loader

Pupočná kýla u detí - príznaky a liečba

Čo je pupočná kýla u detí? Príčiny, diagnostika a metódy liečby budú diskutované v článku Dr. Ganieva N.V., pediatrického lekára so skúsenosťou 5 rokov..

Definícia choroby. Príčiny choroby

Umbilická hernia je defekt aponeurózy prednej brušnej steny v oblasti pupočného kruhu [3]. Aponeuróza je hustá šľachovitá pochva, ktorá pletie svaly pobrušnice. Spája svaly s inými tkanivami, to znamená, že hrá úlohu svalovej štruktúry.

Najčastejšie sa defekt aponeurózy vyskytuje u detí v prvých šiestich mesiacoch života. Je to kvôli neúplnému uzavretiu pupočného prstenca, najmä jeho hornej polovice, a anatomickej blízkosti pupočníkovej žily [12]..

Umbilická hernia je najnaliehavejším problémom, ktorému čelia pediatrickí chirurgovia. U detí mladších ako jeden rok je na prvom mieste spomedzi všetkých chirurgických patológií. O niečo menej časté sú pupočníkové, ingvinálne kýly a kýly bielej línie brucha [2]..

Umbilická hernia sa u detí vyskytuje v 20% prípadov. U predčasne narodených detí sa táto patológia vyskytuje častejšie - v 33% prípadov. Je to kvôli nezrelosti spojivového a svalového tkaniva vrátane aponeurózy prednej brušnej steny..

Faktory vzniku pupočnej kýly u dieťaťa možno rozdeliť do dvoch veľkých skupín:

 1. Vrodené (zvlášť relevantné u detí mladších ako jeden rok):
 2. dedičná predispozícia k vážnemu oslabeniu spojivového tkaniva;
 3. fúzia dolného pupočného prstenca s tkanivom spojivovým s jazvou v dôsledku hustej pupočnej žily, ktorá nemá svalovú membránu, v dôsledku čoho sa slabo sťahuje a vedie k vzniku defektu aponeurózy;
 4. zvýšený vnútrobrušný tlak s neúplným nadmerným rastom pupočného krúžku, ktorý vyvoláva únik peritoneum, črevné slučky a omentum do pupka;
 5. slabosť brušnej fascie - membrán, ktoré rozdeľujú záťaž a smer pohybu v tele;
 6. krátky pupočníkový krúžok. Uzatvára sa spravidla do 12. mesiaca života dieťaťa. U 20% detí sa pupočníkový kruh nemôže uzavrieť kvôli slabému spojivovému tkanivu alebo sprievodnej neurologickej patológii, ako je napríklad myotonický syndróm - narušená svalová relaxácia po ich napätí.
 7. Získané (častejšie u starších detí):
 8. Choroby, ktoré vznikli počas nadmerného rastu pupočného krúžku, ktoré zvyšujú vnútrobrušný tlak, - črevná kolika, bronchitída, zápal pľúc, čierny kašeľ, dlhý trhavý kašeľ, úplavica, dysbakterióza, funkčná (primárna) zápcha, ascites, abdominálne napätie počas močenia v prípade fimózy [12]. ;
 9. zdvíhanie zvierat alebo predmetov ťažkých pre dieťa;
 10. nestabilný psychoemocionálny stav dieťaťa, ktorý je sprevádzaný častými výkrikmi a plačom [1].

Podľa štatistík deti s patológiami, ako sú:

 • vrodené syndrómy - chromozóm, gén, v dôsledku vonkajších faktorov, viacnásobné malformácie;
 • závažná hypotrofia - nedostatok hmotnosti spojený s nedostatkom alebo nesprávnou absorpciou živín;
 • krivica - abnormálny vývoj kostného tkaniva;
 • hlboká predčasnosť - narodenie dieťaťa vo veku 28 až 31 týždňov;
 • srdcové defekty - nesprávna činnosť srdcového svalu;
 • rozštiepené tváre - „rozštiepená pera“, „rozštiepená patra“ atď.;
 • exstrofia močového mechúra - vrodené umiestnenie močového mechúra vonku kvôli neprítomnosti prednej brušnej steny;
 • nízka hmotnosť dieťaťa, ktorá je sprevádzaná nezrelosťou tkanív - toto porušenie sa zvyčajne vyskytuje u detí s extrémne nízkou (menej ako 1 000 g) alebo veľmi nízkou telesnou hmotnosťou (menej ako 1 500 g) narodenou v ktorejkoľvek fáze tehotenstva [4]..

Príznaky pupočnej kýly u detí

Jasným príznakom pupočnej kýly je výčnelok do pupočného kruhu od narodenia. Mnoho rodičov si ho zamieňalo s „nesprávnym“ oviazaným pupkom. Charakteristickým znakom prietrže je to, že výčnelok je výraznejší počas plaču, plaču, kašľa a fyzického stresu dieťaťa. V pokojnom stave alebo v ležiacej polohe sa výstupok „skryje“ a vrhá sa do dutiny brušnej..

Kýla, v závislosti od veľkosti a obsahu, môže byť nezávisle nastavená alebo nemeniteľná s veľkými rozmermi.

Diagnóza „pupočnej kýly“ sa najčastejšie zisťuje hneď pri narodení, čo znamená vrodenú príčinu vzniku defektu. Ak sú však vystavené faktorom, ktoré zvyšujú vnútro-brušný tlak, môže sa v ktoromkoľvek veku vytvoriť pupočná kýla. Je lokalizovaná v typickom „slabom mieste“ - pupočnom kruhu.

Okrem samotného herniálneho výčnelku je možné pozorovať v jeho oblasti výraznú pigmentáciu kože [2]. Zvyčajne je hnedá. Vzniká v dôsledku zjazvenia pupočnej rany a použitia lokálnych antiseptík u novorodencov: roztok brilantnej zelene 1%, roztok fucorcínu atď..

Veľkosti pupočnej kýly sa pohybujú v priemere od 0,1 do 5,0 cm. Jeho objem sa môže zvyšovať s pravidelnou zápchou, plačmi dieťaťa, kašľom, častým SARS, nadúvaním (nadúvanie).

Ak je prietrž veľká (viac ako 3 cm), koža nad ňou sa natiahne a stane sa tenšia. Keď sa zvýši vnútrobrušný tlak výraznejšie, v oblasti herniálneho vaku sa objaví kapilárna sieť.

Je mimoriadne zriedkavé, že pupočná kýla je sprevádzaná nadmernou úzkosťou dieťaťa a nevoľnosťou. Veľké kýly spravidla nespôsobujú nepohodlie vôbec [1]. Pohodlie sa môže vyskytnúť iba vtedy, keď je dieťa nadmerne aktívne, napríklad počas hier. To môže mať za následok mierne stlačenie výstupku..

Patogenéza pupočnej kýly u detí

Patogenéza je spojená s vrodenými príčinami vzniku prietrže..

Normálne sa v 10. týždni vývoja plodu stredné črevo vracia do brušnej dutiny a brušná stena sa normálne zatvára a pupočná šnúra je správne vytvorená. Bočné (protiľahlé) steny tela sú ohnuté od somatopleury dovnútra. To spôsobuje zúženie intestinálneho čreva vitellínu, z ktorého sa tvorí vitellínový kanálik. Spája črevá embrya s žĺtkovým vakom, ktorý sa počas vnútromaternicového vývoja podieľal na tvorbe kapilárnej siete, primárnych pohlavných orgánov a tvorbe hormónov..

Po narodení je pupočníkový pupok okamžite prerušený a obviazaný, pupočníkový krúžok zostáva zatiaľ rozšírený. Piaty deň po narodení dieťaťa pupočníková šnúra zmizne a pupočníkový krúžok sa utiahne tkanivom jazvy - začne sa fáza tvorby pupočnej jazvy..

