loader

Hlavná

Späť

Liečba rakoviny prsníka

Podľa štatistík je anamnéza väčšiny pacientov smrteľná kvôli predčasnej alebo negramotnej liečbe. Mnoho ľudí sa zaujíma o otázku, či sa lieči rakovina orgánov vonkajšej sekrécie prsníkov. Povieme vám o nových moderných metódach liečby s podobnou diagnózou..

Liečba rakoviny prsníka

Existuje veľa názorov na to, ako vyliečiť rakovinu prsníka. Výber metódy vykonáva odborník s prihliadnutím na želania pacienta, jeho individuálne vlastnosti, ako aj štádium choroby. Celkom sú 4 stupne (od 0 do 4). Každý má svoje vlastné príznaky..

Nasledujú niektoré z liečebných metód, ktoré moderní lekári používajú:

 • Chirurgia zahŕňa chirurgický zákrok na radikálne alebo selektívne odstránenie orgánov. Podobná metóda sa používa v rôznych štádiách choroby. Napríklad izraelskí lekári to ponúkajú iba v poslednej, 4. etape. V Rusku je táto liečba už uskutočňovaná v počiatočných fázach.
 • Chemoterapia zostáva najbežnejším spôsobom. Už sa používa v 3 etapách. Chemoterapia sa vyznačuje zavedením intravenóznych liekov, ktoré sú toxické pre nádor, ktoré bránia rozvoju metastáz. Ak sa s ňou používa imunoterapia, jej účinok sa zvyšuje..
 • Cielená terapia je liek, ktorý spomaľuje fungovanie určitých génov v oblasti, kde bol zistený nádor. To zabraňuje tvorbe malígneho tkaniva..

Chirurgia prsníka

Chirurgia je jednou z najuniverzálnejších metód. Môže sa dobre používať v ktorejkoľvek fáze. V kombinácii s inými liečebnými metódami, ako je rádioterapia alebo chemoterapia..

Tu sú dva typy operácií, ktoré závisia od stupňa tkanivovej infekcie:

 • Chirurgický zákrok na konzerváciu orgánov je zásah, pri ktorom sa odstráni iba malá časť tkaniva s infikovanými bunkami. Zároveň sa zachováva hlavná funkčnosť orgánu (možnosť dojčenia) a vhodný estetický vzhľad..
 • Mastektómia - úplné a radikálne odstránenie prsníka spolu s nádorom. Spravidla sa tento typ operácie vykonáva v neskorších fázach, keď na prvom mieste je zachovanie života ženy, a nie estetického vzhľadu..

hormonálne

Hormonálna terapia sa vykonáva po chirurgickom zákroku a rádioterapii, aby sa znížilo riziko opätovného ochorenia. Je účinný iba vtedy, keď majú pacienti zvýšené hladiny hormónov progesterónu a estrogénu..

Existuje veľa hormonálnych liekov. Ich spoločnou črtou je aplikácia na niekoľko rokov. Iba kvalifikovaný lekár môže predpísať vhodnú metódu liečby hormonálnou liečbou. Môžeme rozlíšiť nasledovné:

 • liek zo skupiny antiestrogénov "tamoxifén" (obvykle sa používa od 3 do 5 rokov);
 • inhibítory aromatázy, ako napríklad Arimidex, Aromazin, Femara (zvyčajne predpisované pre pacientov, ktorí dosiahli menopauzu);
 • liek, ktorý znižuje množstvo estrogénu Zoladex (predpísaný iba intramuskulárne);
 • ovariektómia - odstránenie vaječníkov chirurgickým zákrokom alebo ožiarením.

Všetky vyššie uvedené hormonálne liečivá silno ovplyvňujú zdravie. Nenavrhujte ich sami.

Moderné metódy

Existuje niekoľko trendov v tom, ako odborníci liečia rakovinu prsníka:

 • Chirurgická metóda je menej populárna. Moderní lekári sa viac zameriavajú na udržiavanie estetickej krásy žien.
 • Plastická rehabilitácia, pri ktorej chirurg môže rekonštruovať časť odstránených tkanív, aby zaistila pacientovi normálny život, získava na popularite..
 • Nová technika na určenie signálnej lymfatickej uzliny pomocou biopsie vám umožňuje identifikovať malígne tkanivo pred operáciou, čo vám umožní neodstrániť zdravé axilárne uzly a zachová pohyblivosť a bezbolestnosť pacienta..
 • Chemoterapeutické lieky sa stávajú účinnejšie, menej závažné a už viac nepoškodzujú zvyšok tela..
 • Cielená alebo cielená terapia je výsledkom lekárov 21. storočia. Urobila skutočnú revolúciu a zdôraznila význam molekulárnej genetickej diagnostiky v liečbe.

Nové lieky

Za posledných desať rokov sa objavilo mnoho liekov, ktoré významne zmierňujú utrpenie pacientov. Okrem toho ich počet neustále rastie, čo sa môže radovať. Tu je ich niekoľko:

 • Keytruda. Tento liek bol pôvodne vytvorený výlučne pre pacientov trpiacich mastopatiou. Počas skúšok však vyplatil 100%. Keytruda blokuje špecifický typ proteínu PD-L1, ktorý pomáha imunitným bunkám nájsť nádor a zničiť ho. V súčasnosti sa liek testuje na klinikách v Izraeli.
 • Avastin. Tento liek obsahuje špeciálne látky, ktoré zastavujú krvné cievy nádoru. Výsledkom je, že krv prestáva vyživovať zhubnú formáciu a zomiera. Vedci dokázali, že liek funguje dobre spolu s iným, Capecitabine. Tento liečebný model sa už používa v izraelských nemocniciach..
 • "Fazlodeks" sa používa na nádory závislé od hormónov. Je stále vo fáze vývoja a testovania, ale už vykazuje dobré výsledky..
 • "Palbocyclib" sa týka liekov na cielenú terapiu. Raz v tele pacienta blokuje tie gény, vďaka ktorým sa nádor rozmnožuje. Počas testu sa zistilo, že liek funguje dobre v spojení s vyššie uvedeným liekom „Faslodex“. Podobná terapia sa už praktizuje v Európe, Izraeli a USA..

Rakovina prsníka: liečba, recenzie.

Každý pacient, ktorý zistí hroznú diagnózu, má veľa otázok: „Môže byť rakovina prsníka úplne vyliečená? Ktorý liek je pre mňa najvhodnejší a najúčinnejší? Vyžaduje sa radikálne odstránenie prsníkov? “ Neexistuje žiadna definitívna odpoveď na ne. Recenzie od vyliečených pacientov budú veľmi rôznorodé. Pre niektorých bude rozhodujúca cielená terapia a pre niekoho mastektómia jednoducho zachráni život. Preto iba váš ošetrujúci lekár bude schopný identifikovať vhodnú metódu, a nie stiahnutie jediného pacienta.

O liečbe rakoviny prsníka vo všetkých detailoch a detailoch

Rakovina prsníka je dnes pomerne časté ženské onkologické ochorenie. To sa deje v dôsledku transformácie zdravej žľazovej bunky na abnormálnu, ktorá je schopná rýchlo sa rozdeliť a vytvárať v hrudi patologické ložiská. Toto onkologické ochorenie môže byť niekoľkých druhov. Liečba rakoviny prsníka sa musí robiť včas. Moderné metódy liečby umožňujú ženám zachrániť nielen život, ale aj funkciu mliečnych žliaz.

Je liečený na rakovinu prsníka?

Onkológovia tvrdia, že rakovinu prsníka možno úspešne liečiť, ale iba v počiatočných fázach vývoja, keď sa metastázy do tela ešte nerozšírili. V tomto prípade je percento prežitia a očakávaná dĺžka života pacienta veľmi vysoké. S úspešnou liečbou patológie je miera prežitia v prvom štádiu 95%, v druhom štádiu - 85%, až 30% ľudí prežíva s tretím stupňom nádoru a miera prežitia žien sa blíži k nule so štvrtým stupňom.

