loader

Hlavná

Liečba

Jóga pre spinálnu prietrž

Účinnosť jogy je už dlho dokázaná. Vykonávanie má svoje vlastné charakteristiky. Prax je k dispozícii nielen tým, ktorí sú už dlho oboznámení s technikami jej implementácie, ale aj pre začiatočníkov. Rovnako ako pri každej fyzickej aktivite má svoje kontraindikácie.

Funkcie aplikácie ásan vám umožňujú používať túto techniku ​​za akýchkoľvek podmienok, a to aj doma. Preto pre tých ľudí, ktorí majú obmedzený čas, ale chcú si robiť zdravie a cvičiť, bude joga tou správnou cestou.

Môže sa vyskytnúť pri niektorých ochoreniach chrbtice, zatiaľ čo pri iných chorobách je niektoré jej techniky zakázané..

Jóga ako prevencia a liečba spinálnych hernií

Výčnelok a ďalšie problémy v chrbtici sú celkom bežné. Často sa javia ako asymptomatické. V počiatočných fázach patológia prakticky človeka neobťažuje. Ale postupne sa objavujú bolesti a niektoré ďalšie príznaky.

Jóga s kýlou je však možné vykonávať, nezabudnite však, že je potrebné postupovať mimoriadne opatrne, aby nedošlo k poškodeniu bolesti chrbta. Mnoho ásan je zameraných nielen na zlepšenie zdravia, ale aj na liečenie mnohých chorôb.

Jóga pre chrbticu by sa mala vykonávať s odborným prístupom, najmä pre tých, ktorí majú hernie. Pohyby sú koordinované, pomalé a plynulé. Hernia jóga môže byť vykonaná pre akúkoľvek časť chrbta, rovnako ako pre všeobecnú orientáciu.

Kýla chrbtice sa vyskytuje v dôsledku traumy alebo posunutia jadra disku. Taký výčnelok pomáha stlačiť nervové zakončenie, v dôsledku čoho sa človek cíti vážne nepohodlie nielen v chrbte, ale často aj v končatinách..

Je dôležité začať vykonávať ásany v počiatočnom štádiu objavenia sa patológie, pretože závažné stupne ochorenia si môžu vyžadovať vážne ošetrenie a niekedy aj chirurgický zákrok, po ktorom bude veľa fyzických cvičení dlhodobo zakázané..

Choroby chrbtice u tehotných žien sú veľmi časté. Preto je veľmi dôležité, aby začali praktizovať čo najskôr, možno v počiatočných fázach tehotenstva so súhlasom ošetrujúceho lekára..

Funkcie prevedenia ásanov so spinálnymi herniami

Jóga s kýlou chrbtice je povolená, ale má svoje vlastné vlastnosti. Pri hernii sa odporúča vykonať iba najzákladnejšie a najťažšie ásany. Existujú špeciálne cvičenia, ktoré sú navrhnuté špeciálne pre ľudí s chorobami chrbtice..

Vykonávanie ásan so spinálnymi kýlami vyžaduje dohľad lekára, aby mohol monitorovať správnosť ich výkonu. Mnoho ľudí si všimne zlepšenie stavu tela do jedného mesiaca po aplikácii niektorých ásan. Dôležitým pravidlom je správnosť tried. Významný liečivý účinok môže byť možný iba pri nepretržitej práci. Dostupné ásany pre takéto patológie sú:

Základné ásany sa používajú na posilnenie tela. A existujú špeciálne ásany, ktoré sú zamerané konkrétne na chrbát a chrbticu.

Je veľmi dôležité nevytvárať nadmerné zaťaženie chrbtice. Pri vykonávaní ásan musíte sledovať svoj stav a kontrolovať pohyby.

Preventívne opatrenia a kontraindikácie

Jóga prietrže by sa mala vykonávať čo najjemnejšie. Nemôžete robiť náhle pohyby a ásany, čo znamená rýchle prechody z jednej pozície do druhej. Ak osoba pociťuje silnú bolesť chrbta, je lepšie zdržať sa cvičenia.

Ak počas cvičenia dôjde k náhlym alebo bolestivým bolestiam, je potrebné lekciu zastaviť alebo znížiť jej intenzitu. Pri výkone ásanov by ste mali dodržiavať plynulé prechody z jednej pozície na druhú a tiež sa ubezpečiť, že chrbát je rovnomerne vyrovnaný..

Práve v dopoludňajších hodinách sa ľudia s problémami s chrbticou cítia maximálne nepohodlne, preto je vhodné trénovať v tomto okamihu. Jóga znamená plynulé zmerané pohyby, ktoré umožňujú chrbte dostať sa do dobrého stavu v pomerne krátkom čase..

Je zakázané trénovať na plný žalúdok, ale neodporúča sa vykonávať ásany na lačný žalúdok. Časový interval je potrebné dodržať po jedle asi 2 až 3 hodiny. Počas vyučovania sledujte svoju pohodu. Ak sa v chrbte objaví napätie, je najlepšie prestať cvičiť..

Komplexy na chrbticu by sa mali vykonávať v uvoľnenom stave. Okrem toho by ste sa mali vyhnúť triedam počas choroby, vysokej horúčky, bolesti hlavy a bolesti kĺbov..

Cvičenie chrbtice by sa malo vykonávať pod prísnym dohľadom lekára. Ak osoba používa doma ásan nezávisle, musíte najskôr preštudovať správnosť tejto techniky.

Prevencia chorôb jogy a chrbta

Triedy pomáhajú nielen s existujúcimi chorobami, ale sú tiež vynikajúcou prevenciou mnohých ochorení. Napríklad napríklad pri problémoch s chrbticou veľa ásan významne zlepšuje stav človeka. A u ľudí, ktorí nemajú problémy s chrbtom, sú vynikajúcou prevenciou ich vzhľadu.

Pravidelné cvičenia pomáhajú zmierniť bolesť pri nadmernej fyzickej námahe, vrátane chrbta. Ľudia, ktorí po náročnom pracovnom dni pociťujú častú únavu a ktorí majú určité defekty, napríklad skolióza, osteochondróza a iní, by mali pravidelne cvičiť aspoň niektoré ásany, aby sa z týchto ochorení nevyvinuli závažnejšie patológie..

Cvičebné komplexy stimulujú krvný obeh v zovretých oblastiach chrbta. Počas dňa nie sú všetky svaly na ľudskom tele spojené s prácou. Existujú ľudia, ktorí sa na ňom prakticky nezúčastňujú. Z tohto hľadiska sa na týchto miestach často objavujú svorky, najmä ak sa osoba nezúčastňuje na fyzickej aktivite. Prax bude vynikajúcou prevenciou výskytu ochorení v týchto oblastiach..

Aká efektívna je jóga so spinálnou prietržou

Vývoj patológie chrbtice môže viesť k mnohým komplikáciám. V dôsledku funkcií životného štýlu získava veľa ľudí ochorenie chrbtice: osteochondrózu a ďalšie abnormality. Reagujú na lieky a pravidelné cvičenie..

