loader

Hlavná

Hlava

Subserózne myómy a tehotenstvo

Podvysoké myomatózne uzliny sa vyznačujú tým, že sa objavujú a rastú mimo maternice, a nie vnútri nej. Keď sa vyvíjajú, môžu vyvíjať tlak na susedné orgány a tkanivá umiestnené v blízkosti, čo vedie k narušeniu fungovania močového mechúra a čriev. Vo veľkej väčšine prípadov sú suberózne myómy a tehotenstvo celkom „kompatibilné“. Patológia nie je prekážkou počatia, tehotenstva a pôrodu. Za určitých podmienok však môže spôsobiť celý rad komplikácií. Preto si podkožné fibroidy maternice a tehotenstvo vyžadujú zvýšenú pozornosť gynekológa, ktorý pozoruje pacienta..

Čo robiť, ak sa počas tehotenstva zistí subdomický myóm?

Vo veľkej väčšine prípadov sa počas tehotenstva nevyvinuté huby a sú veľmi zriedkavé. Ich klinickým prejavom môže byť bolesť v období od konca 1. do začiatku 2. trimestra. S cieľom ich eliminácie môže lekár predpísať pacientovi lieky proti bolesti. Akékoľvek riziká môže určiť ošetrujúci lekár na základe diagnostických testov, analýz a jednotlivých ukazovateľov pacienta.

Riziká

Podvodné myomatózne uzly sú lokalizované pod pobrušnicou a aj pri malom priemere sa dajú ľahko určiť palpáciou. Stáva sa, že vyvíjajú tlak na vajcovody a sťažujú otehotnenie... Avšak s ich malými rozmermi nevznikajú problémy s počatím. Často sa vyskytujú prípady, keď sa pacient pri vyšetrení gynekológom, ktorý už je tehotný, dozvie o prítomnosti myomatóznych novotvarov. Podzemné myómy sa môžu vyvíjať na širokom základe alebo na tenkom stonku. Skrúcanie počas tehotenstva môže viesť k mnohým nepríjemným klinickým prejavom:

 • silné príznaky bolesti;
 • teplu;
 • neustály pocit slabosti;
 • Podráždenosť.

Takýto vývoj udalostí si vyžaduje okamžitú žiadosť o odbornú lekársku pomoc, pretože to signalizuje, že keď sa krv skrútila, prietok krvi do uzla sa zastavil a začal zomrieť. Jeho nekróza so sebou prináša zápalové procesy, ktoré zase priamo ohrozujú život plodu a pacienta. Vývoj myomatóznych uzlín sa vyskytuje na pozadí hormonálnych porúch v ženskom tele. Môžu stimulovať kontraktilnú schopnosť maternice a sťažiť fixáciu plodu v nej, čo môže viesť k predčasnému spontánnemu potratu. Ďalším nebezpečenstvom je nedostatok živín a kyslíka prichádzajúcich z placenty do plodu v dôsledku tlaku v uzle na telo maternice. Môže to spôsobiť:

 • vývojové oneskorenie;
 • chronická hypoxia;
 • smrť dieťaťa.

Akékoľvek riziká môže určiť ošetrujúci lekár na základe diagnostických testov, analýz a jednotlivých ukazovateľov pacienta.

Možné komplikácie

Medzi najbežnejšie tehotenské komplikácie spojené so suberóznou lokalizáciou myomatóznych uzlín patria:

 • predčasný pôrod, ktorého riziko sa zvyšuje s väčším počtom nádorov;
 • riziko krvácania u pacientov;
 • malpozícia plodu kvôli deformáciám maternicovej dutiny.

V poslednom prípade sa vykoná cisársky rez, je však potrebné poznamenať, že samotné mimetické podväzkové uzly nie sú znakmi jeho správania. Vo väčšine prípadov sa pôrod vyskytuje prirodzene. Príťažlivá rozmanitosť fibroidov nespôsobuje skoré pretrhnutie membrán, placenta previa alebo oneskorenie vývoja plodu... Napriek tomu to môže mierne zvýšiť riziko takýchto komplikácií. Zároveň je potrebné poznamenať, že nedostatok prepojenia medzi smrťou plodu plodu a preeklampsiou sa preukázal na vedeckej úrovni..

Liečba tehotenstva

Liečba suberóznych fibroidov sa nevykonáva počas tehotenstva. Odstránenie myomatóznych uzlov počas tohto časového obdobia môže viesť k takým hrozným následkom, ako sú:

 • potrat;
 • prasknutie maternice;
 • intenzívne krvácanie, ktoré je ťažké zastaviť;
 • predčasný pôrod.

Preto je také dôležité pravidelne absolvovať preventívne vyšetrenie gynekológa, najmä ak plánujete tehotenstvo. Včasná detekcia a liečba fibroidov v budúcnosti eliminuje riziko komplikácií počas tehotenstva.

Porodné komplikácie

Vo väčšine prípadov, ak tehotenstvo s podvysokým myómom bolo pod dohľadom lekára, pôrod sa uskutoční bez komplikácií. Zároveň existujú prípady, na ktoré sa toto pravidlo nevzťahuje. Takže myomatózne uzly môžu:

 • zabrániť plodu v pohybe cez pôrodný kanál;
 • spôsobiť prasknutie maternice;
 • viesť k narodeniu dieťaťa s patológiou.

Cisársky rez umožňuje vyhnúť sa takým komplikáciám. Potrebu jeho použitia určuje lekár. Indikácie sú:

 • nedostatočná sila pracovných bolestí;
 • nezverejnenie krčka maternice.

Špecialisti z multidisciplinárnej kliniky CELT predbežne študujú všetky faktory a riziká, ktoré môžu viesť k komplikáciám pri dodávke pacienta s podväzkovými uzlinami. Na základe diagnostických údajov a jednotlivých ukazovateľov pacienta vytvárajú pôrodný plán.

Pôrodné komplikácie

Aby sa vylúčilo riziko komplikácií pri podhubnom myóme po pôrode, musí byť žena čo najpozornejšia k sebe a svojmu telu. Dôležitou súčasťou jej osobnej starostlivosti by mali byť pravidelné návštevy gynekológa a ultrazvuku. Komplikácie v popôrodnom období zahŕňajú:

 • intenzívne krvácanie;
 • zápal
 • infekčné choroby.

Podľahlý myomatózny uzol a tehotenstvo: aká liečba bude potrebná?

Maternicové myómy sú druhým najbežnejším gynekologickým ochorením. Toto ochorenie je charakterizované zvýšením veľkosti maternice v dôsledku zvýšenej proliferačnej aktivity hladkých svalov alebo iných buniek. Maternicové myómy sú vážnym problémom z lekárskeho aj psychologického hľadiska. To sa obzvlášť negatívne prejavuje na začiatku tehotenstva a jeho tehotenstve. Závažnosť tohto účinku závisí od umiestnenia myomatóznych uzlín, ktoré môžu byť v hrúbke maternice, na jej vonkajšom alebo vnútornom povrchu. Preto má maternicové myómy maternice a tehotenstvo určité pravidlá riadenia, od ktorých závisí konečný výsledok - narodenie zdravého a plnohodnotného dieťaťa..

