loader

Hlavná

Žalúdok

Bubnovsky cvičí chrbát a kĺby

Upozorňujeme na odporúčania a súbory cvičení od chrbta a kĺbov od Dr. Bubnovského, ktoré môžete používať sami doma..

Všetky cvičenia sú založené na unikátnej metodike Bubnovského - kinezoterapie, ktorá pomáha obnoviť funkcie končatín, pohybového aparátu, chrbtice, kĺbov, väzov, svalov a vnútorných orgánov. Táto gymnastika sa výrazne líši od pravidelnej cvičebnej terapie, poskytuje sanitku doma, pomáha rýchlo zmierniť bolesť a má dlhodobý pozitívny účinok..

Dôležité pravidlá pre cvičenie

 • Všetky komplexy sú navrhnuté tak, aby prekonali bolesť, t. keď vykonávate akékoľvek cvičenie, musíte prekonať bolesť - to je hlavné pravidlo Bubnovského techniky. Bolesť svalov je preťaženie, ktoré narúša krvný obeh a tok lymfy, ktorý ničí okolité tkanivá..
 • Frekvencia cvičenia - 1 alebo 2 dni na udržanie svalového tonusu.
 • Na zmiernenie bolesti vždy vydýchnite s námahou, námahou.
 • Na konci tréningu si za studena trite kĺby, aby ste zabránili opuchom.

Cvičenie na zmiernenie bolesti chrbta

1. Relaxačné na kolenách

Východisková poloha - zamerajte sa na kolená a dlane.

2. Zadné vyklenutie

Východisková poloha - zamerajte sa na kolená a dlane. Počas výdychu jemne ohnite chrbát nahor, pri inhalácii jemne ohnite chrbát dolu.

Poznámka: Počet opakovaní je až 20 v jednom prístupe. Eliminujte náhle pohyby.

3. Krok napínania

Východisková poloha - zamerajte sa na kolená a dlane. Posaďte sa na ľavú nohu a zároveň natiahnite pravú nohu dozadu. Ľavú nohu potiahnite dopredu, sklopte sa. Pri pohybe: pravá ruka, ľavá noha - striedavo. Dýchanie: výdych v koncových bodoch.

Poznámka: pohyb je povolený prekonaním bolesti. Každý ďalší krok sa snaží zväčšiť šírku kroku a dosiahnuť maximum. Počet opakovaní je až 20 v jednom prístupe. Náhle pohyby musia byť vylúčené.

4. Čerpanie

Východisková poloha - zamerajte sa na kolená a dlane. Pokúste sa natiahnuť telo čo najďalej dopredu, pričom sa dôraz kladie na kolená a dlane.

Poznámka: neohýbajte sa v dolnej časti chrbta!

5. Natiahnutie chrbta

Východisková poloha - zamerajte sa na kolená a dlane. Ohýbaním ramien v lakťových kĺboch ​​nadvihnite telo na podlahu. Z tejto polohy na výdychu vyrovnajte ruky, snažte sa spustiť panvu na pätách a napnite svaly dolnej časti chrbta..

Poznámka: 5-6 opakovaní.

6. Natiahnutie brucha

Východisková poloha - ležiaca na chrbte, nohy ohnuté v kolenných kĺboch, ruky za hlavou, „stlačte“. Pritlačte bradu k hrudníku, pri výstupe ohnite trup, snažte sa odtrhnúť lopatky z podlahy a dotknite sa lakťov kolien..

Poznámka: Prvé 3-4 pohyby sa môžu vykonávať bolesťou. Počet opakovaní nie je obmedzený, snaží sa dosiahnuť pocit pálenia v brušných svaloch. Na zvýšenie účinku cvičenia je povolená kryokompresia (stláčanie ľadom) pod spodnou časťou chrbta počas dynamickej fázy cvičenia..

7. Nadvihnite panvu

Východisková poloha - ležiaca na chrbte, ruky natiahnuté pozdĺž trupu. Pri výdychu sa pokúste panvu odtrhnúť čo najvyššie (polovičný most) a pri inšpirácii ju spustite.

Poznámka: 10 až 30 opakovaní, prestávka medzi pohybmi 1 - 2 sekundy.

Po ukončení cvičení sa komplex môže opakovať ešte 1-2 krát.

Cvičenie chrbtice s neustálou bolesťou

Ak máte neustále bolesti chrbta, ktoré vám bránia chodiť a dokonca spať, použite tieto metódy:

 1. Pripravte kryokompresor (studený obklad s ľadom), môžete použiť vrece mrazených potravín. Východisková poloha - ležiaca na chrbte, vždy na podlahe, vložte kryokompresor pod spodnú časť chrbta. Postavte nohy na pohovku, stoličku alebo stoličku tak, aby boli ohnuté na kolenách. Ruky za hlavou. Nadvihnite telo na kolená a ohnite iba v hrudi. Urobte maximálny počet opakovaní.
 2. Východisková pozícia - dôraz na kolená a dlane (všetky štyri). Jemne ohnite chrbát, vydýchnite späť hore, vdychujte späť nadol. Urobte minimálne 20 opakovaní.
 3. Pripravte stabilný expandér tak vysoko, ako je to možné na stene. Východisková pozícia - sedí na podlahe chrbtom k stene, medzi stenou a chrbtom môžete položiť veľkú guľu. Expandér je nad vami. Pripojte jeden koniec expandéra k nohe a roztiahnite nohy dopredu, aby ste cítili napätie. Zdvihnite svoju rovnú nohu nahor, potom ju ohnite, potom ju znova narovnajte do pôvodnej polohy. Urobte maximálny počet opakovaní.

Ako robiť Bubnovsky gymnastiku doma

Bubnovská gymnastika dáva nádej tým, ktorých trápia bolesti chrbtice a kĺbov. Nová technika vám umožní obnoviť dobré zdravie, zbaviť sa bolesti. Základom tejto techniky je pohyb.

Čo Dr. Bubnovsky odporúča

Bubnovsky podporuje liečivú silu pohybu. Iba pohyb môže prebudiť vnútorné sily tela a umožní mu zbaviť sa choroby.

Sergei Mikhailovič Bubnovsky verí, že mier a nedostatok pohybu, odporúčané inými lekármi, len narúšajú uzdravenie.

Navrhuje použitie výkonových simulátorov na zbavenie pacienta edému. Opuchy sú v mnohých prípadoch príčinou bolesti. Zaťaženia tiež regulujú prísun krvi chorému orgánu..

Prečo potrebujem Bubnovsky gymnastiku

Liečba, ktorú odporúča Bubnovsky, môže liečiť telo bez liekov a bez chirurgického zákroku.

Sergey Mikhailovich opísal techniku ​​na základe vlastnej skúsenosti. Po nehode bol odsúdený na zdravotné postihnutie, neakceptoval a uzdravil sa. Teraz lekár dáva ľuďom svoje tajomstvo zdravia.

Terapeutická gymnastika Bubnovského sa môže používať ako na liečenie, tak aj na profylaktickú prevenciu chorôb chrbtice a kĺbov..

Cvičenia odporúčané Bubnovským majú niekoľko cieľov:

 • Posilnenie a rozvoj chrbtových svalov;
 • Zlepšenie funkcie srdca a krvných ciev, zníženie krvného tlaku;
 • Úľavu od stresu v chrbtici a kĺboch;
 • Krvný obeh v chorých orgánoch.

Ako začať

Ak je pre vás nevyhnutná lekárska gymnastika, ale uprednostňujete ju doma, pre začiatočníkov je vhodná adaptívna gymnastika. Pomôže si zvyknúť si na nové zaťaženie. Neskočte ráno, aby ste začali robiť cvičenia. Bubnovsky odporúča, aby sa ponáhľal. Ležať v posteli, robiť jednoduché cvičenia, pomôcť telu prebudiť sa.

