loader

Hlavná

Hlava

Bubnovského metódy: liečba chrbtice - 20 základných cvičení

Ťažké zranenia chrbtice a kĺbov v mladom veku sú takmer pre každého trestom postihnutia, ale nie pre Dr. Bubnovského. Túžba žiť ho úplne prinútila vyvíjať a vykonávať cvičenia podľa osobnej techniky, ktorá pomohla obnoviť jeho telo po autonehode.

Cvičenie svalov, kĺbov a chrbtice, ktoré vykonal budúci lekár na rehabilitáciu zraneného tela, ho následne modifikoval a patentoval. Liečba podľa metódy Dr. Bubnovského postavila na nohy nielen seba, ale aj tisíce vďačných pacientov.

Základné princípy gymnastických cvičení pre rehabilitáciu

Je dôležité to vedieť! Lekári v šoku: „Existuje účinný a cenovo dostupný liek na bolesť kĺbov.“ Prečítajte si viac.

Bubnovsky bola vyvinutá terapeutická gymnastika a je založená na princípoch artikulárnej gymnastiky, keď sa cvičenia vykonávajú prostredníctvom bolesti. Liečba a rehabilitácia sú založené na komplexe 20 jednoduchých cvičení na prvý pohľad. Po diagnostikovaní stavu pacienta sa vyberú cviky a zostaví sa ich postupnosť a počet opakovaní pre svalové skupiny, ktoré potrebujú tréning..

Pri liečbe poškodenej chrbtice a kĺbov sa vykonáva gymnastická záťaž, ktorá nespôsobuje akútnu bolesť, ale jej postupné prekonávanie. V centre cvičení určených na rehabilitáciu pomocou Bubnovského je liečba pohybu. Kvôli určitému zaťaženiu svalov a väzov dochádza k zvýšenému pohybu krvi a lymfy do postihnutých oblastí..

Dokonca aj „zanedbané“ spoločné problémy môžu byť vyliečené doma! Nezabudnite to rozmazať raz denne..

Zvýšený prísun výživných látok do tkanív pomáha regenerácii svalov a nervových zakončení. Spustí sa prirodzený mechanizmus regenerácie tela. Táto liečba sa nazýva kinezoterapia. Gymnastický komplex je vybraný individuálne a dá sa hrať doma.

Menovania a kontraindikácie implementácie liečebného komplexu

Na ošetrenie a obnovu chrbtice bolo vyvinutých množstvo rôznych cvičení a gymnastických komplexov. Vo väčšine prípadov sa vyberajú jednotlivo. Ich implementácia však má určité kontraindikácie:

 • vysoká telesná teplota;
 • onkologické patológie;
 • chronické choroby v akútnom štádiu;
 • ťažké infekčné lézie tela;
 • individuálne kontraindikácie.

Všetky odporúčania na vykonávanie lekárskych cvičení Bubnovského predpisuje lekár po dodatočnom vyšetrení, aby sa vylúčili skryté patológie. Terapeutický výsledok nastáva v dôsledku pasívneho a aktívneho zaťaženia svalového aparátu. Účinok nastáva po dlhom priebehu liečebných cvičení na chrbticu.

Účinné cvičenia na chrbticu a kĺby

Na vykonanie domáceho gymnastického komplexu sa odporúča nasledujúcich 20 základných cvičení Dr. Bubnovského.

 1. Pri vdychovaní sa zdvihnite zo sedu na svojich pätách a rukami robte kruhové pohyby. Pri výdychu sa vráťte na IP.
 2. Pri výdychu z polohy na chrbte sa zdvihnite so sklonenými kolenami. Nadýchnite sa - položte sa na chrbát. Môžete rozmnožovať a spájať kolená.
 3. V rovnakej polohe, zdvíhanie tela, skúste zmenšiť lakte a kolená. Pri vdychovaní sa spustite na chrbát.
 4. Leží na vašej strane, položí ruku na zem, vydýchne a vstane a nadýchne.
 5. Stoja na všetkých štyroch, úplne uvoľňujú svaly panvy a zdvíhajú nohy, „vrtia chvostom“.
 6. Zostaňte v tejto polohe a vykonávajte ohyb vpred, ohýbajte lakte.
 7. Sadnite si na päty, natiahnite sa a uvoľnite všetky svaly.
 8. Krčiace sa na podlahe s dôrazom na ruky, cvičenie „nožnice“.
 9. Ľahnite si na podlahu na bok a vytiahnite nohu ohnutú na kolene k ramenu (vdychovanie), noha sa vráti do vodorovnej polohy - výdych.
 10. Ležiaci na bruchu, nohy rovnomerne roztiahnuté a zdvihnuté, ruky vpred. Potom sklopte nohy a zdvihnite trup. Takže náhradníci.
 11. Počas inhalácie v polohe na chrbte natiahnite kolená k hrudníku, vydýchnite, zdvihnite nohy, ponožky na sebe, ruky na bokoch.
 12. Nohy zostávajú stále v rovnakej polohe, ohýbajú sa a nakláňajú sa doľava, narovnávajú sa a tiež sprava.
 13. Zostávajú v polohe na chrbte, ohýbajú kolená a zdvíhajú trup a napínajú brušné svaly.
 14. Pokračovanie predchádzajúceho cvičenia: položte pravú nohu na ľavé koleno a potiahnite ľavý lakeť na koleno pravej nohy, výdych, vráťte sa do pôvodnej polohy - vdychujte.
 15. Rovnakým spôsobom urobil opačným spôsobom.
 16. Ďalej prichádza kliky z podlahy a pri zdvíhaní sa vydýchajú.
 17. Počas vdýchnutia stojí na všetkých štyroch kolenách koleno pritiahnuté k ramenu a noha sa vydýcha ako výdych..
 18. Ďalšou fázou je „chôdza po svalovom svale“, potom späť, potom vpred, niekoľkokrát.
 19. Crick. Stoja alebo sedíte (ak sa budete cítiť pohodlne), zatiaľ čo pri vdychovaní sa pomaly snažte dosiahnuť rukami čo najďalej k ponožkám. Pri výdychu tiež pomaly neviazajte.
 20. Posledným cvičením je svalová relaxácia. Pri výdychu jemne natiahnite chrbát..

Všeobecné odporúčania

Liečba chrbtice pomocou gymnastického komplexu Dr. Bubnovského sa musí vykonávať iba po konzultácii s odborníkom. Počet cvikov a ich trvanie sa prideľujú individuálne, pričom sa berie do úvahy stupeň poškodenia chrbtice a stavu svalov.

Lekár môže odporučiť ďalší komplex pre začiatočníkov so slabými svalmi pre hlavných 20 cvikov Bubnovského. Liečba bude tiež účinnejšia, ak budete dodržiavať určitú stravu a používanie bylinných čajov..

Bubnovsky cvičí chrbát a kĺby

Upozorňujeme na odporúčania a súbory cvičení od chrbta a kĺbov od Dr. Bubnovského, ktoré môžete používať sami doma..

