loader

Hlavná

Späť

Maternicové myómy počas tehotenstva

Posledná aktualizácia: 30/04/2020

Obsah článku

Čo je ideálne tehotenstvo? Bez komplikácií a vyjadrených sťažností, ktoré v priemere trvajú 40 - 41 týždňov a v dôsledku ktorých sa narodí zdravé plnohodnotné dieťa..

Počatie, tehotenstvo a pôrod sú však mimoriadne zložité procesy. Aj po dodržiavaní všetkých odporúčaní lekára, dodržiavaní zdravého životného štýlu, opustení zlých návykov je nemožné vyhnúť sa všetkým nástrahám počas tehotenstva..

Problémy sa môžu vyskytnúť u samotnej matky, u dieťaťa alebo u oboch.

S rovnakou pravdepodobnosťou sa objavujú pred, počas samotného tehotenstva a v čase narodenia.

Jednou z týchto tehotenských komplikácií môžu byť maternicové myómy..

Maternicové myómy

Maternicové myómy sú najbežnejším benígnym nádorom u žien v reprodukčnom veku..

Vyvíja sa z kmeňových buniek v tkanive hladkého svalstva maternice (myometrium). Jedna bunka sa opakovane delí a nakoniec vytvára pevnú hmotu odlišnú od susedného tkaniva.

Klinické prejavy choroby

Veľmi zriedkavo sa stáva zhubným. Kancerózny fibrom (nazývaný leiomyosarkóm) sa vyskytuje v menej ako 1 000 prípadoch. Myóm je biely okrúhly útvar, ktorý má štruktúru tvrdých gumových gúľ. Môže rásť na vnútornom povrchu (pod sliznicou maternice) alebo na vonkajšom povrchu maternice (pod seróznou membránou maternice)., vo svaloch maternicovej steny (intramurálny myóm) alebo na kmeňových výrastkoch na vonkajšej strane maternice (stopka). Niektoré z nich môžu mať hráškovú veľkosť, iné môžu rásť až do 9 mesiacov tehotenstva..

Často sa vyskytujú bez výrazného klinického obrazu. Žena ostáva v nevedomosti dlho o probléme a učí sa o ňom iba počas rutinnej alebo plánovanej prehliadky gynekológom..

Preto nie je prekvapujúce, že žena sa môže obávať, či je možné porodiť maternicový myóm, ako myóm ovplyvňuje tehotenstvo. Je tehotenstvo možné po odstránení maternicových myómov? [1]

Tehotenstvo s fibroidmi

Čo môže spôsobiť myómy?

Lekári nepoznajú hlavný dôvod, prečo sa maternicové myómy vyvíjajú, ale štúdie a klinické skúsenosti naznačujú nasledujúce faktory, ktoré môžu mať vplyv na jeho rast:

Genetický faktor

Je pozorovaná rodinná anamnéza vývoja fibroidov a genetické pozadie zvyšuje pravdepodobnosť rastu týchto fibroidov..

Hormonálny faktor

Estrogén a progesterón stimulujú vývoj maternicovej sliznice počas menštruačného cyklu, pričom zároveň prispievajú k aktívnemu rastu fibroidov. Myóm je na tieto hormóny veľmi citlivý, pretože obsahuje veľké množstvo receptorov pre estrogén a progesterón - omnoho viac ako vo svaloch maternice. Výsledkom je, že myóm rastie počas tehotenstva, zvyšuje sa počas tehotenstva a má tendenciu klesať alebo úplne vymiznúť počas tehotenstva, keď klesá produkcia hormónov..

Iné rastové faktory fibroidov

Nástup menštruácie v ranom veku, používanie antikoncepcie, obezita, nedostatok vitamínu D, strava s vysokým obsahom červeného mäsa a nízka obsah zelenej zeleniny, ovocia a mliečnych výrobkov, zneužívanie alkoholu, vrátane piva, zvyšuje riziko fibroidov..

Diéta pre myóm

Vplyv maternicových fibroidov na početí dieťaťa

Keď sa žena dozvie o diagnóze maternicových fibroidov, začne panikáriť: „je možné otehotnieť s maternicovými fibroidmi?“, „Porodia maternicové myómy“, „sú maternicové myómy počas tehotenstva - je to nebezpečné“.

Maternicové myómy často nemajú žiadny vplyv na reprodukčnú funkciu žien. U asi 3% žien sa však diagnostikovali problémy s počatím kvôli prítomnosti veľkých maternicových fibroidov. Ženy s veľkými fibroidmi, ktoré začali rásť na vonkajšom povrchu maternice, môžu mať problémy s kompresiou vajcovodov. To môže čiastočne alebo úplne blokovať priechod vajíčka trubicami. Je problém ísť dole a stretávať sa s spermatickými bunkami, ktoré nakoniec bránia otehotneniu. [4]

Keď fibroidy zaberajú celý priestor maternice, oplodnené vajíčko sa nemôže prichytiť na stenu a zomrie. V prípade, že oplodnené vajíčko sa stále dokáže pripojiť na vnútornú stenu maternice pomocou množstva rastúcich myómov, začína konflikt o výživu a priestor. Výsledkom je, že tento boj končí potratom.

Štatistika klinických prejavov po liečbe

Maternicové myómy a tehotenstvo

Ženy s myómom majú zvyčajne normálne tehotenstvo a fyziologický pôrod. Počas tehotenstva nepredstavuje priame riziko pre ženu a dieťa a nemá vplyv na samotný priebeh pôrodu.

V zriedkavých prípadoch môžu fibroidy spôsobiť komplikácie. Všetko záleží na tom, aké veľké sú myomatózne uzly a kde sa nachádzajú. Rast fibroidov je aktívnejší v prvom trimestri, keď sa množstvo estrogénu a iných hormónov dramaticky zvyšuje, aby sa podporilo tehotenstvo. Môže sa zväčšiť až 10-krát (alebo viac).

Veľké myómy môžu potenciálne spôsobiť vážne problémy pre ženu a plod. Mnoho fibroidov nájdených počas tehotenstva sa znižuje alebo mizne po pôrode, pretože hormonálne pozadie sa normalizuje a maternica sa vracia na svoju normálnu veľkosť. V tomto prípade môžeme povedať, že v tehotenstve došlo k vyliečeniu maternicových myómov.

Ovplyvňuje maternicové myómy početí dieťaťa?

Sťažnosti na maternicové myómy počas tehotenstva

 1. Bolesť panvy, chrbta alebo brucha. Lokalizácia bolesti závisí od miesta, kde sa fibroid nachádza. Bolesť môže byť hlavným príznakom maternicových myómov počas tehotenstva..
 2. Časté močenie alebo bolesť počas močenia môžu byť spôsobené tým, že močový mechúr stláča močový mechúr.
 3. Pocit nadúvania, zápchy môže byť výsledkom skutočnosti, že myóm vytvára tlak na hrubé črevo.
 4. Bolesť pri pohlavnom styku, ktorá môže súvisieť s myómom maternice.

Maternicové myómy počas tehotenstva sú nebezpečné

Je dôležité vedieť, že umiestnenie a veľkosť maternicových fibroidov počas tehotenstva do značnej miery určujú priebeh komplikácií, ak sa vyskytnú. Ak je žena diagnostikovaná počas tehotenstva s fibroidmi, lekárka by mala byť pripravená na jej vzhľad a presne určiť taktiku možnej liečby a riadenia samotného pôrodu..

Keď je myóm lokalizovaný v krčnej oblasti, môže blokovať priechod moču, čo vedie k akútnej retencii moču. Ak neprijmete opatrenia, žena môže zlyhať obličky. [3]

Tehotenstvo a maternicové myómy

Komplikácie počas pôrodu

1. Neobvyklá poloha plodu.

Fyziologická poloha plodu, vhodná na pôrod, je hlava nadol a zadok v maternici. Ak sa fibroid nachádza v dolnej časti maternice, dieťa sa nebude môcť otáčať a hlava nebude v dolnej časti maternice. Prirodzené narodenie je v tejto situácii nemožné. [2]

2. Umiestnenie myomatóznych uzlín v dolnej časti maternice môže viesť k zablokovaniu pôrodného kanála. V takom prípade bude potrebné vykonať cisársky rez.