Súbor cvičení po spánku

 1. Zapnite chrbát, natiahnite ruky po tele a mierne roztiahnite nohy. Vytiahnite veľké prsty od seba a smerom k vám.
 2. V rovnakej polohe znížte a roztiahnite nohy a palec sa pokúste dotknúť postele.
 3. Urobte otočné kroky striedavo v smere a proti smeru hodinových ručičiek.
 4. Stlačte prsty na nohách, akoby ste s nimi chytili jablko. Potom uvoľnite prsty a roztiahnite ich čo najtvrdšie.
 5. Vytiahnite päty k zadkom a posuňte nohy po posteli. Potom si roztiahnite nohy.
 6. Ľahko ohnite kolená. Striedavo pritláčajte prsty na každú nohu smerom k sebe, až kým sa panva nezačne hýbať.
 7. Ohnite sa na kolenách a mierne roztiahnite nohy, ruky dajte dlaňami do strán. Stláčajte kolená dovnútra a skúste sa dotknúť postele vnútorným stehnom.
 8. Pre tých, ktorí trpia zápchou, sa nachádzajú hemoroidy, ktorí majú trhliny v konečníku alebo prolaps panvových orgánov. Nohy je potrebné ohýbať, pritláčať nohy k sebe. Keď vdychujete, zdvihnite zadok a stlačte ich. Pri výdychu, nižšie, relaxujte.
 9. Sklopte nohy a natiahnite ruky. Po zohnutí jednej nohy ju obopnite rukami a pokúste sa pritlačiť koleno k hrudníku. Chrbát sa zdvihne, ale voľná noha by mala ležať na posteli. Najlepší výsledok je, ak sa môžete dostať k brade pomocou kolena..
 10. Ľahké a efektívne cvičenie na posilnenie brušných svalov: ohnite nohy, pritlačte nohy k posteli a zložte si ruky na bruchu. Pri dychu nafúkneme žalúdok, pri výdychu sa stiahneme.

Tieto cvičenia sa musia opakovať pätnásť alebo dvadsaťkrát. Sú k dispozícii aj nepripravenej osobe..

Terapeutická gymnastika je dokonale kombinovaná s masážou, špeciálnymi masťami a kryoprocesmi. Bubnovsky verí, že takáto liečba bude mať najväčší účinok.

Adaptívna gymnastika

Po ukončení cvičení v posteli môžete pristúpiť k vážnejším. Tieto cvičenia sa dajú ľahko vykonať, ale musíte začať s tými, ktoré nespôsobujú ťažkosti. Postupne by sa mali spájať zložitejšie cvičenia. Na hodiny budete potrebovať koberec.

Komplex pre začiatočníkov

 1. Ak chcete vykonať prvé cvičenie, klaňajte sa, nadýchnite sa, zdvihnite ruky pred sebou, zdvihnite ich a posuňte cez boky. Vydýchnite, nižšie na pätách.
 2. Sedieť na pätách a položiť ruky na brucho. Zhlboka sa nadýchnite nosom, potom pevne stlačte vaše pery a vydýchnite, čím znie zvuk „pf-f“.
 3. Ľahnite si na chrbát, ohýbajte kolená, dajte ruky za hlavu. Nadýchnite sa. Vydýchnite, odtrhnite z podlahy a potiahnite ruky za kolená. Pri dychu uvoľnite východiskovú pozíciu.
 4. Stále ležíte na chrbte, roztiahnite ruky do strán, ohnite nohy na kolenách a mierne od seba. Nadýchnite sa, keď vydýchate, zdvíhajte zadok a zároveň pohybujte kolenami.
 5. Ležanie, tkanie nôh, ohýbanie kolien, zdvíhanie holení. Dajte si ruky pod hlavu. Pri výdychu sa nadýchnite, natiahnite lakte smerom k kolenám a zdvíhajte panvu a ramená. Pri vdychovaní položte hlavu na podlahu, roztiahnite nohy a udržujte ich na váhe bez toho, aby ste si uvoľnili nohy.
 6. Otočte sa na pravú stranu, neotvárajte chodidlá. Položte pravú ruku na podlahu a roztiahnite ju na stranu. Nadýchnite sa, keď vydýchate, natiahnite ľavý lakť na kolená, zdvihnite svoje telo a oprite sa o pravú ruku. Pri nadýchaní sklopte hlavu a nohy čo najviac, bez toho, aby ste sa dotkli podlahy..
 7. Zopakujte cvičenie 5 a potom sa otočte na ľavú stranu a cvičte 6, kým ležíte na ľavej strane..
 8. Vstúpte na všetky štyri, odtrhnite nohy od podlahy a spojte ich. Hojte sa nabok a pohybujte panvou v jednom smere a chodidlami v druhom.
 9. Stále stojíte na všetkých štyroch a neskláňate nohy, natiahnite sa dopredu, akoby ste ležali na bruchu. Nie je potrebné ísť do konca. Návrat do východiskovej polohy.

Čo bude ďalej

Je potrebné si uvedomiť, že terapeutické cvičenia prinesú výsledky, ak ich robíte pravidelne. Opísaná gymnastika zahŕňa iba tie cvičenia, pri ktorých sa liečba začína. Sú jednoduché a dajú sa robiť doma. Zložitejšie cvičenia sa najlepšie vykonávajú pod lekárskym dohľadom..

Komplexy vyvinuté Bubnovským obsahujú cvičenia pre rôzne časti chrbtice, pre kĺby a posilnenie svalov. Lekár radí ľuďom trpiacim chorobami pohybového aparátu, aby verili vo víťazstvo nad touto chorobou.

Gymnastika a pohyb dokážu zázraky.

Vďaka Bubnovského metóde sa tisíce ľudí vrátili do plného života. Môžeš!

Ako odstrániť žalúdok doma: 10 cvičení Bubnovsky

Gymnastika od Bubnovského na chudnutie žalúdka. Cvičenie pre tlač, zápchu a prietrž

MUDr. Sergey Bubnovský, autor metódy kinezoterapie a zakladateľ kliniky, autor kníh o nechirurgickej liečbe pohybového aparátu

Už sme povedali a ukázali, ako zmierniť bolesť chrbta pomocou Bubnovského cvičenia, a tiež sme predviedli gymnastiku pre kolenné kĺby. Bubnovsky dnes vysvetlí, ako odstrániť žalúdok doma a zároveň sa zbaviť zápchy, hemoroidov a bolesti bedrovej chrbtice..

Veľké brucho

Indikácie: veľké alebo „závesné“ brucho na účely kozmetickej korekcie. Ptóza vnútorných orgánov, biliárna dyskinéza, zápcha, hemoroidy, syndróm dráždivého čreva.

I. P. ležiace na chrbte, nohy ohnuté na kolenné kĺby.

Stiahnutie brucha do chrbtice (loptu si môžete držať rukami, aby ste si predstavili jej spustenie). Počet pohybov nie je menší ako 50.

Zdalo by sa, že ide o jednoduché cvičenie, ale ako ukazuje prax, bránica je u väčšiny ľudí inaktivovaná a mnohí ľudia majú ťažkosti s porozumením a cítením tohto cvičenia, pretože brušné svaly sa tiež zle vyvíjajú. Zamyslite sa nad cvičením, naučte sa cítiť akousi „prilepením“ brucha k chrbtici, potom vyššie popísané choroby nezanedbateľne zmiznú.

Lopta pomáha v prvej fáze, pretože musí pri dlhšom výdychu viditeľne „vraziť do žalúdka“.

Masáž brucha guľatou tyčou

I. P. sediaci na okraji stoličky alebo dokonca stojace, nakláňajúce telo dopredu, najlepšie po sprche (mokré telo), masíruje žalúdok paličkou, pričom ju berie za konce, zdola nahor. Zároveň môžete masírovať zadok a dolnú časť chrbta. Jedna až päť minút.

Táto masáž sa dá pripísať tvrdému mieseniu. V tomto prípade sú tukové valčeky na bruchu cítené, pri hnetení sú bolestivé. Pri masáži nehrozí žiadne nebezpečenstvo. Prekonajte bolesť, čo môžete urobiť.

Je lepšie vykonať ju po sprchovaní alebo vtieraní akéhokoľvek anticelulitídového krému do pokožky brucha. Kombinujte túto masáž s predchádzajúcim cvičením a zbavte sa „visiaceho“ brucha alebo „zrkadlového ochorenia“..

