loader

Hlavná

Žalúdok

Bolesť chrbta v slabinách a bruchu

Vo všetkých prípadoch, keď bolesť v dolnej časti chrbta spôsobuje slabiny alebo brucho, je potrebné vylúčiť poškodenie nervov vychádzajúcich z foraminálneho otvoru v stavcoch. Tento stav sa zvyčajne vyskytuje u ľudí, ktorí trpia osteochondrózou a nevykonávajú včasnú primeranú liečbu tejto choroby. Degeneratívne dystrofické zmeny v chrupavke vláknitého prstenca skôr alebo neskôr vedú k zníženiu hmoty buničitého jadra a k výraznému zníženiu výšky medzistavcových platničiek..

Bolesť v dolnej časti chrbta spôsobujúca slabiny môže byť prítomná s množstvom patológií. Spomedzi nich je okrem osteochondrózy potrebné uviesť medzistavcové žľazy, ktoré vyvíjajú tlak na miechu alebo radiálny nerv (v závislosti od umiestnenia herniálneho výčnelku). Na druhom mieste vo frekvencii distribúcie je nestabilita bedrových stavcov, ktorá môže byť vyvolaná nasledujúcimi patologickými zmenami:

 • cicatrická deformita väzu a šľachy;
 • vymknúť;
 • znížený tonus svalovej kostry chrbta;
 • zakrivenie chrbtice a porušenie fyziologického postavenia;
 • nesúlad panvových kostí;
 • nesprávne rozloženie nohy a zakrivenie dolných končatín;
 • medzistavcové vystúpenie disku.

Pri nestabilite polohy stavcov je vždy riziko ich pošmyknutia. V tomto prípade nastáva kompresia miechového kanála. Pri podráždení durálnych membrán miechy môže dôjsť k narušeniu inervácie, môže dôjsť ku kŕčom a zápalovým reakciám. Výsledkom je silná bolesť v dolnej časti chrbta, ktorá vedie k slabinám, bruchu a dolným končatinám. Často dochádza k retrolistéze (posun zadného tela stavca) a anelistézii (posun zadného tela tela)..

Ďalším faktorom výskytu bolesti pri ožarovaní slabín je zničenie medzistavcových kĺbov. Poskytujú flexibilitu chrbtice. Ale s degeneratívnou degeneratívnou deštrukciou medzistavcových platničiek sa na kĺboch ​​objaví zvýšené tlmiace zaťaženie. Začínajú sa postupne deformovať a zrútiť. K primárnemu posunu kostných hláv dochádza, v dôsledku čoho sa chrupavková synoviálna vrstva nariedi a zničí. Prvým príznakom spondylartrózy je kŕč a pri určitých pohyboch (vyklápanie a vyrovnávanie tela, otáčanie atď.) Cvakne v dolnej časti chrbta..

Vylúčená by mala byť aj ankylozujúca spondylitída, účinky traumatických účinkov, tumory a infekčné procesy v miechovom kanáli..

Pri presnej diagnóze sa musí brať do úvahy veľké množstvo faktorov. Napríklad, ak sa bolesti chrbta v slabinách vyskytujú u žien starších ako 50 rokov, malo by sa najprv predpokladať osteoporóza. Počas menopauzy často dochádza k hormonálnej poruche a vápnik prestáva byť absorbovaný kostným tkanivom. Začína sa proces vymývania z kostí. Kostné tkanivo sa stáva krehkým a často je náchylné na zlomeniny. Bohužiaľ, chrbtica je prvá, ktorá trpí. Preto môže byť bolesť v dolnej časti chrbta spôsobená kompresným zlomeninou..

Diagnóza tohto stavu je komplikovaná skutočnosťou, že na výskyt kompresnej zlomeniny nie je potrebný žiadny traumatický účinok: šok, pád, prudké zvýšenie gravitácie atď. Pri osteoporóze sa typicky vyskytuje kompresná zlomenina chrbtice počas nočného spánku v nesprávne usporiadanom lôžku. Svalnatý rám chrbta vo sne sa uvoľňuje a akékoľvek otočenie tela môže viesť k zlomeninám stavca. Pacient si možno ani nepamätá tento prípad. Preto by ste mali pozorne študovať sprievodné faktory, klinické prejavy a zbierať anamnézu.

Bolesť v dolnej časti chrbta vpravo v slabinách

Akútna bolesť v dolnej časti chrbta napravo dáva slabín s rozvojom rôznych chorôb. Niekedy sa tento klinický príznak vyskytuje na pozadí celkového zdravotného stavu. Deje sa to najmä u mladých ľudí, ktorí vedú aktívny životný štýl. Nadmerná fyzická námaha počas tréningu, zdvíhanie atypických závaží, predĺžené statické napätie tela v nepohodlnej polohe - to všetko môže viesť k výskytu nepríjemnej bolesti v bedrovej oblasti, ktorá dá oblasti slabín vľavo alebo vpravo.

Čo sa stane so zvýšenou fyzickou aktivitou počas tréningu:

 1. myocyty začínajú hromadiť kyselinu mliečnu a ďalšie produkty rozkladu a oxidácie;
 2. pri nadmernom napätí sú svalové vlákna spastické a samy o sebe nemôžu relaxovať;
 3. to vyvoláva narušenie mikrocirkulácie krvi a lymfatickej tekutiny v okolitých tkanivách;
 4. metabolity a produkty rozpadu sa nevylučujú z myocytov;
 5. začína sa proces oxidácie a zápalu vo vnútri svalu.

To všetko spôsobuje silnú bolesť v dolnej časti chrbta, ktorá dáva slabiny. Po niekoľkých dňoch môžu tieto klinické príznaky samy zmiznúť, nevyhnutne však zanechajú stopy na chrupavke medzistavcových platničiek. Faktom je, že vláknitý krúžok medzistavcových platní nemá svoju vlastnú cirkulačnú sieť. Môže prijímať tekutinu a výživné látky iba difúznou výmenou s okolitým svalovým tkanivom. Potom tekutina prechádza do medzistavcových platničiek do buničitého jadra. To podporuje fyziologický tvar a výšku medzistavcových platničiek.

Čo sa stane v prípade nadmernej fyzickej námahy na svaly chrbta a dolnej časti chrbta - je uvedené vyššie. V stave spazmu a hromadenia metabolitov svaly nevykonávajú difúznu výživu medzistavcových platničiek. V ich štruktúre sa začínajú vyskytovať degeneratívne degeneratívne zmeny. Vláknitý kruh je dehydratovaný a začína čerpať tekutinu z buničitého jadra. Stratí svoju hmotnosť a už nedokáže udržiavať normálnu výšku medzistavcových platničiek. Výčnelok sa vyvíja a radikálový nerv je stlačený. V tomto prípade bolesť dolnej časti chrbta zasahujúca do oblasti slabín takmer ustálená.

Ak sa nevykonáva včasná rehabilitácia a fyzická aktivita nie je rovnomerne rozložená počas tréningového procesu, bude telu spôsobená nenapraviteľná ujma namiesto výhod fyzickej kultúry. Už vo veku 25 - 30 rokov sa môže vyvinúť osteochondróza a môže sa vytvoriť medziobratlová hernia.

Mladí ľudia, ktorí športujú a vedú aktívny životný štýl, musia starostlivo monitorovať svoju stravu a váhu, pravidelne navštevovať chiropraktik a vykonávať masáže, aby obnovili svalovú vlákninu.

Bolesť v pravom slabine, ktorá vyžaruje do spodnej časti chrbta, je tiež vážnou patológiou spojenou s chrbticou. Faktom je, že femorálny nerv je tvorený vláknami radiálnych nervov L2-L4, ktoré sú umiestnené v bedrovej chrbtici. S rozvojom akéhokoľvek degeneratívneho procesu v tejto oblasti pociťuje stuhnutosť a bolesť v oblasti trieslového väziva, kde femorálny nerv prechádza po oddelení od bedrového plexu..

Pri diagnóze by sa malo vylúčiť: osteochondróza, deformujúca osteoartróza, myozitída, hernia disku, zhoršené držanie tela, ničenie pravého kĺbu ileo-sakrálneho atď..

Ťažká bolesť chrbta v slabinách

Závažná bolesť chrbta, ktorá sa rozširuje na slabiny, môže byť znakom rozvoja plexopatie. V oblasti dolnej časti chrbta a krížovej kosti sú dva veľké nervové plexy. Sú tvorené vetvami radiálnych nervov. Potom nervy zodpovedné za inerváciu vnútorných orgánov brušnej dutiny, dolných končatín, panvy atď. Opúšťajú plexus. Krvné cievy prechádzajú blízko veľkých nervov. Preto akékoľvek poškodenie nervového vlákna môže viesť k zmene prietoku krvi..

Vezmite prosím na vedomie, že bolesť pod dolnou časťou chrbta, ktorá spôsobuje slabiny, môže byť spojená s osteochondrózou lumbosakrálnej kosti takto:

 • pri osteochondróze sa výška medzistavcovej platničky znižuje;
 • neposkytuje ochranu radiálnym nervom siahajúcim od miechy cez foraminálne otvory v stavovcoch;
 • pod vplyvom kompresie nervové vlákno čiastočne atrofuje a stráca schopnosť zabezpečiť úplné inervovanie tých oddelení, za ktoré je zodpovedné;
 • pri poškodení nervov zodpovedných za tón cievnej steny sa vyvinú kŕčové žily (najskôr sa tvoria v panvovej dutine, objavia sa hemoroidy a až po určitej dobe sa na dolných končatinách objavia zväčšené žily).

Pri kŕčových žilách v dutine konečníka a panvy je nepríjemná neustála bolesť v dolnej časti chrbta s ožarovaním slabín a brucha. Ide o veľmi závažnú komplikáciu lumbosakrálnej osteochondrózy, pri ktorej je možná trombóza žíl a tromboembolizmus pľúcnych žíl, čo môže viesť k smrti človeka. Neignorujte výskyt tohto impozantného klinického príznaku.

Bolesť dolnej časti chrbta siaha po bruchu

Bolesť v dolnej časti chrbta, znižujúca brucho je tiež prejavom degeneratívnych procesov v tkanivách chrbtice. Za inerváciu prednej brušnej steny sú zodpovedné radiálne nervy L2-L4. Podporujú svalový tonus, zabraňujú potopeniu vnútorných orgánov, regulujú fungovanie kapilárnej obehovej siete v podkožnej tukovej vrstve.

Nervový sval je tvorený vetvami koreňa L1, takže s rozšírenou lumbosakrálnou osteochondrózou sa môže súčasne objaviť aj bolesť v dolnej časti chrbta, v trieslovej oblasti a v spodnej časti brucha. Nervo-hypogastrické nervy inervujú dolnú časť prednej brušnej steny. S ich porážkou sa vyskytuje akútna bolesť v dolnej časti brucha.

Pri týchto patológiách sa môže pacientovi zdať, že dolné brucho bolí a dáva dolnú časť chrbta, preto je nutná konzultácia s úzkymi odborníkmi: androlog (pre mužov), gynekológ (pre ženy), gastroenterológ, urológ a fleboológ.