Poznámka! Úspešnosť liečby nezávisí iba od štádia vývoja patológie, ale aj od kvality lieku. V európskych krajinách je priemerná dĺžka života po liečbe až dvanásť rokov a v krajinách SNŠ až štyri roky.

Ako liečiť rakovinu prsníka v rôznych štádiách?

Metódy liečby závisia od štádia vývoja patológie. V počiatočnej fáze tvorby nádoru sa chirurgicky odstráni spolu s lymfatickými uzlinami, ktoré sa nachádzajú v blízkosti. Mliečná žľaza je zachovaná. Ďalej, ožarovanie a chemoterapia, hormonálna liečba, aby sa zabránilo rozvoju relapsu. V 90% prípadov môže byť rakovina prsníka vyliečená úplne..

V druhej fáze mnohí lekári odporúčajú mastektómiu - odstránenie prsnej žľazy. Ďalej sú pacientom predpísaná adjuvantná terapia, ktorá je zameraná na zlepšenie kvality života a odstránenie príznakov sprievodných chorôb. Iní onkológovia trvajú na resekcii v jednotlivých odvetviach, ktorá pomáha chrániť orgán a má krátku regeneračnú dobu. Účinnosť liečby pre stupeň 2 je vysoká, postihnutý orgán má schopnosť šetriť.

Tretí stupeň malignity novotvaru sa najprv lieči chemoterapiou a rádioterapiou, potom sa uskutoční odstránenie postihnutej prsnej žľazy a ožarovanie..

Štvrté štádium zahŕňa použitie paliatívnej terapie, ktorá je zameraná na zlepšenie kvality života pacienta s rakovinou a jeho rozšírenie.

Poznámka! Rakovina prsníka je komplexný lekársky problém, ktorý si vyžaduje špecializovaný prístup..

Chirurgická liečba rakoviny prsníka

Hlavným cieľom tejto liečby je chirurgické odstránenie rakovinového nádoru. V onkológii sa na tento účel môžu použiť dva typy chirurgických zákrokov:

 1. Mastektómia, čo je operácia úplného odstránenia prsnej žľazy a lymfatických uzlín, ktoré sú umiestnené v podpazuší. Tento spôsob chirurgického zákroku sa často kombinuje s ožarovaním a hormonálnou liečbou..
 2. Lumpectómia, čo je chirurgický zákrok na úplné odstránenie rakovinového nádoru. Potom lekár predpíše rádioterapiu do oblasti hrudníka, kde bola operácia vykonaná..

Počas vyššie uvedených chirurgických zákrokov sa vykonáva aj lymfadenektómia - operácia na odstránenie axilárnych axilárnych lymfatických uzlín. Odstránené tkanivá sa odosielajú na histologické vyšetrenie, kde sa zistí možnosť šírenia metastáz do iných orgánov a tkanív. Po všetkých manipuláciách zahŕňa liečba rakoviny prsníka rekonštrukčnú chirurgiu orgánu.

Poznámka! Cieľom modernej onkologickej medicíny je predovšetkým použitie chirurgického zákroku na zachovanie orgánov pri liečbe rakoviny prsníka.

Onkologická chemoterapia

Po vyšetrení a diagnostike karcinómu prsníka lekár obvykle predpíše priebeh chemoterapie pred chirurgickým zákrokom alebo v prípade zistenia patológie v počiatočnom štádiu vývoja..

Liečba rakoviny prsníka v tomto prípade zahŕňa použitie špeciálnych cytostatík, ktoré sú zamerané na inhibíciu rozvoja novotvarov a odstraňovanie rakovinových buniek. Tieto lieky znižujú veľkosť nádoru, preto sa chirurgický zákrok uskutočňuje s minimálnymi zraneniami, zatiaľ čo zdravé tkanivá orgánov sa zachovávajú v čo najväčšej miere. Chemoterapia po chirurgickom zákroku pomáha eliminovať metastázy, čím sa znižuje riziko relapsu.

Pacient môže absolvovať chemoterapiu v nemocnici. V súlade s medzinárodným protokolom sa pre každého pacienta s rakovinou vyberie individuálny liečebný program, ktorý používa vysoko kvalitné lieky.

Liečenie ožiarením

Použitie tejto liečebnej techniky umožňuje potlačiť vývoj nádorov a miest možných metastáz. Radiačná terapia môže znížiť životaschopnosť rakovinových buniek a tiež znížiť riziko patológie relapsu o 50%. Takáto terapia sa často uskutočňuje pomocou CT a mamografie..

Cielená terapia v onkológii

Tento spôsob liečby zahrnuje použitie liekov cieleného pôsobenia na abnormálne bunky, ktoré spôsobujú ich smrť. Bez negatívnych účinkov na zdravé tkanivo. Pred liečbou by mal lekár vykonať test na zistenie citlivosti na lieky. Na tento účel sa skúma časť postihnutého tkaniva, ktorá bola odstránená biopsiou..

Cielené lieky ovplyvňujú určité molekuly rakovinových buniek, blokujú ich delenie av niektorých prípadoch začnú proces ich eliminácie..

Hormonálna liečba rakoviny prsníka

Cieľom tejto techniky je eliminovať účinky estrogénového hormónu na abnormálne bunky. Lekár vyberie hormonálne lieky na liečbu onkológie na základe hormonálneho stavu ženy, štádia vývoja patológie, celkového stavu pacienta, prevalencie metastáz, prítomnosti menopauzy. Lekári dostávajú všetky tieto údaje počas diagnózy choroby..

Tento typ liečby má mnoho výhod:

 • zníženie šírenia metastáz a riziko relapsu v budúcnosti;
 • zníženie rizika rakoviny v inej mliečnej žľaze;
 • zmenšuje veľkosť nádoru pred operáciou.

Poznámka! Ak existuje podozrenie na rakovinu prsníka, odporúča sa skríning. Pri potvrdení diagnózy môže lekár predpísať hormonálnu liečbu, ktorá pomáha eliminovať nádor s minimálnymi vedľajšími účinkami..

Účinná diagnostika patológie

Aby liečba priniesla pozitívne výsledky, musí sa náležite uviesť diagnóza patológie, v ktorej sa stanoví veľkosť nádoru, jeho umiestnenie, štádium vývoja nádoru, jeho typ a tvar. Po podrobnej a účinnej štúdii sa predpíše vhodná liečba..

Poznámka! Včasná diagnóza umožňuje identifikovať patológiu v počiatočnej fáze, čím sa niekoľkokrát zvyšuje možnosť úplného uzdravenia. Iba včasná, moderná a komplexná liečba pomáha liečiť rakovinu prsníka (rakovina prsníka)

Medzi moderné diagnostické metódy patrí:

 1. Mamografia, pri ktorej sa pomocou rádiografie zisťujú všetky nádory v rôznych štádiách vývoja.
 2. Ultrazvuk, ktorý pomáha vidieť nádor, určuje jeho veľkosť a vlastnosti.
 3. CT a MRI vám umožňujú študovať charakteristiky nádoru.
 4. Ductografia je röntgenové vyšetrenie, ktoré odhaľuje novotvary väčšie ako päť centimetrov.
 5. Biopsia je najviac informačná diagnostická metóda, pri ktorej sa určuje typ patológie, jej vlastnosti a charakteristiky.

Poznámka! Diagnóza sa odporúča, keď sú v mliečnej žľaze alebo v bradavkách tesnenia, pretože rakovina v počiatočnom štádiu už nevykazuje žiadne príznaky.

