loader

Hlavná

Žalúdok

Je možné masírovať herniovaným diskom bedrovej chrbtice?

Masáž sa týka procedúr, ktoré sa široko používajú pri liečbe širokého spektra patológií pohybového aparátu. Vplyv pri masáži nielen na pokožku samotnú, ale aj na základné štruktúry, pomáha stimulovať krvný obeh v tkanivách, zlepšuje zásobovanie výživných látok a zmierňuje svalové kŕče a opuchy. Je možné masírovať prietrž miechy? Vzhľadom k tomu, že jedným z najdôležitejších faktorov v mechanizme vyčnievania (vyčnievania) diskov medzi stavcami je narušenie trofického tkaniva v dôsledku prirodzených zmien, zranení alebo chorôb súvisiacich s vekom, genetická predispozícia, masáž sa stáva dôležitou súčasťou komplexnej liečby tejto patológie. Poraďte sa s odborníkom, aby výhody masáže, nevyvolávali zhoršenie a jasne dodržiavali jej odporúčania.

Masáž kýlou dolnej časti chrbta: aký je postup užitočný?

Masáž chrbta herniovaného disku poskytuje množstvo užitočných funkcií:

 • stimuluje prietok krvi;
 • eliminuje opuchy mäkkých tkanív;
 • zmierňuje svalové kŕče;
 • stimuluje výživu tkanív av dôsledku toho ich regeneráciu;
 • pomáha odstraňovať parestéziu (pocit pálenia, znecitlivenie kože, „husacie hrbole“);
 • posilňuje svaly a väzy;
 • znižuje záťaž chrbtice, rovnomerne ju rozdeľuje;
 • slúži ako prevencia kompresie tkanív obklopujúcich miesto vyčnievania (vyčnievania) disku;
 • pomáha zlepšovať stav pacienta ako celok, jeho relaxáciu, zvyšuje emocionálne pozadie;
 • počas masáže môžete opraviť konkrétny stavec alebo eliminovať vyčnievanie disku.

Ako masírovať prietrž chrbtice

Fyzioterapeutické manipulácie (masáž sa vzťahuje na takéto účinky) sa vykonávajú, keď akútna bolesť a zápalový proces, ktorý ju sprevádza, ustupujú. Počas obdobia remisie patológie budú užitočné masážne postupy na posilnenie svalového korzetu a stimuláciu výživy tkanív. Výber masážneho terapeuta je obzvlášť dôležitý. Bedrová časť si vyžaduje pozornosť masážneho terapeuta, prednostne je to lekár, ktorý má dostatočné skúsenosti s prácou špecificky s pacientmi so spinálnou herniou.

Pred začatím masážneho kurzu si odborník vyberie potrebnú techniku, ktorou bude pôsobiť na tkanivo, vzhľadom na stav pacienta. Je potrebné šetrne pôsobiť na tkanivá v tesnej blízkosti miesta medzistavcovej prietrže, aby sa zabránilo zhoršeniu patologického procesu, ktorý je pravdepodobný pri hrubých a neopatrných manipuláciách. Masírovanie tejto časti chrbta by malo byť jemné.

Kýla zadného disku dobre reaguje na masáž, ale ak sa počas relácie objaví akútna bolesť, môže to naznačovať pravdepodobnú komplikáciu - napríklad zovretý nerv. Manipulácia by sa mala okamžite zastaviť..

Masáž chrbtovou kýlou trvá asi 30-40 minút. O tom, ako dlho je potrebný masážny kurz, rozhoduje ošetrujúci lekár s prihliadnutím na stav pacienta. Odporúča sa neprerušiť priebeh masážnych procedúr, pokiaľ v priebehu liečby nezačala exacerbácia patológie.

Je možné kombinovať masáž s kýlou bedrovej časti disku s inými liečebnými metódami? Okrem toho je samozrejme možné, že najúčinnejšia je komplexná liečba.

Kontraindikácie masáže v prítomnosti bedrovej prietrže

Postupy sa nevykonávajú, ak:

 • akútne infekcie;
 • intenzívny zápal v akomkoľvek orgáne;
 • závažné patológie srdca a krvných ciev;
 • zvýšenie telesnej teploty akejkoľvek genézy;
 • počas obdobia skorého zotavenia po chirurgickom zákroku;
 • počas tehotenstva;
 • s intenzívnou bolesťou.

Masáž bedrovej prietrže: aká môže byť?

Masáž klasickou technikou sa môže vykonávať v ktorejkoľvek časti chrbta, vrátane masáže bedrovej oblasti chrbta. Spravidla sa takáto masáž vykonáva v kombinácii s inými typmi masážnych účinkov, častejšie na ich prípravu. Účinky sa prejavujú v zdravej časti chrbta, neovplyvňujú tkanivo priamo susediace s miestom herniálneho výčnelku. Kvalifikovaná masáž dolnej časti chrbta klasickou technikou môže byť užitočná v každom štádiu choroby.

Masáž bankami je metóda, ktorá sa osvedčila, a to aj pri herniách vertebrálnych kotúčov. Vďaka vákuu pod bankou sa stimuluje prietok krvi a lymfy, uvoľňuje sa svalový spazmus, zmierňuje bolesť a stimulujú regeneračné procesy. Pri masáži je dôležité vykonávať akékoľvek manipulácie opatrne.

Akupresúra (akupresúra) - masážny zákrok si vyžaduje špeciálny lekársky výcvik. Masér má vplyv na určité body na pokožke, ktoré majú reflexné spojenie s určitými štruktúrami tela. Stupeň nárazu sa líši od ľahkých dotykov a mierneho tlaku po intenzívny tlak, vibrácie, poklepávanie. Pred akupresúrou sa odporúča zahriať pokožku klasickými masážnymi technikami..

Thajská masáž - špecifickosť tejto techniky spočíva v tom, že na manipuláciách sa podieľajú nielen ruky maséra, ale aj jeho predlaktia, kolená a chodidlá. Takáto masáž podporuje maximálnu relaxáciu, stimuluje hojenie tkanív..

Hydromasáž - masážny účinok silného prúdu vody na lekárske účely. Masáž tohto typu účinne zmierňuje kŕče a opuchy, pomáha zmierňovať zápaly a má celkový posilňujúci účinok. Dôležitým bodom - teplota vody by mala byť pohodlná a pacient - pokiaľ možno uvoľnene.

Medová masáž - manipulácia sa vykonáva po aplikácii zahriateho medu na pokožku. Táto technika stimuluje krvný obeh a odtok lymfy. Je však dôležité vziať do úvahy: masírovanie bedrovej oblasti prítomnosťou herniovaného disku podľa tejto techniky je pri akútnom zápalovom procese neprijateľné..

Spravidla sa určité masážne techniky kombinujú - niekedy v jednej relácii (napríklad od klasickej, prechádzajú na masáž) alebo striedaním kurzov. Za predpokladu, že masáž vykonáva vysokokvalifikovaný odborník, ako aj so zodpovedným prístupom k podmienkam masáže, prinesie masáž herniou chrbtice významné výhody a urýchli uzdravenie..

Liečba Schmorlovej kýly: čo to je, aké sú príznaky, lieky a chirurgický zákrok

Schmorlova hernia je choroba, pri ktorej medziobratlový disk nevyčnieva vo vodorovnej rovine, ale vo zvislej polohe a tlačí telo stavcov. Jeho kostná štruktúra je zničená a stlačená zvisle - hore alebo dole, chrupavkové tkanivo disku vypĺňa vytvorenú dutinu.

