loader

Hlavná

Žalúdok

Prevádzka prietržnej hernie

Telefonicky potvrdzujeme, že ste zaznamenaní na našej klinike

Laparoskopia je operácia, pri ktorej sa odstráni trieslová kýla malými otvormi (0,5 - 1,5 cm) bez použitia veľkých chirurgických rezov..

Inguinálna hernia je vážna patológia, pri ktorej brušné orgány spadajú do prstenca triesloviny a vytvárajú v slabinách opuch. Je častejšia u mužov ako u žien a liečba spočíva v chirurgickom zákroku.

Lekárske centrum „KDS Clinics“ ponúka operáciu na odstránenie slabiny prietrže u žien a mužov s minimálnym zranením. Našim pacientom sú k dispozícii iba moderné vybavenie a skúsení chirurgovia. Cena za operáciu slabinovej prietrže závisí od veľkosti novotvaru.

Miera odstránenia prietržnej hernie

Zoznam služiebcena
Prijímanie lekárov
Primárne, ambulantné vyšetrenie lekára1200
Menovanie sekundárneho chirurga1000
Lekár s vedeckým vzdelaním KMN, lekár primárnej ambulancie najvyššej kategórie1500
Doktor s profesorom vedeckého vzdelania, DMN, primárne2500
Doktor s profesorom vedeckého titulu, DMN, opakoval1500
chirurgia
Hernia opravy 1. kategórie obtiažnosti18700
Kýla opravuje 2 kategórie zložitosti24200
Kýla opravuje 3 kategórie zložitosti31900
Kýla opravuje 4 kategórie obtiažnosti44000

Lekári

Náklady na vstupné sú 1500 ₽

Cievny chirurg, fleboológ, angiológ

Náklady na vstupné sú 1500 ₽

Príčiny a príznaky slabinovej prietrže

Existujú také príčiny slabinovej prietrže:

 • dedičnosť;
 • nadmerné zaťaženie;
 • obezita;
 • následky chronického adenómu prostaty;
 • tehotenstva;
 • ťažké narodenie.

Inguinálna hernia sa vyznačuje bolestivosťou a nepohodlím v oblasti vyčnievania útvaru. Bolestivý syndróm sa zhoršuje s nadmernou fyzickou námahou. Pacient je narušený poruchami gastrointestinálneho traktu. U žien je patológia sprevádzaná zvýšenou bolesťou počas menštruácie.

Ak sa objavia rušivé príznaky, mali by ste okamžite navštíviť lekára v lekárskom centre a vykonať liečbu.

Príprava na operáciu odstránenia slabinovej prietrže

Počas prípravy na operáciu chirurg vyšetrí pacienta, prehmatá prietrž a predpíše tiež:

8 hodín pred operáciou sa neodporúča jesť jedlo a tekutiny. Úrodná oblasť je zbavená vegetácie.

Kontraindikácie pre chirurgický zákrok

Bez ohľadu na skutočnosť, že operácia na odstránenie ingínovej prietrže sa považuje za jediné ošetrenie, existujú určité kontraindikácie:

 • nízka zrážanlivosť krvi;
 • vážne abnormality pri práci srdca;
 • zápal v oblasti tvorby prietrže;
 • tehotenstvo.

Operácia by sa mala vykonať okamžite po stlačení prietrže do 6 hodín bez ohľadu na kontraindikácie. V opačnom prípade je možná smrť..

Priebeh operácie

Na základe získaných údajov z vyšetrenia chirurg určuje typ prietrže kýly u mužov a žien:

 • laparoskopia - odstránenie prietrže pomocou resektoskopu s inštaláciou sieťového implantátu;
 • otvorená metóda - rozrezanie slabinového tkaniva, s fixáciou ich vlastných tkanív alebo pomocou implantátu.

Trvanie operácie je od 30 minút do 1,5 hodiny. Lekári anestetiká vyberú pre pacienta individuálnu anestéziu, takže operácia bude bezbolestná.

Náklady na operáciu pri slabinovej prietrži závisia od použitej techniky..

Rehabilitácia po operácii

Zotavenie po operácii trieslovej kýly u žien alebo mužov je od 24 hodín do niekoľkých dní, v závislosti od zvoleného spôsobu odstránenia kýly. Pacient je momentálne v posteli v nemocnici, kde je zabezpečená kvalitná starostlivosť o zamestnancov a nepretržitý lekársky dohľad.

Po operácii by sa mal záťaž vylúčiť na 2-3 týždne a strava.

komplikácie

V období po chirurgickom zákroku na odstránenie ingvinálnej prietrže u mužov a žien sa diagnostikuje zhoršenie v 1 zo 100 prípadov:

 • krvácajúci
 • hematómy;
 • recidíva
 • infekcie
 • bolesť v slabinách;
 • zápal
 • poškodenie kýly vak.

dôležitý!

Kýla bez chirurgického zákroku spôsobuje množstvo komplikácií a vedie k smrti.

Podobné postupy

Keď sa objavia prvé príznaky, mali by ste sa čo najskôr podrobiť vyšetreniu a začať liečbu. V počiatočných štádiách patológie sú pacienti liečení liekmi, aby sa vyhli operácii.

Inguinálna kýla

Inguinálna hernia je defekt v prednej brušnej stene, pri ktorom niektoré vnútorné orgány (zvyčajne veľké omentum, črevo, vaječník) čiastočne vystupujú z brušnej dutiny do ingvinálneho kanála..

Inguinálny kanálik je štrbina dlhá 4 až 6 cm v dolnej časti inguinálnej oblasti, ktorá pochádza z brušnej dutiny, prechádza dopredu a dolu a dosahuje povrchový inguinálny krúžok. U žien kruhový väz maternice s voľným spojivovým tkanivom prechádza cez trieslovinový kanál au mužov spermatickú šnúru. K vyčnievaniu vnútorných orgánov a pobrušnice s trieslovkou prietrže môže dôjsť vrodeným alebo získaným defektom triesloviny (brána prietrže).

U mužov sa inguinálna kýla vyskytuje 9-krát častejšie ako u žien, najčastejšie u detí mladších ako 10 rokov.

Príčiny a rizikové faktory

Inguinálne kýly sa zvyčajne vytvárajú kombináciou vrodených a získaných rizikových faktorov..

Vrodená vada, ktorá spôsobuje objavenie sa vrodenej ingvinálnej prietrže alebo jej vývoj v ranom veku, je nezatvorenie vaginálneho procesu pobrušnice. Vo veku jedného roka vaginálny proces prerastie v 41% a 10% ľudí neprerastá ani v dospelosti, čo vytvára predpoklady na výskyt ingvinálnej prietrže..

Najčastejšou a najnebezpečnejšou komplikáciou prietrže je jej porušenie, keď obsah herniového vaku náhle vytlačí prietrová brána.

Získané trieslové kýly sa vyskytujú v dôsledku slabosti brušných svalov v dôsledku ťažkej fyzickej námahy, svalovej atrofie v dôsledku prudkého poklesu hmotnosti alebo v dôsledku veku..

Medzi rizikové faktory pri slabinovej prietrži patria:

 • anatomická svalová slabosť peritoneálnej steny;
 • tesné zabalenie detí;
 • hlasné predĺžené plačanie detí;
 • početné narodenia;
 • predčasné tehotenstvo;
 • nadváha, obezita;
 • poranenia v oblasti slabín;
 • ťažký chronický kašeľ;
 • hrať na dychové nástroje;
 • choroby gastrointestinálneho traktu, ktoré sú sprevádzané neustálymi poruchami pohybu čriev;
 • poruchy močenia pri ochoreniach prostaty;
 • nedostatok mobility; a tak ďalej.

Formy choroby

Inguinálne kýly môžu byť vrodené a získané.

