loader

Liečba bedrovej prietrže bez chirurgického zákroku

Liečba bedrovej prietrže bez chirurgického zákroku je možná takmer v ktoromkoľvek štádiu vývoja tohto ochorenia. U pacientov, ktorí sekvestrovali buničité jadro do lúmenu miechového kanála, sa vyžaduje povinná operácia. Pretože želatínové telo vo vnútri medzistavcových platní má určitú štruktúru, ktorej proteíny sa líšia od látok, ktoré tvoria duralové membrány, majú veľmi dráždivý účinok..

Zápal tvrdých miechových membrán počas sekvestrácie prietrže môže spôsobiť ochrnutie. Preto je chirurgický zákrok v tejto situácii nevyhnutný. Je dôležité nepriviesť svoj štát k sekvestrácii. Vyhľadajte lekársku pomoc včas.

Tento článok popisuje, ktoré metódy konzervatívnej expozície môžu rýchlo a efektívne zvládnuť deštrukciu medzistavcových platničiek a obnoviť integritu vláknitého prstenca..

Odporúča sa pri bolestiach chrbta, pri detekcii degeneratívnych degeneratívnych zmien v chrupavke medzistavcových platničiek, pozri stretnutie s neurológom alebo stavcom. Títo lekári majú potrebnú odbornú spôsobilosť na presnú diagnostiku a na predpisovanie účinnej liečby..

Bohužiaľ, podľa súčasných lekárskych a ekonomických štandardov v mestskej klinike je miestny terapeut nútený predpisovať výlučne symptomatickú (maskovaciu) liečbu pacientom s chorobami miechy. Je to potrebné na zabezpečenie čo najrýchlejšieho návratu pracovnej kapacity k pacientovi. V tomto prípade sa tkanivo miechy naďalej zrúti..

Príčiny a vývoj choroby

Aby ste pochopili možnosti liečby bedrovej prietrže bez chirurgického zákroku, musíte vedieť o hlavných príčinách rozvoja tohto ochorenia. U zdravého človeka sú chrupavkové tkanivá medzistavcových platničiek prostredníctvom difúznej výmeny s okolitými tkanivami úplne vybavené živinami, kyslíkom a tekutinou. Všeobecne existujú dva zdroje - blokovacie platne umiestnené medzi stavcami a diskami a paravertebrálne svaly.

Prvý spôsob poskytuje vertebrálnym organizmom správnu výživu, takže proces ich sklerózy v pokročilých prípadoch osteochondrózy je nebezpečnejší, ako je potrebné povedať pacientom. Podľa lekárskych štatistík viac ako 70% prípadov prasklín a zlomenín stavcov pri rôznych zraneniach nejako súvisí s rozvojom osteochondrózy. Toto ochorenie vyvoláva atrofiu krvných ciev v blokovacích platniach, stavce nedostávajú dostatočné množstvo krvi a začínajú sa zrútiť..

Medzistavcová hernia preto nie je jedinou závažnou komplikáciou dlhého priebehu degeneratívnej degeneratívnej choroby medzistavcových platničiek..

Analyzujeme mechanizmus patologických zmien počas vývoja choroby:

 • všetko to začína stratou tónu paravertebrálnymi svalmi - mierne sa sťahujú a nevylučujú dodané množstvo tekutiny obohatenej o kyslík a živiny;
 • vláknitý krúžok medzistavcového kotúča, ktorý nemá svoju vlastnú cirkulačnú sieť, začína prijímať nedostatočné množstvo tekutiny;
 • objavujú sa znaky jej dehydratácie, na povrchu sa tvoria malé praskliny, ktoré sú vyplnené ukladaním vápenatých solí, neskôr kalcinovaným oblastiam je zbavená schopnosti absorbovať tekutinu počas difúznej výmeny;
 • keď je oblasť difúznej výživy výrazne znížená, je narušená elasticita tkanív vláknitého prstenca;
 • s kompenzačným účelom začína príjem tekutiny zo štruktúry jadra buničiny;
 • rýchlo stráca svoj objem a stráca schopnosť zabezpečiť normálnu výšku medzistavcových platničiek;
 • výbežok sa vyvíja - disk presahuje telá stavcov, ktoré sú ním spoločné, a začína komprimovať okolité mäkké tkanivá;
 • začína sa mechanizmus zápalu, mäkké tkanivá sa stávajú edematóznymi, zvyšuje sa kapilárna prísun krvi, zvyšuje sa spastický tonus;
 • v takých podmienkach sa difúzna výživa chrupavkového tkaniva medzistavcových platní úplne zastaví;
 • ak zastavíte najsilnejší syndróm bolesti, ktorý je v tomto procese prirodzený, a pošlete osobu do práce, potom s akýmkoľvek, dokonca nevýznamným fyzickým námahom, prelomí vláknitý prsteň a výstup časti pulpózneho jadra - toto je medzistavcová kýla.