Patológia je často dedičná, vyvíja sa najmä u dospievajúcich detí a starších ľudí s degeneratívnymi procesmi v štruktúrach chrbtice..

Čo je Schmorlova kýla

Medzistavcové platničky sa skladajú z chrupavky. Schmorlova hernia nastáva, keď sa chrupavka disku začne tlačiť na povrch stavcov. Jeho kostné tkanivo „padá“ dovnútra pod tlakom, takže sa objaví mikroskopická kompresná zlomenina. Dutina vytvorená v tele stavcov po určitom čase je zarastená chrupavkovým tkanivom medzistavcových platničiek.

V podstate sa jedná o bezbolestný proces, pretože disk prechádza do stavcov a nevyčnieva z neho, takže nie sú ovplyvnené nervové zakončenie, artérie a miecha. Bolestivé príznaky sa objavujú s vývojom a zvýšením chrupavkového výčnelku, v dôsledku čoho medzistavcové platničky takmer úplne spadajú do tela nadložného alebo spodného stavca, zmenšuje sa priestor medzi stavcami, dochádza ku kompresii nervových koreňov a niekedy dochádza k vzniku krvných ciev v mieche..

Schmorlova kýla sa tiež nazýva Schmorlova uzlina alebo vertikálna kýla. Jeho opis urobil vedec Christian Schmorl v roku 1927. Nazýva sa to jeho patológia.

Podľa posledných štúdií sa toto ochorenie vyskytuje približne u 75% starších ľudí. Rýchlo postupujúce výčnelky zvyšujú pravdepodobnosť kompresnej zlomeniny chrbtice asi o 10%.

Miesta výskytu kýly Schmorlovej

Schmorlova hernia sa tvorí v rôznych častiach chrbtice. Symptómy a pohoda pacienta závisia od umiestnenia výčnelku.

bedrový

Vertikálne výčnelky medzistavcových platničiek v bedrovej oblasti sa vyskytujú častejšie ako v iných, pretože táto časť chrbtice má najväčšie zaťaženie. Vo väčšine prípadov je diagnostikovaná u starších pacientov..

S progresiou patológie sa v bedrovej oblasti vyskytuje bolesť chrbta. Takáto lokalizácia prietrže je nebezpečná so závažnými komplikáciami - kompresnou zlomeninou chrbtice s provokačnými faktormi.

Hrudné oddelenie

Toto je hlavné miesto, kde sa vyskytuje Schmorlova kýla. Častejšie sa patológia vyvíja v dospievaní a spôsobuje komplikácie. Dieťa rozvíja skoliózu a iné degeneratívne choroby chrbtice.

Hrudná náklonnosť.

V počiatočných fázach s malými rozmermi nedáva bolestivé prejavy. S progresiou, riedením stavcového tkaniva, chrupavkou rastie, začína sa dotýkať štruktúr chrbtice, zvyšuje sa riziko vzniku neurologických porúch..

krčnej

Schmorlove uzly v krčnej chrbtici sú nebezpečné kompresiou vertebrálnej artérie, ktorá vedie do mozgu a živí ju. K tomu dochádza pri významnom poškodení štruktúry stavcov a raste medzistavcových chrupaviek. U pacienta sa rozvíja závrat, bolesti hlavy a narušuje sa prívod krvi do mozgu, čo je nebezpečné z dôvodu rozvoja mozgovej príhody.

Viac hernias Schmorl

Podľa počtu ohnísk sú vertikálne herniové výčnelky jednoduché a násobné. Pri viacerých patológiách vstupuje chrupavka do kostného tkaniva stavca súčasne na niekoľkých miestach, z disku sa stáva kosoštvorec, na oboch stranách sa objavia výčnelky..

V približne 70% prípadov sa diagnostikuje viac uzlov. Spôsobujú syndróm chronickej bolesti, ktorý sa zvyšuje, ak je pacient nútený neustále sa nachádzať v rovnakej polohe - stojaci alebo sedí.

príčiny

Hlavnou podmienkou rozvoja Schmorlovej kýly je dedičná predispozícia. Faktory, ktoré vyvolávajú jeho vzhľad a ďalší vývoj:

 • rýchly rast v dospievaní - kostné štruktúry sa vyvíjajú nerovnomerne, kostra sa tvorí pomalšie ako mäkké tkanivá, v hubovitom tele stavcov sa objavujú dutiny;
 • začínajú pokročilé vekovo degeneratívne procesy sprevádzané znížením pružnosti tkanív a pevnosti kostí (osteoporóza);
 • poškodenie miechy, v dôsledku čoho je medzistavcový disk zdeformovaný;
 • nedostatok vápnika v tele;
 • nadmerná fyzická aktivita, profesionálne športy, pravidelné vzpieranie.

Príznaky choroby

Schmorlova kýla sa tvorí postupne a do určitého bodu sa nedotýka susedných tepien a koreňov nervov. Schmorlova hernia preto dlhodobo nespôsobuje žiadne príznaky.

Bolesť chrbta sa môže postupne objaviť v nasledujúcich prípadoch:

 • predĺžená fyzická aktivita;
 • zdvíhanie ťažkých vecí;
 • predĺžený statický pobyt v stojacej alebo sediacej polohe;
 • bodnúť do chrbta alebo hrudníka.

S progresiou výčnelku a zväčšením jeho veľkosti sa vyskytujú tieto príznaky:

 • bolesť, brnenie vo svaloch chrbta;
 • obmedzenie pohyblivosti v hrudnej oblasti chrbtice;
 • neschopnosť dlho sedieť bez podpory chrbta;
 • znecitlivenie končatín;
 • závraty, bolesti hlavy.

diagnostika

Na potvrdenie diagnózy a výberu liečby Schernlovej prietrže je pacientovi predpísané:

 • Rentgenografie;
 • magnetická rezonancia;
 • Počítačová tomografia.

Metódy liečby Schmorlovej kýly

Pri detekcii malých herniálnych výčnelkov, ktoré nespôsobujú bolesť a nepohodlie, nie je potrebná terapia. Pacient dostane odporúčania týkajúce sa zdravého životného štýlu, správnej výživy, mierneho cvičenia. Pravidelne je potrebné podrobiť sa vyšetreniam, aby sa sledoval priebeh prietrže.

Ak uzliny rastú a spôsobujú bolesť, je indikovaná komplexná liečba, ktorá zahŕňa:

 • brať lieky;
 • rehabilitácia;
 • fyzioterapeutické cvičenia.

V prípade komplikácií, pokročilých štádií Schmorlových uzlov, ich kombinácie s horizontálnymi kýlami, je možné vykonať operáciu.

Drogová terapia

Zvláštnosťou liekovej liečby vertikálnych prietrží je to, že neexistujú žiadne lieky, ktoré by úplne vyliečili alebo odstránili výčnelky. Cieľom terapie je zmierniť bolesť, obnoviť poškodené tkanivo. Po prerušení užívania drog sa po vystavení provokujúcim faktorom môže znova objaviť bolesť..

Čo je predpísané pacientovi:

 • Masti a gély na lokálne použitie s analgetickými a protizápalovými účinkami - Diclofenac, Voltaren.
 • Chondroprotektory - prispievajú k regenerácii poškodených tkanív. To sú lieky Chondroitin, Teraflex.
 • Svalové relaxanciá - zmierňujú svalové kŕče, ktoré sú príčinou syndrómu bolesti. Predpíšte Midokalm, Baclofen.
 • Vitamínové komplexy - predpísané na saturáciu tkanív esenciálnymi látkami a posilnenie pevnosti kostí.
 • Prípravky vápnik a vitamín D.

