loader

Lieky na cirhózu

Cirhóza pečene je pomerne časté ochorenie, ktoré sa vyskytuje hlavne u mužov stredného veku. Jeho vývoj vyvoláva mnoho nežiaducich faktorov, napríklad dlhodobé užívanie alkoholu, ochorenie žlčových ciest, hepatitída. Príčinu cirhózy je často ťažké identifikovať..

Medzi bežné príznaky cirhózy patrí zožltnutie kože, ospalosť, únava a zvýšenie objemu brucha. Všetky tieto prejavy zasahujú do človeka v každodennom živote. Je dôležité vedieť, že cirhóza nie je smrteľné ochorenie. Včasnou diagnózou je možné zmierniť prejavy jej symptómov. Vďaka moderným liekom môže byť choroba dlhodobo udržiavaná v kompenzovanom štádiu. To vám umožní udržiavať zdravé bunky postihnutého orgánu..

Pečeňové bunky majú schopnosť sa opraviť. Liečba závisí od formy, závažnosti a priebehu ochorenia. Pre plnohodnotnú terapiu je potrebný príjem komplexov vitamínu a minerálov. Lieky by mal predpisovať iba lekár. V tomto prípade môže samospráva viesť k nenapraviteľným následkom..

Výsledok po liečbe je ťažké predvídať. Všetko záleží na celkovom zdravotnom stave pacienta, štádiu choroby a kvalite liečby.

Vlastnosti liečby cirhózy pečene

Pri liečbe cirhózy je dôležité ovplyvniť jej príčinu. Napríklad, ak je ochorenie spôsobené alkoholom, musíte okamžite prestať so závislosťou a začať liečbu. Ak je hepatitída príčinou cirhózy, vyžaduje sa špeciálna liečba antimikrobiálnymi látkami..

Pri liečbe cirhózy nie je priamy účinok na procesy vyskytujúce sa v tele, s patológiami, v ktorých sa ochorenie vyskytuje, nemenej dôležitý. Predpisujú sa metabolické a choleretické tablety.

Pri liečení cirhózy je rovnako dôležité dodržiavať diétu, ktorá pomáha predchádzať závažným komplikáciám. Strava pre pacienta by mala byť zostavená skúseným dietetikom po preštudovaní obrazu choroby.

Sú antibiotiká potrebné na liečbu cirhózy

Cirhóza pečene nie je bakteriálny proces, preto sa zvyčajne nevyžaduje antibiotická liečba. Existujú však situácie, keď s týmto ochorením bez antimikrobiálnych látok nie je možné.

Niektoré komplikácie cirhózy bez antibiotík sa nedajú vyliečiť, medzi nimi:

 1. Ascitická peritonitída.
 2. zápal pohrudnice.
 3. Encefalopatia v štádiu bezvedomia alebo kómy.

V týchto prípadoch sa antibiotiká predpisujú intravenózne, potom perorálne. Terapia je pomerne dlhá a nie vždy účinná. Pri ascite sa používajú cefalosporíny tretej generácie. Liečba sa začína naliehavo, pretože peritonitída je život ohrozujúci stav. Amoxiclav, cefotaxím alebo ceftriaxón sa podávajú intravenózne. Ceftriaxón sa podáva perorálne. Je potrebné kontrolovať funkciu pečene. Po liečbe je potrebný preventívny kurz.

Pleurisy sa vyvíja v prítomnosti ascitu. V tomto prípade je infikovaná tekutina v brušnej a pleurálnej časti. Toracocentéza sa používa na potvrdenie diagnózy. Na liečbu, rovnako ako v prípade ascitu, sa používajú intravenózne antibiotiká..

Encefalopatia je ďalšou možnou komplikáciou cirhózy, pri ktorej nie je možné urobiť bez použitia antibakteriálnych liekov. Encefalopatia pri cirhóze sa vyvíja pod vplyvom amoniaku, ktorý sa tvorí pri rozklade bielkovinových potravín v mozgu. Funkciou antibiotík je v tomto prípade ničenie baktérií, ktoré produkujú amoniak. Pre terapiu v tomto prípade vymenujte:

Tieto antibiotiká sa neabsorbujú do čriev a majú minimálny účinok na pečeň..

Lieky proti bolesti na cirhózu

Cirhóza je sprevádzaná bolesťou v okamihu, keď sa k chorobe pripoja komplikácie. Znaky choroby môžu byť skryté niekoľko rokov. V tomto prípade dochádza k pomalému alebo rýchlemu poklesu hepatocytov a nahradeniu parenchymálneho tkaniva. To narúša pečeň, ale bolesť sa nevyskytuje, kým sa nezvýši.

Bolesť s cirhózou bolí v prírode. Výskyt bolesti pri streľbe naznačuje prítomnosť závažných komplikácií. Bolesť môže byť chronická, v tomto prípade je sprevádzaná zvracaním, nevoľnosťou, horúčkou a tvorbou cievnych hviezd na dlaniach rúk..

Ako lieky proti bolesti pečene sa odporúča používať lieky, ktoré odstraňujú stagnáciu a obštrukciu žlčových ciest. Moderné farmakologické prípravky pomáhajú nielen odstraňovať stagnáciu, ale chránia aj pečeň pred škodlivými účinkami. Prášky na bolesť pečene majú antispazmodický účinok, to znamená zmierňovanie bolesti, ale po ich použití musíte absolvovať kurz užívania kombinovaných liekov.

Do úvahy prichádzajú zvlášť účinné tablety na odstránenie bolesti a zmiernenie kŕčov:

Tieto lieky by ste nemali užívať neustále. Majú vplyv na iné orgány v ľudskom tele..

Hepatoprotektory a enzýmy

Lieky tohto typu pomáhajú zmierniť záťaž pečene a zlepšujú jej prácu. Ako hepatoprotektory sa používajú rastlinné prípravky. Medzi ne patrí:

Tieto lieky regulujú metabolizmus uhlíka a lipidov. Pri cirhóze je použitie prípravkov obsahujúcich enzým tiež užitočné, napríklad:

Podobné lieky môžu významne zlepšiť funkciu pečene..

vitamíny

Pri rôznych ochoreniach pečene v ľudskom tele je prísun vitamínu A významne znížený, a preto sa celkové zdravie výrazne zhoršuje. Preto je vitamín A nevyhnutný pre normálne fungovanie tela a musí sa navyše pridávať. Pri cirhóze pečene by sa mala venovať pozornosť dávkovaniu vitamínu. Vo veľkých dávkach neprináša výhody, ale poškodzuje, pretože pečeň musí tvrdo pracovať, čím sa vytvára ďalšie zaťaženie orgánov..

V lekárni si môžete kúpiť hotové vitamínové komplexy:

Môžete ich použiť iba po konzultácii s lekárom v odporúčaných dávkach.

Múmia s cirhózou

Jedinečné zloženie múmie má liečivý účinok na pečeň s cirhózou. Skladá sa to z:

Všetky tieto zložky majú priaznivý vplyv na ľudské telo, zlepšujú jeho činnosť. Pri pravidelnom používaní pri cirhóze múmia:

 • zlepšuje metabolizmus;
 • normalizuje interakciu enzýmov;
 • obnovuje imunitu oslabenú chorobou.

Pod vplyvom látok, ktoré tvoria múmiu, žlčové kanáliky zmäknú, bolesť zmizne. Ak začnete používať múmie v skorých štádiách cirhózy, môžete obnoviť zničené bunky orgánov.

Používanie múmie je zakázané pre tehotné a dojčiace matky, ako aj pre deti mladšie ako jeden rok. V prípade neprítomnosti kontraindikácií sa múčnatka Altai odporúča v pokynoch pre 0,5 - 1 g denne. Toto množstvo sa musí rozdeliť do niekoľkých recepcií. Liečba múmie je 10 dní, potom prestávka 5 dní. Priebeh môžete opakovať 5-10 krát, až kým sa stav pacienta nezlepší.

Rovnako ako mnoho chorôb, cirhóza by sa mala liečiť skoro. V takom prípade sa môžete vyhnúť prechodu choroby do pokročilého štádia a zabrániť nežiadúcim následkom..

Existuje liek na cirhózu pečene

Cirhóza je nebezpečné ochorenie, pri ktorom sa normálne pečeňové bunky (hepatocyty) ničia a nahrádzajú tukovým alebo vláknitým tkanivom. To vedie k tomu, že si telo jednoducho nemôže poradiť so svojou záťažou a nevyčistí krv dobre z toxínov.

Bohužiaľ nie je možné obnoviť už poškodené hepatocyty. Preto je hlavná terapia zameraná konkrétne na prenos choroby do štádia remisie, keď sa jej progresia zastaví. Aké lieky sa na tento účel používajú?

Všeobecné informácie o liekovej terapii pri cirhóze

Medzi hlavné ciele liekovej terapie patria:

 • odstránenie vírusovej infekcie (ak existuje);
 • ochrana hepatocytov pred deštrukčnými účinkami toxínov;
 • zníženie všeobecnej intoxikácie;
 • komplexná normalizácia metabolizmu (najmä regulácia metabolizmu lipidov).

Liek na cirhózu pečene sa predpisuje komplexne, berúc do úvahy aktuálny stav pacienta a klinický obraz choroby. Lekári často predpisujú (dočasne alebo krátkodobo) lieky proti bolesti na odstránenie bolestivých symptómov.

Počiatočnou príčinou cirhózy môže byť často hepatitída. Preto môžu byť do liekovej terapie zahrnuté aj antivírusové tablety a antibiotiká (napríklad po chirurgickom zákroku s čiastočným odstránením atrofovaného pečeňového tkaniva)..

Hepatoprotektory

Hlavnou funkciou hepatoprotektorov je zlepšenie priepustnosti membránových membrán hepatocytov. V dôsledku toho je eliminácia toxínov urýchlená a proces oxidácie pečeňových buniek je spomalený, ich delenie je mierne stimulované. Hlavným cieľom liekov tejto kategórie je „vyložiť“ pečeňové funkcie všetkými možnými spôsobmi, čím sa zníži jej ničivý účinok..