Tehotenstvo na maternicové myómy

Poloha myomatózneho uzla sa vyskytuje u jednej tretiny žien s touto chorobou. To znamená, že sa nachádza na vonkajšom povrchu maternice, to znamená priamo pod pobrušnicou. Takéto uzly môžu mať buď tenkú nohu alebo širokú základňu, s ktorou sú spojené s maternicou. Najväčšie nebezpečenstvo počas tehotenstva sú uzly súvisiace s prvou možnosťou. Môžu sa ľahko krútiť, sprevádzané vývojom ischemických zmien, vrátane možnej nekrózy tkaniva (nekróza). Klinicky sa to prejavuje bolesťou v podbrušku, miernym zvýšením telesnej teploty, slabosťou, podráždenosťou a ďalšími príznakmi. Môže dôjsť k miernemu zvýšeniu počtu bielych krviniek v krvi.

Podväzný myomatózny uzol a gravidita môžu negatívne ovplyvniť tvorbu placenty. V dôsledku toho sa prejaví vznik placentárnej nedostatočnosti, to znamená stavu, v ktorom placenta nemôže úplne plniť funkcie, ktoré sú jej priradené. Klinicky je to sprevádzané nasledujúcimi dôsledkami:

 • Oneskorený vývoj plodu (dieťa je malé a má nízku telesnú hmotnosť)
 • Chronická vnútromaternicová hypoxia plodu - dieťa je v určitom časovom období v stave nedostatku kyslíka.
 • Antenatálna smrť, to znamená, keď dieťa zomrie v maternici - to je najhoršia komplikácia placentárnej nedostatočnosti..

Riziko týchto komplikácií zvyšuje početné suberózne a integrálne myómy maternice. Aj v tomto prípade to ovplyvňuje tehotenstvo a skutočnosť, že excitabilita maternice sa výrazne zvyšuje. Výsledkom je potrat:

 • Hrozba potratu (ak sa klinické prejavy hrozby objavia pred 22 týždňami)
 • Ohrozenie predčasného pôrodu (do 37 týždňov).

Riadenie práce s maternicovými fibroidmi

Pôrod sa môže vyskytnúť normálne aj s rôznymi komplikáciami, keď sa vyskytne fibroidný maternicový systém. V niektorých prípadoch myomatózny uzol interferuje s povýšením hlavy počas pôrodu. To vedie k rozvoju klinickej nezrovnalosti, keď sa hlava nemôže normálne zasunúť do vstupu do panvy a následne sa pohybovať pozdĺž všetkých rovín. Jediným spôsobom dodania v tomto prípade je cisársky rez, pretože inak sú možné komplikácie klinicky úzkej panvy. Tie obsahujú:

 • Roztrhnutie maternice
 • Narodenie zraneného dieťaťa, ktoré môže následne zostať zdravotne postihnuté v dôsledku hrubého poškodenia centrálneho nervového systému.

Okrem toho sa pri narodení dieťaťa v prítomnosti subteróznych myómy maternice zvyšuje riziko vzniku pracovných abnormalít. Najčastejšie je to slabina, pri ktorej kontrakcie nevedú k otvoreniu krčka maternice, pretože nemajú dostatočnú pevnosť. Môže však dôjsť k nekoordinácii práce. Vyznačuje sa tým, že kontrakcie sú silné, ale sú sprevádzané kŕčom krčka maternice. Na základe toho nedochádza k jeho zverejneniu..

V obidvoch prípadoch je indikovaná liečba. Nie je to však vždy účinné, preto sa vyžaduje doručenie cisárskym rezom. Na zvýšenie účinnosti terapeutických opatrení je vhodné anestetizovať pôrod, napríklad spinálnu analgéziu alebo epidurálnu.

Recenzie od úľavy od bolesti pri práci sú najlepšie, pretože žena cíti boj sám, ale necíti bolesť. To jej dáva príležitosť relaxovať pri pôrode a získať silu.

Nebezpečenstvo, ktoré predstavujú maternicové myómy, je opísané vo videu:

Riadenie popôrodného obdobia v prípade maternicových fibroidov

V popôrodnom období sú v prítomnosti maternicových fibroidov tiež možné určité komplikácie. Patria sem:

 • Zvýšená frekvencia hypotonického krvácania z maternice
 • Poporodné infekčné a zápalové komplikácie, najbežnejšou z nich je endometritída
 • Subvoluácia maternice, ktorá predisponuje k vývoju lochiometrov.

S potratom, ktorý sa vykonáva u žien s myómom maternice, sa tiež vyvíjajú podobné komplikácie. Sú spojené so skutočnosťou, že kontraktilita maternice je narušená. Z tohto dôvodu:

 • Maternicové cievy sa nemôžu sťahovať, čo vedie k krvácaniu
 • Vnútorný hltan sa nevytvára, čo vytvára podmienky na prienik infekcie z dolných častí genitálneho traktu do horných častí.
 • V dutine maternice sú oneskorené zrazeniny, ktoré sú dobrým živným prostredím pre mikroorganizmy.

Na záver treba poznamenať, že tehotenstvo a suberózne myómy maternice majú určité pravidlá riadenia, na základe čoho získate najpriaznivejší výsledok. Platí to pre tehotenstvo aj pôrod spolu s obdobím po pôrode.

Táto situácia je spôsobená skutočnosťou, že počas tehotenstva sa na pozadí myómov maternice často vyskytujú určité komplikácie, ktoré si niekedy vyžadujú včasné pôrody, a tiež zvyšujú frekvenciu cisárskeho rezu. Toto je obzvlášť časté pozorovanie, ak existuje podkožný uzol fibroidu s tenkou nohou. Podobný uzol všeobecne nie je sprevádzaný podobnými komplikáciami. V tomto prípade tehotenstvo a pôrod spravidla prebiehajú priaznivejšie.

Subserous maternicové myómy a fórum tehotenstva

Subserózne maternicové myómy a tehotenstvo

Kombinácia nie je príliš príjemná, aj keď celkom bežná. Na začiatok je potrebné počúvať odporúčania lekára a potom ich prísne dodržiavať av žiadnom prípade samoliečiť..

Existujú určité štandardy liečby, ktoré gynekológovia dodržiavajú. Ide o nasledujúce príznaky: mnohopočetné myómy v priebehu tehotenstva, veľké rozmery - viac ako 5 cm, zmena maternice, ktorá vedie k deformácii plodu, subresérový uzol s tenkou nohou. V iných prípadoch môžu pod dohľadom lekára existovať suberózne maternicové myómy a tehotenstvo..

Len čo má lekár aspoň pochybnosti o tom, či môže existovať myóm a tehotenstvo, predpísajú sa ďalšie vyšetrenia, ktoré sa týkajú iba žien, ktoré plánujú tehotenstvo vopred. Skúšky sa preto musia ukončiť vopred.

Problémy, ktoré môžu vzniknúť v dôsledku maternicových myómov maternice a tehotenstva počas tehotenstva a pôrodu:

 • podvýživa fibroidov, ktorá vedie k hrozbe zlyhania tehotenstva;
 • porušenie interakcie matky a plodu;
 • veľmi závažná neskorá toxikóza, ktorá priaznivo neovplyvňuje plod.

