loader

Hlavná

Liečba

Medzistavcová prietrž: pri akej veľkosti je indikovaná operácia

Pri neustálych bolestiach v oblasti chrbta, dolnej časti chrbta, krku, ktoré neprechádzajú dostatočne dlho, by ste mali venovať zvýšenú pozornosť zdraviu. Možno tieto bolesti naznačujú, že máte medziobratlovú prietrž. Je to nepríjemné nebezpečné ochorenie, ktoré si vyžaduje chirurgické ošetrenie, inak môže ochorenie postupovať a spôsobiť vážne poškodenie ľudského zdravia a pohody. Medzistavcová hernia sa vyskytuje, keď je pulpózne jadro medzistavcového disku posunuté trhlinou vláknitého prstenca..

Kde sa vyskytuje vertebrálna prietrž?

Medzistavcová prietrž môže byť lokalizovaná v rôznych častiach chrbtice. Najbežnejšia takáto prietrž je v lumbosakrálnej chrbtici. V tomto prípade môže byť bolesť chrbta, spodnej časti chrbta, bedier, nôh, nôh, zadku. Môžu sa vyskytnúť poruchy čriev, močový mechúr, muži môžu mať problémy s potenciou.

Menej častá je medzistavcová prietrž v krčnej chrbtici. Môžu sa objaviť bolesti hlavy, bolesti rúk a ramien, časté závraty a zhoršené funkcie pamäti. Pri medziobratlovej kýle hrudnej oblasti sa môže objaviť bolesť aj v hrudnej oblasti, v medzikapulárnej oblasti, môže sa objaviť skolióza.

Medzistavcová kýla sa spravidla objavuje z nepohodlného pracoviska a nevhodného postavenia pri výkone profesionálnych povinností vodičov, chirurgov, zváračov atď. Poruchy medzistavcových platničiek často vznikajú pri pravidelnom zdvíhaní hmotnosti. Riziká medzistavcovej prietrže tiež pociťujú tí, ktorí sú zranení chrbtice v dôsledku neúspešného pádu, rôznych zlomenín.

video

Liečebné metódy založené na veľkosti vertebrálnej hernie

Liečba prietrže by sa mala začať ihneď po zistení. Čím viac začnete s medzistavcovou prietržou, tým viac času a energie bude potrebné na zmiernenie bolesti. Ak existuje podozrenie na medzistavcovú herniu, lekár predpíše CT alebo MRI. Odborníci v zásade odporúčajú používať metódu magnetickej rezonancie ako metódu diagnostiky medziobratlovej kýly - je to najbezpečnejšie pre zdravie a poskytuje najpresnejšie údaje o mieste prietrže a jeho veľkosti..

Medzistavcová kýla sa lieči rôznymi spôsobmi: konzervatívnym a chirurgickým. Spôsob liečby je určený veľkosťou prietrže chrbtice. Ak sa vysídlenie práve začalo a veľkosť vertebrálnej hernie je asi 2 mm, môžu to urobiť pomocou medikačnej metódy, manuálnej terapie, roztiahnutia chrbtice atď. Stredne veľký výčnelok, napríklad medzistavcová prietrž 5 mm, sa tiež lieči nechirurgickým spôsobom. Pri veľkej veľkosti kýly chrbtice 8 mm je predpísaná liečba vrátane chirurgického zákroku. Chirurgia v tomto prípade však nie je posledným štádiom liečby prietrže chrbtice. Po operácii sa pacientovi predpíšu lieky, masáže, fyzioterapeutické procedúry, odporúča sa liečebná liečba.

Viac vám povieme o liečbe kýly na základe veľkosti vysídlenia. Rozmery medzistavcovej prietrže bedrovej a hrudnej chrbtice sa delia takto: malý výstupok od 1 do 5 mm. Za stredný výčnelok sa považuje výčnelok z medzistavcových platní od priemeru 6 mm a veľký - viac ako 9 mm. Rozmery prietrže krčnej chrbtice: malé - 1 - 2 mm, veľké vyčnievanie - 5 - 6 mm. Potreba chirurgického zákroku sa teda najčastejšie určuje na základe veľkosti vertebrálnej hernie.

Rozmery medzistavcovej prietrže bedrovej kosti

Bedrová medziobratlová hernia 3 mm si vyžaduje ambulantnú liečbu, domácu liečbu, ktorá zahŕňa trakciu chrbtice, terapeutické cvičenia.

Vertebrálna hernia bedrovej oblasti 6 mm sa považuje za strednú, a preto si vyžaduje ďalšie závažnejšie ambulantné ošetrenie pomocou ďalších metód. Manuálna terapia, fyzioterapeutická liečba (masáž, ultrazvuk, trakcia miechy), fyzioterapeutické cvičenia. Na otázku, či je potrebný chirurgický zákrok na liečbu medzistavcovej prietrže bedrovej oblasti 6 - 7 mm, lekári tvrdia, že nie je potrebný žiadny chirurgický zákrok..

Pri medzistavcovej prietrži lumbálnej veľkosti 12 mm je však potrebný chirurgický zásah, ak sa objavia príznaky kompresie miechy a keď sa objavia prvky chvosta koňa..

Rozmery prietrže krčnej chrbtice

Medzistavcová hernia do 2 mm v krčnej chrbtici sa považuje za malú, pre jej liečebnú príručku sa poskytujú lekárske a fyzioterapeutické metódy. Kýlová krčná chrbtica s hrúbkou 3 mm, podobne ako prierezová kýla s priemerom 4 mm, vyžaduje urgentnú ambulantnú liečbu, aby sa zabránilo ďalšiemu poškodeniu miesta. Medzistavcová kýla v tejto oblasti 5 až 6 mm stále umožňuje ambulantnú liečbu. Pri detekcii medzistavcovej prietrže krčnej chrbtice väčšej ako 6 mm je však potrebný urgentný chirurgický zákrok.

Bez ohľadu na to, v akej veľkosti a na akom oddelení je medzistavcová prietrž zistená, čím skôr sa liečba začne, tým lepšie. Ak včas objavíte prietrž chrbtice, existuje každá šanca, ako sa zbaviť choroby alebo aspoň zmierniť príznaky, čo zabezpečí primeranú úroveň kvality života. Okrem ambulantnej liečby je pri liečbe kýly účinné používať ľudové liečivá. Ale iba ako doplnok, ktorý nenahrádza konzervatívnu liečbu (lieky, manuálna a fyzioterapia).

Bedrovej a hrudnej chrbtice

Hernia disku L4 - L5

Najčastejším problémom chrbtice je medzistavcová prietrž, najčastejšie trpí bedrová oblasť a najmä jej posledné segmenty. Pri zdvíhaní závaží pripisuje maximálne zaťaženie on.

Bedrová chrbtica.

Medzistavcový disk tvorený vláknitou membránou a buničinovým jadrom je umiestnený medzi stavcami, pričom počas pohybu vykonáva hlavne funkciu tlmiča nárazov. V priebehu rokov je pod vplyvom rôznych faktorov zdeformovaný. Výsledkom je vysunutie časti pulpózneho jadra do miechového kanálika a pretrhnutie vláknitej membrány, ktorá ju drží späť. Toto a prvé vedie k tvorbe výčnelkov a potom kýly medziobratlovej platničky.

Štruktúra medzistavcových platničiek.

Približne 45% lumbálnych hernií sa nachádza na úrovni L4 - L5. Častejšie iba prietrž lumbosakrálneho L5 - S1.

Príčiny a príznaky prietrže L4-L5

Stavce bedrovej chrbtice sú väčšie ako ostatné a ich priemer presahuje výšku. Je to spôsobené skutočnosťou, že stavce skupiny L a najmä segment L4 - L5 tvoria leví podiel na zaťaženiach, ktoré sa vyskytli počas dňa. Iba svalový korzet pomáha udržiavať chrbticu..

Ale s najmenším narušením výživy tkanív medzistavcovej platničky, zmenou jej štruktúry alebo oslabením chrbtových svalov sa tlak na ňu zvyšuje priamo úmerne so závažnosťou existujúcich zmien. To vedie k tvorbe výčnelkov, hernii medziobratlovej platničky L4 - L5.

MRI sken hernie disku L4-L5.

Hlavnou príčinou vývoja choroby je osteochondróza. Môže tiež spôsobiť zranenia, obezitu, deformácie chrbtice atď..