Hepatoprotektory rastlinného pôvodu

Takmer všetky lieky v tejto kategórii sa vyrábajú na základe rastlinného extraktu z ovocia bodliaka mariánskeho. Táto liečivá rastlina obsahuje veľké množstvo silymarínu - látky, ktorá vstupuje do aktívnej reakcie s voľnými radikálmi pre ich následnú neutralizáciu..

Z tohto dôvodu je deštrukcia hepatocytov inhibovaná / zastavená. Lieky tejto kategórie zahŕňajú:

Namiesto extraktu ostropestreca mariánskeho v hepatoprotektoroch rastlinného pôvodu sa môže použiť báza artičokového semena. Tieto lieky majú jednu významnú výhodu - nižšiu pravdepodobnosť alergickej reakcie. Princíp účinku je podobný, a to napriek skutočnosti, že ich základom je cynarín (vzťahuje sa aj na flavonoly). Príklad týchto liekov: Artichol.

Pozitívny účinok pri liečení cirhózy sa pozoruje aj pri použití extraktov z cesnaku a žihľavy. Zvyšujú odtok žlčovej, črevnej motility. Tieto lieky sa najčastejšie používajú na prevenciu cirhózy alebo počas rehabilitačného obdobia na zabránenie relapsu exacerbácie choroby. Najpopulárnejšou drogou založenou na takýchto extraktoch je Allohol (ale pri hepatitíde - je kontraindikovaný)..

Hepatoprotektory živočíšneho pôvodu

Hlavnými takýmito liekmi sú sublimáty hepatocytov pečene zvierat (najčastejšie hovädzí dobytok, ošípané). Predpokladá sa, že tieto lieky sú schopné kompenzovať zlyhanie obličiek, inhibovať proces nahradenia tkaniva pečene vláknitou alebo mastnou bázou. Tieto lieky však majú výraznú nevýhodu - sú to silné alergény a spôsobujú veľa vedľajších účinkov..

ubo podľa uváženia ošetrujúceho lekára (a spravidla sa vydáva iba na lekársky predpis).

Drogy v tejto kategórii zahŕňajú:

Mnohí lekári sú skeptickí voči používaniu hepatoprotektorov živočíšneho pôvodu pri liečbe cirhózy pečene. Takéto lieky však výrazne pomáhajú telu vyrovnať sa s účinkami intoxikácie, takže sa často predpisujú na cirhózu vyvolanú dlhodobým užívaním alkoholu. Okrem toho vstupné vykonávajú pacienti po zvyšok života (krátke kurzy 10 - 20 dní)..

Esenciálne fosfolipidy

Základom týchto liekov sú komplexné esenciálne tuky potrebné pre normálny priebeh väčšiny metabolických procesov v ľudskom tele. Esenciálne fosfolipidy tiež prispievajú k deštrukcii kolagénu - preto sa stimuluje proces výmeny pečeňového tkaniva vláknitou alebo tukovou bázou..

V kombinácii s rastlinnými hepatoprotektormi takéto lieky zastavujú fibrózu pečene a začínajú proces jej aktívnej regenerácie na bunkovej úrovni. Toto samozrejme nenahrádza transplantáciu orgánov, ale aspoň čiastočne zlepšuje prácu orgánov..

Ďalšou dôležitou vlastnosťou esenciálnych fosfolipidov je normalizácia metabolizmu uhľohydrátov, ktorá pomôže čiastočne stabilizovať hladinu cukru v krvi (vysoká koncentrácia glukózy zvyšuje riziko obezity a následnej fibrózy pečene)..

Deštruktívny účinok na pečeň je často dôsledkom cukrovky. Preto sú tieto lieky pre diabetikov jedným z najdôležitejších. Patria sem nasledujúce lieky:

 • Essential Forte;
 • Essliver Forte;
 • Phosphogliv.

Syntetické žlčové kyseliny

Lieky tejto kategórie sa vyrábajú hlavne na báze syntetickej kyseliny ursodeoxycholovej. Jeho hlavné pôsobenie je zamerané na zabránenie syntézy cholesterolu a jeho rozpúšťania (na konci je obsah cholesterolu výrazne znížený žlčou)..

Na tomto pozadí je syntéza žlče zjednodušená pre pečeň a pre gastrointestinálny trakt je urýchlená produkcia žalúdočnej šťavy pankreasu. Dlhodobé používanie syntetických žlčových kyselín tiež prispieva k rozpúšťaniu žlčových kameňov a bráni ich vzhľadu. Drogy v tejto kategórii zahŕňajú:

Lipotropné látky

Lipotropné látky sú komplexné aminokyseliny, pomocou ktorých telo komplexne reguluje metabolizmus lipidov, cholesterolu. Také lieky tiež prispievajú k infiltrácii tuku, to znamená k deštrukcii tukového tkaniva, ktoré sa hromadí v pečeni (vrátane aktívneho štádia fibrózy)..

Je zaujímavé, že telo zdravého človeka prijíma hlavne lipotropné zložky spolu s potravinami (napríklad veľa z nich je hovädzie mäso, tvaroh, sója, nízkotučné odrody rýb). Ale pri zlyhaní pečene je absorpcia lipotropných látok významne narušená. Preto sa musí zvýšiť norma ich dennej spotreby. Na tento účel sa používajú lipotropné lieky. Tie obsahujú:

Vitamíny pre pečeň

Na udržanie vnútrobunkových metabolických procesov medzi hepatocytmi potrebuje telo terapeutické dávky vitamínov A, C, E, skupiny B, D, K a kyseliny lipoovej. Niektoré z nich s cirhózou v aktívnom štádiu sú menej aktívne absorbované telom (D a K), čo si tiež vyžaduje normalizáciu ich rovnováhy. Populárne komplexy vitamínov predpísané lekármi v kombinácii s hepatoprotektormi sú:

Je potrebné mať na pamäti, že optimálne dávkovanie vitamínov priamo závisí od klinického obrazu pacienta. Preto jej lekár vyberá individuálne na základe vyšetrenia pacienta.

Celkovo sa pri liečení cirhózy pečene používa široká škála liekov, ktoré sa môžu podmienečne kombinovať do hepatoprotektívnej skupiny. Ich hlavnou úlohou je zastaviť alebo spomaliť deštrukciu hepatocytov a stimulovať ich regeneráciu. Ak takáto terapia neprináša pozitívny účinok, následné predpovede pre pacienta sú nepriaznivé. Je možné, že bude potrebovať transplantáciu pečene.

Užitočné video

Informácie o tom, ako použiť Essential Forte vo videu nižšie:

Lieky na cirhózu pečene: syntetické a rastlinné prípravky

Poruchy trávenia sa vyskytujú takmer u každej osoby po 35 až 45 rokoch. Zatiaľ čo závažné komplikácie, pri ktorých je nevyhnutná liečba cirhózy pečene, sa vyskytujú v 2-5% prípadov. Nemôžete sa obísť bez pomoci lekára, pretože je potrebné vziať do úvahy mnoho funkcií ochorenia a zdravie pacienta..

Príčiny a príznaky cirhózy

V skutočnosti je pečeň obrovským prírodným filtrom v ľudskom tele. Celý deň krvou cez jej bunky niekoľkokrát prechádza celý objem krvi, v ktorej sa rozpúšťajú nielen živiny, ale aj zvyšky liečiv, toxínov, produktov metabolických procesov uhľohydrátov a tukov. Všetky negatívne ovplyvňujú fungovanie hepatocytov..

Obzvlášť nebezpečné pre organizmus sú alkoholické nápoje s ich častým užívaním, ako aj rôzne vírusové a bakteriálne infekcie, ktoré sú pre pečeňové bunky tropickými. Vedú k nahradeniu pečeňového tkaniva fragmentmi spojivového tkaniva. Výsledkom je vznik cirhózy, ktorá si vyžaduje špeciálne lieky.

V počiatočnej fáze môžu chýbať klinické príznaky funkčného zlyhania, čo predstavuje nebezpečenstvo cirhózy pečene. Ako ľudia postupujú, objavujú sa tieto príznaky:

 • strata chuti do jedla - neznášanlivosť na mastné potraviny, omáčky, chuťové prísady;
 • zvýšená slabosť;
 • nadmerná podráždenosť;
 • poruchy spánku;
 • nepríjemné, represívne pocity v pravej hypochondrii;
 • sfarbenie integumentary tkanív a zvýšený cievny obrazec v projekcii pečene.

Zásady lekárskej korekcie cirhózy

Korekcia morfologických a funkčných zmien v pečeňovej charakteristike cirhózy sa začína od okamihu, keď je diagnóza potvrdená laboratórnymi a inštrumentálnymi štúdiami, ako aj po zistení základnej príčiny choroby..

V priamom pomere k zistenej závažnosti cirhózy vyberie odborník optimálne lieky na odstránenie negatívnych prejavov:

 1. Neaktívne kompenzované štádium - ukazuje priebeh vitamínovo-minerálnych prípravkov na obnovenie zásobovania stopovými prvkami v tkanivách. Dodržiavanie zásad zdravého životného štýlu. Teraz existujú aj špeciálne vitamíny pre pečeň..
 2. Aktívne štádium s kompenzáciou - okrem minerálnych a vitamínových liekov sú potrebné aj hepatoprotektívne cykly. Rastlinné fosfolipidy, napríklad na báze výťažku z bodliaka mariánskeho, pomôžu zlepšiť stav hepatocytov.
 3. Stupeň dekompenzácie vyžaduje súčasné podávanie liečiva: syntetické hepatoprotektory nielen orálne, ale tiež vo forme infúzií, na dlhú dobu. V prípade ascitu je nevyhnutný konštantný príjem diuretík, aby sa z tkanív odstránil nadbytok tekutiny.

