loader

Hlavná

Žalúdok

Čo bolí s kýlami chrbtice

Medzistavcová kýla je vyčnievanie vnútorného buničitého jadra za anatomickým umiestnením. Jadro stavca pozostáva z chrupavkového tkaniva bohatého na kyselinu hyalurónovú, čo mu dodáva želé, ale hustú textúru. Po obvode stavca je buničité jadro chránené vláknitým krúžkom, ktorý tiež pozostáva z chrupavkového tkaniva, ale z hustých kolagénových vlákien. Štruktúra medzistavcového disku zaisťuje hladký pohyb chrbtice.

Kýla je v skutočnosti výčnelkom vnútorného orgánu alebo jeho časti za hranicami anatomickej lokalizácie. Pri tvorbe tejto patológie hrajú rozhodujúcu úlohu dva faktory:

 • Zvýšenie vnútorného tlaku;
 • Zničenie bariéry blokujúcej vnútorné orgány.

Pri dlhotrvajúcom zápalovom procese sa vo vláknitom kruhu vyskytujú dystrofické zmeny. Vzdialenosť medzi vláknami sa zvyšuje, objavujú sa praskliny. Bolesť pri spinálnej hernii sa však nejaví z faktu, že tkanivo chrupavky je zničené, ale z kompresie nervových zakončení a cievnych zväzkov chrbtice padlým tkanivom buničitého jadra, ktorého mäkká a elastická štruktúra mimo anatomického miesta podlieha osifikácii. Výsledné kostné hrebene stláčajú nervové zakončenie a malé cievy.

Mechanizmy vzhľadu bolesti s prietržami chrbtice

Keď časť jadra miechy odchádza v jednom alebo druhom smere, dochádza k stlačeniu nervových zväzkov pochádzajúcich z kmeňa miechy v oblasti každého stavca. Centrálny nervový systém miechy má segmentovú štruktúru. Rozlišujú sa tieto oddelenia inervácie určitých oblastí:

Nervové vlákna vychádzajúce z chrbtice na oboch stranách tela poskytujú motorickú aktivitu a citlivosť pravej alebo ľavej polovice. V súlade s tým sa vyskytuje bolesť pri kýloch chrbtice v tých oddeleniach, kde je lokalizovaná anatomická deštrukcia medzistavcových platničiek.

Čo bolí s kýlou chrbtice, keď je lokalizovaný v rôznych častiach miechy

Bolesť prietrže medzistavcových platničiek sa líši nielen intenzitou, ale aj lokalizáciou.

Kýla prietrže vyvolávajú bolesť v horných končatinách a ramennom páse a vyznačujú sa tiež silnými paroxysmálnymi bolesťami hlavy. S progresiou ochorenia vyvoláva bolesť prietrže krčnej chrbtice svalové kŕče. Výsledkom je, že pacient nemôže otočiť hlavu. Kýly krčnej chrbtice sú často sprevádzané závratmi v dôsledku zmien krvného tlaku. U pacientov sa diagnostikuje vegetatívno-vaskulárna dystónia, ktorá sa lieči symptomaticky. Príčina však nie je vyriešená. Medzitým prebieha herniovaný disk. Bolesť hlavy s touto patológiou má niektoré vlastnosti. Nezobrazuje sa na boku lézie chrbtice, ale má difúzny charakter. Vychádzajúc z týlnej oblasti, bolesti hlavy s kýlami chrbtice sa šírili po lebke. Osoba nemôže zaujať pohodlné miesto na spanie. Pri vysokom vankúši, bolesti hlavy, nízkej intenzite bolesti. Nespavosť sa vyvíja. Hypnotiká nemajú žiadny účinok, pretože inhibícia centrálneho nervového systému nevylučuje mechanickú príčinu kompresie nervových koreňov..

Porážka medzistavcových platničiek hrudnej oblasti sa javí ako medzirebálna neuralgia, ktorá spočiatku napodobňuje srdcovú patológiu. Bolesť sa objaví za hrudnou kosťou kvôli poškodeniu nervového plexu. Ďalší vývoj choroby vedie k narušeniu inervácie srdca ak zlyhaniu automatizácie myokardu. Arytmie bez oblastí anatomického poškodenia myokardu často sprevádzajú prietrž hrudnej chrbtice.

Bedrová oblasť je fyziologicky kombinovaná so sakrálnou. V oblasti lumbosakrálnej križovatky je lokalizovaná anatomická formácia, ktorá je lokalizovaná ako „chvost koňa miechy“. Pri porážke je bolesť s kýlami chrbtice sprevádzaná poruchami funkcie panvových orgánov. Močenie je narušené vo forme oneskorenia alebo močovej inkontinencie, zápcha sa strieda s hnačkou.

Počiatočné štádium choroby je charakterizované akútnou bolesťou typu lumbago - lumbago. V čase akútneho záchvatu človek zamrzne, nemôže sa ohýbať ani ohýbať. To sú bolesti s kýlou chrbtice, ktoré sú v prvom rade alarmujúce, pretože pri dlhodobej osteochondróze sa pacient postupne prispôsobuje bolesti, zvykne si na to, že jeho pohyby sú obmedzené na bolesť. Ak sa vytvorí kýla medzistavcových platničiek, všetky predchádzajúce snahy o jej prekonanie prestanú byť účinné.

Prečo a ako bolí noha prietrž chrbtice

Inervácia dolných končatín závisí od konkrétnych segmentov chrbtice, presnejšie od odchádzajúcich nervových zväzkov v oblasti štvrtého a piateho bedrového stavca. S léziami medzistavcových platničiek medzi L4 a L5 (Latinské písmeno „L“ - „lumbalis“ znamená „bedrový“) vyvinie sa radiálny syndróm s poškodením femorálneho nervu. V tomto prípade bolí noha vonkajšiu kýlu chrbtice: od stehna po malíček. Keď sa prietrž vyvinie na úrovni L5-S1("Lumbalis-sacralis": v lumbosakrálnom prostredí) sa bolesti v dolných končatinách šíria pozdĺž sedacieho nervu. Zóna bolesti začína od zadku a pokračuje pozdĺž zadnej strany stehna po veľký prst. S ďalším progresiou ochorenia sa vyvíja narušenie citlivosti a svalová atrofia.

Ako zmierniť bolesť miechy

Akútna bolesť sprevádzaná ochrnutím nôh alebo ramien sa nezmierňuje žiadnymi liekmi. Poruchy panvy vo forme „syndrómu konského chvosta“ sú predmetom iba chirurgického zákroku. V tomto prípade anestézia vedie k celkovej anestézii a následné odstránenie medzistavcovej platničky a jej sekvestrácia zaručuje neprítomnosť bolesti po operácii..

Je však možné zmierniť bolesť prietrži chrbtice konzervatívnym spôsobom. Doteraz existujú dve metódy na zmiernenie bolesti pri medziobratlových kýlach. Navrhovatelia klasického prístupu k liečbe odporúčajú odpočinok v akútnom období. Nehormonálne protizápalové lieky sa používajú na zmiernenie opuchu nervového tkaniva. V stave zlepšenia sú predpísané masáže, fyzioterapia a terapeutické cvičenia. Pri akútnej bolesti pri streľbe sa blokády vyrábajú pomocou liekov proti bolesti a vitamínov..

