loader

Hlavná

Pažerák

Maternicové myómy - čo to je a čo je nebezpečné

Maternicové myómy - ochorenie, ktoré sa vyskytuje u žien akéhokoľvek veku. Väčšina gynekológov verí, že myóm je nádor a môže sa transformovať na zhubný nádor. Aby sa tomu zabránilo, chirurgovia odstránia myóm alebo maternicu. Po odstránení reprodukčného orgánu žena nielen stráca svoju reprodukčnú funkciu, ale zažije aj psychologické nepohodlie. Odporúčame ženám, aby pokojne reagovali na správy o prítomnosti maternicových fibroidov a volaní. Naši špecialisti vám rezervujú schôdzku a dohodnú liečbu na popredných moskovských klinikách na liečbu myómov.

Najlepší gynekológovia, s ktorými spolupracujeme, používajú postup na zachovanie orgánov na liečbu fibroidov - embolizáciu maternicových tepien. Odbornú radu môžete získať e-mailom. Budeme vás sprevádzať vo všetkých fázach diagnostiky a liečby. Po embolizácii maternicových tepien vykonaných na našich klinikách zostáva maternica u pacientov, známky fibroidov zmiznú, obnoví sa plodnosť a zlepší sa kvalita sexuálneho života. Ohrozuje maternicové myómy život? Myoma je plná komplikácií, ktoré môžu ohroziť ženský život.

Príčiny maternicových myómov

Lekári sa dlho domnievali, že maternicové myómy sa vyskytujú z nasledujúcich dôvodov:

 • hormonálne poruchy;
 • nesprávne použitie vnútromaternicových antikoncepčných prostriedkov;
 • časté potraty;
 • zápalové ochorenia ženského reprodukčného systému;
 • metabolické poruchy.

Ochorenie vyvoláva neustály stres, genetickú predispozíciu. Nodulárny myóm maternice - čo je a je nebezpečné? Gynekológovia našich kliník súhlasili s tým, že myóm je reakciou maternice na účinky škodlivých faktorov, ktorých hlavnou príčinou je menštruácia. Myoma sa skutočne podobá nádoru, ale nie je to tak. Riziko transformácie maternicových fibroidov je extrémne nízke. Vo väčšine prípadov chirurgovia odstránia maternicu bez fibroidov bez dobrého dôvodu..

Fibroid je najprv tvorený vo forme malej primordie, ktorá je lokalizovaná myometriom. Sú to obyčajné bunky svalovej vrstvy maternice, ale podľa charakteristík zodpovedajú bunkám, ktoré sa vyvíjajú počas tehotenstva. S kolísaním hladiny pohlavných hormónov počas opakovane sa opakujúcich menštruačných cyklov začínajú rásť myomatózne uzliny myómu. Niektoré z nich sú veľké, iné sa vyvíjajú dozadu.

Vzhľadom na to, že riziko premeny fibroidov na rakovinový nádor je nízke. Naši gynekológovia radikálne zmenili taktiku liečenia novotvarov v maternici. Po presvedčení s pomocou moderných výskumných metód benígnej povahy vzdelávania naši lekári nevykonávajú chirurgické zákroky na odstránenie maternice. Endovaskulárni chirurgovia embolizujú maternicové tepny. Po zákroku sa veľkosť myomatóznych uzlín zmenšila a potom sa podrobili opačnému vývoju. Príznaky choroby pominú.

Čo sú nebezpečné myómy

Pri debute tohto ochorenia sú maternicové myómy asymptomatické. Počas tohto obdobia vývoja choroby sa veľkosť tumoru postupne zväčšuje, čo vedie k komplikáciám ovplyvňujúcim rôzne telesné systémy. Ženy potom vo väčšine prípadov navštívia gynekológa, objavia sa sprievodné choroby a komplikácie.

Sú maternicové myómy nebezpečné? Pri myóme sa môžu vyskytnúť nasledujúce komplikácie:

 • anémia (anémia);
 • krútenie nôh uzla;
 • nekróza (nekróza) myomatózneho uzla;
 • porušenie funkcií vnútorných orgánov;
 • choroby genitourinárneho systému;
 • endometritída (zápal vnútornej vrstvy maternice);
 • patologické tehotenstvo;
 • neplodnosť.

Tieto komplikácie predstavujú vážne riziko pre zdravie žien. Gynekológovia kliník, s ktorými spolupracujeme pri detekcii myómových uzlín, vykonávajú komplexné vyšetrenie pacienta pomocou moderných diagnostických metód a vyberajú optimálnu liečebnú taktiku. Vo väčšine prípadov odporúčame, aby pacienti vykonali embóliu maternicovej artérie. Jedná sa o bezbolestný postup, ktorý umožňuje nielen zbaviť sa príznakov choroby, ale tiež zabrániť vzniku komplikácií..

Chronická anémia s nedostatkom železa je najbežnejšou komplikáciou maternicových fibroidov. Dôvodom vzniku tejto komplikácie sú ťažké, dlhotrvajúce obdobia, počas ktorých žena stráca veľa krvi. Ak ženy nechodia do gynekológa, hladina hemoglobínu môže klesnúť na kritickú hodnotu. S anémiou majú pacienti malátnosť, závraty, pocit slabosti, dýchavičnosť. Majú nízky krvný tlak, zvýšenie srdcovej frekvencie.

Krútenie nôh uzla sa môže vyskytnúť pri nadmernej fyzickej námahe, svalovej námahe. Keď sú nohy myomatózneho uzla skrútené, jeho výživa je narušená. U pacientov sa vyskytuje akútna bolesť v podbrušku, nevoľnosť a zvracanie. Telesná teplota stúpa.

Ak nastane nekróza myomatózneho útvaru v dôsledku krútenia nohy, tkanivá uzla odumrú. Syndróm bolesti je výrazný, telesná teplota stúpa na vysoké čísla. Ak uzol vyčnieva do maternicovej dutiny, nekrotické tkanivo sa môže pohybovať nezávisle vaginou. Niekedy však nekróza uzla vedie k peritonitíde (zápalu pobrušnice). Tento stav s predčasnou lekárskou starostlivosťou môže viesť k smrti.

Veľké myomatózne uzly vyvíjajú tlak na orgány umiestnené v blízkosti maternice: močový mechúr a konečník. U pacientov je narušené močenie a akt defekácie. Kompresia sedacieho nervu spôsobuje príznaky lumbálnej radikulitídy. Aby sa predišlo následkom fibroidov u žien, naši gynekológovia embolizujú maternicové tepny aj s veľkými myomatóznymi uzlinami. V niektorých prípadoch sa po významnom zmenšení veľkosti objemovej formácie odstráni zostávajúci uzol laparoskopickou metódou v technicky priaznivejších podmienkach. Proces zotavenia po operácii je rýchlejší.

Nodulárne fibroidy sú nebezpečné, pretože u žien môže byť narušená reprodukčná funkcia. Uzol bráni implantácii embrya a vývoju plodu. Pri dlhom tehotenstve sa môžu vyskytnúť komplikácie pri pôrode. Z tohto dôvodu naši gynekológovia embolizujú maternicové tepny vo fáze plánovania tehotenstva ženy. Po zákroku nie sú na maternici žiadne jazvy, tehotenstvo pokračuje bez komplikácií. Ženy nepotrebujú pomoc pri doručovaní. Pôrod sa vyskytuje bez komplikácií prirodzeným spôsobom.

Maternicové myómy sú faktorom, ktorý môže zvýšiť riziko vzniku potratu. U maternicových fibroidov počas tehotenstva sa môžu vyskytnúť tieto komplikácie:

 • zvýšená kontraktilita maternice;
 • fetálna hypoxia;
 • narušenie prietoku krvi maternicou a placentou, ktoré stláča krvné cievy;
 • vrodené malformácie plodu;
 • bohaté popôrodné krvácanie.

Po embolizácii maternicových tepien sa tieto komplikácie u našich pacientov nepozorovali..

Moderné pohľady na liečbu maternicových myómov

Ženy sa často zaujímajú o to, čo sú maternicové myómy, či je to nebezpečné a ako liečiť túto chorobu. V súčasnosti existuje niekoľko pohľadov na liečbu maternicových fibroidov. Najúčinnejšia je embolizácia maternicových tepien, pri ktorých je zablokovaný prietok krvi arteriálnymi cievami, ktoré dodávajú kyslík a živiny do myomatóznych uzlín. Embolizáciu používajú poprední odborníci našich kliník na liečbu fibroidov u pacientov, ktorí chcú v budúcnosti otehotnieť a udržať si maternicu..

