loader

Hlavná

Pažerák

Všetko o prolapsu srdcovej chlopne a ich liečbe

Stránka poskytuje referenčné informácie iba na informačné účely. Diagnóza a liečba chorôb by sa mala vykonávať pod dohľadom odborníka. Všetky lieky majú kontraindikácie. Vyžadujú sa odborné konzultácie!

Prolaps srdcových chlopní: príčiny, hlavné príznaky, moderné metódy diagnostiky a liečby
Prolaps srdcových chlopní je najbežnejšou a často úplne nie nebezpečnou abnormalitou vývoja srdcových chlopní, pri ktorej sa počas kontrakcie srdca pozoruje neobvyklý výčnelok chlopní chlopní. Prolaps mitrálnej chlopne je častejší ako prolaps iných srdcových chlopní.

Hlavnou príčinou prolapsu srdcovej chlopne je vrodená slabosť spojivového tkaniva, z ktorého sú chlopne vyrobené. Prolaps srdcovej chlopne vo väčšine prípadov nevykazuje žiadne príznaky. Menej často môžu príznaky prolapsu zahŕňať bolesť na hrudníku, pocit „prerušenia činnosti srdca“, závraty, slabosť atď..

Prolaps srdcovej chlopne má zvyčajne priaznivý priebeh a nevyžaduje žiadne špeciálne ošetrenie, v zriedkavých prípadoch to však môže byť komplikované poruchou srdcového rytmu (arytmia), rozvojom srdcovej nedostatočnosti atď..
Hrubé formy prolapsu, pri ktorých je funkcia srdca do značnej miery narušená, si vyžadujú liečbu liekmi alebo chirurgicky.

Čo sú srdcové chlopne?

Srdcové chlopne sú pohyblivé tlmiče, ktoré sa skladajú zo samostatných prvkov (chlopní), prekrývajúcich sa otvorov, ktorými prechádza krv z jednej časti srdca do druhej.
Účelom ventilov je regulovať prietok krvi. Jednoducho povedané: srdce môže byť reprezentované ako normálne čerpadlo, ktoré pumpuje tekutinu. Ako v každom inom sedimente, aj v srdci existuje systém ventilov, ktorý umožňuje tekutine (krvi) prejsť v smere čerpania a nedovolí jej návrat späť. Počas kontrakcie srdcového svalu je zo srdca vytlačená krv pod tlakom - ventily regulujúce pohyb krvi týmto smerom v čase kontrakcie srdca. Ihneď po kontrakcii sa srdce uvoľní a tlak v ňom klesne - v tomto okamihu sa ventil uzavrie a nedovolí krvi prúdiť späť do srdca.

V srdci sú 4 ventily:
1. Mitrálna chlopňa sa nachádza medzi ľavou komorou a ľavou predsieňou a skladá sa z 2 zväzkov (predná a zadná). Ventily mitrálnej chlopne sú pripevnené k stene ľavej komory pomocou šľachových vlákien - akordov. Akordy sú zasa spojené s malými svalovými formáciami - papilárne svaly. Za normálneho fungovania akordov a papilárnych svalov sa počas kontrakcie srdca klapky mitrálnej chlopne pevne prikláňajú, neklesajú ani nepučúvajú smerom k srdcovej komore alebo predsieni, vďaka čomu môže krv prúdiť iba predsieň do komôr, ale nemôže prúdiť opačným smerom. S prolapsom mitrálnej chlopne sa jeden alebo oba z týchto ventilov vydúvajú do dutiny ľavej predsiene a nezatvárajú sa veľmi tesne, preto sa časť krvi vracia z komory späť do predsiene. Bežnejší prolaps prospektu prednej mitrálnej chlopne.

2. Trikuspidálny (alebo trikuspidálny) ventil je ventil umiestnený medzi pravou komorou a pravou predsieňou. Funguje rovnako ako mitrálny ventil..

3. Aortálna chlopňa je umiestnená medzi ľavou komorou a aortou. Aortálna chlopňa zabraňuje návratu krvi z aorty do ľavej komory.

4. Pľúcna chlopňa sa nachádza medzi pravou srdcovou komorou a pľúcnym kmeňom. Pľúcna chlopňa zabraňuje návratu krvi z pľúc do pravej komory.

Príčiny prolapsu srdcovej chlopne

V závislosti od toho, kedy sa objavil prolaps srdcovej chlopne, sa rozlišuje primárny a sekundárny prolaps:
1. Prolaps primárnej chlopne je vrodený, často zdedený a je spôsobený genetickým defektom v štruktúre spojivového tkaniva, ktoré pozostáva z chlopní chlopní a šliach. Takéto narušenie štruktúry spojivového tkaniva sa nazýva myxomatózna degenerácia..

2. Sekundárny (získaný) prolaps srdcovej chlopne sa objavuje v dôsledku poranení hrudníka, reumatizmu, infarktu myokardu a ďalších príčin. V tomto prípade je príčinou ochabnutia chlopní srdcovej chlopne v predsieňovej dutine zápal alebo prasknutie šliach..

Príznaky a príznaky prolapsu srdcovej chlopne

Vrodený prolapus trikuspidálnej (trikuspidálnej) chlopne, aortálnej chlopne alebo pľúcnej trunkčnej chlopne sa spravidla neprejavuje žiadnymi príznakmi a pri vyšetrení sa náhodou zistí z iných dôvodov. Vzhľadom na to, že pri vrodenom prolase je krvný obeh zvyčajne mierne narušený, nie je potrebná žiadna liečba.
Prolaps mitrálnej chlopne je častejší ako prolapsu iných srdcových chlopní, preto ju budeme posudzovať podrobnejšie.

Prolaps mitrálnej chlopne

Vo väčšine prípadov je vrodený prolaps mitrálnej chlopne nepovšimnutý a nespôsobuje žiadne príznaky. V niektorých prípadoch možno pozorovať nasledujúce príznaky a príznaky vrodeného prolapsu mitrálnej chlopne srdca:
1. Pocit „prerušenia činnosti srdca“: obdobia „zamrznutia“ srdca, rýchle alebo pomalé tlkot srdca, nepravidelný tlkot srdca atď..

2. Bolesť v oblasti srdca, ktorá môže byť krátkodobo prešívaná alebo boľavá a predĺžená (do niekoľkých hodín). Bolesť na hrudníku nesúvisí s fyzickou aktivitou, po užití nitroglycerínu neodíde a môže sa objaviť alebo zosilniť v dôsledku emocionálneho stresu..

3. Príznaky a príznaky vegetatívno-vaskulárnej dystónie (VVD), ktoré zahŕňajú pocit nedostatku vzduchu, horúčku nízkej úrovne, bolesti brucha (syndróm dráždivého čreva), závraty, bolesti hlavy atď..

4. Mdloby alebo rozmazané vedomie (mdloby) v upchatých miestnostiach, po emocionálnom strese atď..

5. záchvaty paniky - záchvaty nekontrolovateľného strachu.

6. Sklon k modrinám, časté krvácanie z nosa, dlhá a ťažká menštruácia u žien atď. Tieto príznaky sú vysvetlené poruchou zrážanlivosti krvi, ktorá je spôsobená narušením štruktúry vlákien väzivového tkaniva (kolagén)..

7. S prolapsom primárnej mitrálnej chlopne sa často pozorujú tieto príznaky: vysoký rast, dlhé ramená a nohy, dlhá tenká tvár, zvýšená elasticita kože, nadmerná pohyblivosť kĺbov (hypermobilita), tenká pokožka, slabý zrak, strabizmus atď. Tieto príznaky sa kombinujú do samostatných syndrómy, ktoré sa dajú dediť a ktoré sa často kombinujú s prolapsom mitrálnej chlopne: napríklad Klinefelterov syndróm, Marfanov syndróm atď..

Príznaky a znaky získaného prolapsu mitrálnej chlopne závisia od príčiny jej rozvoja:
1. Ak sa sekundárny (získaný) prolaps mitrálnej chlopne vyvinie v dôsledku infarktu myokardu, jeho príznaky sa objavia náhle a kombinujú sa s príznakmi infarktu myokardu: silná bolesť v srdci, dýchavičnosť, pocit „prerušenia činnosti srdca“, závraty, strata vedomia, vývin. kašeľ a výskyt ružovej peny z úst atď..

