loader

Hlavná

Späť

Mikrodisektómia - operácia v Tolyatti

Mikrodisektómia je neurochirurgická operácia zameraná na elimináciu kompresie nervového koreňa herniovaného disku. Táto operácia sa v súčasnosti vo svetovej praxi považuje za „zlatý štandard“ pri hernii disku s kompresiou koreňov a / alebo miechy..

Mikrodiscektómia označuje minimálne invazívny a absolútne bezpečný chirurgický zákrok..

Na jeho implementáciu sa používa operačný mikroskop a mikrochirurgické prístroje. Úlohou mikrodiscektomie je odstránenie hernie disku, ktorá sa nachádza v miechovom kanáliku, pomocou miniatúrneho rezu prakticky bez poškodenia kostných štruktúr.

Po mikrodiscektómii trvá zotavovacie obdobie iba niekoľko dní a bolesť po operácii je minimálne.

Prevádzková technika

Mikrodiscektómia v bedrovej chrbtici

Poloha pacienta na operačnom stole s mikrodiscektómiou na bedrovej chrbtici

Operácia sa vykonáva v spinálnej anestézii. V projekčnej oblasti poškodeného disku sa vykoná pozdĺžny rez pokožky dlhý 3 až 4 cm. Operácia sa vykonáva pomocou mikroskopu pomocou špeciálnych mikrochirurgických nástrojov. Aby sa dostal do nervového koreňa uškrteného nervu, neurochirurg vykoná čiastočné odstránenie žltého väziva av určitom percentuálnom prípade resekciu okrajov stavcových oblúkov. Zadné svaly nie sú počas operácie poškodené, ale sú zasunuté do strany. Po vykonaní takéhoto chirurgického prístupu sa nervový koreň vymačkaný herniou disku stane prístupným na vyšetrenie. Ďalej neurochirurg odstrelí nervový koreň stranou a odstráni fragmenty buničitého jadra, ktoré tvoria prietrž disku. Na konci operácie je rana zošitá vo vrstvách.
V typickom prípade môže pacient začať nefyzikálnu prácu 7-14 dní po operácii a fyzickú prácu o 3-4 týždne neskôr. Zároveň sa neodporúča sedieť 10-14 dní po operácii. Na udržanie držania tela sa odporúča nosiť polotuhý bedrový korzet 2-3 týždne. Po 4-5 týždňoch plávať v bazéne.

Mikrodiscektómia krčnej chrbtice

Úlohou mikrodisektómie krčnej chrbtice je zastaviť kompresiu miechy a nervových koreňov herniovaného disku, osteofytov, hypertrofovaných väzov a kĺbových procesov. Vo väčšine prípadov je cervikálna mikrodiscektómia kombinovaná so stabilizačným chirurgickým zákrokom. Účelom stabilizácie chrbtice je zastaviť pohyb medzi susednými stavcami v oblasti chrbtice. To vám umožní znížiť mechanickú bolesť spojenú s nadmernými pohybmi v poškodenom segmente. Ďalšou dôležitou úlohou stabilizácie je obnovenie počiatočnej vzdialenosti medzi stavcami a normálnej veľkosti medzistavcového (foraminálneho) otvoru. Nervové korene a krvné cievy prechádzajú foraminálnymi otvormi, preto je normalizácia veľkosti týchto dier dôležitou metódou na elimináciu kompresie nervových koreňov a syndrómu bolesti spojeného s kompresiou nervových štruktúr..

Mikrodiscektomická časť krčnej chrbtice

Na prednej časti krku sa vykoná kožný rez. Priedušnica, pažerák, neurovaskulárny zväzok, krčné svaly sú tlačené do strany. Po vystavení predného povrchu miechy sa stavce a medzistavcové platničky identifikujú pomocou intraoperačnej fluoroskopie (EOP). Ďalej neurochirurg odstráni postihnutý disk, prietrž a kostí (osteofyty). Na krčnej chrbtici je vo väčšine prípadov mikrodisektómia spojená so stabilizáciou, ktorá je zameraná na pevné spojenie stavcov na oboch stranách odstráneného disku do jedného kostného aglomerátu. Stabilizácia chrbtice sa vykonáva v klietkach - špeciálnych diskových protézach. Klietka je titánová, uhlíková alebo plastová dutá klietka, ktorá je vyplnená kostnými drvinami pacienta. Kostné štiepky sa odoberajú počas operácie pomocou špeciálnej rezačky z okrajov tela stavcov. Táto operácia je menej traumatická a je sprevádzaná minimálnou bolestivosťou v pooperačnom období..
Na ďalšiu fixáciu transplantátu sa často používajú špeciálne titánové platne a skrutky. Titán je ľahký, veľmi silný kov, ktorý navyše nespôsobuje reakciu z tela. Opakovaná operácia na odstránenie doštičky po vytvorení kostného konglomerátu nie je potrebná. Doska je umiestnená na prednej ploche chrbtice a skrutky sú zaskrutkované do telies susedných stavcov a spoľahlivo ich upevňujú vo funkčne výhodnej polohe..

Schéma fixácie chrbtice po odstránení prietrže a umiestnení implantátu

Použitie moderných kovových štruktúr nám teda umožňuje optimalizovať proces transplantačnej fúzie so stavcami, znížiť pravdepodobnosť komplikácií a skrátiť dobu rehabilitácie..
Po mikrodiscektómii na krčnej úrovni sa odporúča nosiť polotuhý držiak krčnej hlavy typu Philadelphia, potom Shantsov golier po dobu 4 až 6 týždňov po operácii.

Indikácie pre mikrodisektómiu na lumbosakrálnej úrovni

Ak sa pri konzervatívnej liečbe bolesť nôh s herniovaným diskom v driekovej chrbtici zmierni, potom sa stav pacienta v priebehu 6-12 týždňov stane oveľa lepším. Pokiaľ pacient toleruje bolesť pokojne, primerane reaguje na konzervatívnu liečbu a pacient môže vykonávať svoje obvyklé funkcie, je najlepšie operáciu odložiť na chvíľu, aby sa ubezpečil, že bolesť môže prejsť bez chirurgického zákroku..

Schéma kýly medzistavcových platničiek (fialovej farby) s kompresiou chrbtice

Ak konzervatívna liečba neumožňuje vyrovnať sa s bolesťou nôh a funkcia nôh je obmedzená, potom je mikrodisektómia dobrou metódou na vylúčenie kompresie nervového koreňa. Okamžitá chirurgická liečba je potrebná iba v prípade syndrómu chvosta, to znamená, že keď stlačenie nervových koreňov v oblasti chvosta vedie k zhoršeniu funkcie močového mechúra a čriev alebo k progresii neurologických symptómov. Okrem toho sa pri silnej bolesti odporúča chirurgický zákrok..

Mikrodisektómia je indikovaná:

 • pacienti trpiaci bolesťou nôh šesť alebo viac týždňov s herniovaným diskom
 • s neúčinnosťou konzervatívnych metód liečby pri úľave od bolesti

Musíte vedieť, že po viac ako šiestich mesiacoch od objavenia sa bolesti na nohe môžu byť výsledky operácie neuspokojivé, preto sa neodporúča odkladať mikrodisektómiu na dlhé obdobie..
Po operácii sa pacient môže vrátiť k normálnej fyzickej aktivite..

Odporúča sa obmedziť flexiu chrbtice, vzpieranie alebo ostré zákruty do šiestich týždňov po mikrodiscektómii. Pretože po takejto operácii nedochádza k mechanickým zmenám v štruktúre chrbtice, je vhodné vrátiť sa k normálnej úrovni fyzickej aktivity..

Niekoľko správ v lekárskej literatúre ukazuje, že fyzická aktivita bezprostredne po operácii (normálna úroveň) neovplyvňuje mieru recidívy herniovanej platničky v bedrovej oblasti..

Účinnosť mikrodisektomického chirurgického zákroku

Účinnosť mikrodisektomického chirurgického zákroku je približne 90 - 95%, u 5 až 10% pacientov v budúcnosti existuje riziko recidívy herniovaného disku na rovnakej úrovni..

Opakujúci sa herniovaný disk

K recidíve prietrže medzistavcovej platničky môže dôjsť okamžite alebo po niekoľkých rokoch, aj keď najčastejšie, ak dôjde k relapsu, nastáva počas prvých troch mesiacov po mikrodisektómii. Ak sa prietrž disku znovu vyskytne, vykoná sa druhá operácia..