Podľa lokalizácie herniálneho vaku:

 • inguinal - prietrž vyčnieva do dutiny trieslového kanálika, ale nepresahuje úroveň vonkajšieho otvorenia inguinálneho kanála;
 • šnúra - obsah herniálneho vaku klesá do mieška do spermatického kordu;
 • inguinal-scrotal - hernial obsah sa dostane k semenníku, pretiahnutie miešok;
 • šikmý - obsah prechádza celým trieslovým kanálom. Táto forma je najbežnejšia, môže byť vrodená alebo získaná. Získaný má šikmý smer iba v počiatočných štádiách patológie, so zväčšením prietrže sa vnútorný otvor inguinálneho kanálu rozširuje dovnútra. Vo väčšine prípadov je šikmá priľahlá kýla jednostranná;
 • priamy - obsah hernie prechádza cez brušnú stenu do trieslovinového kanálika, zatiaľ čo vnútorné otvorenie trieslového kanálika nie je ovplyvnené. Táto forma spravidla vzniká v dôsledku prepätia a je dvojstranná;
 • intersticiálna priama (subkutánna) - výčnelok prietrže sa vyskytuje v podkožnom tkanive aponeurózy vonkajšieho šikmého svalu brucha;
 • kĺzanie - zaznamenáva sa ďalší výčnelok vnútorného obalu brušnej dutiny. Súčasne môžu z brušnej dutiny opustiť nielen tenké črevo, ale aj steny močového mechúra, maternice, vajcovodov, vaječníkov atď. Toto je najnebezpečnejšia forma ingvinálnej prietrže, pretože je náchylnejšia na porušenie ako iné..

V kombinovanej forme slabinovej prietrže sú na jednej strane identifikované dva alebo viac hernálnych vakov. V tomto prípade kýla sa nekomunikuje medzi sebou, každá z nich má svoju kýlu. Patológia je pomerne zriedkavá..

Podľa schopnosti obsahu herniového vaku sa vrátiť do pôvodného stavu (obnoviť sa), hernie sú:

Príznaky slabinovej prietrže

Hlavným príznakom slabinovej prietrže je okrúhly výstupok v oblasti trieslovín, ktorý je sprevádzaný ťahaním a bolesťou rôzneho stupňa intenzity. Bolesť často vyžaruje do bedrovej oblasti. Výčnelok pri slabinovej prietrži sa zvyšuje s fyzickou námahou, kašľom, kýchaním, zatiaľ čo pri ľahnutí zvyčajne zmizne..

Okrem toho klinický obraz slabiny prietrže závisí od toho, ktorý z vnútorných orgánov sa stal obsahom herniálneho vaku..

Ak sa pacienti zúčastňujú na patologickom procese močového mechúra, sťažujú sa na rýchle a / alebo bolestivé močenie, bolesť v podbrušku. U starších pacientov sa môže vyskytnúť retencia moču. Ak je kýla obsahom vajcovodov alebo vaječníkov, ženy trpia bolestivou menštruáciou. Prolaps v kýlovej časti slepého čreva je sprevádzaný zápchou, nadúvaním, nadúvaním, kŕčmi brucha..

Malé trieslové kýly nemusia byť pre pacienta nepríjemné a môžu byť úplne bezbolestné. S veľkými rozmermi slabinovej prietrže je pacient

nepríjemné pocity pri chôdzi, ako aj neustále pocity ťažkosti v bruchu.

diagnostika

Na zistenie slabiny prietrže sa pacient vyšetrí vo vertikálnej a horizontálnej polohe, vykoná sa test s napätím a test proti kašľu..

Na objasnenie lokalizácie patológie a stavu mozgu sa vykonáva ultrazvukové vyšetrenie brušnej dutiny, panvových orgánov a šourku. Ultrazvuk vám umožňuje zistiť, ktoré z vnútorných orgánov sú zapojené do patologického procesu. Na ten istý účel sa vykoná irigoskopia (stanoví sa možné postihnutie čreva) a cystoskopia so zvýšením kontrastu (postihnutie močového mechúra)..

U mužov sa inguinálna kýla vyskytuje 9-krát častejšie ako u žien, najčastejšie u detí mladších ako 10 rokov.

Ak ultrazvukové vyšetrenie nezistilo prietrž, vykoná sa röntgenová štúdia s kontrastným činidlom na objasnenie diagnózy..

Potrebná je diferenciálna diagnóza trieslovej kýly s kvapkami testikulárnych membrán (hydrocelé), kŕčové žily spermatickej šnúry (varikokéla), lymfadenitída, lipóm spermatickej šnúry, femorálna prietrž. Inguinálna skleróza u detí sa musí odlíšiť od nežiaduceho semenníka v miešku (kryptorchidizmus)..

Liečba prietržnej hernie

Liečba slabiny prietrže sa vykonáva operatívne v chirurgickej nemocnici. Chirurgia nie je indikovaná pri výskyte závažných sprievodných ochorení, pri závažnom vyčerpaní pacienta, ako aj u oslabených starších pacientov a tehotných žien. Týmto pacientom sa odporúča nosiť obväz na brušnú prietrž, ktorý zabraňuje strate vnútorných orgánov z brušnej dutiny..

Chirurgická hernia

Operácia s inguinálnou kýlou sa vykonáva podľa plánu s predbežnou prípravou, ktorá spočíva v podrobnom laboratórnom a inštrumentálnom vyšetrení, a ak je to potrebné, v náprave odhalených porušení. Jednou z požiadaviek na operáciu odstránenia ingínovej prietrže u detí je neprítomnosť infekčného ochorenia dva týždne pred chirurgickým zákrokom. Chirurgia sa vykonáva v celkovej anestézii, endoskopickej alebo otvorenej metóde.

Chirurgia pri slabinovej prietrži (kýlová oprava, herniorafia, hernioplastika) má nasledujúce štádiá:

 1. Vytvorenie prístupu k inguinálnemu kanálu.
 2. Odstránenie kýly hernie.
 3. Zašívajte hlboký ingvinálny prsteň do normálnej veľkosti.
 4. Plastový trieslový kanál.

Výber metódy plastového inguinálneho kanálu sa vykonáva v závislosti od formy choroby a veľkosti prietrže:

 • Bobrov-Girardova metóda - umožňuje vám spevniť prednú stenu trieslového kanálika, poskytuje prihojenie homogénnych tkanív súčasným lemovaním aponeurózy vonkajšieho šikmého svalu s priečnymi a vnútornými šikmými svalmi brucha;
 • Spasokukotského metóda - modifikácia metódy Bobrov-Girard. Počas operácie sa aponeuróza a svaly zachytia a súčasne sa spoja s trieslovým väzom s ďalšou duplikáciou aponeurózy. Umožní vám zabrániť erózii trieslového väzu, ktorá sa môže vyskytnúť v dôsledku častého šitia;
 • Metóda šitia podľa Kimbarovského - prispieva k dobrému zapaseniu toho istého tkaniva do trieslového väzu. Okraj horného okraja aponeurózy vonkajšieho šikmého svalu súčasne obklopuje okraje priečnych a vnútorných šikmých svalov brucha;
 • Bassiniho metóda - založená na aplikácii hlbokých stehov, ktoré pomáhajú spevniť zadnú stenu trieslového kanála;
 • Metóda Shouldays je modifikáciou metódy Bassini. Počas chirurgického zákroku, po odstránení trieslovej kýly, sa vytvorí súvislá šva, duplikátna priečna fascia, spodná hrana priečnych a vnútorných šikmých svalov brucha sa šije rovnakou niťou. Spermatická šnúra je položená na jej vrchole vo forme duplikátu, ktorý prišíva okraje disekovanej aponeurózy vonkajšieho šikmého svalu brucha;
 • Postempskyho metóda - úplné odstránenie inguinálneho kanálu, inguinálneho priestoru a formovania inguinálneho kanála novým smerom;
 • Kukudzhanovova metóda - indikovaná na priamu formu ingínovej hernie, ako aj v zložitých prípadoch choroby, spočíva v zošívaní aponeurotických vlákien vnútorného šikmého a priečneho svalu a vagíny svalu brucha konečníka do strednej oblasti iliakálnych a brušných väzov;
 • Martynovova metóda - používa sa na šikmé brušné kýly a spočíva vo vytvorení duplikátu rozrezaných listov aponeurózy;
 • Lichtenštajnská metóda - šitie tkaniva bez napätia. Okrem toho sa ako alogénna transplantácia používajú špeciálne hypoalergénne siete;
 • metóda Ru - Oppel - sa používa pre malé vrodené a získané trieslové kýly. Po vložení obsahu hernálneho vaku do brušnej dutiny sa hernálny vak obinuje pri krku, odstráni sa trieslová prietrž a potom sa zašíva vonkajší otvor inguinálneho kanálika..