Fyzioterapia pre Schmorlovu prietrž

Fyzioterapeutické techniky pre zvislé herniálne výčnelky sú zamerané na zlepšenie prísunu krvi a toku lymfy v stavovcoch, zastavenie zápalu a odstránenie stagnujúcich procesov. Sú predpísané nasledujúce fyzioterapeutické metódy:

 • elektroforéza Toto je zavádzanie liekov lokálne do lézie pomocou elektrického poľa vytvoreného zariadením..
 • Fonoforézou. Zahŕňa zavedenie aktívnych liekov do postihnutého tkaniva pomocou ultrazvuku.
 • Magnetoterapia. Toto je účinok na tkanivo herniového výčnelku s magnetickým poľom..
 • Elektrická stimulácia. Táto technika je zameraná na stimuláciu prietoku krvi a metabolických procesov slabým výbojom elektrického prúdu.

Fyzioterapeutické techniky, ako je lieková terapia, nemôžu úplne odstrániť kýlu. Ale ich použitie v kombinácii s inými metódami liečby zlepšuje stav pacienta na stabilnú remisiu.

Hardvérová trakcia

Trakcia chrbtice alebo trakcia sa vykonáva na špeciálnych simulátoroch. Táto metóda umožňuje zväčšiť vzdialenosť medzi stavcami v dôsledku napínania svalových vlákien a väzov, v tomto procese sa posilňujú svaly chrbta..

Procedúra sa vykonáva pod prísnym dohľadom lekára, ktorý určuje záťaž. Nedostatočné vybavenie alebo preťaženie môže spôsobiť komplikácie.

Dobré výsledky sa dosahujú jednou z moderných autorských metód - kombinovaným využívaním podvodnej trakcie s podvodnou terapiou chrbtice. Predpokladá sa súčasné vystavenie infračervenému svetlu a trakcia pomocou obväzov vo vode.

reflexné

Jednou z metód reflexológie je akupunktúra. Ide o zavedenie tenkých kovových sterilných ihiel do biologických bodov. Trvanie relácie asi 30 - 40 minút.

Akupunktúra znižuje tlak disku na stavce, zmierňuje bolesť, kŕče krvných ciev a zastavuje degeneratívne procesy v kostnom tkanive. Akupunktúra sa však nepreukázala ako účinná podľa zásad medicíny založenej na dôkazoch.

masáž

Cieľom terapeutickej masáže Schmorlovými uzlami je zmiernenie pohody a odstránenie bolesti, pocit únavy v chrbte. Procedúry obnovujú metabolizmus v štruktúrach chrbtice, zlepšujú celkový prietok krvi a pohyb lymfy.

Liečba diétou

Nevyžaduje sa špeciálna strava na tlačenie stavcov chrupavkovým tkanivom. Existujú všeobecné odporúčania:

 • Kontrola hmotnosti. Nadmerná telesná hmotnosť spôsobuje ďalšie zaťaženie chrbtice a nedostatok váhy oslabuje korzet svalov.
 • Vyvážená strava. Denná strava by mala obsahovať ovocie a zeleninu na nasýtenie tela nevyhnutnými živinami.

Je potrebné jesť potraviny obsahujúce:

 • Vápnik - mliečne výrobky a mliečne výrobky.
 • Horčík - špenát, fazuľa, semená.
 • Fosfor - ryby, morské plody.
 • Mangán - morské riasy, vajcia, kuracie mäso.

Pacient by mal odmietnuť alkoholické nápoje a nikotín, čím sa zlepší prísun krvi a výživa tkanív.

Fyzioterapeutické cvičenia sú nevyhnutnou súčasťou komplexnej liečby Schmorlovej kýly. Súbor cvičení je fyzioterapeut, ktorý berie do úvahy lokalizáciu hrudného výčnelku, jeho veľkosť a prítomnosť symptómov..

 • posilnenie svalového korzetu;
 • zmierniť kŕče a napätie od chrbtice.

Dôležitou podmienkou je pravidelné vykonávanie cvičení. Ak sa vyskytne bolesť alebo nepohodlie, mali by sa prerušiť..

Manuálna terapia

Počas manuálnej terapie a najmä pri napínacích prvkoch, napríklad pri trakčnej terapii, sa v chrbtici vytvára podtlak. Toto ovplyvňuje prietrž a spôsobuje chrupavku, ktorá sa vracia do pôvodnej polohy..

Správnou technikou sa zlepšuje prísun krvi do všetkých štruktúr chrbtice, zmierňuje sa syndróm bolesti.

Ortopedický korzet

Ak sa vyskytnú časté záchvaty bolesti pri uzloch Schmorl, pacientom sa predpíše ortopedický korzet. Upevňuje chrbát, odstraňuje záťaž chrbtice, odstraňuje bolesť, minimalizuje riziko vzniku neurologických príznakov.

Ortopedický korzet je určený pre tých, ktorí sú kvôli svojej činnosti nútení zostať dlho v rovnakej polohe - sedieť alebo stáť.

Chirurgia pre Schmorlovu prietrž

Schmorlova kýla často nevyžaduje chirurgický zákrok. Operácia je predpísaná pre ťažké zničenie stavcov, veľké výčnelky, kombinované s horizontálnou prietržou, ktorá spôsobuje stlačenie miechy..

Používajú sa tieto metódy:

 • Laserové odparovanie. Pod vplyvom laserového žiarenia sa prebytočná tekutina odparuje z medzistavcových platničiek. Vláknité jadro v strede disku sa zmenšuje, tlak na postihnutý stavec sa znižuje.
 • Radikálna chirurgická liečba je indikovaná pre veľmi veľké prietrže. Počas operácie sa disk úplne odstráni a nahradí sa implantátom.
 • Najčastejším typom vertebrálnej intervencie po oprave prietrže je perkutánna punkčná vertebroplastika. Áno, nie je kýla a nezvyšuje sa, ale v stavci zostala dutina, ktorá zhoršuje jeho silu. Veľká dutina je plná zlomenín stavca. Preto je vyplnený špeciálnym kostným cementom a mení ho na jediný monolit.

Možné komplikácie

Kýla malej Schmorlovej nespôsobuje príznaky a nie je nebezpečná pre zdravie a život. Ale s progresiou a neprítomnosťou liečby spôsobuje komplikácie:

 • úplné odsadenie disku a jeho dysfunkcia;
 • rozvoj horizontálnej medzistavcovej prietrže;
 • riedenie stavcov;
 • artróza, spondylartróza;
 • stenóza miechového kanála;
 • kompresné zlomenie chrbtice (s lokalizáciou Schmorlovej prietrže v bedrovej chrbtici);

Aby sa predišlo vzniku komplikácií, je lepšie liečiť Schmorlovu prietrž na klinikách v Českej republike. Tam použité metódy a integrovaný prístup významne zlepšia fyzickú pohodu, zvýšia pracovnú kapacitu a kvalitu života..

predpoveď

Asymptomatický priebeh choroby nemá nepriaznivý vplyv na činnosť a pohodu človeka. V prípade bolesti je potrebná komplexná liečba kombinujúca liekovú terapiu a fyzioterapiu. To stabilizuje stav, čo vedie k remisii..

V neprítomnosti terapie výstupok postupuje, nadobúda veľké rozmery a začína komprimovať dôležité štruktúry miechového kanála. To je nebezpečné vývojom komplikácií až po úplnú paralýzu, t. J. Imobilizáciu pacienta.