Ak sa vyskytnú takéto problémy, lekár sa môže rozhodnúť prijať núdzové opatrenia, môže to byť predčasné pôrod. Činnosť lekárov je vždy zameraná na ochranu dieťaťa.

Maternicové myómy. chirurgia

Ak ultrazvuk ukázal maternicový fibroid, môžete sa stať matkou. Subserózne fibroidy maternice a tehotenstvo - to je pomerne časté ochorenie a skúsenosť modernej medicíny vám umožňuje rodiť a rodiť dieťa s touto chorobou..

Prečítajte si tiež články:

 • Bolesť v bolesti v suprapubickej oblasti,
 • Bolesti v dolnej časti chrbta,
 • Bolesť v podbrušku pri fyzickej námahe alebo pri dlhej chôdzi,
 • Akútne kŕče.

Bolesť sa vyskytuje pravidelne, najčastejšie je to spojené s obdobím rastu fibroidov. Rozsah, v akom sa bolesť prejavuje, nezávisí iba od veľkosti, ale aj od miesta a „správania“ nádoru. Napríklad spojenie fibroidov s pobrušnicou spôsobuje bolesť. Bolesť tiež nastáva, keď sú nohy myómy skrútené. V tomto prípade je narušená výživa nádoru, v dôsledku čoho sa môže rozvinúť jeho nekróza, ktorá vedie k peritonitíde, čo je priamym nebezpečenstvom pre život..

Intersticiálne podkožné maternicové myómy

Intersticiálne fibroidy sú fibroidy umiestnené v hrúbke steny maternice. Ale často sú myómy zmiešané. Potom sa ich príznaky môžu prekrývať alebo sa vzájomne dopĺňať..

Subserózne intersticiálne maternicové myómy sa správajú trochu inak ako suberózne. Po prvé, umiestnenie časti novotvaru vo svalovej vrstve maternice vedie k zväčšeniu celého orgánu, a teda k narušeniu jeho funkcií. Uzly samotné môžu dosiahnuť priemer 25 cm alebo viac.

 • Viac hojné a dlhšie obdobia ako obvykle,
 • Pocit ťažkosti a nepohodlia v dolnej časti brucha,
 • Zvýšené močenie,
 • Porucha funkcie čriev, močového mechúra alebo konečníka,
 • Zväčšenie brucha,
 • Syndróm dolnej vena cava: dýchavičnosť a palpitácie v polohe na chrbte (s veľmi veľkými nádormi).

Všetky tieto príznaky sú spôsobené hlavne tlakom na orgány a krvné cievy, ktoré nádor vyvoláva. Častejší výtok krvi v kritických dňoch je výsledkom porušenia kontraktívnej funkcie maternice v dôsledku prítomnosti nádoru vo svalovej vrstve. Môže dôjsť k anémii..

Čo je nebezpečné podvysoký myóm?

Nebezpečenstvo spočíva v skrútení nôh a smrti fibroidov v dôsledku podvýživy. Kolapsujúci nádor v brušnej dutine vyžaduje neodkladný zásah chirurga. Je to tiež nebezpečná prasknutie fibroidov, ktorá môže byť dôsledkom jej nadmerného rastu. V tomto prípade nastane nielen akútna bolesť, ale aj krvácanie, ktoré môže byť ťažké zastaviť.

Liečba myroidom

Malé suberózne myómy sa nie vždy liečia, často sa jednoducho udržiavajú pod ultrazvukovou kontrolou (každé tri mesiace). Ak je to potrebné, vykonáva sa konzervatívna liečba suberóznych maternicových fibroidov pomocou gestagénových hormónov, ktoré inhibujú rast nádoru, zmenšujú jeho veľkosť a pomáhajú obnoviť menštruačné funkcie..

V prípadoch, keď sa myóm nachádza na nohe, keď interferuje s nástupom tehotenstva alebo prácou susedných orgánov, je indikovaná operácia na odstránenie myómov. V prípade viacerých myómov sa vykonáva radikálna operácia na odstránenie celej maternice. Pri predpisovaní takejto operácie sa samozrejme berie do úvahy veľa faktorov, vrátane prítomnosti detí v pacientovi, jej veku.

Hodnotenie článku: (počet hlasov: 3, priemerné hodnotenie: 5.00 z 5) Načítava sa...

Tento klinický obraz torzie dolných končatín a nekrotických zmien v suberóznom myóme je charakteristický pre rýchlu smrť nádorového tkaniva. S postupným rozvojom nekrózy je klinika menej výrazná a môže sa vyskytnúť aj pri absencii sťažností u ženy..

Na diagnostickú štúdiu suberózneho myomatózneho uzla sa používajú tieto štandardné typy diagnostiky:

 • výsluch pacienta;
 • dvojručná metóda kontroly a inšpekcie pomocou zrkadla;
 • transvaginálny ultrazvuk;
 • hysteroskopia.

Ultrazvuk spravidla umožňuje zistiť polohu nádoru, odhaľuje počet podväzkových uzlín. V niektorých prípadoch sa na objasnenie údajov o podhrevnom myóme môže použiť laparoskopia a biopsia tkanív uzla. Transvaginálny ultrazvuk sa používa na monitorovanie dynamiky rastu a účinnosti liečby..

Ak je potrebné diferencovať suberózny uzol s nádormi panvy a brušnej dutiny, ovariálnou cystou a endometriózou, môžu sa použiť techniky ako MRI a CT..

Môže žena s nenápadným myómovým plánom počatia a tehotenstva?

Vo väčšine prípadov majú suberózne maternicové myómy negatívny vplyv na plánovanie a priebeh tehotenstva. Liečba fibroidov môže významne znížiť riziko možných komplikácií a tehotenstva, s adekvátnou a včasnou liečbou podkožného uzla, nastáva a pokračuje bez patológií a ťažkostí.

Účinok subteróznych fibroidov na počatie a tehotenstvo je možné posúdiť s prihliadnutím na rôzne faktory:

 • vek ženy;
 • choroby z minulosti;
 • dedičnosť.

V závislosti od týchto charakteristík a závažnosti subterózneho novotvaru sa stanoví stupeň rizika komplikácií: nízky alebo vysoký.

Nízke riziko komplikácií sa zistí, ak:

 • veľkosť subterózneho novotvaru maternice nie je väčšia ako 6 cm;
 • počet uzlov - nie viac ako 4.

Vysoký stupeň komplikácií sa zistí, ak:

 • veľkosti suberóznych novotvarov viac ako 6 cm;
 • počet uzlov - viac ako 5.

Nie je možné predpovedať presné správanie akéhokoľvek fibroidu počas tehotenstva a rozhodnutie o vhodnosti udržania takéhoto tehotenstva sa robí individuálne pre každého pacienta. Nekompatibilné s tehotenstvom sú nádory náchylné na degeneráciu a veľké nádory lokalizované v cervikálnej oblasti.

Liečba suberóznych fibroidov

Úspešná liečba suberóznych fibroidov do značnej miery závisí od kvality diagnózy. Ďalej pacientovi môžu byť ponúknuté účinné a bezpečné metódy konzervatívnej alebo chirurgickej liečby. Výber metódy závisí výlučne od:

 • veľkosť a tempo vývoja nádoru;
 • túžba mať deti;
 • individuálne zdravotné ukazovatele;
 • vek pacienta.

