loader

Po liečbe sa môže znova objaviť slabina prietrže?

V roku 2010 som mal operáciu na slabinovej prietrži, ale takmer po roku som po námahe opäť videl výčnelok v slabine. Čítal som, že kýla sa môže znova objaviť. Musím urobiť druhú operáciu?

Ak sa zistí opakovaný výskyt (opätovný výskyt) herniového výčnelku, skutočne sa uskutoční druhá operácia. Potrebné množstvo chirurgického zákroku môže chirurg určiť až po vyšetrení. Vo vašom prípade musíte najskôr konzultovať s chirurgom, aby ste pochopili, či k relapsu skutočne dochádza. Ďalšiu taktiku liečby je možné určiť iba po konzultácii..

Inguinálna hernia - príznaky a liečba chirurgického zákroku

Tento článok bol napísaný spoločne s odborníkmi Centra pre laparoskopickú chirurgiu Hernia gryzha-operaciya.ru. Inguinálna hernia je mäkká formácia z pobrušnice, do ktorej orgány brušnej dutiny padajú a spadajú do medzery v slabinách (trieslovinový kanál). Deformačné zmeny sa častejšie vyskytujú u mužov v starobe. Podľa štatistík ide o najbežnejší typ prietrže - v 75% všetkých identifikovaných výčnelkov. Prietrž v ingvinálnej oblasti narúša chôdzu, spôsobuje bolesť, je nebezpečný pre rozvoj život ohrozujúcich komplikácií, môže sa liečiť iba chirurgicky.

Opis choroby

Inguinálna hernia sa dá opísať ako prolaps brušných orgánov cez trieslovinový kanál s tvorbou nádorových výbežkov..

Patofyziológia choroby sa vysvetľuje súčasným oslabením anatomického otvoru a zvýšeným tlakom z brušnej dutiny na brušnú stenu zvnútra. Pod jeho vplyvom sa obsah brušnej dutiny tlačí do oslabenej diery.

Inguinálny kanál má zložitú štruktúru:

 • 4 steny: aponeuróza (predná), priečna fascia vzadu, dolná hrana šikmých a priečnych svalov brucha (horná hranica), ingvinálny väz pod ňou;
 • 2 krúžky: povrch vlákien aponeurózy šikmého svalu brucha, hlboká je diera v intraabdominálnej fascii, do ktorej môže vytečať spermatická šnúra u mužov a okrúhly väz maternice u opačného pohlavia..

V dôsledku deformácie spojivového tkaniva sa trieslový kanál zmení na prietržovú bránu. V dôsledku zvláštností anatómie sa prietrže u mužov vyskytujú päťkrát častejšie ako u žien. Mužský trieslový kanál je spočiatku širší a kratší ako samica.

Patologická klasifikácia

V praktickej medicíne sa rozlišuje niekoľko typov slabinových hernií. Vzhľadom na miesto výstupu existuje priama, šikmá a kombinovaná patológia. Každá z nich sa môže objaviť počas života alebo formy už v lone. V súlade s tým sa takéto trieslové kýly nazývajú nadobudnuté a vrodené.

Priame trieslové kýly sa objavujú po narodení, častejšie u dospelých pacientov. Pri tejto odrode herniálny vak „spadne“ priamo do ingvinálneho priestoru. Vnútorný ingvinálny prsteň a spermatická šnúra prechádzajú šikmej prietržovej hernii. Tento typ herniovej chyby sa môže vyskytnúť u detí vrátane novorodencov. Šikmou kýlu prietrže môže byť:

 • kanál - hernial formácia zostupuje k vonkajšiemu krúžku kanálu;
 • spermatický - spodok defektu môže byť lokalizovaný v spermatickej šnúre;
 • inguinal-scrotal - výstupok zostupuje do mieška, v dôsledku čoho sa zväčšuje jeho veľkosť.

Kombinované hernie sú kombináciou niekoľkých patologických formácií, ktoré sa vyskytujú v rôznych dierach.

Kýla môže byť opraviteľná a nezmeniteľná. Vymeniteľná vada ľahko vracia orgány do správnej anatomickej polohy. Keď je kýlový vak a jeho obsah roztavený, objaví sa neredukovateľná formácia.

Inguinálna prietrž sa niekedy nazýva pošmyknutia. V tomto prípade herniálny vak vstupuje do močového mechúra, maternice, vaječníkov a ďalších vnútorných orgánov malej panvy a dutina je vytvorená z dvoch vrstiev.

Kýla sa môže objaviť na pravej strane - na pravej strane, na ľavej strane - na ľavej strane alebo na oboch stranách - bilaterálne. Podľa klinických prejavov existujú nekomplikované a komplikované kýly, ktoré boli porušené..

Dôvody vzhľadu

Vrodená hernia sa u mužov formuje už po 6 až 7 mesiacoch vývoja plodu, keď semenníky a semenná šnúra u chlapcov padajú cez trieslovinu a guľatý väz maternice u dievčat. Počas tohto obdobia sa už objavujú anatomické predpoklady na vývoj defektu..

Výskyt slabinovej prietrže u dospelých mužov prispieva k:

 • oslabenie svalov brušnej steny pri obezite;
 • degenerácia vlákien s náhlym úbytkom hmotnosti;
 • zmeny štruktúry tkanív súvisiace s vekom;
 • metabolické poruchy - zníženie syntézy kolagénu;
 • chronický suchý kašeľ, ktorý vyvoláva zvýšenie vnútrobrušného tlaku;
 • narušenie čriev - častá zápcha;
 • zdvíhať závažia.

U žien s predispozíciou na vývoj kýlovej kýly môže porucha spôsobiť tehotenstvo. Pri operácii sa niekedy vyskytuje prietrž, aby sa odstránil žlčník, zapálený dodatok a chirurgická liečba chorôb ženského reprodukčného systému..

Vývojové fázy

Vznik herniálnej chyby je postupný. Lekári rozlišujú niekoľko stupňov vyčnievania - 3 v priamej línii a 4 v šikmej ingvinálnej prietrži:

etapyšikmýrovno
začiatokHernálny vak spadá do medzery medzi svalmi, ale nie úplne. Cítite to prstom, ak ho vložíte do vonkajšej diery a požiadate pacienta, aby kašľal.Malý tubercle sa objaví na zadnej strane triesloviny.
Kanál (šikmý)

Intersticiálna (priama)

Spodná časť prietrže dosahuje k vonkajšiemu krúžku.Tvorba strednej veľkosti, ktorá sa nachádza za aponeurózou šikmého svalu brucha.
Šikmé lano

Priamy ingvinálny scrotal

Herniový výstupok klesá na koniec kanála a je nahmataný zvonka.Kýla opúšťa kanál, ktorý sa nachádza vedľa spermatickej šnúry, ale nespadá do mieška.
Šikmé a slabé šikmoHernálny vak sa prekĺzne po celej dĺžke spermatickej šnúry a končí v miešku.Pri priamej ingvinálnej prietrži u mužov sa etapa 4 nestane.

príznaky

Pacient odhaduje herniu nezávisle vydutím v oblasti trojuholníka. Objaví sa v stojacej polohe s kašľom alebo kýchnutím a zmizne, keď si pacient ľahne. Na dotyk je formácia mäkká a bezbolestná. Ako choroba postupuje, zvyšuje sa „hrbol“. Klasickým príznakom slabinovej prietrže u mužov je asymetria mieška.

Veľká kýla je sprevádzaná objavením sa nasledujúcich príznakov:

 • výstupok zabraňuje počas pohybu;
 • bolesť v slabinách a dolnej časti chrbta po cvičení, dlhá chôdza;
 • bolesť je od tej doby konštantná.

Chronická bolesť je alarmujúcim symptómom prietrže, keď sa vyžaduje neodkladná lekárska starostlivosť..

U rôznych pacientov sa klinický obraz líši v závislosti od obsahu herniálneho vaku:

 • prvá časť hrubého čreva - oneskorené pohyby hrubého čreva, zvýšená tvorba plynu, nadúvanie, bolesť v črevách;
 • močový mechúr - časté močenie, bolesť v podbrušku, niekedy močová retencia;
 • zapálený dodatok - horúčka, nevoľnosť, vracanie, bolesť brucha, búšenie srdca.

Hlavnými príznakmi slabinovej prietrže u žien sú nádorovité výčnelky a bolesť počas menštruácie. Časť maternice, vaječníkov alebo vajcovodov môže spadnúť do herniálneho vaku.

Možné komplikácie

Nedostatok včasnej a primeranej liečby slabinovej kýly je nebezpečne závažný. Akákoľvek komplikácia začína zhoršením vzdelania. Tento stav je charakterizovaný výstupom herniálneho vaku do trieslovinového kanálika s ostrým spazmom na herniálnom portáli. Výsledkom je zovretie častí vnútorných orgánov a krvných ciev, narušenie krvného obehu, výskyt akútnej ischémie. Ak neurobíte nič, poškodené tkanivo zomrie.

Nekróza obsahu herniálneho vaku vedie k nasledujúcim dôsledkom:

 • coprostasis - pretečenie hrubého čreva;
 • orchitída - zápal semenníkov na pozadí ischémie;
 • flegmon - hnisavý zápalový proces vo vnútri prietrže;
 • peritonitída, sepsa.