Recidia trieslovej kýly sa pozoruje u 5 až 10% pacientov v dôsledku nesprávne zvolenej chirurgickej metódy, zlyhania pacienta v pooperačnom období, predpísania lekárskeho predpisu, nadmernej fyzickej námahy atď..

Odstránenie laparoskopickej kýly prietrže

V chirurgickej praxi sa široko používa metóda endoskopickej (laparoskopickej) hernioplastiky. Medzi výhody tohto spôsobu patrí schopnosť uzavrieť vnútorné otvorenie trieslovinového a femorálneho kanála súčasne. Počas operácie sa vyrábajú malé úseky inguinálnej oblasti, cez ktoré sa vkladá laparoskop obsahujúci chirurgický manipulátor, kameru z optických vlákien, ktorá zobrazuje obraz chirurgického poľa na monitore v operačnej sále a zdroj studeného svetla, ktorý poskytuje dobrý prehľad o chirurgickom poli. Pri operáciách pri slabinovej prietrži sa laparoskopy používajú na umožnenie laterálneho vyšetrenia chirurgického poľa. Na rozdiel od tradičných operácií v oblasti brucha, laparoskopická metóda umožňuje vykonať chirurgický zákrok s minimálnym možným počtom chirurgických úrazov, skrátiť dobu rehabilitácie na niekoľko dní a tiež znížiť pravdepodobnosť relapsu a komplikácií..

Laparoskopická operácia sa neodporúča pre veľké inguinálne prietrže a priľnavosť.

Možné komplikácie a dôsledky

Najbežnejšou a najnebezpečnejšou komplikáciou prietrže je jej stlačenie, keď obsah herniálneho vaku náhle vytlačí herniálny portál. Dochádza k narušeniu krvného obehu a inervácii orgánov, ktoré spadli z brušnej dutiny a nachádzajú sa v herniálnom vaku až do ich nekrózy, po ktorom nasleduje vývoj peritonitídy, čo je život ohrozujúci stav. Porušenie môže byť elastické, fekálne a kombinované. Pružné porušenie sa pozoruje, keď do hernálneho vaku spadne väčší objem vnútorných orgánov ako obvykle. Zvieranie stolice nastáva, keď stolica stagnuje v črevnom trakte, ktorý spadol do herniálneho vaku. V prípade porušenia prietrže potrebuje pacient pohotovostnú chirurgickú liečbu.

Medzi ďalšie komplikácie trieslovej prietrže patria:

 • zápal trieslovej prietrže;
 • ischemická (t.j. z dôvodu nedostatočného prietoku krvi) orchitída;
 • koprostáza - stagnácia výkalov;
 • hernia ireducibilita.

Kýla prietrže sa môže vyskytnúť v dôsledku traumy na obsah hernálneho vaku a jeho stien, čo môže následne viesť k rozvoju procesu priľnavosti. V závislosti od šírenia patologického procesu môže hernia prietrže byť čiastočná alebo úplná..

predpoveď

Prognóza nekomplikovanej prietrže, ktorá je predmetom jej včasnej diagnostiky a správnej liečby, je priaznivá. S rozvojom komplikácií sa zhoršujú, niektoré z týchto komplikácií predstavujú bezprostredné ohrozenie života.

Recidia trieslovej kýly sa pozoruje u 5 až 10% pacientov v dôsledku nesprávne zvolenej chirurgickej metódy, zlyhania pacienta v pooperačnom období, predpísania lekárskeho predpisu, nadmernej fyzickej námahy atď..

prevencia

 1. Prevencia predĺženého plaču u detí, odmietnutie ich tesného zapínania.
 2. Kontrola telesnej hmotnosti.
 3. Tréning brušných svalov.
 4. Zamedzenie nadmernej fyzickej aktivity, odmietnutie zdvíhania závaží.
 5. Hladká korekcia nadváhy.
 6. Počas tehotenstva nosíte vzperu.

Prevencia rozvoja život ohrozujúcich stavov spočíva v okamžitom vyhľadaní lekárskej pomoci, ak sa objavia tieto príznaky: silná bolesť, nevoľnosť, vracanie, krv v stolici alebo nedostatok pohybu čriev, neschopnosť korigovať prietrž v polohe na chrbte..

Inžinierska prietrž u mužov, ktorá operácia je lepšia. Chirurgická hernia. Čo spôsobuje mužskú tříslovú prietrž

Ako je známe, prietržová hernia sa nedá vyliečiť konzervatívnymi metódami. Nosenie špeciálnych obväzov môže mať iba podporný účinok. Užívanie rastlinných prípravkov a infúzií podľa ľudových receptov neprináša preukázaný účinok a fyzické cvičenie iba zhoršuje stav pacienta..

Jediné správne ošetrenie je chirurgické odstránenie trieslovej prietrže. Konzervatívne metódy sa môžu použiť, iba ak má pacient na operáciu závažné kontraindikácie.

Kýly sú vrodené alebo sa získavajú slabosťou brušnej steny. K zlomeninám môže prispievať nepretržité zdvíhanie ťažkých bremien, chronický kašeľ, ascites alebo predchádzajúce tehotenstvo. V zásade sa nezistila žiadna konkrétna príčina zlomenín. Zvyčajne sú známe anatomické slabé miesta v prasknutí brušnej steny. Najbežnejšou je trieslová prietrž. Táto zlomenina predstavuje asi 80% všetkých hernií. V Nemecku pracuje na hernii ročne asi 000 pacientov.

Možné komplikácie po operácii

Menej často sa pri predchádzajúcich chirurgických prístupoch do brušnej dutiny vyskytuje pupočná kýla, zlomeniny stehennej kosti a zlomeniny jaziev. Táto medzera postihuje ženy aj mužov, ale muži častejšie trpia. Prietržová kýla je najbežnejšou prietržou a vyskytuje sa u približne 2–3% populácie. Inguinálna oblasť je slabým miestom brušnej steny, pretože u samca prechádza semenný kanál brušnou stenou a odtiaľ do semenníkov. To je tiež slabé miesto pre ženy, pretože visiaci pás maternice z brušnej dutiny je ťahaný cez brušnú stenu..

Klinika praktického lekárstva, lekárske stredisko v Moskve, vykonáva operácie zamerané na odstránenie hernie prietrže za rozumné ceny.

Č. P / pDruh lekárskych služiebNáklady na jednu službu, rub. *
11. kategória obtiažnosti. Pupočníkové a trieslové plasty z vlastných tkanív22500 - 25700
22. kategória obtiažnosti. Operácia sieťového implantátu (vrátane lokálnej anestézie)26500 - 29700
33. kategória zložitosti. Oprava veľkej prietrže pomocou implantátu zo sieťoviny (vrátane lokálnej anestézie)34500 - 38700
44. kategória obtiažnosti. (neštandardné operácie) (miestna anestézia je zahrnutá v cene)41500 - 47700

* Relevantnosť cien si overte telefonicky so správcom

Testy a vyšetrenia požadované pred operáciou trieslovej prietrže

Po tejto prirodzenej ceste nasleduje obsah brušnej dutiny s pobrušnicami, črevami alebo tukovou zástenou. Väčšina ingvinálnych kýiel je vrodená a získajú sa len niektoré. Je zrejmé, že tento výčnelok medzery v tyčinke. Ak ležíte rovno v posteli, výstupok môže zmiznúť alebo ho môžete manuálne zlikvidovať. Vstáva, najmä pri kašľaní alebo stlačení, ale znova vyjde von. Inguinálna kýla má v priebehu času tendenciu narastať. Ak sa prestávka nedá oneskoriť alebo sa náhle stane veľmi bolestivou, stane sa nebezpečnou.

Príprava na operáciu

Pred vykonaním operácie na odstránenie ingínovej prietrže by mal lekár pacienta vyšetriť. Na tento účel sa pacientovi prideľujú rôzne testy (všeobecné a biochemické), ultrazvuk, EKG. Pacient by sa mal tiež niekoľko týždňov pred operáciou vzdať fajčenia a pitia alkoholu. Posledné jedlo pred chirurgickým zákrokom na odstránenie ingvinálnej prietrže je povolené najmenej 8 - 10 hodín.

