loader

Hlavná

Žalúdok

Liečba maternicových myómov: účinné prostriedky a metódy

Počet diagnostikovaných prípadov fibroidov maternice je 12–25% z celkového počtu gynekologických ochorení. Nesprávna štatistika stavia túto patológiu na popredné miesto medzi chorobami ženských reprodukčných orgánov. Najčastejšie sa maternicové myómy vyskytujú u žien po 40. roku. V súčasnosti sa však toto ochorenie stáva mladším. Jedinou útechou je, že liek nestojí. V poslednej dobe teda nové účinné metódy boja proti tejto chorobe.

Maternicové myómy (fibromyóm, leiomyóm) je benígny nádor vo svalovej vrstve maternice - myometria. V 95% prípadov sa myóm nachádza priamo v maternici a iba v 5% - v krčku maternice. Myóm je uzol pozostávajúci z pojivového a svalového tkaniva. Priemer jedného uzla môže byť od niekoľkých milimetrov do niekoľkých centimetrov. Myoma je jednoduchá aj mnohonásobná. Najčastejšie sa však objaví ďalší uzol, ak sa objaví jeden uzol. A dokonca aj po odstránení myómov zostáva vysoké riziko nových formácií. Lekári rozlišujú tri typy fibroidov v závislosti od smeru rastu uzlov. Intramuskulárne - nádor sa nachádza v hrúbke steny maternice a vyvíja sa medzi svalovými tkanivami. Submukózne - rast fibroidov nastáva v smere maternicovej dutiny. A subperitoneálne - uzol rastie smerom do brušnej dutiny.

Príčiny patológie sú:

 • hormonálne poruchy;
 • nesprávne použitie vnútromaternicových antikoncepčných prostriedkov;
 • potrat;
 • zápalové ochorenia reprodukčného systému;
 • nadmerná nadváha - ako rizikový faktor;
 • neustále napätie;
 • genetická predispozícia.

Mnohí vedci sa zhodli na tom, že riziko maternicových fibroidov závisí od počtu menštruačných cyklov, ktoré nie sú ukončené začiatkom tehotenstva. Ak je ich viac ako 200, potom je riziko extrémne vysoké. Ukazuje sa, že ženy staršie ako 40 rokov sú na túto chorobu najviac náchylné. Ale choroba sa stáva mladšou. Aky je dôvod?

Rytmus života moderných žien je veľmi intenzívny, preberajú funkcie sestry rodiny a strážkyne krbu. Výsledná patológia je volaním po pomoci od tela, ktoré vyhlasuje, že sa nedokáže vyrovnať s bremenom, ktoré je naň kladené. Zdravie ženy je navyše vysoko závislé od jej emocionálneho stavu. Rozvod, prepustenie, problémy s dospievajúcim dieťaťom - to všetko sa môže stať impulzom pre objavenie sa nezhoubných aj malígnych formácií.

Zákernosť choroby spočíva v tom, že môže byť dlho neviditeľná. A keď sa príznaky prejavia - myóm už dosahuje veľkú veľkosť a dá sa liečiť iba rýchlo.

Dôsledkom vývoja maternicových fibroidov môže byť dlhá a nadmerná menštruácia, ktorá v priebehu času vedie k rozvoju chronickej anémie. Anémia naopak prispieva k zníženiu imunity, výskytu chronickej únavy, vypadávaniu vlasov, ochabnutej pokožke atď. Anémia s nedostatkom železa vedie nielen k nedostatku kyslíka v tkanivách, ale aj k zhoršeným funkciám dôležitých orgánov, v dôsledku ktorých sa k uvedeným príznakom pridávajú tachykardia a bolesti hlavy. závrat, zhoršená funkcia srdca.

Príznaky maternicových myómov

Ako myomatózne uzliny rastú, u žien sa začínajú objavovať špecifické príznaky choroby, ako napríklad:

 • Bolesť rôznej povahy v dolnej časti brucha. Intenzita a trvanie záchvatov bolesti závisí od veľkosti, rýchlosti rastu a umiestnenia nádoru.
 • Menorágia. Ťažká menštruácia trvajúca dlhšie ako obvykle.
 • Metrorágia. Krvácanie z maternice nesúvisí s menštruačným cyklom.
 • Bledosť, anémia, zmeny, ktoré sú viditeľné pri klinickom krvnom teste (pokles počtu červených krviniek).
 • Problémy s močením a vyprázdňovaním spojené s tým, že zväčšená maternica tlačí na susedné orgány - močový mechúr a črevá. Prejavuje sa vo forme zápchy a častých močení.

Ktorýkoľvek z týchto príznakov vyžaduje okamžitý panvový ultrazvuk. Len tak sa dá zistiť vzdelanie. Myóm hrozí neplodnosťou av niektorých prípadoch sa môže vyvinúť do malígnej formácie a vyžaduje okamžitú liečbu.

Konečne sa môžete zbaviť maternicových myómov iba odstránením. Takéto metódy ako bylinná medicína, homeopatia a všetky druhy ľudových liekov nemôžu tento nádor ovplyvniť a nedokážu zastaviť jeho rast. Najúčinnejšou liečbou fibroidov sú chirurgické a minimálne invazívne metódy zahŕňajúce odstránenie alebo zničenie nádoru.

Metódy a prostriedky liečby myómov maternice

Taktika liečby fibroidov závisí od veľkosti a počtu uzlov, ako aj od prejavov príznakov. Pri absencii príznakov a malej veľkosti fibroidov je pacient často vyzvaný, aby pravidelne podstúpil ultrazvukové vyšetrenie, to znamená, že lekár si zvolí taktiku vyčkávania a videnia. Táto pozícia je veľmi kontroverzná, pretože myóm je nebezpečná patológia. Preto by rozumnejším prístupom bolo nájsť najlepšiu terapiu..

Existuje niekoľko spôsobov liečby fibroidov. Pozrime sa na ne podrobnejšie..

Je možné liečiť myóm liekmi

Z dôvodu neefektívnosti sa lieky prakticky nepoužívajú na liečbu myómov v zahraničí. Lieky v najlepšom prípade zastavia rast fibroidov alebo mierne znížia jeho veľkosť. Tento účinok je krátkodobý a všetko sa môže vrátiť do pôvodného stavu..

Okrem toho liečba fibroidov hormonálnymi liekmi, ktoré užívajú postsovietski lekári, vedie k poklesu hladín estrogénov u žien, narúša plodnosť a podporuje rozvoj osteoporózy..

Myoma tiež nereaguje na liečbu rôznymi bylinami (bylinné liečivá), homeopatickými liekmi, doplnkami výživy (Indinol, Epigallat, Stella atď.). Nie všetky tieto lieky navyše spĺňajú medzinárodné normy, čo znamená, že účinok nie je možné zaručiť..

Minimálne invazívne metódy

Tieto spôsoby liečenia maternicových myómov zahŕňajú postupy, ktoré sú pre pacienta najmenej traumatické. Pozrime sa na ne podrobnejšie..

Embolizácia maternicovej artérie (EMA) je vysoko účinná a najobľúbenejšia liečba maternicových fibroidov na celom svete. Procedúra sa vykonáva v lokálnej anestézii. V oblasti slabín sa na koži urobí mikro-rez a do femorálnej artérie sa zavedie katéter. Privedie sa na cievy, ktoré vyživujú myóm. Látka sa zavádza do ciev, ktoré ich upchávajú a bránia vniknutiu krvi. Potom fibroidné bunky odumrú a vymiznú. Regenerácia po EMA trvá 7 až 10 dní a nevyžaduje si povinný pobyt v nemocnici.

Myolýza alebo laparoskopická operácia je predpísaná, ak uzly nie sú väčšie ako 3 a ich veľkosť nie je väčšia ako 3 až 5 cm. Podstatou postupu je deštrukcia fibroidov elektrickým prúdom alebo laserom. Je tiež možná expozícia pri nízkej teplote (kryomyolýza). Myolýza sa uskutočňuje v celkovej anestézii. Po operácii nezostanú žiadne jazvy, pretože všetky manipulácie sa vykonávajú niekoľkými malými otvormi na koži (0,5 - 1,5 cm)..

Zaostrená ultrazvuková ablácia (FUS) je relatívne nová možnosť liečby. Jeho výhodou je, že má priamy vplyv na nádor, zatiaľ čo na tele pacienta nezostávajú žiadne jazvy. Postup sa uskutočňuje v prístroji na terapiu magnetickou rezonanciou. To umožňuje zreteľne určiť umiestnenie fibroidov a odoslať doň ultrazvuk s vysokou intenzitou. Ničí bunky myómu a neovplyvňuje susedné tkanivá a orgány. Po ablácii FUS sa zničené bunky samy rozpustia. Tento postup sa neodporúča pre veľké myómy a ak je ich niekoľko.

Dlho sa verilo, že myóm je ochorenie, ktoré sa nakoniec vyvinie na rakovinu, takže odstránenie maternice bolo jedinou metódou liečby. Len pred 30 rokmi vedci dokázali, že myóm sa transformuje na malígnu formáciu iba v 2% prípadov a začal používať šetrné metódy liečby..

Chirurgická liečba fibroidov

Pri plnohodnotnom chirurgickom zákroku sú možné dva prístupy, ktoré sa od seba zásadne líšia.

