loader

Bubnovsky

V modernom svete vysokých rýchlostí a stálych stresov narastá počet ľudí, ktorým je spôsobený ochorenie pohybového aparátu (OA), problémy. Tieto choroby nanešťastie nezávisia od veku alebo sociálneho postavenia osoby. Z týchto problémov a chorôb je častejšia osteochondróza medzistavcových platničiek (niekedy s herniami), choroby kĺbov (vrátane ankylozujúcej spondylitídy a reumatoidnej artritídy), ako aj následky predchádzajúcich operácií a zranení. Posledným miestom nie sú choroby hrudnej chrbtice, ktorej liečba a diagnostika si zaslúžia pozornosť.

Liečba v centre mesta Bubnovsky

Ak sa stretnete s takýmito problémami, pravdepodobne už máte čas ponúknuť liečbu chrbtice, liečbu kĺbov pomocou štandardných režimov s použitím rôznych typov protizápalových liekov a liekov proti bolesti, blokádu, nosenie korzetov a bandáží a samozrejme obmedzenie pohybov. a zaťaženie.

Inými slovami, liečba chrbtice, liečba kĺbov spadá do vzorca: „Bez stresu, viac liekov. Možno budete potrebovať operáciu! “
To všetko vedie k jedinému výsledku - svalom a väzom, ktoré sú zbavené záťaže a následne výživy, oslabujú a atrofia, čo vedie k ešte väčšiemu metabolickému narušeniu v postihnutej oblasti. To zasa znamená ďalší vývoj chorôb chrbtice alebo kíbu - s nedostatkom výživy, opotrebovania kĺbov a chrbtice a krehkosťou..

Je ťažké si predstaviť, že liečba chrbtice, spoločná liečba týmto prístupom bude účinná!

Zároveň z nejakého dôvodu každý zabudne, že najnebezpečnejšou záťažou pre osobu trpiacu slabými svalmi trupu je premiestnenie vlastnej váhy do vesmíru!

Pri rozhodovaní o tom, ktorá liečba chrbtice alebo kĺbov je potrebná, je mimoriadne dôležité zohľadniť stav svalového tkaniva pacienta. Sú to svaly, ktoré vyživujú stavce a kĺby vo všetkom potrebnom, pretože svalové hmoty prechádzajú neurovaskulárne zväzky. A samozrejme, v prípade narušenia výživy chrbtice a kĺbov je ich funkcia narušená.

Bolesti chrbta, zhoršená pohyblivosť kĺbov, osteochondróza atď..

Ale kupodivu medicínsky liek nevenuje pozornosť tomuto veľmi dôležitému spojivovému tkanivu v tele.

Je účinná liečba chrbtice a kĺbov bez chirurgického zákroku a liečby?

Už viac ako 20 rokov sa problémy liečenia chorôb pohybového aparátu úspešne riešia na klinikách pracujúcich podľa metód profesora Bubnovského vo viac ako 50 mestách v Rusku, SNŠ a v zahraničí.

Profesor Bubnovsky, zakladateľ modernej kinezoterapie, je autorom zásadne odlišného prístupu k otázke, ako liečiť chrbticu a liečiť kĺby. Liečba podľa svojho jedinečného systému - bez drog a chirurgických zákrokov - umožňuje ľuďom znovu získať slušnú kvalitu života a vrátiť plnú pracovnú kapacitu.

Liečba kĺbov, liečba chrbtice podľa systému profesora Bubnovského

Liečba chrbtice, liečba kĺbov pomocou kinezoterapie je liečba pohybu. Nedostatočná mobilita nášho životného štýlu mení stav hlbokých svalov, čo vedie k ich atrofii, ktorá následne narušuje výživový systém kĺbov krvným riečiskom..

Najdôležitejšou zložkou liečby podľa S.M. Bubnovsky pomocou kinezoterapie sú špeciálne terapeutické cvičenia, ktoré sú bezpečné pre kĺby a chrbticu, ktoré vykonáva pacient na multifunkčných simulátoroch dekompresie a gravitácie Bubnovsky (MTB). Základom systému profesora Bubnovského je kombinácia špecializovanej gymnastiky, ruských kúpeľov a kryoterapie.

Účinné ošetrenie chrbtice a ošetrenie kĺbov podľa Bubnovského metódy nastáva v dôsledku začlenenia do aktívnej činnosti a obnovy hlbokých svalov, ktoré dodávajú kĺbom a chrbtici všetko potrebné. Sergei Mikhailovich dokázal, že aktivácia zlomených svalov je základným základom pre liečbu väčšiny problémov s kĺbmi a chrbticou. Atrofia voľnobežných svalov v priebehu času, a to len komplikuje liečbu kĺbov, liečbu chrbtice.

Hlavným kritériom pre zotavenie podľa systému profesora Bubnovského je obnova svalovej konštanty pacienta, ktorá sa vyznačuje schopnosťou vykonávať záťažové cvičenia (bezpečné, terapeutické cvičenia) bez bolesti..

Stovkám tisícov ľudí, ktorí prišli do centier Bubnovského, ponúkame zásadne odlišný prístup, vďaka ktorému je spoločná liečba aj liečba chrbtice úspešná. Individuálny prístup, ktorý neuznáva štandardné riešenia, pretože sme presvedčení, že ani pri podobných diagnózach neexistujú totožní pacienti!

Podstúpili ošetrenie chrbtice alebo kĺbové ošetrenie v „Dr. Bubnovsky Centre“ na Khodyňke a „Dr. Bubnovsky Centre“ na Dm. Ulyanova, dokážete prekonať strach z hnutia uzdravenia a uvedomíte si, že dokážete a mali by ste sa obísť bez liekov, pretože bez vášho úsilia, trpezlivosti a vlastného úsilia nedokážu obnoviť svoje zdravie..

Klinika Dr. Bubnovského je vybavená všetkým potrebným pre pohodlný pobyt pacientov, k dispozícii sú útulné šatne, sprchy, šatník. Máme saunu a masážne miestnosti.

Iba pohyb vám môže dať plný život!

Aké sú operácie na odstránenie medzistavcovej prietrže?

Ľudia trpiaci prietržami chrbtice sú dobre oboznámení s bolesťou sprevádzajúcou túto chorobu. Táto bolesť nezmizne celé týždne a prakticky sa neodstráni pomocou liekov, čo často narúša obvyklé činnosti. V pokročilých prípadoch môže ochorenie spôsobiť dysfunkciu vnútorných orgánov a ochrnutie končatín, po ktorých už nemožno nazývať normálnu životnú aktivitu. Keď konzervatívna liečba vyčerpáva svoj arzenál a choroba pokračuje, alebo ak existujú sprievodné problémy, ktoré je potrebné okamžite riešiť, zostáva len možnosť odstrániť prietrž chrbtice. Eliminácia tejto patológie pomocou chirurgického zákroku pre pacienta je často posledná šanca na vyliečenie.

Malo by byť zrejmé, že rozhodnutie o takejto radikálnej metóde by sa malo prijať veľmi premyslene. Niet divu, že takúto operáciu lekári odporúčajú až po uplynutí jedného alebo jedného a pol mesiaca po ukončení tradičných postupov. A iba pri absencii pozitívneho účinku liečby. Okrem toho mnohí odborníci naznačujú, že pacienti predlžujú toto obdobie na 3 mesiace.

Čas, aby sa ponáhľali, si samozrejme môžu vziať len tí, ktorí nezažívajú zdravotné poškodenie a majú určitú expozíciu. Avšak najčastejšie majú pacienti tendenciu zveličovať problémy, podľahnúť panike a náladám, aby sa zbavili dlhodobej bolesti. Áno, a mnohí sú príliš leniví na to, aby sa zapojili do fyzioterapie, ktorá je nevyhnutná na odstránenie choroby.

Ak sa stále prijíma rozhodnutie, musíte si byť vedomí, že operácia:

 1. Často vedie k dôsledkom.
 2. Žiadna stopercentná záruka.
 3. Vyžaduje zapojenie pacienta do liečby po operácii.

Ošetrujúci lekár to musí samozrejme oznámiť vopred.

Druhy operácií

V súčasnosti sa praktizuje niekoľko metód na odstránenie medzistavcovej prietrže. Všetky z nich sa budú posudzovať nižšie. Povieme iba to, že výber operácie závisí od mnohých faktorov. Každá z nich má okrem toho silné aj slabé stránky..

postdiskektomického

Tento spôsob odstránenia patológie sa v súčasnosti považuje za zastaraný. Discectómia je otvorená operácia, pri ktorej sa chirurgickým zákrokom odstráni buď celý medzistavcový disk alebo jeho časť, a to rezom do kože. Okrem toho sa vykonáva resekcia stavcov, ktoré ovplyvňujú miechu alebo artériu. Samotná operácia sa uskutočňuje v celkovej anestézii a rez na koži je asi osem centimetrov.

Nevýhody tohto lekárskeho postupu sú:

 • Pomerne pomalé zotavenie muskuloskeletálnej funkcie chrbtice spôsobené veľkým poškodením.
 • Vysoké riziko zápalu v mozgových blankách, ktoré si bude vyžadovať 10-dňovú nemocnicu a rozsiahlu antibiotickú liečbu.

Výhody discectómie zahŕňajú:

 • Relatívne nízke prevádzkové náklady.
 • Iba 3% riziko recidívy v priebehu roka (s radikálnym odstránením disku).

Druhý aspekt možno vysvetliť skutočnosťou, že vzdialený medzistavcový platnička sa v priebehu času nahradí vláknitým spojivovým tkanivom, zatiaľ čo v ostatných častiach existuje vysoké riziko opätovného rozvoja prietrže. Všimnite si, že obidve tieto výhody sa môžu pri výbere spôsobu prevádzky stať rozhodujúcimi.

laminektomie

Operácia, zvaná laminektómia, sa vykonáva v celkovej aj lokálnej anestézii. Postup spočíva v odstránení laminy rezom až do veľkosti 10 centimetrov. Inými slovami, lekári vystrihli časť oblúka stavca, na ktorú je nervový koreň pritlačený v dôsledku tlaku medzistavcovej prietrže na ňu..

Nespornými výhodami tejto metódy sú:

 • Veľmi rýchla úľava od bolesti a zlepšená dodávka krvi.
 • Uzdravenie sa uskutoční v priebehu niekoľkých dní. Pacient zvyčajne trávi v nemocnici najviac tri dni.