Zástancovia aktívnej taktiky navrhujú zmiernenie bolesti prietrže chrbtice pomocou cvičení, ktoré napínajú chrbticu. Extrakt zmierňuje zaťaženie stavcov a tlak vo vnútri buničitého jadra. Výsledkom je, že bolesť klesá alebo úplne zmizne.

Aktívna technika si vyžaduje dohľad lekára, pretože nezávislé pokusy o extrakciu chrbtice môžu viesť k strate časti disku a tvorbe sekvestrácie..

Pravidlá liečby akútnej bolesti prietrže lumbálnej chrbtice

Na spodnej časti chrbta osoby, aj keď nemá nadváhu, je vždy veľmi veľká záťaž. Koniec koncov, vzpriamené držanie tela je jediný spôsob, ako premiestniť osobu. Akútna bolesť bedrovej chrbtice a problémy s jej liečbou sú najčastejšie spojené s patológiou hlbokých chrbtových svalov as kýlami a výčnelkami diskov..

Keď sa však prvýkrát objaví akútna bolesť chrbta, nie je jasné, prečo sa objavila. Bolesť chrbta sa môže vyskytnúť v dôsledku:

 • osteochondróza a jej komplikácie, tj s výčnelkami a kýlami bedrovej chrbtice;
 • spinálna stenóza;
 • zápal nervových koreňov alebo radikulitída;
 • spondylolistéza a skolióza, keď sú stavce navzájom spojené v neobvyklých uhloch;
 • zápalové stavy, ako je reumatoidná artritída, tuberkulóza, brucelóza.

Nakoniec môže byť príčinou akútnej bolesti dolnej časti chrbta paravertebrálne lokalizovaný nádor alebo metastázy v chrbtici. A ak je známe, že príčinou je prietrž, bolí to spodná časť chrbta?

Príznaky bolesti prietrže

Existujú markery alebo „špeciálne vlajky“, ktoré naznačujú, že bolesť je spojená s poškodením pohybového aparátu a má diskogénny charakter. Sú to tieto príznaky a príznaky:

 • ostrá a ostrá bolesť sa objaví buď v čase ťažkej fyzickej námahy, alebo bezprostredne po nej;
 • akútna bolesť má charakter elektrického prúdu, je náhla, strieľa najčastejšie do dolnej časti chrbta až po členkový kĺb;
 • bolesť vedie k prudkému obmedzeniu pohyblivosti bedrovej chrbtice a pacient zaujme špecifické analogické alebo analgetické držanie tela. V tejto polohe je vylúčený najmenší pohyb a dýchanie je menej hlboké;
 • bolesť spojená s poškodením medzistavcových platničiek má takzvanú radiálnu povahu. To znamená, že najmenší otras dolnej časti chrbta vedie k prudkému zvýšeniu bolesti podľa typu lumbagu, ktorý sa nazýva lumbago. Je to smiech, kašeľ, kýchanie, pokus zmeniť polohu tela alebo tlačiť na toaletu pre veľkú potrebu;
 • neskôr, trvalá, boľavá zložka spojená s reakciou hlbokých svalov na vzhľad zápalového ohniska spôsobeného prietržou.

Príčiny akútnej bolesti bedrovej prietrže

Po prvé: medzistavcové platničky, ktoré stratili svoj tvar, nie sú zdrojom bolesti. Disk môžete dokonca roztrhnúť. Jeho vonkajšie, kruhové vláknité vrstvy prestávajú držať vnútorné buničité jadro, ktoré je pod vysokým tlakom, a obsah disku spadne mimo svoje limity. Takže z výčnelku sa vytvorí prietrž. Samotný disk, ako každá chrupavka v tele, však nemôže cítiť bolesť. Chrupavkové útvary nie sú inervované, pretože v opačnom prípade by nervy museli byť v neustálom pohybe, s rizikom pádu medzi disky. Z rovnakého dôvodu chrupavka, ako sú hranice kostry, s pohyblivosťou postrádajú krvné cievy.

Preto je zdrojom bolesti iné štruktúry:

 • Prvým z nich sú hlboké väzy, ktoré sa neustále týkajú herniálneho výčnelku;
 • druhou zložkou sú nervové korene, ktoré vstupujú a vystupujú z miechy na úrovni každého segmentu, ktoré majú senzorickú a motorickú časť.

Nervové korene samotné tiež nemôžu vnímať bolesť. Ak však zažívajú intenzívnu kompresiu výčnelkom alebo, okrem toho, prietrž, potom to povedie k rozvoju aseptického zápalu..

Tento zápal bude mať rovnaký charakter ako kôra na päte, ktorá bola vytvorená v dôsledku neustáleho trenia topánkami. Neustále mechanické podráždenie nervových koreňov vedie k opuchom, opuchom, sú stlačené okolitými kanálikmi kostí a väzmi a bolesť prudko stúpa každým pohybom a otrasom (najmä pri intraforaminálnych herniách) takéhoto opuchnutého nervového koreňa. Preto je bolesť tak prudká, ako aj ostrá;

 • táto bolesť má tiež konštantnú bolestivú zložku, ktorá je viac spôsobená reakciou okolitých svalov.

Sval môže reagovať na bolesť iba jedným známym spôsobom. Toto je zníženie. Ak je bolesť konštantná, potom je sval v stave konštantného spazmu a nadmerná kontrakcia znemožňuje krvi a odstráni škodlivé látky zo svalu, ktoré sú výsledkom jeho životne dôležitej činnosti. V prvom rade je to kyselina mliečna..

Preto v prítomnosti dráždivého faktora, ako je napríklad vyčnievanie alebo prietrž, sa sval napne a postupne upadá do stavu konštantného chronického spazmu. Bolesť stimuluje kontrakciu a neustála kontrakcia túto bolesť zosilňuje. Vytvorí sa začarovaný kruh.

V patogenéze akútnej bolesti dolnej časti chrbta s výčnelkom alebo prietržou je možné rozlíšiť niekoľko zložiek: väzivo, radiálny edém a svalová reakcia, ktorá vytvára bolesť, ktorá pretrváva dlho. Ako si môžete poradiť s touto komplexnou a mnohostrannou bolesťou?

Prvá pomoc pri bolesti bez drog

Zoberme si zásady prvej pomoci, ktorá sa dá urobiť bez liekov a pokúste sa zbaviť bolesti, a potom drogy používané v prvých dňoch a dokonca aj v prvých hodinách po výskyte takejto akútnej bolesti..

Pozor! Pozor na jednu veľmi častú chybu. Prvý deň, a ešte viac v prvých hodinách, je akékoľvek otepľovanie prísne zakázané, a to najmä s použitím vyhrievacích vankúšikov a fyzioterapeutických prístrojov, ktoré vytvárajú prebytočné teplo. Prvý deň sa len zvyšuje opuch nervových koreňov a svalového tkaniva a pokus o úľavu od bolesti pridaním tepla podľa fyziologických zákonov iba zvyšuje prietok krvi do zápalovej zóny, čím dopĺňa a zvyšuje objem hyperémie. Liečba akútnej bolesti dolnej časti chrbta v prvý deň teplom vedie iba k zvýšenej bolesti.