Robiť jogu s kýlou chrbtice je povolené, ale mali by ste byť veľmi opatrní. Kurzy jogy významne zlepšujú pohodu človeka. Mnohí si všímajú odstránenie bolesti stavovcovou prietržou a odstránenie stuhnutosti pohybov. Malo by sa pamätať na to, že triedy sú možné iba so súhlasom ošetrujúceho lekára, pretože závažné formy choroby vyžadujú odborný dohľad..

V prípade akýchkoľvek nepríjemných symptómov počas vykonávania ásan je potrebné triedy zastaviť a na určitý čas ich odložiť. S cieľom maximalizovať účinok jogy by ste mali jesť správne, aby ste vnútorným orgánom poskytli potrebné množstvo živín.

Pri pravidelných vyučovacích hodinách je možné sa za pár mesiacov zbaviť problému. Avšak pri miernom ochorení môže takáto terapia trvať trochu času, ale v zásade trvá liečba nie viac ako rok. Potom je možné pokračovať v tréningu na udržanie účinku.

Jóga pre hernie rôznej lokalizácie

Pri vykonávaní akýchkoľvek ásan je veľmi dôležité udržiavať rovnováhu. Okrem toho sa neodporúčajú prevrátené ásany, ako aj tie, ktoré obsahujú príliš ostré prechody a nadmernú trakciu a priehyb.

Problém sa môže objaviť v ktorejkoľvek časti chrbtice. V závislosti od oddelenia, v ktorom sa nachádza, existujú určité obmedzenia vo výkone niektorých ásan. Napríklad pri problémoch v bedrovej oblasti by sa človek nemal zdržať ásanov, ktoré si vyžadujú nadmerné rozťahovanie chrbtice. V krčku maternice - nie je možné vykonávať ostré pohyby hlavy.

Jóga pre prietrž krčnej chrbtice

Na odstránenie nepríjemných symptómov sú najvhodnejšie nasledujúce ásany:

Tieto ásany sú zamerané na zmiernenie napätia v krku. Jóga s kýlou chrbtice by sa mala vykonávať s mimoriadnou opatrnosťou. Ak sa prietrž nachádza v krčnej oblasti, mala by sa počas cvičenia venovať veľká pozornosť polohe hlavy.

Na liečenie prietrže v krčnej oblasti sa často používajú ďalšie ďalšie spôsoby liečby, ako je fyzioterapia, medikamentózna terapia. Môžu byť použité v kombinácii s jogou..

Jóga pre hrudnú chrbticu

Táto patológia sa často vyskytuje v oblasti hrudníka. Na tomto mieste je jeho vzhľad spôsobený špecifickým životným štýlom, prítomnosťou skoliózy a nedostatočným zaťažením. V prípade chorôb hrudnej chrbtice sa môžu vykonať tieto ásany:

Zameriavajú sa na posilnenie svalov, ako aj na zmiernenie bolesti v tomto oddelení. Sú čo najvyváženejšie, takže ich výkon je prístupný ľuďom s problémami na hrudi.

Jóga pre prietrž lumbosakrálnej chrbtice

Najzávažnejšie sú zvyčajne prietrhy v bedrovej chrbtici. Keďže je ich liečba komplikovaná nezvyčajným usporiadaním, v tomto probléme by sa s jogou malo zaobchádzať zvlášť opatrne. Na vykonanie sú k dispozícii tieto ásany:

 • Supta Padangusthasana;
 • ardha svanasana;
 • adho mukha savasana.

Tieto ásany sú zamerané na relaxáciu dolnej časti chrbta. Pri ich vykonávaní je potrebné zabezpečiť, aby bol chrbát čo najrovnomernejší a aby v ostatných častiach chrbta nedošlo k nadmernému napätiu..

Medzistavcová hernia jóga

Medzistavcová kýla je pomerne častým javom medzi ľuďmi v dospelom veku, ako aj medzi mladými ľuďmi. V poslednej dobe sa prípady výskytu tejto patológie častejšie vyskytujú. Je to pravdepodobne kvôli životnému štýlu a sedavej práci. Patológia sa môže objaviť v ktorejkoľvek časti chrbtice..

Ásany sú skvelé na liečbu problémov:

Za účelom vykonania súboru cvičení pre toto ochorenie, môžete vykonať základné aj sekundárne ásany, ktoré ich kombinujú a kombinujú..

Jóga na vyčnievanie bedrovej chrbtice

Spočiatku sa vytvorí výstupok, po ktorom sa môže objaviť závažnejší problém s predčasným liečením. Avšak, výčnelok u ľudí môže byť mnoho rokov. Jeho cieľom je zmierniť napätie a uvoľniť túto oblasť, ako aj uvoľniť zovreté nervové zakončenia v dôsledku problému..

Pri stavovcovej hernii v tejto časti sú povolené tieto ásany:

Tieto polohy umožňujú relaxovať bedrovú oblasť a uvoľňovať zovreté nervové zakončenie. Asanu je potrebné vykonávať v uvoľnenom stave, bez namáhania svalov ostatných častí chrbta.

Keď nemôžete robiť jogu

Prax sa môže použiť nielen na liečenie, ale aj na prevenciu mnohých patologických stavov vrátane chrbtice. Pri existujúcich patológiách nemôžete robiť jogu počas silnej bolesti. Okrem toho by ste sa počas choroby a vysokej teploty nemali zdržiavať fyzického námahy.

Jóga s výčnelkom a prietržou by mala byť veľmi mäkká, koordinovaná a hladká. Náhle pohyby sú úplne eliminované, rovnako ako ostré prechody.

Ásany vhodné na ošetrenie prietrže v dolnej časti chrbta

Na vyliečenie patologických stavov bedrovej oblasti sú najbežnejšie ásany urdhvahastasana a baddha konasana. Pri vykonávaní sú úplne odlišné, majú však spoločné zameranie - zmierňujú bolesť a napätie v bedrovej oblasti.

Súbor cvičení by sa mal vyberať individuálne, pretože prietrž má často niekoľko sprievodných chorôb, pri ktorých bude zakázané niektoré ásany. Preto je pred nástupom na ázany, najmä pre začiatočníkov, potrebné získať odborné rady, aby sa zabránilo výskytu možných komplikácií..

Lýtkovú kýlu liečime jogou

Muž je rovnako mladý ako jeho chrbtica.

Bernard McFadden, ktorý sa právom nazýva „otec“ telesnej výchovy, často hovoril, že každý človek je rovnako mladý ako jeho chrbtica. A skutočne to tak je. Chrbtica je jadrom človeka, jadrom jeho zdravia. Niet divu, že jóga, jeden z 3 dôležitých bioenergetických kanálov, sushumna nadi prechádza cez chrbticu.

Dnes sa len málokto môže pochváliť vynikajúcou polohou a absolútne zdravou chrbticou, čo nie je prekvapujúce: výhody civilizácie a moderného životného štýlu nás zbavujú mobility. Stále častejšie využívame dopravu, než chodíme, keď sa potrebujeme niekam dostať, sedieť pred počítačom 8 hodín denne a nerobiť gymnastiku, čo vedie k tomu, že svaly chrbtice sa postupne atrofujú. Pri najmenšom zaťažení dôjde k zraneniu. Preto veľa moderných ľudí čelí takému problému ako prietrž chrbtice.

