loader

Hlavná

Liečba

Maternicové myómy s menopauzou

Zvláštnosťou menopauzy je to, že v tejto dobe sa spomaľuje veľa dôležitých procesov v tele. Vrátane výroby hormónov, ktoré regulujú reprodukčný systém. Vytvárajú sa predpoklady na vývoj a exacerbáciu niektorých gynekologických patológií. Žena by mala starostlivo monitorovať svoje zdravie a niektoré prejavy by ju mali zvlášť upozorniť. Počas menopauzy existujú určité znaky priebehu a liečby chorôb, napríklad maternicových myómov.

Všeobecné informácie o maternicových myómoch

Myóm je benígny novotvar v stene maternice. Ako súčasť takéhoto nádoru sa nachádzajú svalové bunky a bunky spojivového tkaniva. V tomto prípade sa myomatózne uzly vytvárajú vo veľkostiach od priemeru niekoľko milimetrov do 10 centimetrov. Takéto uzly môžu byť umiestnené na vonkajšom povrchu maternice (suberózny nádor v brušnej dutine), vo vnútri steny (intersticiálna) a pod vnútornou sliznicou (submukózny nádor rastúci v dutine maternice)..

Naraz sa môže vytvoriť niekoľko uzlov rôznych veľkostí a lokalizácií. Podobný benígny novotvar sa vyskytuje približne u jednej z piatich žien v reprodukčnom veku a u každej tretiny s menopauzou.

Dôvody vzniku myómov

Príčiny vzniku takéhoto nádoru sú najčastejšie hormonálne zlyhanie, metabolické poruchy a trauma na stenu maternice počas pôrodu, potratu, ako aj operácie na maternici alebo na brušných orgánoch. Pravdepodobnosť takéhoto nádoru sa zvyšuje u žien s endokrinnými a autoimunitnými patológiami. Tendencia tvoriť myómy môže byť dedičná.

S nástupom menopauzy sa zvyšuje počet faktorov vyvolávajúcich vývoj nádorových procesov. Medzi tieto faktory patria:

 • zvýšenie telesnej hmotnosti, ktoré je podporené spomalením metabolických procesov súvisiacim s vekom, znížením fyzickej aktivity;
 • ostré výkyvy v hormonálnom pozadí a narušenie orgánov tvoriacich hormóny v dôsledku starnutia tkanív;
 • zhoršenie dôsledkov predchádzajúcich potratov, chirurgických zákrokov, ako aj infekčných a zápalových chorôb;
 • precitlivenosť na stres, sklon k depresii;
 • zníženie telesnej rezistencie na rôzne negatívne faktory.

Poznamenáva sa, že pri neskorej menopauze sú myómy maternice častejšie u žien. Výskyt myomatóznych uzlín môže byť podporený použitím hormonálnych liekov na zmiernenie ochorení charakteristických pre tento fyziologický stav. Fajčenie, nezdravá strava, práca v nebezpečnom priemysle a život v nepriaznivých podmienkach prostredia majú veľmi negatívny účinok..

Video: Frekvencia a príčiny fibroidov maternice

Ako sa myóm vyvíja pri menopauze, aké je nebezpečenstvo

Ak žena mala pred začiatkom menopauzy malé myomatózne uzly, potom je v tomto období možná regresia vo vývoji choroby. V dôsledku poklesu ovariálnej aktivity a zníženia hladiny estrogénu v krvi sa môže zastaviť rast myomatóznych uzlín. Sú zmenšené alebo úplne absorbované..

Nie vždy sa to však stáva. Naopak, nádor naopak rýchlo rastie, najmä v prípadoch, keď je menopauza obtiažna a jej prejavy nie je možné zvládnuť bez hormonálnych liekov..

V približne 0,8% prípadov fibroidy zhubnú. Riziko je nízke, ale vzhľadom na skutočnosť, že choroby majú podobné prejavy, nie je možné okamžite zistiť výskyt rakoviny na pozadí vývoja benígneho nádoru. Okrem toho sa pred menopauzou vyskytujú menštruačné nepravidelnosti súvisiace s vekom, ktoré môžu maskovať príznaky. Preto je potrebná presná diagnostika a neustále sledovanie stavu myomatóznych uzlov.

Osobitný význam by mal mať výskyt špinenia počas postmenopauzálneho obdobia.

Známky fibroidov pri menopauze

Malé myomatózne uzly sa spravidla zisťujú náhodne, pretože neexistujú žiadne prejavy. Ak nádor rastie, potom povaha symptómov závisí od veľkosti a umiestnenia jej uzlov. Okrem toho sa prejavy môžu líšiť v rôznych štádiách menopauzy..

V období premenopauzy sú prejavy patológie rovnaké ako u žien mladšieho veku. Príznaky tvorby nádoru sú v tomto prípade predovšetkým menštruačné nepravidelnosti, pretože zväčšenie submukózneho uzla vedie k poškodeniu membrán v maternicovej dutine. Menses sa stane bohatým a bolestivým. Krvácanie nesúvisiace s cyklovými procesmi.

Počas menopauzy a postmenopauzy, keď sa menštruácia úplne zastaví, môžu byť príznakmi fibroidov nepravidelné špinenie alebo silné krvácanie..

Príznaky maternicových fibroidov pri menopauze môžu byť:

 1. Asymetrické zväčšenie brucha. Brucho sa zvyšuje postupne, tak ako počas tehotenstva v rôznych časoch. Preto sa veľkosť fibroidov zvyčajne odhaduje na „týždne tehotenstva“..
 2. Kreslenie v dolnej časti brucha.
 3. Časté močenie v chudých častiach, ako aj výskyt zápchy. Tieto prejavy vznikajú kompresiou rastúceho nádoru močového mechúra, močovodov a čriev. Vo väčšej miere sa tento symptóm prejavuje tvorbou uzlov, ktoré vystupujú do brušnej dutiny..
 4. Bolesť v dolnej časti chrbta, ktorá je dôsledkom tlaku myomatóznych uzlín na nervové zakončenie. V tomto prípade môže byť žena omylom predpísaná liečba osteochondrózy, neurologických ochorení chrbtice.
 5. Bolestný styk.

Prítomnosť krvácania vedie k zníženiu hemoglobínu v krvi. Žena má bolesti hlavy, závraty. Celková slabosť, pokles krvného tlaku.

Je možné vyvinúť také komplikácie, ako sú krútenie nôh suberózneho nádorového uzla, v ktorom je stav „akútneho brucha“ (ostrá bolesť až strata vedomia). Na zistenie skrútenia fibroidov a rozlíšenie tejto patológie od apendicitíd, intestinálnej obštrukcie, exacerbácie urolitiázy a ďalších, je potrebné urgentné ultrazvukové vyšetrenie..

Varovanie: Po začiatku menopauzy je potrebné v prípade obnovenia menštruácie konzultovať s lekárom (krvácanie má úplne iný charakter). Malo by byť znepokojené, ak je menopauza kombináciou príznakov, ako je postupné zvyšovanie brucha, výskyt ťažkostí s močením a vyprázdňovaním, bolesť v brušnej dutine, ktorá sa vracia späť do dolnej časti chrbta..

Video: Príčiny, diagnostika a liečba fibroidov maternice

diagnostika

Na identifikáciu maternicových fibroidov sa vykonáva vyšetrenie, ktoré okrem gynekologického vyšetrenia a brušnej palpácie zahŕňa:

 1. Ultrazvuk maternice a brušných orgánov. Vykonáva sa brušne pomocou externého senzora, ktorý sa aplikuje na žalúdok, alebo intravaginálne pomocou vaginálneho senzora. Týmto spôsobom môžete zistiť subperitoneálne myomatózne uzly, ako aj novotvary umiestnené v hrúbke steny (v nej sa objavujú tesnenia)..
 2. Dopplerografia (ultrazvuková diagnostika vaskulárnych fibroidov).
 3. Hysteroskopia. Pri použití zariadenia s videokamerou sa zistia malé uzly v dutine maternice.
 4. Laparoskopia. Umožňuje detekovať uzly ľubovoľnej veľkosti a odstrániť ich prepichnutím bez toho, aby sa urobil rez v brušnej stene..
 5. Biopsia nádorových uzlín. Vykoná sa s podozrením na zhubnú degeneráciu novotvaru..

Krvný test skúma stav hormonálneho pozadia.