Preto namiesto intenzívneho zahrievania môžete naopak používať chladenie. V prípade, že pacient nemá chronické zápalové ochorenia obličiek, ženských pohlavných orgánov, môže sa na dolnú časť chrbta na krátku dobu (5-10 minút) niekoľkokrát cez husté tkanivo naniesť ľadová bublina alebo nejaký studený predmet. Znižuje to opuchy a zmierňuje bolesť..

Druhá vec, ktorú musíte urobiť, je pokúsiť sa imobilizovať pacienta nasadením polotuhého korzetu. Udržuje potrebnú vzdialenosť medzi bedrovými stavcami a znižuje riziko akútnej bolesti..

Treťou metódou prvej pomoci bez drog je použitie domácich fyzioterapeutických pomôcok, ktoré sa nezahrievajú, ale rozptyľujú a obťažujú. Toto sú aplikátory Lyapko a Kuznetsova. Ihly a ostny, na ktorých leží pacient, naopak umožňujú, aby objem krvi prúdil z oblasti zápalu do podkožného tkaniva a do hlbokých vrstiev kože. Syndróm bolesti sa tak znižuje a pacient má v každom prípade menšie nepohodlie, aj keď je nepohyblivý. Tieto jednoduché prostriedky umožňujú zmierniť stav pacienta pred použitím liekov.

Všetky ostatné spôsoby liečby akútnej bolesti dolnej časti chrbta v prípade alebo zhoršenie výčnelku a prietrže sú spojené s použitím vhodných liekov. Pozrime sa na ne podrobnejšie..

Lieky na zmiernenie akútnej bolesti chrbta

Sú to lieky, ako sú nesteroidné protizápalové lieky (NSAID), ktoré sa používajú intramuskulárne na akútnu bolesť, relaxanciá centrálneho svalstva, tiež sa používajú na injekciu, a miestne lieky: gély, krémy a masti..

Narkotické analgetiká sa v našej krajine nepoužívajú na osteochondrózu. Také lieky sa predpisujú pre onkologickú patológiu, napríklad pri vývoji metastáz v stavcoch. V takom prípade niekedy pacient nemôže dostať štátnu pomoc. Ak sa lekár, ktorý vidí veľmi silnú bolesť, pokúsi pomôcť pacientovi v Rusku predpísaním napríklad náplasti Dyurogezik vo forme náplasti, potom na rozdiel od lekára v USA alebo Izraeli nedostane vďačnosť, ale väzenie..

V extrémnom prípade, keď je diagnóza jasná, MRI je potvrdená a pacient má skutočne bolesti spojené s výčnelkom alebo prietržou, je možné vykonať terapeutickú blokádu. Táto manipulácia sa však nevykonáva doma, ale v nemocnici alebo v liečebni. Zoberme si hlavné skupiny liekov, ktoré pomáhajú zmierniť bolesť v prvých dňoch nástupu alebo zhoršenia výčnelku alebo prietrže.

NSAID: zmierňuje bolesť a zápal

NSAID alebo nesteroidné protizápalové lieky sú „tri piliere na liečenie zápalu“. Je to pokles telesnej teploty alebo antipyretický účinok, analgetický účinok, ako aj protizápalový účinok. Nezaujíma nás antipyretický účinok, pretože pri výčnelkoch a prietržoch sa telesná teplota nezvyšuje a paracetamol (Panadol) a ďalšie lieky, ako je ibuprofén (Nurofen), nie sú potrebné..

Potrebujete však boj proti bolesti a zápalu. Najviac analgetický účinok NSAID v lieku Ketorolac (Ketanov) a vo svojej sile pristupuje k účinku omamných analgetík. Protizápalový účinok, ktorý spočíva v znižovaní opuchov, sa prejavuje v liekoch, ako je ketoprofén (Ketonal) a meloxikam (Movalis). Staré liečivo diklofenaku (Voltaren, Ortofen) má veľmi dobrý protizápalový účinok. Môže sa používať ako jednorazová injekcia alebo vo veľmi krátkom cykle, nie dlhšie ako 3 dni.

Nebudeme sa podrobne zaoberať dávkami a schémami podávania, pretože to je záležitosť ošetrujúceho lekára. Avšak v prípade, že pacient má žalúdočný vred alebo eróznu gastritídu, sú lieky zo skupiny NSAID kontraindikované. V extrémnych prípadoch, v prítomnosti gastritídy a vredov, môžete tieto lieky užívať súčasne s blokátormi protónovej pumpy, ako sú Nolpaza, Omeprazol, Pariet. Chráni žalúdočnú sliznicu pred škodlivými účinkami NSAID..

Po dvoch až troch dňoch intramuskulárnej injekcie zvyčajne prechádzajú na formy tabliet, ktoré sa tiež užívajú v priebehu niekoľkých dní. Spolu s tým sa od prvého dňa začínajú masírovať masti, krémy a gély obsahujúce NSAID do bedrovej oblasti. Toto je gél Fastum, gél Nurofen, krém Dolgit.

Pozor! Otepľovacie masti s kapsaicínom, napríklad Capsicam alebo Finalgon, sa môžu použiť druhý alebo tretí deň, keď bolesť ustupuje a zápalový edém sa začal zmenšovať. Prvý deň sa odporúča používať masti a gély za chladenia, Deep Rilif (ibuprofen + mentol), Ben-gay (metyl salicylát + mentol), alebo aplikovať chladiace a rozptyľujúce éterické oleje do bedrovej oblasti, napríklad pepermintový olej v pomere 1/10 s základný olej.

Svalové relaxanciá: svalová relaxácia

Na rozdiel od úľavy od akútnej a streleckej bolesti sú tieto lieky určené na zmiernenie konštantnej a bolestivej zložky bolesti spôsobenej nadmerným svalovým kŕčom. Nemôžu anestetizovať úplne prvú bolesť. Boli nazývaní svalovými relaxanciami centrálneho pôsobenia, pretože regulujú prácu neurónov miechy a nemajú priamy vplyv na sval. Podvádzajú ju a nechajú ju odpočívať. A to zlepšuje prietok krvi a vylučuje produkty metabolizmu svalov. Najobľúbenejšie drogy sú Midocalm alebo tolperison, a Sirdalud alebo tizanidín. Prvý z nich nespôsobuje ospalosť, ale druhý je lepšie užiť v noci alebo večer.

Na pozadí priebehu svalových relaxancií je lepšie viesť vozidlo a nepracovať s pohybovými mechanizmami, pretože tieto lieky mierne predlžujú čas svalovej reakcie. Svalové relaxanciá sa tiež intramuskulárne podávajú v prvých dňoch ochorenia, ale neovplyvňujú žalúdočnú sliznicu a môžu sa predpísať formou kurzovej terapie. Výsledkom je, že chronický svalový spazmus spôsobený výčnelkom a prietržou vymizne a pretrvávajúca bolesť chrbta tiež klesá alebo vymizne..

vitamíny

Vymenovanie vitamínov B alebo neurotropných vitamínov z hľadiska medicíny založenej na dôkazoch neovplyvňuje trvanie dní postihnutia a zmiernenie bolesti. V Ruskej federácii ich však lekári často používajú na profylaktické účely. Neurotropné vitamíny sa nazývajú vitamíny B1, B12 a B6, ktoré sa zúčastňujú centrálneho a periférneho nervového systému. Preto sú s opuchom nervových koreňov menované tak, že vytvárajú nadbytočné úložisko, len v prípade,.

