loader

Hlavná

Späť

Bubnovského metódy: liečba chrbtice - 20 základných cvičení

Ťažké zranenia chrbtice a kĺbov v mladom veku sú takmer pre každého trestom postihnutia, ale nie pre Dr. Bubnovského. Túžba žiť ho úplne prinútila vyvíjať a vykonávať cvičenia podľa osobnej techniky, ktorá pomohla obnoviť jeho telo po autonehode.

Cvičenie svalov, kĺbov a chrbtice, ktoré vykonal budúci lekár na rehabilitáciu zraneného tela, ho následne modifikoval a patentoval. Liečba podľa metódy Dr. Bubnovského postavila na nohy nielen seba, ale aj tisíce vďačných pacientov.

Základné princípy gymnastických cvičení pre rehabilitáciu

Je dôležité to vedieť! Lekári v šoku: „Existuje účinný a cenovo dostupný liek na bolesť kĺbov.“ Prečítajte si viac.

Bubnovsky bola vyvinutá terapeutická gymnastika a je založená na princípoch artikulárnej gymnastiky, keď sa cvičenia vykonávajú prostredníctvom bolesti. Liečba a rehabilitácia sú založené na komplexe 20 jednoduchých cvičení na prvý pohľad. Po diagnostikovaní stavu pacienta sa vyberú cviky a zostaví sa ich postupnosť a počet opakovaní pre svalové skupiny, ktoré potrebujú tréning..

Pri liečbe poškodenej chrbtice a kĺbov sa vykonáva gymnastická záťaž, ktorá nespôsobuje akútnu bolesť, ale jej postupné prekonávanie. V centre cvičení určených na rehabilitáciu pomocou Bubnovského je liečba pohybu. Kvôli určitému zaťaženiu svalov a väzov dochádza k zvýšenému pohybu krvi a lymfy do postihnutých oblastí..

Dokonca aj „zanedbané“ spoločné problémy môžu byť vyliečené doma! Nezabudnite to rozmazať raz denne..

Zvýšený prísun výživných látok do tkanív pomáha regenerácii svalov a nervových zakončení. Spustí sa prirodzený mechanizmus regenerácie tela. Táto liečba sa nazýva kinezoterapia. Gymnastický komplex je vybraný individuálne a dá sa hrať doma.

Menovania a kontraindikácie implementácie liečebného komplexu

Na ošetrenie a obnovu chrbtice bolo vyvinutých množstvo rôznych cvičení a gymnastických komplexov. Vo väčšine prípadov sa vyberajú jednotlivo. Ich implementácia však má určité kontraindikácie:

 • vysoká telesná teplota;
 • onkologické patológie;
 • chronické choroby v akútnom štádiu;
 • ťažké infekčné lézie tela;
 • individuálne kontraindikácie.

Všetky odporúčania na vykonávanie lekárskych cvičení Bubnovského predpisuje lekár po dodatočnom vyšetrení, aby sa vylúčili skryté patológie. Terapeutický výsledok nastáva v dôsledku pasívneho a aktívneho zaťaženia svalového aparátu. Účinok nastáva po dlhom priebehu liečebných cvičení na chrbticu.

Účinné cvičenia na chrbticu a kĺby

Na vykonanie domáceho gymnastického komplexu sa odporúča nasledujúcich 20 základných cvičení Dr. Bubnovského.

 1. Pri vdychovaní sa zdvihnite zo sedu na svojich pätách a rukami robte kruhové pohyby. Pri výdychu sa vráťte na IP.
 2. Pri výdychu z polohy na chrbte sa zdvihnite so sklonenými kolenami. Nadýchnite sa - položte sa na chrbát. Môžete rozmnožovať a spájať kolená.
 3. V rovnakej polohe, zdvíhanie tela, skúste zmenšiť lakte a kolená. Pri vdychovaní sa spustite na chrbát.
 4. Leží na vašej strane, položí ruku na zem, vydýchne a vstane a nadýchne.
 5. Stoja na všetkých štyroch, úplne uvoľňujú svaly panvy a zdvíhajú nohy, „vrtia chvostom“.
 6. Zostaňte v tejto polohe a vykonávajte ohyb vpred, ohýbajte lakte.
 7. Sadnite si na päty, natiahnite sa a uvoľnite všetky svaly.
 8. Krčiace sa na podlahe s dôrazom na ruky, cvičenie „nožnice“.
 9. Ľahnite si na podlahu na bok a vytiahnite nohu ohnutú na kolene k ramenu (vdychovanie), noha sa vráti do vodorovnej polohy - výdych.
 10. Ležiaci na bruchu, nohy rovnomerne roztiahnuté a zdvihnuté, ruky vpred. Potom sklopte nohy a zdvihnite trup. Takže náhradníci.
 11. Počas inhalácie v polohe na chrbte natiahnite kolená k hrudníku, vydýchnite, zdvihnite nohy, ponožky na sebe, ruky na bokoch.
 12. Nohy zostávajú stále v rovnakej polohe, ohýbajú sa a nakláňajú sa doľava, narovnávajú sa a tiež sprava.
 13. Zostávajú v polohe na chrbte, ohýbajú kolená a zdvíhajú trup a napínajú brušné svaly.
 14. Pokračovanie predchádzajúceho cvičenia: položte pravú nohu na ľavé koleno a potiahnite ľavý lakeť na koleno pravej nohy, výdych, vráťte sa do pôvodnej polohy - vdychujte.
 15. Rovnakým spôsobom urobil opačným spôsobom.
 16. Ďalej prichádza kliky z podlahy a pri zdvíhaní sa vydýchajú.
 17. Počas vdýchnutia stojí na všetkých štyroch kolenách koleno pritiahnuté k ramenu a noha sa vydýcha ako výdych..
 18. Ďalšou fázou je „chôdza po svalovom svale“, potom späť, potom vpred, niekoľkokrát.
 19. Crick. Stoja alebo sedíte (ak sa budete cítiť pohodlne), zatiaľ čo pri vdychovaní sa pomaly snažte dosiahnuť rukami čo najďalej k ponožkám. Pri výdychu tiež pomaly neviazajte.
 20. Posledným cvičením je svalová relaxácia. Pri výdychu jemne natiahnite chrbát..

Všeobecné odporúčania

Liečba chrbtice pomocou gymnastického komplexu Dr. Bubnovského sa musí vykonávať iba po konzultácii s odborníkom. Počet cvikov a ich trvanie sa prideľujú individuálne, pričom sa berie do úvahy stupeň poškodenia chrbtice a stavu svalov.

Lekár môže odporučiť ďalší komplex pre začiatočníkov so slabými svalmi pre hlavných 20 cvikov Bubnovského. Liečba bude tiež účinnejšia, ak budete dodržiavať určitú stravu a používanie bylinných čajov..

Bubnovsky

V modernom svete vysokých rýchlostí a stálych stresov narastá počet ľudí, ktorým je spôsobený ochorenie pohybového aparátu (OA), problémy. Tieto choroby nanešťastie nezávisia od veku alebo sociálneho postavenia osoby. Z týchto problémov a chorôb je častejšia osteochondróza medzistavcových platničiek (niekedy s herniami), choroby kĺbov (vrátane ankylozujúcej spondylitídy a reumatoidnej artritídy), ako aj následky predchádzajúcich operácií a zranení. Posledným miestom nie sú choroby hrudnej chrbtice, ktorej liečba a diagnostika si zaslúžia pozornosť.