Predpovede alebo koľko ľudí žije s rakovinou prsníka

Liečba rakoviny prsníka poskytuje dobré výsledky. Dnes viac ako 50% pacientov po liečbe naďalej žije dlho. Výsledok liečby závisí od mnohých faktorov, hlavnou vecou je včasná diagnostika patológie. V prvom a druhom štádiu vývoja choroby sú rakovinové nádory takmer vždy eliminované, takže miera prežitia je v tomto prípade 85 až 95%. V prípade karcinómu prsníka tretieho stupňa 30% žien prežije a naďalej žije. V poslednom štádiu patológie sú často pozorované úmrtia, ale v niektorých prípadoch je možné uzdravenie, všetko záleží na vlastnostiach ženského tela..

Poznámka! Rakovina prsníka je vážny problém. Vývoj medicíny umožnil použitie moderných metód liečby onkológie, ktoré prispievajú k zachovaniu nielen života, ale aj ľudských orgánov, čo mu dáva príležitosť žiť celý život. Pri odpovedi na otázku mnohých žien o tom, či sa dá vyliečiť rakovina prsníka, koľko s tým môžete žiť, stojí za to odpovedať, že dnes je táto patológia úspešne liečená, potom môže človek žiť dlhý čas..

Liečba rakoviny prsníka

Všetok obsah iLive preverujú lekárski odborníci, aby sa zabezpečila čo najlepšia presnosť a súlad so skutočnosťou..

Máme prísne pravidlá pre výber zdrojov informácií a odvolávame sa iba na seriózne stránky, akademické výskumné ústavy a ak je to možné, overený lekársky výskum. Upozorňujeme, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú interaktívnymi odkazmi na takéto štúdie..

Ak si myslíte, že ktorýkoľvek z našich materiálov je nepresný, zastaralý alebo inak pochybný, vyberte ho a stlačte Ctrl + Enter.

Liečba rakoviny prsníka je zameraná na možnú konzerváciu tela a na zabránenie šírenia procesu v tele.

Malígna degenerácia prsného tkaniva zaujíma vedúce postavenie medzi onkologickými patológiami žien. Každý rok je na planéte diagnostikovaných viac ako milión prípadov rakoviny prsníka..

Na koho sa obrátiť?

Štandard rakoviny prsníka

Liečebné režimy pre rakovinu prsníka sa určujú v závislosti od štádia a výskytu malígneho procesu, genetických a imunohistochemických štúdií, výsledku laboratórnych testov, prítomnosti ochorení pozadia..

Terapia rakoviny prsníka môže byť obmedzená na lokálnu liečbu: prvé štádium ochorenia zahrnuje chirurgický zákrok. Druhá fáza je sprevádzaná uplatňovaním integrovaného prístupu, ktorý by mal zodpovedať biologickým vlastnostiam novotvaru. V takýchto prípadoch sa môže predpísať chemoterapia, ožarovanie, hormón a imunoterapia..

Miestna expozícia zahŕňa chirurgický zákrok a ožarovanie. K dnešnému dňu existuje mnoho spôsobov, ako použiť na ošetrenie prsnej žľazy konzerváciu orgánov, čo môže zmenšiť veľkosť nádoru a kontrolovať jeho vývoj..

Liečba hormónmi, cielenými drogami, ako aj polychemoterapia - systémové typy liečby - sa používajú na ničenie a prevenciu možných metastáz nádorov v tele..

Protokol o rakovine prsníka

Základy liečby pacientov s diagnostikovanou rakovinou prsníka sú opísané v protokole všeobecne akceptovanom pre svetovú medicínu. Oboznámime sa s programom požadovaného protokolu.

Najprv je potrebné vyhodnotiť procesy, ktoré sa vyskytujú v žľaze, a sledovať výskyt patológie v tele. V tomto ohľade protokol začína povinnými metódami na dôkladné vyšetrenie pacienta. Vyšetrenie by malo zahŕňať ultrazvuk, mamografiu, biochémiu, počítačovú tomografiu, biopsiu a niektoré ďalšie metódy..

Ak zistený nádor nemá významné rozmery a nemá metastázy, je možné predpísať nasledujúcu možnosť liečby:

 • sektorové alebo radikálne odstránenie žľazy s elimináciou alebo excíziou blízkych lymfatických uzlín;
 • súčasná biopsia odstráneného nádoru a lymfatických uzlín na presnejšie určenie obmedzení procesu.

Ak je infiltrácia nádoru a jeho veľkosť signifikantná, ak metastázy prenikli ďalej ako do blízkych lymfatických uzlín, predpisuje sa chemoterapia.

Moderné metódy medicíny poskytujú príležitosť ovplyvniť postihnuté orgány a tkanivá ožarovaním, pričom minimálne poškodzujú zdravé zdravé tkanivo.

Ak si to pacienti želajú, je možné po operácii mastektómie vykonať plastickú operáciu žľazy. Takáto operácia sa vykonáva spolu s odstránením nádoru alebo 6 mesiacov po mastektómii..

Liečba rakoviny prsníka

Všetky metódy liečby rakoviny prsníka sa delia na lokálne (napríklad chirurgický zákrok a ožarovanie) a systémové opatrenia (liečba hormónmi, chemoterapia, imunoterapia). Aká radikálna bude operácia, iba lekár sa môže rozhodnúť na základe charakteristík vývoja a šírenia zhubného procesu.

Hormonálna liečba rakoviny prsníka. Prešlo viac ako jedno storočie, odkedy sa prvýkrát v histórii medicíny v Škótsku zaznamenal vzťah medzi funkčnou schopnosťou vaječníkov a laktáciou. Na základe tohto predpokladu bolo chirurgické odstránenie vaječníkov vykonané u tuctu pacientov s malígnym ochorením prsníka. Výsledkom bolo, že u niektorých pacientov došlo k regresii nádorového nádoru.

Až oveľa neskôr po tomto incidente veda odhalila existenciu hormónov vaječníkov, hypotalamu, nadobličiek a hypofýzy. Zistilo sa, že všetky (najmä estrogény) priamo alebo nepriamo súvisia s tvorbou a vývojom rakovinového nádoru v žľaze..

Po dlhú dobu bol chirurgický zákrok na odstránenie vaječníkov jedným z hlavných opatrení pri liečbe rakoviny prsníka. Je pravda, že touto metódou sa podarilo dosiahnuť úplné vyliečenie iba 30% pacientov. To pokračovalo až do 70. rokov 20. storočia, keď bola objavená povaha pozitívnych a negatívnych hormonálnych receptorov. Od tej doby sa začalo nové štádium liečby rakoviny prsníka, začalo sa testovanie nových skupín liekov, ktoré by blokovali hormonálne receptory (toremifén, tamoxifén, raloxifén) alebo inhibovali produkciu estrogénu v tele (femara, arimidex, aromatazín)..

Druhou alternatívou k chirurgickému zákroku na odstránenie vaječníkov je jedno z najnovších liekov vyvinutých zoladexom (goserilín). Je to analóg luteinizačného hormónu hypotalamu, ktorý úspešne potláča syntézu estrogénu prísne počas požadovaného obdobia. Takéto zníženie produkcie estrogénu vyvoláva všetky príznaky menopauzy, na rozdiel od ovariektómie sa však po dokončení terapeutických opatrení funkcia vaječníkov úplne obnoví..

Liek číslo 1 pri hormonálnej liečbe rakoviny žľazy je tamoxifén. Vzhľadom na množstvo komplikácií, ktoré môže toto liečivo vyvolať (tromboembolizmus, malígna degenerácia endometria), pokračuje výskum nových terapeutických činidiel, ktoré inhibujú aromatázu. Medzi ne patria lieky ako letrazol, anastrozol, exemestan.

Hormonálne závislá rakovina prsníka sa môže liečiť aromazínom alebo femorou, najmä po piatich rokoch liečby tamoxifénom..