Hlavnými nevýhodami laminektómie sú:

 • Vysoké riziko upchatia krvných ciev a poškodenia nervov.
 • Nebezpečenstvo pooperačných infekcií a krvácania.

endoskopia

Veľmi široko propagovaná a najobľúbenejšia operácia, ktorá zmierňuje vertebrálnu prietrž, sa nazýva endoskopia. Táto minimálne invazívna chirurgia sa vykonáva pomocou mikroskopických nástrojov a špeciálneho endoskopu miechy. Ten sa zavedie rezom 5 mm do laterálneho otvoru a prenáša zväčšený obraz na monitor. Na základe obrázka lekár odstráni sekvestráciu medzistavcovej prietrže veľmi tenkým chirurgickým nástrojom.

Dôvody, prečo je endoskopia veľmi populárna, sú:

 • Ligamenty a svaly nie sú poškodené, čo vedie k rýchlemu uzdraveniu..
 • Obdobie zotavenia nepresahuje tri týždne.
 • Krátka (pár hodín) a takmer bezkrvná operácia.
 • Nasledujúci deň prepustenie pacienta.

S tak pôsobivými výhodami tejto metódy sú nevýhody endoskopickej chirurgie o nič menej. Medzi nimi:

 • Potreba spinálnej anestézie, ktorá si vyžaduje starostlivú prípravu, počas ktorej sú potrebné predbežné intravenózne infúzie. Okrem toho môže tento postup spôsobiť komplikácie, ako sú pretrvávajúce bolesti hlavy..
 • Táto metóda nie je univerzálna a nie je vhodná pre každú medzistavcovú prietrž. O ich umiestnení rozhoduje veľa..
 • Vysoké riziko recidívy po operácii, ktorá dosahuje 10 percent.

Okrem všetkého vyššie uvedeného by ste mali vedieť, že táto operácia je veľmi nákladná, preto by ste sa o nej mali rozhodnúť opatrným zvážením všetkých kladov a záporov..

Microdisectomy

Podstatou uvažovanej neurochirurgickej operácie je preniknúť do oblasti stlačiteľného nervu s jeho následným uvoľnením. Pri mikrodiscektómii rez na koži nepresahuje 4 centimetre a samotná operácia sa vykonáva pomocou výkonného mikroskopu a najnovších nástrojov, ktoré vám umožňujú robiť všetko na mikroskopickej úrovni..

V súčasnosti sa táto metóda považuje za veľmi úspešnú, a preto sa používa veľmi často. Operácia sa vykonáva v celkovej anestézii. V tomto prípade nie je svalové tkanivo úplne poškodené, pretože lekár získa prístup k vymačkanému nervu odstránením časti žltého väzu chrbtice. Potom je stlačený nerv stlačený dozadu a tkanivo medzistavcových platničiek je odstránené. Na konci postupu sa kvôli rýchlejšej regenerácii disku používa laserové ožarovanie v mieste chirurgického zákroku.

Výhody takéhoto chirurgického riešenia sú:

 • Schopnosť odstrániť viac patológií v rámci jednej operácie.
 • Krátky pobyt v nemocnici (do 3 dní).
 • Rýchla a veľmi účinná liečba bolesti.

Malo by sa tiež poznamenať, že po mikrodiscektómii je možné začať neaktívnu aktivitu po štyroch týždňoch a aktívnej fyzickej aktivity po 1,5 až 2 mesiacoch.
Na druhej strane, napriek krátkemu zotavovaciemu obdobiu, odborníci odporúčajú používať tvrdé podporné korzety na chrbticu dva mesiace po operácii..

Nevýhody prevádzkovej metódy zahŕňajú:

 • Vysoké náklady na operáciu, ktorá dosahuje 70 tisíc rubľov (s laserovou rekonštrukciou disku).
 • Cicatricial commissurálna epiduritída, ktorá podľa štatistík vedie k relapsu v 15 percentách prípadov.

Disková nukleoplastika

Táto operácia na odstránenie prietrže chrbtice je najmodernejšou a najinovatívnejšou metódou. Je minimálne invazívne a vykonáva sa v lokálnej anestézii. Význam nukleoplastiky spočíva v znížení tlaku na nervový koreň.

Postup spočíva vo vložení ihiel, ktorých priemer sa pohybuje od dvoch do troch milimetrov, do poškodeného disku pod kontrolou röntgenového prístroja. Prostredníctvom týchto ihiel je poškodená oblasť vystavená plazme, vysokofrekvenčnému alebo laserovému žiareniu, v dôsledku čoho sa vytvárajú kanály, v ktorých sa disková substancia rozkladá. Pomáha to znižovať tlak na nervy, a tým zmierňuje bolesť.

Výhody tohto spôsobu sú zrejmé:

 • Minimálne riziká komplikácií a následkov.
 • Štyridsať bezpečných a ľahkých operácií.
 • Môžete sa pozrieť na pár hodín po zákroku.

Jedinou významnou nevýhodou diskovej nukleoplastiky je skutočnosť, že táto metóda môže zbaviť len medzistavcové prietrže, ktorých veľkosť nepresahuje 7 milimetrov..

Laserová diskoplastika

Postup, ktorý je veľmi podobný predchádzajúcej operácii. Pritom sa medzistavcový disk zahrieva na niekoľkých miestach na 70 stupňov pomocou laserového žiariča s nízkym výkonom. Samotná operácia sa niekedy vykonáva v spojení s chirurgickým odstránením prietrže, ale je tiež možné ju vykonať oddelene. V druhom prípade sa laserová diskoplastika vykonáva na rekonštrukciu poškodeného miechového disku.

Výhody tohto spôsobu sú v skutočnosti podobné výhodám pre diskovú nukleoplastiku. Medzi „mínusy“ patria vysoké náklady a obmedzenia týkajúce sa veľkosti prietrže.

Podmienky úspešnej operácie

Hlavné kritériá, podľa ktorých bude niektorá z týchto metód úspešná, sú:

 1. Predbežné odborné vyšetrenie pomocou magnetickej rezonancie alebo počítačovej tomografie, ako aj absolvovanie potrebných testov a konzultácií s niekoľkými nezávislými lekármi vrátane anestéziológov..
 2. Správny výber spôsobu odstránenia prietrže, ktorý zohľadňuje jeho typ, umiestnenie, veľkosť a ďalšie faktory, ktoré môžu ovplyvniť zdravie pacienta..
 3. Zváženie a rozpoznanie možných pooperačných následkov a komplikácií, ktoré môžu vyžadovať intenzívnu antibiotickú liečbu.

Okrem toho by malo byť zrejmé, že chirurgia, hojenie rán a odstránenie švov - to nie je koniec. Nasleduje dlhá doba zotavenia vrátane fyzioterapeutických cvičení a vo väčšine prípadov nosenie korzetu, ktorý nakoniec zabráni relapsom a komplikáciám. Budete tiež musieť pravidelne navštevovať svojho lekára a podrobiť sa následným vyšetreniam.

Prevádzkové náklady

Je zrejmé, že náklady na operáciu odstránenia medzistavcovej prietrže sú pre mnohých značné. Je však dosť ťažké určiť konkrétne čísla a sumy, pretože závisia od krajiny alebo mesta, v ktorom plánujete pôsobiť, a od samotnej kliniky, kde k tomu dôjde. Preto vám odporúčame, aby ste sa po konečnom rozhodnutí o operácii obrátili na vybrané chirurgické centrum a aby ste v tejto chvíli objasnili všetky potrebné nuansy a ceny..

Chirurgia prietrže brucha: indikácie, správanie, rehabilitácia

Ak chcete určiť postup liečby prietrže, musíte zistiť, čo to je.

Kýla sa nazýva vyčnievanie alebo vystupovanie orgánu z fyziologickej oblasti miesta bez narušenia integrity jeho obalu. K východu dochádza otvorom, ktorý môže byť buď prirodzený, alebo získaný..

Príčiny výskytu rôznych typov kýly závisia od mnohých faktorov. Napríklad vrodené kýly vznikajú v dôsledku individuálnych charakteristík plodu, ako sú potenciálne herniové brány..

Získané hernie sú zvyčajne výsledkom poškodenia telesných tkanív, poranení alebo pooperačných rán..

Ako príklad si vezmime prietrž brucha, ktorá sa môže vyskytnúť po opakovanom zdvíhaní závaží, tehotenstve, pôrode, častej zápche, ťažkom kašle s pretrvávajúcimi chorobami, všeobecne kvôli akýmkoľvek faktorom ovplyvňujúcim kolísanie vnútrobrušného tlaku..

Je možné podozrenie na výskyt prietrže pocitom vypuklého tuberkulózy alebo opuchov pod kožou. Príznaky sú bolesť a niekedy nevoľnosť, ktorá sa vyskytuje pri pocite rušivej oblasti..

Ak nájdete na pokožke vydutie podobné tým, ktoré sú opísané vyššie, musíte sa poradiť s lekárom. Lekár bude diagnostikovať pomocou ultrazvukového alebo magnetického rezonančného zobrazovacieho prístroja a predpíše liečbu.

Za akých podmienok táto operácia prebieha?

Nevyhnutné podmienky na určenie indikácie pre chirurgický zákrok:

 1. Prítomnosť substrátu operácie - prietrž, nestabilita, stenóza, ktoré spôsobujú.
 2. Kompresia nervových štruktúr, krvných ciev, spôsobenie.
 3. Neurologický deficit (slabosť a znížená citlivosť končatín, zhoršená funkcia panvových orgánov) a silná bolesť.

Dôležité! Operácia eliminuje kompresiu nervových štruktúr, krvných ciev, ale nezbavuje príčin kompresie.

Pri výbere operácie ako spôsobu liečby kýly chrbtice a jej komplikácií by mal pacient pochopiť význam navrhovanej chirurgickej liečby..

Kýly bielej čiary brucha: typy a príčiny vzhľadu

Brušná stena človeka má vyvinuté svaly, ktoré fixujú vnútorné orgány v brušnej dutine a chránia ich pred stratou. Svalová stena je však slabá - biela čiara. Prechádza medzi xiphoidným procesom a pubisou, pozostáva z pojivového tkaniva a neobsahuje svaly. V dôsledku úplného nedostatku svalov je pravdepodobnosť vyčnievania podkožného tuku v mieste bielej línie výrazne vyššia ako v iných oblastiach brušnej steny..