Väčšina gynekológov je toho názoru, že operácia odstránenia maternice je hlavnou liečbou fibroidov. Pri výbere prístupu, spôsobu a objemu chirurgického zákroku gynekológovia berú do úvahy vek pacienta, veľkosť a pohyblivosť maternice, lokalizáciu myomatóznych uzlín a prítomnosť sprievodnej patológie. Na mnohých gynekologických klinikách s myómom maternice sa vykonávajú rôzne varianty myomektómie:

 • brušnej
 • laparoskopická;
 • transcervikálním.

Myolýza sa vykonáva pomocou ultrazvuku, tepelnej ablácie myomatóznych uzlín so zameraním ultrazvuku. Všetky tieto techniky neumožňujú radikálne zbaviť sa fibroidov (s výnimkou hysterektómie - odstránenie maternice). Chirurg nemá technickú schopnosť ovplyvňovať začiatok fibroidov a postupom času rastú nové uzly..

V poslednej dobe gynekológovia začali vykonávať laparoskopickú operáciu odstránenia fibroidov pomocou robotického systému da Vinci. Táto technológia poskytuje trojrozmerné operačné pole a umožňuje dosiahnutie vysoko kvalitného chirurgického švu. Hysteroskopická alebo transkervikálna myomektómia je metóda výberu liečby pre submukózne usporiadanie myomatózneho uzla. Gynekológ vloží do dutiny maternice hysteroskop, vyreže myomatózny uzol, poškriabe endometrium a vypáli sliznicu maternice, aby sa vytvorila amenorea. Hysteroresektoskopia sa považuje za alternatívu radikálnej chirurgickej liečby submukózneho uzla s priemerom najviac 5 centimetrov, pokiaľ pacient nemá kombinovanú patológiu z panvových orgánov, má záujem o udržanie menštruačnej a reprodukčnej funkcie..

Po laserovej myolýze sa veľkosť uzlov zmenila na 6% do 6 mesiacov. Po zásahu sa však často vytvárajú veľmi husté vláknité adhézie, čo obmedzuje použitie tejto metódy.

Pri použití metódy cieleného ultrazvukového chirurgického zákroku (CFC) pri liečbe fibroidov prechádzajú zvukové vlny tkanivami tela bez ich poškodenia. V mieste ich zaostrenia sa tkanivá zahrejú na 55 až 90 ° C. To spôsobuje tepelnú koaguláciu v oblasti myomatózneho uzla. Táto metóda sa používa, ak má pacient myómy s priemerom do 9 cm. Procedúra sa vykonáva ambulantne bez celkovej anestézie a bez osobitného predbežného ošetrenia. FUH neumožňuje zbaviť sa zárodkov fibroidov, z ktorých môžu v priebehu času myomatózne uzliny opäť rásť..

Embolizácia maternicovej artérie je minimálne invazívnou metódou na konzerváciu orgánov na liečenie myómov maternice. Vedie to k zníženiu veľkosti tvorby myómov a zmierneniu klinických prejavov choroby. Embolizácia maternicových artérií sa uskutočňuje v prítomnosti príznakov, ktoré sú spôsobené myómom umiestneným pod sliznicou alebo v hrúbke steny maternice. Na našich klinikách postup vykonáva endovaskulárny chirurg.

Táto technika spočíva v embolizácii maternicových tepien zavedením embolizačných častíc cez katéter do lúmenu maternicových tepien. Sú dodávané krvným riečiskom do konečných častí arteriálneho lôžka. V tkanivách myómového uzla sa tvoria ložiská masívnej nekrózy a vaskulárnej trombózy. U 93% pacientov sa po embolizácii maternicových tepien zaznamenalo úplné uzdravenie. Po 6 mesiacoch lekári pri ultrazvukovom vyšetrení zistili u 95% pacientov s myómom významné zníženie veľkosti myomatóznych uzlín a objemu maternice. U väčšiny pacientov sa veľkosť maternice po roku blíži normálu.

Naši endovaskulárni chirurgovia používajú najnovšie embolizujúce lieky, ktoré nespôsobujú alergické reakcie na embolizáciu maternicových tepien. Použitie jednorazových nástrojov pomáha predchádzať infekcii pacientov. Po zákroku si ženy obnovili reprodukčnú funkciu, opäť môžu pocítiť šťastie z materstva.

Čo je nebezpečné a ako liečiť maternicové myómy? Príčiny a príznaky

Jedným z najnaliehavejších problémov je také gynekologické ochorenie, ako sú myómy maternice..

Ak však máte diagnostikovanú túto diagnózu, nie je potrebné panikáriť:

Po prvé, mali by ste sa upokojiť a pochopiť, že myóm nie je malígny novotvar a že existujú spoľahlivé metódy liečby;

Po druhé, je dôležité podrobiť sa dôkladnému preskúmaniu pomocou hardvérových techník. Potom bude diagnóza buď vyvrátená alebo overená..

Tu sa budeme zaoberať najdôležitejšími otázkami týkajúcimi sa maternicového myómu, porozprávať o pravdepodobných príčinách jeho výskytu, príznakoch a metódach liečby..

Maternicové myómy - čo to je?

Maternicové myómy - ochorenie ženských genitálií, ktoré sa vyznačuje tvorbou a rastom benígneho nádoru v myometriu - svalovej vrstvy maternice. Ženy vo vekovej kategórii od 30 do 40 rokov a najčastejšie čelia problému maternicových myómov. V súčasnosti sa však myómy výrazne omladli a prípady ochorenia u mladých žien vo veku 20 - 25 rokov nie sú nezvyčajné..

Maternicové myómy sa nazývajú nádor (formácia, uzol) nachádzajúci sa vo vnútri maternice (v 95% prípadov, menej často v krčku maternice - 5%). Myóm sa môže vyvíjať z buniek svalového aj spojivového tkaniva.

Gynekológovia a pôrodníci uvádzajú veľkosť fibroidov v centimetroch (veľkosť samotného uzla) alebo v týždňoch. Fráza „myóm 12 týždňov“ znamená zvýšenie maternice s myomatóznym uzlom na rovnakú veľkosť ako v období 12 týždňov tehotenstva..

Podľa polohy vo vzťahu k svalovej vrstve - myometrium - myómy sa klasifikujú takto:

Intramuskulárne (alebo intramuskulárne, intersticiálne alebo intramurálne) - uzol je umiestnený vo vnútri myometria;

Subperitoneálna (alebo suberózna) - uzol je umiestnený pod sliznicou vonkajšej vrstvy maternice, blízko pobrušnice;

Submukózna (alebo submukózna) - uzol je umiestnený pod vnútornou sliznicou maternice, v dutine orgánu;

Prepojenie (alebo intraligamentárne) - uzol sa nachádza medzi širokými väzbami maternice.

Vyskytujú sa myómy nôh, ale ich umiestnenie je úplne rovnaké, ako sme uviedli vyššie.

Niekedy je diagnostikovaná difúzna forma fibroidov, pri ktorej chýba uzol ako taký, ale dochádza k difúznej proliferácii myometria.

Aký je rozdiel medzi fibroidmi a maternicovými fibroidmi?

Všetky typy fibroidov sú tvorené dvoma typmi tkanív: svalom a spojivovým tkanivom. Prevládajúce zloženie nádoru určuje jeho príslušnosť k typu fibroidov. Ak v ňom prevládajú svalové vlákna, ide o myóm. Ak prevládajú spojivové vlákna zmiešané so svalom, potom je to fibromyóm. Ak je však nádor tvorený výlučne spojivovým tkanivom, nazýva sa to fibrom.

Príznaky maternicových myómov

Príznaky maternicových fibroidov závisia od veku uzla, veku ženy, veľkosti a umiestnenia nádoru, rýchlosti rastu myomatózneho uzla a prítomnosti ďalších chronických chorôb. Niekedy sú myómy takmer asymptomatické a detegujú sa až pri ďalšom lekárskom vyšetrení.

Najčastejšie a charakteristické príznaky maternicových fibroidov:

Bolesť v intermenštruačnom období s rôznou dobou trvania, ktorá sa vyskytuje v dolnej časti brucha, niekedy siahajúca až do bedrovej oblasti, hornej časti brucha alebo nôh;

Menštruačná dysfunkcia. To môžu byť zmeny v trvaní cyklu v smere redukcie alebo zvýšenia, zvýšená bolestivosť menštruácie, zvýšenie objemu straty krvi počas menštruácie (menštruačné krvácanie z maternice), intermenštruačné krvácanie;

Reprodukčné problémy (možný rozvoj neplodnosti).