Chirurgická liečba rakoviny prsníka. Hlavnou a rozhodujúcou úlohou lekára je obnova zdravotného stavu pacienta, aj keď v tomto prípade je potrebné darovať jednu z mliečnych žliaz. Po mastektómii môžete po šiestich mesiacoch vykonať plastickú chirurgiu a protetiku prsníka a zbaviť sa vizuálnej vady..

Ak veľkosť nádoru neprekročí 25 mm, v tomto okamihu sa obráťte na chirurgický zákrok s konzerváciou orgánov. Dokonca aj v prípadoch, keď sa nezistí výskyt metastáz, je možné odstrániť niekoľko blízkych lymfatických uzlín. Deje sa tak na preventívne účely, aby sa zabránilo recidíve choroby..

Najbežnejšie používané typy chirurgických zákrokov:

 • metóda lumpectómie - odstránenie nádoru a malých častí okolitého prsného tkaniva;
 • jednoduchá mastektómia - úplné odstránenie prsnej žľazy bez odstránenia axilárnych lymfatických uzlín;
 • modifikovaná metóda radikálnej mastektómie - úplné odstránenie prsníka vrátane blízkych lymfatických uzlín;
 • radikálna mastektómia - úplné odstránenie žľazy s resekciou svalov hrudníka, ktoré sú pod žľazou;
 • subkutánna mastektómia - odstráňte všetky prsné tkanivá, nechajte mačku iba na ďalšiu možnú rekonštrukciu prsníka.

Radiačná liečba rakoviny prsníka. Tento spôsob liečby je zameraný hlavne na inhibíciu rozvoja nádoru (hlavná neoplazma alebo metastatické zóny). Použitie gama lúčov alebo smerového elektrónového lúča generovaného urýchľovačom elektrónových častíc.

Ožarovanie, ktoré deštruktívne ovplyvňuje malígne bunky a spomaľuje ich vývoj, „pripravuje cestu“ pre chirurgický zákrok, čím poskytuje väčšiu účinnosť a úspech operácie. V pooperačnom období sa používa radiačná terapia na prevenciu recidívy ochorenia..

Ožarovanie sa podrobuje aj pacientom, ktorí podstúpili resekciu šetriacu orgány. Deje sa tak, aby sa znížilo riziko opätovného rozvoja choroby v uloženej časti prsníka.

Moderná radiačná terapia s použitím počítačového tomografického skenera je mimoriadne zriedkavá s vývojom komplikácií rakovinového nádoru, ktoré si môžu vyžadovať zastavenie tejto metódy liečby..

Liečba invazívneho karcinómu prsníka

Invazívna rakovina je malígna lézia prsného tkaniva bez klíčenia do membrány laloku alebo duktálneho kanálu žľazy. Tento typ rakoviny sa môže liečiť akýmkoľvek známym spôsobom: chirurgickým, chemoradičným, hormonálnym alebo biologickým. Lekár môže použiť ktorúkoľvek z týchto metód alebo ich použiť v kombinácii. Výber terapeutických opatrení závisí od:

 • veľkosť vzdelania;
 • jeho lokalizácia;
 • diagnostické a laboratórne hodnotenia;
 • vek a klinické parametre pacienta.

Terapeutické opatrenia pre invazívnu formu rakoviny môžu byť systémové alebo lokálne. Lokálna terapia zahŕňa použitie chirurgického zákroku a rádioaktívnej metódy, pomocou ktorej sa nádor odstráni a zvyškové rakovinové bunky sa zničia. Systémová terapia pozostáva z hormonálnej, biologickej a chemoterapie.

Integrovaný prístup poskytuje deštrukciu nádoru a kontrolu malígnych buniek a možných metastáz.

Liečba rakoviny prsníka

Glandulárna rakovina sa týka diferencovaných foriem rakoviny, ktorá sa tvorí z žľazových buniek a slizníc. Glandulárny nádor je spolu s funkčnými bunkami schopný secernovať.

Terapia glandulárneho nádoru sa často vykonáva chirurgicky. Niekedy je táto liečba kombinovaná s chemoterapiou alebo ožarovaním. Môžu sa použiť rôzne kombinácie a dávky chemoterapeutických liekov, ako aj rôzny stupeň expozície..

Kryoterapia, liečba nádoru chladom a brachyterapia, zavádzanie rádioaktívnych častíc do tkanív, majú významnú účinnosť pri liečení rakoviny žliaz. Takéto liečby sú populárne v zahraničí..

V počiatočných štádiách rakovinového nádoru, ako aj v prípadoch, keď nie je možné použiť chirurgický zákrok, sa môže použiť rádiochirurgia. Táto metóda zahŕňa liečenie novotvarov pomocou silného ionizujúceho žiarenia, ktoré ničí degenerované rakovinové bunky. Zdravé bunky sa pri tomto postupe nepoškodia..

Liečba metastatického karcinómu prsníka

Rakovina prsníka môže metastázovať takmer všade, vrátane pľúc, orgánov brucha, kože a kostrového systému..

Terapia metastázami môže závisieť od nasledujúcich faktorov:

 • povaha materského nádoru, jeho citlivosť na progesterón a estrogén;
 • obdobie od diagnózy nádoru po detekciu metastáz;
 • počet metastatických ložísk a ich rozptyl v tele;
 • vek a fyziologické obdobie pacienta.

Najúčinnejšie lieky na metastázy nádoru prsníka sú cytotoxické lieky. Sú to mitomycín, cyklofosfamid, doxorubicín. Kombinované použitie týchto liekov naznačuje ešte úspešnejšiu liečbu tohto ochorenia. Pridanie prednizónu do terapeutického režimu znižuje toxické účinky liekov na tráviaci a hematopoetický systém, zvyšuje však riziko sekundárnej infekcie a krvných zrazenín..

Používanie nových liekov, ako sú biologické modulátory, sa musí uskutočňovať v počiatočných štádiách metastázy pred chemoterapiou. Také liečivá (interferón, monoklonálne protilátky, interleukín atď.) Sa však stále často nepoužívajú..

Liečba relapsu rakoviny prsníka je častejšie systémová (hormonálna + chemoterapia). Ak takáto terapia neprináša pozitívne výsledky, použite metódu ožarovania.

Pooperačná liečba rakoviny prsníka

Po chirurgickom odstránení rakoviny je mimoriadne dôležité navštíviť lekára na následné vyšetrenia. Je to potrebné na zistenie, či sa nádor rozšíril, či existujú nejaké komplikácie a vedľajšie účinky liečby..

Návštevy u lekára by sa mali vykonávať najskôr každých 5 mesiacov; päť rokov po ukončení liečebných postupov by lekári mali byť každoročne navštevovaní.

Ak po ukončení liečby pacient pokračuje v užívaní tamoxifénu, mali by sa vykonať panvové vyšetrenia každý rok. Dôvodom je skutočnosť, že tento liek zvyšuje riziko vzniku malígneho ochorenia maternice.

Ak pacient po operácii naďalej užíva inhibítory aromatázy, mala by sa pravidelne kontrolovať kostná štruktúra..

Pri diagnostike opätovného vývoja nádoru alebo pri detekcii metastáz sa vykonáva druhý priebeh chemoterapie a rádioterapeutická metóda..

Alternatívna liečba rakoviny prsníka

Alternatívna liečba je nezávislý druh terapie, v súčasnosti pomerne populárny. Takéto zaobchádzanie nemožno pripísať ani štandardnému, ani netradičnému.

Prechod na alternatívny spôsob liečby znamená úplné odmietnutie konzervatívnych metód: ožarovania a chemoterapie. Integrovaný prístup k alternatívnej medicíne podporuje dlhoročnú tradíciu liečenia: používanie tradičnej čínskej medicíny (akupunktúra), indickej terapie (Ayurveda vrátane použitia bylín, masážnych procedúr a jogy), ako aj liečba homeopatickými a naturopatickými liečivami..