3. To isté platí pre mnohopočetné myómy, ktoré môžu interferovať s normálnou kontrakciou maternice, masívnym popôrodným krvácaním a oneskoreným dodaním..

Maria Milani o vplyve maternicových myómov na tehotenstvo a pôrod. Zdroj - Ženská zdravotná akadémia

Riziko pre dieťa

Fibroidy majú vplyv na rast a vývoj plodu. Veľké myómy v maternicovej dutine môžu viesť k nedostatku priestoru a brzdiť vývoj dieťaťa, čo vo väčšine prípadov vedie k vrodeným deformáciám dieťaťa. Plod sa často vyvíja torticollis a deformuje kosti lebky.

Myóm tiež ovplyvňuje cirkuláciu placenty a spôsobuje, že plod trpí nedostatkom kyslíka a živín, čo vedie k úbytku hmotnosti pri narodení alebo predčasnému roztrhnutiu plodovej vody a spôsobuje predčasné narodenie..

Známky a príznaky predčasného pôrodu u tehotných žien s myómom

Vaginálne špinenie alebo krvácanie.

Silná bolesť brucha, panvy a dolnej časti chrbta.

Pocit, že dieťa tlačí na vnútorné orgány.

Pocit brušných kŕčov, ako pri menštruácii.

Vodný vaginálny výtok.

Hnačka, nevoľnosť, triaška, vracanie.

Diagnostika maternicových fibroidov

Pri vyšetrení môže lekár, ak je prítomný fibroid, pociťovať nepravidelný tvar maternice, niekedy nevyhovujúci dĺžke tehotenstva..

Niektorí odborníci odporúčajú magnetickú rezonanciu pre jasnejší obraz..

MRI pre myóm maternice

Liečba myómov pred tehotenstvom

Ak žena má problémy s otehotnením alebo ak umiestnenie myómu môže viesť k komplikáciám počas tehotenstva, odborník môže odporučiť liečbu myómov pred tehotenstvom..

Hormonálna terapia je najjednoduchšia liečba. Takáto terapia sa zvyčajne predpisuje niekoľko mesiacov predtým, ako žena plánuje otehotnieť..

Hormonálne lieky znižujú maternicové myómy, ale môžu tiež znižovať pravdepodobnosť otehotnenia. Chirurgická metóda (myomektómia) je alternatívnou metódou na odstránenie maternicových fibroidov, ktorá tiež zachováva reprodukčnú funkciu. Myomektómia môže zahŕňať postupy na odstránenie fibroidov pomocou laparoskopickej alebo hysteroskopickej chirurgie..

Myomektómia môže viesť k zjazveniu maternice, čo spôsobí problémy pri úspešnej implantácii embrya. Po zákroku existuje 25-percentná šanca, že v priebehu desiatich rokov dôjde k rastu nových fibómov.

Tehotenstvo po odstránení maternicových fibroidov nastáva bez prekážok a pokračuje bez závažných komplikácií..

Liečba maternicových fibroidov u tehotných žien

Vo väčšine prípadov maternicové myómy nevyžadujú liečbu.

V prípade komplikovaného tehotenstva sa vykonáva symptomatická terapia, pričom sa v najväčšej možnej miere zabráni chirurgickému zákroku.

V niektorých prípadoch je hormonálna terapia predpísaná na krátku dobu, aby sa zmenšila veľkosť fibroidov. Pri silnej bolesti sa odporúčajú nesteroidné protizápalové lieky..

S lokálnymi príznakmi vo vagíne tehotnej ženy (svrbenie, pálenie) môžu lekári odporučiť hydratačný intímny gél „Ginokomfort“. Nezaťažuje teratogénne a mutagénne účinky na plod a maximálne eliminuje vaginálne ťažkosti s myómom maternice u nastávajúcej matky..

Maternicové myómy po tehotenstve

V popôrodnom období môže myóm komplikovať priebeh masívneho krvácania. V tomto prípade môžu byť potrebné lieky, krvná transfúzia alebo dokonca chirurgický zákrok..

Maternicové myómy a tehotenstvo

Vedie myóm počas tehotenstva k neplodnosti a problémom? Ako moderné metódy liečby fibroidov ovplyvňujú reprodukčnú funkciu žien? Čo je lepšie: klasický chirurgický zákrok (myomektómia) alebo embolizácia maternicovej tepny?

Predtým, ako sa budete týmito otázkami podrobne zaoberať, musíte pochopiť niektoré dôležité veci..

Prvý. Možnosť výskytu tehotenstva a plodenia nemusí byť nevyhnutne funkciou ženského tela. Nie všetky ženy môžu otehotnieť a mať dieťa. Neplodnosť z rôznych dôvodov nie je tak zriedkavá. Môže ísť o hormonálne poruchy, rôzne patológie maternice a vaječníkov, sexuálne prenosné infekcie. Nadváha, fajčenie, alkohol, vek a ďalšie faktory znižujú plodnosť..

Je známe, že u niektorých úplne zdravých žien (tj u tých, ktoré neodhalili žiadne odchýlky v dôsledku komplexného vyšetrenia), sa nevyskytuje tehotenstvo a súčasne u žien s mnohými gynekologickými chorobami môže dôjsť k tehotenstvu a končiť pôrodom. Neplodnosť je často výsledkom kombinácie súborov špecifických faktorov u mužov a žien.

Inými slovami, ak má žena myóm a tehotenstvo sa nevyskytuje dlho, nemusí to byť vôbec o myóme. Existuje mnoho ďalších dôvodov. Keď sa v takýchto prípadoch zbavíte myómov, stále nemôžete otehotnieť.

Druhý. Nie všetky ženy, ktoré kedysi porodili dieťa, budú schopné znova počať, a tento jav nie je vždy možné vysvetliť. V gynekológii existuje diagnóza „nevysvetlenej neplodnosti“, ktorá podľa štatistík predstavuje až 25% všetkých prípadov. Existuje stav nazývaný „obvyklý potrat“, to znamená, že dôjde k otehotneniu, ale zakaždým sa preruší z jedného alebo druhého dôvodu.

Stručne povedané, schopnosť rodiť deti je mimoriadne zložitá záležitosť, ktorá závisí od veľkého počtu rôznych faktorov vrátane zdravia partnera..
U zdravých mladých žien sa pravidelne vyskytujú také znaky priebehu tehotenstva, ako je predčasný pôrod a iné komplikácie počas pôrodu, a preto nie je vždy možné zistiť ich príčinu. Mnoho aspektov súvisiacich s nástupom tehotenstva, tehotenstva a pôrodu ešte stále nie je úplne objasnené..

Preto nie je možné uvažovať o možnosti tehotenstva a tehotenstva u žiadnej ženy ako o neoddeliteľnej funkcii tela - napríklad o prítomnosti ramena alebo nohy. Pri diskusii o vplyve rôznych faktorov na reprodukčnú funkciu je potrebné jasne pochopiť, že nemôžu existovať jednoznačné názory, pretože vždy je potrebné vychádzať z nemožnosti spoľahlivého porovnávacieho posúdenia stavu tejto funkcie pred a po liečbe..

Keď sa teda vrátime k téme účinku embólie maternicovej artérie pri liečbe fibroidov maternice na tehotenstvo, uvádzame: Embolizácia maternicovej artérie neovplyvňuje schopnosť otehotnieť a mať dieťa..

A teraz zistime, na základe akých skutočností môžeme urobiť takéto vyhlásenie.

