loader

Hlavná

Hlava

Čoho sa myóm bojí??

Platón prirovnal maternicu k zvieraťu, ktoré žije v tele ženy. "Crazy", začne "behať" cez telo a spôsobiť rôzne príznaky. Tak sa objavil termín „hystéria“ - pred tisícročiami sa verilo, že za vznik tohto stavu je zodpovedný hippokratický súčasník nazývaný hyster („hyster“)..

Časy staroveku sú už dávno preč, ale stále existujú niektoré mýty. Moderné „nepochopiteľné zviera“ v tele ženy, u ktorej sú dokonca niektorí gynekológovia neznáme - maternicové myómy. Tento „benígny nádor“ je zahalený hustou hmlou klamov a špekulácií..

V posledných desaťročiach sa veľa zmenilo v chápaní fibroidov. To, čo sa dnes považovalo za samozrejmé, dokonca aj lekári, nie je ničím iným ako len pozostatkom minulosti. Pokúsme sa zistiť, o aký druh zvieraťa ide - o myóm a z čoho sa bojí.

Myoma sa bojí chirurgov

Najmä tí, ktorí sa podieľajú na myomektómiách (odstránenie myómov) a hysterektómiách (odstránenie maternice). Samotná maternica sa takýchto operácií tiež bojí a celé telo z nich nie je nadšené. Optimálnym riešením sa niekedy stáva chirurgický zákrok na fibroidy, ale vo väčšine prípadov ide o streľbu z guľometu. Vyplatí sa pripraviť ťažké delostrelectvo, kde môžete robiť muškárov? A nie je tu žiadny hmyz a steny v dome sú neporušené (avšak všetko je v poriadku, budeme hovoriť o "muškách" proti myómom nižšie)..

Hlavné nevýhody operácie:

 • Skutočnosť, že ide o operáciu. S anestéziou. A so všetkými súvisiacimi rizikami.
 • V 7-14 prípadoch, zo sto, rok po operácii, myómy opäť rastú.
 • Riziko relapsu sa môže znížiť, ale za to sa budú musieť brať hormóny. To, čo telo nie je vždy šťastné.
 • Jednou z komplikácií po operácii sú adhézie v panve. Môžu spôsobiť problémy s počatím dieťaťa..
 • Ak lekár navrhuje odstránenie fibroidov spolu s maternicou, potom stojí za zváženie následkov. Môžu byť závažnejšie ako problémy, ktoré spôsobujú samotnú myómy. Aj keď žena už neplánuje mať deti.

Záver: Myóm sa bojí chirurgického zákroku, ale možno sa ho neboja iba gynekológov. Nevýhody tohto spôsobu spracovania sú dostatočné. Zvyčajne sa uchýlia k operácii, keď existujú veľké uzly a žena plánuje tehotenstvo v blízkej budúcnosti.

Myoma sa trochu bojí liekov

Presnejšie povedané, cíti mierny strach len z jednej drogy - blokátora gestagénnych receptorov Ulipristalu (známy tiež ako Esmiya). Pri správnom priebehu liečby klesá asi 60% myomatóznych uzlín. Účinok sa však u žien líši. Vedci nemôžu s istotou povedať, či lieky pomôžu znížiť myóm na ako dlho..
Iné hormonálne lieky a špirály "Mirena" myóm vôbec. Bez ohľadu na to, koľko gynekológov „starej školy“ by chcela veriť inak.

Myoma sa bojí zostať bez kyslíka

Lekári a vedci to vedia už dlho (od 70. rokov minulého storočia), niektorí však stále neveria. Existuje taký postup - embolizácia maternicových tepien, keď sa do cievy zavedú špeciálne mikrosféry, ktoré kŕmia fibroidy katétrom. Blokujú lúmen tepny, myóm zostáva bez kyslíka a živín, „vyschne“ a v podstate sa zmení na spojivové tkanivo. Tam bol veľký hroznový, zmenil sa na trochu zvýrazniť. A dokonca úplne oddelený od steny maternice a "vyšiel" cez vagínu.

Americkí lekári v súčasnosti považujú embolizáciu maternicových tepien (skrátene EMA) za zlatý štandard pre liečbu myómov, pretože má niekoľko výhod:

 • K relapsom na rozdiel od chirurgickej liečby nedochádza prakticky.
 • Ak fibroidy spôsobili príznaky, po EMA úplne zmizli u 99% žien.
 • Procedúra trvá 15-30 minút. Neexistuje žiadny strih. Lekár musí len prepichnúť kožu, aby vložil katéter do cievy. Anestézia tiež nie je potrebná.

Záver: Embolizácia maternicových tepien je rovnaká procedúra, ktorú moderní odborníci odporúčajú používať vo väčšine žien s myómom. Možno ste už počuli iný pohľad, je to však iba pohľad. Účinnosť a bezpečnosť EMA sú vedecky dokázané.

Myoma sa bojí menopauzy

Staršie ženy sa teda nemusia vždy liečiť. Keď hladina hormónov v tele klesá, čo sa nevyhnutne vyskytuje u zdravých žien po menopauze, uzly prestanú rásť..

Čo sa myómu nebojí?

Myomatózne uzly sa neboja ľudových prostriedkov, doplnkov výživy, homeopatie a všetkých druhov alternatívnych medicínskych metód. Zatiaľ čo žena experimentuje so svojím zdravím, namiesto návštevy lekára môže myóm značne rásť. Bude potrebné serióznejšie zaobchádzanie..

Prečo je myóm ľahostajný?

Klasicky sa verí, že myómy sa musia „nosiť“ vo svojom tele opatrne, ako napríklad časovaná bomba, aby sa dodržali mnohé obmedzenia. Moderní vedci pre ženy majú dobrú správu: miera rastu fibroidov je takmer nezávislá od životného štýlu. S myómom môžete:

 • mať sex;
 • hrať športy (ak myóm nevedie k hojnej menštruácii a nie je taký obrovský, že komprimuje susedné orgány);
 • užívať perorálnu antikoncepciu - ale iba ako prostriedok antikoncepcie nelieči fibroidy;
 • vykúpať sa a ísť do sauny;
 • urobiť masáž;
 • je tu všetko, čo sa vám páči (pri ťažkých obdobiach musíte zabezpečiť, aby v strave bolo dostatok železa).

A prísne povedané, myómy nemožno nazvať nádorom, ba ani benígnym. Rakovina sa v nej vyvíja nie častejšie ako v zdravom myometrii (svalová vrstva maternicovej steny). Preto by ste sa toho nemali báť. Ale určite musíte byť gynekológom.

Príznaky a liečba maternicových myómov, príznaky, príčiny a následky

Ak žena na základe ultrazvuku lekár tvrdí, že má maternicové myómy, zakryje ju samozrejme úzkosť, panika. Prečo sa objavili maternicové myómy a čo to je? Nespadnite do zúfalstva a nebuďte naštvaní, určite by ste mali určite po ďalšej menštruácii opakovať vyšetrenie tým istým lekárom na zariadení s vaginálnou sondou a na vernosť s iným špecialistom, aby ste túto diagnózu presne potvrdili alebo vylúčili. Čo sú maternicové myómy, príznaky a liečba, príčiny a ako sa majú liečiť maternicové myómy - tieto otázky budeme diskutovať v tomto článku..

Čo sú maternicové myómy?

Maternicové myómy, ako aj leiomyómy, fibromomyómy, sú benígne nádory (nie onkológia), ktorých rast sa vyskytuje v stenách krčka maternice alebo v stenách maternice. Z hľadiska veľkosti môže byť taký rast niekoľko milimetrov alebo niekoľko centimetrov, najčastejšie u žien existuje mnohopočetný myóm, keď sa vytvorí niekoľko novotvarov naraz. Pre pohodlie pri odhade veľkosti fibroidov používajú gynekológovia analógiu veľkosti maternice u žien počas tehotenstva, 4 týždňov, 12 týždňov atď. Vzhľadom na umiestnenie fibroidov maternice existuje v medicíne niekoľko výrazov:

 • Subserózny myóm - keď je novotvar lokalizovaný na vonkajšej strane povrchu maternice, pod membránou oddeľujúcou orgány brušnej dutiny od maternice..
 • Intramuskulárne alebo intersticiálne fibroidy - v tomto prípade sa fibroid nachádza vo svalovej stene maternice..
 • Submukózne alebo submukózne fibroidy - keď nádor rastie vo vnútri maternice, priamo pod sliznicou a vstupuje do jej lúmenu.
 • Maternicové fibroidy na pedikuloch nie sú samostatnou gradáciou, pretože na norkách a submukózach na pedikuloch môžu byť suberózne fibroidy. Iba noha môže byť úzka alebo široká, to znamená myóm na širokom základe.