Chrumkavé klamstvo

I. P. ležiace na chrbte, nohy ohnuté na kolenách ležia na stoličke (pohovka). Dlane sú pritlačené k ušiam, lakte sú otočené do strán. Ohýbanie tela pri výdychu „Ha-ha“, ktorý sa snaží dotknúť lakťov kolien. Minimálnou požiadavkou je odtrhnutie lopatiek z podlahy. 20 až 50 opakovaní v jednej sérii, čo najviac.

Cvičenie je úplne bezpečné, ale vyžaduje súčasné ohýbanie kmeňa a výdych „Ha-ha“. Tento efekt sa prejaví, keď sa vám podarí vykonať 50 opakovaní za sebou. Efekt tohto cvičenia zvyšuje mierne oneskorenie s úplným ohybom. Pokúste sa naraziť do brucha..

Loptová jazda

I. P. ležať na zemi. Pod žalúdok položte loptu (basketbal, futbal, volejbal). Valte po guli v smere hodinových ručičiek (zľava zľava, zdola nahor), to znamená po celej ploche brucha - 5-10 kruhov. Ráno alebo večer, vždy na lačný žalúdok, po vypití aspoň pohára vody.

Je to jeden z najlepších typov viscerálnych masáží pre biliárnu dyskinézu, črevnú atómiu (Crohnovu chorobu) a zápchu. Má dobrý kozmetický účinok na veľké brucho, posilňuje brušné svaly.

Neodporúča sa vykonávať hemoroidy a opomenutie vnútorných orgánov a v akútnom štádiu pyelonefritídy..

Kontraindikácie: ochorenie pečene v akútnom a subakútnom štádiu (hepatitída, cirhóza), stavy po apendektómii, cholecystektómia (prvých 6 mesiacov), urolitiáza a cholelitiáza v akútnom a subakútnom štádiu..

Toto cvičenie možno pripísať aj rôznym tvrdým masážam alebo hneteniu, opäť dosť bolestivým, ale bezpečným.

Semi-pluh

I. P. leží na chrbte, s rovnými rukami držiacimi sa na nehybnej opore. Zdvíhanie nôh (rovných alebo mierne ohnutých v kolenách) na úroveň 90 ° alebo viac (k podlahe), pričom sa snaží dotýkať chodidiel pevnej podpery. Je vhodné nedotýkať sa chodidiel pätami podlahy.

Zdvíhanie a spúšťanie nôh na výdych „Ha-a“. Dýchajte ako „parný vlak“. Nemysli na inhaláciu, stane sa to automaticky. Vykonajte cvičenie 10 až 20 opakovaní v jednej sérii. Je povolené väčšie množstvo, ale bez fanatizmu. Hlavným indikátorom dostatočnosti cvičenia je výskyt pálenia v brušných svaloch..

Hlavnou indikáciou tohto cvičenia je osteochondróza chrbtice vrátane herniovaných diskov. Cvičenie zlepšuje črevnú motilitu a krvný obeh vo vnútorných orgánoch.

Absolútne kontraindikácie: kýla bielej čiary, pupočnej alebo trieslovej kýly.

Relatívne kontraindikácie: akútna bolesť bedrovej chrbtice, hemoroidy v akútnom alebo subakútnom štádiu, prolaps maternice..

Krútenie panvy

Cvičte na šikmé svaly brucha (pás). Je vynikajúcou prevenciou osteochondrózy bedrovej chrbtice, pretože zlepšuje pohyblivosť chrbtice v bedrovej chrbtici. Zamerané na fyzicky zdatných ľudí. Beží pomalým tempom.

I. P. ležiace na chrbte, ruky do strán, nohy ohnuté. Spúšťanie nôh doľava a doprava, kým sa kolená nedotýkajú podlahy. Snažte sa zdvihnúť dlane a lopatky z podlahy. 10 až 20 opakovaní v každom smere. Vykonajte každý pohyb pri výdychu „Ha-ha“. Počas prvých 3 až 4 pohybov je povolené praskanie v bedrovej oblasti.

Kontraindikácie:

 • ochorenia pečene v akútnom a subakútnom štádiu (hepatitída, cirhóza), stavy po apendektómii, cholecystektómia (prvých 6 mesiacov), urolitiáza a cholelitiáza v akútnom a subakútnom štádiu;
 • kýla (biela čiara brucha, pupočnej alebo trieslovej).

nitovanie

Cvičenie je zamerané na fyzicky pripravených ľudí. Iba úplná synchronizácia výdychu a zdvihu nôh vám umožní správne dokončiť toto cvičenie. Veľmi účinné cvičenie, ktoré vám umožní vyvinúť vynikajúcu kontrolu svalov celého tela.

I. P. leží na chrbte. Ruky sú priamo za hlavou. Pri výdychu „Ha-a“ ohnite trup a snažte sa rovnými rukami dotýkať rovných nôh. Až 20 opakovaní.

Kontraindikácie: hernie (biela línia brucha, pupočníka alebo brucha), prolaps panvových orgánov (ptóza).

Stlačte tyč

Cvičenie je komplikované potrebou nezávislého pripevnenia simulátora k nohám a pevnej podpory (NOP) a výberom vhodného miesta v dome. Potrebujete ďalšie manžety na nohy s karabínou alebo gumené obväzy. Technika samotného cvičenia je pomerne jednoduchá.

I. P. leží na podlahe a drží natiahnuté ruky na NOP. Súčasný nápor do brucha pomocou bokov simulátora pripevnený na jednom konci k dolnej tretine nôh, druhý k hornému bodu NOP. Vykonajte najmenej 20 opakovaní

Dokonale dotiahne spodnú časť brucha. S osteochondrózou bedrovej chrbtice pomáha zbaviť sa akútnej a chronickej bolesti chrbta.

valček

Pri vykonávaní tohto cvičenia sú zapojené svaly pásov hornej končatiny (ramená, prsné svaly) a samozrejme brušné svaly..

Cvičte len pre fyzicky fit. Hlavnou chybou je vychýlenie driekovej chrbtice po návrate do I.P. Je lepšie začať s neúplným predĺžením tela.

I. P. kľačal a položil ruky na rukoväte valca. Predĺženie trupu, až kým sa žalúdok nedotkne podlahy, paže rovno a úplné ohnutie dozadu až do návratu do pôvodnej polohy. Počet opakovaní je od 10 do 20 a je povolených viac. Dve výdychy počas predlžovania a ohýbania tela.

Po vykonaní cvičenia prvýkrát alebo po dlhšej prestávke môžete cítiť „preglejku“ v žalúdku. To by nemalo byť desivé. Jedno z najlepších cvičení na napínanie hlbokých svalov chrbtice.

Kontraindikácie: hernia (biela čiara brucha, pupočnej alebo trieslovej), prolaps panvových orgánov (ptóza), hemoroidy v akútnej alebo subakútnej fáze..

Hojdacie kreslo

Toto cvičenie je zamerané na fyzicky vyškolených lekárov, pretože vyžaduje veľkú vytrvalosť brušných svalov a dobrú koordináciu..

Na rozdiel od predchádzajúcich cvičení brušných svalov, počas tohto cvičenia dýchanie takmer chýba (1 výdych pri 4 až 6 pohyboch), čo samo osebe predstavuje zložitý stav. Zároveň sú dokonale zahrnuté šikmé svaly brucha (pás). V skutočnosti sa toto cvičenie týka výkonového aerobiku, pretože účinok sa dosiahne iba pri veľkom počte opakovaní vykonaných pohybov v jednom rytme..

I. P. ležiace na podlahe na chrbte. Dlane sú pritlačené k ušiam. Striedavo sa dotýkajte kolien krížom. V takom prípade by sa koleno ohnutej nohy malo pritlačiť čo najbližšie k žalúdku a druhé rameno by sa malo narovnať pozdĺž podlahy súčasne, ale nedotýkať sa ho. Vykonajte 10–20 opakovaní na každej strane

Hlavné indikácie: všetky chronické ochorenia gastrointestinálneho traktu od chronickej gastroduodenitídy po chronickú kolitídu, biliárna dyskinéza, znížená črevná motilita.

Cvičenie by sa malo vykonávať s osteochondrózou hrudnej chrbtice. Užitočné cvičenie pri ochoreniach panvového dna (prostatitída u mužov, endometrióza u žien).

