loader

Hlavná

Pažerák

Črevná divertikulóza

Črevná divertikulóza - tvorba vakov v črevnej stene. Vypuknutia sa vyskytujú v dôsledku riedenia črevnej steny pod vplyvom nadmerného zvýšenia tlaku v črevách (zápcha), vrodenej alebo získanej slabosti spojivového tkaniva črevnej steny a vaskulárnych porúch. Predispozičným faktorom je nedostatočný príjem potravín obsahujúcich vlákninu..

Mnoho pacientov si neuvedomuje, že majú črevnú divertikulózu, choroba sa deteguje náhodne. Niektorí pacienti majú spastickú bolesť brucha. Sú lokalizované v rôznych častiach brucha, často v ľavej dolnej časti - oblasti sigmoidného hrubého čreva.

Črevná divertikulóza je sprevádzaná poruchou stolice - dochádza k zápche, menej často hnačke. Pacienti sa často obávajú nadúvania, pocitu neúplného vyprázdnenia čreva. V prípade zápalu vaku, trpí pretrvávajúca bolesť brucha, pozoruje sa horúčka, niekedy sa vylučuje krv s exkrementom - výkaly vyzerajú ako malinová želé. Ruptúra ​​vyčnievajúcej steny je komplikovaná črevným krvácaním, črevnou obštrukciou a peritonitídou - tieto stavy ohrozujú život.

Črevná divertikulóza sa vykonáva na základe röntgenového vyšetrenia čreva pomocou röntgenovej kontrastnej zmesi, kolonoskopie (vyšetrenie sliznice hrubého čreva pomocou špeciálnej sondy)..

Terapia v nekomplikovaných prípadoch zahŕňa normalizáciu výživy (príjem potravín bohatých na balastové látky), príjem dostatočného množstva tekutín, zvýšenie celkovej fyzickej aktivity, použitie špeciálnych cvičení. V prípade zápchy je možné použiť mastné preháňadlá. Obštrukcia čreva, krvácanie z čreva, peritonitída si vyžaduje okamžitú hospitalizáciu a chirurgickú pomoc.

Koloniálna divertikulóza

Divertikly - cirkulárne výčnelky na stenách čreva. Tieto formácie sa v tretine všetkých prípadov nachádzajú v sigmoidálnom hrubom čreve, o niečo menej často - v pažeráku a dvanástniku. Koloniálna divertikulóza je najbežnejšia u mužov a žien starších ako 40 rokov, vyskytujú sa však prípady vrodenej divertikulózy..

V niektorých situáciách vedie choroba k závažným komplikáciám, ktoré nie je možné vyriešiť bez chirurgického zákroku..

Príčiny divertikulózy hrubého čreva

Hlavnými príčinami divertikla na stenách čreva sú dystrofické zmeny svalovej vrstvy, zhoršená peristaltika. Takéto zmeny sú často sprevádzané ischemickými a degeneratívnymi zmenami spojenými so zmenami organizmu súvisiacimi s vekom. Preto je najväčšie percento pacientov s diagnózou divertikulózy v pokročilom veku..

Vyvolávať patologické zmeny v čreve:

 • nedostatok vlákniny v strave, ktorá vyvoláva výskyt chronickej zápchy;
 • nedostatok fyzickej aktivity, čo má za následok horšiu črevnú motilitu;
 • nadváha.

Črevnú stenu môžu ovplyvniť ďalšie choroby, avšak ich povaha je často spojená s vyššie uvedenými fenoménmi. Na vytvorenie divertikla nestačí oslabenie svalov a spojivového tkaniva čreva.

Tvoria sa iba na pozadí zvyšujúceho sa tlaku v čreve a odolnosti voči pohybu príliš hustých výkalov. V prítomnosti dokonca malých defektov steny sliznica vyčnieva cez vrstvu črevného svalu.

Obyvatelia Kanady a USA sa považujú za šampiónov vo výskyte divertikulózy a najmenší počet pacientov s takouto patológiou je zaznamenaný v ázijských krajinách a Japonsku..

Príznaky črevného divertikula

Príznaky divertikulózy sú podobné prejavom iných črevných patológií a spočívajú v zmene stolice, objavení sa nepohodlia v bruchu. Bolesť je najbežnejším príznakom, ktorý spôsobuje sťažnosti lekárovi. Môže sa líšiť v intenzite, umiestnení a ďalších charakteristikách. Nasledujúce príznaky označujú divertikulózu hrubého čreva:

 • bolesť je prerušovaná, ale pravidelne sa opakuje;
 • po jedle sa zhoršuje, najmä ak jedlo vyvoláva tvorbu plynu;
 • nepohodlie samo za pár hodín zmizne;
 • po defekácii alebo vypustení plynov sa pozoruje úplné vymiznutie bolesti.

Bolesť je často lokalizovaná v ľavom bruchu, niekedy vyžaruje do konečníka, dolnej časti chrbta, trieslovej oblasti alebo do oblasti gluteálnej oblasti. Častejšie sa však prejavuje v ľavej iliakálnej oblasti.

Keď je postihnutá pravá časť hrubého čreva, pacienti majú zhusťovanie výkalov, v dôsledku čoho sa obávajú pravidelnej zápchy, ktorá je pravidelne nahradená hnačkami. Ak dôjde k divertikulóze v ľavej polovici hrubého čreva, u pacientov s nadúvaním a nadúvaním veľkého množstva fetálnych plynov pretrváva zápcha. Spolu s tým môže dôjsť k falošnému nutkaniu na vyprázdnenie, môže dôjsť k vylučovaniu hlienu stolicou.

Niekedy sa divertikulóza mýli za dysbiózu, chronickú kolitídu alebo dyskinézu hrubého čreva, pretože choroba nemá žiadne špecifické príznaky.

Diagnostické metódy

Na presnejšie určenie príznakov a liečby predpíšte vhodné ochorenie a vykonajte komplexnú diagnózu. Zahŕňa externú skúšku a inštrumentálne štúdie..

Pri pohmatu brucha v prospech divertikulózy, nadúvanie a citlivosť hrubého čreva, najmä v ľavej časti, naznačujú, že na prednej brušnej stene nie je napätie..

Inštrumentálna diagnostika pri podozrení na divertikulózu zahŕňa:

 • črevná irrigoskopia (rádiografia s použitím kontrastného média);
 • kolonoskopia;
 • počítačová tomografia alebo virtuálna kolonoskopia;
 • röntgenové vyšetrenie brucha.

Ďalej je predpísaná ultrazvuková diagnóza brušných orgánov. Táto štúdia je zameraná na odstránenie patológií, ktoré sú sprevádzané príznakmi podobnými divertikulóze..

Počas diagnózy je dôležité vylúčiť onkologické ochorenia čreva alebo odhaliť latentné choroby, ako sú hemoroidy, análne pukliny, črevné polypy a ďalšie. Nemenej užitočná je informácia o lokalizácii formácií v hrubom čreve a ich aktuálnom stave: prítomnosť alebo neprítomnosť zápalu, krvácanie atď..

Liečba črevnej divertikulózy

Pretože je potrebné liečiť divertikulózu s ohľadom na príčiny jej výskytu, pacient musí byť pripravený na zmenu životného štýlu, predovšetkým na významnú zmenu stravovania. Špeciálna strava je základom liečby tohto ochorenia, bez ohľadu na formu jeho priebehu, pretože príčiny výskytu divertikúl spočívajú hlavne v nesprávnej strave. Ďalej sa používajú lieky av ťažkých prípadoch chirurgický zákrok.

diéta

Strava je základom liečby nekomplikovanej a asymptomatickej divertikulózy. Odporúča sa, aby pacienti do svojej stravy pridávali viac vlákniny. Zvyšujú objem výkalov a pomáhajú znižovať tlak v črevách, čo prispieva k rýchlejšiemu a ľahšiemu pohybu čriev. Vlákno bráni ďalšiemu progresu divertikla av niektorých prípadoch vedie k ich regresii.

V ponuke sú zahrnuté nasledujúce zdroje vlákien:

 • otruby alebo hrubá múka;
 • obilniny z obilnín (pšenica a pohánka) s prídavkom rastlinného oleja;
 • hrnce zo zeleniny alebo zeleniny, pečené na drôtenom stojane, ako príloha;
 • Polievky na mäsovom alebo kuracom vývare zo zeleniny;
 • mliečne výrobky.

Okrem zeleniny a ovocia je užitočné uviesť do ponuky pšeničné otruby. Malo by sa to robiť postupne, aby nedošlo k podráždeniu čriev. Počiatočná denná norma je od 5 do 10 g otrúb, potom sa zvýši na 30 g.

Aby otruby nepoškodili črevnú stenu, odporúča sa naplniť ich vriacou vodou na pol hodiny, vypustiť. Do zeleninových jedál, obilnín, jogurtov a polievok môžete pridať dusené otruby.

Zo stravy by ste mali vylúčiť cestoviny a pečenie, ovsenú kašičku z krupice a ryže, želé, silnú kávu a čaj, víno (červené), kakaové výrobky.

Drogová terapia

S divertikulózou hrubého čreva sú príznaky a lieky priamo spojené. Zoznam liekov, ktoré sa odporúčajú pacientom s touto diagnózou, zahŕňajú:

 • antispasmodiká - Mebeverin, No-Shpa, Meteospasmil, Bukopan - sa často používajú v počiatočnej fáze liečby;
 • zdroje vlákniny - Mukofalk, Solgar, Ispagol - nahrádzajú otruby, pretože nespôsobujú plynatosť a kŕče, stimulujú obnovu črevnej mikroflóry;
 • probiotiká - Linex a jeho analógy - na obnovu mikroflóry;
 • prebiotiká na uvoľňovanie stolice na báze laktulózy - Dufalac, Normáza a ďalšie;
 • enzýmové prípravky sa predpisujú pri ťažkých poruchách trávenia, ako aj pri výskyte zápalového procesu;
 • stimulanty črevnej motility - Motilium, Motilak, Domperidon;
 • širokospektrálne antibiotiká predpísané pre divertikulum zápalu.

