loader

Medzistavcová prietrž

Náš chrbtový stĺp je výsledkom vývoja miliárd rokov. Jedná sa o komplexný dizajn, ktorý poskytuje podpornú funkciu a značnú mobilitu..

Chrbtica sa skladá z piatich segmentov:

Každý segment obsahuje určitý počet stavcov (každý z nich má svoju vlastnú veľkosť) a medzi nimi sú medzistavcové platničky, ktoré v chrbtici pôsobia ako kĺby.

Medzistavcové platničky

Aby sme pochopili možné príčiny narušenia štruktúry disku, je potrebné pochopiť, ako to funguje.

V samom strede disku je takzvané želatínové jadro a po jeho obvode je vláknitý kruh, ktorého hustota je omnoho vyššia ako hustota jadra, pretože stredná časť disku pozostáva z viac ako 80% vody. S vekom sa toto percento znižuje, v dôsledku čoho sa v chrbtici vyvíjajú degeneratívne procesy.

Medzistavcové platničky poskytujú výšku chrbtice a čiastočne určujú rast osoby.

Disky tiež pôsobia ako zvláštne tlmiče nárazov. Pri zvislom zaťažení, zákrutách alebo sklonoch mení želatínové jadro a vláknitý prstenec svoju konfiguráciu, čím zmierňujú zaťaženie kostnej časti chrbtice..

Rôzne segmenty chrbtice zažívajú rôzne zaťaženia. V tejto súvislosti sú „najviac postihnuté“ krčné a bedrové regióny. V týchto segmentoch dochádza k najčastejším degeneratívnym procesom a v dôsledku toho kýly medzistavcových platničiek.

Čo je kýla?

Kýla je výsledkom degeneratívneho ochorenia chrbtice - osteochondrózy. Toto je posun deformovaného disku a jeho výstup za stavce.

Kýla má dve možnosti:

 1. Výčnelok - keď sa vláknité jadro čiastočne rozprestiera za vláknitým prstencom.
 2. Prolaps - takmer úplný výčnelok chrupavky disku za stavcami.

V závislosti od štádia prietrže sa rozlišujú dve klinické možnosti:

 1. Tlak disku na nervový koreň (2% prípadov).
 2. Nájdenie časti disku v blízkosti koreňového adresára bez dopadu naň (98% prípadov).

V zriedkavých prípadoch je možná sekvestrácia disku - voľná prítomnosť chrupavkovej časti v lúmene miechového kanála. K tomu dochádza v dôsledku úplného pretrhnutia vlákien vláknitého prstenca..

V drvivej väčšine prípadov kýla vychádza bočne, t. Možné sú však aj hernie zadnej časti - vyčnievanie disku do lúmenu miechového kanála. Ich priebeh je mimoriadne nepriaznivý. Existujú tiež asymptomatické (latentné) hernie, pri ktorých želatínové jadro preniká do priľahlých stavcov - Schmorlovu prietrž.

Kýly sa najčastejšie tvoria v krčných a bedrových segmentoch chrbtice. Lokalizácia prietrže spôsobuje kliniku choroby.

Rizikové faktory

Výskyt medzistavcových prietrží spravidla predchádzajú rôzne dôvody. Najvýznamnejšie z nich:

 • Genetická predispozícia.
 • Vek pacienta (vo veku nad 40 - 45 rokov).
 • Trvalé mechanické zaťaženie vo zvislej polohe (orthostáza).
 • Zmena metabolických procesov (zhoršenie dodávky krvi, zníženie obsahu tekutín v želatínovom jadre atď.).
 • zranenia.
 • Sedavý spôsob života.

Nie je možné napraviť niektoré z týchto dôvodov (dedičnosť, vek, metabolické vlastnosti), ale niektoré z nich sa môžu ovplyvniť: výživou, životným štýlom a zraneniami. Výsledok našej expozície môže pozitívne ovplyvniť priebeh ochorenia alebo dokonca úplne zabrániť jeho výskytu, čo je najdôležitejšie, začať včasnú prevenciu.

Bedrová hernia

Bedrový segment chrbtice je veľmi citlivý na zvislé zaťaženie, predklony a najmä pri zdvíhaní závaží. Tu je sústredené najväčšie napätie celého podporného zariadenia. V dôsledku toho sú bedrové kýly najbežnejšie.

95% medzistavcových lumbálnych hernií je na úrovni 15-sl a 14-l5, t. Asi 4% pripadá na úroveň l3-l4 a 1% na iné lokalizácie.

Najčastejšie dochádza ku kompresii nervového koreňa v prítomnosti hernie l5-s1. Toto sa tiež vyskytuje pri hernii v oblasti 14-l5. Je to kvôli anatomickým vlastnostiam lumbosakrálneho segmentu.

Klinický obraz

Táto choroba sa spravidla začína akútne. Jej vzhľad je vyvolaný vzpieraním, náhlym pohybom alebo traumou. Prvým prejavom je silná radikálna (neurogénny pôvod) bolesť v lumbosakrálnej oblasti. Môže vyžarovať (dávať) pozdĺž zadného povrchu zadku, stehien a dolnej končatiny, t. J. Pozdĺž sedacieho nervu. Pri namáhaní alebo pri akomkoľvek pokuse o pohyb je výrazné zvýšenie bolesti.