 • myomectomy
  Laparoskopická myomektómia. Táto minimálne invazívna operácia sa vykonáva ako samostatne, tak aj po embolizácii maternicových tepien v prítomnosti malých vonkajších fibroidov. Operácia sa vykonáva pomocou malých vpichov v pobrušnici, do ktorých sa vkladá endoskop s podsvietením, mikroskopická kamera a mikrochirurgické nástroje. Pokiaľ je to možné, používa sa metóda SILS (Single Incision Laparocopic Surgery) - jednorázová operácia prostredníctvom jediného vpichu..
  Hysteroskopická myomektómia. Toto je minimálne invazívna operácia na odstránenie submukóznych fibroidov vaginou, do ktorej je vložený hysteroskop (metóda NOTES)..
  Otvorená myomektómia. Táto operácia sa vykonáva iba v prítomnosti viacerých veľkých fibroidov, keď nie je možné minimálne invazívne chirurgické ošetrenie. Počas operácie sa vykoná rez na krčme s dĺžkou asi 10 cm.
 • hysterektómia
  Odstránenie maternice. Je to extrémna metóda liečby a vyžaduje si špeciálne indikácie. Hysterektómia je predpísaná, ak je myóm príčinou silného pokračujúceho krvácania, rastie veľmi rýchlo, sú zistené prekancerózne alebo rakovinové zmeny v krčku maternice alebo endometria. Počas operácie môžu byť odstránené vaječníky a vajcovody (ak je to uvedené), po ktorých nasleduje menopauza. Hysterektómia je komplexná operácia a zotavenie po nej môže trvať veľmi dlhú dobu, fyzickú aj psychologickú.

V súčasnosti existuje teda niekoľko účinných spôsobov liečby fibroidov maternice. Výber optimálnej terapie závisí od klinického obrazu ochorenia, ako aj od veku a individuálnych charakteristík pacienta. Preto je veľmi dôležité urobiť presnú diagnózu, jasne určiť veľkosť a umiestnenie fibroidov, ako aj vyhodnotiť celkový stav tela. To všetko vám umožní zvoliť najšetrnejšie zaobchádzanie..

Maternicové myómy

Maternicové myómy - choroba, ktorá podľa ministerstva zdravotníctva Ruskej federácie postihuje asi tretinu žien. S touto patológiou sa v stene orgánu tvoria uzly z tkaniva hladkého svalstva. V myómoch nie sú žiadne zhubné bunky, nie sú život ohrozujúce, ale môžu spôsobiť určité príznaky, problémy s tehotenstvom..

"Ultrazvuk ukázal, že máte maternicu v maternici," - tieto slová často ženy veľmi znepokojujú. V skutočnosti nie je všetko také strašidelné.

Príčiny maternicových myómov

Bývalo to tak, že maternicové fibroidy sú benígny nádor, ktorý rastie v dôsledku nerovnováhy medzi ženskými pohlavnými hormónmi - estrogénom a progesterónom. Moderná veda vie, že to tak nie je. Vedci a lekári sú nútení pripustiť: v súčasnosti nie je možné hovoriť o presných príčinách vývoja maternicových myómov. Existujú dve teórie:

Embryonálna teória tvrdí, že k porušovaniu dochádza ešte pred narodením dievčaťa. Faktom je, že bunky hladkého svalstva v stene maternice plodu dozrievajú pomerne neskoro - do 38. týždňa tehotenstva. V črevách a močovom mechúre sú tieto procesy ukončené do 16. týždňa. V dôsledku neskorého dozrievania zostáva hladké svalové tkanivo maternice dlhšie v nestabilnom stave, preto má vyššie riziko porúch vedúcich k myómu..

Traumatická teória hovorí, že k poškodeniu myometria dochádza už počas celého života. Môže to viesť k viacerým obdobiam, kyretáži a potratom, zápalovým chorobám, nepresným účinkom pôrodníkov počas pôrodu..

Maternicové myómy sa nevyvíjajú v dôsledku hormónov, ale ovplyvňujú jej rast. Myomatózne uzliny sa u dievčat pred prvou menštruáciou takmer nikdy nevyskytujú a po menopauze sa zmenšujú.

Riziko rozvoja maternicových fibroidov sa zvyšuje o niekoľko faktorov:

 • Vek. Ochorenie postihuje 40-60% žien vo veku 35 rokov a 70-80% vo veku 50 rokov.
 • Prvé obdobia v ranom veku.
 • Dedičnosť. Riziko sa zvyšuje, ak sa u blízkych príbuzných diagnostikovali maternicové myómy..
 • nadváha.

Myómy sa často vyskytujú u žien, ktoré nikdy nenarodili. Riziká sa znižujú v závislosti od počtu tehotenstiev a pôrodu.

Druhy maternicových myómov

Stena maternice je ako sendvič, ktorého „náplň“ je presne svalová vrstva. Vnútri dutiny orgánu je lemovaná sliznica (endometria), zvonka je pokrytá seróznou membránou (perimetria). Myomatózne uzly môžu rásť dovnútra alebo von, v závislosti od toho sú rozdelené do troch typov:

Podvláknité myómy rastú na vonkajšom povrchu orgánu, na širokom základe (napríklad knoll) alebo na nohe (napríklad na hríbiku). Často nespôsobujú príznaky..

Submukózne myómy vyčnievajú do telesnej dutiny. Sú najproblematickejšie, pretože najčastejšie spôsobujú problémy s krvácaním a tehotenstvom. Submukózne myómy sa delia na tri typy:

 1. Nulový typ - úplne umiestnený v dutine maternice.
 2. Prvý typ - do polovice vyčnievajú do telovej dutiny.
 3. Druhý typ - vykonávať menej ako tretí.

Intramurálne myómy sa nachádzajú vo svalovej vrstve, môžu rásť viac smerom k dutine maternice, smerom von alebo uprostred..

Oddelené krčné myómy.

Príznaky maternicových myómov

Väčšina žien nemá príznaky a ani si neuvedomuje, že majú maternicové myómy. Diagnóza sa často robí náhodou pri ultrazvuku z iného dôvodu. Existujú situácie, keď má žena krvný test, zistí sa anémia (znížená hladina hemoglobínu) a ďalšie vyšetrenie ukazuje, že dôvodom sú početné obdobia kvôli fibroidom maternice..

Najbežnejšie tri príznaky sú:

 1. Bohaté, dlhšie (viac ako týždeň), bolestivé obdobia.
 2. Ak je myóm veľký, stláča močový mechúr a konečník. Existujú problémy so stolicou a močením. Žena sa môže sťažovať, že má neustále zápchu a často sa močí.
 3. Zvýšenie brucha sa vyskytuje aj pri veľkých maternicových fibroidoch. Ženy často neprikladajú tomuto príznaku veľký význam, veria, že sa jednoducho zotavili.

Bolesť v oblasti brucha, nôh a dolných častí chrbta, bolesť pri pohlavnom styku a ďalšie príznaky sú menej časté a sú zvyčajne spôsobené inými sprievodnými chorobami.

Maternicové myómy NIE sú malígny nádor. Ale onkologické ochorenia môžu prejavovať podobné príznaky, takže musíte navštíviť gynekológa a podrobiť sa vyšetreniu.

Čo sú nebezpečné myómy maternice?

O tomto skóre je veľa mýtov. Dokonca aj niektorí gynekológovia v nich naďalej veria, hoci seriózny vedecký výskum sa už dlho vykonáva, a všetky body týkajúce sa.

Hlavnou mylnou predstavou je „postupom času sa fibroidy určite premenia na rakovinu“. Z toho vyplýva záver - „hrozný nádor by sa mal odstrániť čo najskôr.“ V skutočnosti maternicové myómy nemajú nič spoločné s rakovinou. Zhubné nádory myometria sa nazývajú leiomyosarkómy. Príčiny ich výskytu nie sú známe a neexistuje dôkaz, že k tomu môže dôjsť v dôsledku fibroidov maternice..

Myomatózne uzliny degenerujú na malígne nádory častejšie ako normálne myometrium.

Druhý spoločný mýtus hovorí, že žena s maternicovými fibroidmi nebude schopná otehotnieť. V skutočnosti to nie je vždy tak. A aj keď myóm spôsobuje neplodnosť alebo potrat, vo väčšine prípadov to možno napraviť liečbou.

Niektorí gynekológovia „starej školy“ zastrašujú ženy, hovoria, že teraz nemôžu navštíviť kúpele, soláriá, relaxovať v teplých krajinách, cvičiť v telocvični, robiť masáže a fyzioterapiu a mať sex. Je dokázané, že to tak nie je. Žena s maternicovými fibroidmi môže viesť plný a aktívny život, ak nedôjde k vážnemu krvácaniu.

Žiadny z týchto faktorov nebude viesť k tomu, že uzly začnú rýchlo rásť. Vo všeobecnosti je rast maternicových fibroidov nepredvídateľnou vecou. V každom prípade nie je možné povedať, ako sa choroba správa dynamicky, bez ohľadu na to, aký životný štýl žena dodržiava, a bez ohľadu na obmedzenia, ktoré dodržiava. Preto je dôležité pravidelne sa podrobovať ultrazvuku a monitorovať stav uzlov.

Napríklad v jednej štúdii boli ženy s maternicovými fibroidmi pozorované jeden rok. Výsledky boli veľmi odlišné. V niektorých sa uzly počas tohto obdobia znížili o 25%, v iných sa zvýšili o 138%.

Čo sú skutočne nebezpečné maternicové myómy? Niektoré ženy majú komplikácie:

 • Anémia - zníženie hladiny hemoglobínu v krvi v dôsledku silného krvácania. Prejavuje sa bledosťou, zvýšenou únavou, slabosťou, bolesťami hlavy a závratmi.
 • Niektoré maternicové myómy vedú k neplodnosti a potratu..
 • U žien s maternicovými fibroidmi je 2–2,5-krát väčšia pravdepodobnosť výskytu menopauzálneho syndrómu, čo je komplex symptómov, ktoré sa vyskytujú krátko pred menopauzou, počas nej a po nej.

Aká je liečba maternicových fibroidov súčasnými gynekológmi?

V modernej gynekológii sa zmenilo nielen pochopenie mechanizmu rozvoja maternicových fibroidov, ale aj prístupy k jeho liečbe. Používajú sa rôzne metódy, každá z nich má svoje výhody a indikácie. Najprv musíte zistiť, či žena potrebuje liečbu. Ak sú maternicové myómy malé, nerastú a nespôsobujú príznaky, postačuje pozorovanie dynamiky.