Ak sa lieková liečba nezlepší, pacient je hospitalizovaný a je mu podaná infúzna terapia. Spolu s tým sa vykonávajú ďalšie štúdie a zvažuje sa otázka chirurgického zákroku..

chirurgia

Chirurgický zákrok sa používa, ak sa divertikulóza zostupného oddelenia (alebo akéhokoľvek iného) zhoršuje viac ako dvakrát. V takýchto situáciách je dôležité zabrániť perforácii čreva a rozvoju peritonitídy, ktorá sa často vyskytuje pri opakovaných útokoch. U pacientov starších ako 40 rokov je plánovaný chirurgický zákrok predpísaný po prvej exacerbácii.

Indikácie pre operáciu sú tiež:

 • krvácanie z čreva;
 • obštrukcia čriev;
 • perforácia čreva;
 • potlačenie divertikla hroziacim alebo vzniknutým otvorením abscesu.

Počas chirurgického zákroku sa odstráni časť čreva postihnutá divertikulami, miera zákroku sa stanoví individuálne.

Prognóza včasne diagnostikovanej choroby je priaznivá. Viac ako 80% operácií sa vykonáva bez následných komplikácií, riziko relapsu nie je väčšie ako 25%.

Komplikácie divertikulózy a prevencie

Ak pacient nekonzultuje gastroenterológa a nerozhodne sa spolu so špecialistom o tom, ako liečiť divertikulózu, zvyšuje sa riziko komplikácií. Medzi ne patrí zápal divertikula (divertikulitída) a tvorba infiltrátu, rozvoj akútnej obštrukcie čreva, perforácia a perforácia čreva. Pri chronickom priebehu ochorenia na pozadí lubrikovaných symptómov je možná tvorba vnútorných a niekedy vonkajších (veľmi zriedkavých) fistúl..

Odporúča sa dodržiavať vyváženú stravu a spotrebovávať najmenej 2 litre vody denne, aby sa zabránilo výskytu divertikla alebo aby sa prerušila ich progresia. Mierna fyzická aktivita zameraná na urýchlenie peristaltiky a zlepšenie trávenia tiež pomôže predísť zhrubnutiu výkalov..

Ak sa divertikuly napriek tomu vytvorili, ale nespôsobujú výrazné nepohodlie, odporúča sa, aby pacienti pravidelne navštevovali gastroenterológa (najmenej dvakrát ročne) a pravidelne sa podrobovali kompletnej črevnej diagnóze..

Na záver je uvedený stručný prehľad divertikulózy, jej príznakov a komplikácií:

Črevná divertikulóza

Pojem „divertikulóza“ odráža prítomnosť divertikúl (od lat. Diverticulum - cesta po stranu), klinické prejavy choroby môžu chýbať. Rôzne faktory vedú k vzniku divertikúl, ktoré sú založené na slabosti spojivového tkaniva. V prípade vzniku viacerých divertikúl sa uvádza divertikulóza. Divertikulárna choroba je širšia definícia aplikovaná na divertikulózu a jej komplikácie.

Príčiny a rizikové faktory

Divertikulóza je jednou z najbežnejších patológií gastrointestinálneho traktu v Európe a je všeobecne charakteristická pre rozvinuté krajiny. Vo vidieckej Afrike a vegetariánoch sa vyskytuje menej často, takže jej patogenéza je zvyčajne spojená s nedostatkom vlákniny v strave. Pravdepodobnosť rozvoja divertikulózy sa zvyšuje s vekom.

Vo väčšine prípadov je divertikulóza asymptomatická..

Hlavnú časť rizikovej skupiny tvoria ľudia nad štyridsať rokov: v šesťdesiatke každá tretia osoba trpí divertikulózou a od sedemdesiatich piatich trpí každá druhá osoba. Výskyt tohto ochorenia u žien a mužov je rovnaký.

Vytváranie divertiklov tiež uľahčuje:

 • dedičná predispozícia;
 • starší vek;
 • častá zápcha;
 • zlá výživa, nedostatok vlákniny, nadbytok mäsa a múčnych výrobkov v potrave;
 • narušenie mikrocirkulácie v črevných žilách.

Formy divertikulózy

Existujú tri hlavné klinické formy divertikulózy:

 • asymptomatická;
 • divertikulóza s klinickými prejavmi;
 • komplikovaná.

pretože črevné divertikuly môžu byť vrodené alebo získané, divertikulóza je rozdelená na dedičné a získané formy. S dedičnou slabosťou spojivového tkaniva hovoria o jeho vrodenej povahe. V takýchto prípadoch sa divertikula objavuje v mladom veku (5% prípadov) a postihuje hlavne pravé hrubé črevo.

Základom získanej formy ochorenia je zvýšenie tlaku v čreve (v dôsledku nadúvania, zápchy, porúch peristaltiky), ktoré vedie k výskytu oblastí (vreciek) s vysokým tlakom, čo prispieva k pretláčaniu svalovej a submukóznej vrstvy črevnej sliznice. V dôsledku výživy s nedostatkom rastlinných potravín a vlákniny a prevládajúcou múkou a mäsovými výrobkami sa začína častá zápcha, zhoršuje sa motorická funkcia hrubého čreva..

Príznaky črevnej divertikulózy

Vo väčšine prípadov je divertikulóza asymptomatická. Pacienti nepodávajú sťažnosti a prejavy choroby sa zvyčajne náhodne zistia pri vyšetrení čriev na klinike alebo pri vyšetrení iného ochorenia..

Zahrnutie potravín s vysokým obsahom vlákniny, denný príjem vody a pravidelné cvičenie môže pomôcť zabrániť divertikulóze.

V budúcnosti sa s vývojom nekomplikovanej formy objavia poruchy stolice. Takéto poruchy sú sprevádzané črevnými kolikami, pocitom plnosti v bruchu, plynatosťou atď. V tejto fáze je ťažké odlíšiť príznaky črevnej divertikulózy od symptómov syndrómu dráždivého čreva..

Nekomplikovaná forma choroby má nasledujúce prejavy:

 • periodicky sa vyskytujúce ostré alebo boľavé spastické bolesti brucha bez známok zápalu;
 • zvýšená tvorba plynu;
 • pocit neúplného pohybu čriev po pohybe čriev;
 • bolesť sa po jedle zintenzívňuje a po pohybe čriev alebo výtoku plynu zmizne.

V akútnej fáze (komplikovaná divertikulóza) sa v ľavej časti bedrovej kosti vyskytujú bolesti vľavo, zvyšujú sa známky akútneho zápalu..

So zvýšením zápalových procesov existujú:

 • striedanie hnačky a zápchy, nestabilná stolica;
 • strata chuti do jedla;
 • nevoľnosť, zvracanie;
 • ostrá, intenzívna bolesť v ľavom dolnom kvadrante brušnej dutiny;
 • zvýšenie telesnej teploty;
 • prítomnosť hlienu vo výkaloch;
 • tachykardia;
 • lokálne peritoneálne javy;
 • zvýšenie bielych krviniek.

V budúcnosti, keď sa objaví lokálny zápalový proces, môže dôjsť k perforácii črevnej steny, zatiaľ čo choroba z lokálneho miesta sa rozšíri..

Diagnóza divertikulózy

Diagnóza divertikulózy je založená na údajoch z počiatočného vyšetrenia, anamnézy a výsledkov diagnostických postupov, ktoré identifikujú divertikulu a prítomnosť funkčných zmien v tkanivách:

 • všeobecné krvné testy, testy moču;
 • coprogram;
 • kolonoskopia (flexibilná sigmoidoskopia);
 • irrigoskopia (röntgenové vyšetrenie čreva kontrastnou látkou);
 • ultrazvuk
 • CT sken;
 • scintigrafia (skenovanie erytrocytmi značenými technéciom).

Pri perforácii (perforácii) divertikula sa môžu vyvinúť nebezpečné hnisavé komplikácie: flegmon, peritonitída, abscesy..

Počas irigoskopie sa sleduje vývoj bária na röntgenovom monitore, ktorý vizualizuje výstupky podobné prietrži akejkoľvek štruktúry, ktoré siahajú za vonkajší obrys čreva. Irigoskopiu s dvojitým kontrastom je možné vykonať najskôr mesiac a pol po úľave od akútnej divertikulitídy.

Kolonoskopia je predpísaná v prípadoch, keď v oblastiach s divertikulózou nie je možné spoľahlivo vylúčiť prítomnosť tela a malých polypov. Táto metóda je vybraná aj v prípadoch, keď pacient prichádza s rektálnym krvácaním. Avšak, kolonoskopia je ťažké vykonať v prítomnosti spazmu pozorovaného pri rozsiahlom divertikulárnom ochorení, v takom prípade je pohyb nástroja ťažký, keď prechádza segmentom čreva postihnutým divertikulózou..

V komplikovaných prípadoch sa počas CT a sonografie zisťuje zhrubnutie črevnej steny a veľké abscesy.

Liečba črevnej divertikulózy

V asymptomatickej forme nie je predpísaná medikamentózna liečba divertikulózy čreva. Terapia spočíva v dodržiavaní špeciálnej diéty a udržiavaní rovnováhy vody, ktorá pomáha eliminovať zápchu a normalizovať funkciu čriev.

Diéta na črevnú divertikulózu je hlavnou súčasťou liečby. Denná strava by sa mala pripravovať v súlade s niekoľkými pravidlami:

 • do stravy by sa mali zavádzať potraviny bohaté na vlákninu, zeleninu a ovocie (s výnimkou obilnín, mora, karfiolu);
 • zvýšiť obsah prírodných mliečnych výrobkov v potrave;
 • odmietnuť vyprážané, údené jedlá, polotovary, výrobky z múky;
 • obmedziť spotrebu mäsových jedál a výrobkov obsahujúcich živočíšne tuky;
 • vzdať sa strukovín a húb;
 • ako preháňadlo používajte sušené slivky, sušené marhule alebo bylinné čaje.