Ako liečiť bolesť chrbta v slabinách

Predtým, ako začnete liečiť bolesť chrbta, rozdávanie slabín a brucha, musíte vykonať presnú diagnózu. Nezabudnite, že v tomto stave nemôžete užívať protizápalové nesteroidné lieky a iné lieky proti bolesti. To môže významne skomplikovať následnú diagnózu..

Ak chcete vykonať presnú diagnózu, mali by ste sa dohodnúť s neurológom alebo stavcom. Títo lekári vykonajú počiatočné vyšetrenie a urobia predbežnú diagnózu. Potom sa môžu odporučiť konzultácie s inými odborníkmi. Pacientovi sa odporúča urobiť röntgen lumbosakrálnej chrbtice a podstúpiť vyšetrenie MRI.

Na liečbu je potrebné použiť metódy, ktoré vyliečia základné ochorenie. Napríklad pri osteochondróze lumbosakrálnej chrbtice sa odporúča najprv vylúčiť zníženie výšky medzistavcových platničiek. Za týmto účelom sa uskutoční niekoľko sedení trakčnej trakcie chrbtice. Potom s pomocou osteopatie a masáže bude odborník schopný obnoviť proces difúznej výživy chrupavkového tkaniva medzistavcových platničiek. Individuálny kurz terapeutickej gymnastiky a kinezioterapie posilní svalovú kostru chrbta a zabráni riziku opätovného výskytu osteochondrózy v budúcnosti..

Pokus o liečbu sa neodporúča. Môže to mať nepriaznivé účinky na zdravie. Získajte včasnú lekársku starostlivosť a neriskujte svoje zdravie.

Existujú kontraindikácie, vyžaduje sa odborná pomoc.

Službu primárneho lekára (neurológ, chiropraktik, vertebroológ, osteopat, ortopéd) môžete využiť bezplatne na webovej stránke kliniky voľného pohybu. Pri úvodnej bezplatnej konzultácii vás lekár vyšetrí a vypočúva. Ak existujú výsledky MRI, ultrazvuku a röntgenového žiarenia - analyzuje obrázky a stanoví diagnózu. Ak nie, vypíše potrebné pokyny.

Môže osteochondróza spôsobiť slabiny

A tu je to, čo neoceniteľná rada pre obnovenie chorých kĺbov dala profesorovi Pakovi:

Degeneratívne-dystrofické zmeny v dolnej časti chrbtice

Degeneratívne-dystrofické zmeny v lumbosakrálnej chrbtici sa pozorujú takmer u každého prvého pacienta, ktorý hľadá pomoc.

Irina Martynova. Vyštudoval štátnu lekársku univerzitu vo Voroneze. N.N. Burdenkom. Klinický stážista a neurológ BUZ VO Moscow Poliklinik. Opýtať sa otázkugt;gt;

Toto ochorenie je charakterizované nasledujúcimi fázami:

 • Prvá etapa má latentnú povahu bez toho, aby sa zradila sama. Patológia v tomto štádiu sa veľmi zriedka zisťuje z toho dôvodu, že sa zvyčajne obracajú o pomoc, keď niečo ochoreje.
 • Druhé štádium vývoja choroby má výrazné príznaky - tupú bolesť v dolnej časti chrbta alebo v slabinách po športe alebo inej fyzickej aktivite. Obmedzenie pohyblivosti chrbtice. S akoukoľvek tendenciou môže dôjsť k silnej bolesti lumbag.
 • Tretie štádium degeneratívnych-dystrofických zmien je akútne. Nastáva kompresia nervových koreňov, podvýživa mäkkých tkanív. Kŕče v nohách.
 • Štvrtá fáza je zo všetkých najnebezpečnejšia. Naruší sa fungovanie miechy a jej vetiev, čo môže v budúcnosti spôsobiť paralýzu dolných končatín..

Prikhodko Arkady Arkadevich

Reumatológ - Mesto Poliklinika, Moskva.
Vzdelanie: FGBNU NIIR pomenované po V.A. Nasonovej, Astrakhanskej štátnej lekárskej akadémii.

Keď sa človek dostane k lekárovi so silnými bolesťami, je pre pacienta stále ťažké vykonať presnú diagnózu, preto je potrebné vyšetrenie potvrdiť.

 1. Vyšetrenie lekára, hmatové vyšetrenie;
 2. Všeobecná analýza krvi;
 3. Rentgenografie;
 4. tomografia.
 5. Magnetická rezonancia.

Liečba degeneratívnych-dystrofických zmien v dolnej časti chrbtice vyžaduje komplexnú liečbu zameranú na zmiernenie bolesti, odstránenie jej príčin atď..

 1. diklofenak;
 2. Ketonal;
 3. Revmoxicam;
 4. Teraflex a ďalšie lieky v závislosti od závažnosti ochorenia.

Degeneratívne-dystrofické zmeny v lumbosakrálnej chrbtici sa pozorujú takmer u každého prvého pacienta, ktorý hľadá pomoc.

Prvá etapa má latentnú povahu bez toho, aby sa zradila. Patológia v tomto štádiu sa veľmi zriedka zisťuje z toho dôvodu, že sa zvyčajne obracajú o pomoc, keď niečo ochoreje.

Druhé štádium vývoja choroby má výrazné príznaky - tupú bolesť v dolnej časti chrbta alebo v slabinách, po športovaní alebo inej fyzickej aktivite. Obmedzenie pohyblivosti chrbtice. S akoukoľvek tendenciou môže dôjsť k silnej bolesti lumbag.

Tretie štádium degeneratívnych-dystrofických zmien je akútne. Vyskytuje sa kompresia radiálneho nervu, podvýživa mäkkých tkanív. Kŕče v nohách.

Štvrtá fáza je zo všetkých najnebezpečnejšia. Dochádza k porušeniu miechy a jej vetiev, ktoré môžu v budúcnosti spôsobiť ochrnutie dolných končatín.

 1. Vyšetrenie lekára, hmatové vyšetrenie
 2. Všeobecná analýza krvi
 3. Röntgenová difrakcia
 4. tomografia
 5. Magnetická rezonancia

Liečba degeneratívnych-dystrofických zmien v dolnej časti chrbtice zahŕňa komplexnú liečbu zameranú na zmiernenie bolesti, odstránenie príčiny atď..

Teraflex a ďalšie lieky v závislosti od závažnosti ochorenia.

Môže perineum bolieť s osteochondrózou?

Osoba, ktorá čelí bolesti, si kladie otázku o dôvode. V skutočnosti existuje veľa variácií jeho pôvodu..

Inguinálna oblasť je umiestnená v spodnej časti brucha a je pripevnená k bokom. Bolesť v slabinách je v zásade spojená s patológiami genitourinárnych orgánov, existujú však aj iné zdroje jej pôvodu..

Neuralgia v tejto oblasti hovorí o nasledujúcich chorobách:

 • nádorov;
 • strečing so silným zaťažením svalov;
 • vezikulitída, kolikulitída alebo opar (muži);
 • patológia vo svale iliopsoasu.

Nie sú uvedené všetky možné choroby v tejto zóne. Aby sme pochopili, prečo sa človek cíti nepohodlne v slabinách, je dôležité poznať príznaky neuralgie.

Neuralgia, ktorá dáva slabiny, sa môže začínať ako slabé brnenie a zvyšuje sa každý deň. Nemôžete to ignorovať, pretože hovorí o vážnych chorobách.

Príznaky bolesti slabín:

 • Neuralgia v kĺboch. Objavuje sa s ostrou fyzickou aktivitou alebo chôdzou. Pre človeka je ťažké pochopiť, čo mu konkrétne vadí (v ťahaných väzoch alebo slabinách). Príčinou môžu byť kýla, gynekologické alebo urologické choroby.
 • Neuralgia na viacerých miestach naraz (slabiny, chrbát a spodná časť chrbta) ukazuje na osteochondrózu spôsobenú obmedzenými diskami medzi stavcami..

Okrem symptómov, ktoré určujú ochorenie, sa rozlišujú rôzne typy neuralgie. To vám umožní pochopiť príčinu nepohodlia..

Typy bolesti v slabinách:

 • Neočakávané a ostré. Príčiny: hernia, ochorenie obličiek, zápal semenníkov u mužov alebo prívaly u žien, nádor.
 • Dlhé a bolestivé. Príčiny sú: zápal močového mechúra, gynekologické choroby alebo cystitída.
 • Napravo. Príčiny: skrytá alebo otvorená prietrž, infekcia, obličkové kamene.
 • Left. Príčiny: panvová infekcia alebo prietrž.
 • Streľba Vyskytuje sa pri lumbálnej osteochondróze. Vyskytuje sa v dôsledku stlačenia diskov chrbtice nervov v oblasti trieslovín.

Osteochondróza teda môže spôsobiť neuralgiu v slabinách.

Osteochondróza bedrovej oblasti je podobná lézii v iných oblastiach chrbtice. Hlavným príznakom je neustála bolesť, ktorá vyžaruje z slabín a dolných končatín, ktorá sa zhoršuje pohybom. Fyzická aktivita pacienta vedie k ostrej „streleckej“ neuralgii v slabinách, ktorá sa zastaví niekoľko minút po manifestácii..

Pri bedrovej osteochondróze dochádza k zhoršenému močeniu, sexuálnym funkciám (muži), menštruačnému cyklu (ženy) a atrofii čriev..

Človek často pociťuje neuralgiu v perineu. Dôvodom môže byť niekoľko chorôb. Aby ste zistili, či to môže v tejto oblasti ublížiť s osteochondrózou, musíte zvážiť možnosti ochorení s podobnými príznakmi..

Perineálna neuralgia je:

 • krátkodobý;
 • konštantný;
 • akútna
 • objavenie sa počas určitých činov osoby (pohlavný styk, defekácia);
 • bolestivý.

Stáva sa to z dôvodu:

 • hormonálne zmeny v tele;
 • silná podchladenie;
 • dlhodobé používanie antibiotík alebo iných liekov;
 • infekcie pohlavných orgánov;
 • osteochondrosis.

Príčina neuralgie medzi bedrami teda môže slúžiť ako stlačené nervy v bedrovej chrbtici s osteochondrózou. Preto v tejto oblasti človek pociťuje ostrú „streleckú“ bolesť.

Ak ochorenie prešlo do chronického štádia, potom sa môže úplne stratiť citlivosť medzi boky. Pri veľmi závažných formách ochorenia je narušená motorická funkcia panvy.

Neuralgia sa prejavuje v dôsledku toho, že je narušený prietok krvi v mieche, zníži sa medzistavcový priestor, ktorý je zodpovedný za normálne fungovanie krvných ciev a tepien. Keď sa pacient začne aktívne pohybovať, cievy sú zranené (zúžené alebo stlačené).

Ak je osteochondróza bedrovej chrbtice komplikovaná kompresiou, potom je v tejto oblasti silná bolestivá neuralgia. Môže dať zadok, genitálie a boky.

Akákoľvek objavená bolesť v inguinálnej oblasti musí nevyhnutne slúžiť ako dôvod na návštevu lekára. Špecialista vykoná vyšetrenie a vykoná presnú diagnózu. Liečbu nemôžete oddialiť, pretože osteochondróza je veľmi zákerné ochorenie. V najzávažnejších a najpokročilejších prípadoch môže dokonca dosiahnuť ochrnutie. Táto choroba sa v skutočnosti nedá vyliečiť, môže sa zastaviť iba bez toho, aby sa mohla vyvinúť do nebezpečných foriem.