 1. Pri všetkých našich praktikách používania EMA na liečbu myómov maternice (čo je 15 rokov práce a viac ako 6 000 operovaných pacientov) každoročne zaznamenávame narodenie detí u mnohých žien, ktoré prešli EMA. Je dôležité pochopiť, že môžeme hodnotiť iba malú časť pacientov (iba tých, ktorí boli pozorovaní a porodili na našej čepeli alebo nás o tom jednoducho informovali). Väčšina pacientov, najmä tých z iných miest, je „stratených“ na kontrolu, pretože po EMA pre nich problém s fibroidmi prestane existovať a keď otehotnejú a porodí, jednoducho o tom nevieme.
 2. Nevideli sme pacientky, ktorým sa nepodarilo otehotnieť a mať dieťa po EMA, a to nejako súviselo s následkami samotného EMA..
 3. Vo svetovej literatúre neexistuje jediná publikácia, ktorá by naznačovala, že neplodnosť alebo potrat sa vyvinul u pacienta po EMA, nie sú len štatistické údaje, ale aj opisy ojedinelých prípadov..
 4. Za posledných 20 rokov boli vo svetovej vedeckej literatúre opakovane publikované články opisujúce tehotenstvo a pôrod po embolizácii maternicových tepien. Ak by sme doslova zhrnuli údaje z literatúry, počet tehotenstiev pred tehotenstvom po EMA dosahuje niekoľko tisíc. Je dôležité pochopiť, že na jednej strane nie viac ako 1% zdravotníckych zariadení používajúcich EMA zverejňuje svoje údaje, a na druhej strane nie všetci pacienti, ktorí rodia po EMA, nepovažujú za potrebné informovať tých, ktorí vykonali ich embólizáciu..
 5. Vo svetovej vedeckej literatúre sú najčastejšími teoretickými úvahami o téme gravidita po EMA napríklad: „Neodporúča sa vykonávať EMA pre ženy bez pohlavia kvôli nedostatočnému štúdiu tohto problému.“ Znovu však opakujeme: neexistujú žiadne publikácie, ktoré by naznačovali vývoj neplodnosti alebo potratu po EMA.

V skutočnom živote teda vidíme:

 • Ročné zvýšenie tehotenstva a pôrodu po EMA.
 • Nedostatok vedecky dokázaných dôkazov o vplyve EMA na reprodukčný systém.
 • Iba teoretické úvahy o možných účinkoch EMA na tehotenstvo a pôrod.

Vplyv embólie na maternicu a vaječníky

Naše skúsenosti aj údaje z literatúry naznačujú, že prietok krvi v maternici po EMA je počas prvého týždňa úplne obnovený.

Hrúbka a vlastnosti sliznice maternice (endometria) sa po embolizácii maternicových tepien nezmenili. Jednotlivé správy o vplyve EMA na hrúbku endometria, ktoré sú k dispozícii na internete, sú iba špekulácie lekárov (so správnou implementáciou EMA). V zásade píšu takto: „EMA môže ovplyvniť“.

Naše štúdie ukazujú, že endometrium netrpí a EMA naň nemá žiadny vplyv. Na začiatku 90. a 10. Rokov boli v počiatočných fázach zvládnutia techniky hlásené správy, že použitie falošných embolizačných prípravkov príliš malej veľkosti môže byť sprevádzané negatívnym účinkom na endometrium. Pri vykonávaní EMA na moderných klinikách s rozsiahlymi skúsenosťami a pri používaní najnovšej generácie liekov je to úplne vylúčené.

Zhoršenú funkciu vaječníkov navrhujú iba jednotliví špecialisti, ktorí sú ďaleko od EMA. Podľa mnohých štúdií (našich aj zahraničných) nenastali po EMA žiadne zmeny vo funkcii vaječníkov (hormonálne hladiny sa hodnotili pred a po EMA po 1, 3, 6 a 12 mesiacoch).

Chcel by som ešte raz zdôrazniť, že argumenty kritikov agentúry EMA sa zakladajú výlučne na domnienkach. Fráza vždy znie: „EMA môže mať negatívny vplyv...“, ale žiadny vedecký výskum nepreukázal tento „negatívny účinok“, ktorý existuje, napriek skutočnosti, že EMA sa aktívne študuje už približne 20 rokov. Všeobecne platí, že v lekárskej vede tento pojem vždy postačuje na štúdium účinkov liečebnej metódy na organizmus a jeho jednotlivých funkcií. A v tejto časti vedecké údaje (zdôrazňujeme, že sú vedecké a nie iné) plne potvrdzujú účinnosť uplatňovania EMA..

Napríklad v prvých štúdiách sa uvádza, že EMA znižuje rezervu vaječníkov, t. J. Počet vajec vo vaječníkoch. To môže spôsobiť neplodnosť. Ak nie pre jeden „ale“: priemerný vek účastníkov štúdie bol 45 rokov. Po 30 rokoch sa rezerva vaječníkov ženy začína prirodzene znižovať. To je v tomto prípade skutočný dôvod, ktorý sa nezohľadnil - vek žien.

V roku 2017 boli výsledky štúdie uverejnené vo vedeckom časopise MINIMALLY INVASIVE THERAPY & ALLIED TECHNOLOGIES („Minimálne invazívna terapia a súvisiace technológie“), na ktorom sa zúčastnilo 89 žien vo veku 23 až 40 rokov. Vykonal embolizáciu maternicových tepien, potom sa pozorovanie uskutočňovalo štyri roky. Prieskumy ukázali, že rezerva vaječníkov po EMA neklesá. U 32 pacientov sa dokonca zvýšil.

Myomektómia a tehotenstvo

Najčastejšie aktívnymi oponentmi EMA sú gynekológovia so zameraním na chirurgickú liečbu. Ako alternatívny spôsob liečby fibroidov maternice sa najčastejšie spomína myomektómia (operácia, pri ktorej sú myomatózne uzliny odstránené z maternice). Z nejakého dôvodu nie je uvedené, aká je skutočná frekvencia tehotenstva a výskyt tehotenstva po tejto operácii, a možné riziká spojené s touto chirurgickou operáciou sa tiež mlčia..

Podľa svetovej literatúry sa frekvencia tehotenstva po myomektómii pohybuje v rozmedzí od 30 do 55%, to znamená, že myomektómia nezaručuje tehotenstvo ani možnosť niesť dieťa..

Je potrebné pripomenúť, že podľa rovnakých štúdií:

 • pravdepodobnosť akýchkoľvek (vrátane celkom impozantných) komplikácií po myomektómii v porovnaní s EMA je výrazne vyššia;
 • zotavenie po myomektómii je omnoho dlhšie;
 • po myomektómii v malej panve sa môže vyvinúť adhézny proces, ktorý môže viesť k narušeniu priechodnosti vajcovodov - a to je ďalší faktor neplodnosti.

Myomektómia, na rozdiel od EMA, má dočasný účinok: uzly po tejto operácii začnú opäť rásť. Miera recidívy po myomektómii je 10 až 14% ročne, to znamená, že 4 až 5 rokov po operácii bude tomuto ochoreniu diagnostikovaná viac ako polovica pacientov a bude potrebné rozhodnúť o výbere liečebnej metódy..

Frekvencia komplikácií počas tehotenstva a pôrodu u pacientov, ktorí podstúpili myomecotmiu, je vyššia - existuje riziko ruptúry maternice v jazve počas pôrodu, placenta rastie na jazvu - veľmi ťažká a nebezpečná situácia v pôrodníctve..

Ďalšie popísané komplikácie (mimomaternicové tehotenstvo, predčasný pôrod, nízka hmotnosť plodu) sa vyskytujú s rovnakou frekvenciou u pacientov, ktorí podstúpili EMA, ako aj u tých, ktorí podstúpili myomektómiu. Frekvencia týchto komplikácií je porovnateľná s frekvenciou u pacientov rovnakej vekovej skupiny. To znamená, že „príspevok“ myomektómie a EMA k rozvoju takýchto komplikácií je pochybný.

„Alternatíva“ k embolizácii maternicovej artérie vo forme myomektómie nie je bezpečná metóda, ktorá by zaručila začiatok a tehotenstvo tehotenstva..