Vo väčšine prípadov má črevná divertikulóza priaznivú prognózu, pravdepodobnosť úspechu konzervatívnej liečby sa zvyšuje v prípade liečby počas prvej epizódy choroby a je 70%..

V niektorých prípadoch je kvôli normalizácii trávenia potrebné uviesť použitie liekov, ktoré znižujú tvorbu plynov, enzýmov, prokinetík a probiotík. Obmedzte použitie preháňadiel, napr prispievajú k zvýšenému tlaku v črevách.

V prípadoch, keď napriek tomu došlo k zápalovému procesu v čreve, ale nevyskytli sa závažné komplikácie, sa liečba doma vykonáva v súlade s lôžkom. Okrem prísnej stravy a vodnej rovnováhy sa predpisujú lieky, ktoré stimulujú peristaltiku, enzýmové prípravky, antibiotiká, antispasmodiká (Mebeverin), analgetiká, preháňadlá a lieky, ktoré zvyšujú objem stolice, napríklad šupka izfagula (šupka izpaghula).

Pri komplikovanej divertikulóze je pacient hospitalizovaný, vykonávajú sa ďalšie diagnostické testy, predpisujú sa terapie, vrátane antibiotík (cefalosporíny, amoxicilín s kyselinou klavulanovou, metetridazol, gentamicín), intravenózne podávanie solí a glukózy na detoxikáciu a korekcia porúch vody a elektrolytov..

V prípade rozvoja divertikulitídy, prítomnosti akútnych záchvatov divertikulózy, sa nepoužije konzervatívna liečba: riziko perforácie čreva a rozvoja peritonitídy je príliš veľké. Počas chirurgického zákroku sa odstráni časť čreva postihnutá divertikulami (hemicolectomy, resekcia sigmoidálneho hrubého čreva s použitím primárnej anastomózy). Objem chirurgického zákroku a jeho technika závisia od individuálnych charakteristík priebehu choroby. Na zníženie tlaku v črevách sa takéto operácie často kombinujú s myotómiou hrubého čreva..

Vo veku šesťdesiatich rokov trpí každá tretia osoba divertikulózou a začína od sedemdesiatpäť - každá druhá osoba.

Indikácie pre chirurgickú liečbu divertikulózy:

 • prítomnosť dvoch akútnych záchvatov (u pacientov starších ako štyridsať rokov - jeden) so zlyhaním konzervatívnej liečby;
 • masívne krvácanie do brušnej dutiny;
 • rozvoj obštrukcie čriev;
 • flegmon alebo peritonitída retroperitoneálnej oblasti;
 • prasknutie abscesu, vnútornej alebo vonkajšej črevnej fistuly.

Možné komplikácie a dôsledky

Nekomplikovaná forma divertikulózy môže trvať roky, bez toho, aby vás o tom vedela, ale po chvíli (u 10 - 20% pacientov) sa vyvinie zápal. So zvýšením zápalových procesov je možný vývoj závažných chorôb:

 • perforácia;
 • paracolické abscesy;
 • obštrukcia čriev;
 • krvácanie z čreva;
 • akumulácia zápalového infiltrátu;
 • vnútorné a vonkajšie fistuly.

Pri perforácii (perforácii) divertikula sa môžu vyvinúť nebezpečné hnisavé komplikácie: flegmon, peritonitída, abscesy..

S prielomom abscesového divertikla umiestneného v uzavretej dutine sa vyvíja peritonitída vnútorná alebo vonkajšia fistula. Počas perforácie divertikula sa v močovom mechúre tvorí kolovezikálna fistula. Fistuly sa môžu otvárať v iných orgánoch, zatiaľ čo fistuly v črevnej koži sa môžu vytvárať. U pacientov s colovezikálnymi fistulami sa niekedy vyskytujú pneumúrie a infekcie močových ciest, ak nedochádza k ťažkostiam s poruchami gastrointestinálneho traktu..

Niekedy dochádza k krvácaniu z ciev prepichujúcich krk divertikla. Takéto krvácanie je často hojné a prejavuje sa obvyklými príznakmi straty krvi a prímesou krvi v stolici. Zvyčajne silné krvácanie sa vyvinie z jediného divertikla umiestneného v pravom hrubom čreve.

Fekálna difúzna peritonitída spojená s divertikulárnou chorobou sa vyvíja v dôsledku nekrózy črevnej steny, čo vedie k toku hnisavých a fekálnych hmôt do brušnej dutiny. Stav pacienta je charakterizovaný ako extrémne závažný, s akútnymi prejavmi peritonitídy, septickým šokom.

V prípade rozvoja divertikulitídy, prítomnosti akútnych záchvatov divertikulózy sa konzervatívna liečba nepoužíva..

V oblasti, kde divertikulitída pretrváva dlhý čas, sa často vyskytuje adhezívny proces, ktorý môže viesť k obštrukcii čriev. Hladká svalová hypertrofia, jazvy z minulých záchvatov divertikulitídy, zápalové zmeny môžu spôsobiť akútnu obštrukciu hrubého čreva a úplné uzavretie lúmenu..

predpoveď

Vo väčšine prípadov má črevná divertikulóza priaznivú prognózu, pravdepodobnosť úspechu konzervatívnej liečby sa zvyšuje v prípade liečby pri prvej epizóde ochorenia a je 70%, avšak v niektorých situáciách vedie divertikulóza k vzniku závažných komplikácií a život ohrozujúcich stavov..

Prevencia divertikulózy

Zahrnutie potravín s vysokým obsahom vlákniny, denný príjem vody a pravidelné cvičenie môže pomôcť zabrániť divertikulóze.

Video z YouTube na tému článku:

Vzdelanie: Štátna lekárska univerzita v Rostove, špecializácia Všeobecné lekárstvo.

Informácie sa zhromažďujú a poskytujú iba na informačné účely. Navštívte svojho lekára pri prvých príznakoch choroby. Samoliečba je zdraviu nebezpečná.!

Divertikulóza čreva, čo to je

Príznaky črevnej divertikulózy sa zhodujú so symptómami iných chorôb hrubého čreva. S rozvojom choroby sa na stenách čreva vyskytuje výstupok vo forme vakov, nazývaný divertikula. Takéto útvary sa zvyčajne plnia zvyškami potravinového odpadu a trusu a potom sa zapália.

Pojem choroby

Symptomatológia výskytu divertikla závisí od toho, kde sa začal zápal. V 90% prípadov sa miesto výskytu nachádza v distálnom hrubom čreve.

Dôvodom tejto lokalizácie choroby je anatomická štruktúra vnútorného orgánu. Črevo má priemer menší ako ostatné pasáže a má tiež veľa zákrut. Vo vnútri je nahromadenie výkalov, ako aj ich zhutnenie. Následne to môže viesť k distenzii črevnej steny a nadmernému tlaku..

Zvýšenie výskytu divertikla u ľudí je spojené s výživovými charakteristikami moderného človeka. V neustálom zhone ľudia často jedia viac pečeného tovaru, ignorujúc čerstvú zeleninu a ovocie. Obsahujú vlákninu, ktorá pomáha udržiavať normálnu črevnú pohybovú aktivitu.

Lekári zistili, aký je najúčinnejší prostriedok pre červy! Podľa štatistík má každý 5 Rusov červy. Prečítajte si viac recept, ktorý vám pomôže vyčistiť telo červov za pouhých 7 dní.

V ženskej polovici sa dvakrát častejšie vyskytuje divertikulum u mužov. Choroba u detí sa nijako neprejavuje.

Ochorenie sa objavuje u ľudí v závislosti od veku. Čím je človek starší, tým väčšie je riziko výskytu divertikulárnej choroby čreva. Napríklad:

 • v desiatich percentách prípadov sa takáto choroba vyskytuje u ľudí mladších ako 40 rokov.
 • 50% ľudí s divertikulózou staršou ako 80 rokov.

Napriek tomu, že sa choroba vyskytuje iba u dospelých a starších osôb, existuje vrodená tendencia k divertikulóze. Existuje tiež celý rad získaných ochorení.

Príznaky choroby

Nebezpečenstvo vzniku choroby spočíva v podobnosti symptómov s inými chorobami tráviaceho ústrojenstva. Napríklad s problémami v oblasti gynekológie u žien, črevnej koliky alebo slepého čreva. Existuje však niekoľko symptómov, ktoré pomáhajú pochopiť, že zápal čreva u pacienta je zapálený.

Prvým a najdôležitejším príznakom choroby je bolesť brucha. V tomto prípade budú charakteristické znaky:

 • Bolesť je vždy sústredená v dolnom bruchu;
 • Nepriaznivé pocity sa sústreďujú na ľavú stranu, pretože sa tam nachádza sigmoidálne hrubé črevo;
 • Koncentrácia bolesti je na jednom mieste 3-4 dni, potom sa môže presunúť do inej oblasti;
 • Bolesť so zapáleným vakom na črevnej stene je konštantná. Pri neprítomnosti zápalu sa môže vyskytnúť nepríjemný pocit pri nadmernej tvorbe plynu;
 • Pocit bolesti sa objavuje pri náhlom fyzickom pohybe, smiechu, kašľaní, kýchaní. Tento jav sa vyskytuje v dôsledku kompresie priestoru postihnutého zapálenými vakmi vnútornými orgánmi;
 • Po defekácii sa nikde nezmizne bolesť, pacient má neustále pocit úplného čreva.

Druhým charakteristickým znakom divertikulózy je zmena štruktúry stolice. Pacient má striedavé zápchy a tekuté výkaly. Je to spôsobené skutočnosťou, že vo vnútri čreva postihnutého zápalovým procesom dochádza k zúženiu priechodu a výkaly sa stávajú problematickými, keď sa dostanú von.