Ak má novorodenec výrazný prechod na kožu do zvyšku pupočnej šnúry, je možné vytvoriť „kožný pupok“ - pahýľ, ktorý je len kozmetickým defektom vo forme výčnelku pupka 2,0-3,0 cm. Na rozdiel od pupočnej kýly peritoneálny obsah.

Anatomicky je pupočníkový krúžok obmedzený na:

 • zboku - rovné svaly;
 • zozadu - list parietálneho pobrušnice;
 • predná koža a aponeuróza.

Normálne je v čase narodenia pupočníkový prstenec úzka diera, ktorá umožňuje iba plavidlám, ktoré napájajú pupočníkovú šnúru, aby prešli cez [2]. S defektom aponeurózy pupočného kruhu sa v pupočnej oblasti vyskytuje prietrž. Pod vplyvom vrodených alebo získaných faktorov, pri ktorých stúpa vnútrobrušný tlak, peritoneum vyčnieva cez prietržovú bránu. S veľkým priemerom hernálneho portálu a výrazným vnútrobrušným tlakom sa zvyšuje hernálny vak. Podchádza pod kožu a tvorí herniálny výčnelok s herniovým obsahom (najčastejšie je to slučka čreva).

Klasifikácia a štádiá vývoja pupočnej kýly u detí

Pupočná prietrž je:

 • true - zaokrúhlená defekt aponeurózy v hornej polovici pupočného kruhu;
 • false („kožný pupok“) - prechod kože k zvyšku pupočníka, ktorý predstavuje iba kozmetický defekt;
 • paraumbilical (umbilical) - okrúhly alebo štrbinovitý defekt aponeurózy v blízkosti pupočného kruhu [3].

Prieduškovú prietrž možno tiež klasifikovať podľa veľkosti brány prietrže:

 1. Malá kýla - vizuálne nepostrehnuteľný alebo malý herniálny výčnelok. Najčastejšie sa detegujú na recepcii u detského chirurga počas palpácie. Priemer defektu aponeurózy sa môže meniť od 0,1 do 1,0 cm.
 2. Veľká kýla je výrazný herniálny výstupok, ľahko prispôsobiteľný do brušnej dutiny. Defekt aponeurózy pupočného kruhu dosahuje 1,0 - 3,0 cm.
 3. Obrovská hernia je výrazný herniálny výčnelok, ktorý sa sám neupravuje. Veľkosť chyby môže dosiahnuť 3,0 cm alebo viac. Obsahom týchto hernií môžu byť črevné slučky a omentum. Výnimočne sa v prípade obrovskej herniovej chyby vykonávajú chirurgické zákroky z troch rokov (presne podľa indikácie)..

Častejšie sú herniové brány u novorodencov 0,3 - 1,0 cm. Možno si tiež všimnúť vzťah medzi veľkosťami pupočnej kýly a fyziologickými charakteristikami detí: čím dlhšie a hlasnejšie dieťa plače a kričí, tým výraznejšie sú jeho koliky alebo iné faktory, ktoré zvyšujú vnútro-brušný tlak, viac herniálnych brán a herniálneho výčnelku.

Komplikácie pupočnej kýly u detí

Umbilikálna prietrž je porušovaná veľmi zriedka (na rozdiel od slabinovej prietrže). Tento stav vyžaduje neodkladnú starostlivosť a je dôvodom, prečo sa pediatrický chirurg obrátil na prijímacie oddelenie detskej nemocnice.

Poranenie pupočnej kýly znamená hustú kompresiu črevnej slučky herniovou bránou. V tomto prípade je narušený krvný obeh a trpí uškrtená časť herniového vaku. Vyskytuje sa akútna hypoxia tkanív a poškodený orgán.

Pri porušení pupočnej kýly sa vyskytne klinický obraz narušenej črevnej obštrukcie:

 • výstupok je výraznejší ako v normálnom stave (v pokoji);
 • búšenie prietrže prináša dieťaťu nepríjemné pocity a bolesť - začína sa aktívne pohybovať a hlasne plakať;
 • farba kože nad výstupkom môže byť od ružovej po karmínovo-cyanotickú; všetko závisí od času porušenia: ružová farba označuje, že k porušeniu došlo nedávno, a tmavšie odtiene označujú zdĺhavý proces, ktorý si vyžaduje neodkladný chirurgický zákrok;
 • časté pľuvanie, nevoľnosť, zvracanie, nadúvanie, koprostáza - v priebehu niekoľkých dní nedochádza k žiadnym pohybom čriev.

Prudká bolesť brucha, ktorá v pokoji nezmizne, tiež naznačuje porušenie obsahu prietrže. Niekedy je také silné, že dieťa môže kričať bez toho, aby prestalo, je nemožné ho upokojiť. V tomto prípade sa prietrž nemôže opraviť samostatne. V niektorých prípadoch sa vyskytnú príznaky bolestivého šoku: častý srdcový rytmus a prudké zníženie krvného tlaku.

Chirurgické ošetrenie sa vykonáva v naliehavom prípade okamžite po tom, ako rodičia dieťaťa kontaktujú prijímacie oddelenie a stanovia presnú diagnózu, t. J. V prvých hodinách od okamihu prijatia. S včasným prístupom k lekárovi (do 6 hodín od okamihu porušenia) môžu byť zadržané orgány spravidla uložené. Chirurgia je menej časovo náročná a lekárska rehabilitácia pre dieťa sa koná v kratšom čase.

Pri neskoršej návšteve nemocnice (po 6 hodinách od okamihu porušenia) sa vytvorí nekróza narušenej časti čreva s následným rozvojom peritoneálnej (zápalovej) reakcie z pobrušnice [4]. Tento stav zvyčajne vyžaduje okamžité odstránenie zadržanej časti čreva alebo omentum..

Diagnóza pupočnej kýly u detí

Výhodným spôsobom diagnostikovania pupočnej kýly je prehmatanie pupočného krúžku. To nespôsobuje ďalšie ťažkosti a nespôsobuje nepohodlie dieťaťa. Ďalšie výskumné metódy sa zvyčajne nevyžadujú [9]..

Počas palpácie pupočnej kýly môže detský chirurg:

 • vyhodnotiť priemer herniálneho portálu;
 • stanovte veľkosť prietrže a prítomnosť obsahu v nej - omentum a slučku čreva.

To všetko lekárovi pomáha pri rozhodovaní o ďalších liečebných postupoch, vypracuje plán pozorovania a poradí rodičom dieťaťa.

Rodičia môžu objaviť vrodenú prietrhu aj u dieťaťa: po páde pupočnej šnúry zostáva v oblasti pupka výčnelok, ktorý je viditeľný najmä počas plaču alebo plaču dieťaťa.

Je potrebné rozlišovať pupočníkovú prietrž od prietrže bielej línie brucha, pupočnej prietrže, „kožného pupku“, nádorov a lipómov (wen). Ak existuje podozrenie na „kožný pupok“, herniálny obsah nebude hmatný - iba formovaný kožný „vak“ s hustou elastickou konzistenciou. Palpácia je bezbolestná. Pri porovnaní s benígnymi formáciami (lipómy) sa zaznamená zreteľný rovnomerný obrys, stredná bolestivosť pri pohmate, hustá elastická konzistencia s bunkovou štruktúrou, ktorú možno tiež určiť pomocou ultrazvuku. Periupické kýly a kýly bielej línie brucha sa vyznačujú lokalizáciou. Zvyčajne sa nachádzajú nad pupočníkovým krúžkom..

Liečba pupočnej kýly u detí

Konzervatívne zaobchádzanie

Používa sa na malé veľkosti herniového výčnelku (do priemeru 1,0 cm), keď je vysoká pravdepodobnosť samoliečenia počas rastu dieťaťa (zvyčajne bližšie k 2 až 3 rokom života) v dôsledku spevnenia prednej brušnej steny..

