loader

Hlavná

Pažerák

Maternicové myómy: príčiny a následky. Moderné metódy diagnostiky a liečby

Dnes je mnohým ženám diagnostikovaná maternicová myóm. Príčiny tohto ochorenia môžu byť rôzne, ako aj jeho prejavy. Podľa štatistík asi 35-45% žien vo vyššom veku trpí podobným ochorením. Aj keď vo väčšine prípadov sú fibroidy ľahko liečiteľné, môžu viesť k množstvu nebezpečných komplikácií. Čo je to choroba a aké sú jej príčiny? Na aké znaky stojí za pozornosť? Aké liečebné metódy ponúka moderná medicína? Tieto informácie budú užitočné pre každú ženu..

Čo je to myóm?

Benígna formácia, ktorá sa vyvíja zo svalového tkaniva maternice a je v podstate kombináciou prvkov spojivového tkaniva - sú to myómy maternice. Jeho veľkosti sa môžu líšiť od priemeru od niekoľkých milimetrov do 10 a viac centimetrov. Mimochodom, pre väčšie pohodlie lekári registrujú nielen veľkosť nádoru, ale aj veľkosť maternice, ktorá zodpovedá konkrétnemu štádiu tehotenstva. Napríklad v lekárskej dokumentácii môže lekár zaznamenať diagnózu ako „maternicové myómy, veľkosti - približne 12 týždňov tehotenstva“..

Vrchol choroby podľa štatistických štúdií pripadá na vekovú skupinu 35 - 50 rokov. Asi 35 - 45% žien v tomto veku trpí jednou alebo druhou formou tohto ochorenia. Na druhej strane sa v posledných rokoch častejšie vyskytovali prípady tvorby nádorov..

Formy choroby

Okamžite stojí za zmienku, že nádory môžu byť buď jednoduché alebo viacnásobné. Okrem toho sú klasifikované v závislosti od miesta:

 • Pod pobrušnice rastú podvysoké maternicové myómy.
 • Priamo v hrúbke steny maternice sa nachádza intersticiálny nádor (niekedy nazývaný itramurálny).
 • Submukózna forma nádoru je charakterizovaná skutočnosťou, že väčšina formácie vyčnieva do dutiny maternice, v dôsledku čoho je pozorovaná jej deformácia..

Maternicové myómy: príčiny

Podobný problém sa dnes považuje za jeden z najbežnejších. Preto sa ženy zaujímajú predovšetkým o otázku, prečo sa vyvíjajú maternicové myómy. Príčiny choroby môžu byť rôzne:

 • Na úvod je potrebné poznamenať, že v tomto prípade existuje určitá genetická predispozícia.
 • Je dokázané, že novotvary sa môžu vytvárať v dôsledku hormonálnej nerovnováhy, najmä so zmenou hladiny estrogénu a progesterónu. Z tohto dôvodu sa zriedkavo objavujú maternicové myómy s menopauzou a už prítomné nádory sa môžu zmenšovať alebo dokonca úplne vymiznúť. Zároveň sa nádory často vytvárajú bližšie ku koncu reprodukčného veku, pretože v tomto období sa pozorujú významné zmeny hormonálneho pozadia..
 • Medzi rizikové faktory môžu patriť rôzne zranenia genitálií, vrátane potratov, pôrodu, gynekologických operácií..
 • Maternicové myómy sa môžu vyvíjať na pozadí ochorenia štítnej žľazy, cukrovky, obezity, vysokého krvného tlaku atď..
 • Nepravidelný sexuálny život tiež zvyšuje riziko vzniku takéhoto novotvaru. Mimochodom, štatistické štúdie ukázali, že ženy, ktoré nemôžu zažiť sexuálne uspokojenie, trpia týmto ochorením oveľa častejšie..
 • Sexuálne infekcie sú tiež rizikovými faktormi, najmä v pokročilých prípadoch, keď sa liečba neposkytovala.

Aké sú príznaky choroby??

Vo väčšine prípadov toto ochorenie pokračuje bez akýchkoľvek príznakov alebo klinický obraz je tak rozmazaný, že je vnímaný ako variant normy. Vo väčšine prípadov je novotvar zistený náhodou, pri rutinnom vyšetrení gynekológa.

Znaky narušenia sa objavujú v prítomnosti viacerých uzlov, veľkých nádorov alebo ich rýchleho rastu. Príznaky budú závisieť od mnohých faktorov vrátane umiestnenia myómov..

Jedným z najbežnejších prejavov choroby je ťažká menštruácia, pri ktorej je množstvo výboja necharakteristicky zvýšené. Niekedy je tiež pozorované krvácanie mimo menštruácie. Trvalá strata krvi v priebehu času vedie k rozvoju anémie, ktorá je zase sprevádzaná slabosťou, zníženou výkonnosťou, únavou, bledosťou pokožky..

Medzi ďalšie príznaky patrí bolesť v bruchu, ktorá sa často dáva dolnej časti chrbta. Spravidla majú bolesti v prírode a pravidelne sa objavujú. Ak nádor zovrie krvné cievy, bolesť môže byť akútna, dokonca aj rezná..

Subserózne maternicové myómy, ako aj ďalšie typy veľkých nádorov, môžu spôsobiť narušenie susedných orgánov. Nádor môže stlačiť najmä močový mechúr, močové cesty alebo konečník. Pacienti majú často problémy s močením, počet infekcií močového systému sa stáva častejším, vyvíja sa chronická zápcha. Ak máte takéto príznaky, mali by ste sa okamžite poradiť s lekárom.

Moderné diagnostické metódy

Ako presne sa určujú maternicové myómy? Recenzia lekárov naznačuje, že detekcia takéhoto novotvaru spravidla nie je problémom. Pretože malé myómy zriedka spôsobujú akékoľvek poruchy, sú najčastejšie diagnostikované počas rutinného gynekologického vyšetrenia. Podobný postup umožňuje zaznamenať zvýšenie maternice, po ktorej lekár predpíše ďalšie štúdie.

Predovšetkým sa vykonáva ultrazvukové vyšetrenie panvových orgánov. Pacientom sa spravidla predpisuje transvaginálne vyšetrenie, pretože poskytuje presnejšie výsledky. Táto technika umožňuje identifikovať nádor, objasniť miesto jeho lokalizácie, určiť tvar a veľkosť. Spravidla to stačí na stanovenie diagnózy, ale niekedy sú potrebné ďalšie postupy..

Môže sa napríklad vykonať hysteroskopia, počas ktorej lekár dôkladne vyšetrí vnútorné pohlavné orgány pomocou hysteroskopu. Táto technika je účinnejšia v prítomnosti intersticiálnych a submukóznych novotvarov. Okrem toho môže lekár počas zákroku vykonať biopsiu a dať odobraté tkanivo na laboratórnu analýzu - to pomôže objasniť, či je nádor skutočne benígny..

V prípade, že nie je možné presne určiť, či je novotvarom benígny alebo malígny nádor, je laparoskopia mikrochirurgická operácia na odstránenie maternicových fibroidov. Po zákroku je odobraté tkanivo odoslané na analýzu, kde odborníci môžu určiť presnú diagnózu..

Nemenej informačnými diagnostickými postupmi sú zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie a počítačová tomografia, ale tieto techniky sa vzhľadom na ich vysoké náklady používajú iba v najkontroverznejších prípadoch..