Najobľúbenejšou drogou podanou intramuskulárne je Milgamma, ktorá obsahuje všetky tieto vitamínové koncentráty spolu s lokálnymi anestetikami lidokaínom. Vďaka tomu je injekcia bezbolestná. Po priebehu intramuskulárnych injekcií môžete ísť na liek Milgamma compositum, jedná sa o tabletu.

Fyzioterapia, cvičenie a masáž

Všetky fyzioterapeutické postupy spojené s teplom, bahennou terapiou, balneologickou expozíciou sa musia uplatňovať mimo akútnej fázy. Až potom bude mať fyzioterapia, fyzioterapeutické cvičenia a masážne sedenia priaznivý účinok. Ak sa pokúsite masírovať prvý alebo druhý deň akútnej bolesti chrbta, zhorší sa to len preto, že sval je v stave pretrvávajúceho kŕču a akékoľvek otrasy chrbta spôsobia vážne ataky radiálnej bolesti. A štandardné masážne techniky sú nielen relaxačné, ale aj tonizujúce. Jednoducho sa nemá robiť jedna relaxačná masáž na pozadí akútnej bolesti. Akútna bolesť je kontraindikáciou akéhokoľvek fyzioterapeutického účinku.

Ako zabrániť vzniku bolesti?

Aby sa nielenže odstránili, ale aj aby sa zabránilo vzniku bolesti, je potrebné zabrániť vzniku prietrže. Musia sa dodržiavať jednoduché pravidlá:

 • správne sa pohybujte a pracujte na svojej polohe, vyvarujte sa plochých nôh;
 • závažia prenášajte v batohu na chrbte iba rovnomerne;
 • pri zdvíhaní závaží sa snažte držať bremeno symetricky, v žiadnom prípade na ramene alebo v akejkoľvek ruke;
 • Počas ťažkých bremien sa neohýbajte ani neotáčajte;
 • sledovať telesnú hmotnosť a predchádzať jej nadmernému množstvu;
 • pravidelne sa snažte zavesiť na vodorovnú tyč alebo plávať, vykladať chrbticu, robiť terapeutické cvičenia;
 • po dosiahnutí určitého veku skontrolovať hladinu vápnika v krvi, zabrániť osteoporóze;
 • v zime a najmä v prítomnosti ľadu je potrebné zdržať sa náhlych pohybov, pretože pády a zranenia sú rizikovým faktorom pre vyčnievanie a prietrž.

Týmto spôsobom sa môžete vyhnúť silnej bolesti chrbta. Ak už máte výčnelok alebo hlavne prietrž a obťažujú vás pravidelne, potom najlepším spôsobom je moderná minimálne invazívna chirurgia.

V súčasnosti sa s veľkým úspechom konajú v Bulharsku, Českej republike vrátane Ruska. Ide o studenú plazmu a laserovú nukleoplastiku, vyparovanie, endoskopickú mikrodisektómiu. Výsledkom je, že sa zabráni objaveniu prietrže z výčnelku alebo sa vylúči samotný výčnelok chrupavky a nervové korene, svaly a väzivá nič iné nestlačia. Iba chirurgický zákrok môže viesť k radikálnej extrakcii a zlepšiť kvalitu života.

Môže bolieť žalúdok prietrž chrbtice

Prečo bolí chrbát: dôvody

Dlhé roky neúspešne zápasil s bolesťou kĺbov.?

Vedúci ústavu: „Budete sa diviť, aké ľahké je vyliečiť kĺby tým, že beriete drogu za 147 rubľov každý deň.

Ak ste niekedy pociťovali nepohodlie v chrbte alebo bolesť, nie ste v tejto záležitosti sami. Podľa štúdií Národného inštitútu zdravia má takéto problémy 8 z 10 ľudí.

Keď vás bolí chrbát, môže to byť príznakom vážnej choroby, preto by ste nemali nechať unášať situáciu. Malátnosť sa najčastejšie prejavuje v bedrovej oblasti alebo lopatke, dáva hrudníku, bruchu, nohám a dokonca genitáliám..

Na liečbu kĺbov naši čitatelia úspešne použili Artrade. Vzhľadom na popularitu tohto produktu sme sa rozhodli vám ho ponúknuť.
Viac tu...

Skupina chorôb spojených s chrbtom zahŕňa mnoho traumatických, degeneratívnych chorôb spojených s kožou, podkožným tkanivom, väzmi, svalmi, chrupavkami a kostnými štruktúrami..

Chrbát môže bolieť z rôznych dôvodov, ktoré pacient nedokáže identifikovať bez vyšetrenia, takže musíte podstúpiť vyšetrenie a porozumieť príčinám choroby. Doma je možné zmierniť stav pacienta, ale diagnózu by mal vykonať iba lekár. Čo spôsobuje útok, prečo môže poškodiť chrbtica:

 • neuralgické ochorenie;
 • osteocondritída chrbtice;
 • spondylóza;
 • hernia disku;
 • kyphosis, skolióza (zakrivenie chrbtice);
 • choroby spojené s endokrinným systémom, napríklad osteoporóza;
 • respiračné choroby;
 • ochorenie obličiek
 • nádorové formácie.

Toto je len niekoľko z hlavných dôvodov. Zoznam pozostáva zďaleka neškodných chorôb, takže vám nebránite a komplikujte prácu profesionálnych zdravotníckych pracovníkov a ak je vaša chrbtica zranená, okamžite vyhľadajte pomoc. Moji pacienti používajú osvedčený liek, vďaka ktorému sa môžem zbaviť bolesti za 2 týždne bez veľkého úsilia..

Bolesťové syndrómy v dolnej časti chrbta

Pohodlie v chrbte je koncept, ktorý jasne definuje stav osoby spôsobený bolestivými pocitmi. Zdá sa, že to ešte neubližuje, nežije úplne a nezasahuje.

Bedra signalizuje tak veľa patológií, vnútorných orgánov, ako aj tuberkulózu chrbtice. Známkami osteoartritídy a osteochondrózy bude stabilná bolesť. Keď sa medzistavcové platničky zrútia, bude cítiť prerušovanú miernu bolesť..

Ak lumbosakrálny kĺb bolí a narúša, stojí za to skontrolovať prítomnosť spondylolistézy (posun stavcov). V tomto prípade je piaty bedrový stavca posunutý od sakrálnej základne. Choroby bedra tiež spôsobujú podobné príznaky..

Bolesť nad bedrovou oblasťou je chronická alebo prerušovaná. Ak chrbát bolí opäť s ostrým otočením alebo naklonením, môže to byť spôsobené zlým držaním tela, nesprávne vybaveným pracoviskom, radikulitídou, osteochondrózou, myosfaciálnym syndrómom.

Keď bolesť v oblasti dolnej časti chrbta bolí, je často cítiť v nohách, môže sa vyskytnúť po podchladení alebo silnej fyzickej námahe. Dôvod, prečo táto oblasť bolí, môže byť tiež:

 • hernia disku;
 • Ankylozujúca spondylitída;
 • radiculitis.

Dôvod muskuloskeletálnej povahy. Kosti, svaly, väzy, kĺbové kapsuly - vďaka tomu všetkému môžeme vykonávať pohyby. Kvôli citlivosti na priestorovú bolesť, nadmernému zaťaženiu, posunom procesov v kĺboch, vznikajú zápalové reakcie, čo vedie k tomu, že chrbtica začína bolieť.