S rýchlym rastom maternicových fibroidov alebo s veľkými rozmermi myomatózneho uzla sa objem brucha môže zväčšiť bez zvýšenia telesnej hmotnosti, ako aj nepohodlia a neustále bolesti a ťahanie v dolnom bruchu, ktoré sa po fyzickej námahe a emocionálnych a psychologických zážitkoch zosilňujú..

Keď sú blízke orgány stlačené myomatóznym uzlom, dochádza k pretrvávajúcej zápche a častému, niekedy aj bolestivému močeniu.

Keď sú nohy myomatózneho uzla skrútené, rozvíja sa nekróza (nekróza) tela myómu a potom sa pozoruje klinický obraz „akútneho brucha“: ostré bolesti v dolnom pobrušnici, búšenie srdca, chlad, lepkavý pot, mdloby. Táto situácia si vyžaduje pohotovostný chirurgický zákrok.

Iné príznaky maternicových fibroidov sa môžu prejaviť porušením funkcií orgánov nepriamo ovplyvnených patogenézou:

Rozvoj anémie (s častým krvácaním);

Bolesť za hrudnou kosťou;

Neurózy a stavy podobné neurózam kvôli myšlienkam na rast nádoru, nebezpečenstvo choroby.

Príznaky maternicových myómov v skorých štádiách

Prvé príznaky maternicových fibroidov sa zvyčajne pozorujú, keď má žena myomatózny uzol veľkosti 2-6 cm alebo viac:

Výskyt ostrých kŕčových bolestí nesúvisiacich s menštruáciou v dolnom bruchu;

Bolesť v menštruácii, hoci k tomu predtým nedošlo;

Zvýšené menštruačné krvácanie;

Vzhľad špinenia v intermenštruačnom období;

Silné krvácanie medzi obdobiami;

Predĺženie alebo skrátenie menštruačného cyklu;

Neschopnosť otehotnieť.

Príčiny maternicových myómov

Výskum v oblasti medicíny nám umožňuje identifikovať niekoľko možných príčin vývoja maternicových fibroidov:

Genetický faktor (dedičná predispozícia);

Hormonálna nerovnováha;

Patologická proliferácia endometria (vnútorná sliznica maternice);

Dôsledky viacnásobných alebo častých potratov a používania vnútromaternicových zariadení;

Infekčné a zápalové procesy v oblasti ženských pohlavných orgánov;

Diabetes mellitus a iné endokrinné choroby vrátane obezity;

Prítomnosť chronických chorôb rôznych vnútorných orgánov a systémov tela;

Nedostatok pravidelného sexuálneho života a sexuálneho uspokojenia.

Zoberme si niektoré dôvody podrobnejšie..

Nadbytok estrogénu, nedostatok progesterónu. Maternicové myómy sa považujú za hormonálne závislé ochorenie - nádor sa vytvára na pozadí nerovnováhy ženských pohlavných hormónov. Preto je vývoj fibroidov charakteristický pre ženy v plodnom veku. Myóm sa nevyskytuje u dievčat pred začiatkom menštruácie a u žien v období menopauzy a postmenopauzy. Štúdie ukázali, že výskyt, rast a vývoj nádoru je ovplyvnený nerovnováhou vo výrobe ženských pohlavných hormónov - estrogénu a progesterónu..

Porušenie menštruačného cyklu, pri ktorom sa zvýšená produkcia estrogénu, môže viesť k rozvoju maternicových fibroidov. Obezita zvyšuje riziko ochorenia, pretože tukové tkanivo tiež produkuje estrogén. Zvýšenie hladín estrogénov vedie k porušeniu pomeru hormónov estrogén - progesterón v tele ženy..

Okrem zvýšenej produkcie estrogénu sa často pozorujú metabolické poruchy v syntéze a rovnováha jej frakcií (estrón a estriol) v rôznych fázach menštruačného cyklu. Preto, ak máte podozrenie na myóm, je dôležité vykonať štúdiu hormonálneho stavu.

Počet tehotenstiev, pôrodov, potratov. Dôležitým faktorom pri vyšetrení je zistiť celkový počet tehotenstiev u ženy, ako aj ich výsledky - pôrod, potrat (potrat). Potraty a potraty zvyšujú riziko vzniku fibroidov. Tehotenstvo končiace po pôrode, najmä s následným dojčením, sa znižuje.

Traumatické, komplexné pôrody, diagnostické kyretáž maternicovej dutiny, časté a viacnásobné lekárske potraty (vrátane „minimálnych potratov“) môžu byť hlavnou príčinou rozvoja fibroidov..

Výživa žena. Nesprávna výživa vedie k hormonálnej nerovnováhe. Prevaha rafinovaných potravín, transmastných kyselín a nedostatočná vláknina v potrave môžu spôsobiť zvýšenie tvorby ženských pohlavných hormónov a ich nerovnováhu. Nezdravá výživa tiež vedie k obezite, ktorá, ako sme už uviedli, je rizikovým faktorom pre rozvoj fibroidov (viac informácií o tom, čo môžete a nemôžete jesť s maternicovými fibroidmi)..

Ak je ženská strava vyvážená, obsahuje veľké množstvo rastlinných potravín, morských plodov, komplexných uhľohydrátov (cereálie), málo tukov a cukrov - riziko vzniku fibroidov sa výrazne zníži. Navonok ženy, ktoré jedia správne, vyzerajú mladé a atraktívne, sú plné zdravia, sily a energie.

Nedostatok orgazmu počas pohlavného styku. Výskyt maternicových fibroidov je tiež ovplyvnený užitočnosťou ženského intímneho života. Nepravidelný alebo zriedkavý pohlavný styk, nedostatok orgazmov vedie k stagnácii žilovej krvi v panve. Chronický stav venóznej stázy môže spôsobiť hormonálnu nestabilitu a výskyt nádoru.

Diabetes mellitus a hypertenzia. Riziko rozvoja fibroidov zvyšuje ochorenie, ako je diabetes mellitus (narušenie tvorby hormonálneho inzulínu) a hypertenzia. Riziko sa zvyšuje, ak žena ochorie v mladom veku až do 35 rokov.

Ďalšie možné príčiny maternicových myómov:

Obezita typu „jablko“;

Perorálna antikoncepcia hormonálnymi liekmi;

Poranenia a choroby ženských pohlavných orgánov;

Dlhodobé vystavenie ultrafialovému spektru priameho slnečného žiarenia a v soláriách.

Čo sú nebezpečné myómy maternice?

Maternicové myómy predstavujú riziko pre zdravie ženy, pokiaľ ide o vývoj komplikácií tohto ochorenia. Pri pravidelnom sledovaní ošetrujúcim gynekológom a pri starostlivej pozornosti na jej zdravie môže žena výrazne znížiť riziko komplikácií..

Preto by ste si mali byť vedomí možných problémov:

Masívne krvácanie z maternice samo osebe predstavuje nebezpečenstvo pre život a rozvoj anémie;

Krútenie myomatózneho uzla na tenkej nohe. Je to plné rozvoja obrazu „akútneho brucha“. Vyžaduje okamžitú operatívnu pomoc;

Nekróza myomatózneho uzla. Smrť tkaniva myómu. Najčastejšie sa vyskytuje s revolúciou (kontrakciou) maternice po pôrode, až do 40. dňa. Vyžaduje sa tiež okamžitá chirurgická starostlivosť;

Malignita myomatózneho uzla je degenerácia nádoru z benígneho na zhubný. Podľa prieskumu sa vyskytuje v 1,5 - 3% všetkých prípadov, čo neznižuje riziko komplikácií;

Narodenie myomatózneho uzla so submukóznym myómom - nastáva so zánikom maternice;

Porušenie reprodukčnej aktivity žien - vývoj mimomaternicového tehotenstva, spontánnych potratov, predčasných a komplikovaných pôrodov, neplodnosti;

Vývoj hnisavých procesov v myomatóznom uzle a okolitých tkanivách. Zápalové procesy bez lekárskej starostlivosti môžu viesť k závažným septickým komplikáciám..

Ženy s diagnózou maternicových fibroidov má pravidelne sledovať gynekológ. Pri najmenšej zmene vášho zdravia je potrebné vyhľadať lekársku pomoc, aby ste sa vyhli všetkým týmto komplikáciám.