V prípade lekárskych otázok sa najskôr poraďte so svojím lekárom.

20 cvičení od Bubnovského

Hnutie - to je život - hlavný slogan Dr. Michajloviča Bubnovského. Existuje druhý slogan „Nie každý pohyb prospieva telu“, ako hovorí doktor, a vy sa s tým nemôžete hádať, liečia sa správne pohyby a nie tí správni prinášajú iba škodu. Cvičenia Bubnovského patria do kategórie liečenia - správne pohyby, ktoré vykonávajú, čím nepoškodzujete svoje telo!

Začnime s videom a ak bude niekto mať záujem, potom si môžete prečítať viac o cvičeniach:

Bubnovsky Sergey Mikhailovich, profesor, lekár lekárskych vied, tvorca jedinečného a moderného prístupu k liečbe komplexných chorôb spojených s poruchou pohybového aparátu, zakladateľ modernej kinezapie.

Kinesitherapy - (dr. Gréčtina. Κίνησις - pohyb + θεραπεία - liečba) - v ľudskom jazyku je to forma liečby tela pomocou telesnej výchovy alebo skôr súboru cvičení. Toto je prepletenie medicíny + pedagogiky + anatómie + fyziológie a mnohých ďalších vied a postupov. Čo prispieva k kinezoterapii - vyliečenie chorôb, ako aj zlepšenie a udržiavanie tela v zdravom stave, prevencia chorôb. Je to tiež skvelý spôsob, ako sa udržať fit.!

Video: 20 cvičení Bubnovského

Súbor cvičení sa vykonáva na takzvanom simulátore MTB. Existujú tiež cvičenia, ktoré je možné vykonávať doma aj bez tohto prístroja.

Liečba bolesti chrbta a krčnej chrbtice

V prvom rade je potrebné pamätať na to, že predný ohyb aj návrat do pôvodnej polohy sa musia vykonávať pomalým pohybom. Osoba spočíva na nohách a pevne ich upevňuje. Musíte uchopiť rukoväť rukami, ale uistite sa, že vzdialenosť medzi kefami je pohodlná. Keď niekto zdvihne ruky, chrbtica sa začne rozťahovať a chrbát sa ohýba, vďaka čomu sa sťahujú tiahla lopatiek a hrudníka. Počas tohto cvičenia musíte vydýchnuť, keď rukoväť prilieha späť k hrudníku, to znamená, keď sa vrátite do pôvodnej polohy. Prvé cvičenie zopakujte desaťkrát, maximálne dvanásťkrát. Hmotnosť závaží pre toto cvičenie by mala byť taká, aby ste ju mohli zdvíhať toľkokrát, koľko je potrebné..

Doma je možné toto cvičenie nahradiť dvoma spôsobmi. Prvým spôsobom je bežné utiahnutie panvy a priľnavosť tu nehrá žiadnu rolu. Ďalšou metódou je expandér. Môžete si vziať jeden nástroj, ale vyškolení ľudia môžu použiť dva expandéry.

Berieme expandér, upevníme ho na stabilnú podporu, zaujmeme rovnaké postavenie ako pri práci na simulátore a začneme lekciu. Existuje ďalšie cvičenie, ktoré je prechodné. Nazýva sa to činka. Musíte hrať jednou rukou. Aby ste to dosiahli, zaujmite nasledujúcu polohu: hlava musí byť zdvihnutá a brada by mala byť vytiahnutá čo najviac dopredu..

Vďaka tomu budú svaly hornej časti tela perfektne fungovať. Chrbát by mal byť mierne ohnutý a pravá oporná noha by sa mala trochu odtiahnuť. Cvičte na lavičke v telocvični. Druhá noha sa musí ohnúť na koleno a spočívať na lavičke čo možno najviac dopredu..

Môžete vydýchnuť pridržaním činky na hrudi. Telo by sa malo v chrbtici krútiť na maximum, iba týmto spôsobom môžete pri tomto cvičení dosiahnuť vynikajúce výsledky liečby. Počet opakovaní s každou rukou. Dva prístupy pre toto cvičenie sú minimum a maximálne šesť prístupov. Tí, ktorí to spočiatku považujú za ťažké, môžu urobiť dve alebo štyri, ak majú pocit, že majú dosť sily.

Najväčší účinok sa dá dosiahnuť pri ďalšom cvičení tohto bloku, ktorý sa nazýva trakcia od dolného bloku. Môžete na to použiť simulátor MTB alebo expandér. Ak používate rozpínacie zariadenie, pripevnite ho na podperu, opierajte sa o nohy, zoberte uhol 90 stupňov a zopakujte rovnaké pohyby ako pri prvom cvičení, vráťte sa nie do pôvodnej polohy, ale ohnite sa o niečo ďalej ( uhol asi 95 - 99 stupňov). Musíte sa však ohnúť vpred takmer do konca, aby boli svaly bedrovej oblasti úplne zredukované.

Na konci cvičenia by sa lopatky mali zbiehať. Je potrebné výdych po tom, ako rukoväť expandéra príde do kontaktu s dolným bruchom. A posledné cvičenie. Zaujímajte túto pozíciu: sedia na lavičke v uhle deväťdesiat stupňov. Nohy pevne spočívajte na podlahe. Expandér je upevnený v spodnej časti. Toto cvičenie pomôže reprodukovať maximálnu amplitúdu pohybov tela, pretože by nemalo byť priehybné v uhle štyridsaťpäť stupňov vzhľadom na lavicu. Ak sa cítite unavené ruky, môžete pokračovať v ťahaní celým chrbtom.

Prvých pár pohybov je potrebné vykonať aj bolesťou a tvrdým východom. Zapamätaj si to!

Liečba bolesti paží a ramien (triáda)

Prvé cvičenie sa vykonáva nasledovne. Musíte ležať na zemi s nohami na simulátore alebo na podpore, ak ste doma. Prvý ťah je ťah s priamou rukou za hlavou, potom je ťah s priamou rukou, ale na stranu a tretí ťah je ťah ruky do oblasti brady, ohýbanie v lakte (lakťový kĺb). Každé cvičenie sa musí vykonať, napriek tomu, že sú v kĺboch ​​počuť kravy alebo je cítiť bolesť.

Je úplne bezpečný a neovplyvňuje proces spracovania. Ak ide o simulátor, vyberte hmotnosť hmotnosti, ktorá sa má zdvihnúť, použite známy vzorec, to znamená, že hmotnosť by mala byť taká, aby ste vykonali cvičenie desaťkrát. Toto cvičenie môžete vykonávať nielen chorou rukou, ale aj zdravou rukou, aby ste tomu zabránili. Vykonajte to striedavo s každou rukou. Väčší účinok sa dá dosiahnuť vykonaním tohto cvičenia pri sedení na lavičke. To je však možné iba pomocou simulátora MTB. Po liečbe v lekárskom stredisku je možné si takýto simulátor kúpiť, aby ste mohli všetky cvičenia vykonávať úplne a doma..

Vyberte si hmotnosť (alebo počet pružín na expandéri) pre toto cvičenie správne, pretože hlboké svaly ramena sú dosť slabé a aby sa nepoškodili alebo nepoškodili, všetko sa musí robiť veľmi kompetentne. Bubnovsky vám s tým pomôže vo svojom zdravotnom stredisku. Druhé cvičenie je podobné prvému cvičeniu, vykonáva sa iba dvoma rukami súčasne. Najprv natiahneme ruky nad naše hlavy a potom ich ohneme za lakte. Lakte by sa mali zdvíhať čo najvyššie. Rovnaké cvičenie je možné vykonať s činkami, ale v tomto prípade sa zmení biodynamika. Navyše to môžete urobiť, keď stojíte.

Ďalšie cvičenie sa nazýva bench press. Za týmto účelom si sadnite na lavicu chrbtom k bloku a zdvihnite rukoväť simulátora chorou rukou a zdvihnite ju čo najvyššie. Prvýkrát vám môže spôsobiť bolesť, ale nemôžete prestať. Pretože skôr alebo neskôr sa vrátite k tomuto cvičeniu, ale s ešte väčšou bolesťou. Bolesť je nevyhnutná pri zápale ramenných kĺbov. Hmotnosť bremena sa musí postupne zvyšovať. Maximálna hmotnosť je štvrtina vlastnej hmotnosti, ktorú musíte zdvihnúť šesťkrát.