Najbežnejšou prietržou bedrovej chrbtice je rozšírená patológia chrbtice. Je však najcitlivejšia na cvičenie jogy. Jógové techniky môžu týmto ochorením významne zlepšiť stav človeka, ale iba v jednej podmienke, ak je cvičenie správne vybudované. Napriek tomu, že všetky jogínske ásany sú určené na posilnenie tela, nie všetky ásany sú rovnako užitočné, pokiaľ ide o miechy. Tu je niekoľko odporúčaní, ktoré musíte vylúčiť zo svojej praxe a ktoré ázany by sa nemali vykonávať, aj keď naozaj chcete a fungujú pre vás skvele:

 1. Hlboké ohyby dopredu k rovným nohám. Pri kýlách v lumbálnej oblasti vylučujeme z našej praxe pashchimotanány, padangusthasanu, jana-sirsasanu a podobné ásany. Cvičenia, pri ktorých nohy zostávajú rovné, kladú na medzistavcové platničky silné zaťaženie, čím prispievajú k zvýšeniu prietrže.
 2. Hlboké priehyby. Odstránime z praktických ohybov, v ktorých sa ruky posilňujú. Medzi takéto ásany patria: bhujangasana, kapotasana, dhanurasana, chakrasana.
 3. Krútenie. Neodporúča sa vykonávať ásany, v ktorých sú skrútené prvky pri sedení a státí. Preto krútenie nahradzujeme, keď stojíme a sedíme na skrútenom ležaní.
 4. skákanie Predné nohy. Odpadky a posúvanie nôh vpred nepochybne pôsobia veľmi pôsobivo a sú neoddeliteľnou súčasťou praxe takým smerom, ako je napríklad ashtanga vinyasa. Ale s prietržami takéto prvky bohužiaľ odstránime.

A potom, čo sa môže a malo by sa urobiť tak, aby sa nielen poškodila chrbtica, ale aby sa prospelo a zlepšilo aj jej stav.

 1. Pri prietrži sakrálnej chrbtice sú veľmi užitočné rôzne trakčné techniky. Patria sem napríklad ásany, ako napríklad: shashankasana, adho mukha virasana, adho mukha shvanasana s pásom (pás sa nachádza cez panvu na úrovni inguinálnych záhybov a je pripevnený k švédskej stene alebo háčikom, ak existujú), utkatasana (je tiež lepšie to urobiť s pásom, dosiahnuť lepšiu trakciu).
 2. Nezabudnite na tlač. Pri prietržoch sakrálnej chrbtice sa oplatí venovať pozornosť svalom brušnej tlače, pretože práve oni zabezpečujú fixáciu bedrovej chrbtice, ardha navasna je najvhodnejšia na ich posilnenie.
 3. Marjariasana. Jeden z najviac ázijských terapií jogy. Existuje veľmi veľa variácií vo výkone marjariasany: je to štandardná možnosť (striedanie priehybov a zaokrúhľovania chrbtice v polohe dlane - koleno) a možnosť zdvíhania nôh striedavo a potom ju na čelo s ohnutým kolenom, môžete tiež vykonať marjariasanu v polohe koleno - lakte. Je vhodné striedať rôzne uskutočnenia marjariasany s shashankasanou.
 4. Správne držanie tela. Pre úspešnú liečbu kýly má veľký význam práca na správnom držaní tela. Preto by ázany, ktoré sú súčasťou komplexu, mali vziať do úvahy vlastnosti vašej polohy a upraviť ju.
 5. Naučiť sa relaxovať. Pre úspešnú liečbu prietrže kýly chrbtice by sa mala venovať pozornosť nielen práci svalov, ale aj ich relaxácii, takže zakaždým, keď dokončujeme súpravu cvičení hlbokou a kvalitnou shavasanou. Pre zvýšenie jogínového účinku shavasany môžete použiť aromaterapiu, príjemnú hudbu atď. Počas shavasany používajte rôzne pomocné prvky: podpery, prikrývky, podhlavníky, v závislosti od vlastností vašej polohy tela..

Medzistavcová hernia jóga (2). kontraindikácie

Stratégia jogovej terapie je zvyčajne postavená na dvoch smeroch: po prvé, potenciálne nebezpečné prvky, ktoré môžu zhoršiť priebeh choroby, sú z praxe vylúčené (napríklad pri herniovaných diskoch to môže byť nadmerné osové zaťaženie, ktoré zvyšuje tlak na medzistavcové platničky), a po druhé v praxi musia sa zaviesť prvky, ktoré majú zámerne pozitívny vplyv na chorobu (napríklad trakčné techniky pre herniované disky).

Tento postup by mal byť navyše prístupný a ľahko reprodukovateľný, aby ho mohol pacient okamžite uviesť do prevádzky. Pod podmienkou splnenia týchto požiadaviek možno jogu považovať za terapeutickú.

Liečba jogy medzistavcovej prietrže (PGM) musí spĺňať vyššie uvedené požiadavky. V tomto prípade zvážte hlavné smery a zásady, na ktorých by mal byť program tried zostavený.

Techniky kontraindikované na herniovaných diskoch:

Hlboké ohyby dopredu k rovným nohám.

Pri lumbálnych kýloch ide o pashchimottanasana, uttanasana, jana sirshasana a podobné ásany, v ktorých je do tela privedená rovná noha (alebo obe nohy): urdhva mukha pashchimottanasana, hlboké verzie padangustasany atď. Pokiaľ ide o hernie krčnej chrbtice, táto kontraindikácia sa uplatňuje na hlboké ohnutie hlavy vpred, jalandhara bandha, ako aj na ásany, v ktorých sa vykonáva (sarvangasana, halasana atď.)..

Ak je chrbtica ohnutá (pohyb, ku ktorému dochádza pri nakláňaní), medzistavcový priestor sa zmenšuje a tlak v predných častiach disku sa zvyšuje; buničité jadro sa posúva dozadu a tlačí na zadné vlákna kruhu (A. I. Kapanji, 2009). V prípade, že už dôjde k poškodeniu vláknitého prstenca a prolapsu pulposus jadra, môže sa ohýbanie vpred zvýšiť alebo vyvolať herniálny výčnelok. Sklon vpred vyvoláva nástup choroby v 12 - 13% prípadov všetkých prípadov (Y. Yu. Popelyansky, 2003). To je menej ako vzpieranie (64%), ale stále dosť často na to, aby to považovalo za nepriaznivé pre priebeh osteochondrózy..

Pri naklonení k rovným nohám dochádza k časti tohto pohybu v dôsledku otáčania panvy na osi bedrových kĺbov; všeobecne sa uznáva, že v tomto prípade dolná časť chrbta zostáva rovná, poloha stavcov voči sebe sa nemení - preto je taký sklon dolnej časti chrbta bezpečný. Pohyblivosť bedrových kĺbov (aj v tejto rovine) sa však u rôznych ľudí líši; v určitom okamihu je objem tohto pohybu vyčerpaný a ďalší sklon nastáva už v dôsledku ohybu bedrovej oblasti - so všetkými nasledujúcimi (opísanými) dôsledkami. U ľudí s tuhými väzmi a svalmi zadného povrchu bokov môže byť rotácia panvy tiež obmedzená napätím týchto štruktúr. Je veľmi ťažké presne zachytiť okamih, keď sa pohyb panvy zastaví a začne sa ohýbanie chrbtice - hovoríme doslova o milimetroch, ktoré merajú pomery stavcov, o umiestnení vláknitého jadra a vláknitého prstenca a v určitom okamihu o naklonenie vpred, ako si myslíme. v dôsledku rotácie panvy môže viesť k posunutiu jadra buničiny dozadu.