Šírka bielej čiary by za normálnych okolností nemala presahovať 1 až 3 centimetre, ale keď sa spojivové tkanivo zriedi a natiahne, objaví sa svalová nezrovnalosť a vytvorí sa herniálna brána. Závažnosť choroby závisí od ich šírky. Z hľadiska závažnosti je prietrž bielo-bielej línie brucha:

 • Do 3 až 3 centimetrov (1 stupeň);
 • Viac ako 7 centimetrov (2 stupne);
 • So zjavným prolapsom a prolapsom brucha - stupeň 3.

Existuje klasifikácia a umiestnenie výčnelku. Koniec koncov, môže to byť:

 1. Nad pupkom (nad pupkom);
 2. Pod pupkom (pupočníkom);
 3. Na boku pupka, na oboch stranách (pupočnej).

Bez ohľadu na umiestnenie sa patológia najčastejšie vyskytuje u ľudí vystavených vysokému stresu na svaloch brušnej steny (muži zaoberajúci sa vysokou fyzickou prácou, tehotné ženy, pacienti trpiaci hemoroidmi a chronickou zápchou). Toto ochorenie sa vyznačuje:

 • Brušná bolesť spôsobená náhlymi pohybmi, ohýbaním alebo namáhaním;
 • Vzhľad výčnelku v stredovej línii (môže byť bolestivý a ťažko na dotyk);
 • Belching, nevoľnosť a zvracanie.

Tieto príznaky vyžadujú povinnú návštevu lekára a vyšetrenie.

Otvorené operácie

1. Discectómia. Odstránenie „precipitovaného“ medzistavcového disku je prietrž (prolaps, extrúzia, sekvestrácia disku), ktorá spôsobuje kompresiu nervových štruktúr a krvných ciev. Cieľom je vytvoriť dekompresiu stlačených štruktúr. Dĺžka narezania kože na chrbte je až 3 cm pri mikrochirurgickej metóde, s endoskopickou technikou - 1,5 cm..

2. Dekompresívne - stabilizačné operácie. Závažná spinálna stenóza a / alebo radikálový kanál s neurologickým deficitom, kde príčinou je: hernia, artróza medzistavcových kĺbov, osifikované ("skamenené") väzivo. Dysektómia sa kombinuje s arcotomiou, laminektómiou (odstránenie chrbtového oblúka) a / alebo facetektómiou (odstránenie medzistavcového kĺbu), korporektómiou (odstránenie tela stavcov). Súčasná inštalácia rôznych implantátov, stabilizačných systémov. Môže byť použitý spolu s navigačnou a endoskopickou podporou. Rez kožou 3-15 cm, v závislosti od počtu operovaných stavcov. Región - celá chrbtica, prístup zozadu, spredu a zboku.

3. Stabilizačné operácie. Porušenie normálnej biomechaniky a axiálnej funkcie chrbtice sa prejavuje nestabilitou, deformáciou, patologickým zlomeninou. Na zabránenie alebo zníženie existujúceho neurologického deficitu (ochrnutie) je potrebné stabilizovať stavce pomocou špeciálnych systémov.

4. Paliatívna (uľahčujúca), funkčné operácie - rhizotómia a chondrotómia. Vykonávajú sa so syndrómom spastickej a pretrvávajúcej bolesti v dôsledku následkov poškodenia miechy. Účelom operácie je odrezať určité časti miechy, nervové kmene. V dôsledku toho je prenos patologického nervového impulzu blokovaný..

Ako nezávisle určiť porušenie prietrže

Potreba urgentnej chirurgie vyplýva z porušenia alebo uškrtenia skleníkových plynov.

V oboch prípadoch si dieťa sťažuje na bolesť v pupku. Deti sa často ponáhľajú po miestnosti, stonajú alebo plačú v bolesti. Keď pocítite výčnelok nad pupkom, bolesť zosilnie. Niekedy je bolesť tak výrazná, že existuje bolesťový šok, pri ktorom sa krvný tlak môže prudko znižovať až do straty vedomia.

Poranenie pupočnej kýly. Kliknutím na fotografiu ju jasne zobrazíte

Obmedzené skleníkové plyny a uškrtenie sú život ohrozujúce situácie. Prorastanie pomocou chirurgického zákroku v týchto prípadoch môže viesť k veľmi vážnym následkom, až do rozvoja peritonitídy (zápal pobrušnice), bolestivý šok a smrť osoby. Preto, ak sa dieťa začne sťažovať na výskyt bolesti v pupočnej kýle, je dôležité vyhľadať lekársku pomoc čo najskôr.

Perkutánna chirurgia (vpichom kože) - „ambulantná“ neurochirurgia

1. Rádiofrekvenčné denervovanie fazetových kĺbov. Používa sa pri fazetovom syndróme (keď sa zmení zdroj bolesti medzistavcových kĺbov), pod trubicu zosilňovača obrazu (mobilná röntgenová jednotka) sa inštalujú špeciálne ihly, prostredníctvom ktorých sa vykonáva rádiofrekvenčný účinok na nervy postihnutých kĺbov. Takže bolesť je odstránená.

2. Odstránenie prietrže disku pomocou perkutánneho vpichu. Medzistavcový disk sa prepichne špeciálnou ihlou pod trubicou zosilňovača obrazu, potom sa jeho stredná časť (jadro buničiny) odstráni nasledujúcimi spôsobmi:

 1. Perkutánna nukleoplastika studenej plazmy - odparovanie vystavením studenej plazme.
 2. Hydrodisektómia - mletie a odstraňovanie, vysokorýchlostný prietok tekutiny (900 km / h).
 3. Špirálová nukleotómia - úvod do ihlovej tenkej špirály, ktorá vykonáva rotačné pohyby na odstránenie časti buničitého jadra.
 4. Odparovanie laserom - odstránenie laserom.
 5. Chemonukleolýza - zavádza sa špeciálna látka, ktorá vedie k skvapalneniu buničitého jadra a zníženiu jeho objemu.

3. Vertebroplastika. Hemangióm, patologické zlomeniny stavcov porušujú pevnosť a stabilitu chrbtice, dochádza k porušeniu geometrie stavca, čo môže viesť k poškodeniu miechy. Technika prevedenia - pod trubicou zosilňovača obrazu, s tenkou trubicou s vodičom, sa telo stavca prepichne a naplní špeciálnym cementom..

3. Kyphoplastika. Je to dobrý postup, ale umožňuje nielen obnoviť pevnosť stavcov, ale aj kompenzovať jeho deformáciu, čo vedie k zakriveniu chrbtice a vyžaduje opravu. Technika vykonávania - pod kontrolou trubice zosilňovača obrazu sa do komory poškodeného stavca zavedú špeciálne komory 2 dutými ihlami, ktoré sa potom nafúknu. Tlak v komorách je prísne regulovaný, takže výsledkom je stavca potrebnej výšky bez deformácií (na tento účel sa používajú dve nafukovacie komory). Po obnovení požadovanej polohy sa komory odstránia a na fixáciu stavca sa dutiny, v ktorých boli komory umiestnené, vyplnia cementom..

4. Regenerácia tkanív medzistavcových platničiek. Po odstránení buničitého jadra sa časť materiálu odošle do špeciálneho laboratória, kde sa izolujú a kultivujú normálne bunky chrupavky (reprodukcia). Následne perkutánna punkčná metóda implantuje pestované tkanivo na medziobratlový disk, ktorý má záujem.

Spôsoby odstránenia prietrže brucha

Existuje názor, že prietrž sa dá odstrániť pomocou špeciálnej diéty alebo gymnastiky. Tento názor je však chybný, pretože vada spojivového tkaniva sa neprenesie sama osebe a nedá sa odstrániť bez zásahu lekára. To znamená, že odstránenie prietrže brucha je možné iba chirurgicky. Akákoľvek gymnastika zvyšuje riziko zovretia vnútorných orgánov a podkožnej tukovej vrstvy. Pokiaľ ide o diéty, v tomto prípade nie sú účinné. Korekcia výživy môže spôsobiť dočasné zlepšenie v dôsledku chudnutia. Napätie v brušnej dutine alebo nepríjemný pohyb však opäť povedie k vyčnievaniu.

Lekári navyše neodporúčajú nahradiť chirurgickú liečbu obväzom. Bandáž je určená iba pre tehotné ženy, aby sa zabránilo rozvoju prietrže. V iných prípadoch to vedie k opačnému účinku. Koniec koncov, celé zaťaženie svalov brušnej steny sa prenesie do bandáže. V dôsledku toho sa svaly oslabia, spojivové tkanivo sa roztiahne a prietrž sa ešte zväčšuje..

Výnimkou z tejto operácie sa často stáva vek dieťaťa, pretože vada dieťaťa sa môže sama osebe uzavrieť až do 5 rokov. Tu však potreba chirurgickej liečby závisí od veľkosti prietrže. Čím je väčšia, tým menšia je šanca na uzdravenie. Pri veľkých veľkostiach defektu dieťa potrebuje operáciu v predškolskom veku, zatiaľ čo tkanivá sú elastické a ľahko sa dajú opraviť..

Intervertebrálna kýlová chirurgia: metódy a náklady na liečbu

Choroby chrbtice často vedú k čiastočnej nehybnosti av zložitých prípadoch k ochrnutiu.

Príčinou chorôb chrbtice je najčastejšie nadmerná fyzická námaha alebo naopak imobilný životný štýl, pri ktorom človek často nesleduje držanie tela a držanie tela, najmä pri dlhodobom sedení..

Deštruktívne procesy, ktoré sa vyvíjajú v stavcoch, vedú k ich deštrukcii, narušeniu fungovania chrbtice.

Porušovania často vedú k syndrómom bolesti, niekedy veľmi závažným. Musia sa uchýliť k operácii.

Jedným z ochorení, ktoré je možné chirurgicky eliminovať, je herniovaný disk.

Čo je medzistavcová prietrž

Medzistavcová hernia je časté ochorenie chrbtice charakterizované deštrukciou medzistavcovej platničky. V tomto prípade je možné pozorovať vyčnievanie pulpózneho jadra, vychádzajúce z vláknitého kruhu medzistavcových platničiek..

Patologický vývoj medzistavcových platničiek sa môže vyskytnúť z niekoľkých dôvodov: zvýšená fyzická námaha, predĺžená expozícia jednej polohe, zakrivenie chrbtice a iné.

Najbežnejším segmentom, v ktorom sa môže vyvinúť medzistavcová prietrž, je lumbosakrálna chrbtica. Najmenej bežná prietrž v krčnej chrbtici a zriedka v hrudníku. V závislosti od stupňa deštrukcie medzistavcových platničiek a odchýlky jadra od osi chrbtice môže mať choroba rôzne štádiá priebehu. Ťažký priebeh ochorenia zahŕňa chirurgický zákrok.