Príčiny maternicových myómov u žien

Vývoj fibroidov je dôsledkom hormonálnej nerovnováhy u žien, čo sa považuje za hlavnú príčinu fibroidov maternice. Preto sa myóm najčastejšie tvorí u mladých žien a môže sa samostatne vymiznúť počas menopauzy v čase, keď hladina estrogénu výrazne klesá. Hlavné príčiny myómy maternice:

 • Zdedené miesto
 • Hormonálne poruchy
 • adenomyóza
 • Zápalové gynekologické choroby, ako aj poruchy látkovej výmeny, diabetes mellitus, chronické ochorenia vnútorných orgánov
 • Predĺžený alebo konštantný stres - tlmiaci činnosť vaječníkov, nadobličiek, štítnej žľazy
 • Sedavý životný štýl, obezita
 • Časté potraty (dôsledky), používanie vnútromaternicových zariadení
 • Nedostatok orgazmu počas pohlavného styku

Podrobnejšie zvážte niektoré z príčin fibroidov maternice:

Nadbytok estrogénu, nedostatok progesterónu

Maternicové myómy sa považujú za hormón-dependentný nádor, takže sa to prakticky nedeje u dievčat pred pubertou, to znamená pred prvou menštruáciou a u žien v postmenopauzálnom období. V rozpore s miestnou reguláciou hormónov, ktoré vyživujú tento orgán, keď sa ich hladina zvýši, rastú myómy. Mnohí vedci okrem toho tvrdia, že nielen vysoká hladina estrogénu je „vinná“ z jeho rastu, ale aj estrogénna nerovnováha, ktorú nemožno zistiť jedinou analýzou, a preto by sa mal určiť úplný hormonálny stav ženy. Chemické látky, ako sú xenoestrogény, ktoré sú prítomné v tele, majú tiež účinok podobný estrogénu a ich zvýšenie môže ovplyvniť vývoj endometriózy, maternicových fibroidov..

Počet tehotenstiev, pôrodov, potratov

Pri určovaní hormonálneho stavu ženy sa berú do úvahy - keď sa začala prvá menštruácia, počet prerušených a dlhodobých tehotenstiev, trvanie laktácie a ďalšie faktory. U žien, ktoré porodili najmenej jedno dieťa, sa pravdepodobnosť výskytu myómov zníži.

Ženská výživa

Zvýšenie hladín estrogénov je podporované metabolickými poruchami, obezitou a dokonca aj neustálym používaním rafinovaných potravín, nedostatkom vlákniny, nadbytkom nasýtených mastných kyselín v každodennej strave ženy. Je dokázané, že nadváha alebo skôr nadmerný tuk vo vzťahu k svalovej hmote je tiež faktorom prispievajúcim k nadmernej tvorbe ženských pohlavných hormónov, pretože tukové tkanivo podporuje prenos androgénov na estrogény, čo zvyšuje riziko rakoviny prsníka, endometriózy, maternicových fibroidov..

Vegetariáni majú oveľa nižšie riziko vzniku hormonálne závislých ochorení ženských pohlavných orgánov. Strava obsahujúca hlavne zeleninu, obilniny, ovocie, mliečne výrobky s nízkym obsahom tuku - znižuje riziko vzniku myómov. Každých 10 kg navyše. váha zvyšuje riziko jeho vývoja o 20%. Je zaujímavé pozorovať, že väčšina žien so zvýšenou hladinou estrogénu je dobre živená, veľmi energická, zdravá, vyzerá mladšie ako ich vek, veľmi ženská..

Nedostatok orgazmu počas pohlavného styku

Nedostatok harmónie v intímnom živote, nedostatok orgazmu počas pohlavného styku, keď nával krvi po sexuálnom vzrušení nezmizne, ale stagnuje v panve, spôsobuje vaskulárne napätie a žilové preťaženie (jedna z príčin bolesti pri sexe). Ak žena necíti spokojnosť so sexom po dlhú dobu, môže to vyvolať hormonálnu nerovnováhu a rozvoj myómov..

Cukrovka a hypertenzia

Ženy s metabolickými poruchami a trpiace hypertenziou v počiatočnom vývoji, tj do 35 rokov, majú tiež vysoké riziko vzniku fibroidov. Postava ženy môže hovoriť o tejto tendencii, ak sa podobá jablku a tukové usadeniny sa koncentrujú v páse, je to väčšie riziko rastu fibroidov ako pri fige podobnej hruške, keď sa hromadenie nadbytočného tukového tkaniva vyskytuje hlavne v bokoch..

 • Mestské ženy majú vyššie riziko rozvoja myómov ako ženy žijúce vo vidieckych oblastiach
 • Používanie perorálnej antikoncepcie
 • Poranenia pohlavných orgánov, zápalové ochorenia

Štúdie ukazujú, že traumatické pôrod, časté lekárske potraty, diagnostické kyretáž a zápalové ochorenia pohlavných orgánov prispievajú k hormonálnym poruchám a sú spúšťačom maternicových fibroidov..

Príznaky maternicových myómov

Takmer vo všetkých prípadoch s malými veľkosťami maternicových fibroidov neexistujú žiadne príznaky a choroba sa vo väčšine prípadov zaznamená náhodne počas rutinného vyšetrenia alebo pacient navštívi gynekológa kvôli iným chorobám. Keď sa vyvinie intersticiálny alebo suberózny maternicový myóm, v mnohých prípadoch sa nevyskytnú žiadne príznaky, a ak je nádor veľký, budú potrebné sťažnosti..

Veľmi zriedkavo sa fibroidy môžu prejavovať symptómami, ale ak sa vyskytnú, nejde o 100% príznaky fibroidov, pretože takéto prejavy môžu byť aj pri iných chorobách - endometrióza, rakovina vaječníkov, rakovina maternice. Preto, keď sa objavia, mali by ste sa určite poradiť s lekárom na úplné vyšetrenie.

Znaky, príznaky maternicových fibroidov môžu byť nasledujúce:

 • Menštruačné nepravidelnosti, nepravidelné obdobia, špinenie v strede cyklu
 • Predĺžená zápcha, časté močenie - je to spôsobené kompresiou susedných orgánov: čriev a močového mechúra nádorom
 • Submukózny myóm sa vyznačuje krvácaním, niekedy veľmi bohatým, predlžovaním menštruácie a zvýšením objemu menštruačnej krvi. To všetko vedie k rozvoju chronickej anémie (pozri krvácanie z maternice).
 • Pretrvávajúca neplodnosť
 • Pocit tlaku v podbrušku, časté predĺžené ťažné bolesti, ktoré nie sú spojené s menštruáciou
 • Rast v brušnom obvode, bez rastu telesnej hmoty.

Je liečba myómu maternice možná bez operácie?

V prípade, že sa žena blíži premenopauze (pozri prvé príznaky menopauzy), je veľkosť fibroidov menšia ako 12 týždňov, rastie pomaly a žena nie je obťažovaná závažnými symptómami maternicových fibroidov, potom je jej konzervatívna liečba možná, pretože s nástupom menopauzy prestanú fibroidy rásť. Liečba fibroidov maternice bez chirurgického zákroku spočíva v použití nasledujúcich liekov:

Kombinované perorálne kontraceptíva

Patria sem také kombinácie: dezogestrel s etinylestradiolom (Mercilon, Marvelon, Novinet), etinylestradiol s norgestrelom (Ovidon, Rigevidon). Tieto lieky účinne pomáhajú znižovať príznaky maternicových fibroidov, ako je napríklad bolesť brucha, krvácanie. Avšak na liečenie fibroidov maternice s cieľom zmenšiť ich veľkosť nie sú tablety tejto skupiny prioritou, pretože nie vždy vedú k zníženiu počtu uzlín. Pri tejto terapii sa dajú zmenšiť iba uzly, ktorých počiatočná veľkosť nepresiahla 1,5 cm.