Liečba v centre mesta Bubnovsky

Ak sa stretnete s takýmito problémami, pravdepodobne už máte čas ponúknuť liečbu chrbtice, liečbu kĺbov pomocou štandardných režimov s použitím rôznych typov protizápalových liekov a liekov proti bolesti, blokádu, nosenie korzetov a bandáží a samozrejme obmedzenie pohybov. a zaťaženie.

Inými slovami, liečba chrbtice, liečba kĺbov spadá do vzorca: „Bez stresu, viac liekov. Možno budete potrebovať operáciu! “
To všetko vedie k jedinému výsledku - svalom a väzom, ktoré sú zbavené záťaže a následne výživy, oslabujú a atrofia, čo vedie k ešte väčšiemu metabolickému narušeniu v postihnutej oblasti. To zasa znamená ďalší vývoj chorôb chrbtice alebo kíbu - s nedostatkom výživy, opotrebovania kĺbov a chrbtice a krehkosťou..

Je ťažké si predstaviť, že liečba chrbtice, spoločná liečba týmto prístupom bude účinná!

Zároveň z nejakého dôvodu každý zabudne, že najnebezpečnejšou záťažou pre osobu trpiacu slabými svalmi trupu je premiestnenie vlastnej váhy do vesmíru!

Pri rozhodovaní o tom, ktorá liečba chrbtice alebo kĺbov je potrebná, je mimoriadne dôležité zohľadniť stav svalového tkaniva pacienta. Sú to svaly, ktoré vyživujú stavce a kĺby vo všetkom potrebnom, pretože svalové hmoty prechádzajú neurovaskulárne zväzky. A samozrejme, v prípade narušenia výživy chrbtice a kĺbov je ich funkcia narušená.

Bolesti chrbta, zhoršená pohyblivosť kĺbov, osteochondróza atď..

Ale kupodivu medicínsky liek nevenuje pozornosť tomuto veľmi dôležitému spojivovému tkanivu v tele.

Je účinná liečba chrbtice a kĺbov bez chirurgického zákroku a liečby?

Už viac ako 20 rokov sa problémy liečenia chorôb pohybového aparátu úspešne riešia na klinikách pracujúcich podľa metód profesora Bubnovského vo viac ako 50 mestách v Rusku, SNŠ a v zahraničí.

Profesor Bubnovsky, zakladateľ modernej kinezoterapie, je autorom zásadne odlišného prístupu k otázke, ako liečiť chrbticu a liečiť kĺby. Liečba podľa svojho jedinečného systému - bez drog a chirurgických zákrokov - umožňuje ľuďom znovu získať slušnú kvalitu života a vrátiť plnú pracovnú kapacitu.

Liečba kĺbov, liečba chrbtice podľa systému profesora Bubnovského

Liečba chrbtice, liečba kĺbov pomocou kinezoterapie je liečba pohybu. Nedostatočná mobilita nášho životného štýlu mení stav hlbokých svalov, čo vedie k ich atrofii, ktorá následne narušuje výživový systém kĺbov krvným riečiskom..

Najdôležitejšou zložkou liečby podľa S.M. Bubnovsky pomocou kinezoterapie sú špeciálne terapeutické cvičenia, ktoré sú bezpečné pre kĺby a chrbticu, ktoré vykonáva pacient na multifunkčných simulátoroch dekompresie a gravitácie Bubnovsky (MTB). Základom systému profesora Bubnovského je kombinácia špecializovanej gymnastiky, ruských kúpeľov a kryoterapie.

Účinné ošetrenie chrbtice a ošetrenie kĺbov podľa Bubnovského metódy nastáva v dôsledku začlenenia do aktívnej činnosti a obnovy hlbokých svalov, ktoré dodávajú kĺbom a chrbtici všetko potrebné. Sergei Mikhailovich dokázal, že aktivácia zlomených svalov je základným základom pre liečbu väčšiny problémov s kĺbmi a chrbticou. Atrofia voľnobežných svalov v priebehu času, a to len komplikuje liečbu kĺbov, liečbu chrbtice.

Hlavným kritériom pre zotavenie podľa systému profesora Bubnovského je obnova svalovej konštanty pacienta, ktorá sa vyznačuje schopnosťou vykonávať záťažové cvičenia (bezpečné, terapeutické cvičenia) bez bolesti..

Stovkám tisícov ľudí, ktorí prišli do centier Bubnovského, ponúkame zásadne odlišný prístup, vďaka ktorému je spoločná liečba aj liečba chrbtice úspešná. Individuálny prístup, ktorý neuznáva štandardné riešenia, pretože sme presvedčení, že ani pri podobných diagnózach neexistujú totožní pacienti!

Podstúpili ošetrenie chrbtice alebo kĺbové ošetrenie v „Dr. Bubnovsky Centre“ na Khodyňke a „Dr. Bubnovsky Centre“ na Dm. Ulyanova, dokážete prekonať strach z hnutia uzdravenia a uvedomíte si, že dokážete a mali by ste sa obísť bez liekov, pretože bez vášho úsilia, trpezlivosti a vlastného úsilia nedokážu obnoviť svoje zdravie..

Klinika Dr. Bubnovského je vybavená všetkým potrebným pre pohodlný pobyt pacientov, k dispozícii sú útulné šatne, sprchy, šatník. Máme saunu a masážne miestnosti.

Iba pohyb vám môže dať plný život!

Ako odstrániť žalúdok doma: 10 cvičení Bubnovsky

Gymnastika od Bubnovského na chudnutie žalúdka. Cvičenie pre tlač, zápchu a prietrž

MUDr. Sergey Bubnovský, autor metódy kinezoterapie a zakladateľ kliniky, autor kníh o nechirurgickej liečbe pohybového aparátu

Už sme povedali a ukázali, ako zmierniť bolesť chrbta pomocou Bubnovského cvičenia, a tiež sme predviedli gymnastiku pre kolenné kĺby. Bubnovsky dnes vysvetlí, ako odstrániť žalúdok doma a zároveň sa zbaviť zápchy, hemoroidov a bolesti bedrovej chrbtice..

Veľké brucho

Indikácie: veľké alebo „závesné“ brucho na účely kozmetickej korekcie. Ptóza vnútorných orgánov, biliárna dyskinéza, zápcha, hemoroidy, syndróm dráždivého čreva.

I. P. ležiace na chrbte, nohy ohnuté na kolenné kĺby.

Stiahnutie brucha do chrbtice (loptu si môžete držať rukami, aby ste si predstavili jej spustenie). Počet pohybov nie je menší ako 50.

Zdalo by sa, že ide o jednoduché cvičenie, ale ako ukazuje prax, bránica je u väčšiny ľudí inaktivovaná a mnohí ľudia majú ťažkosti s porozumením a cítením tohto cvičenia, pretože brušné svaly sa tiež zle vyvíjajú. Zamyslite sa nad cvičením, naučte sa cítiť akousi „prilepením“ brucha k chrbtici, potom vyššie popísané choroby nezanedbateľne zmiznú.

Lopta pomáha v prvej fáze, pretože musí pri dlhšom výdychu viditeľne „vraziť do žalúdka“.

Masáž brucha guľatou tyčou

I. P. sediaci na okraji stoličky alebo dokonca stojace, nakláňajúce telo dopredu, najlepšie po sprche (mokré telo), masíruje žalúdok paličkou, pričom ju berie za konce, zdola nahor. Zároveň môžete masírovať zadok a dolnú časť chrbta. Jedna až päť minút.