Pri ťažkých herniálnych výčnelkoch a veľkom defekte aponeurózy u detí mladších ako päť rokov sa spravidla vykonáva aj konzervatívna liečba. Zahŕňa to:

 • terapeutické fyzické cvičenia na svaloch prednej brušnej steny: zdvihnutie nôh dieťaťa o 90 °, „bicykel“;
 • posilnenie brucha;
 • nosiť ortopedickú bandáž;
 • použitie bavlnenej gule s adhezívnym obväzom na pupočnej oblasti - aplikuje sa najmenej štyri týždne, ak je to potrebné, môže sa opätovne použiť [12];
 • kurzy na ortopedický fitball;
 • položenie dieťaťa na brucho 15 - 20 minút pred kŕmením;
 • lokálne masážne cvičenia v smere hodinových ručičiek na pupočníku, aby stimulovali kolagén a elastické vlákna aponeurózy [5].

Výživa je spravidla normálna, pretože nijako neovplyvňuje chorobu. Ak majú rodičia možnosť poradiť sa s lekárom fyzickej terapie - je to obrovské plus. Najčastejšie sa však s dieťaťom stretávajú nezávisle doma..

Ak pred 3 až 5 rokmi pupočná hernia nezmizla, nezvýšila sa ani nebola narušená, je potrebné vykonať chirurgický zákrok.

Chirurgické ošetrenie

Oprava špice prietrže a plastická chirurgia pupočníkového krúžku sú indikované pre všetky deti s výrazným defektom aponeurózy (1,0 cm alebo viac). Vykonávajú sa plánovaným spôsobom od piatich rokov. Pri obrovských veľkostiach pupočnej kýly (3,0 cm alebo viac) sa chirurgická liečba detí vykonáva od troch rokov, a to aj plánovaným spôsobom.

Pred identifikáciou indikácií pre chirurgický zákrok je potrebné dodržiavať konzervatívnu liečbu - nosiť špeciálne konštrukcie, robiť cvičenia atď. Ak má dieťa s vrodenou kýlou 5 cm pozitívnu dynamiku - pokles kýly na 2,0 cm, operácia sa presunie z troch rokov na 5 rokov, Zároveň by sa však rodičia mali neustále zapájať do konzervatívnej liečby s dieťaťom a detský chirurg by ich mal raz ročne sledovať v mieste svojho bydliska. Ak nedochádza k žiadnej dynamike a kýla zostáva obrovská, potom sa plánovaná operácia uskutoční o tri roky.

Chirurgické ošetrenie sa uskutočňuje v celkovej anestézii. Všetky deti to dobre znášajú bez komplikácií..

Technicky sa operácia vykonáva takto:

 • po ustúpení 1,0 - 2,0 cm od základne herniálneho výčnelku sa pozdĺž dolného polkruhu pupočného kruhu vykoná polmesačný rez až do dĺžky 1,0 - 1,5 cm;
 • spolu so subkutánnym tukom, tupým aj akútnym spôsobom, sa odstráni klapka, ktorá upevňuje vzdialenú časť herniálneho vaku [6];
 • bližšie k strednej časti, v priečnom smere, herniálny vak vystupuje z okolitých tkanív, je vzatý do svoriek a otvorený;
 • chirurg skúma obsah prietrže a pošle ho do brušnej dutiny;
 • „krk“ herniového vaku je zošitý „od okraja k okraju“;
 • zvyškový herniálny vak nad stehom je odrezaný;
 • šitie defektu v aponeuróze pupočného prstenca s prerušenými sutúrami;
 • kožná klapka v pupku je pripevnená k aponeuróze dodatočným prišívaním;
 • kontrola krvácania sa vykonáva ďalším vrstvením stehov na rane, aseptická fixácia obväzu [7].
 • domáci režim počas 7-10 dní;
 • hygienická sprcha piaty deň po odstránení švov;
 • denné ošetrenie pooperačnej rany roztokom brilantnej zelene 1%;
 • obmedzenie fyzickej aktivity na 1-3 mesiace.

Prognóza. prevencia

Ak sa používajú metódy konzervatívnej liečby, účinok vo väčšej miere závisí od rodičov, ich záujmu o pravidelné dodržiavanie taktiky liečby. Prognóza je spravidla priaznivá v 85% prípadov konzervatívnej liečby malej pupočnej kýly. Bez konzervatívneho zaobchádzania malé kýly spravidla neprechádzajú samy osebe, s výnimkou veľmi malých kýiel - do 0,5 cm.

Po chirurgickom zákroku je prognóza priaznivá v 99% prípadov. Lineárna pooperačná jazva dosahuje 1,0 cm a je takmer neviditeľná. Deti túto operáciu tolerujú pomerne ľahko. Rehabilitačný potenciál dieťaťa je vysoký.

K relapsu pupočnej kýly prakticky nedochádza, s výnimkou detí s vrodenou slabosťou spojivového tkaniva - musia venovať väčšiu pozornosť fyzickej aktivite a fyzickej terapii..

Preventívne opatrenia sú zamerané na liečbu patológií, ktoré zvyšujú vnútrobrušný tlak - funkčná zápcha, črevná kolika, bronchitída, zápal pľúc, čierny kašeľ, kašeľ, úplavica, dysbióza, ascites, psycho-emocionálna nestabilita, sprevádzané výkrikmi a hlasným plačom. Je tiež potrebné pravidelne sa zúčastňovať fyzickej terapie. Pomáha posilňovať aponeurózu prednej brušnej steny [8].

Abdominálna hernia u dieťaťa: ako sa lieči a či sa má odstrániť

Detskí chirurgovia sú neustále konfrontovaní s mnohými mylnými predstavami rodičov o tejto téme. Aby sme ich niektoré rozptýlili, požiadali sme nášho odborníka, pediatrického chirurga, urológa aológa Anatolya Pukovského..

Mýtus číslo 1.

Kýla je získaná choroba. Dieťa ju môže kričať.

V skutočnosti: Kýla je tak získaná, ako aj vrodená chyba prednej brušnej steny, cez ktorú môže akýkoľvek mobilný vnútorný orgán brušnej dutiny (omentum, črevná slučka, vaječník atď.) Vystupovať pod kožu. Kýly sa najčastejšie tvoria tam, kde sa vyskytujú prírodné otvory alebo vo svalovej aponeurotickej vrstve. Spravidla ide o slabinový kanál (ktorý sa nachádza u chlapcov aj dievčat), biela línia brucha, pupočníkový prsteň. Tento vývoj udalostí je najčastejšie spôsobený vrodenými anatomickými abnormalitami brušnej steny, sprevádzanými okrem iného slabosťou spojivového tkaniva..

Provokujúcim faktorom výskytu herniálneho výčnelku je hlasný kašeľ, ktorý sa môže skutočne stať, podobne ako v iných situáciách, ktoré zvyšujú tlak v bruchu: kašeľ, nadúvanie, zápcha..

Prudký pokles hmotnosti dieťaťa môže tiež viesť k vzhľadu a prejavom kýly. Anatoly Pukovsky nedávno pozoroval podobný obraz u jedného zo svojich mladých pacientov. Potom, čo nafúknuté butuze trpeli závažnou črevnou infekciou a veľa stratili na váhe, okamžite sa „vypudili“ pupočníkové a trieslové kýly.

Mýtus číslo 2.

Kýla je potrebné odstrániť vopred bez čakania na jej porušenie..

V skutočnosti: Závisí to od toho, čo je prietrž. Ak na brušnej a bielej línii brucha, s operáciou naozaj nemôžete váhať. V opačnom prípade môže dôjsť k porušeniu orgánu, ktorý opustil prietrž hernia, k porušeniu krvného zásobovania a smrti so všetkými následkami, ktoré ohrozujú zdravie a život. Okrem toho sa s vekom môžu zväčšiť inginy a hernie bielej línie brucha..

Umbilikálna hernia je však porušovaná veľmi zriedka. V tomto prípade lekári uprednostňujú pozíciu vyčkávania a nepracujú s dieťaťom do 4 - 5 rokov. Okrem toho, pri pupočníkových kýlach malých rozmerov (od 1 do 3 cm) je možné samoliečenie.

Mýtus číslo 3.