Znakmi porušenia sú ostrá intenzívna bolesť, záchvaty nevoľnosti, zvracanie, porušenie výtoku plynu. Ak sa takéto príznaky objavia, nemôžete sa stratiť v dohadoch. Pacient by mal okamžite vyhľadať kvalifikovanú pomoc lekára. Rýchlo sa vyvíjajúce dôsledky nemusia byť kompatibilné so životom..

diagnostika

Diagnózu „ingínovej prietrže“ vykonáva chirurg. Lekár vykonáva fyzické vyšetrenie, študuje veľkosť a umiestnenie prietrže. Na skúmanie obsahu prietrže a jej diferenciácie na iné choroby sa ďalej predpisuje:

 • ultrazvukové vyšetrenie panvy a brušnej dutiny;
 • herniografia - získanie röntgenového snímky s kontrastom;
 • v prípade potreby irrigoskopia (vyšetrenie tenkého a hrubého čreva), cystoskopia, cystografia.

Diagnóza slabiny prietrže nie je náročná. Môžete ho zameniť s kvapkami semenníkov, femorálnou prietržou, zapálenými lymfatickými uzlinami, kŕčovými žilami spermatickej šnúry..

Liečebné metódy

Jediným spôsobom, ako eliminovať slabiny prietrže, je chirurgický zákrok. Porušenie anatomických štruktúr nie je možné napraviť doma masťami, tabletami alebo receptami tradičnej medicíny. Hlavným cieľom liečby slabinovej prietrže u mužov a žien je navrátenie „vnútorností“ herniálneho vaku do dutiny brušnej a zošívanie (posilnenie) slabej oblasti, aby sa zabránilo relapsu choroby. Toto je možné vykonať iba počas operácie.

Chirurgická hernia

Dnes existujú dva spôsoby, ako defekt uzavrieť - vlastnými tkanivami aponeurózy za predpokladu, že spojovacie tkanivo je vo vynikajúcom stave a oslabená oblasť je zosilnená chirurgickou sieťou. V závislosti od spôsobu odstránenia herniálnej formácie sa stáva:

Druhy hernioplastikyStručný opis
Otvorené (vonkajšie)Operácia sa uskutoční rezom 6-8 cm, otvorí sa trieslovinový kanál, izoluje sa herniálna defekt, vyreže sa obsah (časti vnútorných orgánov) a vráti sa do brušnej dutiny. Hernálny vak je vyrezaný a miesto hernálneho portálu je fixované lemovaním endoprotézy oka. V priebehu času sa biokompatibilná sieť propylénu vyplní spojivovým tkanivom, čím sa zabráni opätovnému výskytu slabinovej prietrže.
LaparoskopickáMinimálne invazívna technika spočíva v odstránení defektu prakticky bez narušenia integrity brušnej steny - po stranách a pod pupkom sú urobené 3-4 vpichy 1-1,5 cm. Najskôr sa do brušnej dutiny vstrekne teplý oxid uhličitý. Je to bezpečný postup a vyžaduje sa pre optimálne „manévrovanie“ chirurgických nástrojov. Endoskopické zariadenie s miniatúrnou videokamerou a osvetľovacím systémom (laparoskop) a manipulačné nástroje sa vkladajú cez duté trubice (trokary). Chirurg riadi všetky činnosti pomocou obrazu na monitore.

Výber liečby závisí od závažnosti príznakov slabinovej prietrže u mužov alebo ženy, od stavu pacienta. Bez ohľadu na typ hernioplastiky sa excízia defektu vykonáva v celkovej anestézii. Niekedy sa otvorená operácia vykonáva pomocou epidurálnej anestézie, pri ktorej je spodná časť tela „vypnutá“, zatiaľ čo je zachované vedomie pacienta..

Dĺžka rehabilitačného obdobia tiež závisí od typu operácie. Laparoskopia zaručuje rýchle uzdravenie, po 7 až 10 dňoch je osoba považovaná za funkčnú. Po otvorenej operácii sa pooperačná lehota oneskorí až o niekoľko mesiacov.

Bandážová aplikácia

Na profylaktické a terapeutické účely lekár predpisuje nosenie herniovej bandáže. Toto je ortopedický výrobok, ktorý zabraňuje vypadnutiu herniového vaku z trieslového kanálika. Korzet je vo forme spodných nohavičiek alebo v špeciálnom dizajne s vreckami, do ktorých môžete vložiť malé peloty (vankúšiky). Vložky možno použiť vpravo, ak má pacient prietrž s pravou rukou, vľavo alebo na obidvoch stranách súčasne.

Bandáž je nasadená v polohe na chrbte a predtým vložila trieslovú prietrž do panvovej dutiny. Ak nie je možné „odstrániť“ chybu rukou, produkt sa nemôže použiť. Nevratná prietrž - kontraindikácia pre nosenie korzetu prietrže.

Indikácie pre použitie:

 • prevencia zvyšovania a porušovania vady;
 • prevencia objavenia sa slabinovej prietrže počas cvičenia alebo chronického kašľa u ľudí s predispozíciou na vývoj choroby;
 • produkt je užitočný aj po chirurgickom zákroku - znižuje tlak na kĺby, čím sa eliminuje riziko pooperačnej prietrže.

Je vhodné, aby si muž so slabinovou prietržou nasadil obväz pred vykonaním ťažkej fyzickej práce, na dlhú dobu v horizontálnej polohe, ak pri pohybe je nepohodlie a bolesť..

Vo väčšine prípadov sa operácia vykonáva podľa plánu a pred ňou chirurg predpíše ortopedický režim, ktorý zahŕňa použitie obväzu. Pacienti, u ktorých je chirurgická liečba kontraindikovaná kvôli veku alebo závažným somatickým ochoreniam, idú na život s pomôckou na uchovávanie triesloviny.

predpoveď

Pri včasnej naplánovanej operácii sa pacient úspešne zbaví nebezpečnej patológie. K relapsom dochádza zriedkavo, hlavne po trakčnej hernioplastike. Ak pacient dodržiava všetky odporúčania lekára, je rehabilitácia rýchla a ľahká..

Pacient má právo odmietnuť chirurgický zákrok a potom bude musieť človek žiť s trieslovinou prietrže, rovnako ako s chronickým ochorením. V prípade porušenia sa predpoveď zmení na nepriaznivú. Komplikácia si vyžaduje pohotovostný chirurgický zákrok, takže chirurgickej liečbe nie je možné sa vyhnúť. Ale ťahaním von bude mať človek dlhé uzdravenie proti negatívnym dôsledkom.

prevencia

Nie je možné úplne sa chrániť pred výskytom slabinovej kýly. Pri dodržaní všeobecne prijatých preventívnych opatrení je však možné minimalizovať pravdepodobnosť vzniku choroby:

 • vyhnúť sa nadmernému zaťaženiu;
 • ak je pracovná činnosť spojená so vzpieraním, používajte preventívne obväzy;
 • pravidelne vykonávať cvičenia na posilnenie svalového tkaniva;
 • kontrolná hmotnosť;
 • upravte jedlo tak, aby nedošlo k zápche a zvýšenej tvorbe plynu.

Ak sa objaví priľahlá kýla, nemali by ste váhať navštíviť lekára. Doma je nemožné zbaviť sa chyby. Inguinálna hernia by sa mala liečiť iba chirurgicky a pred operáciou je dôležité vylúčiť faktory, ktoré môžu spôsobiť porušenie alebo zvýšenie výčnelku. Ani pri absencii bolesti nie je možné ignorovať miestne príznaky choroby, prietrž predstavuje vážne nebezpečenstvo pre zdravie a život pacienta.

Dôsledky slabinovej prietrže

Všetok obsah iLive preverujú lekárski odborníci, aby sa zabezpečila čo najlepšia presnosť a súlad so skutočnosťou..

Máme prísne pravidlá pre výber zdrojov informácií a odvolávame sa iba na seriózne stránky, akademické výskumné ústavy a ak je to možné, overený lekársky výskum. Upozorňujeme, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú interaktívnymi odkazmi na takéto štúdie..

Ak si myslíte, že ktorýkoľvek z našich materiálov je nepresný, zastaralý alebo inak pochybný, vyberte ho a stlačte Ctrl + Enter.

Inguinálna hernia sa považuje za pomerne časté ochorenie a dá sa dobre liečiť, ale rovnako ako každé ochorenie môže mať určité komplikácie. Dôsledky slabinovej prietrže sa vyskytujú pri nesprávnom zaobchádzaní, pri absencii liečby, ako aj z individuálnych dôvodov..

Samotná prítomnosť ingínovej prietrže už predstavuje dosť vážne nebezpečenstvo. Narušením integrity inguinálnej oblasti môžu prvky vnútorných orgánov (časť omentum, čreva, semenník alebo vaječník) skončiť v herniálnom vaku. Tento stav môže vyvolať rôzne choroby, nepohodlie, nepohodlie a komplikácie (napríklad porušenie).

Čo je nebezpečné slabinová prietrž:

 • herniované zranenie;
 • zápalový proces v herniálnej dutine;
 • zhubnosť výčnelkov;
 • rozvoj črevnej obštrukcie;
 • coprostasis;
 • porušenie hrudnej dutiny;
 • reprodukčná dysfunkcia.

Následky môžu pacienta kedykoľvek predbehnúť: chirurgický zákrok je najčastejšie naliehavý. Z tohto dôvodu lekári neodporúčajú odďaľovať liečbu prietrže, ale včas odstraňovať problém, aby v budúcnosti neriskovali svoje zdravie a život..