Konzervatívna terapia sa môže použiť s malým suberóznym uzlom, ktorý nie je náchylný k rýchlemu rastu a nekomprimuje panvové orgány. V takýchto prípadoch sa pacientovi po diagnóze predpisujú lieky a hormóny založené na progesteróne alebo lieky, ktoré potláčajú jeho syntézu.

Pri veľkých množstvách podhubných myómov, silnej bolesti, nekróze nádoru a rýchlej rýchlosti rastu sa odporúča chirurgické odstránenie. Na tento účel je možné použiť rôzne metódy:

 • laparoskopická chirurgia;
 • tradičné zásahy do brucha so zachovaním alebo odstránením maternice;
 • embolizácia maternicovej tepny;
 • FUZ ablácia.

Včasné použitie minimálne invazívnych chirurgických zákrokov a operácií pomocou laparoskopie a hysteroskopie môže u pacienta dosiahnuť zachovanie maternice a reprodukčnú funkciu. Takéto moderné chirurgické techniky a individuálny výber liekov umožňujú ženám vyrovnať sa s neplodnosťou, ktorá je vyvolaná podkožnou maternicou, a pozorovanie odborníkmi a dodržiavanie všetkých odporúčaní lekára môže zabrániť vývoju komplikácií a nekrózy myomatózneho uzla..

Súvisiace publikácie

 • Príbehy žien, ktoré zažili maternicové myómy

Čo sú maternicové myómy a prečo je to nebezpečné?

Myóm je benígny nádor zo svalového tkaniva. Hlavným dôvodom jeho vývoja je spontánne, príliš aktívne delenie buniek maternice. Bohužiaľ, moderná veda nedokázala jednoznačne odpovedať na otázku - prečo sa takýto jav vyskytuje. Zistilo sa však, že vývoj fibroidov je stimulovaný hormónmi alebo skôr estrogénmi. Maternicové myómy sú veľmi nebezpečné ochorenie, pretože 40% z nich sa stáva príčinou potratu alebo neplodnosti a u 5% sa nádor môže stať zhubným. Preto, ak vám bola podaná podobná diagnóza, neodkladajte liečbu.

Hlavné príznaky maternicových myómov

 • Kreslenie bolesti a ťažkosti v dolnej časti brucha;
 • Krvácanie z maternice;
 • Rýchle močenie;
 • zápcha.

Myóm sa môže rozvíjať a je úplne asymptomatický, preto sa prípady, keď sa žena dozvie o svojom ochorení, keď už beží a je potrebný chirurgický zákrok, vyskytujú často..

Typy maternicových myómov a ich vplyv na graviditu

V závislosti od miesta vzniku a počtu uzlov sú fibroidy rozdelené do 4 hlavných typov:

 • Subserous maternicové myómy - tvoria sa na vonkajšej strane maternice a postupujú do vonkajšej panvovej dutiny. Taký uzol môže mať širokú základňu alebo tenkú nohu alebo sa môže voľne voľne pohybovať okolo brušnej dutiny. Tento typ nádoru nespôsobuje výraznú zmenu menštruačného cyklu a vo všeobecnosti sa nemusí prejaviť vôbec. Žena však bude stále pociťovať určité nepohodlie, pretože myóm vytvára tlak na tkanivá. Ak vám v priebehu tehotenstva diagnostikovali subterózne myómy - nepanikárte. Najprv musíte určiť veľkosť nádoru a jeho umiestnenie. Takéto uzly neinterferujú s tehotenstvom, pretože majú smer rastu do brušnej dutiny a nie do vnútra maternice. Tento typ nádoru a tehotenstvo sa stanú nepriateľmi iba v tých prípadoch, keď sa v nádore začali nekrotické procesy, pretože sú priamou indikáciou chirurgického zákroku. Ale aj v tejto situácii má choroba v 75 prípadoch priaznivý výsledok;
 • Viacnásobné maternicové fibroidy - vtedy dochádza k rozvoju niekoľkých uzlín fibromyómu naraz. Okrem toho môžu mať rôzne veľkosti a môžu byť umiestnené v rôznych vrstvách, miestach maternice. Tento typ nádoru sa vyskytuje u 80% chorých žien. Viacnásobné myómy a tehotenstvo majú dosť dobrú šancu na spolunažívanie. Najdôležitejšou vecou v tejto situácii je monitorovať veľkosť uzlov a tak, aby smer ich rastu nebol vo vnútornej dutine maternice;
 • Intersticiálne maternicové myómy - uzly sa vyvíjajú v hrúbke stien maternice. Takýto nádor môže byť umiestnený v stene a môže začať rásť vo vnútornej dutine, čím sa deformuje. Ak je intersticiálny nádor malý, neinterferuje s počatím a rodením dieťaťa.
 • Submukózne fibroidy maternice - uzly sa tvoria pod sliznicou maternice, kde postupne rastú. Tento typ myómy sa zväčšuje oveľa rýchlejšie ako ostatné. Z tohto dôvodu sa zmeny endometria a objavuje sa silné krvácanie. V prítomnosti submukózneho nádoru sa významne zvyšuje riziko potratu, pretože zmenené endometrium nemôže spoľahlivo fixovať vajíčko. Pomerne často, po diagnostikovaní submykotických fibroidov maternice, lekári odporúčajú potrat, pretože taký uzol sa vyvíja vo vnútornej dutine maternice a môže deformovať plod. A ak sa nádor nachádza v cervikálnej oblasti, narušuje to prirodzené narodenie. Ako vybudovať endometrium - efektívne spôsoby.

Ako tehotenstvo ovplyvňuje maternicové myómy?

Počas tehotenstva sa v tele ženy vyskytujú hormonálne zmeny, zvyšuje sa množstvo estrogénu a progesterónu. Ale práve tieto hormóny ovplyvňujú tvorbu a rast fibroidov. Okrem hormonálnych zmien v tele tiež dochádza k mechanickým zmenám - myometrium rastie a napína sa, v ňom je aktivovaný prietok krvi. Môže tiež významne ovplyvniť uzol myómu v závislosti od jeho umiestnenia. Tradičná medicína tvrdí, že myómy sa vyvíjajú počas tehotenstva. Jej rast je však imaginárny, pretože v tomto období sa zvyšuje aj maternica. Veľkosť fibroidov sa môže v prvých dvoch trimestroch tehotenstva zväčšiť a v treťom trimestri dokonca mierne klesnúť. Veľmi zriedkavo sa pozoruje silný rast nádoru počas gravidity. Môže sa však vyskytnúť ďalší negatívny jav, takzvaná degenerácia alebo deštrukcia fibroidov. A nezabudnite, že to nie je zmena k lepšiemu. Deštrukcia fibroidov je spojená s takým nepríjemným procesom, ako je nekróza (nekróza tkaniva). K degenerácii môže dôjsť počas tehotenstva aj po pôrode. Vedci, žiaľ, stále nezistili príčiny tohto javu. Táto komplikácia je však priamou indikáciou okamžitého chirurgického zákroku..