Ak sa objavia vyššie uvedené príznaky, mali by ste okamžite zavolať sanitku, pretože oddialenie liečby môže viesť k smrti.

2. Ak sa prolaps mitrálnej chlopne vyvinie v dôsledku poranenia hrudníka, vysvetľuje sa tým pretrhnutím vlákien šľachy (akordov), ktoré regulujú ventil. Hlavnými príznakmi prolapsu v tomto prípade sú: búšenie srdca, pocit „prerušenia činnosti srdca“, dýchavičnosť, kašeľ s ružovou penou. Ak sa tieto príznaky objavia, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc..

3. Získaný prolaps mitrálnej chlopne v dôsledku reumatizmu (zápal spojivového tkaniva, ktoré je súčasťou chlopne) sa vyvíja postupne a prejavuje sa zvýšenou únavou, dýchavičnosťou po miernej fyzickej námahe, pocitom „prerušenia činnosti srdca“ atď..

Stupne prolapsu mitrálnej chlopne srdca

Stupeň prolapsu mitrálnej chlopne sa určuje iba pri ultrazvuku srdca (echokardiografia). V závislosti od toho, do akej miery klapky mitrálnej chlopne klesajú do dutiny ľavej predsiene, existujú 3 stupne prolapsu:
1. Prolaps mitrálnej chlopne stupňa 1 znamená, že chlopňa chlopne klesá do dutiny ľavej predsiene o menej ako 5 mm..

2. Pri prolape mitrálnej chlopne klesnú 2 stupne ventilového letáka do dutiny ľavej predsiene o 6 až 9 mm..

3. Prolaps mitrálnej chlopne 3. stupňa znamená, že klapky ventilu sa prehĺbili do dutiny ľavej predsiene o viac ako 10 mm..

Táto klasifikácia prolapsu mitrálnej chlopne sa používa najmä v Rusku a niektorých krajinách SNŠ. Je to spôsobené skutočnosťou, že stupeň prolapsu neodráža vždy závažnosť porušenia krvného obehu, ku ktorému vedie. Napríklad prolaps mitrálnej chlopne stupňa 1 - 2 často nevedie k závažnej poruche pohybu krvi a nevyžaduje špeciálne ošetrenie..

Možné komplikácie prolapsu srdcovej chlopne

Hlavné komplikácie prolapsu mitrálnej chlopne sú:
1. Nedostatočnosť mitrálnej chlopne - neúplné uzavretie zväzkov mitrálnej chlopne počas kontrakcie srdca, čo vedie k vstupu krvi z ľavej srdcovej komory do predsieňovej dutiny (mitrálna regurgitácia). Ťažká mitrálna regurgitácia môže viesť k zlyhaniu srdca.

2. Bakteriálna (infekčná) endokarditída je závažné ochorenie vyznačujúce sa zápalom vnútornej výstelky srdca (endokardium), ktorá pokrýva chlopne. Hlavnými príznakmi bakteriálnej endokarditídy sú: horúčka, závažný celkový stav, bolesť kĺbov, búšenie srdca, žltačka, malé bodové krvácanie na koži atď..

3. Arytmie - porušenie srdcového rytmu, ktoré sa prejavuje pocitom prerušenia činnosti srdca, závratmi, mdlením a inými príznakmi..

4. Cievna mozgová príhoda je náhlym akútnym narušením prísunu krvi do mozgu, čo môže viesť k vážnym následkom alebo dokonca k smrti. Riziko mozgovej príhody je vyššie u ľudí po 50 rokoch, v prítomnosti arytmie, infekčnej endokarditídy atď..

Prolaps mitrálnej chlopne u detí

Prolaps mitrálnej chlopne u dieťaťa sa označuje ako takzvaná abnormalita malého srdcového vývinu (MARS). Okrem prolapsu mitrálnej chlopne sa počas echokardiografie (ultrazvuk srdca) označujú aj tieto náhodné nálezy: prolaps tricuspidálnej chlopne, otvorenie oválneho okna, aortálna chlopňa alebo pľúcna chlopňová trupová chlopňa, bicuspidálna aortálna chlopňa, ďalšie papilárne svaly atď..
MARS má spravidla priaznivý priebeh, nemá významný vplyv na zdravotný stav dieťaťa a nevyžaduje špeciálne zaobchádzanie.
Avšak vzhľadom na zvýšené riziko porúch srdcového rytmu (arytmie) a iných komplikácií by sa malo dieťa s prolapsom mitrálnej chlopne podrobiť pravidelným preventívnym vyšetreniam s kardiológom..

Tehotenstvo a pôrod s prolapsom mitrálnej chlopne

Spravidla sa tehotenstvo a pôrod s prolapsom mitrálnej chlopne vyskytujú bez komplikácií, dieťa sa narodí s normálnou telesnou hmotnosťou a včas.
Počas plánovania tehotenstva môže byť žena s prolapsom mitrálnej chlopne odporučená s echokardiografiou, ktorá objasní objem krvi, ktorá sa vracia (regurgitácia) a podľa toho stupeň nedostatočnosti mitrálnej chlopne.
Komplikácie prolapsu mitrálnej chlopne v tehotenstve a pri pôrode sú mimoriadne zriedkavé, ale o riziku ich vývoja by ste mali diskutovať aj po konzultácii s gynekológom alebo kardiológom..

V takom prípade by ste sa mali okamžite poradiť s lekárom?

Ak sa objavia nasledujúce príznaky, vyhľadajte čo najskôr lekársku pomoc:
1. Náhle zhoršenie pohody, slabosť, dýchavičnosť, výskyt bublajúceho dýchania alebo peny z úst. Tieto príznaky naznačujú, že významná časť krvi sa vracia z ľavej komory do ľavej predsiene (regurgitácia), čo viedlo k stagnácii krvi v pľúcach (pľúcny edém)..

2. Strata vedomia (mdloby) je výsledkom nedostatočného prietoku krvi do mozgu, ktorý môže byť spôsobený porušením srdcového rytmu (arytmia)..

3. Zvýšenie telesnej teploty, bolesti kĺbov, silná slabosť. Tieto príznaky môžu naznačovať rozvoj infekčnej endokarditídy, jednej z komplikácií prolapsu mitrálnej chlopne..

4. Znížený výkon, zvýšená únava, slabosť, dýchavičnosť po malej záťaži: všetky tieto príznaky naznačujú možný rozvoj srdcového zlyhania..

Diagnóza prolapsu srdcovej chlopne

Ak sa objavia príznaky prolapsu srdcových chlopní, mali by ste sa spojiť s praktickým lekárom alebo kardiológom, ktorý vyšetrí, načúva srdce a podľa potreby predpíše ďalšie diagnostické metódy alebo sa poradí s inými špecialistami (napríklad neurológom)..


Hlavné metódy diagnostikovania prolapsu mitrálnej chlopne sú:
1. Ultrazvuk srdca (echokardiografia, echokardiografia) a dopplerovská echokardiografia - umožňujú určiť stupeň prolapsu mitrálnej chlopne, ako aj prítomnosť a stupeň insuficiencie mitrálnej chlopne, ktorá sa prejavuje regurgitáciou (krv vstupujúca do predsiene z komory).

2. Elektrokardiografia (EKG) vám umožňuje identifikovať niektoré poruchy v činnosti srdca, ktoré môžu nepriamo naznačovať prolaps mitrálnej chlopne: srdcové arytmie (arytmie), výskyt veľkého počtu mimoriadnych srdcových kontrakcií (extrasystoly) atď..

3. Holter EKG (Holter) je vyšetrovacia metóda, ktorá umožňuje lekárovi sledovať prácu srdca počas dňa. Za týmto účelom lekár nainštaluje elektródy na kožu predného povrchu hrudníka, z ktorej bude informácia zaznamenaná na prenosnom prijímači. V deň, keď sa bude ohlávka vyrábať, by ste mali viesť normálny zdravý životný štýl.