Liečebné metódy

Lekári varujú, že samoliečba môže spôsobiť veľké škody. Mnoho ľudí, ktorí nepoznajú presnú diagnózu, sa snaží potlačiť nárast myomatóznych uzlín pomocou ľudových prostriedkov. V tomto prípade sa používajú infúzie rôznych rastlín. Účinnosť takejto liečby však nebola dokázaná, existuje mnoho vedľajších účinkov. Strata času sa môže zmeniť na vážnu komplikáciu ochorenia a dokonca na výskyt nezvratných následkov..

Tradičné spôsoby liečby sú lekárske a chirurgické. Ak dôjde k zníženiu myomatóznych uzlín, potom v menopauze, liečba sa nevykonáva. Používa sa čakacia taktika, pri ktorej sa vykonáva iba periodické gynekologické vyšetrenie pacienta.

Drogová terapia

Uskutočňuje sa v prípade pomalého nárastu myomatóznych uzlín, ktoré rastú v dutine maternice, pričom sa mení ich tvar a veľkosť. Používajú sa hormonálne lieky, pomocou ktorých je možné dosiahnuť významné zníženie nádoru, zastavenie krvácania. Predpísané lieky, ktoré zvyšujú hladinu progesterónu v tele a blokujú tvorbu estrogénu.

Bežne sa používajú Duphaston (derivát progesterónu), Norkolut a Medroxyprogesterón, Buserelin (inhibujú produkciu hormónov hypofýzy, ktoré stimulujú produkciu estrogénu vo vaječníkoch). Liečba menopauzy sa uskutočňuje šesť mesiacov.

Liek (Levonorgestrel) je možné priamo injikovať do maternice inštaláciou vnútromaternicového zariadenia Mirena. Takéto ošetrenie sa môže predpísať bez ohľadu na to, či má žena menštruáciu alebo či už prišla. Špirála je nastavená na 5 rokov.

Indikácie pre konzervatívnu liečbu menopauzy sú prítomnosť malých myomatóznych uzlín, absencia viditeľného rastu nádoru v priebehu niekoľkých mesiacov..

Chirurgické ošetrenie

Najspoľahlivejšou metódou liečby je rýchle odstránenie fibroidov, najmä ak ochorenie progreduje, okrem toho má pacient kontraindikácie na používanie liekov (alergie, endokrinný systém a ďalšie poruchy)..

Maternicové myómy s menopauzou sa odstraňujú minimálne invazívnymi postupmi alebo radikálnymi operáciami. Zásah sa vykonáva, ak je priemer uzlov väčší ako 2,5 cm, veľkosť nádorov rýchlo rastie a dochádza k narušeniu fungovania susedných orgánov v dôsledku rastu myómov. Operácie sa tiež vykonávajú so zvyšujúcou sa bolesťou, krvácaním, ktoré vedie k anémii, ako aj s krútením nôh fibroidov a výskytom nekrózy..

Neinvazívne metódy

EMA (embolizácia maternicovej tepny). Táto metóda sa používa na odstránenie myómov bez ohľadu na ich veľkosť, množstvo a umiestnenie. Do femorálnej artérie sa zavádza katéter, cez ktorý sa do malých ciev zavedie polymérna látka, ktorá napája fibroidy maternice. Embolizujúce častice môžu upchávať cievy. Ukončenie dodávky krvi vedie k smrti a resorpcii fibroidných buniek. Procedúra sa vykonáva v lokálnej anestézii. Potom pacient nemusí byť v nemocnici.

FUS (sústredený ultrazvuk) ablácia. Fibroidy sú ovplyvňované presne zameraným vysoko intenzívnym ultrazvukom, ktorý ničí jeho bunky. Susedné orgány však netrpia. Postup sa uskutočňuje v rovnakom prístroji ako MRI. Táto technika je použiteľná na odstránenie jednotlivých malých fibroidov.

Minimálne invazívny chirurgický zákrok

Myolýza - deštrukcia fibroidov elektrickým prúdom, tekutým dusíkom alebo laserom. Zodpovedajúce zariadenia sa privádzajú k myómu prepichnutím v pobrušnici. Procedúra sa vykonáva v celkovej anestézii. Takéto odstránenie sa uskutoční, ak fibroidy vstúpia do brušnej dutiny a ich počet nie je väčší ako 3.

Hysteroskopická myomektómia. Uzly nádoru sa odstránia pomocou endoskopických nástrojov vložených do pošvy. Na obrazovke sa zobrazí obraz dutiny maternice, čo pomáha pri manipulácii s maximálnou presnosťou. Táto technika sa používa na odstránenie submukóznych fibroidov.

Laparoskopická myomektómia. Mikrochirurgické nástroje (skalpely, nožnice, prístroje na elektrokoaguláciu), ako aj endoskop s kamerou a podsvietením, sa vkladajú do brušnej dutiny 1-3 vpichmi v bruchu. Niekedy vopred vykonaný EMA.

Radikálna chirurgia

Abdominálna intervencia. Vykonáva sa iba vtedy, ak má pacient viac veľkých fibroidov. Odstránia sa rezom v brušnej stene nad pubis..

Hysterektómii. Odstránenie celej maternice sa vykonáva výlučne v prípadoch, keď v dôsledku prítomnosti fibroidov u ženy dochádza k neustálemu ťažkému krvácaniu, nádor rýchlo rastie a existujú známky degenerácie fibroidov na rakovinu. V prípade núdze sa maternica odstráni spolu s vaječníkmi a najbližšími lymfatickými uzlinami.

Dôležitosť gynekologického vyšetrenia žien

Ak sú fibroidy zistené u žien v menopauze, prognóza je vo väčšine prípadov priaznivá. Liečba je najúčinnejšia, ak sa v skorých štádiách vykoná presná diagnóza so zistením povahy a počtu myomatóznych uzlín. U žien po menopauze sa nemôžu vytvárať nové uzly. Ak sa zistia, naznačuje to, že choroba existovala skôr a bola asymptomatická.

Po začiatku menopauzy je taktika liečby „počkajte a uvidíme“ opodstatnená viac ako pri detekcii fibroidov u žien v reprodukčnom veku, pretože nádorové uzliny môžu ustupovať. Pri najmenšom podozrení na onkológiu sa vykoná radikálna hysterektómia..

Pretože prejavy fibroidov sú maskované podobnými ochoreniami charakteristickými počas menopauzy, ženy sa musia dvakrát ročne podrobiť preventívnemu gynekologickému vyšetreniu. To zvyšuje pravdepodobnosť detekcie rakoviny..

Maternicové myómy s menopauzou - zmiznú alebo potrebujú chirurgický zákrok?

Žena v akomkoľvek veku môže trpieť gynekologickými chorobami. Jednou z takých chorôb, s ktorou môže žena žiť celý svoj život, je myóm - pri menopauze sa jej priebeh môže zlepšiť alebo zhoršiť..

Climax - patológia alebo norma

Climax nie je patológia. Toto je fyziologické obdobie v živote každej ženy spojené s vekom podmienenými hormonálnymi rovnováhami. Priemerný vek ženy, u ktorej sa vyskytujú príznaky menopauzy, je 50 rokov. Začiatok menopauzy pred 45 rokmi sa bude považovať za patologický.

U každej ženy prebieha menopauza individuálne. Niekto nemá prakticky žiadne príznaky a niekto potrebuje lekársku opravu.

Klimakterické obdobie sa skladá z niekoľkých období:

 • Predmenopauzálne obdobie je rok alebo dva pred ukončením menštruácie. V tejto dobe pacienti zaznamenali menštruačné nepravidelnosti - menštruácia je nepravidelná, objem menštruačného krvácania sa mení.
 • Menopauza sama. Zvyčajne to trvá rok a v tomto okamihu sú pozorované všetky charakteristické príznaky. Žiadne mesačné obdobia.
 • Postmenopause. Reštrukturalizácia hormonálnej rovnováhy je dokončená a telo dospieva k fyziologickej vekovej norme. Menštruácia a žiadne príznaky menopauzy.

Hlavné príznaky menopauzy, ktoré sa vyskytujú u všetkých žien, ale v rôznej miere závažnosti:

 • narušenie emočnej rovnováhy, labilita nálady;
 • „Skoky“ v krvnom tlaku;
 • búšenie srdca
 • veľmi charakteristickým príznakom sú návaly horúčavy. Jedná sa o náhle pocity tepla v tele a začervenanie pokožky tváre a dekoltu.

Všetky tieto prejavy priamo súvisia s hormonálnymi zmenami. Obdobie menopauzy prirodzene znamená zmiznutie reprodukčnej funkcie.

Počas menopauzy mnoho gynekologických chorôb mení svoj priebeh - k lepšiemu alebo k horšiemu. Maternicové myómy sú ochorenie, ktoré s menopauzou môže buď ustúpiť, alebo ho komplikovať závažnejšími procesmi, napríklad neoplazmami v maternici..