ICD-10 kód

Dôsledky slabinovej prietrže u mužov

Ak sa prietrž nelieči, môžu vzniknúť vážne komplikácie, ktoré môžu byť ťažšie liečiteľné ako základné ochorenie. Preto čím skôr sa liečba začne, tým lepšie. Pozrite sa na najčastejšie následky slabinovej prietrže.

Najbežnejšou a najnebezpečnejšou komplikáciou prietrže je štípanie. Tento stav sa v zásade vyznačuje náhlou a nepredvídateľnou situáciou: príznaky porušenia sa objavia okamžite, bez postupného zvyšovania. Pri štípaní je potrebný urgentný chirurgický zákrok, pretože s každou minútou sa zvyšuje nebezpečenstvo pre zdravie a život pacienta. Prvky orgánov, ktoré spadli do dutiny herniálneho vaku, postupne odumierajú, krvný obeh v nich zmizne, tkanivá podľahnú dystrofii a nekróze. V poškodených orgánoch je narušená ich prirodzená funkcia.

 • Zápalová hernia.

Zápalová reakcia v prietrži sa môže vyvinúť z niekoľkých dôvodov:

 • vonkajšia infekcia vstupuje do herniálnej dutiny (v dôsledku poškodenia vonkajšieho výčnelku - zranenia, škrabance atď.);
 • vnútorná infekcia vstupuje do dutiny (napríklad výkaly).

Pri prítomnosti zápalového procesu sa prietrž stáva sčervenenou, na dotyk horúcou a bolestivou.

Zranenie prietrže sa dá dosiahnuť pri pokusoch o jej samostatné umiestnenie, ako aj pri vonkajších príčinách (v dôsledku neúspešného pádu alebo úderu do oblasti slabín, pri nesprávnom použití obväzu atď.). Tento stav je nebezpečný pre poškodenie vnútorných orgánov, porušenie integrity tkanív. Hlavnými príznakmi poranenia sú bolesť a hematóm v oblasti herniálneho vaku.

Ak časť čreva vnikne do herniálnej dutiny, môže to vyvolať rozvoj črevnej obštrukcie. Pacientka má bolesti brucha, plynatosť, nedostatok pohybu čriev. Ak pacientovi nie je včas poskytnutá pomoc, začne sa rozklad a fermentácia stolice, je to bolesť hlavy, zvracanie. Tento stav často prechádza do koprostázy..

Čo predstavuje koprostázu, je stagnácia výkalov, keď je črevný lúmus upchaný výkaly a spôsobuje príznaky črevnej obštrukcie. Táto komplikácia sa vyznačuje stratou chuti do jedla, zvýšenou tvorbou plynov, nevoľnosťou a zvracaním, horúčkou, bolesťou hlavy a brucha..

 • Vývoj zhubného procesu.

Malígna hernia je pomerne zriedkavý jav, ktorý sa však v praxi lekárov niekedy pozoruje. Degenerácia buniek sa tvorí hlavne v orgánoch, ktoré vstupujú do hernálnej dutiny alebo v okolitých tkanivách.

Komplikácie by sa nemali očakávať. Ak sa objavia prvé príznaky prietrže, odporúča sa poradiť sa s lekárom a vopred odstrániť vadu.

Dôsledky slabinovej prietrže u žien

Výskyt slabinovej prietrže u žien môže mať takmer rovnaké komplikácie ako u mužov (porušenie, obštrukcia čreva, koprostáza), má však svoje vlastné charakteristiky.

Existujú situácie, keď vniknutie častí orgánov do hernálnej dutiny nespôsobuje nepohodlie. Pacientka si môže vrecko pravidelne narovnať sama, pretože prietrž nespôsobuje bolesť, nezvyšuje sa ani sa nespevňuje. Postupom času sa však môžu vyskytnúť problémy, ak je liečba oneskorená..

Po prvé, väčšina komplikácií sa objavuje so zvýšením telesnej hmotnosti ženy alebo počas tehotenstva. V tehotenstve môžu navyše vzniknúť problémy s priamym priebehom tehotenstva. Inguinálna kýla je počas práce istým nebezpečenstvom - veľmi vysoká pravdepodobnosť jej porušenia.

Hernálny vak sa môže zväčšovať súčasne so zvýšením brucha tehotnej ženy. A riziko nie je len to, že počas pohybov budú nepríjemné pocity a nepohodlie, zápcha sa zhorší, začnú sa vyskytovať problémy s močením. Variant priebehu pôrodu priamo závisí od vývoja a veľkosti prietrže. Či už ide o prirodzený pôrod, alebo o cisársky rez, rozhodne lekár.

Faktom je, že pri prirodzenom pôrode je počas pôrodu nadmerné zaťaženie brušnej steny a prietrž môže byť kedykoľvek porušená. Ak k tomu dôjde, je nevyhnutná okamžitá operácia.

Dôsledky operácie so slabinou prietrže

Prostredníctvom chirurgického zákroku sa vyriešia takmer všetky problémy spojené s trieslovinou prietrže. Samotná operácia však môže mať napriek svojej relatívnej jednoduchosti určité negatívne dôsledky. Prečo môžu vzniknúť? Dôvody sú rôzne - od individuálnych charakteristík tela po chirurgické chyby počas operácie.

Stáva sa, že pacient ešte pred ošetrením prietrže poškodil niektoré nervové vlákna (napríklad po predchádzajúcej operácii). Opakovaný zásah môže viesť k bolestivosti a svalovej slabosti..

Za najbežnejšie pooperačné komplikácie sa však považujú nasledujúce..

 • Poškodenie spermatickej šnúry pri odstraňovaní herniálneho vaku v dôsledku neopatrného pôsobenia chirurga. Aby sa tomu zabránilo, musí lekár najskôr oddeliť šnúru od zvyšku tkanív. Čo ohrozuje túto komplikáciu? Porušenie hormónov a spermatogenézy, čo môže viesť k neplodnosti a atrofickým procesom v semenníku.
 • Poškodenie črevnej oblasti, keď sa odstráni hernálny vak, v dôsledku nedbanlivosti operačného chirurga. Pri plastickej chirurgii alebo pri vysokom bandážovaní vrecka môže lekár tiež narušiť integritu močového mechúra.
 • Poškodenie bedra v kĺbe pri použití drsných švov. Aby ste tomu zabránili, odporúča sa vyskúšať všetky tkaniny, ktoré sú najbližšie k spoju.
 • Krvácanie z dôvodu poškodenia plavidla počas šitia. Táto situácia je napravená stlačením stlačenej lode..
 • U starších pacientov sa často vyskytuje krvná zrazenina v hlbokých žilných nohách. Aby sa predišlo takejto komplikácii, lekár po operácii predpíše antikoagulanciá - predchádza sa tým riziku trombózy..
 • Hydrocele - kvapka semenníkov - jednostranná alebo obojstranná. Takáto komplikácia si môže vyžadovať opätovné otvorenie..
 • Recidácia prietrže. Môže sa to objaviť, keď pacient poruší pravidlá pooperačnej rehabilitácie a lekár sa nebude riadiť pokynmi.
 • Infekčná komplikácia - výskyt infekcie v mieste operácie. Vyžaduje ďalšiu antibiotickú liečbu.

Uvedené následky sa môžu prejaviť buď zavinením operujúceho lekára, alebo zavinením samotného pacienta, ako aj v dôsledku individuálnych charakteristík tela..

Pacient by mal dodržiavať všetky odporúčania lekára a dodržiavať všetky pravidlá rehabilitačnej liečby. Po dobu 2-3 dní po operácii sa odporúča dodržiavať prísny odpočinok na lôžku, nie na namáhanie, na fyzickú prácu. Aj jednoduché pokusy vstať z postele môžu vyvolať zvýšenie tlaku vo vnútri brušnej dutiny, čo môže mať za následok nežiaduce následky..

Okrem toho je dôležité dodržiavať určitú stravu, ktorá vylučuje použitie potravín, ktoré vyvolávajú plynatosť - jedná sa o surovú zeleninu a ovocie, strukoviny, sladkosti.

Ak dodržiavate všetky vyššie uvedené pravidlá a starostlivo dodržiavate lekárske predpisy a rady, následky ingvinálnej prietrže na vás nebudú mať vplyv..

Inguinálna kýla

Inguinálna hernia je defekt v prednej brušnej stene, pri ktorom niektoré vnútorné orgány (zvyčajne veľké omentum, črevo, vaječník) čiastočne vystupujú z brušnej dutiny do ingvinálneho kanála..

Inguinálny kanálik je štrbina dlhá 4 až 6 cm v dolnej časti inguinálnej oblasti, ktorá pochádza z brušnej dutiny, prechádza dopredu a dolu a dosahuje povrchový inguinálny krúžok. U žien kruhový väz maternice s voľným spojivovým tkanivom prechádza cez trieslovinový kanál au mužov spermatickú šnúru. K vyčnievaniu vnútorných orgánov a pobrušnice s trieslovkou prietrže môže dôjsť vrodeným alebo získaným defektom triesloviny (brána prietrže).

U mužov sa inguinálna kýla vyskytuje 9-krát častejšie ako u žien, najčastejšie u detí mladších ako 10 rokov.

Príčiny a rizikové faktory

Inguinálne kýly sa zvyčajne vytvárajú kombináciou vrodených a získaných rizikových faktorov..