U pacientov s viacnásobným výskytom hernie disku môže byť efektívna metóda spinálna fúzia. Spinálna fúzia je fúzia dvoch stavcov navzájom a často sa medzi ne vkladá kostná doska v priestore, kde bol medzistavcový disk. Spinálna fúzia je zárukou, že k recidíve herniovaného disku už nedôjde. Ak nie je ovplyvnený zadný fazetálny stav stavca a sú vhodné iné kritériá, môže sa použiť umelý medzistavcový plot..

Recidíva kýlovej prietrže nesúvisí s činnosťou pacienta alebo s kvalitou operácie, ale so skutočnosťou, že štruktúra disku ovplyvnenej prietržou má ďalšie slabiny alebo nedostatky, prostredníctvom ktorých môže prietrž následne vystúpiť.

Okrem toho sa porucha medzistavcového kotúča, cez ktorú vychádza hernia, nikdy nezatvára sama, pretože vo vláknitom prstenci disku nie je žiadny prísun krvi. Bez dodávky krvi nemôže tkanivo rásť. Okrem toho v súčasnosti neexistujú žiadne chirurgické metódy na obnovenie integrity vláknitého prstenca disku.

Po mikrodiscektómii sa odporúča špeciálny program na posilnenie chrbtových svalov, naťahovanie a aerobik, aby sa zabránilo opätovnému výskytu bolesti chrbta alebo hernie disku..

Riziko komplikácií mikrodisektómie

Rovnako ako pri každom chirurgickom zákroku môže mať mikrodisektómia určité riziko komplikácií:

 • ruptúra ​​miechy, riziko tejto komplikácie je 1% - 2% a nemá vplyv na výsledok operácie, ale pacient by mal byť v polohe na chrbte po dobu 1-2 dní po operácii.
 • poškodenie nervových koreňov
 • krvácanie z pooperačnej rany
 • pooperačná infekcia rán

Všetky tieto komplikácie s mikrodiscektómiou sú veľmi zriedkavé..

Mikrodiscektómia bedrovej chrbtice: indikácie a priebeh operácie

Jedným z najúčinnejších spôsobov liečby hernie disku je mikrodisektómia bedrovej chrbtice. Na rozdiel od konvenčnej diskektómie alebo laminektómie chrbtice sa vykonáva pomocou malého rezu (do 3 cm), prostredníctvom ktorého chirurg odstráni poškodenú časť disku. Vďaka nepretržitému sledovaniu priebehu zákroku mikroskopom je možné v maximálnej možnej miere zachovať zdravé štruktúry a minimalizovať pravdepodobnosť komplikácií..

Účel a výhody operácie

Mikrodisektómia je operácia, ktorej cieľom je odstrániť časť disku, ktorá opustila normálne fyziologické hranice a má negatívny vplyv na nervové tkanivo. Telo disku ich stlačí a spôsobuje bolesť.

Názov operácie odráža jej podstatu - všetky činnosti sa vykonávajú pomocou malého rezu a nevyhnutne sa riadia pomocou výkonného mikroskopu. Vďaka tomu sa chirurgovi podarí vykonať najpresnejšie úkony, v dôsledku čoho je pacient po 2-3 dňoch prepustený z nemocnice..

Intervencia je indikovaná v prípadoch, keď je u pacienta diagnostikovaná hernia bedrovej chrbtice. Tvorí sa ako dôsledok dlhodobej kompresie medzistavcových platničiek stavcami z niekoľkých negatívnych dôvodov:

 • systematické zaťaženie spodnej časti chrbta;
 • komplikácie chronických chorôb (osteochondróza, osteoporóza a mnoho ďalších);
 • nesprávny životný štýl spojený so zlými návykmi (sedavý životný štýl, nesprávna strava atď.);
 • individuálne vrodené vlastnosti chrbtice (abnormálne stavce, kostná fúzia atď.).

Pod vplyvom týchto faktorov, ako aj na pozadí zranení (pády pri športe, hrbole, modriny, zlomeniny atď.), Je telo disku stlačené stavcami, čím sa začína vyrovnávať a vyvíjať tlak na nervové vlákna, ktoré sa nachádzajú v mieche. Preto pacient pociťuje bolesť, niekedy neznesiteľnú, ako aj iné negatívne pocity.

Vďaka takémuto účinnému zásahu dostáva pacient niekoľko hmatateľných výhod naraz:

 1. Všetky fázy operácie sa monitorujú pomocou endoskopu (zariadenie s kamerou) a mikroskopu. To poskytuje vysokú presnosť pôsobenia a eliminuje silné krvácanie. Preto sa tento postup často nazýva endoskopická mikrodisektómia..
 2. Samotná operácia trvá asi 40 - 60 minút a pacient rýchlo znovu získa vedomie. Extrakt je možný 2 až 3 dni po ukončení.
 3. Procedúra je úplne bezbolestná, vykonáva sa v celkovej alebo lokálnej anestézii (rozhodnutie podľa rozhodnutia lekára).
 4. Pravdepodobnosť komplikácií je minimálna, vylúčené sú fatálne prípady, závažné zdravotné problémy (paralýza, senzorické poruchy vyplývajúce z postupu). V každom prípade bude pacient v prvých dňoch žiť a cítiť úľavu..

Indikácie pre zásah

V počiatočných fázach, keď stupeň deformácie disku nie je príliš veľký, je k dispozícii konzervatívna liečba, ktorá zahŕňa použitie špeciálnych liekov, masáží, fyzioterapeutických procedúr a iných metód vrátane nosenia špeciálnych podporných bandáží pre dolnú časť chrbta..

V niektorých prípadoch však tento prístup nefunguje a potom o chirurgickom zákroku rozhodujú chirurg, neurológ a ďalší odborníci. Zvyčajne sa uvádza v takýchto prípadoch:

 1. Konzervatívne metódy liečby neprinášajú trvalé výsledky 3 - 4 mesiace a viac.
 2. Choroba v zanedbanej forme, vyčnievanie disku je príliš veľké, sú pozorované komplikácie.
 3. Bolesť je neznesiteľná a prakticky ju nemožno odstrániť tradičnými spôsobmi (lieky, fyzioterapia)..

Silná bolesť nie je jediný príznak, pri ktorom sa lekár rozhodne podstúpiť operáciu. Spolu s nimi existujú aj také komplikácie:

 • bolesť je daná nohám, môže sa šíriť po chrbtici, zosilňuje pri pohyboch a zmene polohy tela;
 • cudzie pocity v nohách - pálenie, ochladenie, „husacie kožušiny“, zmyslové poruchy;
 • v spúšťaných prípadoch existujú aj problémy s močením a vyprázdňovaním.

kontraindikácie

Endoskopická operácia sa vykonáva bezbolestne pre takmer všetky skupiny pacientov. V niektorých prípadoch ju však môže chirurg odmietnuť vykonať v súvislosti s takýmito kontraindikáciami:

 • kožné vyrážky, vrenie, iné poškodenie kože;
 • závažné poruchy procesov zrážania krvi;
 • tromboflebitída žíl nôh, sklon k tvorbe krvných zrazenín;
 • celkový závažný stav (po mozgovej porážke, infarkte a iných komplexných patologických stavoch);
 • chronické ochorenia srdca, pľúc a iných vnútorných orgánov.

Kontraindikácie môžu byť absolútne, ak je postup v zásade nemožný (napríklad komplikácie po mŕtvici) a relatívny, keď je možná mikrodisektómia, sú však potrebné ďalšie opatrenia (napríklad na vyliečenie infekcie kože). Preto je každý prípad individuálny a pacient by sa mal poradiť s lekárom.

Rovnaké kontraindikácie sa týkajú väčšiny operácií na kĺboch, napríklad artroskopie kolenného kĺbu alebo chirurgického zákroku pri roztrhnutí Achillovej šľachy..

Operačný plán

Je dôležité, aby pacient vykonal správnu prípravu na operáciu bedrovej mikrodisektómie a aby získal predstavu o jeho správaní a možných dôsledkoch..

Diagnóza a príprava na mikrodiscektómiu

Predtým sa pacient obracia na ošetrujúceho lekára, ktorý vyšetruje sťažnosti a analyzuje anamnézu. Po vizuálnom vyšetrení a výsluchu sa vykoná predbežná diagnóza, aby sa potvrdilo, že je potrebné navštíviť chirurga, neurológa a podstúpiť také postupy:

 • krvné a močové testy;
 • magnetická rezonancia;
 • CT sken.