Myoma - čo potrebujete vedieť o chorobe

Gynekologická patológia, ktorá je benígnym nádorovým procesom (novotvarom), pochádzajúca z myometria (vrstva maternicového svalu). Toto ochorenie má hormonálny charakter. Preto má menopauza výrazný vplyv na stav nádoru.

Podstatou patologického procesu pri maternicovom myóme je nadmerný rast myometrických buniek. Veľkosť myocytov sa môže zväčšovať a ich počet sa môže zvyšovať.

Hormóny estrogén a progesterón ovplyvňujú tento proces. Myóm nastáva v dôsledku nerovnováhy medzi nimi. Rast nádoru je spojený so skutočnosťou, že jeho tkanivo obsahuje viac receptorov estrogénu a progesterónu ako nezmenené myometrium. V dôsledku toho je hormonálny účinok na fibroidy väčší. Climax tiež znamená porušenie syntézy hormónov estrogénu a progesterónu.

Aká častá je myómia

Toto ochorenie nie je v gynekologickej praxi zriedkavé. Maternicové myómy sa vyskytujú u žien v reprodukčnom veku. Pred menštruáciou a v období menopauzy sa primárne benígny nádor prakticky nevyskytuje.

Čo môže spôsobiť myómy

Faktory vyvolávajúce vývoj myómov:

 • tehotenstva;
 • zápalové procesy v panvových orgánoch;
 • infekcie pohlavných orgánov
 • imunodeficiencie;
 • zaťažená dedičnosť;
 • patológia menštruačného cyklu;
 • metabolické poruchy;
 • časté kyretáž v dutine orgánov;
 • emocionálny stresový faktor.

Na miestach, kde dochádza k zápalu alebo mechanickému poškodeniu, sa tvoria myomatózne lézie..

Zaujímavé! Predpokladá sa, že bunky, z ktorých sa vytvára myóm, sa ukladajú späť do obdobia embryonálneho vývoja. Tento proces je spojený s genetickou predispozíciou..

Ako je myóm klasifikovaný?

Štruktúra fibroidov môže okrem svalov zahŕňať aj spojivové tkanivo. V závislosti od toho, aký druh tkaniva prevláda, bude nádor nazývaný:

 • Myoma - viac svalového tkaniva;
 • fibroma - viac spojivového tkaniva;
 • fibromyóm - rovnaký obsah svalov a spojivového tkaniva.

Ak fibroid je náchylný k rýchlemu rastu - nazýva sa množenie.

Nádor maternice sa môže tvoriť v rôznych vrstvách steny orgánov:

 1. Submukózne (submukózne) - nachádza sa pod endometriom a rastie v telesnej dutine, čím zväčšuje svoj objem.
 2. Subserózne (subperitoneálne) myómy - umiestnené pod vonkajšou membránou maternice, vyčnievajú do panvovej dutiny.
 3. Intersticiálna (intermusulárna) - uzly rastú vo svalovej vrstve a deformujú stenu orgánov.

Prejavy fibroidov pri menopauze

Myóm počas menopauzy môže nezávisle ustúpiť a prakticky zmiznúť. Existujú však opačné možnosti - keď nádor nielen klesá, ale aj rastie.

Nádor môže rásť veľký, ale príznaky budú skôr skromné. Tieto prejavy, ktoré sa zvyčajne pozorujú, väčšina žien nepovažuje za príležitosť konzultovať s gynekológom.

Pacient by mal venovať pozornosť nasledujúcim príznakom:

 1. Pred začiatkom menopauzy sa pozoruje hypermenstruálny syndróm - skrátenie času medzi menštruáciou, častejšie obdobia;
 2. Porušenie pravidelnosti menštruácie;
 3. Vzhľad krvácania medzi menštruáciou;
 4. Silná bolesť pred a počas menštruácie;
 5. Neustále rušivé bolesti pri ťahaní alebo bolení v dolnej časti brucha;
 6. Pacient si všimne zvýšenie brucha v rôznej miere v závislosti od veľkosti uzla;
 7. V závislosti od umiestnenia novotvaru sa môžu objaviť poruchy susedných orgánov - ťažkosti s močením a vyprázdňovaním;
 8. Pri častom krvácaní si žena všimne príznaky anémie - slabosť, závraty, hučanie v ušiach, stmavnutie očí, bledosť pokožky;
 9. Ženy v reprodukčnom veku nemôžu otehotnieť.

Prítomnosť aspoň jedného z týchto príznakov umožní gynekológovi podozrenie na maternicové myómy a naplánovať vyšetrenie..

Zaujímavé! Veľkosť benígnej novotvary sa určuje v týždňoch tehotenstva. Maternicu a podľa toho aj brucho možno zväčšiť až na 15-16 týždňov. Takéto nádory sa považujú za gigantické a vyžadujú chirurgickú liečbu..

Samotný benígny nádor pri menopauze nespôsobuje žene žiadne zvláštne ťažkosti. Obdobie menopauzy je však charakterizované skutočnosťou, že hyperplastické procesy sú náchylné na degeneráciu.

Maternicové myómy sa môžu stať zhubnými a prechádzajú do zhubných nádorov. A rakovina maternice je hlavnou príčinou gynekologickej úmrtnosti u žien starších ako 50 rokov..

Prekancerózny stav maternicových fibroidov sa nazýva predsarkóm. Stanovuje sa iba histologicky. V nádorovom tkanive sa objavujú zrýchlené rasty obsahujúce atypické bunky. Zvyšuje sa rýchlosť delenia buniek.

Ako diagnostikovať myómy

 1. Po prvé, gynekológ zbiera podrobnú históriu - sťažnosti pacienta, charakteristiku menštruačného cyklu. Ukazuje sa, či existuje dedičný faktor. Zisťuje sa tiež závažnosť prejavov menopauzy.
 2. Pomocou gynekologického vyšetrenia oboma rukami sa dajú zistiť podväzkové uzly a rodiace sa podvulňové uzly. Intersticiálne uzly, najmä ak sú malé, možno detegovať iba nepriamo - s nadmernou hustotou steny orgánov a jej tuberozitou.
 3. Najspoľahlivejšou metódou potvrdzujúcou prítomnosť maternicových fibroidov zostáva ultrazvukové vyšetrenie. Ultrazvuková sonda, najmä intrakavitálna, má prístup na všetky steny maternice. Uzol je definovaný ako útvar so zvýšenou echogenitou. Pomocou ultrazvuku je možné pozorovať novotvar s priemerom menším ako centimeter.
 4. Ako doplnková metóda výskumu, ktorá umožňuje vyhodnotiť schopnosť fibroidov rásť, sa používa dopplerografia. Proliferačný myóm maternice sa vyznačuje výrazným prietokom krvi v strede uzla aj na periférii..
 5. Na vizuálne vyhodnotenie povrchu novotvaru sa môže použiť hysteroskopia. Do dutiny maternice je vložené endoskopické zariadenie (hysteroskop) a umožňuje skúmať miesto.
 6. Diagnostické kyretáž sa vykonáva na zhromaždenie neoplazmatického materiálu na histologické vyšetrenie, aby sa vylúčila malignita fibroidov.

Liečba myómov menopauzy: či je potrebná operácia?

Malý nádor, ktorý nemá tendenciu množiť sa, nevyžaduje liečbu. Pri menopauze takéto fibroidy zvyčajne ustupujú a sú lyzované..

Pacient sa v tomto prípade pravidelne podrobuje gynekologickému vyšetreniu, aby sa monitorovala veľkosť novotvaru.

Ak sa nádor proliferuje, vyskytuje sa viacnásobná lézia, menopauza je sprevádzaná krvácaním z maternice, je predpísaná konzervatívna terapia.

Ciele protidrogovej liečby:

 • Zastavenie šírenia.
 • Maximálna redukcia nádoru.
 • Oprava menštruačných nepravidelností pred menopauzou.
 • Liečba stavov spôsobených myómom maternice - častejšie je to anémia spôsobená krvácaním z maternice.

Hormóny progestogénu sú predpísané na regresiu nádoru. Medzi ne patrí norkolut a medroxyprogesterón. Užívanie progestogénov zníži veľkosť nádoru až do 3 týždňov tehotenstva. Pri menopauze sa tieto hormóny užívajú nepretržite šesť mesiacov..

Antagonisty gonadotropického uvoľňovania - hormón - buserelín - depot. Toto liečivo blokuje aktivitu hypofyzárneho hormónu, pod vplyvom ktorého sa zvyšuje produkcia estrogénu. V dôsledku toho sa veľkosť nádoru zmenšuje. Liečba týmto liekom u žien v menopauze bude najúčinnejšia..