Vrodená vada, ktorá spôsobuje objavenie sa vrodenej ingvinálnej prietrže alebo jej vývoj v ranom veku, je nezatvorenie vaginálneho procesu pobrušnice. Vo veku jedného roka vaginálny proces prerastie v 41% a 10% ľudí neprerastá ani v dospelosti, čo vytvára predpoklady na výskyt ingvinálnej prietrže..

Najčastejšou a najnebezpečnejšou komplikáciou prietrže je jej porušenie, keď obsah herniového vaku náhle vytlačí prietrová brána.

Získané trieslové kýly sa vyskytujú v dôsledku slabosti brušných svalov v dôsledku ťažkej fyzickej námahy, svalovej atrofie v dôsledku prudkého poklesu hmotnosti alebo v dôsledku veku..

Medzi rizikové faktory pri slabinovej prietrži patria:

 • anatomická svalová slabosť peritoneálnej steny;
 • tesné zabalenie detí;
 • hlasné predĺžené plačanie detí;
 • početné narodenia;
 • predčasné tehotenstvo;
 • nadváha, obezita;
 • poranenia v oblasti slabín;
 • ťažký chronický kašeľ;
 • hrať na dychové nástroje;
 • choroby gastrointestinálneho traktu, ktoré sú sprevádzané neustálymi poruchami pohybu čriev;
 • poruchy močenia pri ochoreniach prostaty;
 • nedostatok mobility; a tak ďalej.

Formy choroby

Inguinálne kýly môžu byť vrodené a získané.

Podľa lokalizácie herniálneho vaku:

 • inguinal - prietrž vyčnieva do dutiny trieslového kanálika, ale nepresahuje úroveň vonkajšieho otvorenia inguinálneho kanála;
 • šnúra - obsah herniálneho vaku klesá do mieška do spermatického kordu;
 • inguinal-scrotal - hernial obsah sa dostane k semenníku, pretiahnutie miešok;
 • šikmý - obsah prechádza celým trieslovým kanálom. Táto forma je najbežnejšia, môže byť vrodená alebo získaná. Získaný má šikmý smer iba v počiatočných štádiách patológie, so zväčšením prietrže sa vnútorný otvor inguinálneho kanálu rozširuje dovnútra. Vo väčšine prípadov je šikmá priľahlá kýla jednostranná;
 • priamy - obsah hernie prechádza cez brušnú stenu do trieslovinového kanálika, zatiaľ čo vnútorné otvorenie trieslového kanálika nie je ovplyvnené. Táto forma spravidla vzniká v dôsledku prepätia a je dvojstranná;
 • intersticiálna priama (subkutánna) - výčnelok prietrže sa vyskytuje v podkožnom tkanive aponeurózy vonkajšieho šikmého svalu brucha;
 • kĺzanie - zaznamenáva sa ďalší výčnelok vnútorného obalu brušnej dutiny. Súčasne môžu z brušnej dutiny opustiť nielen tenké črevo, ale aj steny močového mechúra, maternice, vajcovodov, vaječníkov atď. Toto je najnebezpečnejšia forma ingvinálnej prietrže, pretože je náchylnejšia na porušenie ako iné..

V kombinovanej forme slabinovej prietrže sú na jednej strane identifikované dva alebo viac hernálnych vakov. V tomto prípade kýla sa nekomunikuje medzi sebou, každá z nich má svoju kýlu. Patológia je pomerne zriedkavá..

Podľa schopnosti obsahu herniového vaku sa vrátiť do pôvodného stavu (obnoviť sa), hernie sú:

Príznaky slabinovej prietrže

Hlavným príznakom slabinovej prietrže je okrúhly výstupok v oblasti trieslovín, ktorý je sprevádzaný ťahaním a bolesťou rôzneho stupňa intenzity. Bolesť často vyžaruje do bedrovej oblasti. Výčnelok pri slabinovej prietrži sa zvyšuje s fyzickou námahou, kašľom, kýchaním, zatiaľ čo pri ľahnutí zvyčajne zmizne..

Okrem toho klinický obraz slabiny prietrže závisí od toho, ktorý z vnútorných orgánov sa stal obsahom herniálneho vaku..

Ak sa pacienti zúčastňujú na patologickom procese močového mechúra, sťažujú sa na rýchle a / alebo bolestivé močenie, bolesť v podbrušku. U starších pacientov sa môže vyskytnúť retencia moču. Ak je kýla obsahom vajcovodov alebo vaječníkov, ženy trpia bolestivou menštruáciou. Prolaps v kýlovej časti slepého čreva je sprevádzaný zápchou, nadúvaním, nadúvaním, kŕčmi brucha..

Malé trieslové kýly nemusia byť pre pacienta nepríjemné a môžu byť úplne bezbolestné. S veľkými rozmermi slabinovej prietrže je pacient

nepríjemné pocity pri chôdzi, ako aj neustále pocity ťažkosti v bruchu.

diagnostika

Na zistenie slabiny prietrže sa pacient vyšetrí vo vertikálnej a horizontálnej polohe, vykoná sa test s napätím a test proti kašľu..

Na objasnenie lokalizácie patológie a stavu mozgu sa vykonáva ultrazvukové vyšetrenie brušnej dutiny, panvových orgánov a šourku. Ultrazvuk vám umožňuje zistiť, ktoré z vnútorných orgánov sú zapojené do patologického procesu. Na ten istý účel sa vykoná irigoskopia (stanoví sa možné postihnutie čreva) a cystoskopia so zvýšením kontrastu (postihnutie močového mechúra)..

U mužov sa inguinálna kýla vyskytuje 9-krát častejšie ako u žien, najčastejšie u detí mladších ako 10 rokov.

Ak ultrazvukové vyšetrenie nezistilo prietrž, vykoná sa röntgenová štúdia s kontrastným činidlom na objasnenie diagnózy..

Potrebná je diferenciálna diagnóza trieslovej kýly s kvapkami testikulárnych membrán (hydrocelé), kŕčové žily spermatickej šnúry (varikokéla), lymfadenitída, lipóm spermatickej šnúry, femorálna prietrž. Inguinálna skleróza u detí sa musí odlíšiť od nežiaduceho semenníka v miešku (kryptorchidizmus)..

Liečba prietržnej hernie

Liečba slabiny prietrže sa vykonáva operatívne v chirurgickej nemocnici. Chirurgia nie je indikovaná pri výskyte závažných sprievodných ochorení, pri závažnom vyčerpaní pacienta, ako aj u oslabených starších pacientov a tehotných žien. Týmto pacientom sa odporúča nosiť obväz na brušnú prietrž, ktorý zabraňuje strate vnútorných orgánov z brušnej dutiny..

Chirurgická hernia

Operácia s inguinálnou kýlou sa vykonáva podľa plánu s predbežnou prípravou, ktorá spočíva v podrobnom laboratórnom a inštrumentálnom vyšetrení, a ak je to potrebné, v náprave odhalených porušení. Jednou z požiadaviek na operáciu odstránenia ingínovej prietrže u detí je neprítomnosť infekčného ochorenia dva týždne pred chirurgickým zákrokom. Chirurgia sa vykonáva v celkovej anestézii, endoskopickej alebo otvorenej metóde.

Chirurgia pri slabinovej prietrži (kýlová oprava, herniorafia, hernioplastika) má nasledujúce štádiá:

 1. Vytvorenie prístupu k inguinálnemu kanálu.
 2. Odstránenie kýly hernie.
 3. Zašívajte hlboký ingvinálny prsteň do normálnej veľkosti.
 4. Plastový trieslový kanál.

Výber metódy plastového inguinálneho kanálu sa vykonáva v závislosti od formy choroby a veľkosti prietrže:

 • Bobrov-Girardova metóda - umožňuje vám spevniť prednú stenu trieslového kanálika, poskytuje prihojenie homogénnych tkanív súčasným lemovaním aponeurózy vonkajšieho šikmého svalu s priečnymi a vnútornými šikmými svalmi brucha;
 • Spasokukotského metóda - modifikácia metódy Bobrov-Girard. Počas operácie sa aponeuróza a svaly zachytia a súčasne sa spoja s trieslovým väzom s ďalšou duplikáciou aponeurózy. Umožní vám zabrániť erózii trieslového väzu, ktorá sa môže vyskytnúť v dôsledku častého šitia;
 • Metóda šitia podľa Kimbarovského - prispieva k dobrému zapaseniu toho istého tkaniva do trieslového väzu. Okraj horného okraja aponeurózy vonkajšieho šikmého svalu súčasne obklopuje okraje priečnych a vnútorných šikmých svalov brucha;
 • Bassiniho metóda - založená na aplikácii hlbokých stehov, ktoré pomáhajú spevniť zadnú stenu trieslového kanála;
 • Metóda Shouldays je modifikáciou metódy Bassini. Počas chirurgického zákroku, po odstránení trieslovej kýly, sa vytvorí súvislá šva, duplikátna priečna fascia, spodná hrana priečnych a vnútorných šikmých svalov brucha sa šije rovnakou niťou. Spermatická šnúra je položená na jej vrchole vo forme duplikátu, ktorý prišíva okraje disekovanej aponeurózy vonkajšieho šikmého svalu brucha;
 • Postempskyho metóda - úplné odstránenie inguinálneho kanálu, inguinálneho priestoru a formovania inguinálneho kanála novým smerom;
 • Kukudzhanovova metóda - indikovaná na priamu formu ingínovej hernie, ako aj v zložitých prípadoch choroby, spočíva v zošívaní aponeurotických vlákien vnútorného šikmého a priečneho svalu a vagíny svalu brucha konečníka do strednej oblasti iliakálnych a brušných väzov;
 • Martynovova metóda - používa sa na šikmé brušné kýly a spočíva vo vytvorení duplikátu rozrezaných listov aponeurózy;
 • Lichtenštajnská metóda - šitie tkaniva bez napätia. Okrem toho sa ako alogénna transplantácia používajú špeciálne hypoalergénne siete;
 • metóda Ru - Oppel - sa používa pre malé vrodené a získané trieslové kýly. Po vložení obsahu hernálneho vaku do brušnej dutiny sa hernálny vak obinuje pri krku, odstráni sa trieslová prietrž a potom sa zašíva vonkajší otvor inguinálneho kanálika..