Chirurgovia paradoxne odrádzajú pacientov od embolizácie maternicových tepien, zastrašujú ich neexistujúcimi nebezpečnými následkami, paradoxne, nič nehovoria o následkoch a priamych rizikách samotnej myomektómie, ani o jej vplyve na reprodukčný systém. A samotní pacienti často nežiadajú tieto otázky lekárom. Z nejakého dôvodu stačí iba presvedčivý lekársky výraz: „Odstránim všetky uzly a vy môžete otehotnieť, ale táto embolizácia sa vám nezobrazí - kto vie, čo sa vám môže neskôr stať.“ Človek chce vždy namietať: ak tento lekár nevie „čo sa potom môže stať“, vôbec to neznamená, že liek ako celok nie je známy. To len znamená, že lekár nevie, čoho by si mal byť vedomý. Alebo možno nevie všetko o technike myomektómie, pretože existujú také významné medzery?

V skutočnosti EMA a myomektómia v žiadnom prípade nekonkurujú liečbe maternicových fibroidov. Obaja majú svoje miesto v komplexe našich prostriedkov na boj proti myómu. Je však potrebné jasne porozumieť vhodnosti použitia tejto alebo tej istej metódy liečby v každom konkrétnom prípade, u každého konkrétneho pacienta.

Konzervatívna myomektómia - to je predovšetkým obnovenie maternice na implementáciu reprodukčnej funkcie - takto by sa mal vzťahovať tento spôsob liečby v moderných podmienkach. Výnimkou môže byť situácia, keď sa myomatózny uzol alebo uzly nachádzajú na tenkom základe a spôsobujú ženám výrazné nepohodlie kvôli bolesti (zatiaľ čo na stene maternice by nemali byť iné uzly). Je zrejmé, že komplexná konzervatívna myomektómia u pacienta, ktorý je v neskorom reprodukčnom veku a nemá záujem o plodenie dieťaťa, by sa nemal vykonávať, pretože v prvom rade ide o nadmerný zásah a neodôvodnené riziko pre ženu..

Pri posudzovaní stavu maternice pred rozhodnutím o možnosti konzervatívnej myomektómie je dôležité zvážiť niekoľko faktorov:

 • Koľko jaziev zostane po operácii na maternici: veľa jaziev na maternici môže spôsobiť značné komplikácie počas tehotenstva a pôrodu (maternicové tržné rany v jazve, placenta rastúca do jazvy atď.).
 • Otvorí sa pri myomektómii dutina maternice - odstránenie uzlov s otvorením dutiny je spojené s horšou prognózou tehotenstva a pôrodu.
 • Predpokladaná veľkosť uzla alebo uzlov do druhého trimestra gravidity a uprednostňovaný smer rastu uzlov. Je známe, že v priemere sa veľkosť uzlov počas tehotenstva zvyšuje o 25 - 30% pôvodnej veľkosti. Ak je uzol malý a rastie smerom von, rozhodnutie o vykonaní konzervatívnej myomektómie sa môže oneskoriť. Rozhoduje sa skôr o tehotenstve s uzlom, ako o tehotenstve so jazvou na maternici.

Teraz pár slov o tehotenstve s myómom maternice, pretože v niektorých prípadoch nemôžete vykonať žiadnu liečbu a odporučiť žene, aby otehotnela s existujúcimi uzlami. Toto rozhodnutie si vyžaduje pomerne komplikovanú analýzu situácie a malo by byť vykonané iba gynekológom.

Tehotenstvo s maternicovými fibroidmi

Po prvé, niektoré štatistiky.

 1. Približne 4% všetkých tehotenstiev sa vyskytuje v dôsledku prítomnosti maternicových fibroidov.
 2. U 49 - 60% z nich došlo k miernej zmene vo veľkosti myomatóznych uzlín počas tehotenstva.
 3. V 22–32% prípadov je pozorovaný rast myomatóznych uzlín.
 4. U 8–27% došlo k zníženiu veľkosti fibroidov, ich regresii.
 5. Podľa viacerých štúdií takmer 62% uzlov až do veľkosti 5 cm, stanovené pred tehotenstvom, nebolo na konci tehotenstva vizualizované ultrazvukom. Zároveň v priebehu tehotenstva rastú veľké myomatózne uzly v priemere o 12%, ale nie o viac ako 25%. Veľkosť malých uzlov je najčastejšie stabilizovaná..
 6. Komplikácie počas maternice s fibroidmi maternice sa vyskytujú v 10–40% prípadov.

Najčastejšie komplikácie počas tehotenstva:

 • spontánny potrat.
 • predčasný pôrod;
 • predčasné pretrhnutie membrán;
 • poškodenie plodu, podvýživa plodu;
 • porušenie práce;
 • popôrodné krvácanie.

Najväčšie ohrozenie predstavujú veľké submukózne uzly a retroplacentálne (umiestnené za miestom pripojenia placenty) uzly intramurálnej alebo transmurálnej lokalizácie.

Značný počet tehotenstiev s fibroidmi maternice postupuje celkom normálne. Myomatózne uzliny rastú počas tehotenstva pod vplyvom progesterónu, ktorého koncentrácia v krvi sa v prvých dvoch trimestroch tehotenstva postupne zvyšuje. Ďalej hladina progesterónu klesá, takže rast spomaľuje a nastáva stabilizácia veľkosti uzlov alebo dokonca regresia.

Prítomnosť myomatóznych uzlín u pacienta, ktorý plánuje tehotenstvo, umožňuje rozhodnúť sa, či je možné otehotnenie s existujúcimi uzlami (alebo uzlom) alebo či je ešte potrebná liečba. Nakoniec je potrebné sa rozhodnúť, čo môže byť riskantnejšie a potenciálne môže spôsobiť ďalšie komplikácie počas tehotenstva - existujúci maternicový fibroidný uzol alebo jazva po jeho odstránení..

Ďalej uvádzame dôležité faktory, ktoré ovplyvňujú rozhodnutie o možnosti otehotnenia s myómom:

 1. Veľkosť, počet a umiestnenie uzlov: to sú zrejmé faktory, ktoré určujú výber medzi tehotenstvom s uzlom alebo potrebou vykonať EMA alebo myomektómiu. To znamená, že v tejto fáze existuje určitý druh „vidlice“ - je možné otehotnieť s myómom alebo je tehotenstvo nemožné bez operácie alebo EMA, alebo existuje vysoké riziko prerušenia.
 2. Potenciálny smer rastu intramurálnych uzlov (malé a stredné veľkosti): je to veľmi dôležitý faktor. Počas ultrazvuku môžete viac alebo menej presne určiť povahu rastu uzla - odstredivého alebo centripetálneho. Ak uzol rastie v smere maternicovej dutiny, jeho potenciálne zvýšenie počas tehotenstva na 25% pôvodnej veľkosti bude mať vážnejšie následky. Ak uzol rastie smerom von - jeho význam pre tehotenstvo nie je taký nebezpečný.
 3. Vek pacienta: čím staršia je žena, tým závažnejší je negatívny vplyv myomatóznych uzlín na tehotenstvo a pôrod. Čas na chirurgický zákrok a následnú rehabilitáciu môže ovplyvniť samotnú možnosť otehotnenia u žien v neskorom reprodukčnom veku a tento faktor by sa mal brať do úvahy v nejasných situáciách (pri výbere medzi tehotenstvom s uzlinou alebo jednou alebo inou operáciou).
 4. Reprodukčná anamnéza: veľký význam má trvanie neplodnosti, predchádzajúce tehotenstvo, pôrod. Ak má pacient dlhodobú neplodnosť a sú vylúčené ďalšie faktory ovplyvňujúce počatie a tehotenstvo, vedie to k väčšej miere sklonu k chirurgickej liečbe..
 5. Časový faktor: pri plánovaní tehotenstva je dôležité to zistiť od pacienta. Ak pacientka nedávno zaznamenala rast uzlín a neplánuje tehotenstvo v najbližších rokoch, malo by sa uprednostniť embolizácia maternicových tepien. Je to spôsobené skutočnosťou, že ak pacientka podstúpi myomektómiu, potom je veľmi vysoká pravdepodobnosť, že keď sa rozhodne otehotnieť, napríklad 3 - 4 roky po tejto operácii, bude musieť znova rozhodnúť o liečbe myómov maternice, pretože do tejto doby dochádza k mnohým relapsom.
 6. Ďalšie faktory: sprievodné patológie, ktoré si vyžadujú chirurgické ošetrenie (napríklad ovariálna cysta), iné faktory určujúce odmietnutie operácie alebo naopak indikácie.