Ako liečiť maternicové myómy?

Existujú dva hlavné spôsoby liečby myómy maternice:

Konzervatívna liečba - liekmi a neinvazívnymi postupmi.

Chirurgická liečba - prostredníctvom chirurgického zákroku.

Výber liečebnej metódy závisí od závažnosti klinických príznakov maternicových fibroidov, veľkosti myomatózneho uzla, veku ženy, úmyslu mať deti v budúcnosti..

Konzervatívna metóda je založená na použití hormonálnych liekov vo vnútri a injekcii, ako aj na symptomatickej terapii (anestézia, liečba anémie, zníženie straty krvi atď.)..

Konzervatívna terapia je účinná iba na inhibíciu rastu nádoru. Je konzervatívne nemožné eliminovať maternicové myómy. Preto sa nechirurgický spôsob liečby používa hlavne u žien vo vyššom plodnom veku. Súčasne sa inhibuje rast nádoru až do začiatku menopauzálneho obdobia. V tejto dobe je vysoká pravdepodobnosť autoregulácie nádoru.

Základné princípy konzervatívnej liečby fibroidov

Nechirurgická liečba fibroidov maternice je komplex opatrení vrátane dodržiavania vhodnej stravy, použitia imunomodulátorov, rastlinných liekov, schválených fyzioterapeutických postupov, hormonálnych liekov..

Priebeh liečby pozostáva z nasledujúcich krokov:

Protizápalová terapia infekčných procesov gynekologickej sféry;

Aktivácia imunitného systému pomocou špeciálnych liekov;

Úprava stravy a stravovania;

Normalizácia endokrinného systému;

Formovanie rovnomerného psychoemocionálneho pozadia;

Uvedenie menštruačného cyklu do normálu.

Kedy prebieha operácia odstránenia maternice s myómom?

Indikácie pre radikálnu chirurgickú liečbu fibroidov maternice:

Veľkosť nádoru od 12 týždňov (objemový nádor komprimuje susedné orgány, krvné cievy, narúša ich normálne fungovanie);

Rýchly rast myomatózneho uzla (od 4 týždňov za rok);

Myóm je príčinou masívneho krvácania;

Syndróm ťažkej bolesti;

Krútenie nôh a nekrotizácia myomatózneho uzla;

Zrod submukózneho myomatózneho uzla;

Kombinácia endometriózy a fibroidov;

Podozrenie na malignitu fibroidov.

Embolizácia maternicovej tepny - moderné jedinečné ošetrenie fibroidov

Podstatou metódy je zablokovanie prietoku krvi tepnami, ktoré napájajú myomatózny uzol. Táto neinvazívna chirurgia sa vykonáva v röntgenovej miestnosti. Do femorálnej artérie sa zavedie katéter, ktorým sa vykonáva špeciálna embolizačná (upchávajúca artéria) príprava. Operácia sa vykonáva v lokálnej anestézii a pri kontrole rádioaktívnej látky. Pre ženu všetko ide bezbolestne.

Následne, bez prísunu krvi, sa nádor zmenšuje a úplne zmizne. Po takomto ošetrení sa nepozoroval žiadny relaps..

FUZ ablácia

FUS-ablácia myomatóznych uzlín pod kontrolou MRI je neinvazívna metóda liečby fibroidov maternice. Podstata metódy: zahrievanie buniek myomatózneho uzla pomocou riadeného ultrazvukového impulzu s cieľom ich smrti.

V prvej fáze liečby lekár plánuje celý proces počas štúdie pomocou MR. V druhej fáze, lekár pokračuje v monitorovaní procesu prostredníctvom MRI, lekár vysiela ultrazvukové impulzy do nádorového uzla. Bunky uzla sa zahrievajú na určitú teplotu, v dôsledku čoho zomrú. Potom lekár vykoná cielené ochladenie tkanív. Uskutoční sa niekoľko takýchto krátkych expozícií ultrazvukom v závislosti od veľkosti nádoru. MRI umožňuje sledovať stupeň deštrukcie tkaniva a upravovať silu ultrazvukového lúča.

Všeobecne môže ablácia FUS trvať až 4 hodiny. Treťou fázou postupu je kontrolný magnetický rezonančný sken s použitím rádiopáknej látky.

Výhody metódy abúcie FUZ:

Nepotrebujete anestéziu, pooperačnú starostlivosť, intenzívnu infúznu terapiu;

Absencia komplikácií a vedľajších účinkov - strata krvi, horúčka, intoxikácia;

Zachovanie maternice a reprodukčnej aktivity;

Krátke rehabilitačné obdobia;

Neprítomnosť opakovaného vývoja myomatóznych uzlín;

Vysoká účinnosť metódy aj v prítomnosti viacerých a veľkých uzlov;

Bezprostredne po liečbe významné zmenšenie veľkosti fibroidov;

Rýchlo sa zbavte nepríjemných príznakov choroby.

Počas procedúry musí žena ležať nehybne. V dôsledku dlhého pobytu v polohe na chrbte sa môžu objaviť nepríjemné pocity na krku, nohách, kolenách. Všetky zmeny ich stavu by sa mali oznámiť zdravotnej sestre a lekárovi, ktorý liečbu vykonáva..

Tieto príznaky nemôžete tolerovať:

Pálenie alebo šitie bolesti v dolnej časti brucha;

Šitie a streľba bolesti chrbta, dolnej časti chrbta, sakrálnej oblasti a nôh.

Lieky používané na liečbu myómov

Pri konzervatívnej terapii sa používa niekoľko skupín liekov. Budeme ich posudzovať podrobnejšie..

Kombinované perorálne kontraceptíva

Kombinácia etinylestradiolu a dezogestrelu:

Kombinácia etinylestradiolu a norgestrelu:

Liečba antikoncepčnými prostriedkami obsahujúcimi kombinácie 2 hormónov je účinná na zníženie závažnosti bolesti a zníženie krvácania. Z liečby takýmito liekmi je možné očakávať zníženie veľkosti iba tých nádorov, ktoré mali pôvodne veľkosť až 1,5 cm (viac: COC (kombinované perorálne kontraceptíva)).

Agonisty hormónov uvoľňujúcich gonadotropín

Pôsobenie týchto liekov je založené na vytvorení dočasnej „umelej menopauzy“ v tele ženy. Pod vplyvom hormónov je funkcia vaječníkov potlačená. Agonistické lieky (analógy) prírodných hormónov uvoľňujúcich gonadotropíny (AHRH) inhibujú produkciu pohlavných hormónov hypofýzy, ktoré ovplyvňujú vaječníky..

Prípravy tejto skupiny:

Triptorelín (Diferelín, Decapeptyl, Decapeptil Depot);

Pod vplyvom AHGR vaječníky „zaspávajú“, ovulácia sa nevyskytuje, sliznica maternice sa cyklicky nemení - menštruačné zástavy. Tento proces je úplne reverzibilný, po ukončení užívania drog sa obnovia všetky funkcie. Liečba netrvá dlhšie ako 6 mesiacov. Počas tohto obdobia sa veľkosť nádoru môže zmenšiť na 50%, príznaky fibroidov sa stanú menej výraznými.

Nevýhody užívania drog:

Možné úplné obnovenie veľkosti nádoru po prerušení liečby;

Zakázané dlhodobé (dlhšie ako 6 mesiacov) užívanie liekov z dôvodu vysokého rizika osteoporózy a iných komplikácií nedostatočnej hladiny estrogénu.

Odporúča sa predpísať AGRG pred operáciou myómu maternice, aby sa zmenšila veľkosť nádoru.

antiprogestogeny

Podobne ako agonisti GRH, aj lieky z tejto skupiny sa pred chirurgickým zákrokom používajú na odstránenie fibroidov maternice. Mifepriston (RU-486) ​​sa bežne používa..

Pod vplyvom hormonálnej terapie sa veľkosť myomatóznych uzlín zmenšuje, príznaky fibroidov maternice sa oslabujú..

Antigonadotropins

Danazole (Danogen, Danoval, Danol, Vero-Danazole).

Nemestral (účinná látka - gestrinón).

Pôsobenie antigonadotropínov znižuje intenzitu symptómov bez toho, aby sa zmenšila veľkosť nádoru. Ich použitie často spôsobuje nežiaduce vedľajšie účinky (zvýšený rast vlasov na tvári a tele, zmena v zabarvení hlasu, výskyt vyrážok)..