Liečba prolaps mitrálnej chlopne

V prevažnej väčšine prípadov kongenitálny prolaps mitrálnej chlopne nevyžaduje špeciálne ošetrenie..
Liečba prolapsu mitrálnej chlopne je potrebná v týchto prípadoch: búšenie srdca (tachykardia) a porucha srdcového rytmu (arytmia), časté záchvaty autonómnych porúch (bolesť na hrudníku, závraty, mdloby atď.), Prítomnosť závažnej nedostatočnosti mitrálnej chlopne a niektoré ďalšie., Potreba liečby prolapsu mitrálnej chlopne posudzuje ošetrujúci lekár individuálne.

S vrodeným prolapsom mitrálnej chlopne možno predpísať tieto lieky:
1. Adrenergné blokátory (Atenolol, Propranolol atď.) Sa predpisujú v prípade častých rytmov srdca (tachykardia) a na prevenciu arytmií..

2. Prípravky obsahujúce horčík (napr. Magnerot) zlepšujú pohodu pacientov s prolapsom mitrálnej chlopne a symptómami vegetatívno-vaskulárnej dystónie (závraty, mdloby, bolesť srdca, nadmerné potenie, nízka teplota tela atď.).

3. Vitamíny: nikotínamid (Vit. PP), tiamín (Vit. B1), Riboflavín (Vit. B2) atď..

Chirurgická liečba prolapsu mitrálnej chlopne je predpísaná iba v prípade ťažkej mitrálnej nedostatočnosti chlopne (s ťažkou regurgitáciou) a zahŕňa výmenu mitrálnej chlopne (náhrada)..
Liečba získaného prolapsu mitrálnej chlopne závisí od príčiny jeho vývoja a stupňa regurgitácie krvi. Pri významnej mitrálnej regurgitácii (návrat veľkého objemu krvi z komory do predsiene) sa vyžaduje operácia srdcovej chlopne..

Osobitné odporúčania pre vrodený prolaps mitrálnej chlopne

Odporúča sa všetkým ľuďom s vrodeným prolapsom mitrálnej chlopne:
1. Starostlivo dodržiavajte ústnu hygienu: čistite si zuby dvakrát denne, používajte zubnú niť a dvakrát ročne navštevujte zubára. Tieto opatrenia znížia riziko rozvoja jednej zo závažných komplikácií prolapsu mitrálnej chlopne - infekčnej endokarditídy..

2. Vyhnite sa alebo obmedzte používanie alkoholu, kávy a fajčenia, pretože tieto látky zvyšujú riziko porúch srdcového rytmu (arytmie)..

Fyzická aktivita a šport s vrodeným prolapsom mitrálnej chlopne

Takmer všetkým ľuďom s vrodeným prolapsom mitrálnej chlopne je povolená mierna fyzická aktivita, ktorá sa vyskytuje v každodennom živote. O otázke prijatia dieťaťa s prolapsom mitrálnej chlopne na telesnú výchovu by sa malo rozhodnúť u ošetrujúceho lekára, ktorý posúdi zdravotný stav dieťaťa a riziko komplikácií. Spravidla je pri nekomplikovanom prolape mitrálnej chlopne povolená a dokonca užitočná telesná výchova (rovnako ako plávanie, aerobik)..
O prijatí ľudí s vrodeným prolapsom mitrálnej chlopne na profesionálny šport sa rozhoduje individuálne.

Autor: Pashkov M.K. Koordinátor obsahu projektu.

Srdcová chirurgia s poruchami mitrálnej chlopne srdca

Mitrálna chlopňa sa nachádza medzi ľavou predsieňou a ľavou komorou.

Za normálnych okolností sa otvára do diastoly, prechádza arteriálnou krvou z ľavej predsiene do ľavej komory a uzatvára sa do systoly pod vplyvom krvného tlaku, zatiaľ čo sťahuje ľavú komoru, čím bráni spätnému pohybu krvi z ľavej komory do ľavej predsiene.

Existujú 3 typy porúch mitrálnej chlopne:

1) Mitrálna nedostatočnosť. V prípade patológie spojivového tkaniva alebo zmien srdcového svalu je mitrálna chlopňa narušená, čo vedie k „prehýbaniu“ jej chlopní v dutine ľavej predsiene počas sťahovania ľavej komory, časť krvi sa vracia späť do predsiene.

2) Mitrálna stenóza. V dôsledku prenosných infekčných chorôb, ako je reumatizmus, dochádza k zúženiu MK, čo vedie k narušeniu toku krvi z ľavej predsiene do ľavej komory..

3) Kombinovaná malformácia MK (insuficiencia + stenóza).

V súčasnej dobe sa v modernej srdcovej chirurgii defektov mitrálnej chlopne srdca uskutočňujú rekonštrukčné (zachovanie chlopne) operácie, ako aj operácie nahradenia (nahradenia) chlopní mechanickou alebo biologickou protézou. Rekonštrukčné operácie sa vykonávajú so stenózou aj s nedostatočnosťou mitrálnej chlopne.

Rekonštrukčná chirurgia

Obr. Mitrálna anloploplastika na podpornom krúžku.

Príkladom je anloploplastika, ktorá spočíva v obnovení funkcie postihnutého ventilu pomocou tuhého alebo elastického oporného krúžku.

Je pripevnená k srdcovým stenám na úrovni otvoru, ktorý spája predsieň s komorou. V dôsledku šitia takého oporného krúžku sa priemer predsieňového otvoru zmenšuje, čo zaisťuje úplnejšie uzavretie ventilov a normalizuje intrakardiálny prietok krvi..

Ďalšou možnosťou rekonštrukčného chirurgického zákroku na srdcových chlopniach je chirurgický zákrok s použitím rôznych šicích metód..

Počas tohto postupu chirurg plastifikuje tkanivo listov ventilov, odstraňuje kalcifikované usadeniny alebo obnovuje štruktúru zmenených šnúr, ktoré riadia pohyb letákov..


Obr. 2. Šitie plastu mitrálnej chlopne A, B - resekcia zmenenej časti zadnej časti letáka MK;

B, D, D - stupne odstránenia medzery vo ventile.

Radikálna metóda liečby mitrálnej chlopne je jej náhrada. Používajú sa moderné mechanické (umelé srdcové chlopne) a biologické chlopne.

Mechanická protéza MKBiologická protéza MK

Obr. Mechanická (ľavá) a biologická (pravá) mitrálna chlopňa.

V prípade výrazných morfologických zmien vo vlastnom chlopni pacienta, keď už nie je možné jeho uchovanie, sa chlopňa odstráni s následnou protetikou. Chirurgický zákrok mitrálnej chlopne sa vykonáva na nečinnom srdci pomocou kardiopulmonálneho bypassu.

Mechanické (umelé srdcové chlopne) sú veľmi spoľahlivé, trvajú celý život a nemusia sa vymieňať, vyžadujú si však neustále používanie špeciálnych liekov na zníženie zrážania krvi..

Biologické chlopne (živočíšneho alebo ľudského pôvodu) sa môžu časom zhoršovať, zatiaľ čo životnosť týchto chlopní do značnej miery závisí od veku pacienta a súvisiacich ochorení. S vekom sa proces deštrukcie biologických chlopní výrazne spomaľuje. Rozhodnutie o tom, ktorý ventil je najlepšou voľbou v konkrétnej situácii, sa robí individuálne pred operáciou v povinnom rozhovore medzi chirurgom a pacientom..

Technický pokrok v srdcovej chirurgii, konkrétne zavedenie nových nástrojov v každodennej chirurgickej praxi, ktoré vám umožňujú modifikovať chirurgický prístup k srdcu, nevyhnutne predkladajú cieľ ich vykonávania s minimálnym intraoperačným traumatom pre pacienta..

Výber najracionálnejšieho prístupu k rôznym častiam srdca je jednou z nevyhnutných podmienok na vyriešenie tohto problému..

Prevádzkový prístup by mal poskytnúť riešenie hlavných úloh:

 • poskytnúť chirurgovi dostatočný priestor na uľahčenie manipulácie v oblasti chirurgického zákroku;
 • operatívny prístup by mal byť pre pacienta menej traumatizovaný.