Ak sa tehotenstvo s myómom považuje za nemožné alebo riskantné - ktorá metóda liečby by sa mala zvoliť? Pretože liečba liekmi vedie k rýchlemu relapsu a je spojená s dlhým obdobím umelého potlačenia reprodukčnej funkcie, je vhodné a optimálne zvoliť medzi myomektómiou a embóliou..

Pri výbere medzi týmito metódami liečby sa môžete riadiť nasledujúcim pravidlom: ak existuje technická možnosť vykonať myomektómiu a nehrozí žiadne významné riziko rozšírenia rozsahu operácie na hysterektómiu, predpovedá sa iba malý počet jaziev na maternici a nepredpokladá sa žiadne riziko otvorenia dutiny a očakáva sa, že po odstránenie všetkých uzlov topografia maternice sa významne nemení - je potrebné uprednostniť chirurgickú liečbu. V iných prípadoch je potrebné zvoliť EMA.

Ak je preferovaná embolizácia maternicovej artérie?

 1. Viacnásobné maternicové myómy: prípady, keď je väčšina uzlov umiestnená intramurálne (v maternicovej stene), transmurálne (zaberajú celú maternicovú stenu), subserous-intramurálne uzly s hlbokým výskytom v stene maternice, mnoho malých hlboko zakorenených uzlov, isthmusové uzly, vč. na širokej základni s cervikálnou deformitou.
 2. Submukózne uzliny väčšie ako 5 cm veľkosti nulového typu podľa endoskopickej klasifikácie (uzol je úplne v dutine maternice) a prvý typ (uzol je viac ako 50% v dutine maternice), ktoré sa dajú veľmi ťažko odstrániť hysterektektoskopiou.
 3. Submukózne uzliny druhého typu (uzol preniká do maternicovej dutiny o menej ako 50%) - po EMA môžu byť nasadené v maternicovej dutine a následne vytlačené smerom von.

Diskusia o rozhodnutí zvoliť metódu liečby maternicových fibroidov u ženy plánujúcej tehotenstvo bude vždy súvisieť s mnohými nuansami a riešenie nemusí byť vždy zrejmé bez ďalších štúdií. Musíte si vybrať medzi tromi spôsobmi:

 • otehotnieť bez liečby dostupnými uzlinami,
 • vykonať myomektómiu,
 • uprednostniť embolizáciu maternicovej tepny.

Embolizácia maternicových tepien sa vykonáva pre ženy plánujúce tehotenstvo, pretože po embólii ženy otehotnejú a rodia zdravé deti. EMA nemá nepriaznivý vplyv na reprodukčný systém (neexistujú údaje, ktoré by to naznačovali za viac ako 15 rokov pozorovania); všetky správy o možných negatívnych účinkoch EMA nie sú ničím iným než špekuláciami a nemajú faktický základ - ich existencia sa teda nepreukázala žiadnym vedeckým výskumom.

Myomektómia, ktorá je dôležitou a bežnou metódou liečby, ešte stále nezaručuje začiatok a tehotenstvo tehotenstva, pretože frekvencia tehotenstiev po tejto operácii sa podľa svetových vedeckých údajov pohybuje v rozmedzí od 30 do 55%. Myomektómia je spojená s vyšším rizikom ako EMA. Obdobie zotavenia po tejto operácii je dlhšie a účinok je iba dočasný - miera recidívy po myomektómii je extrémne vysoká. Všetky tieto dôkazy sú verejne dostupné a možno ich nájsť v zahraničných aj ruských vedeckých publikáciách, ale to je to, čo lekári, ktorí ponúkajú iba myomektómiu a akýmkoľvek spôsobom odrádzajú pacientov od vykonávania EMA, uprednostňujú mlčanie..

Možnosť tehotenstva a nosenia nie je zaručenou funkciou ženského tela. Z tohto hľadiska je mimoriadne ťažké správne posúdiť, či určitá metóda liečby ovplyvňuje túto funkciu.

Keď prijímame pacientov s maternicovými fibroidmi, vždy pristupujeme individuálne k výberu liečebnej metódy, berúc do úvahy veľa faktorov, z ktorých niektoré sú uvedené vyššie. Keďže máme schopnosť vykonať embóliu maternicových tepien, ako aj myomektómiu, môžeme objektívne pristupovať k riešeniu vášho problému - na rozdiel od mnohých iných kliník, ktoré majú iba chirurgické liečebné metódy..

Ešte raz by som chcel poznamenať. Ak potrebujete radu na klinike, položte otázky:

 • Má táto klinika všetky existujúce metódy liečby fibroidov maternice, alebo je k dispozícii iba chirurgický zákrok;
 • ako ste už povedali o účinnosti chirurgickej metódy liečby (pravdepodobnosť komplikácií, relapsov a čo je najdôležitejšie, aká je pravdepodobnosť tehotenstva a jeho bezpečné znášanie).

Môžem otehotnieť s myómom maternice

Ženy často nemajú podozrenie na vývoj maternicových fibroidov. O ich diagnóze sa učia na recepcii u gynekológa. Nádor nepredstavuje pre telo konkrétne nebezpečenstvo. Mnoho žien sa však touto otázkou obáva - je možné počať s myómom a porodiť dieťa. Dnes sa pokúsime pochopiť tento problém a pochopiť, či je možné tehotenstvo s myómom.

Všeobecné informácie o chorobe

Myóm je benígny nádor, ktorý sa nachádza vo svalovej vrstve maternice. Nádor pripomína oválny uzol. Dôvodom môže byť niekoľko dôvodov. Najčastejšie sa vyskytuje v dôsledku hormonálnej nerovnováhy v tele, keď je prekročené množstvo estrogénu. Slabá imunita a veľký počet potratov môže spôsobiť opuch. Uzly môžu byť tvorené na rôznych miestach tela. Existuje niekoľko druhov fibroidov:

 • Submukózny - vyskytuje sa v submukóznej vrstve maternice.
 • Intramurálne - nachádza sa vo vnútri myometria a jeho rast nastáva smerom von alebo dovnútra.
 • Subserous - vytvorený na vonkajšej stene pohlavných orgánov, rast je vykonávaný.

U pacientov sa pozorujú tieto príznaky:

 • Silný výboj počas menštruácie;
 • Vzhľad bolesti;
 • Neschopnosť rodiť dieťa;
 • Problémy s počatím;
 • neplodnosť;
 • Kompresia panvových orgánov, výskyt problémov s močením a vyprázdňovaním.

Myóm často nie je jeden nádor, ale niekoľko. Najčastejšie sa nádory tvoria v tele maternice a zriedkavo sa vyskytujú v krčku maternice..

Prečítajte si viac v tomto článku..

Je možné otehotnieť s myómom?

Toto ochorenie nie vždy vedie k neplodnosti. Existujú tri prípady, v ktorých zasahuje do počatia dieťaťa:

 1. Ak sa fibroid nachádza v dutine maternice a nedovoľuje vajíčkam plodu vstúpiť na sliznicu.
 2. Proces počatia je ťažký, keď sa nádor stáva prekážkou prieniku spermií a bráni im dosiahnuť vajíčko.
 3. Ak majú uzly veľký priemer, pravdepodobnosť tehotenstva je zanedbateľná.