Všetky cvičenia sú založené na unikátnej metodike Bubnovského - kinezoterapie, ktorá pomáha obnoviť funkcie končatín, pohybového aparátu, chrbtice, kĺbov, väzov, svalov a vnútorných orgánov. Táto gymnastika sa výrazne líši od pravidelnej cvičebnej terapie, poskytuje sanitku doma, pomáha rýchlo zmierniť bolesť a má dlhodobý pozitívny účinok..

Dôležité pravidlá pre cvičenie

 • Všetky komplexy sú navrhnuté tak, aby prekonali bolesť, t. keď vykonávate akékoľvek cvičenie, musíte prekonať bolesť - to je hlavné pravidlo Bubnovského techniky. Bolesť svalov je preťaženie, ktoré narúša krvný obeh a tok lymfy, ktorý ničí okolité tkanivá..
 • Frekvencia cvičenia - 1 alebo 2 dni na udržanie svalového tonusu.
 • Na zmiernenie bolesti vždy vydýchnite s námahou, námahou.
 • Na konci tréningu si za studena trite kĺby, aby ste zabránili opuchom.

Cvičenie na zmiernenie bolesti chrbta

1. Relaxačné na kolenách

Východisková poloha - zamerajte sa na kolená a dlane.

2. Zadné vyklenutie

Východisková poloha - zamerajte sa na kolená a dlane. Počas výdychu jemne ohnite chrbát nahor, pri inhalácii jemne ohnite chrbát dolu.

Poznámka: Počet opakovaní je až 20 v jednom prístupe. Eliminujte náhle pohyby.

3. Krok napínania

Východisková poloha - zamerajte sa na kolená a dlane. Posaďte sa na ľavú nohu a zároveň natiahnite pravú nohu dozadu. Ľavú nohu potiahnite dopredu, sklopte sa. Pri pohybe: pravá ruka, ľavá noha - striedavo. Dýchanie: výdych v koncových bodoch.

Poznámka: pohyb je povolený prekonaním bolesti. Každý ďalší krok sa snaží zväčšiť šírku kroku a dosiahnuť maximum. Počet opakovaní je až 20 v jednom prístupe. Náhle pohyby musia byť vylúčené.

4. Čerpanie

Východisková poloha - zamerajte sa na kolená a dlane. Pokúste sa natiahnuť telo čo najďalej dopredu, pričom sa dôraz kladie na kolená a dlane.

Poznámka: neohýbajte sa v dolnej časti chrbta!

5. Natiahnutie chrbta

Východisková poloha - zamerajte sa na kolená a dlane. Ohýbaním ramien v lakťových kĺboch ​​nadvihnite telo na podlahu. Z tejto polohy na výdychu vyrovnajte ruky, snažte sa spustiť panvu na pätách a napnite svaly dolnej časti chrbta..

Poznámka: 5-6 opakovaní.

6. Natiahnutie brucha

Východisková poloha - ležiaca na chrbte, nohy ohnuté v kolenných kĺboch, ruky za hlavou, „stlačte“. Pritlačte bradu k hrudníku, pri výstupe ohnite trup, snažte sa odtrhnúť lopatky z podlahy a dotknite sa lakťov kolien..

Poznámka: Prvé 3-4 pohyby sa môžu vykonávať bolesťou. Počet opakovaní nie je obmedzený, snaží sa dosiahnuť pocit pálenia v brušných svaloch. Na zvýšenie účinku cvičenia je povolená kryokompresia (stláčanie ľadom) pod spodnou časťou chrbta počas dynamickej fázy cvičenia..

7. Nadvihnite panvu

Východisková poloha - ležiaca na chrbte, ruky natiahnuté pozdĺž trupu. Pri výdychu sa pokúste panvu odtrhnúť čo najvyššie (polovičný most) a pri inšpirácii ju spustite.

Poznámka: 10 až 30 opakovaní, prestávka medzi pohybmi 1 - 2 sekundy.

Po ukončení cvičení sa komplex môže opakovať ešte 1-2 krát.

Cvičenie chrbtice s neustálou bolesťou

Ak máte neustále bolesti chrbta, ktoré vám bránia chodiť a dokonca spať, použite tieto metódy:

 1. Pripravte kryokompresor (studený obklad s ľadom), môžete použiť vrece mrazených potravín. Východisková poloha - ležiaca na chrbte, vždy na podlahe, vložte kryokompresor pod spodnú časť chrbta. Postavte nohy na pohovku, stoličku alebo stoličku tak, aby boli ohnuté na kolenách. Ruky za hlavou. Nadvihnite telo na kolená a ohnite iba v hrudi. Urobte maximálny počet opakovaní.
 2. Východisková pozícia - dôraz na kolená a dlane (všetky štyri). Jemne ohnite chrbát, vydýchnite späť hore, vdychujte späť nadol. Urobte minimálne 20 opakovaní.
 3. Pripravte stabilný expandér tak vysoko, ako je to možné na stene. Východisková pozícia - sedí na podlahe chrbtom k stene, medzi stenou a chrbtom môžete položiť veľkú guľu. Expandér je nad vami. Pripojte jeden koniec expandéra k nohe a roztiahnite nohy dopredu, aby ste cítili napätie. Zdvihnite svoju rovnú nohu nahor, potom ju ohnite, potom ju znova narovnajte do pôvodnej polohy. Urobte maximálny počet opakovaní.

Technika Bubnovského: krátky sprievodca

© Bubnovsky S.M., 2017

© Dizajn. E Publishing House LLC, 2017

Namiesto predslovu, alebo čo je kinezoterapia

Kinezoterapia (z gréckych slov „kinesis“ - pohyb a „terapia“ - liečba) je liečba syndrómov bolesti so špeciálnymi dekompresnými pohybmi na terapeutickom simulátore MTB (multifunkčný simulátor Bubnovsky) bez liekov proti bolesti (lieky)..

Napriek tomu, že určité fyzické cvičenia sa používali ako liek dokonca aj v starovekom Grécku a starom Ríme, po mnoho storočí sa na pojem „kinezoterapia“ zabudlo. V modernej lekárskej literatúre sa tento pojem objavil relatívne nedávno, pred menej ako tromi desaťročiami. Termín, ak to tak môžem povedať, bol resuscitovaný profesorom, doktorom lekárskych vied Sergeyom Mikhailovičom Bubnovským, ktorý navrhol zásadne nový systém liečby mnohých chorôb, zmiernenia bolesti a obnovenia pracovných schopností bez drog a chirurgických operácií. Jedinečnosť systému Bubnovsky je potvrdená vedeckou činnosťou a záujmom miliónov čitateľov o jeho knihy, ako aj množstvom patentov a osvedčení. Liečebný systém Bubnovského sa vyznačuje mnohými oceneniami a uznávacími listami, ale najlepším dôkazom účinnosti kinezoterapie je viac ako 1,5 milióna úspešných uzdravovacích histórií pacientov s rôznymi diagnózami..