Tradičným operatívnym prístupom k srdcu je pozdĺžna stredná sternotómia (obr. 4)..

Stredná sternotómiaTyp pooperačnej jazvy

Na jednej strane umožňuje chirurgovi vykonávať potrebnú chirurgickú pomoc na srdci s rôznymi formami jeho patológie a je najvýhodnejšia na spojenie stroja so srdcovými pľúcami..

Na druhej strane tento prístup nemusí byť optimálny. Existuje niekoľko dôvodov:

 1. Väčšia invazívnosť je narušená integrita hrudníka, čo vyžaduje dlhšiu dobu hojenia pooperačnej rany.
 2. Vysoké riziko vzniku pooperačných komplikácií (nestabilita hrudnej kosti). Tieto komplikácie sú obzvlášť nebezpečné u starších pacientov..
 3. Pochybné kozmetické účinky.

Obr. Typ chirurgického poľa počas rekonštrukčných zásahov
na mitrálnej chlopni z minimálne invazívneho prístupu k srdcu.

Všetci srdeční lekári súhlasia s tým, že rekonštrukčné postupy na mitrálnej chlopni prostredníctvom minimálne invazívneho prístupu (pravostranná minitoracotomia) by sa mali vykonávať u pacienta s rovnakou kvalifikáciou a kvalitou ako pri operáciách prostredníctvom strednej úplnej sternotómie..

Korekcia mitrálnej chlopne z pravostrannej minitoracotomie sa vykonáva v 4 intercostálnom priestore s dĺžkou 6 cm v priemete IV intercostálneho priestoru napravo.

Pri zlyhaní chlopne: mitrálna stenóza, metódy liečby a prevencie tohto ochorenia srdca

Jednou z hlavných podmienok správneho fungovania ľudského srdca je prietok krvi srdcovými komorami a krvnými cievami jedným smerom. To je zabezpečené anatomickou štruktúrou samotného srdca a prítomnosťou ventilov v ňom, ktoré slúžia ako druh „dverí“, ktoré sa otvárajú iba v jednom smere..

Ak jedna alebo druhá srdcová chlopňa prestane plniť svoju funkciu „regulátora“ prietoku krvi, vyskytne sa porucha srdca nazývaná „stenóza chlopne“. Z týchto defektov je najbežnejšia stenóza mitrálnej chlopne, ktorú je možné získať, preto zvážime patogenézu tohto syndrómu, čo je nedostatočnosť srdcovej chlopne v tejto patológii..

Čo to je?

Patologický mechanizmus je nasledujúci:

  Mitrálna chlopňa sa nachádza na okraji predsiene a srdcová komora srdca vľavo. Jeho úlohou je prenášať krv z ľavej predsiene do ľavej komory. Normálne je to ventil s otvorom 4 až 6 cm2 s dvoma klapkami spojivového tkaniva.

Keď krv naplní ľavú predsieň, ventil sa pod tlakom otvorí smerom k komore a prejde tam časť krvi a potom sa tesne uzavrie..

 • Z mnohých dôvodov môžu byť letáky spojivového tkaniva organicky poškodené, čo vedie k ikatriálnej degenerácii ich tkaniva..
 • Jazvy, adhézie a fúzie vedú k postupnému zúženiu otvoru ventilu - najmenej 2 - 3 krát. Tento patologický stav sa nazýva mitrálna stenóza..
 • Zúžený otvor bráni normálnemu toku krvi, pretože časť jeho okamžitého vyhadzovania z predsiene do komory sa zmenšuje. Z tohto dôvodu nie je všetka krv z predsiene pumpovaná do komory - vzniká situácia, keď je ľavá predsieň plná a začína v nej stagnácia.
 • V dôsledku neustáleho preplňovania krvou sa ľavá predsieň rozťahuje a zväčšuje - tak sa „prispôsobuje“ aktuálnej situácii. Potom je pravá komora tiež hypertrofovaná - predchádzajúce spojenie krvného obehu.
 • Postupne sa vyrovnáva kompenzačný mechanizmus hypertrofie ľavej predsiene a pravej komory - dochádza k zlyhaniu srdca a pretrvávajúcim poruchám krvného obehu vrátane pľúcnej hypertenzie.
 • ICD-10 kód

  Podľa Medzinárodnej klasifikácie chorôb má patológia tieto kódy:

  • Mitrálna stenóza reumatickej etiológie - I05.0;
  • Nereumatická stenóza - I34.2.

  štatistika

  Mitrálna stenóza je bežne diagnostikovaná porucha mitrálnej srdcovej chlopne:

  • choroba sa zistí približne u 90% všetkých pacientov so získanými srdcovými defektami;
  • 1 z 50 až 80 000 ľudí trpí touto chorobou;
  • v 40% prípadov ide o izolovanú patológiu, v ostatných prípadoch je kombinovaná s inými anatomickými poruchami v štruktúre srdca;
  • riziko klinického prejavu choroby sa zvyšuje s vekom: najnebezpečnejší vek je 40 - 60 rokov;
  • ženy sú náchylnejšie k tomuto ochoreniu ako muži: u pacientov s touto poruchou je 75% slabšieho pohlavia.

  Klasifikácia druhov a stupňov

  Ochorenie je klasifikované na 2 základe. S poklesom v oblasti mitrálneho foramenu sa rozlišuje 5 postupne zhoršovaných stupňov choroby:

  MocKvalitatívne stanovenie stenózyMitrálna oblasť foramen (v cm 2)Klinické príznaky
  najprvmollviac ako 3nedostatok príznakov
  druhýmoderovať3 / 02-9 / 02príznaky choroby sa objavujú po cvičení
  tretinavyjadrený1,7-2,2príznaky sa objavujú aj v pokoji
  štvrtýkritický1-1,6závažná pľúcna hypertenzia a srdcové zlyhanie
  piatyterminálvôľa je takmer úplne zablokovanápacient zomrie

  V závislosti od typu anatomického zúženia otvoru chlopne sa rozlišujú tieto formy mitrálnej stenózy:

  • ako „bundová slučka“ - ventilové klapky sú zhrubnuté a čiastočne zostrihané spolu, počas operácie sa dajú ľahko oddeliť;
  • Typ „rybie ústa“ - v dôsledku proliferácie spojivového tkaniva sa otvor ventilu zužuje a má lievikovitý tvar, takáto vada sa ťažko chirurgicky koriguje.

  Fázy choroby (podľa A.N. Bakulev):

  • kompenzačný - stupeň zúženia je mierny, defekt je kompenzovaný hypertrofiou srdca, ťažkosti prakticky chýbajú;
  • subkompenzácia - zúženie postupuje dierou, kompenzačné mechanizmy sa začínajú vyčerpávať, objavujú sa prvé príznaky úzkosti;
  • dekompenzácia - závažné zlyhanie pravej komory a pľúcna hypertenzia, ktoré sa rýchlo zhoršujú;
  • terminál - štádium nezvratných zmien so smrteľným výsledkom.

  Klinika chorôb ventilov

  Vzhľad pacienta s mitrálnou stenózou sa vyznačuje:

  1. Nútená poloha - sedenie s opierkou dlaní.
  2. "Mitrálny motýľ" na tvári.
  3. Hlučné nohavice.
  4. Ťažká slabosť.

  V dôsledku pľúcnej hypertenzie sa pacienti sťažujú na dýchavičnosť, ktorá sa postupne stáva konštantnou. Znížený výdaj srdca vedie k srdcovej činnosti (bolesť srdca nie je angina pectoris). Bolesť je spravidla lokalizovaná na vrchole sprevádzaná pocitom prerušenia, vyblednutia alebo nerovnomerného srdcového rytmu..

  V polohe na chrbte sa stav pacienta zhoršuje. Charakteristický je príznak „nočného apnoe“ - náhle zadusenie počas spánku. Pacienti spia na vysokom čele postele, trpia nespavosťou.

  V štádiu dekompenzácie (dilatácia pravej komory) sa vyvíja kardiogénny edém. Edém rastie večer, lokalizovaný v dolných končatinách a má stúpajúci charakter. V pravej hypochondrii sa objavujú ťažné bolesti v dôsledku natiahnutia kapsuly pečene, ktorá vyčnieva z pod okrajom kostného oblúka. V brušnej dutine sa hromadí tekutina (ascites), rozširujú sa safénové žily brucha (príznak „medúzy hlavy“)..