Konzervatívne liečby

Aká terapia je indikovaná na diagnostiku maternicových fibroidov? Liečba môže byť konzervatívna. Jeho hlavným cieľom je zastaviť ďalší rast nádoru, zabrániť vzniku komplikácií a postupne zmenšovať jeho veľkosť. Konzervatívna terapia je možná iba v niektorých prípadoch:

 • uzly sú umiestnené vo svalovej vrstve alebo pod pobrušnice;
 • veľkosť nádoru nepresahuje 12 týždňov tehotenstva;
 • žiadna bolesť, silné krvácanie;
 • pacient má kontraindikácie pre chirurgický zákrok.

Liečba drogami zahŕňa užívanie rôznych hormónov.

 • Pomerne často sú pacientom predpisované lieky, ktoré sú derivátmi androgénov. Mechanizmus ich pôsobenia spočíva v potlačení syntézy steroidných hormónov vaječníkmi, čo vedie k zníženiu veľkosti nádoru. Gestrinon a Danazol sa považujú za pomerne účinné. Priebeh liečby je v tomto prípade pomerne dlhý - až asi osem mesiacov.
 • Kombinované perorálne kontraceptíva, najmä „Yarina“, „Regulon“. Tieto lieky zastavujú rast nádoru, ale ich použitie je vhodné iba vtedy, ak veľkosť nádoru nepresiahne 2 cm. Priebeh podávania trvá najmenej tri mesiace..
 • Priebeh liečby môže tiež zahŕňať užívanie liekov, ako je Zoladex a Buserelin. Inhibujú syntézu estrogénu, čo tiež pomáha zmenšovať veľkosť nádoru. Dlhodobé užívanie týchto liekov je nebezpečné, pretože môže spôsobiť menopauzu..
 • V prítomnosti hyperplastických procesov v endometriu (to nie je neobvyklé pri myóme) sa tiež predpisuje podávanie progestogénov, najmä Norkolut, Utrozhestan, Dufaston. Tieto lieky niekedy prispievajú k redukcii nádorov, ale nemajú špeciálny účinok na myóm.

Maternicové myómy: rozmery pre chirurgický zákrok, indikácie pre chirurgický zákrok

Bohužiaľ, ďaleko od každého prípadu je možná konzervatívna liečba. V prítomnosti veľkých nádorov je potrebná kompresia orgánov, krvácanie, chirurgický zákrok. Čo by v tomto prípade mali byť maternicové myómy? Rozmery na chirurgický zákrok zodpovedajú zvýšeniu maternice po 12 alebo viac týždňoch.

Existuje niekoľko spôsobov, ako takýto nádor odstrániť. Iba ošetrujúci lekár môže zvoliť vhodný postup v závislosti od charakteristík stavu pacienta.

Najbezpečnejším spôsobom je embolizácia maternicových fibroidov alebo skôr maternicových tepien. Jedná sa o minimálne invazívny postup, počas ktorého sa do cievy vkladá embólia. Prerušuje tok krvi do nádoru, čo spôsobuje jeho postupnú nekrózu. Táto metóda je vhodná pre mladé ženy, ktoré plánujú budúce tehotenstvo..

Môžete tiež udržiavať schopnosť otehotnieť a rodiť dieťa vykonaním myoektómie. Počas procedúry lekár odstráni myomatózne uzliny a zanechá iba zdravé tkanivo. Prístup k postihnutému tkanivu sa uskutočňuje pomocou laparoskopu alebo rezom v bruchu..

Ako inak sa lieči maternicové myómy? Liečba môže byť radikálnejšia. V niektorých prípadoch je jediným možným riešením úplné odstránenie maternice - hysterektómia. Táto metóda sa používa v prítomnosti veľkých nádorov alebo veľkého počtu uzlov, nepohodlnej lokalizácie, ak nie je možné odstrániť všetky fibroidy bez poškodenia orgánov, a tiež ak diagnostické postupy nedokážu potvrdiť priaznivú kvalitu detegovaného nádoru..

Aj keď sú odstránené maternicové myómy, pacientovi je predpísaný priebeh hormonálnej terapie, aby sa zabránilo následným relapsom. Kombinácia konzervatívnej a chirurgickej liečby je dnes „zlatým štandardom“.

Aké komplikácie sú možné??

Dnes sa veľa pacientov zaujíma o otázky týkajúce sa nebezpečenstva myómov. Ihneď treba povedať, že prítomnosť takéhoto vzdelania môže byť dosť nebezpečná, pretože jeho rast ovplyvňuje fungovanie celého reprodukčného systému..

Raz bol myóm považovaný za prekancerózny stav. Lekári tvrdia, že existuje vysoká pravdepodobnosť zhubnej degenerácie. K dnešnému dňu táto téma nie je taká relevantná, pretože počas nedávnych štúdií sa preukázalo, že pravdepodobnosť prechodu na rakovinu je extrémne nízka. V niektorých prípadoch je však bez chirurgického odstránenia nádoru jednoducho nemožné zistiť, či je nezhubný alebo malígny..

Medzi možné riziká patrí rýchly rast nádoru, v dôsledku ktorého začne vyvíjať tlak na blízke panvové orgány, blokovať normálny prietok krvi, zasahovať do výživy a zásobovania tkanív krvou..

S fibroidmi maternice sú spojené aj ďalšie riziká. Dôsledky takejto formácie sú tiež rozsiahle krvácanie z maternice, ktoré v priebehu času vedie k rozvoju anémie. Je tiež možný rozvoj pyelonefritídy a hydronefrózy, čo je tiež nebezpečné. Tehotné ženy majú vysokú pravdepodobnosť skorého spontánneho prerušenia, ako aj fetálnej hypoxie a hypotrofie. V dôsledku straty tonusu maternice je riziko krvácania z maternice oveľa vyššie.

Podľa štúdií môžu fibroidy viesť k neplodnosti, ako aj k rozvoju rôznych foriem hyperplázie endometria. Preto by ste v žiadnom prípade nemali ignorovať túto chorobu - riaďte sa všetkými odporúčaniami svojho lekára.

Existujú účinné metódy prevencie?

Bohužiaľ, dnes neexistujú žiadne prostriedky, ktoré by mohli úplne chrániť pred objavením sa takého problému. Napriek tomu pri dodržaní niektorých pravidiel môžete významne znížiť riziko vzniku nádoru a súvisiacich komplikácií. Tak ako predchádzať ochoreniu nazývanému maternicové myómy?

Príčiny choroby sa môžu líšiť, preto by sa najprv mali vyhnúť rizikovým faktorom. Obzvlášť musíte dodržiavať pravidlá správnej výživy a ubezpečiť sa, že telo dostáva dostatočné množstvo vitamínov C, A a E, ako aj minerálov vrátane jódu, zinku a selénu. Je dôležité venovať sa fyzickej aktivite a udržiavať telesnú hmotnosť v optimálnych medziach..

Pretože potrat je jedným z rizikových faktorov, je lepšie používať vysokokvalitné metódy antikoncepcie, napríklad hormonálne lieky (ale po vyšetrení by ich mal zvoliť ošetrujúci lekár). Pravidelný sexuálny život (ale nie promiskuitný sexuálny styk) bude mať pozitívny vplyv na stav hormonálneho pozadia a reprodukčného systému..

Je tiež potrebné najmenej dvakrát ročne podstúpiť preventívne vyšetrenie u gynekológa a raz ročne vykonať ultrazvukové vyšetrenie panvových orgánov. Čím skôr sa choroba objaví, tým ľahšie sa jej zbaví.