Na zníženie krvácania z maternice sa do dutiny maternice inštaluje špirála Mirena obsahujúca levonorgestrel. Príjem lieku trvá päť rokov. Menopauza nie je kontraindikáciou pri inštalácii vnútromaternicového zariadenia.

Otázka chirurgického ošetrenia myómov. Operácia umožňuje úplné vyliečenie maternicových fibroidov. Existujú dva typy chirurgickej liečby - radikálna a orgánová.

Radikálna liečba zahŕňa odstránenie maternice spolu s krčka maternice.

Indikácie pre hysterektómiu:

 • Veľkosť maternice, ako v 14. týždni tehotenstva.
 • Aktívna benígna proliferácia nádoru.
 • Nekróza uzla v rozpore s jeho výživou.
 • Umiestnenie nádoru v krčku maternice.
 • Silná metrorágia vedúca k ťažkej anémii.

Medzi operácie na zachovanie orgánov patrí myomektómia - excízia uzlov bez odstránenia maternice. Climax nie je indikáciou pre radikálnu operáciu, takže aj počas menopauzy sa ženám ponúka možnosť výberu chirurgického zákroku, ak sa dá ponúknuť.

Pri menopauze existujú aj nechirurgické metódy na liečbu maternicových fibroidov:

 1. Embolizácia maternice. Tento typ liečby sa často používa pred nástupom menopauzy u žien v reprodukčnom veku. Látky blokujúce krvný obeh sa vstrekujú do maternicovej tepny. Napájanie uzlov sa zastaví a znížia sa.
 2. Upínacie. Ligácia maternicovej tepny. Princíp účinku je rovnaký ako pri embólii, ale účinnosť takéhoto ošetrenia je nižšia.

Maternicové myómy v menopauze - taktika liečby

S ukončením menštruácie klesá pravdepodobnosť rastu benígneho svalu. Maternicové myómy v menopauze nevyžadujú chirurgickú liečbu - najčastejšie musíte pravidelne sledovať uzly, najmä v prvých rokoch menopauzy..

Základom lekárskeho pozorovania je prítomnosť uzlov v maternici pri menopauze

Maternicové myómy v menopauze - aké je riziko rastu uzlín

Ukončenie reprodukčných procesov vo vaječníkoch, ktoré sa vyskytuje u žien vo veku 45 - 55 rokov, vedie k menopauze. Existujúce maternicové myómy v menopauze postupne ustupujú (klesá ich veľkosť), ale prítomnosť benígnych svalových nádorov vyžaduje lekársky dohľad v prvých rokoch perimenopauzy. Nástup menopauzy je čas výrazných hormonálnych výkyvov, proti ktorým sa môžu vyskytnúť problémy s maternicou. Rast myomatózneho uzla v prvých rokoch ukončenia menštruácie je možný, preto je potrebné pravidelne navštíviť lekára a urobiť ultrazvukové vyšetrenie raz za šesť mesiacov. Po 3-4 rokoch možno menopauzu bez negatívnych príznakov vyšetriť 1-krát ročne.

Terapeutické taktiky v perimenopauze

Hormonálne poruchy, typické pre začiatok menopauzy, môžu v ženskom tele vyvolať tieto problémy:

 1. Zmena apoptózy (zníženie ochranných faktorov, ktoré bránia rastu nádoru);
 2. Výskyt nových ložísk proliferácie v maternici (hyperplázia endometria, výskyt nových uzlov, rast existujúcich leiomyómov);
 3. Celkové endokrinné poruchy, ktoré majú negatívny vplyv na maternicu a vaječníky;
 4. Zriedkavé, ale silné krvácanie z maternice, ktoré vedie k anémii a celkovému oslabeniu tela.

Močové myómy v menopauze vyžadujú liečbu, najmä v období perimenopauzálnych porúch, keď zriedkavo prichádzajúce kritické dni na pozadí endokrinných porúch môžu vyvolať zväčšenie veľkosti uzlov a degeneráciu endometriálnych buniek. Základom terapeutickej taktiky je lieková terapia: lekár predpíše lieky, ktoré pomôžu prežiť nástup menopauzy bez komplikácií. Indikácie pre chirurgické odstránenie maternice sú:

 • silné krvácanie z anémie, ktoré nie je možné liečiť liekmi;
 • rast myomatóznych uzlín;
 • tvorba mnohopočetných leiomyómov maternice;
 • podozrenie na malignitu.

Vo väčšine prípadov je možné vyhnúť sa chirurgickému zákroku - so správnym prístupom k výberu terapeutických taktík sa žena dostáva do menopauzy so zachovanou maternicou..

Pri správnej taktike na liečbu myómov maternice v menopauze nie je potrebný chirurgický zákrok

Postmenopauzálne pozorovanie

S pribúdajúcim vekom menopauzy sa v maternici vyskytujú určité zmeny, ktoré znižujú pravdepodobnosť komplikácií. Maternicové myómy v menopauze sa postupne menia, čo sa prejavuje nasledujúcimi procesmi:

 1. Hypotrofia svalových buniek;
 2. Proliferácia vláknitého tkaniva;
 3. Zmenšenie veľkosti myomatóznych uzlov;
 4. Tkáňová atrofia.

Postupná regresia svalového nádoru sa vysvetľuje znížením proliferačných procesov a zvýšením úrovne bunkovej apoptózy: je vyrovnané riziko život ohrozujúcich zmien v maternici, čo je dôvodom na ukončenie neustáleho monitorovania uzlov..

Maternicové myómy v menopauze - riziko hormonálnej terapie

V menopauze má žena veľa mimoriadne nepríjemných príznakov, ktoré je možné liečiť hormonálnou substitučnou terapiou (HRT), ale používanie silných liekov na pozadí existujúceho leiomyómu môže spôsobiť tieto komplikácie:

 1. Zvýšenie veľkosti uzlov v dôsledku stimulácie endokrinného nádoru;
 2. Výskyt nových svalových nádorov (viacnásobná forma choroby);
 3. Stimulácia proliferácie buniek v hormonálne citlivých orgánoch (maternica, vaječníky, mliečna žľaza).

HRT môže spôsobiť zastavenie regresie myomatóznych uzlín, preto sú fibroidy maternice v menopauze relatívnou kontraindikáciou hormonálnej terapie. Lieky na HSL sa môžu používať u žien po menopauze v týchto prípadoch:

 • prítomnosť najviac 2 uzlov, ktorých rozmery nepresahujú priemer 3 cm;
 • odstránená maternica (stav po hysterektómii).

V každom prípade si vyžaduje použitie hormonálnej terapie u žien s myómom pravidelné ultrazvukové monitorovanie (najmenej raz za 6 mesiacov)..

Ak neexistujú závažné komplikácie v prvých rokoch menopauzy, maternicové myómy v menopauze nemajú nepriaznivý vplyv na zdravie ženy. Keď sa ponoríte do postmenopauzy (po 7 až 10 rokoch), môžete postupne zabudnúť aj na mnohopočetný myóm myómu a myomatózne uzliny, ktorých prevrat je dokončený a riziko komplikácií je znížené na minimálne hodnoty (v 1% prípadov sa môžu maternicové myómy vyvinúť na rakovinu)..

Myóm s menopauzou: príznaky a liečba

Najbežnejším typom nádoru v gynekológii sú myómy maternice. Táto patológia sa často vyskytuje u žien mladších ako 55 rokov a pri menopauze dochádza k jej regresii. Tento vývoj choroby je charakteristický pre väčšinu prípadov, ale nie pre všetkých. Aktivácia patologického procesu počas menopauzy nie je tak zriedkavá, ako sa až donedávna predpokladalo.

Prečo sú maternicové myómy s menopauzou častou patológiou

Fibrómóm, leiomyóm, fibroidy maternice sú synonymá pre benígne nádory, ktoré sa tvoria v myometrii (vrstva maternicového svalu). Vedúci klasifikačný dokument medzinárodného systému zdravotníctva ICD-10 (Medzinárodná klasifikácia chorôb) klasifikuje túto chorobu ako neoplazmy triedy II, podtrieda Benigné neoplazmy, blok leiomyómu maternice..

Z hľadiska frekvencie výskytu medzi nádorovými formáciami má myóm vedúce postavenie. Štatistické údaje naznačujú výskyt tohto typu patológie u 25 - 50% všetkých žien počas reprodukčného obdobia. Leiomyóm je jedným zo zriedkavých nádorov, ktoré sa vyvíjajú nezávisle. Tvorba novotvaru začína nekontrolovaným rozdelením jednej chybnej bunky, ktorá dorastie do uzla s priemerom niekoľkých milimetrov do impozantnej veľkosti..