 • pravidelná alebo neustála bolesť v bedrovej oblasti, ktorá sa zhoršuje chôdzou, otáčaním tela, vyprázdňovaním alebo jedením;
 • ožarovanie bolesti na bočných povrchoch stehna a dolnej končatiny;
 • zníženie intenzity bolesti v stojacej polohe;
 • opuchy členkov;
 • akútna bolesť v dolnej časti chrbta pri zdvíhaní rovnej nohy v polohe na chrbte a jej okamžité odstránenie, keď je rovnaká noha ohnutá v kolene;
 • zvýšené potenie, suchá pokožka;
 • celková slabosť, závraty.
Prejavy osteochondrózy.

Môžu sa vyskytnúť aj ďalšie sprievodné kýly L4 - L5. Ich povaha závisí od typu vytvoreného výčnelku..

Hernia L5 - L4 v lumbosakrálnej oblasti je najnebezpečnejšia zo všetkých. Hlavným nebezpečenstvom jeho vzniku je výskyt kompresie nervu L5, ktorý je zodpovedný za inerváciu panvových orgánov a dolných končatín v oblasti dolných končatín. Môže k tomu dôjsť:

 • znížená citlivosť;
 • zníženie možného rozsahu pohybu;
 • paréza alebo paralýza s postupnou svalovou atrofiou;
 • nedobrovoľné močenie a / alebo vyprázdnenie;
 • erektilná dysfunkcia.

V závislosti od typu výčnelku môže utrpieť iba jedna noha alebo oboje.

Ale v prípade modernej medicíny nie je liečenie medzistavcovej prietrže L4 - L5 zložité. V miernych prípadoch sa problém môže riešiť konzervatívnymi metódami, ale v pokročilých situáciách alebo pri tvorbe hernií určitých typov nie je možné eliminovať riziko komplikácií a príčiny bolesti bez operácie na odstránenie prietrže..

Druhy kýly

V závislosti od toho, ktorá oblasť výbežku miechy je zameraná, sa rozlišujú rôzne typy kýly.

chrbtovej

Predstavujú najväčšie nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, pretože sa nachádzajú v priemere miechy a po dosiahnutí určitej veľkosti ho môžu zraniť a spôsobiť zodpovedajúce poruchy. Dorsálna hernia je sprevádzaná znížením až do úplnej straty citlivosti dolných končatín, svalovej slabosti, straty kontroly nad močením a defekáciou a zhoršením účinnosti. Príznaky sa prejavujú rýchlo a pri vysokej rýchlosti získavajú intenzitu..

Foraminal

Tvorí sa pred miechovým kanálom v oblasti foraminálnych otvorov, ktorý je sprevádzaný bolesťou iba v oblasti jeho umiestnenia a pocitom mierneho brnenia pri kašľaní, smiechu, kýchaní atď..

Predsadená prietrž - vyznačená žltou čiarou.

Paramedianní

Sú umiestnené na ľavej alebo pravej strane spodného alebo horného povrchu vláknitého prstenca, ktorý je plný kompresie nervových vlákien. To vedie k silnej bolesti v postihnutej oblasti, ktorá môže dať späť zadok na zodpovedajúcej strane, chrbte trstiny a dolnej končatine. Jedným z prvých príznakov paramediánskej kýly je často pocit znecitlivenia nohy. Zo strany lézie reflexy šľachy rýchlo vyblednú, zmeny chôdze.

medián

Výstupok sa vytvára smerom k priestoru medzi stavcami L4 - L5. Jeho tvorba je často asymptomatická, ale nie je vylúčená možnosť kompresie nervových koreňov a premiestnenia zdravých častí medzistavcových platničiek. To môže spôsobiť paralýzu dolných končatín a zhoršenú funkciu panvových orgánov. Stredná kýla L4 - L5 sa často vyskytuje u športovcov.

Medián (medián) hernie disku.

difúznu

Vyznačujú sa poškodením celého vláknitého prstenca, ktorý je rovnomerne napnutý a v dôsledku kýly zaberá celý priestor miechového kanála. Predpokladom pre jeho rozvoj je pokročilá osteochondróza.

Vzhľadom na zvláštnosti miesta sa zadné hernie L4 - L5 častejšie ako predné zhlukujú, t. J. Po prasknutí vláknitého prstenca vplyvom tlaku zo susedných stavcov sa časť pulpózneho jadra oddeľuje od disku a jeho migrácia pozdĺž miechového kanála.

Toto je sprevádzané výrazným zápalovým procesom, do ktorého sú zapojené svaly, šľachy, väzy, nervy atď. Klinický obraz sa môže líšiť, čo komplikuje diagnostiku bez použitia inštrumentálnych metód..

diagnostika

Dôležitou diagnostickou úlohou nie je len identifikácia prietrže, ale aj určenie jej typu a veľkosti. Taktika ďalšieho liečenia priamo závisí od týchto faktorov..

Prvým stupňom diagnózy je vyšetrenie stavca alebo neurológa. Lekár zhromažďuje anamnézu a môže urobiť predbežnú diagnózu. Na potvrdenie sú priradené inštrumentálne výskumné metódy.

Najkomplexnejšie informácie môžu poskytnúť MRI. Medzi ďalšie použité diagnostické metódy patria laboratórne vyšetrenia, CT snímky a röntgenové snímky miechy..

Konzervatívne liečby

Liečba hernie disku L4 - L5 bez chirurgického zákroku je možná s veľkosťou v priemere do 8 mm. Taktika terapie sa vyvíja pre každého pacienta individuálne a je do značnej miery určená veľkosťou výčnelku v čase liečby. Hlavným cieľom konzervatívnej liečby je však vo všetkých prípadoch zníženie záťaže v tomto segmente stavcov, ktorý sa dosahuje vďaka prísnemu dodržiavaniu pokoja počas niekoľkých dní..

Preto pri hernii s veľkosťou L4 - L5 do 5 mm je zvyčajne postačujúci pravidelný výkon špeciálnej sady cvičení a niekedy aj trakčných terapií. Ak jeho hodnota presahuje 5 mm, ale nedosiahla 8 mm, bude sa vyžadovať rozsiahlejší súbor opatrení vrátane:

Manuálna terapia.

 • liečba drogami;
 • Cvičebná terapia;
 • masáže;
 • fyzioterapia.

Hospitalizácia s prísnym dodržiavaním pokoja na lôžku je predmetom pacientov so syndrómom akútnej bolesti s herniou do 12 mm.

V rámci liekovej terapie sú pacienti predpisovaní:

 • NSA;
 • svalové relaxanciá;
 • glukokortikoidy;
 • vitamíny
 • chondroprotektory (nemajú silné dôkazy o účinnosti).

Mnoho pacientov má počas prvých mesiacov konštantné nosenie ortopedického korzetu, aby sa znížilo zaťaženie medzistavcovej platničky L4 - L5. V budúcnosti by sa malo nosiť pri ťažkých fyzických prácach, najmä v súvislosti s potrebou zdvíhania závaží.

Bedrový polotuhý korzet.

Po odstránení akútnych bolestí je liečba doplnená fyzioterapeutickými sedeniami, napríklad ultrafialovým žiarením alebo elektroforézou, ako aj masážou a fyzioterapiou. Je to manuálna terapia a cvičebná terapia, ktorá hrá jednu z najdôležitejších úloh pri konzervatívnej liečbe kýly L4 - L5..

Správny účinok na zadné svaly vám umožňuje odstrániť nadmerné napätie niektorých, zatiaľ čo iné naopak vyvolávajú tón. To eliminuje patologickú nerovnováhu a pravidelné školenie pomáha vytvárať spoľahlivú podporu chrbtice..

Komplex pohybovej terapie sa vyvíja individuálne s prihliadnutím na úroveň fyzickej prípravy pacienta a typ medzistavcovej prietrže L4 - L5. Zvyčajne to zahŕňa brušné cvičenia, kliky a zákruty zo sedu. Prvé triedy sa odporúčajú vykonávať pod dohľadom odborníka a neskôr každý deň doma. Zároveň je potrebné vyhnúť sa náhlym pohybom, a ak je toto cvičenie sprevádzané bolesťou, mali by ste okamžite prestať a vyhľadať stavovcovú konzultáciu..

Pacientom sa niekedy odporúča doplniť liečbu alternatívnymi metódami:

 • akupunktúra;
 • trakčná trakcia;
 • osteopatia;
 • kinezioterapia;
 • terapia ozónom;
 • hirudotherapy.

Takéto postupy však môžu byť prospešné iba vtedy, ak ich vykoná kvalifikovaný odborník..

Chirurgia s herniou L4-L5

V prípade, že konzervatívna terapia nemá účinok dlhšie ako 1 až 3 mesiace, je indikovaný chirurgický zákrok na herníciu disku. Bez pomoci neurochirurgov nebude tiež možné, ak choroba vyvolá vývoj syndrómu konského chvosta. Okrem toho s výčnelkom 12 mm alebo viac sa vykonáva núdzová operácia.