Pri vyšetrení odborníka je charakteristická identifikácia konkrétnych príznakov: príznak napätia (Lasega a Neri).

Je možný výskyt prerušovanej klaudikácie, t.j. výskyt slabosti a bolesti pri pohybe po postihnutej strane. Tento symptóm vzniká v dôsledku výskytu problémov s obehom, menovite s venóznym výtokom. Dôležitým rozlišovacím znakom je to, že prietok krvi v dolných končatinách nie je narušený..

Pacient pre seba zaujme nútenú polohu - pozíciu, v ktorej je najpohodlnejší a ktorý dáva minimálne nepríjemné pocity. V prípade prietrže lumbosakrálnej kosti leží alebo sedí so zahnutými nohami.

Pre lokalizáciu v regióne l5 - s1 alebo l4-l5 je charakteristický relapsujúci (opakujúci sa) priebeh, najmä v počiatočných štádiách choroby, keď operácia ešte nie je ukázaná..

diagnostika

Podozrenie na herniu v bedrovej oblasti iba na klinike nie je pre skúseného neuropatológa veľkým problémom. Diagnóza s bodom však môže byť stanovená v prítomnosti röntgenových lúčov s povinným zapojením stavcov od 14 do SI, výsledky CT alebo MRI. Ultrazvuk je tiež ultrazvuk.

Pomocou týchto inštrumentálnych metód určíme veľkosť výčnelku, jeho presnú lokalizáciu (l4-l5 alebo l5-s1), prítomnosť a stupeň kompresie miechy alebo nervového koreňa.

Je to veľkosť kompresnej časti disku, ktorá je jednou z určujúcich indikácií pre operáciu.

Indikácie pre chirurgickú liečbu

Chirurgia pre lumbosakrálne výčnelky je veľmi traumatická intervencia, ktorá si vyžaduje dlhú rehabilitáciu. V dôsledku toho je zoznam indikácií pre chirurgický zákrok veľmi obmedzený:

 1. Neúčinnosť dlhodobej a pretrvávajúcej konzervatívnej liečby (do 2 - 3 mesiacov).
 2. Detekcia tvorby CT veľkých oblastí oblasti l4-l5 alebo l5-sl, ktorá stláča nervový koreň a spôsobuje silnú radiálnu bolesť, ktorú nemožno zastaviť protizápalovými liekmi..
 3. Prítomnosť cudzieho útvaru presahujúceho veľkosť 0,6 cm a stlačenia miechy.
 4. Prítomnosť syndrómu cauda equina (paralýza dolných končatín).

V druhom prípade sa operácia vykonáva v prípade núdze. Vo všetkých ostatných prípadoch neuropatológ vyvoláva otázku plánovaného chirurgického zákroku a individuálne určuje veľkosť operácie..

Cervikálna kýla

Kýly tejto lokalizácie sú oveľa menej bežné ako v oblastiach 14 až s1.

V segmente krčka maternice padá hlavné zaťaženie na spodnú časť. Hernie sa preto častejšie vyskytujú medzi c5-c6 a c6-c7.

Najčastejšou príčinou výčnelku v krčnej chrbtici je „Butt“ poranenie (rýchle ohnutie a roztiahnutie hlavy), nezvyčajné pri dopravných nehodách..

Klinický obraz

Ochorenie začína akútnou bolesťou v oblasti krčka maternice žiarením do paže a ramena na strane lézie. Bolesť sa prehĺbila ohnutím a otočením krku.

Môžu sa vyskytnúť príznaky poškodenia miechy (so zadnou prietržou).

V neskorých štádiách choroby je charakteristická prítomnosť svalovej slabosti a atrofie (zníženie veľkosti svalov) ramenného pletenca..

Na rozdiel od kýly v oblasti od 14 do S1 je intenzita bolesti a ich ožarovanie v oblasti krčka maternice oveľa nižšie..

Veľkosť herniového výčnelku je v tomto prípade zanedbateľná: od 0,7 do 5 mm. Niekedy sa dokonca nenachádzajú počas inštrumentálnych štúdií kvôli takým malým rozmerom.

V dôsledku malej veľkosti výčnelku je chirurgický zákrok zriedkavo zvýšený..

prevencia

Kýla bedrovej a krčnej chrbtice významne znižuje kvalitu života. Je dôležité začať liečbu včas po konzultácii so skúseným neurológom.

Je však lepšie robiť včasnú prevenciu, ktorá zahŕňa:

 1. Vedenie aktívneho životného štýlu.
 2. Nezdvíhajte závažia, nepracujte dlho na svahu.
 3. Posilnenie svalovej sústavy chrbta.

Čím skôr sa uskutoční prevencia, tým nižšie je percento rozvoja degeneratívnych chorôb chrbtice.

Liečba prietrže hrudnej chrbtice

Pravdepodobne žiadna z existujúcich odrôd chrbtice nemá tak širokú symptomatológiu. Aj keď je tento typ patológie oveľa menej bežný ako podobný na iných oddeleniach, závažnosť jeho dôsledkov je taká, že prevencia a včasná liečba tejto choroby sa stávajú prvou a mimoriadne dôležitou podmienkou na predchádzanie týmto dôsledkom. Toto je prietrž hrudnej chrbtice.