Pri zápale môžu vaky na stenách čreva krvácať. Z tohto dôvodu je vo výkaloch symptóm prítomnosti krvných častíc. Divertikly sú obklopené vredmi a eróziou, ktoré vyvolávajú stratu krvi. Pri tejto chorobe nehrozí vážne krvácanie. Príznaky straty krvi sa vyskytujú iba v 10% všetkých prípadov. Krvný výtok sa zvyčajne vyskytuje pri defekácii a pri malom množstve. Ak by však došlo k prasknutiu vaku na stenách čreva, potom je vysoká pravdepodobnosť zvýšeného krvácania až po výskyt stôp na spodnom prádle..

Zvýšenie telesnej teploty tiež podporuje symptómy choroby. Symptóm vzniká v črevnej sekrécii pyrogénnych látok, ktoré pôsobia na mozog a spôsobujú zvýšenie telesnej teploty. V tomto prípade zvýšená teplota pôsobí ako ochranná reakcia tela na zápalový proces vo vnútorných orgánoch. Telo aktivuje ľudskú imunitu na potlačenie choroby.

Príznaky nevoľnosti a vracania. Dôsledkom týchto príznakov bude strata chuti do jedla. Osoba, ktorej telo prestane držať jedlo v žalúdku, stráca túžbu jesť. Kvôli hladu, sladkosti v končatinách a letargia zapadá. Nevoľnosť je spôsobená stavom otravy tela toxickými látkami uviaznutými vo vakoch na stenách čreva..

Medzi znaky divertikulózy patrí asymptomatický priebeh choroby po dlhú dobu. Preto je dôležité podrobiť sa dôkladnému lekárskemu vyšetreniu, aby sa zistili najmenšie odchýlky od normy vo vnútri tela.

Príčiny zápalu

Vrecká na stenách čreva sú u každého človeka. Ale nie pre každého, začínajú zväčšovať svoju veľkosť a vydutie. Určité príčiny predchádzajú zápalu.

 1. Nedostatok vlákniny v tele. Každý človek by mal konzumovať najmenej 30 gramov vlákniny. Ak sa tak nestane, trávenie potravy je ťažké. Výkaly vnútri čriev sú príliš tvrdé a nie sú schopné voľne prechádzať črevom. Nadmerný tlak vzniká, čoho dôsledkom je zápal vakov na stene.
 2. Infekčná infekcia. Výskyt chorôb ulceróznej kolitídy, spastickej enterokolitídy a iných črevných vírusov prispieva k tvorbe nádoru črevnej hypofýzy. Črevné prostredie je schopné prekonať infekčné infekcie bez akýchkoľvek zvláštnych následkov, ale choroby môžu zostať v divertikle.

 • Starší vek. V priebehu času ľudské telo výrazne oslabuje. Svalová sila čriev už nie je schopná správne fungovať. Z tohto dôvodu dochádza často k zápche. Toto je uľahčené oslabením stien čreva, zúžením črevného priechodu, vznikajú nádorové nádory z dôvodov súvisiacich s vekom..
 • Vrodená tendencia k chorobe. Črty štruktúry čreva môžu byť zdedené od rodičov.

  Dieťa je ohrozené komplikáciami hrubého čreva.

 • Infekcia parazitmi. Poranenie sliznice črevnými parazitmi znižuje ochranné vlastnosti membrány. Z tohto hľadiska škodlivé baktérie a látky prenikajú rýchlejšie do vydutých vakov na stenách čreva a spôsobujú tam zápal.
 • Detekcia chorôb

  Zápalový proces vnútri črevných vakov sa môže prejaviť vo forme troch hlavných foriem:

  1. Divertikulóza je asymptomatická. Je takmer nemožné zistiť prítomnosť patológie u pacienta. Pacient nemá žiadne príznaky a detekcia choroby nastáva náhodou.
  2. Zápal so prejavom charakteristických symptómov. Pri tejto forme choroby pacient trpí neustálymi bolesťami, kŕčmi a podráždením čreva.

  Vyznačuje sa krvácaním na stenách čreva, prerastením fistúl, perforáciou divertikla, perienterickým infiltrátom..

  Zložitosť diagnostiky choroby spočíva v podobnosti symptómov s inými patológiami tráviaceho systému.

  Aby lekár mohol s istotou diagnostikovať a pacient dostal liečbu zodpovedajúcej choroby, uskutočňujú sa nasledujúce diagnostické postupy:

  • Konverzácia a povrchové vyšetrenie pacienta, štúdium jeho anamnézy terapeutom, proktologom alebo chirurgom.
  • Kolonoskopický postup. Lekár skúma stav vnútorných stien zvnútra. Týmto postupom je možné vylúčiť choroby, ktoré sú zamerané na zápal blízko konečníka. Napríklad hemoroidy, análne pukliny alebo rakovina hrubého čreva.
  • Irrigoscopy. Týmto postupom lekár určí umiestnenie zapáleného divertikla.
  • Ultrazvukové vyšetrenie brucha. Na základe získaných údajov lekár vylúči choroby, ktorých príznaky zahŕňajú pocit bolesti vo vnútri brušnej dutiny. Lekár skúma celú brušnú dutinu pomocou ultrazvukového prístroja.
  • X-ray. Uskutočňuje sa iba v extrémnych prípadoch, aby sa vylúčilo množstvo chorôb so sprievodnými príznakmi divertikulózy. Zapálené vaky nie sú na obrázku viditeľné, takže sa sníma na diagnostikovanie ďalších chorôb.

  Pokročilé štádium choroby

  Zápal divertikula patrí do kategórie chorôb, ktorých príznaky a liečba by sa nemali ignorovať. Ak sa vo vnútri brucha objaví bolesť, je najlepšie okamžite vyhľadať lekára. Takáto záchranná sieť vám môže v budúcnosti ušetriť problémy a prípadne zachrániť život..

  Ak nepožiadate o vymenovanie liečby, pacient môže dostať nasledujúce komplikácie:

  • Krvácanie z konečníka. K podobnej komplikácii dochádza, ak začnú prasknúť cievy obklopujúce črevné vaky. V tomto prípade krv spadne na stolicu. Krvný výtok sa môže zvýšiť z počtu prerazených črevných ciev.
  • Vývoj akútnej črevnej divertikulitídy. Táto komplikácia je charakterizovaná zápalovým procesom v črevných vakoch. Pri dlhšej zápche vstupujú črevné pohyby v čreve do divertikúl a dochádza k infekcii. Komplikácie sa prejavujú ako fekálna sliznica a bolesť brucha.
  • Roztrhnutie vaku s následným uvoľnením obsahu do brušnej dutiny. Nebezpečenstvo takejto komplikácie je následná peritonitída, ktorá vedie k mimoriadne vážnemu stavu a smrti.

  Osoba, ktorá pociťuje bolesť brucha, by nemala byť ľahostajná k tomuto príznaku. Existuje možnosť, že bude mať závažnú patológiu, ktorá si vyžaduje neodkladnú liečbu.

  Liečba a prevencia

  Potom, čo lekár stanoví diagnózu divertikulózy, pacientovi je predpísaný komplex liečby vrátane liekov a diéty. Lieky. Lekár predpisuje niekoľko skupín tabliet:

  • Lieky na kŕče. Medzi ne patrí No-shpu alebo Spazmol.
  • Tablety, ktoré stimulujú črevnú motilitu. Napríklad „Mottilak“, „Motillium“, „Pasáže“.
  • laxatíva;
  • Antispasmodiká súvisiace s myotropikami. Ako napríklad „Bentsiklan“, „Papaverine“, „Chlorid Drotoverin“.
  • Anticholinergické tablety. „Platifillin“, „Hyostin butylbromid“.
  • Lieky blokujúce vápnikový kanál. Patria medzi ne „Pinaweria Bromide“, „Mebeverin“.

  Ak sa pri trávení potravy nedosiahne dostatočná aktivita, predpíše sa ďalší príjem enzýmov. Ak sa vo vnútorných orgánoch vyskytuje zápal, predpisujú sa pacientovi antibiotiká.

  Okrem užívania liekov by mal pacient dodržiavať prísnu diétu. Stravovanie sa dá riadiť dvoma oblasťami:

  1. Jesť potraviny s vysokým obsahom vlákniny. Tuk a cukor sú povolené, ale v zriedkavých prípadoch.
  2. Jesť výlučne vegetariánsku stravu.

  Odborníci na výživu zistili, že rastlinné potraviny pomáhajú stolici dostať sa z tela rýchlejšie. Úplná neprítomnosť mastných alebo sladkých potravín nijako nezdržuje odpadové produkty vo vnútri hrubého čreva.

  Pri stanovení diagnózy črevnej divertikulózy spočíva liečba pacienta v pozorovaní správnej výživy a stravovania po zvyšok jeho života..

  Celoživotná povinnosť je nasledovať stravu pre pacienta, u ktorého je diagnostikovaná divertikulóza. Potraviny bohaté na vlákninu zahŕňajú:

  • uhorky, paradajky, baklažán, cuketa, tekvica;
  • fazuľa
  • Kapusta - morská, farebná;
  • Otruby;
  • Pečený zemiak;
  • Mliečne výrobky;
  • Dusené ovocie, želé, mlieko;
  • Sušené ovocie;

  Nasledujúce výrobky sú zakázané:

  • Jahody a jahody;
  • Semená tekvice alebo slnečnice;
  • huby;
  • Údené, nakladané výrobky;
  • Konzervy;
  • Pekárenské výrobky;
  • Macaroni, krupica;
  • Alkoholické nápoje, nikotín;
  • Silne uvarený čaj, káva

  Pacient musí jesť jedlo v malých porciách najmenej päťkrát denne. Pred prehĺtaním by sa malo všetko jedlo žuť opatrne. Toto poskytuje hladší a nerušený priechod črevnou stenou. Výrobky sa odporúčajú jemne nasekať alebo variť hlavne ako zemiaková kaša. Odporúča sa spotrebovať každý deň až dva litre čistej vody. Okrem toho by mal pacient určite jesť ovocie.