Chirurgický zákrok je určený na rýchle odstránenie tlaku na nervové korene alebo miechu, čo eliminuje riziko komplikácií a bolesti. Jeho taktika sa určuje individuálne na základe typu kýly L4 - L5 a jej veľkosti.

Dnes je možné operáciu medzistavcovej prietrže L4 - L5 vykonať jedným z nasledujúcich spôsobov:

 • nucleoplasty;
 • microdiscetomy;
 • odstránenie endoskopickej prietrže.

V prípade potreby sa vzdialený medzistavcový disk L4 - L5 nahradí špeciálnymi implantátmi alebo sa dosiahne spondylóza, t. J. Fúzia stavcov.

Nucleoplasty

Nukleoplastika je metóda punkcie pri odstraňovaní prietrže L4 - L5 do veľkosti 7 mm. Toto je najmenej traumatická operácia. Zahŕňa to vyriešenie problému zničením časti jadra buničiny pod kontrolou elektronicko-optického meniča pomocou:

 • laser;
 • studená plazma;
 • rádiové vlny;
 • tlak tekutiny (hydroplasty).

Najúčinnejšiu a najbezpečnejšiu techniku ​​rozpoznáva hydroplastika SpineGet. Táto technika spočíva v deštrukcii časti buničitého jadra fyziologickým roztokom, ktorý sa privádza do medziobratlovej platničky L4 - L5 pomocou špeciálnej tenkej kanyly. Súčasne je riedka časť jadra okamžite nasávaná špeciálnou vetvou zariadenia a odstránená z tela. Výsledkom je odstránenie nepohodlia a bolesti..

Na rozdiel od laserovej nukleoplastiky nie je hydroplastika spojená s rizikom nadmerného zahrievania tkanív a poškodenia krvných ciev alebo nervov. Táto technika poskytuje vysokú presnosť kontroly hĺbky expozície a objemu odstráneného tkaniva.

Microdisectomy

Mikrodisektómia je minimálne invazívna operácia, pri ktorej sa odstráni medziobratlová hernia L4 - L5 rezom nepresahujúcim 3 - 4 cm, a ak je to potrebné, inštalácia špeciálnych implantátov. Má širokú škálu indikácií, vrátane tejto operácie sa vykonáva so sekvestrovanými kýlami.

Endoskopická chirurgia

Táto taktika spočíva v odstránení prietrže L4 - L5 prepichnutím mäkkých tkanív, cez ktoré sa vkladá špeciálne endoskopické zariadenie. Pretože na konci endoskopu je kamera, operačný chirurg môže monitorovať každý jeho pohyb cez monitor.

Endoskopická hernia disku.

Endoskopická prietrž hernie sa vykonáva na jej mieste vo foraminálnych otvoroch a na iných úzkych miestach miechového kanála. Predstavuje nízky počet intraoperačných rizík a minimalizuje pravdepodobnosť poškodenia nervových zakončení. Ale rovnako ako nukleoplastika sa nedá vždy vykonať.

Protetika medzistavcových platničiek

Protetika sa používa na prejav syndrómu konského chvosta alebo častého relapsu prietrže, to znamená v prípadoch, keď si medzistavcové platničky vyžadujú odstránenie alebo po operácii existuje vysoké riziko vzniku spinálnej nestability. Moderné implantáty a kovové štruktúry dokážu úplne nahradiť postihnutý disk pri zachovaní celého objemu jeho funkcií alebo obnoviť integritu vláknitého prstenca..

Disková protéza M6.

Absolútna biologická kompatibilita a vysoká odolnosť proti opotrebeniu sa vyznačujú endoprotézami M6, čo sú umelé disky. Umožňujú vymeniť vzdialenú jednotku alebo viac.

Ak sa po operácii kýly vyskytne veľký defekt vo vláknitom krúžku, môže sa použiť barikový implantát. Je to mriežka, ktorá nahradí chýbajúcu časť plášťa disku a zabraňuje úniku buničitého jadra do miechového kanála po operácii..

Na stabilizáciu stavcov v normálnej polohe sa môže tiež použiť transpedikulárna fixačná technika. Pomocou kovových konštrukcií a skrutiek sú stavce v oblasti vzdialeného disku bezpečne pripevnené a kombinované do jedného systému..

Rehabilitácia

Po operácii začína rehabilitačné obdobie. Jeho závažnosť a trvanie závisí od typu operácie uskutočnenej pri prietrži. Preto sa môžu pacienti po nukleoplastike v ten istý deň vrátiť k obvyklým životným podmienkam a opustiť iba ťažkú ​​fyzickú prácu a sklon. Po endoskopickom odstránení a mikrodiscektómii je rehabilitácia zložitejšia a vyžaduje nemocničný pobyt asi týždeň.

15-ročný pacient s herníciou disku L4-L5: vľavo

Po prepustení pacient dostane podrobné odporúčania. Počas rehabilitačného obdobia sú indikované liekové terapie, nosenie ortopedického korzetu, cvičebná terapia a fyzioterapia. Pacientom sa niekedy odporúčajú manuálne terapie, kinezioterapia, plávanie, joga.

Pacient vo veku 15 rokov deň po odstránení hernie disku L4-L5.

Veľkosti stavcovej prietrže vyžadujúce chirurgický zákrok

Ľudia trpiaci chorobami chrbta sa zaujímajú o otázku, do akej veľkosti si vyžaduje prietrž chrbtice. V posledných rokoch sa ľudia čoraz častejšie stretávajú s chorobami chrbtice. Dôvodom je sedavý, sedavý životný štýl, dlhá jazda v aute, nedostatok fyzickej námahy, problémy s držaním tela od detstva, skolióza..

Kýla chrbtice je ochorenie, pri ktorom je v dôsledku posunu miechy narušené nervové zakončenie, ktoré spôsobuje silnú bolesť.

Je miechová kýla nebezpečná? Áno, pri absencii kompetentnej liečby v budúcnosti je možná dokonca ochrnutie končatín alebo dolnej časti tela.

Aby sa tomu zabránilo, v prípade absolútnych indikácií pre pacienta sa musí vykonať operácia na odstránenie medzistavcovej prietrže.

Ak je potrebný chirurgický zákrok?

Existujú rôzne metódy konzervatívnej liečby, ktoré pomáhajú účinne vyrovnať sa so symptómami tohto ochorenia a bránia jeho opätovnému výskytu..

Spravidla je možné vyliečiť 95% pacientov bez použitia chirurgického zákroku. Pri výbere medzi týmito dvoma spôsobmi liečby lekári vyhodnotia taký dôležitý faktor, ako je veľkosť prietrže.

Za týmto účelom sa používajú rôzne typy vyšetrení:

 • MRI
 • röntgenový
 • CT sken.
 • Na základe výsledkov takéhoto vyšetrenia lekár rozhodne o optimálnej metóde liečby pacienta.
 • Veľkosť prietrže, ktorá je určujúcim faktorom pri rozhodovaní o operácii, závisí od chrbtice, v ktorej sa nachádza..

Predpokladá sa, že výstupok v bedrových a hrudných oblastiach do veľkosti 12 mm je predmetom konzervatívnej liečby a pacient má šancu vyhnúť sa chirurgickému zákroku. A pri krčnej prietrži je už kritická veľkosť 7 mm, v takom prípade je pravdepodobnosť, že sa použije operatívna metóda liečby, vysoká.

Indikácie pre chirurgický zákrok nie sú obmedzené iba veľkosťou prietrže, ale tiež závisia od toho, či sú poškodené miechy alebo nervové zakončenie. Chirurgický zákrok je tiež zameraný na prípady, keď dlhodobá liečba pomocou rôznych techník neprináša osobe úľavu a syndróm bolesti sa neznižuje..

Táto operácia má pomerne vysokú mieru komplikácií (približne 80% prípadov). Ďalším znakom tejto operácie je to, že pacient bude mať dlhú rehabilitačnú dobu, ktorá môže trvať niekoľko rokov.

Účinná liečba medzistavcových prietrží bez chirurgického zákroku

Rozmery bedrových výčnelkov

Najbežnejšia je prietrž v bedrovej chrbtici. Zvyčajne sa prejavuje:

 • silná bolesť v nohách;
 • znecitlivenie končatín;
 • problémy v genitourinárnom systéme;
 • črevné poruchy.

Pri hernii bedrovej chrbtice s veľkosťou najviac 3 mm, ambulantnej alebo domácej liečbe sa predpokladá terapeutická gymnastika. Zahŕňa súbor špeciálnych cvičení zameraných na posilnenie svalového korzetu. S ich pomocou môžu byť oslabené svaly tónované a naopak uvoľnené.