Preventívne opatrenia

Akákoľvek fyzická aktivita, ktorá je spojená so zadnou záťažou a je vykonávaná pravidelne alebo príliš aktívne, môže spôsobiť rozvoj vertikálnej prietrže chrbtice..

Aby sa zabránilo tvorbe herniálneho výčnelku alebo aby sa predišlo komplikáciám s už diagnostikovanými Schmorlovými uzlinami, mali by sa prijať preventívne opatrenia. Je potrebné vylúčiť nadmernú fyzickú aktivitu v chrbtovej kolóne, najmä počas jej rastu (v dospievaní), aby sa kontrolovala telesná hmotnosť tak, aby na záťaž nespadla ďalšia záťaž, aby sa nezvýšili závažia. Pri výkonových športoch je dôležité dbať na moderovanie.

Účinnosť a druhy masáží prietrže chrbtice

Bolesť chrbta - medzi lopatkami, v bedrovej oblasti alebo krku - pozná každá druhá osoba. Najčastejšou príčinou je medziobratlová kýla, ktorá bez liečby významne komplikuje život a môže viesť k vážnejším následkom. Jednou z najúčinnejších metód na obnovu funkcie miechy je kýlová masáž..

Medzistavcové hernie disku - čo to je a ako sa prejavuje

Kýla je vyčnievanie jadra medzistavcovej platničky za chrbticu, v dôsledku čoho dochádza k kompresii nervových zakončení, ktorá spôsobuje silnú bolesť.

Existuje mnoho príčin patológie:

 • zmeny súvisiace s vekom;
 • chronická vaskulárna patológia;
 • pravidelné zvýšené zaťaženie chrbtice, silové športy;
 • poranenia miechy;
 • obezita;
 • nesprávne držanie tela počas spánku atď..

Prejavy hernie na chrbtici sú nasledujúce:

 • bolesť chrbta, ktorá sa zosilňuje po námahe a po pracovnom dni;
 • pôsobenie bolesťou zadku, stehna a dolnej končatiny na jednej strane;
 • svalové napätie na chrbte v oddelených oblastiach;
 • bolesti hlavy;
 • závrat
 • znecitlivenie rúk a nôh, slabosť končatín, postupná atrofia svalov;
 • obmedzenie pohyblivosti chrbta a neschopnosti úplne sa nakloniť;
 • problémy s panvovými orgánmi (zápcha, ťažkosti s močením);
 • intercostal neuralgia;
 • problémy s potenciou u mužov;
 • menštruačné nepravidelnosti u žien;
 • ťažkosti pri výbere polohy na spanie.

Je možné masírovať bedrovou kýlou

V závislosti od stupňa vývoja a nebezpečenstva vyčnievania disku sa používajú konzervatívne, fyzioterapeutické a chirurgické metódy liečby..

Samoliečba je prísne neprijateľná - masáž prietrží môže byť predpísaná iba ošetrujúcim lekárom, berúc do úvahy veľa faktorov. Tento postup je zakázaný pri exacerbáciách a silnej bolesti chrbta. Existuje tiež niekoľko všeobecných kontraindikácií:

 • zápalové procesy;
 • horúčka;
 • onkológia;
 • kožné choroby;
 • množstvo kardiovaskulárnych chorôb (tromboflebitída, ateroskleróza, hypertenzia stupňa 3 - 4);
 • tuberkulóza;
 • poruchy krvácania;
 • duševné problémy.

Počas tehotenstva a predchádzajúcich poranení miechy je potrebné pristupovať k mimoriadne opatrnej manuálnej masáži..

Všeobecné pravidlá pre masáž chrbtice

Pravidlá masírovania tak dôležitého orgánu sú veľmi prísne, aby sa zaistil nielen pozitívny terapeutický účinok, ale aj aby sa pacient ochránil pred komplikáciami..

Pravidlá vykonávania spinálnej masáže vertebrálnou prietržou sú nasledujúce:

 • masér spracúva iba oblasť priliehajúcu k chrbtici bez ovplyvnenia stavcov;
 • počas relácie by sa pacient nemal cítiť bolesť a nepohodlie, v prípade bolesti by sa mala masáž zastaviť;
 • lekárske masáže počas štípania zahŕňajú masírovanie tých končatín, u ktorých došlo k patologickému prekrveniu;
 • všetky pohyby maséra by mali byť plynulé a mäkké, intenzívne miesenie, trenie a všetky techniky nárazu sú prísne zakázané;
 • použitie upokojujúcich éterických olejov a krému s analgetickým účinkom je prijateľné.

Trvanie rôznych druhov masáží určuje chiropraktik alebo masér, paralelne s fyzioterapiou a cvičením..

Masážne a masážne techniky na prietrž chrbtice

Pri medziobratlovej kýle sú známe najúčinnejšie druhy masáží:

 • manuálna terapia;
 • vákuová masáž chrbta s prietržom na chrbtici;
 • podvodná hydromasáž;
 • reflexná a segmentovo-reflexná technika;
 • bod;
 • masáže ľadom;
 • med trením.

Výber techniky by mal byť zverený lekárovi.

Vysávač alebo plechovka

Podstata metódy spočíva v tom, že sa vytvorí malé vákuum alebo naopak tlak vzduchu, ktorý ovplyvňuje masážnu zónu. Existuje niekoľko spôsobov, ako vykonať takú masáž chrbta prietrž chrbtice:

 • vákuum môže masírovať Schernlovu prietrž;
 • hardvérové ​​vákuum.

Použitie vákua na chrbtici je prísne zakázané.

Najbežnejšia technika masáže vyvinutá nemeckým vedcom Schmorlom, ktorý opísal najbežnejšie typy kýly a vyvinul liečebné režimy..

Pozitívne účinky masáže plechoviek:

 • zlepšuje krvný obeh v chrbtici;
 • bolesť je eliminovaná;
 • toxíny tvorené v deštruktívnej zóne sú odstránené;
 • zlepšuje sa spinálna mobilita.

Bankovanie má veľa kontraindikácií. Okrem vyššie uvedených obmedzení pre akýkoľvek druh masáže je zakázané v týchto prípadoch banky:

 • detstva;
 • tehotenstvo kedykoľvek;
 • poranenia hlavy;
 • patológia obehového a lymfatického systému;
 • všetky srdcové choroby;
 • autoimunitné ochorenia;
 • choroby kostrového systému.

Je prísne zakázané umiestňovať banky na svoje chrbty.

Algoritmus na vykonávanie masáže plechovky je nasledujúci:

 1. Vypite 2-3 poháre čistej vody za hodinu (aby ste zabránili dehydratácii a extrémnemu smädu).
 2. Vezmite si teplú sprchu za 10-15 minút alebo utrite chrbát pred samotným sedením.
 3. Poloha - leží na bruchu, ruky mierne roztiahnuté.
 4. Trenie pri miernom zahrievaní sa vykonáva bez ovplyvnenia línie chrbtice.
 5. Masážny krém alebo olej sa nanáša na pomoc pri zasúvaní plechoviek.
 6. Nádoba sa zvnútra zahreje a aplikuje na kožu v blízkosti chrbtice.
 7. Ďalej je ľahké bez tlaku vykonávať pohyby pozdĺž chrbtice smerom k krku a späť. Kruhové pohyby sú prijateľné bez ovplyvnenia zdravých a postihnutých diskov..
 8. Odstráňte plechovky a znovu urobte ľahkú masáž rukami, zakryte chrbát a nechajte pacienta odpočívať najmenej 15 minút.