Medzistavcová kýla hrudnej časti sa vyvíja od prvého malého výčnelku 1 - 3 mm a prechádza známymi a nevyhnutnými fázami, ktorými prechádza hernálny výčnelok chrbtice ktoréhokoľvek oddelenia, prípadne vypadne z disku vo forme jednotlivých mŕtvych úlomkov (sekvestrov). Z dôvodu zapojenia párov nervových koreňov (celkom 24 - dva pre každý z 12 segmentov hrudnej oblasti) a miechy, ako aj z dôvodu rozsiahlych oblastí inervácie, existujú:

 • rôzne neuralgické príznaky
 • syndrómy myelopatie
 • reakcie z vnútorných orgánov

Príčiny medzistavcovej prietrže hrudníka

Príčiny hrudného výčnelku medzistavcových platničiek sa neodlišujú od všeobecného obrazu vzťahov príčin a následkov:

Ostechondróza takmer vždy predchádza prietrž, čo je jej výsledkom

 1. Prvým dôvodom je osteochondróza
 2. Komplex rôznych chorôb: dedičné, vrodené, deštruktívne, infekčné - všetky tie, ktoré prispievajú k zničeniu medzistavcových platničiek
 3. Traumatické zranenia vedúce k deformáciám disku, najmä pri kompresii kompresie
 4. Poruchy výmeny, minerálna a elektrolytová nerovnováha
 5. Nerovnomerné rozloženie záťaže v oblasti hrudníka: prudký nárast hmotnosti pri neúspešnom naklonení alebo otočení
 6. Neustála malá fyzická námaha, ktorá vedie k postupnému opotrebovaniu medzistavcových platničiek: medzistavcová prietrž hrudnej oblasti sa v tomto prípade vyvíja v pomerne zrelom veku: zvyčajne po 50 rokoch

Toto video vám pripomína, ako dochádza k tvorbe medzistavcovej prietrže.

Prečo nie je liečba kýly hrudnej časti vždy účinná?

Rozsiahle príznaky vyčnievania hrudnej chrbtice sa často zavádzajú, keď sa snažia nájsť príčinu ochorenia, v dôsledku čoho pacient ide k úplne iným lekárom a stráca čas

Napríklad u pacienta sa môže vyskytnúť bolesť dýchania, bolesť srdca, herpes zoster, ako je pankreatitída alebo cholecystitída.

Príznaky prietrže hrudnej chrbtice

Príznaky a liečba prietrže hrudnej oblasti sú veľmi dôležité z hľadiska svojej veľkosti a umiestnenia:

 • Predné alebo anterolaterálne kýlové útvary, dokonca veľkých rozmerov, sú takmer asymptomatické, ale to vedie k tomu, že je to možné pozorovať, keď dôjde k sekvestrácii a zničeniu medzistavcových platničiek
 • Hrudná hernia, foraminálna (s prístupom na laterálnu foramen, kde miechový nerv vstupuje) sa prejavuje v skorých štádiách kvôli skutočnosti, že nerv, a v niektorých prípadoch miecha, klesá pod ich tlak.

Akútne príznaky foraminálnej medzistavcovej prietrže sú obzvlášť výrazné, keď aj malý primárny výčnelok spôsobuje bolesť pri najmenšom pohybe a dokonca aj pri dýchaní. Bolesť pri dýchaní sa vyskytuje v dôsledku účasti hrudnej oblasti na respiračných pohyboch hrudníka, ktorých rebrá sú pripevnené k zadnej časti stavcov..

V priebehu rokov sa spájajú so segmentom, v ktorom sa nachádza medzistavcová prietrž hrudnej oblasti, preukázané neuralgické a autonómne príznaky. Vertebroológ, vedený nimi a príbehom pacienta o ich pocitoch, môže predtým, ako pristúpi k diagnostickým testom a liečbe, urobiť predbežnú diagnostiku.

Príznaky segmentovej prietrže

C7 - T1:

 • Bolesť na hrudi v lopatkách
 • Angina pectoris
 • Obmedzenie rúk
 • Parestézia horných končatín (necitlivosť, výskyt husacích hrčiek)

Th2 - Th3:

 • Bolesť v chrbte, niekedy sa pása, dávať v srdci
 • Príznak Lasega a Neriho - zvýšená bolesť pri pokuse o dotyk brady hrudníka

Th3 - Th4:

 • Chronická bolesť chrbta s kašľom, smiechom, kýchaním
 • Intercostal neuralgia
 • Poruchy maskované ako pohrudnice a srdcové choroby

Th4 - Th5, Th5 - Th6, Th6 - Th7

 • Bolesť na hrudníku a chrbte
 • Javy parestézie
 • Laboratórne dýchanie
 • Imitácia gastrointestinálnych chorôb (cholecystitída, žalúdočné vredy, pankreatitída):
  Je to kvôli vstupu do zóny inervácie tráviaceho traktu.

Th7 - Th8:
K vyššie uvedeným príznakom sa pridávajú falošné príznaky dvanástnikového vredu.