Hippokrates použil lekárske pohyby vo svojej praxi. Vo východnej medicíne existujú praktiky ako jóga a čchi-kung, ktoré tiež používajú rôzne pohyby a držanie tela na udržanie a obnovu zdravia. V súčasnosti existujú štandardné terapeutické a rehabilitačné techniky, ktoré zahŕňajú pohyb so záťažami, fyzioterapiu a fyzioterapeutické cvičenia (cvičebná terapia). Jóga a čchi-kung však pomáhajú pri sebazlepšovaní iba zdravému človeku a štandardné metódy cvičebnej terapie, bohužiaľ, neumožňujú ich použitie ako plnohodnotných terapeutických činidiel pri degeneratívnych ochoreniach pohybového aparátu. V súčasnosti teda môže kinezoterapia skutočne obnoviť choré telo nešportového človeka, ktorý má tiež niekoľko sprievodných chorôb a zlých návykov..

V súčasnosti je moderná kinezoterapia podľa metódy S. M. Bubnovského najobľúbenejšou metódou v Rusku aj v zahraničí na nechirurgické a protidrogové ošetrenie osteochondrózy chrbtice s herniovanými diskami, rehabilitáciu po úrazoch a operáciách, ako aj na prevenciu chronického postihnutia..

Hlavné rozdiely medzi kinezoterapiou a konvenčnými terapeutickými prístupmi

V tradičnej medicíne, na liečenie rôznych ochorení chrbtice a kĺbov (osteochondróza, artróza, hernia medzistavcovej platničky, osteoporóza) a poranení muskuloskeletálneho systému, sú pacientom predpisované farmaceutické prípravky (tablety, injekcie, masti), chirurgia, fyzioterapia, akupunktúra atď..

Napriek značnému rozdielu medzi týmito metódami majú jednu spoločnú nevýhodu: všetky liečia pasívneho pacienta, ktorý je postihnutý schopnosťou pohybovať sa a fyzicky sa zotavovať.

Výhody Kinesitherapy

Okrem vysokej účinnosti liečby má kinezoterapia mnoho ďalších výhod:

• kinezoterapia lieči choroby so špeciálnymi pohybmi a nepoužíva žiadne lieky, preto táto liečba nemá negatívne vedľajšie účinky;

• všetky pohyby používané pri kinezoterapii sú pre človeka úplne prirodzené, preto je táto metóda pre každého pacienta bezpečná;

• kinezoterapia v mnohých prípadoch umožňuje vyliečenie choroby bez chirurgického zákroku, a ak sa takémuto zásahu nedá predísť (napríklad pri nahradení kĺbov pokročilými prípadmi ochorenia), potom metódy kinezoterapie pomáhajú pripraviť sa na takúto operáciu, aby chirurgický zákrok bol čo najúčinnejší a v pooperačnom období. pacient sa mohol čo najrýchlejšie vrátiť do normálneho života;

• kinezoterapia je univerzálna metóda liečby a prevencie rôznych chorôb, ktorá je vhodná pre ľudí akéhokoľvek veku, s diagnostikovanými chorobami a zdravotným stavom;

• kinezoterapia nielen pomáha zbaviť sa bolesti, ale tiež znižuje riziko relapsu a odstraňuje mnoho sprievodných chorôb;

• kinezoterapia má liečivý účinok nielen na chrbticu a kĺby, ale aj na celé telo;

• kinezoterapia zlepšuje náladu, normalizuje metabolizmus, zlepšuje spánok, posilňuje imunitný systém, pomáha predchádzať rozvoju mnohých chronických chorôb;

• kinezoterapia je dostupná pre všetkých: cvičenia sa môžu vykonávať nielen v špecializovaných strediskách, ale aj doma.

Kedy sa používa kinezoterapia?

Kinezoterapia sa odporúča na liečbu týchto chorôb:

• chronické ochorenia chrbtice (osteochondróza, hernia medziobratlového disku, bolesť chrbta a dolnej časti chrbta, osteoporóza atď.);

• chronické ochorenia kĺbov (artritída a artróza kolenného kĺbu, bedier a kĺbov, periartritída a iné);

• rehabilitácia po úrazoch a endoprotetike;

• zhoršené držanie tela u dospelých a detí;

• skolióza rôznych etiológií;

• zhoršená funkcia svalov;

• poúrazová alebo pooperačná spoločná kontraktúra (stuhnutosť alebo poruchy pohyblivosti kĺbov).

Napriek tomu, že pohybová liečba je vhodná pre takmer všetkých ľudí, stále existujú určité kontraindikácie pre túto metódu.

Absolútne kontraindikácie pre kinezoterapiu sú:

• stavy pred akútnym infarktom a pred mozgovou príhodou;

Relatívne kontraindikácie môžu zahŕňať:

• duševné a infekčné choroby;

• benígne nádory alebo podozrenia na ne;

• nedávna operácia chrbtice, väzov, svalov, šliach alebo kĺbov, ako aj ich prasknutí;

• závažné chronické ochorenie pľúc;

• závažné poruchy srdcového rytmu;

• zlyhanie srdca, obličiek, pečene alebo dýchacích ciest;

• závažný diabetes.

V prípade výskytu týchto chorôb je potrebné pred začatím liečby kinezoterapeutickými metódami konzultovať s lekárom.

Systém Dr. Bubnovského

Kinezoterapia je liečba syndrómov bolesti bez liekov proti bolesti pomocou cvičebných pomôcok na dekompresnú silu. Je však dôležité pochopiť, že samotný pohyb sa nelieči - lieči iba správny pohyb. Správny je len pohyb, ktorý je vhodný pre každú konkrétnu osobu a ktorý je na jednej strane bezpečný a na druhej strane terapeutický. Vždy hovorím, že nie sú totožní pacienti - existujú rovnaké diagnózy. Z tohto dôvodu je moja metodika založená na individuálnom prístupe ku každému pacientovi, berúc do úvahy jeho stav a súvisiace choroby.

Pre správny výber cvičení som vyvinul a patentoval špeciálnu myofasciálnu diagnózu, ktorú každý pacient podstúpi pred vymenovaním liečebného programu. Táto diagnóza je jedinečná v tom, že určuje stav myofasciálnych tkanív (svalov), ktorý sa nevykonáva inou diagnostickou technikou. Druhá časť diagnózy zahŕňa funkčný test na multifunkčnom simulátore, ktorý som vyvinul, ktorý ukazuje stav svalov pacienta a počiatočnú úroveň prípustných zaťažení, ktoré prispievajú k obnoveniu výživy chrbtice a kĺbov..

Pri svojich konzultáciách osobne vyšetrujem každého pacienta: pozerám sa na jeho snímky (röntgenové alebo MRI), vykonávam myofasciálnu diagnostiku a po tom, čo pacient podstúpi funkčný test na simulátoroch, vyberiem pre neho individuálny komplex lekárskych pohybov, ktorý zabezpečí maximálnu účinnosť liečby pre tohto pacienta..