Väčšina vedeckých tvrdení sa scvrkáva, aby sa dokázala neschopnosť fibroidov degenerovať na malígny útvar. Výsledky pozorovaní a štúdií naznačujú, že fibromyóm je nádor závislý od hormónov, čo potvrdzujú nasledujúce skutočnosti:

 • prítomnosť veľkého počtu receptorov citlivých na biologicky aktívne látky produkované pohlavnými žľazami (hustota receptorov je výrazne vyššia ako v normálnych tkanivách myometria);
 • zvýšenie výskytu nádoru v období vysokej hladiny steroidných pohlavných hormónov (estrogén) v ženskej krvi;
 • regresia leiomyómu po hladine estrogénu sa zníži na minimálne hodnoty (po menopauze);
 • schopnosť fibromyómov premieňať androgény (mužské pohlavné hormóny produkované v malých množstvách vaječníkmi) na estrogény v dôsledku vysokého obsahu enzýmu cytochrómu p450 aromatázy.

Myóm počas menopauzy bol predtým považovaný za zriedkavý výskyt v dôsledku preukázaného spojenia medzi vysokou hladinou estrogénu a rizikom tvorby vláknitých uzlín. Zastavenie produkcie hormónov počas menopauzy vo väčšine prípadov spôsobuje zastavenie rastu svalových buniek myometria a dokonca aj vymiznutie predtým vytvorených uzlov. V súčasnosti nárast počtu žien, u ktorých sa počas menopauzy zistí leiomyóm, odhalil potrebu revidovaného stanoviska. Lekári spájajú riziko vzniku nádoru v období menopauzy s týmito javmi:

 • premenopauzálne hormonálne poruchy;
 • oslabenie aktivity imunitných buniek;
 • prejav na pozadí zníženia imunity infekčných a zápalových chorôb predtým latentných.

Rast myomatóznych uzlín je stimulovaný hormónmi, ale nie sú katalyzátorom nádorového procesu. Jednou z teórií týkajúcich sa primárnych zmien hormonálneho pozadia vo vzťahu k myómu je, že závislosť týchto javov sa môže ukázať ako opak. Moderná medicína nemôže určiť príčiny objavenia sa defektných buniek počas menopauzy, ale v priebehu mnohých rokov pozorovania etiopatogenézy choroby boli identifikované najpravdepodobnejšie faktory, ktoré potencujú výskyt patológie..

príčiny

Pre liečenie a prevenciu chorôb je veľmi dôležité porozumieť podmienkam mechanizmu ich rozvoja, a preto je identifikácia príčin vzniku nádorových buniek dôležitou úlohou gynekológie. Možné príčinné faktory, ktorých spojenie s tvorbou myomatóznych uzlín je stanovené s vysokou pravdepodobnosťou, sú:

 • hormonálne poruchy;
 • dedičná predispozícia k vláknitým zmenám v spojivovom tkanive;
 • znížená imunita;
 • zhoršený metabolizmus lipidov, obezita (10 kg nadváhy zvyšuje riziko ochorenia o 20%).

Od objavenia tohto ochorenia bolo možné spoľahlivo určiť iba vzťah hormonálnych parametrov s patológiou a rizikové faktory, ktoré ho predisponujú. Najvýznamnejšie podmienky, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť rozvoja patogénnych procesov v myometrii s menopauzou, sú:

 • prítomnosť chorôb diagnostikovaných pred začiatkom zániku reprodukčnej funkcie (hypertenzia, diabetes mellitus, pyelonefritída, angína, atď.);
 • zápal panvy;
 • neskoršia menštruácia (prvá menštruácia);
 • umelé (lekárske potraty) alebo samovoľné (potratové) ukončenie tehotenstva;
 • nepravidelný menštruačný cyklus;
 • ťažké menštruačné krvácanie;
 • nadváhou;
 • traumatické poškodenie maternicovej dutiny, predchádzajúce chirurgické zásahy do orgánov reprodukčného systému;
 • sexuálne prenosné infekcie;
 • neskoré tehotenstvo;
 • škodlivé pracovné podmienky;
 • časté stresy;
 • nesprávny životný štýl (poruchy spánku, nedostatok pohybu, nevyvážená strava);
 • dodržiavanie zlých návykov (pitie, fajčenie);
 • dlhodobé užívanie hormonálnych liekov, perorálnych kontraceptív;
 • nedostatok pravidelného sexu.

Stabilné hormonálne pozadie nezaručuje 100% istotu, že myometriálne bunky nedostanú defekt a prítomnosť všeobecných porúch v tele nemusí nevyhnutne viesť k tvorbe nádorových formácií. Menopauza v menopauze je lokálna patológia, ktorá je nezávislá od iných procesov, ale minimalizácia vplyvu možných rizikových faktorov zvýši šance na zníženie pravdepodobnosti vzniku nádoru..

klasifikácia

Nádorové myomatózne zhutnenie je glomerulárny rast svalov, ktorý pozostáva z náhodne prepojených kontraktilných vlákien. Uzly sa môžu tvoriť tak zo svalu, ako aj zo spojivového tkaniva a môžu byť umiestnené vo vnútri tela maternice (95% prípadov) alebo v krčku maternice. V závislosti od umiestnenia formácií vzhľadom na myometrium sa myómy delia na tieto typy:

 • submukózne (submukózne) - glomeruly sa nachádzajú pod endometriom (maternicová sliznica), blízko dutiny maternice;
 • intersticiálna (intramuskulárna, intramurálna) - nádor sa vytvára vnútri strednej kruhovej svalovej vrstvy stien orgánov;
 • suberózne (subperitoneálne) - útvary sú lokalizované pod perimetriou (vonkajšia serózna membrána) v blízkosti brušnej dutiny;
 • intraligamentárne (vzájomne prepojené) - uzly sa tvoria medzi peritoneum umiestneným na okrajoch maternice (pravý a ľavý široký väz);
 • cervikálne - defektné bunky sa tvoria vo svalovej vrstve krčka maternice (prechod maternice do vagíny), na bočnej stene krčka maternice (paracervikálna), zadnej stene (retrocervikálna), za krkom (retroperitoneálna).

Podľa počtu novotvarov je patológia rozdelená na jednu a viacnásobnú. V zriedkavých prípadoch nedochádza k tvorbe fibro-muskulárneho uzla a myometrium rastie difúzne - táto forma ochorenia sa nazýva difúzna. Druh vlákien, z ktorých sa nádor vytvára, spôsobuje rozdelenie choroby na fibromyóm (vlákna spojivového tkaniva sú zmiešané so svalom) a fibrom (uzol pozostáva výlučne z spojivových vlákien)..

Najbežnejším typom tvorby nádoru v menopauze je intersticiálna (viac ako 50%), najvzácnejšie sú submukózne a krčné. Fibro svalové spletence môžu mať „nohu“ (základňa s menším priemerom ako hlavná časť). Pri popise patológie sa uvádza veľkosť myomatóznych formácií, ktorá sa udáva buď v centimetroch alebo v týždňoch (analogicky s veľkosťou plodu počas tehotenstva). Veľkosť, umiestnenie a počet nodulárnych nádorov ovplyvňuje priebeh choroby a jej prognózu.

Príznaky rozvoja maternicových fibroidov pri menopauze

Morfologické znaky fibroidov určujú povahu klinických prejavov choroby. Pri malých veľkostiach novotvarov av skorých štádiách choroby môžu zjavné príznaky chýbať (asi 30% žien sa o prítomnosti patológie dozvie iba počas gynekologického vyšetrenia). Hlavným príznakom leiomyómu u pacientov v reprodukčnom veku je porušenie menštruačného cyklu. V období premenopauzy možno patologické prejavy vnímať ako poruchy menštruačného krvácania, ktoré sú v súčasnom stave normálne..

Pri menopauze a počas postmenopauzy sa príznaky choroby mierne nelíšia od podobného stavu u pacientov v reprodukčnom veku. Hlavné typické prejavy patológie sú:

 • silné krvácanie z maternice;
 • bolesť v dolnej časti brucha, ktorá môže vyžarovať do nôh a bedier;
 • intestinálna dysfunkcia (zápcha);
 • časté bolesti hlavy;
 • dysurické poruchy (zvýšené močenie);
 • dysparinúria (bolesť pri pohlavnom styku).