Celý priebeh ošetrenia kýly pomocou vákuových bánk - 15 - 20 relácií, každé dva dni. Trvanie postupov je takéto:

 • prvé zasadnutie - 5 minút;
 • druhý - až 10 minút;
 • nasledujúcich 15-20 minút.

Medová masáž

Aj keď medová masáž patrí medzi kozmetické odrody, vykazuje dobrý výsledok v prípade problémov s chrbticou ako masážny proces kvôli liečivým účinkom živých bioaktívnych látok z medu..

Pred použitím medu je na to povinný alergický test. Je potrebné brúsiť trochu medu na zápästie alebo aplikovať na lakť. Ak sa po niekoľkých minútach objaví reakcia - začervenanie, svrbenie, opuch, túto manipuláciu nie je možné vykonať.

Na medovú masáž s prietržom medzistavcov, lipou alebo kvetinovým prírodným produktom sa môže použiť tekutina alebo kandizovaný. Algoritmus je nasledujúci:

 1. Za pol hodiny - teplá sprcha alebo drvenie.
 2. Začiatok - otepľovanie mäkkých tkanív bez ovplyvnenia chrbtice.
 3. Aplikácia medu vzadu.
 4. Prvé účinky: držanie rúk;
 5. Potom sa pomocou jemného hladenia a odreniny med vtiera do pokožky.
 6. Kruhovým pohybom urýchľuje krv zo chrbtice do strán.
 7. Ak sa objaví nepríjemný pocit, masáž sa zastaví..

Počas drvenia vytvára med na pokožke vločky. Zhromažďujú sa pomocou zahrievanej uteráka. Masáž sa končí sprchovacím kútom a zvlhčovačom na masážnom mieste..

Ako ďalšie komponenty sa používajú:

 • éterické oleje (jedľa, citrus, levanduľa, borievka);
 • morská soľ;
 • múmie;
 • propolis, včelí jed.

Medová masáž by sa nemala používať viac ako raz za 5 dní.

Podvodná masáž

Je to jedna z najúčinnejších metód liečby, ale je neprístupná pre väčšinu pacientov. V prípade hydromasáže je potrebná kúpeľňa s podvodnou sprchou a vyškolený personál.

Účinky masážnej vody sú:

 • sú odstránené svalové kŕče a svorky nervových koreňov;
 • bolesť sa zmierňuje.

V dôsledku poklesu tlaku na chrbticu sa narovnáva a mäkký tlak vody reguluje vyčnievajúci medzistavcový disk. Hydroterapia je jemnejšia ako manuálna masáž, dá sa vykonať aj v prípade bolesti.

Masáž chrbta s ľadom

Ľadová masáž v prítomnosti prietrže na chrbtici je predpísaná, keď človek pociťuje silnú bolesť. Dopad je založený na účinnosti prechladnutia ako anestetika, ktoré spôsobuje znecitlivenie tkanív a bolesť s ním zmizne. Zároveň dochádza k takýmto zmenám:

 • zápal a opuch v zovretej oblasti sa znižuje;
 • prenos nervových impulzov sa spomaľuje;
 • Poškodené tkanivá sa sťahujú a rýchlejšie sa zotavujú..

Pri masáži používajte najbežnejší ľad z mrazničky, je najlepšie naplniť pol plastového pohára vodou a mrazom. Čo je vhodné, ľadová masáž sa dá robiť nezávisle a leží na jej boku. Je však lepšie požiadať niekoho od vašich príbuzných o pomoc alebo ísť na kliniku.

Najpohodlnejšia poloha je na bruchu a pod panvu umiestnite vankúš, aby ste zmiernili stres v problémovej oblasti..

Algoritmus postupu je nasledujúci:

 1. Naneste ľad na bolestivé miesto a poháňajte ho pomalým kruhovým pohybom smerom k epicentru bolesti.
 2. Oblasť dlhodobého ošetrenia je kruh asi 10 cm od bolestivého miesta.
 3. Neaplikujte ľad na procesy stavcov (môžu sa cítiť cez pokožku)..
 4. Doba expozície nie je dlhšia ako 5 minút. Počet relácií za deň - 2 - 5, najmenej o 2 hodiny neskôr.

Účelom ľadovej masáže je dosiahnutie necitlivosti a počas tejto doby môžete tiež vykonávať menej traumatickú masáž pozdĺž chrbtice na bolestivom mieste. Odborníci odporúčajú 48 hodín po vystavení ľadu pôsobiť teplo na boľavé miesto po dobu 5 minút. Táto zmena sa ukázala ako veľmi účinná..

Bezpečnostné opatrenia sú povinné, aby nespôsobili omrzliny na pokožke:

 • ľad nemôže zostať na jednom mieste, ale stále sa pohybovať;
 • doba chladenia by nemala prekročiť 5 minút. Závažné kontraindikácie:
 • alergia na chlad,
 • Raynaudova choroba,
 • reumatoidná artritída,
 • paralýza,
 • tehotenstvo.

Technika segmentového reflexu

Reflexná masáž miechy je efektívna technika. Nárazová zóna - miesta, kde nervové korene miechy vystupujú zo chrbtice do okolitého tkaniva. Táto oblasť sa nazýva paravertebral a je obmedzená na 5-7 cm po stranách chrbtice. Masér reaguje iba so špecifickou časťou chrbta, čo zvyšuje účinnosť manipulácie, jeho pohyby sú jemnejšie ako pri klasickej technike, procedúra trvá 20-25 minút.

Táto masážna technika nepoužíva oleje a krémy, takže masážny terapeut jemne pociťuje reflexnú reakciu na každý jeho pohyb, podľa toho určuje svoje ďalšie činnosti. Dôraz je kladený na silu a trvanie lisovacích bioaktívnych bodov pozdĺž chrbtice, pacient môže pociťovať necitlivosť a bolesť. Pomocou hnetenia a hladenia rôznej intenzity dosiahne masér relaxáciu postihnutej oblasti chrbtice a mäkké vytiahnutie výčnelku..

Segmentová reflexná masáž sa nazýva nechirurgická metóda premiestnenia prietrže chrbtice..

Chiropraktici nielen upravujú stavce, ale tiež pomáhajú vyrovnať sa s príčinami vyčnievania disku. A čím skôr sa liečba začne, tým je väčšia šanca, že sa patológia úplne zbaví. Staršie kýly sú zle masírovateľné, chirurgická liečba bude efektívnejšia. V počiatočnom štádiu vám aj obvyklá terapeutická a relaxačná masáž v kombinácii s inými metódami a cvičebnou terapiou umožňuje zabudnúť na tento problém a prežiť celý život.

Je možné s prietržom krčnej chrbtice robiť rôzne masážne techniky?

Lekári častejšie nachádzajú krčnú prietrž u pacientov vo veku 30 - 60 rokov. Toto nepríjemné ochorenie obmedzuje pohyblivosť človeka, prináša nepohodlie jeho práci a každodennému životu. Ochorenie je vyvolané častým nerovnomerným zaťažením nosných prvkov chrbtice.

Ďalším významným faktorom je oslabenie tkanív súvisiace s vekom. Špecialisti čoraz viac počúvajú od pacientov otázku, či je možné masírovať kýlu krčnej chrbtice. Lekári sa vyhýbajú jednoznačným odpovediam bez podrobného skúmania každého jednotlivého prípadu..