Podľa mojej metodológie je každý pacient aktívnym účastníkom liečebného procesu, takže výsledok uzdravenia do značnej miery závisí od neho - od toho, ako presne splní prijaté odporúčania. Hlavná vec je, že s týmto prístupom si pacient sám začína uvedomovať svoje problémy nazhromaždené životom a spôsob, ako sa ich zbaviť. Ako sa hovorí, všetko je otvorené. Liečba bolesti chrbta tabletkami a operáciami je hľadanie čiernej mačky v tmavej miestnosti, najmä preto, že tam nie je...

Hlavné výhody môjho systému na regeneráciu zdravia sú tieto:

• súbor fyzických cvičení je zostavený individuálne pre každého pacienta, berúc do úvahy jeho vek, závažnosť choroby a prítomnosť sprievodných zdravotných problémov;

• liečebné komplexy cvičení podľa metódy profesora Bubnovského môžu vykonávať pacienti akéhokoľvek veku, vrátane starších ľudí s mnohými sprievodnými chorobami, ako je osteoporóza, alebo ktorí sú po operácii srdca a očí v stave;

• všetky cvičenia sú jednoduché: aj osoba s nulovou úrovňou fyzickej zdatnosti môže ovládať metodiku vykonávania cvičení;

• dôležitou výhodou tohto systému je optimálny účinok na svaly a kĺby: pri správnom cvičení je riziko poranenia úplne eliminované;

• pri vykonávaní lekárskej gymnastiky sa obnovuje rýchlosť a objem prietoku krvi bez zaťaženia srdcového svalu, zlepšuje sa pohyblivosť kĺbov, podporuje sa kostrový systém, obnovuje sa koordinácia pohybov, a preto sa obnovuje práca mozgu;

• cvičenia sú zamerané na rozvoj pružnosti a vytrvalosti svalov, ktoré dodávajú živiny do orgánov a tkanív, a tým obnovujú celkovú pracovnú kapacitu tela;

• pravidelné cvičenie pomáha zbaviť sa bolesti chrbtice a kĺbov bez akýchkoľvek liekov;

• Gymnastiku môžete robiť nielen v špecializovaných strediskách, ale aj doma alebo v najbližšej telocvični - po tréningu v Kinezoterapeutickom centre;

• pravidelné kurzy podľa tejto techniky nielen zmierňujú bolesti chrbta a kĺbov, ale tiež zlepšujú náladu, zvyšujú pracovnú kapacitu a vitalitu, normalizujú krvný tlak, zlepšujú činnosť kardiovaskulárneho systému a celkové zdravie;

• V súčasnosti sú „centrá Dr. Bubnovského“ v mnohých mestách Ruska - triedy sa organizujú pod vedením skúsených kineziologických inštruktorov pomocou multifunkčných simulátorov, ktoré som vyvinul.

Tí, ktorí sa zaujímajú o svoje telo, chcú obnoviť alebo udržať svoje zdravie bez drog a operácií, ako aj tí, ktorí chcú obnoviť svoje zdravie čo najskôr a po zranení alebo operácii sa vrátiť do normálneho života, chcem vám v súčasnosti pripomenúť, že na predaj sú moje knihy o rôznych aspektoch liečenia podľa systému Bubnovsky, ako aj DVD, ktoré podrobne ukazujú techniku ​​vykonávania rôznych cvičení. Tieto publikácie budú užitočné pre každého, kto sa chce dozvedieť viac o nechirurgickom a narkotickom liečení rôznych chorôb pohybového ústrojenstva a robiť gymnastiku samostatne..

Kinezoterapia podľa Bubnovského metódy je účinná pri liečbe mnohých chorôb pohybového aparátu, vrátane nasledujúcich:

• akútna a chronická bolesť chrbta (v krčnej, hrudnej a bedrovej oblasti, „chôdza“ po celom chrbte s ožarovaním nôh);

• bolesť ramena, bolesti hlavy, závraty;

• osteochondróza hrudnej a bedrovej chrbtice;

• prietrže, výčnelky, hemangiómy a iné problémy s chrbticou;

• bolesť v kolenných a bedrových kĺboch;

• artritída a artróza kolenných a bedrových kĺbov (gonartróza, koxartróza);

• stavy po artroplastike kolenných a bedrových kĺbov;

• bolesť v krku, ramenách, prstoch;

• stavy po operácii chrbtice, a to aj po inštalácii kovových štruktúr;

• rehabilitácia po zranení;

• narušenie citlivosti končatín s osteochondrózou;

• dna a bolesť v chodidle;

• skolióza a zlé držanie tela;

• zotavenie z mŕtvice.

S cieľom chrániť pred pirátmi a napodobňovačmi mojej metódy som vyvinul a patentoval rehabilitačné metódy a rehabilitačné programy pre pacientov, ktorí podstúpili kompresné zlomeniny chrbtice a panvy, endoprotetiku veľkých kĺbov (koleno, bedra), operáciu srdca (štep koronárneho tepnu, stentovanie a iné), infarkt myokardu alebo mozgová príhoda, ako aj ženy s prolapsom vnútorných orgánov v popôrodnom období a pri menopauze. Buď opatrný! Všetky informácie o metóde sú iba na mojej stránke..

Kinezoterapia podľa Bubnovského metódy sa odporúča aj pri ochoreniach kardiovaskulárneho systému, respiračných chorobách, poruchách reprodukčného systému, cukrovke typu II, ako aj pri prevencii rôznych chorôb: vegetovaskulárna dystónia, syndróm chronickej únavy, hypertenzia, hemoroidy, prostatitída, rektálne trhliny, chronické panvovej bolesti, bolesti chrbta počas tehotenstva (do ôsmeho mesiaca).

Individuálne školiace programy budú užitočné najmä pre starších ľudí, deti (nad 6 rokov) a dospievajúcich so zhoršeným držaním tela, pre ľudí so sedavým zamestnaním alebo so sedavým životným štýlom, ako aj pre všetkých pacientov, ktorí utrpeli zranenia alebo akékoľvek chirurgické zákroky na kĺboch ​​alebo chrbtici..