Vo väčšine prípadov k množeniu patologických formácií dochádza pomaly, čo vedie k postupnej závislosti na nepohodlí a odklade návštevy u lekára. Rýchly rast nádoru vedie k rýchlemu nárastu závažnosti symptómov choroby, ktorý sa prejavuje zvýšenou bolesťou, rozvojom anémie, zvýšením objemu brucha s konštantnou telesnou hmotnosťou. Ak má tvarovaný uzol „nohu“, jeho skrútenie nie je vylúčené, čo vedie k rozvoju nekrózy tela uzla ak vzniku akútnych príznakov (ostrá bolesť, mdloby)..

Klinické prejavy fibromyómu sa môžu líšiť v závislosti od umiestnenia nádoru, jeho veľkosti a počtu vytvorených fibrosvalových výrastkov. Povaha bolesti sa môže meniť dokonca aj pri rovnakom priebehu ochorenia (v závislosti od individuálnych charakteristík tela). Najcharakteristickejšími charakteristickými znakmi rôznych foriem fibroidov vyvíjajúcich sa v období menopauzy a postmenopauzy sú:

Narušenie funkčnosti panvových orgánov v dôsledku zvýšeného tlaku na ne z novotvarov, neustále bolesti v dolnej časti brucha.

Bohaté špinenie (v niektorých prípadoch nepretržité), anémia, bolesť sú výrazné kŕče v prírode. Spojenie s infekciou vedie k vzniku vaginálneho výtoku, ktorý má žlto-zelenú farbu a nepríjemný zápach.

Symptómy sú podobné submukóznemu typu, ktorý sa vyznačuje silnejším krvácaním..

Syndróm akútnej bolesti v dôsledku napätia väzivového aparátu maternice a podráždenia nervových zakončení umiestnených v panve zväčšujúceho sa nádoru. Bolesť v dolnej časti brucha a dolnej časti chrbta.

Mierne nepríjemné pocity, absencia výrazného syndrómu bolesti, zvýšenie objemu brucha bez zmeny telesnej hmotnosti..

Najčastejšími ťažkosťami sú obličkové koliky, ktoré sú spojené s kompresiou močovodov a ťažkosťami pri močení, s rozvojom hydronefrózy (zväčšenie obličkovej panvy)..

komplikácie

Myomatózny nádor sa týka benígnych novotvarov, čo dokazujú vedecké štúdie. Existuje potenciálne riziko malignity (malignity) fibroidov, je však také zanedbateľné, že je porovnateľné s pravdepodobnosťou rozvoja rakoviny a bez defektov myometrických buniek. Nezhubná kvalita leiomyómu neznamená, že jeho tvorba nevedie k negatívnym dôsledkom pre organizmus. Nebezpečenstvo tejto choroby spočíva v komplikáciách patológie, ktorej riziko sa zvyšuje, ak:

 • myomatózne útvary dosahujú veľké rozmery;
 • rast uzlov nastáva na submukóznom alebo suberóznom type;
 • rast nádoru má centripetálny charakter;
 • vláknité svalové spletence majú atypickú štruktúru alebo umiestnenie (krčný, intraligamentárny, isthmus);
 • útvary majú „nohu“.

Myóm s menopauzou sa môže vyvíjať podľa nepredvídateľného scenára, ktorý je spôsobený všeobecným znížením funkčnosti orgánov a slabými znalosťami príčin nádoru závislého od hormónov a znížením úrovne produkcie hormónov. Možné komplikácie leiomyómu pri menopauze sú:

 • nepretržité krvácanie z maternice, ktoré predstavuje ohrozenie života a vyvoláva anémiu (vznik anémie);
 • intrakavitárne krvácanie;
 • krútenie končatín nodulárnej formácie (obvykle suberóznej), prejavujúce sa vo forme symptomatického obrazu peritonitídy alebo akútneho brucha (akútna silná bolesť, patologicky spastická brušná stena);
 • nekróza tkanív uzla (intersticiálna alebo sliznica), ktorá vedie k objaveniu sa charakteristických príznakov (horúčka, horúčka, bolesť pri prehmatnutí brucha v oblasti premietania nekrotickej oblasti);
 • obrátenie maternice (premiestnenie orgánu s čiastočnou alebo úplnou inverziou sliznice smerom von) nastane pri narodení submukózneho myomatózneho uzla;
 • tvorba ložísk purulentnej exsudátovej akumulácie v myomatóznych rastoch a priľahlých tkanivách, čo je spojené s rozvojom sepsy.

diagnostika

Ak sa počas gynekologického vyšetrenia objavia príznaky, ktoré naznačujú možnú prítomnosť myomatóznych uzlín, na objasnenie diagnózy sa vyžadujú diagnostické opatrenia. Myóm by sa mal odlišovať od patológií s podobným klinickým obrazom - zhubný nádor sarkómu a benígne nádory vaječníkov (fibrom a cystóm). Na výber adekvátnej liečebnej taktiky je potrebné presne určiť veľkosť a lokalizáciu fibrosvalových spleti, čo je zabezpečené použitím diagnostických metód, ako sú:

 • Ultrazvukové vyšetrenie (ultrazvuk) je vysoko informačná metóda, pomocou ktorej môžete zistiť útvary s veľkosťou 10 mm alebo viac. Inšpekcia sa môže vykonať transabdominálnym alebo transvaginálnym spôsobom. Druhá možnosť sa uprednostňuje z dôvodu možnosti získať jasnejší obraz orgánu. Počas ultrazvuku sa určuje lokalizačná schéma uzlov, ich štruktúra a veľkosť.
 • Zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie (MRI) sa používa na hodnotenie stavu všetkých panvových orgánov a na identifikáciu novotvarov v skorých štádiách. Diagnóza touto metódou je vhodná pri nízkom informačnom obsahu ultrazvuku, ktorý sa môže vyskytnúť v dôsledku mohutnosti svalovej vrstvy myometria.
 • Diagnostická hysteroskopia - vyšetrenie dutiny maternice pomocou špeciálneho prístroja vybaveného kamerou (hysteroskop). Počas zákroku je možné biomateriál odobrať na histologické vyšetrenie (biopsia). Táto diagnostická metóda sa uvádza, ak nie je možné presne určiť diagnózu z iných vyšetrení..
 • Dopplerometria - hodnotenie toku krvi v krvi a proliferačnej aktivity (rastu) nádorových nádorov pomocou ultrazvuku. Ak sa zistí výrazný intratumorálny periférny alebo centrálny prietok krvi (prísun krvi do nádorových formácií), predpíšu sa ďalšie štúdie..
 • Kolposkopia je metóda vizuálnej kontroly vnútorných orgánov pomocou optického zväčšovacieho zariadenia kolposkopu. Ak sa počas postupu zistia podozrivé miesta tkaniva, vykoná sa cielená biopsia..
 • Hydrosonografia je typ ultrazvuku, pri ktorom sa z dôvodu naplnenia dutiny maternice špeciálnym riešením zvyšuje priehľadnosť obrázka..
 • Laboratórne krvné testy - pomocou všeobecnej analýzy sa stanoví počet červených krviniek, hemoglobínu (na zistenie anémie), bielych krviniek (na zistenie zápalového procesu), krvných doštičiek (určujúcich mieru rizika rozsiahlej straty krvi). Biochemické analýzy sa predpisujú, ak existujú náznaky, medzi ktoré patrí stanovenie množstva celkových proteínov, glukózy a pečeňových testov. Na kontrolu hormonálneho stavu sa určujú hladiny hormónov (folikuly stimulujúce, prolaktín, estradiol, progesterón, tyroxín)..

Liečba myómov menopauzy

Pri predpisovaní režimu liečby fibroidov u pacientov počas menopauzy sa berú do úvahy výsledky diagnózy a celkový stav pacienta. Pri pomaly rastúcom nádore, malých veľkostiach uzlov (do „12 týždňov tehotenstva“) a absencii komplikácií nie je potrebná špecifická terapia. V tomto prípade je potrebné systematické pozorovanie gynekológa, aby sa včas zistili patologické zmeny.

Ak existuje výrazná symptomatológia a znaky naznačujúce dynamiku rastu formácií - taktika liečby sa určuje na základe veľkosti fibrosvalových spleti a ich rýchlosti rastu. Terapia sa vykonáva jednou z dvoch metód - konzervatívnou alebo radikálnou (chirurgickou). Indikácie menovania šetrnej liečby menopauzy sú:

 • veľkosti novotvarov, ktorých priemer nepresahuje 2 cm;
 • intersticiálny typ patológie;
 • intramurálne, nenápadné usporiadanie útvarov, v ktorých nie je žiadna „noha“;
 • neprítomnosť atypických buniek a komplikácií;
 • pomalý rast nádoru;
 • prítomnosť kontraindikácií pri operácii.