Agonisty hormónov uvoľňujúcich gonadotropín

Lieky tejto skupiny zahŕňajú: triptorelín - (decapeptil, Diferelin, Decapeptyl Depot), buserelín, goserelín (Zoladex), leuprorelín (Lucrin Depot). Nevýhodou použitia týchto činidiel na liečenie maternicových fibroidov je to, že po ukončení terapie sa môžu uzly zotaviť vo veľkosti a dlhodobé užívanie týchto liekov nie je prípustné, pretože to môže viesť k rozvoju osteoporózy a ďalších následkov pre ženské telo v dôsledku nedostatku estrogénu. Do šiestich mesiacov od použitia týchto prostriedkov sa môže veľkosť fibroidov znížiť o 50% a tiež sa môže znížiť intenzita symptómov fibroidov. Tieto lieky sa často používajú na zníženie maternicových fibroidov pred chirurgickým zákrokom, aby sa znížila strata krvi počas chirurgického zákroku.

antiprogestogeny

Mifepriston (RU-486) ​​sa často používa na liečbu fibroidov maternice alebo počas prípravnej liečby pred chirurgickým zákrokom. Tento nástroj eliminuje príznaky fibroidov a pomáha zmenšovať veľkosť uzlov.

Antigonadotropins

Danazol (Vero-Danazol, Danazol, Danoval, Danol, Danogen), gestrinón (Nemestran). Pri maternicových fibroidoch sa liečba týmito liečivami používa zriedka, pretože nemôžu zmenšovať veľkosť uzlov, ale pomáhajú len znižovať intenzitu symptómov fibroidov, navyše majú množstvo nežiaducich vedľajších účinkov, ako sú akné, zmeny hlasu, rast vlasov na tele a tvári. Tieto lieky na myóm sa môžu používať iba s nízkou účinnosťou iných spôsobov liečby.

gestagény

Použitie týchto finančných prostriedkov je dnes kontroverznou otvorenou otázkou. Niektorí lekári považujú ich použitie v prípade fibroidov maternice, najmä drogy, ako je didrogesterón (Dufaston), za neprijateľné. Iní sa domnievajú, že jeho použitie je opodstatnené, pretože nedostatok progesterónu vedie k nárastu fibroidov. Účinnosť užívania liekov, ako je nor-etisterón (Primolut-Nor, Norkolut), medroxyprogesterón acetát (Depo-Provera, Provera), linestrenol (Escluton, Orgametril) s myómom, sa neodporúča a použitie mnohých gynekológov sa neodporúča. Predpokladá sa však, že ich použitie je opodstatnené kombináciou fibroidov a hyperplázie endometria. Rast fibroidov nie je spôsobený iba nedostatkom alebo prebytkom špecifického hormónu, ale skôr všeobecnou hormonálnou nerovnováhou, preto by sa tieto lieky nemali používať vo všetkých prípadoch, ale podľa indícií..

FUZ - ablácia

FUS ablácia je neinvazívna technika bez relapsu na odstránenie myomatóznych uzlín. Moderný spôsob liečby fibroidov maternice bez chirurgického zákroku, ktorý sa prejavuje odparovaním fibroidov pomocou ultrazvukového lúča. Tento postup sa vykonáva pomocou ultrazvukového lúča, ktorý je presne zameraný na miesta lokalizácie nádoru, aby presnejšie smeroval lúč do uzla, chirurg používa MRI. Použitie tomografie tiež pomáha monitorovať stupeň deštrukcie a stupeň vystavenia ultrazvukového lúča nádoru v reálnom čase..

 • Nedostatok krvi, anestézia, trauma
 • Zachovanie plodnosti, metóda zachovania orgánov
 • Vysoký efekt aj pri veľkých uzloch a viacerých myómoch
 • Výrazné zníženie veľkosti uzlov, 2 až 3-krát
 • Žiadne vedľajšie účinky, žiadna bolesť, žiadna horúčka, žiadne intoxikácie
 • Žiadny relaps, liečba príznakov maternicových fibroidov
 • Najkratšie rehabilitačné obdobia, možnosť vykonať zákrok ambulantne

Pri tejto metóde liečby maternicových fibroidov nie sú potrebné intenzívne infúzne postupy, nie je potrebný žiadny zásah do tela, pretože postup sa uskutočňuje na diaľku, maternica nie je poškodená, nehrozí riziko budúcej neplodnosti alebo potratu. V procese abúcie FUS by nemalo dochádzať k páleniu kože, bolesti chrbta, brucha, bolesti vyžarujúcej do nohy..

Základné princípy nechirurgickej liečby fibroidov maternice

Pri liečení maternicových fibroidov bez chirurgického zákroku zahŕňa konzervatívna terapia diétnu výživu, používanie homeopatických liekov, imunomodulačných liekov, rastlinných liekov, fyzioterapie a hormonálnych liekov. Hlavné oblasti konzervatívnej liečby maternicových fibroidov sú nasledujúce:

 • Náprava genitálnych infekcií
 • Stimulácia, aktivácia imunity pomocou rastlinných liekov a iných liekov
 • Korekcia výživy, stravovacieho režimu
 • Normalizácia metabolizmu
 • Normalizácia psychoemotačného stavu
 • Liečba anémie, normalizácia menštruačného cyklu, odstránenie krvácania

Ako liečiť maternicové myómy - jedna z posledných štúdií

Belgickí vedci chcú vytvoriť účinný liek na liečbu myómov maternice, ak si progresívny rast vyžaduje radikálnu hysterektómiu. Vytvorili nové tablety EsmyaTM, ktoré zahŕňajú ulipristal acetát, selektívny modulátor receptorov progesterónu, a táto účinná látka je súčasťou núdzovej antikoncepcie..

Keď sa zistilo, že výskyt a rýchly rast fibroidov ovplyvňuje viac ako jeden estrogén, ako aj progesterón, vedci začali skúmať účinky liekov, ktoré blokujú účinok gestagénov. Potom sa tím vedcov v Bruseli vo Fakultnej nemocnici sv. Lukáša začal zaujímať o účinok núdzových antikoncepčných tabliet s ulipristal acetátom..

Na štúdium účinku na maternicové myómy EsmyaTM sa na experimente zúčastnilo 550 žien, ktoré sa pripravovali na operáciu odstránenia myómu. Počas 3 mesiacov bola jednej skupine podaná placebo (pozri úžasné fakty o placebe) a ďalšie tablety EsmyaTM. Súčasne sa uskutočnila ďalšia štúdia, v ktorej sa testoval účinok týchto liekov v porovnaní s injekciami blokátorov hormónov. Podľa výsledkov oboch štúdií sa zistilo, že použitie lieku EsmyaTM znižuje veľkosť fibroidov, ako aj intenzitu klinických symptómov a príznakov maternicových fibroidov..

Výsledkom štúdie je nasledujúci záver: 90% pacientov užívajúcich EsmyaTM malo pozitívny účinok, 50% už nepotrebovalo chirurgický zákrok, účinok je porovnateľný s účinkom injekcií blokátorov hormónov. Po užití EsmyaTM neexistujú žiadne také vedľajšie účinky - degenerácia kosti a návaly horúčavy, ktoré sa vyskytujú pri injekciách blokátora. Je tiež dôležité, aby mesiac po injekcii fibroidy u žien opäť rástli a u pacientov liečených EsmyaTM sa rast fibroidov nepozoroval ani po 6 mesiacoch. Možno, že čoskoro bude otázka, ako liečiť maternicové myómy, vyriešená ľahšie ako teraz.

Keď je indikovaná operácia odstránenia maternice?

Prípady, keď by ste nemali operáciu oneskoriť:

 • Veľkosť uzlov, veľkosť nádoru je viac ako 12 týždňov, tlačí na susedné orgány
 • Myoma prispieva k závažnému krvácaniu z maternice
 • Rýchly rast (4 týždne za 6-12 mesiacov)
 • Smrť uzla myómu
 • Čakajúce submukózne uzly (núdzová laparotómia) alebo nekróza uzlín
 • Kombinácia fibroidov s adenomyózou, submukóznym myómom

V závislosti od typu myómu, jeho umiestnenia, veľkosti si lekár vyberie typ chirurgického zákroku na odstránenie myómov. Myomektómia sa dnes robí tromi spôsobmi:

 • Laparoskopia - cez malé diery v bruchu
 • Pri hysteroskopii sa do pošvy prostredníctvom vagíny vkladá špeciálny nástroj
 • Pásová operácia rezom v dolnom bruchu je veľmi zriedkavá.
 • Ak nie je možné zastaviť rast fibroidov žiadnym iným spôsobom a šetriaci chirurgický zákrok je nemožný, pri takom myomáte maternice sa liečba skladá z úplného odstránenia maternice - hysterektómie..