Podľa individuálnych potrieb odporučí špecialista lieky z inej podskupiny liečiv - na úpravu sprievodných porúch cirhózy. Všetky snahy farmakologického účinku na pečeňové bunky sú zamerané na zachovanie neporušených oblastí orgánu, odstránenie fokusov fibrózy, ako aj na zlepšenie metabolických, filtračných a antioxidačných funkcií..

Hlavné podskupiny liekov na cirhózu

Konzervatívne opatrenia na cirhózu sú dobrými modernými liekmi, ktoré majú maximálny terapeutický účinok pri najnižšej dávke. Špecialisti si vyberajú systém boja proti tejto chorobe, pričom zohľadňujú hlavnú príčinu traumatického faktora.

Hlavné lieky na cirhózu pečene:

 • lieky na zlepšenie metabolických procesov v parenchýme orgánov, ako aj na stabilizáciu bunkových membrán - kokarboxylázy, vitamínových zložiek, kyseliny lipoovej alebo kyseliny askorbovej;
 • prípravky krvných zložiek budú indikované na ascites, čo je porucha hematopoetického systému spôsobená cirhózou;
 • glukokortikoidy - sú nevyhnutné v prípade žlčovej formy patológie alebo následkov vírusového napadnutia pečene, napríklad prednizolónu, dexametazónu;
 • podskupina diuretík - pomáha odstraňovať opuchy vrátane ascitu;
 • enzýmy a zložky žlčových kyselín - normalizovať aktivitu tráviacich štruktúr, zlepšovať chuť do jedla;
 • hepatoprotektory - hlavná podskupina liekov na boj proti cirhóze, ktorej predstavitelia chránia a obnovujú hepatocyty.

Bylinné lieky na pečeň

Od pradávna si ľudia všimli, že rastlinné extrakty z jednotlivých bylín uľahčujú pohodu a súčasne znižujú filtráciu pečene. Pri cirhóze sa osvedčili lieky - hepatoprotektory založené na bodliaku bodkovanom mlieku, ako aj opálené alebo fajčiari. Obsahujú zložky, ako sú silymarínové látky s ochrannými vlastnosťami.

Bylinné lieky na cirhózu pečene:

 1. Karsil (Legalon) - odstraňuje toxíny, ktoré ničia hepatocyty, chráni tkanivá pred toxínmi. Recepcia sa odporúča pre 2 ks. 3-4 krát denne. Inštrukcie z obmedzení uvádzajú vek detí do 10 - 12 rokov, individuálnu hyperreakciu na Silymarín.
 2. Cinarix (Artibel) - založený na výťažku z artičoky, ktorý je schopný chrániť hepatocyty pred agresívnymi faktormi, stimuluje tvorbu žlče a koriguje črevnú motilitu. Kurz 2-3 týždne na 1-2 ks. trikrát za deň. Absolútne kontraindikácie - neznášanlivosť na chemické zložky lieku alebo akútny priebeh hepatitídy s oklúziou žlčových ciest.
 3. Allohol - s výťažkom z cesnaku so žihľavami, ako aj so živočíšnou žlčou a aktívnym uhlím. Dospelým a deťom starším ako 3 roky sa ukazuje, že užívajú tablety s hmotnosťou 1 - 2 ks. trikrát za deň. Kurz - 4 - 6 týždňov.

Hepabene, Sibektan, Bongjigar, Galstena, Diapan, ktoré sú v podstate analógmi Karsil, majú podobnú hepatoprotektívnu vlastnosť.

Lieky živočíšneho pôvodu

Na farmakologickom trhu sú liekmi na cirhózu zvierat sublimáty alebo hydrolyzáty pečeňového tkaniva ošípaných, menej často hovädzí dobytok. Mechanizmus ich hepatoprotektívnych účinkov je založený na kompenzácii nedostatku ľudských hepatocytov.

Špecialisti na cirhózu najčastejšie odporúčajú:

 1. Hepatoxán (hepatamín) - odvodený z prasacích hepatocytov. Liečivo má detoxikačný a hepatoprotektívny účinok, môže stimulovať hematopoézu súčasne s tvorbou aminokyselín. Liečebné kúry sú 3-4 krát do roka, počas 10-14 dní 2 ks. ráno a večer. Zriedkavo sa vyskytujú alergické reakcie - napríklad žihľavka.
 2. Sirepar - na báze hydrolyzátu pečene hovädzieho dobytka. Lieky zvyšujú ochranný účinok proti tukovej infiltrácii hepatocytov, môžu korigovať tvorbu cholínu a metionínu. Pozorujú sa detoxikačné vlastnosti lieku. Spôsob podania - parenterálne injekcie 1 r / d 2,5 až 6 týždňov. Pokyny poukazujú na kontraindikácie - obdobie tehotenstva u žien, individuálna hyperreakcia na zložky - u všetkých pacientov.
 3. Progepar je komplexný prípravok, v ktorom je okrem hydrolýzy pečeňového tkaniva hovädzieho dobytka prítomný aj cysteín s kyanokolamínom. Má ochranný účinok v pečeni, stimuluje obnovu buniek a inhibuje procesy fibrózy. Dochádza k postupnej normalizácii sekrécie žlče. Vstup je povolený výlučne dospelým pacientom s cirhózou - 1 - 2 ks. po 6-8 hodinách. Trvanie kurzu si vyberie lekár individuálne.

Lieky proti cirhóze žlčových kyselín

Lekársky výskum stanovil dve možnosti pre žlčové kyseliny, ktoré sú schopné regulovať zloženie a vlastnosti žlče v ľudskom tele. Úspešne sa syntetizovali vo farmakologických laboratóriách - na ich základe sa uvoľňovali lieky na odstránenie prejavov cirhózy..

Aktuálne pre cirhózové lieky na báze kyseliny ursodeoxycholovej:

 • Ursofalk alebo Ursodez;
 • Ursosan alebo Urdoksa;
 • Ursoliv ako aj Exhol;
 • Livodex.

Vyššie uvedené lieky môžu stimulovať tvorbu a distribúciu žlče a jej zložiek v kanáloch pečene, zatiaľ čo znižujú koncentráciu cholesterolu v krvi. V tomto prípade dochádza k zvýšeniu metabolizmu tukov. V menšej miere sa pozoruje imunomodulačný účinok na hepatocyty..

Lipotropné lieky

Na reguláciu väčšiny metabolizmu tukov v tukoch u ľudí sú potrebné špeciálne aminokyseliny. So znížením ich koncentrácie v tkanivách pečene dochádza k premene tuku. Pri cirhóze lipotropiká chránia a opravujú poškodené hepatocyty.

Na lekárňach sú zastúpené nasledujúcimi drogami:

 1. Heptral je účinná látka ademetionín, ktorý má choleretické, cholekinetické účinky s detoxikáciou a regeneráciou. Pri správnej a včasnej liečbe je možné zastaviť hepatocelulárnu encefalopatiu a zlyhanie pečene.
 2. Glutargin-alkoholín založený na arginín-glutamáte neutralizuje amoniak v tkanivách, čo prispieva k jeho urýchlenému vylučovaniu. Na tomto pozadí sa poskytuje silný hepatoprotektívny prostriedok s antioxidačným účinkom. Okrem toho sa pozoruje stabilizácia membrány s antihypoxickými vlastnosťami..
 3. Hepa-Merz (Ornilatex) - s účinnou látkou Ornitín, ktorá zvyšuje produkciu inzulínu, čo vedie k zlepšeniu metabolizmu bielkovín v tele. Zavádzanie sa uskutočňuje nielen orálne, ale aj parenterálne, infúziou. Z kontraindikácií je uvedený zoznam pokynov: individuálna intolerancia liekov alebo laktácia s dieťaťom mladším ako 18 rokov.

fosfolipidy

Fosfolipidové komplexy sú komplexné tuky, ktoré sa kombinujú s kyselinou fosfátovou alebo skupinou atómov dusíka. Sú nevyhnutné pre plnú aktivitu pečene a udržiavajú v nej zdravý metabolizmus.

Esenciálne rastlinné fosfolipidy majú schopnosť aktivovať kolagenázu, ktorá zabraňuje fibróze pečene. Na boj s cirhózou platí:

 1. Essential Forte N (Rezolyut, Eslidin) - nielen zachovávajú, ale aj regenerujú štruktúru hepatocytov, bránia ich nahradeniu spojivovými tkanivovými bunkami a normalizujú metabolizmus uhľohydrátov a lipidov. Od 12 do 16 rokov a dospelí môžu dostávať 2 ks. trikrát denne počas 2 mesiacov. Opakuje sa dvakrát ročne.
 2. Essliver forte (Livolin forte, Hepagard) - fosfolipidy v kombinácii s vitamínmi, ktoré chránia pečeňové bunky, čo pomáha spomaliť ich transformáciu na vláknité ložiská. Užívajte 2 ks denne. 2-3 krát, kurz 4,5-6 mesiacov.
 3. Phosphogliv je kombinácia esenciálnych fosfolipidov s glycyrrhizátmi sodnými, čo je vynikajúce pri liečení cirhózy vírusovej etiológie..

Fosfolipidy sú dokonca schválené na použitie počas tehotenstva u žien, ak očakávaný prínos liečby prekročí možné nežiaduce účinky pre plod..

vitamíny

Pri cirhóze ľudské telo nedostáva vitamíny s mikroelementmi, ktoré potrebuje, pretože sa vstrebávajú oveľa horšie. Preto povinnou súčasťou liečby choroby je príjem komplexov vitamínu a minerálov.

Na obnovenie funkčnej aktivity hepatocytov je potrebný príjem vitamínov:

 • tiamín;
 • niacín;
 • pyridoxín;
 • retinol;
 • vitamín C;
 • tokoferol;
 • riboflavín;
 • kyselina listová;
 • cyanocobolamine;
 • rutina;
 • cocarboxylase;
 • kyselina tioktová.

diuretiká

V prípade závažného stupňa funkčnej nedostatočnosti hepatocytov sa u pacientov vytvorí opuch tkaniva a potom sa v dutinách hromadí tekutina. Diuretiká sa nazývajú kompenzáciou týchto komplikácií - eliminujú stagnujúce prejavy v bunkách..