Medzi metódy alternatívnej medicíny niekedy patrí aj použitie hypnózy, meditácie, modlitby na čítanie, terapia hudbou a vizuálnymi obrázkami..

Biologická metóda, ktorú možno pripísať aj alternatíve, je založená na klinickej výžive, pôste, použití doplnkov výživy, prípravkoch obsahujúcich vitamíny..

Medzi metódy manuálneho vystavenia určitým oblastiam tela patrí chiropraktická a osteopatická manipulácia.

Účinnosť týchto metód zatiaľ nemá dostatok dôkazov, takže použitie týchto metód predstavuje pre pacienta určité riziko. Mnoho pacientov však prechádza na túto liečbu, pričom poukazuje na toxicitu väčšiny protinádorových liekov a na veľké množstvo vedľajších účinkov. Vedecké dôkazy o výhodách a, čo je najdôležitejšie, o bezpečnosti takéhoto ošetrenia však ešte nie sú k dispozícii..

Alternatívna liečba rakoviny prsníka

Na pozadí tradičnej liečby nádorových nádorov sa môžu použiť alternatívne spôsoby liečby. Táto kombinácia terapeutických opatrení v štádiách I a II progresie patológie je obzvlášť účinná.

Tu sú niektoré z najpopulárnejších receptov na tradičnú medicínu na boj proti malígnym chorobám:

 • rozdrvte korene melónu v mixéri, naneste v noci na postihnutú hruď;
 • listy belladonna môžu byť aplikované na žľazu, je možné pod obkladom;
 • šialená šťava z uhoriek (namažte postihnutú oblasť pokožky);
 • kvety bezinky a dusené vo vriacej vode v termoskoch, ktoré sa používajú externe na mazanie a vo vnútri ako čaj;
 • šťava a čaj z brusníc, piť v ľubovoľných množstvách;
 • liečivé verbény - listy rastliny sa pomelú na kaše, pridá sa niekoľko kvapiek vína alebo jablčného octu a aplikuje sa vo forme dresingov;
 • je užitočné piť čerstvo vylisovanú hruškovú šťavu pre všetky nádory a kompost z koreňa a plodov divej hrušky má ešte výraznejší účinok;
 • zmiešajte rovnaké časti jadier vlašských orechov, koreňa a medu, ktoré sa používajú na premazanie postihnutej oblasti;
 • Semená šibenice - lyžica semien sa varí 10 minút v 300 ml vody. Vývar je opitý pred jedlom podľa čl. lyžica 5-krát denne;
 • datura-grass - šťava z rastliny sa odoberá po kvapkách do dvoch polievkových lyží vody až trikrát denne;
 • Infúzia žltačky Levkoynoy - užívaná trikrát denne podľa čl. l infúzie.

Bylinná liečba rakoviny prsníka je účinná technika, ktorá sa osvedčila v komplexnej terapii spolu s tradičnými metódami liečby.

Liečba rakoviny prsníka sódou

Použitie roztoku sódy na pečenie pri liečbe rakoviny je jednou z najkontroverznejších metód alternatívnej medicíny, ktorú navrhol taliansky Tulio Simonchini. Táto metóda nemá experimentálne dôkazy o jej účinnosti ani vedecké dôkazy o neškodnosti takéhoto ošetrenia. Preto pri schvaľovaní takejto liečby zvážte, či stojí za to vystaviť vaše telo takémuto riziku. Určite sa porozprávajte so svojím lekárom o tejto metóde. Z hľadiska tradičnej medicíny je sóda pomerne agresívnym nástrojom, ktorý sa používa v chemickom, ľahkom a potravinárskom priemysle na zníženie kyslých reakcií pri výrobe pečiva, domácich chemikálií, chemikálií, dermatínu, rastlinných materiálov, tkanín.

Použitie sódy vo vnútri tela (najmä pravidelné) však môže v prvom rade spôsobiť sliznicu, zápal žalúdka, problémy so zažívaním, poruchy trávenia.

Áno, tzv. Okyslenie tela je nepriaznivý jav, ktorý prispieva k rozvoju zápalových a iných patologických procesov v tele. Je to spôsobené skutočnosťou, že produkty zápalovej reakcie sú spravidla kyslé.

Napriek tomu použitie hydrogenuhličitanu sodného nie je vedecky podloženou metódou. Pri požití je sóda primárne v žalúdku a nie v centre patológie (v tomto prípade mliečna žľaza). Soda má škodlivý vplyv na žalúdočnú sliznicu, ničí funkčnú orientáciu žalúdočnej šťavy a narušuje tráviaci proces.

Mimochodom, s príliš kyslou reakciou krvi, môžete bojovať s inými dostupnými a bezpečnými prostriedkami: použitím dostatočného množstva čistej pitnej vody, zeleniny, bylín, ovocia, bobúľ, ako aj odmietnutím sladkej, múky, droždia. Prechod na zdravú výživu je veľmi dôležitý pri liečbe akýchkoľvek patologických stavov v tele.

Nezabudnite, že hlavnou zásadou medicíny nie je poškodiť: stojí za to, aby ste na svojom tele experimentovali.

Liečba rakoviny prsu rakovinou prsníka

Liečivé rastliny niekedy bránia takým patológiám, ktoré úradný liek nemôže prekonať. Jedna z týchto rastlín je považovaná za lastovičku - liečivú bylinu, ktorá sa úspešne používa na vonkajšiu liečbu kožných chorôb.

Mnohí zástancovia tradičnej medicíny sa domnievajú, že jarná tráva môže inhibovať rast rakovinových buniek a zničiť ich v počiatočných štádiách choroby..

Nie je ťažké pripraviť infúziu z tejto rastliny: zaspávajte v termoske. lyžica suchozemských suchých surovín, zalejeme vriacou vodou (0,5 l), trvajte 1 hodinu, filtrujte a pite pred každým jedlom (pol hodiny) podľa čl. lyžice. Táto infúzia sa odporúča aplikovať navonok a maže postihnutú oblasť.

Môžete tiež pripraviť masť z lastovičky. Aby ste to dosiahli, rozdrvte suchú trávu na prášok (čo je pohodlnejšie v mlynčeku na kávu), zmiešajte ju s vazelínou a lanolínovým olejom. Takáto masť by mala mať pokožku počas lézie niekoľkokrát denne..

Na boj proti metastázam sa používa infúzia rovnakých častí zmesi bylín - lastovičky, žihľavy a nechtíka. Polievková lyžica zmesi sa varí v termoske, naleje sa 0,5 l vriacej vody. Takáto infúzia sa pije v 1 pohári dvakrát denne pred jedlom.

Pamätajte, že lastovička je jedovatá rastlina a jej použitie vo veľkých množstvách môže viesť k otrave tela. Celandín je tiež kontraindikovaný v tehotenstve, astmatickej bronchitíde a epilepsii..

Liečba rakoviny prsníka hemží

Hemlock je jedovatá rastlina, ale aktívne sa používa pri liečení rakoviny a pre-nádorových stavov v presne stanovených dávkach..