Diagnóza nevyhnutne odráža, ktorý konkrétny disk je prietrže ovplyvnený. Na jeho označenie sa používa špeciálny alfanumerický systém..

Podobne disk l1l2 oddeľuje 1 a 2 stavce dolnej časti chrbta a l5s1 - 5 stavce dolnej časti chrbta a 1 stavce sekrecie kostravy. Existujú tiež znaky pre stavce krčnej oblasti - napríklad c5c6 oddeľuje 5 a 6 stavcov krku. Kýla je však menej často spôsobená malým zaťažením krku v porovnaní s dolnou časťou chrbta.

Prietrž sa často vytvára priamo v strede (nazýva sa stredná hodnota) av tomto prípade je maximálna hrozba kompresie nervov. Potom je predpísaná mikrodiscektomická operácia strednej prietrže lumbálnej chrbtice. Na to sa musí pacient pripraviť:

 1. Konzultácia s lekárom, zastavenie používania silných liekov na chronické ochorenia.
 2. V prípade potreby ďalšie vyšetrenie (fluorografia, EKG).
 3. Vyšetrenie anestetikom na výpočet optimálneho množstva anestézie.
 4. Hladovanie po dobu 8 až 12 hodín pred zásahom, vylúčenie fajčenia a alkoholu.

Postup zásahu: video

Samotný postup zvyčajne trvá 40 - 45 minút a zahŕňa nasledujúce kroky:

 1. Lokálna alebo celková anestézia pacienta.
 2. Vykonanie rezu v oblasti zásahu (nie dlhšia ako 4 cm).
 3. Potom chirurg vloží navíjač, ktorý zastaví krvácanie.
 4. Ďalej sa zavádza mikroskop na neustále vizuálne monitorovanie činnosti a ďalších prístrojov.
 5. Lekár urobí rez, odstráni prietrž, všetky neživotaschopné časti disku a potom spojí ranu.

Priebeh operácie v schematickom znázornení je možné vidieť tu..

Rehabilitačné obdobie

Rehabilitácia v pooperačnom období zahŕňa tieto opatrenia:

  1. Pacienti sa spravidla zotavujú veľmi rýchlo, už v prvých hodinách sa vracajú do plného vedomia.
  2. Po ďalších 2 až 3 dňoch je pacient prepustený.
  3. V prvých 2 týždňoch sa musíte zdržať náhlych pohybov a najmä záťaže - čakajú na uzdravenie stehu, na lekársky predpis užívajú lieky proti bolesti a protizápalové lieky. Zároveň by sa pacient nemal kategoricky posadiť - môžete klamať alebo stáť.
  4. Ukazuje tiež nosenie pevného korzetu, ktorý pomáha poškodenému disku rýchlo sa zotaviť..
  5. Počas rehabilitácie po mikrodiscektómii sa špeciálne terapeutické cvičenia zobrazujú ako súčasť komplexu cvičebnej terapie špeciálne vyvinutého ošetrujúcim lekárom. Už v prvých dňoch robia jednoduché pohyby, zákruty a sklony. Odporúča sa ťahať kolená do žalúdka v polohe na chrbte, ohýbať nohy pri kolenách a iné pohyby.
  6. Kráčajte opatrne s podporou chodca..
  7. Výrazne vylučujte vzpieranie a náhle pohyby, aktívne športy počas celého obdobia zotavenia, ktoré môže trvať od 1 do 2 mesiacov alebo menej - viac.

Možné komplikácie

Po zákroku sa v zriedkavých prípadoch pozorujú nasledujúce komplikácie:

 1. Husté krvácanie z rany, zavedenie infekcie do nej.
 2. Trombóza žíl dolných končatín, opuch, kongescia krvných zrazenín.
 3. Poškodenie nervových vlákien, ktoré môže viesť k problémom s vnútornými orgánmi (močový mechúr a črevá) - také prípady sú veľmi zriedkavé.
 4. V zriedkavých prípadoch môže prietrž spôsobiť recidívu (nie viac ako 15% prípadov), ku ktorej zvyčajne dochádza v prvých 3 mesiacoch. Pacient zaznamenáva zvýšenú bolesť a stuhnutosť pohybov. Potom je predpísaná revízia (opätovná) intervencia.

Zdravotné postihnutie s potrebou používať invalidný vozík na pozadí zlyhania dolných končatín je mimoriadne zriedkavé.

Kliniky a náklady na chirurgický zákrok

Náklady na zásah sa začínajú na približne 40 000 rubľoch. Závisí to od rôznych faktorov - od individuálnych charakteristík pacienta, štádia vývoja choroby, prítomnosti / neprítomnosti chronických chorôb, ako aj od cenovej politiky konkrétnej lekárskej organizácie. Ceny služieb na rôznych klinikách v Rusku sú uvedené v porovnávacej tabuľke.

Tabuľka 1. Prehľad kliník a náklady na chirurgický zákrok

PoliklinikaAdresa a telefónCena, rub.
SM Clinic on YaroslavlMoskva, Jaroslavska, 4 Bldg. 2

+7 (495) 266 13 18

od 50 000
MedswissSt. Petersburg, Gakkelevskaya, 21A

+7 (812) 318 03 03

od 21 200
-středomořskémOmsk, výstup, 29/3

od 32 000
Centrálna klinická nemocnica v Moskovskom regióneKaliningrad, leto, 3

+7 (4012) 64 78 21

od 22 200
Cestná klinická nemocnicaKrasnojarsk, Lomonosova, 47

+7 (391) 229 22 22

od 26 800

Recenzia pacienta o vykonanej mikrodiscektómii

V sieti a ďalších zdrojoch nájdete veľa pripomienok pacientov. Skutočné recenzie ľudí o mikrodiscektómii a stave po operácii potvrdzujú skutočnosť, že tento zásah sa týka špičkovej lekárskej starostlivosti. Preto je výsledok postupu takmer vždy efektívny a pravdepodobnosť zhoršenia je extrémne nízka.

„Spočiatku to bolo naozaj desivé, ale potom som si prečítal niekoľko recenzií a trochu som sa upokojil. A keď prišlo na postup, samozrejme, vzrušenie pretrvávalo. Teraz sa chcem podeliť o svoje skutočné skúsenosti s mikrodisektómiou. Rez je skutočne vyrobený veľmi malý, môžeme povedať - šperky presné. Šev sa preto uzdraví už za 1 mesiac. V anestézii som sa vôbec necítil a bolesť bola po operácii veľmi slabá. Ale zotavenie prebieha dosť dlho - stačí venovať veľkú pozornosť svojmu zdraviu, aby všetko fungovalo. Všeobecne platí, že pár mesiacov - a ste opäť vo forme. “.

„Tiež som mal veľa skúseností. Operácia bola úspešná, neprešiel však ani mesiac. Vo všeobecnosti to nijako neubližuje, iba miesto švu a prenikanie chirurga mierne bolí. To všetko je prijateľné, najmä preto, že drogy pomáhajú. To je doposiaľ nemožné ostro sa pohybovať a začalo sedieť celkom nedávno. Z tohto dôvodu odporúčam odvážne fungovať - ​​nezabudnite dodržiavať pravidlá rehabilitačného obdobia. Inak možno budete potrebovať druhú operáciu! “

„Ako vysvetlil môj chirurg, mikrodiscektómia je jednoduchá operácia a prakticky nespôsobuje žiadne komplikácie. Dnes je to najbezpečnejší spôsob, ako zasiahnuť v prípade kýly. Je však veľmi dôležité správne absolvovať rehabilitačné obdobie, najmä v prvých mesiacoch. Vylúčená je silná fyzická aktivita a dokonca aj náhly pohyb. Som športovec, ale do roku sa plánujem vrátiť až po roku a pol. Teší však, že konanie prebehlo bez komplikácií. A môžem odporučiť, aby sa všetci pacienti nebáli operácie. Riziko preniknutia do nervov je veľmi malé - do 1%. A predsa citlivosť v nohách zostane zachovaná, pretože ju nereguluje 1 nerv, ale plexus až 6 vlákien! Operácia je šperky-presné, môžete sa poradiť s lekárom a odvážiť sa ľahnúť na stôl ".