Pri výbere liečiva sa berie do úvahy závažnosť cirhózy - od ľahkých antagonistov aldesterónu po slučkové diuretiká. Účinné sú tiež látky z tiazidovej podskupiny, inhibítory karboanhydrázy, lieky šetriace draslík. Častejšie sa uchýlime k pomoci - Apo-triazid, Diuver alebo Veroshpiron.

Optimálne dávky sa vypočítajú s prihliadnutím na vek pacienta, jeho hmotnosť a množstvo pitnej tekutiny za deň. Je neprijateľné nezávisle meniť režim príjmu diuretík. S nadmerne výrazným opuchom, komplikáciami kardiovaskulárneho a dýchacieho, močového a tráviaceho systému.

Ďalšie lieky

Okrem liekov, ktoré priamo ovplyvňujú hepatocyty, musia hepatológovia odporučiť ľuďom s cirhózou, aby liečili sprievodné somatické poruchy. Dôležitá je aj špeciálna strava..

Takže, keďže sa vylučovanie toxínov z toxínov zhoršuje, začínajú sa hromadiť v črevách, čo negatívne ovplyvňuje stav iných systémov. Preto je potrebné zmierniť, pokiaľ je to možné, takéto nežiaduce reakcie pomocou enterosorbentov. Napríklad Filtrum, Enterosgel, ktoré sú analógmi Polysorbu.

V prípade bakteriálnych infekcií sa ukážu krátke cykly antibakteriálnych látok - neomycín, rifampicín alebo ciprofloxacín. Parenterálna metóda ich zavedenia do tela sa odporúča na zníženie záťaže liečivami v pečeni.

Prispieva k zlepšeniu pohody osôb s detoxikačnou terapiou s dekompenzovanou cirhózou pomocou roztokov Gelatinol, Polydez, Lactosol, Trisol, Ringer, glukóza. Keďže podskupina glukokortikoidov pomáha predchádzať systémovým komplikáciám.

Ako viete, najlepším spôsobom liečby akejkoľvek choroby vrátane cirhózy je jej prevencia. Stačí sa držať zdravého životného štýlu, minimalizovať alkoholické nápoje a správne jesť.

Lieky na cirhózu: ako užívať

Liečba cirhózy pečene liečivom je zameraná na zabránenie nahradenia funkčných buniek orgánu - hepatocytov - spojivovým (vláknitým) tkanivom. Prípravky, ktoré môžu tento proces zastaviť a aktivovať regeneráciu zdravých bunkových štruktúr, sú chemického a prírodného pôvodu. Zároveň lekári predpisujú vitamínové komplexy pre pacientov s cirhózou pečene.

Esenciálne fosfolipidy

Medzi týmito liekmi sa rozlišuje skupina esenciálnych fosfolipidov (podľa názvu hlavnej účinnej látky). Opis najlepších hepatoprotektorov:

Účinné látky (okrem fosfolipidov)

Dávkovanie (počet kapsúl / koľko krát za deň), aplikácia

Essentiale Forte N

EPL látka - vysoko čistená fosfatidylcholínová frakcia

Štruktúra a reguluje priepustnosť bunkových membrán, normalizuje ich iónovú výmenu.

2/3, s jedlom. Trvanie použitia nie je obmedzené..

 • Antitoxická;
 • antioxidant;
 • obnovuje hepatocyty (pečeňové bunky);
 • stimuluje syntézu proteínov.

Podobne ako v prípade kurzu Essential Forte N. - od 3 mesiacov.

Trisodná soľ kyseliny glycyrhizovej

 • antivirotikum;
 • imunomodulačnej;
 • antioxidant.

2/3, bez žuvania s jedlom. Kurz - 3-6 mesiacov.

 • Omega 3;
 • omega 6.
 • Syntéza kolagénu je inhibovaná;
 • oxidácia lipidov je inhibovaná;
 • urýchľuje sa regenerácia buniek.

2/3, 20 minút pred jedlom. Dĺžku liečby určuje lekár.

 • Tokoferol acetát;
 • vitamín e.
 • Má hepatoprotektívny účinok;
 • normalizuje trávenie;
 • zlepšuje pamäť;
 • aktivuje vedenie nervových buniek.

2/2, s jedlom. Kurz - 30 dní.

 • nikotínamid;
 • pyridoxín hydrochlorid;
 • riboflavín;
 • tiamín mononitrát;
 • tokoferolacetát;
 • cyanocobalamin.
 • Zvyšuje metabolizmus fosfolipidov, aminokyselín a proteínov;
 • zabraňuje oxidácii lipidov;
 • normalizuje metabolizmus uhľohydrátov;
 • zabraňuje degenerácii telesného tuku.

2/3, s jedlom. Trvať najmenej 3 mesiace.

Bylinné prípravky

Lieky na cirhózu pečene rastlinného pôvodu obsahujú rastlinné výťažky, ktoré môžu súčasne chrániť orgán pred zničením a obnoviť ho. Pri správnom používaní liekov prírodné látky zriedka spôsobujú vedľajšie účinky. Zoznam hepatoprotektorov na rastlinnej báze:

Dávkovanie (počet kapsúl / počet za deň), aplikácia

Výťažok z ostropestreca mariánskeho

Chráni hepatocyty pred zničením toxínmi

2/3, kurz - najmenej 90 dní.

 • Znižuje hladinu cholesterolu v krvi;
 • aktivuje črevnú motilitu;
 • zvyšuje tvorbu žlče;
 • chráni pečeňové bunky pred zničením a toxínmi.
 • Výťažky z cesnaku a žihľavy;
 • žlč živočíšneho pôvodu;
 • Aktívne uhlie.
 • absorpčné;
 • choleretic;
 • zabraňuje rozkladu v zažívacom trakte;
 • chráni hepatocyty pred zničením a patologickou transformáciou.
 • ovocie bodliaka;
 • údené bylinky.
 • hepatoprotektívne;
 • analgetikum;
 • upokojujúce;
 • choleretic.

1/3, 2 týždne až 3 mesiace

 • ovocie bodliaka;
 • breza;
 • Byliny ľubovníka bodkovaného;
 • opálené kvety.
 • Stabilizácia membrány;
 • antioxidant;
 • hepatoprotektívne;
 • choleretic.

Hepatoprotektory živočíšneho pôvodu

Prípravky na cirhózu pečene a hepatitídu živočíšneho pôvodu obsahujú xenogénne hepatocyty cicavcov. Darcami sú ošípané a hovädzí dobytok. Pečeň týchto zvierat má bioaktívne látky identické s ľudskými. Akonáhle sú v ľudskom tele, aktivujú obnovenie tkanív orgánov na bunkovej úrovni. Doteraz existuje len málo hepatoprotektorov živočíšneho pôvodu. Zoznam hlavných liekov obsahujúcich xenogénne hepatocyty:

Dávkovanie (počet kapsúl / koľko krát za deň), aplikácia

Xenogénne hepatocyty ošípaných

 • Normalizuje homeostázu;
 • podporuje samoliečenie pečene;
 • zabraňuje deštrukcii eukaryotických buniek (cytolýza);
 • odstraňuje toxíny.
 • Hydrolyzát extraktu z pečene;
 • cyanocobalamin.
 • Regeneruje parenchým pečene;
 • zabraňuje prenikaniu tukov.

2 - 3 ml denne intravenózne alebo intramuskulárne. Kurz - 50 - 75 dní.

 • Suchý extrakt z pečene hovädzieho dobytka;
 • cysteín;
 • cholín;
 • myo-inositol.
 • Reguluje hladiny inzulínu v krvi;
 • normalizuje metabolizmus uhľohydrátov;
 • stabilizuje stav bunkových membrán;
 • odstraňuje toxíny.

2/3, do jedného mesiaca.

 • Hepatamínový prášok - komplex polypeptidov a nukleových kyselín u hovädzieho dobytka;
 • stearan vápenatý.
 • Zlepšuje prietok krvi v pečeni;
 • zabraňuje tvorbe spojivového tkaniva v orgáne.

3/3, kurz - 10 - 14 dní.

Syntetické žlčové kyseliny

Ak je narušená sekrečná funkcia pečeňových hepatocytov, hromadí sa v nich žlčové kyseliny, čo vedie k deštrukcii buniek. Syntetické žlčové kyseliny získané človekom pri liečení cirhózy pečene liekmi znižujú koncentráciu hydrofóbnych cytotoxických látok v bunkových štruktúrach a chránia ich pred zničením. Zoznam liekov so zložením žlčovej kyseliny:

Dávkovanie (počet kapsúl / koľko krát za deň), aplikácia

Kyselina ursodeoxycholová (UDCA)

 • choleretic;
 • cholelitholytic;
 • znižujúce hladinu lipidov.

Dávka sa počíta na základe telesnej hmotnosti: 15 - 20 mg UDCA na 1 kg hmotnosti. Požadovaná dávka je rozdelená do 2 až 3 dávok. 1 kapsula obsahuje 250 mg UDCA.

Priebeh - od šiestich mesiacov do 2 rokov, v závislosti od závažnosti cirhózy.

Antral (tris [N (2,3-dimetylfenyl) antranilato] hliník)

 • antioxidant;
 • stabilizácia membrány;
 • protizápalový.

2/3 - prvý týždeň;

1/3 - druhý alebo štvrtý týždeň.

 • Znižuje tvorbu cholesterolu;
 • aktivuje tvorbu a odtok žlče;
 • podporuje rozpúšťanie cholesterolových kameňov;
 • zvyšuje imunomodulačné reakcie orgánov.

Dávka: 10 mg UDCA na 1 kg hmotnosti. Užívajte liek pred spaním. (1 kapsula obsahuje 250 mg UDCA). Kurz - 6-12 mesiacov.

10-20 mg UDCA na 1 kg hmotnosti. Recepcia je rozdelená na 3-4 dávky. Kurz trvá od 6 mesiacov do 2 rokov. (1 kapsula obsahuje 250 mg UDCA).