Rehabilitácia po operácii trieslovej prietrže

To sú dôvody, prečo okamžite navštíviť lekára. Táto medzera je častejšia u žien, ale menej častá ako pri slabinovej prietrži. Zvyčajne si môžete všimnúť výčnelok v slabine smerom do vnútra stehna. Z tohto dôvodu by sa mala vždy používať zlomenina stehennej kosti. Táto zlomenina je spôsobená zlomeninou zlomeniny presne v strede fasády medzi rectus abdominis. Epigastrická ruptúra ​​sa môže vyskytnúť kdekoľvek na stredovej línii medzi hrudnou kosťou a pupkom. Môže to byť iba veľmi malá bolestivá lišta.

Etapy chirurgie

Anestézie. Operácie na odstránenie slabinovej prietrže sa spravidla uskutočňujú v lokálnej anestézii. Je to potrebné, aby pacient zostal pri vedomí. Ak zaspí, prietrž hernia sa môže oslabiť a obsah prietrže sa vráti do brušnej dutiny. Toto nie je možné povoliť, pretože na ňom môžu byť prítomné nekrotické ložiská, ktoré môžu viesť k peritonitíde. Preto je počas liečby inguinálnej kýly (odstránenie) dôležité, aby pacient zostal pri vedomí - svaly budú napäté a lekár bude schopný vyšetriť celý obsah herniálneho vaku a ak je to potrebné, prijať vhodné opatrenia..

Pacienti často trpia v strednom veku. Toto prasknutie nastáva priamo na pupku alebo okolo neho. Veľmi často sa ocitá v detstve; V dospelosti sa pupočná kýla vyskytuje najmä u žien, ktoré porodili deti. Táto forma zlomeniny sa môže vyskytnúť všade, kde sa predtým vykonala operácia s prístupom do brušnej dutiny. Jazva je teda slabým miestom.

Zvyčajne sa vyskytuje asymptomatický mäkký nádor, napríklad v slabinách, ktorý sa u mužov môže šíriť do mieška. Inguinálne kýly a najmä femorálne kýly často nespôsobujú sťažnosti mnoho rokov, možno iba občasný výčnelok v slabinách. Zlomenina sa často pociťuje iba ako návyková, niekedy bodavá bolesť, často v závislosti od zaťaženia. Keď sa dotýkate alebo napadnete veľkú prietrž, môžete tiež počuť výkriky.

Všeobecnú anestéziu je možné používať iba v naliehavých prípadoch - ak sú pacientmi deti alebo mentálne nevyvážené osoby.

Pitva kože a štúdium patológie. V tejto fáze operácie odborník odreže pokožku pacienta tesne nad trieslovým väzom, odhalí trieslovinový kanál a nájde kýlu. Potom vyhodnotí svoj vonkajší stav, rozoberie a preskúma obsah. Ak je všetko v poriadku, orgány sa vrátia do brušnej dutiny a herniálny vak sa musí ligovať a vyrezať..

Technika inguinálnej operácie prietrže u mužov

Trhlinám sa nedá úplne zabrániť. Prestávky sa vyskytujú u každého z desiatich ľudí bez ohľadu na to, či uprednostňujú aktívny alebo neaktívny životný štýl. Aké rizikové faktory existujú pri zlomeninách? Zlomenina, ktorú je možné jednoducho odraziť, vo všeobecnosti nepredstavuje priame riziko pre pacienta, ale môže byť nepohodlná a môže spôsobiť komplikácie neskôr. Slzy sa nikdy nelieči samy a zvyčajne sa časom rozširujú, často sprevádzané zvýšením bolesti..

Plastový trieslový kanál. Dnes existuje veľké množstvo rôznych metód plastickej chirurgie, ale všetky sú rozdelené do dvoch hlavných skupín: vytvorenie duplikátorov z vlastných tkanív pacienta a zošitie syntetického pletiva na prednú brušnú stenu (používa sa napríklad v hernioplastike podľa známej lichtenštajnskej techniky). Druhá možnosť bola nedávno bežnejšia. Faktom je, že po operáciách vykonaných pomocou pletiva sa pacient môže zotaviť rýchlejšie, pretože doba rehabilitácie je skrátená. Lekári tiež zaznamenávajú nízke riziko relapsov a elegantného vzhľadu švu. Po plastickej chirurgii je rana zošitá.

Rozbitý pás môže mať dočasne upokojujúci účinok, ale z dlhodobého hľadiska nebude úspešný. Niekedy sa však stáva, že obsah praskliny je uškrtený, a preto je prívod krvi prerušený. To vedie k akútnemu zníženiu prietoku krvi duseným tkanivom. Následkom toho vedie k smrti zachyteného črevného traktu, obštrukcii čreva a možnému nebezpečnému zápalu peritoneálnej sliznice. Pacient si to zvyčajne všimne v dôsledku náhleho nárastu silnej bolesti, často aj sčervenania nad zlomeninou.

Rehabilitačné obdobie po operácii

Takýto koníček je život ohrozujúci stav a vyžaduje si okamžitú operáciu. Je oveľa lacnejšie pracovať načas v plánovanom čase. Aké ošetrenie je vhodné? Každá zlomenina by sa mala použiť najneskôr vtedy, keď má pacient sťažnosti. Jedinou možnou možnosťou liečby je chirurgia.

Aká je operácia na odstránenie prietrže

Plánované operácie ruptúry sa môžu vykonávať v celkovej anestézii, v špeciálnych prípadoch sa môžu tiež vykonávať v lokálnej anestézii v chirurgickej praxi. Operácia sa zvyčajne vykonáva ambulantne, v niektorých prípadoch ako krátkodobý pobyt, čo znamená, že naši pacienti môžu zvyčajne opustiť našu ordináciu nasledujúci deň. Je dôležité, aby bol odber organizovaný, pretože pacient by nemal viesť vozidlo po operácii.

Aké sú príznaky slabinovej prietrže?

Bez ohľadu na typ patológie (jednostranný alebo bilaterálny, vrodený alebo získaný) si pacient všimne výčnelok v slabinách, ktorý sa zvyšuje s fyzickou námahou, kašľom. Pri ľahnutí môže zmiznúť a pri chôdzi spôsobiť bolesť. Pri zasiahnutí hlienu môže prietrž vyvolať zápchu, plynatosť. Ak je hernálny vak stlačený šikmými svalmi brucha alebo vnútorných orgánov, pacient pociťuje akútnu bolesť, nevoľnosť a zvracanie, výtok plynu je ťažký.

Rôzne chirurgické metódy dokázali, že sa individuálne prispôsobujeme pacientovi. Výber metódy závisí od vašich konkrétnych výsledkov. Ktorá operácia je pre vás najlepšia, objasníme vás osobne po konzultácii. Pretože nie každá metóda je rovnako vhodná pre každú prestávku. Nasledujúce možnosti operácií, ktoré všetci ponúkame.

Indikácie pre chirurgický zákrok

Takzvaná operácia humeru sa v súčasnosti vykonáva iba s malými intervalmi a dlhodobou starostlivosťou a už nie je našou preferovanou chirurgickou technikou. Spravidla môžete opustiť našu prax alebo kliniku večer vo všedný deň. Metódy s plastovým pletivom na posilnenie steny. V prípade vložky z plastovej siete na vystuženie stien je do slabého miesta brušnej steny prišitá tenká plastová sieť. Sieťové operácie sú v súčasnosti uprednostňované, najmä minimálne invazívne technológie s kľúčovými dierkami. Operácia trvá 30 až 60 minút. Tu sú 3 malé kožné rezy s veľkosťou od 0,5 cm do 1 cm, ktoré sa potom zlepia. Pokiaľ ide o plasty, nemusíte očakávať nepriaznivé účinky, pretože tieto materiály sa už niekoľko desaťročí úspešne používajú v chirurgickej medicíne. Minimálne invazívna metóda kľúčovej dierky vedie k maximálnemu zaťaženiu a výraznému zníženiu nepohodlia po operácii. V našej praxi je táto technika výhodnejšia, aj keď iné metódy majú stále svoje miesto..

 • Spôsoby bez použitia plastovej siete, t.j. žiadny cudzí materiál.
 • Vykonáva sa ambulantne v lokálnej anestézii alebo v maskách anestézie..
 • Incízia kože v slabinách a následná jazva bude mať dĺžku asi 5 až 8 palcov.
Aké sú riziká chirurgického zákroku?

Ako sa diagnostikuje ingvinická prietrž??