Antigonadotropíny sa zriedkavo používajú na liečbu myómy maternice, iba pri absencii účinku liečby inými hormonálnymi liekmi..

gestagény

K dnešnému dňu je používanie gestagénov menej opodstatnené. Niektorí gynekológovia považujú použitie gestagénov za efektívne, pretože s nedostatkom progesterónu dochádza k rastu nádoru. Naopak, veľa lekárov je kategoricky proti použitiu akéhokoľvek progestogénu na liečbu myómov. Mechanizmus tvorby nádoru nie je založený na množstve akéhokoľvek hormónu, ale na nerovnováhe celého hormonálneho systému ženy.

V súčasnosti sa použitie progestogénov predpisuje s kombináciou maternicových fibroidov a hyperplázie endometria..

Linestrenol (Orgametril, Escluton);

Anietisterón (Norkolut, Primolut-nor);

Acetát medroxyprogesterónu (Provera, Depo-Provera).

Posledné štúdie liekovej liečby fibroidov liečivami

Vedci z Bruselskej univerzity uskutočnili štúdie v nemocnici sv. Lukáša, aby pochopili, ako antikoncepčný liek Esmiya účinkuje na myómy maternice. Ako súčasť tabliet Esmiya je hlavnou účinnou látkou ulipristal acetát. A keďže hladina nielen estrogénu, ale aj progesterónu je dôležitá v procese vývoja a rastu fibroidov, bolo rozhodnuté študovať účinok blokátorov Esmiya a progestogénu..

Experimentu sa zúčastnilo 550 žien, ktorým bola preukázaná chirurgická liečba fibroidov maternice. Všetky subjekty boli rozdelené do dvoch skupín. Jedna skupina dostala placebo ako „liečbu“ po dobu 3 mesiacov, druhá skupina dostala tablety Esmiya.

Súbežne sa uskutočnila ďalšia štúdia: porovnanie účinkov lieku Esmia a injekcií blokátorov progestogénnych hormónov.

Výsledky dvoch experimentov odhalili nasledujúce:

Po použití Esmiya sa znižuje veľkosť maternicových fibroidov, znižuje sa intenzita symptómov choroby;

90% sledovaných pacientov zaznamenalo pozitívny účinok pri užívaní tabliet Esmiya;

U 50% pacientov užívajúcich liek Esmiya potreba chirurgickej liečby zanikla (účinok je podobný pri použití injekcií blokátorov progestogénu);

Po užití tabliet Esmiya neexistujú žiadne také vedľajšie účinky, ako pri používaní injekcií blokátorov hormónov - návaly horúčavy, degenerácia kostného tkaniva;

Po liečbe trvajúcej 6 mesiacov nedošlo k obnoveniu rastu nádoru, zatiaľ čo po ukončení injekcie blokátorov hormónov začali myomatózne uzly opäť rásť..

Je pravdepodobné, že vďaka úsiliu vedcov bude problém fibroidov maternice čoskoro vyriešený oveľa rýchlejšie a ľahšie ako v súčasnosti..

Prevencia maternicových myómov

Keďže maternicové myómy sú naliehavým problémom, je potrebné venovať náležitú pozornosť prevencii tohto ochorenia už od mladého veku. Aj keď neexistuje jednotná teória výskytu fibroidov, oplatí sa upozorniť na všetky možné príčiny nádoru.

Stres. O kultiváciu psychologického pohodlia vo vašom vnútri by sa mala usilovať každá žena. Absolútne vyhnúť stresu, samozrejme, nebude fungovať. Musíte sa však naučiť, ako správne reagovať na konfliktné situácie, nevynášať sťažnosti v duši, nevyslovené nároky a dlhoročné skúsenosti..

Zdravý životný štýl. Vyvážená výživa, optimálna fyzická aktivita, dostatočný pobyt na čerstvom vzduchu, vykonávanie kaliacich postupov, dodržiavanie režimu práce a odpočinku - na prvý pohľad môžu banálne pravdy skutočne pomôcť pri udržiavaní zdravia žien..

Kontrola telesnej hmotnosti zabráni obezite, ktorá, ako sme už naznačili, je rizikovým faktorom pre vývoj maternicových myómov. Každých 10 kg hmotnosti zvyšuje pravdepodobnosť ochorenia o 20%.

Strava by mala obsahovať dostatočné množstvo čerstvej zeleniny a ovocia, celé zrná, nahradiť jednoduché sacharidy zložitými. Pite veľa čistej vody, najmä v horúcom období..

Pravidelná fyzická aktivita pomáha zlepšovať činnosť endokrinného systému všeobecne a najmä pohlavných žliaz. Urýchlenie prietoku krvi zlepšuje zásobovanie panvových orgánov kyslíkom, ktorý zlepšuje všetky metabolické procesy v gynekologickom poli..

Po fyzickej námahe je optimálne vykonávať kalenie vodou - kontrastná sprcha, sprchy, trápenie.

Lekárske pozorovanie. Každá žena by sa mala najmenej raz za šesť mesiacov podrobiť vyšetreniu u gynekológa. Ak je to potrebné, lekár predpíše ultrazvukové vyšetrenie panvy. V žiadnom prípade by sa takýto prieskum nemal zanedbávať na základe skutočnosti, že „nič nebráni“. Detekcia fibroidov v skorých štádiách vám umožní prekonať sa s neinvazívnou alebo konzervatívnou liečebnou metódou..

Antikoncepcia, plánovanie rodiny. Je mimoriadne dôležité zorganizovať racionálnu antikoncepciu, aby sa zabránilo ukončeniu nechceného tehotenstva. Otázky antikoncepcie by sa mali prediskutovať s gynekológom. Najlepšou voľbou bude často použitie perorálnych kontraceptív, čo je ďalší preventívny faktor proti výskytu maternicových fibroidov. Stačí si vybrať správny liek.

S genetickou predispozíciou na vývoj maternicových fibroidov u mladej ženy je potrebné udržiavať prvé tehotenstvo..

Dodanie v optimálnom veku (prvý - do 22 rokov, druhý - do 25 rokov, potom - do 35 rokov) s následným dojčením znižuje riziko vzniku nádoru a niekedy prispieva k resorpcii existujúcich myómov. Stav materstva, obdobie laktácie poskytuje nielen harmonický psychický stav ženy, ale normalizuje aj hladinu pohlavných hormónov v tele..

Harmonický intímny život. Pravidelný, plnohodnotný sexuálny život s povinným dosiahnutím orgazmu počas každého pohlavného styku významne znižuje riziko vzniku akýchkoľvek nádorov gynekologickej sféry vrátane fibroidov. Je to v dôsledku zrýchlenia krvného toku v tele a najmä v panve, pohodlného psychologického stavu, zvýšeného endokrinného systému..

„Klimatická kontrola“. Všetky ženy by si mali pamätať na prevenciu všeobecnej aj lokálnej (oblasti panvy, bedier, zadku, chodidiel) hypotermie. Vyhnite sa dlhodobému pobytu v mokrých plavkách, ako aj sedeniu na mokrej pôde, kameni a iným studeným povrchom, dokonca aj v lete v horúcich dňoch.

Spodná bielizeň by mala byť prirodzená, pretože Syntetické tkaniny v chlade prispievajú k rýchlemu zamŕzaniu a poteniu v teple. Odev, ktorý je príliš tesný a stlačuje telo, môže tiež ovplyvňovať prenos tepla..

Ak sa objavia príznaky zápalových procesov (bolesť, výtok, horúčka), mali by ste sa okamžite poradiť s gynekológom a predpísať včasnú liečbu. Ak nebudete venovať pozornosť a očakávate, že „všetko prejde samo o sebe“, je možné prispieť k rozvoju zamerania chronického zápalového procesu..

Ultrafialové lúče. Ženy by nemali pod priamym lúčom ultrafialového spektra zneužívať svoje vystavenie slnku a soláriom. Pred opaľovaním je potrebné na pokožku naniesť špeciálny ochranný krém.

Vitamíny a minerály. Okrem zdravej výživy sú pre ženy dôležité pravidelné doplnky vitamínovo-minerálnych komplexných prípravkov. Konkrétne je tento krok najlepšie diskutovaný s ošetrujúcim lekárom, ktorý predpíše komplex obsahujúci jód, železo, horčík, meď, selén, zinok, ako aj vitamíny A, C, E s antioxidačnými vlastnosťami..