Táto masáž sa dá pripísať tvrdému mieseniu. V tomto prípade sú tukové valčeky na bruchu cítené, pri hnetení sú bolestivé. Pri masáži nehrozí žiadne nebezpečenstvo. Prekonajte bolesť, čo môžete urobiť.

Je lepšie vykonať ju po sprchovaní alebo vtieraní akéhokoľvek anticelulitídového krému do pokožky brucha. Kombinujte túto masáž s predchádzajúcim cvičením a zbavte sa „visiaceho“ brucha alebo „zrkadlového ochorenia“..

Chrumkavé klamstvo

I. P. ležiace na chrbte, nohy ohnuté na kolenách ležia na stoličke (pohovka). Dlane sú pritlačené k ušiam, lakte sú otočené do strán. Ohýbanie tela pri výdychu „Ha-ha“, ktorý sa snaží dotknúť lakťov kolien. Minimálnou požiadavkou je odtrhnutie lopatiek z podlahy. 20 až 50 opakovaní v jednej sérii, čo najviac.

Cvičenie je úplne bezpečné, ale vyžaduje súčasné ohýbanie kmeňa a výdych „Ha-ha“. Tento efekt sa prejaví, keď sa vám podarí vykonať 50 opakovaní za sebou. Efekt tohto cvičenia zvyšuje mierne oneskorenie s úplným ohybom. Pokúste sa naraziť do brucha..

Loptová jazda

I. P. ležať na zemi. Pod žalúdok položte loptu (basketbal, futbal, volejbal). Valte po guli v smere hodinových ručičiek (zľava zľava, zdola nahor), to znamená po celej ploche brucha - 5-10 kruhov. Ráno alebo večer, vždy na lačný žalúdok, po vypití aspoň pohára vody.

Je to jeden z najlepších typov viscerálnych masáží pre biliárnu dyskinézu, črevnú atómiu (Crohnovu chorobu) a zápchu. Má dobrý kozmetický účinok na veľké brucho, posilňuje brušné svaly.

Neodporúča sa vykonávať hemoroidy a opomenutie vnútorných orgánov a v akútnom štádiu pyelonefritídy..

Kontraindikácie: ochorenie pečene v akútnom a subakútnom štádiu (hepatitída, cirhóza), stavy po apendektómii, cholecystektómia (prvých 6 mesiacov), urolitiáza a cholelitiáza v akútnom a subakútnom štádiu..

Toto cvičenie možno pripísať aj rôznym tvrdým masážam alebo hneteniu, opäť dosť bolestivým, ale bezpečným.

Semi-pluh

I. P. leží na chrbte, s rovnými rukami držiacimi sa na nehybnej opore. Zdvíhanie nôh (rovných alebo mierne ohnutých v kolenách) na úroveň 90 ° alebo viac (k podlahe), pričom sa snaží dotýkať chodidiel pevnej podpery. Je vhodné nedotýkať sa chodidiel pätami podlahy.

Zdvíhanie a spúšťanie nôh na výdych „Ha-a“. Dýchajte ako „parný vlak“. Nemysli na inhaláciu, stane sa to automaticky. Vykonajte cvičenie 10 až 20 opakovaní v jednej sérii. Je povolené väčšie množstvo, ale bez fanatizmu. Hlavným indikátorom dostatočnosti cvičenia je výskyt pálenia v brušných svaloch..

Hlavnou indikáciou tohto cvičenia je osteochondróza chrbtice vrátane herniovaných diskov. Cvičenie zlepšuje črevnú motilitu a krvný obeh vo vnútorných orgánoch.

Absolútne kontraindikácie: kýla bielej čiary, pupočnej alebo trieslovej kýly.

Relatívne kontraindikácie: akútna bolesť bedrovej chrbtice, hemoroidy v akútnom alebo subakútnom štádiu, prolaps maternice..

Krútenie panvy

Cvičte na šikmé svaly brucha (pás). Je vynikajúcou prevenciou osteochondrózy bedrovej chrbtice, pretože zlepšuje pohyblivosť chrbtice v bedrovej chrbtici. Zamerané na fyzicky zdatných ľudí. Beží pomalým tempom.

I. P. ležiace na chrbte, ruky do strán, nohy ohnuté. Spúšťanie nôh doľava a doprava, kým sa kolená nedotýkajú podlahy. Snažte sa zdvihnúť dlane a lopatky z podlahy. 10 až 20 opakovaní v každom smere. Vykonajte každý pohyb pri výdychu „Ha-ha“. Počas prvých 3 až 4 pohybov je povolené praskanie v bedrovej oblasti.

Kontraindikácie:

 • ochorenia pečene v akútnom a subakútnom štádiu (hepatitída, cirhóza), stavy po apendektómii, cholecystektómia (prvých 6 mesiacov), urolitiáza a cholelitiáza v akútnom a subakútnom štádiu;
 • kýla (biela čiara brucha, pupočnej alebo trieslovej).

nitovanie

Cvičenie je zamerané na fyzicky pripravených ľudí. Iba úplná synchronizácia výdychu a zdvihu nôh vám umožní správne dokončiť toto cvičenie. Veľmi účinné cvičenie, ktoré vám umožní vyvinúť vynikajúcu kontrolu svalov celého tela.

I. P. leží na chrbte. Ruky sú priamo za hlavou. Pri výdychu „Ha-a“ ohnite trup a snažte sa rovnými rukami dotýkať rovných nôh. Až 20 opakovaní.

Kontraindikácie: hernie (biela línia brucha, pupočníka alebo brucha), prolaps panvových orgánov (ptóza).

Stlačte tyč

Cvičenie je komplikované potrebou nezávislého pripevnenia simulátora k nohám a pevnej podpory (NOP) a výberom vhodného miesta v dome. Potrebujete ďalšie manžety na nohy s karabínou alebo gumené obväzy. Technika samotného cvičenia je pomerne jednoduchá.

I. P. leží na podlahe a drží natiahnuté ruky na NOP. Súčasný nápor do brucha pomocou bokov simulátora pripevnený na jednom konci k dolnej tretine nôh, druhý k hornému bodu NOP. Vykonajte najmenej 20 opakovaní

Dokonale dotiahne spodnú časť brucha. S osteochondrózou bedrovej chrbtice pomáha zbaviť sa akútnej a chronickej bolesti chrbta.

valček

Pri vykonávaní tohto cvičenia sú zapojené svaly pásov hornej končatiny (ramená, prsné svaly) a samozrejme brušné svaly..

Cvičte len pre fyzicky fit. Hlavnou chybou je vychýlenie driekovej chrbtice po návrate do I.P. Je lepšie začať s neúplným predĺžením tela.

I. P. kľačal a položil ruky na rukoväte valca. Predĺženie trupu, až kým sa žalúdok nedotkne podlahy, paže rovno a úplné ohnutie dozadu až do návratu do pôvodnej polohy. Počet opakovaní je od 10 do 20 a je povolených viac. Dve výdychy počas predlžovania a ohýbania tela.

Po vykonaní cvičenia prvýkrát alebo po dlhšej prestávke môžete cítiť „preglejku“ v žalúdku. To by nemalo byť desivé. Jedno z najlepších cvičení na napínanie hlbokých svalov chrbtice.

Kontraindikácie: hernia (biela čiara brucha, pupočnej alebo trieslovej), prolaps panvových orgánov (ptóza), hemoroidy v akútnej alebo subakútnej fáze..