Okrem vyššie uvedených biomechanických dôvodov môže mať ohyb rovných nôh bedrovými kýlami negatívne účinky v dôsledku pôsobenia na sedací nerv a ním inervované štruktúry. Bez toho, aby sme zachádzali do anatomických detailov, si len uvedomujeme, že ischiadický nerv je najväčším nervom ľudského tela, je pokračovaním nervového sakrálneho plexu, zanecháva panvovú dutinu na zadnom stehne a potom dole, pričom sa delí v popliteálnej fosílii na malé a holenné vetvy. V priebehu sedacieho nervu sa od neho odchylia motorické a zmyslové vetvy na svaly stehien, dolnej končatiny a chodidla..

Patológia bedrovej chrbtice je často sprevádzaná bolesťou pozdĺž sedacieho nervu: pálenie, chrastenie, lámanie charakteru, tieto bolesti sa predtým nazývali „zápal sedacieho nervu“. Neskôr sa zistilo, že príčinou tejto patologickej symptomatológie nie je zápal, ale kompresia miechových nervov (zvyčajne prietrž), ktorá spôsobuje bolestivé pocity po celom nervu..

Pri bedrovej osteochondróze a herniovaných diskoch sa používa diagnostický test nazývaný Lasegov príznak: pacient v polohe na chrbte zdvíha nohu narovnanú v kolennom kĺbe, s patológiou bedrovej chrbtice sa bolesť zvyčajne prejavuje pozdĺž ischiadického nervu a bedrovej oblasti. Pri ohýbaní nôh v kolennom kĺbe (!) Bolesť zmizne. Tento symptóm je detegovaný v 61% vo fáze exacerbácie a 55% vo fáze relatívnej remisie (V.P. Veselovsky, E. S. Strokov, 1971). Výskyt bolesti nie je spojený s predĺžením sedacieho nervu, ako sa predtým myslelo: medzi svaly stehna je nerv umiestnený vo zvlnených a nie priamočiarych; pri pokusoch na mŕtvolách rôzni autori pozorovali nervový výron iba pri významnom ohybe nohy v bedrovom kĺbe. U pacientov sa bolesť často objavuje aj pri ohybe o 10 - 15 stupňov, keď sa nehovorí o napínaní nervu (Y. Yu. Popelyansky)..

V tomto prípade sa vyskytujú bolesti a patologické reakcie pri napínaní svalov a vláknitých tkanív zadného povrchu stehna, čo vedie k zahrnutiu nepriaznivých reflexných mechanizmov, ktoré zjavne postihujú svalové prvky bedrovej oblasti. Preto by sa aj na prvý pohľad mali mierne možnosti flexie bedrového kĺbu s rovnou nohou, ako napríklad padta padangustasana - 1, liečiť opatrne, najmä u pacientov, ktorí nedávno prekonali bedrovú bolesť. Je potrebné poznamenať, že v praxi má Supta-Padangustasan-1 v niektorých prípadoch pozitívny účinok - v týchto prípadoch sa zdá, že v týchto prípadoch dochádza k reflexnému odstráneniu svalových spazmov bedrového kĺbu..

Toto je ďalšia kategória techník kontraindikovaných pri medzistavcových prietržoch. Pokiaľ ide o krčnú chrbticu, malo by sa to chápať ako hlboké vrhnutie hlavy späť do akejkoľvek polohy tela. Pokiaľ ide o bedrovú oblasť, pri hernii diskov by človek nemal vykonávať všetky výchylky, ktoré môžu spôsobiť výrazné zvýšenie bedrovej lordózy - jedná sa hlavne o ásany, ktoré používajú ruky na posilnenie ohybu: dhanurasana, bhujangasana, urdhva mukha shvanasana, chakrasana, rajakapotasana a mnoho ďalších..

So zvýšením lordózy ktorejkoľvek časti chrbtice sa zmenšuje priemer medzistavcových foramenov a zvyšuje sa riziko narušenia koreňa miechy. Okrem toho v hlbokom žľabe existuje nebezpečenstvo, že sa zadné okraje stavcových telies stretnú; pri zadných a zadných laterálnych výčnelkoch to môže viesť k „porušeniu“ prietrže medzi okrajmi stavcov a vyvolať sekvestráciu (oddelenie fragmentu) buničitého jadra.

Pri lumbálnych kýlach sú prípustné plytké priehyby, ktoré vykonávajú iba svaly chrbta z polohy na chrbte, bez toho, aby sa opierali o ruky: sarpasana, niralamba bhujangasana, rôzne druhy salabhasany.

Skrútiace sa prvky na sedenie a státie

Vláknitý kruh medzistavcových platničiek pozostáva z vlákien spojivového tkaniva, ktoré sú spojené s stavcami a sú umiestnené v rôznych smeroch. Pri axiálnej rotácii sa vlákna, ktoré idú v opačnom smere pohybu, roztiahnu a vlákna v opačnom smere sa uvoľnia; napätie vlákien je maximálne v stredných vláknach kruhu, ktoré majú najšikmejší smer. Vláknité jadro je teda silne stlačené (A.I. Kapanji, 2009). Prítomnosť vertikálneho axiálneho zaťaženia, ako aj ďalšie posuny vo forme ohybu, zvyšuje tlak na jadro buničiny a zaťaženie vláknitých vlákien prstenca. Preto pri herniovaných diskoch sa krútenie nevykonáva počas sedenia (ardha matsyendrasana, marichiasana atď.) A státia (všetky verzie stojacich ásanov, ako napríklad „parivritta“). Kombinácie skrútenia a naklápania sú kategoricky nežiaduce (parivrittta január Sirshasana a podobne).

V jogínskej terapii medzistavcových prietrží sa krútiace zvraty používajú v dynamickej a statickej verzii; v tomto prípade neexistuje žiadne axiálne vertikálne zaťaženie, ktoré zvyšuje tlak na disk, okrem toho nie sú žiadne výrazné ohyby a predĺženia. Ako ukazuje prax, krútiace sa prvky v horizontálnej polohe chrbtice sa dajú bezpečne používať v prítomnosti herniovaných diskov..

Axiálne zaťaženie chrbtice

Zvýšenie axiálneho zaťaženia medzistavcového kotúča môže samozrejme zvýšiť herniálny výčnelok alebo ho vyvolať. Z tohto dôvodu sú vylúčené ásany, pri ktorých sa zvyšuje vertikálne osové zaťaženie - napríklad sú vyslovené sirshasana s úplnou alebo čiastočnou oporou na hlave, padasana a podobne s kýlami krčnej chrbtice..

POKRAČOVANIE - PRINCÍPY POSTUPOV V MEZINÁRODNEJ HERNII

Je možné robiť jogu s kýlou chrbtice a ktorá z nich?

Jóga je mimoriadne prospešná pre zdravie všeobecne a najmä pre pohybový aparát. Vrátane je užitočné pre medzistavcové prietrže a výčnelky.