V ktorých prípadoch je potrebná operácia na odstránenie vertebrálnej prietrže

Medzistavcová hernia si nevyžaduje vždy chirurgický zákrok. V niektorých prípadoch môžete eliminovať príznaky choroby a zlepšiť stav pomocou konzervatívnej liečby, ktorá zahŕňa užívanie liekov, masáže, terapeutické cvičenia. Ak však konzervatívna liečba zlyhá a ťažká bolesť naďalej obťažuje, je potrebná operácia kýly.

Dôvodom operácie môžu byť okrem toho tieto faktory:

 • zvýšená slabosť a znížená citlivosť končatín, strata citlivosti nôh, ktorá po liečbe konzervatívnymi metódami nezmizne. Symptóm indikuje prítomnosť parézy, pri ktorej sa v dôsledku poškodenia nervových vlákien vyskytujú poruchy nervového systému;
 • narušenie fungovania vnútorných orgánov malej panvy, pri ktorých existujú problémy s močením, vyprázdňovaním, narušenou sexuálnou funkciou. Tento jav najčastejšie naznačuje prítomnosť veľmi veľkej prietrže;
 • štádium sekvestrovanej prietrže, keď prechádza deštruktívnou deštrukciou a tvorí nekrotické segmenty. V tomto prípade pulpózne jadro úplne vypadne, čo vedie ku kompresii nervových koreňov. Vyskytujú sa silné bolesti.

Dôležité! Ak lekár predpíše operáciu, neodmietajte ju, pretože stlačenie nervových zakončení môže viesť k ochrnutiu. Okrem toho, keď konzervatívna liečba nepomohla, neexistuje žiadny iný spôsob, ako sa zbaviť syndrómu bolesti..

Typy operácií, technika vykonávania, približné náklady na každú z nich

Spôsob operácie, ktorý môže lekár predpísať na odstránenie medzistavcovej prietrže, závisí od priebehu ochorenia a schopnosti pacienta..

Medzistavcová hernia sa v súčasnosti podrobuje nasledujúcim typom chirurgického zákroku:

 • endoskopia;
 • laminektomie;
 • laserové ošetrenie;
 • microdisectomy;
 • deštrukcia nervov faziet;
 • hydroplastics.

Možnosti chirurgického zákroku najčastejšie volí lekár, v niektorých prípadoch je možné pacienta rozhodnúť podľa finančných možností.

endoskopia

Moderná metóda odstraňovania stavovej prietrže, ktorá vám umožňuje odstraňovať malé útvary umiestnené v dosahu endoskopu. Tento spôsob zahŕňa vykonanie vpichu v mäkkých tkanivách ležiacich pod tvorbou prietrže.

Týmto vpichom sa odstránia častice zničeného miechového disku. Pracovnú trubicu ovláda špecialista pomocou röntgenového monitora.

Táto metóda umožňuje vyhnúť sa kontaktu s miechovým kanálom, čo vylučuje pravdepodobnosť poškodenia. Integrita okolitých tkanív nie je prakticky narušená, čo nám umožňuje priradiť túto metódu k najbezpečnejším.

Endoskopiu je možné vykonať dvoma spôsobmi:

 • skvapalnením buničitého jadra špeciálnymi liečivami, ktoré sa injikujú vpichom do ihly (chemonukleolýza);
 • roztavením jadra buničiny elektródou (nukleoplastika studenej plazmy).

Tento spôsob odstránenia kýly vrátane vyšetrenia a pobytu v nemocnici môže stáť od 70 tisíc rubľov alebo viac, v závislosti od kategórie kliniky..

laminektomie

Tento spôsob je radikálny, zabezpečuje excíziu kostného tkaniva, ako aj odstránenie prietrže spolu s zničeným fragmentom disku alebo jeho úplným oblúkom. Táto metóda sa najčastejšie používa v prítomnosti veľkých herniálnych útvarov a komplikácií..

Operácia sa vykonáva v celkovej anestézii. Najčastejšie to netrvá dlhšie ako tri hodiny. V prípade potreby sa odstránená časť disku nahradí lekárskym implantátom alebo kostným štepom odobratým od darcu. Takýto transplantát prispieva k prirodzenému rastu kostného tkaniva v patologickej oblasti..

Náklady na laminektómiu sa môžu pohybovať od 30 000 do 50 000, v závislosti od potreby implantácie implantátov..

Video: „Operácia stabilizujúca dekompresiu na bedrovej chrbtici“

Najbezpečnejšia operácia miechy - 6 typov

Kýla bedrovej chrbtice sa týka závažných ochorení pohybového ústrojenstva. V počiatočnej fáze patologického procesu sú preferované konzervatívne terapeutické režimy. Operácia na odstránenie prietrže lumbálnej chrbtice sa vykonáva, keď neexistujú iné spôsoby, ako pacientovi pomôcť.

diagnostika

Operácia medzistavcovej prietrže sa vykonáva až po komplexnej diagnóze pacienta.

 • klinická analýza moču a krvi;
 • fluorografia (neopakuje sa, ak od poslednej doby uplynulo menej ako 6 mesiacov);
 • elektrokardiogram av prípade pacientov starších ako 40 rokov dôkladné vyšetrenie kardiológom;
 • u pacientov pozorovaných gastroenterológom je pred chirurgickým zákrokom na chrbtici indikovaná gastroskopia, ktorá vylučuje krvácanie a perforované vredy;
 • ak krvný test ukazuje zvýšený obsah cukru, musíte sa poradiť aj s endokrinológom;
 • röntgen lumbosakrálnej sondy v dvoch projekciách;
 • MRI a CT sken dolnej časti chrbta.

Na MRI snímkach sú ideálne viditeľné všetky zmeny v mäkkých tkanivách a jasne vizualizuje medzistavcové platničky, chrupavky, novotvary, miechu, nervové a cievne tkanivá. MRI pomáha presne určiť veľkosť prietrže lumbálnej chrbtice pred operáciou.

Indikácie pre chirurgický zákrok

Odstránenie vertebrálnej hernie sa uskutočňuje podľa absolútnych alebo relatívnych indikácií. O vhodnosti chirurgického zákroku rozhoduje vedúci neurológ alebo celá rada lekárov..

 1. Zhabanie. Toto je patologický stav, v ktorom je jadro disku úplne v epidurálnom priestore. Na tomto pozadí dochádza ku kompresii koreňov miechy a objavuje sa akútna bolesť, lokalizovaná v bedrovej oblasti a postupne prechádzajúca do dolných končatín. Bez chirurgického zákroku môže dôjsť k ochrnutiu..
 2. Paréza dolných končatín. Tento klinický prejav patológie naznačuje, že poškodené nervové vlákna narušili centrálny nervový systém. Bez excízie prietrže sa môže do 30 dní po nástupe primárnych symptómov vyvinúť úplná atrofia svalov.
 3. Kýla je veľká. Ak blokuje väčšinu miechového kanála, objaví sa syndróm kaudy, ktorý je sprevádzaný narušením moču a výkalov v tele, ako aj znížením erektilnej funkcie u silnejšieho pohlavia. Ak sa nevyhnete chirurgickému zákroku, prognóza bude sklamaním.

Vyplatí sa podstúpiť operáciu na odstránenie medzistavcovej prietrže bedrovej chrbtice, berúc do úvahy, či existuje pozitívna dynamika z predtým predpísanej liečby do 2 mesiacov. Ale aj keď existujú závažné indikácie pre operáciu kýly chrbtice, ako presne bude rozhodnuté o jej odstránení, sa môže líšiť u rôznych pacientov..

Druhy operácií

Existujú rôzne typy chirurgie miechy. O tom, ktorý chirurgický zákrok na vyrezanie prietrže v lumbálnej oblasti je výhodný, rozhodne neurochirurg. Predtým sa pacient podrobuje dôkladnému vyšetreniu a tiež berie do úvahy štádium vývoja degeneratívneho procesu, sprievodné príznaky a celkový stav pacienta..

 • postdiskektomického;
 • laminektomie;
 • endoskopické odstránenie;
 • mikrochirurgie;
 • nucleoplasty;
 • laserová prevádzka.

Každá z týchto metód má svoje výhody a nevýhody. Ak sa počas operácie odstraňovania prietrže uprednostňuje konkrétna metóda, potom sa zohľadnia všetky vlastnosti patologického procesu, ako aj finančné možnosti pacienta..

postdiskektomického

Diskektómia je klasická operácia, ktorá zahŕňa otvorený rez a úplné / čiastočné odstránenie poškodeného disku. Odstránenie prietrže medzistavcového disku týmto spôsobom trvá asi 2 hodiny. Po discektómii sa susedné stavce spoja. Ale v niektorých prípadoch sa uchýlili k transplantácii kostí.

O tom, či je potrebné týmto spôsobom pracovať na degeneratívnych zmenách medzistavcových platničiek, rozhoduje konzultácia s lekármi. Preferované môžu byť disketómie, pretože k relapsom dochádza zriedka..

laminektomie

Laminektómia sa používa v prípade závažných komplikácií alebo s výskytom veľkých nádorov. Po vykonaní takejto operácie na chrbtici sa prietrž preruší, pretože je odstránená spolu s stavcovým oblúkom. Eliminácia kompresie zbavuje pacienta bolesti.

Pri všeobecnej anestézii sa týmto spôsobom odstráni medziobratlová hernia bedrovej oblasti. Laminektómia môže trvať 2 až 3 hodiny. Niekedy sa kostný štep odobratý pacientovi umiestni na miesto rozrezaného stavcového oblúka.

Endoskopické odstránenie

Endoskopická operácia kýly bedrovej chrbtice sa vykonáva pomocou spinálneho endoskopu. Táto technika sa považuje za pomerne šetrnú, pretože svalové vlákna a spojenia sa v procese prakticky nepoškodia a riziko krvácania sa minimalizuje. Okrem toho na zavedenie endoskopického zariadenia stačí vykonať malú disekciu tkanív (1,5 cm). Týmto spôsobom sa však nedajú odstrániť všetky kýly chrbtice..

mikrochirurgie

Mikrochirurgické odstránenie lumbálnej prietrže je „zlatým štandardom“ v boji proti tejto patológii. Pri vykonávaní takejto chirurgickej manipulácie neurochirurg používa mikroskop a základnú sadu nástrojov pre mikrochirurgiu. Jeho úlohou je oslobodiť nervové korene od kompresie. Rez s touto excíziou degeneratívnych zmien v lumbosakrálnej chrbtici je zanedbateľný, takže jazvy nie sú prakticky viditeľné..