Hojdacie kreslo

Toto cvičenie je zamerané na fyzicky vyškolených lekárov, pretože vyžaduje veľkú vytrvalosť brušných svalov a dobrú koordináciu..

Na rozdiel od predchádzajúcich cvičení brušných svalov, počas tohto cvičenia dýchanie takmer chýba (1 výdych pri 4 až 6 pohyboch), čo samo osebe predstavuje zložitý stav. Zároveň sú dokonale zahrnuté šikmé svaly brucha (pás). V skutočnosti sa toto cvičenie týka výkonového aerobiku, pretože účinok sa dosiahne iba pri veľkom počte opakovaní vykonaných pohybov v jednom rytme..

I. P. ležiace na podlahe na chrbte. Dlane sú pritlačené k ušiam. Striedavo sa dotýkajte kolien krížom. V takom prípade by sa koleno ohnutej nohy malo pritlačiť čo najbližšie k žalúdku a druhé rameno by sa malo narovnať pozdĺž podlahy súčasne, ale nedotýkať sa ho. Vykonajte 10–20 opakovaní na každej strane

Hlavné indikácie: všetky chronické ochorenia gastrointestinálneho traktu od chronickej gastroduodenitídy po chronickú kolitídu, biliárna dyskinéza, znížená črevná motilita.

Cvičenie by sa malo vykonávať s osteochondrózou hrudnej chrbtice. Užitočné cvičenie pri ochoreniach panvového dna (prostatitída u mužov, endometrióza u žien).

V prípade lekárskych otázok sa najskôr poraďte so svojím lekárom.

Bubnovsky cvičí chrbát a kĺby

Upozorňujeme na odporúčania a súbory cvičení od chrbta a kĺbov od Dr. Bubnovského, ktoré môžete používať sami doma..

Všetky cvičenia sú založené na unikátnej metodike Bubnovského - kinezoterapie, ktorá pomáha obnoviť funkcie končatín, pohybového aparátu, chrbtice, kĺbov, väzov, svalov a vnútorných orgánov. Táto gymnastika sa výrazne líši od pravidelnej cvičebnej terapie, poskytuje sanitku doma, pomáha rýchlo zmierniť bolesť a má dlhodobý pozitívny účinok..

Dôležité pravidlá pre cvičenie

 • Všetky komplexy sú navrhnuté tak, aby prekonali bolesť, t. keď vykonávate akékoľvek cvičenie, musíte prekonať bolesť - to je hlavné pravidlo Bubnovského techniky. Bolesť svalov je preťaženie, ktoré narúša krvný obeh a tok lymfy, ktorý ničí okolité tkanivá..
 • Frekvencia cvičenia - 1 alebo 2 dni na udržanie svalového tonusu.
 • Na zmiernenie bolesti vždy vydýchnite s námahou, námahou.
 • Na konci tréningu si za studena trite kĺby, aby ste zabránili opuchom.

Cvičenie na zmiernenie bolesti chrbta

1. Relaxačné na kolenách

Východisková poloha - zamerajte sa na kolená a dlane.

2. Zadné vyklenutie

Východisková poloha - zamerajte sa na kolená a dlane. Počas výdychu jemne ohnite chrbát nahor, pri inhalácii jemne ohnite chrbát dolu.

Poznámka: Počet opakovaní je až 20 v jednom prístupe. Eliminujte náhle pohyby.

3. Krok napínania

Východisková poloha - zamerajte sa na kolená a dlane. Posaďte sa na ľavú nohu a zároveň natiahnite pravú nohu dozadu. Ľavú nohu potiahnite dopredu, sklopte sa. Pri pohybe: pravá ruka, ľavá noha - striedavo. Dýchanie: výdych v koncových bodoch.

Poznámka: pohyb je povolený prekonaním bolesti. Každý ďalší krok sa snaží zväčšiť šírku kroku a dosiahnuť maximum. Počet opakovaní je až 20 v jednom prístupe. Náhle pohyby musia byť vylúčené.

4. Čerpanie

Východisková poloha - zamerajte sa na kolená a dlane. Pokúste sa natiahnuť telo čo najďalej dopredu, pričom sa dôraz kladie na kolená a dlane.

Poznámka: neohýbajte sa v dolnej časti chrbta!

5. Natiahnutie chrbta

Východisková poloha - zamerajte sa na kolená a dlane. Ohýbaním ramien v lakťových kĺboch ​​nadvihnite telo na podlahu. Z tejto polohy na výdychu vyrovnajte ruky, snažte sa spustiť panvu na pätách a napnite svaly dolnej časti chrbta..

Poznámka: 5-6 opakovaní.

6. Natiahnutie brucha

Východisková poloha - ležiaca na chrbte, nohy ohnuté v kolenných kĺboch, ruky za hlavou, „stlačte“. Pritlačte bradu k hrudníku, pri výstupe ohnite trup, snažte sa odtrhnúť lopatky z podlahy a dotknite sa lakťov kolien..

Poznámka: Prvé 3-4 pohyby sa môžu vykonávať bolesťou. Počet opakovaní nie je obmedzený, snaží sa dosiahnuť pocit pálenia v brušných svaloch. Na zvýšenie účinku cvičenia je povolená kryokompresia (stláčanie ľadom) pod spodnou časťou chrbta počas dynamickej fázy cvičenia..

7. Nadvihnite panvu

Východisková poloha - ležiaca na chrbte, ruky natiahnuté pozdĺž trupu. Pri výdychu sa pokúste panvu odtrhnúť čo najvyššie (polovičný most) a pri inšpirácii ju spustite.

Poznámka: 10 až 30 opakovaní, prestávka medzi pohybmi 1 - 2 sekundy.

Po ukončení cvičení sa komplex môže opakovať ešte 1-2 krát.

Cvičenie chrbtice s neustálou bolesťou

Ak máte neustále bolesti chrbta, ktoré vám bránia chodiť a dokonca spať, použite tieto metódy:

 1. Pripravte kryokompresor (studený obklad s ľadom), môžete použiť vrece mrazených potravín. Východisková poloha - ležiaca na chrbte, vždy na podlahe, vložte kryokompresor pod spodnú časť chrbta. Postavte nohy na pohovku, stoličku alebo stoličku tak, aby boli ohnuté na kolenách. Ruky za hlavou. Nadvihnite telo na kolená a ohnite iba v hrudi. Urobte maximálny počet opakovaní.
 2. Východisková pozícia - dôraz na kolená a dlane (všetky štyri). Jemne ohnite chrbát, vydýchnite späť hore, vdychujte späť nadol. Urobte minimálne 20 opakovaní.
 3. Pripravte stabilný expandér tak vysoko, ako je to možné na stene. Východisková pozícia - sedí na podlahe chrbtom k stene, medzi stenou a chrbtom môžete položiť veľkú guľu. Expandér je nad vami. Pripojte jeden koniec expandéra k nohe a roztiahnite nohy dopredu, aby ste cítili napätie. Zdvihnite svoju rovnú nohu nahor, potom ju ohnite, potom ju znova narovnajte do pôvodnej polohy. Urobte maximálny počet opakovaní.

Bubnovsky cviky na liečenie a prevenciu bolesti chrbta a krku počas sedavej práce

Cervikálna osteochondróza je mimoriadne nepríjemné ochorenie. Známy ruský špecialista Dr. Bubnovsky vyvinul súbor cvičení pre mnoho chorôb, vrátane cervikálnej osteochondrózy. Bubnovského cviky na osteochondrózu pomôžu nielen zmierniť akútnu bolesť pri tomto ochorení, ale budú slúžiť aj ako dobrá metóda na prevenciu a liečbu tejto patológie..