Takže musíte žena liečiť myómovým myómom, ak:

 1. Existuje jeden z troch príznakov, o ktorých sme hovorili vyššie..
 2. Posledné dva alebo tri ultrazvuky uskutočňované v intervaloch 4 až 6 mesiacov ukázali, že myóm neustále rastie.
 3. Žena chce mať dieťa a myóm môže zasahovať do začiatku tehotenstva.

chirurgia

Pretože skoršie maternicové myómy sa považovali za nádor (aj keď benígne), radikálne proti nemu bojovali. Lekári často navrhli, aby ženy odstránili maternicu. "Plánuješ otehotnieť?" Tak prečo potrebujete túto tašku s uzlami? “ Skôr ste to často počuli od lekárov. A ak to hovorí moderný gynekológ - je lepšie sa od neho držať ďalej. Operácia chirurgického odstránenia maternice (hysterektómia) je extrémnym opatrením, je prípustné, ak je úplne nemožné inak.

Maternica nie je potrebná iba na plodenie potomkov. Toto telo vykonáva v ženskom tele a ďalšie dôležité funkcie. Po odstránení maternice sa vyvinie post hysterektomický syndróm, ktorý hrozí vážnymi komplikáciami.

Ďalšou možnosťou chirurgického zákroku je myomektómia. Počas operácie chirurg odstráni iba myómy, maternica zostáva na svojom mieste a žena môže v budúcnosti otehotnieť. Chirurgický zákrok možno vykonať rôznymi spôsobmi: rezom, punkciou (laparoskopicky), použitím robotických prístrojov, bez rezu cez vagínu.

Dôsledky odstránenia maternicových myómov a tehotenstva

Po myomektómii príznaky maternicových myómov zmiznú, žena môže otehotnieť a mať dieťa. Hlavnou nevýhodou chirurgickej liečby je však vysoké riziko relapsu. Približne polovica žien, ktoré sú operované, bude mať po 4–5 rokoch znova fibroidy. Preto je chirurgický zákrok indikovaný v prípadoch, keď žena plánuje otehotnenie v blízkej budúcnosti a nie neskôr.

Iné podmienky, za ktorých možno vykonať odstránenie fibroidov:

 • Ak je lekár presvedčený, že počas operácie sa maternicová dutina neotvorí a orgán sa nebude musieť odstrániť..
 • Ak na maternici nie je veľa veľkých jaziev.

Avšak aj jedna jazva môže spôsobiť problémy počas tehotenstva a stať sa indikáciou cisárskeho rezu. Ďalšou možnou komplikáciou sú adhézie, vďaka ktorým sa môže vyvinúť neplodnosť. Nehovoriac o tom, že akýkoľvek chirurgický zákrok predstavuje určité riziká. V posledných rokoch bol zoznam indikácií pre myomektómiu značne zredukovaný, pretože sa objavili nové, minimálne invazívne techniky..

Moderná metóda liečby maternicových fibroidov - EMA

Postup nazývaný embolizácia maternicovej artérie - skrátene EMA - existuje už niekoľko desaťročí, ale pri liečbe fibroidov maternice sa stal pomerne rozšíreným. Z tohto dôvodu s ňou dokonca niektorí gynekológovia jednajú nedôverou. Vedecké štúdie však presvedčivo dokázali, že ide o účinnú a bezpečnú metódu, ktorá je vhodná pre väčšinu žien s fibroidmi maternice, ktoré sú liečené..

Podstata postupu spočíva v tom, že pod kontrolou röntgenového žiarenia sa do cievy, ktorá zásobuje myóm maternice, zavedie katéter a prostredníctvom neho sa vytvorí špeciálny embolizujúci liek. Tento liek sa skladá z mikroskopických častíc, ktoré upchávajú lúmen malých ciev. Myomatózny uzol prestáva prijímať kyslík a živiny, zomiera a je nahradený spojivovým tkanivom. Ak sa myómy nachádzajú vo vnútri dutiny orgánov na nohe, oddeľujú sa a idú von.

Embolizácia maternice má oproti chirurgickej liečbe fibroidov niektoré výhody:

 • Toto je neinvazívny postup. Nie je potrebná anestézia. Žiadne rezy - katéter sa zavádza do femorálnej artérie malým vpichom v hornej časti stehna.
 • S operáciou neexistuje žiadne riziko komplikácií.
 • Po EMA dôjde k rýchlemu zotaveniu. Druhý alebo tretí deň po zákroku je žena prepustená z domu.
 • Obdobie rehabilitácie je omnoho kratšie ako po myomektómii.

A najdôležitejšia vec je výsledok. Štúdie ukazujú, že 98% žien po EMA nepotrebuje ďalšiu liečbu. Súčasne sa po myomektómii predpisujú ženám hormóny z dôvodu vysokej pravdepodobnosti opätovného výskytu fibroidov..

Riziko relapsu po EMA je menšie ako 1%. Ak sa znovu zistí myomatický uzol, postup sa môže opakovať.

Embolizácia maternicovej artérie je preferovanou liečbou fibroidov, ak žena plánuje dlhodobé tehotenstvo, ak sa v maternici nachádza veľa uzlov..

Prečo gynekológovia nehovoria vždy ženám o tomto type liečby? Po prvé, niektorí lekári sú zle informovaní o postupe EMA pri myóme. Konajú na princípe „čo ak ešte stále nie je dobre pochopené a nebezpečné“. Aj keď, ako sme už povedali, neexistujú žiadne dôvody na takéto myšlienky: účinnosť a bezpečnosť EMA sa preukázala v závažných klinických štúdiách.

Po druhé, nie všetci lekári majú vybavenie EMA a nie všetky kliniky majú vybavenie na jeho implementáciu. Gynekológovia pracujú staromódnym spôsobom a zdráhajú sa odkázať „svojich“ pacientov na iných odborníkov.

Čo robiť so ženou, ktorej sa diagnostikovali myómy maternice? Staňte sa dobre informovaným pacientom. Na internete nájdete veľa informácií o embólii maternicovej tepny. Ak vaše mesto nemá špecialistu, ktorý vykonáva tento typ liečby, môžete prísť na európsku kliniku alebo získať konzultáciu s našim lekárom na diaľku - za týmto účelom pošlite výsledky štúdií na náš e-mail..

Pomáhajú drogy?

Liečba fibroidov maternice je možná, ale indikácie na jej použitie sú obmedzené. Odporúča sa používať iba jeden liek - ulipristal acetát. Blokuje receptory hormónu progesterónu a zastavuje rast fibroidov. Uzly sa znížia v 60% prípadov. Odporúča sa vykonávať dva alebo tri liečebné cykly v intervaloch 2 mesiacov, pričom sa vykonáva pravidelný ultrazvuk a monitoruje rast uzlov.

Táto terapia je indikovaná iba pre mladé ženy s maternicovými fibroidmi do 3 cm, nevýhodou je, že má iba dočasný účinok. Nie je možné predpovedať, kedy po ukončení liečby začne znovu rast myómov.

Existujú nejaké účinné opatrenia na prevenciu maternicových fibroidov?

Pretože nie sú známe presné príčiny choroby, neexistujú účinné metódy prevencie..

Riziko sa znižuje u žien, ktoré majú niekoľko detí. Avšak ochrana pred maternicovými fibroidmi je, samozrejme, zďaleka prvá v zozname dôvodov, prečo ženy plánujú tehotenstvo, a to nie je určujúcim faktorom..

Najdôležitejším opatrením sú pravidelné návštevy u gynekológa a ultrazvuk. Pomáhajú diagnostikovať fibroidy maternice v čase, hodnotiť jej dynamiku a zistiť, kedy je potrebná liečba..

Gynekológ Dmitrij Mikhailovič Lubnin, prvý lekár v Rusku, ktorý obhajoval tézu o použití embólie maternicovej tepny pri liečbe myómov maternice, pracuje na európskej klinike. Náš lekár praktizuje EMA už mnoho rokov a pozná všetky komplikácie tohto postupu, riadenie žien po ňom. Dohodnite si stretnutie s Dmitrijom Michajlovičom na Európskej klinike.

Konzervatívna a chirurgická liečba maternicových fibroidov

Maternicové myómy (leiomyómy) sú benígne nádory, ktoré sú mimoriadne bežné. Spôsobuje bolesť brucha, vyvoláva krvácanie z maternice a niekedy vedie k neplodnosti a rakovine. Je liečba fibroidov maternice účinná pomocou liekov alebo pomôže iba chirurgická metóda liečby? To je v záujme každej ženy, ktorá sa stretla s takým problémom..

Ochorenie spočíva v tvorbe uzlov lokalizovaných vo svalovej vrstve maternice (intramurálna lokalizácia) alebo na vonkajšom povrchu orgánu. Najčastejšie sa však vyskytujú submukózne myómy maternice, ktoré rastú vo svojej dutine. Boli vyvinuté početné spôsoby liečby tohto ochorenia..

Liečba drogami

Každá žena, ktorá má diagnostikovanú maternicové myómy, má záujem o to, ako sa maternicové myómy liečia liekmi, ktoré môžu pomôcť vyhnúť sa chirurgickému zákroku. Menopauza môže zastaviť rast maternicových uzlín, pretože táto patológia má hormonálny pôvod. Preto sa hormonálne lieky na liečbu maternicových fibroidov používajú pomerne široko, ale lekár tohto predpisu môže predpísať iba ošetrujúci lekár..

Ciele konzervatívnej terapie:

 • zastavenie rastu nádoru;
 • zmenšenie veľkosti fibroidov;
 • prevencia komplikácií.

Kombinované perorálne kontraceptíva

Široko používaný pri liečbe patológie. Populárne drogy sú Janine, Regulon. Môžu zastaviť rast nádoru, ak nedosiahnu veľkosť 2 cm. Lieky sa užívajú dlhú dobu, najmenej 3 mesiace. Viac o orálnych antikoncepciách →

Agonisty hormónov uvoľňujúcich gonadotropín

Medzi ne patrí Buserelin, Diferelin, Zoladex. Často predpísané v rámci prípravy na operáciu. Táto konzervatívna liečba vedie k zníženiu objemu nádoru, niekedy o 50%, čo uľahčuje operáciu..