Potom nasleduje cvičenie „krčí ramená“. Vykonáva sa izolovanými ramenami. Keď sa vykonáva, jedná sa o horný okraj lichobežníkového svalu, ktorý je spojený s krčnou chrbticou. Tento pohyb sa vykonáva pri státí, sedení na lavičke alebo ležaní. Váha musí byť vhodná, aby ste ju cítili, pretože váha sa zdvíha iba za plecia. Pre mužov je lepšie použiť činky ako simulátor, pretože je oveľa lepšie natiahnuť krk do ramien. Vykonajte tieto pohyby k zlyhaniu, to je, ako môžete.

Liečba radiikulitídy, prietrže a osteoporózy

Prvé cvičenie zvané „breza“ sa vykonáva nasledovne a používa sa iba simulátor MTB. Muž leží na chrbte s nohami hore. Lekár pripája nohy pomocou kábla k simulátoru (hmotnosť) a osoba začína pomaly zdvíhať panvovú oblasť s nohami nahor tak, že päty sú kolmé na hlavu, to znamená, že musíte ležať na lopatkách, potom nohy sklopiť až na koniec, to znamená zaujať polohu v plnom postavení. Priame telo nemôžete okamžite zdvihnúť, najskôr ho musíte ohnúť v panvovej oblasti a potom ho zdvihnúť ďalej. Musí sa vykonať pätnásť, dvadsaťkrát naraz.

Ďalší pohyb sa vykonáva opačným smerom, tj otočením nôh smerom k simulátoru. Pri vykonávaní cvičenia musíte ležať a ohýbať nohy (pod tlakom váhy) v kolenách a panve a hlava by sa mala zdvíhať na kolená. Tento pohyb pomáha bojovať dokonca aj s celulitídou. V jednom prístupe môžete cvičenie vykonávať dvadsaťkrát. Pamätajte, že keď je telo ohnuté, maximálna vynútená expirácia je.

Ďalej by ste mali vykonávať cvičenie podobné prvému, iba s jednou pevnou nohou. A musíte zdvihnúť iba nohu, celý, bez ohybov a nie celé telo, ako v prvom uskutočnení. Ďalej v bloku je zložitejšie hnutie nazývané „žaba“. Za týmto účelom si ľahnite na brucho, ruky natiahnuté dopredu, aby ste sa držali podpory. Lekár pripevní k jednej nohe kábel na cvičenie váhy a vy si začnete ohýbať nohu tak, aby sa podobala žabej nohe. Ďalší pohyb z tohto bloku. Ležiac ​​na vašej strane, pohybujete rovnou nohou nahor a nadol a zdvíhate hmotnosť simulátora. Vykonajte sadu cvičení, aby ste dosiahli dobrý efekt, je potrebné dvakrát, trikrát týždenne.

Ďalšie veľmi užitočné a efektívne cvičenie sa vykonáva nasledovne. Osoba leží na boku, dolnej končatine, zatiaľ čo sa tiahne vpred, to znamená, že je pod uhlom 90 stupňov. Vykonáva cvik so svojou hornou nohou, ohýba ju na kolene a nakláňa ju k dolnej končatine. Tak dochádza k rotácii chorého kĺbu, ktorý bolí, čo dokonca narúša chodenie. Tento pohyb zlepšuje prietok krvi do bedrovej oblasti..

Liečba bolesti nôh a koxartritídy

Prvé cvičenie si vyžaduje lavicu. Mali by ste ležať na lavičke so žalúdkom, s jednou nohou spočívajúcou na podlahe stlačenou na kolene a druhou zdvíhaním váhy, ohýbaním nohy v oblasti kolena, ktorá by mala mierne visieť. Toto cvičenie pomáha vracať venóznu krv do pravej časti srdca, to znamená, že dokonale obnovuje krvný obeh a odstraňuje záťaž zo srdcového svalu. Toto cvičenie sa dá vykonať aj miernou zmenou konfigurácie lavice, ktorá vám umožní zdvojnásobiť rozsah pohybu.

Ďalším cvičením tohto bloku je ťah z horného bloku pomocou zdvihu hlavy. Ako sa to robí? Ležiac ​​na chrbte, lekár pripája jednu nohu k simulátoru (hmotnosť). Pripojená noha by sa mala ohýbať v oblasti panvy a kolena a hlava by sa mala dosahovať až po koleno. Ruka by mala nohe mierne pomáhať, ohýbať sa. Ale s opačným ohybom by malo byť rameno umiestnené na podlahe blízko nohy a druhé rameno sa natiahlo dozadu a držalo sa opory.

Zoštíhľovacie cvičenia

Pri prvom cvičení musíte stáť pri stojane a pripevniť nohu káblom simulátora. Cvičenie sa vykonáva jednoduchými výkyvmi dozadu a dopredu bez toho, aby sa telo naklonilo dopredu. Ruky sa musia držať simulátora. Pre zvýšenie kvality cvičenia by sa malo vykonať 30-50 krát s každou nohou. Ak nebude horenie v dolnej časti stehna tolerované - znamená to, že cvičenie môže byť ukončené. Pri akútnej bolesti chrbta je tento pohyb zakázaný.

Potom nasleduje pohyb, v ktorom musíte sedieť na podlahe, a jeden posúva váhu nohou pripevnenou k simulátoru na stranu a späť. Pre všetkých, ktorí majú problémy s nadváhou a orgánmi gastrointestinálneho traktu, je tu špeciálne cvičenie zvané „kríza“. Pri tomto cvičení si človek kľakne a rukami drží rukoväť simulátora a ohýba telo v oblasti panvy, aby sa ohnuté ruky dotýkali kolien lakťami. Hmotnosť by mala byť taká, aby ste mohli vykonávať 20 a najlepšie 30 pohybov jedným prístupom. Účinok bude oveľa lepší, ak privediete brušné alebo brušné svaly na pálenie. Amplitúda by mala byť taká, aby sa brušné svaly úplne stiahli. Tieto pohyby okrem iného dokonale čistia pečeň.

Ďalej v bloku je cvičenie, pri ktorom človek sedí na lavičke, zatiaľ čo jeho nohy sú pripevnené pomocou lana k hmotnosti simulátora a potom začína samotné cvičenie - jedná sa o ohýbanie nôh v panve a kolenách. Rovnako ako pri otáčaní dolného lisu.

Obnovenie krvného obehu vo svaloch hornej časti tela

Prvým cvičením tohto bloku je cvičenie „pulóver“, ktoré sa vykonáva pri ležaní na chrbte. Ležiace na chrbte musíte ohnúť kolená a natiahnuť ruky dozadu a vrátiť sa do uhla 95 stupňov, pričom prirodzene zdvíhate hmotnosť, ktorá zaťažuje, rovnako ako vo všetkých ostatných cvičeniach. S týmto pohybom musíte ležať mimo simulátora, aby sa vaše ruky mohli úplne roztiahnuť dozadu. Toto cvičenie je veľmi užitočné pri bronchiálnej astme a koronárnych srdcových chorobách..

Skvelé pre pacientov s mastopatiou. Ležiac ​​bokom k simulátoru sa vykonáva nasledujúce cvičenie, ktoré sa podobá rozpätiu krídla, a preto sa nazýva motýľ. Jedno rameno musí byť počas tohto cvičenia ohnuté a neviazané na bok. Rameno by sa nemalo ohýbať v lakťom. Toto cvičenie sa môže vykonávať aj na lavičke, je potrebné poznamenať, že fyzicky pripravení ľudia ho môžu vykonávať týmto spôsobom. Odborník v tejto oblasti vám povie podrobnejšie o cvikoch a predstaveniach vo vašom zdravotnom stredisku - toto je Dr. Sergey Bubnovsky.