Dáva bolesť v zadnej časti hlavy lopatke, ramenu, ramenu? Naklonenie alebo otočenie hlavy je sprevádzané kŕčom, bolesťou chrbta? Je ťažké vstať ráno, celý deň musíte natiahnuť ruku, aby ste si šúchali krk? Toto sú iba prvé zvony, ktoré sa zvyčajne vysvetľujú únavou..

Problémy sa objavia neskôr, keď sa nervy a krvné cievy stiahnu. Hlava začne bolieť a točí sa, krk v chrbte horí ohňom, objavuje sa nevoľnosť, pocit nedostatku vzduchu.

Videnie trpí - ostrosť klesá, stmavnutie očí, blikanie bodiek. Tlak stúpa a štandardná liečba nepomáha. Cítim sa unavený, ohromený. Potom lekár urobí diagnózu - cervikálnu osteochondrózu.

Klasická liečba a metódy Dr. Bubnovského

Osteochondróza sa najčastejšie lieči liekmi. Lieky spomaľujú rozvoj osteochondrózy a tiež posilňujú svalové vlákna. To vedie k zníženiu zápalu a eliminácii bolestivého opuchu. Musíte však pochopiť, že lieky nelieči ochorenie, ale iba spomaľujú jeho vývoj.

Musíte si tiež uvedomiť, že lieky môžu poškodiť sliznicu žalúdka, preto ich musíte brať opatrne..

Okrem toho sa osteochondróza často lieči pomocou gymnastiky, terapeutických masáží a fyzioterapeutických metód (ultrazvuk, elektroforéza atď.). Lekári tiež odporúčajú kombinovať tieto liečby s bylinnými tinktúrami, aby posilnili svaly..

Sergey Bubnovsky vyvinul svoju vlastnú metódu liečby osteochondrózy. Táto technika je súborom fyzických cvičení. Musíme si však uvedomiť, že metodika Dr. Bubnovského nie je len cvičenie.

Kľúčovým rysom tejto techniky je príprava individuálnych programov po malých lekárskych testoch, ktoré presne určia lokalizáciu bolesti.

Po vyšetrení by mal človek navštíviť lekárov, ktorí sú oboznámení s technikou Bubnovsky, aby sa naučil špeciálne cvičenia. Na konci tréningu môže človek samostatne robiť gymnastiku doma.

Túto techniku ​​uznáva úradné lekárstvo..

Prvé výsledky sa neobjavia okamžite, ale stále, veľmi skoro - za 5 - 10 dní. Ak úprimne vykonávate všetky cvičenia predpísané lekárom, syndróm bolesti sa zníži, obnoví sa pohyblivosť chrbtice a stav sa zlepší.

Cvičenie na cervikálnu osteochondrózu podľa Bubnovského sa môže vykonávať aj na prevenciu, ktorá môže významne znížiť riziko vzniku osteochondrózy. Ak je osteochondróza v neskorom štádiu vývoja, potom Bubnovskyho metóda bude mať tiež pozitívny vplyv na organizmus, hoci zlepšenie nastane 15 - 20 dní po začiatku cvičení..

Výhody cvičenia

Pacienti, ktorí prídu na S. Bubnovsky, zvyčajne užívajú tabletky alebo aplikujú masť. Lekár okamžite varuje, že analgetiká sa budú musieť v štádiu prípravy opustiť. Používanie liekov proti bolesti zbavuje osobu motivácie k pravidelným triedam, úplnému návratu počas tréningu. S. Bubnovsky učí pacientov, ako sa zbaviť napätia s následnou relaxáciou určitých svalových skupín.

Úlohou kinezoterapie nie je len odstránenie nepohodlia krčnej chrbtice. Pacientom sa odporúčajú cvičenia na chrbticu, ktorých realizácia je zameraná na maximálnu možnú obnovu chrupavky a kostného tkaniva postihnutého osteochondrózou..

Tiež kvôli stabilizácii diskov a stavcov nedochádza k stlačeniu krvných ciev a koreňov chrbtice. Bolesti hlavy, závraty, skoky v krvnom tlaku, poruchy zraku a sluchu postupne miznú a potom úplne vymiznú.

Indikácie a kontraindikácie pre triedy

Je potrebná odborná konzultácia, pretože v niektorých prípadoch je použitie metódy nebezpečné. Kontraindikácie pri vykonávaní cvičení podľa tejto techniky sú nasledujúce:

 • pooperačné obdobie;
 • väzné slzy;
 • pretrhnutia šliach;
 • nestabilná hemodynamika (napríklad zvýšené riziko infarktu alebo mŕtvice);
 • prítomnosť rakoviny.

Bohužiaľ, gymnastika má kontraindikácie

Fyzické cvičenia po operácii sú kontraindikované, pretože môžu spôsobiť zranenia a otvorené nezahojené chirurgické rany. Kontraindikácie sú spojené s rizikom akútnej bolesti a nepohodlia.

Priebeh cvičení sa aktívne používa na zmiernenie miernej bolesti pri osteochondróze. Prejavy dystrofických procesov nemusia byť vyjadrené a začínajú miernym pocitom nepohodlia, čo predstavuje nebezpečenstvo pre túto skupinu chorôb..

V budúcnosti sa môže patológia vyvinúť do tej miery, že pacient nebude schopný vykonávať pohyby krku.

Je potrebné poznamenať, že tak ako pri každom fyzickom cvičení, aj pri tomto cvičení je charakteristická bolesť svalov. Prebehne o dva týždne.

Funkcie cvičení na Bubnovsky

Metóda liečby cervikálnej osteochondrózy podľa Bubnovského je určená na dlhodobú výkonnosť. Neočakávajte, že získate rýchle výsledky, ale pri pravidelnom vykonávaní a správnej technike očakávate výsledky.

Cvičenia pomáhajú obnoviť krvný obeh a metabolické procesy v krčnej chrbtici, posilňujú svaly, zvyšujú pohyblivosť krku. Budú účinné v ktoromkoľvek štádiu choroby..

Lekár sa domnieva, že normálne fungovanie krčnej chrbtice nie je možné bez pohybov vrátiť. Táto technika je založená na posilňovaní väzivového aparátu a svalového korzetu. Je však dôležité kombinovať gymnastiku s inými terapiami..

Špecialista vám odporúča skontrolovať stravu a vykonať masáž krku. V špecializovaných centrách sa môžete uchýliť k kryoterapii - liečbe prechladnutia, ktorá podľa autora metodiky tiež dokonale pomáha v boji proti chorobe. Technika liečby by sa mala zvoliť individuálne, pričom by sa mala zohľadniť charakteristika stavu pacienta a závažnosť ochorenia.

V klasickej verzii sa gymnastika vykonáva v špeciálnej telocvični vybavenej cvičebnými strojmi. Môžete to však vykonať doma..

Po prvé, je dôležité študovať základné pravidlá a zásady, absolvovať školiaci kurz so špecialistom na fyzioterapeutické cvičenia alebo to urobiť pomocou videa.