Po prvé, lekár pohovory s pacientom, skúma sťažnosti, skúma a palpuje slabiny. V tomto prípade sa hodnotí tvar a veľkosť útvaru v rôznych polohách tela pacienta. Na objasnenie diagnózy sa môže použiť cenovo dostupný ultrazvuk brušnej dutiny, panvových orgánov a mieška. Posuvná kĺbová prietrž si môže vyžadovať cystografiu, ultrazvuk močového mechúra, irrigoskopiu a ďalšie štúdie..

Tak ako pri všetkých chirurgických operáciách, aj napriek veľkej opatrnosti sa môže vyskytnúť opakujúca sa infekcia alebo infekcia rán. Vo väčšine prípadov to môže byť impregnované bez vážnych problémov zo strany rodinného lekára. Veľmi zriedkavo je opísaná možnosť poškodenia vnútorných orgánov alebo krvných ciev, nervov a vazov. Po chirurgickom zákroku, najmä u starších pacientov, sa môže pozorovať dočasné močové správanie a dočasný opuch mieška..

Kedy navštíviť lekára s inguinálnou kýlou

Čo by sa malo brať do úvahy pri pozorovaní? Po prepustení pacienti dostávajú alebo dostávajú lieky proti bolesti podobné hospitalizácii. Nasledujúci deň sa dostanú na ranu a po 7 až 10 dňoch dostaneme kožné nite. Fyzická ochrana po dobu asi 7 až 14 dní, to znamená, nie je namáhaná za hranicu bolesti. Pri minimálne invazívnej chirurgii s kľúčovou dierkou po dobu 2–3 týždňov, pri otvorených rutinných zákrokoch, a to aj po dobu minimálne 4–6 týždňov, sa treba vyhnúť ťažkému zaťaženiu.

Ako sa zotavuje po operácii?

Odstránenie kýly (bilaterálnej, ľavej alebo pravej strany) má najčastejšie priaznivú prognózu, neobmedzuje schopnosť pracovať a nezhoršuje kvalitu života. Na zníženie rizika relapsu je potrebné posilniť brušné svaly, prestať fajčiť, normalizovať výživu, predchádzať zápche, ovládať svoju váhu. Ukázalo sa, že ženy nosia obväz počas tehotenstva a po pôrode.

Kedy pracujete s herniou? Kýla by sa mala vo všeobecnosti využívať z dôvodu rizika infekcie. Zvyčajne je to však plánovaná operácia, to znamená voliteľný zásah. Potrebujete operovať s malými trieslovými kýlami? Pacienti túto otázku opakovane pýtali, ale riziko infekcie existuje aj pre malé trieslové kýly, pričom miera štatistického odchytu je približne 1% ročne..

Ako sa vyvarovať hernie počas tréningu? Najlepším opatrením je zahriať sa pomaly, potom sa natiahnuť a potom spustiť správny tréningový program. Pri krátkom, rýchlom štarte alebo chôdzi, napríklad pri futbale alebo ľadovom hokeji, sa vyskytujú najčastejšie zranenia v oblasti slabín. Ale keď ťažká trakčná sila stúpa alebo stúpa na brušné svaly a prietrž sa vyvíja z prvej malej vlasovej línie fascie.

Najčastejším typom prietrže je hnačka. Môže to vyzerať ako opuch, výčnelok, rana v slabinách alebo na vnútornom povrchu stehna. Inguinálna kýla niekedy vedie k zväčšeniu mieška (vak, v ktorom sú umiestnené semenníky). Opuch môže byť bolestivý.

Inguinálna hernia sa zvyčajne skladá z tukového tkaniva alebo časti čreva a vyčnieva cez trieslovinový kanálik - slabé miesto vo svalovej stene dolného brucha. Krvné cievy, ktoré živia semenníky alebo maternicový kruhový väz, prechádzajú normálne. Častejšie sa u mužov vyvinie trieslová prietrž, pretože ich trieslový kanál je kratší a širší. U žien je trieslová prietrž menej častá. Riziko sa zvyšuje s vekom, pretože so starnutím tkanivá prednej brušnej steny strácajú elasticitu.

Dokážete naučiť slabinu prietrže? Určité bremeno môže dokonca spôsobiť šialenstvo! Mali by ste cvičiť s ingvinálnou prietržou? Ak viete, že máte prietrž, nemali by ste trénovať v extrémnych športoch alebo sa vystavovať extrémnemu stresu. Beh, jogging, jazda na bicykli, plávanie ako ľahký šport, ale je to celkom možné, ale musíte s ním zastaviť bolesť..

Existujú špeciálne cvičenia na posilnenie brušných svalov? Pri tréningu brušných svalov by ste mali trénovať nielen priamu skupinu, ale aj šikmé svaly. Tréning by sa mal začať aktívne bez chudnutia. Môže impotencia vyplývať z chirurgického výkonu pri slabinách? To je nepravdepodobné.

Okamžitými príčinami vzniku prietrže môžu byť: zdvíhanie alebo prenášanie ťažkých bremien, silné namáhanie počas zápchy, dlhodobé bolestivé kašeľ, atď. Prietrž je nestabilná a pri ležaní niekedy mizne. Okrem kozmetického defektu môže inguinálna prietrž u detí a dospelých spôsobiť nepohodlie pri chôdzi, spôsobiť nepohodlie a bolesť, najmä počas cvičenia..

Testovacia tepna dodáva semenníky. Ak dôjde k zlomeniu semenníkov, semenník zomrie štatisticky, riziko je tu 1% pri prvom zákroku. Žily semenníkov sa často zväčšujú vo veľkých trieslovinových kýlach, nazývajú sa varikokély. Varikokéla môže spôsobiť zníženie alebo zmenu kvality spermií.

Ľahko zabehnete, môžete jazdiť na bicykli po 5 dňoch, plávať, lyžovať po 14 dňoch. Chôdza - znie to ako dosť nechutný horor, ale v skutočnosti sa to môže stať - so zlomenými semenníkmi. V ľudskom uchu takmer nič neznie ako bolestivé slovo. Ale môžete skutočne zlomiť jeho semenníky? A ako môžete zabrániť zlyhaniu semenníkov? Čítajte tu, čo presne je zlomenina semenníkov, aké sú príznaky a príčiny a aké sú následky bradavkovej kýly.

Ak máte podozrenie na slabinovú prietrž u seba alebo u svojho dieťaťa, požiadajte o radu lekára. Pravidelné lekárske vyšetrenie spravidla postačuje na potvrdenie diagnózy. Po stanovení diagnózy vám chirurg poskytne potrebné odporúčania na ďalšie vyšetrenie a liečbu..

Úplne vyliečiť slabinovú prietrž je možné iba pomocou chirurgického zákroku. Plánovaná chirurgická liečba sa preto odporúča každému človeku s takouto diagnózou. Aj keď sa prietrž neobťažuje, postupom času sa môže zväčšiť a spôsobiť nebezpečné komplikácie:

 • črevná obštrukcia - keď sa časť čreva uviazne vo trieslovom kanáli, zastaví sa prechod stolice, nauzea, zvracanie a bolesť brucha, prietrž sa stane výrazne bolestivou;
 • porušenie - keď je časť čreva stlačená tak, že do nej prestane prúdiť krv, na uvoľnenie stlačeného tkaniva a obnovenie krvného obehu je nutná núdzová operácia na niekoľko hodín, inak sa časť čreva zomrie a tkanivá sa zničia.

Ak sa vyskytnú podobné sťažnosti, okamžite vyhľadajte lekára alebo, ak takáto možnosť neexistuje, zavolajte sanitku (z mobilného telefónu 911 alebo 112, zo stacionárneho telefónu - 03). S rozvojom komplikácií, ako aj v prípade, že prietrž sa nevyrieši, bude potrebná pohotovostná operácia.

Liečba prietržnej hernie

Konzervatívne metódy liečby, ako je užívanie liekov, posilnenie brušných svalov, nosenie obväzov s trieslovinovou prietržou, nie sú účinné. Niektoré z nich sa príležitostne používajú iba ako dočasné opatrenie, ak je chirurgická liečba v súčasnosti kontraindikovaná. Napríklad, ak má človek nachladnutie alebo iné akútne ochorenie.

Úplne sa zbaviť slabinovej prietrže a zabrániť vzniku komplikácií je možné iba pomocou chirurgického zákroku. Operácia s inguinálnou kýlou pozostáva z niekoľkých fáz:

 • oprava prietrže (zníženie obsahu hernia a odstránenie herniálneho vaku);
 • hernioplastika (obnovenie integrity a posilnenie prednej brušnej steny).