Tu je taká jednoduchá terapia od Dr. Sergeje Bubnovského. Tieto jednoduché cvičenia zlepšia kvalitu vášho života a prinesú vám zdravé telo bez osteochondrózy, koxartrózy, sklerózy, hernie, nadváhy a celulitídy a tiež vám pomôžu liečiť všetky poranenia chrbtice..

Cvičenie pre Bubnovského chrbát doma

Kandidát na lekárske vedy Sergej Mikhailovič Bubnovský je dobre známy všetkým. Jeho popularita rastie spolu s počtom pacientov, ktorým znovu nadobudol svoje zdravie, navždy zmierňujúc neznesiteľné bolesti. Bubnovsky nielen vyvinul množstvo komplexov fyzických cvičení, ktoré pomáhajú obnoviť zdravie chrbtice a kĺbov. Objavil zásadne novú techniku ​​založenú na starej pravde: život je pohyb.

Čo ponúka Dr. Bubnovsky? Nechirurgická technika, kde liečba bez liečby bola predtým bez chirurgického zákroku nemožná. Podstata metódy je jednoduchá - pohyb. Pravidelný výkon určitého typu cvičenia kombinovaný pod pojmom kinezoterapia.

Čo je Bubnovsky kinesitherapy

V skutočnosti je to rovnaká terapeutická gymnastika, cvičebná terapia, ktorá sa vždy používala v kombinácii konzervatívnej a terapeutickej a restoratívnej terapie pri liečbe chorôb a korekcie chrbtice a kĺbov. Bubnovsky ho však vylepšil a povýšil na dominantné postavenie. To znamená najskôr cvičenia a potom všetko ostatné.

Dôležité! Stručne o podstate problému: pacient pohybom, vykonávaním pravidelných a starostlivo správnych cvičení, aktivuje vnútorné sily tela, trénuje telo a uzdravuje sa.

Kinezoterapiou samozrejme nie je možné vyliečiť všetky choroby, takže je príliš skoro na to, aby sa v archíve odobralo povolanie ortopedického lekára. Ale v „prasacej banke“ Bubnovského je celý zoznam chorôb, ktoré je možné vyliečiť bez chirurgického zákroku.

 1. Medzistavcová prietrž.
 2. osteoartróza.
 3. Degenerácia medzistavcových platničiek.
 4. Reumatoidná artritída.
 5. Vertebrálna spondylóza.
 6. Kĺbová dislokácia.
 7. Zápal šliach.
 8. Nekróza bedrového kĺbu (avaskulárna).
 9. Osteoartróza kolien.

Platí to pre kĺby, kosti a chrbticu. Zoznam tam nekončí. Vo viac ako stovke zdravotníckych stredísk, ktoré pracujú podľa metódy Bubnovského, sa liečia pomocou kinezoterapie, vodných procedúr a dychových cvičení:

 • chronické choroby prostaty;
 • zápal vaječníkov;
 • nadváha
 • sexuálna dysfunkcia;
 • hemoroidy, dokonca aj v akútnom operabilnom štádiu;
 • NAC;
 • opomenutie vnútorných orgánov;
 • migréna;
 • psychosomatické poruchy.

Ako výplň sa táto technika používa po utrpení:

 • infarkty a mozgové príhody;
 • zlomeniny chrbtice;
 • inštalácia implantátov kolenného alebo bedrového kĺbu;
 • štep koronárnej artérie;
 • operácie na vnútorných orgánoch;
 • operácia chrbtice.

Ak túto metodiku schematicky prezentujete v tabuľkovej verzii, je to tak.

Tabuľka. Ciele kinezoterapie a metódy ich dosiahnutia podľa Bubnovského.

účelSpôsob, ako to dosiahnuť
Posilnenie, napnutie (zvýšenie elasticity), rozvoj miechových svalovKomplex cvičení na chrbte je prispôsobivý.
Zvýšená pohyblivosť kĺbovRanné cvičenia.
Hĺbková stimulácia svalovŠpeciálny komplex.
Zlepšenie fungovania krvných ciev (priechodnosť, elasticita)Cvičenie simulátora.
Zníženie, ktoré vedie k normálnemu krvnému tlakuCvičenie na simulátoroch, dýchacích komplexoch.
Vyloženie chrbtice, uvoľnenie napätia z stavcov a kĺbovSúbor cvičení kombinovaných s vodnými (kryo) postupmi.
Zlepšenie krvného obehu vnútorných orgánovÚprava vody, dýchanie a cvičenie.

Podľa Bubnovského je najčastejšou chybou modernej medicíny pokus pacientov trpiacich chorobami chrbta vyhnúť sa stresu všetkými možnými spôsobmi, aby nedošlo k zhoršeniu ich stavu..

Dôležité! Odpočinok na lôžku je najhoršia vec, ktorú je možné predpísať pacientovi s chorou chrbticou. Obmedzenie fyzickej aktivity a chirurgický zákrok sú extrémne opatrenia. A nemôžete sa k nim uchýliť bez toho, aby ste si najprv vyskúšali liečebnú kinezoterapiu.

Ak je svalová aktivita nulová, je narušený prietok krvi. Dostatočné množstvo krvi sa nedostane do orgánov, čo znamená, že sa nedosiahne dostatočné množstvo živín pre normálnu funkciu. To negatívne ovplyvňuje stav chorého orgánu a celého organizmu..

Terapeutická gymnastika otvára prístup do orgánov krvi, kyslíka, zlepšuje metabolický proces. Ak pridáte kryoterapiu, dychové cvičenia, pijete dostatok tekutín a vyváženú stravu, môžete obnoviť oblasti predčasnej deštrukcie tela a regenerovať ich, zvrátiť bolestivé procesy..

Mimochodom. Bubnovského technika nie je teoretický vedecký vývoj. Pred mnohými rokmi mal lekár nehodu a takmer sa stal zdravotne postihnutým. Potom, keď začal vykonávať určité cvičenia, bol uzdravený a úplne obnovený k zdraviu.

Cvičenie chrbtice

Os ľudského tela, jeho podpora a podpora je chrbtica. Ľudské zdravie priamo závisí od jeho zdravia. Ak sa pacient nemôže do wellness centra zúčastniť, aby vykonával cvičenia pod vedením inštruktora, môže to urobiť aj doma. Bubnovsky vytvoril niekoľko komplexov domácich cvičení. Tento článok sa zaoberá tými, ktoré sa týkajú chrbtice a chrbta. Komplexy sú postavené na zvyšujúcej sa zložitosti. Ich hlavnou zásadou je dôsledné a systematické vykonávanie.

Súbor cvičení na zmiernenie akútnej bolesti chrbta

Bubnovsky odporúča vykonať ju napriek bolesti, drhnutiu kĺbov a iným obmedzujúcim faktorom, pričom zabezpečí, že tieto cvičenia za žiadnych okolností nepoškodia, ale pomôžu zmierniť bolesť..