Výčnelok s veľkosťou 6 - 7 mm sa považuje za stredne veľký a vyžaduje zložitejšiu ambulantnú liečbu. Ale chirurgia v tomto prípade nie je potrebná.

Ak výstupok dosiahne veľkosť 12 mm alebo viac, zvyčajne sa vyžaduje chirurgický zákrok. Najmä ak dôjde k porušeniu nervových koreňov nazývaného cop.

Po stlačení sa u pacienta môže vyvinúť ochrnutie dolného tela.

V tomto prípade je operácia odstránenia prietrže chrbtice jedinou možnosťou, ako si pacient zachová alebo obnoví svoju motorickú aktivitu..

Rozmery prietrže krčnej chrbtice

Cervikálna prietrž je o niečo menej bežná ako bedrová prietrž. Medzi jej príznaky patria:

 • bolesti hlavy;
 • problémy s pamäťou
 • skoky v krvnom tlaku;
 • závrat
 • bolesť končatín.

V prípade kýly v cervikálnej oblasti je narušená dodávka krvi pacientovi do mozgu, čo môže v budúcnosti spôsobiť mozgovú príhodu. Preto, ak existuje podozrenie na prítomnosť výčnelkov v krčnej chrbtici, je potrebné navštíviť špecialistov a začať liečbu čo najskôr.

Vďaka veľkosti 2 mm poskytuje cervikálny výstupok ošetrenie, ktoré kombinuje lieky, masáže a sadu špeciálnych cvičení.

Ak sú jeho rozmery 3 - 4 mm, musí sa s liečbou začať čo najskôr, aby sa zabránilo ďalšiemu zvýšeniu. Maximálna veľkosť výčnelku, pri ktorej je povolená konzervatívna liečba, je 5–6 mm.

Ak jeho veľkosť presahuje 6 mm, pacient musí podstúpiť operáciu.

Hrudná kýla

V prípade vyčnievania v hrudnej chrbtici pacienta sa môže v niektorých prípadoch vyvinúť bolesť na hrudi, medzi lopatkami. Výčnelok v tejto časti chrbtice s veľkosťou 1–5 mm sa považuje za malý, 5–6 mm - stredný, 9–12 mm - veľký, viac ako 12 mm - stavca vypadne.

Okamžitý chirurgický zákrok je indikovaný v prípade kýly s veľkosťou najmenej 12 mm, ak existujú príznaky porušenia miechy. Ak nie sú prítomné, je potrebné vybrať zo súboru dostupných liečebných metód tie, ktoré sú vhodné pre konkrétneho pacienta a budú pre neho účinné..

Teraz existuje veľa kliník, ktoré na to ponúkajú rôzne techniky. Medzi nimi:

Hlavnou vecou je výber správnej metódy liečby na základe stavu pacienta, jeho veku a klinického obrazu choroby ako celku..

Na dosiahnutie pozitívneho účinku pri liečbe medzistavcovej prietrže je hlavnou vecou začatie liečby okamžite po jej objavení, a to bezodkladne. Terapeutická gymnastika sa musí robiť stále, aby sa zabránilo vzniku nových ohnísk a aby sa posilnil tonus svalov v chrbte.

Je potrebné si uvedomiť, že ak po operácii a období zotavenia nevykonáte súbor cvičení za chrbát, potom je vaša šanca na recidívu choroby veľmi vysoká..

Hernia l5-s1 lumbosakral: veľkosť pre chirurgický zákrok

Náš chrbtový stĺp je výsledkom vývoja miliárd rokov. Jedná sa o komplexný dizajn, ktorý poskytuje podpornú funkciu a značnú mobilitu..

Chrbtica sa skladá z piatich segmentov:

Každý segment obsahuje určitý počet stavcov (každý z nich má svoju vlastnú veľkosť) a medzi nimi sú medzistavcové platničky, ktoré v chrbtici pôsobia ako kĺby.

Medzistavcové platničky

Aby sme pochopili možné príčiny narušenia štruktúry disku, je potrebné pochopiť, ako to funguje.

V samom strede disku je takzvané želatínové jadro a po jeho obvode je vláknitý kruh, ktorého hustota je omnoho vyššia ako hustota jadra, pretože stredná časť disku pozostáva z viac ako 80% vody. S vekom sa toto percento znižuje, v dôsledku čoho sa v chrbtici vyvíjajú degeneratívne procesy.

Medzistavcové platničky poskytujú výšku chrbtice a čiastočne určujú rast osoby.

Disky tiež pôsobia ako zvláštne tlmiče nárazov. Pri zvislom zaťažení, zákrutách alebo sklonoch mení želatínové jadro a vláknitý prstenec svoju konfiguráciu, čím zmierňujú zaťaženie kostnej časti chrbtice..

Rôzne segmenty chrbtice zažívajú rôzne zaťaženia. V tejto súvislosti sú „najviac postihnuté“ krčné a bedrové regióny. V týchto segmentoch dochádza k najčastejším degeneratívnym procesom a v dôsledku toho kýly medzistavcových platničiek.

Čo je kýla?

Kýla je výsledkom degeneratívneho ochorenia chrbtice - osteochondrózy. Toto je posun deformovaného disku a jeho výstup za stavce.

Kýla má dve možnosti:

 1. Výčnelok - keď sa vláknité jadro čiastočne rozprestiera za vláknitým prstencom.
 2. Prolaps - takmer úplný výčnelok chrupavky disku za stavcami.

V závislosti od štádia prietrže sa rozlišujú dve klinické možnosti:

 1. Tlak disku na nervový koreň (2% prípadov).
 2. Nájdenie časti disku v blízkosti koreňového adresára bez dopadu naň (98% prípadov).

V zriedkavých prípadoch je možná sekvestrácia disku - voľná prítomnosť chrupavkovej časti v lúmene miechového kanála. K tomu dochádza v dôsledku úplného pretrhnutia vlákien vláknitého prstenca..

V drvivej väčšine prípadov kýla vychádza bočne, t. Možné sú však aj hernie zadnej časti - vyčnievanie disku do lúmenu miechového kanála. Ich priebeh je mimoriadne nepriaznivý. Existujú tiež asymptomatické (latentné) hernie, pri ktorých želatínové jadro preniká do priľahlých stavcov - Schmorlovu prietrž.

Kýly sa najčastejšie tvoria v krčných a bedrových segmentoch chrbtice. Lokalizácia prietrže spôsobuje kliniku choroby.

Rizikové faktory

Výskyt medzistavcových prietrží spravidla predchádzajú rôzne dôvody. Najvýznamnejšie z nich:

 • Genetická predispozícia.
 • Vek pacienta (vo veku nad 40 - 45 rokov).
 • Trvalé mechanické zaťaženie vo zvislej polohe (orthostáza).
 • Zmena metabolických procesov (zhoršenie dodávky krvi, zníženie obsahu tekutín v želatínovom jadre atď.).
 • zranenia.
 • Sedavý spôsob života.

Nie je možné napraviť niektoré z týchto dôvodov (dedičnosť, vek, metabolické vlastnosti), ale niektoré z nich sa môžu ovplyvniť: výživou, životným štýlom a zraneniami. Výsledok našej expozície môže pozitívne ovplyvniť priebeh ochorenia alebo dokonca úplne zabrániť jeho výskytu, čo je najdôležitejšie, začať včasnú prevenciu.

Bedrová hernia

Bedrový segment chrbtice je veľmi citlivý na zvislé zaťaženie, predklony a najmä pri zdvíhaní závaží. Tu je sústredené najväčšie napätie celého podporného zariadenia. V dôsledku toho sú bedrové kýly najbežnejšie.

95% medzistavcových lumbálnych hernií je na úrovni 15-sl a 14-l5, t. Asi 4% pripadá na úroveň l3-l4 a 1% na iné lokalizácie.

Najčastejšie dochádza ku kompresii nervového koreňa v prítomnosti hernie l5-s1. Toto sa tiež vyskytuje pri hernii v oblasti 14-l5. Je to kvôli anatomickým vlastnostiam lumbosakrálneho segmentu.

Klinický obraz

Táto choroba sa spravidla začína akútne. Jej vzhľad je vyvolaný vzpieraním, náhlym pohybom alebo zranením..

Prvým prejavom je silná radikálna (neurogénny pôvod) bolesť v lumbosakrálnej oblasti. Môže vyžarovať (dávať) pozdĺž zadnej časti sedacej časti, stehna a dolnej končatiny, t..

pozdĺž sedacieho nervu. Pri namáhaní alebo pri akomkoľvek pokuse o pohyb je výrazné zvýšenie bolesti.