Príbehy žien, ktoré počas tehotenstva zažili maternicové myómy

Nastya: Moje maternicové myómy sa našli počas môjho prvého tehotenstva po dobu 20 - 26 týždňov. Narodenie bolo úžasné, nespôsobila žiadne komplikácie. V popôrodnom období som nemal žiadne nepríjemné komplikácie. O rok neskôr som sa rozhodol skontrolovať myóm a podstúpil ultrazvukové vyšetrenie. A pokiaľ ide o šťastie, lekári ju nenašli, sama sa rozhodla)))))

Anya: Počas plánovania tehotenstva lekári diagnostikovali myómy maternice. Bola som strašne rozrušená, dokonca depresívna. Ale potom ma upokojili a povedali, že s takouto chorobou je to nielen možné, ale aj nevyhnutné. Hlavná vec je zistiť, kde je plod pripojený a ako ďaleko je od tumoru. Na začiatku tehotenstva mi boli predpísané špeciálne lieky, takže všetko pravdepodobne dopadlo dobre. A potom som mal ultrazvuk častejšie ako obvykle.

Masha: Myóm bol objavený počas cisárskeho rezu a bol okamžite odstránený. Netušil som o nej, pretože ma nič neobťažovalo.

Julia: Po tom, čo mi boli počas tehotenstva diagnostikované maternicové myómy, som ju vôbec neliečila. Len o niečo častejšie som začal navštevovať lekára a podstúpiť ultrazvuk. Narodenie bolo úspešné. A nádor neovplyvnil druhé tehotenstvo. A pár mesiacov po narodení bolo vykonané ultrazvukové vyšetrenie a oni mi povedali, že sa vyriešila))))

Uverejnené 9. apríla 2013 pod názvom Zdravie

Zanechať komentár

 • Riadenie popôrodného obdobia v prípade maternicových fibroidov

Maternicové myómy sú druhým najbežnejším gynekologickým ochorením. Toto ochorenie je charakterizované zvýšením veľkosti maternice v dôsledku zvýšenej proliferačnej aktivity hladkých svalov alebo iných buniek. Maternicové myómy sú vážnym problémom z lekárskeho aj psychologického hľadiska. To sa obzvlášť negatívne prejavuje na začiatku tehotenstva a jeho tehotenstve. Závažnosť tohto účinku závisí od umiestnenia myomatóznych uzlín, ktoré môžu byť v hrúbke maternice, na jej vonkajšom alebo vnútornom povrchu. Preto má maternicové myómy maternice a tehotenstvo určité pravidlá riadenia, od ktorých závisí konečný výsledok - narodenie zdravého a plnohodnotného dieťaťa..

Tehotenstvo na maternicové myómy

Poloha myomatózneho uzla sa vyskytuje u jednej tretiny žien s touto chorobou. To znamená, že sa nachádza na vonkajšom povrchu maternice, to znamená priamo pod pobrušnicou. Takéto uzly môžu mať buď tenkú nohu alebo širokú základňu, s ktorou sú spojené s maternicou. Najväčšie nebezpečenstvo počas tehotenstva sú uzly súvisiace s prvou možnosťou. Môžu sa ľahko krútiť, sprevádzané vývojom ischemických zmien, vrátane možnej nekrózy tkaniva (nekróza). Klinicky sa to prejavuje bolesťou v podbrušku, miernym zvýšením telesnej teploty, slabosťou, podráždenosťou a ďalšími príznakmi. Môže dôjsť k miernemu zvýšeniu počtu bielych krviniek v krvi.

Podväzný myomatózny uzol a gravidita môžu negatívne ovplyvniť tvorbu placenty. V dôsledku toho sa prejaví vznik placentárnej nedostatočnosti, to znamená stavu, v ktorom placenta nemôže úplne plniť funkcie, ktoré sú jej priradené. Klinicky je to sprevádzané nasledujúcimi dôsledkami:

 • Oneskorený vývoj plodu (dieťa je malé a má nízku telesnú hmotnosť)
 • Chronická vnútromaternicová hypoxia plodu - dieťa je v určitom časovom období v stave nedostatku kyslíka.
 • Antenatálna smrť, to znamená, keď dieťa zomrie v maternici - to je najhoršia komplikácia placentárnej nedostatočnosti..

Riziko týchto komplikácií zvyšuje početné suberózne a integrálne myómy maternice. Aj v tomto prípade to ovplyvňuje tehotenstvo a skutočnosť, že excitabilita maternice sa výrazne zvyšuje. Výsledkom je potrat:

 • Hrozba potratu (ak sa klinické prejavy hrozby objavia pred 22 týždňami)
 • Ohrozenie predčasného pôrodu (do 37 týždňov).

Riadenie práce s maternicovými fibroidmi

Pôrod sa môže vyskytnúť normálne aj s rôznymi komplikáciami, keď sa vyskytne fibroidný maternicový systém. V niektorých prípadoch myomatózny uzol interferuje s povýšením hlavy počas pôrodu. To vedie k rozvoju klinickej nezrovnalosti, keď sa hlava nemôže normálne zasunúť do vstupu do panvy a následne sa pohybovať pozdĺž všetkých rovín. Jediným spôsobom dodania v tomto prípade je cisársky rez, pretože inak sú možné komplikácie klinicky úzkej panvy. Tie obsahujú:

 • Roztrhnutie maternice
 • Narodenie zraneného dieťaťa, ktoré môže následne zostať zdravotne postihnuté v dôsledku hrubého poškodenia centrálneho nervového systému.

Okrem toho sa pri narodení dieťaťa v prítomnosti subteróznych myómy maternice zvyšuje riziko vzniku pracovných abnormalít. Najčastejšie je to slabina, pri ktorej kontrakcie nevedú k otvoreniu krčka maternice, pretože nemajú dostatočnú pevnosť. Môže však dôjsť k nekoordinácii práce. Vyznačuje sa tým, že kontrakcie sú silné, ale sú sprevádzané kŕčom krčka maternice. Na základe toho nedochádza k jeho zverejneniu..

V obidvoch prípadoch je indikovaná liečba. Nie je to však vždy účinné, preto sa vyžaduje doručenie cisárskym rezom. Na zvýšenie účinnosti terapeutických opatrení je vhodné anestetizovať pôrod, napríklad spinálnu analgéziu alebo epidurálnu.

Recenzie od úľavy od bolesti pri práci sú najlepšie, pretože žena cíti boj sám, ale necíti bolesť. To jej dáva príležitosť relaxovať pri pôrode a získať silu.

Nebezpečenstvo, ktoré predstavujú maternicové myómy, je opísané vo videu:

Riadenie popôrodného obdobia v prípade maternicových fibroidov

V popôrodnom období sú v prítomnosti maternicových fibroidov tiež možné určité komplikácie. Patria sem:

 • Zvýšená frekvencia hypotonického krvácania z maternice
 • Poporodné infekčné a zápalové komplikácie, najbežnejšou z nich je endometritída
 • Subvoluácia maternice, ktorá predisponuje k vývoju lochiometrov.