Celkovo to spravidla trvá 30–45 minút. Ak operácia prebehla dobre a nedochádza k žiadnym komplikáciám, môže sa stať, že sa budete môcť vrátiť hneď nasledujúci deň po liečbe. Zvyčajne je nemocničný pobyt pri slabinovej prietrži 1 až 7 dní. Po prepustení je potrebné starať sa o švy, vyhnúť sa nadmernému namáhaniu a riadiť sa pokynmi lekára pre správnu výživu, aby nedošlo k zápche. Väčšina ľudí sa úplne zotaví po slabej prietrži do 6 týždňov, mnohí môžu riadiť vozidlo znova, pracovať a robiť ľahkú fyzickú prácu už 2 týždne po operácii.

Chirurgická liečba slabinovej prietrže sa uskutočňuje dvoma možnými prístupmi:

 • otvorená chirurgia (laparotómia) - jeden rez sa urobí niekoľko centimetrov na prednej brušnej stene, prostredníctvom ktorého chirurg prispôsobí výstupok späť do brušnej dutiny;
 • minimálna intervenčná chirurgia (laparoskopia) je zložitejšou technikou, keď chirurg upravuje prietrž prietrž pomocou mikro-nástrojov vložených bodovými rezmi do brucha..

Každá metóda má svoje výhody a nevýhody. Typ predpísaného chirurgického zákroku bude závisieť od charakteristík prietrže, vášho zdravotného stavu a skúseností chirurga..

Otvorte operáciu trieslovej prietrže

Pri lokálnej anestézii (často pomocou injekcie na anestéziu tkanív v oblasti kýly) sa často vykonáva otvorená operácia pri liečbe inguinálnej kýly alebo sa do oblasti blízko chrbtice vstrekuje anestézia. To znamená, že počas operácie budete pri vedomí, ale nebudete cítiť bolesť. Odstránenie prietrže sa niekedy vykonáva v celkovej anestézii (v celkovej anestézii), to znamená, keď sa súčasne vypne vedomie a bolesť..

Keď anestézia funguje, chirurg urobí jeden rez cez prietrž. Rez je zvyčajne 6 až 10 cm dlhý. Potom chirurg vytlačí obsah prietrže späť do brušnej dutiny. Ďalej lekár pristúpi k hernioplastike. Na zoslabenú oblasť brušnej steny, kde bola prietrž, bola umiestnená syntetická sieť, aby sa posilnili tkanivá a zabránilo sa opätovnému vyčnievaniu. Potom sa na rez aplikujú stehy. Zvyčajne sa to robí pomocou špeciálnych vlákien, ktoré vymiznú do niekoľkých dní po operácii.

Pri porušení prietrže a poškodení časti čreva je možné odstrániť postihnutú oblasť, po ktorej sa oba konce zdravého čreva zošijú dokopy. Toto je zložitejšia operácia, ktorá vyžaduje viac času na zotavenie. Preto budete musieť zostať v nemocnici najmenej 5-6 dní.

Laparoskopická operácia brušnej prietrže

Operácia minimálneho zákroku (minimálne invazívny chirurgický zákrok) sa vykonáva v celkovej anestézii, takže počas postupu budete spať.

Pri laparoskopii chirurg zvyčajne robí tri bodové rezy (namiesto jedného veľkého) na prednej stene brucha. Tenká trubica s kamerou a svetelným zdrojom na konci (laparoskop) je vložená cez jeden z rezov tak, aby lekár videl, čo sa deje v bruchu. Prostredníctvom iných rezov sa zavádzajú špeciálne chirurgické nástroje, ktoré lekár manipuluje ako ruky.

Existujú dva typy laparoskopickej chirurgie pri slabinovej prietrži:

 • Preperitoneálna plastická chirurgia brucha (TAPP) - nástroje sa vkladajú do brucha perforáciami v brušnej stene (s časťou pobrušnice - membrána zakrývajúca brušnú stenu zvnútra). Kýla je uzavretá časťou pobrušnice a zosilnená syntetická sieť je pripevnená alebo prilepená na oslabenú časť brušnej steny..
 • Extraperitoneálna plastická chirurgia (TER) je najnovšia, komplexnejšia technika pre laparoskopickú chirurgiu. V tomto prípade sa peritoneum neodreže, prietrž sa upraví bez vniknutia do brušnej dutiny.

Po odstránení prietrže sa rezy uzavrú chirurgickým stehom alebo chirurgickým lepidlom..

Chirurgická hernia: čo je lepšie?

Laparoskopická a otvorená kýla sú bezpečnou a účinnou liečbou pri slabinách. Regenerácia po laparoskopickom chirurgickom zákroku je spravidla menej bolestivá, pretože dochádza k menšiemu poškodeniu steny brucha. U ľudí, u ktorých sa vykonáva operácia relapsu (reformácie) ingvinálnej prietrže laparoskopickou metódou, je zotavenie rýchlejšie. To isté sa pozoruje aj pri oprave bilaterálnej prietrže. Preto sa laparoskopia zvyčajne odporúča pri opakujúcich sa prietržach alebo pri dvojstranných prietržoch. Minimálne invazívny chirurgický zákrok sa môže tiež odporučiť, ak si chirurg nie je istý, aký typ kýly máte..

U ľudí s novovytvorenou jednostrannou inguinálnou prietržou však nebol žiadny významný rozdiel v období zotavenia po laparoskopii alebo otvorenej chirurgii. Súčasne sa laparoskopická operácia považuje za zložitejšiu. Riziko závažných komplikácií, napríklad náhodného poškodenia čriev chirurgom s minimálne invazívnym zákrokom, je vyššie ako pri otvorenom chirurgickom zákroku. Preto sa verí, že primárna jednostranná prietrž je lepšie pracovať s otvorenou metódou.

Riziko recidívy prietrže je v oboch prípadoch rovnaké. Dokonca aj po úspešnom odstránení herniového výčnelku sa časom môže znova objaviť. Okrem toho je výber chirurgickej metódy na liečbu prietrže ovplyvnený:

 • všeobecné zdravie - starší ľudia alebo ľudia so zlým zdravotným stavom môžu byť príliš slabí na to, aby sa podrobili anestézii, preto sa im môže odporučiť, aby sa podrobili otvorenému chirurgickému zákroku v miestnej anestézii;
 • skúsenosti chirurga - otvorená chirurgia je častejšia ako minimálna intervencia, takže nie všetci chirurgovia majú skúsenosti s laparoskopiou na opravu kýly.

Chirurgickú liečbu slabínovej hernie vykonávajú brušní chirurgovia alebo herniológovia.

Oprava prietrže: možné komplikácie

Operácia na opravu slabinovej prietrže je bežný postup, ktorý nemá prakticky žiadne riziká. Avšak asi v 1 prípade z 10 po chirurgickom zákroku sa môže znova vytvoriť hernia, v približne 1 prípade z 50 sa to stane do dvoch rokov po operácii. Iné potenciálne komplikácie operácie s trieslovkou prietrže:

 • nahromadenie tekutiny alebo krvi v mieste, kde bola prietrž (spravidla prechádza bez liečby);
 • opuch, bolesť a podliatiny na miešku alebo na spodnej časti penisu u mužov;
 • bolesť alebo necitlivosť v slabinách spôsobená poškodením nervov alebo štípaním počas operácie.

Riziko komplikácií sa zvyšuje, ak máte viac ako 50 rokov alebo trpíte iným zdravotným stavom, ako sú srdcové choroby alebo problémy s dýchaním. Oveľa jednoduchšie, lepšie as menším počtom komplikácií a relapsov sa podrobujú plánovaným operáciám na odstránenie prietrže, ako sú urgentné zásahy do obmedzenej prietrže.

Zotavenie po operácii s trieslovinou prietrže

Počas prvých dní po operácii pri slabinovej prietrži je osoba zvyčajne v nemocnici, kde v prípade akýchkoľvek problémov môže byť okamžite poskytnutá pomoc. V pooperačnom období doma je potrebné prísne dodržiavať všetky odporúčania ošetrujúceho lekára. Ak po návrate z domu pociťujete bolesť, pokračujte v užívaní liekov proti bolesti podľa pokynov lekára..