Recidia trieslovej kýly sa pozoruje u 5 až 10% pacientov v dôsledku nesprávne zvolenej chirurgickej metódy, zlyhania pacienta v pooperačnom období, predpísania lekárskeho predpisu, nadmernej fyzickej námahy atď..

Odstránenie laparoskopickej kýly prietrže

V chirurgickej praxi sa široko používa metóda endoskopickej (laparoskopickej) hernioplastiky. Medzi výhody tohto spôsobu patrí schopnosť uzavrieť vnútorné otvorenie trieslovinového a femorálneho kanála súčasne. Počas operácie sa vyrábajú malé úseky inguinálnej oblasti, cez ktoré sa vkladá laparoskop obsahujúci chirurgický manipulátor, kameru z optických vlákien, ktorá zobrazuje obraz chirurgického poľa na monitore v operačnej sále a zdroj studeného svetla, ktorý poskytuje dobrý prehľad o chirurgickom poli. Pri operáciách pri slabinovej prietrži sa laparoskopy používajú na umožnenie laterálneho vyšetrenia chirurgického poľa. Na rozdiel od tradičných operácií v oblasti brucha, laparoskopická metóda umožňuje vykonať chirurgický zákrok s minimálnym možným počtom chirurgických úrazov, skrátiť dobu rehabilitácie na niekoľko dní a tiež znížiť pravdepodobnosť relapsu a komplikácií..

Laparoskopická operácia sa neodporúča pre veľké inguinálne prietrže a priľnavosť.

Možné komplikácie a dôsledky

Najbežnejšou a najnebezpečnejšou komplikáciou prietrže je jej stlačenie, keď obsah herniálneho vaku náhle vytlačí herniálny portál. Dochádza k narušeniu krvného obehu a inervácii orgánov, ktoré spadli z brušnej dutiny a nachádzajú sa v herniálnom vaku až do ich nekrózy, po ktorom nasleduje vývoj peritonitídy, čo je život ohrozujúci stav. Porušenie môže byť elastické, fekálne a kombinované. Pružné porušenie sa pozoruje, keď do hernálneho vaku spadne väčší objem vnútorných orgánov ako obvykle. Zvieranie stolice nastáva, keď stolica stagnuje v črevnom trakte, ktorý spadol do herniálneho vaku. V prípade porušenia prietrže potrebuje pacient pohotovostnú chirurgickú liečbu.

Medzi ďalšie komplikácie trieslovej prietrže patria:

 • zápal trieslovej prietrže;
 • ischemická (t.j. z dôvodu nedostatočného prietoku krvi) orchitída;
 • koprostáza - stagnácia výkalov;
 • hernia ireducibilita.

Kýla prietrže sa môže vyskytnúť v dôsledku traumy na obsah hernálneho vaku a jeho stien, čo môže následne viesť k rozvoju procesu priľnavosti. V závislosti od šírenia patologického procesu môže hernia prietrže byť čiastočná alebo úplná..

predpoveď

Prognóza nekomplikovanej prietrže, ktorá je predmetom jej včasnej diagnostiky a správnej liečby, je priaznivá. S rozvojom komplikácií sa zhoršujú, niektoré z týchto komplikácií predstavujú bezprostredné ohrozenie života.

Recidia trieslovej kýly sa pozoruje u 5 až 10% pacientov v dôsledku nesprávne zvolenej chirurgickej metódy, zlyhania pacienta v pooperačnom období, predpísania lekárskeho predpisu, nadmernej fyzickej námahy atď..

prevencia

 1. Prevencia predĺženého plaču u detí, odmietnutie ich tesného zapínania.
 2. Kontrola telesnej hmotnosti.
 3. Tréning brušných svalov.
 4. Zamedzenie nadmernej fyzickej aktivity, odmietnutie zdvíhania závaží.
 5. Hladká korekcia nadváhy.
 6. Počas tehotenstva nosíte vzperu.

Prevencia rozvoja život ohrozujúcich stavov spočíva v okamžitom vyhľadaní lekárskej pomoci, ak sa objavia tieto príznaky: silná bolesť, nevoľnosť, vracanie, krv v stolici alebo nedostatok pohybu čriev, neschopnosť korigovať prietrž v polohe na chrbte..

Úplný prehľad všetkých príznakov slabinovej prietrže

Inguinálna hernia (ďalej v skratke HGF) sa vyskytuje u 1–5% dospelých, muži navyše trpia hlavne (85% prípadov). Vzhľad inguinálnej hernie nie je často sprevádzaný výraznými znakmi; pacient si môže byť dlho vedomý existencie herniálneho výčnelku.

Hlavné príznaky slabinovej prietrže:

 • bolesť v ingvinálnej oblasti vľavo alebo vpravo, často tupá, predĺžená;
 • opuchy v slabinách vľavo alebo vpravo, ktoré sa môžu vyskytnúť alebo zvýšiť po jedle, s napätím;
 • trávenie, močenie, u žien - menštruácia.

Samotný pacient môže vysvetliť tieto príznaky ochoreniami čriev, genitálií atď. Len s nárastom prietrže, objavením sa príznakov neredukovateľnej, obmedzenej alebo kĺzavej prietrže (viac o tomto nižšie), mnohí prichádzajú k myšlienke navštíviť chirurga.

PGR prakticky nemôže zasahovať do zvyčajného spôsobu života alebo ho dramaticky narušiť - všetko individuálne.

Vzniknutá prietrž nemôže byť liečená konzervatívnymi metódami. Moderné operácie vykonávané minimálne invazívnymi metódami (endoskopickými) s použitím sieťových implantátov v takmer 100% prípadov však zaručujú riešenie problému..

Počiatočné prejavy slabiny prietrže

Kýla sa vytvára postupne na pozadí systematického alebo neustáleho zvyšovania vnútrobrušného tlaku: s konštantným namáhaním v prípade chronickej zápchy, s predĺženým kašľom, so zdvíhaním závaží.

Prvými príznakmi choroby sú bolesť a opuch prietrže. Bolesť je zvyčajne tupá a boľavá. Môže sa stať stálym spoločníkom osoby alebo sa môže vyskytovať pravidelne. Keď cítite trieslovinu na boku lézie, môžete si všimnúť opuch, ktorý sa môže objaviť alebo zväčšiť, keď je osoba vo zvislej polohe, a úplne zmizne, ak si pacient ľahne. Nepozoruje sa ani miestne zvýšenie teploty, ani sčervenanie na opuchnutej časti tela nekomplikovaným PGR.

Najprv je možné napraviť veľa hernií: obsah herniového vaku, keď sa naň pritlačí, alebo dokonca sám (so znížením vnútrobrušného tlaku, zmenou polohy tela), sa vráti do dutiny brušnej. Zároveň zmizne bolesť a opuch.

Najväčší problém pri diagnostike predstavuje práve taká malá ingvinská prietrž. Ale skúsený lekár (chirurg), dokonca aj s opraviteľnou prietržou, môže navrhnúť správnu diagnózu vyšetrením a prehmataním, pri ktorom nájde rozšírenie otvorenia trieslovinového kanála..

Príznaky veľkých tříslovných kýly

Ako choroba postupuje, jej príznaky sú výraznejšie:

 • Veľkosť opuchu sa zvyšuje, hernálny výčnelok sa stáva voľným okom jasne viditeľný.
 • Pohodlie pri chôdzi, vážne postihnutie je spojené s bolesťou v oblasti PGR.
 • Veľmi veľký PGR môže úplne zakryť penis alebo viesť k jeho odchýlke v smere opačnom k ​​herniálnemu výčnelku.
 • Ak PGr zostúpi do mieška, veľkosť semenníkov na postihnutej strane sa dramaticky zvýši. Keď máte pocit, šourek má jemnú konzistenciu a semenník je ľahko hmatný oddelene od herniálneho výčnelku. Tieto príznaky pomáhajú rozlíšiť tříslovnú prietrž a kvapku semenníka, v ktorom je štrbina napätá, a semenník nemôže byť hmatateľný osobitne..

Rysy rôznych typov slabinovej prietrže

Slučky čreva, močového mechúra, močovodov, vajcovodov a vaječníkov u žien môžu vstúpiť do veľkého herniálneho vaku. Príznaky PGH sa líšia v závislosti od toho, ktorá časť orgánu predstavuje herniálny výčnelok.

Zvážte možné typy kýly.

Ak je prietrž tvorená slučkami čriev

V tomto prípade sa vyskytnú tieto príznaky slabinovej prietrže:

 • nadúvanie,
 • rýchly výboj plynov (plynatosť),
 • zápcha,
 • bolesť čriev.

Porušenie normálnej peristaltiky čriev ulovených v herniálnom vaku môže vyvolať rozvoj akútnej apendicitidy. V tomto prípade osoba pociťuje prudké zhoršenie: bolesť sa zintenzívni, vyvinie sa nevoľnosť, objaví sa zvracanie, telesná teplota sa môže zvýšiť na 37–38 ° C a srdcová frekvencia sa zvýši nad normálne hodnoty..