Kubitherapy podľa Bubnovského metódy - cesta k zdraviu

Môžem uviesť veľa dôvodov, prečo je pre ľudí s poruchami pohybového ústrojenstva také dôležité pravidelne sa zúčastňovať kinezoterapie podľa metódy Bubnovsky, napriek veku a závažnosti choroby. Hlavné dôvody sú tieto:

• zlyhanie svalov alebo oslabenie (hypotrofia) svalov ktoréhokoľvek kĺbu, najmä kĺbov končatín, je hlavnou príčinou chorôb kĺbov - artritídy a artrózy, zatiaľ čo artróza nakoniec vedie k „veľkej operácii“ - endoprotetike (nahradenie chorých kĺbov endoprotézami, implantátmi);

• v dôsledku nedostatku pravidelného zaťaženia chrbtových svalov tieto svaly u človeka najprv oslabia, potom spazmy, čo vedie k bolesti chrbta a nakoniec sa vyvíja osteochondróza a v dôsledku toho hernie medzistavcových platničiek a osteoporóza chrbtice;

• v dôsledku nesprávneho zaťaženia svalov pásov horných končatín sa môžu vyskytnúť bolesti hlavy a migrény a postupom času môže fyzická nečinnosť týchto svalov viesť k mozgovej príhode alebo dokonca k demencii (Alzheimerova alebo Parkinsonova choroba);

• nedostatok pravidelného zaťaženia prsných svalov a svalov dolných končatín vedie k rozvoju hypertenzie au detí - k výskytu skoliózy;

• nedostatočné fungovanie vnútorných svalov zhoršuje funkciu pľúc a prispieva k rozvoju CHOCHP (chronické obštrukčné ochorenie pľúc);

• oslabenie brušných svalov narušuje evakuačnú funkciu čreva a vedie k zápche, hemoroidom a opomenutiu orgánov;

• hypotrofia aduktorov stehenných a perineálnych svalov prispieva k rozvoju zápalových ochorení panvových orgánov (prostatitída u mužov a myóm maternice u žien), ktoré sú chorobami stagnácie;

• svalové zlyhanie unesených svalov stehna môže viesť k prolapsu prvkov endoprotézy (ak existujú) a analgetickej skoliózy;

• hypotrofia svalov kolenného kĺbu vedie k oslabeniu menisku a krížových väzov, v dôsledku čoho sa vyvíja artróza a potom - endoprotetika;

• v dôsledku nedostatočného zaťaženia svalov zadného povrchu nôh dochádza k zadržiavaniu krvi v žilách, čo môže viesť k arytmii, koronárnym ochoreniam srdca a dokonca k srdcovému infarktu, trombóze;

• nedostatočná práca svalov chodidla môže spôsobiť ploché nohy, kŕčové žily a dokonca aj diabetes mellitus typu II..

Preto je pre zdravie každého človeka mimoriadne dôležité zabezpečiť, aby všetky hlavné svaly tela boli správne zaťažené. Pravidelné kinezoterapeutické cvičenia pomôžu obnoviť svaly, zlepšia metabolizmus a zabránia rozvoju mnohých ochorení..

Nežijeme, aby sme ochoreli.

Zlepšenie podľa systému Bubnovsky: všeobecné odporúčania

Ak chcete zlepšiť svoje zdravie, zabrániť vzniku rôznych chorôb alebo zbaviť sa choroby bez liekov a chirurgického zákroku, musíte dodržiavať určité pravidlá.

Pravidlo jedna: musíte pravidelne cvičiť.

Musíte urobiť najmenej trikrát týždenne. Každá hodina by mala trvať najmenej 20 minút. Pohodlný režim cvičenia v telocvični spolu s ťažnými a silovými cvičeniami - od 40 minút do 1 hodiny 10 minút. V ideálnom prípade musíte urobiť jednu hodinu denne.

Pravidlo č. 2: Uchovávajte denník triedy.

Vedenie denníkových disciplín: denník pomáha lepšie organizovať kurzy telesnej gymnastiky a nezabudnite vykonať všetky potrebné cvičenia. Denným zapisovaním výsledkov môžete sledovať svoj pokrok a zlepšovanie vášho zdravia každý deň.

Pravidlo tri: piť vodu počas triedy.

Aby sa zabránilo suchu v ústach, medzi cvičeniami je potrebné piť vodu - jedno dúško, už nie!

Pravidlo štyri: po každej lekcii - voda.

Spoznajte priateľov so studenou vodou, milujte ju! Ona je nažive! Po každej lekcii si zoberte studenú kúpeľ alebo studenú sprchu (po dobu 5 sekúnd s hlavou) - táto procedúra sa nazýva kryoterapia a pomáha účinnejšie zvládať bolesti chrbta, kĺbov a svalov, zmierňuje únavu a urýchľuje zotavenie sa z chrípky a akútnych respiračných infekcií. Ak nie je možné vziať studenú kúpeľ alebo sprchu, môžete ju dobre utrieť uterákom navlhčeným studenou vodou.

Pravidlo piate: neprestávajte triedy, aj keď sa necítite dobre.

V prípade exacerbácie choroby, prechladnutia alebo chrípky by sa mali pokračovať v terapeutických cvičeniach, ale počet cvičení, úroveň záťaže alebo počet opakovaní sa môže znížiť. Je potrebné odstrániť chorobu z tela! Pokiaľ nie ste pri teplote 39 stupňov a viac, musíte si oddýchnuť.

Pravidlo šesť: po vykonaní terapeutických cvičení sa vždy chválte za usilovnosť a prekonanie vlastnej slabosti a lenivosti.

To zvýši náladu, zvýši sebaúctu a zvýši motiváciu pokračovať v triedach..

Pohodlné a správne vedenie denníka a zvyšujúca sa motivácia pre každodenné cvičenie pomôže mojej knihe „Bubnovsky motivátor: Váš sprievodca zdravím“..

Táto kniha obsahuje všetky potrebné odporúčania pre samoštúdium: ako správne vykonávať cvičenia, ako kontrolovať pulz, ako sa vysporiadať s akútnou bolesťou.

Užitočné tipy

• Po dlhšej prestávke sa nesnažte robiť všetky cvičenia, ktoré ste urobili skôr, pred prestávkou v prvý deň, najmä s rovnakými váhami a váhami, inak nasledujúci deň nebudete môcť prejsť od bolesti. Pridajte nové cvičenia a postupne zvyšujte zaťaženie.

• Aj keď ste boli kedysi zdravým a atletickým človekom, ale potom ste prestali hrať na športe a presťahovali sa do sedavého životného štýlu, začnite od nuly: dlhé prestávky vo fyzickej aktivite rušia všetky vaše minulé športové úspechy a znova vás urobia “ nováčik ".

• Ak sa rozhodnete vykonávať terapeutické cvičenia, nekonzultujte s lekárom, ktorý vám zakázal cvičiť alebo ktorý vám odporúča nosiť korzet.

• Ak ste dlhodobo nevykonávali fyzické cvičenia, potom na začiatku triedy vaše svaly určite budú bolieť, možno až veľmi veľa. Nie je to však dôvod na zastavenie cvičenia, je to len obdobie adaptácie: svaly si čoskoro zvyknú na nové zaťaženie a prestanú bolieť. Nalievanie alebo trenie studenou vodou pomôže zbaviť sa bolesti rýchlejšie, ale vaše kĺby a svaly nemôžete zohriať pomocou horúceho trenia.!

• Ak užívate lieky na zníženie krvného tlaku, nemali by ste sa im okamžite vzdať: postupne znižujte dávku liekov a nezabudnite kontrolovať srdcový rytmus.

• Nesťažujte sa na svoje zdravie ostatným a nepozývajte priateľov alebo príbuzných na terapeutické cvičenia s vami „pre spoločnosť“: cvičenie je váš osobný čas, vážime si ho!