Cvičenia a ilustráciepopis
Prechádzanie po všetkých štyroch. V tomto prípade musí byť jeden nugát striedavo priťahovaný k sebe a druhý musí byť odložený dozadu a v tejto polohe na druhý alebo dva pery. Takže aj napriek bolesti môžete cvičiť asi pol hodiny denne.
Ľahnite si na chrbát a vložte spodnú časť chrbta za studena. Položte nohy na nohy a ohnite kolená. Dlane položené na ušiach. Vykonajte ohýbanie tela, zdvíhajte hlavu a lopatku, aby sa lakte „pozerali“ na kolená..
Narovnať nohy na chrbte. Dlane držte za uši. Striedavo ohýbajte jednu alebo druhú nohu a súčasne otáčajte telom smerom k ohnutej nohe tak, aby sa lakte dotkol opačného kolena.
Nasaďte si kolená a narovnajte si chrbát a choďte vpred. Kolená si môžete zabaliť do mäkkého materiálu.
Z postavenia na podlahe na kolenách sa vykonáva spúšťanie na päty. Najskôr si na teľatá dáte gymnastickú rohož navinutú do trubice alebo na nejaký druh valca. Potom sa musíte pokúsiť vybrať valec (za dva týždne) a sedieť na nohách pomocou zadku. Sedenie v tejto polohe trvá asi päť minút.
Ďalšie cvičenie, ktoré zmierni akútnu bolesť chrbta, sa musí vykonať, keď sú svaly už zohriate, tj uprostred alebo na konci celého komplexu. Komplex nie je možné spustiť roztiahnutím teľacích šliach. Preto mu predchádzajú dve cvičenia na zahriatie kolenných a členkových kĺbov. Poloha - sediaci na podlahe s rovným chrbtom. Nohy sú rovné. Jedno rameno za telom spočíva na podlahe. Druhá siaha po rovnobežnej nohe, ktorá stúpa a pokrýva prst. Ponožka siaha sama za seba. Noha a rameno sú rovné, chrbát sa neohýba, hlava je zdvihnutá.
Zadok chôdza je populárne cvičenie, ktoré je súčasťou mnohých komplexov na chudnutie. Ale ak to vykonávate najmenej tretinu hodiny denne, bez prerušenia, a chodíte nielen dopredu, ale aj dozadu, pomôže vám to nielen schudnúť, ale tiež sa narovná vaše držanie tela. Lokty je potrebné rozdeliť do strán a dlane udržiavať rovnobežné s hrudníkom. Chrbát by mal byť rovný a rozsah pohybu zadku - najširší.
Kliky z podlahy od dôrazu na kolená. Nasaďte si kolená, položte ruky na zem a nesnažte sa kolená odtrhnúť z podlahy, robte si kliky rukami. Nohy sú zdvihnuté tak, že chrbát kolien vytvára tupý uhol. Ruky v lakťoch ohýbajú deväťdesiat stupňov. Hlava rovno, tešíme sa.
Ďalej prejdite na klasické kliky. Nohy sú mierne širšie ako plecia. Ruky sú s nimi v rovnakej línii. Chrbát je maximálne vyrovnaný..

Prispôsobivý súbor cvičení pre začiatočníkov

Tento komplex je zameraný na odstránenie bolesti chrbta, kĺby nie sú akútne. Je osviežujúci a univerzálny. Pri každodennom vykonávaní sa nikdy nestretnete s mnohými problémami so zadami, ktoré majú vážne následky..

Tip. Ak niektoré cvičenia nefungujú ihneď, nemali by ste sa vzdať celého komplexu. Najprv sa uskutoční to, čo je možné, a zložitejší materiál sa postupne ovláda. Až potom, čo je tento komplex úplne ľahko vykonateľný, môžete prejsť na ďalšie terapeutické cvičenia.

 1. Pokľaknite si na podlahu, sadnite si na svoje podpätky a vykonajte dychové cvičenie. Nasaďte si kolená, počas inhalácie otvorte ruky nad hlavou. Ak chcete spadnúť, zatvorte ruky a vydýchnite čo najviac.

Na tomto je hlavná časť komplexu skončená a potom nasleduje úsek.

  Sediaci na podlahe, nohy vpredu uzavreté. Pomaly nakláňajte telo k nohám a napnite svaly. Nohy sa pohybujú vpred.

Prečítajte si v našom novom článku, čo je adaptívna gymnastika pre začiatočníkov podľa Bubnovského, a po cvičení sa tiež naučte techniku ​​výkonu a indikácie..

Bubnovsky sám súhlasí s tým, že cvičenia z jeho metód nie sú v žiadnom prípade ľahké. Ale pre tých, ktorí ich pravidelne vykonávajú, keď to kladie „bolesťou“, lekár zaručuje „vystužený betónový chrbát“ a absenciu problémov s chrbticou v každom veku.

Video - Gymnastika Dr. Bubnovsky

Telesná výchova - kliniky v Moskve

Vyberte si spomedzi najlepších kliník podľa recenzií a najlepšej ceny a dohodnite si stretnutie

Lekárske centrum "Mosmedmed"

 • Recepcia od 700
 • Neurológia od 700
 • Fyzioterapia od 155

Bubnovsky gymnastika doma: cvičenie na chrbticu

Miechový chrbtica človeka pociťuje výrazný stres, a preto potrebuje oddych a relaxáciu. Zabudli sme na to, že sme odsúdení na bolesti chrbta.

Ak je vám tento problém známy, pomôže ho vyriešiť cvičebný systém vyvinutý Dr. S. M. Bubnovským..

Cvičenie chrbtice doma, ponúkané ako súčasť metodiky Dr. Bubnovského, zahŕňa iba tri hlavné typy pohybov..

Triedy metódy sú čo najjednoduchšie a najbezpečnejšie, vďaka čomu je liečba podľa metódy Bubnovsky vhodná pre ľudí s akýmkoľvek stupňom telesnej výchovy..

Napriek tomu, že pacienti Sergeja Michajiloviča, vyliečení svojou metódou, ho nazvali „Doktorom chrbta“, tento súbor cvičení môže tiež vyliečiť:

 • Migrény a bolesti hlavy.
 • Prostatitída, hemoroidy, sexuálna dysfunkcia.
 • Rôzne opomenutia vnútorných orgánov.
 • nadváha.

Technika, ktorú vyvinul Dr. Bubnovsky, patrí medzi 20 najlepších metód liečby bolesti chrbta..

Jednou z nesporných výhod tejto jednoduchej lekárskej techniky je schopnosť vykonávať cvičenia doma, bez „dozoru“ odborníkov a bez ďalšieho vybavenia..

Aká je metóda Dr. Bubnovského

Hlavným účelom tejto techniky je vyriešiť problémy hrudnej chrbtice a bedrovej oblasti. Jednoduchá gymnastika je indikovaná na osteochondrózu, spondylartrózu, spondylózu, zakrivenie chrbtice, vertebrálnu prietrž.

Ďalšie účinky sa dosahujú zavedením 5 zlatých pravidiel:

 1. Pohybovať!
 2. Dýchajte cvičenia;
 3. Dajte telu správnu výživu;
 4. Vykonajte vodu pri teplote porovnateľnej s teplotou ľudského tela;
 5. Počas tréningových období pite viac ako obvykle.

Každé gymnastické cvičenie Dr. Bubnovského stimuluje pružnosť väzov, posilňuje svalový korzet.

Odporúčajú sa nielen preventívne triedy, ale aj existujúce bolesti chrbta.

Ak sú záchvaty bolesti chrbtice prekvapené, potrebujete pomoc čo najskôr, a preto je komplex Bubnovsky prispôsobený primárne na domácu výkonnosť..

Ako profylaktický by mal byť výcvik pravidelný..

Pri bolestiach v dolnej časti chrbta počas cvičenia môžete použiť ľad zabalený v tkanine, ktorá je pod chrbtom s bolesťou. Pretože sa cvičenie odporúča pre domáce použitie, príprava ľadu vopred nie je vôbec náročná..

Čas strávený na Bubnovského cvičeniach je navrhnutý špeciálne na zabránenie podchladeniu. Môžete si byť istí, že nevychladnete.

Hlavné pohyby, ktoré obsahuje program Bubnovsky, sú:

 • Relaxácia (ochabnutie) a následné ohnutie chrbta (aj keď bolesť chrbta);
 • Rozťahovanie medzistavcových priestorov;
 • Zdvíhanie zadku z náchylnej polohy (na posilnenie brušných svalov).

Preto ktorýkoľvek z komplexov zahrnutých v lekárskej metodológii vymedzuje oblasť hrudníka, poskytuje primeranú prácu na chrbtici a posilňuje svalstvo (koniec koncov je známe, že zdravý chrbát je možný iba vtedy, keď svaly celého tela hladko fungujú)..

Aké problémy s chrbticou rieši Bubnovskyho metóda??

Pravidlá pohybu vyvinuté lekárom sú uplatniteľné v mnohých prípadoch - od kýly po zlomeniny chrbtice, od nočných bolestí chrbtice spôsobených sedavým životným štýlom až po štipnutie nervov chrbtice..

Ak ste sa v tomto zozname „našli“, odporúčame vám, aby ste si pozorne prečítali túto techniku.

Terapeutická gymnastika Bubnovsky hrať doma

Toto sú najjednoduchšie cvičenia pre vyššie uvedenú metódu..

Pri vykonávaní cvičení môžete tlačiť texty, aby ste ich pred očami nevedeli. Môžete sa tiež riadiť obrázkami.