Pri vyšetrení odborníka je charakteristická identifikácia konkrétnych príznakov: príznak napätia (Lasega a Neri).

Je možný výskyt prerušovanej klaudikácie, t.j. výskyt slabosti a bolesti pri pohybe po postihnutej strane. Tento symptóm vzniká v dôsledku výskytu problémov s obehom, menovite s venóznym výtokom. Dôležitým rozlišovacím znakom je to, že prietok krvi v dolných končatinách nie je narušený..

Pacient pre seba zaujme nútenú polohu - pozíciu, v ktorej je najpohodlnejší a ktorý dáva minimálne nepríjemné pocity. V prípade prietrže lumbosakrálnej kosti leží alebo sedí so zahnutými nohami.

Pre lokalizáciu v regióne l5 - s1 alebo l4-l5 je charakteristický relapsujúci (opakujúci sa) priebeh, najmä v počiatočných štádiách choroby, keď operácia ešte nie je ukázaná..

diagnostika

Podozrenie na herniu v bedrovej oblasti iba na klinike nie je pre skúseného neuropatológa veľkým problémom. Diagnóza s bodom však môže byť stanovená v prítomnosti röntgenových lúčov s povinným zapojením stavcov od 14 do SI, výsledky CT alebo MRI. Ultrazvuk je tiež ultrazvuk.

Pomocou týchto inštrumentálnych metód určíme veľkosť výčnelku, jeho presnú lokalizáciu (l4-l5 alebo l5-s1), prítomnosť a stupeň kompresie miechy alebo nervového koreňa.

Je to veľkosť kompresnej časti disku, ktorá je jednou z určujúcich indikácií pre operáciu.

Indikácie pre chirurgickú liečbu

Chirurgia pre lumbosakrálne výčnelky je veľmi traumatická intervencia, ktorá si vyžaduje dlhú rehabilitáciu. V dôsledku toho je zoznam indikácií pre chirurgický zákrok veľmi obmedzený:

 1. Neúčinnosť dlhodobej a pretrvávajúcej konzervatívnej liečby (do 2 - 3 mesiacov).
 2. Detekcia tvorby CT veľkých oblastí oblasti l4-l5 alebo l5-sl, ktorá stláča nervový koreň a spôsobuje silnú radiálnu bolesť, ktorú nemožno zastaviť protizápalovými liekmi..
 3. Prítomnosť cudzieho útvaru presahujúceho veľkosť 0,6 cm a stlačenia miechy.
 4. Prítomnosť syndrómu cauda equina (paralýza dolných končatín).

V druhom prípade sa operácia vykonáva v prípade núdze. Vo všetkých ostatných prípadoch neuropatológ vyvoláva otázku plánovaného chirurgického zákroku a individuálne určuje veľkosť operácie..

Cervikálna kýla

Kýly tejto lokalizácie sú oveľa menej bežné ako v oblastiach 14 až s1.

V segmente krčka maternice padá hlavné zaťaženie na spodnú časť. Hernie sa preto častejšie vyskytujú medzi c5-c6 a c6-c7.

Najčastejšou príčinou výčnelku v krčnej chrbtici je „Butt“ poranenie (rýchle ohnutie a roztiahnutie hlavy), nezvyčajné pri dopravných nehodách..

Klinický obraz

Ochorenie začína akútnou bolesťou v oblasti krčka maternice žiarením do paže a ramena na strane lézie. Bolesť sa prehĺbila ohnutím a otočením krku.

 • Môžu sa vyskytnúť príznaky poškodenia miechy (so zadnou prietržou).
 • V neskorých štádiách choroby je charakteristická prítomnosť svalovej slabosti a atrofie (zníženie veľkosti svalov) ramenného pletenca..
 • Na rozdiel od kýly v oblasti od 14 do S1 je intenzita bolesti a ich ožarovanie v oblasti krčka maternice oveľa nižšie..

Veľkosť herniového výčnelku je v tomto prípade zanedbateľná: od 0,7 do 5 mm. Niekedy sa dokonca nenachádzajú počas inštrumentálnych štúdií kvôli takým malým rozmerom.

V dôsledku malej veľkosti výčnelku je chirurgický zákrok zriedkavo zvýšený..

prevencia

Kýla bedrovej a krčnej chrbtice významne znižuje kvalitu života. Je dôležité začať liečbu včas po konzultácii so skúseným neurológom.

Je však lepšie robiť včasnú prevenciu, ktorá zahŕňa:

 1. Vedenie aktívneho životného štýlu.
 2. Nezdvíhajte závažia, nepracujte dlho na svahu.
 3. Posilnenie svalovej sústavy chrbta.

Čím skôr sa uskutoční prevencia, tým nižšie je percento rozvoja degeneratívnych chorôb chrbtice.

Rozmery prietrže bedrovej a krčnej chrbtice na chirurgický zákrok

Kýla chrbtice sa môže tvoriť v ktoromkoľvek z jej oddelení. Častejšie ako iné, je postihnutá dolná časť chrbta (až 90% všetkých prípadov), potom krk. V prietrži v hrudnej oblasti sa vytvára menej často. Bedra sú náchylnejšie na fyzickú námahu ako zvyšok chrbta..

Pri ich pôsobení dochádza k deformácii medzistavcových platničiek. Ich výčnelok za prirodzené hranice sa nazýva výčnelok a považuje sa za normálny, ak prechádza so zánikom záťaže. Keď zmeny pretrvávajú a vyvíjajú sa, môžeme hovoriť o patológii.

Liečba miechy priamo závisí od jej veľkosti a závažnosti ochorenia.

Rozmery

Pri stálom alebo nadmernom zaťažení, s vekom sa v medzistavcovej platničke vyskytujú dystrofické procesy. Kvapalný obsah v ňom klesá, vláknitý prstenec stráca svoju pevnosť a elasticitu. Konštantný a nerovnomerný tlak pulpózneho jadra na ňu spôsobuje vznik mikrotrhlín a časom, pokiaľ sa nelieči, nevyhnutne vedie k prasknutiu. Takýto patologický proces možno rozdeliť do niekoľkých etáp:

 • Počiatočné degeneratívne zmeny na medzistavcovej platničke.
 • Výčnelok (výčnelok).
 • Kýla (prolaps alebo pokles).
 • Sekvestrácia (separácia fragmentu buničitého jadra).

Kýla môže vyčnievať smerom von (najbezpečnejšia možnosť), do miechy alebo do strany (obe podmienky sú nebezpečné). Závažnosť choroby je určená nielen smerom vyčnievania, ale aj jej veľkosťou.

Pre každú časť chrbtice má veľkosť výslednej patológie svoj vlastný význam.

Ak je výčnelok 1 - 3 mm pre bedrovú chrbticu pravdepodobnejšie považovaný za výčnelok, potom je pre krčok už plnohodnotnou medzistavcovou prietržou a pomerne veľkou a nebezpečnou.

 • Od 1 do 5 mm - malý výstupok. V krčnej oblasti do 2 mm, v hrudnej a lumbosakrálnej do 5.
 • Od 6 do 8 mm - stredný výčnelok. Ak je lokalizácia v cervikálnej oblasti, potom je možné považovať jej veľkosť za 5 až 6 mm a za strednú 2 až 4 mm. Pre hrudník a bedrovej oblasti maximálne 8 mm.
 • Od 9 do 12 mm - veľká medzistavcová prietrž. Hrudky tejto veľkosti sú charakteristické pre hrudník alebo bedru.
 • Od 12 mm a viac - veľký výhřez alebo sekvestrácia.

Veľkosť prietrže nie je vždy prvoradá. Smer vydutia je oveľa dôležitejší. Ak prietrž vyčnieva do miechy, potom predstavuje nebezpečenstvo aj najmenší (1-3 mm). Stlačenie miechy môže spôsobiť silnú bolesť a viesť k ochrnutiu..

Medziobratlovú herniu môžete liečiť rôznymi spôsobmi - konzervatívne alebo rýchlo, všetko záleží na veľkosti.

Patológia krčnej chrbtice sa považuje za najťažšie liečiteľnú z dôvodu malej veľkosti tejto časti chrbtice, malej veľkosti stavcov a diskov, ktoré ich oddeľujú. Najčastejšie sa však pacienti sťažujú nie na krk, ale na lumbosakrálnu oblasť. Tu sú formácie do 15 mm.