Po injekcii liekov majú chirurgovia šancu zachrániť maternicu odstránením iba uzlov, aby mohli vykonať jemnú operáciu s endoskopickým alebo vaginálnym prístupom. Preto je rehabilitácia žien oveľa jednoduchšia. Tieto liečivé látky však majú nielen pozitívny účinok..

Ich nevýhody:

 • Ak sa chirurgická liečba maternicových fibroidov neuskutoční do 1,5 až 2 mesiacov po ukončení injekčného cyklu, obnoví sa rast.
 • Pri dlhodobom a nesprávnom používaní sa často vyskytujú vedľajšie účinky na srdce a pohybový aparát (osteoporóza)..

antiprogestogeny

Prípravky tejto skupiny sa používajú na liečbu myómov, pretože spôsobujú zmenšovanie veľkosti maternicových uzlín. Často sa predpisujú pred operáciou, aby sa uľahčila jeho implementácia, urýchlila rehabilitácia pacienta. Gynekológovia zvyčajne predpisujú Mifepriston.

Antigonadotropins

V súčasnosti sa používa len zriedka kvôli symptomatickému pôsobeniu. Miera vzdelania, ktorú tieto finančné prostriedky mierne ovplyvňujú. Negatívnou stránkou aplikácie sú zmeny kože, zvýšený rast vlasov na tele a tvári, zjemnenie hlasu.

gestagény

Lieky, ktoré regulujú menštruačný cyklus, sa široko používajú pri liečbe myómov. Často používali Dufaston a Utrozhestan. Sú predpisované gynekológom a uplatňujú sa striktne v určité dni menštruačného cyklu. Určené pre malé myómy, endometrióza.

FUZ ablácia

Jeden z moderných spôsobov boja proti fibromyómom. V tomto prípade je nádor zničený ultrazvukom pod kontrolou magnetickej rezonancie.

výhody:

 • operácia je bezbolestná, nesprevádzaná stratou krvi;
 • zákrok nezanecháva na pokožke kozmetický defekt;
 • vykonávané ambulantne;
 • dobrý efekt aj pri veľkých uzloch.

Nevýhody zahŕňajú časté relapsy, ako aj nemožnosť liečby v prípade viacnásobných maternicových myómov..

Tehotenská terapia

Počas tehotenstva sa rast fibroidov zastaví, ale v prvom a druhom trimestri je možné mierne zvýšenie nádoru. Liečba maternicových myómov počas tehotenstva závisí od umiestnenia uzlov. Pri externom mieste postačuje pravidelné monitorovanie gynekológom. Ak je nádor umiestnený pod sliznicou maternice, môže to viesť k potratu. V tomto prípade je potrebné starostlivé sledovanie rastu uzlov lekárom..

Indikácie konzervatívnej terapie, jej princípy

Liečba maternicových fibroidov bez chirurgického zákroku má prísne indikácie:

 • žena plánuje otehotnieť;
 • maternica nepresahuje veľkosť zodpovedajúcu 10 - 12 týždňom tehotenstva;
 • malé myomatózne uzly sa nachádzajú vo svalovej vrstve, pomaly rastú;
 • nejestvuje submukózny maternicový myóm;
 • nemožnosť chirurgického zákroku v dôsledku zdravotného stavu ženy.

Je možné vyliečiť maternicové myómy bez toho, aby sa uchyľovali k pomoci chirurga, rozhoduje sa v každom prípade individuálne. Akákoľvek žena by však mala pochopiť, že najzákladnejší liek nevyrieši jej zdravotné problémy, ak sama nevyvinie veľa úsilia..

Čo môže pacient urobiť:

 • jesť správne;
 • zabezpečiť úplný spánok;
 • naučiť sa zvládať stres;
 • zapojiť sa do telesnej výchovy, viesť aktívny životný štýl;
 • užívať vitamíny počas prechodného obdobia s preťažením;
 • viesť pravidelný a usporiadaný sexuálny život;
 • včasné liečenie sprievodných chorôb;
 • rozvíjať pozitívny prístup k životu.

Chirurgické ošetrenie

Pri silnej bolesti brucha, rýchlom raste uzlov, rozvoji neplodnosti a chirurgickom zákroku. Zvlášť sa ukazuje, či submukózny uzol dosahuje veľké rozmery, čo vedie k častému krvácaniu z maternice..

Chirurgická liečba sa tiež uskutočňuje v prítomnosti nádorov vaječníkov. Chirurgovia môžu aplikovať rôzne chirurgické postupy pomocou laparatomického, vaginálneho alebo endoskopického prístupu. Výber závisí od veku ženy, jej stavu, veľkosti vzdelania.

Embolizácia maternicovej artérie

Podstatou tejto operácie je zastavenie prívodu fibroidov do krvi v dôsledku zablokovania krvných ciev, ktoré ju kŕmia špeciálnou látkou. Vkladá sa do femorálnej artérie. Zásah sa vykonáva pod rôntgenovou kontrolou. 2-3 mesiace po tomto zákroku sa veľkosť myomatóznych uzlín zmenšila o 40 - 50%. Intersticiálne fibroidy sú dobre liečené..

Výhody vaskulárnej embólie maternice:

 • nízka invazívnosť;
 • minimálna strata krvi;
 • šetriaca technika so zachovaním orgánu;
 • lokálna anestézia;
 • možnosť tehotenstva.

Táto metóda má však niekoľko kontraindikácií:

 • Liečba suberóznych maternicových fibroidov nohou touto metódou sa nemôže uskutočniť, je lepšie ju odstrániť laparoskopickou metódou.
 • Submukózne maternicové fibroidy na nohe sa úspešne odstránia pomocou endoskopu vloženého do dutiny maternice..
 • Neexistuje úplná istota, že nádor je benígny. Preto sa používa opatrne u starších žien bez svadby.
 • Je tu alergia na kontrastnú látku, ktorá sa vstrekuje do krvi.
 • Vyskytuje sa zlyhanie obličiek, zápalový proces v panvových orgánoch alebo poruchy krvácania.

Procedúra je bolestivá a vyžaduje si sledovanie pacienta.

Konzervatívna myomektómia

Jedná sa o chirurgický zákrok, pri ktorom sa uchová maternica, odstránia sa iba myomatózne uzliny. Zvyčajne sa odporúča mladým pacientom plánujúcim tehotenstvo. Táto operácia dáva žene nádej na nájdenie radosti z materstva, ale prináša aj ďalšie riziká.

Počas tehotenstva nie je možné vylúčiť prasknutie jazvy na maternici. Preto títo pacienti potrebujú starostlivý lekársky dohľad. Tento typ chirurgickej starostlivosti nevylučuje, že sa choroba môže v budúcnosti vrátiť..

hysterektómia

Pri tomto type chirurgického zákroku sa maternica úplne odstráni. Táto metóda sa používa, ak je novotvar veľký a spôsobuje krvácanie a bolesť. Recidíva už nie je možná.

indikácie:

 • myóm zachytáva všetky vrstvy maternicovej steny;
 • existuje vysoká pravdepodobnosť prechodu na malígnu formu;
 • vek ženy je viac ako 40 rokov, keď sa tehotenstvo už neplánuje, ako aj súčasť liečby menopauzy.

Metódy tradičnej medicíny

Alternatívna medicína sa často používa pri liečbe maternicových fibroidov. Je možné vyliečiť maternicové myómy iba ľudovými prostriedkami? Táto možnosť úspešne vyriešiť problém je vylúčená. Alternatívne recepty na boj proti leiomyómu môžu byť iba zložkou komplexnej liečby patológie.

V žiadnom prípade by ste nemali používať tradičný liek bez súhlasu lekára. Musíte pochopiť, že veľké myómy, keď maternica dosiahne 13-14 týždňov tehotenstva, žiadne ľudové lieky nevylučujú. Akékoľvek ľudové recepty by sa mali používať po dlhú dobu, v očakávaní ich účinku, žena často trávi drahocenný čas. Dôsledky odmietnutia lekárskej starostlivosti môžu byť smutné, nevylučuje sa smrť z krvácania z maternice alebo malígna benígna uzlina..

V ľudovom liečiteľstve existuje veľa receptov na riešenie tohto ochorenia. Používajú sa dekorácie a infúzie mnohých liečivých bylín. Zloženie rastlinných plodín zahŕňa kadidlo, imelo, uzlíčky, borovicový les, presličky. Zvážte najúčinnejšie spôsoby, ako zmierniť príznaky choroby.

nechtík

Infúzia niekoľkých kvetov sa pripraví ich uvarením v pohári vriacej vody po dobu 10 minút. Potrebujete piť ráno pred raňajkami, na dlhú dobu. Dĺžku prijímania určuje fytoterapeut. Na výplach sa používajú infúzie nechtíka. Táto rastlina môže byť použitá vo vnútri ako tinktúra farmaceutickej výroby.

Ľudové metódy zahŕňajú použitie miestnych fondov. Patria sem recepty na ošetrenie solí. Soľné roztoky odstraňujú toxíny, zlepšujú prietok lymfy, zmierňujú zápaly a urýchľujú opravu tkaniva. Používa sa vo forme teplých obkladov, ktoré sa nanášajú na spodnú časť brucha a krížovej kosti. S dobrou toleranciou môže byť komprimácia ponechaná cez noc. Trvanie liečby by nemalo presiahnuť 1 mesiac.

hlina

Clay liečba je veľmi populárna. Aplikácie sa vyrábajú z toho - na spodnú časť brucha a bokov sa nanáša veľa ílu vrstvou až do 2 cm, na vrch sa položí olejová utierka a potom vlnená tkanina. Procedúra trvá 30 minút. Je lepšie túto manipuláciu vykonať pred spaním niekoľko dní v rade (do 5). Potom musíte odpočívať týždeň a opakovať kurz. Hlina by mala byť teplá. Táto liečba sa vykonáva so súhlasom lekára..

lastovičník

Celandínová liečba maternicových fibroidov sa považuje za veľmi efektívny spôsob. Tinktúra sa môže pripraviť zo sušenej alebo čerstvej rastliny. Celandín je jedovatá rastlina, takže ju možno užívať len so súhlasom lekára v súlade s prísnou schémou v kvapkách. Kurz netrvá dlhšie ako mesiac. Na výkyv sa používajú fajčenie a infúzia.