Nádor s veľkosťou najviac tri až štyri centimetre najčastejšie umožňuje počať dieťa. Existuje však možnosť, že sa vyskytnú problémy s plodom a môže dôjsť k potratu. Existuje tiež možnosť komplikácií počas pôrodu. Zdá sa, že možnosť otehotnieť s podväzným uzlom nachádzajúcim sa mimo maternice. V tomto prípade existuje veľká šanca na počatie a znášanie plodu. Vďaka intramurálnej polohe novotvaru môže žena otehotnieť, ale ak je na mieste pripojenia vajíčka plodu, hrozí odpojenie placenty a smrť nenarodeného dieťaťa. Vďaka šťavnatému a intramurálnemu usporiadaniu je možné dieťa porodiť, ale ako veľká šanca závisí od počtu a veľkosti nádorov. Aj pri veľkom počte ohnísk s minimálnym priemerom dochádza často k placentárnym odtrhnutím. V priebehu času sa veľkosť nodulárnych fibroidov často zvyšuje. Stáva sa, že dosahujú veľkosť najmenej 6 cm.

Niektoré ženy tvrdia, že dokázali otehotnieť a rodiť bez následkov. Takéto ženy tvrdia, že tehotenstvo prebehlo hladko..

Môžem otehotnieť s myómom vo veku 40 - 50 rokov

Moderné ženy rodia neskôr, niektoré plánujú mať deti vo veku 40 rokov. Stáva sa však, že ženy chcú rodiť vo veku 50 rokov. Počatie v neskoršom veku je celkom realistické za predpokladu, že ovulačný proces sa vykonáva pravidelne. A, samozrejme, je dôležité, aby bol nádor malý a neinterferoval s prichytením a úplným vývojom vajíčka plodu. Recenzie žien pri pôrode však naznačujú, že zdravé dieťa je možné porodiť.

Môžem otehotnieť po odstránení maternicových myómov

Mnoho žien sa pýta, či je tehotenstvo možné po odstránení myómov. Na zachovanie funkcie plodu sa častejšie používajú konzervatívne metódy liečby nádoru. Ak sa fibroidy odstránia šetrným spôsobom, kde sa odstráni iba uzol alebo časť maternicového tkaniva, reprodukčná funkcia sa zachová. Žena môže otehotnieť a mať deti. Pri chirurgickom zákroku je niekedy znížená schopnosť rodiť deti. Všetko záleží na tom, aký typ operácie bol vybraný. Napríklad po konzervatívnej myomektómii sa môže reprodukčná funkcia v priebehu času obnoviť a po úplnom odstránení orgánu natrvalo zmizne. Ale tehotenstvo po myomektómii, pri ktorej je maternica úplne odstránená, už nie je možné.

Koľko môžete otehotnieť po odstránení?

Ženy, ktorým sa ukázali operácie na odstránenie myomatóznych uzlín, sa často pýtajú, kedy môžu otehotnieť. Zvyčajne nie sú pozorované zvláštne ťažkosti počas tehotenstva, ak neexistujú nové ložiská. Po odstránení novotvarov môže byť gravidita maternicových fibroidov po 8-12 mesiacoch. V tomto prípade nezáleží na tom, aký typ operácie sa vykonal. Počet mesiacov závisí od veľkosti odstráneného nádoru. Ak je priemer malý 3-4 cm, môžete otehotnieť po 8 mesiacoch, aby sa maternica mohla úplne zotaviť. Po operácii absorbovanie stehov trvá 90 dní. V niektorých situáciách budete musieť mať cisársky rez v závislosti od veľkosti zostávajúcej jazvy, veku tehotnej ženy a od údajov o spojoch, ktoré ukázal ultrazvuk. Ak pri odstraňovaní malých myómov nie sú žiadne komplikácie, môže byť pôrod prirodzený.

Je možné zameniť myóm s tehotenstvom?

V počiatočných fázach je celkom možné zameniť myomatózny uzol s vajíčkom plodu. Dôvodom môže byť staré zariadenie pre ultrazvuk, fuzzy obrázky alebo nedostatok lekárskej spôsobilosti. Ak je odborník vysoko kvalifikovaný, nikdy nezmení neoplazmus s vajíčkom plodu. Existuje mnoho rôznych štúdií, ktoré pomáhajú určiť, čo sa deje v ženskom tele. Gynekologické vyšetrenie vám umožňuje určiť, či je pacientka tehotná alebo nie. Lekár predpisuje potrebné testy na hCG, krv a moč. Menštruačnému cyklu môžete pochopiť svoj stav. Ak sa medzi nimi vyskytne menštruácia a výtok, potom je to najpravdepodobnejšie v dôsledku tvorby fibroidov.

Recenzie žien, ktoré porodili

Súdiac podľa recenzií žien, ktorým bola diagnostikovaná rakovina maternice, je odpoveď na otázku - je možné otehotnieť a porodiť maternicový myóm, pozitívna, všetci poznali radosť z materstva.

Pred dvoma rokmi bola vyšetrená gynekológom a vo mne sa našli malé myómy. Podarilo sa mi s nimi otehotnieť a porodiť dieťa. Na okresnom pôrodníckom oddelení lekári zastrašovali skutočnosť, že sa dieťa narodí predčasne. A s mentálnym a fyzickým postihnutím. Potom priatelia odporučili lekára, ktorý povedal, že porodenie dieťaťa s myómom je celkom možné. Výsledkom je, že som rodil prirodzeným spôsobom bez komplikácií, čo ma veľmi potešilo!

Mal som tehotenstvo s myómom a bolo to veľmi ťažké. Niekoľkokrát som musel ísť do nemocnice na konzerváciu. Lekári podali lieky, podali injekcie. Hoci neexistovala nijaká nádej, porodila dieťa. Potom musel byť fibroid odstránený. Cítim sa skvele.

Vo veku 25 rokov mi lekári diagnostikovali maternicové myómy. Napriek tomu som otehotnela a v 27 rokoch som sa stala najúžasnejšou dcérou. Po narodení začal nádor klesať. Ona ma neobťažuje. Ale skôr, keď sa lekári opýtali, či je možné otehotnieť fibroidmi maternice, lekári tiež povedali, že by existovali problémy s plodením plodu a rodením. Hlavná vec je, že všetko šlo dobre.

Môžem otehotnieť s myómom maternice

Čo je to myóm?

Maternicové myómy sú formáciou, ktorá rastie z buniek svalovej vrstvy orgánu. Tento benígny novotvar sa zvyčajne vyskytuje v dôsledku hormonálnej nerovnováhy a progresia jeho rastu je vyvolaná stálou zmenou hormonálneho pozadia..

Vedci doteraz neboli schopní úplne určiť základné príčiny vzhľadu a rastu tohto nádoru. Predtým boli tieto formácie obvykle zistené u žien vo veku 50 rokov, ale podľa mnohých štatistík sú myomatózne uzly „mladšie“. Stále častejšie sa vyskytujú u žien vo veku tridsiatich a štyridsiatich rokov.

Myómy sú jednoduché alebo viacnásobné. V závislosti od veľkosti sa tieto útvary klasifikujú takto:

 • malé rozmery - maternica s uzlom sa zväčšuje na veľkosti zodpovedajúce 5-6 týždňom tehotenstva;
 • stredne - do 7 - 11 týždňov;
 • veľké - viac ako 12 týždňov.

V závislosti od umiestnenia myomatózneho uzla sa rozlišujú tieto typy nádorov:

 • submukózne - umiestnené v telesnej dutine;
 • intersticiálna - nachádza sa v myometrii;
 • suberous - lokalizované na vonkajšej vrstve orgánu;
 • intraligamentary - umiestnené na prepojovacích uzloch;
 • krčka maternice - lokalizovaná v krku orgánu.

Prítomnosť novotvaru ovplyvňuje nielen celkovú pohodu ženy, ale aj jej plodnosť a priebeh tehotenstva. Z tohto dôvodu sa odporúča pacientom vo fertilnom veku s fibroidmi pozorovať a liečiť gynekológom - pôrodníkom..

príznaky

S malou veľkosťou sa uzol nemusí cítiť dlho a žena bude mať sťažnosti iba na prejavy hormonálnych porúch. Rast uzla vedie k nasledujúcim príznakom:

 • časté prerušenia mesačného cyklu;
 • bolesť pri menštruácii;
 • silné krvácanie počas menštruácie;
 • bolestivé močenie a časté močenie;
 • bolesť v dolnej časti chrbta alebo v bruchu (napríklad počas alebo po sexe);
 • zvýšenie objemu brucha.