Th9 - Th10:
Pridávajú sa príznaky maskované ako choroby:

 • pyelonefritída
 • choroby hrubého a tenkého čreva

Th11 - Th12:

 • Bolesť v chrbte konštantnej povahy (zhoršená zdvíhaním natiahnutej nohy v polohe na bruchu a počas testu Lasega a Neriho)
 • Široká oblasť inervácie:
  • brušných orgánov
  • hrubé a tenké črevá
 • Vylučovací systém a panvový systém

Th12 - L1

 • Bolesť chrbta s príznakmi bedrovej bedrovej bedrovej kosti
 • Zhoršenie pohybovej schopnosti dolných končatín
 • Vzhľad silnej reflexnej bolesti dolných končatín pri poklepaní na postihnutú oblasť chrbtice
 • Inervácia hrubého čreva a slepého čreva môže spôsobiť falošné príznaky kolitídy a apendicitíd
 • Medzistavcová prietrž lokalizovaná medzi segmentmi C7 a Th11 sa najčastejšie vyskytuje v dôsledku osteochondrózy, vynútenej nízkej pohyblivosti chrbtice alebo dlhodobého pobytu v rovnakej polohe..
 • Medzistavcové výčnelky umiestnené v dolných segmentoch Th11 - Th12 a Th12 - L1 sú častejšie vyvolané zraneniami a aktivitou extenzorových pohybov..

Hrudná kýla

Liečba hrudnej hernie sa podáva podľa závažnosti klinických príznakov..

Chirurgické ošetrenie sa vykonáva:

 1. Ak existujú vážne príznaky myelopatie vo forme: pretrvávajúcej bolesti, motorických porúch so stratou citlivosti, zvýšeného dýchania a srdcového zlyhania, porúch brušnej dutiny a panvy
 2. Ak aj napriek opakovanej konzervatívnej liečbe medzistavcová prietrž stále pokračuje
 3. Pri veľkej prietrži (nad 10 mm) hrozí jej strata a zničenie disku

Operácie s otvorenými dutinami:

 • Discectomy - odstránenie celého disku chrbtice alebo jej časti
 • Laminektómia - odstránenie časti stavca

Minimálne invazívna neurochirurgia pomocou malého rezu:

 • Endoskopická chirurgia - odstránenie malých posterolaterálnych a foraminálnych hernií pomocou spinálneho endoskopu a nástrojov
 • Mikrodisektómia - chirurgický zákrok pomocou vysoko presného mikroskopu a mikro-nástrojov
 • Laserové odstránenie prietrže - pomocou vysokoenergetického laserového lúča

Chirurgický zákrok je však stále pomerne zriedkavý a hlavná metóda liečby hrudnej kýly chrbtice je konzervatívna..

Konzervatívne ošetrenie prietrže hrudnej chrbtice

 1. Po vyšetrení a rozhovore s lekárom sa zistili príznaky kýly, ktoré sa musia potvrdiť vyšetrením:
  X-ray, MRI alebo myelografia
 2. Hlavným problémom hrudnej kýly je bolesť, ktorá doslova nedovoľuje človeku nielen žiť, ale dokonca aj dýchať. Arsenal bolesti a protizápalových liekov: Analgetiká, novokaín, nesteroidné a steroidné látky, epidurálna anestézia - ak všetko ostatné zlyhá
 3. Pri rehabilitácii prietrže majú rozhodujúci význam: cviky na spinálnu trakciu, ktoré sú súčasťou komplexov fyzioterapie, manuálna terapia, masáž, nosenie tvrdých korzetov, metódy fyzioterapie prístrojov
 4. Je veľmi dôležité skúsiť zmeniť svoj život: Choďte na šport.
  . Vytvorte vyváženú stravu. Stratiť váhu. Naplňte život pohybom, čerstvým vzduchom a radostnou náladou

Zdravie a veľa šťastia!

Video: Herniation disku - na ovládanie alebo ošetrenie?

Medzistavcová prietrž: pri akej veľkosti je indikovaná operácia

Pri neustálych bolestiach v oblasti chrbta, dolnej časti chrbta, krku, ktoré neprechádzajú dostatočne dlho, by ste mali venovať zvýšenú pozornosť zdraviu. Možno tieto bolesti naznačujú, že máte medziobratlovú prietrž. Je to nepríjemné nebezpečné ochorenie, ktoré si vyžaduje chirurgické ošetrenie, inak môže ochorenie postupovať a spôsobiť vážne poškodenie ľudského zdravia a pohody. Medzistavcová hernia sa vyskytuje, keď je pulpózne jadro medzistavcového disku posunuté trhlinou vláknitého prstenca..

Kde sa vyskytuje vertebrálna prietrž?

Medzistavcová prietrž môže byť lokalizovaná v rôznych častiach chrbtice. Najbežnejšia takáto prietrž je v lumbosakrálnej chrbtici. V tomto prípade môže byť bolesť chrbta, spodnej časti chrbta, bedier, nôh, nôh, zadku. Môžu sa vyskytnúť poruchy čriev, močový mechúr, muži môžu mať problémy s potenciou.

Menej častá je medzistavcová prietrž v krčnej chrbtici. Môžu sa objaviť bolesti hlavy, bolesti rúk a ramien, časté závraty a zhoršené funkcie pamäti. Pri medziobratlovej kýle hrudnej oblasti sa môže objaviť bolesť aj v hrudnej oblasti, v medzikapulárnej oblasti, môže sa objaviť skolióza.