Iné metódy

Existujú možnosti liečby homeopatie. Používané lieky, ktoré normalizujú hormonálne pozadie, zlepšujú metabolizmus. Používajú sa tieto činidlá: uhličitan draselný, hydrochlorid zlata, sépia, deriváty vápnika a jódu.

Ako jeden zo spôsobov liečenia je možné použiť pôst. Táto metóda sa však nezobrazuje všetkým. Na pozadí anémie spôsobenej krvácaním sa tento stav môže zhoršiť. Potrebujete lekársku konzultáciu.

Liečba maternicových fibroidov pomocou propolisu je rozšírená. Patrí medzi stimulanty, preto sa môže použiť, ak sa preukáže, že nádor je benígny. Na 1 - 2 týždne denne, v noci, žena vloží malú guľu propolisu do pošvy. Môže sa používať vo forme tampónov, ktoré zostávajú cez noc, účinne kombinované s príjmom propolisu vo vnútri. Liečba je vylúčená, ak existuje alergia na včelie produkty.

fyzioterapia

Lekári často odporúčajú fyzioterapiu. Jeho cieľom je normalizovať hormonálnu rovnováhu, zlepšiť celkový stav a emočné pozadie ženy. Na pozadí dobre zvolených fyzioterapeutických metód sa znižuje bolesť brucha, menštruačný cyklus sa vracia k normálu.

Nasledujúce postupy sú účinné:

 • jód-bróm a radónové kúpele;
 • magnetoterapia;
 • elektroforéza s roztokmi jódu.

Niektoré typy fyzioterapie sú prísne kontraindikované, pretože môžu spôsobiť rast nádoru. Patrí medzi ne laserová terapia, tepelná terapia, použitie ultrazvuku.

Gynekológ sa rozhodne, ako liečiť diagnostikovaný myóm maternice, so zameraním na údaje z vyšetrenia, krvný test na nádorové markery, výsledky ultrazvuku. Maternica nie je nevyhnutne odstránená, preto je možné tehotenstvo a pôrod. Aby sa predišlo týmto problémom, je potrebné pravidelne navštevovať gynekológa, vylúčiť potraty pomocou hormonálnej antikoncepcie..

Ak sa gynekologické choroby, najmä endometrióza, nelieči včas, antikoncepcia sa užíva nekontrolovateľne, sexuálny život je nevyrovnaný, pravdepodobnosť vzniku myomatóznych uzlín sa mnohokrát zvyšuje. Bez ohľadu na zvolenú metódu liečby je potrebné vylúčiť preťaženie, pokúsiť sa normalizovať denný režim a hormonálne hladiny..

Autorka: Olga Shchepina, doktorka,
špeciálne pre Mama66.ru

Lieky na liečenie myómov maternice bez chirurgického zákroku

Prečítajte si o príznakoch a príznakoch maternicových fibroidov v našom samostatnom článku. V tomto článku budeme hovoriť o liečbe patológie pomocou konzervatívnej liečby. Výber spôsobu odstránenia maternicových fibroidov je určený závažnosťou symptómov, vekom pacienta, veľkosťou a počtom uzlov. Ak chýbajú patologické príznaky novotvaru, niektorí odborníci si zvolia taktiku vyčkávania. Iní lekári trvajú na tom, že je potrebná medikamentózna liečba fibroidov maternice, aj keď sú zistené mikrocentrály rastu mäkkých tkanív..

Dnes sa odborníci nijako neponáhľajú obrátiť sa na chirurgické techniky pre maternicový nádor, pričom ako prvé používajú lieky. Leiomyóm alebo fibromyóm sa často vymieňa nezávisle pod vplyvom hormonálnej terapie alebo počas menopauzy podlieha opačnému vývoju..

Výber liekov, režim a trvanie liečby priamo súvisia s výsledkami diagnostiky, vekom, závažnosťou príznakov, úmyslom pacienta v blízkej budúcnosti porodiť..

Liečba maternicových fibroidov bez chirurgického zákroku je indikovaná za nasledujúcich podmienok:

 1. Pacientovi bola diagnostikovaná intramurálna alebo suberózna forma nádoru bez podozrenia z onkológie.
 2. Rozmery uzla sú do 30 mm s miernym zväčšením orgánu.
 3. Patológia prebieha bez výrazných bolestivých príznakov.
 4. Tehotenstvo plánované v budúcnosti.
 5. Pred aplikáciou chirurgického zákroku je potrebné spomaliť rast vzdelania alebo zmenšiť jeho veľkosť.

Cieľom hormonálnej terapie pri myóme je zníženie účinku pohlavných hormónov (estradiolu a progesterónu), ktoré stimulujú rast buniek v myomatóznych tkanivách, inhibujú rast nádoru alebo zmenšujú jeho veľkosť. Dosahuje sa to dočasnou inhibíciou funkcie vaječníkov s cieľom reverzibilnej pseudomenopauzy.

Použitie liekovej terapie ako prvého stupňa liečby zachovávajúcej orgány pomáha zmierňovať bolestivé prejavy u pacienta a znižuje riziko chirurgických a pooperačných komplikácií..

Použitie farmakologických látok trvá 3 až 7 mesiacov. Neúčinnosť liekovej liečby maternicových fibroidov je zaznamenaná u 10 - 15 zo 100 pacientov, ak majú známky hormonálnej liečby..

Samostatné podávanie hormónov je nielen zbytočné, ale aj mimoriadne nebezpečné. Iba odborník môže analyzovať stav hormonálneho stavu dievčaťa a pomer medzi rôznymi typmi hormónov, vypočítať požadovanú dávku lieku pre maternicové myómy a vypracovať plán na použitie v určitých dňoch mesačného cyklu. Lekár bude brať do úvahy toleranciu konkrétneho lieku a monitorovať jeho terapeutický účinok, snažiť sa zmenšiť nádor a oslabiť všetky príznaky.

Pozrime sa podrobnejšie na lieky, ktoré sú predpísané na konzervatívnu liečbu fibroidov maternice.

Progestogény, progestogény

Tieto lieky potláčajú produkciu estrogénu vo vaječníkoch, ale v menšej miere v porovnaní s blokátormi hormónov (a-GnRH)..

Základné prípravky: Utrozhestan, Norkolut, Primolut-nor (noretisterón), Duphaston (dydrogesterón), 17-OPK (17-hydroxyprogesterónkaponát) v ampulkách. Pozitívne ovplyvňujú reprodukčný systém a funkciu nadobličiek pri produkcii steroidných hormónov. Takmer na 100% bol stanovený stabilný mesačný cyklus. Zníženie objemu maternicových fibroidov počas liečby je zaznamenané u 42 - 46%. U niektorých pacientov však nádor rástol.

Takéto lieky sa používajú častejšie s kombináciou malých jednotlivých uzlov, hyperplázie endometria (proliferácia) a poruchy mesačného cyklu..

Antigestageny

Jeden z najúčinnejších liekov s minimálnym zoznamom nežiaducich účinkov. Blokujú pôsobenie progesterónu a sú prostriedkom na ukončenie tehotenstva (do 9 týždňov). Prvý liek tejto série, Mifepriston (Ginestril), vykazuje významné zníženie rastu nádorových štruktúr a elimináciu symptómov, ako aj neskoršie anti-progestagénové lieky: Onapriston, Pencrofton (Miropriston) a jeden z posledných liekov - Esmiya (ulipristal)..

 • pacienti s významnou veľkosťou leiomyómu v maternici;
 • pripraviť sa na operáciu žien s ťažkou anémiou;
 • ako hlavná metóda liečby vo fáze žien vo veku 45 - 55 rokov s bolestivými patologickými prejavmi;
 • na liečbu mladých dievčat s podmienkou individuálneho výberu zvýšených denných dávok.

Na pozadí konzervatívnej liečby maternicových fibroidov antigestagénmi je takmer u 80 - 90% pacientov výrazne znížený objem myomatóznych uzlín a intenzita straty krvi počas menštruácie. Takmer polovica žien, ktoré dostali Esmiu, unikla operácii.

Analógy hormónov uvoľňujúcich gonadotropín (aHnRH)

Analógy GnRg zahŕňajú agonisty a antagonisty hormónu uvoľňujúceho gonadotropíny. Použitie liekov tejto skupiny vedie k inhibícii produkcie gonadotropínov v hypofýze, čo spôsobuje antiestrogénny účinok a spúšťa prechodný a reverzibilný prechod na menopauzu, proti ktorému dochádza k významnému zníženiu abnormálnych uzlín..

Tieto lieky sú predpísané pre maternicové myómy vo forme subkutánnych injekcií podľa individuálnej schémy a vypočítané dávky s cieľom:

 • eliminovať klinické príznaky fibroidov a zmenšovať ich veľkosť;
 • dlhodobá terapia v prítomnosti kontraindikácií akéhokoľvek chirurgického zákroku vrátane minimálne invazívneho;
 • vyhnúť sa chirurgickému zákroku s cieľom odstrániť maternicové myómy u žien plánujúcich počatie;
 • zníženie objemu myomatózneho uzla v rámci prípravy na chirurgický zákrok - predbežné podanie aGnRg významne uľahčuje akýkoľvek typ zákroku, vrátane hysterektómie a myomektómie.

Skupina aGnRg zahŕňa: Triptorelín (Decapeptil, Diferelin), Goserelin (Zoladex), Nafarelin (Sinarel), Buserelin, Leiprorelin (Lucrin), Cetrotide (Cetroterix), Ganirelix.