Prísne dodržiavajte pokyny týkajúce sa starostlivosti o švy a osobnej hygieny. Je dôležité sledovať pravidelné pohyby čriev, pretože namáhanie v prípade zápchy môže spomaliť hojenie rán a spôsobiť bolesť. Pre správnu funkciu čriev sa pokúste piť dostatok tekutín a jesť veľa zeleniny, ovocia a potravín bohatých na vlákninu, ako je hnedá ryža, celozrnný chlieb a cestoviny. Váš lekár môže odporučiť preháňadlo, ktoré musíte použiť prvé dni po operácii..

Ak sa operácia vykonala v celkovej anestézii (v celkovej anestézii), potom ste mohli narušiť koordináciu a schopnosť jasne premýšľať. 48 hodín po operácii sa zdržte pitia alkoholu, vedenia vozidla a prijímania dôležitých rozhodnutí. Hneď ako prestanú spôsobovať bolesť, budete sa môcť znova zapojiť do svojich bežných aktivít.

1 - 2 týždne po odstránení prietrže sa väčšina ľudí už môže zapojiť do ľahkej fyzickej práce, ísť nakupovať, sama sa plne vybaviť. Zároveň sa veľa ľudí vracia do práce, pokiaľ nie je spojené s veľkou fyzickou námahou a ťažkým zdvíhaním. Týmto faktorom by sa malo vyhnúť po dobu 4 až 6 týždňov po oprave prietrže. Ľahké cvičenie, ako napríklad chôdza, môže naopak proces hojenia urýchliť. Intímny život po operácii pri slabinovej prietrži nie je kontraindikovaný, ale sex môže spočiatku spôsobovať bolesť a nepohodlie.

Porozprávajte sa s poskytovateľom zdravotnej starostlivosti o tom, kedy môžete znova viesť vozidlo. Spravidla sa odporúča zdržať sa vedenia vozidla, kým nebudete môcť prudko zabrzdiť bez toho, aby ste cítili bolesť alebo nepohodlie (cvičenie bez naštartovania vozidla). Zvyčajne to trvá 1 až 2 týždne po laparoskopickej operácii a o niečo dlhšie po otvorenej operácii.

Kedy navštíviť lekára s inguinálnou kýlou

Ak si všimnete opuch pod kožou v slabinách, obráťte sa na lekára, ktorý môže.

Ak sa chystáte na chirurgický zákrok, vyberte si z našej služby dobrého brušného chirurga alebo herniológa, s ktorým môžete diskutovať o podrobnostiach nadchádzajúcej liečby a rehabilitácie.

Pomocou Na Zmena môžete tiež vybrať kliniku na opravu kýly.

Navštívte svojho lekára, ak máte niektorý z nasledujúcich príznakov:

 • horúčka do 38 ° C alebo vyššia;
 • krvácanie z pooperačnej rany;
 • zhoršujúci sa opuch alebo bolesť brucha;
 • bolesť, ktorú nezbavujú lieky proti bolesti;
 • pretrvávajúca nevoľnosť alebo zvracanie;
 • triaška;
 • dlhodobý kašeľ alebo dýchavičnosť (pocit nedostatku vzduchu);
 • zvýšené začervenanie v oblasti kĺbov;
 • ťažkosti s močením.

Mužská operácia brušnej prietrže

Inguinálna hernia je vyčnievanie pobrušnice a orgánov brušnej dutiny za brušnú dutinu do podkožnej vrstvy trieslového kanálika. Toto ochorenie je bežné u mužov a zaujíma vedúce postavenie medzi všetkými takýmito patologickými zmenami v tejto oblasti tela..

Druhy patológie

Najbežnejšími problémami sú tiež iné typy hernií: pupočníkové, brušné, bráničné a femorálne. U mužov má inguinálna hernia tendenciu upadať do mieška. Typy slabinových hernií:

 • Priama kýla opúšťa dno kanála. Jej cesta prechádza cez slabinový kanál okolo spermatickej šnúry.
 • Šikmou prietržou vystupuje cez trieslovinový prsteň. Po ceste prechádza spermatická šnúra kanálikom do slabín.

Prečo sa choroba vyskytuje??

Existuje niekoľko faktorov, ktoré spôsobujú výskyt slabinovej prietrže:

 • Predispozičné faktory. To znamená, že človek má „podmienky“ na jej výskyt:
  • Dedičná slabosť spojivového tkaniva v stenách pobrušnice.
  • Rozšírené vnútorné a vonkajšie "brány" trieslovinového kanála z genetického dôvodu.
  • Ak fyzická aktivita chýba alebo je znížená, nastáva svalová atrofia, ktorá vedie k chorobe.
 • Výrobné faktory. V takomto prípade sa vo vnútri pobrušnice vytvorí zvýšený tlak:
  • Nadmerná fyzická aktivita, najmä zdvíhanie ťažkých predmetov, vyvoláva výskyt slabinovej prietrže.
  • Chronický kašeľ.
  • Chronická zápcha.
  • Neustále silné napätie stien brušnej dutiny. (Choroby z povolania hýbateľov, dúchadiel a ostatných pracovníkov).

Dôležité! Ak je práca spojená s brušným napätím, pokúste sa nepracovať a nepočúvať svoje telo.

Príznaky a diagnostika slabiny prietrže

Hlavným príznakom choroby je tvorba herniálneho vaku v oblasti trieslovín. Nadúvanie sa môže objaviť na pravej alebo ľavej strane, vo výnimočných prípadoch. Priemerná inguinálna kýla má veľkosť 1 až 5 cm. V ranom štádiu vývoja sa deteguje iba vtedy, keď sa svaly stiahnu a jej veľkosť je asi 3 cm. Kýla má však tendenciu sa rozvíjať, preto môže dosiahnuť veľké veľkosti približne 10 cm..

Medzi ďalšie príznaky slabinovej prietrže u človeka patria:

 • Ťažkosti a pálenie v bruchu.
 • Po fyzickej námahe sa objaví bolesť v oblasti choroby.
 • Pohodlie pri chôdzi.
 • Zriedkavo sa slabina prietrže prejavuje závratmi a zvracaním..

Ak sa tieto príznaky objavia, mali by ste okamžite kontaktovať chirurga.

Diagnóza sa stanoví po vyšetrení a inštalácii klinického obrazu o stave pacienta. Ak má lekár pochybnosti, vymenuje ultrazvukové vyšetrenie. Ak sa u človeka vyvinie ingínová prietrž bez komplikácií, nemá to žiadny vplyv na vykonávanie laboratórnych testov.

Inguinálna hernia je diagnostikovaná vo zvislej polohe, ako aj vtedy, keď pacient napína brušné svaly. V polohe na chrbte nie je viditeľná ingvinická prietrž. Počas búšenia srdca nevytvára bolestivé pocity, jeho konzistencia je mäkká a elastická, ľahko sa vkladá späť do brušnej dutiny..

Inguinálna kýla sa nedá vyliečiť konzervatívnymi metódami, preto je chorému predpísaná operácia na jeho odstránenie. Ak takáto porucha nie je zdrojom bolesti a nepohodlia, potom sa chirurgický zákrok na určitý čas odloží. Je však potrebné si uvedomiť, že prietrž sa môže zhoršiť, čo môže spôsobiť nasledujúce komplikácie:

 • V dôsledku tvorby adhézií je nemožné premiestniť ho do brušnej dutiny.
 • Zvieranie časti orgánu (močového mechúra, vaječníkov, omentum alebo čreva) v herniálnom kruhu, čo vedie k nekróze (nekróze) tkaniva postihnutého orgánu..
 • Obštrukcia čreva alebo narušenie črevnej priechodnosti v dôsledku stlačenia slučky pri výstupe z kýlovej brány.
 • Testikulárny zápal.

Tieto komplikácie, ktoré sa vyskytnú, vyžadujú pohotovostný chirurgický zákrok. Čím dlhšie odložíte návštevu chirurga, tým ťažšia bude operácia.

Príprava na operáciu

Hnačka u mužov sa operatívne odstráni po prijatí prípravných opatrení, medzi ktoré patrí:

 1. Laboratórne vyšetrenie (všeobecná analýza moču a krvi, koagulogram, LHC).
 2. Ultrazvuk a EKG.
 3. Vyšetrenie na choroby prechádzajúce do chronickej formy.
 4. Objasnenie názvov liekov užívaných pacientom.
 5. Odmietnutie zlých návykov 2 - 3 týždne pred plánovanou operáciou.
 6. 8 hodín pred operáciou, vylúčenie potravy.
 7. Čistenie čriev klystýrom.