Bolesť v dolnej časti brucha je typickým príznakom chorôb gastrointestinálneho traktu alebo genitourinárneho systému. Preto sa väčšina ľudí obracia na lekára príslušnej špecializácie. Ak však výsledky vyšetrenia naznačujú normálny stav vnútorných orgánov, tak pacienti, ako aj lekári sú v strate: ako to môže byť?

Bolesť v bruchu je sprievodným príznakom bedrovej, hrudnej (oveľa menej často) osteochondrózy, pretože v týchto častiach sú umiestnené nervové zakončenie miechy, spájajúce chrbticu s orgánmi brušnej dutiny a panvy..

V priebehu rokov sa medzistavcové platničky ničia: strácajú svoju silu a pružnosť. To vedie k nadmernej pohyblivosti stavcov a tvorbe kostných výrastkov na ich tele, výskytu patológií v kĺboch, svaloch a väzoch (dochádza k stlačeniu stavcov). Pri degeneratívnych procesoch v oblasti hrudníka, v oblasti 5-7 stavcov, sú korene stlačené, čo je zodpovedné za nervové zásobovanie čreva, žlčníka, sleziny a žalúdka. Ich neustále podráždenie zarastenými osteofytmi spôsobuje bolesť napodobňujúcu gastrointestinálne choroby.

Mechanizmus výskytu bolesti v dolnej časti brucha s bedrovou osteochondrózou je založený na takýchto kompresných a reflexných syndrómoch:

 1. Radikál - prejavuje sa v skorých aj neskorších štádiách choroby (keď sa vytvára výčnelok alebo laterálna medzistavcová kýla). Pri pohybe degeneratívne zmenený disk stláča nervové korene a krvné cievy, čím zhoršuje odtok žilovej krvi a prenos nervových impulzov z miechy do mozgu (dochádza k kŕčom, zápalu alebo paralýze miechových nervov). To vedie k bolesti v niektorých častiach tela. Ak sú prvé tri korene zovreté, človek cíti bolesť v dolnej časti chrbta, predných a vnútorných stehien, dolnej časti brucha a slabín.
 2. Bedrová ischialgia (ischialgia) je komplex symptómov, ktoré sa vyskytujú v dôsledku zovretia sedacieho nervu deformovanou stavcami, medzistavcovou prietržou. Syndróm sa prejavuje rôznymi spôsobmi. Pacient sa spravidla cíti strieľať bolesti chrbta, vyžarujúce na stehno a zadok. Stlačený sedací nerv však môže tiež spôsobiť kŕče panvového svalu: bolesť sa vyskytuje v slabinách, spodnom bruchu.

Zovretý sedací nerv. Obrázok ukazuje: 1. Podráždenie nervu 2. Kýla medzistavcovej platničky 3. Zapálený kĺb 4. Zapálené svaly 5. Kýla medzistavcových platničiek tlačí na nervové zakončenie miechy 6. Sedací nerv

U 15% pacientov s osteochondrózou je výskyt bolesti brucha spojený s degeneratívnymi procesmi v tkanivách chrbtice. Pri tejto bolesti:

 • cítil sa na povrchu tela a svalov brucha, ale niekedy je hlboký;
 • má nudný, nudný, praskajúci alebo rezný charakter;
 • neustále sa obťažujú;
 • zhoršené ohýbaním, zmenou polohy tela, chôdzou, hlbokým dýchaním a kašľom;
 • môže byť jednostranný, kombinovaný s bedrovou bolesťou chrbta.

Pri deštrukčných procesoch v kosti, chrupavke chrbtice je bolesť brucha sprevádzaná:

 • pálenie záhy, nevoľnosť a dokonca zvracanie;
 • pocit ťažkosti v hypochondrii;
 • rozrušená stolica (zápcha, hnačka);
 • nadmerné splyňovanie v črevách.

Pri osteochondróze sa klinický prejav bolesti v dolnom bruchu často vníma ako príznaky zápalu slepého čreva, kolitídy, cholecystitídy alebo adnexitídy a chorôb genitourinárneho systému. S ochorením vnútorných orgánov sa však u pacienta objavujú ďalšie príznaky (pozri tabuľku)

má mierny charakter, ale pravidelne sa zhoršuje (na jar, na jeseň);

sprevádzané nevoľnosťou a zvracacími reflexmi, poruchou stolice.

znižuje po užití liekov proti bolesti, antisekrečných liekov;

pri palpácii je cítiť bolesť v pyloroduodenálnej oblasti.

vyžaruje do spodnej časti chrbta, krížovej kosti, nôh, čriev a slabín;

hmatateľné počas gynekologického vyšetrenia.

má sprievodné príznaky: nevoľnosť, plynatosť

Zastavujú ho lekárske prípravky (antispasmodiká);

Pacient sa sťažuje na pocit horkosti v ústach, časté fľaky.

najskôr sa objaví v pupku, ale potom spadne do brucha;

horšie pri pohybe (chôdza, odbočka doľava), kašeľ, kýchanie.

sprevádzaná nedostatkom chuti do jedla, horúčkou.

hnačka s nečistotami krvi, hlienu;

vysoká telesná teplota;

Ak sa v dolnej časti brucha objaví bolesť pred príchodom lekára, pacient môže urobiť nasledovné:

 1. Ľahneme si na chrbát a položíme ruky na žalúdok. Potom ju pomaly pritlačte prstami a pamätajte si povahu bolesti (prasknutie, ostrie, bolesť) a miesto, stlačenie spôsobí najväčšie nepohodlie.
 2. Ak je to možné, vstávame a robíme svahy, pár krokov, aby sme zistili, či sa bolesť zosilňuje.
 3. Spomíname si na bolesti v dolnej časti brucha: po strese, podchladení, fyzickej aktivite alebo náhle. Je tiež dôležité si uvedomiť, či bolesť sprevádza nevoľnosť, horúčka alebo porucha stolice..

Identifikované znaky bolesti pomôžu lekárovi rýchlo diagnostikovať. Dôkazom vertebrogénneho pôvodu bolesti v dolnej časti brucha sú príznaky podráždenia nervových koreňov a straty funkcie rôznych častí tela:

 • necitlivosť, bledá a suchá pokožka;
 • narušenie reflexov šľachy, slabosť svalov;
 • znížené povrchové vnemy;
 • nadmerné potenie;
 • mravčenie v tele, končatiny.

Vertebrogenická bolesť brucha napodobňuje rôzne ochorenia brušnej dutiny a malej panvy. To však nevylučuje rozvoj pravých trofických porúch.

Identifikovať príčinu bolesti v dolnej časti brucha je možné až po absolvovaní nasledujúcich typov vyšetrení pacientov:

 1. Ultrazvuk brušnej dutiny a panvových orgánov - je predpísaný na potvrdenie (vyvrátenie) ich patológie.
 2. X-ray chrbtice (v laterálnych a priamych projekciách) - umožňuje vyhodnotiť stav stavcov: stupeň ich posunutia, prítomnosť osteofytov.
 3. CT a MRI sú najviac informatívne metódy na vyšetrenie tkanív. Umožňujú preskúmať medzistavcové platničky (objasniť ich hrany) a väzivový aparát, zistiť miesto porušenia koreňov miechy.

Zmena vlastností medzistavcových platničiek je príčinou osteochondrózy. Dôvody zmien sú rôzne. Bolesť s osteochondrózou je častým príznakom, ktorý znižuje kvalitu života chorého.

Obsah:

Lokalizácia bolesti závisí od postihnutej chrbtice.

Medzistavcová prietrž

Medzistavcová hernia sa považuje za dôsledok osteochondrózy. Je to výčnelok stavcových platničiek. Pri pohmate je cítiť malú bolesť, fyzická aktivita je kontraindikovaná.

Bedrové kýly sa zvyčajne nachádzajú medzi tretím, štvrtým a piatym bedrovým stavcom a medzi piatym stavcom a krížovou kosti. Nervy vedúce k dolným končatinám sú často priviazané prietržou. Bolesť s medzistavcovou prietržou je akútna. Pre pacienta je ťažké sa zohnúť, vstať, niekedy dokonca ležať na rovnom povrchu.

Ak však lekár takúto diagnózu stanovil, musí sa liečba okamžite predpísať.

Priebeh liečby zahŕňa:

 1. Analgetiká - ortofén, nurofén, voltaren. Výhodné sú masti
 2. Prípravky obsahujúce vitamíny C a B
 3. Lieky na zvýšenie krvného obehu

Pri medziobratlovej kýle musí pacient dodržiavať diétu stanovenú lekárom. Do stravy by sa malo spravidla zahrnúť veľké množstvo potravín obsahujúcich vápnik..

Bedrové kýly sa zvyčajne nachádzajú medzi tretím, štvrtým a piatym bedrovým stavcom a medzi piatym stavcom a krížovou kosti. Nervy vedúce k dolným končatinám sú často priviazané prietržou. Bolesť s medzistavcovou prietržou je akútna. Pre pacienta je ťažké sa zohnúť, vstať, niekedy dokonca ležať na rovnom povrchu.

Prikhodko Arkady Arkadevich

Reumatológ - Mesto Poliklinika, Moskva.
Vzdelanie: FGBNU NIIR pomenované po V.A. Nasonovej, Astrakhanskej štátnej lekárskej akadémii.

V skutočnosti bolesť slabín a ostrá dolná časť chrbta nemusia nevyhnutne znamenať medzistavcovú prietrž.

 1. Rentgenografie;
 2. MRI.

Ak lekár takúto diagnózu napriek tomu urobil, musí sa liečba okamžite predpísať.

Priebeh liečby zahŕňa:

 1. Analgetiká - Ortophen, Nurofen, Voltaren. Výhodné sú masti.
 2. Prípravky obsahujúce vitamíny C a B.
 3. Lieky na zvýšenie krvného obehu.

Artróza bedra

Bedrové kosti majú nielen ochrannú funkciu pre vnútorné orgány, ale nesú aj celú hlavnú záťaž celého tela. Z tohto dôvodu kosti v oblasti panvy často bolia doprava alebo doľava..

Ak chcete zistiť, prečo bolesť vzniká a čo ju spôsobuje, musíte sa poradiť s lekárom.

Kosti ako najdôležitejšia časť tela môžu zlyhať kvôli všetkým druhom porúch vo fungovaní celého organizmu.

Artritída sa považuje za typický a bežný problém starších ľudí. V tomto prípade bolí dolná končatina, bolesť sa šíri do slabín, čo dáva prednú a boku stehna a často dosahuje koleno..

Keď človek spočíva na pacientovi na nohe, príznaky sa zosilnia. Pri pokusoch dostať sa z miesta na sedenie sú cítiť aj bolesti pri streľbe.

Deformujúca artróza sa spravidla vyskytuje u pacientov stredného veku. Ochorenie sa rozvíja nepatrne, ale hlavné príznaky sa dajú zistiť v ranom štádiu..