  Počas dilatácie pravej komory sa v oblasti kostného uhla (srdcový impulz), hemoptýzy a pľúcneho edému vyvíja viditeľná pulzácia..

  Auskultačné príznaky

  Pri počúvaní srdca sa identifikuje komplex špecifických symptómov, ktoré tvoria auskultačný obraz s mitrálnou stenózou:

  • Otvárací tón bicuspidálnej chlopne je počuť pred prvým tónom, so mitrálnou stenózou v dôsledku rozdelenia 2 tónov na dve zložky..
  • Odprýskáva prvý tón.
  • V druhom auskultačnom bode - zvýraznený druhý tón.
  • Na vrchole srdca - diastolický šelest, ktorý sa zosilňuje po skúške fyzickej námahy v prítomnosti stenózy mitrálnej chlopne..
  • Možno počuť extrasystoly, tachykardiu.

  Tri počuteľné tóny tvoria špecifický príznak zistený iba pri danej chorobe - „prepeličí rytmus“. S rozvojom pľúcneho edému sú v dolných častiach pľúcnych polí počuť vlhké, jemne prebublávajúce zvyšky.

  Viac o auskultačnom obrázku stenózy mitrálnej chlopne v tomto videu:

  Opis hemodynamiky

  Ochorenie sa týka defektov s obohatením pľúcneho obehu. Úzke otvorenie ventilu spôsobuje zvýšenie tlaku, najskôr v ľavej predsieni, potom v pľúcnych žilách. Predsieň sa zvyšuje a rozširuje, jeho kontraktilita klesá.

  Vyvíja sa pľúcna hypertenzia, ktorá spôsobuje kontrakciu svalových buniek kapilár pľúc. V reakcii na spazmus mikrociev sa zvyšuje tlak v pľúcnom trupovom systéme a v pravej (žilovej) komore. Pravá komora sa rozširuje a postupne sa rozširuje. Žilové preťaženie sa vyvíja vo veľkom kruhu krvného obehu.

  Hypoxia zapríčinená nedostatkom arteriálnej krvi sa najskôr objavuje ako acrocyanóza. Následne sa cyanóza stáva univerzálnou (ovplyvňuje všetky kožné prvky a sliznice)..

  Toto video hovorí o hemodynamike, ktorá je charakteristická pre stenózu mitrálnej chlopne:

  Etiológia a rizikové faktory

  Príčiny choroby sú vo väčšine prípadov:

  • reumatické choroby (reumatizmus, systémový lupus erythematodes, sklerodermia) - 80 - 90% prípadov;
  • ateroskleróza - 6%;
  • infekčné choroby (angína, syfilis a iné sexuálne prenosné choroby, sepsa, kliešte) - 6%;
  • infekčná endokarditída;
  • poranenia srdcového svalu;
  • kalcifikácia chlopne nereumatickej povahy;
  • nádory srdca.

  Možno teda poznamenať, že existuje reumatická a nereumatická mitrálna stenóza srdcovej chlopne..

  Príznaky patológie

  Prejavy defektu sú rozdelené na pľúcne, srdcové a všeobecné.

  Časté príznaky:

  1. Znížený výkon.
  2. nespavosť.
  3. slabosť.
  4. Nútené sedenie.
  5. Bledá pokožka kombinovaná s cyanózou.

  Pľúcne príznaky:

  • dýchavičnosť.
  • Obtiažne hlučné výdychy.
  • Kašeľ bez zjavného dôvodu.
  • Respiračná tendencia.
  • V neskorších fázach - hemoptýza.

  Srdcové príznaky:

  • Palpitácie srdca.
  • Cardialgia.
  • Zníženie krvného tlaku.
  • Fibrilácia predsiení.
  • Stúpajúci edém dolných končatín.

  Funkcie pokožky

  Prvým prejavom defektu je bledosť kože. S postupujúcou hypoxiou sa rozvíja acrocyanóza - modré pery, ušné uši, končeky prstov. V štádiu dekompenzácie sa stáva cyanóza bežná, spájajú sa modré sliznice.

  Špecifický príznak je charakteristický - „mitrálna tvár“ - výrazná bledosť tváre v kombinácii s malinovým začervenaním na lícach a namodralosťou pier. Napriek týmto príznakom nie sú kožné zmeny diagnostikované..

  Príčiny hemoptýzy

  Rozvíjajúca sa pľúcna hypertenzia je základom spazmu krvných ciev mikrovaskulatúry - kapilár, arteriol a venúl.

  Spazmus mikroskúmaviek ešte viac zvyšuje hypertenziu, čo vedie k poškodeniu cievnych stien. Cez poškodené cievy začne krv prúdiť do pľúcneho tkaniva. V procese samočistenia pľúc sa krv zmieša so hlienom a pacient ho vykašlia (hemoptýza)..

  Porucha srdcového rytmu

  Ochorenie je charakterizované skorým nástupom arytmie. Poruchy rytmu sú spôsobené hypertrofiou venóznej komory a ľavej predsiene, v dôsledku čoho sa srdcové komory nemôžu súčasne zmenšiť. Rozlišujú sa tieto typy arytmií:

  1. Fibrilácia predsiení.
  2. Komorová tachykardia a fibrilácia.
  3. Predsieňový flutter.
  4. Atrioventrikulárny blok.
  5. extrasystola.

  Tlakový gradient

  Tlakový gradient je tlakový rozdiel medzi ľavými srdcovými komorami. Normálne je tlak v ľavej komore 33 - 45 mm Hg, v predsieni - 3 - 6 mm Hg.

  Pri stenóze bicuspidálnej chlopne sa tlak najprv v oboch komorách zmení. Ako progresia sa tlak v predsieni zvyšuje ako v komore, na základe čoho sa vykonáva nasledujúca klasifikácia defektu:

  • Menšia stenóza (gradient je 7-11 mm Hg).
  • Mierne (12 - 20 mmHg).
  • Významné (viac ako 20 mmHg).

  Rozsah gradientu tiež odráža stupeň pľúcnej hypertenzie..

  Sťažnosti pacientov

  Príznaky mitrálnej stenózy sa prejavujú postupne: spočiatku rušia pacienta až po cvičení, potom sú pozorované dokonca aj v pokoji. Pre kliniku stenózy mitrálnej chlopne je charakteristické, že pacienti sa sťažujú na:

  • dýchavičnosť alebo srdcová astma;
  • kašeľ, ktorý môže byť najskôr suchý a potom zvlhčí - s vysokým obsahom spúta, peny a dokonca aj s prímesou krvi;
  • únava a slabosť;
  • časté závraty a mdloby;
  • porušenie termoregulácie;
  • chrapot hlasu;
  • častá bronchitída a zápal pľúc;
  • bolesť v srdci - častejšie zozadu medzi lopatkami;
  • tachykardia.

  Kedy navštíviť lekára a na koho?

  Ak sa nájdu prvé príznaky získanej srdcovej vady, je potrebné okamžite kontaktovať kardiológa alebo miestneho lekára - dýchavičnosť a únavu s častými závratmi..

  Pacient by sa nemal zavádzať, že tieto príznaky najskôr zmiznú - s postupujúcim ochorením sa môžu stať nezvratnými.

  diagnostika

  Lekár diagnostikuje mitrálnu stenózu, pričom sa spolieha nielen na históriu a údaje z vyšetrení, ale aj na výsledky týchto inštrumentálnych štúdií:

  Typ diagnostickej štúdieCharakteristické príznaky mitrálnej stenózy
  Elektrokardiogram (EKG)Zväčšená ľavá predsieň a pravá komora. tachyarytmia.
  PhonocardiogramCharakteristický hluk s mitrálnou stenózou. Zvukový zvuk ventilu.
  X-ray srdcaZväčšená ľavá predsieň a pravá komora. Rozšírenie tieňa vena cava a pľúcnej tepny. Zmena vzoru pľúc. Kalcifikácia ventilov.
  Ultrazvuk srdca s dopplerom (echokardiografia - echokardiografia) alebo transesofágový ultrazvukZmena prietoku krvi v srdci. Zmenšenie oblasti mitrálnych foramen. Rozšírenie jednotlivých srdcových komôr.
  Invazívna srdcová katetrizáciaZvýšený tlak v ľavej predsieni a pravej komore.

