loader

Hlavná

Pažerák

Liečba osteochondrózy krčnej chrbtice

Osteochondróza krčnej chrbtice je ochorenie, ktoré ovplyvňuje oblasť chrbtice krku a vyznačuje sa vývojom degeneratívnych-dystrofických procesov, v dôsledku čoho dochádza k zmene stavcov a k zničeniu medzistavcových platničiek. Cervikálna osteochondróza je jedným z najnebezpečnejších typov osteochondrózy, pretože sa vyznačuje aj zovretím koreňa nervu zasahujúceho z mozgu chrbta..

Výsledkom je silný syndróm bolesti, pocit znecitlivenia, pálenia alebo brnenia. V najťažších prípadoch je rozvoj prietrže a strata citlivosti.

Dôvodom vzniku tohto ochorenia môže byť prirodzená nestabilita chrbtice krčnej chrbtice, jej nestabilita, ako aj vystavenie konštantnému zaťaženiu (zákruty a naklonenia hlavy)..

Nedostatočný svalový korzet neprispieva k udržiavaniu krku. To všetko spolu spôsobuje narušenie krvného obehu, nedostatok výživy kyslíkom a stopovými prvkami svalového a kostného tkaniva - dystrofiu stavcov..

Nebezpečenstvo spočíva v tom, že prirodzená štruktúra krčnej chrbtice spočíva v hustejšom usporiadaní stavcov. Ak dôjde k zničeniu jedného, ​​vedie to nakoniec k zničeniu druhého, čoho dôsledkom je porucha fungovania celého oddelenia. Nastáva štipnutie nervov a krvných ciev, ktoré sa nachádzajú vo veľkom množstve v krku, ako aj štípanie miechy samotnej. Preto je osteochondróza nebezpečná. Preto je dôležitá prevencia cervikálnej osteochondrózy.

Príznaky ochorenia cervikálnej osteochondrózy

 • Prítomnosť silnej bolesti, necitlivosti, mravčenia, pocitov pálenia, ako aj zníženie citlivosti oddelenia;
 • Bolesť prechádzajúca do zadnej časti hlavy, chrámy, lopatky, časté prípady migrény;
 • Rýchla únava;
 • Problémy so sluchom a zrakom, ich zhoršenie alebo dokonca úplná strata;
 • Poškodenie pľúc a srdca (najmä ak je postihnutá oblasť hrudníka), tachykardia, zlyhanie dýchacích ciest, bolesť srdca..

Ako liečiť cervikálnu osteochondrózu?

Ako liečiť cervikálnu osteochondrózu? Dnes existuje veľa ošetrení. Je však dôležité pamätať na to, že terapiu je lepšie vykonávať komplexne. Pacientom s počiatočnými formami osteochondrózy sa spravidla ponúka konzervatívna liečba. Je cenovo dostupný, obsahuje mnoho moderných aj časom overených metód. Medzi hlavné patria:

 • Manuálna terapia, komplex masážnych sedení;
 • rehabilitácia;
 • Hirudoterapia - liečba cervikálnej osteochondrózy pijavice;
 • Liečba osteochondrózy krčka maternicami;
 • Reflexoterapia - liečba akupunktúrou;
 • Úprava vody;
 • Liečba drogami;
 • Terapia špeciálne pripravenými diétami;
 • Komplex fyzioterapeutických cvičení a zdravotnej gymnastiky.

Lieky na cervikálnu osteochondrózu: tablety a masti

Liečba drogami je liečba, ktorá zahŕňa užívanie tabliet, injekcie, ako aj masti. Najčastejšie sa lieky predpisujú tým pacientom, ktorí majú výrazný syndróm bolesti. Preto v tejto situácii liečba spočíva iba v odstránení bolesti, pálenia a brnenia. Zdrojom choroby sú degeneratívne-dystrofické procesy vo stavcoch, ktoré nie sú eliminované. Na tento účel sa spravidla predpisuje skupina liekov proti bolesti, analgetík, ako aj sedatív, ktoré znižujú citlivosť nervov. Predpisujú sa nielen tablety, ale aj masti - liečba krčnej osteochondrózy je rýchlejšia. Takéto masti môžu zahŕňať akékoľvek otepľovacie masti, ako je Fastum gél, ktoré sú dostupné v lekárňach. Pomáha stimulovať krvný obeh, ktorý prispieva k výžive kostí a všetkých mäkkých tkanív..

Masť na osteochondrózu krčnej chrbtice tiež tónuje svalovú kostru, svaly sú silnejšie, a preto podporujú chrbticu oveľa lepšie..

Liečba drogami sa nikdy nepoužíva samostatne, zvyčajne je pomocná a sprievodná. Cervikálna osteochondróza počas tehotenstva, ktorej liečba je pomocou liekov takmer nikdy predpísaná, aby nedošlo k poškodeniu plodu..

Akupunktúrna liečba cervikálnej osteochondrózy

Ako liečiť osteochondrózu krčnej chrbtice? Akupunktúra pri osteochondróze krčnej chrbtice je účinným spôsobom boja proti tomuto ochoreniu. Zahŕňa dopad špeciálnych lekárskych ihiel na aktívne body človeka, takzvané reflexné zóny. Účelom reflexológie - akupunktúry je stimulovať krvný obeh a zmierniť opuchy v tkanivách. Močová osteochondróza je silnejšia ako iné typy osteochondrózy, ktorá komprimuje miechu, a to sa stáva v dôsledku opuchu. V čase stlačenia miechy sa môže vyskytnúť úplná strata citlivosti, ako aj extrémna bolesť. Preto je reflexológia nevyhnutnou metódou boja proti herniám, svorkám a degeneratívnemu vyčerpaniu stavcov. Reflexológovia odporúčajú kúpiť špeciálny vankúš. Vankúš na osteochondrózu krčnej chrbtice vám umožňuje udržať účinok dosiahnutý akupunktúrou a uvoľnením krku.

Hirudoterapia krčnej osteochondrózy

Hirudoterapia, inak - liečba pijavice na osteochondrózu krčka maternice zahŕňa liečbu lekárskymi pijavicami. Pre jednu reláciu je povolené použitie 7 pijavíc, trvanie jednej relácie je 25 minút. V tomto prípade je pacient v imobilizovanom stave, čo zaisťuje spoľahlivú fixáciu pijavice k telu. Liečba pijavice osteochondrózy krčka maternice je veľmi účinná pri obnove normálneho prietoku krvi. Pijavice riedia krv a nakoniec cirkulujú lepšie cez upnuté cievy. To vedie k maximálnej saturácii kostného a svalového tkaniva kyslíkom, ako aj stopových prvkov.

Pijavice sú účinné pri zmierňovaní opuchov. V okamihu, keď sa osteochondróza vyvinie na prietrž, je dôležité používať terapeutické metódy, ktoré môžu zmierniť opuch..

Keďže prietrž štiepi miechu, prispieva k zápalu, ktorý vedie k bolesti. Zmiernenie opuchov znižuje tlak a zmierňuje bolesť. Okrem toho má hirudoterapia všeobecný liečivý účinok na celé ľudské telo, omladzuje ju, vylučuje toxíny a iné.