Mikrodisektómia sa doteraz ukázala ako účinná v porovnaní s tradičnými intervenciami. Operácia sa vyhýba mnohým komplikáciám a pokiaľ možno opatrne odstráni poškodenú časť medzistavcového disku, t.j. Vystrihnite si prietrž. Preto sa úspešne vykonáva medzi rôznymi vekovými skupinami pacientov na celom svete..

Mikrodisektómia - odstránenie medzistavcovej prietrže

Táto operácia sa vykonáva pri liečbe medzistavcovej prietrže

Mikrodisektómia je všeobecný názov pre rôzne typy neurochirurgie na odstránenie časti medzistavcových platničiek (medzistavcové prietrže), ktorá komprimuje miechu alebo nervový koreň..

Názov operácie „mikrodisektómia“ (alebo „discektómia“) môže znamenať rôzne technológie na odstránenie medzistavcovej prietrže: počnúc otvorenou operáciou (zastarané technológie sa neuplatňujú) a končiac minimálne invazívnymi operáciami (s minimálnym zásahom), ktoré sa vykonávajú prostredníctvom malých zásahov rezom a nevyžadujú rehabilitáciu pacienta po operácii (tieto operácie sa vykonávajú na našej klinike).

Naše oddelenie sa špecializuje na mikrodisektomické operácie. Naši chrbticoví neurochirurgovia vykonávajú celý rad invazívnych mikrodiscektomických operácií s použitím najmodernejších zariadení a technológií najnovšej generácie.

Mikrodiscektomické operácie na lumbálnej a krčnej úrovni chrbtice sa vykonávajú iba s následnou stabilizáciou segmentu pomocou najnovšej generácie implantátových systémov. Tieto systémy pomáhajú predchádzať recidíve medzistavcových prietrží a tiež umožňujú pacientom po operácii návrat do normálneho životného štýlu: bez bolesti a bez obmedzenia fyzickej aktivity. V zásade používame iba tie najlepšie stabilizačné systémy, aby sa naši pacienti už viac nevracali k problému medzistavcových prietrží.

Mikrodisektómia herniovaných diskov

Mikrodiscektomická operácia spočíva v skutočnosti, že chirurg odstráni malý kúsok stavcového kostného tkaniva nad nervom a / alebo časť medzistavcového disku pod nervom, aby sa vylúčilo jeho stlačenie počas hernie disku..


Mikrodiscektómia je účinná pri chirurgickej liečbe herniovaných diskov v bedrovej oblasti na zmiernenie bolesti nôh ako liečenie bolesti chrbta..


Kompresia (kompresia) nervového koreňa pri jeho výstupe z miechového kanála môže spôsobiť bolesť v nohe (ischias). Zvyčajne okamžite po mikrodiscektómii pacient pociťuje výraznú úľavu, aj keď proces úplného obnovenia všetkých funkcií obmedzeného nervu a odstránenie necitlivosti a slabosti v dolnej končatine si môže vyžadovať niekoľko týždňov až niekoľko mesiacov..


Ako sa vykonáva mikrodisektómia?


Mikrodiscektómia sa vykonáva pomocou malého (1-1,5 palca) rezu v strede dolného krku.


Spočiatku je sval narovnávajúci chrbát (m.terector spinae) oddelený od kostného oblúka (laminas) stavca. Pretože tieto svaly prechádzajú zvisle, nepretínajú sa, ale jednoducho sa od seba vzdialia.


Chirurg potom získa prístup k samotnej chrbtici odstránením membrány nad nervovým koreňom (tzv. Žltý väz) a potom pomocou špeciálnych okuliarov alebo operačného mikroskopu vidí nervový koreň.


Často sa malý fragment fazetového kĺbu odstráni, aby sa uľahčil prístup k nervu, aby sa uvoľnil z kompresie.


Potom sa nervový koreň opatrne posunie na stranu a tkanivo disku pod nervovým koreňom sa odstráni.


Je dôležité poznamenať, že keďže takmer všetky kĺby medzi stavcami, väzmi a svalmi zostávajú nedotknuté, mikrodisektómia nemení mechanickú štruktúru bedrovej chrbtice..


Indikácie pre mikrodisektómiu


Všeobecne platí, že ak sa bolesť nôh s herniovaným diskom v bedrovej chrbtici zníži pri konzervatívnej liečbe, potom sa stav pacienta v priebehu 6 až 12 týždňov zlepší. Pokiaľ pacient toleruje bolesť pokojne, primerane reaguje na konzervatívnu liečbu a pacient môže vykonávať svoje obvyklé funkcie, je najlepšie operáciu odložiť na chvíľu, aby sa ubezpečil, že bolesť môže prejsť bez chirurgického zákroku..


Ak konzervatívna liečba neumožňuje vyrovnať sa s bolesťou nôh a funkcia nôh je obmedzená, potom je mikrodisektómia dobrou metódou na vylúčenie kompresie nervového koreňa. Okamžitá chirurgická liečba je potrebná iba v prípade syndrómu chvosta, to znamená, že keď stlačenie nervových koreňov v oblasti chvosta vedie k zhoršeniu funkcie močového mechúra a čriev alebo k progresii neurologických symptómov. Okrem toho sa pri silnej bolesti odporúča chirurgický zákrok..

Mikrodiscektómia sa zvyčajne odporúča pacientom:


 • Ktorí trpia bolesťami nôh dlhšie ako šesť týždňov,

 • S neúčinnosťou konzervatívnych metód liečby pri úľave od bolesti.


Po troch až šiestich mesiacoch sú však výsledky operácie chrbtice neuspokojivé, preto sa zvyčajne neodporúča odložiť mikrodiscektómiu na dlhé obdobie (viac ako tri až šesť mesiacov)..

Mikrodiscektómiu je zvyčajne možné vykonávať aj ambulantne a pacient nemusí ani zostať na klinike, alebo môžete byť prepustený z nemocnice nasledujúci deň. Po operácii sa pacient môže vrátiť k normálnej fyzickej aktivite..


Niektorí neurochirurgovia odporúčajú obmedziť miechovú flexiu, vzpieranie na váhe alebo ostré zákruty až na šesť týždňov po mikrodiscektómii. Pretože však po takejto operácii nedochádza k mechanickým zmenám v štruktúre chrbtice, je vhodné sa vrátiť k normálnej úrovni fyzickej aktivity..


Niekoľko správ v lekárskej literatúre ukazuje, že fyzická aktivita bezprostredne po operácii (normálna úroveň) neovplyvňuje mieru recidívy herniovanej platničky v bedrovej oblasti..


Účinnosť mikrodisektomického chirurgického zákroku


Účinnosť mikrodisektomického chirurgického zákroku je približne 90 - 95%, to znamená, že u 5 až 10% pacientov v budúcnosti existuje riziko recidívy hernie disku.


K recidíve prietrže medzistavcovej platničky môže dôjsť okamžite alebo po niekoľkých rokoch, aj keď najčastejšie, ak dôjde k relapsu, nastáva počas prvých troch mesiacov po mikrodisektómii. Ak sa prietrž disku znovu vyskytne, vykoná sa druhá operácia, ktorá dá úspech. Po prvom recidíve hernie disku sa však riziko ďalšieho relapsu zvyšuje (15 - 20%)..


U pacientov s viacnásobným výskytom hernie disku môže byť efektívna metóda spinálna fúzia. Spinálna fúzia je fúzia dvoch stavcov navzájom a často sa medzi ne vkladá kostná doska v priestore, kde bol medzistavcový disk. Spinálna fúzia je zárukou, že k recidíve herniovaného disku už nedôjde. Ak nie je ovplyvnený zadný fazetálny stav stavca a sú vhodné iné kritériá, môže sa použiť umelý medzistavcový plot..


Recidácia kýlovej prietrže nesúvisí s činnosťou pacienta, ale so skutočnosťou, že štruktúra disku ovplyvnená prietržou má ďalšie slabiny alebo defekty, ktorými môže prietrž následne nasledovať. Bohužiaľ, pri zadnej mikrodiscektómii je možné odstrániť iba 5–7% miesta na disku a väčšina medzistavcových platničiek nie je viditeľná..


Okrem toho sa porucha medzistavcového kotúča, cez ktorú vychádza hernia, nikdy nezatvára sama, pretože vo vláknitom prstenci disku nie je žiadny prísun krvi. Bez dodávky krvi nemôže tkanivo rásť. Okrem toho v súčasnosti neexistujú žiadne chirurgické metódy na obnovenie integrity vláknitého prstenca disku.