Pri liečbe maternicových fibroidov pomocou aGnRh dochádza o 3 až 4 mesiace k poklesu nádoru o viac ako 50%. Ale v 6 - 18% prípadov použitie tohto typu fondov nevykazuje pozitívne výsledky. Navyše, niekedy po významnom znížení objemu uzla (až 70 - 80%), pri dlhodobej liečbe sa pozoruje sekundárna proliferácia tkanív. Preto sa aGnRg častejšie predpisuje nie ako dlhodobá terapia, ale pred operáciou.

Negatívnym faktorom pri používaní aGnRh je rozvoj depresívnych stavov, návaly horúčavy, znížená sexuálna túžba a deštrukcia kostného tkaniva v dôsledku demineralizácie.

Aby sa minimalizovala závažnosť nežiaducich účinkov, odborníci praktizujú rôzne liečebné režimy, meniace režim: intermitentný režim, režim so zahrnutím vypočítaných dávok estrogénu.

Kombinované perorálne kontraceptíva (antikoncepcia) pre myóm maternice

Ženy vo veku 35 - 45 rokov s myómom, ovariálnymi cystami, ovariálnou dysfunkciou a ťažkým krvácaním z maternice sú predpísané krátkodobé (3–4 mesiace) tablety na antikoncepciu - COC s kombináciou etinylestradiolu a takých progestatívnych zlúčenín, ako je dezogestrel (Mercilon, Novinet, Marvelon), norgestrel (Ovidon, Rigevidon), gestodén (Logest, Lindinet), Jeanine, Yarina.

Liečba COC vedie k oslabeniu krvácania, bolesti, ale zníženie objemu nádoru možno očakávať iba vtedy, ak jeho priemer nepresahuje 15 mm..

Každá skupina liekov a každý liek zo skupiny má svoje vlastné špecifiká použitia a kontraindikácie a len odborník si môže zvoliť najúčinnejšie a najbezpečnejšie lieky pre konkrétneho pacienta. Samostatné podávanie hormonálnych liekov môže spôsobiť aktívny rast nádoru, narušiť funkciu endokrinných žliaz, osteoporózu a život ohrozujúci stav - tromboembolizmus - upchatie krvných ciev krvnými zrazeninami v dôsledku zvýšenej hustoty krvi. Preto by použitie určitých antikoncepčných tabliet z maternicových myómov malo predpisovať iba kvalifikovaný odborník.

Hormonálna substitučná terapia (HRT)

Účinok na hormonálnu náhradu maternice za menopauzu zostáva kontroverzný. Počas tohto obdobia sa u väčšiny žien rast benígneho vzdelania samo zastaví, preto je potrebný opatrný prístup k hormonálnej liečbe. U žien po menopauze môže časť žien užívajúcich estrogénové lieky vyvolať výskyt fibroidov v maternici. Z odporúčaných liekov sa izolujú progestogény Trisequens a Kliogest, ktoré majú schopnosť potlačiť abnormálny rast tkanív v reprodukčných orgánoch. Správny výber liekov zmierňuje bolestivé príznaky menopauzy, znižuje riziko deštrukcie kostí a poškodenia kardiovaskulárneho systému..

Iné prostriedky

Aby sa znížila intenzita mesačného krvácania, lekár môže predpísať hemostatické lieky: Tranexam, Ascorutin, Etamsylate s povinným monitorovaním ukazovateľov zrážania krvi, aby sa zabránilo hlbokej žilovej trombóze..

Domáce lieky

Kompetentní lekári majú negatívny postoj k ľudovým liekom a metódam liečenia maternicových fibroidov, pretože sú presvedčení, že čas strávený na domácich receptoch iba oneskoruje začiatok adekvátnej liečby, najmä ak je veľkosť fibroidov väčšia ako 2 - 3 cm..

Opatrnosť sa týka iba poplatkov za červenú kefu, nechtík, maternicu bóru, ďatelinu, šialenec, šalvie a presličku, ale až po prerokovaní žiadosti s lekárom a zohľadnení kontraindikácií pre tieto byliny. Mnoho prírodných látok a rastlín môže iba zhoršiť priebeh choroby, spôsobiť alergie a otravu..

Liečba maternicových fibroidov bez chirurgického zákroku je možná iba s včasným prístupom k gynekológovi a diagnostikou choroby. Preto je potrebné pri prvých príznakoch choroby kontaktovať lekárske centrum.

Okruh „Konzervatívne liečenie“

Konzervatívna liečba maternicových fibroidov sa uskutočňuje s malými veľkosťami uzlov, ktoré majú intermusulárne a subperitoneálne usporiadanie. V tomto prípade by pacient nemal mať hojné a dlhodobé menštruačné alebo patologické stavy, ktoré sú kontraindikáciou chirurgického zákroku..

Princípy liečby fibroidov maternice

Väčšina kliník v našej krajine odporúča zastarané metódy liečby fibroidov, ktoré nie sú vždy opodstatnené a relevantné. Lekári sa zvyčajne domnievajú, že 100% pozitívny výsledok s úplnou zárukou odstránenia nádoru sa dá dosiahnuť až po odstránení fibroidov pomocou chirurgického zákroku..

Celý princíp liečby na klinikách je založený na nasledujúcich krokoch:

 1. použitie nastávajúcej taktiky;
 2. vymenovanie konzervatívnej terapie;
 3. dôkladné monitorovanie klinického charakteru nádoru a aktívny manažment pacientov.

V súčasnosti sa môžu u pacientov, ktorí nedostali očakávaný výsledok konzervatívnych metód liečby fibroidov, použiť nové metódy, ktoré využívajú najnovší vývoj v tomto smere..

Nastávajúca taktika

Očakávaná taktika je použiteľná pre kategóriu pacientov, ktorých choroba je asymptomatická, samotný nádor je malý a nepresahuje 12 týždňov tehotenstva. Konajú tiež vo vzťahu k ženám, ktoré si v budúcnosti nebudú uvedomovať svoje reprodukčné funkcie a ich plány už nezahŕňajú počatie a tehotenstvo. Táto metóda vyžaduje starostlivé monitorovanie stavu myómových uzlín a je pravidelne pozorovaná gynekológom.

Pokiaľ ide o výsledky použitia tejto metódy, nastávajúca taktika skôr alebo neskôr povedie k rastu nádoru a ospravedlní sa iba u pacientov, ktorých vek je blízko menopauzy..

V iných prípadoch sa liečba vykonáva skôr, bez ohľadu na to, či sa používajú konzervatívne metódy alebo sú funkčné, čím ľahšie a účinnejšie bude zbaviť sa negatívnych účinkov nádoru na ženské telo. Okrem toho skutočnosť, že malé fibroidy dobre reagujú na konzervatívnu liečbu, je v praxi dokázaná a potvrdená laboratórnymi štúdiami.

Konzervatívna liečba fibroidov

Metódy konzervatívnej liečby zahŕňajú tieto indikácie:

 1. Plánovanie reprodukčného veku a tehotenstva pacienta.
 2. Malý myomatózny nádor.
 3. Uzol nespôsobuje deformitu maternice.
 4. Mierny rast fibroidov.
 5. Tvorba intramuskulárnych uzlov.

Liečba fibroidov maternice bez chirurgického zákroku má za cieľ eliminovať zápalové procesy, ktoré sa vyskytujú v maternici alebo v prílohách, zmierniť príznaky chronickej anémie, ako aj zlepšiť prísun krvi do orgánov nachádzajúcich sa v panve..

Takýto liek, ako je Epigallate s myómom, má vďaka svojej schopnosti eliminovať veľa porúch v ženskom reprodukčnom systéme osobitné miesto, napriek tomu, že nejde o hormonálne liečivo, napriek tomu bol celkom účinný v rámci komplexnej liečby ako protizápalový liek a antioxidačné vlastnosti.

Negatívne zmeny v maternici je možné zvládnuť vo forme tvorby benígneho nádoru pomocou nasledujúcich účinkov:

 1. zefektívnenie vášho sexuálneho života;
 2. zlepšenie životného štýlu s dostatočným odpočinkom a zabezpečenie fyzickej aktivity, úplné odmietnutie akýchkoľvek zlých návykov;
 3. zásobovanie tela nevyhnutnými stopovými prvkami a vitamínmi;
 4. eliminácia anémie a zhoršeného metabolizmu.

Počas tehotenstva s myómom maternice existuje pravdepodobnosť, že sa nádor presunie z proliferujúcej formy na jednoduchú, ktorá sa zvyčajne vyskytuje v popôrodnom období a v čase dojčenia. Po narodení dieťaťa sa maternica často prestane vyvíjať a dokonca sa zmenšuje.

Na konzervatívnu liečbu fibroidov sa zvyčajne používajú perorálne kombinované antikoncepčné prostriedky, progestogény a lieky s vlastnosťami antagonistov hormónov uvoľňujúcich gonadotropíny..

Kombinované perorálne kontraceptíva

Konzervatívna lieková liečba fibroidov pomocou kombinovanej antikoncepcie sa zvyčajne predpisuje ženám, ktoré si chcú uchovať svoje reprodukčné orgány pre budúce tehotenstvo. Liečba takýmito liečivami zastavuje rast nádoru a bráni tvorbe ďalších uzlov. Môžu pomôcť pri eliminácii neplodnosti spôsobenej fibroidmi, najmenej rok po začiatku liečby sa väčšine pacientov podarí otehotnieť..

Hormóny s myómom pomáhajú zmierňovať stav žien, zlepšujú ich pohodu, zmierňujú bolestivé príznaky a umožňujú obvyklú existenciu. Keďže sú súčasťou orálnej antikoncepcie vo forme progestogénu, zastavujú rast nádoru.

Pri výbere liekov je potrebný individuálny prístup založený na prebiehajúcich vyšetreniach a laboratórnych testoch..

V tejto funkcii drogy ako:

Takéto hormonálne liečivo, ako je Esmia s maternicovými fibroidmi, možno považovať za jedno z najúčinnejších. Jeho hlavnou účinnou látkou je ulipristal - látka schopná ovplyvniť tvorbu hormónov, ktoré spôsobujú aktívny rast uzlov. Jednou z vlastností lieku je jeho antikoncepčný účinok a schopnosť spôsobiť amenoreu. Po zrušení sa cyklus Esmiya vráti do normálu do jedného mesiaca. Tablety tohto činidla pôsobia na bunky myómu a ničia ich. Výsledkom je, že rast nádoru sa zastaví a postupom času sa samotná fibroidná tkaniva znižuje.