Niekoľko užitočných návrhov

Prítomnosť takejto choroby je signálom, ktorý musíte prehodnotiť svoj životný štýl. Ženám s podobnou diagnózou sa odporúča prísnejšie sledovať výživu. Z potravy by sa mali vylúčiť najmä mastné a vyprážané potraviny a malo by sa minimalizovať množstvo konzervačných látok, farbív a iných látok. Zároveň sa odporúča do jedál zaradiť čerstvé ovocie a zeleninu, potraviny bohaté na vitamíny, vlákninu a stopové prvky. Misky z rýb sú v takýchto situáciách veľmi užitočné..

Je tiež potrebné poznamenať, že pacienti s diagnostikovaným myómom by sa mali vyhnúť vystaveniu teplu. To znamená, že musíte opustiť dlhé opaľovanie, navštevovať kúpeľ, saunu a solárium, ako aj teplú sprchu..

Dodržiavanie týchto pravidiel nielen urýchli liečbu, ale zníži aj pravdepodobnosť recidívy v budúcnosti..

Ľudové lieky: ako efektívne sú?

Ako vidíte, maternicové myómy bez chirurgického zákroku sa dajú liečiť pomerne často. Drogy, schéma a trvanie ich podávania určuje lekár. Mnoho pacientov sa zaujíma aj o otázky, či je možné v boji proti chorobe použiť nejaké domáce prostriedky..

Samozrejme existujú alternatívne spôsoby liečby fibroidov. Je však potrebné povedať, že recepty môžete používať so súhlasom lekára a iba ako pomocné prvky liečby.

Čo je teda efektívne pri podobnom ochorení? Napríklad pravidelný lopúch pomáha mnohým pacientom. Koreň tejto rastliny musí byť sušený a rozomletý na prášok. Asi 5 g takéhoto prášku by sa malo naplniť 400 - 500 ml vriacej vody, prikryť a nechať uvariť 12 hodín. Infúziu musíte vziať do polovice pohára štyrikrát denne. Priebeh liečby trvá asi 30 dní, po ktorých musíte prestať najmenej dva týždne. Nemenej účinné sú tinktúry z mäty, žihľavy, hloh a lastovičky. Ale akékoľvek tepelné procedúry (napríklad horúce kúpele, otepľovacie obklady a masti) sú kategoricky kontraindikované, pretože môžu urýchliť rast novotvaru..

Maternicové myómy

Vashkevich Irina Vladimirovna

Maternicové myómy (leiomyóm alebo fibromyóm) - benígna masa v myometrii (svalová vrstva maternice), ktorá je výsledkom hormonálneho zlyhania. Zvyčajne je zastúpená niekoľkými uzlami rôznych veľkostí, ale sú tu aj jednotlivé nádory. Počas vyšetrenia sa náhodne zistia malé novotvary, pretože neexistuje závažná symptomatológia.

Príčiny maternicových myómov

Hlavným dôvodom rozvoja choroby je porucha vaječníkov, keď začínajú produkovať príliš veľa estrogénového hormónu. Myóm a jeho intenzívny rast môžu byť vyvolané antikoncepciou s vysokou koncentráciou tohto hormónu. Fibroidy sa môžu vyskytnúť aj po potratoch, komplikáciách počas tehotenstva, endometrióze v dôsledku zápalu vaječníkov, vajcovodov. Ohrozené sú nulliparous ženy staršie ako 30 rokov. Príčinou vzniku uzlov je často obezita, nízka fyzická aktivita, narušenie endokrinného systému, imunitný systém, dlhé obdobie izolácie (zotrvanie na aktívnom slnečnom svetle). Existuje aj dedičný faktor.

Faktory podporujúce nádor

Podľa výskumu je kľúčovým faktorom výskytu fibroidov zvýšenie estrogénu v progesterónovej deficiencii, ktorá je spojená s dysfunkciou vaječníkov. Estrogén podporuje rast určitých svalových skupín maternice. Zvýšenie produkcie ženského hormónu je vyvolané nielen zápalovými, infekčnými chorobami reprodukčného systému, potratmi, antikoncepciou, ale aj podvýživou. Potraviny s vysokým obsahom rafinovaných uhľohydrátov, nasýtených mastných kyselín a neadekvátnej vlákniny so stálou spotrebou teda zvyšujú riziko vzniku nádorov..

Fibrómóm sa môže vyskytnúť aj v dôsledku traumy maternice - trauma počas pôrodu, kyretáž, diagnostická hysteroskopia, zavedenie IUD (vnútromaternicového zariadenia). Ženy s nadváhou podliehajú nádorovým procesom - tukové tkanivo transformuje androgény na estrogény. U pacientov s hmotnosťou nad 70 kg je preto toto ochorenie trikrát pravdepodobnejšie. Rozloženie tukovej hmoty ovplyvňuje produkciu estrogénu, takže ženy s usadeninami v hornej časti tela a v páse (typ postavy je „jablko“) sú na fibroidy najcitlivejšie. Hormonálne pozadie ovplyvňuje hypertenzia, psychoemotívne nadmerné zaťaženie, sedavý spôsob života, regionálny faktor, nekompatibilita so sexuálnym partnerom..

Maternicové myómy a ich typy

Na základe umiestnenia sa rozlišujú nasledujúce typy nádorov:

 1. Subserous. Nachádza sa na vonkajšej strane maternice a vyvíja sa do vonkajšej časti panvovej dutiny. Nemá vplyv na činnosť reprodukčného systému a menštruačného cyklu, ale komprimuje susedné orgány a tkanivá. Preto je bolesť v bedrovej oblasti pri pohyboch čriev možná pocit neúplného pohybu čriev.
 2. Intramuskulárne (intramurálne). Tvorí sa v stredných svalových vrstvách, čo vyvoláva zväčšenie orgánu. Tento typ nádoru je medzi pacientmi najbežnejší a vyznačuje sa poruchou menštruačného cyklu, bolesťou, závažnosťou panvovej oblasti..
 3. Submukózne (submukózne). Vyvíja sa pod sliznicou, ktorá zakrýva dutinu maternice, rastie hlbšie do orgánov a vedie k akútnym symptómom.
 4. Intramuskulárne (intersticiálne). Uzly sa tvoria vo svalovej vrstve maternice. Tento typ nádoru je charakterizovaný hojným menštruačným tokom, bolesť sa prejavuje iba intenzívnym rastom fibroidov, jej nekrózou alebo edémom a trpia aj susedné orgány - konečník a močovina. Rozšírenie maternice je jednotné.

príznaky

Myóm nemá vždy výrazné príznaky, z ktorých najcharakteristickejšie sú u väčšiny pacientov tieto:

 • porušenie, neobvyklý priebeh cyklu - predĺžené trvanie (8 alebo viac dní), bolesť, krvné zrazeniny;
 • bolesť v oblasti panvy;
 • pocit ťažkosti, tlaku v oblasti MT (panva);
 • bolesť nôh a chrbta;
 • bolesť, nepohodlie počas intimity;
 • časté močenie s malým vyprázdňovaním močoviny, ktoré je spojené s kompresiou orgánu;
 • zápcha spôsobená stláčaním čriev;
 • zvýšenie brucha.

Ak máte aspoň jeden príznak, musíte sa bezodkladne poradiť s prenatálnou klinikou. Ak vizuálne vyšetrenie, palpácia nebude stačiť, lekár predpíše ultrazvukové vyšetrenie, krvný test, močový test, náter. V závislosti od výsledku sa môžu použiť ďalšie metódy vyšetrenia..