Pomocou jogy je možné liečiť (a predchádzať) medzistavcovú prietrž všetkých častí chrbtice: bedrovej (vrátane sakrálnej), hrudnej a krčnej. Niektoré ásany sú regeneračné a používajú sa po operácii na odstránenie stavovej kýly.

1 Je možné robiť jogu s herniou?

Je možné cvičiť jogu s herniou v dolnej časti chrbta? Väčšina cvičení jogy je pre takéto choroby zakázaná, niektoré sú však stále k dispozícii. Je ich málo, ale nie sú bezpečné iba pre stavcové kýly, ale sú užitočné (pomáhajú tiež zmierňovať príznaky)..

Existujú tiež schválené ásany na hernie krku a hrudnej chrbtice. Ak hovoríme o nejakom plnohodnotnom komplexe jogy, ktorý je prípustný s dolnou časťou kýly, potom je to komplex Iyengar.

Pri stavovcovej hernii je väčšina jogových ásan zakázaná

Bez predchádzajúcej konzultácie s lekárom (aspoň s terapeutom, ale lepšie s neurológom alebo stavcom) sa nemôžu vykonávať žiadne cvičenia. Vrátane ignorovania stanoviska trénerov jogy: v týchto veciach môžu byť kompetentní iba lekári príslušných špecialít (pre choroby pohybového aparátu).
do menu ↑

1.1 V ktorých prípadoch to nie je možné?

U jogy s vertebrálnymi kýlami a výčnelkami existujú relatívne a absolútne kontraindikácie:

 1. Prítomnosť hernie komplikácií vo forme kompresie (stlačenie, stlačenie) miechových nervov alebo stavcových tepien.
 2. Prítomnosť vrodených malformácií alebo deformít miechy (vrátane Kimmerlovej krčnej anomálie).
 3. Prítomnosť artrózy alebo artritídy akejkoľvek etiológie (príčiny), vrátane autoimunitných príčin.
 4. Prítomnosť posledného štádia vertebrálnej hernie - sekvestrácia (sekvestrovaná hernia).
 5. Prítomnosť benígnych novotvarov v mieche alebo prítomnosť zhubných novotvarov v akomkoľvek orgáne.
 6. Prítomnosť podozrivých, ale nepreukázaných vizualizačných techník na vyšetrenie medzistavcovej prietrže.

1.2 Aký je účinok bežných tried?

Uskutočňovanie bezpečných ásan určených na liečbu medzistavcových prietrží môže pozitívne ovplyvniť stav pacienta. Systematické školenie bude mať niekoľko pozitívnych účinkov:

 • odstránenie kompenzačného spazmu svalového korzetu chrbta;
 • zlepšenie pohyblivosti všetkých častí chrbtice, eliminácia čiastočnej imobilizácie;
 • významné zníženie alebo úplné odstránenie bolesti;
 • zlepšenie celkového krvného obehu vo všetkých tkanivách tela vrátane chrbta - a tým aj hernie sa bude vyvíjať oveľa pomalšie (zlepšený prietok krvi - zlepšená práca ochranných mechanizmov);
 • posilnenie svalového korzetu chrbta a následkom toho zníženie zaťaženia chrbtice (pretože chrbtové svaly uvoľňujú chrbticu).

1.3 Koľko a ako často sa majú robiť?

Triedy by mali byť systematické, prebiehajúce. Denné cvičenie nie je potrebné, môže byť dokonca škodlivé. Kurzy by sa mali konať každé dva dni a medzi nimi môžete robiť pravidelnú gymnastiku alebo cvičebnú terapiu.

Osvedčené postupy jogy v prírode

Dĺžka jednej hodiny by mala byť 45 minút (denne), najmenej 30 minút denne. Nemusíte robiť viac ako hodinu: povedie to k nadmernému preťaženiu celého muskuloskeletálneho systému..

Predpokladá sa, že počas týždňa by malo jóga spadnúť celkom 160 - 180 minút. Na základe tohto čísla môžete nezávisle naplánovať hodinu.
do menu ↑

2 Čo ásany možno urobiť s prietržom chrbtice?

Existuje 5 hlavných ásanov (cvičenie, pózy) z jogy, ktoré sa používajú na stavcové kýly. Vyznačujú sa vysokou účinnosťou, bezpečným vykonaním a dostupnosťou. Posledný odsek znamená, že cvičenia sú také ľahké, že sú prístupné ľuďom bez telesnej výchovy..

 1. Urdhvottanasana. Narovnať chrbát, uzamknúť ruky zámkom za hlavou. Potom otočenie rúk zmení polohu - chrbát dlane by sa mal zdvihnúť nahor a potom spredu. Pri vykonávaní ásany by sa mal žalúdok vtiahnuť a všetky svaly by mali byť napäté.
 2. Pes lícom nadol. Buďte na úrovni, potom vyšplhajte sa na prsty a ohnite sa tak, aby sa vaše prsty dotýkali podlahy. Potom odložte hmotnosť na päty a odtrhnite si ponožky. Ázana by mala byť doplnená krížovým uchopením hlavy rukami.
 3. Urdhva mukha schwanasana. Východiskovou pozíciou je stojan na rovných ramenách s dôrazom ležiacim dole, s jediným rozdielom, že nohy a ramená by mali byť od seba vzdialené od seba. Hýbajte plynulo a odhaľujte ramenný kĺb a hruď.
 4. Shavasana. Ľahnite si na podlahu, ruky na švy, nohy mierne od seba. Relaxujte čo najviac všetkých svalov, počínajúc svaly rúk až po svaly tváre, rovnomerne a hlboko dýchajte. Účelom cvičenia je odstránenie kŕčov zadných svalov.
 5. Motýľa. Ľahnite si s rukami a nohami natiahnutými do strán. V čase inhalácie musíte zdvihnúť rovné nohy a pri východe ich pomaly roztiahnite.

2.1 Vlastnosti tried s krčnou prietržou

Krčka chrbtice odoláva mechanickému poškodeniu horšie ako iné. Počas vyučovania s akýmikoľvek fyzickými cvičeniami ho musíte čo najviac chrániť.

Účinné pri herniach chrbtov jogových ásan

Vrátane jogy. Preto by sa mali akékoľvek ásany, do ktorých sú zapojené krčné svaly alebo krčná oblasť ako celok, vykonávať čo najpomalšie. Ale okrem bezpečnosti existuje ďalší dôvod pre pomalý výkon ásan: keď sa vykonávajú rýchlo, znížite účinnosť tried takmer na nulu. Maximálne zaťaženie svalov (a musia sa najskôr trénovať v krčnej oblasti) sa dosahuje pomalými pohybmi.

Bez veľkého zaťaženia sa svaly „neroztrhnú“ a bez mikrotrhlín nedôjde k ich posilneniu..
do menu ↑

2.2 Charakteristiky tried s bedrovou a bedrovou kýlou

Lumbosakrálna chrbtica je oveľa odolnejšia voči mechanickému poškodeniu ako krčka maternice. Toto oddelenie má obrovskú záťaž (z celého tela): je to prakticky podpora celej chrbtice.