V pokročilých prípadoch môžu myomatózne uzliny spôsobiť rozvoj maternicového krvácania.

Myómy a početí

Mnoho žien, ktoré plánujú narodenie dieťaťa a ktoré s tým majú diagnostikovanú chorobu, sa zaujíma o pravdepodobnosť počatia. Odpoveď môže dať iba lekár, ktorý podrobne vyšetril pacienta. Porodnik-gynekológ sa pri analýze diagnostických údajov zameriava na tieto aspekty:

 • pravdepodobnosť počatia;
 • možnosť normálneho priebehu tehotenstva.

Počiatok počatia s myómom je nemožný v nasledujúcich prípadoch:

 • Uzol nádoru dosahuje takú pôsobivú veľkosť, že pripojenie vajíčka plodu je nemožné. V týchto prípadoch sa ženy zvyčajne sťažujú na časté potraty a medzi menštruáciou majú často krvácanie z maternice rôznej závažnosti..
 • Tvorba nádoru komprimuje skúmavky opúšťajúce maternicu a spermie sa nemôžu dostať do vajíčka.
 • Myomatózne uzliny vedú k závažným hormonálnym nerovnováham a z tohto dôvodu nemôže dôjsť k otehotneniu.

V niektorých prípadoch lekári neodporúčajú ženám plánovať koncepcie vzhľadom na to, že parametre fibroidov vrátane tvorby subzerov môžu nepriaznivo ovplyvniť vývoj plodu. Takéto prípady zahŕňajú prítomnosť submukóznych alebo intramurálnych uzlín a veľkých myomatóznych formácií.

Všetkým pacientom s fibroidmi alebo s vyššie uvedenými kontraindikáciami počatia pred plánovaným otehotnením sa odporúča podstúpiť konzervatívnu liečbu alebo vykonať chirurgický zákrok na odstránenie nádoru..

Myóm a gestačný kurz

Ak sa po vyšetrení alebo liečbe rozhodne o možnom zachovaní tehotenstva, lekár oboznámi pacienta s pravdepodobnosťou výskytu týchto rizík počas tehotenstva:

 • Riziko potratu, ktoré pretrváva počas tehotenstva. Napríklad v dôsledku prudkého nástupu rastu novotvaru po počatí, to znamená na pozadí hormonálnych zmien..
 • Pravdepodobnosť predčasného otvorenia krčka maternice v dôsledku zvýšenia vnútromaternicového tlaku v 2-3 trimestri gravidity. Tento prejav môže spôsobiť predčasné narodenie..
 • Nadmerne pevné pripojenie k maternicovým stenám placenty, čo vedie k pravdepodobnosti krvácania po pôrode.
 • Trombóza ciev dolných končatín v dôsledku tlaku na cievy nadmerne veľkej maternice.

Napriek nebezpečenstvu všetkých vyššie uvedených rizík sa u asi 40% tehotných žien veľkosť nádoru nezmení alebo jeho priemer sa zmení iba nepatrne - iba 10 - 12% pôvodného. Po 24. týždni je najťažšie a najnebezpečnejšie obdobie ukončené a rast myomatózneho uzla sa výrazne spomaľuje.

Väčšina gynekológov zastáva názor, že pri absencii zjavných kontraindikácií a správnej prípravy na tehotenstvo je možné plodiť plod na pozadí existujúcich fibroidov..

Počas tohto obdobia života musí byť žena pod neustálym dohľadom lekára a samotné plánovanie tehotenstva si vyžaduje fyzickú a psychickú prípravu.

Podľa štatistík sa u 10 až 17% pacientov s myómom maternice veľkosť nádoru do konca tehotenstva znižuje. V 60% prípadov tehotenstvo pozitívne ovplyvňuje priebeh choroby a rast vzdelania sa buď stabilizuje, alebo úplne zastaví.

Maternicové myómy a tehotenstvo: to, čo žena potrebuje vedieť

Pôrodník, ktorý vedie pacienta s myómom maternice, určite zoznámi ženu s tými bodmi, ktorým musí byť počas tehotenstva venovaná pozornosť:

 • hlavný rast nádoru nastáva v prvých 2 mesiacoch tehotenstva, pretože práve v týchto obdobiach sa hladina progesterónu významne zvyšuje;
 • počínajúc 8 až 12 týždňami môže byť zvýšenie veľkosti fibroidov vyvolané zmenou pohybu krvi a opuchom tkanív;
 • 12-24 týždňov tehotenstva je dosť nebezpečné obdobie, pretože v tejto dobe sa placenta už vytvára a krvný obeh sa mení, najnebezpečnejším následkom v tomto štádiu tehotenstva môže byť vývoj nekrózy nádorového uzla;
 • po treťom trimestri sa hladina progesterónu stabilizuje a objem nádoru klesá - podobný stav uzla môže pretrvávať aj niekoľko rokov po narodení dieťaťa;
 • dlhodobé dojčenie môže pomôcť znížiť množstvo myómov.

Recenzia mnohých žien, ktoré podstúpili tehotenstvo na pozadí maternicových fibroidov alebo po odstránení uzla, naznačujú skutočnosť, že neustále sledovanie lekárom a podľa jeho odporúčaní umožňujú normálne znášať tehotenstvo..

Hrozba potratu v prvej polovici tehotenstva na pozadí myómov je pozorovaná u približne 42–58% žien. Je to obzvlášť pravdepodobné u pacientov, u ktorých sa rozvoj vzdelávania rozširuje. U približne 12–25% tehotných žien sa predčasne narodili myomatózne uzliny.

Okrem týchto nuancií počas tehotenstva na pozadí prítomnosti fibroidov musia lekári upozorniť ženy na tie príznaky, ktoré naznačujú potrebu okamžitej lekárskej starostlivosti:

 • dokonca menšie krvácanie z pohlavných ciest;
 • poruchy močenia alebo problémy počas močenia;
 • kŕče brucha;
 • príznaky úniku plodovej vody.

Ak sa počas tehotenstva objavia komplikácie na pozadí myómov, predpisuje sa žena konzervatívnej liečbe. V ťažkých prípadoch - pri krútení nôh myomatózneho uzla - je predpísaná žena myomektómia. Táto operácia je zameraná na odstránenie fibroidov a je veľmi nebezpečná z dôvodu možného prerušenia tehotenstva.

Môžem otehotnieť s myómom maternice? Odpoveď na túto otázku, ktorá vzrušuje mnoho žien, nemôže byť jednoznačná a iba lekár ju môže pomôcť získať..

Všetkým pacientom s týmto ochorením sa odporúča pred plánovaním počatia podstúpiť povinné vyšetrenie. Údaje získané počas diagnózy pomáhajú špecialistovi posúdiť všetky riziká nadchádzajúceho tehotenstva a dať žene všetky potrebné odporúčania týkajúce sa prípravy na počatie a narodenia budúceho dieťaťa..

Je tiež zaujímavé čítať: neplodnosť u žien

Môžem otehotnieť s myómom maternice?

Diagnóza maternicových fibroidov u žien v plodnom veku je šok. Koniec koncov, myóm je nádor, hoci je benígny, ale nachádza sa na mieste, kde sa počatie a vývoj dieťaťa uskutoční do deviatich mesiacov. Odkiaľ pochádza myóm? Môžem otehotnieť s myómom maternice? Zhorší myóm vývoj dieťaťa? V tomto článku sa budeme zaoberať otázkami súvisiacimi s fibroidmi, počatím a narodením dieťaťa.