  Na objasnenie diagnózy a stanovenie stratégie liečby stenózy mitrálnej chlopne môže byť niekedy potrebná počítačová tomografia a diagnostické posunovanie. Diagnostické metódy uvedené v tabuľke spravidla postačujú na správne určenie diagnózy a vykonanie diferenciálnej diagnózy mitrálnej stenózy pri takýchto patológiách:

  Toto video popisuje vlastnosti vykonávania echokardiografie s mitrálnou stenózou, ktorá ukáže túto diagnostickú metódu:

  Funkcie u detí

  Príčiny mitrálnej stenózy u detí môžu byť systémové autoimunitné ochorenia:

  • Reuma.
  • Dermatomyozitída.
  • Systémový lupus erythematodes.
  • polymyozitídy.

  Vo veľkej väčšine prípadov je etiológia defektu u dieťaťa neliečená angína pectoris a absencia profylaxie bicilínom po streptokokovej infekcii..

  Ochorenie je charakterizované rovnakými hemodynamickými zmenami ako u dospelých, klinika má však niektoré vlastnosti:

  1. Fyzický vývoj oneskorený.
  2. „Mitrálna tvár“ sa zriedka vyvíja.
  3. Ochorenie nie je komplikované fibriláciou predsiení..
  4. Zriedkavo sa počuje prepelica, protodiastolické a prediastolické šelesty na vrchole srdca sú charakteristické.

  Zvláštne príznaky:

  • Časté mdloby.
  • Výrazná epigastrická pulzácia (až do rozvoja hrudníka srdca).
  1. Konzervatívny (príprava na chirurgický zákrok)
  2. Prevádzkové (výmena ventilu).

  Prognóza bez liečby je zlá. Operácia sa vykonáva v prvom mesiaci po stanovení diagnózy a úspešne sa dokončí vo viac ako 90% prípadov. Priemerná dĺžka života liečených pacientov je 55 - 65 rokov.

  Liečebné metódy

  liečenie

  Konzervatívna lieková terapia tohto defektu má druhoradý význam. Jeho hlavný účel:

  • Liečba chorôb, ktoré vyvolali patológiu (autoimunitné, infekčné).
  • Neutralizácia symptómov ochorenia, keď nie je možný chirurgický zákrok alebo v predoperačnom období. Na tento účel sa predpisujú diuretiká (furosemid, veroshpiron), srdcové glykozidy (digoxín, celanid), blokátory adrenergov (Atenolol), antikoagulanciá (warfarín, heparín), vitamíny a minerály..

  Konzervatívna terapia sa vykonáva:

  1. Vo fáze náhrady.
  2. S uspokojivým všeobecným stavom pacienta.
  3. S miernym zúžením ventilu.

  Použité lieky:

  • Diuretiká - s rozvojom kašľa a hemoptýzy (veroshpiron).
  • Kardioprotektory - trimetazidín, riboxín.
  • Antikoagulanciá - s rizikom trombózy (fibrilácia predsiení): heparín, warfarín.
  • U pacientov bez arytmií s mitrálnou stenózou sa používajú betablokátory (bisoprolol, metaprolol), blokátory vápnikových kanálov (nifedipín)..
  • U pacientov s arytmiou sa používajú antiarytmiká (amiodarón)..
  • Bronchodilatátory (ipratropiumbromid).
  • Mukolytiká (expektoranty - mucaltin).

  chirurgický

  Ale častejšie pacienti navštevujú lekára, keď sú už príznaky choroby veľmi výrazné - v tomto prípade je chirurgický zákrok klasickou liečbou. Operácia sa vykonáva aj v situáciách, keď liečba drogami nemôže kompenzovať srdcové choroby vo forme mitrálnej stenózy a indikácie pre chirurgickú liečbu sú nasledujúce:

  1. Tlak v pľúcnej tepne nad 60 mmHg.
  2. Ľavá predsieňová trombóza.
  3. Zúženie ventilu na 1 cm2.
  4. Dekompenzácia defektu (srdcové zlyhanie).

  V tomto prípade sa môžu vykonať tieto typy operácií:

   Balónová valvuloplastika je minimálne invazívna operácia, pri ktorej sa používa štep koronárneho artérie pod kontrolou röntgenového žiarenia a ultrazvuku. Vykonáva sa nekomplikovanou mitrálnou stenózou 2 až 3 stupne.

 • Commissurotómia je operácia, pri ktorej sa rozrezávajú ventilové klapky s obnovou oblasti otvoru. Môže sa vykonať transtorakálne alebo na otvorenom srdci. Indikáciami pre tento spôsob chirurgického zákroku sú vysoký stupeň zúženia mitrálneho otvoru a komplikácie stenózy (adhézie, krvné zrazeniny, stagnácia krvi v pľúcach)..
 • Protetické chlopne, pri ktorých sa používajú mechanické alebo biologické protézy, sa používajú v prípade ťažkej mitrálnej stenózy a neschopnosti ju odstrániť pomocou pitvy chlopní..
 • V prípade štádia závažnej dekompenzácie patológie (stupeň 4 - 5) je akákoľvek nápravná operácia kontraindikovaná a pacientom sa predpisuje iba paliatívna medikácia..

  Nebezpečenstvo a komplikácie

  Ak sa patológia nezistí včas a nelieči sa, sú nevyhnutné komplikácie vo forme progresie srdcového zlyhania a pľúcnej hypertenzie..


  Primeraná liečba môže významne znížiť riziko všetkých týchto komplikácií a znížiť pravdepodobnosť tragického vývoja udalostí o 90 - 95%..

  V zriedkavých prípadoch sa vyskytujú nasledujúce pooperačné komplikácie:

  • infekčná endokarditída - 1-4%;
  • tromboembólia - 1%;
  • restenóza alebo opakované zúženie po chirurgickej korekcii - u 20% pacientov do 10 rokov po operácii.

  Prognózy a preventívne opatrenia

  Prognóza je nepriaznivá iba pri absencii riadnej liečby - v nasledujúcich 10 rokoch zomrie 65% takýchto pacientov. Po vhodnej operácii pre stenózu mitrálnej chlopne toto číslo klesne na 8-13%.

  Prevencia patológie a jej relapsov je včasné liečenie reumatických a infekčných chorôb, udržiavanie zdravého životného štýlu a pozorný prístup k zdraviu človeka..

  Za týchto podmienok je riziko mitrálnej stenózy, pokiaľ nezmizne úplne, výrazne znížené a dokonca aj pravdepodobnosť fatálneho výsledku skorej zistenej poruchy je úplne znížená na takmer nulovú hodnotu..

  Tri hlavné choroby mitrálnej chlopne

  Choroby srdcových chlopní priamo súvisia so skutočnosťou, že chlopne alebo chlopne sa podieľajú na vytváraní krvného toku potrebného pre telo, v rozpore s ktorým osoba začína mať problémy. Najčastejšie a vážne problémy s chlopňou sa vyskytujú v mitrálnych a aortálnych chlopniach.

  Mitrálna chlopňa riadi prietok krvi z ľavej hornej komory (ľavá predsieň) do dolnej ľavej komory (ľavá komora).

  Medzi hlavné choroby mitrálnej chlopne patria: MVP (pre MVP, dekódovacie zvuky takto - prolaps mitrálnej chlopne), mitrálna regurgitácia a mitrálna stenóza..

  Prolaps mitrálnej chlopne, čo je nebezpečnejšie

  Čo spôsobuje MVP?