Pri vykonávaní cvičení musíte dodržiavať nasledujúce pravidlá:

 • Pred začatím vyučovania nezabudnite navštíviť špecialistu, aby ste vzali do úvahy charakteristiky choroby a prítomnosť / neprítomnosť kontraindikácií.
 • Počas prvých 2-3 týždňov musíte každý deň robiť cvičenia. Ak choroba prechádza rýchlo, bude stačiť tréning za deň.
 • Pri cvičení je potrebné pozorovať rovnú polohu chrbta.
 • Cvičenia by sa mali vykonávať hladko, pomaly, bez náhlych pohybov a trhania. Počet opakovaní je 5 pre každú stranu, s časom sa zvyšuje.
 • Pri vykonávaní komplexu dochádza k efektu v dôsledku rozšírenia krčných svalov a relaxácie. V konečnej pozícii sa musíte snažiť trvať 30 sekúnd, aby sa objavila trochu únava..

Osobitné školenie pred komplexom sa však nevyžaduje, aby sa však zvýšila účinnosť, odporúča sa dodržiavať tieto odporúčania:

 • Lekciu by ste mali začať zahrievaním svalov a kĺbov krčnej chrbtice. Na tento účel môžete použiť neostrené plachty hlavy v rôznych smeroch alebo vpred a tiež jemne hádzať krk rukami..
 • Predbežne sa odporúča osprchovať sa, čo pomôže uvoľniť svaly krku a zlepšiť krvný obeh, v dôsledku čoho sa zrýchľujú procesy opravy tkanív. Ak máte medzistavcovú prietrž, sprcha by nemala byť príliš horúca..
 • Na konci gymnastiky sa odporúča jednoduchý úsek, ktorý pomáha predchádzať bolesti po tréningu..
 • Kúpanie v bazéne poskytuje vynikajúce výsledky - je to užitočné najmä pri medzistavcových kýlach..

Pri osteochondróze krčnej chrbtice sú ranné prechádzky na čerstvom vzduchu veľmi užitočné. Prispeje to k obohateniu zapálených tkanív kyslíkom..

fyzioterapia

Bubnovsky cviky sa môžu vykonávať doma. Nevyžaduje sa špeciálna fyzická príprava, všetky pohyby sú jednoduché a zrozumiteľné.

Začiatočníci musia zvážiť niekoľko dôležitých bodov:

 1. Prvý deň nemusíte robiť veľké pohyby a dostať sa do veľmi unaveného stavu. Ak sú svaly slabé, zrania sa nasledujúce ráno..
 2. Medzi cvičeniami nenechajte vyschnúť ústa, pite vodu v malých dúškoch.
 3. Ak bolesť nie je silná, pokračujte v gymnastike. U syndrómov akútnej bolesti to nemôžete urobiť.
 4. Po každom cvičení sa chválte za prekonanie vlastnej slabosti..

Na poznámku. Bubnovsky neodporúča okamžite odmietnuť vziať liek. Najprv môžete znížiť ich počet a po niekoľkých lekciách ich minimalizovať.

Hlavný komplex

Vykonajte všetky základné cvičenia bez trhania, s plynulými pohybmi. Udržujte chrbát rovno, potiahnite hlavu k stropu a položte ruky na kolená. Otočte hlavu, zostaňte v polohe a počítajte do 10. Po dokončení cvičenia na jednej strane sa vráťte do východiskovej polohy a opakujte v opačnom smere. Pohľad by mal sledovať zákruty hlavy. Opakujte cvičenia 5-10 krát.

 1. Preťahovanie bočných svalov krčnej chrbtice. Natiahnite ucho k ramenu, zaistite sa, zdvihnite hlavu a natiahnite na druhú stranu.
 2. Daj si bradu na hruď, vydrž. Nadvihnite ho a mierne ho potiahnite dopredu. Hlava by sa nemala sklopiť dozadu.
 3. Natiahnite krk dopredu, bradu rovnobežne s podlahou. V oblúku ho potiahnite do podpazušia, vráťte sa do pôvodnej polohy, opakujte opak.
 4. Otočte hlavu doprava, zodvihnite bradu a pozerajte sa na strop, zopakujte pohyb doľava.
 5. Ľavou kefou zatlačte na pravé rameno, lakte položte rovnobežne s podlahou, zatiaľ čo ľavé rameno sa automaticky zdvíha. Otočte k tomu hlavu a dotiahnite bradu. Opakujte na druhej strane.
 6. Zdvihnite ruky hore, spojte sa s dlaňami nad korunou a roztiahnite lakte do strán. Otočte hlavu doprava a potom doľava.
 7. Natiahnite ruky do strán a potiahnite dozadu tak, aby boli lopatky spojené. Vykonajte cvičenie zdvihnutím jednej končatiny, mierne znížením druhej, vziať ju späť a pokúsiť sa pripojiť lopatky.
 8. Natiahnite ruky čo najviac dozadu, roztiahnite bradu.
 9. Zdvihnite kefy na strop a vytiahnite bradu smerom dopredu.

Po gymnastike musíte urobiť malý úsek, ktorý upevní výsledok a uvoľní svaly. Ďalej lekár odporúča vykonať masáž sami. Na zabránenie ochoreniam počas sedavej práce možno vykonať súbor cvičení..

Sila gymnastika

Podľa lekára je efektívnejšie vykonávať silové cvičenia proti osteochondróze.V jeho škole sa používajú špeciálne simulátory, improvizované nástroje sa môžu používať doma..

Súbor cvičení na cervikotoraciálnu osteochondrózu:

 1. Push up. Umiestnite 2 stoličky blízko postele, šírku ramien od seba. Postavte nohy spolu s panvou na posteľ. Dajte ruky na sedadlo stoličky a pomaly tlačte dopredu. Nižšie, keď vydýchate, vstaňte, keď inhalujete. Keď sa svaly posilňujú, zväčšite vzdialenosť medzi stoličkami..
 2. Ľahnite si chrbtom na posteľ a položte hlavu na samý okraj. Vezmite si do rúk činky alebo ťažké predmety a natiahnite sa pred seba. Keď vydýchnete, uvoľnite ich za hlavu, vdýchnite a uvoľnite vzduch, aby ste sa vrátili do pôvodnej polohy.
 3. Zostaňte v rovnakej polohe a zdvihnite ruky pred činky. Položte ruky pod posteľ a znova zdvihnite.
 4. Posaďte sa medzi stoličky a položte ruky na okraj sedadla. Na výdychu vyrovnajte ruky, vdýchnite push-up, vráťte sa na podlahu.

Vykonajte všetky cvičenia 5-10 krát, postupne zvyšujte počet pohybov. Musíte to robiť každý deň po dobu 15 dní, potom je možné robiť gymnastiku 3-4 krát týždenne.

Dobre trénuje chrbtové svaly. Za týmto účelom si môžete kúpiť špeciálnu vodorovnú lištu a umiestniť ju do dverí. Lekári odporúčajú začať od malej výšky, aby sedeli na podlahe, aby ste sa dostali k priečke. Keď sa svaly posilňujú, tyč stúpa vyššie.

nabíjanie

Ranné cvičenia nenahrádzajú základné a silové cvičenia, ale sú len dobrým doplnkom k nim. Ihneď po prebudení pacienti často trpia závratmi, blikajúcimi muchami a farebnými škvrnami v očiach..