Pacient cíti bolesť v pravom alebo ľavom bedrovom kĺbe. V druhom štádiu choroby pociťujete nepohodlie pri státí, zákrutách tela, začiatku pohybu.

Svaly v postihnutej oblasti sú stále napäté aj v noci, takže sa choroba môže samy vytvárať dokonca aj počas spánku.

 1. Pri burzitíde trochanterického váčku sa vyskytuje bolesť vo vonkajšej časti gluteálnej oblasti. Ak pacient leží na postihnutej strane, zvyšuje sa bolesť. Zápal môže tiež ovplyvniť iliak-skalp a sedací vak..
 2. Zápal šliach alebo zápal šliach sa vyskytuje u ľudí, ktorí pravidelne vykonávajú silnú fyzickú námahu. Obzvlášť často je toto ochorenie diagnostikované u športovcov. V tomto prípade bolesť nastáva pri aktívnych pohyboch a zvýšenom zaťažení chorého bedrového kĺbu. Ak je záťaž ľahká, bolesť sa zvyčajne nepociťuje..
 3. Bolesť panvy vpravo alebo vľavo môže spôsobiť infekčné a zápalové ochorenia. Najzávažnejším ochorením je hematogénna osteomyelitída, ktorá je sprevádzaná hnisavým zápalovým procesom v kostnom tkanive. V prípade osteomyelitídy cíti pacient akútnu bolesť. Bolesť v oblasti panvy sa objavuje aj pri syfilis a tuberkulóze. Vírus sa šíri po tele a spôsobuje bolesti kostí aj pri bežnom nachladnutí..
 4. Dedičné choroby bedrových kĺbov zahŕňajú Legg Calvet Perthesovu chorobu, ktorá je diagnostikovaná u chlapcov v ranom veku. S touto patológiou je bolesť pociťovaná buď v pravom alebo v ľavom kĺbe. Pomerne často sa toto ochorenie začína objavením bolesti v kolene.

Nadmerné cvičenie počas športového tréningu môže spôsobiť bolesť bedrových kĺbov vpravo alebo vľavo. Toto je zvyčajne pozorované medzi zanietenými športovcami, ktorí nemajú čas na úplné uvoľnenie, a medzi začiatočníkmi, ktorí chcú získať športový zážitok rýchlejšie. S konštantným tlakom panvové kosti začínajú pravidelne bolieť.

Bolesť sa môže vyskytnúť nielen v čase tréningu, ale aj v noci. Na odstránenie nepríjemných pocitov je potrebné zabezpečiť telu dobrý odpočinok a dočasne zastaviť cvičenie. Pomáhajú najmä lieky proti bolesti a otepľovacie masti..

Panva bolí, keď dislokujete, zlomíte, pomliaždíte alebo si vytvoríte trhlinu na bedrovej kosti. Bolestivosť panvy sa môže vyskytnúť aj pri poranení iných častí dolných končatín. Najmä, keď človek zlomí nohu, chôdza sa zmení, čo má priamy vplyv na polohu celého tela. Z tohto dôvodu zvýšený tlak na kosti spôsobuje nepohodlie a panva bolí..

Bedrové kosti často bolia, ak sa v panvovej oblasti vyvíja nádor. Okrem toho bolesť nastáva, keď sa metastázy z inej oblasti šíria po dolnej končatine. Najčastejšie sa pri histiocytóme a fibrosarkóme pozoruje bolestivý syndróm. Najprv sa bolesti objavia v noci alebo počas intenzívnej fyzickej práce.

Bolesť sa však postupne začína objavovať častejšie a neumožňuje pacientovi, aby sa úplne pohol. Okrem toho môže mať pacient horúčku, stratu hmotnosti a deformáciu kĺbov..

Poškodením kostnej drene panvovej kosti sa objavuje neustála bolesť. Myelóm sa vyznačuje najmä výskytom nepríjemných bolestí v panve, rebrách a chrbtici. Kosti sú krehké. Pri akútnej leukémii môže pacient pociťovať bolesť v rôznych častiach tela a má horúčku a slabosť.

Počas vyšetrenia môže lekár zistiť zvýšenie sleziny a lymfatických uzlín. Chronická myeloidná leukémia sa prejavuje podobnými bolesťami v tele, ale je sprevádzaná prítomnosťou neustálej infekcie..

Panva často bolí, keď je v tele metabolická porucha, najmä s nedostatkom vápnika a ďalších podstatných stopových prvkov. Zdrojom bolesti bedrového kĺbu môže byť nedostatok vitamínov D a B1, zvýšený paratyroidný hormón a hormóny štítnej žľazy..

Spravidla sa vyskytuje bolesť pri akejkoľvek forme poškodenia panvových kostí. Lekár môže najskôr určiť povahu porušenia počas úvodného vyšetrenia. Takže, ak došlo k prasknutiu symfýzy, sú silne indikované bedrá pacienta. V prípade zlomeniny ochabnutej kosti zaujme pacient pozíciu „žaby“.

Ak je predný polkruh poškodený v slabinách a miešku, objavuje sa opuch a krvácanie. Pri proliferácii hematómov môže lekár diagnostikovať poškodenie kostí alebo poškodenie tepien..

Ak dôjde k zlomeninám panvy, človek sa nemôže úplne pohnúť, pričom sa pozoruje tzv. Symptóm prilepenej päty..

V závislosti od charakteristík a lokalizácie bolesti sa rozlišujú tri hlavné príznaky:

 • S Verneyho symptómom sa bolesti zosilnia v oblasti poškodenia, ak sa súčasne stlačí ľavá a pravá panva.
 • Larrejovým symptómom je bolesť, keď sa krídla ilium roztiahnu.
 • S príznakom štandardu je cítiť bolesť v kĺboch ​​iliakálneho svalu počas redukcie a kultivácie ilea..

Ak pociťujete bolesť v oblasti symfýzy, lekár diagnostikuje jej prasknutie. Hematóm a vyčnievajúce fragmenty kosti môžu byť tiež detekované. Na overenie diagnózy sa vykoná rektálne a vaginálne vyšetrenie..

Ženy môžu mať svoje vlastné príčiny bolesti v oblasti panvy..

 1. Často je možné cítiť bolesť s kŕčovými žilami v oblasti panvy. Bohužiaľ, takéto ochorenie je detegované dosť ťažké kvôli nedostatku viditeľnej gynekologickej patológie. Kŕčové žily sa zase vyvíjajú s vrodenou slabosťou cievnych stien. Príčinou môže byť aj predchádzajúci zápal vaječníkov..
 2. Pri ochoreniach pohlavných orgánov sa žena môže sťažovať na bolesť v oblasti panvy. Najčastejšie gynekológ odhalí ovariálnu cystu alebo endometriózu. V tomto prípade je cieľom liečby odstránenie choroby.
 3. Pri mimomaternicovom tehotenstve môže žena cítiť bolesť napravo alebo naľavo. Okamžite vyhľadajte lekársku pomoc, aby ste zastavili kritickú situáciu..
 4. Pulsujúca bolesť v panvovej oblasti sa prejavuje v rôznych štádiách menštruačného cyklu..
 5. Pri zápale panvových orgánov sa tento proces často šíri do vajcovodov alebo do maternice. To vedie k jazvám, ktoré spôsobujú bolesť..

Ak sa nezistia gynekologické poruchy, problémom môže byť ochorenie gastrointestinálneho traktu alebo psychosomatická patológia..

Prvým krokom je zistiť presnú príčinu nástupu bolesti a začať potrebnú liečbu. V tomto prípade sa samoliečba neodporúča, pretože to môže výrazne zhoršiť už vážny stav pacienta.

Pri prvých podozrivých príznakoch by ste sa mali poradiť s lekárom a podrobiť sa kompletnému vyšetreniu. Keďže dôvod môže byť veľmi vážny, včasný prístup k lekárskej pomoci pomôže vyhnúť sa komplikáciám a rýchlejšie sa zotavuje..

Lekár predpisuje lieky podľa toho, aké ochorenie spôsobilo výskyt syndrómu bolesti. Okrem toho sa pacient podrobuje fyzioterapii, v prípade potreby vykonáva fyzioterapeutické cvičenia a používa alternatívne metódy liečby. Takáto komplexná liečba poskytne potrebný terapeutický účinok a povedie k rýchlemu uzdraveniu..

 1. Ak je choroba v počiatočnom štádiu, pomôžu obklady, pleťové vody, masti a gély. Pri silnej bolesti sú predpísané nesteroidné protizápalové lieky, hormóny, svalové relaxanciá. Pri ťažkom zápale v panvovej oblasti sa používajú ortofen, Diklak a Ibuprofen na odstránenie opuchy..
 2. Na artrózu sa používajú chondroprotektory ako Don, chondroitín sulfát, glukozamín, Rumalon a prípravky obsahujúce chondroitín. Tieto lieky napúšťajú tkanivo chrupavky a obnovujú svoju predchádzajúcu štruktúru..
 3. Na zlepšenie krvného obehu v panvovej oblasti sa používajú Trental, Nicotinate a Cinarizine. Takéto lieky rozširujú krvné cievy a spomaľujú degeneratívny proces v mieste lézie..
 4. Intenzívna bolesť pomôže rýchlo odstrániť svalové relaxanciá, ktoré účinne ovplyvňujú postihnutú oblasť. Hormonálne lieky pomáhajú zbaviť sa zápalového procesu v kostiach panvy.
 5. Účinne zmierňuje bolesť terapeutickou masážou, laserovou terapiou, kryoterapiou. Špeciálne terapeutické cvičenia tiež pomáhajú zmierňovať stav pacienta..
 6. V závažných prípadoch, keď dôjde k deštrukcii bedrového kĺbu, lekár predpíše chirurgickú liečbu vo forme čiastočnej alebo úplnej náhrady poškodeného kĺbu..

Ak je v bedre bolesť, nemôžete ju ignorovať. Výber lekára závisí od príčin nepohodlia. Pri poranení panvových kostí môže pomôcť traumatológ alebo chirurg. Ak nie je viditeľné poškodenie viditeľné, mali by ste sa obrátiť na terapeuta, ktorý potom pacienta odporučí:

Po dôkladnom vyšetrení vysoko špecializovanými lekármi môže byť pacient v závislosti od typu bolesti odkázaný na gynekológa, nefroológa. Podrobnosti o povahe pôvodu panvovej bolesti vo videu v tomto článku.

Čo robiť s bolesťou

Po prvé, nemôžete samoliečiť. Bol prijatý alarm a je potrebná neodkladná akcia. Oplatí sa okamžite kontaktovať odborníka a podstúpiť potrebné vyšetrenie. To môže byť:

 • Ultrazvuk vnútorných orgánov, krvné a močové testy.
 • Magnetická rezonancia chrbtice alebo panvy.
 • Počítačová tomografia lumbosakralu.
 • Röntgen kĺbov a dolnej chrbtice.

Po dôkladnej diagnostike a vyšetrení bude lekár schopný predpísať účinnú liečbu.

Hlavné skupiny liekov: protizápalové lieky, analgetiká, úľava od bolesti, antibiotiká na poškodenie vnútorných orgánov. V prípade narušenia pohybového aparátu: masti na vonkajšie použitie, masáže, fyzioterapia, fyzioterapeutické cvičenia.

