loader

Hlavná

Žalúdok

Paramedian hernia

Zhrnutie: Hernia diskediánov z hnačky je spravidla dôsledkom degeneratívneho procesu na medzistavcovej platni a vedie k chronickej bolesti v krku alebo chrbte, ako aj k ďalším nepríjemným symptómom.

Čo je to záchranárska kýla?

Herniacia paramediánskeho disku je posunutie medzistavcového disku doprava a doľava od stredovej čiary. V tejto polohe môže hernia disku vytlačiť korene miechy a spôsobiť pretrvávajúcu bolesť, ako aj veľkú alebo úzku štruktúru miechy a miechy..

Tento stav, ako už bolo uvedené, je často dôsledkom prirodzeného procesu degenerácie miechy, čo vedie k zvýšenému tlaku na medzistavcové platničky. Disky sa nachádzajú medzi stavcami a pôsobia ako tlmiče nárazov, čo zabraňuje treniu medzi susednými stavcami. Medzistavcové platničky sú okrem toho zodpovedné za pohyblivosť a flexibilitu chrbtice. Ak je na disk vyvíjaný príliš veľký tlak, môže zmeniť svoj tvar a ísť nad rámec svojho normálneho stavu.

Vnútorný gélový materiál disku (vláknité jadro) pritláča tvrdý vonkajší obal (vláknitý prstenec), čo nakoniec vedie k prasknutiu vonkajšieho plášťa disku v mieste tlaku a k vyčnievaniu časti vnútorného materiálu disku do miechového kanála. Tento stav sa nazýva medziobratlová kýla. Pri paramediánskej hernii vyčnieva vnútorný materiál disku smerom do stredu chrbtice, v oblasti medzi chrbticou a miechou. Ak prietrž stlačí nervový koreň v blízkosti miechy, môže to mať za následok silnú bolesť a ďalšie príznaky..

Pretože herniacia paramediánskeho disku je podobná ako pri iných medzistavcových prietržiach, je dôležité porozumieť rozdielu, aby sa zistilo správne zaobchádzanie..

Možnosti umiestnenia medzistavcových hernií:

Medián (centrálnej) hernie disku

Kýla je umiestnená smerom do stredu miechy a miechy;

Bočná (laterálna) hernia disku

Kýla je umiestnená na ľavej alebo pravej strane miechového kanála, kde môže stlačiť nervové korene siahajúce od miechy;

Kardiansky disk hernia

Prietrž sa nachádza blízko stredu miechového kanála, kde môže stláčať miechu a korene miechových nervov;

Hýranie posterolaterálneho disku

Kýla je umiestnená za a vľavo alebo za a vpravo vo vzťahu k miechovému kanálu a môže stlačiť korene miechových nervov..

Okrem toho existujú dve možnosti pre herníciu diskov pomocou paramediánov:

Kýla na ľavej strane záchranára

Ľavá paramediánska disková kýla je disková prietrž umiestnená v ľavej stredovej časti chrbtice. Pretože ľavá paramediánska kýla je umiestnená na ľavej strane miechy, spravidla stláčajú nervové korene siahajúce od miechy na ľavej strane, príznaky ľavej paramediánskej prietrže sa zvyčajne prejavujú na ľavej strane tela. Ak sa tieto príznaky neliečia, môžu následne viesť k ireverzibilnému poškodeniu;

Pravá záchranárska kýla

Hernia pravého paramediánskeho disku je prietrž umiestnená v pravej stredovej časti chrbtice. Spravidla komprimuje nervové korene siahajúce od miechy doprava, preto sa príznaky s herniou pravého paramediánskeho disku zvyčajne prejavujú na pravej strane tela. Ak sa tieto príznaky ignorujú, môžu následne viesť k ireverzibilnému poškodeniu nervového tkaniva..

Príčiny a rizikové faktory pre vývoj kýly paramediánskej

S vekom sa medzistavcové platničky začínajú pomaly zrútiť. Tento proces sa nazýva degenerácia. Degenerácia vedie k zmenšeniu priestoru medzi stavcami a zvýšenému riziku medzistavcových prietrží.

Existujú tiež určité rizikové faktory pre vývoj medzistavcovej prietrže. Medzi tieto faktory patria:

 • poranenie krku alebo chrbta;
 • stále a nadmerné zaťaženie chrbtice;
 • nesprávne držanie tela pri zdvíhaní závaží;
 • obezita;
 • fajčenie.

Príznaky a príznaky

Väčšina medzistavcových kýly v bedrovej chrbtici sa vytvára medzi štvrtým a piatym bedrovým stavcom alebo medzi piatym bedrovým a prvým krížovým stavcom. Medzistavcové prietrhy v krčnej chrbtici sa zvyčajne objavujú medzi piatym a šiestym alebo medzi šiestym a siedmym krčným stavcom.

Medzistavcové kýly spravidla spôsobujú príznaky na jednej strane tela, pretože prietrž stláča korene miechových nervov na úrovni chrbtice, čo zodpovedá jej umiestneniu. Kompresia nervových koreňov vedie k bolesti, necitlivosti a svalovej slabosti v končatinách, za ktorých inerváciu je zodpovedný postihnutý nerv..

Medzi príznaky hernie paramediánskeho disku v bedrovej chrbtici patria:

 • Bolesti dolnej časti chrbta;
 • bolesť vyžarujúca do zadku a nohy (ischias);
 • znecitlivenie a brnenie v zadku alebo nohe (parestézia);
 • svalová slabosť v jednom, niekedy na oboch nohách;
 • strata kontroly nad funkciou močenia a / alebo vyprázdnenia (objaví sa, ak veľká prietrž poškodzuje skupinu nervových koreňov siahajúcich od konca miechy - tzv. konský chvost). Syndróm konského chvosta je núdzový stav, ktorý si vyžaduje okamžitú lekársku pomoc.

Medzi príznaky hernie paramediánskeho disku v krčnej chrbtici patrí:

 • bolesť v krku;
 • bolesť ramena;
 • bolesť v paži;
 • znecitlivenie a brnenie v ramene alebo paži;
 • slabosť v jednej, niekedy v oboch rukách;
 • zriedka - znížená citlivosť alebo slabosť nôh (v dôsledku kompresie miechy).

Diagnostika a liečba

Fyzikálne vyšetrenie môže odhaliť zníženie citlivosti, svalovej slabosti alebo zníženie reflexov hlbokých šliach končatiny inervovanej postihnutým nervom..

Pri medziobratlovej hernii v bedrovej chrbtici sa kompresia nervových koreňov potvrdí pozitívnym Lasegovým testom: pacient pociťuje bolesť na chrbte nohy pri zdvíhaní nohy v polohe na bruchu a so vyrovnaným kolenom.

Rádiologické testy

 • X-ray chrbtice môže vykazovať degeneráciu medzistavcového priestoru disku, ale neukazuje samotné disky;
 • počítačová tomografia poskytuje podrobnejšie snímky štruktúr chrbtice. Kvalita CT vyšetrení však nie je príliš vysoká, preto sa pri diagnostike medzistavcovej prietrže používajú CT vyšetrenia iba v prípade kontraindikácií na MRI;
 • zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie (MRI) využíva rádiové vlny a silný magnet na vytváranie trojrozmerných podrobných snímok štruktúr chrbtice a okolitých tkanív. Je to hlavná rádiologická metóda na diagnostiku medziobratlovej kýly;
 • myelografia zahŕňa zavedenie farbiva do mozgomiechového moku a ďalšiu rádiografiu na vytvorenie obrazov miechového kanála.

Štúdie nervov

 • elektromyografia hodnotí fungovanie nervov a svalov;
 • Štúdie nervového vedenia merajú, ako dobre elektrické signály putujú nervami.

liečba

Konzervatívne zaobchádzanie

Celkovo je 90% pacientov s paramediánskou herníciou medzistavcovej platničky úspešne liečených nechirurgickými liečebnými metódami, ktoré zahŕňajú:

 • protizápalové lieky ako ibuprofén, ktoré znižujú zápal a bolesť. Pri absencii účinku liekovej terapie počas 3 dní je potrebné ju opustiť a použiť iné metódy liečby.
 • nenatiahnutie chrbtovej trakcie, zväčšenie vzdialenosti medzi stavcami a zníženie rýchlosti degenerácie medzistavcových platničiek;
 • terapeutické cvičenia, ktoré posilňujú svaly chrbta;
 • lekárska masáž, ktorá zlepšuje prietok krvi do svalov chrbta a zmierňuje svalové kŕče;
 • hirudotherapy

chirurgia

Vo väčšine prípadov pri herniacii paramediánskeho disku nie je nutný chirurgický zákrok. Po šiestich týždňoch konzervatívnej liečby je však možné chirurgický zákrok predpísať pacientom so silnou bolesťou, ako aj tým, ktorí majú problémy s chôdzou. Núdzové prípady, ako je napríklad syndróm konského chvosta, si vyžadujú neodkladný chirurgický zákrok, aby sa zabránilo nezvratnému poškodeniu nervového tkaniva a v dôsledku toho strata funkcie. Najbežnejšie typy operácií pri medzistavcovej prietrži sú discektómia / mikrodiscektómia (odstránenie časti disku, ktorá komprimuje nerv) a fúzia chrbtice (fúzia stavcov medzi sebou, aby sa zabránilo nestabilite postihnutého stavca)..

prevencia

Rozvoj primeraného motorického stereotypu (nácvik správnych postojov pri sedení, státí, zdvíhanie predmetov) a správne držanie tela môžu znížiť riziko medzistavcovej prietrže. Napríklad pri zdvíhaní ťažkých predmetov by ľudia mali používať svaly na nohách, nie na chrbte, aby sa vyhli prudkému zaťaženiu chrbtice a v dôsledku toho ju traumatizovali..