Konzervatívne zaobchádzanie

Bedrové a krčné kýly sa považujú za najnebezpečnejšie. V krku môžu spôsobiť parézu horných končatín a mozgovú ischémiu, v dolnej časti chrbta zasahujú do úplného fungovania pohybového aparátu a ovplyvňujú fungovanie vnútorných orgánov..

Môžete urobiť bez operácie s prietržou v dolnej časti chrbta až do 8 mm, v krku - až do 2 - 4. Liečba je v tomto prípade symptomatická (úľava od bolesti, úľava od stresu) a zlepšenie flexibility chrbtice:

 • liečenie.
 • Cvičebná terapia.
 • Manuálna terapia.
 • fyzioterapia.

Pri konzervatívnej liečbe medzistavcovej prietrže je hlavne to, aby ste nevynechali okamih, kedy môže byť účinná..

lieky

Základná lieková terapia zahŕňa niekoľko oblastí: odstránenie príčin, zmiernenie príznakov, prípadne blokovanie syndrómu bolesti. Hlavné skupiny liekov na liečbu medzistavcovej prietrže:

 • Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID). Často sa používal diklofenak alebo Movalis (NSAID). Lieky blokujú produkciu cyklooxygenázy, ktorá sa podieľa na zápalovom procese, znižujú horúčku a zmierňujú bolesť.
 • Chondroprotektory a prípravky na báze kyseliny hyalurónovej. Teraflex alebo Alflutop (chondroprotektory) sa zvyčajne predpisujú. Pacienti ich dobre tolerujú, vyživujú chrupavkové tkanivo medzistavcových platničiek a posilňujú jeho štruktúru, čím bránia deštruktívnemu procesu a inhibujú progresiu choroby. Caripain Plus alebo Rumalon - prípravky obsahujúce kyselinu hyalurónovú. Pomáhajú zvyšovať hladinu tekutín v jadre buničiny a zvyšujú elasticitu vláknitého prstenca..
 • Svalové relaxanciá. Midokalm uvoľňuje obmedzené svaly. Uplatňuje sa iba podľa pokynov lekára..
 • Zlepšenie dodávky krvi. Trental alebo Pentoxifylline posilňuje steny krvných ciev, uvoľňuje hladké svaly a komplexnou liečbou Milgammou (vitamíny B) a Actovegin (neuroprotektívne) znižujú nedostatok kyslíka.
 • Prostriedky na ochranu zažívacieho traktu. Gastal alebo Almagel zabraňuje gastrointestinálnemu poškodeniu pri použití NSAID. Sú predpisované v kombinácii s nesteroidnými liekmi.
 • Antidepresíva. Sertralin alebo Insidone umožňujú telu úplne sa zotaviť počas spánku.

blokáda

Spazmus a bolesť sa zmierňujú injekciou anestetík a kortikosteroidov. Tento postup môže trvať až niekoľko týždňov. Trvanie závisí od spôsobu podávania liečiv a od reakcie organizmu. Blokáda s herniou bedrovej chrbtice je rozdelená na dva typy:

 • Lokálne - periartikulárne, intraartikulárne alebo epidurálne.
 • Segmental - paravertebral.

Iba kvalifikovaný odborník so skúsenosťami s takouto liečbou môže určiť potrebu blokády a rozhodnúť, ako sa bude vykonávať. Lekár by mal zistiť, či má pacient kontraindikácie, a vziať do úvahy všetky riziká s možnými komplikáciami.

Použitie blokády s medzistavcovou prietržou rôznych veľkostí má niekoľko výhod:

 • Rýchly výsledok. Anestetika sa aplikuje priamo na léziu..
 • Minimálny účinok podaných liekov na celé telo vďaka lokálnej aplikácii.
 • Opakovaná aplikácia postupu poskytuje stabilné, dlhodobé zmiernenie bolesti a rýchle odstránenie zápalového procesu.

fyzioterapia

Môže sa vykonať iba po konzultácii s lekárom. Povaha a zaťaženie cvikov by mali zodpovedať predchádzajúcej terapii (napríklad chirurgickému zákroku), ak existujú, alebo splniť určité úlohy pri použití ako liečba..

Na rozdiel od cvičení pre krčnú chrbticu, ktoré sa vykonávajú počas sedenia, by sa mala gymnastika bedrovej zóny udržiavať v polohe na bruchu. V hornej časti chrbtice sú cvičenia relaxačné av dolnej časti komplexy, ktoré posilňujú svaly dolnej časti chrbta..

Prípustný komplex cvičebnej terapie pre lumbálnu prietrž:

 • Ležiace na zadných nohách sa narovnajú, ruky natiahnuté pozdĺž trupu.
 • Napnite a uvoľnite si abs.
 • V tejto polohe mierne nadvihnite panvu a panvu na 10 sekúnd.
 • Ľahnite si na chrbát, striedavo priťahujte nohy ohnuté na kolenách a snažte sa ich pritlačiť k hrudníku.

Fyzikálna terapia je predpísaná pre hernie v bedrovej oblasti s veľkosťou nie väčšou ako 6 mm. V iných prípadoch sa používa ako regenerácia po operácii.

Manuálna terapia

Okrem hlavnej liečby, medzistavcovej prietrže lumbálneho (hrudného, ​​krčka) oddelenia, existujú podporné opatrenia na zvýšenie jej účinku, na konsolidáciu a prevenciu recidívy choroby..

Masáž medzistavcovou prietržou sa predpisuje výlučne počas obdobia remisie. Hlavným cieľom je znížiť svalový tonus, zlepšiť prietok krvi, zmierniť bolesť a urýchliť rehabilitáciu. Manipulácia s masérom by mala byť jemná a opatrná. Pri hnetení by pacient nemal cítiť bolesť.

fyzioterapia

Liečba slabými prúdmi sa už dlho úspešne používa. Toto je napríklad jeho diadynamická rozmanitosť alebo elektroforéza. Elektródy pripojené na pokožku pacienta pod slabým napätím majú buď lokálne dráždivý účinok alebo pomáhajú liečivu preniknúť do lézie.

Elektroforézne postupy s novokainom alebo lidokaínom pri liečbe medzistavcovej hernie môžu významne znížiť množstvo použitých nesteroidných liekov, čím sa zníži ich negatívny účinok na organizmus..

Chirurgické ošetrenie

Chirurgický zákrok pri liečbe bedrovej prietrže sa považuje za núdzové opatrenie s výčnelkom 12 - 15 mm. Túto metódu je vhodné používať iba v prípade dlhého a neúspešného boja, silného vplyvu na vnútorné orgány od samého začiatku vývoja patológie alebo počas kritickej exacerbácie..

Microdisectomy

Operácia sa vykonáva pri vysokom zväčšení alebo pomocou mikroskopu. Neurochirurg s minimálnym rezom (do 2 cm) a takmer šperkovým nástrojom odstraňuje medzistavcovú prietrž akéhokoľvek druhu. Poškodenie lekárovými manipuláciami je zanedbateľné (žltý väz je čiastočne odstránený a v zriedkavých prípadoch sú vyrezané stavcové oblúky), takže relapsy sú minimalizované.

Indikácia pre mikrodisektómiu sa zvyčajne zvažuje:

 • Neprenášajú bolesť ani pri použití blokády.
 • Kompresia miechového kanála.
 • Kýla do veľkosti 5 - 6 mm.

Obdobie regenerácie trvá krátko, pretože počas operácie nie sú ovplyvnené svaly a väzivo. Pacient môže okamžite sedieť, bolesťový syndróm je zanedbateľný.

Endoskopická mikrodisektómia

Prevádzka s najmodernejšou technológiou. Vyrobí sa mikro-rez (nie viac ako 0,5 cm), do ktorého sa vloží endoskop. S jeho pomocou sa vyšetrí prietrž a potom sa uskutoční jej odstránenie. Chirurg vidí všetky manipulácie na monitore.

Hlavnou výhodou tejto techniky je absencia rehabilitačného obdobia. Ihneď po zákroku je pacient na nohách. Slabou stránkou je obmedzenie jej použitia v závislosti od veľkosti výčnelku. Možnosť tejto minimálne invazívnej operácie je určená veľkosťou hernie do 6 mm.

Laserová nukleoplastika

Odstránenie medzistavcovej prietrže laserom môže byť nezávislé ošetrenie, takže sa môže aplikovať v kombinácii s obvyklou operáciou (v konečnom štádiu endoskopickej mikrodisektómie). Optické vlákno zavedené cez prepichovací otvor zahreje výstupok. Premenená tekutina sa odstráni ihlou.