Nucleoplasty

Nukleoplastika je chirurgický zákrok, ktorý vyžaduje minimálnu penetráciu a je zameraný na opravu jadra miechy. Takáto operácia na odstránenie vertebrálnej hernie sa vykonáva v lokálnej anestézii a nevyžaduje si pitvu tkaniva. Jeho hlavnou úlohou je zničiť a odstrániť buničité jadro (úplne alebo čiastočne) rôznymi fyzikálnymi účinkami.

Takéto zásahy s nízkou penetráciou sa stávajú čoraz obľúbenejšími. Ale operácia s takouto metódou nebude fungovať pre všetky kýly chrbtice. Ak MRI vykazuje prasknutie vláknitého kruhu, nukleoplastika sa nevykonáva..

 1. Nukleoplastika studenej plazmy. Pri medziobratlovej kýle môže byť veľmi dôležitá operácia rekonštrukcie disku pomocou plazmy. Elektróda je zavedená špeciálnou ihlou do disku, ktorý dodáva plazmu vo forme lúča. Studená ničí bunky prietrže, zatiaľ čo buničité jadro je zhutnené a obnovené. Všetky manipulácie trvajú od 15 minút do pol hodiny. Bezprostredne po ukončení nukleoplastiky prechádza syndróm bolesti.
 2. Hydroplasty. Špeciálna ihla spôsobuje ťažko viditeľnú punkciu (2 - 3 mm) pod kontrolou röntgenovej snímky. Izotonický roztok sodíka vstupuje do vpichu pod silným tlakom. A potom sa spolu s tekutinou odstránia fragmenty disku.
 3. Intervenčná discotomia. Do buničitého jadra sa privádza veľmi malé zariadenie, ktoré má rotačnú hlavu podobnú miešaču. Po náraze zničí jadro, ktoré sa potom odsaje..

Po nukleoplastike bedrovej chrbtice sa odporúča nosiť ortopedický korzet a vyhnúť sa fyzickej námahe najmenej 14 dní..

Laserová chirurgia

Chirurgia na odstránenie bedrovej medzistavcovej prietrže pri laserovej chirurgii sa považuje za menej traumatickú liečbu. V lekárskej praxi sa laser používa ako na ničenie, tak aj na obnovu.

Vyrezanie degeneratívnych zmien v chrbtici pomocou lasera sa vykonáva, ak nedochádza k sekvestrácii buničitého jadra..

 • prepichnutie kože a vloženie ihly do disku;
 • vystavenie energie laserom, ktorý sa dodáva do ihly;
 • odparovanie tekutín a kýla.

Jasnou výhodou laserovej chirurgickej liečby je úplná absencia jaziev, krátke obdobie rehabilitácie a uzdravenia.

Komplikácie po operácii

Komplikácie po operácii na odstránenie medzistavcovej prietrže sú zriedkavé, existujú však:

 • poškodenie nervov;
 • infekcie
 • neschopnosť odstrániť niektoré anomálie.

Moderné metódy na vyrezanie vertebrálnej hernie spravidla dávajú pozitívny výsledok a pacienti nemusia čeliť väčšine pooperačných komplikácií. K recidíve dochádza iba u 5 zo 100 pacientov, minimálne invazívne metódy skracujú rehabilitačné obdobie.

Dohodou na operácii však pacienti chcú vedieť o všetkých možných dôsledkoch po odstránení prietrže.

 • po určitom čase sa bolesti vrátia a osteochondróza bedrovej chrbtice sa rýchlo rozvíja;
 • spinálna stenóza vznikajúca z tvorby jaziev a kordov spojivového tkaniva;
 • zápal v epidurálnej oblasti miechy;
 • recidíva kýly chrbtice;
 • strata motorickej funkcie v dôsledku traumy nervových vlákien počas operácie.

Ak je pacient ostražitý a jednoznačne dodržiava všetky odporúčania neurochirurgov a neurológov, obdobie zotavenia bude plynúť pomerne hladko.

video

Kýla s videom

Obdobie vymáhania

Správne zotavenie po operácii miechovej kýly pomôže vyhnúť sa mnohým smutným následkom..

 • po excízii prietrže počas prvých 14 dní sa neodporúča sedieť, zdvíhať a prenášať závažia;
 • je potrebné vylúčiť sklon a náhle pohyby;
 • akékoľvek mechanické účinky na operovanú oblasť sú kontraindikované (masáž, manuálna terapia);
 • na chrbticu noste ortopedický korzet na 2 - 3 mesiace;
 • vyhnúť sa dlhodobému pobytu v statickej polohe, ako aj skákaniu dokonca 60 dní po chirurgických zákrokoch;
 • pod dohľadom odborníka na cvičebnú terapiu je potrebné vykonať súbor cvičení na chrbticu.

Operácia dolnej časti chrbta nie je prioritnou liečbou miechy, ale v niektorých prípadoch je to jediné správne riešenie. Aby ste sa nemuseli uchýliť k radikálnym metódam, musíte sa pokúsiť zabrániť komplikáciám choroby a liečiť ju v skorých štádiách pomocou konzervatívnych metód..

Ak nájdete chybu, vyberte časť textu a stlačte kombináciu klávesov Ctrl + Enter. Opravíme to a budete mať + karma

Kontraindikácie pre operáciu miechy

Bolesť po odstránení prietrže chrbtice

Po prvé, akýkoľvek chirurgický zákrok vykonávaný prietrž chrbtice sleduje dekompresiu nervových štruktúr s cieľom zachrániť pacienta pred neurologickým deficitom a zmierniť bolesť chrbta a končatín. Ak sa citlivosť neobnovila a bolesť sa neodstránila, môžeme hovoriť o zvyškových príznakoch alebo dôsledkoch. Bolesť v oblasti rany v počiatočnom období sa pozoruje takmer u každého ako normálna reakcia tela na chirurgickú traumu. Keď sa šev dobre uzdraví, ku ktorému zvyčajne dôjde do 3 až 7 dní, odstránia sa miestne bolestivé príznaky.

Bedrová hernia.

Opakujúca sa prietrž sa považuje za pooperačnú komplikáciu, incidencia je 11,5% zo 100%. Môže sa to stať tak v prevádzkovom segmente (8%), ako aj na úplne odlišných úrovniach segmentu (3,5%). Plné záruky, že herniálny výčnelok nenastane v blízkej alebo vzdialenej budúcnosti, nedáte žiadnemu operačnému chirurgovi, dokonca ani najúspešnejšiemu. Môžete sa však maximálne chrániť pred ďalšou tvorbou nešťastného procesu na diskoch chrbtice. A veľa tu záleží na pacientovi!

Mali by ste jasne pochopiť, že úplná lekárska rehabilitácia po výkone odstránenia významne znižuje pravdepodobnosť opakovaného návratu patológie, a preto by ste nemali ustúpiť o krok z individuálneho programu pooperačnej liečby, ktorý navrhuje rehabilitológ a chirurg. Intenzívne fyzikálne metódy, ako je cvičebná terapia, fyzioterapia, prísne dávkovaný režim fyzickej aktivity atď., Pomáhajú tomuto dôsledku v maximálnej miere predchádzať..

Technika prevádzky na videu:

Okrem toho by osoba mala vedieť, kedy si sadnúť, pretože predčasné zrušenie zákazu sedenia je častým dôvodom rozvoja opakovaných deformácií chrupavkových štruktúr disku. Zvyčajne je zakázané sedieť 4-6 týždňov, ale dĺžku času by mal v každom prípade určiť lekár. Tiež ste povinní nosiť korzet na chrbticu, čo pomôže rýchlejšie obnoviť problémové oddelenie a prispieť k prevencii následkov. Pokiaľ však ide o to, ako dlho sa bude ortopedické zariadenie musieť používať, určuje ho aj čisto kompetentný špecialista, berúc do úvahy klinické údaje o dynamike regenerácie..

Niekto sa zotavuje podľa plánu - o 3 mesiace, ale môže byť potrebné, aby niekto predĺžil dobu zotavenia o niekoľko mesiacov. Termíny priamo závisia od individuálnych charakteristík tela k funkčnému zotaveniu, predoperačného stavu pacienta, objemu a zložitosti operácie

Po zotavení však pravidelne cvičte a dodržiavajte všetky bezpečnostné opatrenia. Nevystavujte sa neprijateľným bremenám, pretože aj zdvíhanie ťažkých predmetov môže chorobu vrátiť

Tento komplex sa vykonáva pred aj po operácii. Ale so súhlasom lekára.

Zvyčajná bolesť môže pretrvávať určitý čas, najmä u ľudí, ktorí vstúpili do lekárskeho ústavu spočiatku so závažnými vertebrogénnymi poruchami, ktoré progredovali príliš dlho. Keď sa nervové tkanivo a svalová štruktúra zotavia, postupne sa zmierňujú nepríjemné príznaky, ktoré sa neodstránia okamžite po zákroku. Ale všimnite si, že samy osebe bez riadneho pooperačného ošetrenia zlyhajú nielen, ale môžu tiež získať pretrvávajúcu chronickú formu, niekedy s nezvratným charakterom..

Druhy operácií

Chirurgia na odstránenie prietrže chrbtice je rôznych typov, a preto musí lekár rozhodnúť, ktorý z nich je vhodný pre konkrétnu osobu. Za týmto účelom sa vykonávajú predbežné vyšetrenia, aby ste zistili veľkosť patológie, prítomnosť medzier, ako aj stav nervových zakončení a krvných ciev. Odborník má záujem o to, ako dlho sa patológia objavila a či je na jej odstránenie vhodná konkrétna metóda..

Môže sa vykonať laminektómia, tento postup je vysoko účinný a relapsy sú veľmi zriedkavé. Táto metóda sa doteraz používa zriedka, pretože jej dôsledky môžu byť dosť nepríjemné.

Faktom je, že počas operácie je zničená štruktúra medzistavcových platničiek a pravdepodobne aj časť stavcov. Z tohto dôvodu bude mať osoba nepríjemné pocity pri chôdzi alebo v sede, existuje tiež riziko, že sa stane zdravotne postihnutou.

Mikrodisektómia sa často praktizuje pomerne často. V takom prípade sa všetky činnosti vyskytujú bez prekročenia medzistavcovej platničky, preto nie je ovplyvnená samotná stavca. Lekár urobí malý rez, ktorým sa určité manipulácie vykonajú pomocou malých nástrojov.