Laparoskopia a hysteroskopia sú najobľúbenejšie operácie, pretože majú množstvo výhod: takmer úplná absencia stôp po operácii, zachovanie schopnosti ženy v budúcnosti rodiť dieťa a veľmi rýchle uzdravenie po operácii. O dôsledkoch hysteroskopie.

Embolizácia maternicovej artérie - moderná jedinečná metóda liečby myómu

Veľmi efektívny spôsob liečby myómov maternice. Výnimočnosť tejto operácie spočíva v tom, že zavedením malej sondy lekári určia, ktoré cievy dodávajú myómu krv, do nich vstreknú špeciálne látky, ktoré tieto cievy upchajú. Po takejto operácii výživa fibroidov prestane, klesá a ustupuje. Niektorí lekári tvrdia, že po takejto operácii môže žena otehotnieť a mať zdravé dieťa, iní sa domnievajú, že to môže byť problematické, všetko je veľmi individuálne a závisí od typu myómy, jeho veľkosti, úspešnej operácie.

Je možné liečiť maternicové myómy doma, alternatívne metódy?

Mnoho žien hľadá akékoľvek účinné ľudové prostriedky na liečbu myómov maternice. Takmer všetky metódy domácej liečby sa obmedzujú na zavedenie tampónov a vyhojenie rastlinnými liečivými roztokmi. Neexistuje jeden účinný ľudový liek, ktorý by vám umožnil zmeniť hlboké vnútorné príčiny myómov. Obzvlášť nestojí to za to sa sprísniť s myómom maternice, prečo? Pozrite sa, čo je to douching, aké nebezpečné to môže byť. V každom prípade, pred vyskúšaním akýchkoľvek alternatívnych metód liečby fibroidov, by ste určite mali informovať svojho lekára a prediskutovať túto metódu..

Komplikácie a dôsledky fibroidov

 • Najzávažnejšou a najnebezpečnejšou komplikáciou maternicových fibroidov je vývoj malígneho procesu na pozadí myómov. Predpokladá sa, že riziko takejto premeny na rakovinu nie je vysoké, avšak existuje a žena s takouto patológiou by mala byť pravidelne vyšetrená gynekológom, sledovať dynamiku veľkosti myómu, pretože hlavným znakom jeho malignity je rýchly rast fibroidov..
 • Ďalšími menej hroznými následkami maternicových fibroidov, ktoré neohrozujú život, sú vývoj anémie na pozadí silného krvácania počas menštruácie, ako aj neplodnosť. V posledných rokoch sa zvyšuje počet žien, ktoré musia úplne odstrániť maternicu z dôvodu myómov, čo je vážny stres a môže zhoršiť kvalitu života ženy..
 • Nekróza uzla a zrod submukózneho uzla, krútenie podväzného uzla na nohe - to si vyžaduje núdzovú laparotómiu.

Ak je takáto operácia nevyhnutná, musí sa žena upokojiť a urobiť správne rozhodnutie. Maternica je orgán, ktorý žena potrebuje len na narodenie dieťaťa, a ak už má dieťa, a cenou tohto problému je možná degenerácia fibroidov do zhubného nádoru alebo odstránenie maternice, ktorá už splnila svoju funkciu. Najlepšia voľba hovorí sama za seba.

Maternicové myómy

Maternicové myómy - chronické ochorenie maternicového tela, ktoré sa prejavuje rastom jedného alebo viacerých nádorových uzlov vo svalových vrstvách. V dôsledku toho sa zväčšuje veľkosť maternice, jej tvar je zdeformovaný. To vedie k nepríjemným symptómom - patologické krvácanie, časté močenie, bolesť v dolnej časti brucha a panvovej oblasti, zhoršená reprodukcia. To sa však vždy nestane - príznaky maternicových fibroidov u žien závisia od počtu uzlov a ich veľkosti. Vo viac ako polovici prípadov sú myomatózne uzly malé a nijako sa nevykazujú.

Toto ochorenie je veľmi časté. Podľa štatistík do 45 rokov trpí myómom až 70 - 80% žien.

Taktika liečby závisí od štádia nádoru, rýchlosti jeho rastu a veku pacienta. Zahŕňa konzervatívne a chirurgické metódy. Asymptomatický kurz vyžaduje iba pravidelné sledovanie gynekológom.

Príčiny choroby

Myóm je ochorenie závislé od hormónov. To znamená, že uzly rastú v reakcii na účinky ženských pohlavných hormónov, najmä progesterónu a estrogénu. Preto sa vyskytuje u žien iba v reprodukčnom veku. Najčastejšie sa však vyvíja v neskorom reprodukčnom a premenopauzálnom období. Malé a stredné uzly s nástupom menopauzy majú tendenciu ustupovať alebo, ako ľudia hovoria, sa rozpúšťajú. U žien sa po menopauze môžu objaviť fibroidy ako reakcia na užívanie liekov obsahujúcich estrogén.

Neexistujú vedecké dôkazy, ktoré by spoľahlivo potvrdili, že príčinou vývoja fibroidov je hormonálna porucha. U mnohých pacientov sa uzliny vyskytujú na pozadí normálnych hormonálnych ukazovateľov. To znamená, že toto ochorenie závislé od hormónov nie je spojené s hormónmi.

Bola identifikovaná určitá dedičná závislosť, je však tiež nemožné hovoriť o priamom vplyve dedičných faktorov tejto choroby..

Existujú rizikové faktory:

 • neskôr menarka;
 • veľký počet potratov;
 • ťažký menštruačný tok;
 • zápalové ochorenia genitálnej oblasti;
 • ovariálne cysty;
 • predĺžený negramotný výber antikoncepcie;
 • hepatická dysfunkcia;
 • absencia pôrodu a laktácie do 30 rokov;
 • nadváha;
 • poruchy metabolizmu uhľohydrátov;
 • sedavý spôsob života;
 • stres.

Dnes však nie je možné spoľahlivo určiť príčinu fibroidov a pravdepodobnosť jej rozvoja u konkrétnej ženy..

Klasifikácia myomatóznych formácií

Telo maternice sa skladá zo svalovej vrstvy a sliznice, ktorá lemuje jej vnútro.

Myomatózne lézie sú lokalizované vo svalovom spojivovom tkanive. Ťažiskom ich rastu je jedna chybná bunka, ktorá prechádza určitými zmenami a začína sa deliť rýchlejšie ako susedné bunky..

V dôsledku toho vzniká myomatózny uzol - miestna akumulácia náhodne prepletených vlákien hladkého svalstva. V priemere sa jeho rozmery pohybujú od niekoľkých milimetrov do niekoľkých centimetrov. Niekedy však existujú nádory veľmi veľkých rozmerov. Niektoré vážia niekoľko kilogramov..

Myomatózne bunky prakticky nedegenerujú na malígne. Stáva sa to v menej ako 1% prípadov..

Pozor! Ani rýchly rast fibroidov nie je známkou jeho malignity.

Fibroidy maternice sa môžu nachádzať v rôznych vrstvách. Podľa týchto znakov sú uzly rozdelené do nasledujúcich typov:

 • Submukózny alebo submukózny - rastie v maternicovej dutine. Môže vyčnievať dovnútra úplne, napoly alebo menej.
 • Intramurálne alebo intramuskulárne - umiestnené vo vnútri steny orgánu.
 • Subserous alebo subperitoneal - vyčnieva z vonkajšej strany (do pobrušnice).

Medzi týmito druhmi je myóm, ktorý rastie na stopke..

Príznaky maternicových myómov

Aj keď má choroba vysoký stupeň šírenia, okolo 35 - 40% pacientov sa stretáva so závažnými príznakmi - v ostatných prípadoch je asymptomatická.

 • Ťažká a predĺžená menštruácia.
 • Zrazeniny v menštruačnej krvi.
 • Pocit tlaku v oblasti močového mechúra.
 • Časté močenie.
 • Bolesť v dolnej časti brucha.
 • Rozšírenie brucha.
 • Sexuálne bolesti.