Aby bolo možné úspešne liečiť bedrovú medzistavcovú herniu bez chirurgického zákroku, je potrebné obnoviť narušenú difúznu výmenu medzi okolitými tkanivami a vláknitým krúžkom. Nie je to také jednoduché, pretože existujú rizikové faktory, ktoré vyvolávajú neustály vývoj relapsov choroby. Medzi tieto rizikové faktory patria:

 • nadmerná telesná hmotnosť - každý ďalší kilogram exponenciálne zvyšuje odpisové zaťaženie chrbtice;
 • fajčenie a pitie alkoholických nápojov - nepriaznivo ovplyvňuje mikrocirkuláciu krvi a lymfatických tekutín v tkanivách, vedie k ich dehydratácii a deštrukcii;
 • udržiavanie sedavého sedavého spôsobu života, pri ktorom nie je dostatok svalovej aktivity na svalovom ráme chrbta;
 • nesprávna organizácia spánku a pracoviska;
 • na sebe nesprávne vybrané topánky a oblečenie;
 • ploché nohy, stehno a iné typy patologického nastavenia chodidla, v dôsledku čoho sa pri chôdzi prenáša do chrbtice zvýšená záťaž;
 • endokrinné patológie, napríklad hypotyreóza alebo hypertyreóza, diabetická angiopatia;
 • ťažká fyzická práca sprevádzaná zdvíhaním a prenášaním ťažkých bremien;
 • systematické poranenia chrbta.

Skôr ako začne konzervatívna liečba, skúsený lekár poskytne pacientovi všetky potrebné individuálne odporúčania, ktorých implementáciou sa odstránia všetky potenciálne príčiny osteochondrózy. Na tomto pozadí je vykonávanie liečby oveľa efektívnejšie.

Princípy liečby medzistavcovej prietrže bedrovej chrbtice bez chirurgického zákroku

Liečba kýly chrbtice bedrovej chrbtice bez chirurgického zákroku je možná s akoukoľvek lokalizáciou a veľkosťou vyčnievania pulpózneho jadra. Liečbu je potrebné viesť na špecializovanej klinike.

Základné princípy liečby medzistavcovej prietrže lumbálnej chrbtice bez chirurgického zákroku

 • odmietajú používať nesteroidné protizápalové lieky ako lieky proti bolesti, pretože inhibujú regeneračné procesy a môžu nepriaznivo ovplyvňovať stav slizníc tráviaceho traktu;
 • Nepoužívajte svalové relaxanciá, pretože blokujú schopnosť svalov poskytovať kompenzačnú podporu a vyvolávajú rýchle zväčšenie veľkosti herniálneho výčnelku;
 • kombinácia nesteroidných protizápalových liekov a svalových relaxancií sa často stáva potenciálnou príčinou sekvestrácie medzistavcovej prietrže;
 • pozorne načúvať a implementovať všetky individuálne odporúčania neurológa alebo stavovca;
 • odmietajú fyzickú aktivitu, kým ich neurčí lekár;
 • postupujte presne podľa všetkých odporúčaní a dodržujte všetky predpísané postupy.

Pri správnom prístupe vedie ošetrenie kýly chrbtice bedrovej chrbtice bez chirurgického zákroku k úplnému obnoveniu zdravia chrbtice. Medzitým, ako prax ukazuje, v 80% prípadov po chirurgickej operácii na odstránenie medzistavcovej prietrže počas prvých troch rokov sa na inom disku vytvorí nový výčnelok. Preto chirurgia nie je účinnou liečbou osteochondrózy a jej komplikácií.