Táto metóda umožňuje odstrániť prietrž bez toho, aby došlo k poškodeniu pacienta. Laserová nukleoplastika je minimálne invazívny zákrok s minimálnymi možnými komplikáciami, ale pacient bude musieť stráviť najmenej 3 dni v nemocnici. Operácia je účinná u mladých pacientov s herniou s veľkosťou maximálne 6 mm.

Aj najmodernejší spôsob liečby vyžaduje zodpovedný prístup k obdobiu zotavenia po operácii. Postupujte podľa odporúčaní ošetrujúceho lekára, viesť zdravý životný štýl, nevyvarujte sa fyzickej námahe a pravidelne sa podrobujte vyšetreniu, aby ste zabránili vzniku nových medzistavcových prietrží.

Veľkosti miechy a indikácie pre chirurgický zákrok

Herniovaná platňa alebo vertebrálna hernia je choroba, pri ktorej dochádza k výčnelku medzistavcových platničiek. Dôsledkom môže byť bolesť (spôsobená kompresiou nervových koreňov), rôzne neurologické poruchy a

Podľa miesta lézie sa rozlišuje prietrž medzistavcovej platničky krčnej, hrudnej a bedrovej chrbtice..

Liečba prietrže medzistavcovej platničky môže byť konzervatívna alebo chirurgická, pri výbere spôsobu liečby lekári zvyčajne venujú pozornosť veľkosti prietrže.

Na určenie veľkosti prietrže disku sa používajú rôzne typy vyšetrení - rádiografia, počítačová tomografia a magnetická rezonancia.

Keďže kýla samotná je objemovým útvarom, odborníci používajú tri veľkosti, avšak najdôležitejší ukazovateľ je veľkosť výčnelku (výčnelok)..

V prípade kýly krčka disku je malá veľkosť výstupku 1 až 2 mm, veľká veľkosť výstupku je 5 až 6 mm. Pri hernii disku hrudnej a bedrovej chrbtice sa používajú tieto ukazovatele: malá veľkosť výčnelku - 1-5 mm, priemerná veľkosť výčnelku - 6-8 mm, veľká veľkosť výčnelku - viac ako 9 mm.

Podľa väčšiny odborníkov je konzervatívna liečba indikovaná pre hernie malej a strednej veľkosti, zatiaľ čo v prítomnosti veľkých hernií potrebuje pacient chirurgický zákrok.

Okrem toho vážne neurologické poruchy (močová a fekálna inkontinencia) spojené s herniovanými diskami sú absolútnou indikáciou chirurgického zákroku..

Medzistavcová hernia je jednou z komplexných a závažných chorôb miechy, pri ktorej dochádza k premiestneniu poškodenej medzistavcovej platničky a jej vyčnievaniu za jej hranice..

Hlavným nebezpečenstvom prietrže je pravdepodobnosť zúženia miechy, čo má za následok silné a dlhotrvajúce stlačenie výstelky miechy a procesov (nervové korene)..

Tento proces spôsobuje opuchy a zápaly okolitých tkanív: na prvom mieste je pocit nepohodlia a rýchlej únavy a potom začne pacient pociťovať bolesť v mieste, kde nervové zakončenia prechádzajú av oblasti, kde sa vyskytuje vertebrálna hernia.

V závislosti od stupňa vzniku a veľkosti sa predpisujú konzervatívne a chirurgické metódy liečby. Na diagnostikovanie ochorenia stavcovej hernie sa najčastejšie vykonáva magnetická rezonancia postihnutého disku..

Táto metóda je celkom bezpečná a poskytuje najkompletnejšie informácie o presnej veľkosti vyčnievajúcej alebo medzistavcovej prietrže. Môžu tiež použiť počítačovú tomografiu a rádiografiu na určenie veľkosti prietrže..

Rozlišujú sa tieto veľkosti:

· Prolaps - prietrž sa pohybuje od 2 do 3 mm; · Výčnelok - posunutie medzistavcovej prietrže o 5 - 15 mm; Extrúzia - úplný prolaps medzistavcových platničiek.

Rozmery medzistavcovej prietrže alebo výčnelku hrudnej a bedrovej chrbtice:

· 1-5 mm - malý výstupok; 6-8 mm - kýla strednej veľkosti; · 9 - 12 mm - veľká medzistavcová prietrž; Viac ako 12 mm - odlúčená prietrž alebo prolaps (veľký prolaps).

Podľa odborníkov je nutný okamžitý chirurgický zákrok s veľkosťou výčnelkov 9 - 12 mm alebo viac, iba ak sa vyskytnú príznaky kompresie prvkov chvosta a miechy koňa..

Rozmery vyčnievania krčka maternice chrbtice:

· 1 - 2 mm - malá veľkosť výčnelku; 3-4 mm - priemerná veľkosť výčnelku; 5-6 mm - veľká medziobratlová kýla; 6-7 mm alebo viac - výstupok veľmi veľkej veľkosti.

Chirurgia krčnej chrbtice je indikovaná u ľudí, ktorých výčnelok je 6 - 7 mm alebo viac, v iných prípadoch postačuje ambulantná liečba.

Účelom chirurgického zákroku je eliminácia kompresie štruktúr miechy medzistavcovej prietrže veľkej veľkosti a tiež malá v prítomnosti spinálnej stenózy..

Je potrebné poznamenať, že včasné vyhľadanie pomoci kvalifikovanými odborníkmi a správne predpísaná liečba pomôžu vyrovnať sa s touto chorobou v 95% prípadov.

Čo sú spinálne prietrže: klasifikácia a opis choroby

Starostlivosť o vaše telo môže byť príčinou chorôb, ktoré úplne menia náš život k horšiemu..

Príroda vytvorila univerzálny mechanizmus chrbtice, fungovanie celého organizmu závisí od funkcií ktorých.

Chrbtica udržuje naše telo vo zvislej polohe.

Pri chôdzi a skákaní poskytuje tlmenie, zmierňuje zaťaženie miechy a mozgu, podporuje pružnosť a pohyblivosť tela.

 • Tvorba medzistavcových prietrží, tak dokonalým mechanizmom, ako je chrbtica, vzniká z mnohých dôvodov:
 • komplikácie osteochondrózy;
 • vzpieranie, fyzická aktivita, tlak na chrbticu;
 • pád na chrbát, silná rana na chrbticu alebo modrina;
 • metabolická porucha, obezita;
 • zlý prísun krvi do miechových tkanív spôsobený sedavým životným štýlom;
 • degeneratívne zmeny súvisiace s vekom;
 • ženy po 40 rokoch, ľudia s výškou nad 170 cm;
 • dedičné a vrodené patológie.

Miecha má 7 krčných stavcov, 12 hrudníka, 5 bedrových, 5 sakrálnych a 3 alebo 4 coccygeal. Disky sa nachádzajú medzi stavcami. Disk je vláknitý prsteň s viacvrstvovou lamelárnou štruktúrou, vo vnútri ktorého je želé podobné vláknité jadro. Mäkké tkanivá: svaly, väzivá, šľachy pomáhajú udržiavať tento dizajn.

Kýla sa môžu tvoriť vo všetkých častiach chrbtice

Miechová mobilita závisí od stavu vláknitého prstenca a jadra. Tieto prvky chrbtice vytvárajú potrebný tlak medzi stavcami a poskytujú tlmenie počas pohybu.

Medzistavcová prietrž je výsledkom prasknutia vláknitého prstenca. V tomto prípade je jadro poškodené a posunuté. Vytvára sa výstupok. Obrazne povedané si predstavte nafukovací loptu, ktorý je stlačený na oboch stranách.

Pre presnú diagnostiku medzistavcových hernií existuje klasifikácia podľa miesta lokalizácie, príčin vzniku, veľkosti. Zohľadňujú sa anatomické vlastnosti, smer straty, stav vyčnievajúcich tkanív. Klasifikácia vám umožňuje vyhodnotiť patológiu a zvoliť si správnu liečbu.

Kýly sa delia na primárne a sekundárne:

 • Kýla u ľudí so zdravou chrbticou sa považujú za primárnu. Vzniká ako dôsledok mechanického namáhania alebo počas ťažkej fyzickej námahy.
 • Sekundárne kýly sa tvoria v dôsledku degeneratívnych zmien v chrupavke stavcov, mäkkých tkanív, vysychania a deformácie miechy..

Herniovaný disk v lumbosakrálnej oblasti

Bedrová oblasť je najviac ovplyvnená tvorbou kýly, pretože je vystavená neustálemu stresu. Táto chrbtica predstavuje najväčší počet prietrží. Najčastejšie trpí disk medzi piatym stavcom a krížovou kosti.