Je tiež dôležité neustále udržiavať dostatočnú fyzickú aktivitu. Výsledky pravidelných cvičení - zdravá váha, silné svaly, vysoká flexibilita - zabezpečujú zdravie chrbtice a znižujú pravdepodobnosť medzistavcových prietrží.

Článok bol pridaný do Yandex Webmaster 2018-04-24, 14:48.

Čo je to záchranárska kýla a ako s ňou zaobchádzať

Ľudská chrbtica je základom pohybového aparátu a bez jej normálneho fungovania nie je možné úplne realizovať motorickú aktivitu. Ako každá iná štruktúra, aj chrbtica je náchylná na rôzne ochorenia, z ktorých jednou je prietrž. Preto sa ďalej zaoberáme tým, čo je stredne-paramediánska kýla a ako sa lieči.

Čo je to záchranárska kýla a prečo je to nebezpečné

Záchranná hernia je patologický jav, v ktorom sa vyskytuje proces vyčnievania medzistavcových platničiek za stavcami.

Tento patologický proces má niekoľko fáz vývoja. Začína to degeneratívnymi zmenami v disku, ktoré s progresiou vedú k prasknutiu vláknitého prstenca disku a prolapsu pulpózneho jadra..

Referencie. Jadro má gélovitú konzistenciu a je to 90% vody a vláknité tkanivo je tvorené vláknami prebiehajúcimi v rôznych smeroch.

Najbežnejšou príčinou vývoja tohto patologického procesu je:

 1. Poranenia chrbta.
 2. Hypodynamia.
 3. Nadmerné cvičenie.
 4. Zakrivenie chrbtice - skolióza, kyfóza, lordóza.
 5. Nadváha.
 6. Deštruktívne patológie kostí a chrupavky.
 7. Zápalové procesy v samotných diskoch alebo kapsulách medzistavcových kĺbov.

Hlavným dôvodom vzniku kýly je však osteochondróza.

Táto choroba je nebezpečná pri rozvoji závažných komplikácií:

 • radikulárny syndróm - kompresia prietrže miechového nervu, ktorá hrozí ochabnutím parézy s atrofiou svalov, vyhynutím šľachových reflexov a trofických porúch;
 • syndróm vertebrálnej artérie - vyskytuje sa pri drvení kýly stavcovej artérie. Môže byť príčinou cévnej mozgovej príhody;
 • diskogénna myelopatia - prietrž zužuje miechový kanál a komprimuje miechovú látku. Vyvíja sa periférna paréza, strata citlivosti, citlivá ataxia. Bez núdzového ošetrenia sa zmeny stanú nezvratnými.

Aby ste zabránili takýmto negatívnym dôsledkom, mali by ste sa včas poradiť s lekárom.

odrody

Vzhľadom na skutočnosť, že poškodený medzistavcový disk sa môže pohybovať akýmkoľvek smerom, je stredová kýla klasifikovaná niekoľkými spôsobmi:

 1. Stredná kýla alebo vektor s priemerným výstupkom nasmerovaný do miechového kanála.
 2. Bočná kýla alebo bočná - môže byť pravá alebo ľavá. K výčnelku dochádza na strane stavcov, často cez otvory v koreňoch miechových nervov..
 3. Foraminal - vyčnievanie disku smerom k foraminálnemu otvoru, kde sa miecha a nervové vlákna dotýkajú.
 4. Paramediánsko-foraminálna kýla - výstupok smerom k chrbtici.
 5. Medián-paramedián - premiestnenie disku do medziobratlového kanála.
 6. Bilaterálne - prolaps disku do stredu a do strán s dvojstranným porušením.
 7. Zadná stredná kýla disku - vyčnievanie prietrže v strede do kanála miechy.

V závislosti od stupňa rozvoja a umiestnenia predstavuje vzdelávanie rôzne stupne nebezpečenstva.

symptomatológie

Závažnosť príznakov tvorby hernie závisí od jej veľkosti. Čím väčšia prietrž, tým výraznejšia je symptomatológia..

Povaha znakov strednej kýly závisí aj od miesta, kde sa nachádza:

 • krčná chrbtica - bolesť v krku, znecitlivenie prstov rúk alebo celého ramena, svalová slabosť, bolesť hlavy, zhoršené videnie a sluch;
 • lumbosakrálna - silná bolesť v dolnej časti chrbta, pocit pálenia v členkoch a nohách, zlá pohyblivosť dolných končatín, čiastočná alebo úplná znecitlivenie nôh, porucha funkcie panvových orgánov.

Porážka týchto častí chrbtice je najbežnejšia. V prvom rade je výskyt kýly bedrovej chrbtice - 64% všetkých prípadov. Je to spôsobené skutočnosťou, že tento segment pociťuje maximálne zaťaženie v procese ľudského života.

Vývoj patologického vzdelania v krčnej chrbtici je menej častý - v 30% prípadov, čo sa vysvetľuje vysokou mobilitou tohto miesta. Hrudná lézia je mimoriadne zriedkavá.

liečba

Liečba patologického javu sa začína dôkladným vyšetrením, ktoré vám umožní určiť umiestnenie, veľkosť útvaru, smer a povahu výčnelku..

Referencie. Počas diagnózy lekár hovorí s pacientom, zisťuje sťažnosti, vykonáva búšenie srdca a na objasnenie diagnózy vymenuje aj röntgenové vyšetrenie alebo CT vyšetrenie..

Na základe výsledkov vyšetrenia špecialista vyberie primeraný terapeutický režim. Môžu sa použiť konzervatívne aj chirurgické metódy, zatiaľ čo počas obdobia exacerbácie sú postupy zamerané na uvoľnenie obmedzených nervov a obnovu motorických funkcií..

Počas obdobia remisie je úlohou týchto procedúr relaxovať a posilňovať svalový korzet, ako aj predchádzať možným relapsom..

Konzervatívne liečenie stredného výčnelku medzistavcovej platničky je použitie týchto terapeutických metód:

 1. Odpočinok na lôžku - sledujte najmenej 3 dni, zatiaľ čo povrch postele by mal byť pevný a pohodlný;
 2. Lieky - používajú sa rôzne skupiny liekov:
 • NVPS (Ibuprofen, Diclofenac) - na odstránenie bolesti;
 • diuretiká (Furosemid) - v prítomnosti opuchy;
 • chondroprotektory (glukózamínové maximum) - na obnovu chrupavky;
 • svalové relaxanciá (Midokalm) - na zmiernenie svalových kŕčov;
 • vitamínové komplexy (Complivit) - na posilnenie tela.
 1. Bandáž - je potrebné natiahnuť chrbticu a dať jej správnu polohu. Vybraté odborníkom.
 2. Terapeutická gymnastika - cvičenia sa vyberajú individuálne. Pomáhajú zmierniť bolesť, posilňujú svaly a normalizujú ich tón..
 3. Fyzioterapia (elektroforéza, ultrazvuk, magnetoterapia atď.) - poskytuje výrazné dekongestantné, analgetické, antispasmodické, protizápalové účinky.

Výber konzervatívnych techník vykonávajú odborníci, ktorí berú do úvahy štádium vývoja patológov a individuálne vlastnosti tela pacienta..

Pri absencii pozitívnej dynamiky v konzervatívnej liečbe, ako aj pri hrozbe zdravotného postihnutia pacienta je predpísaný chirurgický zákrok.

Operáciu je možné vykonať niekoľkými spôsobmi:

 1. Discectómia - odstránenie prietrže malými rezmi v koži.
 2. Laserové odparovanie - odparovanie tkaniva prietrže.
 3. Endoskopia s endoskopickým zariadením.

Po úspešnej liečbe, aby ste sa vyhli relapsom, mali by ste prehodnotiť svoj životný štýl odstránením zlých návykov, zmenou každodennej rutiny a stravovania.

Je možné robiť masáže

Je možné masírovať pri strednej prietrži? Pri liečbe tejto patológie sa môže použiť masáž, ale nie počas exacerbácie.