Diéta na osteochondrózu krčnej chrbtice

Ako liečiť osteochondrózu? Strava môže pôsobiť ako dobré terapeutické a profylaktické činidlo, ktoré eliminuje osteochondrózu. Je dôležité, že táto diéta nie je zameraná na chudnutie, ale má špecifickú liečebnú funkciu - liečba ochorenia, v tomto ohľade by mala byť diéta vyvinutá odborníkom, priebeh diéty by mal sledovať špecializovaný lekár. Strava na osteochondrózu krčnej chrbtice zahŕňa nasledujúce zmeny v strave:

 • Zahrnutie veľkého množstva ovocia, zeleniny, bylín do stravy;
 • Eliminácia alebo zníženie vyprážaných potravín;
 • Znížený príjem potravín obsahujúcich tuk, ako aj potravín s vysokým obsahom cholesterolu;
 • Vylúčenie zo stravy, zákaz fajčenia;
 • Znížená spotreba kávy;
 • Pite veľa, zelený čaj je žiaduce.

Diéta môže slúžiť iba ako pomôcka pre hlavnú formu liečby, pomáha však pri všeobecnom hojení tela, pri čistení toxínov. Normalizácia všetkých systémov.

Liečba ľudových liečiv osteochondrózy krčka maternice

V prípadoch, keď je chrbát chorý, sa často uchyľuje k používaniu ľudových prostriedkov. Obzvlášť často sa na liečbu osteochondrózy používajú ľudové recepty. Medzi alternatívne spôsoby liečenia cervikálnej osteochondrózy patrí použitie mastí, odreniny otepľovania, tinktúry na báze liečivých bylín. Napríklad liečba žihľavy s osteochondrózou krčka maternice zahŕňa expozíciu horiacej rastliny na koži krku. To urýchľuje krvný obeh, zvyšuje svalový tonus, čo pomáha udržiavať prirodzenú anatomickú štruktúru chrbtice.

Liečba cervikálnej osteochondrózy medom, najmä propolisom, je sedatívum, účinne zmierňuje zápalové procesy, zmierňuje bolesť.

Alternatívne metódy liečenia cervikálnej osteochondrózy sú účinné, ale musí ich monitorovať ošetrujúci lekár, aby sa forma ochorenia nestala komplikovanou..

Správna liečba domácej osteochondrózy krčka maternice

Liečba cervikálnej osteochondrózy doma zahŕňa užívanie liekov, cvičenie, masáže, recepty na alternatívnu medicínu. Bez komplexného prístupu k uzdraveniu trpí kvalita života pacienta: zdravie, zhoršenie stavu, závraty, bolesť a znecitlivenie končatín..

Ako zaobchádzať s cervikálnou osteochondrózou doma

V závislosti od štádia ochorenia sa používa konzervatívna alebo chirurgická terapia. Spočiatku je liečba doma možná pomocou gymnastiky, telesnej výchovy, masáží, liekov. Pri treťom stupni patológie je vláknitý kruh zničený, pacient sa obáva zovretia miechy, vyžaduje sa chirurgický zákrok.

Liečba je zameraná na odstránenie príčin cervikálnej osteochondrózy:

 • znížiť zaťaženie chrbtice;
 • zmierňuje bolesť;
 • zápasiť s pasívnym zúžením a kontrakciou svalov;
 • zabraňujú zmenám v mäkkých tkanivách obklopujúcich chrbticu.

Domáca starostlivosť o osteochondrózu krku

Nemožno vyliečiť túto chorobu úplne doma, zastaviť môžete len deštrukciu krčnej chrupavky.

Výsledok závisí od štádia, správnosti liečby, stravovania a životného štýlu..

Aké lieky používať

Cieľom liečby krčnej osteochondrózy je znížiť bolesť, zabrániť ďalšej deštrukcii chrupavky a dosiahnuť stabilné obdobie remisie doma. Lieky si môžete kúpiť v lekárni..

Farmakologická skupinaÚčinnosť liekov pri použití na krčnú chrbticuPríklady
Nesteroidné protizápalové liekyProstriedky na liečenie osteochondrózy doma majú analgetické a antipyretické účinky.Nimesulid, diklofenak, ketoprofén, gél Fastum.
spazmolytikáUvoľnite svalové napätie, kŕče.No-shpa, papaverín.
Preparáty pre křupavkuZastavujú deštrukciu chrupavky, spomaľujú progresiu cervikálnej osteochondrózy.Teraflex, Chondrotoin, Arthra.
Svalové relaxanciáPri liečbe uvoľnenia svalov uvoľnite kŕče, odstráňte bolesť.Midokalm, Sirdalud, Tizanidín.
Vitamínové a minerálne komplexyZlepšuje vstrebávanie vápnika v tele a pomáha posilňovať chrupavku. Domáca terapia vyžaduje príjem vitamínov B..Spoluúčasti, zdravotné postihnutie.
Dokonale zmierňuje bolesť.

Pri syndróme silnej bolesti pri osteochondróze krčnej chrbtice sa používajú blokády - injekcie sa používajú bez účinku iných liekov. Postupy sa uskutočňujú injekciami novokainu. Ako preventívne opatrenie proti alergiám sa predpisujú ďalšie lieky zo skupiny kortikosteroidov - Diprospan, Hydrokortizón. Blokády sa vykonávajú v zdravotníckom zariadení.

fyzioterapia

V domácnosti sú špeciálne navrhnuté cvičebné systémy Shishonin a Bubnovsky špeciálne určené na liečbu cervikálnej osteochondrózy. Denné cvičenia pomôžu eliminovať bolesť, uvoľniť svalové napätie. Fyzické pohyby sa vykonávajú hladko, bez náhleho trhnutia. Gymnastika sa odporúča denne.

Nabíjací komplex na liečbu domácej osteochondrózy krčka maternice:

 1. Hlava sa nakláňa nadol a dozadu, rotuje doprava a doľava.
 2. Zložte ruky pozdĺž tela, zdvihnite plecia. Podržte 10 sekúnd.
 3. Záves na vodorovnej lište 2-3 krát denne.
 4. Poloha - leží na tvrdej posteli. Telo je na pevnej podložke, hlava je zavesená nadol. Je potrebné ho nadvihnúť a napnúť iba svaly krčnej chrbtice.

Samomasáž doma

Masáž doma pomôže zlepšiť miestny krvný obeh a uvoľniť svaly, slúži ako prevencia ukladania solí v krčnej chrbtici pri liečbe osteochondrózy:

 • na zdvihnutie oblasti krku a zadnej časti hlavy prstami; nie sú potrebné špeciálne zariadenia vo forme valčeka alebo valca;
 • postupnosť pohybov pri liečbe osteochondrózy: trenie, miesenie;
 • trvanie nepresahuje 10 minút;
 • postup sa vykonáva v sede.

Ešte viac o samomasírovaní krku je popísané a zobrazené v našom samostatnom článku tu..

Problémová oblasť s osteochondrózou je zahrievaná: aplikujte 1 polievková lyžica. l teplý nektár a masírujte kožu krčnej oblasti, kým sa látka nezačne držať prstov. Keď sa potrebujete schovať do teplej prikrývky a ísť spať, ráno si umyte med.

Dodatočné ošetrenie

Liečba alternatívnym liekom pomôže dočasne zmierniť bolesť doma. Obklady s masťami majú otepľovací účinok. Ak chcete zvýšiť účinok, musíte sa prikryť prehoz alebo iné teplé veci.

Masti na liečenie domácej osteochondrózy krčka maternice.

receptMetóda varenia
Zemiaky a medZmiešajte prísady v rovnakých dieloch.
Med a soľV rovnakom pomere zmiešajte med a soľ.
Kyslá smotana a kostival masťPri ošetrovaní doma sa musí koreň nasekať, vložiť do smaltovanej misky a pridať 50 g kyslej smotany. Trvajte na tom, 1 hodinu.
Vaječné masloPríprava vyžaduje: 0,1 litra olivového oleja, 1 vajce, 0,02 kg múky, 0,02 litra octu. Zložky sa miešajú do hladka, trvajú 48 hodín na tmavom a chladnom mieste.
Zázvorová masťMusíte získať koreň (50 g), 3 strúčiky cesnaku. Zmätajte zázvor a cesnak, miešajte s maslom, až kým nebude hladký.