Lipotropné látky

Skupina liekov, ktoré zahŕňajú aminokyseliny, ktoré môžu normalizovať metabolizmus uhľohydrátov a tukov, znížiť hladinu lipoproteínov s nízkou hustotou v krvi a zabrániť infiltrácii pečene, sa kombinuje do lipotropných liekov. Charakteristiky niektorých z nich:

 • Heptral. Okrem hepatoprotektívnych vlastností má detoxikačné, neuroprotektívne vlastnosti, normalizuje zloženie krvi.
 • Hepa Merz. Pomáha znižovať amoniak v krvi pomocou liekov na cirhózu pečene. Aktivuje produkciu inzulínu, zlepšuje metabolizmus proteínov.
 • Betargin. Odstraňuje toxický dusík z tela. Vykazuje antioxidačné, protizápalové a antihypoxické vlastnosti. Znižuje výskyt dyspeptických porúch.

vitamíny

Aby sa eliminovala dysfunkcia pečene pri cirhóze, lekári predpisujú komplex vitamínov:

 • Tiamín. Podieľa sa na syntéze tukov a proteínov.
 • Riboflavín. Zlepšuje výkon kapilár.
 • Niacín. Pomáha zvyšovať imunitu pečene.
 • Cholín. Aktivuje neutralizáciu toxínov.
 • AT 12. Normalizuje funkčné schopnosti orgánu.
 • Vitamín C. Zvyšuje ochranné funkcie celého tela, zúčastňuje sa zrážania krvi, metabolizmu uhľohydrátov.
 • Kyselina listová. Normalizuje hladinu hemoglobínu v krvi, podporuje tvorbu bielych krviniek.
 • Kyselina lipoová. Aktivuje prísun glykogénu v pečeni, znižuje hladinu inzulínu a cholesterolu v krvi.

video

V texte sa vyskytla chyba?
Vyberte to, stlačte Ctrl + Enter a my to opravíme!

Lieky na liečenie cirhózy pečene

Cirhóza pečene je deštrukcia hepatocytov a ich nahradenie spojivovým tkanivom v tomto orgáne. Môže sa vyvinúť v dôsledku alkoholizmu alebo hepatitídy a z iných dôvodov. Niekedy to vedie k rakovine pečene (s mutáciou hepatocytov). Už predtým sa verilo, že toto ochorenie je smrteľné, ale dnes s ním môžete žiť. Prežitie a kvalita života sú ovplyvnené výberom liekov. O tom sa bude diskutovať.

Liečba v rôznych štádiách cirhózy

Existuje niekoľko typov cirhózy:

 • alkoholik.
 • Biliárne (tu upchané žlčové kanály).
 • Vírusová (vyvolaná vírusovou hepatitídou).
 • Stagnujúci (na vine môže byť zlyhanie srdca).
 • Idiopatické (ťažké nájsť dôvody).
 • Jedovatý (pri otrave tela jedmi alebo drogami).

Prečítajte si tento článok o tom, prečo sa vyskytuje cirhóza a aké príznaky spôsobuje choroba..

Drogy budú samozrejme potrebné v každom prípade inak. Výber prostriedkov závisí aj od štádia cirhózy. Existuje ich tiež niekoľko.

 1. Takže v neaktívnom kompenzovanom štádiu nie sú lieky zvlášť potrebné. Zvyčajne sa tu predpisujú vitamíny a strava, opúšťanie alkoholu, fajčenie a väčšina liekov.
 2. Pri aktívnom kompenzovanom štádiu je potrebná nielen vitamínová terapia diétou, ale aj hepatoprotektory, napríklad s obsahom esenciálnych fosfolipidov alebo extraktu z ostropestreca mariánskeho. Fosfolipidy sa pijú 4-krát denne (na tabletu), prostriedky z ostropestreca mariánskeho - trikrát denne na niekoľko tabliet. Trvanie liečby je od jedného mesiaca do dvoch.
 3. V dekompenzovanej fáze sa dávka hepatoprotektorov zdvojnásobí a predpíše sa vo forme kvapkadiel. Môžu sa predpísať aj lecitín alebo arginín plus hepatoprotektory pochádzajúce zo zvierat. Liečba trvá najmenej tri mesiace.
 4. Pri vírusovej cirhóze (najmä aktívnej alebo miernej aktivity) budú potrebné kortikosteroidné hormóny. Najčastejšie sa jedná o prednison, ktorý sa podáva v dávke 30 mg za deň. Dvakrát mesačne sa dávka zníži o dva a pol miligramu. Udržiavacia liečba je až 15 mg za deň. Týmto spôsobom sa cirhóza lieči až tri roky..
 5. Pri cirhóze s ascitom sa predpisujú aj diuretiká a zo stravy sa vylučuje soľ. Okrem toho musíte brať látky na ochranu draslíka.
 6. Pri cirhóze nie je možné primárne a biliárne ošetrenie. Tu je predpísaná transplantácia pečene alebo priebeh choroby sa pomocou steroidov spomaľuje. Na zmiernenie príznakov sú predpísané inhibítory proteolýzy a umelé žlčové kyseliny, ako aj plazmoforéza.

Prípravy: opis a cena

Existuje veľa liekov na cirhózu pečene - v ruských lekárňach nájdete asi šesťsto položiek. Zvyčajne si ich vyberie gastroenterológ alebo (ak existuje) hepatológ. Tu sú len kľúčové nástroje na boj proti cirhóze.

Cena je od 488 rubľov. Liek je komplexný, týka sa hepatoprotektorov, má nasledujúce vlastnosti: antifibrotikum, antioxidant, membrána stabilizujúca, protizápalová, antioxidant.

Produkt je pomerne účinný a bezpečný, ale môže spôsobiť alergie. Má komplexný účinok. Účinné látky - kyselina glycyrhizová a fosfolipidy.

 • Essentiale Forte

Cena od 630 s. Pomerne obľúbený hepatoprotektor v kapsulách. Zvyčajne sa používa v kombinácii s inými liekmi. Má veľmi málo vedľajších účinkov. Účinné látky - fosfolipidy.

Essliver forte. Cena od 380 r. Poskytuje ochranu hepatocytov a bráni ich premene na vláknité tkanivo. Najúčinnejšia na cirhózu spôsobenú hepatitídou. Dáva telu všetky vitamíny potrebné pre fungovanie pečene. Medzi pracovné zložky - esenciálne fosfolipidy, vitamíny vo veľkých množstvách.

Priemerná cena je 400 rubľov. Tento nástroj je zložitý, kombinuje prácu fosfolipidov a bodliaka mlieka. Chráni hepatocyty a bráni ich premene na spojivové tkanivo a zároveň zlepšuje funkcie orgánov. Účinný na cirhózu spôsobenú hepatitídou a toxickou cirhózou.

Ďalší liek s fosfolipidmi. Cena od 550 s. Podobne ako v prípade Essential, ale cena je nižšia a má antioxidačné vlastnosti. Účinné látky - fosfolipidy a vitamín E..

Cena od 1600 r. Účinné pri alkoholovej alebo toxickej cirhóze. Zlepšenie sa pozoruje po týždni. Najčastejšie sa používa ako injekcia. Má silný antioxidačný účinok. Účinná látka - ademetionín.

Cena od 850 do 3 000 r. Používa sa na ošetrenie aj na detoxikáciu. Je predpísaná výlučne gastroenterológom alebo hepatológom. Pomerne účinný liek, ale bohatý na vedľajšie účinky. Účinná látka - ornitín.

Cena od 160 s. Má imunomodulačný účinok na pečeň, znižuje hladinu cholesterolu a stimuluje tvorbu žlče. Účinný pri primárnej biliárnej cirhóze, cirhóze spôsobenej hepatitídou, s toxickou a alkoholovou cirhózou. Účinná látka - kyselina ursodeoxycholová.

Cena od 360 s. Hepatoprotektor živočíšneho pôvodu. Chráni nielen hepatocyty, ale tiež pozitívne ovplyvňuje syntézu aminokyselín v nich a tiež čistí. Liečivo sú sublimované hepatocyty ošípaných.

Cena - od 800r. Tiež zvierací hepatoprotektor. Zastavuje tukovú infiltráciu orgánu, čistí ho. Predstavte ho intramuskulárne. Liečivo je hydrolyzát kravskej pečene.

Cena od 150 rub. Je to detoxikátor a odstraňuje amoniak. Chráni tiež hepatocyty a chráni ich pred hypoxiou. Má antioxidačné vlastnosti a stabilizuje membrány. Hlavnou postavou liečiva je arginín glutamát.

Cena od 1 000 rubľov Odstraňuje nebezpečný amoniak, zmierňuje zápaly, čistí a chráni pred hypoxiou, má antioxidačné vlastnosti. Účinnými látkami sú betaín a arginín..

Cena od 350 r. Jeden z najpopulárnejších bylinných liekov. Chráni pred zničením hepatocytov, bojuje proti toxínom. Účinnou látkou je bodkovaný extrakt z bodliaka mlieka.

Cena od 350 r. Chráni hepatocyty, stimuluje tvorbu žlče. Účinné na cirhózu spôsobenú hepatitídou. Pri akútnej hepatitíde nie je predpísané. Účinná látka - artičokový extrakt.

Cena od 450 r. Hepatoprotektívne, súčasne zmierňujúce bolesť a majúce choleretické vlastnosti. Účinné látky - všetky ostropestreca mariánska plus údený.

Cena od 110 r. Bylinný liek, ktorý stabilizuje membrány hepatocytov, chráni ich, ako aj antioxidant a choleretikum. Účinnými látkami sú extrakty z bodliaka mariánskeho, ako aj ďalšie rastliny (breza, kvasinka, kvetina bodkovaná, ľubovník bodkovaný)..

Cena do 260 s. Bylinný komplex hepatoprotector, zmierňuje zápaly a bolesti. Zabraňuje rozvoju žlčových kameňov. Účinné látky - všetky ostropestreca mariánska, síran sodný a rastlinné extrakty.