Aby ste zabránili porušovaniu prietrže, musíte na ňu položiť mincu.

V skutočnosti: Dávanie mincí na miesto herniálneho výčnelku je deň pred včerajškom. Navyše je nebezpečný. Koniec koncov, pokožka dieťaťa je ľahko zraniteľná a pripevnenie mince naň a dokonca aj náplasť, ktorá sama o sebe je najsilnejšou mechanickou a chemickou dráždivosťou, môže viesť k zápalovým ochoreniam kože..

Nie je potrebné vkladať mince do „starodávneho“ dôvodu, pretože v súčasnosti existujú špeciálne obväzy, ktoré bránia porušovaniu pupočnej, ingvinálnej prietrže alebo prietrže bielej línie brucha, ktoré vyvíjajú miestny tlak na „problémovú“ oblasť a bránia prieniku hernie opustiť brušnú dutinu..

Mýtus číslo 4.

Operácia je extrémny prípad. Je lepšie posilniť brušné svaly.

V skutočnosti: Ako je uvedené vyššie, existujú situácie, keď je nebezpečné ťahať chirurgicky. Pri prítomnosti slabinovej prietrže a prietrže bielej línie brucha sa musí dieťa prevádzkovať podľa plánu. Navyše, dnes väčšina detských chirurgických ambulancií používa pri svojej práci minimálne invazívne (s minimálnym zasahovaním do tkanív. - Ed.). Laparoskopické techniky, ktoré umožňujú šitie defektu malým vpichom.

Po takomto zákroku nezostanú na žalúdku žiadne stopy a dieťa sa druhý a tretí deň prepustí z domu. Avšak v prípade zápalových kožných ochorení, exacerbácie chronických chorôb, s prechladnutím, sa musí plánovaná operácia na odstránenie kýly na chvíľu odložiť..

Pupočníková prietrž a nevoľnosť z pohybu

Dobré popoludnie, Evgeny Olegovič! Vaša kniha a web sa mi veľmi páčili, odporúčam ich všetkým priateľom. Nesúhlasím však s vaším názorom na pohybovú chorobu dieťaťa. Ale čo novorodenec, keď mu bolí žalúdok? Pokojne čakať, až sa prelomí a zaspí? Serzes píše o spojení medzi dieťaťom a matkou, že za deväť mesiacov si zvykol na svoj rytmus, jej kroky, atď. Alebo je to všetko nezmysel a fikcia „zatratení kapitalisti“? Naša dcéra bola kŕmená zmiešaným krmivom a prirodzene mala bolesti divého žalúdka, spala výlučne v pohybujúcom sa kočíku alebo v náručí. Nemyslím si však, že sme ju naučili, ako sme predpovedali, keď prišiel čas, vystúpila a plazila sa, teraz uteká a pýta sa na jej ruky, iba ak je unavená. Možno nemám pravdu, ale chcem pochopiť tento problém, pretože dúfam, že to nie je posledné dieťa v našom živote. :)) S pozdravom, Anastasia.

Ahoj Anastasia! Takže, choroba z pohybu. Miliardy detí, ktoré rodičia otriasli (otriasli), vyrastali bezpečne a nikto nikdy nezistil žiadne škodlivé účinky na pohybovú chorobu. Preto môže byť úplne jednoznačne as absolútnou istotou, že choroba z pohybu nepoškodí dieťa. Osobne som chorý na pohybovú chorobu nie z pohľadu zdravia dieťaťa, ale z hľadiska zdravia rodiny. Je hojdačka mláďat optimálnym druhom aktivity pre modernú ženu? (možnosť, hoci zriedkavejšie, - muži). Vo všeobecnosti dobre rozumiem (na všeobecnom pozadí) ľudskej fyziológie, aspoň rozumiem tomu, ako fungujú vnútorné orgány a základné mechanizmy rozvoja choroby. Ale ani s maximálnym stresom duševnej činnosti si neviem predstaviť, ako môže choroba z pohybu vyliečiť bolesti žalúdka. Mechanizmus utlmenia, ktorý sa vyskytuje, je videný nasledovne. Samotné ľudské mláďa z prírody nie je životaschopné. A byť sám, necítiť telo dospelého (živiteľ rodiny a ochranca) v jeho blízkosti, je pre neho neprirodzené (dieťa). V takej situácii príroda položila inštinkt v dieťaťu - volala o pomoc. Tento inštinkt - povedzme to inštinkt strachu - sa u detí prejavuje inak - niektoré majú viac, iné menej - teda rozdiel v intenzite výkriku. Dieťa zostalo samo - inštinkt fungoval - začalo kričať. Vzali sme to ruka v ruke, uvedomil si inštinkt - bolo ticho. Položili ho do postele - inštinkt pracoval - začal kričať. Chytený, otriasaný - atď. Nekonečne. Presnejšie - nie do nekonečna, ale do biologického veku, keď tento inštinkt prirodzene mizne. Zvyčajne k tomu dôjde, keď začne chodiť (plaziť sa) a skúmať svet sám. Čo sa stane, ak si ho nevezmete do rúk? Instinkt, ktorý nenájde realizáciu, sa začne strácať. Aspoň sa nevyvinie podmienený reflex: kričím - nosia ho na rukách, mlčem - nevenujú mi pozornosť. Rodičia teda majú dve možnosti - udržať inštinkt a nie inštinkt. Prečo som proti chorobe z pohybu? Pretože vidím pravidelne a veľa vedľajších účinkov. Nešťastná žena s chronickým nedostatkom spánku. Zlý muž, ktorý chce, aby jeho manželka spala s ním a neprichádzala ako zombie celú noc. Verte mi, že situácia nastane, keď sa dvaja dospelí inteligentní ľudia vedome rozhodnú mať dieťa, pretože po tom, čo spolu žili niekoľko rokov, si to uvedomili: Nechcem to len chcieť, chcem mať dieťa. A keď sa objaví (dieťa), potom sa všetky starosti a noci bez spánku rozdelia rovnako. Ale to sa stáva veľmi zriedka. A koľko rodín sa rozpadlo kvôli nočným výkrikom detí, pretože žena nemala čas, aby sa dala do poriadku, aby našla čas pre svojho manžela (na jedlo, lásku, na umývanie, na hladenie, na utretie) prach.). Hovoríte, že je to mužský egoizmus, ktorý by sa mohol tolerovať rok, umývanie a mozgová mŕtvica, trasenie a hladovanie a zdržanie sa hlasovania. Mohol! Ale nemôže. Tí, ktorí môžu a sú pripravení na „nedostatok“, sú jednotkami. Toto je norma života, to je zvláštnosť vzťahu pohlaví v našom geografickom priestore. Máte kuchára, slúžku, školníka, šatku? No, pekné! Takže je čas na hojdanie. Všetci máte čas - hádzať, angažovať sa v sebe, milovať svojho manžela a nezabudnúť na iné deti. To je dobré. Stiahnite si na zdravie! Je veľmi dôležité, aby ste mohli sledovať televíziu, počúvať hudbu a čítať bez toho, aby ste sa vytrhli z pohybu. Serza píše o tom, že dieťa je na to zvyknuté. Toto je, samozrejme, dôležité. Koniec koncov, manžel je na niečo zvyknutý. Prečo by mama a otec mali zmeniť svoje návyky a nemali by byť dieťaťom? Pre mňa osobne je neprijateľná filozofia, že dieťa je hlavnou vecou rodiny. Hlavná vec v rodine je samotná rodina. Ak materská láska porazí lásku ženy, potom sa tento stav môže ukázať bokom pre dieťa, ktoré riskuje stratu svojho otca. „Zatracení kapitalisti“ nevymýšľajú. Môžu urobiť z centra vesmíru dieťa, ale (aspoň tí, pre ktorých Serza píše) nerobia deti vo veku 18 rokov druhého dňa po úspešných tancoch, nemajú ubytovanie, nemajú prácu, nemajú budúcnosť. Citácia od vás: „Naša dcéra bola na kŕmení zmiešaným spôsobom a mala, samozrejme, silne bolesti brucha.“ Skutočnosť, že dieťa so zmiešaným kŕmením má bolesti brucha, nie je absolútne nič prirodzená. Čo mám robiť, ak mi bolí žalúdok? Áno, naozaj hojdačka? Nie. Je potrebné nechať brucho prestať bolieť. Na tento účel sú vyškolení špeciálni ľudia (prinajmenšom teoreticky), ktorí sa nazývajú pediatri. Pediatr v každej konkrétnej situácii by mal: - upraviť výživu dieťaťa a jeho matky; - poskytnúť dieťaťu optimálnu rovnováhu tekutín v tele, teplotný režim v miestnosti, prechádzky, kúpele, povedať, v akom množstve av akom množstve piť; - vykonať vyšetrenie (ultrazvuk brušnej dutiny, výkaly atď.); - v prípade potreby predpíšte lieky: - zlepšenie trávenia, neutralizácia plynov, aktivácia črevnej flóry atď. Prečo to všetko! Kde získať tohto detského lekára? Radšej si ho stiahneme. Z tohto hľadiska je pohybová choroba metódou necivilizovaného riešenia problémov. A veľmi dobre chápem, že civilizované metódy sa často ukážu ako neprístupné. NB! A ešte jedna vec, veľmi dôležitá. Pohybová choroba nemôže neutralizovať plyny, nemôže znižovať teplotu, nemôže zmierňovať zúbky, nemôže eliminovať bolesti hlavy. Neustála prax však potvrdzuje, že ak dieťa nemôže zaspať z dôvodu choroby, spánok, ktorý je žiaduci pre celú rodinu, sa dá dosiahnuť intenzívnou chorobou z pohybu. Mechanizmy toho nie sú úplne jasné, aspoň som v literatúre nič takéto nečítal. Faktom však zostáva: bolesť žalúdka - otrasy zaspali. Alergická dermatitída nemôže spať, pretože svrbenie pokožky - tras - zaspanie atď. Navrhujem, aby intenzívne podráždenie vestibulárneho aparátu vyvolalo vzrušenie v mozgu intenzívnejšie ako bolesť alebo svrbenie. Je ťažké povedať, či je taký sen normálny, či je to vôbec sen. Ale aspoň dieťa nekričí a leží so zavretými očami. Ale. Dôvody plaču môžu byť veľmi (!) Vážne. Nakoniec som videl na vlastné oči dieťa, ktoré kričalo 3 dni kvôli bolesti hlavy, pretože mal meningitídu a jeho rodičia ho húpali 3 dni. A koľko otitíz sa čerpá celé týždne, potom sa sťažujú na lekárov - liečili sa zle, teraz ich nepočujú jedným uchom. A takéto príklady existujú tisíce! Preto som proti chorobe z pohybu. Dieťa by malo plakať, pretože má veľa dôvodov na plač. Bolo by veľmi pekné, keby sme si boli istí, že túžba zostať s matkou v náručí sa na takéto dôvody nevzťahuje. Potom by sa naše reakcie na plač stali normálnymi - nie šmrnc a húpať sa, ale logika a zdravý rozum: to, čo chce a ako mu pomôcť. To je všetko. Všetko najlepšie. Komarovsky Evgeny Olegovich