  Je potrebné poznamenať, že MVP je jednou z najbežnejších foriem chorôb chlopní. Ochorenie je klasifikované ako rodinné ochorenie. Niektoré formy MVP sú spojené s chorobou nazývanou Marfanov syndróm. Tento syndróm spôsobuje problémy s pojivovým tkanivom, pri ktorých majú pacienti dlhé kosti a veľmi pružné kĺby. Väčšina ľudí s MVP má menšie deformácie hrudnej steny, skoliózu alebo iné poruchy kostry..

  príznaky

  Väčšina ľudí s MVP nemá žiadne príznaky. Keď sa objavia príznaky, môžu zahŕňať:

  • Dýchavičnosť, najmä pri ľahnutí
  • Bolesť v hrudi
  • Extrémna únava
  • Cardiopalmus
  • kašeľ
  • Dýchavičnosť po cvičení
  • Rýchly tlkot srdca alebo tachykardia (to je zriedkavé)

  PMK väčšinou nespôsobuje vážne problémy. Niektorí pacienti hovoria, že majú pocit srdca (keď ich srdce preskakuje) alebo ostrú bolesť na hrudníku. Ak máte diagnostikovanú MVP, chcem si myslieť, že váš lekár vie, že ak idete k zubárovi alebo na operáciu, aby použil existujúce pokyny na užívanie antibiotík pred operáciou.

  Mitrálna regurgitácia

  Regurgitácia mitrálnej chlopne sa tiež nazýva nedostatočnosť alebo nekompetentnosť. K tomu dochádza, keď mitrálna chlopňa umožňuje spätný tok krvi do hornej ľavej srdcovej komory (ľavá predsieň). Pri veľmi malom objeme krvi sa tento problém dá zistiť až po mnohých rokoch. Ak je však problém dostatočne dlhý, môže to viesť k nahromadeniu tlaku v pľúcach alebo môže spôsobiť zvýšenie srdca. Postupom času to vedie k ďalším problémom..

  Čo je nebezpečný prolaps mitrálnej chlopne srdca

  Jednou z najbežnejších srdcových patológií je prolaps mitrálnej chlopne. Čo to znamená? Normálne vyzerá práca srdca niečo také. Ľavá predsieň sa sťahuje a uvoľňuje krv, v tomto okamihu sa otvárajú klapky a krv prúdi do ľavej komory. Potom sa črepiny uzavrú a kontrakcia komory spôsobí, že sa krv dostane do aorty.

  Pri prolapte chlopne časť krvi v čase komorovej kontrakcie opäť prechádza do predsiení, pretože prolaps je priehyb, ktorý bráni normálnemu zatváraniu hrotov. Teda dochádza k spätnému toku krvi (regurgitácia) a vyvíja sa mitrálna nedostatočnosť.

  Prečo sa vyvíja patológia?

  Prolaps mitrálnej chlopne je problém, ktorý sa vyskytuje častejšie u mladých ľudí. Pre diagnostiku tohto problému je najtypickejší vek 15 - 30 rokov. Príčiny patológie sú konečne nejasné. Vo väčšine prípadov sa MVP vyskytuje u ľudí s patológiou spojivového tkaniva, napríklad s dyspláziou. Jednou z charakteristických čŕt môže byť zvýšená flexibilita..

  Napríklad, ak osoba ľahko ohýba palcom ruky v opačnom smere a dosahuje ich k predlaktiu, potom je vysoká pravdepodobnosť prítomnosti jednej z patológií spojivového tkaniva a MVP..

  Jednou z príčin prolapsu mitrálnej chlopne sú vrodené genetické poruchy. Vývoj tejto patológie je však možný aj vďaka získaným príčinám.

  Získané príčiny PMK

  • Ischemická choroba srdca;
  • myokarditída;
  • Rôzne io kardiomyopatie;
  • Infarkt myokardu;
  • Vklady vápnika na mitrálnom kruhu.

  V dôsledku bolestivých procesov je narušená dodávka krvi do štruktúr srdca, dochádza k zápalu jej tkanív, k smrti buniek s náhradou ich spojivového tkaniva, zhutňovaniu tkanív samotnej chlopne a štruktúr, ktoré ju obklopujú..

  To všetko vedie k zmenám v tkanive chlopne, k poškodeniu svalov, ktoré ju ovládajú, v dôsledku čoho sa ventil úplne uzavrie, to znamená k objaveniu sa jeho chlopní..

  Je PMK nebezpečný

  Aj keď prolaps mitrálnej chlopne sa považuje za patológiu srdca, vo väčšine prípadov je prognóza pozitívna a nie sú pozorované žiadne príznaky. MVP je často diagnostikovaná náhodne počas ultrazvuku srdca počas preventívneho vyšetrenia..

  Prejavy MVP závisia od stupňa prolapsu. Príznaky sa vyskytujú, ak je regurgitácia závažná, čo je možné v prípade významného odklonu hrotov ventilov..

  Väčšina ľudí s MVP netrpí týmto ochorením, patológia neovplyvňuje ich život a výkon žiadnym spôsobom. Avšak s druhým a tretím stupňom prolapsu sú možné nepríjemné pocity v srdci, bolesť, poruchy rytmu.

  V najzávažnejších prípadoch sa vyvinú komplikácie spojené s poruchami krvného obehu a zhoršením stavu srdcového svalu v dôsledku napínania počas spätného toku krvi..

  Komplikácie mitrálnej regurgitácie

  • Roztrhnutie akordov srdca;
  • Infekčná endokarditída;
  • Myxomatózne zmeny v chlopniach ventilov;
  • Zástava srdca;
  • Neočakávaná smrť.

  Druhá komplikácia je mimoriadne zriedkavá a môže sa vyskytnúť, ak sa MVP kombinuje s komorovými arytmiami, ktoré ohrozujú život.

  Stupne prolapsu

  • 1 stupeň - klapky ventilu ohýbajú 3-6 mm,
  • 2 stupne - priehyb nie viac ako 9 mm,
  • 3 stupne - viac ako 9 mm.

  Takže najčastejšie prolaps mitrálnej chlopne nie je nebezpečný, takže nie je potrebné ho liečiť. Avšak so značnou závažnosťou patológie ľudia potrebujú starostlivú diagnostiku a pomoc.

  Ako sa prejavuje problém

  Prolaps mitrálnej chlopne sa prejavuje špecifickými symptómami s významnou regurgitáciou. Pri vypočúvaní pacientov so zistenou MVP, aj keď najmenšou mierou, sa však zistí, že ľudia zažívajú veľa sťažností na menšie ochorenia.

  Tieto ťažkosti sú podobné problémom s vegetatívnou alebo neurocirkulačnou dystóniou. Pretože táto porucha je často diagnostikovaná súčasne s mitrálnou regurgitáciou, nie je vždy možné rozlišovať medzi symptómami, avšak PMC hrá rozhodujúcu úlohu pri zmenách v pohody..

  Všetky problémy, bolesti alebo nepohodlie vyplývajúce z mitrálnej regurgitácie sú spojené so zhoršením hemodynamiky, t. J..

  Pretože pri tejto patológii sa časť krvi vracia späť do predsiene a nevstúpi do aorty, srdce musí vykonať ďalšiu prácu, aby sa zabezpečil normálny prietok krvi. Nadmerné zaťaženie nikdy neprináša úžitok, vedie k rýchlejšiemu opotrebovaniu textílií. Regurgitácia navyše vedie k expanzii predsiení v dôsledku prítomnosti ďalšej časti krvi.

  V dôsledku pretečenia krvi ľavej predsiene dochádza k preťaženiu všetkých ľavých častí srdca, sila jej kontrakcií sa zvyšuje, pretože sa musíte vysporiadať s ďalšou časťou krvi. V priebehu času sa môže vyvinúť hypertrofia ľavej komory, ako aj predsieň, čo vedie k zvýšeniu tlaku v cievach prechádzajúcich cez pľúca..

  Ak sa patologický proces ďalej rozvíja, potom pľúcna hypertenzia spôsobuje hypertrofiu pravej komory a nedostatočnosť trikuspidálnej chlopne. Objavujú sa príznaky srdcového zlyhania. Opísaný obrázok je charakteristický pre prolaps mitrálnej chlopne stupňa 3, v iných prípadoch je choroba omnoho jednoduchšia.

  Drvivá väčšina pacientov medzi príznakmi prolapsu mitrálnej chlopne uvádza obdobia srdcového rytmu, ktoré môžu mať rôznu silu a trvanie..