Symptomatická forma fibroidov vyžaduje použitie radikálnejších spôsobov liečby. Ak choroba začína prejavovať rušivé príznaky - naznačuje to vážne narušenie tela a rozšírenie patologického procesu na ďalšie orgány. Pri menopauze na pozadí hormonálnych zmien a zmien v práci mnohých systémov sa môžu vyskytnúť situácie, ktoré si vyžadujú chirurgický zákrok na zachovanie života a zdravia pacienta. Indikácie na operatívne liečenie fibroidov zahŕňajú:

 • objemové nádorové útvary, ktoré narúšajú fungovanie susedných orgánov;
 • submukózny typ patológie;
 • rýchly rast defektných buniek (4 alebo viac týždňov za rok);
 • silné krvácanie z maternice;
 • krútenie nodulárnej nohy, smrť tkanív fibrosvalového rastu;
 • narodenia uzla v submukóznej vrstve maternice;
 • kombinácia choroby s endometritídou alebo endometriózou;
 • podozrenie na možnosť zhubného nádoru.

Drogová terapia

Základom nechirurgickej liečby fibroidov maternice je lekárske ošetrenie, ktorého účelom je inhibovať rast nádorových buniek a zabrániť vzniku komplikácií. Moderná medicína zatiaľ nemôže ponúknuť liek, ktorým môžete leiomyóm úplne liečiť, takže princípy liekovej terapie pri menopauze sú nasledujúce:

 • zmiernenie a prevencia zápalových a infekčných procesov;
 • aktivácia imunitnej obrany tela;
 • stabilizácia funkcií endokrinného systému;
 • normalizácia psychoemocionálneho stavu pacientov;
 • prestaňte krvácať;
 • prevencia a liečba anémie.

Ciele sa dosahujú užívaním drog hormonálneho a nehormonálneho pôvodu. Prvá kategória liekov je zameraná na zastavenie rastu, zmenšenie veľkosti nádorov a minimalizáciu závažnosti klinických prejavov choroby. Druhá skupina liekov je predpísaná na normalizáciu funkcií všetkých orgánov a systémov, na zabránenie vzniku komplikácií a zlepšenie celkového stavu pacienta. Medzi najčastejšie používané hormonálne lieky pri liečbe leiomyómov patria:

Agonisti gonadotropných uvoľňovacích faktorov

Zmenšenie veľkosti nádorov potlačením tvorby gonadotropných hormónov, zníženie pravdepodobnosti straty krvi, predoperačná príprava.

Intramuskulárna injekcia liečiva (3,75 mg) sa vykonáva mesačne počas najmenej 3 a nie viac ako 6 mesiacov.

Subkutánna injekcia lieku (3,6 g) do prednej brušnej steny sa vykonáva raz za 28 dní počas šiestich mesiacov.

Ráno a večer sa podáva intranazálne (do nosa) 1 dávka do nosovej dierky. Liečba trvá 6 mesiacov.

Antagonisty hormónu gonadotropínu

Regresia ložiskových nádorov potlačením produkcie hormónov hypofýzy (folikuly stimulujúce, luteinizujúce), inhibícia ovariálnej aktivity, potlačenie proliferácie lymfocytov. Potlačenie rastu buniek endometria (defektných aj normálnych).

Liek sa užíva perorálne v dávke 400 - 800 mg denne, trvanie liečby je 24 týždňov.

Progesterónové lieky

Antiproliferatívne lieky, ktoré potláčajú uvoľňovanie gonadotropných hormónov. Prispievajú k atrofii epitelu, čo vedie k poklesu myomatóznych uzlín.

Orálna cesta podania. Náradie sa má užívať ráno a večer po dobu 5-10 mg počas 6 mesiacov.

Vnútromaternicový systém Mirena (Levonorgestrel)

Po zavedení do maternicovej dutiny zostáva účinnosť 5 rokov.

Orálna alebo intramuskulárna cesta podania. Tablety sa užívajú v 2 - 3 ks. dvakrát denne sa injekcie podávajú 1 až 2-krát týždenne. Liečebný kurz trvá 6 mesiacov.

Tablety sa predpisujú v dennej dávke 5 až 10 mg, medikácia pokračuje až do šiestich mesiacov.

Modulátor progesterónového receptora

Esmiya (ulipristal acetát)

Poskytovanie priameho účinku na endometrium a fibroidy, potláčanie proliferácie patogénnych buniek, indukovanie programovanej bunkovej smrti (apoptózy).

Liek sa užíva perorálne 1 tabletou denne, trvanie liečby by nemalo prekročiť 3 mesiace.

Spolu s hormonálnou liečbou sa predpisujú lieky iných skupín, ktoré pomáhajú odstraňovať príznaky choroby, predchádzať komplikáciám a liečiť sprievodné ochorenia, ktoré zhoršujú priebeh fibroidov. Medzi nehormonálne lieky používané na liečbu benígneho nádoru patria:

 • uterotonika - sú predpísané na zníženie straty krvi;
 • koagulanty - určené na zmiernenie krvácania;
 • antioxidanty - obnovujú metabolické bunkové procesy;
 • protidoštičkové látky - prispievajú k normalizácii krvného obehu a znižujú schopnosť krvných doštičiek a červených krviniek zlepovať sa;
 • nesteroidné protizápalové lieky - majú analgetický účinok, inhibujú rozvoj zápalových procesov;
 • antispasmodiká - zmierňujú závažnosť bolesti v dôsledku relaxácie spastických tkanív;
 • vitamíny, prípravky železa - obnovenie hladiny hemoglobínu v prípade anémie, stimulácia bunkovej regenerácie, všeobecné posilnenie imunitného systému;
 • sedatíva - stabilizácia psychoemotorickej rovnováhy;
 • homeopatické lieky - komplexný účinok na telo, normalizácia práce všetkých orgánov a systémov, sa používajú ako pomocné metódy liečby.

Chirurgický zákrok

Myóm s menopauzou vyžaduje individuálny prístup k liečbe patológie a neustále lekárske sledovanie stavu pacienta. Všetky potrebné štúdie by mali potvrdiť vhodnosť použitia radikálnych metód liečby. Operácie na zachovanie orgánov pri liečbe leiomyómov u žien v reprodukčnom veku sú dôsledkom potreby udržiavať plodnosť. Počas menopauzy zmizne schopnosť tela reprodukovať potomstvo, ale to neznamená, že odstránenie vnútorných pohlavných orgánov je pre pacienta bezpečné..

Vyrezanie maternice je výrazným stresom pre ženské telo, ktoré môže negatívne ovplyvniť jej pohodu a duševný stav. Použitie radikálnych metód liečby by sa malo vykonávať, ak je predpokladaná účinnosť iných metód veľmi nízka. Najtraumatickejšie zásahy, pomocou ktorých sa dosahuje úplné odstránenie myomatóznych uzlín, sú:

 • supravaginálna amputácia maternice;
 • medzisúčetová hysterektómia s excíziou krčka maternice;
 • vykorenenia;
 • panhisterectomy.

Všetky typy radikálnych zásahov vyžadujú povinnú prípravnú fázu pre chirurgický zákrok a pooperačnú rehabilitáciu. V gynekologickej praxi sa amputácia orgánov používa čoraz menej a uprednostňujú sa minimálne invazívne techniky na uchovávanie orgánov. Na odstránenie (lúpanie) myomatóznych uzlín s menopauzou sa používajú moderné chirurgické metódy, ako napríklad:

 • myomectomy;
 • embolizácia maternicovej tepny (EMA);
 • Ablácia FUZ;
 • hysterektómia uzlov s endometriálnou abláciou;
 • transabdominálna kryoterapia;
 • myolýza.