Dekorácie rastlín na liečbu cervikálnej osteochondrózy doma eliminujú zápal, zmierňujú bolesť.

Tradičné lekárske predpisMetóda varenia
Slnečnicový vývarNápoj sa pripravuje v pomere 150 g až 2,7 litra vody. Pol hodiny po zahrievaní na mierny ohrev..
ihlyNa ošetrenie doma sa vyžaduje 250 g smrekových alebo borovicových ihličiek, suroviny sa umiestnia do smaltovaných misiek, pridá sa 1 liter vody. Po varení nechajte variť 30 minút..
Korene púpavyPripravte odvar v pomere 15 g surovín k 1/4 litra vriacej vody. Varte a nechajte stáť 1 hodinu.

Na liečbu osteochondrózy krčnej chrbtice doma sa používajú metódy fyzioterapie:

 • elektroterapia - expozícia elektrickým poľom;
 • magnetoterapia - využitie magnetického poľa s konštantnou frekvenciou;
 • laserová terapia - anestézia héliovým neónovým laserom, protizápalový účinok na krčnú chrbticu;
 • balneoterapia - liečba osteochondrózy bahennými kúpeľmi, sprchovaním, plávaním;
 • pásové vibračné masážne prístroje.

Ako rýchlo zmierniť bolesť

Akupunktúra pomáha zmierniť bolesť pri osteochondróze krčnej chrbtice. Na túto liečbu je potrebné zakúpiť aplikátor Kuznetsov.

Ako používať masér doma:

 1. Položte zariadenie na tvrdý povrch a ľahnite si. Terapeutický účinok sa uskutočňuje pomocou telesnej hmotnosti, účasť ľudí nie je potrebná.
 2. Zatlačte masér do problémovej oblasti špeciálnym vankúšom. Tlak ihly pre cervikálnu osteochondrózu je regulovaný silou ruky.
Aby sa predišlo komplikáciám pred liečbou, je potrebná lekárska konzultácia. Postupy sa nevykonávajú na zníženie akútnej bolesti bezprostredne po prijatí nového zranenia..

Masáž by sa mala robiť pol hodiny pred jedlom.

Zmiernenie bolesti pri krčnej osteochondróze doma pomôže:

 • aplikácie vosku a parafínu - látky sa berú v rovnakých pomeroch, zahrejú sa a nanesú sa na krk;
 • petrolejový komprimát;
 • mletie z farmaceutických prípravkov (alkohol - 0,15 l, jód, analgín - 5 tabliet).

Prečítajte si toto užitočné video o hlavných a najúčinnejších metódach liečby cervikálnej osteochondrózy, a to aj doma:

Prognóza liečby a priebeh choroby

Cervikálny typ osteochondrózy sa lieči doma v skorých štádiách, pričom sa objavujú prvé príznaky choroby. Zníženie zaťaženia chrbtice urýchli terapiu: kancelárska práca by sa mala striedať s cvičením, obmedziť nosenie ťažkých bremien a vyhnúť sa podchladeniu..

V etapách 2 až 3 chondrózy je kvalita života pacienta výrazne narušená, pacient je znepokojený dlhodobými záchvatmi bolesti a sú pridané neurologické príznaky. V tomto prípade je neúčinné liečiť osteochondrózu krčnej chrbtice, je indikovaný chirurgický zákrok.

Venujte pozornosť diéte: počas liečby by sa mali obmedziť iba na korenené, slané a korenené jedlá. Strava obsahuje čerstvú zeleninu, ovocie, nízkotučné polievky a vývary, cereálie, varené ryby a mäso. Jedlo počas liečby doma by malo byť časté, s malými dávkami. Správne množstvo vody na cervikálnu osteochondrózu - najmenej 1,5 litra za deň.

Liečba osteochondrózy liekmi

V súčasnosti postihuje osteochondróza veľké množstvo ľudí. Mnohí z nich si problém ani neuvedomujú. Medzitým, ak sa liečba nezačne včas, prídu komplikácie, ktoré sa stanú po zvyšok života. Osteochondróza, podobne ako mnoho iných chorôb, „je mladšia“ a výrazne zhoršuje kvalitu života a vyraďuje svoj obvyklý rytmus..

V našom článku sa trochu zoznámime so samotnou chorobou a podrobne sa budeme venovať lekárskej metóde jej liečby..

Osteochondróza a jej typy

Osteochondróza je deformácia kĺbovej chrupavky, kostného tkaniva chrbtice a medzistavcových platničiek..

 • bedrový (lumbosakrálny),
 • krčnej,
 • hruď.

Príčiny osteochondrózy:

 • zvislé držanie tela,
 • rachiocampsis,
 • poranenie miechy,
 • ploché nohy,
 • ťažké zdvíhanie,
 • časté zmeny polohy tela,
 • predĺžený pobyt v nepohodlných polohách,
 • preťaženie miechy,
 • fyzická nečinnosť a obezita,
 • podvýživa,
 • stresujúce podmienky.

Etapy osteochondrózy

 1. V dôsledku určitých zmien na medzistavcovej platničke sa objaví nestabilita stavcov. Chrbtica je veľmi zraniteľná..
 2. Začiatok deštrukcie vláknitého prstenca medzistavcových platničiek. Medzistavcové trhliny sa znižujú.
 3. Došlo k prasknutiu vláknitého prstenca. Želatínové jadro medzistavcových platničiek vyčnieva. V dôsledku tvorby medzistavcovej prietrže sa vyvoláva deformácia miechy.
 4. Existuje výrazný syndróm bolesti. V dôsledku tvorby kostného rastu a osifikácie väzov chrbtice sú pohyby obmedzené.

Príznaky osteochondrózy

Bedrové (lumbosakrálne) oddelenie

 • Neustála bolesť v zadnej časti boľavej postavy.
 • Pocit bolesti a znecitlivenia končatín.
 • Znížená motorická aktivita.
 • Posilnenie bolesti pri náhlom pohybe, zdvíhaní hmotnosti, fyzickej námahe, pri kýchaní a kašľaní.
 • Bolesť rúk a ramien, bolesti hlavy.
 • Syndróm stavcov (pálenie, pulzujúca bolesť hlavy, závraty, hluk v hlave, farebné škvrny a „muchy“ pred očami).
 • Bolesť vo vnútorných orgánoch, najmä na hrudníku ("počet" v hrudníku) a na srdci.

diagnóza

Diagnóza sa robí na neurologickom stretnutí na základe sťažností pacienta (bolesť, obmedzená pohyblivosť atď.). Chrbtica sa vyšetruje v polohe stojaceho, sediaceho a ležiaceho pacienta (v pokoji a v pohybe). Pri skúmaní chrbta sa venuje pozornosť držaniu tela, štrukturálnym prvkom trupu, dolným uhlom lopatiek, bočným obrysom krku a pásu, polohe ramien atď. Potom lekár spravidla pacienta nasmeruje na röntgenovú snímku, počítačovú tomografiu alebo MRI, pomocou ktorej sa objasní a špecifikuje diagnóza, stanoví sa stupeň poškodenia a odhalia sa latentné abnormality. Na základe zistení neurológ predpíše príslušnú liečbu. Spravidla ide o komplexnú terapiu vrátane použitia liekov, masáží, cvičenia a iných metód.