Pred zakúpením alkoholového roztoku hemlock v lekárni by ste sa mali oboznámiť so schémami jeho použitia:

 • Schéma I. Prvý deň prijatia - ranný príjem 1 kvapky, denný príjem 2 kvapiek, večerný príjem 3 kvapky; druhý deň - 4, 5 a 6 kvapiek, a tak každý deň prinášame štyridsať kvapiek. Potom rovnakým spôsobom, ale v opačnom smere znížite počet kvapiek. Ak sa pacient počas liečby necíti dobre, mali by ste prestať s daným počtom kvapiek a užívať ich v rovnakom množstve, až kým nezmiznú príznaky malátnosti. Potom pokračujeme v prijímaní podľa schémy. Celý priebeh liečby bude vyžadovať asi 0,25 litra tinktúry. Pre najlepší účinok sa odporúčajú dva až tri kurzy..
 • Schéma II. Prvý deň prijatia - jedna kvapka 3x denne; na druhý deň - 2 kvapky 3-krát denne, prinesie štyridsať kvapiek, potom v opačnom smere. Kurz bude vyžadovať 0,1 l tinktúry. Odporúčajú sa dva až tri kurzy.
 • Schéma III. Každý pacient má svoj vlastný prah citlivosti na akékoľvek liečivo vrátane hemlocku. V súlade s tým sa terapeutická dávka, pri ktorej sa začína liečba choroby, môže meniť pre každú osobu. Preto niektorí tradiční liečitelia odporúčajú, aby sa neobmedzovalo iba na štyridsať kvapiek, ale aby sa počet kvapiek znížil na úroveň, v ktorej sa pacient cíti dobre. U jednej osoby môže byť táto hranica 80 kvapiek, u ďalších 100 - je to individuálne. Po dosiahnutí prahovej hodnoty sa dávka znižuje denne v opačnom poradí, ako v predchádzajúcich schémach.

Ak si v lekárni nechcete kúpiť tinktúru, ale chcete ju uvariť sami, ponúkame vám nasledujúci recept:

 • zalejeme kvetmi alebo semienkami hallock (dve časti) s dobrou vodkou 40% (1 diel), trvajte na tom, že upchaté nádoby sú na tmavom chladnom mieste. Za mesiac je tinktúra pripravená.

Najúčinnejšou liečbou rakovinových nádorov je kombinácia vnútorného použitia tinktúry s jej vonkajším použitím.

Liečba rakoviny prsníka v Izraeli

Vynikajúci pokrok v liečbe závažnej rakoviny spôsobil, že izraelská medicína bola široko známa ďaleko za hranicami tejto krajiny. Izraelské kliniky prijímajú pacientov z celého sveta. Uvádzame najobľúbenejšie izraelské kliniky rakoviny. Tu môžete požiadať o kvalifikovanú pomoc, ktorú vám poskytnú najlepší svetoví odborníci..

 • Assuta MC je klinika s osemdesiatročnými skúsenosťami, kde ponúka úspešnú liečbu rakoviny pomocou najmodernejších technológií vrátane chemoterapie, rádioterapie, nukleárnej a biologickej liečby a vysoko kvalifikovanej chirurgie..
 • Ichilov Medical Center je zdravotnícky komplex v Tel Avive, jednom z najlepších onkologických centier v krajine. Hlavným kritériom úspechu kliniky je multidisciplinárny prístup - spoločná činnosť viacerých lekárskych smerov súčasne: chirurgov, onkológov, rádiológov, hematológov a diagnostikov. Centrum sa okrem chirurgickej liečby špecializuje na bunkovú a radiačnú terapiu, ako aj na chemoterapiu.
 • Centrum rakoviny Asaf Ha-Rofe je vedecká a vzdelávacia základňa Tel Avivskej univerzity, ktorá poskytuje nielen diagnostiku a liečbu, ale aj svetový vedecký výskum v oblasti onkológie. Centrum využíva ako terapeutické opatrenie všetky známe typy onkoterapie vrátane inovatívneho rozvoja onkológov - použitie laserového žiarenia na boj proti rakovinovým bunkám..
 • MC je. Chaim Sheba je komplexné onkologické centrum vybavené najnovšími zariadeniami na lineárne zrýchlenie, MRI a CT skenermi a PET skenermi, ktoré sa používajú v molekulárnej onkológii. Tu vykonávajú výskum nových liekov vrátane biologických. Otvorené je aj oddelenie alternatívnej medicíny: odborníci robia, čo je v ich silách, aby každému pacientovi poskytli individuálnu liečbu.
 • Herzliya Medical Center je prvotriedne onkologické centrum, zastúpené 120 rôznymi oddeleniami. Spomedzi mnohých terapeutických opatrení odborníci používajú drogovú terapiu najmodernejšími prostriedkami, lokálne alebo vzdialené ožarovanie, transplantácie a onkologické operácie. Chirurgické metódy predstavujú mikrochirurgia, rádiochirurgia, endoskopia a laserová chirurgia.
 • Hadassah Center je univerzitná klinika, jedno z najlepších centier v krajine. Tu sa liečia všetky typy zhubných nádorov pomocou cytotoxických liekov, imunologických a hormonálnych metód, rádioterapie a chemoterapie. Klinika úspešne praktizuje najnovšie inovatívne metódy a technológie..

V mnohých centrách existuje služba na doručovanie pacientov z celého sveta a tiež ponúka vynikajúce služby a liečbu najlepším onkologickým profesorom na svete..

Náklady na liečbu rakoviny prsníka v Izraeli:

 • laboratórne testy, stanovenie nádorových markerov - od 500 USD;
 • vykonávanie mamografie, ultrazvuk s konzultáciou s mamológom - od 650 dolárov;
 • vykonanie analýzy biopsie vykonanej skôr - od 400 dolárov;
 • biopsia na mieste, jej analýza - od 2 000 dolárov;
 • vykonávanie diagnostickej tomografie - od 1600 dolárov;
 • neúplná resekcia prsníka s odstránením nádoru - od 10 000 dolárov;
 • radikálna chirurgia mastektómie - od 12 000 dolárov.

Ceny chemoterapie závisia od veľkosti formácie, prítomnosti hormonálnych receptorov. Ak je to potrebné, pacient môže vykonať chemoterapiu vo svojej vlasti, po ktorej nasleduje následné vyšetrenie na liečebnej klinike.

Následná rekonštrukcia prsníka (plastu) môže v závislosti od štádia zákroku stáť od 30 do 50 tisíc dolárov.

Všetky ceny sú orientačné. Presnejšie informácie nájdete od zástupcov konkrétneho lekárskeho strediska.

Výživa rakoviny prsníka

Nie je žiadnym tajomstvom, že použitie chemoterapie a ožarovania môže vyvolať veľa vedľajších účinkov, ako je stolica, chuť do jedla, trávenie a dyspeptické príznaky. Na zníženie účinkov liečby na zažívací trakt lekári odporúčajú dodržiavať určité pravidlá výživy..

Ak pacient nie je dobre, často mu predpíše diétu č. 0. V lekárskej praxi sa táto strava používa v pooperačnom období a so zhoršeným vedomím pacienta. Avšak v onkologických liečebných situáciách môže byť takáto strava nevyhnutná..

Tabuľka č. 0 umožňuje použitie výlučne tekutých jedál. Môže to byť kompot z mlieka, čaju, ovocia a bobúľ a želé, čerstvo vylisované šťavy, vývary, odvarky. Vylúčte príjem pevných a hustých potravín, soli.

Jedlá sú často a postupne. O niekoľko dní neskôr, po normalizácii stavu pacienta, je prevedený na pokročilejšiu stravu.

Jedlo na liečenie rakovinových nádorov by malo obsahovať dostatočné množstvo vitamínov a minerálov, ktoré podporujú imunitu pacienta. Jedlá by sa mali pripravovať čerstvo, mali by obsahovať dostatočné množstvo zeleniny, bylín a ovocia. Odporúča sa vyhnúť použitiu cukru, jednoduchých uhľohydrátov, veľkého množstva soli a ochucovadiel..

Liečba rakoviny prsníka je komplexný proces. Ale ako sa hovorí, nič nie je nemožné. Integrovaný prístup k problému ho vyrieši s maximálnou účinnosťou.