Dôležité! Masáž by mala byť vykonávaná odborníkom a iba podľa pokynov ošetrujúceho lekára.

Nezávislosť v tejto záležitosti môže viesť k nepríjemným pocitom a dokonca k zhoršeniu patologického procesu.

Pri hernii sa používajú iba tie masážne techniky, ktoré zahŕňajú ľahké pohyby, ktoré uvoľňujú svaly.

Pozor! Nemali by sa vyskytovať žiadne ostré pohyby, intenzívne trenie a miesenie, silný tlak a potľapkanie, krútenie, pretože to môže poškodený disk ešte viac zdeformovať..

Na ošetrenie sa používajú masážne techniky, ako sú klasická, vákuová, akupresúra, reflexná segmentová masáž, hydromasáž.

záver

Po zvážení toho, čo je stredná kýla disku l5-s1 a ako s ňou zaobchádzať, môžeme dospieť k záveru, že porážka tohto segmentu chrbta je najbežnejšia a najnebezpečnejšia. Preto je lepšie predchádzať takýmto patológiám, viesť zdravý a aktívny životný štýl, správne a plnohodnotne jesť a regulovať fyzickú záťaž tela.

Herniation disku záchranca l4-l5: príznaky a liečba

Medzistavcová hernia je muskuloskeletálna patológia, ktorá sa najčastejšie vyskytuje po 30 rokoch. Zvyčajne sú postihnuté dolné časti chrbtice, zriedka hrudné a krčné oblasti. Bežným javom je výskyt paramediánskej hernie disku l4-l5. Táto patológia môže viesť ku komplikáciám a nepríjemným následkom na zdravie..

Pruh

Pred začatím liečby musí pacient podstúpiť vyšetrenie na zistenie lokalizácie patológie a jej typu. Záchranná hernia v stavcoch L4-L5 má niekoľko foriem:

 • Mediánsko-záchranárska kýla. Lézia sa pozoruje v strede stredovej línie alebo na boku.
 • Stredomorský bilaterálny dvojstranný. Bok od stredu.
 • Medián, paramedián a dorzálny - druh nachádzajúci sa na okraji medzistavcového kanála, otváranie chrbtice.
 • Paramedian-foraminal kýla disku. V tomto prípade sa pozoruje hernálne vydutie v smere koreňov miechy.
 • Herniation disku zadného záchranára l4-l5, ktorý sa nachádza vľavo, ventrálne, kruhové - patológie, ktoré negatívne ovplyvňujú miechu.

Existuje tiež subligamentárna forma prietrže, keď jadro disku spadne do oblasti miechového kanála, kde sú umiestnené nervy. Zvyčajne sa objaví po predĺženom výčnelku s veľkosťou 9 mm alebo pri vypuknutí disku.

Ak vezmeme do úvahy medziobratlové ochorenie vzhľadom na strednú líniu, choroba je stredná ľavostranná, pravostranná. Kýla sa môže objaviť iba napravo alebo naľavo. Na mieste je krčný, hrudný, bedrový, sakrálny.

Kýly sú primárne a sekundárne. Prvé sa objavia v dôsledku vysokej fyzickej aktivity alebo po zranení chrbta. Sekundárne sa vyvíja v dôsledku degenerácie chrbtice.

Príznaky patológie

Znaky paramediálnej kýly disku l4-l5:

 • bolesť v mieste lézie;
 • chrumky, kliknutia, tuhosť pohybov;
 • neurologické prejavy.

Hlavným príznakom prietrže L4-L5 je bolesť, ktorá sa prvýkrát objavuje po fyzickej aktivite, nepríjemných pohyboch a svalových kontrakciách (kašeľ, kýchanie, smiech). S rozvojom patológie chorý disk komprimuje nervové zakončenie, nepohodlie sa zosilňuje, vzniká bedrový.

Ďalšie príznaky choroby závisia od umiestnenia postihnutého disku:

 • Pri krčnej prietrži c4-c5, c5-c6, c6-c7 sú závraty, bolesti hlavy, poruchy sluchu a zraku, sčervenanie alebo bledosť tváre, znecitlivenie kože, zhoršenie pamäti, pozornosť. V prítomnosti kýly v oddeleniach c3-c4, c5-c6 sú funkcie rúk narušené.
 • Ak sa vyskytne ochorenie na hrudníku, objaví sa brnenie, znížená citlivosť, rozrušené pocity končatín, bolesť žalúdka a hrudníka. Popri týchto príznakoch je prietrž pri oddelení funkcie th11, th12 narušená aj tráviaca a vylučovacia funkcia..
 • Poškodenie bedrovej bedrovej kosti sa prejavuje v zadku, bedrách, horných končatinách. Pri dorzálnej hernii sa pozorujú poruchy pohybovej aktivity nôh. Pacient s poškodenými časťami l5-s1 pociťuje svalovú slabosť, dochádza k porušeniu čriev a močového mechúra. U žien je porušený menštruačný cyklus au mužov erekcia.

Príznaky stredovej kýly môžu byť skryté pod príznakmi iných ochorení. Poruchy trávenia, arteriálna hypertenzia, infarkt myokardu a patológie močového systému majú rovnaké prejavy..

Príčiny choroby

Záchranná hernia sa objavuje pod vplyvom faktorov, ktoré majú negatívny vplyv na metabolizmus a mikrocirkuláciu krvi v tkanivách stavcov a medzistavcových platničkách, zhoršujú sa funkcie pohybového aparátu:

 • porušenie polohy tela a miechy;
 • vrodená anomálie štruktúry miechy;
 • dysplázia bedra;
 • silná fyzická námaha, poškodenie, zranenie;
 • sedavý život, sedavá práca;
 • zmeny súvisiace s vekom;
 • zlé návyky;
 • nevyvážená výživa;
 • dedičný faktor;
 • poruchy hormonálneho a endokrinného systému.

Niektoré patológie - poranenia miechy, ktoré sa vyskytli pri detských ochoreniach pohybového aparátu - sa môžu vyskytnúť po niekoľkých rokoch vo forme miechových ochorení.

Diagnostické metódy

Liečbu patológie vykonáva stavovec alebo chirurg. Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je navštíviť terapeuta, ktorý vyšetrí a prehmatá postihnuté miesto, požiada pacienta o sťažnosti a zhromaždí anamnézu. Potom je uvedený smer pre ďalší výskum:

 • röntgenový Je to hlavná metóda diagnostiky chorôb chrbtice. Pomôže to určiť polohu prietrže a priebeh patológie.
 • CT a MRI. Informatívne a drahé diagnostické metódy, ktoré zisťujú patológiu v skorých štádiách.
 • Dopplerov ultrazvuk. Pomáha pri vytváraní porúch prietoku krvi v tepnách spôsobených kompresiou nervových koreňov. V ojedinelých prípadoch sa používa štandardný ultrazvuk prietrže.
 • Elektromyografia. Tento postup vám umožňuje vyhodnotiť stav svalov, vodivosť medzi vláknami a koreňmi nervov, ktorá je často narušená pri stavovcoch..

Okrem inštrumentálnych metód na prietrž hernie 11-1, 12-l3, 13-l4 sa zvyčajne vykonávajú aj krvné a močové testy. Vyžaduje sa konzultácia s neurológom, imunológom a ďalšími. Kýla nemá žiadne špecifické príznaky, ktoré je možné použiť na jednoznačnú diagnózu. Preto je liečba predpísaná po komplexnej štúdii.

Liečebné vlastnosti

Vo väčšine prípadov sú nechirurgické liečby účinné..

 • Protizápalové lieky. Ibuprofén zmierňuje zápaly a bolesti. Ak nedôjde k účinku lieku do 3 dní, je potrebné liečbu prerušiť a použiť ďalšie metódy..
 • Vykládka chrbtovej trakcie, ktorá zväčšuje vzdialenosť medzi stavcami, znižuje rýchlosť degenerácie disku.
 • Terapeutické cvičenia pomáhajú posilňovať miechy. Bubnovsky vyvinul efektívny komplex. Cvičenie nespôsobuje nepohodlie, mnohokrát sa opakuje.
 • Lekárska masáž zlepšuje prietok krvi do svalov chrbta a odstraňuje kŕče.
 • Hirudoterapia - ošetrenie pijavice.

Chirurgický postup s 14-5 sa používa zriedka. Po 6 týždňoch konzervatívnej liečby je operácia predpísaná ľuďom, ktorí trpia silnou bolesťou, majú problémy s pohybom.

U syndrómu chvosta sa vyžaduje urgentná chirurgická liečba. Takáto terapia pomôže zabrániť nezvratnému poškodeniu nervového tkaniva..

Preventívne opatrenia

Aby sa zabránilo výskytu ochorenia, je potrebný zdravý životný štýl, vyvážená strava a ľahká fyzická aktivita. Je dôležité vyhnúť sa preťaženiu chrbtice.