Medzistavcová kýla sa spravidla objavuje z nepohodlného pracoviska a nevhodného postavenia pri výkone profesionálnych povinností vodičov, chirurgov, zváračov atď. Poruchy medzistavcových platničiek často vznikajú pri pravidelnom zdvíhaní hmotnosti. Riziká medzistavcovej prietrže tiež pociťujú tí, ktorí sú zranení chrbtice v dôsledku neúspešného pádu, rôznych zlomenín.

video

Liečebné metódy založené na veľkosti vertebrálnej hernie

Liečba prietrže by sa mala začať ihneď po zistení. Čím viac začnete s medzistavcovou prietržou, tým viac času a energie bude potrebné na zmiernenie bolesti. Ak existuje podozrenie na medzistavcovú herniu, lekár predpíše CT alebo MRI. Odborníci v zásade odporúčajú používať metódu magnetickej rezonancie ako metódu diagnostiky medziobratlovej kýly - je to najbezpečnejšie pre zdravie a poskytuje najpresnejšie údaje o mieste prietrže a jeho veľkosti..

Medzistavcová kýla sa lieči rôznymi spôsobmi: konzervatívnym a chirurgickým. Spôsob liečby je určený veľkosťou prietrže chrbtice. Ak sa vysídlenie práve začalo a veľkosť vertebrálnej hernie je asi 2 mm, môžu to urobiť pomocou medikačnej metódy, manuálnej terapie, roztiahnutia chrbtice atď. Stredne veľký výčnelok, napríklad medzistavcová prietrž 5 mm, sa tiež lieči nechirurgickým spôsobom. Pri veľkej veľkosti kýly chrbtice 8 mm je predpísaná liečba vrátane chirurgického zákroku. Chirurgia v tomto prípade však nie je posledným štádiom liečby prietrže chrbtice. Po operácii sa pacientovi predpíšu lieky, masáže, fyzioterapeutické procedúry, odporúča sa liečebná liečba.

Viac vám povieme o liečbe kýly na základe veľkosti vysídlenia. Rozmery medzistavcovej prietrže bedrovej a hrudnej chrbtice sa delia takto: malý výstupok od 1 do 5 mm. Za stredný výčnelok sa považuje výčnelok z medzistavcových platní od priemeru 6 mm a veľký - viac ako 9 mm. Rozmery prietrže krčnej chrbtice: malé - 1 - 2 mm, veľké vyčnievanie - 5 - 6 mm. Potreba chirurgického zákroku sa teda najčastejšie určuje na základe veľkosti vertebrálnej hernie.

Rozmery medzistavcovej prietrže bedrovej kosti

Bedrová medziobratlová hernia 3 mm si vyžaduje ambulantnú liečbu, domácu liečbu, ktorá zahŕňa trakciu chrbtice, terapeutické cvičenia.

Vertebrálna hernia bedrovej oblasti 6 mm sa považuje za strednú, a preto si vyžaduje ďalšie závažnejšie ambulantné ošetrenie pomocou ďalších metód. Manuálna terapia, fyzioterapeutická liečba (masáž, ultrazvuk, trakcia miechy), fyzioterapeutické cvičenia. Na otázku, či je potrebný chirurgický zákrok na liečbu medzistavcovej prietrže bedrovej oblasti 6 - 7 mm, lekári tvrdia, že nie je potrebný žiadny chirurgický zákrok..

Pri medzistavcovej prietrži lumbálnej veľkosti 12 mm je však potrebný chirurgický zásah, ak sa objavia príznaky kompresie miechy a keď sa objavia prvky chvosta koňa..

Rozmery prietrže krčnej chrbtice

Medzistavcová hernia do 2 mm v krčnej chrbtici sa považuje za malú, pre jej liečebnú príručku sa poskytujú lekárske a fyzioterapeutické metódy. Kýlová krčná chrbtica s hrúbkou 3 mm, podobne ako prierezová kýla s priemerom 4 mm, vyžaduje urgentnú ambulantnú liečbu, aby sa zabránilo ďalšiemu poškodeniu miesta. Medzistavcová kýla v tejto oblasti 5 až 6 mm stále umožňuje ambulantnú liečbu. Pri detekcii medzistavcovej prietrže krčnej chrbtice väčšej ako 6 mm je však potrebný urgentný chirurgický zákrok.

Bez ohľadu na to, v akej veľkosti a na akom oddelení je medzistavcová prietrž zistená, čím skôr sa liečba začne, tým lepšie. Ak včas objavíte prietrž chrbtice, existuje každá šanca, ako sa zbaviť choroby alebo aspoň zmierniť príznaky, čo zabezpečí primeranú úroveň kvality života. Okrem ambulantnej liečby je pri liečbe kýly účinné používať ľudové liečivá. Ale iba ako doplnok, ktorý nenahrádza konzervatívnu liečbu (lieky, manuálna a fyzioterapia).

Bedrovej a hrudnej chrbtice

Hernia disku L4 - L5

Najčastejším problémom chrbtice je medzistavcová prietrž, najčastejšie trpí bedrová oblasť a najmä jej posledné segmenty. Pri zdvíhaní závaží pripisuje maximálne zaťaženie on.

Bedrová chrbtica.

Medzistavcový disk tvorený vláknitou membránou a buničinovým jadrom je umiestnený medzi stavcami, pričom počas pohybu vykonáva hlavne funkciu tlmiča nárazov. V priebehu rokov je pod vplyvom rôznych faktorov zdeformovaný. Výsledkom je vysunutie časti pulpózneho jadra do miechového kanálika a pretrhnutie vláknitej membrány, ktorá ju drží späť. Toto a prvé vedie k tvorbe výčnelkov a potom kýly medziobratlovej platničky.