Terapeutické cvičenia na osteochondrózu bedrovej chrbtice

Liečba osteochondrózy liekmi

Na začiatok je potrebné poznamenať, že v počiatočných fázach vývoja osteochondrózy sa v niektorých prípadoch môžete vyhnúť užívaniu drog. Bude stačiť použiť terapeutickú gymnastiku, všetky druhy aplikátorov („Lyapko“ valec, aplikátor Kuznetsov), ako aj znížiť zaťaženie a eliminovať ďalšie príčiny choroby. Ak príznaky získavajú silu a štúdie preukázali charakteristické zmeny, mali by sa použiť lieky, ktoré pomôžu ovplyvniť príčinu aj príznaky osteochondrózy..

Liečba osteochondrózy liekmi je indikovaná počas jej exacerbácie a je zameraná na zmiernenie zápalového procesu, zastavenie syndrómu bolesti a zlepšenie metabolických procesov v dôsledku vnútorného podania alebo podania liekov pomocou injekcií..

Vzhľadom na skutočnosť, že osteochondróza je systémové ochorenie, ktoré nepriaznivo ovplyvňuje rôzne orgány a systémy, jej liečba by mala byť komplexná. Lieky na liečbu osteochondrózy plnia tieto úlohy:

 • anestézie,
 • odstránenie zápalu,
 • zlepšený krvný obeh v postihnutom tkanive,
 • oprava chrupavky,
 • návrat spoločnej mobility,
 • odstránenie depresie spôsobenej neustálymi bolesťami.

Aké lieky teda môže predpísať neurológ na liečbu osteochondrózy?

 1. NSAID (nesteroidné protizápalové lieky)

Eliminujte zápal a bolesť. Používa sa zvonka (gél, krém), vo vnútri (kapsuly, tablety) a tiež ako injekcia (intramuskulárne, intravenózne, subkutánne)..

 • diklofenak (voltaren, diclac)
 • ibuprofén (nurofén, dlhý)
 • ketoprofén (ketonal, febrofid)
 • nimesulid (nimesil, nise)
 • meloxikam (movalis, movasin)
 1. Vazodilatátory (vazodilatátory)

V dôsledku napätia svalov a bolesti pri osteochondróze dochádza k zúženiu krvných ciev. Aby sa tomu zabránilo, môže lekár predpísať pentoxifylin (trental), ktorý rozširuje krvné cievy a zlepšuje výživu tkanív, ako aj aktovegín a rozvetvenie na dosiahnutie lepšieho regeneračného účinku..

 1. Svalové relaxanciá (svalové relaxanciá)

Majú uvoľňujúci a upokojujúci účinok na svaly. Proces zotavovania bez liečiv tejto skupiny prebieha pomalšie, pretože vďaka svojim vlastnostiam je krvný obeh normalizovaný, pocity bolesti sú matné, návraty pohyblivosti a poškodené tkanivá sa zotavujú rýchlejšie. Na tieto účely môže lekár predpísať sirdalud, midocal alebo baklofen.

Chondroprotektory nedávajú ďalšie ničenie, stabilizujú stav. Príjem chondroprotektorov je dlhý, celoživotný, účinok nastáva po liečbe po dobu najmenej 6 mesiacov. Chondroprotektory sa aplikujú zvonka, orálne a ako injekcia.

 • glukozamín (don)
 • chondroitín (chondroxid, štruktúra)
 • glukozamín + chondroitín (arthra)
 • glukozamín + chondroitín + vitamíny (teraflex)
 • Alflutop (koncentrát 4 druhov morských rýb)
 1. Sedatíva (sedatíva)

Dlhšia bolesť môže spôsobiť stres a depresiu. V tomto prípade sa predpisujú valeriánske prípravky, materská voda, kombinované rastlinné prípravky. Pri závažnejších poruchách sa používajú antidepresíva (symbalta) a prášky na spanie (donormil) sa používajú na zlepšenie procesu zaspávania a kvality spánku..

 1. Vitamíny a vitamínové a minerálne komplexy

Vitamíny skupiny B majú v tomto prípade väčší význam, pretože sú schopné obnoviť citlivosť postihnutých nervových vlákien a zmierniť bolesť. Sú súčasťou takých liekov, ako je milgamma (tablety a injekcie) a neuromultivitída (tablety)..

Na účely všeobecného posilnenia organizmu je možné predpísať aj vitamínovo-minerálne komplexy (poddajnosť, viac kariet).

Liečba osteochondrózy krčnej chrbtice doma masťami, cvičením, ľudovými prostriedkami, procedúrami

Sedavý životný štýl alebo naopak ťažká fyzická námaha vedie k tomu, že osteochondróza krčnej chrbtice je detekovaná u pacientov vo veku od 25 do 30 rokov a niekedy dokonca aj skôr. Liečba doma sa odporúča po vyšetrení a konzultácii s odborníkmi (terapeut, neurológ, chirurg).

Čo je to cervikálna osteochondróza

Ochorenie sa prejavuje vo forme degeneratívnych a dystrofických zmien na krčných medzistavcových platničkách. Oblasť krku má slabý svalový korzet, stavce sú tu veľmi pevne v kontakte. Z tohto dôvodu môže aj malé zaťaženie spôsobiť posun stavcov, stlačenie krvných ciev a nervové zakončenie..

Hlavné príznaky, príčiny a štádiá vývoja

Počiatočná forma ochorenia je charakterizovaná pocitom ťažkosti, nepohodlia a svalového napätia. V 2. štádiu choroby sa vyskytuje bolesť, ktorá sa môže šíriť od krku po chrbát.

Syndróm bolesti môže byť sprevádzaný takými príznakmi choroby, ako sú:

 • Neustála ospalosť, únava.
 • Závraty a mdloby.
 • bolesť hlavy.
 • Crunch pri otáčaní hlavy alebo tela.
 • Znížená pamäť a mentálny výkon.
 • Porucha sluchu alebo zraku.
 • Necitlivosť a pocit slabosti v rukách.
 • Strata pružnosti v krku.

K vývoju choroby prispievajú tieto faktory:

 • Zranenia a zakrivenie chrbtice.
 • Ploché nohy.
 • Sedavý alebo sedavý spôsob života.
 • Dedičná predispozícia.
 • Zhoršený metabolizmus.
 • Časté prepracovanie.
 • Nevhodné miesto na spanie.
 • Ťažká podchladenie.
 • Nadváha.
 • Ťažká fyzická námaha.
 • Infekčné choroby.
 • Častý stres.
 • podvýživa.
 • Chôdza v nepohodlnej obuvi.

Osteochondróza v ktorejkoľvek časti chrbtice sa vyvíja postupne.

Rozlišujú sa tieto štádiá patologického procesu:

 1. Vzhľad trhlín na medzistavcovej platničke v dôsledku zmenšenia vzdialenosti medzi stavcami.
 2. Posun stavcov v dôsledku klesajúcich svalov a väzov.
 3. Vývoj artrózy v medzistavcových kĺboch.
 4. Rast kostného tkaniva, zastavenie nadmernej pohyblivosti stavcov. Porušenie plnej motorickej funkcie chrbtice, strata časti jej predchádzajúcich funkcií.

Drogová liečba doma

Liečba osteochondrózy krčnej chrbtice doma liekmi je zameraná predovšetkým na odstránenie bolesti a zápalového procesu. Ďalej sa uskutočňuje terapia na obnovenie a udržanie zdravého stavu medzistavcových platničiek..

Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID)

Účelom účinku NSAID je zmiernenie bolesti a zmiernenie zápalu. Lieky inhibujú pôsobenie enzýmu cyklooxygenázy, ktorý sa podieľa na vývoji vnútorného zápalového procesu.

Pri cervikálnej osteochondróze sú niektoré z najúčinnejších NSAID:

 • Diclofenac. Dospelí a deti staršie ako 15 rokov by mali užívať tabletu 25-50 mg 2-3 krát denne. Liek sa tiež používa ako injekcia: až 3 injekcie denne počas 2-7 dní.
 • Voltaren. U pacientov starších ako 12 rokov je denná dávka v tabletách 100 - 150 mg.
 • Celekoxib. Odporúčaný denný príjem pre dospelých je 200 mg v 1 - 2 dávkach.

Liečivé náplasti

Náplasti obsahujúce liečivé zložky a stopové prvky sú dobrou alternatívou k tabletám a injekciám. Nemajú škodlivý vplyv na vnútorné orgány, pričom odstraňujú opuchy, vytvárajú krvný obeh, obnovujú chrupavku.

Terapeutické náplasti na osteochondrózu možno rozdeliť do nasledujúcich typov:

 • Pepper. Majú mierne dráždivé účinky na zlepšenie krvného obehu, uvoľnenie svalov a nervových koreňov, tok kyslíka a živín. Odporúča sa na použitie do 2-5 dní.
 • Lieky proti bolesti a protizápalové lieky (Versatis, Voltaren). Používajú sa na ťažkú ​​a akútnu bolesť, zmierňujú kŕče a bolesti a obnovujú poškodené tkanivo. Náplasť môže byť na pokožke 12 hodín, potom musíte urobiť 12-hodinovú prestávku.
 • Číňan s prírodnými rastlinnými extraktmi a hmyzím jedom. Táto kompozícia zmierňuje kŕče, zápaly a opuchy, obnovuje prísun krvi a výživu tkanív. Výsledkom je, že bolesti hlavy, závraty, chronická únava zmiznú. Náplasť sa aplikuje 3-4 dni, potom sa urobí 24-hodinová prestávka a potom sa postup opakuje. Priebeh liečby môže trvať až 3 týždne.

Masti a gély

Pri domácej liečbe raného štádia osteochondrózy krčnej chrbtice, mastí a gélov, ktoré sa delia na:

 • Protizápalové (Voltaren, Nurofen). Táto skupina liekov zmierňuje zápaly a opuchy, zlepšuje vaskulárnu permeabilitu a obnovuje pohyblivosť kĺbov. Pacientom starším ako 14 rokov sa odporúča naniesť gél na bolesť v mieste až štyrikrát denne, jemne ho trieť.
 • Otepľovače a lieky proti bolesti (Finalgon, Kapsikam). Zlepšujú krvný obeh, stimulujú metabolické procesy v tkanivách a pomáhajú uvoľňovať svalové napätie. Masť sa nanáša jemným pohybom 2-3 krát denne. Kontraindikácia je vek do 12 rokov..
 • Integrovaná akcia (Dolobene, Fitobene). Prostriedky majú antimikrobiálne, regeneračné a antitrombotické účinky. Môžete ich aplikovať od piatich rokov a nanášať na pokožku 2-4 krát denne. Dĺžka užívania drog závisí od závažnosti ochorenia..

Svalové relaxanciá

Účinkom svalových relaxancií je odstránenie svalového tonusu a kŕče, zníženie bolesti. Trvanie kurzu závisí od stupňa bolesti a progresie patológie..

Táto kategória liekov zahŕňa:

 • Tizanidín. Dospelým sa predpisuje 2-4 mg liečiva trikrát denne. Dávka by sa mala postupne zvyšovať na 10 - 20 mg za deň..
 • Baklofen. Dospelí aj deti začínajú užívať pod dohľadom lekára dávku od 15 mg za deň, čím sa dávka zvyšuje počas 7-10 dní na 30-70 mg za deň..
 • Midokalm. Priemerná dávka pre dospelých - príjem 50 mg trikrát denne.

kortikosteroidy

Tieto hormonálne lieky, ktoré zahŕňajú metylprednizolón, prednison, dexametazón, 100% eliminujú zápal.

Sú účinnejšie ako NSAID, ale majú závažné vedľajšie účinky, ako napríklad:

 • Pribrať.
 • Rast hladiny cukru v krvi.
 • Vysoký krvný tlak.
 • Porucha kostnej výživy.

Steroidné hormóny sa zvyčajne predpisujú na obmedzenú dobu 1 alebo 2 týždne. Najväčší objem (lekár vypočíta dávku) sa užije 1. deň liečby a potom sa dávka postupne znižuje.

blokáda

Blokády sa vykonávajú so silnou bolesťou, keď iné metódy liečby nedávajú požadovaný výsledok. Zmiernenie bolesti sa dosiahne zavedením anestetika (lidokaín alebo novokain) do postihnutej oblasti dlhým vpichom ihly. Bolesť zvyčajne ustupuje veľmi rýchlo..

Blokáda tiež zmierňuje zápal a svalové kŕče, normalizuje miestny krvný obeh.

V tomto prípade liečivá látka pôsobí priamo na postihnutú oblasť bez toho, aby mala negatívny vplyv na iné orgány a systémy. Jeden postup zvyčajne postačí na odstránenie bolesti a kŕče, ale niekedy je v zložitých prípadoch potrebné vykonať niekoľko blokád s prestávkou 4 - 5 dní..

Vitamíny B6, B12, A, C

Vitamínová terapia je zameraná na odstránenie vnútorných príčin choroby..

Najmä:

 • Vitamín B6 zlepšuje krvný obeh a centrálny nervový systém, posilňuje svaly, posilňuje imunitný systém.
 • Vitamín B12 normalizuje metabolické procesy, eliminuje zápalové procesy v tele, posilňuje nervový systém.
 • Vitamín A sa podieľa na ochrane chrupavky, ako aj na procese krvotvorby.
 • Vitamín C má liečivé účinky na celé telo: zlepšuje regeneráciu kostí a chrupaviek, zmierňuje zápaly a odstraňuje toxíny. S jeho účasťou sú regulované procesy metabolizmu uhľohydrátov, proteínov a minerálov..

Antidepresíva a sedatíva

Dlhšia bolesť môže spôsobiť stres a depresiu..

Podľa predpísaných sedatív:

 • Valerian. Droga znižuje procesy excitácie v nervovom systéme, odstraňuje nadmernú podráždenosť, zlepšuje spánok. Tablety sa užívajú 3-krát denne po dobu 1 - 2 ks. Valeriánska tinktúra sa predpisuje dospelým 20 - 30 kvapiek pol hodiny pred jedlom.
 • Ľubovník bodkovaný. Extrakt z ľubovníka bodkovaného má tonizujúci účinok a bude účinný pre pacientov s nízkou náladou, slabosťou, ospalosťou. Odvar môžete vziať až 6-krát denne po dobu 1 - 2 lyžice. l.
 • Kombinovaná rastlinná príprava Persen. Pri zvýšenej nervovej vzrušivosti a podráždenosti by dospelí a dospievajúci starší ako 12 rokov mali užívať 2 - 3 tablety až 3-krát denne..