Ak je práca sedavá, je vhodné kontrolovať držanie tela, pravidelne vykonávať gymnastiku, zahriať svaly a samoliečiť. Ak existuje riziko chorôb pohybového ústrojenstva, mali by sa vylúčiť nebezpečné a extrémne športy. Špecialista by sa mal pravidelne vyšetrovať..

Možné komplikácie

Po chirurgickej liečbe kýly sú komplikácie veľmi zriedkavé. Existuje iba možnosť recidívy u 5% pacientov. Zhoršenie sa pozoruje v prípade nedodržania pravidiel rehabilitácie alebo sekundárneho zranenia.

Prietrž záchranára by sa nemal ignorovať, inak môže choroba viesť k postihnutiu. Ak budete postupovať podľa pokynov lekárov, správne liečiť patológiu a venovať pozornosť zdraviu, môžete výrazne znížiť prejavy patológie a obnoviť pohybový aparát..

Kardiansky disk hernia

Paramediánska (paramediálna) hernia je degeneratívna lézia medzistavcovej chrupavky diskov s ich čiastočným posunutím, čo vedie ku kompresii mozgovomiechového moku z jednej alebo dvoch strán. 70% všetkých diagnostikovaných hernií je tohto typu. Patológia je nebezpečná, pretože jej rast sa stáva príčinou štípania nervových zakončení miechy, čo výrazne obmedzuje ľudskú kapacitu, až po postihnutie. Zvyčajne sa vyvíja na pozadí existujúcej skoliózy, osteochondrózy a dysplázie.

Druhy paramediánskej kýly

Podľa umiestnenia po strednú čiaru sa líšia: patológia ľavostranná, pravostranná, stredná. Patológie sa tiež klasifikujú podľa stupňa vyčnievania a lokalizácie. Hernia disku Paramedian je:

 • Dorsal - premiestnenie disku do lúmenu medzi stavcami;
 • Postranná - formácia ovplyvňuje zadnú stranu vláknitého prstenca;
 • Sekvestrované - diagnostikovaná strata časti disku v miechovom kanáli.

Taktiež existuje oddelenie herniálnych výčnelkov v závislosti od časti chrbtice, v ktorej sa porucha vytvorila: krčný, hrudný (zriedkavo), bedrový (najčastejšie) alebo lumbosakrálny.

Vľavo alebo vpravo je vytvorená paramediálna kýla disku, v závislosti od smeru prolapsu. V prvom prípade sú nervy na ľavej strane miechy stlačené, čo narúša normálne fungovanie orgánov a systémov na tejto strane tela. Pravé hernie spôsobuje nepohodlie na pravej strane.

Typickou lokalizáciou herniálnych útvarov sú bedrové stavce L5-S1 a L4-L5, niekedy sú poruchy diagnostikované na úrovni krčnej chrbtice - C5-C6. V prvom prípade dochádza k patologickému vývoju medzi piatym stavcom dolnej časti chrbta a krížovou kosti. L4-L5 je lokalizovaný v bedrovej oblasti, charakterizovaný prasknutím alebo stratou obsahu disku do priestoru medzi stavcami. C5 - C6 je diagnostikovaná v oblasti medzi 5. a 6. krčným stavcom.

príčiny

Možné dôvody zahŕňajú:

 • Poranenia chrbta (v dôsledku dopravnej nehody, skákania z výšky, zdvíhania závaží);
 • Reumatoidná artritída;
 • Neliečená skolióza;
 • Ankylozujúca spondylitída;
 • Znížená výška medzistavcových platničiek;
 • Dlhodobý nedostatok vápnika, fosforu;
 • Obezita;
 • Vrodené anatomické rysy chrbtice;
 • osteochondróza;
 • Nadmerná fyzická námaha;
 • Fyziologické zmeny veku chrbtice súvisiace s vekom;
 • Dedičný faktor.

príznaky

V počiatočnej fáze ochorenia sú rušivé príznaky mierne a vyznačujú sa bolesťou, bolesťou strednej intenzity v chrbte, dolnej časti chrbta alebo krku. Neskôr sa nepríjemné pocity zosilnia, objavia sa ďalšie príznaky:

 • Pri tvorbe kýly C6-C7 sa častejšie vyskytujú problémy so stratou citlivosti horných končatín, s bolesťou v mieste vzniku prietrže, závratmi, zvýšeným alebo zníženým tlakom, ako aj s vizuálnymi a zvukovými funkciami..
 • Herniová tvorba L4-L5 spôsobuje tras, slabosť nôh, ich opuchy a tiež vyvoláva výskyt problémov s potenciou, pohybmi čriev a močením..
 • Pri herniálnej tvorbe L5-S1 sa prejavuje svalová slabosť, znížená citlivosť mieška, zhoršuje sa citlivosť nôh..

diagnostika

Pri kontakte s pacientom odborník odoberie anamnézu a pohmatá postihnutú oblasť. Na potvrdenie diagnózy sú predpísané MRI, CT, ultrazvuk, rádiografia. Tieto diagnostické metódy vám tiež umožňujú určiť lokalizáciu, stupeň a typ výčnelku, aby ste odlíšili patológiu od iných chorôb. Konzultácia s lekárom v počiatočnom štádiu vzniku paramediálnej kýly vám umožňuje robiť drogovú terapiu.

Liečebné metódy

Odstránenie problému pri absencii indikácie okamžitého chirurgického zákroku začína konzervatívnymi metódami. Ak sú neúčinné - odporúčame chirurgický zákrok. Lieky na prieduškovú kýlu zvyčajne pozostávajú z:

 • Nesteroidné protizápalové lieky;
 • Svalové relaxanciá;
 • kortikosteroidy;
 • Anestetika a svalové tonikum.

Po úľave od bolesti a zápalového procesu sa predpisuje akupunktúra, terapeutická masáž a gymnastika, ultrazvuk, terapia rázovými vlnami. Lekár môže odporučiť bandáž chrbtice, ako aj hardvér alebo manuálnu trakciu chrbtice. Tieto postupy na liečenie prietržnej hernie sa predpisujú na dlhé obdobie až do 6 mesiacov. Chirurgia sa obvykle vykonáva laserom alebo endoskopicky. Iné metódy sa zriedka používajú kvôli neprístupnému umiestneniu prietrže. Kontraindikácie pri operácii sú tehotenstvo, nízky krvný tlak, ochorenia kardiovaskulárneho systému.

Pooperačná rehabilitácia

Po chirurgickom zákroku paramediánskej kýly je veľmi dôležitý oddych, maximálne obmedzenie fyzickej aktivity, odporúča sa používať korzet. Zaťaženie muskuloskeletálneho systému by sa malo merať a postupne by malo stúpať v malých objemoch.

Sedavá práca je možná iba 1 mesiac po operácii, asi 30 minút denne. Jazdite autom na krátku dobu 1,5 mesiaca po ošetrení.

Na skoré zotavenie budú užitočné kúpacie, masážne a terapeutické cvičenia. Šetriaci režim fyzickej aktivity a záťaže vyžaduje dlhú dobu.

Hernia disku záchranára je vážnou patológiou, ktorá spôsobuje veľa nepríjemných pocitov a tiež výrazne zhoršuje kvalitu života. Včasná diagnostika a správna liečba však pomáhajú predchádzať komplikáciám a zabudnúť na chorobu.

Odporúčam vám prečítať si ďalšie články na túto tému

Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

Lekár je manuálny terapeut, ortopedický traumatológ, ozónový terapeut. Metódy expozície: osteopatia, postizometrická relaxácia, intraartikulárne injekcie, mäkká manuálna technika, masáž hlbokých tkanív, analgetická technika, kranioterapia, akupunktúra, intraartikulárne podávanie liekov..

Difúzny výstupok disku l4-l5

Výčnelok disku krčnej chrbtice

Liečba Schmorlovej kýly bedrovej chrbtice

Plávanie s kýlou bedrovej chrbtice

Kardiansky disk hernia

Najčastejšou poruchou je bolesť končatín a chrbta - to je jedna z najbežnejších príčin vyhľadania lekárskej starostlivosti po respiračných ochoreniach..

Takmer každý druhý schopný človek počas svojho života narazí na epizódu bolesti chrbta, ktorá nie je spojená so systémovými, zápalovými, metabolickými alebo onkologickými chorobami..

Čo je?

Rôzne časti chrbtice majú rôzne zaťaženie..

Krčné a bedrové oblasti sú viac zaťažené, pretože sú naj mobilnejšie. Toto vysvetľuje skutočnosť, že medzistavcové prietrže sú častejšie lokalizované v týchto oddeleniach.

Hernia disku záchranca je degeneratívna lézia chrupavky disku, sprevádzaná reaktívnymi zmenami zo susedných stavcov.

Patológia sa vyskytuje s primárnym poškodením želatínového jadra.

Pod vplyvom nepriaznivého statodynamického zaťaženia sa polysacharidy elastického želatínového jadra depolymerizujú, čo normálne poskytuje tlmiacu úlohu a stráca elasticitu v patológii..