Horná časť chrbta sa môže bolieť, keď dôjde k narušeniu aorty, problémom s hrudníkom, tvorbe nádorov alebo zápalu chrbtice. Len málo dospelých malo problémy s chrbtom najmenej raz. Anatomické a miechové štruktúry robia náš chrbát zraniteľným voči zraneniam a bolesti..

 • nadváha;
 • nesprávne držanie tela;
 • zdvíhať závažia;
 • infekčné choroby.

Čo robiť?

Najlepším liekom je mierne cvičenie. Horúce kúpele alebo obklady pomôžu zmierniť nepohodlie. Pri odpočinku sa odporúča umiestniť vankúš pod kolená.

Terapeut posiela pacienta k ortopédovi, reumatológovi, chirurgovi alebo neurológovi. Na odporúčanie lekára predpíšte lieky a lieky proti bolesti.

Prevencia problémov so zadami

Dobré držanie tela je nielen prekrásne, ale aj veľmi pomáha chrbtici. Nezdvíhajte závažia. Ak to nie je možné, držte chrbát rovno a ohýbajte kolená. Ak musíte dlhodobo sedieť na jednom mieste, je dôležité používať pohodlnú stoličku alebo stoličku, ktorá podopiera chrbát, aby sa nepoškodila. Nadváha je zbytočnou záťažou chrbtice - je dôležité sledovať vašu stravu.

Čo robiť na zníženie rizika zranení chrbta a iných problémov?

 • spať na tvrdej matraci;
 • pri dlhom práci alebo riadení vozidla si musíte urobiť prestávku a zahriať sa;
 • Neodporúča sa dlhodobo byť na jednom mieste;
 • Noste obuv s vysokými podpätkami dlhšie ako dve hodiny;
 • vyhnúť sa ostrému trupu;
 • choďte na šport, fitnes alebo plávanie.

Bohužiaľ, iba akútna, neznesiteľná bolesť spôsobí, že sa osoba poradí s lekárom. V iných prípadoch dúfa, že každý sám dostane šancu, že chrbtica sama o sebe prestane bolieť. Je však potrebné venovať väčšiu pozornosť bolesti, ktorá dáva signál, že v tele je niečo zlé a potrebujete vyšetrenie.

Dôvody nepohodlia v lopatkách môžu naznačovať veľa chorôb, na ktorú stranu je lokalizovaná.

Bolesť na ľavej strane:

 • žalúdočný vred;
 • psychologické problémy;
 • infarkt myokardu.

Prečo to bolí na pravej strane:

 • žlčových ciest;
 • zlyhanie pečene;
 • subfrenický absces;
 • žlčové kamene.

Prečo to bolí medzi lopatkami:

 • osteochondróza v krčnej a hrudnej chrbtici;
 • hernia disku;
 • zakrivenie chrbtice;
 • Ischemická choroba srdca;
 • intercostal neuralgia;
 • humeroscapular periarthrosis;
 • výstupok;
 • skolióza;
 • angina pectoris;
 • spondylarthrosis;
 • cholecystitída;
 • dyskinéza;
 • hepatitída;
 • choroby pľúc.

Medzi lopatkami lopatiek nie je vždy bolesť, samotné kostné tkanivo môže tiež bolieť, napríklad po zranení. Bolesť v chrbte medzi lopatkami poskytuje charakteristickú krízu, osteomyelitídu lopatky, tuberkulózu lopatky, nádor lopatky.

Zlomenina kompresie

Pri nadmernom ohybe alebo stlačení chrbtice môže dôjsť k kompresnému zlomeniu. Táto diagnóza sa často robí pre starších ľudí s krehkými kosťami a pre pacientov trpiacich osteoporózou..

Menej husté kosti sa môžu zlomiť v každom okamihu jednoducho podľa ich vlastnej telesnej hmotnosti. V tomto prípade si pacient nevšimne, ako sa stavca zlomí, ale dozvedel sa o ňom z akútnych bolestivých a neprechádzajúcich pocitov, keď mu bolí chrbát..

Je dôležité pochopiť a pamätať na to, že ak je chrbát nepretržite bolesť jeden až dva dni, je potrebná neodkladná lekárska pomoc a pomoc, je možné aj naliehavé chirurgické zákroky. Pretože môžeme hovoriť o veľmi vážnych chorobách.

Ako robiť cvičenia s osteochondrózou

Fyzioterapeutické cvičenia zohrávajú dôležitú úlohu pri liečbe chorôb pohybového aparátu. Nabíjanie osteochondrózy chrbtice pomáha posilňovať svaly, ktoré udržujú telo v priestore. Pomocou špeciálnych cvikov môžete dosiahnuť ich úplnú relaxáciu. To tiež zlepšuje celkovú pohodu..

Princípy a účinky fyzioterapie

Nabíjanie osteochondrózou nevyžaduje veľa úsilia. Dá sa to urobiť v každom veku. Najdôležitejšia vec je pravidelnosť. Po prvé, je lepšie sa vysporiadať s inštruktorom fyzickej terapie. V budúcnosti to môžete urobiť sami.

Cvičenie pomáha:

 • zlepšenie krvného obehu v chrupavkách, stavcoch, väzoch a svaloch;
 • rozšírenie vzdialenosti medzi stavcami a uvoľnenie obmedzených koreňov;
 • zvýšený prietok krvi do mozgu a miechy;
 • zvýšenie rozsahu pohybu v chrbtici;
 • posilnenie svalového korzetu;
 • obnova fyziologických ohybov chrbtice.

Hlavné princípy cvičebnej terapie:

 1. Robiť každý deň.
 2. Oblečenie by malo byť voľné..
 3. Cvičenie sa môže vykonávať iba pri absencii silnej bolesti.
 4. Zaťaženia sa postupne zvyšujú. Začnite s najjednoduchšími pohybmi, postupne sa presúvajte k zložitejším možnostiam, zvyšujte počet opakovaní a počet prístupov.
 5. Silové cvičenia sa musia striedať s uvoľnením a napínaním.
 6. Ak sa stav zhorší, mali by ste sa zastaviť a vyhľadať lekára.

V období akútnych infekčných chorôb je vhodné odmietnuť účtovať poplatky za dekompenzáciu kardiovaskulárnych chorôb, zhubných nádorov a poranení..

Ranné cvičenie

Ak si chcete zvyknúť na fyzickú aktivitu, môžete začať s rannými cvičeniami. Mal by to byť jednoduchý komplex, ktorý vám umožní pripraviť telo na pracovné dni. Trvanie môže byť päť až desať minút.

Tu je príklad komplexu, ktorý sa zmestí takmer pre každého. Ak je ťažké urobiť, keď stojíte, môžete to urobiť pri ležaní alebo sedení. Každý pohyb sa môže opakovať 6 až 10 krát. Vykonajte státie na podlahe.