Je dôležité to vedieť! Mnoho liekov na cirhózu sú doplnkami výživy, nie liekmi. Nemajú taký výrazný účinok, ale mal by ich predpisovať aj hepatológ..

Pri cirhóze sú potrebné aj vitamíny. To platí najmä pre vitamíny zo skupiny B, neoddeliteľnú dvojicu E a A, lipolovú kyselinu a craboxylázu. Kyselina listová a rutín nie sú o nič menej populárne. Aktívne sa používajú aj diuretiká. Najpopulárnejšie cyklické diuretiká, šetriace draslík a tiazidy. Tiež sa predpisujú analógy Allochol a karzil..

Prípravky na liečbu cirhózy ascitom

Jedna z najťažších foriem tohto ochorenia, pri ktorej sa v brušnej dutine hromadí tekutina. Je však tiež možné liečiť ho. Najdôležitejšie je tu neustále sledovať diurézu. S týmto ochorením sa najčastejšie predpisuje liek Spironolaktón. Je kombinovaný s furosemidom, triampurom a kyselinou etakrylovou. Inhibítory karboanhydrázy sa môžu predpísať o niečo menej často. S týmto typom cirhózy nemôžete predpísať diuretiká samostatne - nech to urobí hepatológ alebo gastroenterológ. Tu je tiež dôležitá strava..

O ascite sa môžete dočítať v tomto článku, kde sa dozviete viac o tom, čo to je a prečo to vzniká..

Bohužiaľ, ideálny liek, ktorý lieči cirhózu, neexistuje, pretože každý prípad tohto ochorenia je individuálny. Okrem toho ho nemôžete úplne vyliečiť. Zároveň je celkom možné, aby sa život s cirhózou naplnil. Liečba cirhózy je tým správnym spôsobom, ktorý si vybral odborník plus strava a zdravý životný štýl.

Liečba cirhózy pečene

Príčiny a príznaky cirhózy

V skutočnosti je pečeň obrovským prírodným filtrom v ľudskom tele. Celý deň krvou cez jej bunky niekoľkokrát prechádza celý objem krvi, v ktorej sa rozpúšťajú nielen živiny, ale aj zvyšky liečiv, toxínov, produktov metabolických procesov uhľohydrátov a tukov. Všetky negatívne ovplyvňujú fungovanie hepatocytov..

Obzvlášť nebezpečné pre organizmus sú alkoholické nápoje s ich častým užívaním, ako aj rôzne vírusové a bakteriálne infekcie, ktoré sú pre pečeňové bunky tropickými. Vedú k nahradeniu pečeňového tkaniva fragmentmi spojivového tkaniva. Výsledkom je vznik cirhózy, ktorá si vyžaduje špeciálne lieky.

V počiatočnej fáze môžu chýbať klinické príznaky funkčného zlyhania, čo predstavuje nebezpečenstvo cirhózy pečene. Ako ľudia postupujú, objavujú sa tieto príznaky:

 • strata chuti do jedla - neznášanlivosť na mastné potraviny, omáčky, chuťové prísady;
 • zvýšená slabosť;
 • nadmerná podráždenosť;
 • poruchy spánku;
 • nepríjemné, represívne pocity v pravej hypochondrii;
 • sfarbenie integumentary tkanív a zvýšený cievny obrazec v projekcii pečene.

Pri absencii vhodných liečebných postupov osoba stráca na váhe, má vnútorný edém, komplikácie kardiovaskulárneho, dýchacieho systému.

Ajurvéda v liečbe

Ajurvéda odkazuje na pečeň na orgán, v ktorom sú sústredené všetky emócie tela. Podľa ajurvédskeho učenia by sa liečba všetkých chorôb v tele mala vykonávať až po vyčistení žlčníka a pečene. Ak Pita (alebo žlč) stagnuje v kanálikoch av samotnom mechúre, je to s výskytom kameňov v žlčníku, môže sa vyvinúť cholecystitída. Prevažujúci počet zápalových a infekčných procesov v pečeni sa vyskytuje počas stagnácie Pitty. Preto je čistenie pečene a žlče povinné.

Na upokojenie zúrivých emócií, ktoré vyvolávajú poruchy v pečeni, sa na upokojenie nervového systému používajú liečivé rastliny - scutellaria, passiflora, santalové drevo a brahmi. Je nevyhnutné riadiť sa stravou založenou predovšetkým na surovej zelenine, ovocí a šťavách zo zelenej zeleniny. Cukry, tuky a oleje nie sú povolené. Aby ste predišli žlčovým kameňom a rôznym ochoreniam pečene, mali by ste pečeň a žlčník správne vyčistiť. Na tento účel existujú špeciálne pripravené poplatky a prípravy:

 • Triphala google. S jeho pomocou sa aktivujú procesy odstraňovania toxických látok z tela. Z tohto dôvodu sa znižuje hladina cholesterolu, bráni sa rozvoju ochorení pečene a orgánov žlčových ciest..
 • Jam Balaji. Pomáha čistiť pečeň a črevá, zvyšuje rýchlosť regenerácie hepatocytov.
 • Saraswati - zvyšuje odolnosť pečene voči účinkom vírusových a infekčných agens, chráni bunky tela a zlepšuje jeho funkciu.
 • Hepalight. Vo svojom zložení obsahuje hlavnú účinnú látku - výťažok z ostropestreca mariánskeho. S jeho pomocou sú hepatocyty chránené pred deštrukciou, vytvárajú sa orgánové funkcie. Tento nástroj sa používa pri komplexnej liečbe ochorení pečene a orgánov žlčových ciest.

Ajurvéda tiež navrhuje použitie rôznych liečivých rastlín, pomocou ktorých sa odtok žlče odoberie, krv a lymfatická tekutina sa vyčistí a toxické látky sa odstránia. Medzi tieto bylinky patrí: horec, čučoriedka, palina, drake. Aloe šťava je tiež účinná, pomáha čistiť a obnovovať orgány.

Ajurvéda tiež používa jedinečnú rastlinu nazývanú bhumiamalaki. Tráva sa úspešne používa pri liečbe hepatitídy, dokonca aj pri vírusovej povahe choroby. Predpokladom je však predchádzajúca konzultácia so špecialistom.

Druhy cirhózy

Jedna klasifikácia rozdeľuje túto chorobu podľa veľkosti uzlov:

 • jemne viazané (jemne viazané) - uzly s priemerom 1 až 3 mm;
 • hrubé (makronodulárne) - uzly viac ako 3 mm;
 • neúplná septa - medzi veľkými uzlami je tenká, niekedy neúplná prepážka spájajúca časti portálových traktov;
 • zmiešaná forma - existujú rôzne veľkosti uzlov.

Z dôvodu výskytu sa rozlišujú tieto typy:

 • alkoholik;
 • drog;
 • vírusovej;
 • stagnujúci (zlý obeh);
 • sekundárna biliárna cirhóza;
 • výmenno-výživné (napríklad s obezitou alebo závažným diabetes mellitus);
 • Budd-Chiariho choroba a syndróm;
 • kryptogénny (dôvody nie sú jasné).

Fázy cirhózy pečene

Ochorenie prechádza niekoľkými fázami vývoja, z ktorých každé má určité klinické príznaky. Nielen stav osoby, ale aj terapia, ktorú vyžaduje, bude závisieť od toho, ako patológia pokročila..

Cirhóza pečene 1. stupňa

V tomto štádiu vývoja sa choroba nijako neprejavuje. Ak sa zistí v tomto okamihu, ešte stále je možné kompenzovať hepatocytovú nedostatočnosť pomocou drog. Lekári preto nazývajú počiatočnú fázu choroby kompenzačnou.

Napriek tomu, že pacient nepozoruje žiadne klinické príznaky, zmeny v orgánoch sa už začali. Ak nezačnete včasnú liečbu, cirhóza bude postupovať rýchlo a po krátkom čase už nebude pečeň schopná úplne zvládnuť svoje funkcie. Pokiaľ ide o laboratórne ukazovatele, hladina bilirubínu v krvi stúpa a protrombický index môže klesnúť na 60. Zároveň sa však človek cíti úplne zdravý. Bolesť v pravej hypochondrii ho môže občas vyrušiť.

Pretože na laboratórne indikátory existuje podozrenie na cirhózu, je nevyhnutné pravidelné preventívne vyšetrenie lekárom.

Cirhóza pečene 2. stupňa

Ďalšia fáza sa nazýva subkompenzovaná. Na základe názvu je zrejmé, že dochádza k výraznejšiemu poklesu funkčných schopností orgánu, čo je dôsledkom zvýšenia počtu mŕtvych hepatocytov..

V tejto fáze si človek môže všimnúť, že sa jeho telu niečo deje. Začína trpieť slabosťou, apatiou, zníženou výkonnosťou, nevoľnosťou, stratou hmotnosti a ďalšími skorými príznakmi choroby. U mužov sa už v tejto fáze objavujú prvé príznaky gynekomastie.

Pokiaľ ide o laboratórne ukazovatele, hladina albumínu začína klesať a protrombický index môže dosiahnuť 40 rokov. Ak sa však liečba začne včas, stále existuje možnosť preniesť túto fázu do kompenzačnej fázy. To znamená, že pri správnej liečbe bude chorý orgán schopný fungovať bez komplikácií pre ľudské zdravie.

Cirhóza pečene 3. stupňa

Nebezpečenstvo predstavuje štádium 3 choroby, pretože existuje kriticky málo fungujúcich hepatocytov. To spôsobuje progresiu zlyhania pečene a zvýšenie symptómov choroby. Koža sa dostáva do žltačky, bolesti brucha človeka viac a viac obťažujú. Často sa v tejto fáze vyvíja ascites, ktorý sám nebude schopný prejsť.

Hladina albumínu a protrombický index klesajú na kritické hodnoty.

Liečba v tomto štádiu je už neúčinná, hoci stále existuje šanca, že lieky pomôžu vyrovnať sa s týmto ochorením. Pacient by mal byť v nemocnici pod dohľadom lekárov, pretože toto štádium je charakterizované výraznou metabolickou poruchou.