Endoskopia spočíva v odstránení prietrže medzistavcového typu pomocou špeciálneho nástroja - endoskopu. Rez sa vykoná až do 5 mm, zatiaľ čo všetky manipulácie budú viditeľné na obrazovke počítača, takže bude možné vykonávať všetky činnosti čo najpresnejšie a nepoškodiť štruktúru chrbtice. Človek bude môcť začať žiť bežný život do jedného mesiaca a pol po operácii.

Laserová operácia na odstránenie prietrže chrbtice bude možná, ak ešte nedôjde k prasknutiu vláknitého prstenca. Použité špeciálne zariadenie, ktoré ovplyvňuje poškodený disk. Pri pôsobení vysokých teplôt, ktoré tvoria laser, sa časť tekutiny z disku odstráni, čím sa zníži výstupok. Samotný rehabilitačný proces bude trvať približne niekoľko týždňov..

Je potrebné poznamenať, že pomocou lasera sa môže tiež obnoviť tkanivo chrupavky. V skutočnosti sa ukázalo, že poškodená časť je suchá, vďaka čomu výčnelok zmizne, tlak na nervy sa zníži a stav ciev sa zlepší. Preto, ak choroba ešte nie je v pokročilom štádiu, lekári odporúčajú tento postup.

Existuje operácia pre medziobratlovú prietrž ako hydroplastika. V tomto prípade sa do chrbtice vstrekne roztok a potom sa prečerpá spolu s poranenými oblasťami disku. Výsledkom je, že je možné zmenšiť objem buničitého jadra, v dôsledku ktorého výčnelok zmizne.

Ľudia tiež poznamenávajú, že majú bolesti, pretože tlak na nervové zakončenie zmizne. Asi dva dni po operácii je človek poslaný domov.

Metódy radikálneho spracovania

Miechová kýla sa používa, keď je nebezpečná pre miechu a nervové vlákna

Všetky operácie s kýlou chrbtice sú rozdelené na 2 typy: otvorené, uskutočňované prostredníctvom incízie kože a uzavreté, ktoré sa vykonávajú pomocou ihiel a iných tenkých nástrojov bez toho, aby sa tkanivo rozrezávalo vo vrstvách. Dĺžka rezu sa môže značne líšiť v závislosti od typu zvoleného zákroku. Medzi otvorené operácie patria:

 • discektómia, pri ktorej je ofsetový disk úplne odstránený;
 • stabilizačné operácie - sú predpísané na deformácie a zlomeniny, zložité zásahy, ktoré si vyžadujú špeciálne systémy;
 • dekompresívna stabilizácia - používa sa na stenózu, neurologický deficit, vyžaduje odstránenie niektorých častí stavcov a inštaláciu nových systémov;
 • paliatívne, funkčné zásahy - používajú sa na silnú bolesť pri lézi miechy, ich význam spočíva v odrezaní niektorých nervových kmeňov.

Druhá skupina - perkutánne, menej traumatické operácie vykonávané punkciou:

 • rádiofrekvenčná denervácia fazetových kĺbov - vykonávaná ihlami pod endoskopickou kontrolou, pri zákroku rádiofrekvenčné žiarenie ovplyvňuje tkanivá a nervy;
 • stavce - tenkou trubicou a ihlou sú stavce stmelené špeciálnym zložením, ktoré im zabraňuje kolapsu;
 • odstránenie patológie z perkutánneho vpichu - pri použití rôznych nástrojov sa prietrž rozdrví a odstráni z tela;
 • kyphoplasty - obnovuje silu stavcov zavedením nástrojov, ktoré nafúknu priestor medzi diskami a obnovia ich normálnu polohu;
 • regenerácia tkaniva - poškodené vláknité jadro je odstránené a jeho bunky sú odoslané na propagáciu do laboratória, potom je implantované tkanivo späť.

Druh chirurgického zákroku, ktorý si pacient nemôže zvoliť sám, vyžaduje si úplnú diagnózu a konzultáciu s neurochirurgom a príbuznými odborníkmi..

Označenia postupu

Extrúzia je indikáciou pre chirurgický zákrok pri dosiahnutí veľkosti 5 - 15 mm

Medzistavcová kýla spôsobuje posun stavcov a vedie k vyčnievaniu vláknitého prstenca za hranice normálneho umiestnenia. Nebezpečenstvo tejto patológie je silné zúženie miechového kanálu, stlačenie miechy a nervových zakončení, čo vedie k zápalu a opuchom. Z tohto dôvodu vznikajú akútne príznaky: bolesť, únava, paralýza, znížená citlivosť.

Kýla chrbtice sa podrobuje chirurgickému ošetreniu, ak dosiahne určitú veľkosť. A pre každé oddelenie sú tieto charakteristiky odlišné.

Výčnelok sa vyznačuje tým, že hernie sú posunuté o 5 až 15 mm, a extrúzia je najťažší stav, v ktorom medziobratlový disk úplne spadá mimo krúžok. Existujú však menej nebezpeční patológovia - prolaps, v tomto stave sa prietrž pohybuje od 2 do 3 mm a podlieha endoskopickej korekcii..

Veľkosť prietrže chrbtice pri chirurgii na oddeleniach rozlišuje:

 • Medzistavcové prietrže a výčnelky hrudnej a bedrovej chrbtice. Kýly od 6 do 8 mm sa považujú za stredné, od 9 do 12 - veľké a od 12 mm - oddelené, vypadnuté. Pri veľkosti 9 mm alebo viac by sa prietrž mala používať len pri stlačení miechy a pri prítomnosti prvkov „chvosta koní“..
 • Cervikálna kýla. V tejto oblasti sú stavce rôznej veľkosti, preto sa veľké medzistavcové útvary považujú za kýly s veľkosťou 5 až 6 mm, zatiaľ čo prolaps sa vyskytuje pri 6,5 - 7 mm. Kýla sú považované za 3-4 mm a malé - od 1 do 2 mm. Operácia je predpísaná, ak kýla dosiahne priemer 6 až 7 mm a vedie k stlačeniu miechy.

Iné indikácie pre chirurgický zákrok

Operáciu je možné predpísať pre často sa opakujúcu necitlivosť končatín.

Operáciu je možné predpísať, ak veľkosť prietrže chrbtice nezodpovedá odporúčaným parametrom. Niektoré ďalšie poruchy, ako aj akútne príznaky, môžu vyžadovať chirurgický zákrok:

 • rýchlo rastúca slabosť končatín a neúčinná konzervatívna liečba;
 • zvyšujúci sa počet útokov znecitlivenia na ruky alebo nohy;
 • syndróm chronickej bolesti, obmedzenie pohyblivosti, ktoré sa nedá eliminovať liekmi a inými metódami;
 • vývoj porúch fungovania panvových orgánov, srdca, pľúc a iných systémov v dôsledku kýly;
 • kompresia krvných ciev, nervové zakončenie - to sa zriedka pozoruje pri malej veľkosti prietrže;
 • nekrotické procesy v oblasti tvorby prietrže.

Druhy operácií

Aby bolo možné pochopiť, ktorá operácia bude najúčinnejšia, ošetrujúci lekár zvažuje všetky možnosti na základe priebehu choroby pacienta a početných ďalších vyšetrení, ako aj so zreteľom na celkový zdravotný stav kandidáta na odstránenie prietrže. stôl

Druhy operácie bedrovej prietrže

Tabuľka. Druhy operácie bedrovej prietrže.


Je to takmer univerzálny typ chirurgického zákroku, ktorý sa najčastejšie používa na odstránenie herniálnych útvarov. Chirurg vykonáva manipulácie v oblasti medzistavcových platničiek bez toho, aby porušil štruktúru stavcov.

Počas tejto operácie sa používa nástroj endoskopu, ktorý zobrazuje manipulácie na obrazovke počítača.

Pod vplyvom vysokej teploty, ktorú vykonáva laserové zariadenie, sa kvapalina z tkanív vyparuje, sú stlačené, herniálny výčnelok je vyrovnaný.

Ďalšie „nové slovo“ pri operácii prietrže. Do medzistavcového tela sa vstrekne špeciálny roztok. „Zachytáva“ poškodené segmenty a odčerpáva sa spolu s hydraulickým riešením.

Rehabilitácia (pooperačné obdobie)

Hlavné odporúčania lekára počas tohto obdobia budú:

 • nosenie podporného korzetu, plánovaný čas za deň;
 • je prísne zakázané zostať v polohe na sedenie, pohyb je povolený iba na vozidle;
 • zdvíhanie akýchkoľvek závaží je neprijateľné, najmä s hmotnosťou nad 3 kg;
 • bez vedomia lekára nemôžete samoliečiť, užívať tinktúry ani robiť obklady s bylinkami alebo masťami;
 • neodporúča sa, aby bol v rovnakej polohe dlhšie ako 4 hodiny, poloha by sa mala meniť pomaly každých 20–25 minút;
 • náhle pohyby, napätie jednotlivých častí tela sú neprijateľné;
 • používajte iba ortopedické matrace a vankúše;
 • kúpanie alebo sprchovanie iba tri dni po zákroku.

Telo potrebuje po operácii nejaký čas na obnovenie zdravia

Preto je tiež dôležité zabezpečiť správnu výživu, konkrétne zahrnúť do stravy dostatočné množstvo stopových prvkov, bielkovín, tukov. Menu je zvyčajne v súlade s ošetrujúcim lekárom, pretože veľa jedál bude na dlhú dobu zakázané

Na samom začiatku pooperačného obdobia je to:

 • pokoj na lôžku;
 • odmietnutie zdvíhania ťažkých predmetov;
 • zákaz sedenia.

Je tiež dôležité jesť správne a vyvážene. Musí sa prehltnúť dostatočné množstvo vitamínov, mikro a makro prvkov

Nezabudnite na fajčenie a pitie alkoholu..

3 - 6 mesiacov po operácii je pacient povinný dodržiavať všetky pravidlá, ktoré oznámi ošetrujúcemu lekárovi. to:

 1. Nemôžete sedieť dlhšie ako štyri hodiny bez prestávok. Ak má osoba sedavé zamestnanie, sú potrebné pravidelné prestávky.
 2. Akékoľvek zranenie môže byť smrteľné. Vyhnite sa pádom a nárazom.
 3. Nezdvíhajte viac ako šesť kg.
 4. Pravidelne používajte ortopedický korzet.
 5. Vykonajte fyzioterapeutické cvičenia. Komplex pre driekovú bedru vyberie lekár individuálne.