Metódy liečby lumbosakrálnej hernie bez chirurgického zákroku

Pri medziobratlovej kýle lumbosakrálnej sa liečba bez chirurgického zákroku vykonáva výlučne manuálnymi expozičnými metódami. Najčastejšie je postihnutý medzistavcový disk L5-S1. Zdieľa posledný stavca bedrovej a krížovej kosti. Má maximálnu amortizačnú záťaž, pretože je to podmienené ťažisko osoby. Pri dvojnožke sa tu prenáša všetka záťaž z dolných končatín.

V tomto ohľade disk L5-S1 rýchlo prechádza degeneratívnymi degeneratívnymi zmenami. Jeho tkanivá sú dehydratované a strácajú schopnosť rovnomerne rozdeľovať tlmiace zaťaženie. Postupne dochádza k praskaniu vláknitého prstenca ak tvorbe hernie.

Eliminácia nadmernej fyzickej aktivity je primárnou úlohou lekára pri liečbe kýly lumbosakrálneho oddelenia bez chirurgického zákroku. Na tento účel sa prijímajú potrebné opatrenia na zníženie telesnej hmotnosti a odstránenie vzpierania. Ak pacient trpí ťažkou fyzickou prácou, odporúča sa prejsť na ľahkú prácu. Optimálne v prvých dňoch liečby na zabezpečenie úplného fyzického odpočinku.

Odporúča sa zmeniť stravu - vylúčiť z nej výrobky s vysokým obsahom sacharidov, zvýšiť množstvo spotrebovanej vody denne. Strava by mala obsahovať veľké množstvo čerstvej zeleniny a ovocia, morských rýb, chudého mäsa. Ak je to možné, kombinujte použitie metód manuálnej expozície s fyzioterapiou a chondroprotektormi.

Ak je zabezpečený transport účinnej látky, potom chondroprotektory poskytujú urýchlenie procesu regenerácie chrupavkového tkaniva medzistavcových platničiek. Bez lekárskej gymnastiky a použitia metód manuálnej expozície sú tieto farmakologické prípravky zbytočné na osteochondrózu a jej komplikácie..

Metódy liečby vertebrálnej hernie bedrovej chrbtice bez chirurgického zákroku

Liečba driekovej bedrovej bedrovej chrbtice sa najúčinnejšie vykonáva pomocou metód manuálnej terapie. Priebeh zotavovania obvykle začína sériou postupov zameraných na obnovenie normálnej výšky medzistavcových platničiek. Faktom je, že s rozvojom osteochondrózy sa výška medzistavcových platní neustále znižuje. To má za následok redukciu väzivového aparátu. Preto sa samotná jednotka nemôže úplne narovnať. A pre zníženie herniového výčnelku je to veľmi dôležité.

Manuálne napínanie chrbtice umožňuje zväčšiť medzistavcové priestory a začať proces rozširovania vláknitého prstenca..

Potom pomocou osteopatie dosiahne špecialista zvýšenú mikrocirkuláciu krvi a lymfatickej tekutiny v lézii. Difúzna výživa vláknitého prstenca a buničitého jadra sa začína zotavovať. Masáž zmierňuje svalovú hypertonicitu a obnovuje ich výkon.

Po korekcii medzistavcovej prietrže lekár rozvinie rehabilitačný kurz. Zahŕňa opatrenia zamerané na obnovu chrupavky a zabránenie riziku recidívy v budúcnosti. Rehabilitačný kurz zvyčajne zahŕňa terapeutické cvičenia, reflexológiu, fyzioterapiu, kinezioterapiu atď..

Pre komplexnú liečbu bedrovej medzistavcovej prietrže bez chirurgického zákroku odporúčame kontaktovať komunitu manuálnej terapie v komunite..

Existujú kontraindikácie, vyžaduje sa odborná pomoc.

Službu primárneho lekára (neurológ, chiropraktik, vertebroológ, osteopat, ortopéd) môžete využiť bezplatne na webovej stránke kliniky voľného pohybu. Pri úvodnej bezplatnej konzultácii vás lekár vyšetrí a vypočúva. Ak existujú výsledky MRI, ultrazvuku a röntgenového žiarenia - analyzuje obrázky a stanoví diagnózu. Ak nie, vypíše potrebné pokyny.

Liečba medzistavcovej prietrže lumbálnej chrbtice bez chirurgického zákroku: je to možné alebo nie?