Ak sú orgány močového systému v herniálnom výčnelku

Ak sa močový mechúr dostane do herniálneho vaku, často sa vyvíja veľmi charakteristický príznak „močenia v dvoch dávkach“. Pri močovom mechúre nie je potrebné močiť, ale pacient môže močiť. Po vyprázdnení močového mechúra je nutkanie na močenie - a druhá časť moču je možná.

Ďalšie typické príznaky PGH tvorené orgánmi močového systému:

 • časté močenie, zníženie bolesti počas močenia;
 • často, aby vyprázdnil močový mechúr, musí osoba zaujať nútené postavenie;
 • po odchode na záchod u týchto pacientov sa opuch projekcie prietrže výrazne zníži, ale postupne sa zväčšuje veľkosť vystupovania.

Ak sa vaječník a vajcovod dostane do herniálneho vaku (u žien)

V tomto prípade sa popri príznakoch typických pre trieslovinové kýly (opuch, tupá bolesť pri výbežku) vyskytuje aj silná bolesť počas menštruácie. Tieto bolesti môžu byť nudné a boľavé, alebo môžu mať povahu kontrakcií, sprevádzajú celé menštruačné obdobie alebo sa objavujú v prvých dňoch menštruácie..

Príznaky obmedzeného PGR

PGR môže významne zhoršiť kvalitu ľudského života. Najnebezpečnejšia situácia je však v prípade porušenia prietrže pri bráne prietrže. Keď dôjde k porušeniu Pgr, krvný obeh je výrazne narušený v tej časti orgánu, ktorá spadla do herniálneho vaku. Ak nie je pacientovi poskytnutá neodkladná chirurgická starostlivosť, sú možné veľmi vážne následky: obštrukcia čreva, nekróza (nekróza) čreva, fekálna peritonitída - to sú najzávažnejšie ohrozenia života.

Telo signalizuje vývoj obmedzeného PGR prudkým nárastom bolesti a zmenou v jej povahe. Zvyčajne vyvoláva porušenie, prudké zvýšenie tlaku v bruchu, napríklad pri zdvíhaní závaží.

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

V oblasti CHZO sa vyskytuje akútna bolesť, ktorá sa rýchlo šíri po celom bruchu.

V prvých minútach a hodinách môže nastať nutkanie na defekáciu a objavia sa uvoľnené stolice. Ale po nejakej dobe zmizne každá stolica (hoci sa môže vyskytnúť neproduktívne nutkanie na toaletu), a tým sa zastaví vypúšťanie plynu.

Najdôležitejším príznakom uškrtenej prietrže: pri namáhaní alebo kašľaní sa herniálny výčnelok nezvýši, ako tomu bolo pred uškrtením..

Nauzea sa rýchlo hromadí, dochádza k zvracaniu. Ak odložíte návštevu u lekára - zvracanie sa stane nezvratným.

Často teplota stúpa, srdcový rytmus sa stáva častým a krvný tlak klesá.

Bez liečby môže šokový stav viesť k smrti.

V tomto prípade nie je obraz taký jasný: bolesť môže byť celkom znesiteľná a celkový zdravotný stav nespôsobuje podozrenie na urgentnú chirurgickú patológiu.

U mužov sa v dôsledku porušenia inguinálnej hernie môže vyvinúť ischemická orchitída (zápal semenníkov v dôsledku narušenia jej krvného zásobovania), ktorý sa prejavuje začervenaním, napätím a bolesťou v miešku na postihnutej strane..

Môže sa objaviť akútna retencia moču.

Príznaky iných komplikácií pri slabinovej prietrži

Okrem porušenia, ku ktorému dochádza u 10–20% ľudí s inguinálnou lokalizáciou prietrže, sa môžu komplikácie prietrže stať aj ďalšie stavy: zápal Hg alebo koprostáza (stázová fáza).

Pri koprostáze (stagnácia výkalov) v reakcii na kašeľ a napätie dochádza k ďalšiemu zvýšeniu herniálneho výčnelku (diferenciálna diagnostika s porušenou PGR). Kýla samotná sa výrazne zväčšuje a po prehmataní získa konzistencia podobná cesta. Ak sa neprijmú opatrenia, môže to viesť k porušeniu fekcií..

Pri zápale HFG sa koža nad herniovým výčnelkom sčervená, pri hmatnej prietrži alebo pri pokuse o jej korekciu sa objaví bolesť. Prídavok príznakov, ako je horúčka, zvracanie, zimnica, narušenie vypúšťania plynov, môže naznačovať prechod zápalu do hnisavej formy. Hnisavý zápal, ako obmedzená prietrž, si vyžaduje chirurgické ošetrenie.

záver

Inguinálna hernia je patológia, ktorú nemožno vyliečiť konzervatívnymi metódami. Bez riadneho zaobchádzania je komplikovaný v 20% prípadov a takmer vždy výrazne zhoršuje kvalitu života osoby, ktorá ním trpí. Chirurgia je jedinou účinnou taktikou kontroly prietrže.

Moderné endoskopické a otvorené zásahy zaručujú, že sa PGH zbaví a tým aj všetky nepríjemné príznaky, ktoré sa prejavujú. Ak máte podozrenie na prietrž, potom najistejším krokom, ktorý môžete urobiť, je navštíviť chirurga.

Inguinálna kýla

Stránka poskytuje referenčné informácie iba na informačné účely. Diagnóza a liečba chorôb by sa mala vykonávať pod dohľadom odborníka. Všetky lieky majú kontraindikácie. Vyžadujú sa odborné konzultácie!

všeobecný popis

Inguinálna hernia je najbežnejšou chirurgickou patológiou v detstve. Vyskytuje sa hlavne u chlapcov, ale dá sa diagnostikovať aj u dospelých mužov. Intuinálna hernia u mužov je herniálny výčnelok, ktorý zostupuje do ingvinálneho kanála a mieška..

Najčastejšie sa vyskytujú jednostranné trieslové kýly - vpravo alebo vľavo. Môžu však byť bilaterálne. Vo väčšine prípadov trpia muži patológiou, aj keď sa nájdu aj ženské trieslové kýly. Je to spôsobené skutočnosťou, že v procese vnútromaternicového vývoja u chlapcov semenníky nachádzajúce sa v brušnej dutine postupne klesajú do mieška..

klasifikácia

Príčiny slabinovej prietrže

Trochu anatómie

Nevyhnutným predpokladom vzniku šikmých tříslovných kýly je prítomnosť anatomickej formácie u človeka, ako je trieslovinový kanál. Začína sa vo vnútri brušnej dutiny, na vnútornom povrchu prednej brušnej steny, potom sa rozprestiera dovnútra a nadol, otvára sa vonkajším otvorom o niečo vyšším ako šourk u mužov a mierne vyššou ako veľké pysky u žien..

Steny trieslového kanálika sú tvorené svalmi a väzmi. Normálne táto diera neexistuje. Je naplnená spermatickou šnúrou u mužov a okrúhlym väzom maternice u žien. Ale za určitých podmienok je to ingvinálny kanál, ktorý sa môže stať miestom výstupu pre herniálny výstupok.

Prečo sa to stáva najčastejšie u chlapcov?

Aby sme pochopili, prečo sú patológie najčastejšie postihnuté chlapci, zvážime proces vnútromaternicového vývoja.

Keď je samec plodu stále v žalúdku matky, jeho semenníky sa nachádzajú v brušnej dutine neďaleko obličiek. Postupne padajú a v čase narodenia by mali mať v šourku svoje obvyklé miesto. Ale zostupne semenník nesie so sebou kúsok pobrušnice - film spojivového tkaniva, ktorý lemuje vnútro brušnej dutiny. Výsledkom je, že v miešku je vytvorená malá kapsa z pobrušnice. U novonarodeného chlapca by mal úplne zarastať a zmeniť sa na zväzok spojivového tkaniva.

Nie vždy sa to však stáva. Vaginálny proces pobrušnice (to je to, čo sa nazýva toto vrecko) niekedy zostáva otvorený. Tvorí herniálny vak, do ktorého môžu spadnúť vnútorné orgány umiestnené v bruchu.

Ovária u dievčat zostávajú vždy na svojom mieste, takže nemajú vaginálny proces pobrušnice - podľa toho sa ingvinálne prietrže vyskytujú oveľa menej často.

Získaná ingvinálna prietrž

Čo je vo vnútri herniálneho vaku s trieslovinou prietrže?

U dievčat spadajú vajcovody a vaječníky často do trieslovej prietrže.

Hrubé črevo dieťaťa niekedy zvyšuje mobilitu. V tomto prípade sa cecum dostane do herniálneho vaku. Výsledkom je, že prietrž nemá takú zadnú stenu a lekári ju nazývajú posuvnou.

príznaky

Vrodená tříslová prietrž

Príznaky vrodenej slabinovej prietrže sa zvyčajne zisťujú bezprostredne po narodení. Novonarodené dieťa má výčnelok umiestnený v oblasti trieslovín:

 • ak je to obvyklá ingvinová prietrž, potom má výstupok zaoblený tvar;
 • ak herniálny vak klesne do mieška, potom je výčnelok predĺžený.

Má pevnú elastickú konzistenciu, dá sa ľahko cítiť nezávisle.