Pomocou Esmiya je možné zastaviť acyklické krvácanie spôsobené tvorbou fibroidov.

Antagonisty hormónu uvoľňujúceho gonadotropíny

Antagonisty hormónu uvoľňujúceho gonadotropíny sú účinné iba pre myómy s veľkosťou nie väčšou ako tri centimetre. Liečba takýmito liečivami zvyčajne trvá tri až štyri mesiace, ale nie dlhšie ako šesť mesiacov, dlhšie obdobie liečby môže spôsobiť menopauzu. Použitie tohto typu hormónu môže významne znížiť veľkosť nádoru, často sa myóm pod ich vplyvom zníži na polovicu.

Pri získavaní finančných prostriedkov z tejto skupiny sa u niektorých žien môžu vyskytnúť príznaky, ako sú zvýšené potenie, návaly horúčavy, podráždenosť a iné príznaky podobné prejavom menopauzy. Takéto stavy by nemali byť rušivé, pretože sú spôsobené potlačením ženských pohlavných hormónov. Po ukončení liečebného postupu sa stav týchto pacientov okamžite normalizuje. V osobitných prípadoch môže byť pacientovi predpísaná minimálna dávka hormónu estrogén, tiež zrušená po ukončení liečebného cyklu.

Mnoho kliník lieči fibroidy pomocou antagonistov hormónov uvoľňujúcich gonadotropín pred predpísaným chirurgickým zákrokom, čo znižuje veľkosť myomatóznych uzlín a znižuje stratu krvi v čase operácie.

Až donedávna sa v medicíne používal prírodný hormón uvoľňujúci gonadotropíny a na základe štúdií bolo možné získať jeho umelé analógy vyrobené v rôznych formách na intramuskulárne, intravenózne alebo kapsulové podanie. Tie obsahujú:

V samostatnej skupine sú vybrané lieky, ktoré sú agonistami hormónov uvoľňujúcich gonadotropín. Ich účinok na hypofýzu spôsobuje rovnaký účinok ako jej vlastné hormóny, ktoré táto žľaza produkuje. Takéto lieky sa nemôžu užívať perorálne, pretože pod vplyvom žalúdočnej šťavy sa rýchlo rozpadajú a strácajú svoje vlastnosti. Z tohto dôvodu sa používajú iba ako injekcia. Táto skupina zahŕňa:

Agonisty hormónov uvoľňujúcich gonadotropín sa používajú počas predoperačnej prípravy a po operácii na odstránenie fibroidov, pri odstránení maternice, na liečbu endometriózy a na odstránenie neplodnosti..

gestagény

Progestogény sa predpisujú s aktívnym rastom vnútornej vrstvy maternice - jej endometria. Lieky patriace do tejto skupiny blokujú produkciu estrogénu. Dufaston s myómom ho umožňuje používať na liečbu svojich uzlín a považuje sa za účinný proti ženám v reprodukčnom veku.

Norkolut, ktorý je syntetickým analógom hormónu progesterónu, ktorý sa v tele vytvára prirodzeným spôsobom, má rovnaké vlastnosti. Týmto nástrojom je možné zastaviť rast uzlov, znížiť stratu krvi počas menštruácie a normalizovať sliznicu maternice. Použitie Norkolutu vám umožňuje normalizovať menštruačný cyklus a eliminovať hormonálne nerovnováhy..

Ďalším liekom zo skupiny progestogénov je 17-OPK, ktorého účinnou látkou je 17-hydroxyprogesterón kaproát. Používa sa ako intramuskulárna injekcia maternicových fibroidov dvakrát týždenne počas troch mesiacov až šiestich mesiacov..

Konzervatívna liečba maternicových fibroidov s menopauzou

S malými uzlinami fibroidov počas menopauzy lekári používajú observačnú taktiku bez predpisovania liekov, ale iba pod neustálym sledovaním stavu nádoru a ak nevykazujú konkrétnu aktivitu. Pri tvorbe fibroidov v tomto veku musí byť žena zodpovedná za svoje zdravie a musí pravidelne robiť analýzu biopsie, aby sa vylúčil vývoj malígnych procesov..

V prípade, že rast nádoru pokračuje, použije sa taktika konzervatívnej liečby zameraná na odstránenie príznakov menopauzy a na liečenie benígnej formácie. Lieky používané v tejto situácii by nemali obsahovať estrogén.

Konzervatívne metódy liečby myomatóznych uzlín počas menopauzy umožňujú užívanie drog, ale iba ak:

 1. fibroidné uzly majú veľkosť menej ako 2,5 cm;
 2. myóm patrí k intramurálnemu alebo suberóznemu typu;
 3. veľkosť maternice nie je výrazne zvýšená;
 4. nepozorujú sa žiadne komplikácie choroby;
 5. v orgánoch blízko maternice neboli nájdené žiadne patologické procesy;
 6. uzly majú pomalý rast;
 7. na drogy neexistuje alergia.

Počas menopauzy si prítomnosť malých uzlov nemusí vyžadovať špeciálnu liečbu, pretože v tomto veku je u žien často pozorovaná regresívna povaha fibroidov. Ale pri užívaní liekov obsahujúcich hormóny predpísané na závažné príznaky menopauzy s estrogénmi môžu fibroidy opäť rásť. Tento stav sa musí včas diagnostikovať a musia sa prijať potrebné opatrenia proti vývoju malígnych procesov a tvorbe rakovinového nádoru..

Pri liečbe maternicových myómov počas menopauzy je cieľom:

 1. pozastaviť rast uzlov;
 2. zmenšiť veľkosť nádoru;
 3. normalizovať stratu krvi počas menštruácie pred menopauzou;
 4. eliminovať príznaky spôsobené tvorbou myómov počas menopauzy.

Na zníženie veľkosti fibroidov počas tohto obdobia sa predpisujú lieky obsahujúce progesteróny vo forme Norkolutu alebo Medroxyprogesterónu, ktorých liečebný cyklus by mal pokračovať s nástupom menopauzy najmenej šesť mesiacov..

Na blokovanie produkcie estrogénu počas menopauzy je menovaný gonadotropný antagonista - Buserelin Depot, ktorý prispieva k regresii fibroidov.

Špirála Mirena s myómom môže znížiť stratu krvi počas menštruácie v dôsledku obsahu levonorgestrelu v nej. Použitie IUD môže viesť nielen k normalizácii menštruácie, ale môže mať aj terapeutický účinok na myómy. Na ten istý účel sa pacientom odporúča, aby používali čapíky pre myómy maternice..

Nové techniky

Ženy s prítomnosťou fibroidov sú často opatrné pri chirurgickom zákroku a trpezlivo tolerujú príznaky tohto nádoru. Na zmiernenie ich stavu a zmiernenie negatívnych príznakov ponúka moderná medicína, okrem obvyklých spôsobov liečby, úplne nové a šetrné metódy. Najefektívnejšie z nich sú:

 1. hysterektómia Takéto ošetrenie zahŕňa úplné odstránenie orgánu a považuje sa za najbežnejšiu operáciu na svete. Vyžaduje dlhé rehabilitačné obdobie, ktoré sa vykonáva bez zachovania reprodukčných funkcií. Použitie tejto metódy je potrebné iba v najťažších prípadoch ochorenia a za prítomnosti silných dôkazov.
 2. Metóda myomektómie. Zahŕňa to odstránenie iba myómových uzlín bez ovplyvnenia samotného orgánu. Považuje sa za menej traumatickú operáciu s krátkou dobou zotavenia a so zachovaním plodných funkcií. Napriek možnosti relapsov sa na takúto operáciu často odkazuje..
 3. Metóda embolizácie maternicových tepien. Vzťahuje sa na moderné techniky, ktorých princíp činnosti spočíva v tom, že vytvárajú prekážky pre prietok krvi v tepnách, ktoré živia myómy. Procedúra sa vykonáva v lokálnej anestézii, jedna z femorálnych artérií sa používa na vedenie. Pozitívnym aspektom metódy je absencia anestézie, jednodňový pobyt v nemocnici a úplné zachovanie možnosti materstva. Za mínus sa považuje iba možnosť relapsu.
 4. Použitie ablácie FUZ. Metóda je použitie sústredenej ultrazvukovej expozície kontrolovanej pomocou MRI. V dôsledku toho sa tkanivá tvoriace myóm ničia vznikom nekrotických procesov v nich. Procedúra je úplne bezkontaktná, bezbolestná, nevyžaduje rehabilitačné obdobie. Dnes sa vykonáva v mnohých zdravotníckych zariadeniach. Pozitívnou stránkou je tiež zachovanie reprodukčných funkcií a úplná absencia komplikácií..

Na včasné odhalenie fibroidov maternice a zabránenie závažným chirurgickým zákrokom pri ich odstránení je potrebné najmenej dvakrát ročne podstúpiť preventívne vyšetrenie odborníkmi..

Embolizácia maternicovej artérie

Embolizácia maternicovej tepny alebo EMU je novou minimálne invazívnou metódou liečby fibroidov postupom iba pomocou malých rezov na koži. Všetky manipulácie sú úplne bezbolestné a vykonávajú ich len špecialisti - chirurgovia. Rezom, ktorého veľkosť nepresahuje niekoľko milimetrov, sa do tepny vloží katéter, presunie sa do maternice a zavedie sa do inej tepny zásobujúcej nádor krvou. Do ciev uzla sa zavádzajú špeciálne látky, ktoré uzatvárajú tok krvi do nej. Celý proces je riadený fluoroskopiou..

Embolizačná metóda sa začala relatívne nedávno liečiť fibroidmi, nie viac ako päť až šesť rokov, zatiaľ čo oveľa skôr sa používa na zastavenie krvácania z maternice v popôrodnom období..