 1. Prebudenie ráno, na začiatok sa môžete natiahnuť.
 2. Otočí hlavu do strán a nakláňa sa tam a späť. Je mimoriadne nežiaduce otáčať hlavou v prípade cervikálnej patológie. Zahoď hlavu príliš tvrdo.
 3. Kruhové pohyby v zápästí, potom v lakťových a ramenných kĺboch. Rotácie sa robia najprv v jednom a potom v opačnom smere. Pri práci s ramennými kĺbmi sa ruky môžu držať rovno alebo ohnuté za lakte.
 4. Pomaly sa nakláňame dopredu. Môžete si nechať nohy v šírke ramien alebo od seba. Je lepšie držať nohy rovno, ale v prípade potreby sa môžete ohýbať.
 5. Naklonenie do strán a otočenie tela doprava a doľava. Robiť bez trhania. Krútenie s medzistavcovou prietržou je kontraindikované.
 6. Otáčanie panvy v jednom, potom v opačnom smere.
 7. Zdvíhanie rovno alebo ohnuté na kolenách nôh dopredu. Môžete si spojiť ruky a pokúsiť sa dostať nohami alebo kolenami prstami alebo lakťami.
 8. Rotačné pohyby v kolenných kĺboch.
 9. Na konci môžete urobiť nejaké drepy..

Cervikálna osteochondróza

Pred zaradením do hlavných tried je potrebné poradiť sa s lekárom. Najlepšou možnosťou je rozvoj individuálneho komplexu.

Nabíjanie osteochondrózy krku vám umožní posilniť a uvoľniť svaly krčnej goliere. Každé cvičenie opakujte až 10-krát.

Svalový posilňovací komplex

 • Sediaci na stoličke s rovným chrbtom, položte ľavú ruku na hlavu takým spôsobom, aby ste na ňu vyvíjali tlak rukou a aby ste jej odporovali. V tejto polohe držte 7-10 sekúnd. Opakujte na druhej strane.
 • Počiatočná poloha je rovnaká. Polož svoju ruku na čelo. Vyvíjajte tlak na hlavu hlavou a na hlavu rukou. Voliteľne opierajte čelo o stenu. Podržte napätie 10 sekúnd.
 • Rovnakým princípom sa vykonáva cvičenie s rukami zovretými v zámku a umiestnenými na zadnej časti hlavy.
 • Otočte hlavu doľava tak ďaleko, ako je to možné, a pokúste sa pomocou brucha dosiahnuť bradu. Podržte 10 sekúnd. Opakujte opačným smerom.

Protahovacie cvičenia

So zmenami krčnej chrbtice sa tento komplex môže vykonávať pri sedení na stoličke alebo státí. Chrbát je rovný, lopatky sú spolu. Môžete minúť jednu alebo viac minút na jednu pozíciu.

 1. Zatiahnite ruky do zámku a položte si chrbát hlavy. Nakloňte hlavu dopredu s bradou na hrudi. Ľahko stlačte ruky na chrbát hlavy. Pomôže to roztiahnuť a uvoľniť zadné svaly na krku..
 2. Skúste si položiť ľavé ucho na rameno. V tomto prípade sa hlava natiahne doľava dole a rameno vpravo a dole. Svaly bočného krku sú napnuté. Opakujte to opačným spôsobom.
 3. Druhé cvičenie môže byť komplikované: položte ľavú ruku na hlavu a jemne na ňu zatlačte. Pravú ruku môžete natiahnuť a zároveň ju ťahať nadol a doprava.

Cvičenie s cervikálnou osteochondrózou by sa malo vykonávať veľmi opatrne, najmä v prípade kýly alebo nestability stavcov..

Hrudná a bedrová osteochondróza

Súbor cvičení na patológiu hrudnej chrbtice na lumbosakrálnu chondrózu je určený na posilnenie svalov chrbtovej a brušnej tlače..

 1. Najjednoduchšie cvičenie je Loď. Leží na bruchu. Nohy môžu byť mierne roztiahnuté alebo držané spolu. To isté platí pre ruky. Súčasne sa vykonáva zdvíhanie rúk a nôh. Poloha sa drží 10 sekúnd. Opakujte 10 krát. Môžete sa húpať aj 2-3 minúty. Ľahkou možnosťou je striedať pravú ruku ľavou nohou a ľavú ruku pravou nohou.
 2. Ľahnite si na chrbát, s roztiahnutými rukami a nohami dole. Nohy ohnuté za kolená pritiahnite k hrudníku. Opakujte niekoľkokrát.
 3. Vydajte sa na všetky štyri. Ak chcete ohnúť chrbát čo najviac, ako mačka, potom sa ohnite. Cvičenie je užitočné vykonávať s cervikorakálnou osteochondrózou aj s bedrovou kosťou. Celá chrbtica funguje.
 4. Nakláňajte sa na kolená a dlane (na všetkých štyroch), zdvihnite pravú nohu a ľavú ruku súčasne, potom pravú a ľavú nohu.
 5. Ležiaci na chrbte, ohýbajte kolená. Položte jednu nohu nohy na koleno druhej a vytiahnite obe nohy k hrudníku. Toto cvičenie vám umožní uvoľniť svaly piriformis. Opakujte na druhej strane.
 6. Východisková pozícia ako v cvičení 5. Položte ľavú nohu na pravé koleno. Položte pravú ruku ohnutú na lakeť za hlavu. Zdvihnite hornú časť tela a pokúste sa lakťom dosiahnuť až k lakte. Urobte to 10-krát a potom opakujte na druhej strane..
 7. Ľahnite si na ľavej strane. Zdvihnite hornú časť tela a oprite sa o predlaktie. Nohy sa môžu ohýbať na kolenách alebo sa narovnať. Pochopte boky, opierajte sa o ruky a kolená (chodidlá). Opakujte z opačnej strany.
 8. Na posilnenie svalov tlače môžete použiť „Nožnice“, „Bicykel“.
 9. Ľahnite si na chrbát, vyrovnajte pravú nohu, ohnite ľavé koleno a bedrový kĺb, posuňte ho na pravú stranu, položte na zem. V tomto prípade dochádza k skrúteniu chrbtice. Snažte sa neodtrhnúť ľavé rameno z podlahy, otočte hlavu doľava a ľavou rukou sa roztiahnite na stranu. Je kontraindikované robiť podobné cvičenia s medzistavcovou prietržou. Ľahnite si na pár minút a opakujte to iným spôsobom..
 10. Po nabití je užitočné, aby chrbtica sedela v polohe plodu: sedieť na kolenách, nakloniť sa dopredu, položiť si žalúdok na kolená, sedieť na pätách. Ruky sú rovné a natiahnuté dopredu. Zadok je pritlačený k pätám a natiahnutý dozadu. Alebo môžete len tak sedieť na stoličke, predkloniť sa a zavesiť ruky. Túto polohu je možné udržať niekoľko minút..

Všetky tieto cvičenia sú užitočné nielen pre mladých ľudí, ale aj pre starších ľudí. Musíte ich robiť v súlade so svojimi vlastnými silami a schopnosťami. Takéto komplexy sú tiež vhodné na prevenciu osteochondrózy. Ranná gymnastika by mala byť dobrým zvykom, ktorý sa začína každý deň..

Pridať komentár

Môj back.ru © 2012—2019. Kopírovanie materiálov je možné iba s odkazom na túto stránku.
POZOR! Všetky informácie na tejto stránke slúžia iba na informáciu alebo sú populárne. Diagnóza a predpisovanie liekov vyžaduje znalosť lekárskej anamnézy a vyšetrenie lekárom. Preto dôrazne odporúčame, aby ste sa radšej poradili s lekárom o liečbe a diagnóze, než aby ste sa sami liečili. Podmienky služby

Cvičenia prietrže pri lýtkovej chrbtici sú najdôležitejším prvkom pri liečbe tohto ochorenia. Fyzické cvičenia dávajú taký výsledok, pretože keď sa vykonávajú, zlepšuje sa krvný obeh, výživa stavcov, posilňujú sa svaly a väzivá chrbtice..