  Liečba divertikulózy hrubého čreva doma je lepšie neužívať. Liečba ľudovými liekmi na túto chorobu nebude mať žiadnu účinnosť. Iba strava s množstvom vlákniny a liekov.

  Diétna výživa sa môže použiť aj ako preventívne opatrenie, ktoré zabraňuje vzniku choroby. Každý môže zo svojej stravy postupne vylúčiť škodlivé mastné potraviny a plynulo prejsť na zdravšiu stravu. Rovnako ako prevencia pôsobí na fyzickú aktivitu osoby. Pohyb tela prispieva k normálnemu fungovaniu čriev. Príčinám črevnej divertikulózy, symptómom jej prejavu je vždy jednoduchšie predchádzať ako ich liečiť.

  Chirurgia hrubého čreva

  Divertikulum je kruhový výčnelok stien hrubého čreva. Niekedy sa nachádzajú v tenkom čreve. Takáto odchýlka môže byť vrodená alebo môže byť získaná. Samotný tento jav nie je nebezpečný, ale v týchto „vreckách“ existuje riziko zápalu, ktorý sa zmení na divertikulózu. V takom prípade je potrebná liečba, inak môžu nastať vážne zdravotné problémy.

  Pri stanovovaní takejto diagnózy lekár obvykle ponúka dva spôsoby liečby: lieky alebo chirurgické zákroky. V druhom prípade sa uskutoční operácia na odstránenie divertiklov hrubého čreva. Všetko bude závisieť od štádia choroby a od prítomnosti symptómov. Ak sa choroba neobťažuje a príznaky sú ťažko viditeľné, bude optimálna medikácia a špeciálna strava. V prípade závažnejšieho priebehu ochorenia hrozí divertikulóza nasledujúcimi komplikáciami:

  • Krv vo výkaloch. Takýto príznak bude naznačovať vnútorné krvácanie v črevách..
  • Gastrointestinálna obštrukcia. Vyskytuje sa so zväčšením veľkosti divertikla a kompresiou lúmenu čreva okolitými tkanivami v dôsledku zápalového infiltrátu. To ovplyvní normálny pohyb čriev..
  • Peritonitída je zápalový stav, ktorý sa môže vyvinúť v brušnej dutine, keď sa zlomí divertikulum a do brušnej dutiny vstúpi obsah čriev..

  Všetky tieto príznaky sú priamou indikáciou pre chirurgický zákrok. Ak neodstránite divertikulum včas, môže dôjsť k úmrtiu. Takéto operácie sa často uskutočňujú v naliehavom prípade. Vykonávajú sa v dvoch fázach. Počas prvej operácie sa zapálená oblasť odstráni. Zanechávajú však v brušnej stene dieru a aplikuje sa kolostómia, čo je nevyhnutné na odstránenie výkalov. A po 2-3 týždňoch sa operácia opakuje a kolostómia sa odstráni..

  Resekcia čreva

  Operácia odstránenia divertiklov hrubého čreva sa nazýva resekcia oblasti hrubého čreva postihnutej divertikulami. Môže to byť akákoľvek časť čreva: sigmoidná alebo zostupná, priečna dvojbodka, zriedka stúpajúca. Počas tejto operácie je potrebné odstrániť postihnutú oblasť čreva. A zložitosť chirurgického zákroku bude závisieť od štádia vývoja choroby. Tu sú dve fázy:

  • Primárna resekcia čreva. Môže sa vykonať štandardnou metódou otvorenia aj laparoskopicky. Takéto odstránenie divertikúl sa uskutočňuje iba s miernym zápalom v divertikulách. V takom prípade by malo byť možné na konci operácie spojiť zdravé oblasti orgánov (anastomóza).
  • Resekcia a kolostómia. Takýto chirurgický zákrok sa vykonáva so závažným zápalom, komplikáciami a ak neexistuje spôsob, ako vykonať anastomózu. Poškodená časť čreva sa odstráni a potom sa koniec nezmenenej časti čreva, ktorá sa nachádza bližšie k žalúdku, odstráni k brušnej stene prostredníctvom kolostómie. Na zber výkalov je pripojená špeciálna jednorazová taška. Potom, čo je lekár presvedčený, že zápal prešiel, je predpísaná druhá operácia. Počas tohto chirurgického zákroku je potrebné znovu spojiť obe zdravé časti čreva a obnoviť normálny výtokový systém stolice.

  Ako sa správať po operácii divertikula

  Po operácii musíte byť pod dohľadom lekára v nemocnici 10 dní. Po približne 3 až 4 týždňoch bude pacient obnovený na svoju pracovnú kapacitu. Následne je potrebné dodržiavať správnu stravu.

  Opakovaný zápal divertikúl po operácii je takmer nemožný, pretože problémová oblasť bola odstránená. Nezabudnite však, že divertikly sa môžu tvoriť v iných častiach čreva. Aby sa predišlo opakovaniu choroby, je potrebné riadiť sa odporúčaniami lekára ohľadom režimu a výživy. Jedzte často a po malých dávkach, vypite veľa tekutín a vlákniny a znížte príjem tukov. Aby sa práca tráviacich orgánov normalizovala rýchlejšie a vrátila sa k obvyklému režimu, musíte po operácii brať vážne výživu a postupne rozširovať svoju stravu..

  Divertikulitída. Príčiny, príznaky, diagnostika a liečba patológie

  Divertikulitída je zápalové ochorenie čriev. V stene čreva sa vytvárajú vakovité výčnelky, ktoré pripomínajú prietrž. Nazývajú sa divertikly. Niekedy sa do nich zasekne obsah čreva, kde sa množia baktérie, čo spôsobuje zápal divertikla. Takýto patologický proces sa nazýva divertikulitída..

  Ochorenie sa prejavuje horúčkou a bolesťou dolného brucha, častejšie na ľavej strane. Človek trpí zápchou, potom hnačkou. V 10% prípadov zápal výrastku čreva spôsobuje krvácanie. Jeho prejavy je ťažké nevšimnúť: krv v stolici, špinenie z konečníka na plátno a toaletný papier.

  Divertikulitída u žien je 1,5-krát častejšia ako u mužov. Niekedy sa toto ochorenie vyskytuje u detí, ale ľudia nad 40 rokov sú naň zvlášť citliví. Podľa štatistík má 50% ľudí starších ako 65 rokov a 10% štyridsaťročných divertikly bez zápalu. Ale iba v 10 - 20% prípadov v divertikle sa začína zápal a objavujú sa príznaky choroby.

  Za posledných 100 rokov sa počet pacientov s divertikulitídou zvýšil päťkrát. Lekári to vysvetľujú zmenou stravy. Začali sme konzumovať viac mäsových a múčnych výrobkov, menej zeleniny a ovocia. Ale je to v rastlinných potravinách, ktoré obsahujú vlákninu, čo uľahčuje činnosť čreva a výrazne znižuje riziko tvorby divertikla..
  Každý vie, že Európania a Američania uprednostňujú ľahko stráviteľné jedlá z mäsa a mäsa, a ľudia v ázijských krajinách tradične jedia zdravšie potraviny. Preto počet pacientov s divertikulitídou u Aziatov nepresahuje 0,2%.

  Divertikulitída je príležitosťou na okamžité navštívenie lekára, pretože jej komplikácie sú veľmi nebezpečné. Ak zapálené výrastky a obsahy spadnú do brušnej dutiny, môže dôjsť k peritonitíde - zápalu brušných orgánov, čo ohrozuje život. V mieste divertikula sa niekedy tvoria fistuly, prostredníctvom ktorých sa obsah čreva dostáva do žalúdka, močového mechúra alebo vagíny. Adhézie, ktoré sa vyskytnú po zápale, spôsobujú upchatie čriev. A najnepríjemnejšie: ak je telo vystavené karcinogénnym faktorom, môže sa divertikulum degenerovať na rakovinový nádor..

  Lekári sa však ponáhľajú ubezpečiť: divertikulitída sa dobre lieči antibiotikami. Ak si všimnete problém v tejto citlivej oblasti, zahoďte zbytočnú hanebnosť. Desiatky ľudí prichádzajú k lekárovi každý deň s rovnakými sťažnosťami. Nezačínajte ochorenie. Čím skôr začnete s liečbou, tým rýchlejšie a ľahšie znovu získate svoje zdravie.

  Anatómia a fyziológia divertikla

  Divertikulum je výrastok podobný hernii, steny čreva vyzerajú ako vrecko. Jeho veľkosť je od 5 milimetrov do 10 alebo viac centimetrov. Divertikulum má úzky krk, dlhý 2-4 mm a rozšírenú dutinu, ktorá môže mať veľkosť jablka. Divertikulum môže byť samostatné alebo ich môže byť niekoľko. Potom hovoria o viacerých divertikloch.

  Divertikly sú veľmi častým problémom. V starobe má viac ako 50% ľudí taký výrastok z čreva. Tento jav sa nazýva divertikulóza alebo divertikulárna choroba. Väčšina ľudí však nemá podozrenie na túto vlastnosť čriev, kým nezačne horieť divertikulum. Keď sa výkaly zachytia vo vrecku, stena divertikula sa stane tenkou a slabou a začne sa zápal a krvácanie. Tento zápalový proces sa nazýva divertikulitída. Nezamieňajte si teda dve diagnózy: „divertikulóza“ - existuje divertikulárny výrastok, nie je však zapálený, ale „divertikulitída“ je zápal výrastku..
  Čo sú divertikly?

  Je obvyklé oddeliť vrodenú a získanú divertikulu.

  Vrodené (skutočné) divertikuly sú anomáliou vývoja. Výrast sa objavuje u človeka počas vývoja plodu. V tomto prípade vyčnievanie všetkých vrstiev čreva.

  Získané (nepravdivé) divertikly sa objavujú s vekom. Zvyčajne sa tvoria tam, kde cievy vstupujú do črevnej steny. Na týchto miestach je črevo tenšie. V tomto prípade vyčnieva iba sliznica a submukózna vrstva čreva. Vonkajší plášť spojivového tkaniva zostáva nezmenený.