Pre inguinálnu prietrž sú charakteristické tieto ďalšie príznaky:

 • výčnelok sa môže výrazne znížiť alebo úplne zmiznúť, keď je dieťa v náchylnej polohe, a naopak, objaví sa a zvyšuje sa vo zvislej polohe;
 • ak kliknete na herniálny výčnelok, môže byť často opravený, zatiaľ čo budete počuť charakteristický dunenie;
 • keď dieťa kašle, kýcha alebo sa napína, prietrž sa zväčšuje a stáva sa intenzívnejšou - to sa dá ľahko pociťovať, ak naň dáte ruku;
 • keď je inguinálna hernia v korigovanom stave, rozšírený inguinálny prsteň môže byť ľahko pociťovaný cez kožu;
 • ak herniálny vak klesne do mieška, jeho zodpovedajúca polovica sa zväčší.

Dievčenská tříslová kýla má takmer vždy guľový tvar. Niekedy je však taká veľká, že klesá do stydkých pyskov na príslušnej strane, čo vedie k jej zväčšeniu.

Zvyčajne sú trieslové prietrže sprevádzané inými príznakmi. Niekedy môže byť dieťa narušené bolesťou, poruchami trávenia, nadúvaním. U detí mladších ako jeden rok je všeobecne ťažké povedať, čo spôsobilo túto symptomatológiu - ingvinálnu prietrž alebo iné dôvody.

Inguinálna prietrž môže prejsť sama o sebe bez chirurgického zákroku?

Umbilická hernia, ktorá je prítomná u novorodenca, veľmi často prechádza nezávisle. Vzniká v dôsledku slabosti pupočného prstenca a hneď ako stvrdne, herniálny výčnelok úplne zmizne. Zvyčajne sa to stane za 3-5 rokov.

V tomto ohľade sa niektorí rodičia zaujímajú o to, či by ingvinická prietrž týmto spôsobom mohla prejsť nezávisle bez chirurgického zákroku?

Vrodené trieslové kýly nikdy neodídu samy od seba. Ich výskyt je koniec koncov spojený s prítomnosťou vaginálneho procesu pobrušnice, ktorý by normálne mal rásť a premeniť sa na šnúru. Bez chirurgického zákroku nikam nepôjde a nezmizne.

Príznaky získanej trieslovej prietrže

Pri získanej trieslovine prietrže sa vyskytujú všetky rovnaké príznaky ako pri vrodenej prietrži. Samotný pacient odhalí výčnelok v oblasti triesloviny, ktorý zmizne v polohe na chrbte, znovu sa objaví a zvyšuje sa v stojacej polohe a pri namáhaní..

Pred objavením prietrže je spravidla silná fyzická aktivita.

Ak je prietrž malá, pacient nemá obavy z akýchkoľvek ďalších príznakov.
Ak u mužov existuje slabá prietrž po veľmi dlhú dobu a jej veľkosť sa výrazne zväčšuje, môžu sa vyskytnúť tieto príznaky:

 • stále bolesti bolesti v oblasti herniálneho výčnelku v dolnej časti brucha, v lumbálnej oblasti, v dôsledku kompresie veľkého počtu črevných slučiek alebo iných orgánov;
 • zápcha - tiež kvôli stlačeniu čreva v herniálnom vaku;
 • môžu sa vyskytnúť ďalšie tráviace príznaky, ako je nadúvanie.

Ak sa časť močového mechúra dostane do herniálneho vaku, čo je veľmi zriedkavé, môžu sa vyskytnúť problémy s močením.

Niekedy spadnutie do vaku slepého čreva vedie k rozvoju akútnej apendicititídy. V takom prípade sa vyskytnú charakteristické príznaky: silná bolesť brucha, nevoľnosť a vracanie, hnačka a zápcha, horúčka, zhoršená celková pohoda.

Požitie slabinovej prietrže u mužov

Tento stav je najbežnejšou komplikáciou pri slabinovej prietrži. Keď sú zaštiepené črevné slučky alebo časti omentum, sú stlačené vo trieslovom kruhu, v dôsledku čoho je v nich narušený krvný obeh a následne sa môže vyvinúť nekróza (nekróza)..

Požitie inguinálnej hernie je uľahčené intenzívnou fyzickou námahou, silným kašľom, kýchaním, zvracaním, rôznymi poruchami trávenia, nadúvaním.

Príznaky obmedzenej trieslovej prietrže

V čase porušenia sa okamžite objaví silná bolesť v dolnom bruchu v dôsledku stlačenia nervov a krvných ciev obmedzeného čreva. Staršie deti a dospelí zvyčajne nezávisle od seba naznačujú výskyt tohto príznaku a informujú lekára, keď sa objavil. U malého dieťaťa sa to prejavuje príznakmi všeobecnej úzkosti. Búcha nohami, hlasne plače.

Ak je v tejto chvíli cítiť žalúdok pacienta, je veľmi napätý. Pri stlačení sa prietrž nezasunie dovnútra, ale bolesť sa výrazne zosilní.

Po nejakom čase môže bolesť ustupovať. Pacient sa však stáva letargickým, sťažuje sa na slabosť a zlé zdravie. Nemá kreslo.

Napriek skutočnosti, že porušenie ingvinálnej prietrže sa prejavuje takým živými symptómami, nie vždy je možné presne stanoviť diagnózu. Niekedy sa pri rovnakých prejavoch môže maskovať lymfadenitída (zápal trieslovej lymfatickej uzliny) alebo akútna cysta spermatického vlákna. Porušenie ingvinálnej prietrže je však príliš nebezpečnou podmienkou, preto vo všetkých pochybných situáciách chirurg stále rozhoduje o operácii.

U dievčat a žien je veľmi ťažké diagnostikovať uškriabané prišívané prietrže. Ak sú v hernálnom vaku porušené vajcovody a vaječníky, tento stav nie je sprevádzaný silnou bolesťou. Zdá sa, že stav pacienta je celkom uspokojivý. Ale zatiaľ čo sa pacient cíti dobre, zovretý vaječník môže úplne zamrznúť. Preto, ak má dievča dokonca mierne podozrenie na porušenie prihryzovej prietrže, chirurgický zákrok sa okamžite vykoná.

V porovnaní s dospelými má obmedzená tříslová prietrž u detí určité vlastnosti. Krvný tok v detských črevách je intenzívnejší a ingvinálny prsteň nemôže príliš pevne vytlačiť orgány, ktoré sa doň dostali. Dieťa však môže reagovať na prietrž prietrže s veľmi prudkými príznakmi: horúčka, zhoršené vedomie, nevoľnosť a zvracanie..

Nech je to akokoľvek, obmedzená kýlová prietrž je mimoriadne nebezpečný stav. Vyžaduje si to okamžitú lekársku pomoc. Operácia by sa mala vykonať čo najskôr, inak sa môžu vyvinúť komplikácie, ako je nekróza zadržovaného orgánu a peritonitída (zápal v brušnej dutine)..

Komplikácie trieslovej prietrže

Diagnóza slabiny prietrže

Lekárska prehliadka

Aké choroby musíte rozlišovať medzi slabinou prietrže u detí a dospelých??

Diagnóza slabiny prietrže je často veľmi jednoduchá. Po krátkom vyšetrení pacienta môže lekár presne diagnostikovať ochorenie a predpísať príslušnú liečbu.

Niekedy však existujú ťažkosti.
Prietržová hernia u detí a dospelých sa musí odlišovať od takých podmienok, ako sú:
1. Kvapka semenníka - hydrocele. Patológia má rovnaký pôvod ako trieslová prietrž. Ale v tomto prípade vaginálny proces pobrušnice má užší lúmen, neobsahuje slučky čreva, ale tekutinu. Inguinálna kýla u žien sa nikdy nemôže zamieňať s hydrocelom, pretože u dievčat sa takéto ochorenie jednoducho nevyskytuje. Liečba oboch patológií je veľmi podobná, takže nejednoznačnosť diagnózy pred operáciou nie je kritická. Niekedy až po urobení rezu a dosiahnutí semenníka môže chirurg presne rozlíšiť hydrokoze od slabinovej prietrže.
2. Inguinálna lymfadenitída - zápal lymfatických uzlín, ktorý sa nachádza v slabinách. V tomto prípade sa nie vždy pozoruje silná bolesť, horúčka a iné príznaky zápalového procesu. Inguinálna lymfatická uzlina môže byť jednoducho zväčšená. V porovnaní s inguinálnou prietržou má zväčšená lymfatická uzlina hustejšiu konzistenciu.

Aké ďalšie výskumné metódy sa používajú pri diagnóze príznakov slabiny prietrže?

2. Menej informačnou, ale najjednoduchšou metódou je diafankoskopia - transiluminácia mieška konvenčnou lampou. Navyše, ak je vo vnútri tekutina, svetelné lúče prechádzajú veľmi ľahko. Husté štruktúry ich neprepúšťajú, takže prenášané svetlo je nerovnomerné.

Okrem toho sa pred plánovaním chirurgickej liečby uskutočňujú nasledujúce všeobecné klinické skúšky s trieslovinovou prietržou:

 • všeobecná analýza krvi;
 • všeobecná analýza moču;
 • v prípade potreby sa vykoná test zrážania krvi.

Liečba prietržnej hernie

Je vždy potrebná chirurgická liečba pri slabinovej prietrži?

Je potrebné liečiť slabinovú prietrž?