Všetko je relatívne. Ľudia liečili herniované disky bez chirurgického zákroku už roky. Navyše takmer vždy musia každý rok chodiť do nemocnice kvôli akútnej bolesti, nosiť korzet, brať veľké množstvo liekov a obmedzovať sa na všetko. Takíto pacienti sú často lekárom rozpoznaní, čo by bolo oveľa lepšie, keby okamžite súhlasili s navrhovaným chirurgickým zákrokom..

Liečba medzistavcovej prietrže bedrovej chrbtice je samozrejme možná bez chirurgického zákroku. Zároveň by však lekár mal okamžite povedať, na aký účel bude navrhované konzervatívne liečenie pokračovať. Tento materiál bol vytvorený, aby sa pacientovi s herniou povedalo o populárnych typoch liečby. Samozrejme, neexistujú žiadne rady od prípadu k prípadu. A prvou otázkou je, či je možné urobiť bez operácie, ak lekár navrhuje operáciu, alebo je to nemožné? Ak je operácia ponúknutá, súhlaste alebo nie?

Je možné urobiť bez operácie?

Lekári môžu ponúknuť operáciu, alebo môžu trvať na tom, naliehavo. V druhom prípade budeme hovoriť o tých rýchlo progredujúcich neurologických komplikáciách, ktoré môžu spôsobiť, že osoba bude zdravotne postihnutá. Nemáte na čo myslieť, musíte dať svoj súhlas. Kedy môže vzniknúť takáto naliehavá potreba?

V prvom rade ide o prítomnosť oddelenej prietrže, ktorá viedla k vzniku syndrómu chvosta koní.

V tomto prípade je časť medzistavcovej chrupavkovej platne úplne oddelená od hlavného masívu a pri voľnom pohybe neustále poškodzuje, stláča nervové štruktúry, ktoré sa nazývajú cauda equina a sú predĺžením miechy. V dôsledku toho sú veľmi silné, strelecké bolesti na nohách, znecitlivenie perineálnej kože, poruchy močenia, u mužov pretrváva erektilná dysfunkcia. Je nevyhnutné odstrániť vyzrážaný fragment, ktorý spôsobil kompresiu a obnoviť trofické nervové štruktúry. Druhým dôvodom pre vykonanie pohotovostnej chirurgie je nepriaznivé umiestnenie prietrže, ktoré na pozadí zúženia alebo stenózy centrálneho kanála spôsobilo kompresiu miechy s rozvojom myelopatie a porúch vodivosti. Potom môže mať pacient ochrnutie na nohách, čo je tiež dôvodom pre urgentnú operáciu.

Nakoniec existujú hernie, ktoré zostávajú stabilné po mnoho rokov. Ale s postupujúcimi všeobecnými degeneračno-degeneratívnymi zmenami v medzistavcových platničkách lumbosakrálnej oblasti a samotných stavcov sa symptómy začínajú postupne vyvíjať. Ak je motorový koreň poškodený, potom sa v nohách objaví slabosť, chodidlo začne „fackovať“, pacient je pri chôdzi nútený používať palicu. Našťastie je tento stav menej častý ako citlivé poruchy. Tu je nutná operácia, pretože v priebehu niekoľkých rokov dôjde k trvalej paralýze.

Bez týchto operácií sa nemôžete obísť, ak nechcete zostať deaktivovaní. Existujú však také operácie, od ktorých sa možno upustiť. Áno, prietrž je veľká. Áno, je lokalizovaný takým spôsobom, že spôsobuje časté záchvaty silnej bolesti a pacient je v priebehu roka niekoľkokrát práceneschopný. Áno, má výrazne obmedzenú pohyblivosť v chrbte, musí sa neustále vyhýbať podchladeniu, náhlym pohybom, to všetko výrazne ovplyvňuje kvalitu života. Táto kýla je napriek tomu stabilná, hoci sa zhoršuje, ale neprogreduje a môžete sa vyhnúť operácii. Poplatok za odmietnutie operácie je, samozrejme, vysoký: človek bude žiť horší život, bude neustále v korzete a v teplom páse srsti psov..

S takýmito ľuďmi sa roky zaobchádzalo konzervatívne a utrácali za to veľa peňazí. Kýla však nikde nezmizne. Koniec koncov, chrupavková medzistavcová platnička je hustá, elastická formácia, ktorú nie je možné resorbovať alebo upraviť. Úlohou pacienta, ktorý sa rozhodol urobiť bez chirurgického zákroku v stabilnom stave, je preto zabrániť absencii exacerbácií a čo možno najdlhšie urobiť remisiu..