  Kde možno nájsť divertikly? Najčastejšie sa divertikly tvoria v hrubom čreve. 70 až 85% v sigmoidnom hrubom čreve a v ľavej polovici hrubého čreva. V tomto ohľade najbežnejšia divertikulitída sigmoidálneho hrubého čreva.

  V tenkom čreve sa tieto formácie objavujú oveľa menej často. Nachádzajú sa tiež divertikuly pažeráka, žalúdka, močového mechúra, močových ciest a žlčových ciest..
  Ako sa tvoria divertikly?

  Vrodené divertikuly - výsledok vývojových porúch embrya.

  Získané divertikly v hrubom čreve sú spojené s porušením jeho práce. Pozrime sa na tento mechanizmus podrobnejšie..

  Hrubé črevo pozostáva z mnohých komôr, z ktorých každá sa postupne uzatvára. Súčasne sa v nej zvyšuje tlak a trávené jedlo sa tlačí v smere konečníka. Po vyčistení komory od jej obsahu sa tlak v nej normalizuje. Táto práca sa nazýva črevná motilita.

  Ak je však hmota príliš hustá alebo sa súčasne zníži niekoľko komôr, získa sa rmut a tlak v tejto oblasti sa výrazne zvyšuje. Môže dosiahnuť 90 mmHg. Obsah čreva silno pritlačí na jeho stenu. Prvé lézie sa objavia tam, kde cievy prenikajú cez steny čreva alebo kde dochádza k uvoľneniu svalovej vrstvy. Prvý tvar zárezov. Postupne sa zväčšujú a menia sa na divertikulu..

  Ak je možné divertikly voľne zbaviť obsahu, nie sú to žiadne problémy. Ak je však tlak vysoký a stolica je hustá, spadnú do vrecka a natiahnu sa. V dôsledku toho je zle vyčistený. Sliznica je pokrytá eróziou a vredmi, začína sa zápal.

  Príčiny divertikulitídy

  Ako už viete, veľa ľudí má divertikulu, ale iba 10 až 20% z nich začína divertikulitídu. Teraz sa pokúsime zistiť, čo spôsobuje zápalový proces..

  1. Potraviny s nízkym obsahom vlákniny, ktoré spôsobujú zápchu. Ak konzumujete menej ako 30 g vlákniny (vláknina z potravy), ste v ohrození. Všimnite si, že väčšina našich krajanov dostáva iba polovicu normy. V tomto prípade sa pohyb potravín cez gastrointestinálny trakt spomaľuje. Obsah čreva je suchší a tvrdší a uviazne v komorách hrubého čreva - vyvíja sa zápcha. Črevo silno stláča výkaly a tlak stúpa. To vedie k zablokovaniu a zápalu divertiklov..
  2. Zápalové procesy v hrubom čreve. Príčinou divertikulitídy môže byť: ulceratívna, spastická alebo ischemická kolitída, infekčná enterokolitída, črevné infekcie. Tieto choroby spôsobujú zápal črevnej sliznice. Ak je v črevnom lúmene možné rýchlo sa vysporiadať s baktériami, ktoré spôsobili chorobu, potom sa v divertikle naďalej množia. Oslabená lokálna imunita a narušenie mikroflóry v čreve prispievajú k rozvoju divertikulitídy..
  3. Vek. S vekom sa tón všetkých svalov znižuje, narušuje sa črevná pohyblivosť a dochádza k zápche. Sliznica čreva sa stáva tenšia a imunitný systém je slabší. U starších ľudí sú divertikly častejšie formované, horšie vyčistené a preto častejšie zapálené.
  4. Dedičná predispozícia. Dedičstvom od rodičov sa prenášajú štruktúrne črty čreva a slabosť jeho spojivového tkaniva. V tomto prípade sa dieťa narodí s divertikulami alebo sa objaví v ranom veku a je často početných. S dysbiózou alebo znížením imunity sa po črevných infekciách zapáli divertikula.
  5. Infekcia červami. Hlísty žijúce v črevách poškodzujú sliznicu, narušujú mikroflóru a znižujú jej ochranu pred baktériami. V takýchto podmienkach sa patogénne baktérie, ktoré sa radi usadia na povrchu divertikula pokrytého eróziou, množia rýchlo..

  Príznaky divertikulitídy

  Diagnóza divertikulitídy

  Ktorého lekára by som mal kontaktovať v prípade problémov s črevami?

  Pri schôdzke s lekárom (chirurg)

  Hlavnou úlohou lekára je správne diagnostikovať, pretože mnoho chorôb spôsobuje bolesti brucha a horúčku. Môžete pomôcť lekárovi, ak odpoviete na jeho otázky čo najpresnejšie a jasne opíšete svoje pocity.

   hlasovanie

  Počas rozhovoru lekár zhromažďuje informácie o priebehu choroby. Budete musieť odpovedať na otázky:

  1. Kedy sa objavili prvé príznaky choroby? Čo jej predchádzalo?
  2. Aká je povaha bolesti (ostrá alebo boľavá, periodická alebo trvalá)?
  3. V takom prípade sa bolesti zosilnia?
  4. Aká je povaha stoličky? Existujú zápcha alebo hnačka?
  5. Ako jete? Jete dosť ovocia a zeleniny? Používate doplnky alebo lieky??
  6. Existujú nejaké chronické ochorenia tráviaceho systému?
 • Inšpekcia, cítenie brucha

  Po prieskume lekár pristúpi k vyšetreniu. Nie je potrebné sa úplne vyzliekať, stačí strhnúť žalúdok a ležať na gauči. Pokúste sa uvoľniť vaše brušné svaly v maximálnej možnej miere, aby špecialista mohol hlboko odhaliť vaše črevá..
  Po ruke bude lekár cítiť pečať - kŕčovú a zápalovú oblasť čreva. V prípade, že je divertikulum dosť veľké, môže to lekár cítiť vo forme bolestivého zaobleného útvaru..

  Keď lekár vyšetrí časť čreva, v ktorej sa nachádza zápalný výrastok, budete cítiť zvýšenú bolesť - to je príznak divertikulitídy. Nezabudnite povedať svojmu lekárovi o svojich pocitoch..

  Počas štúdia postihnutej oblasti sa abs svaly reflexne napínajú. Táto reakcia tela tiež indikuje črevný zápal..

  Ďalšia fáza vyšetrenia: lekár vás požiada, aby ste sa obrátili na svoju stranu. Bolesť sa zintenzívni, keď ležíte na zdravej strane. Dôvodom je skutočnosť, že črevá visia na väzoch, ktoré ho podporujú. a na mieste bolesti bude napätie. Je to tiež charakteristický znak divertikulitídy..

  Skúsený lekár môže urobiť diagnózu po vyšetrení. Na objasnenie veľkosti divertikla, celkového stavu čreva je však potrebné podrobiť sa kompletnej skúške..

  Ak máte podozrenie na divertikulitídu, lekár určite odporučí kolonoskopiu a röntgenové vyšetrenie čreva. Môže byť tiež potrebný ultrazvuk a laparoskopia..

  kolonoskopia

  Kolonoskopia je vyšetrenie vnútorného povrchu hrubého čreva pomocou endoskopu. Toto zariadenie je úzka pružná trubica, ktorá je vložená do konečníka. Fotoaparát je pripojený k jeho koncu, ktorý prenáša obraz na obrazovku monitora. Pomocou tohto zariadenia môže endoskopista zistiť najmenšie zmeny v črevnej sliznici a odobrať biopsický materiál.

  Indikácie pre kolonoskopiu

  • podozrenie na divertikulitídu, opuch, vred;
  • nevysvetlené príčiny črevného krvácania;
  • črevná obštrukcia;
  • pretrvávajúca zápcha;
  • zápal hrubého čreva.
  Kolonoskopia odhaľuje rôzne príznaky divertikulitídy: zdeformovaný otvor divertikula s oblasťou zapálenej sliznice okolo nich. Črevný povrch okolo otvorov je sčervenaný, sú viditeľné rozšírené cievy. Kolonoskopia vám umožňuje určiť, ktorá časť čreva krvácanie a určiť intenzitu krvácania.

  Rentgén hrude

  Irrigoskopia alebo röntgenová kontrastná štúdia čreva je postup, ktorý vám umožňuje vidieť obrys hrubého čreva na röntgenovom snímaní. Vykonáva sa v špeciálnych diagnostických miestnostiach..

  Za normálnych podmienok nie sú na röntgenovom snímaní obrysy vnútorných orgánov viditeľné. Na získanie obrazu čreva sa do neho zavedie roztok kontrastného činidla - síran bárnatý. Zvyčajne sa to robí s klystýrom, ale v niektorých prípadoch sa roztok podáva na pitie. Keď sa vaše črevá zaplnia, nasnímate niekoľko obrázkov, keď stojíte a ľahnete si.

  Indikácie pre irrigoskopiu

  • špinenie z konečníka;
  • bolesť v čreve;
  • hnisavý alebo mukózny výtok z čreva;
  • nie je možné vykonať kolonoskopiu alebo to prinieslo pochybné výsledky.
  Röntgenové vyšetrenie čreva môže odhaliť rôzne príznaky divertikulitídy. Divertikula vo forme zaoblených útvarov na stene čreva s priemerom 0,5 - 5 cm. Sú to jednoduché alebo viacnásobné výčnelky, ktoré siahajú za jej obrys. Zapálené divertikuly majú zubaté, zubaté okraje.

  Ak sa divertikulum pretrhne, môže sa vytvoriť fistula. V tomto prípade bude na rôntgenovom snímači viditeľný kábel, ktorým sa kontrastné médium naleje z čreva do iného orgánu. Zápalový proces môže spôsobiť výskyt adhézií z väzivového tkaniva, ktoré spôsobujú ostré zúženie čreva, viditeľné na obrázku.