Myóm a tehotenstvo

Pacientky s nádorom majú obavy z možnosti počatia a tehotenstva. Tento problém je veľmi dôležitý, pretože hlavnou vekovou kategóriou matiek sú ženy staršie ako 30 - 35 rokov, ktoré sú ohrozené.

Nádor nie je príčinou neplodnosti, ale spôsobuje určité ťažkosti: komprimuje vajcovody, narušuje ovuláciu a znižuje priechodnosť spermií. Preto, ak pacientka otehotnie a sú zistené veľké myómy, odporúča sa liečba alebo chirurgický zákrok. Pri hypertrofických rastoch fibroidov a výraznom zvýšení, deformácii maternice je problematické obnoviť schopnosť rodiť deti, niekedy je nemožné.

1. trimester tehotenstva

Problémy sú spojené s kontaktom nádoru s placentou, najmä ak je myóm veľký. S malým nádorom, ktorý sa počas tehotenstva pozoruje u 60% žien, chýbajú komplikácie a príznaky, ale dochádza k predčasným potratom. príčiny:

 • zvýšenie kontrakcií maternice;
 • zhoršená cirkulácia maternice;
 • problémy s fungovaním neuroendokrinného systému;
 • chronické infekcie;
 • proliferácia sliznice maternice v dôsledku polypózy, hyperplázie.

2., 3. trimestre

Riziko potratu sa zvyšuje, keď sa zmenšuje priestor potrebný pre plod, zvyšuje sa intenzita kontrakcie maternice. Dôležitú úlohu hrá počet, veľkosť, umiestnenie novotvarov, ich kontakt s placentou. Ak nedôjde k potratu, myómy môžu nepriaznivo ovplyvniť vývoj plodu, spôsobiť deformácie lebky, iných častí tela a narušiť vnútorné orgány..

Nádor je často príčinou dlhodobého pôrodu, lekári často rozhodujú o cisárskom reze. Samotný nádor neovplyvňuje pôrodný proces, dôvodom je skutočnosť, že z dôvodu ich prítomnosti je prítomná anomália, poloha dieťaťa, keď nie je možné rodiť prirodzene (panvová, tvárová, priečna poloha). S cisárskym rezom môže chirurg okamžite odstrániť novotvar.

Separácia placenty je zvlášť ťažká, najmä ak sa za ňou vytvoril nádor. Lekári to musia zohľadniť pri narodení dieťaťa..

Myóm je príčinou komplikácií v popôrodnom období. Sú skoré - spôsobujú krvácanie, rast placenty a neskoro. Patrí medzi ne revolúcia (maternica nemá pôvodnú veľkosť), infekcia.

Tehotenstvo, pôrod a myóm

Počas tehotenstva dochádza k zvýšenej tvorbe estrogénu a progesterónu, čo ovplyvňuje stav nádoru. Popri hormonálnych zmenách dochádza aj k fyzickým zmenám - myometria je napnutá, zvyšuje sa jej objem. Preto je dôležitá lokalizácia nádoru, jeho veľkosť. Zvýšenie je charakteristické pre 1. a 2. trimester, zatiaľ čo v 3. myóme klesá. V praxi u väčšiny pacientov s týmto ochorením, počas tehotenstva a pôrodu, nedochádza k intenzívnemu rastu nádoru, nespôsobujú to významné problémy. Opačný účinok je častejší - ničenie nádoru, nekróza. Toto je negatívna zmena, ktorá môže spôsobiť krvácanie, opuchy a výskyt cýst. Nekróza tkaniva fibromyómu je sprevádzaná zvýšením telesnej teploty, zvýšením počtu bielych krviniek v krvi, zvýšením hladiny ESR, bolesťou v oblasti miesta uzla. Ak ultrazvuk a testy potvrdia diagnózu, je tehotná žena hospitalizovaná a liečená v nemocnici. Takmer žiadne chirurgické zákroky.

liečba

Liečba nádorov je lekárska a chirurgická. Pri liečbe pacientov v reprodukčnom veku sa zvyčajne používajú medikačné metódy s užívaním drog, je veľmi zriedkavé, aby sa fibroidy operatívne odstraňovali, pretože to ohrozuje možnosť otehotnenia v budúcnosti..

Liečba drogami spočíva v použití prípravkov železa, vitamínov B, E, A, ktoré pozitívne ovplyvňujú fungovanie endokrinného a nervového systému, kyseliny listovej, kyseliny askorbovej. Zvyčajne sa jedná o vyvážené komplexy, potravinové doplnky. Dobrý účinok sa pozoruje po vymenovaní špeciálnej diéty zameranej na zníženie telesnej hmotnosti (často sa metabolizmus lipidov myómov narušuje, čo vyvoláva prírastok hmotnosti). Pacient upravuje stravu, nahrádza živočíšne tuky rastlinnými tukmi, obmedzuje príjem uhľohydrátov a zahŕňa ovocné a zeleninové šťavy. Tiež predpisuje hormóny s vysokým obsahom progesterónu, ktoré inhibujú rast nádorov. Liečba drogami sa teda vykonáva v týchto prípadoch:

 • plodný vek;
 • ak je fibroid vo svalovej vrstve;
 • maternica je malá, nezmenila sa jej tvar.

Ak je nádor veľký, pokračuje v raste, rozhoduje sa o chirurgickom zákroku. indikácie:

 • krvácanie z maternice sprevádzané anémiou;
 • veľký objem maternice;
 • fibroidy tvorené pod sliznicou;
 • stlačenie konečníka, močoviny;
 • postmenopauzálny rast nádorov;
 • nádor sa nachádza v krčku maternice.

Ak existuje dôkaz, vykonáva sa myomektómia (odstránenie fibromyómu) alebo embolizácia maternicových tepien, aby sa zablokovala výživa uzla, čo vedie k jej zníženiu. Úplné odstránenie maternice sa dá vykonať vo výnimočných prípadoch, ako aj v prípade, že pacient je starší ako 45 rokov.

Pozrite si video o myóme

Čo sa stane, ak sa nebude liečiť

Pokiaľ ide o potrebu liečby fibroidov, odborníci nesúhlasia. Niektorí ľudia radšej sledujú, počkajte, pretože existujú situácie, že hormonálne pozadie je normálne a novotvary ustúpia. Platí to najmä pre mladé ženy v plodnom veku a pre dievčatá v puberte. Ako adjuvans sa predpisujú vitamínové komplexy, správna výživa.

Ďalšia kategória špecialistov trvá na naliehavej liečbe vrátane hormonálnych liekov, aby sa včas zabránilo ďalšiemu rastu nádoru a aby sa zachovala schopnosť rodiť deti..

Rozhodnutie sa prijíma po sérii analýz:

Faktom je, že ak sa fibroid neošetrí alebo ak sa používajú ľudové metódy, môže samoliečba viesť k vážnym následkom - narušeniu iných orgánov reprodukčného systému, susedných orgánov, rozvoju ďalších novotvarov. Vzhľadom na to, že v počiatočných fázach ochorenia pokračuje bez príznakov, odporúča sa, aby ženy každoročne dvakrát ročne skontrolovali gynekológovia..

komplikácie

Po zúžení alebo odstránení nádoru je potrebné venovať pozornosť telu, byť lekárom pozorovaný, aby sa zabránilo vývoju alebo objaveniu sa nového nádoru. K tomu môžu viesť rôzne negatívne faktory, hormonálne poruchy, vrátane tých, ktoré sú spojené s reštrukturalizáciou tela počas menopauzy. Ak sa vykonal chirurgický zákrok, tehotenstvo sa môže naplánovať najskôr po šiestich mesiacoch po porade s lekárom. Inak môže nezaistená pooperačná jazva na maternici spôsobiť jej prasknutie počas pôrodu..