Možné komplikácie

Komplikácie vznikajúce po chirurgickom zákroku na odstránenie prietrže chrbtice sa delia na skoré a neskoré. Medzi prvé patria purulentno-septické procesy, ktoré sa vyskytujú v tkanivách chrbtice a jej okolitých oblastiach krátko po operácii (epiduritída, osteomyelitída, hnisanie stehov). Neskoré komplikácie chirurgického výkonu zahŕňajú relaps medzistavcovej prietrže, degeneratívne patológie (artróza) a výskyt adhézií..

Jazva a adhézie

Počas odstraňovania medzistavcovej prietrže v lumbálnej oblasti je narušená integrita tkanív obklopujúcich chrbticu..

Transformované oblasti už nemôžu správne vykonávať svoje funkcie, a preto pri tvorbe adhézií vznikajú rôzne poruchy fungovania pohybového aparátu..

Jazvy, ktoré sa objavia po odstránení kýly, môžu tiež silne stlačiť nervové zakončenie, ktoré často spôsobuje bolesť v dolných končatinách a dolnej časti chrbta a necitlivosť v dolných končatinách.

Porušenie močenia a stolice

V dôsledku tvorby adhézií po odstránení medzistavcovej prietrže a stlačení koreňov nervov môže byť aktivita panvových orgánov narušená. To vedie k inkontinencii moču a stolice, strate citlivosti pri vyprázdňovaní čreva a močového mechúra, k zníženiu alebo zvýšeniu frekvencie močenia.

Epiduritis

Medzi najzávažnejšie komplikácie, ktoré sa vyskytujú po chirurgickom zákroku na medzistavcovej prietrži, patrí epiduritída, zápalový proces v epidurálnom priestore, ktorý sa nachádza medzi tvrdým plášťom miechy a periosteom stavcov..

V tomto prípade sa charakteristické príznaky patológie objavia v prvých týždňoch po operácii. Pacient má zlú bolesť chrbta, končatiny sú znecitlivené, zvyšuje sa telesná teplota.

Medzi najzávažnejšie komplikácie, ktoré sa vyskytujú po chirurgickom zákroku, patrí epiduritída, pri ktorej sa môže zvýšiť telesná teplota pacienta.

Epiduritída sa môže vyvinúť aj na pozadí procesu zjazvenia. V tomto prípade bude mať patológia pomalý priebeh a bolesť chrbtice sa neobjaví v prvých mesiacoch po operácii, ale oveľa neskôr - po 1-1,5 rokoch. V najzávažnejších prípadoch vedie epiduritída k zhoršenej motorickej funkcii a invalidite..

Vývoj artritických procesov

Poškodenie tkanív chrbtice počas odstraňovania prietrže lumbálnej chrbtice a tvorba adhézií vedie k podvýžive miechy a rozvoju hlbokých degeneratívnych-dystrofických procesov, ktoré spôsobujú artrózu chrbtice. Toto ochorenie je charakterizované zhoršením chrupavky umiestnenej medzi stavcami, výskytom silnej bolesti chrbtice a obmedzením motorickej aktivity..

osteomyelitída

Osteomyelitída sprevádzaná zápalom kostného tkaniva miechy sa objavuje, keď infekcia preniká do tvrdých tkanív chrbtice, čo môže byť spôsobené nedodržiavaním pravidiel asepsie a antiseptík počas operácie, znížením imunity a šírením infekčných agens v tele spolu s lymfou a krvou.

V pokročilých prípadoch choroba spôsobuje smrť.

Osteomyelitída sa vyvíja na pozadí šírenia infekčných agens v tele spolu s lymfou a krvou.

Druhy spinálnej prietrže

Na chrbtici je niekoľko druhov operácií s rôznou mierou účinnosti, rizikovosti a rôznou dĺžkou obdobia zotavenia. Za najoptimálnejšie a najmodernejšie metódy zotavenia, ktoré si lekár vyberie pre svojich pacientov v závislosti od individuálnych charakteristík, sa považujú tieto typy chirurgických zákrokov:

endoskopická

Endoskopické - chirurgické odstránenie prietrže medzistavcového priestoru a uvoľnenie prenášaných nervových zakončení miechy na zníženie bolesti a neurologického poškodenia, ktoré nevyžaduje veľké rezy na tkanivách.

Špecialisti zdôrazňujú také výhody herniovej endoskopie, ako je menšie poškodenie mäkkých tkanív, zachovanie integrity medzistavcovej platničky, nízke percento vývoja pooperačných komplikácií, nízka strata krvi v procese odstraňovania prietrže a absencia pooperačnej bolesti..

Indikácie pre použitie tohto typu operácie sú:

 • vyčnievanie prietrže na strane medzistavcových platničiek; zápalové javy v mieche; rozvoj neurologického syndrómu so silnou bolesťou vyžarujúcou do boku a dolnej časti chrbta; neprítomnosť výrazného účinku pri dlhodobej liečbe konzervatívnymi metódami; rozvoj sexuálnej dysfunkcie.

Kontraindikácie pre tento typ chirurgického zákroku sú:

 • onkologické choroby so sekundárnymi ložiskami v chrbtici; zúženie ciev miechy; tehotenstva; vývoj infekčných lézií v mieste lokalizácie prietrže; ochorenie kardiovaskulárneho systému v minulosti; stredná kýla.

laser

Laserová expozícia (zahrievanie a odparovanie kvapaliny) emisiou laserových lúčov s malým výkonom na jadre vnútri medzistavcových platničiek na zníženie alebo odstránenie s ďalším zatiahnutím herniálneho obsahu, ktorý tlačí na nervové korene a spôsobuje intenzívnu bolesť. Jadrom je hustá želé podobná konzistencia pozostávajúca zo 70% vody. Rozlišujte medzi laserovým odparovaním (alebo odstránením jadier) a rekonštrukciou medzistavcových platničiek.

Výhody tejto metódy chirurgickej liečby prietrže chrbtice:

 • menšie nepohodlie a úplná absencia bolesti počas manipulácie; štruktúra zdravých tkanív obklopujúcich chrbticu nie je narušená a netvoria sa jazvy; najrýchlejšia doba na zotavenie, ktorá nevyžaduje prísne obmedzenia a odpočinok na lôžku; použitie lokálnej anestézie.

Hernálny výčnelok v chrbtici, ktorý vyžaduje ošetrenie laserom, má nasledujúce vlastnosti:

 • malá vypuklá veľkosť; absencia akýchkoľvek komplikácií; vek pacienta v rozmedzí 20-50 rokov; nedostatočné zlepšenie liečby drogami; degeneratívne procesy v diskových tkanivách chrbtice.

Odborníci identifikujú niekoľko kontraindikácií pre laserové odparovanie diskov:

 1. veľkosť herniálneho výčnelku je oveľa väčšia ako 6 mm;
 2. degeneratívne procesy súvisiace s vekom v tkanivách pacienta, ktorý dosiahol vek 50 rokov;
 3. osifikácia jadra medzistavcových platničiek, poškodenie miechy.

interlaminární

Odstránenie výčnelku jadra medzistavcovej platničky významnej veľkosti (viac ako 6 mm) v lumbosakrálnej oblasti, kde sú anatomicky dobre rozlíšené spinálne procesy s implantátom. Implantát je vyrobený o niečo väčší ako skrátený disk. Výhodou tohto spôsobu je, že implantát fixuje stavce a udržuje stabilitu väzov a segmentov tak, aby nevyvolával relaps nervového koreňového tlaku..

Tento spôsob odstránenia prietrže môže byť uskutočňovaný iba u pacientov bez chorôb a patológií kardiovaskulárneho a dýchacieho systému, bez progresívneho infekčného alebo zápalového procesu..

indikácia

Malo by byť zrejmé, že odstránenie hernie disku je extrémne lekárske opatrenie, a preto sa nepoužíva pre každú osobu. Mali by existovať určité indikácie, ktoré sú rozdelené na relatívne a absolútne. Prvá možnosť nastane, ak konzervatívna liečba neprináša požadované výsledky. Preto, ak sa stav osoby nezlepší, musí vykonať odstránenie kýly.

Z absolútnych indikácií je možné odlíšiť stavovú prietrž. V tomto prípade jadro úplne vypadne, a preto sú korene nervov silne stlačené. Osoba trpí syndrómom intenzívnej bolesti, ktorý začína u kiahní a prechádza do nohy. Ak nemáte operáciu, môže dôjsť k ochrnutiu..

Strata citlivosti dolných končatín. Pre človeka je ťažké zohnúť sa a ohýbať nohy. Toto je považované za nebezpečný symptóm prietrže, ktorý naznačuje výskyt parézy. U ľudí je fungovanie nervového systému narušené tým, že nervové vlákna sú významne poškodené

V tejto fáze je nesmierne dôležité odstrániť prietrž chrbtice. Ak to neurobíte, nastane svalová atrofia, ktorá sa bude ťažko liečiť.

Veľká indikácia medzistavcovej prietrže slúži tiež ako indikácia pre chirurgický zákrok. Podobná patológia komprimuje nervové korene. Lekárski odborníci nazývajú tento stav „syndrómom chvosta“. U ľudí sú procesy defekácie a močenia významne narušené a u silnejšieho pohlavia je erektilná dysfunkcia významne narušená. Ak sa medzistavcová prietrž neodstráni, nie je možné zvrátiť všetky negatívne zmeny..

Ľudia sa osobitne zaujímajú o to, akú veľkosť je potrebná operácia miechy. Ak je veľkosť patológie do 12 mm, povoľuje sa ošetrenie doma. Ak je veľkosť od 12 mm alebo viac, je už potrebný chirurgický zákrok. Toto je jeden z hlavných faktorov, ktorý ovplyvňuje rozhodnutie, či sa má alebo nemá vykonať chirurgický zákrok..

Endoskopická operácia herniovaného disku: časté otázky

Nižšie sú uvedené najbežnejšie otázky týkajúce sa pacientov pred operáciou. Odborníci sa domnievajú, že dostatočné povedomie pacientov o všetkých aspektoch nadchádzajúcej liečby a rehabilitácie je kľúčom k úspešnému zotaveniu a uzdraveniu.

Koľko dní musíte byť po operácii v nemocnici?

Pri odstraňovaní medzistavcovej prietrže endoskopickou metódou trvá hospitalizácia zvyčajne 1 - 2 dni. Ak počas odstránenia alebo v skorom pooperačnom období dôjde k komplikáciám, pacient je umiestnený v chirurgickej nemocnici alebo jednotke intenzívnej starostlivosti na dobu najmenej 7-10 dní.