Jadro zaschne a nakoniec sa zablokuje. V dôsledku dlhodobého zaťaženia začína vláknitý prsteň, ktorý stratil svoju elasticitu, vyčnievať - ​​vystupujúce formy, s postupujúcou chorobou začína vypadávať trhlinami v kruhu - jedná sa o kýlu.

V podmienkach zmenenej pohyblivosti chrbtice sa vyskytujú reaktívne zmeny v susedných stavcoch a kĺboch ​​chrbtice (osteochondróza, spondylartróza)..

Blízky kontakt sa pozoruje nielen medzi diskami a susednými stavcami, ale aj so svalmi, ktoré ich spájajú (interspinálne, priečne atď.)..

V dôsledku herniálneho vyčnievania zadného pozdĺžneho väzu vstupujú do svalov impulzy bolesti.

Pod vplyvom týchto impulzov dochádza k reflexnému napätiu svalového korzetu, ktorý často spôsobuje výskyt lokálnej skoliózy.

Dá sa vyliečiť syndróm stavcov? Naučte sa, ako liečiť syndróm stavcov z nášho článku..

Je nukleoplastika studenej plazmy účinná pri liečbe herniovaných diskov? Prečítajte si v tomto článku..

Príčiny ↑

Možné príčiny zahŕňajú:

 • mechanické zaťaženie chrbtice;
 • výmenné zmeny na diskoch súvisiace s vekom;
 • dedičnosť.

Druhy paramediánskej kýly

Na klinike medzistavcových hernií je jej lokalizácia veľmi dôležitá.

Pretože disky sú zosilnené väzmi z predného a zadného povrchu, častejšie sa pozoruje patologický výčnelok v laterálnych oddeleniach smerom k medzistavcovým foraménom. V zriedkavých prípadoch je výstupok nasmerovaný bližšie k zadnej strednej čiare.

Po zničení tela susedného stavca a preniknutí hmoty medzistavcových platničiek do neho sa vyvinie Schmorlova hernia.

Kýla paramediánka teda môže byť:

 • Zadná (chrbtová) pravostranná alebo ľavostranná strana. Hrudný výstupok je nasmerovaný na miechový kanál. Klinické prejavy budú závisieť od stupňa kompresie miechy (od asymptomatického priebehu po príznaky úplnej priečnej kompresie)..
 • Laterálna. Výstupok je nasmerovaný k medzistavcovej foramen. Klinický obraz bude závisieť od závažnosti kompresie korešpondujúceho nervového koreňa s vývojom diskogénnej ischias.
 • Oddelený. Je to typ zadnej kýly. Pozoruje sa s úplnou stratou fragmentu disku do lúmenu miechového kanála. Klinické prejavy budú závisieť od veľkosti sekvestrácie a stupňa kompresie miechy.

Príznaky ↑

Cervikálna kýla

Príznaky choroby s poškodením medzistavcových platničiek na krčnej úrovni sa vysvetľujú znakmi anatómie stavcov..

Krčné chrbtice 1 a 2 sú spojené bez disku a zub axiálnej stavca sa rozprestiera nad rovinou otvoru C1. Za nepriaznivých podmienok sa mozgový kmeň môže natiahnuť a ohnúť.

Existuje množstvo štruktúrnych znakov stavcov, prítomnosť procesov na nich, relatívna poloha vo vzťahu k sebe navzájom a krvné cievy. Preto je možné stlačiť korene, miechu a stavcové tepny..

Klinicky sa kompresia mozgu na indikovanej úrovni prejavuje spastickou parézou nôh, zhoršenou citlivosťou, bolesťou a slabosťou v rukách..

Niekedy v kombinácii s príznakmi ischémie (stavcová spinálna mozgová príhoda): spastická paréza nôh, ochabnutá paréza rúk, poruchy zvierača, narušenie hlbokej citlivosti.

Pretože podkladové disky podliehajú skoršiemu opotrebeniu, existuje zodpovedná klinika na porážku dolných koreňov..

Charakteristické príznaky paramediánskej kýly diskov C5-C6, C6-C7:

 • bolesť v krku, siahajúca až po lopatku;
 • bolesť v predlaktí pozdĺž lakťového okraja do 5 prstov;
 • parestézia pozdĺž ulárneho povrchu predlaktia, pozdĺž radiálneho okraja predlaktia;
 • znížený priehlavkový reflex;
 • hypotrofia svalu bicepsu;
 • senzorické poškodenie.

Príznaky sa zhoršujú počas pohybov hlavy.

Pruh

Kardiová hernia v oblasti hrudníka je pomerne zriedkavá, čo si vyžaduje diferenciálnu diagnostiku chorôb sprevádzaných bolesťou na hrudníku:

 • zápal pľúc;
 • zápal pohrudnice;
 • pľúcny absces
 • infarkt myokardu;
 • angina pectoris;
 • myokarditída;
 • myokardiálna dystrofia;
 • pericarditis;
 • pažeráka;
 • herpes zoster atď.

Bedrová hernia

Kompresia herniovaného disku sa môže vyskytnúť na úrovni akéhokoľvek bedrového koreňa.

Najskoršie opotrebenie a vývoj degeneratívnych zmien sa však pozoruje na diskoch L4-5 a L5-S1. Podobne je zlisovaných 5 driekových lícnych kostí (ľavostranná stredná kýla disku L4-5) a 1 sakrálne korene (pravostranná stredná kýla disku L5-S1)..

Veľké kýly môžu byť stlačené niekoľkými koreňmi naraz, čo sa prejavuje bi- alebo polyradikulárnym syndrómom.

Opuchnuté a stlačené korene spôsobujú opuch a stagnáciu venóznej krvi, aseptický zápal.

Klinicky sa prejavuje streleckými bolesťami v dolnej časti chrbta a nohy, hyperalgéziou dermatómu, periférnou parézou, oslabením alebo stratou hlbokých reflexov.

V dôsledku reflexného napätia bedrových svalov sa bolesť zosilňuje pri kašľaní alebo kýchaní, pohybe, nakláňaní tela. Pacienti pociťujú pocit mravčenia, chladu na vonkajšom povrchu stehna a dolnej končatiny jedným prstom.

Nepriaznivým variantom priebehu medzistavcovej paramediánskej prietrže je cauda equina.

Fotografie: chvostová kompresia

V tejto forme sú korene stlačené na mieste, kde sú všetky umiestnené spolu v duralovom vaku.

Klinicky sa prejavuje silnými bolesťami obidvoch nôh, stratou citlivosti („nohavičky jazdca“) pri zachytení anorektálnej oblasti, panvovými poruchami.

Pri akútnom narušení arteriálneho prietoku krvi sa pozoruje miecha - prejavuje sa bolesťou a slabosťou dolných končatín až do rozvoja silnej paralýzy..

Diagnóza ↑

Diagnóza pozostáva z klinických príznakov (motorických, reflexných, citlivých, autonómnych porúch segmentálnej povahy), manuálnych techník a údajov z metód inštrumentálneho výskumu..

 • zmena v konfigurácii segmentu chrbtice;
 • posun v telách susedných stavcov;
 • deformácia blokovacích dosiek;
 • vyrovnanie disku;
 • zúženie miechy;
 • vyčnievanie disku;
 • hypermobilita chrbtice v určitom segmente;
 • zhrubnutie žltého väzu.

Úplné informácie o povahe poškodenia disku, umiestnení sekvestrátorov a stupni kompresie koreňov je možné získať pomocou magnetickej rezonancie alebo počítačovej tomografie a myelografie..

Osteofyty sú jednou z príčin bolesti chrbtice. Naučte sa, ako liečiť osteofyty miechy v našom článku..

Prečo sa na chrbtici môže objaviť nádor? Pozri sa sem.

Čo je vertebrálna retrolistéza? Odpoveď tu.

Metódy liečby ↑

Liečba, fyzioterapia a rehabilitácia

Najbežnejším prejavom paramediánskej kýly je bolesť, ktorá je pre pacienta bolestivá.

Liečba sa vykonáva komplexne v závislosti od štádia choroby (akútna, subakútna, remisia)..

Pri lumbalgii je predpísaný odpočinok na 3 dni. Zvláštnosťou je, že pacient by mal ležať na tvrdom povrchu v pohodlnej polohe.

Dobrý účinok sa pozoruje pri lokálnej aplikácii studeného alebo suchého tepla..

Súbežne sa predpisujú lieky:

 • protizápalová terapia (ibuprofén, ketoprofén, diklofenak);
 • diuretiká s decongestionom (furosemid, hypotiazid);
 • analgetiká a svalové relaxanciá;
 • Vitamín B vo veľkých množstvách;
 • pri silnej bolesti sú hormóny predpisované v kombinácii s analgetikami (dexametazón + lidokaín).

Na zníženie vyčnievania disku sa používa chrbtová trakcia a pri lokalizácii paramediánskej kýly v krčnej chrbtici sa používa špeciálny golier.