Po mikrodiscektómii sa odporúča špeciálny program na posilnenie chrbtových svalov, naťahovanie a aerobik, aby sa zabránilo opätovnému výskytu bolesti chrbta alebo hernie disku..


Riziko komplikácií mikrodisektómie

Podobne ako pri každom inom chirurgickom zákroku môže mať mikrodisektómia určité riziko komplikácií vrátane:


 • Ruptúra ​​spinálnej membrány (a únik mozgomiechového moku) - riziko tejto komplikácie je 1% - 2%, nemá to vplyv na výsledok operácie, ale pacient musí byť v ležiacej polohe 1 - 2 dni, aby sa medzera vyliečila.

 • Poškodenie nervových koreňov

 • Močová / fekálna inkontinencia

 • Krvácajúci

 • infekcie


Všetky tieto komplikácie s mikrodiscektómiou sú však veľmi zriedkavé..

(495) 51-722-51 - bezplatné konzultácie o liečbe v Moskve av zahraničí

Odstránenie prietrže chrbtice: pokroky v medicíne storočia XX-XXI

Kýla medzistavcových platničiek je jednou z bežných príčin bolesti chrbta a 60 až 80% dospelej populácie Zeme trpí periodickou bolesťou chrbtice v lumbosakrálnej oblasti [1]. Liečba hernií medzistavcových platničiek je najčastejšie dlhá a konzervatívna, avšak pri absencii účinku sa môže chirurgický zákrok uchýliť k.

Najbežnejšou súčasnou operáciou je odstránenie postihnutého disku - diskektómia. Počas operácie sa môžu odstrániť aj časti väzov, osteofyty, fragmenty tiel alebo oblúky stavcov (laminektómia). Na zníženie tlaku na nervové korene sa susedné stavce zosilňujú pomocou špeciálnych vložiek alebo tyčí. Všetky tieto operácie sa uskutočňujú s otvoreným prístupom, t. J. S kožným rezom..

Modernejšou verziou discektómie je mikrodisektómia. Toto je operácia vykonaná pomocou výkonného mikroskopu. Použitie mikroskopu umožňuje zložité a precízne operácie, menšie poškodenie okolitého tkaniva a menšie rezy.

Ďalším smerom pri vývoji spinálnej chirurgie je minimálne invazívna chirurgia bez rezov. V tomto prípade je doba zotavenia po operácii skrátená a je dosiahnutý dobrý estetický účinok. Všetky typy chirurgie miechy majú svoje indikácie a kontraindikácie. Ak však predtým neexistovali iné alternatívy ako otvorený chirurgický zákrok, pacient a neurochirurg majú na výber.

Druhy minimálne invazívnej chirurgie miechy

Všetky také intervencie možno rozdeliť do dvoch skupín: endoskopická operácia na odstránenie herniovaného disku a nukleoplastika.

Endoskopická discektómia

V súčasnosti je to jedna z najpopulárnejších metód chirurgického zákroku na odstránenie prietrže chrbtice..

Výhody endoskopickej chirurgie:

 • vizuálna kontrola znižuje pravdepodobnosť poškodenia nervového koreňa;
 • minimálne poškodenie tkaniva - chirurgický zákrok vyžaduje narezanie asi desať milimetrov;
 • nie je potrebné odstraňovať časti stavcov alebo väzov na uľahčenie prístupu, čo znamená, že sa zachováva prirodzená stabilizácia segmentu stavcov;
 • Ak sa bolesť počas obdobia zotavovania znižuje, môže byť pacient prepustený z kliniky hneď nasledujúci deň.
 • niektoré typy kýly nie sú anatomicky vhodné pre endoskopiu: napríklad stredné kýly v krčnej časti chrbtice často vyžadujú otvorenú prednú operáciu.

Endoskopická discektómia sa vykonáva pomocou endoskopu, pomocou ktorého chirurg vidí operačnú oblasť. Na zavedenie endoskopu je potrebný rez asi 10 mm - to stačí na odstránenie toho, čo stlačuje nerv pomocou špeciálnych nástrojov. Zákrok sa vykonáva v celkovej anestézii, operácia trvá asi hodinu..

Praktizuje sa aj mikroendoskopická discektómia - kombinácia endoskopickej techniky a mikrochirurgických postupov. Rez je 12 mm.

Indikácie endoskopickej chirurgie na odstránenie prietrže chrbtice:

 • medziobratlová disková hernia potvrdená pomocou MRI;
 • syndróm bolesti viac ako 4 týždne;
 • nedostatok účinku konzervatívnej liečby.
 • nestabilita v segmente chrbtice;
 • osteofyty, spondylolistéza, zúženie miechy;
 • opakované herniované disky.

Nucleoplasty

Toto je operácia, pri ktorej nemusíte odstrániť celý disk. Jediným cieľom pre nukleoplastiku je medzistavcový disk.

Cieľom nukleoplastiky je znížiť tlak v buničitom jadre medzistavcových platničiek. Súčasne sa zníži opuch vláknitého prstenca a v dôsledku toho sa zastaví kompresia nervového koreňa. Existujú rôzne typy nukleoplastík v závislosti od typu pôsobiacej sily:

 • studená plazma;
 • hydroplasty (kvapalina pod tlakom);
 • mechanický náraz;
 • rádiofrekvenčná ablácia;
 • laserové svetlo.

Expozícia laserom alebo vyparovanie spôsobuje prudké zvýšenie teploty, zatiaľ čo jadro sa vyparuje. Táto metóda však často vedie ku komplikáciám - popáleniu okolitého tkaniva, ktoré zhoršuje hojenie.

Najbežnejšou metódou je pôsobenie studenej plazmy alebo zrážanie (skratka pre abláciu za studena, deštrukcia za studena). Na rozdiel od vystavenia laserom alebo vysokofrekvenčnému žiareniu nespáluje tkanivo tkanivo. Použitie studenej plazmy v medicíne sa začalo v 80. rokoch a prvé zariadenie založené na studenej plazme bolo navrhnuté v roku 1995. Od tejto chvíle sa aktívne vyvíjala metóda spolupráce..

Nukleoplastika sa vykonáva v lokálnej anestézii. Presnosť je zabezpečená konštantnou röntgenovou kontrolou. Prostredníctvom punkcie 2 - 3 mm sa do jadra disku privádza ihla s elektródou, cez ktorú na jadro pôsobí studená plazma. V dôsledku toho sa veľkosť buničitého jadra zmenšuje a vláknitý kruh už nestláča nervový koreň. Celá operácia trvá pol hodiny, hospitalizácia pacienta nie je potrebná.

Indikácie pre nukleoplastiku:

 • prítomnosť prietrže alebo výčnelku medzistavcovej platničky;
 • syndróm ťažkej bolesti;
 • nedostatok účinku konzervatívnej liečby počas troch až štyroch týždňov.

V 70 - 80% prípadov použitia nukleoplastiky sa pozoruje pozitívny výsledok.

Nie vždy však umiestnenie alebo štruktúra prietrže umožňuje použitie minimálne invazívnych technológií. Pri niektorých typoch prietrží je výhodná otvorená chirurgia..

Klasifikácia medzistavcových prietrží

Kýly medzistavcových platničiek môžu byť rozdelené podľa ich umiestnenia v chrbtici, podľa polohy prietrže v disku, ako aj podľa štruktúrnych prvkov prietrže.

Lokalizáciou alebo úrovňou polohy môžeme rozlíšiť:

 • hernie lumbosakrálnej chrbtice, najbežnejšie, viac ako 80% prípadov radikulitídy sú spojené s herniou disku [2];
 • hernie krčnej chrbtice sú oveľa menej časté, asi 4% všetkých degeneratívnych-dystrofických lézií chrbtice [3];
 • hernie hrudnej chrbtice sú najvzácnejšie.

Umiestnenie prietrže určuje najvhodnejší typ operácie. Takže pri operáciách hrudnej chrbtice zvyčajne nevyžaduje posilnenie chrbtového segmentu kolíkmi, pretože hrudné stavce sú navzájom najmenej pohyblivo spojené. Obsah miechového kanála sa tiež líši na rôznych úrovniach. Ak je miecha umiestnená na úrovni krku a hrudníka v chrbtici, potom na úrovni 1 - 2 bedrových stavcov prechádza do „chvosta koňa“ - zväzku nervov. Preto je v oblasti krku v niektorých prípadoch ľahšie priblížiť sa k chrbtici spredu, vykonať chirurgický zákrok s otvoreným prístupom, hoci sa používa aj endoskopická chirurgia.

