou liekov a fyzioterapie).Správna masáž vertebrálnou prietržou výrazne zmierňuje bolesť, odstraňuje svalové napätie, obnovuje silu a pohyblivosť končatín.