Antidepresíva, ako je Symbalta, fluoxetín, sa predpisujú pacientom so závažnejšími depresívnymi poruchami. Liek Symbalta sa odporúča užívať jedenkrát denne v dávke 60 mg, bez ohľadu na jedlo. Počiatočná dávka fluoxetínu pre dospelých je 20 mg denne. Ak je to potrebné, môžete objem lieku zvýšiť na 70 - 80 mg za deň, rozdelením dávky na 3 dávky.

diuretiká

Táto skupina liekov má diuretický účinok a odstraňuje prebytočnú tekutinu z tela. Tieto lieky sú účinné, ak má pacient zvýšený intrakraniálny tlak v dôsledku narušenia mozgovej cirkulácie. Vymenovanie diuretík je tiež vhodné na opuch tkanív a hromadenie tekutín v telových dutinách.

Medzi najznámejšie drogy patria:

 • Furosemid (denná dávka pre dospelých sa pohybuje od 20 do 80 mg).
 • Hypotiazid (pacienti starší ako 18 rokov majú užívať 25-50 mg denne v jednej dávke).
 • Veroshpiron (denná dávka pre dospelých je 50 - 100 mg raz).

Preparáty pre křupavku

Chondroprotektory sú lieky, ktoré obsahujú chondroitín a glukozamín. Ich účinkom je zastavenie degeneratívnych-dystrofických procesov vyskytujúcich sa v tkanive chrupavky, pri udržiavaní ich elasticity.

Formy uvoľňovania chondroprotektorov:

 • Tablety a kapsuly (Teraflex, Don). Teraflex je predpísaný pacientom starším ako 15 rokov, 1 kapsula trikrát denne. Po 3 týždňoch by ste mali prejsť na denný príjem 2 kapsúl. Trvanie liečby je od 3 do 6 mesiacov. Don tablety sa užívajú 750 mg dvakrát denne. Minimálna dĺžka liečby je 4-6 týždňov. Po dvojmesačnej prestávke je možné liečbu zopakovať..
 • Injekcia (Noltrex, Elbona). Dávka liekov sa počíta individuálne pre každý špecifický prípad choroby (obvykle nie viac ako 2,5 ml). Postup pri podávaní lieku by mal vykonávať kvalifikovaný odborník, aby sa predišlo komplikáciám.
 • Masti (chondroxid, chondroitín). Chondroxidová masť alebo gél sa odporúča nanášať na povrch pokožky až trikrát denne. Produkt sa musí trieť až do úplného vstrebania. Doba liečby masťou je 2 - 3 týždne, s gélom - až 2 - 3 mesiace. Chondroitín má podobný spôsob použitia.

Liečba ľudovými liekmi: recepty a režimy

Liečba osteochondrózy krčnej chrbtice doma sa uskutočňuje rôznymi ľudovými metódami, ktoré sú známe už od staroveku a testované viac ako jednou generáciou..

obklady

Veľmi účinné pri osteochondróze je použitie studeného obkladu. Pre takýto postup je vhodné použiť kúsok ľadu. Chlad zredukuje zápal v dôsledku zúženia krvných ciev, zmierňuje bolesť, zmierňuje opuchy tkanív. Chladný obklad sa môže používať až 3-krát denne.

Článok poskytuje účinné metódy liečby domácej osteochondrózy krčka maternice..

Dobrý terapeutický výsledok (relaxácia, zmiernenie bolesti, zlepšená výživa tkaniva) poskytuje kompresiu vyrobenú podľa nasledujúcej schémy:

 1. Pripravte produkty: 1 zemiak, 50 g medu, jedľa olej.
 2. Zemiaky jemne nastrúhame, pridáme med, premiešame.
 3. Rozložte zmes na krk a plecia.
 4. Položte kompresný papier na vrch.
 5. Zámok s obväzom.
 6. Po 2 hodinách odstráňte obväz.
 7. Krk a ramená utrite utierkou navlhčenou v teplej vode.
 8. Namažte pokožku jedľovým olejom.

Postup sa môže opakovať 10 dní..

Príprava kapusty a zemiakov sa veľmi ľahko pripravuje. Listy kapusty by sa mali uvariť a pripevniť k krku, zatiaľ čo si udržiavajú teplo. Varené a mierne vychladené zemiakové kaše by mali byť vložené do plastového vrecka a potom nanesené na boľavé miesto. Krk musí byť izolovaný vlnou šatkou. Takéto obklady môžu byť ponechané cez noc.

aplikácia

Na úplné liečenie osteochondrózy krčka maternice sa musí podať najmenej 7-10 aplikácií.

Takéto postupy majú nasledujúci účinok:

 • Lokálne ovplyvňujú biologicky aktívne miesta.
 • Vytvorte energetickú rovnováhu v tele.
 • Obnovte funkcie nervových a svalových prvkov chrbtice.
 • Normalizujte krvný obeh.
 • Eliminujte kŕče a bolesť.
 • Zmierniť zápal.

Žiadosti sa môžu pripraviť z rôznych zložiek, najmä:

 • Z brezových listov. Mladé listy sa zahrievajú, nanášajú na boľavé miesto, zabalia sa do teplého šálu alebo šálu na 1-2 hodiny.
 • Z rafinovanej hliny. Hlina sa dodáva do konzistencie hustej kyslej smotany s vodou alebo odvarov bylín (uzlík, jitrocel, harmanček). Hliníkový koláč s hrúbkou 2 až 3 cm sa umiestni na oblasť krku, na vrchu sa upevní gázou alebo obväzom a prikryje sa vlnou šatkou. Odporúča sa odstrániť aplikáciu po 3 hodinách.
 • Z medu a aloe. Musíte zmiešať 50 ml šťavy z aloe, 100 g medu a 150 ml vodky. Zmes sa nanesie na kus mäkkého plátna a aplikuje sa na krk počas 1,5 až 2 hodín. Aby ste udržali teplo, musíte navrchu aplikácie zabaliť šatku.

brúsenie

V noci sa odporúča trieť liek.

Takéto postupy prispievajú k:

 • Zvýšený prietok krvi do postihnutej oblasti.
 • Otepľovacie a relaxačné tkanivá.
 • Eliminujte zápal a usadeniny solí.

V prípade rastiry sa používajú tieto lieky s rastlinnými extraktmi:

 • Esenciálny olejový krém s citrusy, céder, borovica, eukalyptus, harmanček.
 • Alkoholová tinktúra z ihličia, malín, harmančeka, púpavy, nechtíka.
 • Jedlový olej.
 • Šťava z plantáží, šarlátová, žihľava, tymián, lopúch.

Domáca masť by sa mala skladovať pri teplote 0 až +4 ° C najviac jeden týždeň. Náradie by sa malo vtierať do krku, keď sa vyskytne bolesť, znížená pohyblivosť. Takýto prípravok sa môže pripraviť podľa nasledujúcich receptov.

Masť s maslom a vajcom:

 1. Zmiešajte 1 polievkovú lyžicu. l kukuričná múka a 1 polievková lyžica. 3% ocot.
 2. Pridajte 1 kuracie vajce.
 3. Nalejte 0,5 šálky rastlinného oleja (olivový, ľanový, kukuričný), všetko premiešajte.
 4. Zmes sa naleje do sklenenej nádoby a chladí sa 2 dni.
 5. Pred použitím dobre pretrepte..

Zázvorová masť:

 1. Lúpaný koreň zázvoru jemne nastrúhajte 5-7 cm dlhý.
 2. Zázvorový zázvor s 2 mletými strúčikmi cesnaku.
 3. Pridajte 1 polievkovú lyžicu. l olej z pšeničných klíčkov a 100 g vazelíny.
 4. Všetko dôkladne premiešajte.

odvary

Dekorácie liečivých bylín posilňujú imunitný systém, znižujú bolesť a opuchy, obnovujú pohyblivosť stavcov. Varené liečivé nápoje sa uchovávajú v chladničke dlhšie ako 3 dni.