Pri veľkých novotvaroch vznikajú komplikácie.

Časté zahŕňajú rozvoj anémie spôsobenej ťažkým a dlhodobým menštruačným krvácaním.

Porucha reprodukčnej funkcie - zvyčajne sa vyskytuje pri intramurálnom usporiadaní uzla. V tomto prípade vznikajú ťažkosti s nástupom tehotenstva, pretože uzly bránia upevneniu vajíčka plodu na sliznici maternice. Môže tiež spôsobiť potrat..

Zriedkavou komplikáciou je narušená funkcia blízkych orgánov: močový mechúr a konečník.

diagnostika

Lekár môže mať podozrenie na myómy maternice na základe sťažností pacienta a po gynekologickom vyšetrení v prípade zvýšenia veľkosti orgánov..

Predtým bol stupeň rozvoja choroby korelovaný s týždňami tehotenstva, na základe toho, do akej miery sa zväčšila maternica pacienta. Stalo sa to od času, keď neexistovala ultrazvuková diagnostika. Teraz definícia typu „myóm zodpovedajúca 8 až 9 týždňom tehotenstva“ slúži ako ukazovateľ veľkosti myómov, ale nie ako diagnostické kritérium..

Je možné spoľahlivo diagnostikovať chorobu iba na základe výsledkov ultrazvukového vyšetrenia. Ultrazvukové zobrazovanie vám umožňuje presne určiť veľkosť uzlov, ich umiestnenie a typ. Je potrebné, aby pri stanovení výsledku lekár uzist urobil nielen popis uzlov, ale aj schematický nákres maternice s ich umiestnením a veľkosťou každého z nich..

Toto je dôležité pre ošetrujúceho lekára pri plánovaní ďalšej liečby. Napríklad, presne pochopiť, ako odstrániť novotvary. Alebo je možné, aby pacientka otehotnela týmto usporiadaním uzlov.

Keďže ultrazvuk nedokáže vždy zvládnuť príliš veľké formácie a veľmi zväčšenú maternicu, v niektorých prípadoch sa okrem ultrazvuku predpisuje aj MRI..

Hysteroskopia je jedným z ďalších diagnostických nástrojov. Toto je endoskopické vyšetrenie, keď je sonda s kamerou vložená do maternicovej dutiny a vyšetrená zvnútra. Potreba tejto metódy sa často nevyskytuje.

Liečba maternicových myómov

Embolizácia maternicovej artérie (EMA)

Je to minimálne invazívna a pomerne bezpečná metóda, ktorá spočíva v blokovaní toku krvi do myomatóznych uzlín. Výsledkom je, že nedostávajú výživu a regresiu niekoľko hodín..

V tomto prípade sa rezy nevykonávajú. Látka obsahujúca embólie sa vstrekuje do femorálnej artérie pomocou trubice - malých guličiek, ktoré podobne ako korok blokujú prietok krvi..

Ide o metódu, ktorá úplne zachováva orgány. Úroveň závažných komplikácií pri použití je asi 1%.

Vyskytujú sa výrazné nežiaduce reakcie. Sú to bolestivé pocity v dolnom bruchu po dobu niekoľkých hodín, ktoré si vyžadujú úľavu od liekov proti bolesti. Niekoľko dní sa môže vyskytnúť nevoľnosť, vracanie, horúčka, zhoršené močenie.

Táto metóda je indikovaná pre ženy v reprodukčnom veku s myómom so závažnými príznakmi..

Chirurgické metódy

Najväčší počet chirurgických operácií v oblasti gynekológie sa vyskytuje práve v maternicových fibroidoch. Chirurgicky odstráňte uzliny na maternici a samotnej maternici, ak boli iné typy liečby neúčinné..

myomectomy

Odstránenie myomatóznych uzlín so zachovaním orgánu.

Spôsob činnosti zvyčajne závisí od typu uzlov:

 1. Hysteroskopické. V tomto prípade sa rez neuskutoční. Odstránenie sa vykonáva resektoskopom, ktorý sa vkladá cez vagínu. Tento typ operácie je možný iba pri submukóznom usporiadaní uzlov.
 2. Laparoskopická Operácia sa vykonáva pomocou laparoskopu niekoľkými vpichmi v brušnej dutine..
 3. Brucha. Rezy sa robia na bruchu a maternici. Tento typ operácie sa používa pre mnohopočetný myóm. Aj keď ide o najinvazívnejší zásah s dlhou dobou zotavenia, týka sa to aj chirurgického zákroku na zachovanie orgánov..

Najvhodnejšie je odstránenie makroskopických myomatóznych hmôt strednej veľkosti (od 2 do 5 cm v priemere), až kým nevyrastú do veľkých rozmerov. To významne komplikuje ich liečenie a môže to viesť k potrebe hysterektómie..

Hysterémia (úplné odstránenie maternice)

Extrémne opatrenie, ku ktorému by sa malo pristupovať iba v prípade závažných symptómov a veľmi veľkých orgánov, ako aj v prípade zlyhania iných metód..

Operácia sa tiež vykonáva laparoskopickými, hysteroskopickými alebo brušnými metódami..

Zvyčajne sa používa pre ženy po 40 rokoch, ktoré už majú deti..

Všetky tieto typy chirurgických zákrokov sa uskutočňujú v celkovej alebo epidurálnej anestézii..

Drogová terapia

antikoncepcie Môže znížiť krvácanie a dočasne stabilizovať rast malých uzlín.

Lieky, ktoré spôsobujú dočasnú menopauzu. Počas aplikácie (zvyčajne 6 mesiacov) sa uzly zmenšujú, ale po zrušení sa rýchlo rozrastú na svoje bývalé a niekedy na veľké veľkosti. Úplná regresia fibroidov je možná iba pri veľmi malej veľkosti.

Vnútromaternicové zariadenie Mirena. Vďaka účinku na endometrium odstraňuje príznak - silné menštruačné krvácanie.

Uvedené lieky sú symptomatické a nemajú trvalý terapeutický účinok..

Kryoterapia (zmrazenie uzlov).

FUZ-ablácia (diaľkové odparovanie pomocou úzko zameraného ultrazvukového lúča).

Toto sú nové metódy s malými dôkazmi. Preto sa neuplatňuje široko.

Pozor! Doplnky, vrátane indolu, pijavice, reflexológie, bylinnej medicíny - neliečia myómy maternice.

Moderné liečebné prístupy

Aké metódy bude lekár používať, závisí od mnohých faktorov.

Moderný koncept liečby maternicových fibroidov:

 • Maternicové myómy vyžadujú liečbu, iba ak sú uvedené.
 • Terapia by nemala byť ťažšia ako samotná choroba.
 • Prístup k liečbe by mal byť čo najkonzervovanejší..
 • Liečba by mala poskytovať najtrvalejší účinok..
 • Zamerajte sa na udržanie reprodukčnej funkcie, aj keď žena teraz neplánuje otehotnieť.

Príznaky a liečba fibroidov spolu súvisia. Pri výbere terapie musíte zodpovedať nasledujúce otázky:

 • Zasahuje myóm život ženy.
 • Ktoré a kde sa presne rozpoznajú uzly.
 • Rastú.
 • Plánuje žena tehotenstvo a kedy.
 • Vek pacienta.

Pretože myóm sa nedegeneruje na rakovinu a asi v 60% prípadov sa nijakým spôsobom neprejavuje alebo príznaky sú zanedbateľné, nemali by ste ženu podrobovať liečbe, a ešte viac chirurgickému zákroku. Odporúčania niektorých lekárov na odstránenie myómu len preto, že je úplne neopodstatnené, nehovoriac o odstránení celého orgánu. Zdravie pacientov môže trpieť viac radikálnou liečbou ako malými fibroidmi.

Pri asymptomatickom kurze sa odporúča každých 6 - 12 mesiacov podstúpiť ultrazvuk a sledovať dynamiku..

Ak však uzly neustále rastú od merania k meraniu, je to tiež dôvod na ošetrenie..

Ak je však žena v premenopauze, zatiaľ čo rast fibroidov a príznakov je mierny, lekár si môže zvoliť postoj „počkajte a uvidíte“.

Po menopauze sa zastavuje tvorba pohlavných hormónov a myóm sa zhoršuje. V ťažkých obdobiach môže byť v tomto prípade Mirena špirála predpísaná ako symptomatická liečba.