S potratom, ktorý sa vykonáva u žien s myómom maternice, sa tiež vyvíjajú podobné komplikácie. Sú spojené so skutočnosťou, že kontraktilita maternice je narušená. Z tohto dôvodu:

 • Maternicové cievy sa nemôžu sťahovať, čo vedie k krvácaniu
 • Vnútorný hltan sa nevytvára, čo vytvára podmienky na prienik infekcie z dolných častí genitálneho traktu do horných častí.
 • V dutine maternice sú oneskorené zrazeniny, ktoré sú dobrým živným prostredím pre mikroorganizmy.

Na záver treba poznamenať, že tehotenstvo a suberózne myómy maternice majú určité pravidlá riadenia, na základe čoho získate najpriaznivejší výsledok. Platí to pre tehotenstvo aj pôrod spolu s obdobím po pôrode.

Táto situácia je spôsobená skutočnosťou, že počas tehotenstva sa na pozadí myómov maternice často vyskytujú určité komplikácie, ktoré si niekedy vyžadujú včasné pôrody, a tiež zvyšujú frekvenciu cisárskeho rezu. Toto je obzvlášť časté pozorovanie, ak existuje podkožný uzol fibroidu s tenkou nohou. Podobný uzol všeobecne nie je sprevádzaný podobnými komplikáciami. V tomto prípade tehotenstvo a pôrod spravidla prebiehajú priaznivejšie.

Všetky materiály na našej stránke sú určené tým, ktorí sa starajú o svoje zdravie. Neodporúčame však samoliečenie - každá osoba je jedinečná a jeden alebo iný spôsob a metódy sa nemôžu použiť bez konzultácie s lekárom. byť zdravý!

Maternicové myómy a tehotenstvo

Možné problémy

Maternicové myómy (fibromyóm) je benígny nádor zo svalového (spojivového) tkaniva. Myóm je najčastejším nádorom u žien v plodnom veku: s tým je spojená každá piata návšteva gynekológa, s výskytom tohto ochorenia 25 až 10% a podľa niektorých zdrojov 70 až 80%. Navyše je neustále „mladší“. Ak skôr bola diagnóza maternicových fibroidov stanovená v priemere asi u 35 - 45 detí, prípady detekcie fibroidov pri 30 a 25 rokoch nie sú zriedkavé. Pôrod žien s týmto ochorením preto nie je v žiadnom prípade nezvyčajný.

Natalya Chukareva
Lekár pôrodník-gynekológ, Ph.D. med. veda Moskva

príčiny

Je známe, že výskyt maternicových fibroidov v prvom rade môže súvisieť s dlhotrvajúcou abstinenciou od prvého narodenia, predĺženou antikoncepciou a ukončením prvého tehotenstva. Inými slovami, takmer každá žena, ktorá odloží pôrod až neskôr, môže byť ohrozená.

Maternicové myómy sú výsledkom skutočnosti, že sa maternicové bunky náhle začnú aktívne deliť. Príčiny tohto javu neboli úplne objasnené, ale zistilo sa, že je stimulovaný hormonálne a nástup nádoru je spojený predovšetkým so zvýšenou sekréciou estrogénov - ženských pohlavných hormónov. Naopak, ďalší ženský pohlavný hormón - progesterón spôsobuje jeho opačný vývoj.

Napriek dôkladnej a komplexnej štúdii fibroidov po mnoho desaťročí zostávajú presné príčiny choroby v každom prípade neznáme. Vo všeobecnosti sa však dajú rozlíšiť tieto predispozičné faktory:

 • Dedičná predispozícia. Myoma je 2-3 krát častejšia u príbuzných žien trpiacich touto chorobou..
 • Podmienky vedúce k zmene hormonálneho pozadia v tele. Maternicové myómy teda prevažujú u žien s nulovou matkou, u žien s nadváhou, ktoré podstúpili potraty a trpia menštruačnými nepravidelnosťami..

Príznaky choroby

U približne 50% žien s maternicovými fibroidmi progreduje choroba bez akýchkoľvek príznakov. Klinický obraz závisí od veľkosti a vo väčšej miere od umiestnenia uzlov.

Rozlišujú sa nasledujúce prejavy choroby (sú to tiež komplikácie):

 • Krvácanie z maternice (menorágia), po ktorom nasleduje anémia (zníženie množstva hemoglobínu). Najčastejšie sa táto komplikácia vyskytuje v prítomnosti submukózneho uzla alebo mnohých veľkých intramurálnych uzlov.
 • Podvýživa myomatózneho uzla. V dôsledku narušenia dodávky krvi do uzla sa vyvíja proces jeho nekrózy (umieranie) s následným pripojením infekcie a zápalu. V niektorých prípadoch to môže byť život ohrozujúce. Je tu komplikácia bolesti väčšej alebo menšej intenzity. Bežné lieky proti bolesti však nepomáhajú. Môže sa vyskytnúť nevoľnosť, zvracanie, mdloby, zimnica, horúčka.

Kompresia susedných orgánov. Ak je veľkosť fibroidov veľká, nádor môže vytlačiť močový mechúr, močovod, konečník. V rôznych častiach brucha sa vyskytujú bolesti, ťažkosti alebo zvýšené močenie, zápcha, ochorenie obličiek v dôsledku zhoršeného odtoku moču..

Zrod submukózneho uzla. Toto je tiež veľmi nebezpečný stav. Začína sa objavením kŕčových bolestí v dolnej časti brucha (často počas menštruácie), podobne ako bolesť pri práci, po ktorej nastane skôr bolestivé narodenie uzla. Tento proces môže trvať niekoľko hodín..

Neplodnosť. Pri malých veľkostiach neovplyvňujú intramurálne a hnusné formy fibroidov pravdepodobnosť tehotenstva. Submukózne (submukózne) uzly môžu spôsobiť neplodnosť, pretože narúšajú normálne pripojenie vajíčka plodu k stene maternice. Ťažkosti pri počatí v dôsledku myómu sú vysvetlené celým radom faktorov, vrátane stlačenia vajíčkovodov, ktoré bránia v pohybe spermií, zhoršenej ovulácie - výstupu vajíčka z vaječníkov. Samotné fibroidy sa nepovažujú za príčinu neplodnosti, avšak ak sa odstránia všetky zistené príčiny neplodnosti, odstránenie fibroidov významne zvyšuje pravdepodobnosť počatia. Je pravda, že to platí pre fibroidy, ktorých veľkosť je menšia ako 12-týždňové tehotenstvo. Ak je myóm veľký a deformuje maternicovú dutinu, je pomerne ťažké udržať schopnosť rodiť deti, keď je odstránená, najmä preto, že operácia odstránenia uzlov môže byť v tomto prípade sprevádzaná krvácaním, ktoré si niekedy vyžaduje odstránenie maternice..

Príprava na tehotenstvo

Ak bola žena diagnostikovaná maternicové myómy pred tehotenstvom, mala by sa poradiť s lekárom o nevyhnutnosti a možnosti použitia určitých liečebných metód..

Konzervatívna hormonálna terapia maternicových fibroidov (liečba tabletami) je zameraná na prevenciu rastu nádoru, zmenšenie jeho veľkosti a odstránenie symptómov choroby. Úplný reverzný vývoj nádoru nie je dosiahnutý.