Odpovede na populárne otázky

Je tehotenstvo možné s myómom maternice? Áno, v prítomnosti fibroidov je tehotenstvo možné. Všetko záleží na veľkosti myomatózneho uzla a jeho umiestnení. Ak uzol neinterferuje s oplodneným vajíčkom, aby prešiel vejcovou trubicou a implantoval sa do steny maternice, nastane tehotenstvo. K otehotneniu by malo dôjsť pri pravidelnom sledovaní ženy u gynekológa.

Môžem porodiť maternicový myóm? Je to možné, ale každý prípad je individuálny. Váš gynekológ - pôrodník by sa mal rozhodnúť o liečbe pôrodu (prirodzene alebo cisárskym rezom)..

Užívanie antikoncepčných piluliek na maternicové myómy. Pretože fibroid je „mladší“ a mladé sexuálne aktívne ženy trpia týmto ochorením, otázka antikoncepcie je veľmi dôležitá. S myómom, ak neexistujú individuálne kontraindikácie, sa môžu použiť monofázické a kombinované hormonálne kontraceptíva. Perorálne kontraceptíva pomáhajú regulovať menštruačný cyklus a znižujú krvácanie.

Je možné masírovať myómom maternice? S myómom komplikovaným krvácaním, stálou bolesťou v spodnej časti brucha, rýchlym rastom nádoru, s podozrením na zhubnú degeneráciu je masáž úplne kontraindikovaná! Pri nekomplikovanom myóme je možná masáž, ale s vylúčením nasledujúcich častí tela: spodná časť brucha, bedrová oblasť, boky, zadok. Gynekologická masáž je tiež kontraindikovaná pri každom myómom maternice.

Môžem sa opaľovať s myómom maternice? Nie, nemôžete sa opaľovať na priamom slnečnom svetle ani pod opaľovacími lampami. Nie je možné zabrániť prehriatiu miestnej oblasti v podbrušku a tela ako celku - aby sa zabránilo rastu a degenerácii nádoru..

Môžem športovať s maternicovými fibroidmi? Pri absencii bolesti a intermenštruačného krvácania - je to možné, ale podlieha niekoľkým pravidlám.

Mali by ste sa zdržať:

Posilovacie cvičenia;

Krútenie obruče s vážením (piesok, prísavky);

Použitie vykurovacích pásov.

Je antikoncepcia možná v špirále s myómom maternice? Nie, s myómom maternice nemôžete použiť obvyklú špirálu. Pri absencii kontraindikácií je antikoncepcia možná so špeciálnou Mirenou špirálou na liečbu fibroidov. Zvyčajná špirála zvyšuje krvácanie počas menštruácie. Pri použití špirály Mirena úplne nedochádza k bolestiam počas menštruácie a krvácanie sa stáva nedostatočným.

Ako potvrdiť diagnózu maternicových fibroidov? Malo by sa vykonať gynekologické vyšetrenie s oboma rukami s hmatom a ultrazvuk s vaginálnou sondou. Zvyčajne tieto dve metódy postačujú. Ak je to potrebné, je predpísaná počítačová tomografia, magnetická rezonancia, biopsia, hysteroskopia.

Musím podstúpiť ošetrenie, ak je malý suberózny myomatický uzol 2 cm? Áno. V každom prípade je potrebná liečba fibroidov. V tejto situácii sú zobrazené konzervatívne metódy (bez chirurgického zákroku).

Rastie počas tehotenstva myóm? V prvých dvoch trimestroch je pozorovaný mierny rast nádoru. V treťom trimestri tehotenstva sa rast fibroidov zastaví.

Autor článku: Valentina Vladimirovna Lapikova | Gynekológ, reprodukčný lekár

vzdelanie: Diplom „Pôrodníctvo a gynekológia“ bol získaný na Ruskej štátnej lekárskej univerzite Federálnej agentúry pre zdravie a sociálny rozvoj (2010). V roku 2013 absolvovala postgraduálnu školu na NIMU im. N. I. Pirogova.

Maternicové myómy

V tejto časti sa dozviete:

Jedným z typov novotvarov ženského genitourinárneho systému je myóm: vyskytuje sa v dutine maternice (na krku alebo stenách tela) a vyvíja sa z jeho buniek. Nádor je benígny, veľkosť a počet novotvarov sa mení. Často sa diagnostikuje niekoľko lézií, z ktorých každá môže mať priemer niekoľko milimetrov až niekoľko centimetrov alebo viac..

Niekedy sa maternicové myómy krčka maternice alebo maternice nazývajú leiomyómy alebo fibroidy (fibromyómy). Uzly sú tvorené zo svalov alebo spojivového tkaniva a nemajú konkrétne umiestnenie. Patológiu možno diagnostikovať v priemere u žien vo veku 30 - 35 rokov.

Diagnóza cervikálnych fibroidov by nemala byť strašidelná - neoplazma, bez ohľadu na veľkosť a množstvo, je vždy benígna. Zároveň maternicové myómy nemôžu zvýšiť pravdepodobnosť vzniku a rozvoja rakoviny alebo slúžiť ako jasná príčina neplodnosti..

V zriedkavých prípadoch spôsobuje maternicový leiomyóm ťažkosti pri počatí, ale pri kompetentnom prístupe k riešeniu tohto problému je účinok nádorov všeobecne zanedbateľný. Všetko je samozrejme individuálne a vyžaduje si profesionálne zaobchádzanie. Reprodukčné centrum Genesis vám poskytne kompletné informácie o počatí a tehotenstve s fibroidmi a kvalifikovanej liečbe.

Ak máte diagnózu maternicových fibroidov, nezabudnite, že ide o nerakovinový nádor, ktorý je možné liečiť a zriedka spôsobuje neplodnosť alebo počatie ťažkostí. Dnes existujú spoľahlivé liečebné metódy a technológie, ktoré pomáhajú pacientovi vyriešiť problém čo najbezpečnejšie..

Ako a ako nebezpečné maternicové myómy, či je potrebné pracovať (vymazať)?

Toto je prirodzená otázka, ktorá vzniká u pacientov s touto diagnózou. Ženy sa najčastejšie zaujímajú o to, ako môžu novotvary ovplyvniť reprodukčnú funkciu a aké môžu mať následky a komplikácie pri liečbe myómov alebo ich neprítomnosti. Každý prípad je individuálny a závisí od mnohých faktorov - typu fibroidov, počtu uzlov, ich veľkosti a umiestnenia, celkového zdravotného stavu pacienta, jej veku atď..

Prítomnosť novotvarov môže potenciálne viesť k takým dôsledkom, ako sú:

 • rozsiahle krvácanie z maternice, ktoré zase vedie k anémii;
 • zápal uzlín a okolitých tkanív;
 • nekróza fibroidného tkaniva (často po pôrode s kontrakciou maternice);
 • krútenie uzla s tenkou nohou atď..

Ak máte podozrenie alebo potvrdíte prítomnosť maternicových fibroidov, musíte sa poradiť s lekárom, aby ste vylúčili možné komplikácie tohto ochorenia. Iba odborník, ktorý posudzuje jednotlivé vlastnosti prípadu, povie, čo je nebezpečné a ohrozuje myómy maternice, či má byť odstránený (prevádzkovaný) a ako liečiť.

Aj v prípade neprítomnosti sťažností sa ženám vo veku 30 rokov odporúča, aby sa pravidelne podrobovali vyšetreniam gynekológa, aby sa znížila pravdepodobnosť odstránenia maternicových fibroidov a aby sa rozhodlo, či sa majú odstrániť, ako aj iné choroby a problémy genitourinárneho systému a reprodukčnej funkcie..

Aké symptómy a príznaky sa vyskytujú pri myóme (fibrom, fibromyóm) krčka maternice, čo umožňuje jeho rozpoznanie?

Patológia nemá výrazné príznaky a je často diagnostikovaná „náhodne“, ak pacientka chodila na rutinné vyšetrenie alebo z iných dôvodov, ktoré ju rušia.

Ako rozpoznať maternicové fibroidy (fibromyóm), ak sa v skorých štádiách nijako neprejavuje a akékoľvek príznaky a znaky, ktoré sa vyskytujú u ženy, môžu naznačovať iné choroby?

Existuje množstvo príznakov, ktoré môžu spôsobiť podozrenie na benígne nádory v dutine maternice:

 • časté močenie;
 • porušenie pravidelnosti stolice;
 • zvýšenie krvného tlaku;
 • výskyt bolesti v dolnej časti chrbta a brucha;
 • poruchy cyklu;
 • únava a únava atď..