Sanitka pre bolesti chrbta

 • Východisková pozícia - stojí na všetkých štyroch. Natiahnite chrbticu, spustite sa na podlahu a súčasne „krokajte“ ľavým kolenom a pravou rukou, potom pravým kolenom a ľavou rukou. Pokúste sa natiahnuť chrbticu. 20-30 minút.
 • Východisková poloha - leží na chrbte, ruky za hlavou, nohy ohnuté na kolenách. Zdvihnite telo a posúvajte lakte smerom k kolenám. 15–20 minút.
 • Počiatočná poloha je rovnaká, ale nohy sú rovné. Nadvihnite telo a súčasne pohybujte lakťom pravej ruky vpred a smerom ku kolenu ľavej nohy. Potom to isté s druhou rukou a nohou. 10-15 minút.
 • Východisková poloha - sediaci na podlahe, nohy priamo pred vami. Ohnite jednu nohu za koleno, uchopte špičku a narovnajte ju smerom dopredu. To isté s druhou nohou. 10-15 minút.

Takéto cvičenia pomôžu, keď nie je čas ísť do ordinácie lekára a pri absencii bolesti kĺbov.

Cvičenia nočnej bolesti

Sú chvíle, keď počas dňa v práci - vo vzpriamenej polohe alebo v sede - chrbát nebolí, ale spodná časť chrbta sa cíti bolesťami pri ťahaní, stačí si ľahnúť.

 • Východisková poloha - ležiace na podlahe, položte nohy tak, aby boli nad hlavou (napríklad na stoličku alebo kreslo).
  Nohy by mali byť ohnuté na kolená a ruky by mali byť za hlavou..
  Najlepšie je dať niečo studené pod spodnú časť chrbta (najjednoduchší spôsob je ľad v tkanine). Odtrhnutím hrudnej časti z podlahy nadvihnite telo k nohám. 5-10 krát.
 • Východisková pozícia - stojí na všetkých štyroch. Ohnite chrbát a zaokrúhľujte ho, simulujúc popíjanie mačiek. Počet opakovaní - keď je to pohodlné.
 • Cvičenie vyžaduje expandér a loptu. Pripevnite expandér na stenu, sadnite si pod neho a pod chrbát položte veľkú guľu. Vytiahnite voľný koniec expandéra a pripevnite ho k nohe.
  Opakujte niekoľko cyklov: zdvihnutie rovnej nohy - ohýbanie - vyrovnanie - nohu sklopte. To isté s druhou nohou, každá 5-10 krát.

Takáto jemná gymnastika doma vyžaduje menej úsilia ako cvičebná terapia, ale horšie pomáha. Natiahnutie svalov zbaviť bolesti.

Profylaxia sedacej chrbtice

 • Štartovacia poloha, nohy širšie ako plecia. Keď sú vaše ruky sklopené dopredu, uchopte držiak (parapet, stôl, operadlo stoličky). 3-4 krát na „poklesnutie“ a uvoľnenie podpory, naklonenie k nohám 5-10 krát.
 • Východisková poloha - stojatá, narovnaná noha, aby sa udržala na podpere (nízky parapet, stolička). Vydýchnite, ohnite sa nadol. 5-10 krát na každú nohu.
 • Východisková poloha - leží na bruchu, rovné ruky dopredu. Pri výdychu zdvíhajte telo a pomáhajte rukami. 5-10 krát, zakaždým pretrvávajúce v tejto polohe počas 3-5 sekúnd.
 • Počiatočná poloha je rovnaká. Súčasne zdvihnite rovné nohy a ruky a natiahnite sa dopredu a dozadu. 5-10 krát.
 • Východisková poloha, jedna noha vpredu. S výdychom sa k nej nakloňte a ohnite sa v dolnej časti chrbta. Sklopte na 5 až 7 sekúnd. Je dôležité udržiavať nohy rovno. Každá noha má 5-7 svahov.

Príprava na gymnastiku doma

Aby sa z týchto kurzov dosiahol iba pozitívny efekt, cvičenia sa musia robiť v súlade s nasledujúcimi pravidlami:

 1. Denný rozvrh bez zjavných ťažkostí.
 2. Cvičenie začnite najskôr 2 hodiny po jedle.
 3. Pred začatím gymnastiky napnite kĺby a svaly (krúživé pohyby alebo trenie).
 4. Po tréningu sa osprchujte a dajte telu najmenej polhodinový odpočinok.
 5. Počas cvičenia zhlboka a pokojne dýchajte nosom bez toho, aby ste zadržiavali dych.

Výhody Bubnovského techniky

Kinezoterapia, to znamená liečba pohybom, je komplexný prístup, ktorý nemá vedľajšie účinky a pri absencii kontraindikácií predstavuje spoľahlivý nástroj na liečenie mnohých chorôb chrbta doma..

Ľudia, ktorí nie sú zvyknutí na fyzickú aktivitu, uprednostňujú drogy. V niektorých prípadoch je to úplne opodstatnený prístup..

Ale v prípade bolesti chrbta nesteroidné protizápalové lieky iba zmierňujú príznaky a dočasne „vypínajú“ bolesť.

V budúcnosti tak či onak, až kým sa neodstráni príčina bolesti, sa očakáva, že pacienti budú stuhnutí v pohybe, zvyšujú zápalový proces a niekedy je zrejmá potreba chirurgického zákroku..

Aby sa tomu zabránilo, gymnastika chrbtice, ktorá je prispôsobená na použitie doma a má nasledujúce výhody:

 • Zohľadnenie zmien kĺbov a chrbtice súvisiacich s vekom,
 • Rovnomerné zaťaženie všetkých častí chrbtice,
 • Priaznivý účinok na svaly a väzivo,
 • Stimulácia krvného zásobovania svalového korzetu a kĺbov,
 • Rozvoj flexibility, udržanie mobility a tónu,
 • Zlepšenie metabolických procesov.

Pripomeňte tiež, že liečba chrbta a kĺbov je najúčinnejšia so zložitým účinkom, to znamená, že cvičenia doma nestačia; je potrebné zmeniť stravovacie návyky a pokúsiť sa zabrániť podchladeniu, aby sa nestratila schopnosť dýchať nosom.

Škola Bubnovsky preukázala svoju účinnosť pri liečbe chrbtice a kĺbov, jej lekcie sú rozšírené. Spoločná gymnastika je dnes prezentovaná v lekárskych centrách aj v publikáciách na internete..

Lekárske centrá ponúkajú špecifické simulátory pre napínanie svalov, ale ako to robiť doma?

Najjednoduchšie cvičenia sa dajú robiť doma, pomôže vám to krátkou drevenou paličkou na zdôraznenie, ako aj prítomnosťou expandéra s loptou - a máte skvelú alternatívu k simulátoru..

Môžete si teda sťahovať videá na internete, aby ste doma mohli sledovať a predvádzať komplex. Takmer každá vážna stránka o telesnej výchove obsahuje informácie o systéme Bubnovsky.

Pravidelné cvičenie v kombinácii s ďalšími odporúčaniami techniky Bubnovsky posilní chrbticu, zbaví sa bolesti chrbta a zabráni ich opakovaniu..

Pred začatím samostatnej hodiny sa odporúča, aby ste sa poradili so svojím lekárom alebo lekárom z centra Dr. Bubnovského.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Môžu sa vyskytnúť včasné a neskoré pooperačné komplikácie. Komplikácie pooperačnej rany (hnisanie, hematóm, seróm a ligatúrna fistula) sú v rozsahu od 1 do 4% (M.
Kýla je choroba sprevádzaná vyčnievaním častí orgánov mimo anatomického postavenia. ICD kód: K40-K46. V brušnej dutine (ventrum - lat. Dutina.) Sa tvorí ventrálna kýlová vak.
Medzistavcová hernia je častou patológiou chrbtice. Je to výčnelok jadra disku umiestneného v medzistavcovom priestore, čo vedie k poškodeniu integrity vláknitého prstenca. Je diagnostikovaná hlavne v bedrovej a sakrálnej chrbtici, pretože nesú hlavnú záťaž pri chôdzi a vykonávaní väčšiny pohybov.