Polohou prietrže vzhľadom na strednú os chrbtice je možné rozlíšiť také druhy, ako sú:

 • stredný (stredný, stredný) - prietrže, ktoré sú umiestnené v strede vzhľadom na stred stavcov, môžu stlačiť polovicu miechy alebo úplne;
 • paramedian - kýly, ktoré sú odsadené od centrálnej osi; nebezpečenstvo tohto typu prietrže je stlačenie miechy z jednej strany;
 • bočné (bočné) - hernie, ktoré rastú bočne a priliehajú k oblúkom stavcov;
 • foraminal - kýly prenikajúce medzistavcovými foramenmi, ktorými prechádzajú nervové korene; zvláštnosťou týchto prietrží je silná bolesť.

Herniované disky sa tiež líšia v etapách formovania:

 • mierny výstupok disku - 2 - 3 mm;
 • výstupok - výstupok väčší ako 5 mm;
 • extrúzia - takmer celé jadro presahuje medzistavcové platničky.

Poslednou fázou bude postupné ničenie disku a spojenie susedných stavcov medzi sebou.

V samostatnom type sa oddeľuje kýla. Vyskytuje sa, keď sa časť jadra oddelí od herniálneho výčnelku a vstúpi do miechového kanála.

Hernia Odstránenie chirurgia: Míľniky

Bez ohľadu na zvolený spôsob odstránenia prietrže chrbtice zahŕňa proces ošetrenia tri stupne:

 • príprava na chirurgický zákrok (vyšetrenie, v prípade potreby konzervatívna liečba);
 • priamy chirurgický zákrok;
 • obdobie zotavenia po operácii.

Môžete podrobnejšie preskúmať každú fázu pomocou príkladu endoskopického odstránenia prietrže miechy, pretože táto operácia je široko používaná a osvedčila sa..

Príprava na operáciu

Pred endoskopickou operáciou lekár vyšetrí pacienta a analyzuje predchádzajúcu liečbu. Operácia je predpísaná iba vtedy, ak bola konzervatívna terapia vykonávaná v primeranom objeme počas štyroch mesiacov a nepriniesla výsledky. Pred chirurgickým zákrokom môže byť tiež potrebné mať MRI chrbtice s pozdĺžnymi rezmi. Lekár vyhodnotí výsledky vyšetrenia, prediskutuje možné výsledky s pacientom. Ak sa operácia vykonáva v celkovej anestézii, pacient sa tiež stretne s anestéziológom.

operácie

Operácia sa vykonáva v polohe pacienta na boku alebo na bruchu. S pomocou malého rezu chirurg vytvorí kanál pre prístup k prietrži. V tomto prípade sa tkanivá obvykle nerežú, ale úhľadne sa od seba vzdialia, výsledkom je urýchlenie regenerácie po chirurgickom zákroku. Do vytvoreného kanála je vložený špeciálny endoskop, ktorý umožňuje chirurgovi vidieť oblasť operácie a starostlivo odstrániť všetko, čo viedlo ku kompresii nervového koreňa. Po odstránení chirurg odstráni všetky nástroje a umiestni malý intradermálny steh na miesto rezu. Procedúra trvá asi hodinu.

Pooperačné zotavenie

Obvykle sa dve hodiny po endoskopickej operácii nechá pacient vstať a ak všetko pôjde dobre, potom sa po 12 až 24 hodinách prepustí z domu. V niektorých prípadoch môže lekár predpísať nesteroidné protizápalové liečivo. Je tiež potrebné vyhnúť sa zaťaženiam, najmä ohybom a zákrutám, najmä v prvých týždňoch po zákroku.

Vďaka moderným minimálne invazívnym operáciám sa pacienti môžu zbaviť problémov spôsobených herniovaným diskom a rýchlejšie sa vrátiť do normálneho života. Bohužiaľ, aj tie najmodernejšie metódy neposkytujú 100% záruku vyliečenia. Existujú tiež prípady opakovaného výskytu prietrže, najmä ak sa nedodržiavajú odporúčania odborníka. Preto je pre úspešnú liečbu veľmi dôležité starostlivo zvoliť lekára a druh chirurgického zákroku.

 • 1 https://www.lvrach.ru/2006/06/4534108/
 • 2 http://www.ruans.org/Files/Pdf/Guidelines/lumbar_disc_herniation.pdf
 • 3 http://www.ruans.org/Files/Pdf/Guidelines/cervical_disc_herniation.pdf

Nezabudnite na najjednoduchšiu prevenciu: keď sedíte, každú hodinu alebo dve vstaňte zo stoličky a urobte trochu cvičenia - aspoň chodte po kancelárii. Sledujte svoju polohu, udržiavajte správnu polohu. Pokúste sa posunúť viac.

Bedrová hernia - prevádzka

Osteochondróza, tvrdá fyzická práca a zmeny súvisiace s vekom často vedú k tvorbe medzistavcových bedrových kýly. Najčastejšie sa vyskytujú na úrovni L3-L4, L4-L5 a L5-S1, pretože práve táto časť má najväčšie zaťaženie. Ako choroba postupuje, nevyhnutne sa vyskytujú bolesti rôznej intenzity, ako na chrbte, tak aj na nohách. Často osobu neustále pripravujú o pracovnú kapacitu a mier.

Ale bolesť nie je najnebezpečnejším spoločníkom hernie. Vďaka svojej osobitnej polohe alebo veľkej veľkosti je možné rozvíjať nielen znecitlivenie končatín a ich paralýzu, ale aj poruchy v zásobovaní krvi chvostom koní (pokračovanie miechy v bedrovej chrbtici), ktoré môže spôsobiť paralýzu nôh aj u mladých ľudí. Preto je dôležité vykonať komplexnú liečbu tejto choroby av prípade potreby rozhodnúť o odstránení bedrovej prietrže..

Pretože formácia je v priamom kontakte s miechou, operácii by mali veriť iba vysokokvalifikovaní odborníci v oblasti chirurgie miechy. Tým sa zníži riziko komplikácií a významne sa zvýši účinnosť liečby. Niektorí z najlepších stavcov v hlavnom meste sú pripravení vás priviesť na „kliniku SL“, poskytnúť podrobné rady a v prípade potreby vykonať cenovo dostupnú kýlu na odstránenie bedrovej chrbtice..

Indikácie pre chirurgický zákrok

Operácia odstránenia prietrže bedrovej časti sa vykonáva presne podľa indikácie. Je to extrémne opatrenie a je potrebné iba pri absencii pozitívnych zmien stavu pacienta na pozadí dlhého priebehu konzervatívnej liečby, ktorá je sprevádzaná:

 • silná bolesť spôsobená neustále sa zvyšujúcim tlakom na nervové zakončenie;
 • strata kontroly nad vyprázdňovaním močového mechúra a čriev, erektilná dysfunkcia u mužov, ktorá je vyvolaná porušením cauda equina inervujúceho panvové orgány;
 • znížená citlivosť končatín až do parézy alebo ochrnutia;
 • zvýšenie tvorby prietrže až do 7 mm alebo viac.

Sekvestrované kýly sa operujú v naliehavom prípade, komplikujú sa silnou bolesťou, antalgickým držaním tela, vývojom neurologických komplikácií (slabosť v dolnej časti tela), zhoršenou funkciou panvových orgánov, t. J.

Je nesmierne dôležité ignorovať bolesť a nebáť sa operácie, pretože moderné metódy majú minimálne riziko komplikácií a vysokú účinnosť. Ak sa lumbálna prietrž neodstráni včas, stlačenie nervových koreňov môže mať nezvratné následky a zdravotné postihnutie..

Druhy operácií

V arzenáli spinálnych chirurgov existuje mnoho spôsobov, ako odstrániť hernálnu masu. Každá z nich má svoje výhody a nevýhody, a čo je najdôležitejšie, indikácie a kontraindikácie. Iba kompetentný neurochirurg môže brať do úvahy všetky nuansy a zvoliť najúčinnejšiu a najbezpečnejšiu metódu odstránenia prietrže.

Samozrejme ani jediná metóda, ani najmodernejšia, neposkytuje 100% záruku úplného zotavenia. Pravdepodobnosť zlyhania alebo recidívy je však tak nízka, že ani nemá zmysel o tom diskutovať. Tieto riziká však môžete minimalizovať kontaktovaním neurochirurgov, ortopedických traumatológov s rozsiahlymi skúsenosťami a hlbokými znalosťami v oblasti chirurgie chrbtice..