S myómom maternice, hojnou a dlhotrvajúcou menštruáciou je tiež možné pozorovať zriedkavo krvácanie z maternice a špinenie uprostred cyklu. Ak maternicové myómy dosiahli veľké veľkosti, choroba už má výraznejšie príznaky - napríklad zvýšenie brucha bez všeobecného zvýšenia telesnej hmotnosti a objemu..

Pretože príznaky maternicových fibroidov, ako je nadmerné krvácanie počas menštruácie alebo špinenie počas cyklu, môžu naznačovať rôzne patológie, je možné fibroidy rozoznať a diagnostikovať iba s komplexnou diagnostikou a pod dohľadom dobrého špecialistu..

Príčiny vzniku maternicových fibroidov (fibromyóm) u žien

Jedným z hlavných dôvodov výskytu novotvarov v maternicovej dutine je hormonálna choroba (najmä v mladom veku). Zvýšená hladina hormónu estrogénu teda môže vyvolať výskyt uzlov na stenách alebo krčku maternice.

Príčiny maternicových myómov u žien sú okrem iného:

 • dedičnosť a genetická predispozícia;
 • zápal a infekcia genitourinárneho traktu a genitálií;
 • nedostatok orgazmov počas pohlavného styku (anorgazmia) a pravidelnej sexuálnej aktivity;
 • zdravotné problémy: metabolické patológie, chronické choroby, nadváha, cukrovka, endokrinné choroby atď.;
 • potraty
 • neustále stresujúce podmienky a neaktívny životný štýl;
 • použitie vnútromaternicových antikoncepčných prostriedkov atď..

Príčiny výskytu a výskytu maternicových fibroidov sa môžu líšiť. Je dôležité nielen ich poznať, ale aj sledovať prebiehajúce zmeny v tele a zdravotnom stave, najmä ak máte chronické ochorenie a predispozíciu na ne..

Z toho, čo sa u žien tvorí a odkiaľ pochádzajú maternicové myómy?

Niektoré z príčin patológie si vyžadujú osobitnú pozornosť:

 • Hormonálne poruchy

Myóm možno považovať za chorobu, ktorá vo veľkej miere závisí od hormonálneho pozadia ženského tela. Súčasne môže vyvolať výskyt formácií v maternici nielen zvýšenie hladín estrogénu, ale aj porucha hormonálneho systému ako celku..

 • Pôrod, tehotenstvo, potrat

U nulliparous žien môže byť absencia aspoň jednej anamnézy potenciálnou príčinou maternicových myómov. Pri rodení žien sa pri diagnóze berú do úvahy také faktory, ako je počet tehotenstiev a pôrod, spôsob, akým postupovali, trvanie dojčenia atď..

 • Pribrať

Prečo sa u žien vyvinú maternicové myómy alebo existuje taká šanca, ak sa telesná hmotnosť výrazne zvýši? Nadváha a percento tuku v tele môžu viesť k hormonálnej nerovnováhe a vyvolať zvýšenie množstva estrogénu, čo, ako je uvedené vyššie, je jednou z príčin novotvarov..

Ženy, ktoré vedia, prečo sa vyskytujú maternicové myómy, sa radia nielen k pravidelnej návšteve ordinácie gynekológa, ale aj k monitorovaniu ich výživy a životného štýlu. Akékoľvek zdravotné problémy sú potenciálne príčiny problémov s reprodukčným systémom. Podrobnú konzultáciu o tejto otázke získate od odborníkov reprodukčného centra Genesis.

Druhy maternicových myómov

Myómy môžu mať rôzne veľkosti a môžu byť umiestnené na rôznych miestach dutiny maternice. Novotvary sa spravidla delia na typy podľa ich umiestnenia:

 • Subserózne fibroidy maternice alebo subperitoneálne: tvoria sa na vonkajšej strane maternice, blízko pobrušnice, pod sliznicou..
 • Submukózne fibroidy maternice alebo submukózne: uzol sa vytvára priamo v dutine orgánov alebo do nej vyčnieva, pod vnútornou sliznicou maternice..
 • Intersticiálne maternicové fibroidy alebo intramuskulárne (intramuskulárne, intramurálne formy): novotvar sa objaví vo vnútri myometria vo svalovej vrstve..
 • Intraligamentárne alebo vzájomne prepojené: podľa názvu sa objavuje medzi väzmi maternice.

Medzi typmi maternicových fibroidov sa tiež líšia formácia na nohách (sú silné a tenké), ich klasifikácia a definície sú rovnaké ako tie, ktoré sú uvedené vyššie..

Podľa typu distribúcie vzdelávania sa delia do nasledujúcich kategórií: nodulárny myóm maternice a difúzny. Difúzna forma sa rozširuje široko a rastie pozdĺž stien maternice (myometria). Nodulárne (multinodulárne) maternicové fibroidy (fibromyóm) znamenajú výskyt rôznych veľkostí (veľkých aj malých) a počtu uzlov a diagnostikujú sa častejšie difúzne.

Správne stanovenie typu fibroidov je nesmierne dôležité: od toho závisí budúca liečba a prístup k plánovaniu tehotenstva. Na zistenie, aký typ maternicových fibroidov (suberózny fibromyóm, suberozálny intramurálny, suberosálny intersticiálny, sakulárny), mnohopočetný alebo jednoduchý atď., Je potrebné podstúpiť kvalitatívnu diagnózu. Druh a metódy vyšetrenia a analýzy určí a predpíše lekár po konzultácii a zhromaždení primárnych informácií a anamnéze pacienta.

Diagnostika maternicových fibroidov

Keďže sa choroba objavuje a prebieha takmer asymptomaticky, iba lekár po diagnostickom vyšetrení môže dať presnú odpoveď na otázku, či máte fibroidnú chorobu..

Absencia výrazných symptómov a podobnosť symptómov s inými chorobami znemožňuje presne a okamžite diagnostikovať maternicové myómy, preto je potrebná komplexná diagnostika a konzultácia s rôznymi odborníkmi..

Na úvod doktor zhromažďuje informácie o zdravotnom stave pacienta, objasňuje, či je tehotná, plánuje otehotnieť v blízkej budúcnosti. ďalej:

 • vyšetrenie sa vykonáva s cieľom zistiť prítomnosť zjavných nepravidelností maternice alebo zväčšenie jej veľkosti a prítomnosť tuleňov;
 • Ak existuje podozrenie na maternicový fibroid, predpíše sa krvný test na stanovenie hladiny hemoglobínu;
 • musia sa uviesť informácie o genetickej predispozícii a ďalšie dôležité informácie.

Na presnú diagnostiku a potvrdenie podozrení na maternicové fibroidy je pacientovi predpísaná ultrazvuková diagnostika (ultrazvuk). Tento typ vyšetrenia je bezpečný a bezbolestný, umožňuje získať najpresnejšie údaje o prítomnosti novotvarov, ich veľkosti a umiestnení..

Ak lekár potrebuje viac informácií (v skorom aj neskorom štádiu s myómom maternice), môžu sa okrem panvového ultrazvuku predpísať aj ďalšie diagnostické metódy - MRI, počítačová tomografia, laparoskopia atď. Typ a počet testov sa prideľujú individuálne a závisia od z dôvodov liečby - problémy s počatím, túžba otehotnieť, jednoducho zdravotné problémy a genitourinárny systém.

V závislosti od umiestnenia nádoru môže byť vyšetrenie vonkajšie (pozdĺž brušnej steny) alebo vnútorné (transvaginálne). Prvá metóda ultrazvuku sa ukáže nielen vtedy, ak sa v maternici nachádza myóm, ale umožní vyhodnotiť stav maternice ako celku, vaječníkov a priľahlých orgánov. Druhá metóda umožňuje detekovať aj malé uzly, čo je obzvlášť dôležité v počiatočných fázach..

Kedy je lepšie robiť ultrazvuk s myómom maternice?

Procedúra sa môže vykonať v ktorýkoľvek deň cyklu - na odporúčanie lekára. Prvý spôsob ultrazvukovej diagnostiky je výhodný uskutočňovať v období od 3. do 7. dňa cyklu. Ultrazvuk maternice s myómom sa nevykonáva v dňoch menštruácie. Procedúra si nevyžaduje špeciálnu prípravu, skôr ako bude pacient požiadaný, aby vypil veľké množstvo vody.