Medzistavcová prietrž bedrovej chrbtice - najbežnejšia

Príznaky sa prejavujú bolesťou v bedrovej oblasti, ktorá sa zvyšuje so stresom. Bolestivosť sa vyskytuje v hýžďovej a femorálnej oblasti. Necitlivosť končatín, svalová slabosť je charakteristická. V zanedbanej forme sú možné poruchy močového systému. V kritických prípadoch - ochrnutie.

Kýla hrudnej chrbtice

Najzriedkavejšie vzdelanie. Sprevádzané zakrivením chrbtice. Tvorí sa sedavý spôsob života, zranenia, osteochondróza, poruchy metabolizmu a nadmerný stres. Bolesť sa vyskytuje v hornej časti chrbta, ramenného kĺbu. V oblasti hrudníka je pocit tlaku. Príznaky môžu byť zamieňané s príznakmi angíny pectoris..

Cervikálna kýla

Kýly pri krčnej chrbtici sa vyskytujú menej často ako v lumbosakral. Väčšinou starší.

Je to spôsobené degeneratívnymi zmenami súvisiacimi s vekom, účinkami osteochondrózy a traumatických poranení chrbtice..

Bolesť v krku, ramenné opasky, časté bolesti hlavy, závraty, znecitlivené prsty, zvýšený tlak.

Schmorlova kýla

Samostatne sa berie do úvahy kýla (uzol) Schmorl. Patológia vrodenej alebo dedičnej povahy. Menej často sa objavuje v dôsledku silného bodového nárazu na chrbticu. Rozdiel spočíva v tom, že chrupavkové tkanivo je vtlačené do tela stavcov. Tvorí sa v akejkoľvek časti chrbtice. Klasifikovaný ako centrálny, hrudný, krčný a bedrový.

Schmorlova kýla je menej nebezpečná a asymptomatická

Klasifikácia kýly v závislosti od veľkosti

 • Prolaps, výčnelok - vyčnievanie tkanív 1-3 mm;
 • Prolaps, veľkosť od 3 do 6 mm;
 • Výčnelok, veľkosti od 5 do 15 mm;
 • Tvarované kýly - od 6 do 15 mm;
 • Extrúzia - úplný prolaps medzistavcových platničiek, klesajúca časť disku vo forme kvapky;
 • Sekvestrovaná kýla - látka jadra je úplne oddelená od disku.

Každá chrbtica má svoju vlastnú gradáciu veľkostí. Malá veľkosť prietrží bedrovej kosti môže byť pre krčnú chrbticu katastrofická a vyžaduje operáciu. Preto je potrebné klasifikovať vznik prietrže v mieste.

Rozmery medzistavcovej prietrže
chrbticaMnožstvo výčnelku mimo stavcov, mmdefinícia
Lumbosakrálne a hrudnépätnásťmalá kýla - prolaps, výčnelok, prolaps
6 - 8stredná kýla - prolaps, výčnelok
9 - 12veľká prietrž - výčnelok
12výčnelok, oddelená prietrž, výhřez
krčnej12malá prietrž - výčnelok
3 až 4stredná prietrž - výčnelok
5 - 6veľká prietrž - výhřez, výčnelok
6 - 7vytvorená prietrž, výčnelok

Anatomická klasifikácia kýly

Pohybu. Vyskytuje sa pri fyzickej námahe s predĺženým pobytom v jednotnej polohe.

Zadarmo. Tkanivo jadra vyčnieva v oblasti pozdĺžneho ligamentu vertikálne podporujúceho chrbticu. Štrukturálna štruktúra disku a jeho spojenie s stavcami je zachované.

Putovanie alebo sekvestrácia. Kýla sa voľne pohybuje v kanáli miechy s rizikom poškodenia nervových zakončení. Disk je čiastočne alebo úplne zničený. Predstavuje najväčšie nebezpečenstvo z hľadiska následkov. Vyžaduje chirurgický zákrok.

Roztrhnutie vláknitého prstenca prechádza niekoľkými fázami. Jadrové jadro sekvestrovaného disku - posledné štádium prietrže

Vnútri chrbtice. Posunutie jadra disku nepresahuje za miechový kanál.

zadné Nasmerované do miechového kanála. Je to spôsobené porušením funkcií panvy a končatín. Môže sa vyskytnúť syndróm chvosta koňa (chvost koňa je koreňmi bedrových, kostrových, kostrčových nervov miechy zhromaždených vo zväzku) s poškodením nervových koreňov.

Medián alebo medián. Vyskytuje sa na akejkoľvek úrovni chrbtice. Niekedy dosahuje veľké rozmery a ovplyvňuje nervové zakončenie a miechu.

Blízko uprostred. Nasmerované do miechového kanála. Na kanál existuje tlak z jednej alebo z oboch strán.

Posterolaterál (chrbtový-letálny). Najbežnejšie a nepriaznivejšie druhy. Podľa umiestnenia sú ľavostranné, pravostranné, anterolaterálne, posterolaterálne.

Kýly posterolaterálnej majú podsekcie:

 • Foraminal. Výčnelok, pri ktorom nastáva kompresia nervových zakončení prechádzajúcich medzistavcovým foramenom.
 • Extraforaminal. Prelom vo vláknitom kruhu s poškodením oblasti krvných ciev a nervových koreňov. Zle diagnostikovaná.
 • Side. Najnepriaznivejšie pre krčnú chrbticu. V dôsledku vyčnievania tkanív dochádza k poškodeniu nervov alebo k upnutiu tepny.

Predná (ventrálna). Prolaps disku cez prednú stenu chrbtice. Je zriedkavý, nemá komplikácie.

Hernia (uzol) Schmorl. Vypuklý výčnelok do horného alebo dolného tela chrupavky stavca. Uzol Schmorl sa vyznačuje znížením výšky tela chrupavky a disku, rozvojom osteochondrózy a degeneratívnymi zmenami v chrbtici..

Klasifikácia kýly v smere straty

Anterolaterálna. Prolaps pred stavcami. Postihnite sympatické plexy, poranite predný pozdĺžny väz.

Posterolateral. Prejdite cez zadnú časť vláknitého disku.

Majú pododdiely:

 • stredná poloha;
 • paramedian - výstupok napravo alebo naľavo od stredu;
 • bočné - ovplyvňujú pozdĺžne väzy umiestnené po stranách zadnej steny chrbtice.

Venujte pozornosť tomu, ako vyzerá klasifikácia kýly chrbtice v smere prolapsu

Klasifikácia podľa typu tkaniva vyčnievajúceho za stavce

Určujú sa 3 typy prolapsov: buničina, chrupavka, kosť.

Vláknitý vzhľad látky. Charakteristické je odsadenie jadra smerom von cez trhliny vláknitého kruhu. Pulpózny prolaps, častý pri Schmorlovej kýle.

Chrupavkové tkanivo. Fragmenty chrupavky stavcov vyjdú a poškodzujú nervové korene. Príčinou je zanedbávaný zápal, strata elasticity miechových tkanív, trauma, poruchy metabolizmu a obehového systému..

Kostné tkanivo. Vytvorené v starobe. Degeneratívne-dystrofické zmeny alebo osteochondróza vedú k tvorbe osteofytov (rast kostí). Výrastky na stavcoch sú často veľké, v dôsledku čoho sú nervové korene stlačené a miechový kanál je zúžený..

 • Chrbtica má tri časti: krčný, hrudný, bedrový.
 • Kýly najčastejšie trpia prietržmi, najmenej zo všetkých - hrudníkom.
 • Existuje koncept Schmorlovej prietrže, ktorý sa vyznačuje vytlačením disku do tela stavca.
 • Každá chrbtica má svoju vlastnú klasifikáciu hernií podľa veľkosti..
 • Najnebezpečnejšia hernia medziobratlového disku: sekvestrovaná, padajúca dozadu.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Kýly všetkých typov môžu spôsobiť bolestivé príznaky, vážne zhoršenie pohody človeka. Najnebezpečnejšie dorzálne vytesnenie medzistavcovej platničky, sprevádzané mnohými neurogénnymi klinickými prejavmi.
Oddelenie, kde je obvyklé byť krkom akejkoľvek osoby, sa skladá zo 7 hlavných stavcov, ktoré môžu zabezpečiť potrebný pohyb hlavy. Tieto stavce tiež spájajú lebku s chrbticou v dôsledku týlneho komplexu.
Bolesť a nepohodlie v chrbte sú mnohým dobre známe, často sú to prvé signály vývoja miechy. Samoliečba môže značne uškodiť, ale lekár bude schopný urobiť správnu diagnózu a predpísať liečbu a preventívne opatrenia, ktoré zahŕňajú: lekárske ošetrenie, masáže, gymnastiku, kurzy špecializovaných simulátorov.