O tejto chorobe

Proces objavenia prietrže sa vyvíja nasledovne. Stavce sú vzájomne prepojené špeciálnymi pružnými chrupavkovými kotúčmi. Skladajú sa z buničiny obklopenej hustým vláknitým krúžkom, vďaka ktorému sú elastické.

Pri zvyšujúcom sa zaťažení alebo s vekom sa povrch diskov zmenšuje, postupne sa opotrebováva, vyrovnáva a chrupavka presahuje stavce. Tento proces sa nazýva výstupok. Charakteristické sú bolesti a neurologické príznaky..

Na liečbu kĺbov naši čitatelia úspešne použili Artrade. Vzhľadom na popularitu tohto produktu sme sa rozhodli vám ho ponúknuť.
Viac tu...

Ak záťaž neklesne a liečba chýba, vláknitý prstenec disku je zlomený, jeho obsah sa vydutie - je to výsledná prietrž. Toto je približný obraz, ale princíp vzhľadu prietrže je práve to. Pri hernii je koreň stavca takmer vždy upnutý, vďaka čomu sa objavujú ostré bolesti.

Vzhľad hernie závisí od:

 • nedostatočný príjem tekutín v tele;
 • nesprávne držanie tela;
 • fyzická nečinnosť;
 • poruchy príjmu potravy.

Degeneračné procesy sa vyvíjajú neznateľne a postupne v priebehu mnohých rokov, až kým sa neobjavia bolesti chrbta. Až potom sa niekto dozvie o svojej prietrži. Tieto bolesti v dolnej časti chrbta sa zhoršujú ostrosťou pohybov, chodia na nohy a panvu.

Na vyliečenie prietrže nestačí samotná medikácia. Lieky môžu chvíľu prekonať bolesť a zmeny chrbtice zostanú..

Pri neúčinnosti konzervatívnej liečby sa často vyžaduje operácia, najmä ak je prietrž smerovaná na kanál, ak existuje možnosť poranenia miechy..

Výhody gymnastiky

Terapeutická gymnastika s kýlou chrbtice bedrového kĺbu je absolútne nevyhnutná po operácii aj pri konzervatívnej liečbe. Iba ona dokáže plynulo zmeniť stav prvkov chrbtice. Masáž sa tiež používa na jej pomoc..

V dôsledku napínania chrbtice je prietrž minimalizovaná. Vďaka vytvoreniu svalového korzetu sa disky uvoľňujú z tlaku a ich výška sa zvyšuje, samotné svaly sa posilňujú, sú otužilé. Nakoniec terapeutické cvičenia znížia hmotnosť takmer vždy spojenú s kýlami..

Najlepšie zo všetkého je, že pre vás individuálny komplex vyberie odborník, ktorý musí tiež skontrolovať vašu techniku ​​vykonávania. Vy sami nemôžete vypočítať zaťaženie a spôsobiť zhoršenie.

Základné pravidlá odbornej prípravy

Zlý názor je, že fyzikálna terapia prietrže je kontraindikovaná. Obnovenie pohyblivosti chrbtice a jej posilnenie bez cvičebnej terapie je nereálne.

Všetky cvičenia sa vykonávajú ležiace alebo na všetkých štyroch, nikdy nesedia ani nestoja.

Je to pochopiteľné: vertikálne zaťaženie stavcov je vždy najväčšie. Na tréning potrebujete gymnastickú podložku, ktorá zabezpečí miernu tvrdosť povrchu. Koncepty by nemali byť, odev by mal byť ľahký, prirodzený.

Napínanie chrbtice, posilňovanie jej svalov a regeneračné techniky sú povinné. V akútnom období sú vylúčené triedy. Po prvé, bolesť sa odstráni lekársky.

Cvičenie by malo byť iba pomalé a plynulé, bez trhania. Hmotnosť je hmotnosť samotnej osoby, aj keď je možné použiť špeciálne simulátory.

Hlavnou zárukou úspechu je postupnosť: nemalo by sa opakovať viac ako 5, záťaž pre štart je minimálna, celý komplex nemôžete dokončiť naraz.

Musíte ísť na výcvik najmenej 2-krát týždenne, aby ste mohli začať, trvanie lekcií by nemalo byť dlhšie ako 5 minút. Telesná výchova by mala byť stabilná a pravidelná..

Ak sa prestanete cítiť lepšie, bolesť sa čoskoro vráti, pretože svaly sa opäť oslabia. Je potrebné uznať skutočnosť, že gymnastika sa teraz musí vždy vykonávať. Pred vyučovaním je veľmi dobre ukázaná bedrová masáž na zahriatie svalov..

Zakázané cvičenia

Pri kýle chrbtice nemôžete urobiť nasledujúce:

 • plachty s činkami alebo inými závažiami;
 • použitie fitball;
 • akékoľvek krútenie chrbtice;
 • skákanie, trhanie, beh;
 • Z vodorovnej polohy nemôžete prudko vyskočiť;
 • cvičenia nemôžu byť vykonané s malátnosťou, hypertermiou, vnútornými patológiami.

Je tiež potrebné si zvyknúť na to, že gymnastika sa vykonáva po dlhú dobu, natiahnutie chrbtice by malo prebiehať veľmi postupne. Nakoniec ste sami priniesli svoju chrbticu do tohto stavu, čo znamená, že teraz máte trpezlivosť. A čo je najdôležitejšie, nenechajte sa odradiť..

Druhy lekárskeho výcviku

Pri chrbtici s kýlou existujú 3 spôsoby cvičenia:

 • pre akútne obdobie - šetrenie;
 • obdobie zotavenia - režim lekárskeho výcviku, ktorý pripravuje svaly na činnosť;
 • režim tréningu - zameraný na vytvorenie korzetu zo svalov, čo zvyšuje flexibilitu chrbtice.

Metódy tréningu s herniou dolnej časti chrbta, existuje niekoľko:

 • jóga - jej účinnosť bola opakovane preukázaná;
 • Technika Dr. Bubnovského - pomocou špeciálnych simulátorov;
 • Systém Dikul - jeho cvičenie je zamerané na udržanie svalového tonusu.

Môže byť zaujímavé: Plávanie s kýlou lumbosakrálnej chrbtice

podvrtnutie

Na napínanie chrbtice sa používajú nasledujúce cvičenia:

 1. Na dosku, ktorej koniec je zvýšený o 130 cm, pripevnite popruhy pod podpazušia a nechajte ich visieť 5-20 minút.
 2. Vezmite stoličku, ktorá je vysoká pol metra, položte na ňu vankúš a ohnite sa ňou žalúdkom. V tejto polohe zaveste niekoľko minút. Ohyb práve padá na oblasť prietrže, kvôli ktorej dochádza k rozťahovaniu stavcov.
 3. Leží na svojej strane valčekom pod svojou stranou: zatiaľ čo horná polovica tela je zasunutá a spodná polovica je vpredu..
 4. Prechádzka po miestnosti po rovnomerných ramenách a nohách - cvičenie „Medveď“. Tieto cviky na chrbte s kýlami chrbtice sa vykonávajú niekoľkokrát denne. Chrbticu môžete natiahnuť zavesením na vodorovnú lištu, zdvihnutím panvy v horizontálnej polohe, ľahnutím a striedaním ťahania nôh k hrudníku..