Počas lekárskeho ošetrenia je potrebné dodržiavať lekárske odporúčania, udržiavať zdravý životný štýl, hrať športy, pravidelnú intimitu a antikoncepciu predpísanú gynekológom..

Odpovede na populárne otázky

Čo sa stane, ak nebudete liečiť maternicové myómy?
V každom prípade sa musí dodržať. Indikácia liečby fibroidov nie je vždy.

Je potrebné liečiť malé maternicové myómy??
V prípade maternicového fibroidu malej veľkosti, ktorý sa nachádza intramuskulárne alebo suberózne, bez klinických prejavov a rastovej tendencie, je potrebné pravidelne sledovať iba.

Je IVF možné s myómom maternice?
Možno, ak maternicové myómy bez klinických prejavov, suberózneho alebo intramuskulárneho typu a nepresahujú celkovú veľkosť 5 cm.

Príčiny maternicových myómov

Maternicové myómy sa vyskytujú u jednej tretiny populácie žien v plodnom veku. Ochorenie je spojené s mnohými faktormi, ktoré môžu mať vonkajší aj vnútorný charakter. Včasná diagnóza vám umožňuje zvoliť najúčinnejšiu liečbu a niekedy sa vyhnúť operácii.

Čo to je

Nádory benígnej povahy sa často vyvíjajú vo svaloch a spojivových tkanivách maternice, ktoré spôsobujú veľa nepohodlia a dokonca prejavujú bolestivé príznaky. Neexistujú žiadne počiatočné príznaky fibroidov. Žena môže pociťovať iba krátkodobú nevoľnosť, ktorá po chvíli ustupuje sama.

Včasná identifikácia uzlov umožňuje predpísať účinnú liečbu a vyhnúť sa chirurgickému zákroku. Lieky obsahujúce hormóny silne ovplyvňujú maternicové myómy. Práve tieto lieky spôsobujú rast škodlivých buniek a ich šírenie pozdĺž stien orgánu.

Myóm je uzol v myometrii (svalové vlákna). K tvorbe nádoru dochádza z jednej atypickej bunky, ktorá sa potom začína deliť, čo spôsobuje rast nádoru.

V hrúbke myometria sa môže vytvoriť intersticiálna myómy. V prípade rastu zo svalu smerom k maternicovej sliznici sa vyskytuje submukózny alebo submukózny nádor. Rastúce v smere do brušnej dutiny - všadeprítomné a formované medzi väzmi maternice - ntraligamentárne.

Príčiny maternicových myómov

Existuje niekoľko dôvodov na vznik choroby:

 • narušený metabolický proces v tele, ktorý narúša normálne fungovanie pankreasu a pečene, čo často vyvoláva diabetes mellitus;
 • túto chorobu môžu trpieť aj hypertenzní pacienti mladší ako 35 rokov;
 • prenášané zápalové procesy v krčnej oblasti a v jej dutine;
 • obezita, ktorá je vyvolaná nevyváženou stravou a nízkou fyzickou aktivitou;
 • raný sexuálny život, predčasná menopauza;
 • poškodenie počas potratu endometria;
 • neúspešná inštalácia špirály a jej dlhé nosenie;
 • nervové napätie, pravidelné psychologické poruchy, preťaženie;
 • dedičný faktor.

Myóm sa často vyskytuje na pozadí iných závažných chorôb. Môže rásť rýchlo, čo veľmi komplikuje ošetrenie. Aby sa predišlo závažným následkom, musí sa diagnostikovať čo najskôr, bez oneskorenia návštevy lekára a bez straty času na samoliečenie..

Príznaky a symptómy

Prvé príznaky maternicových myómov nevykazujú zvláštne charakteristické príznaky, pretože sa v počiatočnom štádiu vývoja iba prispôsobujú postihnutému orgánu. S rastom novotvaru má žena množstvo špecifických príznakov:

 • medzi menštruáciou sa vyskytuje časté krvácanie;
 • menštruácia sa stáva dlhou, bolestivou a uvoľnením veľkého počtu krvavých zrazenín;
 • v dolnej časti brucha si pacienti všimnú nepríjemné pocity a bolesť pri pohlavnom styku, močení a pri pohybe čriev;
 • v neskorších štádiách sa myóm zväčšuje na takú veľkosť, že maternica sa stáva podobnou štruktúre ako počas tehotenstva a veľkosť žalúdka tiež rastie;
 • ak nádor začne tlačiť črevá, žena zažije pravidelnú zápchu a krvavé črevné pohyby;
 • pri stlačení močového mechúra nádor vyvoláva časté nutkanie na toaletu;
 • závraty, slabosť a v dôsledku toho anémia.

Zvyčajne sa ignorujú menštruačné poruchy a menšie bolesti u pacientov, čo vedie k rozvoju komplikácií a zhoršeniu stavu. Výsledkom je, že dáma sa dostane k lekárovi, keď choroba dosiahne pokročilé štádium a je možné ju vyliečiť iba odstránením maternice spolu s nádorom..

Liečba maternicových myómov

Liečba maternicových fibroidov sa môže uskutočňovať konzervatívne alebo chirurgicky.

Pri lekárskom ošetrení sa lieky predpisujú:

 • hormonálne prípravky, napríklad, etinylestradiol, Norgestrel, Desogesatrel, etinylestradiol;
 • progestogény s myómom sú Dufaston dobrým liekom;
 • antiprostagény ako Mifepriston, ktoré znižujú veľkosť formácií a zastavujú ich rast;
 • antigonadotropíny, ktoré zmierňujú príznaky.

Chirurgickú operáciu vykonávajú:

 1. laparoskopia Nádorové bunky boli odstránené malými vpichmi v pobrušnici.
 2. Hysteroskopia. Použitím špeciálneho zariadenia zavedeného do maternice cez pošvu sa odstráni časť nádoru, ako aj jeho metastázy..
 3. Metóda dutiny. Rezom do brucha.
 4. Hysterektómii. Maternica je úplne odstránená. Vykoná sa v prípadoch, keď je nádor významný a nie je vhodný na iné chirurgické metódy odstránenia..

U mnohých ženských predstaviteľov sa pozorujú maternicové myómy, obzvlášť často je možné túto chorobu odhaliť u žien, ktoré rodia, au žien starších ako 35 rokov. Na včasné odhalenie nádoru je potrebné navštíviť gynekologickú kanceláriu raz za pol roka. Včasná detekcia fibroidov a jej účinná liečba pomôžu pacientovi udržať si reprodukčnú funkciu a vyhnúť sa účinkom nádoru.

Príznaky a liečba maternicových myómov, príznaky, príčiny a následky

Ak žena na základe ultrazvuku lekár tvrdí, že má maternicové myómy, zakryje ju samozrejme úzkosť, panika. Prečo sa objavili maternicové myómy a čo to je? Nespadnite do zúfalstva a nebuďte naštvaní, určite by ste mali určite po ďalšej menštruácii opakovať vyšetrenie tým istým lekárom na zariadení s vaginálnou sondou a na vernosť s iným špecialistom, aby ste túto diagnózu presne potvrdili alebo vylúčili. Čo sú maternicové myómy, príznaky a liečba, príčiny a ako sa majú liečiť maternicové myómy - tieto otázky budeme diskutovať v tomto článku..