  Ultrazvuk brucha

  Ultrazvukové vyšetrenie brušných orgánov je najbezpečnejšie a najbolestivejšie. Ultrazvukové vlny prechádzajú do tela a odrážajú sa od orgánov. Husté „suché“ tkanivá ich dobre odrážajú. A tie oblasti, ktoré sú nasýtené tekutinou, absorbujú ultrazvuk. Po analýze odrazených ultrazvukových vĺn zariadenie na obrazovke monitora vytvorí obraz vnútorných orgánov.

  Indikácie pre použitie ultrazvuku

  • bolesť brucha;
  • podozrenie na opuch alebo zápal okolitých orgánov;
  • plomby zistené počas inšpekcie.
  Pri črevnej divertikulitíde odhalí ultrazvuk zhrubnutie stien čreva. Divertikulum naplnené výkalmi možno považovať za kruhovitý výčnelok steny, v ktorej je pevná inklúzia. Zápalový proces vedie k tomu, že v brušnej dutine sa hromadí malé množstvo tekutiny, čo je viditeľné na ultrazvuku..

  Napriek všetkým výhodám niektorí odborníci považujú ultrazvuk za nedostatočne spoľahlivú metódu. Ultrazvukové vlny odhalia iba dobre vyplnenú divertikulu.

  laparoskopia

  Laparoskopia je metóda diagnostiky a liečby divertikulitídy. Počas zákroku urobí chirurg v brušnej stene 3 dierky dlhé asi 1 cm a do brušnej dutiny sa vloží miniatúrna komora, ktorá vám umožní vyšetriť vonkajší povrch čreva. Vďaka 40-násobnému zvýšeniu je táto diagnostická metóda veľmi presná a pomáha zaznamenať najmenšie zmeny. Ak je to potrebné, lekár môže divertikulum okamžite odstrániť. Procedúra sa vykonáva v celkovej anestézii.

  Indikácie pre laparoskopiu

  • podozrenie na mimomaternicové tehotenstvo u žien;
  • podozrenie na opuch čriev;
  • bolesť vznikajúca z neobjasnených dôvodov;
  • podozrenie na akútnu obštrukciu čriev;
  • podozrenie na krvácanie do brucha spôsobené prasknutím divertikla.

  Liečba divertikulitídy

  Divertikulitída sa môže liečiť doma alebo v nemocnici na proktologickom oddelení. Výber závisí od stavu pacienta a rizika komplikácií.

  Indikácie pre hospitalizáciu s divertikulitídou:

  • exacerbácia chronickej divertikulitídy;
  • silná bolesť;
  • príznaky peritoneálneho podráždenia (pri skúmaní sa bolesť zosilňuje v okamihu, keď lekár po stlačení rýchlo zdvihne ruku);
  • vysoká teplota 38 - 40 ° C;
  • zvýšený počet leukocytov 15 x 109 / l;
  • neschopnosť jesť ústami;
  • staršie ako 85 rokov alebo závažné komorbidity.
  Liečba v nemocnici bude trvať 10 - 12 dní. Po prepustení budete musieť naďalej piť drogy 2 až 3 týždne.

  Drogová liečba divertikulitídy

  Skupina liekovMechanizmus liečbyzástupcoviaAko je menovaný
  Širokospektrálne antibiotikáAntibiotiká narušujú procesy tvorby proteínov v baktériách, bránia im v množení a ničia ich membránu. Po smrti baktérií prechádza zápal v divertikule a jeho dutina je očistená od hnisu a výkalov..cefoxitinemIntravenózne sa podáva 2 g každých 6 hodín.
  Timentín (chránený penicilín)3,1 g sa podáva intravenózne každých 6 hodín. Pri miernom zápale (teplota pod 38 ° C, neexistujú žiadne známky peritoneálneho podráždenia) sa rovnaké antibiotikum predpisuje v tabletách s 875 mg každých 12 hodín..
  Po 7 až 10 dňoch liečby sa liek zmení na Imipenem, Metronidazol alebo iné antibiotikum, ktoré môže ovplyvniť črevnú mikroflóru..
  Antimikrobiálne a protizápalové liekyJe to derivát kyseliny salicylovej. Ničí baktérie, zmierňuje zápal črevnej steny. Pomáha predchádzať relapsom.Mesalazine (Salofalk)
  400 mg 2-krát denne počas 8 týždňov. U ľudí so sklonom k ​​recidíve divertikulitídy, na prevenciu recidívy vymenujte 7 dní v mesiaci na rok.
  Znecitlivujúce antihistamínyLiečivá znižujú citlivosť bunkových receptorov na histamín. Z tohto dôvodu je možné zmierniť opuch črevnej steny.Suprastin,1 tableta 2-3 krát denne s jedlom.
  Tavegil1 tableta 2-3 krát denne pred jedlom, vypiť veľa tekutín.
  laxatívaZvýšte obsah čreva. Masy sa stávajú drobivejšími a mokrejšími a ľahšie sa pohybujú v črevách. Pri užívaní „mäkkých“ preháňadiel sa tlak v črevnom lúmene nezvyšuje. Je možné znížiť zaťaženie zapálenej oblasti.Sirupová normázaPrvé 2 až 3 dni trvajú 15 až 45 ml za deň, udržiavacia dávka je 10 až 30 ml za deň. Nástroj sa berie ráno v jednom kroku.
  Semená šupiek semien (Mukofalk)Priradiť 1 vrecko 2-6 krát denne. Prášok rozpustite v pohári studenej vody a okamžite vypite. Potom vypite ďalšiu pohárik tekutiny.
  spazmolytikáUvoľnite hladké črevné svaly, uvoľnite črevné kŕče, zmiernite bolesť.MeteospasmilUžívajte 1 kapsulu 3-4 krát denne pred jedlom. Zložky obsiahnuté v jeho zložení uvoľňujú spazmy a eliminujú tvorbu nadbytočného plynu.
  No-shpaDospelí užívajú 40-80 mg trikrát denne, bez ohľadu na príjem potravy.

  Pri liečbe divertikulitídy sa lekári snažia vyhnúť silným preháňadlám a klystýrom. Tieto lieky zvyšujú tlak v črevách a môžu spôsobiť prasknutie divertikula..

  Jedným z najdôležitejších štádií liečby divertikulitídy je strava. V niektorých prípadoch sa prvé 2-3 dni budú musieť úplne vzdať jedla. Bude nahradená roztokom glukózy a elektrolytov.

  Zo stravy je potrebné vylúčiť výrobky, ktoré spôsobujú nadúvanie: strukoviny, hrozno, plnotučné mlieko. Je potrebné odmietnuť aj tie výrobky, ktoré spôsobujú zápchu: ryža, čučoriedky, granátové jablko, biely chlieb. Zelenina a ovocie, ktoré obsahujú veľmi hrubú vlákninu, sa neodporúčajú: reďkev, repa, reďkovka, tomel, ananás.

  Jedálny lístok obsahuje jedlá a výživové doplnky, ktoré obsahujú vlákninu: cereálie, cereálie, celozrnný chlieb, ľanové semeno, sadenice, morské riasy, broskyne, hrušky, avokádo, bobule. Určite vypite viac ako 2 litre vody. Čaj a káva sa nepočítajú.

  Po zotavení budete musieť raz ročne navštíviť lekára a podrobiť sa vyšetreniu, aby ste zabránili opätovnému výskytu choroby.

  Chirurgická liečba divertikulitídy

  Neexistujú prakticky žiadne kontraindikácie pre pohotovostný chirurgický zákrok. Plánovanú operáciu však možno v niektorých prípadoch odložiť o niekoľko týždňov alebo zrušiť.

  Kontraindikácie plánovaného chirurgického zákroku:

  • tehotenstva;
  • senilný vek;
  • závažné ochorenia srdca, pľúc, pečene a obličiek;
  • chronické choroby v akútnom štádiu;
  • akútne infekčné a zápalové ochorenia.
  Príprava na operáciu sa vykonáva veľmi opatrne. Čím lepšie je telo pripravené, tým je menej pravdepodobné, že sa u neho vyvinú nebezpečné komplikácie..

  Pred operáciou na odstránenie divertikla je potrebné podstúpiť vyšetrenie. Zahŕňa nasledujúce kroky:

  1. Všeobecné a biochemické krvné testy.
  2. Test koagulácie krvi,
  3. Stanovenie krvného typu.
  4. Stanovenie hladín glukózy a hemoglobínu v krvi.
  5. Všeobecná analýza moču;
  6. Koprogram (všeobecné štúdium výkalov);
  7. Analýza výkalov okultnej krvi;
  8. Vyšetrenie gynekológom u žien v plodnom veku - tehotenský test;
  9. elektrokardiogram;
  10. Rentgén hrude;
  11. Ultrazvuk brušnej dutiny;
  12. Röntgenové vyšetrenie hrubého čreva báriovým klystýrom;
  13. kolonoskopia Ak existuje nebezpečenstvo prasknutia divertikla, uprednostňujú nákladnú, ale bezpečnejšiu metódu - počítačová tomografia..
  Počas prípravy na chirurgický zákrok sa liečia všetky zistené ložiská zápalu. Inak môžu baktérie s krvou vstúpiť do čriev a spôsobiť hnisanie vnútorných a vonkajších stehov. Počas tohto obdobia je potrebné normalizovať krvný tlak a funkciu srdca. Na tento účel sa predpisujú antihypertenzíva a betablokátory..

  Diéta pred operáciou. Výživa v prípravnej fáze by mala byť bohatá na vitamíny A, B, C, K, P a železo. Počas tohto obdobia by ste ich mali konzumovať 2-krát viac, ako je obvyklé.

  Ponuky sa vyberajú tak, aby sa zabránilo zápche a posilnilo telo. Je založená na vajciach, rybách, tvarohoch, výrobkoch kyseliny mliečnej, zelenine a ovocí.

  U ľudí s nadváhou je vhodné tento problém odstrániť. Faktom je, že podkožné tukové tkanivo sa lieči horšie ako iné tkanivá. Na zníženie telesnej hmotnosti sa odporúča opustiť mastné, vyprážané a údené jedlá, pečivo a cukrovinky.