Štruktúra medzistavcových platničiek.

Približne 45% lumbálnych hernií sa nachádza na úrovni L4 - L5. Častejšie iba prietrž lumbosakrálneho L5 - S1.

Príčiny a príznaky prietrže L4-L5

Stavce bedrovej chrbtice sú väčšie ako ostatné a ich priemer presahuje výšku. Je to spôsobené skutočnosťou, že stavce skupiny L a najmä segment L4 - L5 tvoria leví podiel na zaťaženiach, ktoré sa vyskytli počas dňa. Iba svalový korzet pomáha udržiavať chrbticu..

Ale s najmenším narušením výživy tkanív medzistavcovej platničky, zmenou jej štruktúry alebo oslabením chrbtových svalov sa tlak na ňu zvyšuje priamo úmerne so závažnosťou existujúcich zmien. To vedie k tvorbe výčnelkov, hernii medziobratlovej platničky L4 - L5.

MRI sken hernie disku L4-L5.

Hlavnou príčinou vývoja choroby je osteochondróza. Môže tiež spôsobiť zranenia, obezitu, deformácie chrbtice atď..

 • pravidelná alebo neustála bolesť v bedrovej oblasti, ktorá sa zhoršuje chôdzou, otáčaním tela, vyprázdňovaním alebo jedením;
 • ožarovanie bolesti na bočných povrchoch stehna a dolnej končatiny;
 • zníženie intenzity bolesti v stojacej polohe;
 • opuchy členkov;
 • akútna bolesť v dolnej časti chrbta pri zdvíhaní rovnej nohy v polohe na chrbte a jej okamžité odstránenie, keď je rovnaká noha ohnutá v kolene;
 • zvýšené potenie, suchá pokožka;
 • celková slabosť, závraty.
Prejavy osteochondrózy.

Môžu sa vyskytnúť aj ďalšie sprievodné kýly L4 - L5. Ich povaha závisí od typu vytvoreného výčnelku..

Hernia L5 - L4 v lumbosakrálnej oblasti je najnebezpečnejšia zo všetkých. Hlavným nebezpečenstvom jeho vzniku je výskyt kompresie nervu L5, ktorý je zodpovedný za inerváciu panvových orgánov a dolných končatín v oblasti dolných končatín. Môže k tomu dôjsť:

 • znížená citlivosť;
 • zníženie možného rozsahu pohybu;
 • paréza alebo paralýza s postupnou svalovou atrofiou;
 • nedobrovoľné močenie a / alebo vyprázdnenie;
 • erektilná dysfunkcia.

V závislosti od typu výčnelku môže utrpieť iba jedna noha alebo oboje.

Ale v prípade modernej medicíny nie je liečenie medzistavcovej prietrže L4 - L5 zložité. V miernych prípadoch sa problém môže riešiť konzervatívnymi metódami, ale v pokročilých situáciách alebo pri tvorbe hernií určitých typov nie je možné eliminovať riziko komplikácií a príčiny bolesti bez operácie na odstránenie prietrže..

Druhy kýly

V závislosti od toho, ktorá oblasť výbežku miechy je zameraná, sa rozlišujú rôzne typy kýly.

chrbtovej

Predstavujú najväčšie nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, pretože sa nachádzajú v priemere miechy a po dosiahnutí určitej veľkosti ho môžu zraniť a spôsobiť zodpovedajúce poruchy. Dorsálna hernia je sprevádzaná znížením až do úplnej straty citlivosti dolných končatín, svalovej slabosti, straty kontroly nad močením a defekáciou a zhoršením účinnosti. Príznaky sa prejavujú rýchlo a pri vysokej rýchlosti získavajú intenzitu..

Foraminal

Tvorí sa pred miechovým kanálom v oblasti foraminálnych otvorov, ktorý je sprevádzaný bolesťou iba v oblasti jeho umiestnenia a pocitom mierneho brnenia pri kašľaní, smiechu, kýchaní atď..

Predsadená prietrž - vyznačená žltou čiarou.

Paramedianní

Sú umiestnené na ľavej alebo pravej strane spodného alebo horného povrchu vláknitého prstenca, ktorý je plný kompresie nervových vlákien. To vedie k silnej bolesti v postihnutej oblasti, ktorá môže dať späť zadok na zodpovedajúcej strane, chrbte trstiny a dolnej končatine. Jedným z prvých príznakov paramediánskej kýly je často pocit znecitlivenia nohy. Zo strany lézie reflexy šľachy rýchlo vyblednú, zmeny chôdze.

medián

Výstupok sa vytvára smerom k priestoru medzi stavcami L4 - L5. Jeho tvorba je často asymptomatická, ale nie je vylúčená možnosť kompresie nervových koreňov a premiestnenia zdravých častí medzistavcových platničiek. To môže spôsobiť paralýzu dolných končatín a zhoršenú funkciu panvových orgánov. Stredná kýla L4 - L5 sa často vyskytuje u športovcov.

Medián (medián) hernie disku.

difúznu

Vyznačujú sa poškodením celého vláknitého prstenca, ktorý je rovnomerne napnutý a v dôsledku kýly zaberá celý priestor miechového kanála. Predpokladom pre jeho rozvoj je pokročilá osteochondróza.