Hospitalizácia pacienta po úspešnej operácii nie viac ako dva dni

Pooperačné ceny obväzu

Musím si po operácii podať injekciu antibiotík?

Použitie antibiotík po endoskopickej operácii je vo väčšine prípadov nepraktické. S cieľom zabrániť nemocničným infekciám a zápalovým procesom môže lekár predpísať metronidazol na obdobie 7 až 10 dní v dávke 250 - 500 mg 2-krát denne..

Použitie antibakteriálnych látok zo skupiny penicilínov, cefalosporínov, fluórchinolónov a makrolidov je indikované u ľudí so oslabenou imunitou a vysokým rizikom infekcie mäkkých tkanív. Drogou voľby je najčastejšie „Amoxicilín“ (dávka pre dospelých - 500 mg 3-krát denne po dobu 5 až 10 dní)..

Môžem športovať po operácii?

Profesionálne športy tak po odstránení medzistavcovej prietrže, ako aj pri konzervatívnej liečbe sú prípustné len so súhlasom ošetrujúceho lekára. Jednotlivé faktory, ktoré môžu ovplyvniť možnosť športového tréningu, sú nielen hmotnosť a vek pacienta, ale aj veľkosť výčnelku, prítomnosť príznakov zovretia, umiestnenie prietrže vzhľadom na chrbticu a foraminálne (medzistavcové) otvorenie..

Je možné zapojiť sa do fyzickej terapie, plávania, gymnastiky, cvičenia naťahovania svalov 1 - 2 mesiace po endoskopickej operácii, aby sa odstránila prietrž (ak neexistujú individuálne kontraindikácie).

Cvičenie po operácii na odstránenie prietrže sa môže začať vykonávať za 1-2 mesiace

Je možné naplánovať tehotenstvo po endoskopickom odstránení vertebrálnej prietrže?

Endoskopické odstránenie prietrže chrbtice nie je kontraindikáciou pri plánovaní a znášaní tehotenstva, ale je dôležité vziať do úvahy, že akýkoľvek chirurgický zákrok v tele si vyžaduje rehabilitáciu a zotavenie. To platí najmä, pokiaľ ide o chrbticu, pretože práve bedrová chrbtica predstavuje počas tehotenstva väčšinu záťaže spôsobenej neustále sa zvyšujúcou maternicou.

Aby sa predišlo relapsom a znížilo sa riziko osteochondrózy, ktorá po narodení dieťaťa trpí asi 37% žien, odporúča sa naplánovať tehotenstvo najskôr 1 rok po endoskopii..

Tehotenstvo je možné naplánovať jeden rok po operácii prietrže

Ako rýchlo sa bolesti po operácii prechádzajú?

Bolesť na nohách na pozadí medzistavcovej prietrže chrbtice zmizne okamžite po operácii. Svalová slabosť, znecitlivenie nôh a ďalšie prejavy parestézie môžu pretrvávať dlho (až niekoľko mesiacov). V zriedkavých prípadoch tieto javy úplne nezmiznú a vyžadujú neustálu korekciu pomocou liekov.

Bolesť na nohách po operácii pacientov zriedka obťažuje.

Kedy prať?

Šev môžete šmyknúť a umývať sa vo vani alebo sprche jedenásty deň po operácii.

Je možné chodiť?

Ceny ortopedickej obuvi

Pešia turistika po endoskopii medzistavcovej prietrže nie je nielen zakázaná, ale tiež sa odporúča ako prvok oneskoreného zotavenia pooperačných pacientov. Je potrebné chodiť pokojným tempom, pohodlným na udržiavanie zvyčajného srdcového a dýchacieho rytmu, asi 3-4 km za deň. 2 týždne po operácii môžete pomaly chodiť 15-20 minút denne.

Pešia turistika po operácii bude prínosom

V nasledujúcej tabuľke sú uvedené približné ceny endoskopického odstránenia medzistavcovej prietrže vo veľkých mestách.

Ceny za endoskopické odstránenie prietrže chrbtice

veľkomestoPrevádzkové náklady (odhadované)
Moskva150 000 rubľov.
St. Petersburg74 600 rubľov (+14580 rubľov - anestetická pomoc)
Kazan60 000 - 167 000 rubľov
Jekaterinburg93 600 rubľov
Novorossiysk112 000 rubľov

Ako sa vykonáva chirurgická liečba: typy operácií

Všetky metódy, ktorými sa lumbosakrálna hernia odstraňuje, sa delia do niekoľkých skupín, ktoré sú uvedené v tabuľke:

metódyNázoryVlastnosti
radikálnejlaminektomiePočas operácie sa používajú kovové vložky, je nainštalovaný umelý implantát
postdiskektomického
Minimálne invazívneLaserové odparovanieVykonávajú sa rýchlo, majú nízke riziko komplikácií a krátke rehabilitačné obdobie je pre pacienta absolútne bezpečné
endoskopia
Hydroplastics
Transdermálna laserová rekonštrukcia
Nucleoplasty
InovačnéEndoskopická operácia chrbticeV zriedkavých prípadoch sa komplikácie vyskytujú prostredníctvom mikro-rezov.
Robotické operácie
transplantáciaProtetické diskyInštalované sú implantáty pre medzistavcovú prietrž

Laserové odparovanie

Použitie lasera na zníženie jadra medzistavcových platničiek.

Operácia sa vykonáva pomocou výkonného lasera a týka sa minimálne invazívneho chirurgického zákroku. S jej pomocou sa prietrž zníži sušením na dvojnásobok objemu prietrže. Chirurgia sa vykonáva na nekomplikovaných výčnelkoch a nie je pre pacienta nebezpečná. Za týmto účelom sa do chrupavkového tkaniva zavedie ľahký sprievodca, ktorý odparuje jadro, čím sa zníži sagitálna veľkosť disku a prietrže. Chirurgická liečba prietrže má nasledujúce výhody:

 • menšie trauma;
 • rýchla rehabilitácia;
 • nízka štrukturálna porucha.

Laminektómia alebo otvorená dekompresia

Operácia na odstránenie medzistavcovej prietrže vám umožňuje vystrihnúť oblasť zničeného stavca nad nervovým koreňom a súčasne odstrániť chorý disk. Okolo nervu sa uvoľní ďalší priestor, zlepší sa miestny prietok krvi, syndróm bolesti sa úplne zastaví. Pacient je operovaný v celkovej anestézii, chirurgický rez sa vykonáva až do 10 cm, svaly a fazetové kĺby sú odrezané. Vystrihnuté sú osteofyty, jazvy, prietrže, je nainštalovaný implantát. Používajú kovovú protézu. Pracujú pod kontrolou röntgenového kontrastného vyšetrenia, doba zásahu je od 1 do 3 hodín.

Endoskopická chirurgia

Chirurgia sa vykonáva pomocou spinálneho endoskopu.

Pri lokálnej anestézii sa vykoná incízia nie väčšia ako 5 mm. Operácia odstránenia prietrže lumbálnej chrbtice sa vykonáva pomocou endoskopu. Uvádza sa na úroveň medzistavcových platničiek a súčasne monitoruje priebeh operácie na obrazovke. Neurochirurgovia odstránia zničené vláknité jadro a vyrežú medzistavcovú prietrž. Operácia trvá pol hodiny a nie je absolútne nebezpečná. Riziko poranenia miechy a zranenia je minimálne..

Microdisectomy

Mikrochirurgický účinný zásah vám umožňuje odstrániť a ošetriť prietrž pomocou malej incízie na chrbte pomocou operačného mikroskopu a miniatúrnych nástrojov. Mikrodiscektómia zmierňuje bolesť, podrobuje sa parézii, v 87% prípadov dochádza k úplnému uzdraveniu, pri 4% je možný relaps. Odstránenie stavovej prietrže sa uskutoční za pol hodiny. Úplné uzdravenie pacienta sa uskutoční do 6 týždňov a je možné začať pracovať do 5 dní.

Transdermálna laserová rekonštrukcia

Toto odstránenie lumbálnej prietrže, inak nazývané diskoplastika, sa uskutočňuje s výstupkom. Počas operácie sa zničený disk obnoví a výstupok sa odstráni. S touto technikou je vhodné vystrihnúť prietrž krčnej chrbtice a lumbosakrálnej oblasti. Laserová rekonštrukcia sa vykonáva v lokálnej anestézii, trvá až pol hodiny, pacient je prepustený v ten istý deň.

Čo sú to hydroplasty?

Pri použití nukleotómu je prietrž rozdrvená.

Mikrochirurgická operácia kýly bedrovej chrbtice sa uskutočňuje pomocou nukleotómu. Toto je sonda s malým priemerom, ktorá sa vkladá do oblasti buničitého jadra prostredníctvom miniatúrneho rezu kože. Soľný roztok sa dodáva vysokou rýchlosťou na drvenie herniálnych prvkov s následným odstránením vnútorným portom. Odstránenie prietrže touto metódou je menej traumatické, pacient je prepustený v ten istý deň. Hydroplastika je indikovaná v nasledujúcich prípadoch:

 • nekomplikovaný výstupok malého priemeru;
 • nedostatok sekvestrácie;
 • lokalizácia v lumbosakrálnom regióne.

Zničenie nervov faziet

Minimálny mikrochirurgický zákrok sa vykonáva s hlavným cieľom - zastaviť bolestivé ataky bolesti charakteristické pre sakrálnu chrbticu prietržami. Počas operácie sa receptory bolesti inaktivujú v dôsledku blokády nervov a deštrukcie štruktúr tvárových nervov. Bolesť spôsobená preťažením počas predlžovania chrbtice ustupuje.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

V súčasnosti je lumbálna miecha diagnostikovaná aj u mladých ľudí vo veku 20 až 25 rokov. Dôvodom je skutočnosť, že mladšia generácia vedie sedavý spôsob života s nedostatkom pravidelnej fyzickej aktivity na bedrových svaloch.
Medzistavcová prietrž bedrovej chrbtice je výstupok strednej časti disku medzi dvoma stavcami za medzeru medzi nimi. Takéto divertikulum je najčastejšie nasmerované na miechový kanál a stláča korene miechových nervov, ale môže tiež narušiť krvný obeh v mieche samotnej.
Operácia na odstránenie medzistavcovej prietrže krčnej, bedrovej a hrudnej chrbtice sa uskutočňuje rôznymi spôsobmi. Najčastejšie sa používa diskektómia, laminektómia, nukleoplastika.