Použitie fyzioterapie v akútnom štádiu je obmedzené:

 • variabilné magnetické pole;
 • elektroforéza lidokaínu;
 • sínusové modulované prúdy.

V subakútnej fáze sa používajú gymnastika, manuálna terapia, masáže, fyzioterapia.

Uvedený zoznam opatrení je zameraný na uvoľnenie a posilnenie chrbtových svalov a zníženie kompresie koreňov.

Je potrebné zabrániť vertikálnemu zaťaženiu chrbtice a rotačným pohybom v postihnutom segmente.

Ako fyzioterapia platí:

 • ultrazvukové vlny;
 • diadynamické prúdy;
 • fonoforézou.

Fyzikálne vlastnosti použitých postupov poskytujú výrazné dekongestívne, analgetické, antispasmodické a protizápalové účinky..

Vo fáze remisie sa vykonáva zoznam rehabilitačných opatrení - sociálna adaptácia.

Opatrenia sú zamerané na odstránenie a prevenciu nezvratných zmien, relapsov, pretrvávajúcich defektov.

Základom je neustále systematické vykonávanie fyzioterapeutických cvičení, kúpeľná liečba.

chirurgia

Indikácie pre chirurgický zákrok:

 • akútna kompresia cauda equina s paraparézou a panvovými poruchami;
 • kompresia koreňov so zvyšujúcou sa parézou;
 • deaktivujúci syndróm bolesti;
 • neúčinnosť konzervatívnej liečby počas 2 až 3 mesiacov;
 • konfiškácia.

Podstata operácie je:

 • disekcia mäkkých tkanív nad miestom vyčnievania disku;
 • odstránenie časti disku a priľahlej oblasti stavcovského telesa;
 • odstránenie patologicky zmeneného disku;
 • resekcia zadného pozdĺžneho väzu;
 • stabilizácia kostného štepu.

Ak sa vyskytnú príznaky syndrómu vertebrálnej artérie, uvádzajú sa údaje o dekompresii kanála stavcov.

Na odstránenie hernie disku na lumbálnej úrovni sa navrhujú metódy endoskopickej discektómie..

Prevencia rozvoja choroby ↑

Osobitné miesto sa prijíma, aby sa zabránilo rozvoju degeneratívnych zmien..

Jedno z vedúcich miest je venované systematickým fyzickým cvičeniam, ktoré sú zamerané na udržanie pohyblivosti chrbtice, správne držanie tela, posilnenie chrbtových svalov.

Pacientom s opakujúcou sa bolesťou sa odporúča nosiť korzet. Pacientom sa okrem toho odporúča znižovať telesnú hmotnosť..

Medián stredomorského hernia disku 14 l5

A tu je to, čo neoceniteľná rada pre obnovenie chorých kĺbov dala profesorovi Pakovi:

Čo je stredový výčnelok disku?

Výčnelok medzistavcovej platničky L5 S1 znamená, že choroba zasiahla bedrový región, konkrétne štvrtý (posledný) bedrový stavec a prvý sakrálny. V dôsledku degeneratívnej zmeny štruktúry stavca sa vláknitý prstenec posunul smerom k stavcu..

V závislosti od rozsahu spadnutia sa rozlišujú rôzne štádiá choroby. Posledná fáza, keď veľkosť spadnutia a posunutia dosiahla viac ako 3 až 5 milimetrov, sa už charakterizuje ako kýla medzistavcových platničiek. Liečba v poslednom štádiu, najmä po uvedení medzistavcovej prietrže, bude ťažšia a dlhšia ako v prvých štádiách vývoja ochorenia chrbtice človeka..

príčiny

Medzistavcová hernia v bedrovej chrbtici sa objaví po predchádzajúcom patologickom stave nazývanom výčnelok.

Ochorenie spočíva v premiestnení buničitého jadra, ktoré je chrupavkovým tkanivom medzi stavcami. V tomto prípade zostáva vláknitý kruh okolo obvodu jadra neporušený a inhibuje ďalší pohyb medzistavcových platničiek v jednom alebo druhom smere z fyziologickej polohy..

Identifikácia choroby v štádiu tvorby výčnelkov nie je vždy možná, pretože patológia môže byť asymptomatická alebo nemusí spôsobiť klinické prejavy..

Typy výčnelkov L5 S1

Podľa umiestnenia po strednú čiaru sa líšia: patológia ľavostranná, pravostranná, stredná. Patológie sa tiež klasifikujú podľa stupňa vyčnievania a lokalizácie. Hernia disku Paramedian je:

 • Dorsal - premiestnenie disku do lúmenu medzi stavcami;
 • Postranná - formácia ovplyvňuje zadnú stranu vláknitého prstenca;
 • Sekvestrované - diagnostikovaná strata časti disku v miechovom kanáli.

Vzhľadom na skutočnosť, že medziobratlový disk sa môže pohybovať v ľubovoľnom smere, kýla disku l5 s1 je podmienečne rozdelená na niekoľko typov:

 • ľavostranné;
 • pravostranné;
 • medián;
 • foraminal;
 • laterálna;
 • oddelený.

Posunutie disku na ľavú stranu spôsobuje narušenie pohyblivosti tela a citlivosť orgánov v tejto časti tela. Pravostranná paramediánska kýla tiež komprimuje nervové zakončenie, ktoré je zodpovedné za citlivosť orgánov a systémov tela. Správna časť tela však spadá pod jej vplyv.

Medián-paramediánska hernia disku 15 s1 sa vyznačuje posunutím disku v oblasti medzistavcového kanála. Zároveň sa môže umiestniť tak ďaleko od stredovej línie stavcov, ako aj do stredu.

Foraminálna forma paramediánskej hernie sa vyznačuje vyčnievaním buničitého jadra disku priamo do koreňa miechy. Tento typ patológie je sprevádzaný veľmi intenzívnymi bolesťami, ktoré je mimoriadne ťažké zastaviť..

Bočná prietrž je kývanie disku k medzistavcovej foramen. A sekvestrované sa tvorí, keď je jadro premiestnené do oblasti miechového kanála.

Najlepšie je začať liečbu v počiatočnej fáze ochorenia. Dúfame, že k rýchlemu uzdraveniu dôjde iba v prípade včasného zásahu. Niekedy je postup liečenia disku bolestivý a nevylučuje chirurgický zákrok.

Pred začatím liečby je potrebné podstúpiť vyšetrenie na zistenie taktiky terapeutického procesu. Vďaka inštrumentálnej diagnostike je možné identifikovať nielen lokalizáciu patologického procesu, ale aj typ herniálnej poruchy chrbtice..

A odporúčame vám prečítať si: Liečba lumbosakrálnej kýly

 1. Dorsálna prietrž - výčnelok pulpózneho jadra sa vyskytuje v miechovom kanáli, v dôsledku čoho sú narušené nervové korene: posteromedián (medián) komprimuje nervové vlákna cauda equina; posterolateral komprimuje nervové korene z jednej alebo dvoch strán.
 2. Foraminálna hernia je spôsobená stenózou medzistavcového otvorenia v dôsledku edému a podporuje kompresiu koreňov miechy.
 3. Bočná hernia je tvorená laterálnym výstupkom disku a vyznačuje sa asymptomatickým priebehom..
 4. Predná prietrž nie je klinicky významná z dôvodu absencie nepriaznivých účinkov a klinických prejavov..
 5. Zadná prietrž - časť jadra vyčnieva cez zadný pozdĺžny väz, zachováva si anatomické spojenie s diskom..
 6. Pohyblivá prietrž - k dislokácii buničitého jadra dochádza pri intenzívnej fyzickej námahe a vracia sa na pokojné miesto v pokoji.
 7. Sekvenčná prietrž - oddelenie fragmentu disku, čo je nebezpečné pri stlačení miechy a pri rozvoji autoimunitného zápalu..

Rozdelenie prietrže na odrody závisí od miesta, kde sa nachádza:

 • vzhľadom na stredovú líniu sa rozlišuje ľavostranná paramediánska kýla, pravostranná a skutočne stredná, ktorá vedie pozdĺž stredovej čiary;
 • prietrž medián-paramediánsky disk (alebo prietrž medial-paramedial disk) zahŕňa výčnelok, ktorý je umiestnený v strednej časti stredovej čiary aj v laterálnom smere od nej;
 • pri stredno-stredomorskom dvojstrannom type sa výstup rozširuje v strede spolu s bočnou stranou, ale prejav radiálneho syndrómu je poznačený dvojstranným porušením;
 • počas progresie paramediánskej kýly so sekvestráciou je možné pozorovať prolaps stredu medzistavcového disku - buničitého jadra - alebo akejkoľvek jeho časti do lúmenu miechy;
 • pri paramediánsko-foraminálnych prietržoch medzistavcových platničiek je vydutie orientované smerom k oblasti koreňa miechy;
 • zadný stredný-paramediánsky typ hernie disku sa vzťahuje na výčnelok, ktorý je systematizovaný ako dorzálny, čo znamená negatívny účinok na miechu aj na jej základné prvky.