Podstata choroby

Krčná oblasť chrbtice u ľudí pozostáva zo 7 stavcov. Medzi nimi sú chrupavkové vrstvy. Sú to medzistavcové platničky. Ich hlavná funkcia je obmedzená na zvláštnu úlohu tlmičov nárazov, aby sa zabezpečila pohyblivosť chrbtice.

Vláknité krúžky obklopujú jadrá želatínového disku. Vláknité krúžky strácajú z rôznych dôvodov svoju pružnosť a pevnosť. Dosky spojivového tkaniva v tvare prstenca sú roztrhané. Polotekuté jadrá zhasnú. Vytvára sa vydutie - prietrž.

V skorých štádiách ochorenia je pozorovaná menšia bolesť. Medzistavcová prietrž však v priebehu času prináša bolestivejšie pocity. Pri pohyboch sa objaví tuhosť. Zvyšuje sa postihnutie.

Medzistavcové prietrhy vyvolávajú mnohé faktory:

 • Zdvíhanie nadmerných hmotností;
 • Pád z veľkej výšky;
 • Patológia hrebeňa;
 • Poranenie stavovca.

Choroba chrbtice nepriaznivo ovplyvňuje celé ľudské telo. Primárne riziko predstavuje primárne orgány, obehový a nervový systém. Pacienti sa sťažujú na neustále závraty, periodický tinitus. Niektoré časti tela strácajú svoju pôvodnú citlivosť..

Indikácie pre masáž

Masáž herniami krčnej chrbtice sa odporúča výhradne pre počiatočné alebo stredné štádium choroby. Niektorí odborníci tvrdia, že zbavenie sa choroby bez chirurgického zákroku je možné v 95% prípadov. Kľúčovým princípom fyzioterapeutickej liečby je zlepšená výživa medzistavcových platní, ich regenerácia a regenerácia prirodzeným spôsobom..

Masážne ošetrenie posilňuje svalové tkanivo. Krčná chrbtica má správnu polohu. Zvyšuje sa pohyblivosť pohybového ústrojenstva.

Pozitívne účinky masáže sa prejavujú v:

 • Eliminujte svalové napätie;
 • Normalizácia všeobecného a lokálneho krvného obehu;
 • Zlepšenie činnosti kardiovaskulárneho systému;
 • Zmiernenie bolesti;
 • Regenerácia tkanív;
 • Eliminácia stagnujúcich procesov;
 • Zvyšovanie elasticity chrbtice.

Kvalitatívna a profesionálna masáž vedie k rýchlemu uzdraveniu tela. Stimulujú sa všetky metabolické procesy. Minerály a proteíny sa vstrebávajú intenzívnejšie. Produkcia endorfínov sa stáva nasýtenejšou. Zlepšuje sa nálada človeka.

Odporúčaný masážny kurz je zvyčajne 10 dní. Aby sa predišlo preťaženiu, jedna relácia sa vykonáva každý deň.

Upozornenia a kontraindikácie

Nemôžete masírovať krk a ďalšie časti tela akútnou bolesťou. Je potrebné absolvovať liečebnú kúru. Berú lieky proti bolesti a protizápalové lieky. Masáž herniou krčnej chrbtice v takýchto prípadoch sa považuje za ďalší prvok v hlavnom liečebnom komplexe.

Ťažká forma ochorenia vylučuje možnosť masážnych procedúr.

Je prísne zakázané vykonávať masáže:

 • Akútna fáza vertebrálnej prietrže;
 • Hypertenzia druhého a tretieho stupňa;
 • Onkológia vnútorných orgánov;
 • Kožné ochorenia;
 • tehotenstvo
 • Vysoká teplota;
 • Infekčné procesy;
 • Exacerbácia chronických chorôb;
 • Hyperaktivita pacienta, prítomnosť duševných chorôb.

Mnoho odborníkov uprednostňuje konzervatívne metódy. Ak dôkladné vyšetrenie neodhalí kontraindikácie, lekári odporúčajú vykonať masážne procedúry.

Techniky a druhy masáží

Neverte masáži krku s prietržom krčnej chrbtice neprofesionálnym účinkujúcim. Existujú tiež varovania pred samomasírovaním chorých oblastí. Nedostatok skúseností a znalostí osoby, ktorá robí masáž, môže pacientovi ublížiť.

Liečivé vlastnosti sú spojené s rôznymi typmi a technikami masáže. Všetky by mali viesť k jednému cieľu - k odstráneniu napätia povrchového a hlbokého svalového tkaniva. Samce stavce sú veľmi zriedkavo vystavené priamemu fyzickému vplyvu..

Prípravná fáza a všeobecné pravidlá

Pred začatím masážnych procedúr musí byť splnených niekoľko podmienok. V prípravnej fáze:

 1. Nezabudnite sa poradiť s vertebroológom;
 2. Obracajú sa na skúseného masážneho terapeuta (lepšie - na ortopeda, manuálneho terapeuta);
 3. Študujú doklady (licencie) potvrdzujúce kvalifikáciu masážneho terapeuta;
 4. Nasleduj inštrukcie.

Počas masážnych procedúr by malo byť telo pacienta v pohodlnej polohe. Musí sa vyhnúť najmenšiemu obmedzeniu. Pocit nepohodlia neguje všetko úsilie masážneho terapeuta.

Skúsení odborníci nemasírujú bolestivé miesta. Mechanické a reflexné pôsobenie je nasmerované na svaly umiestnené okolo medzistavcovej prietrže.

Bolesťové miesta nemôžu byť hnetené alebo trené. Pohyby vykonávané priamo na ľudskom tele musia byť jemné a jemné.

Restoračná masáž

Táto procedurálna forma pozostáva z miesenia a trenia chrbta. V kožných a svalových tkanivách je krvný obeh výrazne zlepšený. Zvyšuje výživovú účinnosť. Spoje sa stávajú mobilnejšími. Prebytočná tekutina sa vypúšťa..

klasický

Najbežnejší a univerzálny pohľad. Používa sa výlučne vo fáze remisie. Uvoľnite svalové napätie.

Vykonáva sa v niekoľkých fázach:

 1. Najskôr pripravte chrbát: bez toho, aby ste sa dotkli chrbtice, vykonajte trenie a hladenie; dobre zohrievajú svaly s postupným zvyšovaním rýchlosti dotykov a pohybov;
 2. Obidvomi rukami hnetú chrbát, uchopia pokožku prstami a stlačia: činnosť srdca je stimulovaná, prechádza krvný obeh, sú aktivované metabolické procesy;
 3. Na rýchly prúd krvi a lepšiu kontrakciu svalového tkaniva potlesknite ruky po časti tela;
 4. Vytvárajú vibrácie poklepaním na telo špičkami prstov;
 5. Dokončite postup a hladte zadnú časť dlaní dlaňami po krčnej chrbtici.

Relácie trvajú 15 minút - 1 hodinu. Postupy sa vykonávajú každý druhý deň. Trvanie všeobecného kurzu určuje lekár.

bankovanie

Účinky tohto typu masáže sa porovnávajú s výsledkami návštevy sauny alebo kúpeľa.

Baňovanie je sprevádzané neustálymi hladkými pohybmi. Sú nasmerované zdola nahor fyziologickými cestami lymfatických a krvných ciev. Ovplyvňujú biologicky aktívne miesta. Relácia nebude trvať dlhšie ako 15 minút.

Švédska masáž

Vykonáva sa pomocou vankúšikov ohnutých prstov. Body sa masírujú veľmi starostlivo a na dlhú dobu. Mechanické účinky ovplyvňujú horné vrstvy svalového tkaniva. Tým sa hnetia existujúce tesnenia..