Čo sú maternicové myómy?

Maternicové myómy, ako aj leiomyómy, fibromomyómy, sú benígne nádory (nie onkológia), ktorých rast sa vyskytuje v stenách krčka maternice alebo v stenách maternice. Z hľadiska veľkosti môže byť taký rast niekoľko milimetrov alebo niekoľko centimetrov, najčastejšie u žien existuje mnohopočetný myóm, keď sa vytvorí niekoľko novotvarov naraz. Pre pohodlie pri odhade veľkosti fibroidov používajú gynekológovia analógiu veľkosti maternice u žien počas tehotenstva, 4 týždňov, 12 týždňov atď. Vzhľadom na umiestnenie fibroidov maternice existuje v medicíne niekoľko výrazov:

 • Subserózny myóm - keď je novotvar lokalizovaný na vonkajšej strane povrchu maternice, pod membránou oddeľujúcou orgány brušnej dutiny od maternice..
 • Intramuskulárne alebo intersticiálne fibroidy - v tomto prípade sa fibroid nachádza vo svalovej stene maternice..
 • Submukózne alebo submukózne fibroidy - keď nádor rastie vo vnútri maternice, priamo pod sliznicou a vstupuje do jej lúmenu.
 • Maternicové fibroidy na pedikuloch nie sú samostatnou gradáciou, pretože na norkách a submukózach na pedikuloch môžu byť suberózne fibroidy. Iba noha môže byť úzka alebo široká, to znamená myóm na širokom základe.

Príčiny maternicových myómov u žien

Vývoj fibroidov je dôsledkom hormonálnej nerovnováhy u žien, čo sa považuje za hlavnú príčinu fibroidov maternice. Preto sa myóm najčastejšie tvorí u mladých žien a môže sa samostatne vymiznúť počas menopauzy v čase, keď hladina estrogénu výrazne klesá. Hlavné príčiny myómy maternice:

 • Zdedené miesto
 • Hormonálne poruchy
 • adenomyóza
 • Zápalové gynekologické choroby, ako aj poruchy látkovej výmeny, diabetes mellitus, chronické ochorenia vnútorných orgánov
 • Predĺžený alebo konštantný stres - tlmiaci činnosť vaječníkov, nadobličiek, štítnej žľazy
 • Sedavý životný štýl, obezita
 • Časté potraty (dôsledky), používanie vnútromaternicových zariadení
 • Nedostatok orgazmu počas pohlavného styku

Podrobnejšie zvážte niektoré z príčin fibroidov maternice:

Nadbytok estrogénu, nedostatok progesterónu

Maternicové myómy sa považujú za hormón-dependentný nádor, takže sa to prakticky nedeje u dievčat pred pubertou, to znamená pred prvou menštruáciou a u žien v postmenopauzálnom období. V rozpore s miestnou reguláciou hormónov, ktoré vyživujú tento orgán, keď sa ich hladina zvýši, rastú myómy. Mnohí vedci okrem toho tvrdia, že nielen vysoká hladina estrogénu je „vinná“ z jeho rastu, ale aj estrogénna nerovnováha, ktorú nemožno zistiť jedinou analýzou, a preto by sa mal určiť úplný hormonálny stav ženy. Chemické látky, ako sú xenoestrogény, ktoré sú prítomné v tele, majú tiež účinok podobný estrogénu a ich zvýšenie môže ovplyvniť vývoj endometriózy, maternicových fibroidov..

Počet tehotenstiev, pôrodov, potratov

Pri určovaní hormonálneho stavu ženy sa berú do úvahy - keď sa začala prvá menštruácia, počet prerušených a dlhodobých tehotenstiev, trvanie laktácie a ďalšie faktory. U žien, ktoré porodili najmenej jedno dieťa, sa pravdepodobnosť výskytu myómov zníži.

Ženská výživa

Zvýšenie hladín estrogénov je podporované metabolickými poruchami, obezitou a dokonca aj neustálym používaním rafinovaných potravín, nedostatkom vlákniny, nadbytkom nasýtených mastných kyselín v každodennej strave ženy. Je dokázané, že nadváha alebo skôr nadmerný tuk vo vzťahu k svalovej hmote je tiež faktorom prispievajúcim k nadmernej tvorbe ženských pohlavných hormónov, pretože tukové tkanivo podporuje prenos androgénov na estrogény, čo zvyšuje riziko rakoviny prsníka, endometriózy, maternicových fibroidov..

Vegetariáni majú oveľa nižšie riziko vzniku hormonálne závislých ochorení ženských pohlavných orgánov. Strava obsahujúca hlavne zeleninu, obilniny, ovocie, mliečne výrobky s nízkym obsahom tuku - znižuje riziko vzniku myómov. Každých 10 kg navyše. váha zvyšuje riziko jeho vývoja o 20%. Je zaujímavé pozorovať, že väčšina žien so zvýšenou hladinou estrogénu je dobre živená, veľmi energická, zdravá, vyzerá mladšie ako ich vek, veľmi ženská..

Nedostatok orgazmu počas pohlavného styku

Nedostatok harmónie v intímnom živote, nedostatok orgazmu počas pohlavného styku, keď nával krvi po sexuálnom vzrušení nezmizne, ale stagnuje v panve, spôsobuje vaskulárne napätie a žilové preťaženie (jedna z príčin bolesti pri sexe). Ak žena necíti spokojnosť so sexom po dlhú dobu, môže to vyvolať hormonálnu nerovnováhu a rozvoj myómov..

Cukrovka a hypertenzia

Ženy s metabolickými poruchami a trpiace hypertenziou v počiatočnom vývoji, tj do 35 rokov, majú tiež vysoké riziko vzniku fibroidov. Postava ženy môže hovoriť o tejto tendencii, ak sa podobá jablku a tukové usadeniny sa koncentrujú v páse, je to väčšie riziko rastu fibroidov ako pri fige podobnej hruške, keď sa hromadenie nadbytočného tukového tkaniva vyskytuje hlavne v bokoch..

 • Mestské ženy majú vyššie riziko rozvoja myómov ako ženy žijúce vo vidieckych oblastiach
 • Používanie perorálnej antikoncepcie
 • Poranenia pohlavných orgánov, zápalové ochorenia

Štúdie ukazujú, že traumatické pôrod, časté lekárske potraty, diagnostické kyretáž a zápalové ochorenia pohlavných orgánov prispievajú k hormonálnym poruchám a sú spúšťačom maternicových fibroidov..

Príznaky maternicových myómov

Takmer vo všetkých prípadoch s malými veľkosťami maternicových fibroidov neexistujú žiadne príznaky a choroba sa vo väčšine prípadov zaznamená náhodne počas rutinného vyšetrenia alebo pacient navštívi gynekológa kvôli iným chorobám. Keď sa vyvinie intersticiálny alebo suberózny maternicový myóm, v mnohých prípadoch sa nevyskytnú žiadne príznaky, a ak je nádor veľký, budú potrebné sťažnosti..

Veľmi zriedkavo sa fibroidy môžu prejavovať symptómami, ale ak sa vyskytnú, nejde o 100% príznaky fibroidov, pretože takéto prejavy môžu byť aj pri iných chorobách - endometrióza, rakovina vaječníkov, rakovina maternice. Preto, keď sa objavia, mali by ste sa určite poradiť s lekárom na úplné vyšetrenie.