Bubnovsky gymnastika pre krk, kĺby, s kýlou chrbtice doma

Gymnastika metódou S.M. Bubnovsky sa čoraz viac používa doma. Dôveryhodnosť jeho vývoja je spôsobená skutočnosťou, že sa mu ako praktickému postihnutému po vážnom zranení podarilo úplne uzdraviť. Sergei Mikhailovich je lekárom lekárskych vied a jeho zásluhou je systematizácia všetkých existujúcich metód cvičebnej terapie..

Hlavné princípy liečby a rehabilitácie Bubnovsky

Kinesitherapy, ktorého zakladateľom je S.M. Bubnovsky je jedinečný spôsob využívania fyzických cvičení ako základu rehabilitačnej liečby a prevencie mnohých chorôb. Jeho základný princíp možno považovať za trvalý pohyb bez ohľadu na závažnosť stavu.

Okrem toho sú tieto zásady zaobchádzania založené na:

 • Prístupný a zrozumiteľný teoretický základ.
 • Komplexné uplatňovanie všetkých existujúcich metód cvičebnej terapie.
 • Motivácia pacienta bojovať za uzdravenie.
 • Systematické striedanie a opakovanie potrebných komplexov a individuálnych cvičení.
 • Využitie systému jednotlivých úloh.
 • Použitie potrebných simulátorov.
 • Zahrnutie prvkov psychoterapie a meditácie do systému liečby.

3 adaptívne cvičenia pre každého

Bubnovského gymnastika doma začína jej adaptívnou verziou. Podstatou adaptívnej gymnastiky je pripraviť sa na intenzívnejší a cielenejší tréning. Hlavnou výhodou je jednoduchosť a dostupnosť cvičení, ktoré umožňujú ich neobmedzené používanie v domácich úlohách.

Adaptívna gymnastika zahŕňa viac ako 100 cvičení. V praxi však nie je potrebné používať naraz.

Najbežnejšie a prístupné všetkým týmto:

kľučky

Push-upy pomáhajú normalizovať prietok krvi vertebrálnymi tepnami. Výsledkom je zlepšenie prísunu krvi do mozgu. Pri vykonávaní musíte vziať do úvahy svoj stav. V prípade ochorení chrbtice a kĺbov sa cvičenie vykonáva pomalým tempom s plynulými pohybmi.

Ľahnite si na zem, ruky ohnuté na lakte, dlane s prstami dopredu naklonenými na podlahe vedľa hrude. Vaše prsty sa opierajú o podlahu. Vykonajte tri kliky. Pri spúšťaní tela sa nadýchnite, pri zdvíhaní - výdych. Po vykonaní troch push-upov si sednite na kolená, zadok sú spustené na päty.

Zdvihnite rovné telo nahor, boky kolmo na nohy. Na vzostupe - nádych, dole - výdych. Opakujte trikrát a vráťte sa do push up. Počet cyklov - podľa zdravotného stavu, najmenej však tri. Pri každom výdychu zakričte: „Ha!“ V ideálnom prípade je potrebné zvýšiť počet opakovaní na 100 za deň.

Cvičenie brucha

Vykonáva sa ležanie na chrbte. Nohy ohnuté na kolenách, ruky natiahnuté za hlavu, dlane zložené. Brada je pritlačená k hrudníku. Pri výdychu odtrhnite lopatky z podlahy a držte ich čo najviac. Vytiahnite brucho. Opakujte čo najviac. Zvýšte každý deň opakovanie..

Spevnenie chrbta a roztiahnutie zadnej strany stehna

Ležiace na bruchu, ramená ohnuté v lakťoch sú umiestnené rovnobežne s telom s opierkou o dlaň. Ako ste výdych, to max hojdačka s jednou nohou hore. Opakujte 10 krát. To isté urobte s druhou nohou. Potom sa pokúste zdvihnúť obe nohy naraz. Neprepadajte panike, ak nemôžete okamžite. Cvičenie nie je najjednoduchšie, takže musíte dosiahnuť čistý výkon postupne.

Gymnastika Dr. Bubnovsky kvôli bolesti v chrbtici

Bubnovského gymnastika doma je spravidla predpísaná ako domáca úloha na preventívne a terapeutické účely. Účelu gymnastiky predchádza komplexné vyšetrenie, pretože spolu s indikáciami pre použitie komplexov existuje aj niekoľko kontraindikácií..

Indikácie pre vymenovanie gymnastiky kontraindikácie

relatívnaabsolútny
 • Nestabilita chrbtových segmentov.
 • Osteochondróza lumbosakrálnej.
 • Posttraumatické a pooperačné podmienky.
 • Skolióza a zhoršené držanie tela.
 • Paralýza a paréza.
 • Kýla a výčnelok.
 • Bolesť v chrbtici s funkčným poškodením.
 • Ochorenia obličiek a pečene nad prvou.
 • Onkologické choroby chrbtice.
 • Dekompenzovaná kardiovaskulárna choroba.
 • Chirurgické zákroky na iných orgánoch (na začiatku pooperačného obdobia).
 • Zranenia spojené s prasknutím väzov a svalov.
 • Stavy po operácii chrbtice.
 • Zhubné nádory.
 • Akékoľvek krvácanie.
 • Podmienky pred infarktom a pred zdvihom.
 • Zlomeniny trubice.

Pre každý typ chorôb pohybového aparátu bola vyvinutá jeho vlastná metodika, ale cvičenia sa môžu duplikovať v každom komplexe..

Bubnovská gymnastika s osteochondrózou

Doma môže byť osteochondróza porazená pomocou Bubnovského gymnastiky.

Táto bežná choroba spôsobuje problémy veľkému počtu ľudí. Jeho exacerbácie sú často sprevádzané silnou bolesťou. Komplexy cvičení vyvinuté S.M. Bubnovsky, zbavte sa príznakov osteochondrózy a tiež prispievajte k obnove funkcií svalového tkaniva, normalizácii krvného obehu a motorickým funkciám.

Cvičenie na cervikálnu osteochondrózu

V prípade osteochondrózy krčnej chrbtice by cvičenia mali byť zamerané na obnovenie pohyblivosti stavcov.

Najlepšie cvičenia sú:

 1. Natiahnite krk dopredu a zdvihnite bradu. Po popísaní brady oblúka v smere hore a napravo ich natiahnite k ramenu. To isté urobte doľava.
 2. Nakloňte ucho k ramenu a zároveň zdvíhajte bradu. Zablokujte polohu. Pomaly urobte podobný pohyb ako druhé rameno.
 3. Simulujte pohyb útočiacej husi: spustite bradu k hrudníku a zdvihnite ju dopredu po oblúku. Súčasne roztiahnite krk vpred. Keď sa vrátite k IP hlave, nemali by ste byť vyhodení späť. Ak sa ukáže, potom môžete pri pohybe použiť hornú časť hrudníka.
 4. Posuňte bradu k hrudníku. Potom jemne zdvihnite pozdĺž oblúka a hlavu otočte na pravú stranu. Pozrite sa na strop a horný oblúk vráťte hlavu do priamej polohy. Vykonajte rovnaké pohyby doľava.
 5. Otočte hlavu vo zvislej polohe. Otáčky sú vykonávané hladko, s plnou amplitúdou. V krajnej polohe pripevnite hlavu na 1 - 1 sekundu.
 6. Položte ruku na opačné rameno a predlaktie zdvihnite rovnobežne s podlahou. Dajte na ňu bradu a zatlačte ju na pocit napätia vo svaloch základnej zóny lebky. Stlačte 4-5 sekúnd. Potom urobte všetko opačným smerom.
 7. Zdvihnite obe ruky nahor a vyklopte dozadu. Brada vpred a hore, natiahnite krk vpred.
 8. Aby ste vyhladili čepele, roztiahnite ruky: jednu hore a nabok, druhú - dole a nabok. Vráťte sa do východiskovej polohy a všetko urobte vertikálnou zmenou polohy rúk.