Indikáciami na konzervatívnu liečbu maternicových fibroidov sú veľkosti nádoru do 12 - 13 týždňov tehotenstva s uzlami nachádzajúcimi sa v hrúbke steny maternice a rastúcimi smerom von, ak ochorenie nie je sprevádzané krvácaním; klinicky asymptomatický a asymptomatický priebeh choroby; nedostatok anémie (zníženie hemoglobínu). Takéto liečenie sa tiež uskutočňuje ako prípravné štádium prípravy na chirurgické ošetrenie..

Ak neexistujú núdzové indikácie, môže byť hormonálna terapia maternicových fibroidov uskutočnená ako alternatíva k chirurgickej liečbe..

U mladých žien s maternicovými fibroidmi a neplodnosťou umožňuje trojmesačná liečba tabletami (napríklad ZOLADEX) laparoskopickú myomektómiu, ktorá zabezpečuje menej traumatickú intervenciu a rýchlejšiu rehabilitáciu. Pri tejto operácii sa v prednej brušnej stene vytvorí niekoľko dier, cez ktoré sa vložia optické nástroje a chirurgické nástroje, čím sa odstránia iba uzliny myómu..

Komplikácie tehotenstva a pôrodu

Tehotenstvo, ktoré sa vyskytuje na pozadí maternicových fibroidov, si vyžaduje špeciálne sledovanie, pretože sú možné komplikácie, a to ako zo samotného nádoru, tak aj z tehotenstva..

Medzi komplikácie nádoru patrí rýchly rast nádoru a podvýživa uzlov, čo je veľmi nebezpečné pre plod aj matku..

Ak sa lekári v priebehu niekoľkých hodín po zlyhaní výživy v uzle nedokážu vyrovnať so situáciou, musia sa uchýliť k operácii (od odstránenia uzla po odstránenie maternice s plodom). Ak sa výživa v uzle neobnoví, uzol hynie a zápal pobrušnice - tenký film pokrývajúci orgány brušnej dutiny. Je to hrozná komplikácia, ktorá si vyžaduje veľkú hlavnú operáciu s dlhou dobou zotavenia. Preto by tehotné ženy s maternicovým myómom mali byť zvlášť ohľaduplné k sebe a pri akýchkoľvek nezvyčajných pocitoch okamžite vyhľadať lekára..

Komplikácie tehotenstva a pôrodu spojené s prítomnosťou maternicových fibroidov možno rozdeliť na skoré, stredné a neskoré. Dôležitú úlohu pri vývoji komplikácií počas tehotenstva zohráva zvýšenie kontraktilnej aktivity a vzrušivosti myomatóznej zmeny maternice s nedostatočnou schopnosťou relaxácie. K dnešnému dňu nebola stanovená jasná závislosť frekvencie spontánneho potratu od charakteristík nádoru, jeho veľkosti, umiestnenia, počtu myomatóznych uzlín..

V počiatočných fázach sa zvyšuje pravdepodobnosť potratu (potratu). K potratu môže dôjsť aj v druhom trimestri. Následne môžu fibroidy spôsobiť predčasný pôrod, spomalenie rastu plodu, abnormality pripevnenia placenty, keď sa placenta pripája k maternici (placenta previa), ktorá je plná krvácania, vytvára nesprávnu polohu plodu. Niekedy môže umiestnenie uzlov (najmä krčka maternice) zasahovať do pôrodu cez prirodzený pôrodný kanál.

Predpokladá sa, že v prípade fibroidov sa zvyšuje riziko spontánneho potratu a predčasného pôrodu. To je spojené so znížením voľného priestoru pre dieťa v maternici v dôsledku myomatóznych uzlín, ako aj so zvýšením kontraktilnej aktivity maternice. Spravidla platí, že čím väčšia je veľkosť fibroidov, tým vyššia je pravdepodobnosť predčasného pôrodu. V tomto prípade je opäť dôležité umiestnenie fibroidov a prítomnosť ich kontaktu s placentou. Veľké fibroidy majú určitý vplyv na rast a vývoj plodu. So. existujú prípady narodenia detí s lebečnou deformitou, zjavne v dôsledku tlaku fibroidov. Tehotné ženy s veľkými fibroidmi majú častejšie deti s nízkou pôrodnou hmotnosťou..

O otázke udržania tehotenstva u žien s maternicovými fibroidmi sa rozhodne prísne individuálne. Zohľadňuje sa tým možnosť narušenej funkcie placenty s výraznou myomatóznou zmenou maternice alebo lokalizácia placenty v oblasti intramuskulárneho uzla nádoru, nebezpečenstvo obehových porúch v myomatóznych uzlinách, potreba iba operatívneho dodania s nepriaznivým umiestnením nádoru..

Čo môžu byť myómy?

Myomatózne uzly môžu byť jednoduché a viacnásobné. Ich veľkosti sa pohybujú od mikroskopických po gigantické, od veľkosti tehotenstva s hmotnosťou do 10 kg.

V závislosti od rastu myomatózneho uzla sa rozlišujú nasledujúce typy fibroidov:

 • podkožné (subperitoneálne) uzly, v ktorých nádor rastie v smere k seróznej vrstve maternice (nádor rastie smerom von);
 • intersticiálne (intramurálne) uzly - rast myomatózneho uzla sa vyskytuje v hrúbke steny maternice;
 • submukózne (submukózne) uzly - v uzlinách maternice sa zvyšuje uzol;
 • atypické formy uzlov - nádor sa nachádza v hrúbke krčka maternice a rastie rôznymi smermi: smerom k konečníku, väzivám maternice.

Existuje tiež mnoho maternicových fibroidov, t.j. uzly sú umiestnené v rôznych častiach maternice a na rôznych úrovniach hrúbky jej stien, čo vedie k nepravidelnému tvaru orgánu.

Indikácie pre chirurgickú liečbu počas tehotenstva

Za optimálne obdobie pre konzervatívnu myomektómiu - chirurgické odstránenie myomatóznych uzlín - sa považuje 16 až 19 týždňov tehotenstva, keď sa placentou zvyšuje koncentrácia progesterónu (hormónu, ktorý zaisťuje tehotenstvo). Pod vplyvom progesterónu klesá kontraktilná aktivita maternice, znižuje sa tonus a excitabilita maternice, zvyšuje sa rozťažnosť svalových štruktúr a zvyšuje sa cervikálna funkcia krčka maternice. To všetko vytvára najpriaznivejšie podmienky pre prevádzku..

Chirurgická taktika konzervatívnej myomektómie počas tehotenstva sa výrazne líši od taktiky liečby vykonávanej mimo tehotenstva. Je to kvôli splneniu nasledujúcich podmienok počas prevádzky:

1) minimálna trauma pre plod a minimálna strata krvi;

2) výber racionálneho rezu do maternice, berúc do úvahy následné doručenie cisárskym rezom;

3) materiál na šitie s dostatočnou pevnosťou, minimálnou alergenicitou, ktorý je schopný vytvoriť plnú jazvu na maternici.

Dôležitým bodom chirurgickej taktiky počas tehotenstva je vhodnosť odstránenia iba veľkých uzlov (z priemeru 5 cm alebo viac), ktoré bránia preniesť skutočné tehotenstvo.