Klinické odporúčania

Rôzna klinická podstata maternicových fibroidov, jej aktivita, vek pacientov - od mladého po nástup menopauzy, prítomnosť komplikovaného priebehu choroby umožňujú individuálny prístup k výberu liečebných metód. V každom prípade sa mladé ženy snažia zachovať reprodukčné funkcie a vyberajú si na to celý rad metód, od konzervatívnej liečby až po minimálne invazívne konzervačné orgány, operácie.

Prítomnosť fibroidov, najmä bez jej klinických prejavov, nie je vždy priamou indikáciou pre chirurgický zákrok, môže sa a mala by sa liečiť rýchlo, za týmto účelom pomocou hormonálnych látok, počnúc nízkou dávkou.

Príliš dlhé trvanie takýchto liekov na liečbu myómov však môže mať nežiaduce následky, ako napríklad:

 • narušená reprodukčná funkcia;
 • denervácia s ďalšou stratou orgánov;
 • myometriálna hyperplázia;
 • poruchy v stave receptorov myocytov.

Konzervatívna terapia s použitím vhodných liekov sa preto neodporúča dlhšie ako tri roky, pričom celý čas je v lekárni..

Zásady lekárskeho vyšetrenia

Každý pacient s diagnózou maternicových fibroidov musí byť zaregistrovaný v lekárni a musí byť pod dohľadom lekára. Návšteva gynekológa s prítomnosťou takého nádoru sa musí vykonať najskôr každé tri mesiace a neskôr každých šesť mesiacov..

Účelom dispenzárneho účtovníctva je:

 1. Uskutočňovanie prieskumu s cieľom objasniť zmeny spôsobené vývojom uzlov. Porovnávajú sa veľkosť a štrukturálne zmeny, miesta, vznik extragenitálnych patológií a vývoj komplikácií.
 2. Stanovuje sa taktika liečby vo forme konzervatívnej terapie, kombinovaných metód alebo chirurgických zákrokov.
 3. Použitie metód konzervatívnej liečby na zabránenie rastu nodulárnych formácií.
 4. Wellness procedúry.

Počas klinického vyšetrenia sa rehabilitácii v pooperačnom období nevenuje menšia pozornosť.

Zvyčajne sa skladá z týchto smerov:

 1. Preventívne opatrenia proti možnosti relapsu po konzervatívnej myomektómii alebo po hysteroresektoskopii.
 2. Opatrenia určené na obnovu reprodukčných funkcií a normalizáciu menštruačného cyklu.
 3. Prevencia tvorby jaziev.
 4. Prevencia neuroendokrinných porúch po radikálnych zásahoch.

Klinické vyšetrenie všetkých pacientov s gynekologickými chorobami ich rozdeľuje do dvoch klinických skupín. Prvý z nich zahŕňa pacientov, ktorí potrebujú ústavnú alebo ambulantnú liečbu. Druhú tvoria tí, ktorí takúto liečbu nevykonávajú, ale s povinným pozorovaním odborníka na cytologické štúdie. Ženy s maternicovým myómom, vrátane rýchlo rastúceho nádoru, sú zaradené do prvej výdajnej skupiny. Do druhej klinickej skupiny patria pacienti s myómom, ktorý je asymptomatický.

Presun pacientov z jednej skupiny do druhej sa uskutočňuje rozhodnutím ošetrujúceho lekára so zodpovedajúcimi značkami v ich kontrolných diagramoch. Keďže príznaky fibroidov sa eliminujú, keď sa počas vyšetrení iných patológií v reprodukčných orgánoch nezistia, ako aj tých, ktoré sa z akýchkoľvek iných dôvodov odstránia z dispenzárneho registra, potrebujú povinné preventívne vyšetrenia bez liečby..

Je možné vložiť špirálu do maternicových fibroidov - indikácie

Je možné vložiť do myómu špirálu? Táto otázka je predmetom záujmu mnohých pacientov. Koniec koncov, po diagnostikovaní novotvaru žena pokračuje v normálnom sexuálnom živote a ochrana je dôležitá, najmä v prípade problémov gynekologickej sféry. Vďaka vnútromaternicovému zariadeniu umožňuje moderná medicína ochranu pred nechceným tehotenstvom a zníženie rýchlosti rastu fibroidov, zmenšenie jeho veľkosti a...

Recenzia lekárov o použití lieku Regulon s myómom

Regulon s maternicovými fibroidmi sa používa ako na ochranu pred neplánovaným tehotenstvom, tak na dosiahnutie terapeutického účinku, pretože aktívna zložka lieku - dezogestrálna, pomáha spomaľovať rast myomatóznych uzlín. Droga je tiež účinná pri prevencii vývoja maternicových fibroidov stabilizáciou hormonálneho pozadia. Užívanie Regulonu vám umožňuje upraviť produkciu progesterónu, ktorého nadmerné množstvo spôsobuje výskyt myomatóznych hmôt. AT…

Návod na použitie Miramistinu v gynekológii

Miramistín v gynekológii sa používa ako roztok protiplesňových, antivírusových a antibakteriálnych liekov. Liek je tiež k dispozícii vo verzii s gynekologickou tryskou určenou na rovnomerné zavlažovanie vaginálnej sliznice. Miramistín často pomáha ženám počas tehotenstva a laktácie, keď nie je dovolené užívať systémové lieky a miestne lieky nemajú požadovaný účinok. Vďaka...

Wobenzym pre maternicový myóm - prehľad o tom, či bude liečba účinná

Wobenzym pre maternicové fibroidy sa používa ako súčasť komplexnej metódy liečby súčasne s liekmi, ako sú Regulon alebo Novinet. Vďaka tomu sa zvyšuje účinnosť liečby, zlepšuje sa reologická kvalita krvi, metabolizmus lipidov sa vracia k normálu, aktivujú sa procesy regenerácie tkanív. Pretože Wobenzym je liečivom systémovej enzýmovej terapie, má zvýšený imunomodulačný a trombolytický účinok. Opis Tento liek predstavuje...

Ako liečiť maternicové myómy

Keď je otázkou, ako liečiť maternicové myómy, odborníci sa rozhodnú pre nechirurgickú liečbu, pretože vo väčšine prípadov sa u žien v reprodukčnom veku vyvíjajú nezhoubné novotvary. Myóm je benígny nádor, ale so sklonom k ​​zväčšovaniu je nebezpečný. Po dosiahnutí značnej veľkosti môže vyplniť dutinu maternice a znemožniť počatie alebo sťažiť plod. Príčiny...

Recenzia žien o hormonálnej substitučnej liečbe po 40, 50, 60 rokoch

Harmonický systém ženského tela z objektívnych alebo subjektívnych dôvodov spôsobuje poruchu, ktorá sa často odráža na hormonálnom pozadí. Deficit hormónov môže byť doplnený hormonálnou substitučnou terapiou. Tento moderný typ liečby nahrádza nedostatok hormónov u žien, bez ktorých sa môžu začať nervové poruchy, objavujú sa rôzne patologické mozgy a poruchy reprodukčného systému. Hormonálna terapia - klady a zápory...

Kyselina listová pre maternicové myómy

Kyselina listová s myómom je potrebná na normalizáciu hormonálnej rovnováhy a krvného obehu, reguláciu hypofýzy. Normálne prísun krvi do panvy pomáha zastaviť rast nádoru, znižuje závažnosť príznakov. Kyselina listová je vo vode rozpustný vitamín skupiny B, podieľa sa na syntéze DNA a RNA, molekúl, v ktorých sú uložené genetické informácie. Podieľa sa aj na biosyntéze proteínov. Denný príjem vitamínu B9 nie je...

Liečba maternicových myómov bez chirurgického zákroku

Liečba maternicových fibroidov bez chirurgického zákroku je možná s malými veľkosťami nádoru, keď nedochádza k silnému krvácaniu, silnej bolesti. Klinický prejav choroby závisí od umiestnenia fibroidov, počtu a intenzity rastu uzlov. Nádor sa vytvára v dôsledku hormonálnych porúch, v počiatočnej fáze je hlavne asymptomatický a je detekovaný pri gynekologickom vyšetrení. Patológia sa často zaznamenáva u žien v reprodukčnom veku,...

Novinet s maternicovým myómom

Novinet s maternicovými fibroidmi sa predpisuje po všeobecnom lekárskom a gynekologickom vyšetrení, aby sa vylúčilo tehotenstvo a určité kontraindikácie. Droga je monofázická perorálna antikoncepcia s nízkou dávkou. Nástroj účinne chráni pred nechceným tehotenstvom, ktoré sa môže objaviť aj napriek myómu. Droga má pozitívny vplyv na novotvar a spomaľuje jeho rast. Opis a zloženie Novinet je hormonálna perorálna antikoncepcia obsahujúca...

Mifepriston s myómom maternice

Drobné myómy nemusia vždy vyžadovať chirurgickú liečbu. Konzervatívna liečba hormonálnymi liekmi sa často považuje za možnosť výberu. Mifepriston s maternicovým myómom sa považuje za jeden z najúčinnejších prostriedkov. Účelom jeho aplikácie je zastaviť následné zväčšenie nádoru, zmenšiť jeho veľkosť a zabrániť možným komplikáciám. Opis Mifepriston je hormonálny liek. K dispozícii v tabletách s...

Prečítajte Si O Druhy Kýl

A tu je to, čo neoceniteľná rada pre obnovenie chorých kĺbov dala profesorovi Pakovi:Otázka pre lekáraInguinálna kýlaDobrý deň, doktor. Po odstránení bilaterálnej kýly prietrže sa objavil opuch semenníkov.
Dorsálny výčnelok medzistavcovej platničky - vyčnievanie chrupavkového tkaniva smerom k mieche, sprevádzané zvieraním nervových zakončení a výskytom silnej bolesti chrbtice.
Čo môžem jesť po odstránení prietrže?Autor článku: Nadezhda NikolaevnaBrušná prietrž - výčnelok brušných orgánov cez bránu prietrže. Hlavné dôvody: slabosť stien brucha a zvýšený vnútrobrušný tlak.