Čo pomôže v akútnom období?

Cvičenia s herniou chrbtice sú prijateľné v akútnom období, ale špeciálne. Pozoruje sa odpočinok postele, posteľ je výhodne široká, vyžaduje sa ortopedická matraca. Najoptimálnejšia póza je na chrbte s ohnutými nohami alebo leží na vašej strane. Povolené cvičenia s relaxačnými postojmi:

 • ležiace na bruchu s valčekom;
 • ľahnite si na chrbát a položte nohy na špeciálnu lavicu tak, aby sa v kolene vytváral pravý uhol..

Keď bolesť ustupuje, sú pridané cvičenia na napätie rúk a nôh - dvakrát denne po dobu 5 minút. To sa vkĺzne do nôh a stlačí kefu do pästi. Ležiace na chrbte, na dostatočne elastickej matraci, sa snažte striedavo zohýbať nohy. Ešte neskôr sa spájajú rotácie hlavy v kruhu s pólom na všetkých štyroch.

Obdobie zotavenia z choroby. Súbežne s liečbou, po 2-3 týždňoch, keď sa bolesti zmierňujú, sa cvičenia komplikujú: cieľom gymnastiky s prietržom lumbosakrálnej chrbtice je zvýšiť svalový tonus. PI (východisková poloha) - na chrbte alebo na bruchu. Izometrické cvičenia na stres. Časové držanie tela - 7 sekúnd. Takže, kde začať:

 1. Cvičenie „Half-Cobra“ - zdvíhanie hlavy, ležiace na bruchu. Potom tiež 1 alebo 2 ruky na tréning.
 2. Zaokrúhlenie chrbta, státie na všetkých štyroch.
 3. „Loď“ - zdvíhanie trupu a nôh s rukami natiahnutými dopredu z náchylnej polohy.
 4. Leží na vašej strane a pohybuje nohami nabok.

Kompletný komplexný program

Na začiatku hodiny vložte mäkkú podušku s priemerom 3 - 4 cm pod bedrovú plochu. Pri výkone nezabudnite zamerať sa na svoje pocity bolesti, keď sa objavia, prestaňte tento komplex vykonávať..

Nemali by ste sa prelomiť do záznamov a dať všetko najlepšie do konca, to nie je dovolené.

Aké cviky je možné urobiť s kýlou:

 1. Najprv musíte dýchať v žalúdku. PI - ležiace na chrbte, ohnuté nohy, ruky zložené na bruchu. Pri 10 hlbokých dychoch a výdychoch je potrebné kontrolovať pohyby brucha rukami. Je to veľmi prospešné pre srdce a bránicu..
 2. Únos rúk a nôh. Pri rovnakej IP je potrebné narovnanú nohu narovnať a vziať ju nabok, súčasne odložiť opačné rameno. Bude stačiť 10 opakovaní. Toto cvičenie pomáha napínať svaly a koordinovať pohyby..
 3. Hádzanie nôh pešo - ležiace na podlahu, hádzanie nôh striedavo na seba, ohýbanie na koleno. Ruky zovreté za hlavou. 10 opakovaní. Súčasne sa posilnia brušné svaly. Jednou z najťažších verzií tohto cvičenia je pokúsiť sa dostať na opačnú pätu rukou, ktorá je odhodená..
 4. Rotácia chodidla. IP - ležiace na chrbte, predĺžené nohy, šírka ramien od seba. Súčasne otáčajte chodidlami a rukami ohnutých rúk, 5 kruhov na každej strane.
 5. Natiahnutie teliat. IP sa nemení. Potiahnite špičku predĺženej nohy striedavo počas 10 sekúnd, aby ste natiahli lýtkové svaly. Opakuje sa 5.
 6. Obvod kolien rukami - pri ležaní na chrbte striedavo potiahnite nohy k hrudníku a zatvárajte kolená. 5-7 opakovaní.
 7. Ruky pošmyknutia na bokoch. IP - ležiace na podlahe. Ruku je potrebné pomaly posúvať po stehne a trup postupne ohýbať rovnakým smerom. Druhá ruka sa zároveň posúva nahor na druhú stranu. Cvičenie sa vykonáva 5-8 krát.
 8. Ležiace kolená, ruky vyhodené dozadu. Ohnuté nohy je potrebné postupne znižovať do strán až do stavu pohodlia - 10-krát. Podpätky nevychádzajú z podlahy.
 9. "Home" - stojaci na všetkých štyroch, chrbát rovno, ponožky na podlahe. Pomaly zdvíhajte panvu, až kým sa medzi nohami a trupom neobjaví roh, chrbát je stále rovný - takto stojte po dobu 5 až 10 sekúnd, vráťte sa na PI. Nohy sa nedajú úplne narovnať, sú ohnuté. Opakujte 5 krát.
 10. Nechajte nohy na boku - z ležiacej polohy musíte nohy zdvihnúť 10-krát na každú stranu.
 11. Cvičenie „Mačka“: stojace na všetkých štyroch stranách, je potrebné pomaly ohýbať chrbticu ako prebúdzajúcu mačku - 10 krát.

Kýly bedrovej chrbtice majú ešte 3 klasické cvičebné cvičenia:

 1. IP - ležiace na chrbte so zahnutými nohami. Počas inhalácie je potrebné zadržať dych a napnúť žalúdok, potom relaxovať pri výdychu. Počet opakovaní - 15.
 2. IP je rovnaká. Trup a nohy je potrebné nadvihnúť súčasne na 10 sekúnd - „Loď“. Opakujte 15 krát s 10 sekundovou prestávkou.
 3. IP je rovnaká. Trochu ohnite nohu, skúste ju odtlačiť rukou a v tomto okamihu tlačiť kefu kolenom - taký intenzívny pohyb trvá 10 sekúnd, potom nasleduje relaxácia. Existuje 10 takýchto opakovaní s 15-sekundovou prestávkou.

Výber ktoréhokoľvek z vyššie uvedených cvičení bez konzultácie s lekárom sa neodporúča. Takéto kroky môžu len zhoršiť situáciu..

Pozri tiež: Je cyklistika nebezpečná pre kýlu chrbtice??

Anton Igorevič Ostapenko

 • mapa stránok
 • diagnostika
 • Kosti a kĺby
 • neuralgia
 • chrbtica
 • prípravy
 • Ligamenty a svaly
 • zranenia

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Medzistavcová hernia je ochorenie pohybového aparátu, často spôsobené nesprávnym zaťažením chrbtice. Natiahnutie chrbtice prietrži v počiatočných štádiách choroby pomôže zmierniť príznaky a zabrániť recidíve.
Medzistavcová hernia je bežnou patológiou medzistavcových platničiek, terminálnym štádiom jej degenerácie a degenerácie v dôsledku porúch obehového systému a podvýživy v postihnutej oblasti.
Kýla je pomerne časté ochorenie spojené s uvoľňovaním orgánov z prírodných dutín, ktoré zaberajú. Choroba je dedičná alebo získaná. V tomto druhom prípade sa na prejav choroby prejavuje mnoho faktorov, vrátane veľkej fyzickej námahy..