Znaky, príznaky maternicových fibroidov môžu byť nasledujúce:

 • Menštruačné nepravidelnosti, nepravidelné obdobia, špinenie v strede cyklu
 • Predĺžená zápcha, časté močenie - je to spôsobené kompresiou susedných orgánov: čriev a močového mechúra nádorom
 • Submukózny myóm sa vyznačuje krvácaním, niekedy veľmi bohatým, predlžovaním menštruácie a zvýšením objemu menštruačnej krvi. To všetko vedie k rozvoju chronickej anémie (pozri krvácanie z maternice).
 • Pretrvávajúca neplodnosť
 • Pocit tlaku v podbrušku, časté predĺžené ťažné bolesti, ktoré nie sú spojené s menštruáciou
 • Rast v brušnom obvode, bez rastu telesnej hmoty.

Je liečba myómu maternice možná bez operácie?

V prípade, že sa žena blíži premenopauze (pozri prvé príznaky menopauzy), je veľkosť fibroidov menšia ako 12 týždňov, rastie pomaly a žena nie je obťažovaná závažnými symptómami maternicových fibroidov, potom je jej konzervatívna liečba možná, pretože s nástupom menopauzy prestanú fibroidy rásť. Liečba fibroidov maternice bez chirurgického zákroku spočíva v použití nasledujúcich liekov:

Kombinované perorálne kontraceptíva

Patria sem také kombinácie: dezogestrel s etinylestradiolom (Mercilon, Marvelon, Novinet), etinylestradiol s norgestrelom (Ovidon, Rigevidon). Tieto lieky účinne pomáhajú znižovať príznaky maternicových fibroidov, ako je napríklad bolesť brucha, krvácanie. Avšak na liečenie fibroidov maternice s cieľom zmenšiť ich veľkosť nie sú tablety tejto skupiny prioritou, pretože nie vždy vedú k zníženiu počtu uzlín. Pri tejto terapii sa dajú zmenšiť iba uzly, ktorých počiatočná veľkosť nepresiahla 1,5 cm.

Agonisty hormónov uvoľňujúcich gonadotropín

Lieky tejto skupiny zahŕňajú: triptorelín - (decapeptil, Diferelin, Decapeptyl Depot), buserelín, goserelín (Zoladex), leuprorelín (Lucrin Depot). Nevýhodou použitia týchto činidiel na liečenie maternicových fibroidov je to, že po ukončení terapie sa môžu uzly zotaviť vo veľkosti a dlhodobé užívanie týchto liekov nie je prípustné, pretože to môže viesť k rozvoju osteoporózy a ďalších následkov pre ženské telo v dôsledku nedostatku estrogénu. Do šiestich mesiacov od použitia týchto prostriedkov sa môže veľkosť fibroidov znížiť o 50% a tiež sa môže znížiť intenzita symptómov fibroidov. Tieto lieky sa často používajú na zníženie maternicových fibroidov pred chirurgickým zákrokom, aby sa znížila strata krvi počas chirurgického zákroku.

antiprogestogeny

Mifepriston (RU-486) ​​sa často používa na liečbu fibroidov maternice alebo počas prípravnej liečby pred chirurgickým zákrokom. Tento nástroj eliminuje príznaky fibroidov a pomáha zmenšovať veľkosť uzlov.

Antigonadotropins

Danazol (Vero-Danazol, Danazol, Danoval, Danol, Danogen), gestrinón (Nemestran). Pri maternicových fibroidoch sa liečba týmito liečivami používa zriedka, pretože nemôžu zmenšovať veľkosť uzlov, ale pomáhajú len znižovať intenzitu symptómov fibroidov, navyše majú množstvo nežiaducich vedľajších účinkov, ako sú akné, zmeny hlasu, rast vlasov na tele a tvári. Tieto lieky na myóm sa môžu používať iba s nízkou účinnosťou iných spôsobov liečby.

gestagény

Použitie týchto finančných prostriedkov je dnes kontroverznou otvorenou otázkou. Niektorí lekári považujú ich použitie v prípade fibroidov maternice, najmä drogy, ako je didrogesterón (Dufaston), za neprijateľné. Iní sa domnievajú, že jeho použitie je opodstatnené, pretože nedostatok progesterónu vedie k nárastu fibroidov. Účinnosť užívania liekov, ako je nor-etisterón (Primolut-Nor, Norkolut), medroxyprogesterón acetát (Depo-Provera, Provera), linestrenol (Escluton, Orgametril) s myómom, sa neodporúča a použitie mnohých gynekológov sa neodporúča. Predpokladá sa však, že ich použitie je opodstatnené kombináciou fibroidov a hyperplázie endometria. Rast fibroidov nie je spôsobený iba nedostatkom alebo prebytkom špecifického hormónu, ale skôr všeobecnou hormonálnou nerovnováhou, preto by sa tieto lieky nemali používať vo všetkých prípadoch, ale podľa indícií..

FUZ - ablácia

FUS ablácia je neinvazívna technika bez relapsu na odstránenie myomatóznych uzlín. Moderný spôsob liečby fibroidov maternice bez chirurgického zákroku, ktorý sa prejavuje odparovaním fibroidov pomocou ultrazvukového lúča. Tento postup sa vykonáva pomocou ultrazvukového lúča, ktorý je presne zameraný na miesta lokalizácie nádoru, aby presnejšie smeroval lúč do uzla, chirurg používa MRI. Použitie tomografie tiež pomáha monitorovať stupeň deštrukcie a stupeň vystavenia ultrazvukového lúča nádoru v reálnom čase..

 • Nedostatok krvi, anestézia, trauma
 • Zachovanie plodnosti, metóda zachovania orgánov
 • Vysoký efekt aj pri veľkých uzloch a viacerých myómoch
 • Výrazné zníženie veľkosti uzlov, 2 až 3-krát
 • Žiadne vedľajšie účinky, žiadna bolesť, žiadna horúčka, žiadne intoxikácie
 • Žiadny relaps, liečba príznakov maternicových fibroidov
 • Najkratšie rehabilitačné obdobia, možnosť vykonať zákrok ambulantne

Pri tejto metóde liečby maternicových fibroidov nie sú potrebné intenzívne infúzne postupy, nie je potrebný žiadny zásah do tela, pretože postup sa uskutočňuje na diaľku, maternica nie je poškodená, nehrozí riziko budúcej neplodnosti alebo potratu. V procese abúcie FUS by nemalo dochádzať k páleniu kože, bolesti chrbta, brucha, bolesti vyžarujúcej do nohy..

Základné princípy nechirurgickej liečby fibroidov maternice

Pri liečení maternicových fibroidov bez chirurgického zákroku zahŕňa konzervatívna terapia diétnu výživu, používanie homeopatických liekov, imunomodulačných liekov, rastlinných liekov, fyzioterapie a hormonálnych liekov. Hlavné oblasti konzervatívnej liečby maternicových fibroidov sú nasledujúce:

 • Náprava genitálnych infekcií
 • Stimulácia, aktivácia imunity pomocou rastlinných liekov a iných liekov
 • Korekcia výživy, stravovacieho režimu
 • Normalizácia metabolizmu
 • Normalizácia psychoemotačného stavu
 • Liečba anémie, normalizácia menštruačného cyklu, odstránenie krvácania

Ako liečiť maternicové myómy - jedna z posledných štúdií

Belgickí vedci chcú vytvoriť účinný liek na liečbu myómov maternice, ak si progresívny rast vyžaduje radikálnu hysterektómiu. Vytvorili nové tablety EsmyaTM, ktoré zahŕňajú ulipristal acetát, selektívny modulátor receptorov progesterónu, a táto účinná látka je súčasťou núdzovej antikoncepcie..