Ásany pre dolnú časť chrbta by sa mali vykonávať aj pomaly. Je dôležité nevykonávať tie ásany, ktoré spôsobujú rotačnú alebo axiálnu záťaž na chrbticu. Najprv by ste mali vylúčiť cvičenia, pri ktorých dochádza k rotácii okolo jeho osi.

Zakázané sú aj ostré sklony (dopredu aj do strán). Buď sa musí urobiť pomaly alebo vôbec (s niektorými formami hernie).
do menu ↑

2.3 Jóga pre medziobratlovú prietrž dolnej časti chrbta (video)

2.4 Čo ásany nie je možné dosiahnuť prietrži chrbtice?

Existuje viac ako sto cvičení jogy, ktoré sú kontraindikované u vertebrálnych hernií. Zakázané sú tieto skupiny ásan:

 1. Akékoľvek ásany spôsobujúce rotačné alebo axiálne zaťaženie (krútenie, otáčanie tela okolo jeho osi).
 2. Akékoľvek ásany zahŕňajúce ostré cviky.
 3. Akékoľvek ásany, ktoré si vyžadujú serióznu fyzickú prípravu (napríklad stojace na hlave, cvičenia s podporou jednej ruky).
 4. Akékoľvek ásany, ktoré spôsobujú bolestivé alebo nepríjemné pocity. Vrátane odporúčaných pre hernie chrbta (nemusia byť vhodné pre určitú časť pacientov).

3 Jóga Iyengar: opis komplexu

Iyengar Jóga je podskupina (variant) Hatha Jógy. Vynašiel ju jogín Iyengar Bellur. Základnou myšlienkou Iyengaru je, že harmónia je hlavným kritériom zdravia.

Preto všetky cvičenia z jogy Iyengar vyžadujú počas tréningu správne umiestnenie tela, aby sa všetky časti tela vyvíjali súčasne (harmonicky). Ásany z Iyengaru zahŕňajú statické vykonávanie rôznych cvičení s využitím podpery.

Napriek tomu, že Iyengar Jóga bola pôvodne vytvorená na duchovné obohatenie a rozvoj, môže sa použiť aj na liečebné účely. Je to vynikajúce pre vertebrálne kýly, pretože obsahuje iba bezpečné ásany..

Iyengar sa môže praktizovať samostatne, ale odporúča sa nájsť mentora (jogína), ktorý vyvinie individuálny kurz. Po tomto sa odporúča zoznam so ázanom dohodnúť s lekárom a až potom môžete začať s výcvikom.

Jóga pre prietrž lumbosakrálnej chrbtice

Medzistavcová prietrž spôsobuje silné bolesti chrbta a prináša veľa nepohodlia. Pri kýle lumbosakrálnej chrbtice predpisujú odborníci jogínovú terapiu často. S jeho pomocou je možné dosiahnuť relaxáciu všetkých potrebných svalových skupín, obnoviť prietok krvi v poškodenej oblasti a odtok lymfy, čo prispieva k rýchlej obnove poškodeného tkaniva chrupavky. Po vykonaní ásan dochádza tiež k zlepšeniu práce všetkých oddelení chrbtice a zvyšuje sa vzdialenosť medzi stavcami..

Čo je potrebné zvážiť pri joge

Pred začatím cvičenia musíte zvládnuť niekoľko jednoduchých pravidiel:

 • Ovládajte svoju stravu. Správna výživa bohatá na vitamíny a minerály pomôže zaplniť nedostatok živín v tele. S ich pomocou sa proces obnovy chrupavkového tkaniva a motorickej aktivity vyskytuje rýchlejšie.
 • Úplné odmietnutie zlých návykov. Alkohol obsahujúce nápoje, drogy a nikotín majú negatívny vplyv na celé telo. Proces regenerácie medzistavcových platničiek je pri použití všetkých týchto toxických látok nemožný.
 • Normálny plný spánok. Ak má osoba medziobratlovú prietrž, potom je potrebné venovať osobitnú pozornosť spánku a miestu pre neho. Spánok bol silnejší a zdravší, mali by ste si vybrať tú správnu matrac s vankúšom.

Jóga pre spinálnu prietrž je alternatívou k chirurgickému ošetreniu. Ale skôr, ako začnete cvičiť, mali by ste sa určite poradiť so špecialistom. Ak sú ásany nesprávne vybrané, môžete spôsobiť zranenie, zovrieť existujúcu prietrž alebo nervy. V tomto článku si môžete prečítať viac o možnosti jogy pre skoliózu..

Pravidlá tried

Pri prevencii poranení alebo iných problémov počas jogy s kýlou bedrovej chrbtice postupujte podľa odporúčaní odborníkov. Pomôžu získať ten správny terapeutický účinok. Predtým, ako začnete, musíte odstrániť okuliare alebo kontaktné šošovky, ak existujú. Miestnosť by mala byť teplá, predtým dobre vetraná..

Pripravte si uterák a pléd, ktoré môžu byť potrebné pri výkone ásanov na utretie potu, pod hlavu alebo na meditáciu. Jóga je najlepšia skoro ráno alebo neskoro večer. Aj keď nie je zakázané viesť hodiny v žiadnom vhodnom čase. Odev by mal byť pohodlný a voľný, nemal by obmedzovať pohyb. Cvičenie sa vykonáva na holých podlahách alebo na špeciálnom nekĺzavom koberci.

Všetky ásany sa musia vykonávať veľmi pomaly a bez náhlych pohybov. Presnosť je tiež veľmi dôležitá. Je potrebné vydržať v póze, pokiaľ to telo dokáže uniesť. Ak pociťujete bolesť alebo nepohodlie, mali by ste sa poradiť s kvalifikovaným jogínom. Dýchanie je rovnomerné, neprerušované nosom. Ústa by mali byť zatvorené. Ak nemôžete vykonať žiadne ásany a odpoveď odborníka vám nepomáha, skúste si prečítať knihy. Majú veľa informácií pre začiatočníkov..

Každé cvičenie sa vykonáva po dobu najmenej 4–5 minút, ktoré musia nevyhnutne končiť uvoľnením svalov (mŕtvy postoj). Po dokončení celého komplexu sa oplatí osprchovať sa na dlhšiu relaxáciu, najskôr 20 minút po ukončení všetkých cvičení..

Ženy by mali počas tehotenstva so špeciálnou starostlivosťou robiť jogu. A potom by to malo byť pod kontrolou špeciálne vyškolených ľudí. Môžem robiť jogu po jedle? Najlepšie je to 3-4 hodiny od posledného jedla. Je prijateľné začať lekciu 1,5 hodiny po ľahkom občerstvení.

V ktorých prípadoch bude mať jóga úžitok a v ktorých škodách

Môžete cvičiť jogu s mnohými chorobami. Patria sem artritída a artróza, patologické zakrivenie miechy (lordóza, kyfóza, skolióza) a choroby autonómneho nervového systému. Yogaterpiya sa tiež používa na kýlu krčnej, hrudnej alebo bedrovej chrbtice, patológie genitourinárneho, endokrinného a dýchacieho systému..