Nebezpečenstvom sú komplikácie choroby, ktoré môžu viesť k smrti. Medzi najpozoruhodnejšie patrí kóma pečene, rakovina pečene, vnútorné krvácanie, peritonitída a zápal pľúc. Táto fáza sa nazýva terminál.

Cirhóza pečene 4. stupňa

Posledné štádium choroby je charakterizované skutočnosťou, že tkanivá orgánu sú natoľko poškodené, že už nie sú schopné zvládnuť úlohy, ktoré sú im pridelené. Bolesť je veľmi silná, pacientovi je predpísaný konštantný príjem silných liekov proti bolesti.

V tomto štádiu nie je možné zastaviť progresiu choroby. Prognóza je obvykle zlá a pacient bez transplantácie pečene zomiera na závažné komplikácie.

etapy

Pri zvyčajnom priebehu ochorenia sa pozorujú tri štádiá:

 1. kompenzovaná
  Väčšina buniek je stále v dobrom stave a vykonáva svoju prácu správne, zlyhanie pečene sa však už začalo formovať.
 2. Subcompensated
  Pečeň sa úplne nezaoberá svojimi funkciami. Hepatálne zlyhanie môže byť už úplne formované, rovnako ako ascites. Aktívne sa vyvíjajú aj ďalšie príznaky: žltačka, opuchy, hemoragická diatéza.
 3. dekompenzované
  Toto je zanedbané štádium, keď nemožno v žiadnom prípade upustiť od hospitalizácie a je nevyhnutný chirurgický zákrok..

Lieky, ktoré zlepšujú metabolizmus

Hlavnými prostriedkami, ktoré môžu urýchliť metabolizmus pečeňových buniek, sú vitamíny skupiny B (B1, B2, B6, B12):

 • Tiamín (B1) - vitamín, ktorý zaisťuje normálny metabolizmus bielkovín, tukov a uhľohydrátov. Pri cirhóze je predpísaná drvivej väčšine pacientov;
 • Riboflavín (B2) má priaznivý vplyv na udržanie práce postihnutého tela.

Rozhodnutie užívať vitamíny sa môže zdať prirodzené, ale aj tu môže byť nebezpečenstvo

Je dôležité si uvedomiť, že hlavnou funkciou pečene je zbaviť tela toxických látok a nadbytok vitamínov, najmä syntetických, môže nepriaznivo ovplyvniť celkový stav chorého orgánu. Kyselina listová a rutín (vitamín P) majú priaznivé účinky na funkciu pečene.

Kyselina listová a rutín (vitamín P) majú priaznivé účinky na funkciu pečene..

Lekárska prax ukazuje, že najúčinnejšie je použitie takých vitamínových komplexov ako je Berlition a Pyridoxalfosfát.

Ak sa zistí cholestáza, použijú sa Ursofalk a Heptral..

Liečba aminokyselinami

Prípravky Heptral, Heptor (účinná látka - ademetionín)

Pozitívne stránky:

Ademethionín pomáha syntetizovať fosfolipidy a iné biologicky aktívne látky, čo mu dodáva detoxikačné a regeneračné vlastnosti. Keď sa Heptral konzumuje, počas prvého týždňa vyvoláva intenzívne odbúravanie a odstraňovanie tukov z pečene výrazný antidepresívny účinok. V dôsledku tejto vlastnosti sa liek používa na boj proti mastnej hepatóze, chronickej a drogovej hepatitíde, depresívnym a abstinenčným príznakom..

Informácie o klinických skúškach nám umožňujú dospieť k záveru, že účinnosť liekov s ademetionínom v boji proti vírusovej hepatitíde, primárnej biliárnej cirhóze, intoxikácii liekom v pečeni, alkoholovej hepatitíde a cholestatickým ochoreniam. Výskumom sa potvrdili antioxidačné, antifibrozačné, neuroprotektívne, choleretické a cholekinetické vlastnosti heptralu a heptoru..

Negatívne stránky:

V Austrálii je liek Heptral registrovaný ako veterinárny liek, vo väčšine rozvinutých krajín je to iba doplnok výživy (to znamená, že štúdie nepreukázali spoľahlivosť vyššie uvedenej účinnosti). Považuje sa za farmaceutický liek iba v Taliansku, Nemecku a krajinách SNŠ..

Lekári praktizujúci v oblasti gastroenterológie a hepatológie sú si vedomí vysokej účinnosti Heptralu, ktorá sa vyskytuje iba pri intravenóznom podaní tohto lieku. Perorálne podávanie tohto hepatoprotektora je prakticky zbytočné kvôli nízkej stráviteľnosti v zažívacom trakte. Aby ste sa vyhli dodatočným peniazom, najmä v prípade vážnych problémov, trvajte na tom, aby ste namiesto užívania tabliet užívali heptrálnu intravenóznu infúziu.

Hepatoprotektory

Hepatoprotektory majú ochranný a regeneračný účinok na pečeňové bunky. Prevažná väčšina týchto liekov však nemá preukázanú účinnosť. V rôznych krajinách neexistuje všeobecný prístup k zaradeniu drog do tejto skupiny..

SZO neuznáva žiadny formálny register hepatoprotektorov. V našej krajine je registrovaných asi 700, všetky sú rozdelené do 16 skupín (podľa účinnej látky).

Najbežnejšie a predpísané hepatoprotektory:

 • Vitamíny a vitamínové komplexy (väčšinou obsahujúce vitamíny skupín B a E). Majú všeobecný posilňujúci účinok, čistia pečeň, zvyšujú lokálnu imunitu a majú protizápalové účinky.
 • Lieky skupiny hepatoprotektorov živočíšneho pôvodu (Hepafid, Progepar, Sirepar). Vyrába sa z pečeňových buniek hospodárskych zvierat. Majú pozitívny vplyv na sekrečné funkcie orgánov. Obzvlášť užitočné pri liečení alkoholickej cirhózy..
 • Lipotropné látky.
 • Aminokyseliny (heptor, metionín a mnoho ďalších).
 • Bylinné prípravky (Allohol, Galstena, Gepabene, Karsil, LIV-52, Bondzhigar). Zloženie prípravkov v tejto skupine tradične zahŕňa ľanový olej, artičokový list a výťažok z ostropestreca mariánskeho. Pozitívny terapeutický účinok sa prejavuje aj pomocou sena, koreňa sladkého drievka, ľubovníka bodkovaného..
 • Syntetické žlčové kyseliny (Aescholus, Essliver, Ursosan, Antral). Určené na biliárnu cirhózu.
 • Esenciálne fosfolipidy.

SZO neuznáva žiadny formálny register hepatoprotektorov. V našej krajine je registrovaných asi 700, všetky sú rozdelené do 16 skupín (podľa účinnej látky)

Predpis liečby v závislosti od typu a štádia choroby

Pri výbere liekovej terapie je jedným z najdôležitejších faktorov, ktorým musíte venovať pozornosť, príčina ochorenia. Existuje niekoľko typov cirhózy pečene:

Existuje niekoľko typov cirhózy pečene:

 • Alkoholická cirhóza (objavuje sa v dôsledku zneužívania alkoholu). Liečba v tomto prípade zahŕňa použitie cyklov hepatoprotektorov a antioxidantov (lieky na liečbu cirhózy pečene sú predpísané s predpokladom na odmietnutie pitia alkoholu).
 • Biliárna cirhóza (na základe zablokovania žlčových ciest).
 • Vírusová cirhóza (je pokračovaním vírusovej hepatitídy, preto sú v takýchto prípadoch predpísané antivírusové látky).
 • Kongestívna cirhóza (vyskytuje sa u pacientov so srdcovým zlyhaním, ktoré vyvoláva žilové upchatie v pečeňovom tkanive).
 • Idiopatická cirhóza (nemá zjavné príčiny).
 • Toxická cirhóza (vyskytuje sa pod vplyvom toxických látok).

Bohužiaľ, ochorenia pečene sú často sprevádzané závažnými sprievodnými ochoreniami, čo komplikuje správnu diagnostiku. Konečný výsledok s cirhózou sa dá získať až po smrti pacienta na základe analýzy makrodraku postihnutého orgánu.

V závislosti od štádia, typu a komplikácií cirhózy sa liečba môže značne líšiť..

Neaktívna kompenzovaná fáza zahŕňa vymenovanie výlučne podporných vitamínových prípravkov a dodržiavanie terapeutickej stravy a zdravého životného štýlu. Ak pacient nie je vyliečený, potom sa progresia choroby môže úplne zastaviť, ak sa dodržia tieto požiadavky..

Aktívne kompenzované štádium, s akýmikoľvek vlastnosťami, ktoré sa môžu vyskytnúť, si určite vyžaduje spojenie hepatoprotektorov (bylinné prípravky na báze extraktov artičoky, ľanových semien a ostropestreca mariánskeho, ako aj esenciálnych fosfolipidov). Štandardná terapia trvá 1 - 2 mesiace.

Dekompenzované štádium núti ošetrujúcich lekárov nielen zvýšiť dávku vyššie uvedených liekov 2 až 3-krát, ale tiež zmeniť formu ich podávania z orálneho na injekčné. Preto sa navyše uplatňujú: lipotropné látky, ako napríklad: arginín, lecitín a ornitín; hepatoprotektory živočíšneho pôvodu. Tento liečebný režim sa sleduje 3 mesiace, potom lekár vyšetrí pacienta a rozhodne, či ho má zmeniť.

Vírusová cirhóza strednej a vysokej závažnosti (s hepatitídou) si vyžaduje určenie kortikosteroidných hormónov, ktoré sa tradične používajú ako prednizolón v dávke 30 mg za deň. Potom sa každé 2 týždne pod lekárskym dohľadom znižuje dávka o 2,5 mg, až kým nedosiahne 7,5 až 15 mg (dávka pri udržiavacej terapii). Pri minimálnom dávkovaní sa liek užíva dostatočne dlhý čas (2 až 3 roky) a vyžaduje sa pravidelné sledovanie zdravotného stavu..