Samoliečba môže situáciu len zhoršiť a spôsobiť veľa vedľajších účinkov. Preto by ste mali v prípade bolesti chrbta okamžite kontaktovať odborníka.

Mimochodom, ak chcete podrobný plán na odstránenie bolesti a zovretie bedrovej chrbtice, choďte hneď na túto stránku.

Tam nájdete bezplatný školiaci kurz, ktorý vám pomôže zvrátiť tieto problémy raz a navždy doma..

Informácie vo výrobkoch sú určené len na všeobecné informácie a nemali by sa používať na autodiagnostiku zdravotných problémov alebo na lekárske účely. Tento článok nenahrádza lekársku pomoc lekára (neurológa, terapeuta). Prosím, najskôr vyhľadajte svojho lekára, aby zistil presnú príčinu vášho zdravotného problému..

Budem veľmi vďačný, ak kliknete na jedno z tlačidiel
a zdieľať tento materiál so svojimi priateľmi

Neurologická bolesť pri osteochondróze je intenzívna, dochádza k páleniu, trhaniu, ťahaniu. Bolesť sa vyskytuje v dôsledku najmenšieho pohybu, najmä počas exacerbácie choroby, v ktorejkoľvek časti tela. Bežným javom je bolesť v uchu s osteochondrózou, ktorá sa vyskytuje v dôsledku kompresie nervových zakončení v treťom krčku stavca.

Bolesť v čeľusti s cervikálnou osteochondrózou nie je tak častá ako v iných častiach tela, ale prináša nepríjemnosti. Neschopnosť jesť normálne oslabuje telo. Pokusy o úľavu od bolesti pomocou liekov proti bolesti sú neúčinné, pretože v krčnej chrbtici dochádza k zápalu nervových vlákien. Takáto bolesť veľmi vyčerpáva osobu trpiacu cervikálnou osteochondrózou, kým sa nestanoví presná diagnóza, nevykoná sa liečba..

Bolesť nôh, slabín s osteochondrózou bedrovej oblasti sú konštantné v prírode spolu s bolesťou chrbta. Upokojujúc sa v období úplného pokoja, bez pohybu, pokračujú, keď sa snažia vstať, choďte. Sú veľmi silné. Zriedkavé ochorenie - osteochondróza palca na nohách, spôsobuje veľké nepríjemnosti, sťažuje pohyb, znemožňuje nosiť aj priestranné topánky..

Medzistavcová prietrž

Tento problém sa vyskytuje v dôsledku rastu kostí, chrupavky a mäkkého tkaniva v mieste, kde prechádza miecha a jej korene. Stenóza miechy je najnebezpečnejším ochorením, ktoré vedie k zdravotnému postihnutiu a vyskytuje sa hlavne u ľudí vo veku.

Stenóza miechy je lokalizovaná v celej chrbtici. Rozlišujte medzi strednou a bočnou.

Medzi trvalé príznaky patrí:

 • Vegetatívno-vaskulárna dystónia
 • Svalové kontrakcie
 • Ischémia a myelopatia
 • Paroxyzmálne príznaky:
 • Konvulzívny príznak dolných končatín
 • Horúčka
 • nepresvedčivosť
 • Nekontrolované pohyby čriev a močenie
 • Obmedzená pohyblivosť kĺbov a dokonca aj končatín, niekedy strata citlivosti nôh

Diagnóza, rovnako ako vo všetkých prípadoch bolesti chrbta, bude MRI, rádiografia, CT a stáva sa, že bez elektroneuromyografie, myelografie, scintigrafie sa neobstojí..

Spinálna stenóza sa považuje za rýchlo progredujúce ochorenie. Jeho liečba sa koná v nemocnici, tieto lieky sa používajú ako:

 • Protizápalové lieky - aspirín, ibuprofén, indometacín a ďalšie
 • Lieky proti bolesti - acetaminofén, podobný typ injekcie. Masti a náplasti sa široko používajú, napríklad Nanoplast forte, voltaren
 • Dekongestanty - injekcie lieku do tkanív
 • multivitamíny
 1. Rentgenografie;
 2. MRI.

Tento problém sa vyskytuje v dôsledku rastu kostí, chrupavky a mäkkého tkaniva v mieste, kde prechádza miecha a jej korene. Spinálna stenóza je choroba najnebezpečnejšia v tom, že vedie k postihnutiu. Vyskytuje sa hlavne u ľudí vo veku.

Stenóza miechy je lokalizovaná v celej chrbtici. Rozlišujte medzi centrálnou a laterálnou stenózou.

Medzi trvalé príznaky patrí:

 • Vegetatívno-vaskulárna dystónia;
 • Kontrakcie svalov;
 • Ischémia a myelopatia;
 • Paroxyzmálne príznaky:
 • Kŕče dolných končatín;
 • Horúčka;
 • krívanie;
 • Nekontrolované pohyby čriev a močenie;
 • Obmedzená pohyblivosť kĺbov a dokonca aj končatín, niekedy strata citlivosti nôh.

Diagnóza, rovnako ako vo všetkých prípadoch bolesti chrbta, bude zahŕňať MRI, rádiografiu, CT a niekedy sú potrebné vyšetrenia, ako je elektroneuromyografia, myelografia a scintigrafia..

Spinálna stenóza sa považuje za rýchlo progredujúce ochorenie. Jeho liečba sa koná v nemocnici, tieto lieky sa používajú ako:

 • Protizápalové lieky - aspirín, ibuprofén, indometacín a ďalšie.
 • Lieky proti bolesti - Acetaminophen, podobný typ injekcie. Často sa používajú masti a náplasti - napríklad Nanoplast forte, Voltaren.
 • Dekongestanty - injekcie do tkanív.
 • multivitamíny.

Bolesť vo vnútorných orgánoch

Druhou skupinou bolesti pri osteochondróze je bolesť vnútorných orgánov. Sú pravidelné a trvalé. Osteochondróza krčnej chrbtice sa prejavuje bolesťou v hypochondrii na pravej strane - cholecystitída je mylne diagnostikovaná. Hrudná osteochondróza sa prejavuje bolesťou v srdci, žalúdku. Pri liečbe bolesti vnútorných orgánov liekmi proti gastritíde angína pectoris nemá úľavu.

Na ľavej strane sa často vyskytuje akútna bolesť s osteochondrózou, čo je znakom kompresie autonómnych nervových zakončení (často sa mýli s ochorením srdca). Bolesť narúša normálne dýchanie, pohyb a prechádza, ak si ľahnete. Pri pohybe sa bolesť vracia s obnovenou energiou. Bolesť pod lopatkou s osteochondrózou má rovnaký pôvod ako bolesť v boku, ramene. Je to príznak ochorenia miechy, kompresie nervov a nie známka poškodenia vnútorných orgánov chorobami.

Bolesť za hrudnou kosťou s osteochondrózou si vyžaduje okamžitú reakciu - môže byť spôsobená vážnym ochorením srdca. Je lepšie hrať na bezpečie a poradiť sa s lekárom.

Hromadenie moču v obličkách v dôsledku kameňa blokujúceho lúmen močovodu spôsobuje koliku, čo vedie k slabinám. Najčastejšie sa príznaky objavujú ráno (pred močením) alebo v noci. Sprievodné príznaky urolitiázy - slabosť, nevoľnosť, sucho v ústach, niekedy zvracanie.

Bolesti v chrbte, vyžarujúce do slabín, bolesť v dolnej časti chrbta napravo od chrbtice ráno alebo v noci môžu byť dôsledkom kolických obličiek. Príznaky sa zhoršujú chôdzou, trasením pri preprave, dávajú sa tiež do nohy, pohlavných orgánov. Je to kvôli zablokovaniu močového traktu kameňom a hromadeniu moču v obličkách..

črevá

Zápal tenkého alebo hrubého čreva. Môže byť sprevádzaná nadúvaním, hnačkami, zvracaním, horúčkou, zníženou chuťou do jedla. Je často infekčný. Nepríjemné pocity sú lokalizované v bruchu, dolnej časti chrbta a prechádzajú do trieslovej oblasti.

Gynekologické ochorenia zápalovej povahy, cysty, prostaty, apendicitída (zápal podžalúdkovej žľazy) môžu vyvolať bolesť v slabinách a bolesti chrbta rôznej sily a intenzity.

Pohodlie v dolnej časti chrbta a slabín je často spôsobené zápalovými alebo chronickými ochoreniami pohlavných orgánov. Existujú takzvané „mužské“ a „ženské“ choroby, pri ktorých dolná časť chrbta bolí a rozdáva slabiny.

U väčšiny žien je to pomerne častý jav. Môže sa vyskytnúť bolesť boľavej povahy a ťahania. Antispasmodiká a lieky proti bolesti môžu situáciu mierne zmierniť..

K norme možno priradiť: sú vysvetlené zvýšením zaťaženia na spodnej časti chrbta. Avšak v skorých štádiách tehotenstva, ak sa vyskytnú, by ste sa mali poradiť s lekárom: tieto príznaky môžu spôsobiť potrat.

Bolesť môže sprevádzať patologické choroby a stavy ženských pohlavných orgánov, pri ktorých je potrebné vyhľadať lekársku pomoc:

 • mimomaternicové tehotenstvo;
 • novotvary (rakovina) v neskorom štádiu spôsobujú silnú bolesť chrbta a slabiny na pravej strane;
 • panvová peritonitída sa vyznačuje silnou bolesťou dolnej časti chrbta, ktorá spôsobuje slabiny a zadok a je sprevádzaná voľnými stolicami;
 • zápal panvových orgánov (endometritída, kolpitída, adnexitída atď.).

Muži bolesti chrbta, rozdávanie slabín, sa obávajú oveľa menej a môžu byť dôsledkom ochorení pohlavných orgánov:

 • prostatitída sa prejavuje silnou bolesťou v bedrovej oblasti, ktorá sa zhoršuje močením;
 • inguinálna kýla niekedy vedie k strate vedomia pri akútnej bolesti;
 • bakteriálne infekcie najskôr spôsobujú nepohodlie v dolnej časti brucha, potom je v dolnej časti chrbta a slabinách slabina.

Ak sa tieto príznaky vyskytnú, mali by ste vyhľadať pomoc urológa.

Situácia s problémami so zadami nie je dobrá. Mimoriadne zriedka sa môže vyskytnúť bolesť v dôsledku normálneho nadmerného zaťaženia alebo únavy. Na zistenie presnej príčiny a začatie liečby je potrebné chorobu správne diagnostikovať.

Aseptická nekróza femorálnej hlavy

Ďalšou príčinou bolesti slabín je aseptická nekróza hlavy stehennej kosti. Podstata choroby spočíva v tom, že dochádza k narušeniu dodávky kyslíka do femorálnej hlavy a k jej ďalšiemu poškodeniu. Toto ochorenie je veľmi časté. K aseptickej nekróze môže byť veľa dôvodov. Toto ochorenie je často zamieňané s koxartrózou v dôsledku podobnosti symptómov a sprievodnej bolesti bolesti dolnej časti chrbta, vyžarovania bedrového kĺbu a slabín..