Ľavostranná paramediánska hernia sa vyznačuje kompresiou tej skupiny nervov, ktorá sa odchyľuje od miechy do ľavej polovice ľudského tela. Vďaka podobnému patologickému procesu je fungovanie týchto orgánov spojené s časťami tela, ktoré sú na ľavej strane.

Ak je kompresia sústredená na miechu samotnú, potom je jasnosť lokalizácie symptomatického obrazu trochu znížená, dôraz na sťažnosti pacienta však stále klesá na ľavú stranu.

Pravostranná paramediánska formácia herniálnej povahy, ktorá poškodzuje medzistavcové platničky, sa tvorí v ktoromkoľvek segmente chrbtice, najčastejšie sa však nachádza v jej krčnej alebo bedrovej oblasti..

Príznaky sa prejavujú na pravej strane, napríklad je znecitlivená pravá ruka alebo noha, znižuje sa svalový tonus, pacient si sťažuje na stratu citlivosti a môže to byť tiež pokles kvality videnia alebo úroveň sluchu na pravej strane..

Liečba L5 S1 výčnelku do značnej miery závisí od jeho typu a štádia. Najbežnejšie formácie v tejto časti dolnej časti chrbta sa považujú za výstupok:

 • kruhový;
 • medián;
 • chrbtová (zadná);
 • foraminal;
 • difúzna;
 • Paramedianní.

Ako už bolo spomenuté, najnebezpečnejšie sú zadné a stredné výčnelky. Zadná časť, rovnako ako stredná choroba, môže aktívne ovplyvňovať ľudský nervový systém, pretože k vydutiu dochádza do stredu miechového kanála..

Dôvody rozvoja patológie

Výčnelok je porušením normálnej polohy medzistavcových platničiek.

Pri mediálnej zadnej anomálii dochádza k prolapsu v smere miechového kanála. To spôsobuje kompresiu miechy..

Preto patológia predstavuje skutočné zdravotné riziko a môže spôsobiť zdravotné postihnutie pacienta, ktoré je spôsobené poškodením nervových štruktúr..

príznaky

Závažnosť príznakov pri paramediánskej hernii závisí predovšetkým od jej veľkosti. Čím väčšia je prietrž, tým zreteľnejšie sú všetky jej príznaky. V tomto prípade hlavné príznaky patológie zahŕňajú:

 • pálenie v členku a dolnej časti nohy;
 • bolesť v oblasti sedacieho nervu;
 • výskyt opuchov a opuchov v mieste prietrže;
 • slabá pohyblivosť a čiastočná alebo úplná znecitlivenie nôh;
 • bolesť v dolnej časti chrbta, zhoršená pohybom tela;
 • svalový tonus.

Okrem toho herniacia paramediánskeho disku l5 s1 môže spôsobiť močovú inkontinenciu, bolesti hlavy a svalovú slabosť. Často to vedie k významnému zníženiu účinnosti..

V závislosti od stupňa poškodenia a rýchlosti rozvoja patológie sa môžu symptómy prietrže objavovať postupne jeden po druhom a súčasne..

Často s prolapsom medzistavcových platničiek sa v tejto oblasti vyvíjajú motorické poruchy. Príčinou podpornej dysfunkcie je vážne podráždenie nervových kmeňov. Na pozadí podráždenia sa vyvíjajú zápalové poruchy (ischias, atď.). Radikulárna ischémia sa vyvíja v dôsledku zablokovania ciev, ktoré živia nervy..

V štádiu aktívneho vývoja choroby je symptomatický obraz opísaný ako skôr slabý a skromný, pacient sa neustále zameriava na bolesť v krku, dolnú časť chrbta alebo chrbta, bolesť alebo nudnú povahu, ktorá je spôsobená nadmerným zaťažením alebo únavou..

Dôležité. ak nebudete venovať takú únavu včas, neskôr sa vyvinie do intenzívnej bolesti, motorické funkcie končatín budú narušené, poruchy fungovania celkového počtu vnútorných orgánov!

V prípade paramediánskych kýly s lokalizačnými diskami C5-C6 sa prsty na rukách znecitlivia alebo znecitlivia úplne celú ruku, objaví sa svalová slabosť, umiestnenie kýly je ovplyvnené symptómami bolesti, bolesti hlavy sa začínajú prejavovať migrénou, niekedy sa zhoršujú sluchu a / alebo videnie.

Pravá alebo ľavá prietrž úrovne L4-L5 je sprevádzaná dysfunkciou dolných končatín, môžu byť ovplyvnené oboma alebo iba jedným, ktorý je na strane deformity. Citlivosť v označenej oblasti klesá, chvenie zapadá, človek čelí slabosti. Práca orgánov, ktoré tvoria panvu, je narušená, bedrová oblasť trpí vážnou bolesťou.

Diagnostika a liečba výčnelkov v lumbosakrálnej oblasti

Disk MPZ začína meniť svoju polohu a stav, zvyčajne bez príznakov. Po dlhom pobyte na jednej strane môže človek najskôr pocítiť menšie nepríjemnosti a všetko pripísať nadmernej únave.

Ale s rozvojom choroby sa pulpózne jadro posunie smerom do stredu kanála, nervové zakončenie sa zovrie a objavia sa hlavné príznaky choroby..

diagnostika

Pri kontakte s pacientom odborník odoberie anamnézu a pohmatá postihnutú oblasť. Na potvrdenie diagnózy sú predpísané MRI, CT, ultrazvuk, rádiografia.

Tieto diagnostické metódy vám tiež umožňujú určiť lokalizáciu, stupeň a typ výčnelku, aby ste odlíšili patológiu od iných chorôb. Konzultácia s lekárom v počiatočnom štádiu vzniku paramediálnej kýly vám umožňuje robiť drogovú terapiu.

Diagnóza patológie sa vykonáva komplexne v 2 etapách. Pri návšteve lekára sa im najprv poskytne predbežná diagnóza na základe všeobecného vyšetrenia pacienta a analýzy jeho sťažností. Počas vyšetrenia musí lekár prehmatať bolestivé oblasti, ako aj externé posúdenie opuchu kože.

Diagnóza tohto ochorenia je založená na analýze klinických príznakov a výsledkoch rôntgenových vyšetrení tela. Röntgenová prehliadka sa spravidla na takúto skúšku nevyžaduje. Je to spôsobené skutočnosťou, že v priamej a laterálnej projekcii lekár nevidí všetky patologické zmeny na medzistavcových platničkách..

Na myelografii je najlepšie vidieť výčnelok. Toto je názov röntgenového vyšetrenia miechy, ktoré sa vykonáva pridaním materiálu nepriepustného do miechy. Toto podrobné vyšetrenie umožňuje zistiť nielen samotný výčnelok, ale aj mieru poškodenia medzistavcových platničiek..

Ak neexistujú žiadne javy kompresie mozgu, ale pacient pociťuje silnú bolesť v bedrovej oblasti, ktorá vyžaruje z nôh alebo ramien, je mu predpísaná magnetická rezonancia, počítačová tomografia. Diskografia a pneumomyelografia sú predpísané na presnejšiu diagnostiku výčnelku.

Diskografia teda zahrnuje röntgenové vyšetrenie disku po zavedení špeciálneho kontrastného činidla. Lekár môže podrobne vyšetriť zmenenú medzistavcovú platničku a presnejšie určiť rozsah jej protrúznej lézie..

Určité množstvo vzduchu môže byť zavedené do miechového kanála na vykonanie určitých štúdií. Táto diagnóza sa nazýva pneumomyelografia..

Na diagnostiku zadného výčnelku C5-C6 sa používa niekoľko metód vyšetrenia. Najskôr sa priradí röntgenový lúč v niekoľkých projekciách.

Stanoví sa približná lokalizácia a rozmery výstupku. Potom, aby sa upresnili niektoré diagnostické parametre, vykoná sa CT sken..

V zložitých diagnostických prípadoch je pacientovi predpísaná MRI. Ak existuje podozrenie na syndróm stavcov, mala by sa vykonať duplexná kontrola týchto krvných ciev..

Ak chcete diagnostikovať túto chorobu, musíte kontaktovať neurológa. Aby sa identifikoval stredný výčnelok, vykoná sa vyšetrenie a predpíšu sa zobrazovacie postupy..

Patria sem magnetické rezonancie a počítačová tomografia.

Stojí za zváženie, že výstupok nie je sprevádzaný špecifickými príznakmi. Navyše, hlavné príznaky sú spôsobené kompresiou nervov..

Presná diagnóza bude preto možná až po podrobnom vyšetrení.