Ak žena plánuje otehotnieť, je dôležité pochopiť, do akej miery ju môžu ovplyvniť uzly - deformujú tvar maternice, zabránia prilepeniu oplodneného vajíčka k jeho stenám, rýchlo narastajú uzly, ktoré narúšajú vývoj plodu. Ak sú tieto faktory vylúčené, môžete otehotnieť s myómom.

Ak novotvary vedú k neplodnosti a potratu, je potrebná liečba - embolizácia alebo myomektómia. Je dôležité vziať do úvahy, že myóm je ochorenie s pravdepodobnosťou recidívy. Preto je vhodné vykonať takýto zákrok, ak žena plánuje otehotnenie v krátkodobom horizonte. Ak ju chce odložiť o niekoľko rokov, existuje šanca, že uzly opäť porastú.

prevencia

Na prevenciu tohto ochorenia je dôležité vylúčiť všetko, čo vedie ženu k rizikovej skupine - stres, anémia, venózna kongescia v panvovej oblasti, negramotná antikoncepcia, zápalové procesy, potraty..

Preto budú preventívne opatrenia nasledovné:

 • normálny spánok;
 • správna výživa;
 • udržiavanie optimálnej hmotnosti;
 • fyzická aktivita;
 • pravidelný sexuálny život;
 • včasné liečenie chorôb ženských pohlavných orgánov;
 • uchovanie a dojčenie počas najmenej 4 - 6 mesiacov.

Na prevenciu myómov je tiež dôležité uvedomiť si reprodukčnú funkciu v čase. Optimálne, ak sa prvé narodenie objaví asi za 22 rokov a druhé za 25 rokov. Neskoré prvé narodenia vedú k predčasnému starnutiu myocytov (svalových buniek), čo znamená zníženie schopnosti maternice s predlžovaním a sťahovaním a tendenciu tvoriť uzly..

Maternicové myómy nie sú len napraviteľné, ale nepatria medzi nebezpečné choroby. Aby bola liečba fibroidov najúčinnejšia, je dôležité ju včas identifikovať. Pravidelné návštevy gynekológov sa preto vzťahujú aj na preventívne opatrenia..

Vyrieši sa to? Gynekológ o tom, kedy a ako liečiť myómy

U 80% žien vo veku 30 - 50 rokov sa vyvinie benígny nádor maternice - myóm. Iba tretina z nich však potrebuje liečbu, a to zďaleka nie je operáciou..

Je potrebné liečiť myóm a kedy, ako povedala pôrodník-gynekológ, vedúci oddelenia 25. nemocnice prvej mestskej nemocnice Lira Karayanidi.

- Najčastejšie sa myómy vyskytujú u žien počas menopauzy, bližšie ku koncu reprodukčnej funkcie. Pri hormonálnej reštrukturalizácii tela je najvyššie riziko vzniku fibroidov. Toto ochorenie sa však často vyskytuje u mladších žien. A v mnohých prípadoch sa to vôbec necíti. Všetko záleží na umiestnení fibroidov, veľkosti, rýchlosti rastu. Napríklad, ak sú myomatózne uzliny na povrchu maternice, ak sú malé, s najväčšou pravdepodobnosťou nedôjde ku krvácaniu alebo bolesti - vôbec nepohodlie. V tomto prípade sa fibroid nemôže liečiť, ale jednoducho pozorovať. Aj keď pred desiatimi rokmi boli odporúčania pre gynekológov pôrodníkov a gynekológov kategorické: ak uvidíte myomatózny uzol, musíte ho nevyhnutne odstrániť. Teraz sa uplatňuje jemnejšia taktika..

Kedy sa má liečiť myóm? Ak spôsobuje závažné, dlhodobé krvácanie, ktoré je spojené s rozvojom anémie (a tým aj únavy, vypadávania vlasov, poškodenia kože a nechtov, zhoršeného spánku a pamäte), bolesti brucha. V takom prípade by ste sa mali obrátiť na gynekológa a prediskutovať liečebné metódy so špecialistom. Navyše, fibroidy sú často príčinou neplodnosti. Deformovaním maternice pôsobí ako „antikoncepčný prostriedok“ a nedovoľuje, aby sa vajíčko a embryo zachytili na stene maternice. To je tiež vážny dôvod na začatie liečby..

Niekedy môžete robiť drogy. Napríklad hormonálne vnútromaternicové zariadenie má v niektorých prípadoch dobrý účinok. Môže sa nainštalovať päť rokov a potom vymeniť. Existuje tiež taká moderná, menej traumatická metóda, ako je embolizácia maternicovej tepny. Faktom je, že myomatózne uzly zásobujú krv veľmi dobre: ​​na zabezpečenie ich rastu berú veľa živín. Špeciálne látky blokujú krvné cievy, ktoré živia nádor, a tie zomierajú. Ďalej sa táto formácia dá jednoducho odstrániť (nástroje sa vkladajú do maternicovej dutiny prirodzenými cestami bez toho, aby došlo k odrezaniu brucha), ak deformuje maternicu a komplikuje tehotenstvo..

Chirurgické metódy sa používajú iba vtedy, ak sú všetky ostatné neúčinné. Extrémna možnosť je, keď sú odstránené nielen myomatózne uzly, ale celá maternica. Indikácia pre takúto operáciu môže byť kombinácia fibroidov s adenomyózou, hyperplastických procesov v maternici (proliferácia slizničného tkaniva), ktoré sa považujú za prekancerózne. Alebo dôvod na odstránenie maternice je relaps hyperplázie (zhrubnutie jej stien), polypy v dutine maternice, silná bolesť, hojnosť, pretrvávajúce krvácanie na dlhú dobu. Potom sa chirurgovia spolu so ženou rozhodnú, či je pre ňu dôležitá napríklad maternica, povedzme na 50, alebo či je najlepšie ju odstrániť. Ak sú vaječníky zdravé, potom ani po odstránení pohlavných orgánov nedochádza k prudkému starnutiu, pretože vaječníky produkujú ženské hormóny. V ťažkých situáciách, keď je myóm kombinovaný s nádormi vaječníkov, je potrebné odstrániť maternicu s prídavkami. Takže výber metódy liečby je vždy vybraný individuálne.

Jedinou účinnou prevenciou je pravidelná návšteva gynekológa s cieľom diagnostikovať fibroidy včas a potom ich pozorovať. Ak je kurz komplikovaný, podniknite opatrenia.

Chcem zdôrazniť: myóm je benígny nádor, ktorý sa vytvára z prerastených svalových buniek maternicovej steny. Takmer nikdy, až na zriedkavé výnimky, sa nestane malígnym.

Moderná ultrazvuková diagnostika vám umožňuje diagnostikovať benígny nádor včas av prípade potreby začať liečbu. Ak žena príde na odborné skúšky raz za rok, potom má každú šancu na udržanie svojho zdravia.

Tri hlavné prístupy k liečbe fibroidov maternice

Maternicové fibroidy sú fibroidy, nádor benígnej etiológie. Jej hlavnými miestami lokalizácie môžu byť steny maternice alebo vnútri stien maternice.

Ochorenie môže začať objavením sa nádoru, ktorý v priemere nepresahuje niekoľko milimetrov, s rastúcou jeho veľkosťou sa jeho priemer môže zväčšiť na niekoľko centimetrov. Táto patológia je charakterizovaná výskytom viacerých nádorov naraz, aby lekári mohli posúdiť veľkosť fibroidov, merajú ju podľa veľkosti postavenia maternicového fundusu počas tehotenstva..

príčiny

Nasledujúce dôvody môžu slúžiť ako základ pre vývoj tohto patologického procesu:

 1. Genetická predispozícia (zaťažená dedičnosťou).
 2. Hormonálne poruchy v ženskom tele.
 3. Ochorenia, pri ktorých sa vyskytuje endometriálna hyperplázia vnútornej vrstvy maternice (polypy, endometrióza, ovariálna cysta).
 4. Časté používanie vnútromaternicových zariadení a potrat, zápal.
 5. Genitálne choroby spôsobené infekciou.
 6. Porušenie psychoemotačného stavu, ktorého vznik prispieva k stresovým situáciám.
 7. Choroby endokrinného systému, cukrovka, nadváha.
 8. Sedavý spôsob života (nedostatok pohybu).
 9. Nepravidelný sexuálny život.
 10. Používanie perorálnej antikoncepcie (tablety).
 11. Nadmerné vystavenie UV žiareniu.