Vzťahuje sa na jemnú skupinu postupov. Švédska masážna technika je založená na starých receptoch a pravidlách..

Masáž ľadom

Liečba chladom (kryoterapia) pomáha vyrovnať sa so zápalovými procesmi, poraneniami nervov.

Ľad dokáže prekonať bolesť a opuch. Zápal a opuch svalového tkaniva sa rýchlo eliminujú. Samotná bolesť zmizne.

Masáž segmentov

Expozícia ovplyvňuje paravertebrálne body. Tento druh je podobný všeobecnému posilneniu. Akupresúra má však oveľa väčší účinok. Dôvodom je skutočnosť, že malé fyzické oblasti sa masírujú osobitne. Akupresúra trvá približne 30 minút.

Medový masážny komplex

V prípade neurologických prejavov sa vykonáva medová masáž s prietržom krčnej chrbtice. Odporúča sa iba prírodný med..

Produkt sa nanáša v tenkej vrstve. Olej sa pridáva do medu (kokos, palma, jedľa). Palmy potľapkávajú časti tela.

Med vytvára lepivé / oddeľovacie účinky. Kožné receptory sú podráždené. Neurologické príznaky spojené s cervikálnou patológiou sú eliminované.

zistenie

Medzistavcovej krčnej prietrži sa dá ľahšie predchádzať ako bojovať proti nej. Aby sa predišlo chorobe, mala by sa posilniť chrbtica. Tomu napomáhajú ranné behy a cvičenia. Zosilňuje svaly a stimuluje krvný obeh.

Masáž môže plniť pomocnú preventívnu úlohu. Trvanie a intenzita sedení sa musí dohodnúť s ortopedickým chirurgom alebo chiropraktikom.

Masáž hernie krčnej chrbtice

Masáž kýlou krčnej chrbtice sa môže vykonávať iba podľa pokynov lekára.

Preto, keď sa objaví bolesť, nezabúdajte na techniku ​​samomasáže alebo nehľadajte vhodného odborníka.

Najprv musíte navštíviť neurológa a podstúpiť vyšetrenie, aby ste zistili príčinu bolesti.

Až po stanovení diagnózy a určení príčiny bolestivých pocitov môže byť otázka prípustnosti a vhodnosti masáže.

Pri kýloch krčnej chrbtice môže byť masáž zverená iba odborníkom.

Príčiny a príznaky krčnej medzistavcovej prietrže

Medzi stavcami krku sú odolné elastické vankúšiky nazývané medzistavcové platničky. Ak je jeden alebo viac z týchto diskov vyčnievajúcich mimo fyziologických limitov, roztrhne sa vláknitý kruh a výstup z jadra, diagnostikuje sa medzistavcová prietrž.

Tvorí sa pod vplyvom týchto faktorov:

 • zranenia
 • nesprávna výživa, pri ktorej do tela vstupuje nedostatočné množstvo živín;
 • nízka fyzická aktivita;
 • fajčenie;
 • zmeny súvisiace s vekom, pri ktorých je narušený proces prirodzenej výživy disku, jeho sušenie, zníženie pevnosti a pružnosti;
 • nesprávne držanie tela, napríklad pri práci s počítačom, v dôsledku čoho sa zvyšuje zaťaženie krčnej chrbtice.

Kýla sa môže tvoriť postupne. Spočiatku vláknitý prstenec medzistavcových platničiek zoslabuje a začína sa vyčnievanie do miechy. Ak sa stav zhorší, jadro disku prekročí svoje limity: môže zostať pripojené k disku alebo od neho úplne oddelené.

Pri hernii krčnej chrbtice sa pacienti sťažujú na:

 • tupá, ostrá bolesť v krku, lopatky, ktoré môžu dať ramenu;
 • znecitlivenie, brnenie v pleciach, ramenách;
 • zvýšená bolesť počas ohybov alebo zmien polohy tela;
 • bolesť hlavy;
 • skoky v krvnom tlaku;
 • hučanie v ušiach, výskyt múch pred očami.

V niektorých prípadoch krčné prietrže vyvolávajú kompresiu miechy.

Hlavné metódy liečby prietrže

Keď sa pri krčnej chrbtici objaví prietrž, lekári môžu predpísať konzervatívnu liečbu.

Odporúčajte tieto lieky:

 • protizápalové lieky určené na zníženie intenzity zápalového procesu a zmiernenie opuchov;
 • svalové relaxanciá, pomocou ktorých je možné minimalizovať svalové kŕče;
 • analgetiká, ktoré sú potrebné na zníženie bolesti.

Pre intenzívnu bolesť sa predpisujú nesteroidné protizápalové lieky. Odporúča sa aj fyzioterapia (masáž, tepelné ošetrenie)..

V pokročilých prípadoch je indikovaná chirurgická liečba. Operácia je predpísaná, keď pri použití konzervatívnych metód nie je možné dosiahnuť požadovaný účinok. Chirurg môže odstrániť medzistavcové platničky.

Použitie masáže prietrže krčnej chrbtice

Jednou z fyzioterapeutických metód na liečenie medzistavcovej prietrže je masáž. Je to však povolené len na základe svedectva lekára.

Pacienti by mali pochopiť, že je nevyhnutné úplne vylúčiť použitie techník manuálnej terapie na krčnej chrbtici. Je zakázané točiť. Koniec koncov, to má zlý vplyv na stav medzistavcových platničiek, ktorý je už v nestabilnom stave..

Masáž by mala byť ľahká. Ak sú masážne pohyby hrubé, zvyšuje sa pravdepodobnosť zvýšeného svalového spazmu. V dôsledku toho sa tlak rozšíreného disku na miechový kanál zvýši.

Ako môže masáž pomôcť pri krčnej prietrži

Ak lekár po komplexnom vyšetrení predpíše masáž, mali by ste si vypočuť jeho odporúčania. Pri jemnej masáži je možné dosiahnuť uvoľnenie svalov. Výsledkom je, že bolesť je minimalizovaná..

Správne vykonaná masáž vám umožní:

 • zlepšenie krvného obehu vo svaloch, mozgu;
 • zníženie tlaku na nervové zakončenie;
 • napnite zúžené svaly, odstráňte ich kŕče;
 • zvyšujú koncentráciu endorfínov v krvi, a tým zlepšujú náladu.

Odborníci odporúčajú kombinovať masáž s inými fyzioterapeutickými procedúrami a liečebnými cvičeniami.

V ktorých fázach sa dá robiť masáž??

Ak máte bolesti v krku, medzi lopatkami sprísniť návštevu lekára nestojí za to. Ak je prietrž diagnostikovaná v ranom štádiu, môžete sa pokúsiť zlepšiť stav bez chirurgického zákroku.

Masáž je povolená iba v skorých štádiách choroby. Malo by sa stať jednou zo súčastí komplexnej liečby. Niektoré techniky a pohyby prietrže sa nepoužívajú, preto je potrebné upozorniť masážneho terapeuta na problém.

Kontraindikácie masírujú prietrž krčnej chrbtice

Nie vždy s diagnostikovanou kýlou sa odporúčajú masážne procedúry. Nemôžu sa urobiť, ak sa choroba stala zanedbávanou formou. Keď prolaps jadra medzistavcového disku pomocou masážnych procedúr normalizuje stav nebude fungovať.

Pri pokročilých formách ochorenia môže masáž iba vyvolať zhoršenie stavu. V dôsledku prietrže sa nervové zakončenia môžu štipnúť. Najnebezpečnejším dôsledkom tohto zovretia je ochrnutie pacienta..