[Letter]
Dobré popoludnie, Evgeny Olegovich. Ďakujem vám veľmi pekne za váš list, môj manžel a ja sme ich prečítali „tvrdo“ a dospeli sme k záveru, že naša dcéra mala silný inštinkt strachu. Pohybová choroba nijako nepoškodila naše rodinné vzťahy, pretože nám už nebolo 18 rokov (bohužiaľ!) A dieťa bolo dlho očakávané a túžené. Znepokojuje ma iba jedna otázka. Pediatri, ktorí sledovali našu dcéru, bolo ich niekoľko, vrátane hlavy. Detská klinika tvrdila, že novorodenec má slabý pupočníkový krúžok, av žiadnom prípade by nemal dostať výkrik, pretože pupočná kýla sa môže ukázať. Čo je to? Ďalší vynález našich pediatrov alebo je to pravda? Pomáha choroba z pohybu ako spôsob, ako zabrániť plaču, zabrániť pupočnej prietrži? S pozdravom, Anastasia

[Odpoveď lekára]
Ahoj Anastasia! Tému pohybovej choroby rozvíjame v jej priamej súvislosti s pupočnou kýlou. Na začiatok citujeme samotného Komarovského (fráza z knihy „Zdravie detí“). Citát: „Toľko detí v prvom roku života má pupočníkovú prietrž (výčnelok v pupku, ktorý sa najčastejšie objavuje pri kričaní). Vo veľkej väčšine prípadov nepredstavuje žiadne nebezpečenstvo, nevyžaduje žiadne ošetrenie a odchádza sám.“ Je zrejmé, že citovaný text sa môže javiť ako nedostatočný, najmä vzhľadom na zastrašujúce argumenty domáceho, ako ste to uviedli, „pediatri“. Vysvetľujem a objasňujem. Existuje taký anatomický koncept, ako je „biela línia brucha“ - je to pás v strede brucha, ktorý sa skladá nie zo svalov, ale z väzov - je ľahko viditeľný, najmä u mužov (samozrejme, bez brucha). V strede tej istej bielej čiary je otvor - ten istý pupočníkový krúžok - ktorým prechádza pupočníková šnúra plodom (v skutočnosti pupočníková šnúra je lekárske synonymum pre slovo „pupočníková šnúra“). Umbilikálna šnúra obsahuje krvné cievy (rôzne) a niektoré ďalšie „malé veci“. Po narodení sa všetky tieto malé veci a krvné cievy zhroutia, prerastú spojivovým tkanivom a prekrývajú pupočníkový prsteň. Husté a úplné prekrývanie však často nefunguje, pretože brušné svaly nie sú dobre tvarované, čo zase zosilňuje prsteň, čím sa stáva hustejším. Na odstránenie problémov so slabosťou pupka sú teda potrebné dve veci: 1. Čas, počas ktorého sú nefunkčné pupočné cievy naplnené spojivovým tkanivom a 2. Čas, počas ktorého sú brušné svaly silnejšie. Je zrejmé, že pupočníkový kruh je okamžite po narodení slabý a pri zvyšujúcom sa tlaku v brušnej dutine môže cez ňu vyčnievať peritoneum a dokonca aj črevné slučky (krúžok). Toto je pupočná kýla. Z anatomického hľadiska to v jednom alebo druhom stupni závažnosti majú všetky deti (prietrž). A ona je liečená - časom. Ak je pupočníkový kruh slabší ako obvykle, plus dieťa kričí od rána do noci (t. J. Kmene a zvyšuje tlak v brušnej dutine) - prietrž môže skutočne spôsobiť vážne problémy. Najhoršia vec je operácia, ktorá je mimochodom jedna z najkomplikovanejších vo všetkých detských chirurgických výkonoch bez toho, aby prenikla do brušnej dutiny, technicky sa podobá odvážnosti ponožky. Opakujeme: ak dieťa kričí, nemali by ste ho pumpovať, ale pomocou bežného lekára vyhľadajte príčinu plaču a odstráňte ju. A prietrž je tu zvláštny prípad. Kto vie, čo kričí, radšej to zatraste. Prečo blázniť svoju hlavu a pochopiť. A tu je veľmi výnosný argument - povie prietrž. Každý rodič si musí byť vedomý toho, že plat lekára, ako aj životná úroveň drvivej väčšiny jeho pacientov nepomáhajú pri vzájomnej komunikácii, pretože pri snahe porozumieť dôvodom plaču trávi lekár čas a úsilie bez toho, aby dostal na oplátku nič. Chcem teda nájsť niekoľko argumentov v prospech odmietnutia neproduktívneho rozruchu. Typickým takým argumentom je pupočná kýla. Tento argument je neudržateľný, aj keď iba z toho dôvodu, že tlak v brušnej dutine sa zvyšuje nielen pri výkriku, ale aj pri tých istých prúdoch plynu, pri ťažkej stolici, a keď dieťa kradne, snaží sa o hovno, je oveľa nebezpečnejšie ako kričať. Môžete bojovať s herniou optimalizáciou výživy, prevenciou prehrievania, masáže, gymnastiky (s cieľom rýchlo vytvoriť normálny svalový tonus a normálnu svalovú silu). Pri veľmi veľkých rozmeroch pupočného krúžku niekedy vykonávajú operáciu, ale častejšie používajú špeciálne svorky - veľmi veľa spoločností (samozrejme nie nashen's) ich uvoľňuje - je to záplata, do ktorej sa pomocou výrobného postupu vkladá plastový alebo kovový kruh, ktorý bráni vyčnievaniu. Naši inteligentní ľudia na ten istý účel používajú kombináciu pásmovej pomoci a päťčlennej mince bývalého ZSSR. Všetko najlepšie. Komárovský

Môže malé dieťa kričať pupočníkovú prietrž?