Dobrý terapeutický účinok sa dosahuje pri poruche spánku, nočných morách, syndróme chronickej únavy, nervových chorobách. Zdá sa, že nie sú žiadne obmedzenia v správaní jogy, o čom svedčia aj názory a skúsenosti mnohých ľudí. Existujú však kontraindikácie. Dôvody, pre ktoré nie je dovolené vykonávať liečbu pomocou špeciálnych cvičení, zahŕňajú:

 • nedávno prevedené operácie akejkoľvek povahy;
 • traumatické zranenia mozgu (otvorené a zatvorené);
 • vážne duševné poruchy;
 • akútne ochorenie srdca (napr. infarkt myokardu);
 • poškodenie pohybového aparátu infekčnými agensmi;
 • rakovinové nádory.

Okrem toho existujú aj ďalšie dôvody, pre ktoré stojí za to dočasne opustiť komplex tried:

 • horúčka;
 • ostrá strelecká bolesť v bedrovej, hrudnej alebo krčnej chrbtici;
 • silná fyzická únava;
 • emočné nadmerné zaťaženie;
 • byť vo vani alebo saune deň pred a bezprostredne po joge.

Aké ásany sú najvhodnejšie na liečbu prietrže

Robiť jogu je veľmi prospešné pre udržanie chrbtice človeka. Biologický vek je založený na jeho flexibilite. Stojí za to trochu času venovať sa triedam a môžete cítiť prudký nárast sily, náladu a pocit radosti. Hlavné cvičenia medzistavcovej prietrže sú nasledujúce.

Vrikshasana (stromová póza)

Pomáha s bolesťou dolnej časti chrbta pomocou napínania chrbtice. Ďalej sa vyvíjajú svaly dolných končatín, zlepšujú sa dýchacie techniky a vetranie..

 • postavená, telo uvoľnené;
 • pravá noha sa ohýba v kolene, otočí sa doprava a noha spočíva na druhej nohe do maximálnej výšky, zatiaľ čo jej prsty smerujú nadol. Noha je úplne otvorená, aby sa úplne otvorili bedrové kosti;
 • ľavá noha je priamo na podlahe a je oporou. Prsty sa nedotahujú, sú napnuté kolená;
 • pozornosť je sústredená, musí sa zachovať rovnováha;
 • zhlboka sa nadýchajú ruky cez hlavu cez boky a dotýkajú sa dlaní. Potom postupne klesajú na úroveň hrudníka;
 • pohľad je nasmerovaný rovno, telo je napnuté ako šnúrka, bez pocitu napätia, dýchanie je rovnomerné a hlboké;
 • je v takej pozícii, že je potrebný taký čas, ako je pohodlný;
 • pri výdychu klesnú ruky a nohy, krátka pauza a pri nasledujúcom dychu sa asana s druhou nohou opakuje.

uttanasana

Pomáha úplne natiahnuť hrebeň, najmä bedrovú a hrudnú chrbticu, a tiež zafarbiť chrbát stehna. Pre správne cvičenie by ste sa mali najprv postaviť v Tadasane. potom:

 • jemne sklopte telo a ruky vpred, pokiaľ je to možné;
 • ruky musia uchopiť teľatá a potom položte dlane na podlahu na bok chodidiel a za päty;
 • priestor medzi pubou a hrudníkom by sa mal zväčšiť, nemusíte sa komprimovať;
 • nohy by mali byť čo najpriamejšie;
 • zostať v tejto pozícii si vyžaduje taký čas, aby ste sa cítili dobre.

Je veľmi dôležité, aby bolo telo uvoľnené, bez stresu. Je veľmi ťažké správne vykonať ázanu od začiatku..

Jóga pre prietrž krčnej chrbtice

Medzistavcová prietrž je dôsledkom nášho zanedbávania chrbtice. Toto je jedna z komplikácií osteochondrózy, ktorej nevenujeme pozornosť. Postupom času choroba prechádza, disky sú menej elastické, strácajú svoju tlmiacu schopnosť. Pridávame tu oslabenie svalového korzetu, pretože väčšina z nás nevenuje dostatočnú pozornosť vývoju (spracovaniu) krčnej zóny. Výsledkom je vydutý disk.

Čo pomôže vášmu krku?

Dominantnou sťažnosťou u pacientov akéhokoľvek veku a pohlavia je bolesť v oblasti krčka-obojok. Signalizuje podráždenie nervových koreňov a stlačenie tepien, čo má za následok vznik rôznych patológií. Problémy s chrbtovými kĺbmi, väzmi a svalmi sa často stávajú zdrojmi bolesti.

Každé porušenie krku vedie k prerušeniu dodávky krvi do vegetatívneho systému nášho tela. Výsledkom je diagnóza vegetovaskulárnej nedostatočnosti. Vyhnite sa týmto nebezpečným následkom:

 • pravidelná masáž;
 • pohyblivý životný štýl;
 • triedy fyzickej terapie;
 • jóga.

Posledný odsek si vyžaduje objasnenie. Jóga nie je športová ani lekárska gymnastika. Toto je spôsob života, ktorý vám umožňuje pozerať sa na svoje telo inak..

Všeobecné koncepcie jogy

Hlavné aspekty liečby jogy sú založené na dvoch hlavných koncepciách:

 1. Dýchacie ásany.
 2. Spoločné a svalové cvičenia založené na Vyayamovi.

Dýchanie na jogu má prvoradý význam. Malo by byť hlboké a pokojné. Je veľmi dôležité uvoľniť sa a úplne sa vzdať moci podvedomia:

 1. Puraka (dych) začína bránicou. Potom pokračuje s dolnou oblasťou hrudníka s prechodom na jeho strednú časť. Dych v hornej časti hrudníka končí.
 2. Rechak (výdych) je absolútne pasívny v rovnakom poradí ako inhalácia.

Takéto namerané, pomalé a pokojné dýchanie s dôrazom na plnenie horných častí pľúc zahŕňa svaly krku, čo pomáha zlepšovať krvný obeh. Aktivuje tiež časti mozgu, ktoré prispievajú k celkovej relaxácii svalov, zníženiu vysokého krvného tlaku a zníženiu frekvencie pulzácií. Najmä dochádza k relaxácii sternoclavikulárneho svalu, čo znižuje kompresné procesy v krčnej chrbtici.

Asana je statická poloha tela. Berúc to alebo to predstavuje, musíte vynaložiť minimálne úsilie. Preto môže byť jóga zaujímavá pre všetkých: chorých aj zdravých. Nie je potrebné sa mučiť školením. Môžete ísť na ideálnu pózu po dlhú dobu. Hlavná vec je úplná harmónia medzi telom a vedomím.

Vyayama je jednou z častí jogy. Cvičenia, ktoré sa v sanskrte nazývajú „vikasaka“, sú určené na cvičenie a zahrievanie konkrétnych častí tela. Ďalším významom vyayama v sanskrte je rotácia, zahrievanie. Tento názov je najvhodnejší pre cvičenia v oblasti krčka-obojok.

Vyayama jóga hrá veľmi dôležitú úlohu pri posilňovaní svalov krčka svalu a normalizácii krvného obehu. Berúc do úvahy, že všetky svaly krku sú presne určené na lopatke, hrudných stavcoch, rebrách a golieri, cvičenia jogy špeciálne vyvinuté s filozofickým prístupom a starodávne skúsenosti budú mať pozitívny vplyv na krčnú chrbticu.