Rakovina prsníka: liečebné prístupy

Rakovina prsníka je jedným z najbežnejších onkologických ochorení u žien. Štatistiky hovoria, že lekári každoročne zaznamenávajú približne 50 000 nových prípadov rakoviny prsníka, pričom približne tretina všetkých pacientov trpí agresívnou formou choroby [1]. Netreba dodávať, že nízka informovanosť o preventívnych vyšetreniach spôsobuje mnohým ženám návštevu lekára v neskorých štádiách choroby, keď môže byť liečba neúčinná. Poďme sa dnes porozprávať o tejto nebezpečnej chorobe ao existujúcich možnostiach jej včasného odhalenia a liečby..

Príčiny rakoviny prsníka

Predtým, ako sa porozprávame o stupni rakoviny prsníka a zásadách jeho liečby, je potrebné pochopiť podstatu choroby. Čo sa deje v tele s onkologickými patológiami?

Akékoľvek onkologické ochorenie je proces degenerácie normálnych buniek na patologické. Nekontrolovateľne zdieľajú, vytvárajú nádor a otrávia telo odpadovými produktmi (toxínmi). Nádorové bunky sú prenášané krvou a lymfou, prenikajú do iných tkanív a orgánov, vrátane lymfatických uzlín, ktoré sú v oblasti prsných žliaz veľa, vyskytujú sa metastázy.

Liečba rakoviny prsníka by sa mala začať čo najskôr, pretože v tomto prípade je prognóza prežitia najpriaznivejšia - priemerná päťročná miera prežitia na svete je v priemere 50 - 60% [2] (hodnotenie presne päťročného prežitia je bežnou praxou v medicíne, veľa pacientov žije oveľa dlhšie) ).

Otázka príčin choroby je stále predmetom dôkladného preskúmania. Pokiaľ ide o rakovinu prsníka, bolo identifikovaných niekoľko faktorov, ktoré majú veľký vplyv na jeho vývoj:

 • Dedičnosť. Štúdie ukázali, že pravdepodobnosť vzniku rakoviny prsníka u žien, ktorých príbuzní trpia onkológiou, je dvakrát až trikrát vyššia ako v ostatných prípadoch [3]..
 • Hormonálny stav alebo takzvaná úroveň stimulácie estrogénom. Ide o zložitý faktor, ktorý zahŕňa vek nástupu menštruácie, vek, v ktorom žena rodí svoje prvé dieťa, a počet tehotenstiev. Napríklad, ak žena rodí svoje prvé dieťa do 20 rokov, potom je riziko vzniku rakoviny prsníka znížené a ak sa jej prvorodené dieťa objaví vo veku 35 rokov a viac, zvyšuje sa [4]..
 • Prijímanie perorálnej antikoncepcie. Z pozorovaní vyplýva, že pri dlhodobom (približne 8 a viac rokoch) užívaní liekov sa riziko vzniku rakoviny zvyšuje o 35% [5]..
 • Nadváhou. Index BMI (index telesnej hmotnosti) nad 25 - 29 prispieva k rýchlejšiemu rozvoju rakoviny a zvyšuje riziko relapsu.

Existujú ďalšie faktory, ako sú poranenia hrudníka, kontakt s karcinogénmi, ožarovanie, množstvo chorôb atď..

Klasifikácia rakoviny prsníka

V súčasnosti sa typy rakoviny prsníka vyznačujú rôznymi príznakmi. Existuje klasifikácia, v ktorej sa štádium nádoru odhaduje na základe jeho priemeru, a klasifikácia sa používa aj podľa počtu postihnutých lymfatických uzlín. Použijeme klasifikáciu rakoviny podľa stupňa infiltrácie do okolitých tkanív. Na základe toho sa rakovina prsníka delí na:

 • Invazívne, pri ktorých rakovinové bunky napadajú okolité tkanivá. Invazívny karcinóm môže byť duktálny (ovplyvňujúci kanáliky mliečnej žľazy) a lobulárny, ovplyvňujúci skutočné tkanivo prsnej žľazy. Duktálny karcinóm sa zvyčajne tvorí u pacientov starších ako 50 rokov. Jedným z hlavných znakov tejto formy rakoviny prsníka je výtok z bradaviek. Rakovina lobusu ovplyvňujúca žľazové tkanivo sa nemusí objaviť dlho, zatiaľ čo v prsnom tkanive sa už vytvorilo niekoľko uzlov..
 • Neinvazívne to znamená, že nerastie v susedných tkanivách. Prognóza liečby tohto typu rakoviny je najpriaznivejšia: väčšina žien je liečená touto formou, ale 25% pacientov je ohrozených vývojom invazívnej formy [6]..
 • Zápalová rakovina prsníka je pomerne zriedkavá a je sprevádzaná zhrubnutím prsníka a zvýšením jeho teploty. V tomto prípade nemusí byť samotný nádor hmatný, pretože tkanivo prsnej žľazy je zreteľne zhustené. Pred niekoľkými rokmi bola prognóza liečby tohto typu rakoviny prsníka nepriaznivá, dnes sa však vyvinuli účinné metódy liečby..

Etapy a príznaky rakoviny prsníka

Karcinóm prsníka má štyri štádiá a podľa toho, z ktorého z nich je choroba diagnostikovaná, vyhliadky na liečbu.

Nulové štádium - počiatočné, rozsah lézie je minimálny, choroba sa neprejavuje a je možné ju zistiť počas preventívneho vyšetrenia.

Prvá fáza - rakovinový uzol je malý, nepresahuje priemer 2 cm. Prakticky nepreniká do susedných orgánov, s výnimkou axilárnych lymfatických uzlín. V tomto štádiu pocítite na hrudi malý uzlík. Je neaktívny, má na dotyk nerovný povrch. Uzol môže byť bezbolestný alebo bezbolestný a lekári tvrdia, že bolesť v uzle zvyčajne znamená benígny proces. V tomto štádiu môže žena venovať pozornosť výtoku z hrudníka.

Druhé štádium - penetrácia nádorových buniek do okolitých orgánov je tiež malá, môžu byť ovplyvnené iba axilárne lymfatické uzliny. Priemer samotnej rakovinovej uzliny sa však zväčšuje a môže byť až 5 cm. Postihnuté lymfatické uzliny sa zväčšujú, zväčšuje sa opuch v oblasti nádoru. Kvôli zložitému odtoku lymfy môže opuchnúť nielen podpazušie, ale aj rameno.

Tretia etapa - rastie objem poškodenia lymfatických uzlín, do procesu sú zapojené axilárne, subkapulárne a subklaviálne lymfatické uzliny. Samotný nádor významne rastie, v treťom štádiu môže byť diagnostikovaná zápalová rakovina. Príznaky ochorenia sa prejavia, prsník sa môže externe zdeformovať, štruktúra a vzhľad pokožky sa mení, prsná žľaza sa na dotyk cíti pevne, výtok z bradavky môže byť krvavý.

Štvrté štádium - choroba poskytuje metastázy susedným orgánom vrátane pľúc, kostí, pohrudnice, okolitých pľúc, mozgu, kostnej drene atď. V tomto štádiu diagnóza rakoviny nie je náročná: vzhľad orgánu je zreteľne zmenený, hrudník je bolestivý na dotyk, bolesť sa môže začať v iných orgánoch. Vypúšťanie z bradaviek sa stáva hnisavým.

diagnostika

Dnes už lekári nebavia hovoriť o dôležitosti včasnej diagnostiky rakoviny a pravidelných preventívnych vyšetrení. Vzhľadom na vysokú prevalenciu choroby sa dá povedať, že od určitého veku by sa mala každá žena podrobiť jednoduchému vyšetreniu raz ročne, čo poskytne čas na odhalenie zmien v mliečnej žľaze. V tomto prípade má liečba rakoviny prsníka najpriaznivejšiu prognózu..