Prečo sa vyskytuje pupočná kýla?

Asi štvrtým alebo piatym dňom života dieťaťa spadne pupočníková šnúra a rana zostáva v pupočníkovom kruhu. Samotný pupočníkový prstenec pozostáva z dvoch podmienených polovíc.

V dolnej časti, kde močové cesty a močový kanál prešli, sa steny dobre stiahnu a potom vytvoria husté jazvové tkanivo pupka. Horná časť pozostávala z pupočnej žily, ktorá mala tenké steny bez svalovej vrstvy a veľmi aktívne sa nezmáha..

Keď je špeciálna brušná fascia oslabená, často sa v oblasti brucha dieťaťa vytvára slabá a so slabým nadmerným rastom pupočníkovej žily.

Príznaky choroby u detí.

Rozmery pupočnej kýly priamo závisia od priemeru pupočného krúžku a líšia sa od veľkosti hrášku po malú hrušku. Ak je pupočníkový krúžok otvorený o 0,5 cm, pupková prietrž vyčnieva mierne nad povrch prednej steny brucha a taký otvor sa môže sám uzavrieť do 2 až 3 týždňov..

Ak veľkosť prsteňa prekročí 1 cm, uzavrie sa jeden mesiac alebo aj dlhšie.

Čo môžu rodičia robiť doma?

Ak sa zistí pupočná kýla, lekár bude sledovať jej stav, ako dieťa rastie. Ak pupočná hernia nemá tendenciu vymiznúť, môže byť nevyhnutný chirurgický zákrok, ale odloží sa, až kým dieťa nedosiahne vek päť až šesť rokov..

Ak ide o chlapca, potom sa prietrž vykonáva iba v prípade, že to spôsobuje bolesť a dievčatá sa v každom prípade podrobujú operácii, pretože v prípade kýly je možné v dospelosti otehotnieť..

Ako liečiť kýlu, ak sa vyskytuje u vášho dieťaťa?

Pri priemere defektu menšom ako jeden a pol centimetra sa prietrž s najväčšou pravdepodobnosťou eliminuje bez stopy až do troch až piatich rokov. Ak pupočná kýla pretrváva vo veku piatich alebo viac rokov, musíte sa poradiť s chirurgom o otázke jej chirurgickej liečby..

Ak je v pupočnom krúžku otvor s veľkým priemerom, je málo pravdepodobné, že sa prietrž uzavrie sama o sebe a operácia môže byť potrebná v skoršom veku - približne tri roky.

Pri tom všetkom je potrebné pamätať na to, že každá pupočná kýla vyžaduje dynamické monitorovanie chirurgom. Je to lekár, ktorý určí taktiku liečby pre každú jednotlivú prietrž.

Hlavnými metolmi na liečbu pupočnej kýly u detí prvého roku života sú ležanie dieťaťa na bruchu a vykonávanie všeobecnej masáže, fyzioterapeutické cvičenia (vykonáva sa masérmi v špeciálnych fyzioterapeutických miestnostiach podľa predpisu lekára) a masáž prednej brušnej steny..

liečba.

Drvivá väčšina pupočnej kýly je uzavretá nezávisle a nevyžaduje chirurgický zákrok. Na urýchlenie tohto procesu by ste mali použiť niekoľko konzervatívnych metód.

Liečba pupočnej kýly teda zahŕňa niekoľko možností.

 1. , Ktorým sa na bruško. Táto metóda bude užitočná nielen na posilnenie svalov brušnej steny, ale tiež na prevenciu koliky, ako aj na posilnenie svalov chrbta. Na akýkoľvek tvrdý povrch, ktorý bol predtým pokrytý plienkou, by malo byť dieťa rozložené niekoľkokrát denne (pred jedlom) na 15 až 20 minút. Pred dieťa môžete umiestniť niekoľko svetlých hračiek, aby sa o nich zaujímali. Ak má dom veľkú loptičku, ktorá sa používa na fitness, môžete na ňu dieťa rozprestrieť v kombinácii s kývavými pohybmi lopty - dosiahnete tým aj ďalší masážny účinok..
 2. Svalová masáž prednej brušnej steny je u detí indikovaná ako liečba, ako aj ako preventívne opatrenie. Špecializovanú masáž je možné predpísať dieťaťu po 2 mesiacoch, rodičia však môžu s dieťaťom vykonávať jednoduché pohyby ihneď po vyliečení pupočnej rany. Masáž nie je potrebná na to, aby sa dieťaťu nepohodli, takže ho musíte vykonávať hladkými pohybmi svetla.
 3. Novorodenci môžu vykonávať 4-5 denných masážnych pohybov brucha v smere hodinových ručičiek (sprava doľava). Vyrábajú sa končekmi prstov..
 4. Staršie deti môžu zakrývať pupok celou dlaňou a jemným stlačením otáčať v smere hodinových ručičiek.
 5. „Volať“: položte palec na pupok a vykonajte niekoľko vibračných pohybov.
 6. Položte pravú a ľavú dlaň na obidve strany pupka. Bez odtrhnutia brucha opatrne posúvajte ľavú dlaň hore a pravú dlaň dole, potom zmeňte smer pohybu ruky.
 7. Palec a ukazovák položte na obidve strany pupka ďalej ako 1-2 cm od neho. Urobte 5 až 10 jednoduchých poklepaní. Rovnaký postup zopakujte a prsty položte pod pupok a nad pupok.
 8. Adhezívny obväz. Túto metódu úpravy nemožno použiť samostatne. Môže ho predpísať iba lekár alebo pediater, ktorý dieťa pozoruje. Podstatou postupu je premiestnenie prietrže a upevnenie svalov brušnej steny špeciálnou omietkou. Takýto obväz sa môže aplikovať až 10 dní. Počas tohto obdobia sa spravidla pozoruje uzavretie pupočníka. Ak tento čas nestačí, náplasť sa môže aplikovať v niekoľkých ďalších cykloch po 10 dňoch.
 9. Operácia "Pupočná prietrž u detí - skrátenie." Vyrába sa spravidla v prípadoch, keď je prietržová brána viac ako 2 cm alebo ak je prietrž do 5 až 6 rokov a nie je samostatne uzavretá. Indikácia chirurgickej liečby u malých detí je tendencia kýly narušiť alebo zápalové procesy.

Operácia trvá 15 až 20 minút a spočíva v odstránení herniového vaku, nasmerovaní obsahu prietrže do brušnej dutiny a následnej plastickej chirurgii bielej línie na brušnej stene. Pacient je spravidla prepustený z nemocnice v deň, keď je hernia vyrezaná, a deti zabudnú na svoje ochorenie a operáciu 2-3 dni..

Evgeny Olegovič akákoľvek konverzácia o pupočníkovej prietrži u novorodencov začína skutočnosťou, že varuje rodičov pred neoprávneným liečením choroby početnými ľudovými prostriedkami, ktoré môžu dieťaťu ublížiť oveľa viac ako samotná kýla.