Vyayama pre krčnú chrbticu

Všetci sú oboznámení a mnohí si nepredstavujú, že by boli prevzatí z jogy. Môžu byť vykonávané priamo na pracovisku vo chvíľach krátkeho odpočinku, doma, na prechádzke. Nevyžadujú ďalšie vybavenie. Cieľom vyayam pre krk je zmierniť svalovú hypertonicitu, zvýšiť pohyblivosť chrbtice, posilniť krčnú chrbticu.

Cvičenie 1. Hlava sa nakláňa dopredu / dozadu

Môžete to urobiť, keď sedíte na stoličke a stojíte. Táto pozícia bude základom všetkých opísaných vyayam..

Tešíme sa, koruna smeruje k oblohe. Pamätajte si, že hlavný bod - nerobte náhle pohyby, nedosiahnite extrémne polohy hlavy. Pri kýle krčnej chrbtice je to neprijateľné.

Sklopte hlavu nadol, akoby ste sa snažili dostať bradu k hrudníku. Pomaly sa vráťte do východiskovej polohy a plynule posúvajte hlavu dozadu. Počiatočná amplitúda je 30 percent možných. Maximálny prah opakovania - 20-krát vpred a 20 späť.

Cvičenie 2. Sklopenie hlavy rôznymi smermi

Nakloňte hlavu k ľavému ramenu, akoby sa s ňou snažil dostať do ucha. Návrat do východiskovej polohy.

Teraz to isté urobte opačným spôsobom. Maximálny počet opakovaní je 20, minimum je 10.

Cvičenie 3. Otočenie hlavy doprava / doľava

Natiahnite hlavu nahor a súčasne otočte hlavu doprava.

Vráťte sa do východiskovej polohy a opakujte v opačnom smere. Počet opakovaní 10–20.

Cvičenie 4. Nakreslite vodorovné kruhy bradou

Stále stojíme alebo sedíme. Postavte si bradu dopredu a predstavte si, že ste ju položili na okraj stola a boli v jednej rovine. Pamätajte si tento pocit.

Teraz začnite robiť pohyby, akoby kreslili kruhy. Spočiatku to bude veľmi malý kruh, zakaždým, keď sa zvýši. Počet opakovaní 10–20.

Cvičenie 5. Nakreslite zvislé kruhy bradou

Počiatočná poloha je rovnaká. V tejto vyayame by mala brada kresliť kruhy vo vertikálnej rovine.

Vyayama č. 4 a 5 majú kontraindikáciu - prítomnosť anamnézy spondylózy.

Cvičenie 6. Nakreslite kruhy s korunou

Cieľom tejto vyayamy je pretiahnuť krčnú chrbticu a súčasne zmierniť svalové kŕče. Predstavte si, že siahate po strop..

Po dosiahnutí tohto cieľa začnete kresliť prvé malé kruhy, potom stále viac a viac. Nikdy nedosiahnite maximálnu amplitúdu. Nemali by ste pociťovať žiadnu bolesť.

Najjednoduchšie ásany na krk

Pomocou jogy nie je možné vyriešiť problémy s chrbticou. Niektoré cviky však môžu mať pozitívny vplyv na pacienta, zvyšujú pohyblivosť krčnej chrbtice, zmierňujú svalové kŕče a znižujú bolesť. Je potrebné zdôrazniť tri ásany:

 1. Shavasana - póza uvoľnenia a rozjímania. Vykonáva sa ležiace cvičenie. Úlohou pacienta je úplne sa uvoľniť, dýchať zhlboka a pokojne. Nohy musia byť roztiahnuté, ruky a obrátiť dlane nahor.
 2. Vrikshasana - držanie tela, ktoré uvoľňuje upnuté svaly krku a napína celú chrbticu. Cvičenie sa vykonáva stojace, nohy spolu. Budete potrebovať opasok. Budú musieť zviazať ruky, ale nie pevne, ale aby vzdialenosť medzi dlaňami bola rovnaká ako šírka ramien. Zdvihnite jednu nohu a položte nohu na stehno, pričom predtým koleno rozviňte. Zviazané ruky je tiež potrebné zdvihnúť. Teraz na niekoľko sekúnd oslovte celé svoje telo. Pomaly sa vráťte do východiskovej polohy a opakujte s druhou nohou..
 3. Varikhardasana je ťažšie pre nezávislé vykonanie. Počiatočná poloha stojí s nohami širokými od seba. Celým telom, vrátane chodidiel, odbočte doprava alebo doľava. Ohnite jednu z nôh kolena v uhle 90 °. Zdvihnite ruky, pripojte sa k dlanom a siahajte po oblohe. Vráťte sa do východiskovej polohy a opakujte opačným spôsobom..

Každé cvičenie je prospešné nielen pre chorú chrbticu, ale aj pre zdravé.

Hodnota jogy pre prietrž

Kýla krčka sa spontánne vyhlasuje - ostrá, strelecká bolesť. Málokto chápe, že na jeho vzhľad bolo veľa predpokladov, ale včas im nevenovali pozornosť. Mnohí jednoducho ignorujú malú a potom silnejšiu bolesť krčnej chrbtice, čo umožňuje zhoršenie choroby..

Pri prevencii a liečbe krčnej prietrže má hmatateľný význam jóga, ak je založená na základnom princípe (ahimsa) a je podporovaná zmenami v strave pacienta..

Jóga zahŕňa veľa cvičení (ásan), ale je lepšie a korektnejšie ich vykonávať pod dohľadom inštruktorov, pričom sa riadia nasledujúcimi zásadami:

 1. Bolesť v krku je neprijateľná. Ak existuje mierna bolesť, mali by sa ásany robiť opatrne.
 2. Dajte si pozor na náhle otrasy a rany v krku. Všetky pohyby sa vykonávajú pomaly a vedome, rovnomerne, slobodne a veľmi pokojne, vždy nosom.
 3. Jóga prinesie najlepší účinok, ak sa cvičenia vykonávajú v krátkych triedach, ale niekoľkokrát denne. Optimálny plán je 3 krát denne. Začnite s malými nákladmi a postupne ich zvyšujte..
 4. Nerobte ázany ihneď po jedle.

Buď trpezlivý. Jóga nemôže založiť prietrž. Zlepší stav krčných stavcov, ich pohyblivosť a flexibilitu, zmierni kŕče a bolesti. Na dosiahnutie tohto výsledku je potrebné trvalé a neustále opakovanie cvičení. Ásany a vyayamy krčnej jogy sú užitočné nielen pri liečbe kýly.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Ľudia trpiaci bolesťou chrbtice musia vedieť, že existuje hernia. Keďže diagnóza je ťažká a pochybná dokonca aj medzi odborníkmi, je dôležité poznať a porozumieť tomu, ako určiť kýlu chrbtice a urobiť to správne.
Ak sú u žien na spodnom bruchu, v strede alebo na vrchu pečate, je potrebné vyhľadať lekársku pomoc. Existuje veľké množstvo dôvodov, ktoré môžu viesť k podobnému problému.
Umbilická hernia je časté ochorenie dospelých aj detí. Ale ak v dospelosti a staršom detstve, liečba by mala byť chirurgická, potom u detí do 5 rokov môžete urobiť bez chirurgického zákroku.