Vzhľadom na zvláštnosti miesta sa zadné hernie L4 - L5 častejšie ako predné zhlukujú, t. J. Po prasknutí vláknitého prstenca vplyvom tlaku zo susedných stavcov sa časť pulpózneho jadra oddeľuje od disku a jeho migrácia pozdĺž miechového kanála.

Toto je sprevádzané výrazným zápalovým procesom, do ktorého sú zapojené svaly, šľachy, väzy, nervy atď. Klinický obraz sa môže líšiť, čo komplikuje diagnostiku bez použitia inštrumentálnych metód..

diagnostika

Dôležitou diagnostickou úlohou nie je len identifikácia prietrže, ale aj určenie jej typu a veľkosti. Taktika ďalšieho liečenia priamo závisí od týchto faktorov..

Prvým stupňom diagnózy je vyšetrenie stavca alebo neurológa. Lekár zhromažďuje anamnézu a môže urobiť predbežnú diagnózu. Na potvrdenie sú priradené inštrumentálne výskumné metódy.

Najkomplexnejšie informácie môžu poskytnúť MRI. Medzi ďalšie použité diagnostické metódy patria laboratórne vyšetrenia, CT snímky a röntgenové snímky miechy..

Konzervatívne liečby

Liečba hernie disku L4 - L5 bez chirurgického zákroku je možná s veľkosťou v priemere do 8 mm. Taktika terapie sa vyvíja pre každého pacienta individuálne a je do značnej miery určená veľkosťou výčnelku v čase liečby. Hlavným cieľom konzervatívnej liečby je však vo všetkých prípadoch zníženie záťaže v tomto segmente stavcov, ktorý sa dosahuje vďaka prísnemu dodržiavaniu pokoja počas niekoľkých dní..

Preto pri hernii s veľkosťou L4 - L5 do 5 mm je zvyčajne postačujúci pravidelný výkon špeciálnej sady cvičení a niekedy aj trakčných terapií. Ak jeho hodnota presahuje 5 mm, ale nedosiahla 8 mm, bude sa vyžadovať rozsiahlejší súbor opatrení vrátane:

Manuálna terapia.

 • liečba drogami;
 • Cvičebná terapia;
 • masáže;
 • fyzioterapia.

Hospitalizácia s prísnym dodržiavaním pokoja na lôžku je predmetom pacientov so syndrómom akútnej bolesti s herniou do 12 mm.

V rámci liekovej terapie sú pacienti predpisovaní:

 • NSA;
 • svalové relaxanciá;
 • glukokortikoidy;
 • vitamíny
 • chondroprotektory (nemajú silné dôkazy o účinnosti).

Mnoho pacientov má počas prvých mesiacov konštantné nosenie ortopedického korzetu, aby sa znížilo zaťaženie medzistavcovej platničky L4 - L5. V budúcnosti by sa malo nosiť pri ťažkých fyzických prácach, najmä v súvislosti s potrebou zdvíhania závaží.

Bedrový polotuhý korzet.

Po odstránení akútnych bolestí je liečba doplnená fyzioterapeutickými sedeniami, napríklad ultrafialovým žiarením alebo elektroforézou, ako aj masážou a fyzioterapiou. Je to manuálna terapia a cvičebná terapia, ktorá hrá jednu z najdôležitejších úloh pri konzervatívnej liečbe kýly L4 - L5..

Správny účinok na zadné svaly vám umožňuje odstrániť nadmerné napätie niektorých, zatiaľ čo iné naopak vyvolávajú tón. To eliminuje patologickú nerovnováhu a pravidelné školenie pomáha vytvárať spoľahlivú podporu chrbtice..

Komplex pohybovej terapie sa vyvíja individuálne s prihliadnutím na úroveň fyzickej prípravy pacienta a typ medzistavcovej prietrže L4 - L5. Zvyčajne to zahŕňa brušné cvičenia, kliky a zákruty zo sedu. Prvé triedy sa odporúčajú vykonávať pod dohľadom odborníka a neskôr každý deň doma. Zároveň je potrebné vyhnúť sa náhlym pohybom, a ak je toto cvičenie sprevádzané bolesťou, mali by ste okamžite prestať a vyhľadať stavovcovú konzultáciu..

Pacientom sa niekedy odporúča doplniť liečbu alternatívnymi metódami:

 • akupunktúra;
 • trakčná trakcia;
 • osteopatia;
 • kinezioterapia;
 • terapia ozónom;
 • hirudotherapy.

Takéto postupy však môžu byť prospešné iba vtedy, ak ich vykoná kvalifikovaný odborník..

Chirurgia s herniou L4-L5

V prípade, že konzervatívna terapia nemá účinok dlhšie ako 1 až 3 mesiace, je indikovaný chirurgický zákrok na herníciu disku. Bez pomoci neurochirurgov nebude tiež možné, ak choroba vyvolá vývoj syndrómu konského chvosta. Okrem toho s výčnelkom 12 mm alebo viac sa vykonáva núdzová operácia.

Chirurgický zákrok je určený na rýchle odstránenie tlaku na nervové korene alebo miechu, čo eliminuje riziko komplikácií a bolesti. Jeho taktika sa určuje individuálne na základe typu kýly L4 - L5 a jej veľkosti.

Dnes je možné operáciu medzistavcovej prietrže L4 - L5 vykonať jedným z nasledujúcich spôsobov:

 • nucleoplasty;
 • microdiscetomy;
 • odstránenie endoskopickej prietrže.