Odstránenie všetkých uzlov (menších) vytvára nepriaznivé podmienky pre prísun krvi do svalov maternice, hojenie rán na maternici a vývoj plodu..

Užívanie kombinovanej perorálnej antikoncepcie nezvyšuje riziko rozvoja fibroidov a podľa niektorých správ je dokonca prevenciou tohto ochorenia, ale nezasahuje do rastu existujúcich uzlín..

Riadenie práce s myómom

Podľa rôznych štúdií je frekvencia komplikácií pri narodení u žien s myómom vysoká a predstavuje 35 - 80,5%. Komplikácie počas pôrodu a po pôrode sa najčastejšie pozorujú s veľkými nádormi a lokalizáciou uzlov v panvovej dutine..

Pôrod u pacientov s maternicovým myómom je často komplikovaný predčasným prepustením plodovej vody a anomáliami pôrodu. V jednej tretine prípadov sa pozoruje prepustenie plodovej vody z plodov, diskoordinácia práce, slabosť práce (kontrakcie sú slabé, neúčinné, nedochádza k otvoreniu krčka maternice). Predčasné oddelenie normálne umiestnenej placenty (najmä ak sa myóm nachádza za placentou) môže byť indikáciou cisárskeho rezu..

Medzi ďalšie komplikácie patrí abnormalita maternicovej kontraktility, pevné pripojenie placenty, čo vedie k ťažkostiam pri oddeľovaní placenty, zvyšuje pravdepodobnosť manuálneho oddelenia placenty, krvácanie kvôli zlému sťahu maternice. Je tiež možné spomaliť kontrakciu maternice v popôrodnom období, zápalové komplikácie maternice atď. Lekári to musia vziať do úvahy pri podávaní pôrodu..

Približne u polovice tehotných žien s fibroidmi je zaznamenaná predĺžená práca. Okrem toho v prítomnosti fibroidov často existuje potreba dodania cisárskym rezom. Aj keď samotný myóm spravidla nepredstavuje skutočnú prekážku pri narodení plodu, myomatózne uzly (najmä veľké) sú často kombinované s abnormalitami polohy a prezentácie plodu (laterálna poloha, panvová a tvárová prezentácia), pri ktorých nie je možný prirodzený pôrod. V niektorých prípadoch - napríklad, ak je oblasť rezu cisárskym rezom spôsobená fibroidmi, lekár môže počas tejto operácie nádor odstrániť..

Nie všetko je však také zlé. Po prvé, u matiek s maternicovým myómom sa deti zvyčajne rodia s normálnou hmotnosťou, dobre sa prispôsobujú mimomaternému životu. Po druhé, zmeny, ktoré sa vyskytujú u ženského tela počas tehotenstva (najmä pokiaľ ide o produkciu hormónov), často vedú k zastaveniu ďalšieho rastu maternicových fibroidov. U žien s maternicovými fibroidmi sa často otehotnenie a pôrod vyskytujú takmer bez komplikácií alebo s minimálnymi komplikáciami, najmä ak počas tehotenstva bola žena liečená s cieľom normalizovať tonus maternice a zabrániť fetálno-placentárnej nedostatočnosti (injekcie, tablety). Pôrod pri takýchto tehotných ženách môže byť prirodzený (takmer tretina prípadov) a cisárskym rezom. V tomto prípade opäť hrá významnú úlohu sprievodná patológia.

Žena s maternicovými fibroidmi môže byť s prepustením z nemocnice oneskorená o niekoľko dní.

Ak je potrebný chirurgický zákrok?

Chirurgické ošetrenie s odstránením maternice sa vykonáva v týchto prípadoch:

 • Krvácanie a anémia.
 • Veľké maternicové myómy - viac ako 12 - 14 týždňov tehotenstva.
 • Rýchly rast fibroidov.

Porušenie výživových uzlov. Po operácii zostáva možnosť náhrady - pri použití tejto technológie sa vajíčko odoberie od ženy a spermie od muža. K oplodneniu dochádza in vitro - v laboratóriu a ďalšia žena otehotnie. Po narodení dieťa žije so svojimi biologickými rodičmi.

Indikácie pre operatívne dodanie

Komplikovaný priebeh tehotenstva a pôrodu určuje vysokú frekvenciu chirurgických zákrokov a pôrodníckych výhod u tehotných žien s nádormi maternice. Ako už bolo uvedené, cisársky rez v prítomnosti maternicových fibroidov sa spravidla končí zväčšením objemu chirurgického zákroku (vykonáva sa myomektómia - odstránenie myomatóznych uzlín, odstránenie maternice)..

Indikácie pre chirurgický zákrok sa môžu vyskytnúť v situáciách, keď je predĺženie tehotenstva takmer nemožné z dôvodu zvláštností umiestnenia uzla (v cervikálnej oblasti alebo medzi väzbami maternice, alebo rastom fibroidov v dutine maternice alebo veľkými nádormi)..

Tehotenstvo u týchto žien spravidla pokračuje s výrazným nebezpečenstvom prerušenia, ale s počiatočným potratom je kyretáž stien maternice niekedy technicky nemožná (miesto krčka maternice). Gynekológovia sa musia uchýliť k radikálnej operácii (odstránenie maternice spolu s vajíčkom plodu), čo je pre ženy, najmä pre ženy bez detí, veľká tragédia. Zároveň u mnohých žien s malými veľkosťami nádorov neprítomnosť príznakov podvýživy v uzloch, tehotenstvo prebieha priaznivo a spravidla končí spontánnym narodením..

V každom prípade budúce matky, ktorým sa diagnostikujú maternicové myómy, budú musieť starostlivo plniť všetky lekárske povinnosti, a to ako z hľadiska vyšetrení, tak z hľadiska prijímania liekov a hospitalizácií v konkrétnom čase. Ženy s myómom sa spravidla posielajú do nemocnice niekoľko dní pred očakávaným pôrodom. Avšak napriek prítomnosti maternicových fibroidov ako jedného z rizikových faktorov sa plod u žien s maternicovými fibroidmi najčastejšie vyvíja normálne a dieťa sa narodí zdravé..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Klasifikácia typov kryptogénnej cirhózyPri diagnostike cirhózy pečene je veľmi dôležité identifikovať závažnosť tohto ochorenia, pretože na tom bude závisieť úspech pri uzdravení a niekedy aj dĺžka života samotného pacienta.
Ako riskantná je operácia na odstránenie medzistavcovej prietrže - túto otázku kladie takmer každý pacient, ktorý prichádza na konzultáciu s neurochirurgom a potrebuje podobnú operáciu.
Maternicové myómy sú gynekologické benígne nádorové ochorenie, ktoré je lokalizované v myometrii. Táto patológia môže byť sprevádzaná nasledujúcimi príznakmi: ťažký menštruačný tok s maternicovými fibroidmi, intermenštruačný tok s maternicovými fibroidmi, bolesť a ťažkosť v dolnom bruchu, detekcia uzlov počas búšenia srdca, svetlo hnedý výtok s nepríjemným zápachom v maternicových fibroidoch (pokročilá forma).