Všetky príznaky sú približne rovnaké ako u iných chorôb spojených s kĺbmi. Dôležitým rozdielom je stále neustála bolesť v stehne, svalová atrofia, skrátenie končatín, krívanie..

Na identifikáciu choroby sa vyžaduje táto diagnostika:

 1. Röntgen (v tomto prípade nie príliš informatívny, ale stále vykonaný);
 2. CT sken;
 3. MRI
 4. Laboratórne metódy: stanovenie množstva minerálov v krvi, jej všeobecná analýza.

V závislosti od zanedbania choroby sa vykonáva drogová alebo chirurgická liečba..

 1. Cievne prípravky - Xantinol nikotinát, Curantil.
 2. Difosfonáty - Xidiphon, Fosamax.
 3. Vápnikové prípravky. Zvyčajne sa predpisuje v kombinácii s vitamínom D.
 4. Vitamíny B..
 5. Protizápalové lieky - diklofenak, Xefocam.
 6. Svalové relaxačné výrobky - Sirdalud.

Ďalšou príčinou bolesti slabín je aseptická nekróza hlavy stehennej kosti. Podstatou choroby je, že dochádza k porušeniu kyslíka na hlave stehennej kosti a jeho ďalšom poškodení. Toto ochorenie je veľmi časté. Existuje veľa príčin, ktoré vedú k aseptickej nekróze. Toto ochorenie je často zamieňané s koxartrózou kvôli podobnosti symptómov a je sprevádzané bolesťou v dolnej časti chrbta, ktorá sa rozširuje do bedrového kĺbu a slabín..

Príznaky sú približne rovnaké ako u iných chorôb spojených s kĺbmi. Dôležitým rozdielom je stále neustála bolesť v stehne, svalová atrofia, skrátenie končatín, krívanie..

Tu bude vhodná nasledujúca diagnostika:

 1. Rádiografia tu nebude mať žiadny význam, ale bude sa stále vykonávať
 2. CT sken
 3. MRI

Laboratórne metódy: stanovenie množstva minerálov v krvi, jej všeobecná analýza

V závislosti od zanedbávania choroby existujú lieky a chirurgické zákroky.

 1. Cievne prípravky - Xantinol, Curantil, Nicotit
 2. Difosfonáty - Xidiphon, Fosamax
 3. Vápnikové prípravky. Zvyčajne sa predpisuje v kombinácii s vitamínom D
 4. Vitamíny B.
 5. Protizápalové lieky - diklofenak, Xefocam
 6. Svalové relaxačné výrobky - Sidralud

Ako sa zbaviť bolesti

Okrem liečby osteochondrózou liekmi existujú spôsoby, ako sa rýchlo zbaviť bolesti, zabrániť jej opätovnému výskytu..

 • Rýchlo zmierňuje bolesť pri cervikálnej osteochondróze, iných typoch tohto ochorenia, masáži, špeciálnych náplastiach na krku, chrbte, ktoré zlepšujú krvný obeh, a ktoré obsahujú lieky proti bolesti. Ak sa vyskytne silná bolesť, je vhodné zaistiť úplný odpočinok krčnej chrbtice, použite špeciálny korzet na krk. Na prevenciu príliš neťažte chrbticu. Stolička s vysokým operadlom pomôže. Na želanie - otočné kreslo, nemusíte otáčať hlavou, navyše si namáhať krk. Akútna, intenzívna bolesť pod pažou počas osteochondrózy bude oslabená ľahkou masážou s fixáciou paží..
 • Podľa pokynov lekára pravidelne užívajte nesteroidné lieky, používajte masti, trecie krémy, lieky proti bolesti - čapíky, náplasti.
 • Úľava od miernej bolesti prinesie úplné uvoľnenie chrbtových svalov. Na relaxáciu by ste mali zaujať vodorovnú polohu a umiestniť malé vankúše alebo vankúše pod spodnú časť chrbta, krk a ohýbať nohy na kolená. Chrbtica sa opiera o mäkkú základňu a zaujme najsprávnejšiu polohu, bolesť rýchlo ustupuje.
 • Pri silnej bolesti je potrebná blokáda novokainu, ktorá spočíva v štiepení miesta bolesti novokainom. Doktor to urobí.
 • Správne rozloženie záťaže na chrbticu znižuje pravdepodobnosť bolesti. Snažte sa počas jazdy robiť ostré zákruty tela alebo krku.
 • Spite na rovnom a tvrdej posteli. Ortopedické bázy pre postele budú riešením pre tých, ktorí trpia osteochondrózou.
 • Pre posilnenie svalov chrbta, brucha, krku, zapojte sa do fyzioterapie. Ak sa choroba zhoršuje, nerobte cvičenia. Týždeň po exacerbácii nezabudnite pokračovať v záťažovej terapii. Komplex cvičení vyberie lekár.
 • Aby sa predišlo novým útokom, stojí za to držať sa plánu výživy pre pacientov s osteochondrózou. Výrobky obsahujúce hrozno a jeho šťavu sú vylúčené z potravy. Použitie bohatých bujónov s vysokým obsahom soli, strukovín a šťaveľa sa neodporúča.
 • Útok je vyvolaný podchladením, prehriatím. Preto by ste sa mali obliekať vrúcne v daždivých dňoch, nenavštíviť horúce kúpele.

Ako sa zbaviť bolesti pri osteochondróze, berie lieky, absencia faktorov ovplyvňujúcich stav chrbtice. Úľava od bolesti s protizápalovými analgetikami prinesie dočasnú úľavu, ale nezbaví hlavných príčin ich výskytu..

Zápal femorálnej šľachy

Ženy trpiace takýmto ochorením sú spravidla staršie ako 40 rokov..

Diagnóza ukáže rozsah ochorenia, poskytnú sa presné informácie o stave mäkkých a kostných tkanív..

Ak choroba nie je v chronickej forme alebo, jednoduchšie, nezačne, potom sa liečba uskutočňuje obvyklým paracetamolom bez chirurgického zákroku. Ošetrujúci lekár predpisuje priebeh masáže, lekársku gymnastiku, nepretržité sledovanie ortopéda. Pri bolestivej bolesti je predpísaný priebeh liečby bolesti - ketorol, diklofenak.

Zápal femorálnych šliach alebo trocharteritída často spôsobuje bolesť v slabinách.

Patológia môže byť jednostranná, keď sú postihnuté šľachy iba jednej nohy, a dvojstranné poškodenie oboch nôh.

Názov choroby pochádza z názvu oblasti, kde sa nachádza ohnisko bolesti - trochanter stehennej kosti, tj zápal najvyššej šľachy stehna..

Na rozdiel od iných podobných chorôb - môže mať infekčnú povahu, ale môže byť aj infekčná.

 1. Horúčka
 2. Opuch v mieste zápalu
 3. Začervenanie kože na tomto mieste

Presnú diagnózu môže urobiť ošetrujúci lekár. Na začiatku je pacient vyšetrený a potom sa uskutoční diagnostický program:

 1. Krvné a močové testy
 2. RTG bedra
 3. Ultrazvukové vyšetrenie
 4. V niektorých prípadoch MRI a CT

Liečba trochanteritídy začína identifikáciou príčiny.

Bežne predpisované lieky:

 1. Nesteroidné protizápalové lieky vo forme injekcií, mastí a tabliet. Sú to Aceclafenac, Ketorolac, Celecoxib, Dolobene, Diklak
 2. Glukokortikoidy - Diprospan, Kenalog

Niekedy tupá bolesť v dolnej časti brucha, prenášaná na spodnú časť chrbta alebo slabiny, naznačuje zápal tenkého alebo hrubého čreva. Tam bude vhodné nadúvanie, hnačka, zvracanie, horúčka. Pacient zamieňa toto ochorenie za otravu jedlom v tele a neponáhľa sa s lekárom, čím spôsobí ešte väčšie poškodenie jeho tela..

Ženy trpia týmto ochorením spravidla po 40 rokoch.

Aby sa urobila správna diagnóza, vykonáva sa diagnóza, ktorá zahŕňa:

 1. MRI
 2. Rentgenografie;
 3. Počítačová tomografia.

Diagnóza ukáže, v akom štádiu je ochorenie lokalizované, budú poskytnuté presné informácie o stave mäkkých a kostných tkanív..

Ak choroba nie je v chronickej forme alebo, jednoduchšie, nezačne, potom sa liečba uskutočňuje obvyklým paracetamolom bez chirurgického zákroku. Ošetrujúci lekár predpisuje priebeh masáže, lekársku gymnastiku, nepretržité sledovanie ortopéda. Pri bolestivej bolesti je predpísaný priebeh liečby bolesti - Ketorol, Diclofenac.

Zápal femorálnych šliach alebo trochanteritída často spôsobuje bolesť v slabinách.

Patológia môže byť jednostranná, keď sú postihnuté šľachy iba jednej nohy, a dvojstranné, preto sú postihnuté obe nohy.

Názov choroby pochádza z názvu oblasti, kde sa nachádza ohnisko bolesti - trochanter stehennej kosti, to znamená, že ide o zápal najvyššej šľachy stehna..

Na rozdiel od iných podobných chorôb - môže byť infekčný aj infekčný.

 1. Horúčka;
 2. Opuch v mieste zápalu;
 3. Začervenanie kože na tomto mieste.

Presnú diagnózu môže urobiť ošetrujúci lekár. Na začiatku je pacient vyšetrený a potom sa uskutoční diagnostický program:

 1. Krvné a močové testy;
 2. Röntgen bedrového kĺbu;
 3. ultrazvuk
 4. V niektorých prípadoch MRI a CT.
 1. Nesteroidné protizápalové lieky vo forme injekcií, mastí a tabliet. Sú to Aceclofenac, Ketorolac, Celecoxib, Dolobene, Diklak.
 2. Glukokortikoidy - Diprospan, Kenalog.

Niekedy tupá bolesť v dolnej časti brucha, ktorá vyžaruje do spodnej časti chrbta alebo slabín, naznačuje zápal tenkého alebo hrubého čreva. V tomto prípade bude pozorované nadúvanie, hnačka, zvracanie a zvýšená telesná teplota. Pacient zamieňa toto ochorenie za otravu jedlom a neponáhľa sa s lekárom, čím spôsobí ešte väčšie poškodenie jeho tela.

Ako konať, ak bolesť chrbta spôsobuje slabiny: príčiny bolesti

Napodiv, bolesť chrbta dáva slabiny a porušuje vnútorné orgány v ľudskom tele.

Najčastejšou príčinou tejto bolesti je hromadenie moču v obličkách. Bolesť začína skoro ráno alebo v noci, keď moč nahromadený v obličkách tlačí na močovod.

Pravdepodobne každú sekundu narazil na tento problém, alebo počul od priateľov, že bolesti chrbta dáva slabiny.

Takáto bolesť sa nevyskytuje spontánne a hovorí, že v ľudskom tele nastal okamih zlyhania vnútorných orgánov, problémy s pohybovým aparátom alebo naznačuje progresívne alebo získané ochorenie..

Napodiv, bolesť v dolnej časti chrbta dáva slabiny a porušuje vnútorné orgány v ľudskom tele.