Endoskopická chirurgia

Endoskopická chirurgia je jedným z najnovších pokrokov v medicíne. S ich pomocou je možné eliminovať najzávažnejšie porušenia s ľahkým poškodením okolitých tkanív. Operácia sa vykonáva v celkovej alebo lokálnej spinálnej anestézii pomocou endoskopov vybavených miniatúrnou kamerou a osvetľovacím zariadením. Obraz z kamery sa prenáša na monitor, čo umožňuje chirurgovi presne kontrolovať každý pohyb.

Endoskop sa zavedie do tela pacienta prepichnutím, ktorého veľkosť sa môže meniť od 0,5 do 1 cm. Typ prístupu je určený umiestnením hernálnej hmoty. Napríklad endoskopická hernia diskov L4-L5 napravo sa vykonáva pomocou posterolaterálneho prístupu.

Resekcia sa vykonáva pomocou špeciálneho nástroja, ktorý sa vedie cez dutinu endoskopu k patologickému výčnelku. Odstraňuje sa postupne v malom množstve a umožňuje vám uložiť medzistavcové platničky.

Indikácie pre endoskopickú chirurgiu sú:

 • veľkosť prietrže lumbálnej oblasti najmenej 7 mm;
 • výskyt porúch v činnosti močového mechúra a čriev, ktorý je sprevádzaný nedobrovoľným oddeľovaním moču a výkalov;
 • silná svalová slabosť na jednej alebo oboch nohách, zmeny chôdze;
 • Syndróm pretrvávajúcej bolesti;
 • Porušenie kvality života.

Použitím endoskopického zariadenia sa odstráni aj oddelená prietrž. V takýchto situáciách by sa mala operácia vykonať čo najskôr, pretože prasknutie vláknitého prstenca a vypustenie želatínového obsahu disku do miechy sú spojené so závažnými komplikáciami..

Microdisectomy

Táto operácia na odstránenie prietrže lumbálnej chrbtice znamená zavedenie mikrochirurgických nástrojov pomocou rezu do 2 cm. Kontrola postupu sa vykonáva pomocou špeciálneho zväčšenia alebo mikroskopu, čo vedie k dvojnásobnému až desaťnásobnému zvýšeniu.

Mikrodisektómia sa vykonáva v celkovej alebo spinálnej anestézii a je alternatívou k protetike disku, zanecháva menšie jazvy, riziká komplikácií sú veľmi nízke, doba rehabilitácie je kratšia a ľahšie tolerovateľná. S jeho pomocou sa vykonáva nielen odstránenie prietrží lumbálnej chrbtice, ale aj ďalšie stavce. Pri chirurgii je predovšetkým nevyhnutné odstrániť prietrž chrbtice L5-S1 s ťažkou laterálnou hypertrofiou žltého väziva stavcov..

Chirurgický zákrok netrvá dlhšie ako pol hodiny. To vám umožní úspešne odstrániť oddelené formácie a obsahujúce kalcifikácie, vyriešiť problém laterálnej (laterálnej) stenózy miechového kanála a eliminovať výčnelky veľkých rozmerov.

Klasická discektómia

Otvorená operácia chrbtice od začiatku 20. storočia vám umožňuje odstrániť celú medzistavcovú platňu av prípade potreby aj časti stavcov. Dnes sa používa úplná discektómia v prípade nestability chrbtice s opätovným výskytom herniovaných diskov a stenózy miechového kanála, pretože ide o otvorenú metódu liečby hernie. S pohyblivosťou medzi stavcami sú nútení chirurgovia nútení používať ho, najmä na laminektómiu a umiestnenie implantátu.

Chirurgický zákrok sa vykonáva pomocou zadného prístupu a zahŕňa rez do 5 až 10 cm dlhý a vyžaduje si celkovú anestéziu. Počas neho chirurg opatrne rozťahuje svaly, ak je to potrebné, odstráni väzivo a získa prístup k herniálnemu výčnelku. Odstránia sa všetky patologicky zmenené medzistavcové platničky. Na jeho miesto sa dá nainštalovať implantát vyrobený z umelých materiálov. Celková dĺžka operácie je asi 2 až 3 hodiny.

Laserové odstránenie

Laserové odstránenie bedrovej prietrže je nová mikrochirurgická technológia, ktorej výhodou je rýchla rehabilitácia, takmer úplná absencia komplikácií a prepustenie z kliniky do 2 hodín po zákroku..

Podstata metódy spočíva v tom, že sa v lokálnej anestézii zavedie punkcia kože a mäkkých tkanív pomocou ihlového vodiča alebo kanyly. Chirurg sleduje smer svojho pohybu cez monitor zosilňovača obrazu. Po dosiahnutí buničitého jadra zmeneného disku sa vláknom zavedie cez jeho dutinu, čím sa produkujú laserové impulzy.

Miechový chirurg ju privedie do stredu jadra a vráti sa do bodu vstupu do vláknitého prstenca. Potom otočí svetlovod o malý uhol a zopakuje postup. Teda v dôsledku tepelného účinku laserovej energie sa v jadre buničiny tvoria 2 až 6 úderov, čo vyvoláva zníženie veľkosti herniálnej formácie a zlepšenie pohody pacienta. U približne polovice pacientov dochádza k okamžitému zníženiu intenzity bolesti..

Laserová operácia na odstránenie bedrovej prietrže trvá asi štvrtinu hodiny. To sa však prejavuje iba pri malých výčnelkoch a neprítomnosti sprievodných chorôb. Potom nie je prakticky žiadne nepohodlie v obsluhovanej oblasti a obmedzenia v období zotavovania sa týkajú najmä schopnosti sedieť a zdvíhať ťažké predmety..

Laserové odstránenie bedrovej prietrže má niekoľko nevýhod. Po prvé, poskytuje dobrý výsledok iba v 80% prípadov. Po druhé, z nedbanlivého prístupu k rehabilitácii a následnému životnému štýlu vedie k relapsu choroby na 1 až 3 roky. Po tretie, náklady na odstránenie lumbálnej prietrže hernie sú dosť vysoké.

Nukleoplastika studenej plazmy

Toto je najnovšia technika na zníženie veľkosti prietrže pomocou studenej plazmy. Technicky sa operácia odstránenia lumbálnej prietrže chrbtice vykonáva rovnakým spôsobom ako laserové odparovanie, ale elektróda produkujúca oblak studenej plazmy pôsobí ako zdroj tepelnej energie..

Na rozdiel od laserových pulzov jej teplota nepresahuje 50 ° C, čo vám umožňuje úplne eliminovať riziko popálenia vláknitého prstenca a nervov alebo krvných ciev. Okrem toho sa môže opakovať, čo nie je typické pre laserové operácie..

Nukleoplastika chladnej plazmy je najbezpečnejšou a najjednoduchšou mikrochirurgickou operáciou, aká je dnes známa. Neurochirurgovia „SL Clinic“ sa používajú na jej vedenie. Naše ukazovatele úspechu postupu sa snažia na maximum, čo dokazuje vysokú profesionalitu našich lekárov.

Hydroplastics

Odstránenie prietrže bedrovej chrbtice touto metódou tiež patrí k počtu mikrochirurgických perkutánnych techník a je najbezpečnejšou a najúčinnejšou metódou všetkých minimálne invazívnych metód na odstránenie prietrží disku. Hydroplastika spočíva v znížení veľkosti výčnelku v dôsledku zriedenia časti buničitého jadra soľným roztokom a následného odsatia vytvorenej hmoty. Nevyžaduje si ani komplexnú a dlhú rehabilitáciu, prakticky nevyvoláva komplikácie a má vynikajúci účinok..

Po hydroplastike zostáva na koži nepatrná punkcia, ktorá sa vylieči bez tvorby jaziev. Môže sa vykonať s kýlami do veľkosti 0,7 mm.