Cirhóza, komplikovaná ascitom, núti pacientov užívať diuretiká a draselné prípravky (150 - 200 mg / deň). Terapia trvá niekoľko rokov a ak je to potrebné, je možné upraviť dávkovanie predpísaných liekov. V závažných prípadoch sa ascites lieči iba v nemocnici.

Ascites (dropsy) je závažné sprievodné ochorenie s cirhózou pečene, čo komplikuje liečbu mnohokrát.

Primárna biliárna cirhóza sa nelieči, ale je možné spomaliť deštruktívne procesy a zmierniť utrpenie pomocou niektorých liekov:

 • inhibítory proteolýzy;
 • syntetické žlčové kyseliny;
 • vitamínové komplexy;
 • lipotropics;
 • plasmophoresis.

Bez ohľadu na to, ako strašidelné to môže znieť, v tomto štádiu nepomôže ani jediný liek na cirhózu pečene a situáciu môže zmeniť iba zdravý orgán. Najlepšie operácie v krajine pravidelne vykonávajú také operácie.

Cesnak a cibuľa

Čistia tiež. Takže regenerácia cesnaku a pečene pomáha a odstraňuje toxíny. Existuje niekoľko receptov s touto zeleninou na cirhózu..

 • Takže si môžete strúčik rozdrviť a pridať ku kefíru (1 4 šálky) a piť pred každým jedlom.
 • Môžete tiež jemne nasekať pár klinčekov a naliať vriacu vodu (200 - 250 ml). Počkajte noc a pite na lačný žalúdok. Takže mesiac alebo dva.
 • Cesnak je tiež súčasťou nasledujúceho liečiva. Hlavu tejto zeleniny brúsime pomocou mlynčeka na mäso alebo mixéra spolu s jedným citrónom. Zmiešajte s olivovým olejom (50 g) a jednou pohárom medu. Pred každým vážnym jedlom užite 15-20 g.
 • Cibuľa sa môže používať iba modrá. Na prípravu lieku potrebujeme kilogram modrej cibule a cukru (800 - 900 g). Cibuľu pomeleme v mixéri, pridajte všetok cukor. Čakáme 10 dní a dáme liek do tmy. Potom vytlačte šťavu a zbavte sa koláča. Berieme pol hodiny pred každým jedlom (3-8 lyžice L).

klasifikácia

Pri stanovovaní diagnózy sa berú do úvahy príčiny patológie, morfologické znaky kurzu, aktivita nekrotických zmien. Vzhľadom na etiológiu a patogenézu cirhózy pečene existujú tieto typy:

 • metabolická alebo tráviaca cirhóza;
 • alkoholik;
 • liečivo alebo liečivo;
 • chemický;
 • autoimunitné;
 • kryptogenní;
 • spojené s poškodením žlčových ciest;
 • vírusová cirhóza.

Vzhľadom na klinické črty kurzu sa tieto typy rozlišujú:

 • portál alebo kongestívna cirhóza;
 • pridanie-nekrotické;
 • hypertrofická biliárna;
 • zmiešaný.

Podľa stupňa činnosti:

 • subakútnej;
 • aktívna alebo pridružená cirhóza;
 • pomaly progresívne alebo neaktívne;
 • latentný.

Táto choroba sa môže prenášať na dieťa od mamy..

Rozlišuje sa aj vrodená cirhóza pečene. Toto je nebezpečná patológia, ktorá sa začína vyvíjať dokonca aj v období vnútromaternicovej tvorby orgánov a systémov plodu. Dieťa sa narodilo s už chorou pečeňou, ktorej funkcie sú úplne narušené. Príčinou tohto ochorenia je zneužívanie zakázaných látok, alkoholu alkoholom a plod je tiež náchylný k progresívnej hepatitíde u jej matky. Ak po narodení drobky odhalia takúto patológiu, procesu rozkladu pečene možno zabrániť len transplantáciou orgánov, inak dieťa zomrie..

Prevencia a predpovede

Cirhóza je nebezpečné chronické ochorenie, ktorého životnosť závisí od mnohých faktorov. V počiatočných fázach sú prognózy úspešného oživenia priaznivé. Situácia sa ďalej zhoršuje, ak sa vytvorí ascites, pacient môže prežiť v priemere 3 až 5 rokov, iba 30% pacientov prežije krvácanie z čreva a pečeňové kóma vedie k smrti.

Aby sa zabránilo progresii cirhózy, je potrebné včasne liečiť vírusovú hepatitídu pod prísnym dohľadom lekára. Je zakázané samoliečiť s touto diagnózou a užívať drogy podľa vášho uváženia

Je dôležité opustiť zlé návyky, zabezpečiť výživu, sledovať zdravie, pravidelne podstupovať preventívne lekárske prehliadky. Psychosomatiká hrajú dôležitú úlohu pri vývoji cirhózy.

Preto je ako prevencia užitočné ozdobiť život pozitívnymi emóciami, snažiť sa menej báť a nie tak ostro reagovať na problémy a komentáre ostatných..

Analógy liekov

Každý liek má analógy. Potreba používať analógy vzniká, keď nie je možné nájsť predpísaný liek. Väčšina moderných liekov s rovnakou účinnou látkou je prezentovaná v lekárňach s rôznymi názvami.

V každej triede drog je uvedený obrovský počet možností. Výsledkom je rozlíšenie priamych a nepriamych analógov. Nepriame analógy majú rovnaké funkcie, ale majú rôzne účinné látky a priame sú úplne identické s konkrétnym liekom. Pri cirhóze sa človek podrobuje hlavnému liečebnému postupu v nemocnici, takže s hľadaním liekov prakticky neexistujú žiadne problémy..

Počas liečby (keď je dosiahnutá remisia) je dôležité prestať, pretože všetky lieky sú škodlivé. Kompetentné kurzy užívania drog pomáhajú zbaviť sa tohto ochorenia s minimálnym dopadom na organizmus.

Nezanedbávajte nemocnicu, iba v prípade vážneho poškodenia pečene budú schopní poskytnúť kvalifikovanú pomoc.

Ľudové lieky

Pri komplexnej liečbe cirhózy pečene v kombinácii s farmaceutickými liekmi sa široko používajú alternatívne metódy.

Prostriedky vyrobené z kurkumy môžu znižovať koncentráciu cukru v krvi, pomáhať pri migréne, artritíde. Liečivá rastlina patriaca do čeľade zázvoru pomáha posilňovať imunitný systém. Pomáha zmierniť úzkosť..

Kurkuma obsahuje pomerne málo vitamínov a minerálov. Rastlina má výrazné choleretické vlastnosti. Liečivá rastlina sa používa na liečbu cirhózy, ako aj na prítomnosť hypotenzie žlčníka u pacienta, vrodená deformácia tohto orgánu..

Kurkumín je prítomný v zložení liečivých rastlín. Táto látka pomáha znižovať koncentráciu cholesterolu v tele, normalizuje metabolizmus lipidov..

Korenie urýchľuje proces regenerácie postihnutých pečeňových buniek. Preto sa kurkuma aktívne používa, ak má pacient cirhózu, ktorá je často výsledkom zneužívania alkoholu.

Liečivá rastlina sa môže miešať s lastovičkami:

 1. Musíte vziať 5 gramov kurkumického prášku a predtým nasekanú lastovičku;
 2. Výsledná zmes sa naleje do 0,2 I vriacej vody.

Nápoj sa konzumuje v teplej forme. Denná dávka liečiva je 600 ml. Mnohonásobnosť prijatia - trikrát denne. Priemerná dĺžka liečebného cyklu je jeden mesiac.

Užitočný čaj sa tiež používa na výrobu zdravého čaju:

 1. Do 200 ml horúcej vody sa pridá 5 gramov zázvoru a kurkumy;
 2. Liečivé rastliny sú vopred rozdrvené;
 3. Do výslednej zmesi by sa malo pridať malé množstvo čierneho korenia a škorice;
 4. Nápoj sa varí na miernom ohni 5 minút;
 5. Potom sa oheň vypne, produkt sa ochladí na teplotu miestnosti.

Po vychladnutí čaju je potrebné pridať 50 ml kokosového mlieka a 5 gramov medu. Nápoj sa môže používať ako na liečenie cirhózy pečene, tak na prevenciu.

Aktívne využitie a prostriedky získané na základe bodliaka mlieka. Rastlina je hepatoprotektor prírodného pôvodu. Liečivá tráva má mnoho užitočných vlastností. Pri výrobe liečivých vývarov sa zvyčajne používajú semená rastlín, ktoré obsahujú maximálne množstvo živín.

Bodliak obsahuje účinné látky, ktoré prispievajú k obnove hepatocytov. Pri správnom použití zlepšuje liečivá rastlina tráviace funkcie. Pri použití bodliaka v kombinácii s liekmi môžete dosiahnuť dlhodobú remisiu choroby.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Štruktúry zapojené do tvorby stenózy.Chrbtica pozostáva z 26 kostí a siaha od lebky po panvu. “24 z nich sa nazýva stavce. 7 stavcov v krčnej oblasti, 12 v oblasti hrudníka, 5 bedrových stavcov, krížová kostra pozostáva z piatich fúzovaných stavcov a najspodnejšia časť kostrče pozostáva z 3-5 nedostatočne rozvinutých stavcov.
Počet diagnostikovaných prípadov fibroidov maternice je 12–25% z celkového počtu gynekologických ochorení. Nesprávna štatistika stavia túto patológiu na popredné miesto medzi chorobami ženských reprodukčných orgánov.
Výstupok miechy je predĺženie (posunutie) disku umiestneného medzi stavcami za nimi. Výčnelok disku predchádza vytvoreniu medzistavcovej prietrže.Najbežnejším vyčnievaním disku je l5 s1 a l4 l5, čo sa vysvetľuje neustálym zapojením týchto miest vo vysokých zaťaženiach.