Druhy maternicových myómov

Rozlišujú sa nasledujúce typy maternicových myómov:

 1. Intramuskulárna (intramurálna) patologická formácia sa nachádza vo vrstve myometria.
 2. Abdominálne (suberózne) miesto lokalizácie novotvaru sa vyskytuje pod sliznicou maternicovej vrstvy..
 3. Submukózna (submukózna) pre tento typ patológie je charakterizovaná skutočnosťou, že novotvar sa nachádza vnútri sliznice..
 4. Prepojovací (intraligamentárny) nádor sa objavuje v oblasti väzov maternice.

príznaky

V skorých štádiách je tento patologický stav zvyčajne asymptomatický..

Ak má veľkosť nádoru priemer 2 cm, môžu sa objaviť prvé príznaky klinického obrazu:

 1. Žena má na začiatku menštruačného cyklu spastické kŕče v dolnom bruchu.
 2. Menštruačný cyklus je po celej jeho dĺžke sprevádzaný neustálymi bolesťami.
 3. Je potrebné si uvedomiť, že menštruácia vyzerá hojne.
 4. V intervaloch medzi menštruačným cyklom sa objavuje špinenie krvi.
 5. Trvanie menštruácie je porušené, môžu sa skrátiť alebo naopak predĺžiť.
 6. Najznepokojivejším príznakom je, že žena nemôže otehotnieť dieťa.

V ďalších a neskorších štádiách ochorenia sa k tomuto klinickému obrazu môžu pridať závažnejšie príznaky:

 1. Bolesť v bruchu je zosilnená, čo sa často prejavuje na nohách alebo bedrovej oblasti. K ich posilneniu môže dôjsť na pozadí zvýšenej fyzickej práce av pokoji.
 2. Zvyšuje sa brucho, zatiaľ čo telesná hmotnosť sa nemení.
 3. Vďaka svojmu množeniu začína myóm vyvíjať tlak na blízke orgány (močový mechúr, črevá), kvôli ktorým má žena poruchu stolice (zápchu) a bolestivé močenie.
 4. Veľmi znepokojivým príznakom je výskyt obrazu akútneho brucha. Takéto príznaky sa pozorujú, ak je noha novotvaru skrútená a nekróza sa vyvíja v dôsledku nekrózy. Tento stav si vyžaduje neodkladnú operáciu.

Myóm možno rozoznať nepriamymi príznakmi:

 1. Na pozadí častého krvácania sa vyvíja anémia.
 2. V časných oblastiach sú bolesti hlavy a závraty.
 3. Môže sa objaviť bolesť za hrudnou kosťou..
 4. V dôsledku úzkostných myšlienok sa vyvíjajú neurotické stavy spolu s pocitom úzkosti a nebezpečenstva.

Čo sú nebezpečné myómy?

Maternicové myómy nepredstavujú ohrozenie života ženy, ale ak nedôjde k včasnej liečbe, komplikácie predstavujú ohrozenie života pacienta:

 • Nebezpečným dôsledkom je to, že sa myóm začína pohybovať z nezhoubného po zhubný nádor, ktorý sa prejavuje ako rakovina krčka maternice. Tento patologický proces prispieva k zníženiu imunity. Táto degenerácia je pozorovaná u 2% pacientov s touto patológiou..
 • Vývoj anémie z nedostatku železa v dôsledku dlhodobého krvácania. V tomto stave žena pociťuje:
  • Bolesť hlavy a závraty.
  • Bledosť a cyanóza kože.
  • Objavia sa mdloby.
  • Únava a dýchavičnosť.
  • Zhoršená pozornosť a rozptýlenie.
 • K nekrotizácii tkanív dochádza v dôsledku narušenia prietoku krvi v dolnej časti myómového uzla. Toto sa najčastejšie vyskytuje po dlhodobej fyzickej práci a je charakterizované výskytom akútneho klinického obrazu:
  • Žena má akútnu dýku v dolnom bruchu.
  • Telesná teplota prudko stúpa na kritické úrovne.
  • Nevoľnosť môže spôsobiť zvracanie..
 • Ak je zvolená nesprávna metóda liečby, potom môže rastúci veľký myóm vyvíjať viacnásobný tlak na susedné orgány. Pri nadmernom tlaku na črevo sa žena nemôže usádzať, dochádza k zápche. Ak je močový mechúr pod tlakom, môže byť ťažké separovať moč.
 • Niekedy počas tohto patologického procesu dôjde k otehotneniu, ale jeho ložisko je sprevádzané neustálymi hrozbami potratu. A v prípade svojho normálneho priebehu, v čase pôrodu, môže nielen normálny, ale aj malý myómový uzol zasahovať do normálneho výstupu plodu z pôrodného kanála..

diagnostika

Diagnostické metódy:

 • Presná diagnóza maternicových fibroidov je stanovená gynekológom. Pri gynekologickom vyšetrení je prvým príznakom jeho nárast. Na presné potvrdenie diagnózy je potrebný ultrazvuk alebo MRI. Pomocou neho môžete nastaviť veľkosť novotvaru, ktorého uzla, kde je jeho umiestnenie, počet uzlín myómu.
 • Hysteroskopia je predpísaná pre biopsiu, pre následnú histologickú analýzu. To vám umožní zistiť štruktúru fibroidov.
 • Laparoskopická metóda (moderná) sa používa súbežne s diagnostikou a liečbou suberóznych novotvarov.

Liečba myroidom

Existujú dve metódy liečby maternicových myómov:

 1. Konzervatívne zaobchádzanie. Na tento účel sa používajú lieky, homeopatia, byliny, pijavice, včelárske výrobky.
 2. Ordinácie. Metóda zahŕňa operatívne metódy zásahu.

Ak žena, ktorej vek prekročil známku 40 rokov, a je v stave menopauzy a veľkosť novotvaru nepresahuje 12 týždňov týždenne, môže sa liečba ženy počas menopauzy vykonať bez chirurgického zákroku. Okrem toho je veľmi dôležité, aby sa neobťažovala bolesťou a klinický obraz by nebol zaťažený príznakmi.

Liečba drogami

Účinok takejto liečby podporuje resorpciu fibroidov, redukuje neoplazmy, iba ak sú fibroidy malé a nepresahujú jeden a pol cm. Tieto dávkové formy sa najlepšie používajú ako ďalší spôsob liečby..

 • Liečba antikoncepčnými perorálnymi kontraceptívami sa predpisuje:
  • dezogestrel.
  • Novinet.
  • Marvelon.
  • Mercilon.
  • Rigevidon.
  • Ovidon.

  Liečba ľudovými receptami

  Pri liečbe tohto patologického procesu sa používajú zabudnuté recepty tradičnej medicíny. Ale ich použitie doma sa uskutočňuje iba v nasledujúcich prípadoch:

  • Keď je žena v období pred menopauzou (nie po menopauze). V tomto prípade je v ženskom tele pozorované zníženie hladín hormónov, a preto použitie liečivých bylín môže mať pozitívny účinok..
  • Počiatočné štádiá myómov.
  • Povinná konzultácia s gynekológom.
  • Infúziu, tinktúry a lekárske odvary používajte iba ako dodatočný spôsob liečby.
  • Metódami, ktoré zahŕňajú iba použitie liečivých bylín, nie je možné dosiahnuť úplné vyliečenie maternicových myómov..

  Pri výbere tohto spôsobu liečby musíte vedieť, že liečivé rastliny sa svojím pôsobením dajú rozdeliť do niekoľkých skupín, z ktorých každá bude mať špecifický terapeutický účinok:

  • Protinádorové rastliny. Do tejto skupiny patria byliny:
   • Sabre marsh.
   • bolehlav.
   • Trávnik obyčajný.
   • Európsky zyuznik.
   • Maternica je bór.
   • Biele imelo.
  • Liečivé byliny s imunomodulačným účinkom:
   • Rhodiola rosea.
   • Eleutherococcus.
   • Schisandra chinensis.
   • Swamp Zamaniha.
   • Aralia Manchurian.
  • Bylinky, ktorých cieľom je obnova menštruácie, ich cyklu a odstránenia príznakov bolesti:
   • Harmančeková tráva.
   • hop.
   • vratič.
   • Spať trávu.
  • Ak žena má krvácanie z maternice počas prerušenia menštruačného cyklu, budú užitočné nasledujúce byliny:
   • rebríček.
   • Kabelka pastiera trávy.
   • Čučoriedkové ovocie.