Najúčinnejšie a neškodné cvičenia z metódy S.M. Bubnovsky. Mnoho žien sa im snaží posilňovať silové cvičenia. V tejto súvislosti je potrebné poskytnúť radu: pri tréningu na cervikálnu osteochondrózu nepoužívajte sily a cvičebné cvičenia bez vymenovania lekára..

Hrudná osteochondróza

Osteochondróza hrudnej chrbtice je oveľa menej častá ako iné choroby chrbtice. Dôvodom je prítomnosť dostatočne silného svalového korzetu a obmedzená pohyblivosť oddelenia. Jej zákernosť však spočíva v zložitej diagnóze: príznaky sú veľmi podobné ochoreniam iných orgánov.

Preto pred ukončením úplného vyšetrenia a presnej diagnózy nestojí samoliečba za to.

Nasledujúce úlohy možno navrhnúť ako domácu úlohu pri tejto chorobe:

 1. Zdvihnite ramená, zaistite ich na úkor 10 - návrat do IP.
 2. Narovnajte lopatky, počítať na 10, potom maximalizujte ramená vpredu, akoby sa sklopili na polovicu.
 3. Malá rotácia ramien: končeky prstov - na pleciach. Lokty popisujú maximálne možné kruhy. Štyri počty sa otáčajú dopredu, štyri počty sa obrátia. Opakuje sa v každom smere - najmenej desať.
 4. V póze „mačka“ ohnite chrbát. Zamknite na niekoľko sekúnd. Relaxujte a opakujte.
 5. Posaďte sa na stoličku s rovným chrbtom a zatvorte ruky natiahnuté dopredu do hradu. Hornú časť tela otočte 5-krát rôznymi smermi.

Gymnastika s medziobratlovou kýlou a osteochondrózou lumbosakrálnej

Bubnovsky gymnastika doma je veľká časť venovaná liečbe najzávažnejších chorôb chrbtice. Jeho spodné časti sú náchylnejšie na patológie ako iné. Ich choroby majú najzávažnejšie následky a ich liečenie je ťažšie..

Cvičenie na akútnu bolesť

Začiatok liečby sa najčastejšie zhoduje s prítomnosťou akútnej bolesti. Pre úspešnú liečbu je potrebné najprv zastaviť bolesť.

Existuje niekoľko účinných cvičení, ktoré môžu obnoviť motorické funkcie a zmierniť bolesť:

 1. Krútenie. Ležiac ​​ohýbajte kolená a položte ruky na chrbát hlavy. Dotiahnite kolená k lakťom a striedajte pohyb končatín.
 2. Chôdza na všetkých štyroch. Najjednoduchšie cvičenie, na ktoré nepotrebujete žiadne školenie. Jediná vec, ktorú treba vziať do úvahy, je, že protiľahlé horné a dolné končatiny sa pohybujú súčasne.
 3. Rozťahovanie stojace. Nohy sú širšie ako plecia, sklopenie každej nohy je vykonávané striedavo.
 4. Polovičný most. Vykonáva sa ležanie na chrbte. Panva je zdvihnutá a spustená s prehnutím v dolnej časti chrbta.

Komplex pre lumbosakral

Nižšie sú uvedené najlepšie Bubnovsky cvičenia vo forme univerzálneho liečebného komplexu pre domáce úlohy:

 1. Zadok chôdze. Sediaci na podlahe, ruky zložené na hrudi, na zadok, aby sa dostali meter dozadu a dopredu. Urobte také prihrávky od 10 do 15.
 2. Priehyb s krútením. Ohnite chrbát zákrutami rôznymi smermi, zakaždým, keď dosiahnete opačný členok.
 3. Nakloní sa dopredu. Stojte, ruky nad hlavou. Nakloňte sa dopredu a natiahnite prstami. Opakujte 10-15 krát.
 4. Bočné svahy. Rozložte šírku ramien nôh od seba, zdvihnite jednu ruku nahor a druhú - nižšie. Nakloňte sa k strane oproti zdvihnutej ruke. Vymeňte si ruky a nakloňte ho iným spôsobom.
 5. Zdvíhajte ruky. Ležiaci na bruchu, natiahnite ruky dopredu. Polož svoju hlavu na ľavú tvár. Odtrhnite hrudník a pravé rameno od podlahy. Pri návrate do východiskovej polohy položte hlavu na pravú tvár. To isté urobte ľavou rukou. Vykonajte desaťkrát.
 6. Zdvihnite ruky. Táto technika je opísaná v predchádzajúcom cvičení, ale obidve ruky stúpajú naraz.
 7. Kat. Pri výdychu na všetkých štyroch stupňoch sa ohnite chrbát na maximum, zablokujte sa a nedýchajte. S dychom sa vráťte k SP. Pri výdychu ohnite chrbát a zamknite ho. Počet opakovaní párov pohybov - 10-15.
 8. Bicykel. Na chrbte natiahnite ruky rovnobežné s telom, nohy ohnuté. Zdvihnite boky kolmo k podlahe. Vykonajte pohyby podobné pedálovaniu bicykla.
 9. Kolo s zvratmi. Leží na chrbte, dlane na zadnej časti hlavy. Dostaňte koleno na opačný lakť pri súčasnom prichádzajúcom pohybe ramena a lakťa. Opakujte s dvoma končatinami.
 10. Zdvihnite panvu. Pri ležaní na podložke ohnite kolená v kolenách tak, aby boli chodidlá v blízkosti zadku. Držte sa za členky rukami, zdvihnite panvu a ohýbajte chrbát.

Gymnastika so skoliózou chrbtice

Skolióza sa spravidla vytvára v detstve a dospievaní a je vážnym a nie úplne pochopeným problémom. Jeho liečba je zdĺhavý a namáhavý proces..