V súčasnosti je najbežnejšou a najinovatívnejšou metódou MRI. To znamená magnetické rezonancie. Pomocou tejto metódy môžete zistiť presné zmeny medzistavcového disku, jeho hrúbku a aké organické zmeny sú. A môžete dokonca diagnostikovať výčnelok v počiatočnom štádiu, konkrétne nadmerné vyčerpanie chrupavky.

Ďalšou diagnózou výčnelku je fyzické vyšetrenie. V takom prípade lekár vyšetrí pacienta, hmatne a skontroluje pohyblivosť kĺbov. Môže menovať inú röntgenovú snímku.

Na určenie choroby musí pacient podstúpiť vyšetrenie MRI. Metóda magnetickej rezonancie poskytuje najpresnejšie výsledky v diagnostike stredného výčnelku. V prípade pochybností sa diagnóza stanoví pomocou počítačovej tomografie a myelografie..

Pomerne presný výsledok sa dosiahne aj konvenčnou alebo kontrastnou rádiografiou v dvoch projekciách - priamej a bočnej.

Prognóza tohto typu anomálie je sklamaním. Neskoro v liečbe môže viesť k komplikáciám a zdravotnému postihnutiu. Najzávažnejšou komplikáciou je sekvestrácia kýly disku MPZ alebo komplikovanej akútnej formy priebehu choroby. Vyznačuje sa prolapsom buničitého jadra disku do miechového kanála, čo môže viesť k paralýze..

liečba

Odstránenie problému pri absencii indikácie okamžitého chirurgického zákroku začína konzervatívnymi metódami. Ak sú neúčinné - odporúčame chirurgický zákrok. Lieky na prieduškovú kýlu zvyčajne pozostávajú z:

 • Nesteroidné protizápalové lieky;
 • Svalové relaxanciá;
 • kortikosteroidy;
 • Anestetika a svalové tonikum.

Postup na liečenie paramediánskej hernie disku 15 s1 sa môže vykonať buď pomocou metód konzervatívnej terapie alebo chirurgickým zákrokom. Uprednostňuje sa však miernejší konzervatívny prístup..

Konzervatívne metódy

Šetrná konzervatívna terapia je celý rad opatrení, ktoré umožňujú nielen anestetizovať a odstrániť zápalový proces, ale aj obnoviť poškodené oblasti kosti a chrupavkového tkaniva. Liečba zahŕňa:

 • užívanie liekov proti bolesti. Medzi hlavné patria lieky na báze ibuprofénu a ketoprofénu;
 • použitie protizápalových liekov nesteroidnej skupiny. Najčastejšie sú to Movalis a Diclofenac;
 • použitie svalových relaxancií vo forme Midokalmu alebo Spazmalgónu;
 • použitie chondroprotektorov. Medzi najobľúbenejšie drogy v tejto skupine patria Chondroxid a Don..

Počas liečby musia byť pacientovi predpísané vitamíny B. Poskytujú zlepšenie metabolických procesov a tiež prispievajú k obnove poškodených tkanív vrátane nervových zakončení. Pacient môže tiež potrebovať antidepresíva, pretože dlhodobá intenzívna bolesť pri paramediánskej hernii disku 15 s1 často vedie k nespavosti a podráždeniu..

Povinným krokom pri liečení paramediánskej hernie disku l5 s1 je navštíviť úrady terapeutickej masáže a telesnej výchovy. Akupresúra, elektroforéza, magnetoterapia a gymnastika môžu nielen zlepšiť stav svalov. Tieto postupy prispievajú k účinnej relaxácii tkanív, zmierňujú zápaly a bolesti a tiež rýchlo obnovujú normálnu telesnú pohyblivosť.

Chirurgická metóda

Operatívne riešenie problému sa uskutočňuje iba pri absencii pozitívneho účinku liečby konzervatívne. Ak má však pacient herníciu forsinálneho paramediánskeho disku h5 s5, chirurgická liečba je bezpečnejšia a vhodnejšia.

Dôvodom je vysoké riziko exacerbácií, ako aj značné zvýšenie bolesti v prípade konzervatívnych metód liečby..

Operácia je úplné odstránenie poškodeného medzistavcového disku. Zároveň sa nahrádza implantátom.

Pomerne často sa liečenie paramediánskej hernie disku l5 s1 uskutočňuje presne pomocou chirurgického zákroku, pretože pacienti sa dlhodobo nekonzultujú s lekárom, ako aj so samoliečbou. Výsledkom je, že patológia je sprevádzaná ireverzibilnými deštruktívnymi procesmi..

Preto je potrebná povinná lekárska konzultácia, aby sa čo najrýchlejšie a najbezpečnejšie zotavilo. Iba skúsený lekár je schopný zvoliť najúčinnejšiu a najbezpečnejšiu metódu liečby..

V prípade chronickej bolesti a zníženej pohybovej aktivity by ste sa mali okamžite poradiť s lekárom. Protrúzia sa najčastejšie lieči konzervatívnymi metódami, ktoré pomáhajú vyrovnať sa so symptómami choroby a stimulujú proces hojenia postihnutých tkanív..

Liečebný režim pre taký patologický proces, ako je stredná kýla, je podobný pre všetky jeho odrody. V prvom štádiu sa používa konzervatívny spôsob odstránenia, ak pacient nemá žiadne indikácie pre núdzovú chirurgickú inváziu.

Pozor. chirurgické opatrenia zvažuje ošetrujúci lekár iba v prítomnosti spektra určitých indikácií alebo v neprítomnosti želaného účinku liekovej terapie a mnohých fyzioterapeutických procedúr!

Eliminácia drog spočíva v použití nasledujúcich prostriedkov:

 • nesteroidné protizápalové lieky;
 • svalové relaxanciá;
 • kortikosteroidy;
 • lieky proti bolesti;
 • zlúčeniny, ktoré zlepšujú trofizmus, t.j. výživa, poškodené tkanivá.

Ak je operácia napriek tomu priradená, vykonáva ju skupina neurochirurgov pomocou moderných nástrojov, ktoré sú navrhnuté tak, aby minimalizovali pooperačné zranenia. Akýkoľvek typ radikálového odstránenia je vybraný s prihliadnutím na individuálne vlastnosti tela každého jednotlivého pacienta.

Pooperačná rehabilitácia

Po chirurgickom zákroku paramediánskej kýly je veľmi dôležitý oddych, maximálne obmedzenie fyzickej aktivity, odporúča sa používať korzet. Zaťaženie muskuloskeletálneho systému by sa malo merať a postupne by malo stúpať v malých objemoch.

Sedavá práca je možná iba 1 mesiac po operácii, asi 30 minút denne. Jazdite autom na krátku dobu 1,5 mesiaca po ošetrení.

Na skoré zotavenie budú užitočné kúpacie, masážne a terapeutické cvičenia. Šetriaci režim fyzickej aktivity a záťaže vyžaduje dlhú dobu.

Hernia disku záchranára je vážnou patológiou, ktorá spôsobuje veľa nepríjemných pocitov a tiež výrazne zhoršuje kvalitu života. Včasná diagnostika a správna liečba však pomáhajú predchádzať komplikáciám a zabudnúť na chorobu.

Komplikácie a dôsledky stredného výčnelku

S vývojom anomálií je narušená štruktúra disku, čo vedie k oslabeniu nervových vlákien a degeneratívnym poškodeniam tkaniva..

V dôsledku toho je narušená integrita vláknitého prstenca a stáva sa zraniteľnejším. Ak okamžite nekonzultujete lekára, vznikne výčnelok..

V dôsledku objavenia sa mikrotrhlín sa krúžok zlomí, čo vyvoláva tvorbu prietrže.

Prognóza priebehu choroby

Pri včasnej a primeranej liečbe je prognóza priaznivá. Ak sa liečba nezačne okamžite, existuje riziko nebezpečných komplikácií a zdravotného postihnutia.

Medián výčnelku disku je vážne porušenie, ktoré môže viesť k negatívnym dôsledkom. Aby ste minimalizovali pravdepodobnosť komplikácií, musíte sa poradiť s lekárom včas. Odborník vykoná potrebné štúdie a na základe svojich výsledkov vyberie vhodnú terapiu..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Intercostal hernia - výčnelok pľúcneho tkaniva do podkožného tuku prostredníctvom prirodzených alebo získaných defektov hrudnej steny. Vyznačuje sa asymptomatickým priebehom, v súvislosti s ktorým sa často diagnostikuje iba v prípade komplikácií vyžadujúcich okamžitý chirurgický zákrok..
Rana na prste je hustá formácia, ktorá sa objavuje z rôznych dôvodov. Vo veľkej väčšine prípadov je to príznak chorôb pohybového aparátu, ale nie je možné vylúčiť typy benígnych novotvarov, ako sú lipóm, osteóm, ateróm..
BIELA ​​LINKA ZVIERAT (linea alba; BNA, JNA, PNA) - šľachová šnúra vytvorená priesečníkom zväzkov šľachy aponeurózy brušných svalov (Obr.); vertikálna stredová čiara umiestnená na prednej stene brucha.