Prvým krokom pri diagnostike rakoviny prsníka je anamnéza a palpácia. Počas predbežného vyšetrenia lekár vyhodnotí symetriu žliaz, vzhľad bradaviek, skúma stav tkaniva žľazy pomocou kvadrantov a odhaľuje prítomnosť tuleňov..

Úplnejší obraz stavu prsných žliaz poskytuje ultrazvukové alebo röntgenové vyšetrenie. V prípade diagnózy rakoviny prsníka sa častejšie vykonáva rádiografia a ultrazvuk slúži ako doplnková pomocná vyšetrovacia metóda. Ako preventívne vyšetrenie sa vykonáva ultrazvuk prsníka u žien mladších ako 40 rokov, ženy staršie ako 40 rokov robia mamogram.

RTG hrudníka môže byť dvoch typov:

 • Žiadny kontrast. Toto je všeobecný obraz prsnej žľazy, kde lekár môže vidieť mikrokalcifikáciu - usadeniny vápenatých solí. Ich prítomnosť môže naznačovať patologický proces.
 • Pre podrobnejšiu diagnostiku sa vykoná kontrastná mamografia. Kontrastná látka sa zavedie do mliečnych potrubí. Takéto vyšetrenie umožňuje identifikovať duktálnu formu choroby. Ak sa zistí stredná alebo veľká cysta, môže sa vykonať pneumocystografia: čerpanie kvapaliny z cysty a jej naplnenie vzduchom na preskúmanie stavu stien cysty. Prítomnosť rakoviny prsníka môže naznačovať množstvo príznakov (vrátane fuzzy obrysu stien).

Ak sa počas mamografie zistí v prsnej žľaze novotvar, diagnóza sa dokončí morfologickým vyšetrením buniek získaných počas biopsie. Presnosť tohto vyšetrenia je veľmi vysoká a jeho výsledky sa stávajú základom pre vypracovanie liečebného programu.

Liečba rakoviny prsníka v rôznych štádiách

Akú liečbu zvoliť pre rakovinu prsníka, lekár určí podľa výsledkov diagnózy. Dnes existuje veľa spôsobov, ako vyliečiť rakovinu alebo spomaliť šírenie patologického procesu:

 • Chirurgická liečba spočíva v odstránení nádoru. V závislosti od štádia ochorenia a veľkosti nádoru sa dá úplne odstrániť iba uzol s okolitými tkanivami a lymfatickými uzlinami alebo mliečna žľaza. Po odstránení sa vykoná operácia prsníka..
 • Hormonálna liečba rakoviny prsníka je nevyhnutná, pretože rakovina prsníka je ochorenie závislé od hormónov. Cieľom terapie je v tomto prípade znížiť produkciu estrogénu v tele, na ktoré sú predpísané vhodné lieky alebo sa vykonáva operácia na odstránenie vaječníkov..
 • Adjuvantná terapia - ďalšie metódy, ktoré sa používajú na zvýšenie účinnosti základnej terapie. Najmä použitie adjuvantnej chemoterapie a hormonálnej terapie významne zlepšuje výsledky liečby operabilného karcinómu prsníka..
 • Chemoterapia pri rakovine prsníka zahŕňa použitie špeciálnych liekov, ktoré môžu byť predpísané pred operáciou (na zmenšenie veľkosti nádoru) alebo po prevencii tvorby metastáz. Na chemoterapiu sa používajú rôzne druhy liekov:
  • taxány normalizujú procesy bunkového delenia;
  • antibiotiká pomáhajú znižovať objem nádoru;
  • antimetabolity narušujú metabolizmus v nádorových bunkách, čo vedie k ich smrti;
  • alkylačné zlúčeniny tiež ovplyvňujú bunkový metabolizmus [8].
  V každom prípade je pre pacientov vybraná individuálna kombinácia liekov..
 • Cieľom imunoterapie pri liečení rakoviny prsníka je zvýšenie rezistencie tela alebo tvorba špecifickej imunity voči nádorovým bunkám. V druhom prípade sa používajú vakcíny, ktoré sú vyrobené zo života alebo už "usmrtené" v priebehu rádioterapie nádorových buniek.
 • Radiačná terapia rakoviny prsníka je jedným z hlavných prvkov liečby. V neskorších štádiách ochorenia, keď nie je možné vykonať plnohodnotný chirurgický zákrok, sa hlavnou liečebnou metódou stáva ožarovacia terapia. Táto metóda pomáha vyrovnať sa s tými nádorovými bunkami, ktoré zostali po operácii. Expozícia rakovinovým bunkám ožiarením sa tiež môže uskutočniť pred chirurgickým zákrokom, aby sa zmenšila veľkosť nádoru.

Prístupy alternatívnej rakoviny

Keď hovoríme o alternatívnych prístupoch k liečbe rakoviny, neznamená to použitie takzvaných netradičných metód. V prípade liečby rakoviny je ich použitie nežiaduce a často pacienti, ktorí sa obracajú na tieto možnosti liečby, strácajú drahocenný čas. Preto znovu zdôrazňujeme význam včasnej diagnostiky a začatia liečby.

Na druhej strane sme už viackrát spomenuli, že pri liečbe rakoviny prsníka je veľmi dôležitý individuálny prístup, výber takej kombinácie liečebných metód, ktoré dosiahnu maximálny účinok u tohto konkrétneho pacienta. Je tiež dôležité, aby liečba rakoviny vždy zhoršovala kvalitu života pacienta, sprevádzanú zmenou pohody, psychickým nepohodlím, depresiou, depresiou pacienta, čo sťažuje liečbu. Preto je veľmi dôležité nájsť rovnováhu, ktorá vám umožní vykonať všetky potrebné terapeutické opatrenia a podporiť pacienta v ťažkom období života..

Pri hľadaní takejto kombinácie sa mnohí obracajú na zahraničné kliniky. Predovšetkým môžete venovať pozornosť zdravotníckym zariadeniam v Južnej Kórei. V tejto krajine lekári používajú najmodernejšie západné metódy, ale majú schopnosť ich inteligentne kombinovať s tradičnými východnými metódami, čo zvyšuje účinnosť liečby.

Najmä multidisciplinárna klinika Kuims University so sídlom v Soule prijíma pacientov z celého sveta. V rámci špecializovaného Centra pre zdravie žien sa vykonáva diagnostika stavu reprodukčného systému ako celku, ako aj vyšetrenie mliečnych žliaz. Pri liečbe rakoviny môžu klinickí lekári používať moderné vybavenie a nástroje vrátane vysoko presných zariadení. Vďaka tomu sú operácie jednoduchšie a doba zotavenia je skrátená, radiačná terapia sa môže vykonávať čo najpresnejšie a individuálne zvoliť intenzitu žiarenia..

V súčasnosti má medicína veľký potenciál na liečbu rakoviny prsníka a tiež dosiahla vysokú mieru zabezpečenia prežitia pacientov. To všetko je však možné na základe včasnej diagnostiky choroby a systematického liečenia. Preto znovu zdôrazňujeme význam preventívnych vyšetrení, včasného odhalenia zmien v mliečnych žľazách a mimoriadne opatrného prístupu k nášmu zdraviu.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Autor článku: Nadezhda NikolaevnaVýčnelok je počiatočné štádium vývoja herniálneho výčnelku, v ktorom lekár zistí praskliny na povrchu vláknitého prstenca. Pri tomto ochorení sa jeho vonkajšia vrstva neroztrhne, takže sa želatínové jadro chrupavky nepohybuje.
Uskutočňuje sa komplexný prístup k liečbe cervikálnej osteochondrózy zameranej na zníženie závažnosti bolesti, stuhnutosti.
Až 76% ľudí pociťuje bolesť chrbta za rok [1]. Tieto štatistiky ovplyvňujú ľudí všetkých vekových skupín a povolaní. Príčiny bolesti môžu byť rôzne, jednou z nich je osteochondróza chrbtice.