Najčastejšou príčinou je hromadenie moču v obličkách. Príznaky bolesti začínajú skoro ráno alebo v noci, keď nahromadený moč v obličkách tlačí na močovod.

Bolesť v bedrovej chrbtici často vyžaruje do trieslovej oblasti.

Existuje veľa dôvodov pre takúto „lumbago“ a každý z nich je signálom vážnej choroby vnútorných orgánov alebo nesprávneho fungovania pohybového aparátu..

Bolesť na krku nie je nevyhnutne príznakom deštrukčných a zápalových procesov v panvových kĺboch ​​alebo v krížovej kosti.

Lokalizovaný v bedrovej oblasti môže vyžarovať do slabín a spôsobiť veľmi nepríjemné bolestivé pocity. Dôvody môžu byť nasledujúce:

 • Degeneratívne-dystrofické zmeny v dolnej časti chrbtice. Bolesť v dolnej časti chrbta dáva slabiny s osteochondrózou lumbosakrálnej. Keď svalové napätie, najprv je tam "kríž" v chrbte, potom dáva v slabinách.
 • Artróza bedra ovplyvňujúca jednu alebo obe kosti. Najčastejšie to trpia ženy po štyridsiatich rokoch. Bolesť v slabinách a dolnej časti chrbta je hlavným príznakom tohto ochorenia..
 • Spinálna stenóza. K patologickému zúženiu kanála dochádza v dôsledku rastu kostí, chrupavky a mäkkého tkaniva do priestoru, ktorý zaujímajú nervové korene a miecha..
 • Aseptická nekróza femorálnej hlavy. Nebezpečná choroba, ktorá sa môže vyvinúť o niekoľko dní. Ovplyvňuje to väčšinou mladých mužov (do 45 rokov). Bolesť v chrbte dáva slabiny a tento stav môže trvať celú noc.
 • Zápal femorálnych šliach (trochanteritída). Vyskytuje sa u žien počas menopauzy, keď telo podstúpi hormonálne poruchy, sú svaly oslabené. Bolesť je lokalizovaná v dolnej časti chrbta, vonkajšom stehne a slabine..
 • Piriformisov syndróm. Patologické ochorenie jednostrannej alebo obojstrannej povahy. Vyskytuje sa večer alebo s náhlymi pohybmi a nákladmi. Miesto lokalizácie - bedrové bedie, slabiny a zadok.
 • Reumatická polymyalgia. Zriedkavo sa vyskytuje najmä u žien starších ako 50 rokov. Bolesť v dolnej časti chrbta dáva slabinám vpravo alebo vľavo, ramená, chrbát, boky a zadok „bolia“. Existuje silná slabina.

Zápal panvových kĺbov je tiež príčinou deštruktívnych procesov v pohybovom aparáte.

Okrem týchto možných ochorení chrbtice, krížovej kosti a panvy môže charakteristická bolesť v oblasti triesloviny spôsobiť vážne problémy pri práci vnútorných orgánov..

Akákoľvek bolesť, ktorá sa objaví bez zjavného dôvodu, by mala okamžite upozorniť osobu, ktorá ju trpí. Je známe, že nič také nemôže ublížiť. Obzvlášť znepokojujúce sú prípady, keď sa bolesti vyskytujú na jednom mieste a tečú alebo dávajú na iné miesto. Napríklad prudká bolesť siahajúca až k pravej alebo ľavej nohe a vyskytujúca sa v dolnej časti chrbta.

úvod

Pri prvých príznakoch vzniku choroby je človek stratený a nevie, ako sa má v konkrétnej situácii nachádzať, na ktorého lekára sa obrátiť a aký je dôvod. Najbežnejšou situáciou v týchto situáciách sú výzvy neurológovi, ortopédovi, reumatológovi, osteopatovi, gynekológovi. Liečba niekedy nekončí u jedného špecialistu a niekoľko lekárov musí požiadať o pomoc naraz.

Príčiny bolesti dolnej časti chrbta, ktoré siahajú naraz na pravú alebo ľavú nohu alebo obe nohy naraz, sú rôzne a závisia od toho, v ktorých situáciách sa vyskytuje, ako dlho bolí dolná časť chrbta, aká je povaha bolesti atď..

Bolesť, ktorá vracia nohu, sa môže vyskytnúť z nasledujúcich dôvodov:

 1. Medzistavcová prietrž.
 2. Nádory miechy.
 3. Medzistavcové vystúpenie disku.
 4. Vaskulitída sedacieho nervu.
 5. Piriformis neuropatia.
 6. Porážka femorálnych nervov.
 7. Genitálna onkológia u žien.
 8. osteoporóza.
 9. Vrodené deformácie chrbtice.
 10. Fazetový syndróm.

Toto nie je úplný zoznam príčin, ktoré spôsobujú nepohodlie v bedrovej chrbtici a dávajú nohu vľavo alebo vpravo. Dôvody sú veľmi závažné a vyžadujú okamžitú návštevu lekára a kvalitnú liečbu, ktorú predpíše iba lekár, ktorý problém a príčiny dôkladne preštudoval..

Podľa toho, čo presne spôsobilo bolesť dolnej časti chrbta, ktorej časti nohy poskytuje a aký je jej charakter, môžeme hovoriť o konkrétnej príčine bolesti..

 1. Bolesť v bedrovej oblasti s návratom do stehna naznačuje, že bola spôsobená buď medzistavcovou prietržou alebo výstupkom (t.j. opuchom). Ak je bolesť sprevádzaná zvýšeným potením, potom to znamená nádory miechy alebo poranenia sedacieho nervu.
 2. Bolesť v dolnej časti chrbta, ktorá vedie späť k nohe, naznačuje štipnutie sedacieho nervu.
 3. Bolesť v dolnej časti chrbta, siahajúca až po bok z boku (bolesť v tvare lampy), indikuje medzistavcové prietrže, štípanie nervových koreňov miechy, slabosť stehenných svalov..
 4. Bedrová bolesť s odrazom v prednej časti stehna je výsledkom poškodenia femorálneho nervu.
 5. Tupá bolesť v dolnej časti chrbta a kolena zároveň indikuje onkologické ochorenia vnútorných pohlavných orgánov, poškodenie bedrového kĺbu..

Dlhodobá prax lekárov zapojených do liečby pohybového aparátu ukázala, že najbežnejším ochorením spojeným s neuralgiou v bedrovej chrbtici, ktoré sa vyskytujú na nohách, sú javy, ako sú:

 • Sciatica - stlačenie nervových koreňov sakrálnej oblasti chrbtice. V takýchto prípadoch sa vyskytuje bolesť v dolnej časti chrbta a uvoľňuje sa v zadku a kolene..
 • Bedrová ischialgia - kompresia nervových koreňov celého chrbtice. S týmto javom je bolesť lokalizovaná v dolnej časti chrbta a šíri sa po chrbtici a končí v nohe tesne pod bedrom. Bedrová ischialgia môže byť výsledkom mnohých ortopedických a reumatických ochorení (osteochondróza, chondróza, reumatizmus)..
 • Sciatica je zvyčajne dôsledkom bedrovej ischialgie a ischiacie. Povaha neuralgie s radikulitídou v lumbosakrálnej oblasti je akútna, strelecká bolesť v bedrovej oblasti, ktorá sa niekedy rozširuje na pravú alebo ľavú nohu. Vyskytuje sa po dlhodobej podchladení, fyzickom, náhlom pohybe, zaťažení, zdvíhaní závaží.
 • Somatické choroby (urologické a gynekologické). Problémy s urologickými alebo gynekologickými chorobami v dolnej časti chrbta často začínajú v slabinách a tečú do dolnej časti chrbta a nôh..

Neuralgia dolnej časti chrbta je častým a široko študovaným fenoménom. Preto má moderná medicína rozsiahly zoznam metód na liečenie týchto ochorení..

Po úvodnom vyšetrení lekára sa stanovia diagnózy. Pri vyšetrení lekár určí, či sa v dolnej alebo dolnej časti nohy objaví napätie v dolnej časti končatiny, v ktorej časti končatiny sa zistia príčiny bolesti..

Liečba je predpísaná až po stanovení diagnózy!

Miechové problémy sú veľmi zákerné. Bolesť chrbta často označuje iné vážne telesné ťažkosti. Čo robiť, ak bolesť chrbta spôsobuje slabiny? Ochorenia vnútorných orgánov sa často prejavujú (prvýkrát sa objavujú) zmenou citlivosti pokožky v určitých oblastiach tela. Problémy s chrbticou, patológiou kĺbov, väzov a niektorých svalových skupín, systémovými chorobami a dokonca aj onkológiou sa môžu začať tým, že spodná časť chrbta sa práve začína bolieť. Predovšetkým by mala byť onkologická bdelosť u trpiacej osoby.

Hlavné príčiny tohto stavu možno rozdeliť do niekoľkých skupín. Je to kvôli zložitej anatomickej topografii a rôznorodej inervácii priečne pruhovaných svalov ingvinálnej oblasti, svalov panvového dna a priľahlých vnútorných orgánov..

príčiny

 • Tvrdá fyzická práca, ktorá je spojená so zdvíhaním a prenášaním závaží. Bolesť v dolnej časti chrbta, rozdávanie slabín, má charakteristické znaky: bolesť nastáva iba pri pohybe. Pri znížení alebo neprítomnosti stresu sa bolesť postupne znižuje.
 • Nedostatočný stupeň tréningu, ťažká fyzická práca alebo atletický stres. Rozvíja sa pretrénovanie a nadmerná práca. Svalová mikrotrauma má prednosť pred procesmi regenerácie.
 • Metabolické produkty sa nevylučujú v správnom objeme, nervové zakončenie reaguje konštantným prúdom impulzov. Bolesť v dolnej časti chrbta a slabín je konštantná, zhoršená pohybmi s vysokou amplitúdou, ktoré opakujú pohyby počas tréningu.
 • Stav po zranení. Charakteristické znaky bolesti sú: maximálna intenzita na vrchole záťaže (prudko stúpa), neznesiteľná povaha, túžba zaujať nútenú polohu (bolesť mierne klesá), funkcia poškodených svalov je úplne narušená, slabiny sa opuchnú a začervenanie kože sa objaví v oblasti projekcie poranenia. Bolesť v priebehu niekoľkých dní nezmizne, je zastavená iba silnými analgetikami.