Tiež sa neodporúča vykonávať masážne procedúry, keď:

 • horúčka, akútne respiračné vírusové infekcie, akútne infekčné choroby;
 • problémy s kardiovaskulárnym systémom;
 • dermatologické choroby;
 • ochorenie kostí, napríklad osteomyelitída;
 • poruchy tráviaceho traktu;
 • kožné vyrážky, vredy.

Jasnou kontraindikáciou pri masáži sú diagnostikovaná rakovina. Bez špecializovaného vzdelania nemôžete dôverovať krku a späť masážnym terapeutom. Pri vážnych problémoch s chrbticou môžu amatéri iba ublížiť.

Druhy a techniky vykonávania masáže prietržom krčnej chrbtice

Špecialisti poznajú veľa masážnych techník, pri ktorých pôsobí na povrchové aj hlboké svalové tkanivo.

Pri prietrži je možné odporučiť jeden z týchto typov masáží:

Pri vykonávaní klasických a švédskych druhov masáží špecialista najprv ťahá a trie tkanivá v pozdĺžnom a priečnom smere. Pohyby sa postupne zrýchľujú, aby sa svaly čo najviac zahriali. Je zakázané dotýkať sa samotnej chrbtice.

Po zahriatí začnú uchopiť a stlačiť pokožku, klepať prstami a poklepávať dlaňami na chrbát, aby sa objavili mierne vibrácie. Masážny terapeut sa začína pohybovať od spodnej časti chrbta a postupne sa dostáva až k krku.

Klasické a švédske masáže pomáhajú zrýchľovať látkovú výmenu, zlepšujú prietok krvi. S ich pomocou sa svaly uvoľňujú a toxíny sa začínajú vylučovať z tkanív..

Švédska masáž je variáciou klasickej masáže. Keď sa vykonáva, je zapojená iba horná svalová vrstva a koža. Je určený pre ľudí, ktorí majú problémy s kardiovaskulárnym systémom..

Pri vykonávaní klasickej masáže s prietržom krčnej chrbtice môže špecialista vykonať také masážne pohyby:

 • hladenie a trenie;
 • hnetenie;
 • pat;
 • chvenie.

Hladiny a trenie sú potrebné na prípravu svalov chrbta, na ich zahriatie. Hnetenie sa vykonáva dvoma rukami: špecialista uchopí pokožku, zvinie ju, stlačí. Tieto pohyby maximalizujú krvný obeh, urýchľujú metabolické procesy v tkanivách a prispievajú k odstraňovaniu toxínov. Pokladanie aktivuje kontrakcie a uvoľnenie svalov.

Poslednou fázou každej masáže je hladenie a uvoľnenie. Terapeutka na masáž rúk pôsobí na svaly chrbta, krku, ale samotná chrbtica nie je ovplyvnená..

Video: „Aká je masáž krčnej goliere s kýlou chrbtice“

Pri kýloch je tiež povolená medová masáž. Na pokožku sa nanáša tenká vrstva medu, do nej sa môže najskôr pridať jedľový olej. Masér miesi povrch chrbta a začne sa naň poplácať. V dôsledku priľnavosti a uvoľnenia dlaní sú kožné receptory podráždené. Medová masáž je jednou z metód reflexológie, pomáha zmierňovať neurologické prejavy, ktoré sa vyskytujú pri medzistavcovej prietrži.

Ak chcete vykonať masážam, musíte pokožku najskôr namazať masážnym olejom. Silikónové poháre sú trochu stlačené a umiestnené na chrbte, sklenené sú vopred upravené plameňom, aby sa v nich vytvorilo vákuum..

Pri inštalácii plechovky na chrbát by mala byť koža nasávaná približne v 2 mm. Vďaka tomu sa stimuluje krvný obeh, vylučuje sa kongescia, uvoľňujú sa svaly..

V závislosti na zvolenej masážnej technike môžete použiť:

 • 1 - 2 plechovky, ktoré sa nachádzajú 3 až 10 minút pozdĺž svalov chrbta a krku, s rovnými, kruhovými pohybmi kľukaté, až kým sa neobjaví stabilná hyperémia tkanív;
 • 10-16 plechoviek, ktoré sú umiestnené 15 až 25 minút na zadnej strane.

Pri masáži môže pacient cítiť mierne pálenie alebo teplo. Je ľahké odstrániť plechovky, stačí jednoducho stlačiť pokožku blízko krku.

Dobre vykonaná akupunktúra Shiatsu priaznivo ovplyvňuje stav pacientov s herniou. Špecialista pracuje v určitých oblastiach. Tlakom na aktívne body sa uvoľňuje napätie a nervový a svalový systém sa uvoľňuje. Masér pôsobí na každý bod bolesti po dobu 10-30 sekúnd. Môže tlačiť prstami, lakťami, päsťami. Postup je veľmi bolestivý, ale je potrebné utrpieť bolesť, aby ste dosiahli požadovaný výsledok..

Ukázalo sa, že je účinný pri kýloch v krčnej chrbtici s ľadovou masážou. Chlad aplikovaný na problémovú oblasť pôsobí ako anestetikum. Pomáha minimalizovať zápalový proces a zmierňuje opuchy tkanív, ku ktorým dochádza v dôsledku zápalu..

S pomocou chladných procedúr sa tiež spomaľuje proces prenosu nervových impulzov z problémovej oblasti. A to pomáha zmierňovať bolesť..

Video: "Masáž prietrže chrbtice: technika popravy"

záver

Ak sa v skorých štádiách zistí medziobratlová hernia krčnej chrbtice, lekár môže predpísať konzervatívnu liečbu a fyzioterapiu. Jednou zo základných zložiek liečby je masáž..

 • Medzistavcová hernia v krčnej chrbtici sa môže vyskytnúť v dôsledku zranení, zmien súvisiacich s vekom, podvýživy a nízkej fyzickej aktivity.
 • S kýlami krčnej chrbtice si pacienti sťažujú na bolesť v krku a oblasť medzi lopatkami, znecitlivenie, brnenie v náručí, ramená, slabosť svalov, bolesti hlavy..
 • Masáž sa môže robiť iba v prípadoch, keď bola prietrž zistená v ranom štádiu. Je potrebné odmietnuť masáž s ARVI, vysokú teplotu, poruchy gastrointestinálneho traktu, bolesti brucha, problémy s kardiovaskulárnym systémom, onkologické ochorenia.
 • V závislosti od stavu možno odporučiť klasickú, švédsku, akupresúrnu, plechovkovú alebo medovú masáž. Všetky typy prispievajú k odstráneniu svalového napätia, uvoľneniu svalov, urýchľujú elimináciu toxínov..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Bandáž na brušnej dutine je vyrobená z elastického materiálu vo forme bandáže, ktorá je upevnená na miestach, kde je potrebné vykonať fixáciu. Najčastejšie nosia takýto pás v rehabilitačnom období po operácii brucha.
Bolesť na hrudníku s osteochondrózou má rôzne prejavy. Ľahko sa zamieňajú so srdcovými chorobami, niekedy bolesť začína dýchaním alebo je lokalizovaná medzi lopatkami, čo spôsobuje znecitlivenie rúk.
Cervikálna skolióza patrí k množstvu deformácií, v dôsledku čoho dochádza k patologickému posilneniu fyziologických ohybov. Neprirodzená poloha stavcov vedie k bolesti, zníženej pohyblivosti a nedostatku kyslíka v mozgu.