Telo tak počas spánku reaguje na slabý obeh v krčnej oblasti. Cvičenie pomôže zlepšiť krvný obeh, pripraviť sa na pracovný deň. Tu je niekoľko užitočných cvičení:

 • sedí na posteli a napnite ucho najskôr k jednému a potom k druhému ramenu;
 • vykonávať niekoľko kruhových otáčok hlavy v rôznych smeroch, bez prevrátenia alebo naklonenia;
 • natiahnite ruky pred seba, striedavo zaťte a uvoľnite päste;
 • dajte dlane na svoje plecia, otáčajte sa lakťami kruhovo;
 • stojte s nohami trochu od seba, položte ruky na opasok, urobte niekoľko zákrut a zákrut;
 • bez zmeny polohy tela urobte niekoľko malých výpadov dopredu, dozadu, do strán (môžete na stoličke);
 • ľahnite si na brucho, zároveň zdvihnite ruky a nohy, napnite svaly na krku, opasok na ramene, dolnú časť chrbta.

Počet opakovaní je ľubovoľný. Ak sú počas cvičenia vo svaloch príjemné pocity, môžete to urobiť 15 až 20-krát.

Diéta a režim pre osteochondrózu

Liečba osteochondrózy krčka maternice nielen pomocou gymnastiky, ale aj technikou hlbokého bránenia v dýchaní, triedami s psychológom, stravou a správnym režimom dňa.

Zvýšené zaťaženie krčnej chrbtice, fajčenie, vzpieranie sú úplne vylúčené. Je potrebné odmietnuť polotovary, údené mäso, mastné mäso, párky. Odporúča sa nahradiť mliečnymi výrobkami, čerstvými bobuľami, ovocím, zeleninou, orechmi.

Čo robiť, aby sa výsledok uložil

Na udržanie výsledkov by ste mali pravidelne cvičiť. Ak ako preventívne opatrenie používate gymnastiku, riziko osteochondrózy sa zníži na nulu. Najväčší účinok sa dosiahne, ak začnete športovať v skorých štádiách osteochondrózy.

Ak to zanedbáte, potom môže gymnastika pomôcť zastaviť progresiu choroby a zlepšenie možno dosiahnuť len po veľmi dlhom období pravidelného školenia..

Liečba osteochondrózy krčnej chrbtice podľa Bubnovského v špecializovaných centrách prebieha vo viacerých etapách. Intenzita zaťaženia pacienta a druh vykonaných cvičení sa líšia. Počas liečby je komplex upravený, každý vyžaduje dôkladnú štúdiu stavu pacienta.

Kým sa znova stretneme!

Bubnovsky cviky na liečenie a prevenciu bolesti chrbta, krku, so sedavou prácou

20 cvičení Bubnovského - princípy gymnastiky pre zdravie

Cvičenie s paličkou na chrbát a chudnutie

Cvičenie pre golierovú oblasť chrbtice a prevencia

Liečebný komplex cvičení na osteochondrózu a sedavú prácu

Gymnastika chrbtice podľa Bubnovského techniky doma

Nepríjemné pocity v chrbtici sú pre väčšinu ľudí známe. Najčastejšie označujú vývoj osteochondrózy - degeneratívne ochorenie stavcov, chrupavky. Tablety, masti majú iba symptomatický účinok a pôsobia veľmi krátko. Iba cvičebná terapia je metóda, ktorá pomôže posilniť miechy a udržať stavce v zdravom stave. Medzi rôznymi technikami je vysoko účinná gymnastika, ktorú založil Dr. Bubnovsky..

Cvičte ciele chrbtice

Slávny lekár Sergei Michajilovič Bubnovský vyvinul rôzne zranenia chrbtice po jeho zranení. Zdrojom metódy je kinezoterapia alebo liečenie hnutia. Rozsah tried zahŕňa zlepšenie motorickej aktivity chrbtice, kĺbov a vytvorenie silnej rezervy na ochranu chrbta pred poškodením.

Čo dáva gymnastika pri pravidelných cvičeniach? Cvičenia v prvom rade pomôžu vyhnúť sa chirurgickému zákroku aj v prípade výčnelkov a kýly. To sa dosiahne posilnením svalového korzetu, ktorý podporí chrbticu a zabráni progresii choroby. Triedy tiež prispievajú k zlepšeniu mikrocirkulácie krvi a metabolizmu, preto zvyšujú intenzitu výživy chrupavky. Pomáha to obnovovať medzistavcové platničky a zmierňovať bolesť..

Aké ďalšie účinky sa dajú dosiahnuť cvičením? Tu sú:

 • Zlepšenie mäkkých paravertebrálnych tkanív - väzov, šliach, svalov;
 • Vytvorenie správneho držania tela, zníženie zakrivenia so skoliózou, kyfózou, vyrovnanie chrbta;
 • Prevencia osteoporózy kostí;
 • Zníženie zaťaženia medzistavcových platničiek;
 • Znížená doba rehabilitácie po traumatológii;
 • Odstránenie tuhosti v chrbte.

Ak denne robíte gymnastiku pre chrbticu, zlepšuje sa celkový stav tela, zvyšuje sa vytrvalosť, človek sa stáva pokojnejším a sebavedomejším. Súčasná cvičebná terapia a liečba liekmi zvyšujú účinnosť liekov, ktoré idú priamo do cieľa.

Indikácie a kontraindikácie

Akýkoľvek komplex cvičebnej terapie vrátane metódy Bubnovsky by mal menovať špecialista. Závažnosť chorôb chrbtice nie je rovnaká, a preto môže byť pre niektorých pacientov nadmerné zaťaženie škodlivé. Stĺpec chrbtice je obzvlášť zraniteľný v prípade kýly a osteoporózy - tu musíte konať veľmi opatrne! Zaťaženia sa budú líšiť pri rovnakom type patológie: napríklad pri výčnelkoch diskov súvisiacich s vekom môžu byť záťaže nižšie ako pri traumatických výčnelkoch..

Liečba miechy Bubnovsky sa môže uskutočňovať v akomkoľvek veku. Cvičenia z adaptačného komplexu nevyžadujú fyzický výcvik a sú vhodné pre tieto patológie:

 • osteochondróza;
 • skolióza;
 • kyfóza;
 • Medzistavcová prietrž;
 • výčnelok;
 • Artróza vertebrálnych kĺbov;
 • Reuma;
 • Ankylozujúca spondylitída;
 • Spinálna stenóza;
 • Spondylóza atď.

Na rozdiel od mnohých iných metód, cvičenia na chrbticu podľa Bubnovského sa môžu robiť v akútnej, subakútnej fáze na zmiernenie bolesti - na tento účel bol vyvinutý špeciálny komplex. Existujú však kontraindikácie pre triedy, ktoré treba brať do úvahy:

Dlhé roky neúspešne zápasil s bolesťou kĺbov. „Účinný a cenovo dostupný liek na obnovu zdravia a pohyblivosti kĺbov pomôže za 30 dní. Tento prírodný liek robí to, čo predtým dokázala iba operácia.“

 • Ťažká hypertenzia, stavy pred mŕtvicou, srdcový infarkt;
 • Zhubné procesy v tele;
 • Stav po operácii muskuloskeletálneho systému (skoré obdobie);
 • Ťažké poškodenie mäkkých tkanív pri prasknutí vlákien.

Ak počas cvičenia na chrbte cítite bolesť, malátnosť, mali by ste sa poradiť s odborníkom. Možno by sa malo znížiť zaťaženie. Pre deti, tehotné ženy a staršie osoby boli vyvinuté samostatné cvičenia na chrbticu.