  Posledný týždeň pred operáciou budete musieť upustiť od rastlinných potravín, ktoré obsahujú hrubú vlákninu a spôsobiť tvorbu plynov: plnotučné mlieko, orechy, strukoviny, kukurica, kapusta..

  Ak neexistujú žiadne kontraindikácie, v deň pred operáciou je predpísané preháňadlo na vyčistenie čriev. 100 ml Dufalacu sa rozpustí v 3 litroch vody. Pite pol dňa ráno a pol večer. Bezprostredne pred anestéziou vyčistia črevá klystýrom..

  Rehabilitácia po operácii

  Najdôležitejšiu úlohu pri rehabilitácii po operácii hrá správna výživa. Možno, že prvé 2 dni nebude dovolené liečiť stehu na čreve. V budúcnosti, po dobu 3 týždňov, je potrebné dodržiavať šetrnú stravu pozostávajúcu z troch etáp.

  Počas prvých 3-4 dní musíte jesť 8krát denne, ale množstvo jedla by nemalo prekročiť 200 - 300 g na porciu. Jedlo by malo byť tekuté alebo podobné želé: čaj, kompot, želé, želé. Teplota misiek je 35 - 40 stupňov.
  Nasledujúce 3-4 dni jesť 6 krát denne. Naraz môžete jesť až 400 g jedla. Všetko by malo byť v tekutej alebo utretej forme. Povolené sú slabé bujóny, rozdrvené cereálie na vode s prídavkom mlieka a masla, dusené mäso a rybie suflé. Teplota riadu by mala byť tiež okolo 40 ° C.

  Tretia etapa trvá asi 2 týždne. Čiastočná výživa je potrebná 5-krát denne. Potraviny sú tiež šťouchané alebo polotekuté, teplé, dusené, varené alebo pečené bez kôry. Sortiment jedál je možné postupne rozširovať. Polotekuté kaše a polievky, dusené omelety, pečené jablká, varené mäso a ryby sú povolené.

  Je veľmi dôležité, aby stolica bola mäkká a denne po operácii. To je možné dosiahnuť diétou a jemnými rastlinnými preháňadlami: odvarmi z koreňa rebarbory, kôrou rakytníka. Denná hladina tekutín počas rehabilitačného obdobia je 2,5 až 3 litre.

  V niektorých prípadoch sa počas operácie črevo vyvedie otvorom v brušnej stene - vytvorí sa kolostómia. Spočiatku to pre človeka spôsobuje psychologické ťažkosti. Je dôležité pochopiť, že táto vlastnosť vás nebude rušiť v rodinnom živote ani v práci. Budete musieť nosiť špeciálny elastický pás s držiakom na tašku, ale nebude viditeľný pod oblečením. Okrem toho sa pri vhodne zvolenej strave vyprázdňujú črevá raz denne a po zvyšok času sa výkaly z kolostómie nerozdeľujú..

  Liečba divertikulitídy ľudovými liekmi

  Infúzia liečivého zákalu. Vezmite 2 polievkové lyžice sušeného liečivého dymu. Nalejte do termosky, naplňte 500 ml vriacej vody a nechajte trvať cez noc. Pite 100 ml pred jedlom 3-krát denne.

  Údený liek má liečivý účinok, zlepšuje pohyblivosť čriev, posilňuje svalovú vrstvu, zmierňuje kŕče a bolesť, lieči vredy a eróziu na sliznici tráviaceho systému. Vďaka týmto vlastnostiam pomáha infúzia zmierniť zápal divertikúl.

  Ovsené želé. Na prípravu želé v trojlitrovej nádobe nalejte 2,5 litra prevarenej vody, ochladenej na teplotu 40 stupňov, 500 g ovsenej múky a 150 ml kefíru. Prikryte gázou a nechajte dva dni na teplom mieste. Keď sa v zmesi objavia bubliny a začne sa delaminovať, pretlačte ich cez cedník. Nalejte tekutinu do čistej nádoby a nechajte ju deň.

  Nasledujúci deň uvidíte, že sa v banke vytvorili dve vrstvy. Opatrne vypustite tekutinu a hrubší sediment je základom ovsenej želé. 10 polievkových lyží tejto kaše naleje 2 šálky studenej vody a varí do zhustnutia. Jedzte želé ráno s čiernym chlebom z celozrnnej múky. Pre chuť môžete pridať soľ alebo med a lyžičku rastlinného oleja.

  Ovsené želé s divertikulitídou pomáhajú normalizovať stolicu, odstraňujú zápchu a nadúvanie, zvyšujú tonus čriev a pomáhajú rýchlo čistiť divertikuly a normalizovať črevnú flóru..

  Ľudové lieky sa osvedčili vynikajúco pri prevencii zápalov divertikúl a ako doplnok k liečbe drogami. Nesnažte sa však týmto spôsobom zbaviť akútnej divertikulitídy, ktorá je sprevádzaná horúčkou a silnou bolesťou. V takom prípade potrebujete kvalifikovanú odbornú pomoc.

  Prevencia divertikulitídy

  Čo musíme urobiť?

  Športovať. Mierna fyzická aktivita pomáha zlepšovať krvný obeh v čreve, normalizuje jeho tón a zabraňuje zápche. Vďaka tomu je svalová vrstva posilnená a nedochádza k tvorbe divertiklov. Ak sa napriek tomu objavili, aktívne pohyby vedú k tomu, že divertikly sú dobre vyčistené. Močové masy v nich nestagnujú a nedochádza k zápalu. Na prevenciu divertikulitídy sú najvhodnejšie: jogging 40 minút denne, chôdza 1 hodinu denne, cvičenie pilates a jogy 2-krát týždenne.

  Denne spotrebujte 25 - 30 g vlákniny. Vláknina normalizuje črevá, urýchľuje propagáciu svojho obsahu, pomáha znižovať tlak v lúmene čriev, zmierňuje zápchu. Okrem toho je pre rozvoj prospešných baktérií - našej mikroflóry, nevyhnutná nerozpustná vláknina. Vláknina sa nachádza v šupke ovocia, špargle, špenátu, cukety, mrkvy, brokolice, otrúb, nerafinovaných zŕn, semien a orechov.

  Použite pravidlo tri. Jedzte 3 ovocie, 3 porcie zeleniny po 100 g, 3 plátky obilia a 300 g kaše z ovsených vločiek alebo hnedej ryže. Pri tomto druhu výživy získate vlákninu..

  Vypite najmenej 2 litre vody denne. Voda je nevyhnutná pre normálne fungovanie čriev. V opačnom prípade bude jeho obsah príliš hustý. Črevá ho nemôžu posunúť z komory do komory a dochádza k zápche. Okrem toho, ak konzumujete vlákninové doplnky, musíte vypiť o pol litra viac. V opačnom prípade vlákno skondenzuje obsah čreva, odoberie z neho vodu a spôsobí zápchu.

  Poraďte sa s lekárom včas. Neignorujte otravu, enterokolitídu a iné črevné zápaly. Tieto choroby riedia črevnú stenu. Jej sliznica atrofuje, objavuje sa erózia. Takto sa vytvárajú priaznivé podmienky na tvorbu divertikúl. Včasné predpísané ošetrenie sa vyhýba týmto nepríjemným následkom.

  Zachovanie imunity. Je dôležité mať silnú všeobecnú a miestnu imunitu. Ak budete plne jesť, viesť aktívny životný štýl a umierniť, obrana tela sa posilní. Pravidelnou konzumáciou fermentovaných mliečnych výrobkov a doplnkov vitamínov môžete posilniť miestnu črevnú imunitu. V tomto prípade, aj keď sa vytvorí divertikulum, potom sa v ňom neobjaví zápal..

  Používajte rastlinné oleje. 3-krát týždenne ráno pred raňajkami, jesť lyžicu olivového oleja alebo ľanového oleja. Tento liek zmierňuje zápchu a pomáha liečiť zápaly čriev v ranom štádiu..

  Čomu sa treba vyhnúť?

  Vyvarujte sa zranenia hrubého čreva. Poranenia čriev sa môžu vyskytnúť v dôsledku nesprávne vykonaných lekárskych postupov, netradičných sexu a hydrokolonoterapie, ktorá sa vykonáva na chudnutie a očistenie tela. Pri takýchto manipuláciách je poškodená sliznica a podbrušná vrstva čreva a vytvárajú sa podmienky na vytvorenie divertikla..

  Vyvarujte sa zápche. Zmeny súvisiace s vekom, zlá výživa a sedavý spôsob života vedú k zápche. V tomto prípade sa tlak v črevnom lúmene prudko zvyšuje, miestna imunita sa znižuje a rovnováha mikroflóry je narušená..

  Bojujte so zápalom a dysbiózou. Ochorenia čriev znižujú jeho ochranné vlastnosti a hladký svalový tonus. Divertikulum sa najčastejšie zapaľuje po chorobe.

  Nikto nie je v bezpečí pred chorobami. Ak však dbáte na svoje zdravie a staráte sa oň, môžete sa ľahko vyrovnať s akýmkoľvek ochorením.

 • Prečítajte Si O Druhy Kýl

  Kýla očných viečok je vyčnievanie kože spôsobené jej napínaním a následným vyplňovaním dutiny tukovým tkanivom pod dolným alebo horným viečkom..K rozťahovaniu kože očných viečok dochádza v dôsledku konštantných kontrakcií v procese blikania, navyše je prakticky bez podkožného tkaniva, čo je rizikový faktor.
  Umbilikálna prietrž je stav tela, v ktorom vnútorné orgány presahujú hranice brušnej dutiny cez malú dieru umiestnenú v pupku. Táto vada podlieha povinnej prevádzke v dospelosti.
  Inguinálna hernia u dieťaťa je vrodená patológia, pri ktorej brušné orgány presahujú brušnú dutinu v oblasti trieslovín. U chlapcov - najčastejšie sú to črevá, u dievčat - vaječníky, vajcovody.