Schéma prípravy odvarov:

 • 120 g slnečnicových koreňov v 2 litroch vody;
 • 250 g ihličiek na 1 liter vody;
 • 250 g koreňov púpavy na 1,5 litra vody.

Všetky recepty sú pripravené rovnakým spôsobom: varte 30 minút, trvajte na hodine a filtrujte. Po dobu 2 týždňov vypite denne 150 ml lieku.

Infúzie a tinktúry

Nižšie sú uvedené recepty na najúčinnejšie infúzie a tinktúry:

Hlavná zložkaštruktúravarenieprihláška
vavrín3 bobkové listy, 300 ml vriacej vodyTrvajte na tom v termoske po dobu 3-4 hodínVypite 1 šálku infúzie v deň prípravy v 1 alebo 2 dávkach
borovica1 šálka borovíc, 1 šálka cukruUmyte a nasekané obličky cukrom, nechajte 2 týždneDenne absorbujte 0,5 lyžičky. vybavenie
Mokritsa (hviezdička)2 lyžice. l rastliny, 500 ml vriacej vodyNalejte suchú rastlinnú zmes s vodou, nechajte ju 2 hodinyUžívajte 100 ml 2-krát denne pred jedlom
propolis20 g rozdrveného propolisu, 80 g alkoholuNalejte propolis s alkoholom, trvajte na tom, že v pevne uzatvorenej sklenenej nádobe týždeňPrefiltrovaná tinktúra sa užíva 20 kvapiek s mliekom alebo vodou pol hodiny pred jedlom 3-krát denne
Hlavná zložkaTrvanie liečbyakt
vavrín4 dniOdstránenie zápalu, bolesti a opuchov, posilnenie imunity, zlepšenie funkcie obličiek
borovicaŽiadne obmedzenia
Mokritsa (hviezdička)2 týždne
propolis2 mesiace

Liečivé kúpele

Liečba osteochondrózy krčnej chrbtice doma je rozdelená do niekoľkých účinných metód, z ktorých jedna je kúpaním s bylinkami. Výhodou kúpeľov oproti liekom je, že súčasne ovplyvňujú rôzne časti tela a vnútorné systémy.

Bylinné kúpele pomáhajú s osteochondrózou takto:

 • Zmierniť únavu.
 • Zmierniť bolesť.
 • Znížte opuch tkanív.
 • Prispievajte k uvoľňovaniu svalov, odstraňujte kŕče.
 • Urýchliť metabolické procesy v chrupavkách a kĺboch.
 • Pomoc s nespavosťou.

Výsledok terapeutických kúpeľov bude pri použití v kurze maximálny. Jeden chod zahŕňa 10 - 15 kúpeľov s intervalom 2 - 3 dni. Teplota vody by mala byť medzi 33-36 ° C. Trvanie procedúry je 15-20 minút. Po kúpeli je vhodné telo trieť uterákom, obliecť do teplého a pohodlného domáceho oblečenia a pol hodiny ležať pod pokrývkou..

Vtáčie kúpele

Na prípravu kúpeľa by malo:

 1. Nalejte 300 g sušených bylín 5 l vriacej vody.
 2. Trvajte na teplom mieste pod vekom 2 hodiny.
 3. Naplňte hotový vývar a nalejte do vody.

Vane s harmančekom

Heřmánkový kúpeľ sa pripravuje podobne ako predchádzajúci recept (300 g rastliny na 5 l vriacej vody). Vývar by sa mal variť v smaltovanej alebo sklenenej nádobe. Odporúča sa vyhnúť kontaktu s hliníkom alebo plastom. Najlepšie je kúpať sa s harmančekom pred spaním, pretože má sedatívny účinok.

Artyčokové kúpele Jeruzalem

Hlinený kúpeľ z hrušiek je možné pripraviť dvoma hlavnými spôsobmi:

 • 400 g stonky v suchej mletej forme alebo 1,5 kg čerstvej rastliny, nalejeme 5 litrov vody, privaríme do varu a varíme na miernom ohni 30-40 minút. Po ochladení vývaru na izbovú teplotu ju pridajte do vody z kúpeľa (môže byť neporušená).
 • Odvar zo 150 g suchých nasekaných hľúz a 3 l vody sa varí pri nízkej teplote 45 až 50 minút. Ochladenú tekutinu prepláchnite a nalejte do kúpeľa.

Kúpele z gaštanu konského

V tomto prípade potrebujete 1,5 kg ovocia. Orechy rozdrvte, pridajte 5 l vody a zmes varte pol hodiny. Pripravený bujón by sa mal ochladiť, prefiltrovať a pridať do vody.

Vane s brezovými listami

Mladé breza má liečivé účinky širokého spektra.

Poskytujú nasledujúci účinok:

 • protizápalový.
 • anestetikum.
 • antimikrobiálne.
 • diuretický.
 • antispazmodický.
 • Hojenie rán.
 • upokojujúce.

Na prípravu vane, ktorú potrebujete:

 1. Vložte 1 kg listov do veľkej nádoby.
 2. Pour zanechá 10 litrov studenej vody.
 3. Produkt varte 2 minúty.
 4. Trvajte na tom na hodinu.
 5. Nalejte vývar do kúpeľa.

Pred spaním sa kúpte.

Vane s ihlami

Na prípravu kúpeľa potrebujete 0,5 kg suchého alebo 0,8 kg čerstvých ihličiek. Rastlina sa musí dusiť 1 liter vriacej vody a nechať ju uvariť 30 minút. Potom musí byť infúzia filtrovaná a pridaná do naplneného kúpeľa.

Namiesto prírodných ihiel môžete použiť ihličnatý extrakt (100 ml tekutiny alebo 70 g suchého produktu na kúpeľ). Ďalší terapeutický účinok sa dosiahne pridaním 1-1,5 kg morskej soli do vody.

Žihľavy kúpele

Odvar pre kúpeľ sa pripravuje takto:

 1. 100 g sušených koreňov alebo 250 g sušenej žihľavy zanechá 1 liter studenej vody.
 2. Roztok varte pol hodiny.
 3. Vývar sa ochladí 30-40 minút.
 4. Preceďte a pridajte do pripravenej vody.

Úprava fólie

Liečba osteochondrózy krčnej chrbtice doma fóliou dáva vynikajúce výsledky bez použitia liekov. Fólia aplikovaná na boľavé miesto odráža biologické prúdy tela a sama začína proces hojenia.

nakoniec:

 • Zvýšený prietok lymfy a krvi.
 • Tkanivové metabolické procesy sa urýchľujú.
 • Zmierňuje bolesť, kŕče a zápaly.

Fólie na osteochondrózu by sa mala používať takto:

 1. Pripravte si niekoľko prúžkov fólie (4 - 5 ks) šírky 1 cm.
 2. Prilepte pásovú pomôcku na ich matnú stranu.
 3. Prúžky nalepte na postihnutú oblasť vertikálne pozdĺž chrbtice vo vzdialenosti 1,5 cm od seba.

Fólia sa nanáša na telo lesklou stranou po dobu 2 až 3 hodín. Procedúra sa musí vykonávať každý deň, až kým bolesť nezmizne. Kurz je spravidla 5-7 dní.

Medová masáž

Na masáž použite prírodný kvetinový med. Trvanie kurzu je 8 - 10 20 minút.