Čo sú maternicové myómy

Maternicové myómy - benígny novotvar svalovej vrstvy maternice, má tvar oválneho hustého uzla. Nie je možné vymenovať jeden z hlavných dôvodov výskytu fibroidov. V tomto prípade nastane kombinácia viacerých faktorov. Hlavným katalyzátorom výskytu fibroidov je však hormonálna nerovnováha, najmä zvýšená hladina estrogénu. Riziko tvorby nádorov sa zvyšuje aj u žien so zníženou imunitou, pri dlhodobom používaní perorálnych kontraceptív, s niekoľkými potratmi, ktoré podstúpili zápalové ochorenia vnútorných pohlavných orgánov..

V závislosti od umiestnenia fibroidov vzhľadom na maternicu existujú:

 1. Subserózny myóm. Myomatózne uzliny sa tvoria na vonkajšej stene maternice a rastú smerom von v panvovej oblasti, nemajú vplyv na menštruačný cyklus, a v tomto prípade s myómom môžete otehotnieť..
 2. Intramurálne myómy. Nádor sa nachádza v stene maternice. Môže rásť uprostred maternice aj v brušnej dutine.
 3. Submukózny myóm. Pod výstelkou sliznice maternice sa nachádza novotvar. Tento typ myómy je zriedkavo diagnostikovaný, ale v tomto prípade je menštruácia sprevádzaná silným krvácaním a pravdepodobnosť otehotnenia je zanedbateľná..

príznaky

Maternicové myómy sú sprevádzané nasledujúcimi príznakmi:

 • ťažká menštruácia;
 • syndróm bolesti;
 • potrat;
 • neplodnosť;
 • príznaky kompresie vnútorných orgánov nachádzajúcich sa v panve (bolesť dolnej časti chrbta, ťažkosti pri defekácii, ťažkosti s močením, časté močenie).

V 80% prípadov nie sú maternicové myómy jediným nádorom, ale početnými nádormi rôznych veľkostí a tvarov. Iba v 5% prípadov sa myóm vyvíja v krčku maternice, zvyšných 95% - v tele maternice..

Napriek tomu, že myóm je novotvar, je pravdepodobnosť jeho degenerácie na malígny nádor malý a je 0,3%..

Je možné otehotnieť s myómom maternice

Maternicové myómy nie sú ani vetou, ani synonymom neplodnosti. Porodiť dieťa je nemožné iba v dvoch prípadoch:

 1. Nádor sa nachádza v maternicovej dutine a bráni prilepeniu vajíčka na sliznicu (pôsobí na princípe vnútromaternicového zariadenia).
 2. Nádor uzatvára priechod do vajcovodov a spermie sa preto nemôžu dostať k bodu stretnutia s vajíčkom.

Ak sa myómy nachádzajú mimo maternice a ich veľkosť nie je väčšia ako 3 až 3 centimetre, šanca mať dieťa je dosť veľká. Je pravda, že v procese nosenia dieťaťa sa môžu vyskytnúť komplikácie. Žiaľ, spontánny potrat sa vyskytuje pomerne často. Fibroidy môžu tiež ovplyvniť pôrodnosť, pretože je narušená kontraktilita maternice..

Ako otehotnieť s maternicovými myómami

S fibroidmi maternice môžete otehotnieť dvoma spôsobmi: tradičným a pomocou in vitro oplodnenia (IVF). Ak sa novotvar nachádza na vonkajšej stene maternice, potom s myómom môžete prirodzene otehotnieť.

Ak je diagnostikovaná žena okrem maternicových fibroidov aj s endometriózou alebo chronickými zápalovými ochoreniami pohlavných orgánov, pravdepodobnosť, že dieťa počíta samostatne, sa výrazne zníži. V takom prípade by sa ženy, ktoré chcú mať deti, mali obrátiť na reprodukčné centrá, ktoré vykonávajú oplodnenie in vitro.

V takýchto lekárskych zariadeniach gynekológ najskôr vysvetlí žene, ako otehotnieť s maternicovými fibroidmi. Najprv sa vykoná dôkladné diagnostické vyšetrenie na identifikáciu všetkých sprievodných chorôb. Potom sa uskutoční liečebná kúra zameraná na zmenšenie veľkosti fibroidov. Potom sa uskutoční postup umelej inseminácie.

Štatistiky ukazujú, že u žien mladších ako 35 rokov s diagnostikovanými a predtým liečenými fibroidmi maternice sa tehotenstvo po IVF vyskytuje v 32% prípadov.

Fibroidy počas tehotenstva

Existuje vysoká pravdepodobnosť, že myóm komplikuje priebeh tehotenstva a môže dokonca viesť k spontánnemu potratu. Zvážte, aké konkrétne je riziko myómov v zaujímavej polohe:

 1. Myomatózne uzly môžu vyvolať neprirodzene zvýšený tonus maternice.
 2. Keď sa gestačný vek zvyšuje, steny maternice sa pretahujú a v dôsledku toho je prerušená dodávka krvi do myómov. Čo môže viesť k rozpadu myómov alebo k ich zápalu. V oboch prípadoch je sprevádzaná silnou bolesťou a zvýšeným tonom maternice..
 3. Ak sa vajíčko plodu pripája tam, kde sa nachádza myóm, potom je vysoká pravdepodobnosť abnormálnej tvorby placenty, ktorá je zase príčinou zmrazeného tehotenstva, spontánneho potratu a placentárnej nedostatočnosti. A neskôr môže viesť k predčasnému oddeleniu placenty.

Žiadny gynekológ predpovedá, čo sa stane s myomatóznymi uzlami počas tehotenstva. Niektoré novotvary sa môžu zväčšovať, iné sa naopak môžu zmenšovať alebo dokonca rozpúšťať. Bohužiaľ, alebo našťastie po pôrode, všetky nádory majú svoju predchádzajúcu veľkosť.

Tehotenstvo komplikované myómom si vyžaduje zvýšenú pozornosť gynekológa a samotnej ženy. Čím skôr sa tehotná žena s myomatóznymi uzlami zaregistruje na prenatálnej klinike, tým lepšie. Pretože musí podstúpiť liečbu zameranú na ničenie myómov a prevenciu maternicového tonusu.

odporúčania

Odporúča sa tehotným ženám s maternicovými fibroidmi:

 • ďalší ultrazvuk nádorov a placenty, ak je vajíčko plodu vedľa uzla alebo na ňom;
 • vyhnúť sa akémukoľvek fyzickému a psychickému stresu;
 • predĺžený spánok.

Ak sa zapália myómy

Ak sa fibroidy zapália, potom je na udržanie tehotenstva veľmi dôležité diagnostikovať to čo najskôr a predpísať liečbu: chirurgickú alebo drogovú.

 • Pri lekárskom ošetrení sa predpisuje ženám lieky na odstránenie bolesti, krvácania a tonusu maternice, v závislosti od príznakov. A tiež, na obnovenie dodávky krvi do myómov, predpisujte lieky používané v rozpore s metabolizmom placenty.
 • Chirurgická intervencia je nevyhnutná, ak liečba liekmi nepriniesla očakávaný výsledok. V tomto prípade je myomatózny uzol odstránený laparoskopickou metódou. Takéto operácie sa odporúčajú od 16 do 32 týždňov tehotenstva. Hoci je laparoskopia minimálne invazívnou metódou, stále existuje riziko potratu.

Aby som to zhrnul, chcem povedať: „Ženy, nebojte sa otehotnieť s myómom. Dokážete si predstaviť väčšie šťastie ako byť matkou? “.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

U detí sa pupočná kýla nazýva okrúhly výčnelok črevných slučiek a väčšie omentum cez prednú stenu pobrušnice kvôli slabosti svalov pupočníka. Tento stav sa nazýva - pupočná kýla.
Pri výbere konzervatívnej liečby maternicových fibroidov by lieky mali spomaľovať, inhibovať rast vzdelania a odstraňovať príznaky zhoršujúce ženský život..
Jóga je kombináciou fyzických cvičení a psychologických postupov zameraných na zlepšenie fyziologickej pohody a duchovného čistenia pacienta, nielen na poškodenom stavecom disku.