Keď sa zistilo, že výskyt a rýchly rast fibroidov ovplyvňuje viac ako jeden estrogén, ako aj progesterón, vedci začali skúmať účinky liekov, ktoré blokujú účinok gestagénov. Potom sa tím vedcov v Bruseli vo Fakultnej nemocnici sv. Lukáša začal zaujímať o účinok núdzových antikoncepčných tabliet s ulipristal acetátom..

Na štúdium účinku na maternicové myómy EsmyaTM sa na experimente zúčastnilo 550 žien, ktoré sa pripravovali na operáciu odstránenia myómu. Počas 3 mesiacov bola jednej skupine podaná placebo (pozri úžasné fakty o placebe) a ďalšie tablety EsmyaTM. Súčasne sa uskutočnila ďalšia štúdia, v ktorej sa testoval účinok týchto liekov v porovnaní s injekciami blokátorov hormónov. Podľa výsledkov oboch štúdií sa zistilo, že použitie lieku EsmyaTM znižuje veľkosť fibroidov, ako aj intenzitu klinických symptómov a príznakov maternicových fibroidov..

Výsledkom štúdie je nasledujúci záver: 90% pacientov užívajúcich EsmyaTM malo pozitívny účinok, 50% už nepotrebovalo chirurgický zákrok, účinok je porovnateľný s účinkom injekcií blokátorov hormónov. Po užití EsmyaTM neexistujú žiadne také vedľajšie účinky - degenerácia kosti a návaly horúčavy, ktoré sa vyskytujú pri injekciách blokátora. Je tiež dôležité, aby mesiac po injekcii fibroidy u žien opäť rástli a u pacientov liečených EsmyaTM sa rast fibroidov nepozoroval ani po 6 mesiacoch. Možno, že čoskoro bude otázka, ako liečiť maternicové myómy, vyriešená ľahšie ako teraz.

Keď je indikovaná operácia odstránenia maternice?

Prípady, keď by ste nemali operáciu oneskoriť:

 • Veľkosť uzlov, veľkosť nádoru je viac ako 12 týždňov, tlačí na susedné orgány
 • Myoma prispieva k závažnému krvácaniu z maternice
 • Rýchly rast (4 týždne za 6-12 mesiacov)
 • Smrť uzla myómu
 • Čakajúce submukózne uzly (núdzová laparotómia) alebo nekróza uzlín
 • Kombinácia fibroidov s adenomyózou, submukóznym myómom

V závislosti od typu myómu, jeho umiestnenia, veľkosti si lekár vyberie typ chirurgického zákroku na odstránenie myómov. Myomektómia sa dnes robí tromi spôsobmi:

 • Laparoskopia - cez malé diery v bruchu
 • Pri hysteroskopii sa do pošvy prostredníctvom vagíny vkladá špeciálny nástroj
 • Pásová operácia rezom v dolnom bruchu je veľmi zriedkavá.
 • Ak nie je možné zastaviť rast fibroidov žiadnym iným spôsobom a šetriaci chirurgický zákrok je nemožný, pri takom myomáte maternice sa liečba skladá z úplného odstránenia maternice - hysterektómie..

Laparoskopia a hysteroskopia sú najobľúbenejšie operácie, pretože majú množstvo výhod: takmer úplná absencia stôp po operácii, zachovanie schopnosti ženy v budúcnosti rodiť dieťa a veľmi rýchle uzdravenie po operácii. O dôsledkoch hysteroskopie.

Embolizácia maternicovej artérie - moderná jedinečná metóda liečby myómu

Veľmi efektívny spôsob liečby myómov maternice. Výnimočnosť tejto operácie spočíva v tom, že zavedením malej sondy lekári určia, ktoré cievy dodávajú myómu krv, do nich vstreknú špeciálne látky, ktoré tieto cievy upchajú. Po takejto operácii výživa fibroidov prestane, klesá a ustupuje. Niektorí lekári tvrdia, že po takejto operácii môže žena otehotnieť a mať zdravé dieťa, iní sa domnievajú, že to môže byť problematické, všetko je veľmi individuálne a závisí od typu myómy, jeho veľkosti, úspešnej operácie.

Je možné liečiť maternicové myómy doma, alternatívne metódy?

Mnoho žien hľadá akékoľvek účinné ľudové prostriedky na liečbu myómov maternice. Takmer všetky metódy domácej liečby sa obmedzujú na zavedenie tampónov a vyhojenie rastlinnými liečivými roztokmi. Neexistuje jeden účinný ľudový liek, ktorý by vám umožnil zmeniť hlboké vnútorné príčiny myómov. Obzvlášť nestojí to za to sa sprísniť s myómom maternice, prečo? Pozrite sa, čo je to douching, aké nebezpečné to môže byť. V každom prípade, pred vyskúšaním akýchkoľvek alternatívnych metód liečby fibroidov, by ste určite mali informovať svojho lekára a prediskutovať túto metódu..

Komplikácie a dôsledky fibroidov

 • Najzávažnejšou a najnebezpečnejšou komplikáciou maternicových fibroidov je vývoj malígneho procesu na pozadí myómov. Predpokladá sa, že riziko takejto premeny na rakovinu nie je vysoké, avšak existuje a žena s takouto patológiou by mala byť pravidelne vyšetrená gynekológom, sledovať dynamiku veľkosti myómu, pretože hlavným znakom jeho malignity je rýchly rast fibroidov..
 • Ďalšími menej hroznými následkami maternicových fibroidov, ktoré neohrozujú život, sú vývoj anémie na pozadí silného krvácania počas menštruácie, ako aj neplodnosť. V posledných rokoch sa zvyšuje počet žien, ktoré musia úplne odstrániť maternicu z dôvodu myómov, čo je vážny stres a môže zhoršiť kvalitu života ženy..
 • Nekróza uzla a zrod submukózneho uzla, krútenie podväzného uzla na nohe - to si vyžaduje núdzovú laparotómiu.

Ak je takáto operácia nevyhnutná, musí sa žena upokojiť a urobiť správne rozhodnutie. Maternica je orgán, ktorý žena potrebuje len na narodenie dieťaťa, a ak už má dieťa, a cenou tohto problému je možná degenerácia fibroidov do zhubného nádoru alebo odstránenie maternice, ktorá už splnila svoju funkciu. Najlepšia voľba hovorí sama za seba.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Spôsoby, ako zmierniť bolesťV počiatočnom štádiu zostáva dôležitým faktorom liečba, nie odstránenie príznakov. Na tento účel sa najprv pridelí špeciálna strava - tabuľka číslo 5.
Inguinálna hernia je pomerne časté ochorenie, pri ktorom je časť pobrušnice vyčnievaná do trieslového kanála..Podľa štatistík je u mužov inguinálna hernia tvorená 10-krát častejšie ako u žien, čo je spojené s osobitosťami anatomickej štruktúry inguinálnej oblasti u mužov.
Exacerbácia osteochondrózy krčnej chrbtice môže nastať náhle alebo postupne. Tento stav sa často nazýva "cervikálny lumbago" alebo cervicago. Záchvaty exacerbácie sú ranná stuhnutosť krčnej chrbtice a mierna bolesť po spánku, akoby akoby „ležala na krku“..