Degeneratívne zmeny v chrbtici:

 • Lumbosakrálna osteochondróza. Tento stav sa vyznačuje postupným znižovaním hustoty a ďalším ničením chrupavky. Hlavnými príčinami sú fyzická nečinnosť, nadváha, nedostatok pravidelnej a rôznorodej fyzickej námahy, svalový tréning, monotónna dlhodobá fyzická námaha. Chrbát trpí zvlášť. Lumbalgia sa prejavuje vo forme "lumbago", ktorá sa zosilňuje počas zákrut a sklonov tela, a potom sa "rozstreľuje" v slabinách. Lumbalgia sa zintenzívňuje v nútenej nepohodlnej polohe, je tu pocit stuhnutosti, ťažkosti s vykonávaním pohybov.
 • Artróza bedrového kĺbu. Je ťažké diagnostikovať, že táto choroba „napodobňuje“ mnohé ďalšie choroby. Najčastejšie zistené u žien vo veku 40 rokov a starších sú do patologického procesu zapojené jeden alebo obidva boky. Bolesť v slabinách sa spája s bolesťou v krížovej kosti, ktorá vyžaruje do stehien a kolenného kĺbu. Môže začať s pocitmi „bolesti“ v zadku, postupne zosilňujúcimi od minimálnej fyzickej námahy.
 • Spinálna stenóza. Dôvodom je postupné zužovanie otvoru miechy v dôsledku poškodenia systémovými chorobami (ankylozujúca spondylitída, systémový lupus erythematodes). Často vedie k syndrómu chvosta. Je charakteristické, že bolesť chrbta spôsobuje slabiny, svalovú slabosť, parestéziu na nohách. Vyskytuje sa sexuálna slabosť (až do impotencie u mužov), je defekácia a močenie narušené, je možné, že dôjde k vzniku hypotenzie zvierača.
 • Aseptická nekróza femorálnej hlavy. Najčastejšie sa vyskytuje u mladých mužov. Charakteristicky rýchly tok. Bolesť v dolnej časti chrbta dáva slabiny, stav začína náhle, bolesti sú veľmi silné a sú zastavené iba narkotickými analgetikami.
 • Medzistavcová prietrž. Toto ochorenie má veľmi charakteristický komplex syndrómu. Dolná časť chrbta ostro bolí na pozadí maximálnej fyzickej námahy (spravidla zdvíhacie závažia, „odpočíva“ na spodnej časti chrbta), „strelecká postava“, zadné svaly sú napäté. A až potom syndróm bolesti „zostupuje“ do trieslovinskej oblasti.

Ako konať, ak bolesť chrbta spôsobuje slabiny: príčiny bolesti

V oblasti vnútorného povrchu stehien je skupina svalov zapojená do takmer akéhokoľvek pohybu bedrového kĺbu, s výnimkou predĺženia. Ich hlavnou úlohou je privádzať a odchádzať boky. Medzi nimi vynikajú tri skupiny, ktoré sa líšia miestom vzniku svalových vlákien:

 1. Bedrový sval začína od vnútorného povrchu dolných stavcov a vytvára hustú a zaoblenú šnúru. Zo stien panvy na pravej a ľavej strane sú do nej tkané vlákna iliakálnej časti, po ktorej získava dvojité meno. Široká šľacha sa rozprestiera do hrádze, po ktorom sa prichytí k malému trochanteru stehna a umožňuje jej ohnutie svalovou kontrakciou..
 2. Z horného okraja ochlpenia prechádza niekoľko svalov, čo umožňuje adukciu a ohnutie stehna. Medzi ne patrí hrebeňový a aduktorový sval - veľký, krátky a dlhý. Odchádzajú vo forme malých a krátkych šnúr, ktoré sú pripevnené postupne na vnútornom povrchu stehennej kosti.
 3. Tenký sval sa odchyľuje od dolnej vetvy ochlpenia, ktorá prechádza celým vnútorným povrchom stehna a prichytáva sa iba k dolnej časti nohy. To vám umožní vykonávať nielen adukciu stehna, ale aj ohyb a rotáciu dolnej časti nohy dovnútra.

Ďalším často sa vyskytujúcim ochorením je piriformis syndróm bedrovej chrbtice. Vyvoláva sa stálou bolesťou v bedrovej oblasti, dávajúc stehne a kolenu, bolesť sa dáva slabine. Okrem toho je možné pozorovať bolesť v oblasti zadku..

Zrejmé príznaky choroby:

 1. Symptóm Bonn-Bobrovnikova - prejav bolesti v oblasti gluteal
 2. Ťažká bolesť svalov, najmä dolných končatín
 3. Sedacieho preťaženia
 4. Bolesť v kolenách po dlhých prechádzkach

Diagnózu je možné zistiť už hmatom svalu piriformis pacienta, sakrospinózneho väzu, klepaním na boľavé zadok.

 1. Massotherapy
 2. fyzioterapia
 3. Vákuová terapia
 4. Laserová punkcia
 5. Pharmacopuncture

Ďalším často sa vyskytujúcim ochorením je piriformis syndróm bedrovej chrbtice. V bedrovej oblasti sa neustále cíti bolesťami, siahajúcimi až po stehno, koleno a slabiny. Okrem toho je možné pozorovať bolesť v oblasti zadku..

 1. Symptóm Bonn-Bobrovnikova - prejav bolesti v oblasti gluteal.
 2. Ťažká bolesť svalov, najmä dolných končatín.
 3. Sedacieho preťaženia.
 4. Bolesť v kolenách po dlhých prechádzkach.

Diagnóza môže byť stanovená už hmatom svalu piriformis pacienta, sakrospinózneho väzu, klepaním na boľavé zadok.

 1. Massotherapy.
 2. fyzioterapia.
 3. Vákuová terapia.
 4. Laserová punkcia.
 5. Pharmacopuncture.

Reumatická polymyalgia

Je to dosť zriedkavé. Bolesť v dolnej časti chrbta vpravo a vľavo, ostrá, dáva slabiny. Takmer všetky svaly v tele bolia - ramená a chrbát, zadok a boky.

 1. Horúčka.
 2. Bolesť svalov.
 3. Ťažká myalgia.
 4. Ťažkosti s pohybmi hlavy pri zdvíhaní zo stoličky atď..
 5. Príznaky artritídy.
 6. Celková slabosť, strata hmotnosti.
 1. Všeobecné a biochemické krvné testy.
 2. Ultrazvuk kĺbov.
 3. MRI.
 4. PET a rádiografia (veľmi zriedkavé).

Základom liekovej terapie je dlhý priebeh užívania kortikosteroidov s nízkou dávkou, napríklad prednizolónu.

 1. Začína sa horúčkou
 2. Bolesť svalov
 3. Ťažká myalgia
 4. Ťažkosti s pohybom hlavy, vstávaním zo stoličky atď..
 5. artritída
 6. Celková slabosť, strata hmotnosti
 1. Všeobecná a chemická analýza krvi
 2. Ultrazvuk kĺbov
 3. MRI
 4. PET a rádiografia, ale toto je mimoriadne zriedkavé

Základ liekovej terapie spočíva v dlhom priebehu užívania kortikosteroidov s nízkou dávkou, napríklad prednizónu.

Exacerbácia chronickej cystitídy

Cystitída sa vyznačuje častým bolestivým močením s bolesťou, niekedy s krvavým výtokom. Bolesť s cystitídou vždy dáva krížovej kosti.

Cystitída sa vyznačuje častým bolestivým močením s bolesťou, niekedy s krvavým výtokom. Cystitída vždy dáva krížovej kosti.

zápal slepého čreva

Apendicitída sa nedá uhádnuť podľa jej charakteristických príznakov:

 • Všetko to začína bolesťou v žalúdku, potom sa objaví nevoľnosť.
 • zvracanie.
 • Bolesť sa posúva, stáva sa akútnou a je teraz cítiť v spodnej časti brucha, vpravo.
 • Telesná teplota stúpa.
 • Opuchnuté brucho.

Apendicitída sa nedá uhádnuť podľa jej príznakov:

 • Všetko to začína bolesťou v žalúdku, potom sa objaví nevoľnosť
 • zvracanie
 • Bolesť sa posúva, stáva sa akútnou a je teraz cítiť v spodnej časti brucha - vpravo
 • Telesná teplota stúpa
 • Opuchnuté brucho

zápal pankreasu

Častý zápalový proces v ľudskej pankrease. Symptómy sú podobné mnohým iným chorobám - akútna bolesť v slabinách, nevoľnosť, zvracanie atď..

Prvá pomoc, ako zmierniť bolesť?

Cesta k lekárovi nie vždy trvá, ako by sme chceli, trochu času, nie vždy je to pohodlné a možné.

Predtým, ako navštívite lekára alebo sanitku, môžete podniknúť nejaké kroky.

Na zmiernenie bolesti užívajte antispasmodiká - „No-shpa“, „Papaverine“. Je možné si zvyknúť na antispasmodiká, takže ak potrebujete odstrániť silnú bolesť a tieto lieky proti bolesti neustále používate, je lepšie uchýliť sa k inému lieku..

Antipyretické lieky - Ibuprofen, Nurofen. Odporúča sa znížiť teplotu z 38 stupňov.

Ďalšie odporúčania - odpočinok na lôžku, silné pitie, vetrané miesto.

Predtým, ako navštívite lekára alebo sanitku, môžete podniknúť nejaké kroky.

Na zmiernenie bolesti sa používajú antispasmodiká - „No-Shpu“, „Papaverine“. Je možné si zvyknúť na antispasmodiká, takže ak potrebujete odstrániť silnú bolesť a tieto lieky proti bolesti neustále používate, je lepšie uchýliť sa k inému lieku..

Antipyretické lieky - Ibuprofen, Nurofen. Odporúča sa znížiť teplotu nad 38 stupňov.

Ďalšie odporúčania: posteľ, ťažké pitie, vetrané miesto.

záver

Bolesť chrbta v slabinách môže naznačovať veľa chorôb. Všetky sa dajú rozdeliť do dvoch skupín: choroby spojené s pohybovým aparátom (degeneratívne dystrofické zmeny v dolnej časti chrbtice, medziobratlová hernia, artróza bedrového kĺbu, stenóza, nekróza femorálnej hlavy, zápal femorálnej šľachy, reumatická polymyalgia). a choroby spojené s vnútornými orgánmi osoby (hromadenie moču v obličkách, zápaly čriev, cysty, prostatitída, apendicitída, menštruácia, varikokéla, cystitída).

Nezabudnite si pozrieť nasledujúce video, ktoré môže byť užitočné.

Tieto informácie slúžia iba na informačné účely a nenahrádzajú lekársku pomoc..

Bolesť v dolnej časti chrbta dáva slabiny môže naznačovať veľa chorôb. Všetky sa dajú rozdeliť do dvoch skupín: choroby spojené s pohybovým aparátom - degeneratívne-dystrofické zmeny v dolnej časti chrbtice; medziobratlová kýla; artróza bedrového kĺbu; stenóza; nekróza hlavy femuru;

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Ako si môžem vyrobiť cvičebné stroje na chrbát vlastnými rukami - brvno Vybavenie pre domácich majstrov na napínanie chrbtice Bolesť chrbta nie je taký zriedkavý problém a pre mnohých ľudí sa také nepríjemné pocity stávajú zdrojom skutočného mučenia, najmä ak sa tieto bolesti začnú šíriť do iných oblastí, ako je krk alebo spodná časť chrbta.
Čo je to sférická maternica?Sférická maternica - čo je to? Alternatívnymi názvami pre patológiu sú adenomyóza, vnútorná endometrióza pohlavných orgánov. Je to patológia ženského reprodukčného orgánu, v ktorej dochádza k vyklíčení endometriózy v iných maternicových zónach.
Medziobratlová hernia bedrovej chrbtice nastane, keď je vláknité jadro medzistavcového disku vytláčané z vláknitého prstenca. Tkanivá zničeného disku vyvíjajú tlak na nervové zakončenie chrbtice a spôsobujú silnú bolesť.