Na základe výsledkov ultrazvuku a prvých výsledkov testov lekár rozhodne, či bude potrebné ďalšie vyšetrenie, alebo okamžite pristúpi k vypracovaniu liečebného plánu v závislosti od počiatočných úloh (napríklad plánovanie tehotenstva)..

Ako sa lieči maternicové myómy?

Lekári používajú dve metódy liečby choroby - lieky (použitie liekov a neinvazívne postupy) a chirurgické (chirurgický zákrok).

Liečba maternicových fibroidov bez chirurgického zákroku je súbor opatrení, ktorých cieľom je obmedziť rast útvarov a zlepšiť zdravotný stav pacienta. Konzervatívna liečba môže zahŕňať nasledujúce opatrenia: užívanie hormonálnych liekov (vo forme tabliet a injekcií) a akcie zamerané na:

 • normalizácia cyklu, hormonálneho pozadia a endokrinného systému;
 • liečba infekcií a zápalových procesov v genitourinárnom systéme;
 • posilnenie imunity, normalizácia a úprava výživy;
 • liečba anémie atď..

Komplexný program na liečbu maternicových fibroidov alebo fibroidov môže zahŕňať aj použitie imunostimulačných látok, vymenovanie fyzioterapeutických procedúr atď..

Operácia odstránenia maternicových myómov je predpísaná, ak má pacient jednu alebo viac z nasledujúcich indikácií:

 • uzly veľkých rozmerov;
 • častý výskyt nových uzlov a ich rýchle šírenie;
 • vnútromaternicové krvácanie;
 • bolesť (silná a pretrvávajúca bolesť);
 • nekróza tkaniva;
 • výrazné zhoršenie pohody;
 • diagnostika zhubných procesov atď..

Metódy chirurgickej liečby

Ak konzervatívne metódy nie sú možné alebo neprinášajú požadovaný výsledok, lekár navrhuje obrátiť sa na chirurgické metódy.

Ako a pri akej veľkosti sú maternicové myómy odstránené a aké účinné liečby sa používajú?

Existujú rôzne typy operácií na odstránenie myómov - od štandardnej chirurgie brucha po laparoskopiu, ako aj inovatívne moderné metódy bez zbytočných rezov a zásahov do ženského tela a reprodukčného systému..

 • Laserové odparovanie novotvarov na bunkovej úrovni alebo FUS ablácia maternicových fibroidov je nová moderná technika laserového odstraňovania, ktorá nevyžaduje anestéziu a neovplyvňuje zdravé tkanivové miesta..
 • Utesnenie (zablokovanie) krvných ciev alebo embolizácia maternicových tepien. Embolizácia maternicových tepien vám umožňuje zastaviť prívod krvných formácií a zastaviť ich rast. V budúcnosti by to malo viesť k smrti nádorov..
 • Odstránenie uzlín myómu vaginou alebo krčka maternice (hysteroskopia). Okrem hysteroskopie je možné použiť aj laparoskopickú metódu, to znamená odstránenie maternicových fibroidov pomocou malých rezov v brušnej dutine..
 • Chirurgická operácia brucha.

Príprava na operáciu závisí od toho, ktorá metóda je vybraná. Lekár na jednej z konzultácií povie viac o tom, ako sa pripraviť, a dá odporúčania.

Spôsob a typ chirurgického zákroku na odstránenie myómových myómov a účinné možnosti liečby sa vyberajú a prideľujú jednotlivo. V tomto prípade je veľmi dôležité zvoliť si lekára a kliniku, ktorí majú dostatočné skúsenosti a schopnosti na to, aby sa zaručil pozitívny výsledok.

V našom centre sú predpísané operačné metódy liečby a metódy odstránenia myómov maternice na základe individuálnych charakteristík každého prípadu: príznaky, celkový klinický obraz, vykonané testy a vyšetrenia, vek pacienta a budúce ciele (tehotenstvo)..

Lekári v Reprodukčnom centre Genesis vám povedia, či je možné vyliečiť fibroidy maternice bez operácie, ako liečiť fibromyóm v závislosti od konkrétneho prípadu atď. Správne vybraná kombinácia liečebných metód a metód umožňuje dosiahnuť úspešné výsledky vrátane zachovania schopnosti pacienta rodiť deti.

Odstránenie maternice s myómom: dôsledky

Toto je extrémne opatrenie, ktoré sa používa v prípadoch, keď sa urobilo všetko pre to, aby sa zabránilo úplnému odstráneniu orgánu. Indikáciami pre chirurgický zákrok sú prolaps maternice alebo jej prolaps, ako aj diagnostikované malígne procesy..

Aké sú následky po operácii odstránenie maternice s myómom??

 • Poškodenie zdravých tkanív a susedných orgánov.
 • Vnútorné krvácanie.
 • Tvorba adhézie a upchatie čriev.
 • Zápalové procesy a peritonitída.
 • Znížená hormonálna funkcia vaječníkov.
 • Zmeny v endokrinnom systéme.

Odstránenie maternice s myómom je vážny zásah do tela a účinky tohto zásahu by mal monitorovať kvalifikovaný a skúsený lekár..

Maternicové myómy počas tehotenstva

Ak máte nejaké problémy so zdravím žien, existujú obavy z následkov. Mnoho pacientov, ktorí sa prihlásili do nášho centra, kladú najčastejšie nasledujúce otázky: sú maternicové fibroidy narušujúce tehotenstvo, je možné rodiť a porodiť dieťa s takouto diagnózou, ako skoro začne tehotenstvo po liečbe, je možné urobiť IVF, aké sú možné následky atď..?

Takéto otázky a značný počet z nich sú jasné, zrozumiteľné a majú odpovede:

 • Veľmi zriedkavo vedú fibroidy k neplodnosti: u veľmi malého percenta žien sa tehotenstvo nevyskytuje presne na pozadí fibroidov tela alebo krčka maternice a pri takejto diagnóze. V niektorých prípadoch sa vyskytnú problémy s počatím. Nádor môže napríklad odmietnuť plod (interferovať s prichytením vajíčka plodu) alebo sa môže stať prekážkou pre spermie na ceste k oplodneniu vajíčka..
 • Ak sa tehotenstvo očakáva prostredníctvom IVF, potom sú maternicové myómy zriedkavo jediným ovplyvňujúcim faktorom a vedú k nepríjemným následkom. Zároveň však iba kvalifikovaná špecialistka v tejto oblasti môže odpovedať na otázku, či je možné otehotnieť a otehotnieť fibroidmi maternice prostredníctvom IVF, ako aj porodiť..

Neexistujú jediné odpovede na riešenie problémov s reprodukčnou funkciou. Každý konkrétny prípad má svoje vlastné metódy riešenia a výsledky. Dôležitý je kompetentný prístup a profesionalita odborníka. Lekári v Reprodukčnom centre Genesis sú pripravení odpovedať na vaše otázky a navrhnúť účinné možnosti liečby.

V prípade absencie tehotenstva patológia zvyčajne nezhoršuje kvalitu života, pretože nemá výrazné príznaky, ale počas tehotenstva môžu mať maternicové myómy tieto následky a komplikácie:

 • krvácajúci
 • bolesť a tlak na chrbticu a brucho;
 • údaje o cisárskom reze (uzly môžu obmedziť pôrodný kanál);
 • zvýšené riziko potratu.

Je tehotenstvo možné po odstránení maternicových myómov? Akýkoľvek chirurgický zákrok je pre telo stresom. Po operácii bude potrebné určité obdobie rehabilitácie a premyslený plán regenerácie a prípravy na tehotenstvo. Je možné rodiť s maternicovými fibroidmi a či je tehotenstvo po fibroidoch možné, iba kvalifikovaný a skúsený lekár odpovie po dôkladnej štúdii konkrétneho prípadu..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Umbilická hernia je viditeľný výčnelok brušnej steny (kože a pobrušnice) v dôsledku defektu alebo slabosti tkanív brušnej steny alebo skôr pupočného krúžku.
Hlavným príznakom medzistavcovej prietrže je epizodická alebo pretrvávajúca bolesť. Vyskytuje sa v reakcii na porušenie koreňov miechy a jeho závažnosť je významne zvýšená svalovými kŕčmi.
Kýla lumbosakrálnej chrbtice je výčnelok časti medzistavcovej platničky v dôsledku prasknutia vláknitého prstenca. Posun nastáva smerom k miechovému kanálu. Kýly sa najčastejšie vyskytujú v bedrovej oblasti, pretože táto časť chrbtice má maximálnu záťaž.