Zdôrazňuje, že nezávislé prispôsobenie prietrže, ťahanie elastickým obväzom je tou správnou cestou k chirurgickému stolu. A notoricky známa minca, ktorá sa často odporúča aplikovať na prietrž babičky a dokonca aj na niektorých detských lekárov, môže spôsobiť zápalový proces v pupočnom priestore..

Profylaxia pupočníkovej prietrže.

Téma "Umbilická hernia u detí" Komarovsky opakovane nastolil vo svojich televíznych reláciách. V nich podrobne vysvetľuje, že u väčšiny novorodencov je pozorovaná slabosť pupočného krúžku a pre jeho úplné uzavretie je potrebný čas, počas ktorého je potrebné sledovať výživu dieťaťa a jeho matky, predchádzať prehrievaniu a masírovať a gymnastiku. Ak vykonáte všetky tieto jednoduché postupy v kombinácii so správnou hygienou, pupočná prietrž nebude pre vaše dieťa nebezpečná..

Priľnavý obväz pupočnej kýly

Jednou z metód konzervatívnej liečby pupočnej kýly je lepenie - aplikácia špeciálnych bandáží lepidla na oblasť prietrže. Túto metódu môže odporučiť pediatr alebo chirurg pri vyšetrení a liečbe dieťaťa..

Na ošetrenie pupočnej kýly existuje niekoľko spôsobov aplikácie adhezívnych obväzov. Špeciálne náplasti na korekciu pupočnej kýly vyrábajú rôzne spoločnosti, predávajú sa v lekárňach a detských obchodoch..

Náplasť má šírku 4 - 5 cm, ktorú lekár aplikuje z jednej strany brucha na druhú počas 10 dní..

Pri aplikácii obväzu sa výstupok upraví prstami a svaly rekta abdominis sa redukujú v oblasti pupočného prstenca dvoma pozdĺžnymi pruhmi. Správna aplikácia náplasti znamená zanechanie záhybu zo svalov rekta, ktoré sa nenarovnáva.

O desať dní neskôr sa obväz odstráni a preskúma sa miesto aplikácie. Ak sa zistí, že pupočníkový kruh neklesol a prietrž neprešla, môžete použiť obväz na ďalších 10 dní..

Zvyčajne sa na úplné vyliečenie prietrže aplikuje priebeh troch obväzov, ale dnes sa táto možnosť často nepoužíva, pretože je možné podráždiť pokožku dieťaťa pod náplasťou a nepohodlie..

Používa sa tiež technika aplikácie náplasti priamo do pupočnej oblasti po dobu niekoľkých týždňov bez vytvárania záhybov kože a svalov. V tomto prípade sa náplasť mení každé dva až tri dni a dieťa sa kúpa priamo s náplasťou bez toho, aby ju odstránilo.

Pri použití tejto metódy je liečba šetrnejšia a rodičia si môžu náplasť sami vymeniť bez pomoci lekára. Na lepenie je dôležité používať hypoalergénne typy lepidiel, ktoré sa pri kúpaní neodlupujú..

Metodiku a načasovanie aplikácie určí lekár a tiež naučí rodičov, aby si sami opravili náplasti a správne ich aplikovali..

Chirurgické metódy na opravu prietrže

Existujú tiež operačné metódy na odstránenie pupočnej kýly. Ich podstata spočíva v šití v pupočníkovom kruhu. Na pupku v kožných záhyboch sú urobené malé rezy, vďaka ktorým je pooperačná jazva takmer neviditeľná.

Ak sa defekty neodstránia, potom s vekom a so zníženou elasticitou tkaniva sa malý defekt v pupočníkovom krúžku, ktorý sa neodstránil v detstve, môže u dospelých zmeniť na značne veľkú pupočnú kýlu..

U žien sa pupočná kýla často zväčšuje hneď po pôrode. U dospelých sú pupočné kýly náchylné na časté recidívy a porušenia.

Preto sa chirurgická liečba pupočnej kýly vykonáva u detí v predškolskom veku..

Bežné mýty a mylné predstavy o hernii

Rodičia často nechcú navštíviť lekára o pupočníkovej prietrži, obávajú sa chirurgického zákroku alebo zložitej liečby a namiesto toho sa obracajú na liečiteľov a „babičky“, aby „hovorili“ prietrž.

Účinok týchto rituálov sa jednoducho vysvetľuje - ako sme povedali vyššie, veľa prietrží sa uzavrie nezávisle bez liečby, pretože dieťa rastie a brušná stena sa posilňuje..

Vedomí si toho, šarlatáni úspešne zarábajú na „účinnom“ liečení detí s herniou. Táto možnosť je takmer obojstranne výhodná, pretože fyziológia tela pomáha pri udržiavaní mýtu.

V tomto prípade sú sprisahania zvyčajne sprevádzané brúsením, okusovaním alebo masážou pupka, ktorý hrá úlohu určitého druhu masáže a reflexológie. Kýla sa teda uzavrie.

Jednou z populárnych metód „liečby“ je prilepenie mince na pupočníkovú prietrž, ktorá je analógom lepiacich pások s pásovou pomôckou, ale menej správnou a alergickejšou.

Niektorí zalepia pupok listom kapusty alebo plátkom surového zemiaka s predbežným znížením prietrže. Tieto metódy sú založené na rovnakom spôsobe ako tradičné lepenie, ktoré v skutočnosti nestojí za to, aby dieťa priviedlo do pochybných osobností..

Zaujímavé je, že existujú tipy, nepokojné dieťa a prietrž

Kto hovoril pupočníkovou prietržou? A ako vám to pomohlo? Máme 1 mesiac, nemáme veľkú prietrž, masírujeme, chodíme plávať, ale viem, že chodia k babičkám, aby hovorili prietržou, a pomáha im, veľa z nich je zaujímavých a kto osobne cestoval s dieťaťom, naozaj to pomáha? A máme tiež kvapku semenníka, ako sa to stalo, keď to niekto mal? Hovorí sa, že tento rok uplynie, ale asi za rok sa zblázním a naša žltačka ešte neuplynula, ale kto to urobil kedy? (sme 1m5d) a čo je najdôležitejšie, dieťa sa stalo nepokojným, ráno sa zobudí, normálne sa usmieva, ale potom celý deň kňučí, už ho nemôžem unaviť, neviem, čo to kňučí, posledné dva dni sa nemôžem sračiť, je to šialené ale nie je to možné, asi 2/3 krát denne, hovno, chirurg hovorí, že je to normálne, terapeutka hovorí možno pre kýlu, ktorú plače, ale možno sa mi nepáči odpoveď, takže premýšľam, kam ísť, na koho sa obrátiť, možno mali nepokojné deti, povedz mi, myslím, že začnem s neurológom.

Čo potrebujete vedieť o pupočníkovej prietrži u detí

Diagnózu pupočnej kýly často stretávajú rodičia detí. Chirurgovia sa často bojia: nemôžete urobiť bez operácie, Bože, zakaz, bude to priestupok, ktorý je pre dieťa smrteľne nebezpečný. Je pupočná kýla skutočne hrozná, je možné uzdravenie a je možné dieťaťu pomôcť pri masáži? Akým príčinám choroby možno zabrániť? Poďme to pochopiť.

Čo je pupočná kýla?

Priestor brušnej steny každého zdravého dieťaťa je akýmsi štítom pre vnútorné orgány. Pod kožou sa nachádza vrstva podkožného tuku, aponeurózy, ktorá uzatvára svaly prednej brušnej steny a samotné pobrušnice. Fúzia aponeuróz tvorí bielu líniu brucha, otvor, v ktorom sa nazýva pupočníkový prsteň. Vnútorné orgány omrvinky sú teda spoľahlivo chránené..