Pri výbere jedného alebo druhého spôsobu zásahu lekár vychádza z dostupnosti indícií a kontraindikácií pre manipuláciu. Pri stanovovaní spôsobu liečby sa berú do úvahy želania pacienta, ale nie sú vopred určujúcim kritériom. Charakteristiky rôznych typov chirurgických postupov na odstránenie nádoru pri menopauze sú:

 1. Subvaginálna amputácia (medzisúčetová hysterektómia) - excízia maternice so zachovaním krčka maternice. Po odstránení orgánu sa na pahýl aplikujú stehy. Operácia je vhodná pri absencii patologických procesov v krku, pri menopauze je metódou voľby medzisúčetová hysterektómia s odstránením dodatkov..
 2. Medzisúčetová hysterektómia s excíziou krčka maternice - operácia odstránenia tela a krčka maternice. Tento spôsob zahŕňa vykonávanie manipulácií dutinou alebo laparoskopicky. Toto je najtraumatickejšia možnosť chirurgickej liečby fibroidov sprevádzaná masívnou stratou krvi a silnou bolesťou v pooperačnom období..
 3. Extirpácia maternice - excízia maternice krčka maternice. Indikáciami pre chirurgický zákrok je nedostatok pozitívnej dynamiky konzervatívnej liečby.
 4. Panhisterektómia (alebo hysterosalpingo-ovariektómia) je typ totálnej hysterektómie, ktorá spočíva v amputácii orgánu vajcovodmi a vaječníkmi..
 5. Myomektómia je operácia zachovávajúca orgány, pri ktorej dochádza k lúpaniu myomatóznych uzlín, ale maternica zostáva zachovaná. Manipulácie sa vykonávajú pomocou hysteroskopu (na odstránenie submukóznych formácií), laparoskopu (s podkožnými alebo intramurálnymi uzlinami) alebo rezov dutiny na bruchu a maternici..
 6. EMA je minimálne invazívna metóda liečby nádoru pri menopauze, založená na blokovaní toku krvi v cievach, ktoré živia nádor. Tento postup zahŕňa zavedenie špecifickej látky, ktorá upcháva artériu a spôsobuje infarkt myokardu, prostredníctvom femorálnej artérie..
 7. FUS ablácia je nechirurgická metóda deštrukcie fibroidov. Metóda je založená na diaľkovom pôsobení sústredených ultrazvukových vĺn. Výsledkom vysokej intenzity zahrievania miest v tkanivách je tepelná nekróza (smrť nádoru). Táto technika je experimentálna, ale v mnohých krajinách je už veľmi populárna z dôvodu minimálnej pravdepodobnosti komplikácií (menej ako 0,05%)..
 8. Hysterektómia uzlov s endometriálnou abláciou je typ zákroku, pri ktorom sa resekcia submukóznych uzlov vykonáva zavedením hysteroskopu. Metóda zahŕňa vykonanie kyretáže a pálenie sliznice, ktorá je plná komplikácií.
 9. Transabdominálna kryoterapia je experimentálna minimálne invazívna metóda založená na zavedení kryozámov (špeciálnych ihiel, cez ktoré vstupuje zmrazujúca látka) do patologických novotvarov. Keď je kryosystém aktivovaný, stránka je zničená. Manipulácie sa uskutočňujú pod kontrolou MRI..
 10. Myolýza, kryomyolýza - odstránenie fibroidov a kauterizácia ciev zásobujúcich prúd, laser (myolýza) alebo tekutý dusík (kryomyolýza) laparoskopickým prístupom. Táto metóda sa zriedka používa kvôli nedostatočným informáciám o jej dlhodobých účinkoch.

Ľudové recepty

Netradičné metódy liečby v prítomnosti fibrosvalových hmôt v myometrii počas menopauzy sa môžu použiť iba s malými rozmermi fibroidov a bez výrazných príznakov. Je mimoriadne nebezpečné opustiť tradičnú terapiu v prospech alternatívnych metód, ak existujú náznaky na chirurgický zákrok alebo s pozorovanou dynamikou zväčšenia uzlov..

Cieľom metód alternatívnej medicíny je zabrániť zápalu a inhibícii nádorových procesov, ktoré sa dosahuje použitím liečivých rastlín s príslušnými vlastnosťami alebo produktov včelárstva (propolis). Najčastejšie používanými zložkami ľudových receptov sú:

 • výplňový, tonický - lastovičník, šťava lopúcha, listy aloe, základná sladina, marinovaný koreň;
 • protizápalové - zemiaková šťava, nechtík;
 • stabilizácia hormonálneho pozadia - jednostranná orthília (maternicová borovica), ľanové semená;
 • protinádorový - hemlock, aconite (wrestler), hellebore (všetky tieto rastliny sú jedovaté, preto sa neodporúča samostatná príprava rastlinných prípravkov na ich báze);
 • hemostatický - žihľava, pastierska taška, klinčeky, čučoriedky, krvné nádoby.

Liečba fibroidov doma sa môže uskutočňovať vnútorným použitím liečivých lektvarov, vykojením alebo zavedením tampónov impregnovaných terapeutickou kompozíciou do vagíny. Ďalším spôsobom, ako sa zbaviť fibrotických uzlín počas menopauzy v súvislosti s naturopatiou (metóda alternatívnej medicíny), je hirudoterapia. Táto technika má množstvo kontraindikácií a spočíva v použití pijavíc na riedenie krvi v žilách panvy.

Na doplnenie tradičných metód liečby fibroidov a urýchlenie dosiahnutia požadovaného výsledku môžete použiť jeden z nasledujúcich receptov alternatívnej medicíny:

 • Pivonková tinktúra. Vyhýbanie sa pivonke (alebo marinovému koreňu) má priaznivý vplyv na nervový systém, pomáha zlepšovať metabolické procesy a odstraňovať toxíny z tela. Rastlina má široké uplatnenie pri gynekologických problémoch vďaka svojim protizápalovým vlastnostiam. Na prípravu tinktúry nalejte 50 g suchého koreňa do 0,5 l vodky a trvajte 1,5 - 2 týždne. Berte liek s menopauzou mesiac po dobu 3 lyžičky. za deň (pred jedlom).
 • Tinktúra podľa Kupchina. Metóda navrhnutá fytoterapeutom V. Kupchinom je založená na kombinácii takých užitočných vlastností zložiek, ktoré tvoria produkt, ako je zlepšenie funkcie hematopoézy, normalizácia aktivity imunitných buniek a regulácia endokrinných žliaz. Terapeutická kompozícia sa pripravuje kombináciou farmácie 10% tinktúr (každá po 100 g) befungínu, paliny, nechtíka, lastovičníka, plantejnu a 0,5 l vodky. K zmesi sa pridá 300 g šťavy z aloe a maliny. Vezmite 1 lyžičku. trikrát denne po dobu jedného mesiaca. Opakujte kurz 2 viackrát s 5-dňovou prestávkou.
 • Orthilium vývar jednostranný. Populárny názov byliny z čeľade vresovcov (maternicová borovica lesná) je vďaka svojim vlastnostiam užitočný pri liečbe gynekologických chorôb. Vysoký obsah rastlinných hormónov v orthilium pomáha obnoviť narušenú hormonálnu rovnováhu počas menopauzy a triesloviny majú hemostatický a regeneračný účinok. Na prípravu vývaru nalejte 2 lyžičky. sušené bylinky s 1 šálkou horúcej vody a varte vo vodnom kúpeli 5 minút. Napätý roztok, aby sa 1 polievková lyžica. l trikrát denne po jedle.

prevencia

Vzhľadom na nedostatok údajov o príčinách vzniku defektných buniek v myometrii s menopauzou sa odporúčania na prevenciu fibroidov obmedzujú na dodržiavanie všeobecných pravidiel zdravého životného štýlu. Hlavné smery prevencie možných faktorov, ktoré môžu vyvolať rozvoj patológie nádoru, sú:

 • rozvíjanie správnej reakcie na stresové situácie;
 • zabezpečenie pravidelnej fyzickej aktivity;
 • vyvážená strava;
 • dodržiavanie návykov spánku;
 • kontrola telesnej hmotnosti;
 • postupy kalenia;
 • normalizácia regulárnosti a kvality sexuálnej aktivity;
 • odmietnutie zlých návykov;
 • včasné liečenie chorôb;
 • pravidelné profylaktické lekárske vyšetrenia (počas menopauzy sa odporúča navštíviť gynekológa každých šesť mesiacov);
 • obmedzenie vystavenia priamemu slnečnému žiareniu a v soláriu;
 • saturácia tela esenciálnymi stopovými prvkami prijímaním komplexov vitamínu a minerálov.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Fibrómóm - nádor je benígny, ale niekedy je u žien na jeho pozadí zhubný zhubný nádor - sarkóm alebo rakovina endometria. Analýza vnútornej slizničnej vrstvy maternice pomáha určiť taktiku liečby.
Extrúzia medzistavcových platničiek je tretím stupňom tvorby prietrže medzistavcových platničiek, ktorý spočíva v rozbití vláknitého prstenca a v prolapsi pulpózneho jadra vo forme kvapky.
Adenomyóza sa nazýva endometrióza maternice. Toto je zápalový proces. Ale aby sme pochopili, čo to je, poďme najprv zistiť, čo je endometrióza. Z vnútra je maternica potiahnutá tkanivom nazývaným endometrium.