Etapy postupu:

 1. Ľahké škvrny na chrbte.
 2. Aplikácia medu na krk a plecia posuvnými pohybmi rúk.
 3. Silné pritlačenie dlaní na pokožku, po ktorom nasleduje ostrá slza.
 4. Ramenný a krčný obal.
 5. Odpočinok po dobu 20-30 minút.
 6. Umývajte med a zvlhčovač.

Medová masáž pomáha:

 • Čisté póry.
 • Zlepšiť metabolizmus.
 • Uvoľnite svalové tkanivo.
 • Zbavte sa bolesti a zápalu.

Uterák masáž

Samomasírovanie uterákom, zmierňovanie svalových kŕčov a zlepšenie prekrvenia krčnej chrbtice sa vykonáva nasledovne:

 1. Sedieť na stoličke s rovným chrbtom, vziať si uteráky na obidva konce rukami, hádzať okolo krku a pomaly trieť oblasť krku zhora nadol po dobu 2-3 minút.
 2. Krk si šúchajte šikmo po dobu 1 - 2 minút a vymieňajte hornú a spodnú časť uteráka.
 3. Vytiahnite uterák za krk rovnobežne s úrovňou ramien, uvoľnite napätie a prudko roztiahnite ruky do strán. Na zadnej strane krku budú bavlnené uteráky. Opakujte 10-15 krát.

Masážny vankúš

Masážny účinok vankúša je zabezpečený rotujúcimi valčekmi.

Takáto masáž vylučuje:

 • únava.
 • prepracovanie.
 • bolesti hlavy.
 • kŕče.
 • Nervové napätie.

Dochádza tiež k posilňovaniu svalov, správnemu držaniu tela a vylučovaniu solí z tela..

Manuálna terapia doma

Manuálna terapia osteochondrózy je zameraná predovšetkým na zmiernenie kŕčov a zlepšenie lokálneho krvného obehu. Takúto terapiu je možné vykonávať samostatne pomocou cvičení zameraných na relaxáciu a napínanie svalov v ich spastickom stave..

Táto technika je založená na starostlivom napínaní svalov po miernom odpore svalov nasmerovanom opačným smerom. Pravidelným cvičením sa úplne obnoví pohyblivosť upnutých segmentov chrbtice..

Súbor cvičení, cvičebná terapia pre Bubnovského

Gymnastika sa osvedčila v akomkoľvek štádiu patológie..

Komplex obsahuje 7 základných cvičení:

 1. Nakloňte hlavu k ramenu a počkajte 30 sekúnd. Vráťte sa na pôvodné miesto a opakujte to isté pre druhú stranu.
 2. Dotknite sa brady hrudníka a potom vytiahnite krk nahor a dopredu.
 3. Odhoďte trochu dozadu. Otočte ho doľava a doprava.
 4. Položte pravú ruku na ľavé rameno, zdvihnite lakť a jemne otočte hlavu doprava. Držte v tejto polohe a to isté urobte aj pre ľavú ruku.
 5. Zdvihnite ruky a držte ich nad hlavou. Otočte hlavu rovnakým spôsobom ako v cvičení 3.
 6. Predĺžte si bradu a ruky držte za chrbtom.
 7. Postavte sa rovno, sklopte ruky. Natiahnite krk dopredu, pomaly otáčajte hlavou do strán a snažte sa dostať bradu k pleciam.

Komplex sa musí vykonávať denne 10-15 krát.

Aplikátor Kuznetsova a Lyapko

Aplikátor je koberec alebo valec vybavený hrotmi alebo ihlami rôznych tvarov.

Prístroj poskytuje cielený účinok na pokožku, čo vedie k:

 • Miestny krvný obeh sa zlepšuje.
 • Metabolizmus sa zrýchľuje.
 • Obnovuje sa kostné a chrupavkové tkanivo.
 • Zápalový proces sa zastaví.
 • Bolesť je znížená.
 • Opuchy zmiznú.

Vynález Kuznetsova má základňu látky a plastové hroty. Tento aplikátor pôsobí dosť tvrdo na povrch pokožky, ale vďaka tomu má vysoký terapeutický účinok.

Lyapko použil gumovú podložku a kovové ihly, ktoré sú umiestnené v bližšej vzdialenosti. Použitie tohto vynálezu spôsobuje menšie nepohodlie. Okrem mechanických účinkov sa liečebný účinok dosiahne aj vytvorením galvanických prúdov s ihlami, ktoré stimulujú nervové zakončenie..

Zostrihá sa na krku

Mäkký a elastický anatomický držiak sa používa na:

 • Znížte napätie krčka maternice.
 • Vyložte hornú chrbticu.
 • Zabezpečte teplo.
 • Pomôžte upevniť výsledok masáže a manuálnej terapie.

Obojok Shantsa by sa mal nosiť so vzpriameným telom (stojace alebo sediace). Nenechávajte ho na nočný spánok. Odporúča sa zvyknúť si na obojok postupne, počnúc 20 min. Časom by mala doba nosenia dosiahnuť 4 hodiny denne.

Vďaka joge je mobilita postihnutých oblastí chrbtice významne zvýšená. Posilnené svaly sú lepšie zásobované krvou, zlepšuje sa výživa tkanív.

Bude veľmi užitočné vykonávať takéto ásany, ako napríklad:

 • Ardha Matsyendrasana (pozlátená póza).
 • Parivritta Trikonasana (trojuholníková póza).
 • Bhujagasana (vychýlenie moci, ležiace na bruchu).
 • Simhasana (leví póza).

Výživa

Odporúčané potraviny zahŕňajú bohaté na zdravé bielkoviny a vitamíny A, B, C, D.

to:

 • Chudé mäso, hydina, ryby.
 • orechy.
 • Zelenina, ovocie, zelenina.
 • Nízkotučné mlieko.
 • Vajcia (kuracie a prepelice - najviac 2 ks za deň).
 • strukoviny.

Živočíšne tuky by sa mali nahradiť nerafinovanými rastlinnými olejmi.

Existuje mnoho spôsobov liečby osteochondrózy krčka maternice - od používania liekov a tradičnej medicíny až po gymnastiku a masáže. Najefektívnejšie je súčasné použitie niekoľkých techník. Vykonávanie postupov doma musí byť dohodnuté s lekárom, aby nedošlo k zhoršeniu priebehu choroby.

Zaslal: Olga Lavrová

Video o cervikálnej osteochondróze, jej príznakoch a metódach liečby

Fragment programu „Žite zdravo“ o cervikálnej osteochondróze:

Príznaky, diagnostika a liečba choroby:

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Akákoľvek choroba pohybového ústrojenstva, ktorá je sprevádzaná výrazným syndrómom bolesti, zhoršuje kvalitu života. Kýla chrbtice je vážna patológia, existuje rozšírený názor, že ju možno liečiť iba chirurgicky, ale operácia je zložitá, vyžaduje zdĺhavú rehabilitáciu a často končí komplikáciami.
Druhy trieslovínovej hernieExistuje niekoľko klasifikácií takýchto defektov. Môžu byť vrodené alebo získané. K dispozícii je ľavostranná aj pravostranná prietrž. V závislosti od anatomických znakov môžu byť takéto chyby priame, šikmé alebo kombinované.
Kýla očných viečok je vyčnievanie kože spôsobené jej napínaním a následným vyplňovaním dutiny tukovým tkanivom pod dolným alebo horným viečkom..K rozťahovaniu kože očných viečok dochádza v dôsledku konštantných kontrakcií v procese blikania, navyše je prakticky bez podkožného tkaniva, čo je rizikový faktor.