  Tretina pacientov pravidelne pociťuje nedostatok vzduchu, chcú hlboký dych.

  Medzi agresívnejšie príznaky patrí strata vedomia a mdloby..

  Pomerne často je prolaps mitrálnej chlopne sprevádzaný zníženou výkonnosťou, podráždenosťou, človek môže byť emočne nestabilný, môže byť v ňom narušený spánok. Môže dôjsť k bolesti na hrudníku. Navyše nie sú nijako spojené s fyzickou aktivitou a nitroglycerín na ne neúčinkuje.

  Najčastejšie príznaky

  • Bolesti hrudníka;
  • Nedostatok vzduchu;
  • dýchavičnosť;
  • Palpitácie alebo zlyhanie rytmu;
  • mdloby;
  • Nestabilná nálada;
  • Rýchla únava;
  • Bolesť hlavy ráno alebo v noci.

  Všetky tieto príznaky nemožno označiť za charakteristické iba pri prolapsi mitrálnej chlopne, môžu byť spôsobené inými problémami. Pri vyšetrovaní pacientov s podobnými ťažkosťami (najmä v mladom veku) sa však často zistí prolaps mitrálnej chlopne 1 alebo 2 stupne..

  Ako je diagnostikovaná patológia

  Pred začatím liečby je potrebná presná diagnóza. Keď je potrebné diagnostikovať MVP?

  • Po prvé, diagnóza sa môže urobiť náhodou, pri rutinnom vyšetrení ultrazvukom srdca.
  • Po druhé, pri každom vyšetrení terapeutom môže byť počuť šepot srdca, čo vedie k ďalšiemu vyšetreniu. Charakteristický zvuk nazývaný šum, keď je mitrálna chlopňa odklonená, je spôsobený regurgitáciou, to znamená, že krv prúdi späť do predsiene.
  • Po tretie, sťažnosti pacientov môžu viesť lekára k podozreniu na PMK.

  Ak sa vyskytne takéto podozrenie, musíte kontaktovať špecialistu, kardiológa. Diagnózu a liečbu by mal vykonávať pacient. Hlavnými diagnostickými metódami sú auskultácia a ultrazvuk srdca.

  Počas auskultácie môže lekár počuť charakteristický hluk. Avšak u mladých pacientov je šelest srdca určený pomerne často. Môže sa vyskytnúť v dôsledku veľmi rýchleho pohybu krvi, počas ktorého sa vytvárajú turbulencie a turbulencie..

  Taký hluk nie je patológiou, týka sa fyziologických prejavov a neovplyvňuje stav osoby a činnosť jej orgánov. Ak sa však zistí hluk, je vhodné hrať bezpečne a vykonať ďalšie diagnostické testy..

  Iba metóda echokardiografie (ultrazvuk) môže spoľahlivo identifikovať a potvrdiť MVP alebo jeho neprítomnosť. Výsledky vyšetrenia sa vizualizujú na obrazovke a lekár uvidí, ako ventil funguje. Vidí pohyb krídel a priehyb pod prúdom krvi. Prolaps mitrálnej chlopne sa nemusí vždy prejaviť v pokoji, takže v niektorých prípadoch je pacient znova vyšetrený po cvičení, napríklad po 20 drepov.

  V reakcii na záťaž sa zvyšuje krvný tlak, zvyšuje sa tlaková sila na ventil a prolaps, dokonca malý, sa na ultrazvuku prejaví..

  Ako sa lieči

  Ak sa MVP objaví bez príznakov, liečba nie je potrebná. Pri odhalenej patológii lekár zvyčajne odporúča navštíviť kardiológa, ktorý ročne vykonáva ultrazvuk srdca. To umožní vidieť dynamiku procesu a všimne si zhoršenie stavu a činnosti ventilu..

  Okrem toho kardiológ zvyčajne odporúča prestať fajčiť, silný čaj a kávu a minimalizovať spotrebu alkoholu. Užitočné budú fyzické cvičenia alebo akákoľvek iná fyzická aktivita s výnimkou ťažkých športov.

  Prolaps mitrálnej chlopne 2. stupňa, najmä 3. stupňa, môže spôsobiť výraznú regurgitáciu, ktorá vedie k zhoršeniu pohody a objaveniu sa symptómov. V týchto prípadoch sa lieči liek. Žiadny liek však nemôže ovplyvniť stav chlopne a samotný prolapsu. Z tohto dôvodu je liečba symptomatická, to znamená, že hlavným účinkom je zmiernenie nepríjemných symptómov.

  Terapia predpísaná pre MVP

  • antiarytmické;
  • antihypertenzný;
  • Stabilizácia nervového systému;
  • tonikum.

  V niektorých prípadoch prevládajú príznaky arytmie, potom sú potrebné vhodné lieky. U iných sú potrebné sedatíva, pretože pacient je veľmi podráždený. Lieky sa teda predpisujú v súlade so sťažnosťami a identifikovanými problémami..

  Môže to byť kombinácia príznakov, potom by liečba mala byť komplexná. Odporúča sa, aby všetci pacienti s prolapsom mitrálnej chlopne usporiadali režim tak, aby bol spánok dostatočne dlhý..

  Spomedzi liekov sa predpisujú betablokátory, lieky, ktoré vyživujú srdce a zlepšujú metabolické procesy v ňom. Z sedatív sú infúzie valeriány a materskej mladiny často dosť účinné..

  Vystavenie účinkom liekov nemusí mať požadovaný účinok, pretože neovplyvňuje stav ventilu. Môže sa vyskytnúť určité zlepšenie, ale pri akútnom progresívnom priebehu ochorenia sa nemôže považovať za stabilné..

  Okrem toho sú možné komplikácie, ktoré si vyžadujú chirurgické ošetrenie. Najčastejšou príčinou chirurgického zákroku pri MVP je trhanie väzov mitrálnej chlopne.

  Súčasne sa srdcové zlyhanie zvýši veľmi rýchlo, pretože ventil sa nemôže vôbec uzavrieť.

  Chirurgické ošetrenie je vystuženie ventilového krúžku alebo implantácia mitrálnej chlopne. Dnes sú takéto operácie celkom úspešné a môžu viesť pacienta k výraznému zlepšeniu zdravia a pohody..

  Prognóza prolapsu mitrálnej chlopne vo všeobecnosti závisí od niekoľkých faktorov:

  • rýchlosť vývoja patologického procesu;
  • závažnosť patológie samotnej chlopne;
  • stupeň regurgitácie.

  Na úspech liečby samozrejme zohrávajú dôležitú úlohu včasná diagnostika a presné dodržiavanie predpisov kardiológa. Ak je pacient pozorný k svojmu zdraviu, „zaznie alarm“ včas a podstúpi potrebné diagnostické postupy, ako aj zaháji liečbu.

  V prípade nekontrolovateľného rozvoja patológie a nedostatku nevyhnutnej liečby sa môže stav srdca postupne zhoršovať, čo bude mať za následok nepríjemné a možno nezvratné následky..

  Je možná prevencia?

  Prolaps mitrálnej chlopne je hlavne vrodeným problémom. To však neznamená, že je nemožné tomu zabrániť. Aspoň je možné znížiť riziko prolapsu 2. a 3. stupňa.

  Prevenciou môžu byť pravidelné návštevy kardiológa, dodržiavanie diéty a odpočinku, pravidelná fyzická aktivita, prevencia a včasná liečba infekčných chorôb..

  Prečítajte Si O Druhy Kýl

  Ochorenie je sakrálny výstupok močovej trubice až do priemeru 3 cm. Patológia sa zvyčajne nachádza na zadnej strane alebo v dolnej časti močovej trubice. Častejšie u žien vo veku 27 - 55 rokov.
  Mnohí chcú štíhle a tónované telo, ale nie vždy je možné dosiahnuť výsledok. Niekto je lenivý, nedostatok času a niekto sa bojí vykonávať fyzické cvičenia kvôli zdravotným problémom.
  Americkí vedci z University of Arizona vyvinuli nástroj, ktorý je veľmi účinný v boji proti rakovine prsníka. Základom vývoja bola jedlá sóda, ktorú lekári nazývajú hydrogenuhličitan sodný.