Áno, ingvinická prietrž musí byť podrobená ošetreniu predpísanému lekárom. Komplikácie tohto ochorenia, ktoré určujú potrebu terapeutických opatrení, boli uvedené vyššie..

Obmedzená slabina prietrže je stav, ktorý môže dokonca ohroziť život pacienta. Preto by sa jej chirurgická liečba mala vykonať bezodkladne, čo najskôr..

Konzervatívne metódy na liečbu slabinovej prietrže

Referencia histórie
Začiatkom minulého storočia americkí lekári ubezpečili svetovú medicínu, že našli konzervatívnu metódu na liečbu slabinovej prietrže. Boli vyvinuté lieky, ktoré po zavedení do herniálneho vaku spôsobili jeho pád a premenu na tkanivo jazvy. Táto technika bola dosť komplikovaná, mala vysoké náklady a vyžadovala dlhú prípravu v podobe špeciálnych obväzov. Používa sa nejaký čas a potom sa zabudlo, pretože často malo závažné komplikácie:

 • vývoj zápalového procesu, peritonitída ako reakcia na injekciu;
 • zjazvenie nielen herniového vaku, ale aj spermatickej šnúry;
 • poškodenie tepien a žíl.

Po sérii porúch boli všetci lekári nútení pripustiť, že jedinou účinnou metódou na liečbu slabinovej kýly bola chirurgia. Konzervatívne techniky sa používajú dodnes, ale ich použitie je skôr výnimkou ako pravidlom.

Nosiť obväzové kýly
Jedinou konzervatívnou technikou, ktorá sa v súčasnosti používa na liečbu slabínovej kýly, je nosenie špeciálnych obväzov.

Indikácie na použitie tejto metódy sú:

 • pooperačné veľké tříselné prietrže, keď ešte nie je možné vykonať opakovanú operáciu;
 • pooperačné prietrže, keď nie je možné vykonať opakovaný chirurgický zákrok v dôsledku vývoja hnisavého procesu;
 • relaps ryšavky po chirurgickom zákroku;
 • inguinálna kýla u pacientov s kontraindikáciami pre chirurgický zákrok: staroba, ochorenie srdca a ciev, významné porušenie zrážania krvi atď.;
 • u detí, ktoré nemôžu byť operované kvôli chorobe, je možné použiť aj obväz.

Bandáž nie je radikálnym liečením pri slabinových kýlach. Uľahčuje to len stav pacienta, zabraňuje zväčšeniu prietrže a jej porušeniu. Len čo pacient prestane nosiť obväz, vrátia sa všetky príznaky slabinovej prietrže.
Bandáž však má veľa pozitívnych účinkov:
 • herniálny výčnelok pri nosení už neobťažuje pacienta;
 • zdravotné postihnutie sa obnoví na predchádzajúcu úroveň;
 • vnútorné orgány sú pevne držané vo vnútri brušnej dutiny, prietrž nie je schopná zväčšiť sa alebo narušiť.

Bandáž by sa mala vždy nosiť pri ležaní, iba na nahom tele. Nosenie spočiatku môže spôsobiť určité nepríjemnosti, ale časom si na to pacient zvykne. V tomto prípade hrá správny výber obväzu dôležitú úlohu. Zvyčajne sa odstáva v noci, ale môžete ho nechať pri kašli a kýchaní vo sne.

Keď nosíte obväz, musíte ho najmenej raz denne odstrániť, aby ste si umyli a utreli kožu na miestach, kde prišli do kontaktu s textíliou.

Ak nosíte obväz po veľmi dlhú dobu, postupne sa môžu atrofovať svaly dolnej časti brucha a trieslovej oblasti. Preto je až na zriedkavé výnimky chirurgické odstránenie slabinovej prietrže stále nevyhnutné. Nosenie obväzu by sa malo vykonávať pod dohľadom lekára, napríklad chirurga na klinike.

Ako prebieha operácia prietrže pri vrodenej ingvinovej prietrži u detí??

Existuje niekoľko techník na odstránenie slabinovej prietrže u detí, ale z väčšej časti sa všetci zhodujú v jednom vzore:

 • pri anestézii v oblasti triesloviny sa uskutoční malý rez, lekár rozoberie tkanivo a dostane sa do prstenca - miesto, kde herniálny vak klesá do mieška;
 • potom chirurg opatrne oddelí herniálny vak od semenníka: vyzerá to, akoby semenník bol priamo vo vrecku, ale v skutočnosti to tak nie je - sú spolu trochu zlepené;
 • potom chirurg preruší herniálny vak a skontroluje: sú vo vnútri nejaké črevné slučky alebo iné orgány??
 • ak je niečo vo vnútri ingínovej prietrže, potom je zasunuté späť do brušnej dutiny;
 • potom je hernálny vak odrezaný a tá časť, ktorá vychádza z trieslovinového kanála, je obviazaná;
 • operácia tam končí, chirurg uzavrie ranu.

Samotná chirurgia bez komplikácií je pomerne rýchla a jednoduchá. Niekedy to trvá iba 15 minút.

Chirurgické postupy pri vrodených kýloch u detí majú niektoré vlastnosti:

 • Inguinálny prsteň dieťaťa nie je úplne formovaný, s vekom sa môže zúžiť. Preto sú u detí chirurgovia vždy obmedzení iba odrezaním herniálneho vaku a počas chirurgického zákroku nikdy neposilňujú inguinálny prsteň. To uľahčuje zásah..
 • U detí sa takéto operácie vykonávajú vždy v celkovej anestézii, zatiaľ čo u dospelých sa môže použiť lokálna anestézia. Anestézia je daná ľahkou, krátkou, pretože operácia je rýchla.
 • U detí je možné operáciu vykonať veľmi malým rezom, niekedy 1 - 1,5 cm, v takom prípade sa operácia považuje za takmer endoskopickú. Jazva po nej je takmer nepostrehnuteľná.
 • Intuálna hernia u dievčat je operovaná ešte ľahšie ako u chlapcov, pretože nie je spojená s semenníkmi. Táto operácia je taká jednoduchá, že prietrž pre dievčatskú prietrž sa takmer vždy stáva debutom mladých chirurgov.


Oprava prietrže pre dospelých

Chirurgické odstránenie obmedzenej trieslovej prietrže

Poranenie pri slabinovej prietrži je núdzový stav, ktorý si vyžaduje okamžitú pomoc. Operácia by sa mala vykonať čo najskôr. Pacient je urgentne dopravený na chirurgické oddelenie.

Počas porušenia vždy existuje možnosť, že slučky čreva alebo časti omentum, ktoré sú v hernial vaku, sú mŕtve. Preto musí chirurg pri otvorení kýly starostlivo skontrolovať obsah vaku.
Sú možné tri možnosti:
1. Ak črevo vyzerá úplne normálne a má všetky príznaky života, chirurg ho jednoducho vloží do brucha a operáciu dokončí, ako obvykle.
2. Ak sa vyskytnú počiatočné príznaky nekrózy orgánov, lekár sa pokúsi obnoviť životaschopnosť čriev užívaním drog.
3. Časť čreva alebo omentum je úplne mŕtva, potom je vyrezaná.

Niekedy k porušeniu ingvinickej prietrže dochádza u predčasne narodených a slabých detí, u pacientov, ktorých nemožno operovať z jedného alebo druhého dôvodu.
V tomto prípade sa najprv pokúsia odstrániť porušenie konzervatívnymi metódami:

 • podávanie liečiv;
 • teplé kúpele;
 • ležiaca poloha so zdvihnutými nohami a panvou.

Ak sa uvedené opatrenia nenaplnia do 2 hodín, o operácii rozhodne lekár.

Ako dochádza k zotaveniu po operácii trieslovej prietrže??

Po operácii inguinálnej hernie je pacient ešte niekoľko dní v nemocnici pod dohľadom lekára. Vykonajú sa pooperačné obväzy na rany.

Zvyčajne sú stehy z rany odstránené 7. až 10. deň. V ten istý deň je pacient prepustený z nemocnice. Dnes sa deti stále viac snažia aplikovať kozmetické švy z absorbovateľných nití, ktoré sa nemusia odstraňovať a po ktorých prakticky neexistujú žiadne jazvy..

Do 2 až 4 týždňov sa deťom odporúča vyhnúť sa fyzickej námahe a dospelým sa odporúča nosiť špeciálny obväz.

Úplné zotavenie po operácii pri slabinovej prietrži nastáva 3 až 6 mesiacov po chirurgickej liečbe.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Kýla pod očami

Pažerák
Kýla pod očami zvyčajne nespôsobuje človeku zvláštne nepohodlie a neovplyvňuje jeho zrak, vyzerajú však neesteticky, dávajú tvári staršie a unavené výrazy, čo je dôležité pre mnoho ľudí. Je prakticky nemožné skryť defekt kozmetikou.

Rakovina sóda

Pažerák
Predpokladá sa, že liečba rakoviny sódou môže pacienta vyliečiť vo všetkých štádiách patologického procesu. Teóriu eliminácie rakoviny s takouto látkou vyvinul taliansky Tulio Simonchini. Hoci veda napreduje a vedci skúmali zloženie nádorov na molekulárnej úrovni, v jedlej sódy sa nenašlo žiadne riešenie.
K osteoporóze tureckého sedla dochádza v dôsledku nedostatku vápnika v tele alebo vývoja hypofyzárneho adenómu, ktorý na tieto kostné formácie vytvára tlak.
Obmedzený orgánpríznaky
črevo
črevá
vaječník
mechúr