CM. Bubnovsky vyvinul metódu použitia kinezoterapie na liečbu tejto patológie:

 1. Nasadnite si všetky štyri a vydychujte si zadok na pätách, ohnite chrbát a zhlboka sa nadýchnite..
 2. V rovnakej polohe vykonajte striedavé hojdačky hore nohami a do strán..
 3. IP je uložená. Zníženie panvy na bok pred nástupom bolesti. Neroztrhajte kolená z podlahy.
 4. Počas inhalácie v rovnakej polohe ohnite spodnú časť chrbta a zdvihnite hlavu, aby ste videli strop. Ohnite spodnú časť chrbta a zdvihnite hlavu a pri výdychu spustite bradu a vyklente chrbát.
 5. Ležiac ​​na chrbte a sklopené nohy kolená k podlahe striedavo v oboch smeroch.
 6. V tej istej IP vezmite jednu nohu oboma rukami a potiahnite ju do žalúdka. To isté urobte s ostatnými končatinami. Ak je to možné, dotiahnite obe nohy súčasne..
 7. Kliešte na kolenách. Potom - v polohe „doska“.

Bubnovsky gymnastika pre kolenné kĺby

Artritída a artróza chorôb kolenného kĺbu sú veľmi časté. Spôsobujú pacientom veľa utrpenia av niektorých prípadoch vedú k invalidite..

Sergei Mikhailovich vyvinul samostatnú metodiku na boj proti týmto chorobám:

 1. Ležia na chrbte, striedavo hladko ohýbajú a uvoľňujú nohy v bedrových a kolenných kĺboch.
 2. „Bicykel“ leží na chrbte.
 3. "Vertikálne nožnice".
 4. „Horizontálne nožnice“.
 5. Natiahnutie chodidla a členku. Ležiace nohy k sebe, „ťahajte“ špičky prstov na seba tak, ako je to len možné. Po pár sekundách upokojenia a opakujte postup.
 6. Leží na boku, aby zdvihol a znížil rovné nohy. Ak to nefunguje ihneď, najprv ho zdvihnite. Po niekoľkých cvičeniach sa pokúste zdvihnúť obidve naraz. Po 10 opakovaniach sa prevráťte na druhú stranu.

Gymnastika na simulátore Bubnovsky (MTB)

Simulátor Bubnovsky sa používa pri mnohých chorobách, takže komplexy boli vyvinuté pre každú z nich. Počet cvičení - viac ako 50.

Najuniverzálnejšie sú uvedené nižšie:

 1. Potiahnutie horného bloku.
 2. Spodná sila jednotky.
 3. "Shargi" (trakcia zdola na úrovni bokov).
 4. Túžba po sebe, ohýbanie lakťov.
 5. Ťah zhora nadol.

Súbor cvičení Bubnovského na gymnastickej loptičke

Fitball je už dlho medzi ženami jedným z najobľúbenejších gymnastických prístrojov. Mnohí veria, že táto obrovská loptička je úplne bezpečná a v porovnaní s klasickými cvičeniami znižuje stres. Preto sa odporúča používať ho u ľudí so zlou fyzickou zdatnosťou a vysokou nadváhou..

Tento názor je jasnou mylnou predstavou a na začiatku liečby chorôb chrbtice sa neodporúča používať fitball. Toto je možné vykonať po ukončení počiatočného alebo adaptívneho školiaceho kurzu..

Hlavné cvičenia, ktoré S.M. odporúča Bubnovsky:

 1. Ľahnite si na brucho so svojím žalúdkom, aby telo viselo. Nohy sú pevne spojené. Na výdychu nadvihnite telo rovnobežne s podlahou, pridržte a vráťte sa do pôvodnej polohy.
 2. IP je rovnaká. Ruky sú opierané o dlane a lakte. Na výdych zdvihnite rovné nohy, zaistite ich a sklopte.
 3. Ľahnite si na loptu a zároveň držte telo rovnobežné s podlahou. Spolieha sa na priame zbrane. Otáčajte hlavou v oboch smeroch tak, aby ste videli vaše päty.
 4. Kľačiaci, chytiť loptu za ruky a pokúsiť sa vytiahnuť bez toho, aby si namáhali chrbtové svaly.

Cvičenie na rozšírenie chrbtice

Expandéry alebo gumové tlmiče sú jedny z najdostupnejších možností vybavenia pre domáce fitness. S ich pomocou môžete vykonať desiatky cvičení..

Najbežnejšie z Bubnovského cvičení:

 1. Ľahnite si na chrbát a uchopte podporu. Nohou vytiahnite tlmič pripevnený k hornej časti steny. Trakcia sa dosiahne, kým sa päta nedotkne podlahy.
 2. To isté, ale s dvoma nohami.
 3. Ľahnite si na brucho a ohnite nohu (alebo oboje) do kolenného kĺbu, aby ste dosiahli ťah rozpínacieho zariadenia pripevneného k spodnej časti steny..
 4. Náraz kolena do žalúdka sa vykonáva rovnakým spôsobom, ale leží na chrbte.
 5. Naťahovanie nôh na všetkých štyroch.

Zotavovacie cvičenia na zlomeninu chrbtice

V prípade poranení miechy sa cvičenia predpisujú od prvého dňa po operácii. V posteli:

 1. Ohýbaním nôh zdvíhajte hlavu a ramená. Tešíme sa.
 2. Nohy sú rovné. Dosah na prsty.
 3. To isté, jedna noha spočíva na druhej..

Po zrušení odpočinku na lôžku:

 1. Z náchylnej polohy zdvihnite chrbát a položte si nohy a lakte.
 2. Ležiaci na bruchu, položený na lakte, zdvíhajte hlavu a ramená.
 3. "Bicykel".

Poplatky za staršie osoby

Bubnovsky gymnastika doma je najvýznamnejšia pre starších ľudí.

Pre najstaršie vekové skupiny existujú pomerne cenovo dostupné cvičenia:

 • Popíjanie. Môžu sa uskutočňovať v ľahu, sedieť a stáť..
 • Svahy. Vyrábané stojace aj sediace.
 • Otáčky hlavy, panvy a tela.
 • Vis na vodorovnej lište.
 • Stoličky push up.
 • drepy.

Materiál uvedený v článku ukazuje, že gymnastika metódami S.M. Bubnovsky sa môže používať v nemocnici alebo v ambulancii aj doma. V každom prípade je schopný zmierniť priebeh chorôb a vo väčšine prípadov viesť k pretrvávajúcej remisii..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Medzi dôležité kontraindikácie prietrže bedrovej chrbtice patrí zákaz ťažkého cvičenia a axiálne zaťaženie chrbta. Toto ochorenie je sprevádzané symptómami silnej bolesti a ak sa nelieči, môže viesť k invalidite a nehybnosti.
Osteochondróza je pomerne časté ochorenie, ktoré sa vyznačuje určitým klinickým obrazom. Okrem bolesti a stuhnutosti chrbta je jedným z prejavov choroby aj zvýšené potenie s osteochondrózou.
Kontraindikácie chirurgického riešenia problémuExistujú určité podmienky, za ktorých nie je operácia priradená: komplexné patológie vnútorných orgánov; závažný diabetes mellitus, sprevádzaný výrazným oslabením imunitného systému; obezita s komplikáciami vo forme chorôb kardiovaskulárneho systému; alergická reakcia na lieky na anestéziu.