Vlastnosti prípravy

Na klinike SL je pacientom k dispozícii celý rad diagnostických postupov, čo umožňuje presné vyhodnotenie zdravotného stavu a predpovedanie možných rizík každého typu chirurgického zákroku. V rámci predoperačného vyšetrenia sú pacienti predpisovaní:

 • UAC a OAM;
 • biochemický krvný test;
 • testy na syfilis, infekciu HIV, hepatitídu A a B;
 • coagulogram;
 • fluorografická;
 • EKG;
 • MRI

Pri výbere metódy chirurgického zákroku sa osobitná pozornosť venuje výsledkom MRI. Je ukázané absolútne všetkým pacientom v rámci predoperačnej prípravy, ale jeho mimoriadne dôležitými výsledkami sú, ak je to potrebné, odstránenie hernie disku L5-S1. Obrázok MRI je tiež doplnený rádiografiou bedrovej chrbtice pri priamej a laterálnej projekcii, aby sa stanovila hladina ilium..

Dôvodom je skutočnosť, že tieto stavce majú často zväčšené fazetové kĺby a vysoké ilium. Pre spinálneho chirurga môžu byť významnou prekážkou, najmä ak sa plánuje odstránenie medzistavcovej prietrže L5-S1 perkutánnou nukleoplastikou alebo endoskopiou. Preto, ak sa zistia hypertrofické procesy stavcov, pri konzultácii sa diskutuje o odstránení prietrže chrbtice a rozhodnutie o spôsobe odstránenia prietrže disku sa vyberie v závislosti od ľudskej anatómie..

Výsledky analýz a inštrumentálne diagnostické metódy hodnotí terapeut. Na ich základe podáva záver o možnosti chirurgického zákroku a neprítomnosti kontraindikácií. Ak sa počas vyšetrenia zistia abnormality, ktoré by mohli počas procedúry spôsobiť nežiaduce komplikácie, pacientovi sa poskytne príslušná liečba pre danú situáciu a plánovaná operácia sa odloží. Ak sa zistia závažné kontraindikácie, pacientovi sa odporúca iná metóda na liecbu medzistavcovej hernie.

Ak je vyšetrenie pozitívne 2 týždne pred stanoveným dátumom, mali by ste prestať užívať antikoagulanciá. Možnosť použitia iných liekov by sa mala prediskutovať s terapeutom.

Rehabilitácia

Operácia odstránenia medzistavcovej prietrže lumbálnej chrbtice neprinesie významný výsledok, ak pacient nedodrží odporúčania odborníkov. Trvanie a charakteristika obdobia zotavenia priamo závisia od typu vykonaného chirurgického zákroku a od celkového stavu ľudského zdravia. V niektorých prípadoch sa môžu pacienti okamžite vrátiť k denným povinnostiam a robiť si ľahké domáce práce.

Po otvorenej discektómii sú pacienti nútení zostať v nemocnici najmenej týždeň a prvý deň sú neustále v polohe na chrbte. Následne sa môžu opatrne vstať a chodiť, dĺžka chôdze závisí od celkového zdravotného stavu pacienta.

Jemnejšie zásahy, najmä mikrodiscektómia, endoskopické a transdermálne operácie, nie sú spojené s poklesom zvyčajného rytmu života. Po nich môžu pacienti takmer okamžite chodiť a opustiť kliniku o deň alebo skôr.

Pri liečbe bedrovej chrbtice v SL Clinic sa nestretnete s obmedzeniami dĺžky sedenia a zdvíhania ťažkých predmetov. Takže po nukleoplastike môžete vstať, chodiť, sedieť bez obmedzení a po endoskopickej operácii môžete aktivovať nasledujúci deň. V každom prípade teda pacienti dostávajú odporúčania individuálne.

Ortopedický korzet je predpísaný pre dlhodobé zaťaženie po operácii. Je určený na zníženie zaťaženia chrbtice. So súhlasom lekára musíte začať s liečebnou terapiou. Je lepšie, ak sa prvé stretnutia uskutočňujú pod dohľadom úzkeho špecialistu, ktorý dokáže správne vypočítať záťaž a zvýšiť ju, keď sa telo zotaví..

Operácia na odstránenie bedrovej medzistavcovej prietrže núti pacientov starať sa o svoje zdravie, znižovať nadváhu, vyhýbať sa zdvíhaniu ťažkých predmetov a porozumieť jednej jednoduchej pravde - vaše zdravie je vo vašich rukách.

Aby sa predišlo recidíve, odporúča sa:

 • zbaviť sa nadváhy;
 • dodržiavať správnu výživu;
 • pravidelne sa zapájať;
 • vykonávať výcvik na posilnenie svalového korzetu;
 • pravidelne sa podrobujú kúpeľnej liečbe.

Vo väčšine prípadov sa výsledky chirurgického zákroku hodnotia po 2 týždňoch. Následné vyšetrenie miechového chirurga sa plánuje mesiac po prepustení z nemocnice.

Náklady na odstránenie prietrže (chirurgia) v Moskve

Na klinike SL sa medzistavcové prietrže liečia v súlade s európskymi normami. V prítomnosti indikácií vykonávame všetky možné typy chirurgických zákrokov a diagnostiku chorôb chrbtice pomocou moderného vybavenia najnovších generácií. Naši pacienti môžu vždy získať radu od najlepších vertebroológov av obzvlášť ťažkých prípadoch - komplexný názor na konzultáciu s lekármi.

Na našej klinike máte k dispozícii všetky typy perkutánnej nukleoplastiky. Starostlivo zvážime výber chirurgickej liečby pre každého pacienta. Preto nevykonávame studenú plazmu, laserovú nukleoplastiku alebo hydroplastickú hmotu bez výnimky. Chápeme, že operácia tohto druhu prinesie výrazný výsledok iba vtedy, ak sú splnené všetky podmienky na jej vykonanie, t. J. Ak existuje prietrž určitej veľkosti, nedochádza k žiadnym iným závažným porušeniam atď. Preto k takýmto postupom starostlivo pristupujeme k výberu pacientov..

Ak vám z nejakého dôvodu nevyhovuje transdermálne odstránenie prietrže H4 alebo iných diskov, navrhne sa iná technika chirurgického ošetrenia, ktorá poskytne najlepší účinok a bude zobrazená v konkrétnej situácii..

Náklady na odstránenie prietrže lumbálnej chrbtice sú od 98 000 rubľov, ak sa jedná o mikrochirurgickú metódu odstránenia, od 140 000 rubľov, ak ide o nukleoplastiku (pomocou punkcie), a závisí od:
- metóda odstránenia (otvorená, mikrochirurgická, endoskopická, nukleoplastika)
- spoločnosti výrobcu implantátov (ak používajú otvorenú metódu);
- Kliniky (kde bude operácia vykonaná) a učebňa.
- Analýzy pred operáciou (ak sa vyšetrenie uskutoční s nami)
Cena zahŕňa:
- príchod na kliniku pred a po operácii;
- implantáty alebo spotrebný materiál pre nukleoplastiku.
- Operácia;
- anestézia;
- Pooperačné pozorovanie.
- Dohľad a konzultácie počas obdobia rehabilitácie.
- Vyšetrenia pred operáciou (ak si u nás prenajmete)
Všetky klinické služby a ceny sú uvedené v cenníku.

Naši chrbticoví lekári plynule ovládajú všetky moderné techniky vykonávania operácií na chrbtici a môžu vykonávať odstránenie kýly L3-L4, L4-L5, L5-S1 a akýchkoľvek ďalších segmentov. Veľké praktické skúsenosti lekárov a najnovšie vybavenie nenechávajú žiadnu šancu na chybu. Preto sa naši pacienti nielen vracajú do plného života bez bolesti, ale privádzajú svojich príbuzných a priateľov na kliniku SL, aby mohli oceniť všetky výhody modernej medicíny a najmä vertebroológov..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Inguinálna hernia je častejšia u mužov ako u žien kvôli fyziologickej slabosti ingvinálneho kanála a vývojovým vlastnostiam mužského reprodukčného systému.
Diagnóza, ktorá spôsobuje veľa otázok, je vytláčanie miechových diskov, čo je nebezpečné, odkiaľ pochádza? Tento proces naznačuje jeden z bodov vedúcich k medzistavcovej prietrži. Anomálie sa vyznačuje narušením integrity vláknitého prstenca disku a uvoľnením vnútorného obsahu buničitého jadra za kvapôčky, fixovaného iba pozdĺžnym väzom chrbtice..
Kýla u detíPrvé príznaky kýly spôsobujú u rodičov dieťaťa závažnú paniku. Mamičky a otcovia začínajú navštevovať lekárov, ktorí hľadajú spôsoby liečby, aby sa predišlo operácii. Takáto patológia sa spravidla pozoruje u novorodencov vo viac ako 25% prípadov.