V prípade potreby sa vzdialený medzistavcový disk L4 - L5 nahradí špeciálnymi implantátmi alebo sa dosiahne spondylóza, t. J. Fúzia stavcov.

Nucleoplasty

Nukleoplastika je metóda punkcie pri odstraňovaní prietrže L4 - L5 do veľkosti 7 mm. Toto je najmenej traumatická operácia. Zahŕňa to vyriešenie problému zničením časti jadra buničiny pod kontrolou elektronicko-optického meniča pomocou:

 • laser;
 • studená plazma;
 • rádiové vlny;
 • tlak tekutiny (hydroplasty).

Najúčinnejšiu a najbezpečnejšiu techniku ​​rozpoznáva hydroplastika SpineGet. Táto technika spočíva v deštrukcii časti buničitého jadra fyziologickým roztokom, ktorý sa privádza do medziobratlovej platničky L4 - L5 pomocou špeciálnej tenkej kanyly. Súčasne je riedka časť jadra okamžite nasávaná špeciálnou vetvou zariadenia a odstránená z tela. Výsledkom je odstránenie nepohodlia a bolesti..

Na rozdiel od laserovej nukleoplastiky nie je hydroplastika spojená s rizikom nadmerného zahrievania tkanív a poškodenia krvných ciev alebo nervov. Táto technika poskytuje vysokú presnosť kontroly hĺbky expozície a objemu odstráneného tkaniva.

Microdisectomy

Mikrodisektómia je minimálne invazívna operácia, pri ktorej sa odstráni medziobratlová hernia L4 - L5 rezom nepresahujúcim 3 - 4 cm, a ak je to potrebné, inštalácia špeciálnych implantátov. Má širokú škálu indikácií, vrátane tejto operácie sa vykonáva so sekvestrovanými kýlami.

Endoskopická chirurgia

Táto taktika spočíva v odstránení prietrže L4 - L5 prepichnutím mäkkých tkanív, cez ktoré sa vkladá špeciálne endoskopické zariadenie. Pretože na konci endoskopu je kamera, operačný chirurg môže monitorovať každý jeho pohyb cez monitor.

Endoskopická hernia disku.

Endoskopická prietrž hernie sa vykonáva na jej mieste vo foraminálnych otvoroch a na iných úzkych miestach miechového kanála. Predstavuje nízky počet intraoperačných rizík a minimalizuje pravdepodobnosť poškodenia nervových zakončení. Ale rovnako ako nukleoplastika sa nedá vždy vykonať.

Protetika medzistavcových platničiek

Protetika sa používa na prejav syndrómu konského chvosta alebo častého relapsu prietrže, to znamená v prípadoch, keď si medzistavcové platničky vyžadujú odstránenie alebo po operácii existuje vysoké riziko vzniku spinálnej nestability. Moderné implantáty a kovové štruktúry dokážu úplne nahradiť postihnutý disk pri zachovaní celého objemu jeho funkcií alebo obnoviť integritu vláknitého prstenca..

Disková protéza M6.

Absolútna biologická kompatibilita a vysoká odolnosť proti opotrebeniu sa vyznačujú endoprotézami M6, čo sú umelé disky. Umožňujú vymeniť vzdialenú jednotku alebo viac.

Ak sa po operácii kýly vyskytne veľký defekt vo vláknitom krúžku, môže sa použiť barikový implantát. Je to mriežka, ktorá nahradí chýbajúcu časť plášťa disku a zabraňuje úniku buničitého jadra do miechového kanála po operácii..

Na stabilizáciu stavcov v normálnej polohe sa môže tiež použiť transpedikulárna fixačná technika. Pomocou kovových konštrukcií a skrutiek sú stavce v oblasti vzdialeného disku bezpečne pripevnené a kombinované do jedného systému..

Rehabilitácia

Po operácii začína rehabilitačné obdobie. Jeho závažnosť a trvanie závisí od typu operácie uskutočnenej pri prietrži. Preto sa môžu pacienti po nukleoplastike v ten istý deň vrátiť k obvyklým životným podmienkam a opustiť iba ťažkú ​​fyzickú prácu a sklon. Po endoskopickom odstránení a mikrodiscektómii je rehabilitácia zložitejšia a vyžaduje nemocničný pobyt asi týždeň.

15-ročný pacient s herníciou disku L4-L5: vľavo

Po prepustení pacient dostane podrobné odporúčania. Počas rehabilitačného obdobia sú indikované liekové terapie, nosenie ortopedického korzetu, cvičebná terapia a fyzioterapia. Pacientom sa niekedy odporúčajú manuálne terapie, kinezioterapia, plávanie, joga.

Pacient vo veku 15 rokov deň po odstránení hernie disku L4-L5.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Bubnovsky je známy profesor, ktorý vyvinul metodiku na zlepšenie stavu pacientov s ochorením kĺbov. Liečba osteochondrózy metódou Bubnovsky je založená na výkone špeciálnych cvičení doma aj v špecializovaných telocvičniach.
V moderných podmienkach mladí ľudia často trpia osteochondrózou. Dôvodom je sedavý spôsob života, pretože aj my často trávime voľný čas pri počítači - samozrejme sedením.
Čo je to xiphoidný procesOblasť ľudského hrudníka je jednou z najdôležitejších a najväčších štruktúr v tele.
Rozmery medzistavcovej prietrže