Druhy gymnastiky

Na tréning chrbta existujú dva typy komplexov:

 • Adaptívne. Určené pre tých, ktorí sa predtým nezúčastnili telesnej výchovy - pre začiatočníkov. Učí zohrievanie, strečing a postupné zvyky na zaťaženie. Adaptívne terapeutické cvičenia chrbtice zahŕňajú tiež komplex na odstránenie bolesti. Výučba sa môže vykonávať doma, ale pri závažných patológiách stavcov sa adaptácia uskutočňuje pod dohľadom inštruktora pomocou špeciálnych simulátorov..
 • Kĺbová. Keď sú svaly a väzy dostatočne pripravené na zaťaženie, môžete prejsť do tohto bloku tried. Je komplexnejší, zameraný na „čerpanie“ svalov a zvýšenie pohyblivosti väzov. Zvyčajne sa tento komplex vyberá individuálne. Najlepšie je kombinovať ho s tréningom kolena a iných kĺbov..

Nemôžete okamžite začať najťažšie cvičenia, aj keď choroba neprešla do pokročilého štádia. V prvých dňoch, týždňoch, je dôležité postupne zvládnuť kurz pridaním nových cvikov pri dávkovaní záťaže. Pre presnejšiu implementáciu môžete študovať cvičenia chrbtice podľa Bubnovského vo videu.

Bubnovského technika na zmiernenie bolesti

Cvičenie za chrbtom môže výrazne znížiť bolesť. Toto je dosiahnuté uvoľnením svalov, ktoré kŕče a obmedzujú nervové korene. Neodporúča sa začať s tréningom iba s ostrými bolesťami chrbta - tu by sa k záchrane mali dostať lieky (nesteroidné protizápalové lieky, svalové relaxanciá). Počet opakovaní cvičení nie je veľký - až 6-8.

Cvičenia môžete ovládať pomocou videa, sú jednoduché:

 • Vydajte sa na všetky štyri. V tejto polohe musíte skúsiť úplne uvoľniť chrbát, aby nedošlo k napnutiu jediného svalu. V tejto polohe trvá 10 - 15 sekúnd.
 • Dostaňte sa na rovnakú pozíciu. Vdýchnite, pomaly ohnite chrbát, ako to robia mačky, ale nedovoľte, aby sa bolesti zosilnili. Postavte sa takto, vydýchnite, narovnajte chrbát.
 • Vstaň rovnakým spôsobom. Krčte sa na jednej nohe, druhá pri ťahaní dozadu. Jedno výpadové rameno je posúvané dopredu. Opakujte to zmenou polohy nôh.
 • Posaďte sa na kolená a dlane a vytiahnite telo dopredu. Počas cvičenia sa neohýbajte v chrbte.
 • Z rovnakej polohy ako v predchádzajúcom cvičení ohnite ruky pri lakťových kĺboch ​​počas inhalácie, aby ste sa dostali bližšie k podlahe. Pri výdychu narovnajte ruky, položte panvu na päty..
 • Posaďte sa na chrbát, ohnite dolné končatiny na kolenách a ruky si rovnobežne s telom. Vydýchnite, nadvihnite panvu, pri vdýchnutí sa vráťte do pôvodnej polohy.
 • Ľahnite si na chrbát, dajte ruky za hlavu, ohnite kolená. Posuňte bradu k hrudníku čo najďalej. Vydýchnite, ohnite telo a dotknite sa kolien lakťami. Ak sa toto cvičenie vykonáva v akútnej fáze patológie, môže sa pod spodnú časť chrbta aplikovať ľadová škatuľa (vhodná forma). Chlad pomáha odstraňovať opuchy a silné bolesti..

Ak boli také cvičenia podľa Bubnovského metódy vykonané správne, človek to nepreháňal, bolesť sa výrazne znížila. Paralelne sa odporúča používať lieky proti bolesti alebo chladiace masti - účinok bude vyšší. Takéto cvičenia sa môžu robiť tak počas syndrómu bolesti, ako aj počas „pokojného“ obdobia na posilnenie svalov. Toto bude najlepší spôsob, ako predchádzať novým epizódam bolesti..

Adaptívna gymnastika - súbor cvičení pre chrbticu

Liečba chrbtice podľa Bubnovského metódy pre začiatočníkov zahŕňa adaptívnu gymnastiku. Takých cvičení môže byť veľa - mali by sa vyberať na základe tolerancie a postupne sa zvyšujúcej zložitosti. Trvanie takéhoto kurzu je individuálne, čo závisí od pripravenosti pacienta prejsť do novej fázy. Nemôžete sa príliš ponáhľať, najmä s úplným nedostatkom zručností v oblasti telesnej výchovy.

Hlavné cvičenia Bubnovského doma z adaptívneho komplexu sú uvedené nižšie:

 • Choďte na všetky štyri, plazte sa po miestnosti a robte pozdĺžne kroky. Zároveň sa musíte striedať a natahovať ruky pred sebou a držať ich niekoľko sekúnd. Cvičte až do 15-20 minút.
 • Ľahnite si na chrbát, ruky za hlavu. Jeden po druhom ohnite nohy v kolenných kĺboch ​​a mierne ich zdvihnite. Lakte na opačnej strane sa tiahnu k kolenám. Keď sa dotknete, môžete trochu trvať. Ak to nie je možné dosiahnuť, mali by ste sa pokúsiť dostať čo najbližšie.
 • Kolená na podlahe. Položte nohy na valec, sadnite si na svoje podpätky a zostaňte takto 1-2 minúty. Po - vyberte valec a nechajte ho stáť 5 minút.
 • Posaďte sa na zadok, skúste po nich chodiť až 10-20 minút / deň.
 • Vykonajte klasické push up od podlahy. Ak to nefunguje, môžete to urobiť z čelného panelu, pohovky.
 • Posaďte sa na podlahu, zdvihnite jednu nohu a potiahnite nohu k sebe. Pokúste sa neohýbať nohu. Opakujte pre druhú nohu.

Podľa metodológie Dr. S.M. Bubnovsky, také cvičenia pomôžu nielen posilniť chrbát, ale tiež schudnúť, ak ho máte.

Ďalšie činnosti

Po zvládnutí základných cvikov chrbtice doma musíte začať zložitejšie cvičenia a pravidelne ich robiť. Takéto triedy je však potrebné vyberať iba individuálne a najprv vykonať pod dohľadom rehabilitačného terapeuta alebo inštruktora cvičebnej terapie. Je ešte efektívnejšie cvičiť na simulátoroch v telocvični.

Spoločná gymnastika zahŕňa všetky tri časti chrbtice. Cvičenie roztiahne chrbticu a posilní vaše svaly. Paralelne sa odporúča trénovať dýchanie, aby sa kombinovali dychové cvičenia s vyššie opísanými cvičeniami, takže celkový stav tela sa výrazne zlepší.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Adenomyóza je choroba, pri ktorej vnútorný obal (endometrium) rastie do svalového tkaniva maternice. Je to typ endometriózy. Prejavuje sa dlhotrvajúcou ťažkou menštruáciou, krvácaním a hnedavým výtokom počas intermenštruačného obdobia, ktoré sa prejavuje PMS, bolesťou počas menštruácie a počas sexu.
V moderných podmienkach mladí ľudia často trpia osteochondrózou. Dôvodom je sedavý spôsob života, pretože aj my často trávime voľný čas pri počítači - samozrejme sedením.
Fokálna adenomyóza je forma genitálnej endometriózy. Vo veľkej väčšine prípadov sa vyskytuje u žien po 40 rokoch na pozadí opakovaných inštrumentálnych potratov, iných chirurgických vnútromaternicových zásahov..