  Môžete si pripraviť dekorácie, tinktúry a infúzie bez toho, aby ste opustili svoj domov, sami.

  Vývar a nálev

  Na prípravu odvarov a infúzií sa používajú tieto recepty:

  • Vezmite 30 gramov trávovej žihľavy a rebríčka, zalejte vriacou vodou (250 ml) a nalejte do termosky. Trvajte na výslednej zmesi 3 hodiny a pred jedlom vypite 80 ml trikrát denne.
  • Pri diagnostike fibromyómu sa pozoruje dobrý účinok, keď sa používa odvar konopných semien, pije sa v 3 šároch kávy denne po dobu 14 dní..
  • Materská borovica (jedna lyžica) sa naleje prevarenou vodou v objeme 1 šálka, naparí sa vo vodnom kúpeli 10 minút a spotrebuje sa v lyžici 1 hodinu pred jedlom..

  Na prípravu alkoholovej tinktúry môžete použiť nasledujúci recept:

  • Vezmite 250 gramov alkoholu, pridajte doň lyžičku orechových membrán a nechajte ju variť 14 dní. Tinktúra sa môže konzumovať v 30 kvapkách, nie viac ako 3-krát denne.
  • V mlynčeku na mäso rozomelte 10 g. koreň lopúcha, pridajte pol litra horúcej vody a nechajte ju variť 12 hodín. Infúziu je možné užívať 4-krát denne po dobu 30 dní. Po desaťdennej prestávke je možné infúziu znova použiť.

  Hygienické kúpele

  Liečivé byliny sa môžu používať nielen na interné použitie, ale aj na vonkajšie použitie, na čistenie a oddychovanie hygienických kúpeľov:

  • Na tento účel sa vyberie hlboká nádoba, do ktorej sa pridá lyžica masla, medu a dechtu. Roztok je zmiešaný a tampón navlhčený v ňom je vložený do pošvy na noc. Nasledujúci deň sa použije gáforový olej, tampón namočený v ňom sa umiestni hlboko do pošvy. Tieto postupy sa v priebehu mesiaca striedajú..
  • Vysušená lastúrniková tráva v množstve jednej polievkovej lyžice sa naleje vriacou vodou a mizne vo vodnom kúpeli po dobu pol hodiny, po ktorej sa vypustí a použije sa na výkop nie viac ako dvakrát za jeden deň..
  • Infúzia kvetov nechtíka. Na jej prípravu sa jedna lyžička sušených kvetov nechtíka naleje vriacou vodou v objeme 0,5 litra, potom sa môže naliať do termosky a trvať na jednej noci. Nasledujúce ráno sa infúzia môže užiť vo viacerých dúškoch pred jedlom po dobu dvoch týždňov. Alebo použiť na hygienické kúpele.

  Techniky chirurgického ošetrenia

  Niekedy je nedostatok liečby drogami, nie je vždy možné dosiahnuť pozitívnu dynamiku v liečbe tohto patologického procesu.

  Existuje celý rad dôvodov, pre ktoré sa chirurgický zákrok stáva nevyhnutným stavom:

  1. Zmena veľkosti maternice, ktorá je viac ako 12 týždňov. V tomto prípade sa zvyšuje tlak na najbližšie orgány.
  2. Vývoj fibroidného rastu je sprevádzaný veľkým krvácaním z maternice.
  3. Neoplazma a nekrotizácia.
  4. Spojenie adenomyózy fibroidov maternice.

  Po podrobnom vyšetrení lekár rozhodne, či s pacientom bude pracovať.

  Na tento účel sa používajú tri typy chirurgických zákrokov:

  1. Laparoskopia. Aby sa to uskutočnilo, urobí sa malý rez na prednej brušnej stene, ktorým sa uskutoční chirurgický zákrok.
  2. Hysteroskopia. Na takúto operáciu nie je potrebný rez. Celý priebeh operácie sa uskutočňuje cez vagínu.
  3. laparotómia Jedná sa o druh brušnej chirurgie, pri ktorej je urobený rez v bruchu. Používa sa veľmi zriedkavo, keď je potrebný urgentný chirurgický zákrok pri príznakoch akútneho brucha (pri krútení nôh fibroidov s následnou nekrotizáciou)..

  Ak sa rast fibroidov vyskytuje veľmi rýchlo a v krátkom čase, používa sa radikálna metóda na úplné odstránenie tela maternice (hysterektómia)..

  Prvé dve možnosti chirurgického zákroku možno považovať za najobľúbenejšie. Ich najdôležitejšou výhodou je nedostatok chirurgických švov, rýchla rehabilitácia chorej ženy a schopnosť udržať funkciu nosenia detí..

  prevencia

  Aby sa predišlo výskytu tejto patológie, je potrebné dodržiavať súbor opatrení zameraných na zachovanie normálneho fungovania tela a dodržiavať pravidlá zdravého životného štýlu..

  Žena potrebuje:

  • Sledujte svoj psychoemotačný stav, ovládajte stresové situácie, udržiavajte pokoj, pokiaľ je to možné, a nie paniku v ťažkých situáciách.
  • Dodržiavajte pravidlá správnej výživy. Správne používajte režim práce a odpočinku. Venujte sa každodenným vonkajším prechádzkam.
  • Sledujte svoj vzhľad a ovládajte svoju váhu.
  • Posilnite imunitný systém spevnením tela ošetrením vodou.
  • Do 1 roka podstúpiť fyzickú prehliadku a vyšetriť gynekológom. Po dosiahnutí veku 40 rokov sa raz ročne podrobí ultrazvukovému vyšetreniu brušnej dutiny a panvových orgánov..
  • Správne sa chráňte pred nechceným tehotenstvom, vyhnite sa potratom.
  • Majte pravidelný sexuálny život.
  • Vyvarujte sa nadmernému vystaveniu priamemu slnečnému žiareniu..
  • Na jeseň a na jar sa ďalej používajú obohatené komplexy, ktoré zahŕňajú vitamíny skupín A, C, E, ako aj železo a jód, meď a zinok..

  Komplex týchto opatrení zabráni rozvoju maternicových fibroidov.

  recenzia

  Recenzie žien o maternicových fibroidoch:

  Čo sa vyhnúť myómu?

  S rozvojom tejto choroby sa vyžaduje súlad s určitými pravidlami, ktoré neumožňujú rýchly vývoj tohto typu patológie:

  • Nemocná žena by nemala používať procedúry založené na tepelnom účinku (horúce kúpele, sauny, kúpele)..
  • Pri výbere dovolenkovej destinácie zvoľte krajiny s miernym podnebím, v lete sa vyhnite dlhodobému vystaveniu slnečnému žiareniu. Ultrafialové žiarenie môže viesť k náhlej exacerbácii a progresii choroby
  • Užívajte aspoň 8 hodín spánku denne.
  • Vyhnite sa stresovým situáciám.
  • Dodržiavajte všetky pokyny predpísané lekárom..

  Účinnosť liečby tohto ochorenia sa dá dosiahnuť iba vtedy, ak sa pred chirurgickým zákrokom a po ňom dodržia pravidlá a normy.

  V prípade, že operácia nebola vykonaná a liečba sa vykonáva lekársky alebo pomocou receptov tradičnej medicíny, pacient by mal vedieť, že tento druh liečby nie je účinný a nedáva veľký výsledok, a niekedy môže byť škodlivý pre zdravie (neprimerané a negramotné používanie liečivých rastlín)..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Cirhóza je závažné nevyliečiteľné ochorenie. Pod vplyvom negatívnych faktorov sa živé pečeňové bunky transformujú do spojivového tkaniva, ktoré nemá funkčné schopnosti.
Operácia odstránenia medzistavcovej prietrže je spojená s komplikáciami, medzi ktoré patrí recidíva - opakovaný výskyt výčnelkov na rovnakom medzistavcovom disku.
Bolesť kĺbov a chrbta je bežným javom pre rôzne skupiny a vek populácie. Dôvody môžu byť úplne odlišné - neurologické, ortopedické, reumatologické, vertebrologické.