Príčiny pupočnej kýly

Proces vývoja pupočnej kýly je spôsobený prítomnosťou slabostí vo vrstvách brušnej steny. Môžu byť vrodené alebo získané v dôsledku faktorov, ktoré oslabujú tón pupočného kruhu alebo brušných svalov. Aké sú tieto faktory? Časté napäté plač, intenzívny kašeľ, chronické poruchy stolice. Kýla je tiež vyvolaná predčasne narodenou matkou, vrodenou patológiou brušnej fascie (nedostatočný vývoj a slabosť spojivového tkaniva), krivica.

Podľa odborných údajov ministerstva zdravotníctva je u 20% novorodencov pupočníkový kruh nerozvinutý a svalové štruktúry brucha sú také slabé, že sa líšia aj pri bežnom plaču. Ohrozené sú predčasne narodené deti, ako aj tie, ktorých matky počas tehotenstva prechladli.

Celý bod pupočnej kýly je teda slabinou pupočného kruhu. Až jeden rok prechádza 90% pupočnej kýly nezávisle, ale niekedy sú u tohto problému pozorované deti až do 6 až 7 rokov, ak nedochádza k veľkým defektom a črevné slučky nejdú von.

Ak je potrebný lekár?

Pravidelná by mala byť návšteva chirurga s pupočnou kýlou. To však neznamená, že vášmu dieťaťu nevyhnutne hrozí chirurgický zákrok. Do roku prejde nezávisle 90% pupočnej kýly. V ostatných prípadoch sa vykonáva taktika vyčkávania a sledovania až 5 a dokonca 6 rokov. Nemôžeme však čakať, či sa otvorí vstupná brána prietrže, t. pupočného kruhu 1,5 cm alebo viac, ak črevné slučky prechádzajú do herniálneho vaku (v tomto prípade sa môžu tvoriť fistuly a prietrž sa stane nenapraviteľnou) aj v prípade porušenia. Obmedzená hernia je život ohrozujúci stav, ktorý vyžaduje okamžitý chirurgický zákrok. Neopustená obmedzená prietrž hrozí peritonitídou a dokonca smrťou pacienta. Ostré bolesti v oblasti vyčnievania a prudkého plaču dieťaťa hovoria o zdržanlivej prietrži.

Po vyšetrení sa lekár rozhodne - zaujať postoj počkajte a uvidíte, liečite kýlu alebo operujte. Taktiež je potrebné pamätať na to, že s dieťaťom je potrebné zaobchádzať a pomocou masáže posilňovať svaly prednej brušnej steny. Pravidelnými masážnymi a fyzioterapeutickými cvičeniami vo veku 5 až 6 rokov sa brušné svaly posilňujú tak, že prietrž prechádza.

Mimochodom, pupočná kýla sú kontraindikáciou pre návštevu športových sekcií, preto lekári odporúčajú, aby sa dieťa vo veku 5 rokov neodkladalo na riešenie pupočníkových „problémov“..

Pupočná masáž prietrže

Malé deti využívajú špeciálnu masáž. Rodičia môžu robiť základné triky sami.

1. Ľahko hladte brucho do kruhu v smere hodinových ručičiek.
2. Vyhladzujúce pohyby v šikmej svalovej zóne.
3. Hladenie v hrubom čreve. Vykonáva sa vlajúcimi pohybmi, bez tlaku.
4. Nastávajúce pohyby oboch dlaní (hore a dole) pozdĺž posterolaterálnej roviny hrudníka.

Zdvihnite dieťa teplou plnou dlaňou okolo pupka. Všetky pohyby sa vykonávajú iba v smere hodinových ručičiek. Jemne uchopte šikmé svaly brucha dlaňou od sudov do stredu. Ďalej vykonajte hladenie „rozpustiť“, t. v opačnom smere. Pravidelné vykonávanie jednoduchých masážnych pohybov pomôže posilniť svaly brucha. Poskytnite profesionálovi zložitejšie manipulácie, aby nedošlo k horšiemu. Pred vykonaním nezávislej masáže sa poraďte s lekárom o správnosti úkonov.

Cvičebná terapia pre pupočníkovú prietrž

Rodičia omrvinky by mali požiadať o vymenovanie cvičebnej terapie. Špecialista vyberie cviky, ktoré prispejú k celkovému posilneniu tela, dobrej činnosti čriev a posilneniu slabých brušných svalov. Okrem toho také cvičenia zabraňujú kolike a zápche, normalizujú vnútrobrušný tlak a zlepšujú fungovanie vnútorných orgánov. U aktívneho, šťastného a dobre vyvinutého dieťaťa je väčšia pravdepodobnosť, že sa vyhne operácii, jednoducho sa vyvinie prietrž.

Ak je potrebný chirurg a aké je riziko porušenia

Poranenie pupočnej kýly je akútny stav, pri ktorom dieťa potrebuje chirurgickú pomoc. Hlavným príznakom nebezpečnej komplikácie prietrže je ťažká bolesť brucha. Dieťa na ne prirodzene reaguje - s úzkosťou a plačom. Dospelí si musia pamätať na to, že pri porušení sa rýchlo rozvíja opuch črevných slučiek a potom dochádza k nekróze tkaniva. Ak sa mŕtvy orgán neodstráni včas, môže sa vyvinúť peritonitída..

Chirurgická operácia je tiež predpísaná, ak čakacia a sledovacia poloha nepriniesla výsledky a prietrž sa nedá vyliečiť do 5 až 6 rokov. Spočiatku je veľkou prietržovou hmotou tiež indikácia pre chirurgický zákrok..

Zranená prietrž je operovaná okamžite.

Takže hoci pupočné kýly prechádzajú hlavne sami bez chirurgického zákroku, existujú prípady, keď je napriek tomu potrebná operácia. Zhrnutie, kedy je to potrebné:

 • Veľkosť prietrže presahuje 1,5 cm. Pravdepodobnosť, že prietrž tejto veľkosti sa uzdraví sama osebe, je veľmi malá..
 • Keď sa pupočná kýla objaví u dieťaťa po 6 mesiacoch alebo sa stane ešte väčšou, keď má dieťa 1 až 2 roky.
 • Prítomnosť určitých príznakov, z ktorých najbežnejším je porušovanie (uškrtenie).
 • Umbilikálna prietrž nechce „vytiahnuť“ ani po 5 rokoch. Aj keď veľa lekárov odporúča počkať do 7 rokov: svaly sa môžu posilňovať pred školským vekom. T.O. vekové limity tu určuje lekár na základe individuálnych pozorovaní počas vyšetrenia.
 • Estetická nepohodlie, keď má hernie proboscisový tvar v dôsledku hrubej vrstvy pokožky nad ňou.

Ak slučky čreva vyčnievajú do brány prietrže, môže sa vytvoriť fistula alebo fistula a kýla sa stane nenapraviteľnou. Preto je prítomnosť črevných slučiek v herniálnom vaku známkou chirurgie prietrže.

Čo presne sa nedá urobiť

V žiadnom prípade by rodičia dieťaťa s pupočníkovou prietržou nemali chodiť na všetky druhy „babičiek“ a liečiteľov, ktorí sľubujú odstránenie výčnelku. Toto je veľké riziko pre zdravie a život dieťaťa. Choroba nie je nebezpečná, ak je dieťa pozorované chirurgom s herniou a výlet do pupočnej kýly sľubuje, že v budúcnosti dôjde k vážnejším problémom..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Môj otec mal prietrž dvakrát. Prvýkrát bol odstránený chirurgickým zákrokom, ale čoskoro sa na rovnakom mieste objavila pooperačná prietrž..
Myóm je benígna formácia, ktorá sa vyskytuje u žien v maternicovej dutine v dôsledku hormonálnych porúch, potratov, zápalových procesov v genitourinárnom systéme. Existujú rôzne spôsoby liečby choroby.
Dnes je mnohým ženám diagnostikovaná maternicová myóm. Príčiny tohto ochorenia môžu byť rôzne, ako aj jeho prejavy. Podľa štatistík asi 35-45% žien vo vyššom veku trpí podobným ochorením.