Dôležité! Je potrebné poskytnúť ošetrujúcemu lekárovi úplné informácie o všetkých liekoch užívaných, aby sa predišlo komplikáciám počas operácie.

Chirurgia a hernioplastika

Chirurgický zákrok spôsobený pri slabinovej prietrži u mužov sa vykonáva pomocou endoskopu, vďaka čomu je rehabilitačné obdobie výrazne skrátené.

Dnes sa tkanivové zlomeniny nevykonávajú, namiesto nich sa laparoskopicky vykonávajú tri punkcie. Cez nich sa zavádzajú špeciálne nástroje, ktoré odrezávajú herniálny vak. Tieto manipulácie takmer nepoškodzujú pokožku brucha, ani brušné svaly, čím znižujú bolesť takmer na nulu. Potom lekári vykonajú zosilnenie stien brušnej dutiny.

Hernioplastika sa vykonáva pomocou nasledujúcich metód:

V prvom klasickom prípade chirurgického zákroku sa diery, ktoré pacient získal počas punkcií počas operácie, uzavrú utiahnutím tkaniva a prešitím (podľa Schouldisovej metódy)..

Ďalšia metóda je založená na použití syntetických materiálov, ktoré preukázali dobré výsledky pri interakcii s telom. Plast podľa Lichtenštajnska sa vykonáva lemovaním špeciálnej polypropylénovej sieťoviny..

Ako dlho trvá operácia?

Chirurgia na odstránenie prietrže trvá menej ako hodinu, z tohto dôvodu sú komplikácie po celkovej anestézii minimalizované. Nedávno však existovala tendencia vykonávať chirurgický zákrok na odstránenie herniálneho vaku u človeka lokálnou anestéziou, ak pacient netoleruje celkovú anestéziu..

Možné pooperačné účinky

Hernioplastika neprechádza bez stopy, ako aj pri iných chirurgických zákrokoch. Vzhľadom k tomu, v priebehu toho, aj keď trochu, ale stále spojivového tkaniva je zničená.

Každý organizmus je individuálny, preto sú komplikácie po operáciách rôzne. Existujú tiež faktory, ktoré bránia procesu obnovy..

Závažné následky chirurgického zákroku na odstránenie inguinálneho vaku u človeka sú také javy:

 • Infekčné poškodenie rany.
 • Porušenie integrity spermatickej šnúry v dôsledku nedbanlivosti alebo neskúsenosti lekára. Takáto komplikácia je spojená s porušením hormonálneho a spermatogénneho pozadia, čo vedie k atrofii semenníkov a neplodnosti..
 • Porušenie integrity tkanív čriev a močového mechúra.
 • Neaktívni a starší ľudia môžu mať trombózu holennej žily.
 • Poškodenie bedrového kĺbu.
 • Vzhľad kvapkavý.
 • Ak je pooperačný režim narušený, dochádza k opakovanej inguinálnej hernii..
 • hematóm.
 • V dôsledku porušenia pooperačného režimu sa môže objaviť opakujúca sa prietrž.

V súvislosti s možnými dôsledkami odstránenia prietrže je potrebné prísne dodržiavať režim predpísaný lekárom, riadiť sa jeho odporúčaniami a dodržiavať predpísanú špeciálnu diétu. Iba v tomto prípade lekári dávajú optimistickú predpoveď na skoré zotavenie.

Ak sú splnené všetky podmienky, bude pooperačné rehabilitačné obdobie závisieť od anestézie, typu chirurgického zákroku a nemocnice.

Ak bola vykonaná lokálna anestézia, pacient bude môcť opustiť nemocnicu niekoľko hodín po operácii. Niektoré kliniky predpisujú pacienta nasledujúci deň alebo dva, aby sa poistili.

Celková anestézia spočíva v tom, že pacient zostáva na klinike najmenej dva dni.

Endoskopická plastická chirurgia odloží pacienta v nemocnici o 2-3 dni. Operácia s rezmi bude trvať 1 deň, obštrukčná hernioplastika bude vyžadovať niekoľko hodín.

V ambulantnom období po hernioplastike, ktorá trvá 9 dní, je pacient šitý.

Diéta po operácii

Počas obdobia regenerácie je potrebné brať len tekuté jedlo, v malých dávkach a pomaly. Musíte jesť 4 krát denne, existujú potraviny bohaté na bielkoviny. Keďže ide o „stavebný materiál“ tela, doba zotavenia bude omnoho rýchlejšia. Mnoho bielkovín obsahuje tieto potraviny:

 • Beztukový tvaroh a mlieko.
 • Kuracie mäso.
 • ryby.
 • vajíčka.
 • pohánka.

Niektoré potraviny, ktoré spôsobujú fermentáciu v črevách a narušujú jej funkciu, by sa mali vylúčiť. Napríklad nejedzte sladké jedlá, mliečne výrobky. Lekár predpíše stravu, musí sa dodržiavať, aby sa predišlo komplikáciám.

Počas obdobia regenerácie by ste nemali piť alkohol a fajčiť. Namiesto kávy pite čaj alebo čakanku. Kyslé dary prírody sú nežiaduce. Sýtené nápoje sú tiež zakázané..

Regeneračné cvičenia

Počas rehabilitačného obdobia je zakázaná ťažká fyzická aktivita, ale nemôžete odmietnuť pohyb. Preto sa oplatí robiť ranné cvičenia alebo vykonávať sériu regeneračných cvičení zameraných na stimuláciu brušných svalov a brušnej dutiny, ktoré pomáhajú telu obnoviť tón..

Najbežnejšie sú:

 1. Na podlahovú podložku si ľahnite na chrbát. Ruky ležia pozdĺž tela. Rovné nohy sa musia zdvíhať o 45 stupňov a mali by sa vykonávať pohyby „nožnice“, striedavo prechádzajú cez nohy. V rovnakej polohe vykonajte „bicykel“ a predstavte si, že ho šliapate.
 2. Stojace na všetkých štyroch, striedavo zdvihnite nohy.
 3. V ležiacej polohe na pravej strane zdvihnite pravú ľavú nohu nahor, otočte druhú stranu, vykonajte cvičenie podobne ako pravá noha.
 4. Nohy od seba sú od seba vzdialené, začnite dřepať. Nie je potrebné vykonávať drepy na podlahu, spúšťajte sa, ako len môžete. Potom urobte niekoľko push upov. Môžu sa kľačať.

Tieto cvičenia sa musia vykonávať pravidelne, pričom je dôležité monitorovať pohodu. Nemalo by sa objaviť nepohodlie a bolesť. Zvyšujte počet opakovaní každý deň. Keď sa celkový stav zlepšuje, do tohto komplexu môžu byť zahrnuté ďalšie cvičenia.

Pred začatím takejto fyzickej námahy by ste sa mali poradiť so svojím lekárom. Nepokúšajte sa vykonávať všetky cvičenia komplexu, pretože takéto nadmerné zaťaženie môže mať nepriaznivý vplyv na telo a viesť k komplikáciám. Lekári zvyčajne predpisujú podobnú gymnastiku po 3 týždňoch po operácii.

Vďaka včasnej návšteve chirurga a splneniu všetkých pooperačných predpisov, ktoré sú potrebné na úplné uzdravenie tela, sa teda človek rýchlo vráti do normálneho životného štýlu..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Myóm po pôrode

Pažerák
V období embryonálneho vývoja dieťaťa sa v ženskom tele vyskytuje mnoho metamorfóz, v dôsledku čoho sa myóm môže výrazne znížiť alebo dokonca ustúpiť. Nižšie nájdete informácie o podobných a iných transformáciách tejto novotvary po pôrode.
V poslednej dobe sa medzi mladými ľuďmi vyskytlo viac prípadov bedrovej miechy. Dôvodom je skutočnosť, že od útleho veku deti začali čoraz častejšie sedieť pri počítači a tráviť oveľa menej času na záhrade a hrať hry v prírode.
Počet ľudí, ktorí trpia prejavmi vertebrálnej hernie, každoročne rastie. Okrem toho choroba nekontrolovateľne „dospieva“.