Ak má pacient malú prietrž, nepresahuje 3 až 4 mm, jej lokalizácia nezabezpečuje časté radiálne stláčanie, to znamená, že existuje veľká šanca, že konzervatívne liečebné metódy môžu dosiahnuť stabilnú remisiu, vyhnúť sa bolesti a obmedziť pohyby chrbta, to znamená, prakticky „vylieči“ prietrž. Na splnenie všetkých požiadaviek lekára a lekárskeho predpisu však nestačí len zmeniť životný štýl.

Je potrebné opraviť chyby v držaní tela, bojovať proti plochým nohám, pozorovať telesnú hmotu blízko ideálu. Hmotnosť je potrebné správne znášať, aby nedošlo k náhlym pohybom. Pri zaťažení by ste mali nosiť korzet, dávať si pozor na podchladenie, piť viac tekutín, opustiť zlé návyky. Toto sú základné pravidlá, ktoré pomôžu pacientom s malými kýlami zvládnuť konzervatívnu liečbu a vyhnúť sa chirurgickému zákroku. Poďme sa krátko zamyslieť nad tým, aké typy liečby sú indikované na prietrž bedrovej chrbtice bez chirurgického zákroku..

Konzervatívne liečby lumbálnej medzistavcovej prietrže

Všetky konzervatívne metódy liečby boli podrobne opísané v príslušných článkoch o každej metóde. Existuje samostatný článok o trakčnej alebo trakčnej terapii. Existuje materiál, ktorý hovorí o základných fyzioterapeutických metódach osteochondrózy chrbtice atď. Preto sa hlavné metódy liečby výčnelkov a prietrží bez chirurgického zákroku budú posudzovať veľmi stručne a stručne. A mali by ste začať s drogovou terapiou, s užívaním drog v akútnom období.

Drogová terapia

Užívanie liekov na hernie medzistavcových platničiek nemá formálne žiadny vzťah k konzervatívnej liečbe, pretože ide o spôsob, ako zmierniť akútnu bolesť, a používa sa tiež pred chirurgickým zákrokom, pretože všetky plánované operácie by sa nemali robiť v akútnom štádiu, ale v remisii..

Pacient, ktorý sa cíti lepšie, prestáva užívať lieky alebo ich výrazne obmedzuje, pretože mnohí z nich majú pri dlhodobom používaní vážne kontraindikácie. Lieky na hernie buď zmierňujú príznaky (bolesť), alebo odstraňujú bolestivý proces (zápal, ischémia). Vplyv priamo na príčinu, to znamená na kýlu samotnú, nie je schopný.

Finančné prostriedky zo skupiny nesteroidných protizápalových liekov (NSAID) sa najčastejšie používajú okamžite v nemocnici alebo doma po akútnej bolesti chrbta, v prítomnosti bedrového kĺbu alebo bedrového kĺbu a po výskyte chronického svalového spazmu, ktoré spôsobujú stálu a boľavú bolesť. Sú to lieky meloxikam, ketoprofén, ibuprofén, indometacín. Pomocou týchto nástrojov je potrebné porozumieť ich generáciám a selektivite a dávať pozor na ich škodlivé účinky na sliznicu gastrointestinálneho traktu..

V prípade gastritídy alebo žalúdočných vredov je potrebné "skrývať" inhibítory protónovej pumpy, aby nespôsobili exacerbácie (omeprazol)..

V prípade akútnej bolesti spočiatku sa lieky podávajú intramuskulárne a potom sa pacient prenesie na pilulku. Ak je to potrebné, predpíšte centrálne svalové relaxanciá, relaxačné svaly, ako aj prípravky vitamínov B. Bez ohľadu na to, či je pacient indikovaný na chirurgický zákrok, alebo či bude liečený konzervatívnym spôsobom pomocou chiropraktikov a masážnych terapeutov, včasné predpísanie liekov môže znížiť počet dní invalidity počas predlžovania a prietrže.

Vymknúť

Trakčná terapia alebo natiahnutie chrbtice je prevažne preventívnou liečebnou metódou. Najväčší účinok sa dá dosiahnuť, keď pacient ešte nevytvoril herniálny výčnelok, medzistavcové platničky sa nepraskli a jeho vonkajšie vláknité vrstvy sa neroztrhli. Potom, so systematickým poklesom intradiskálneho tlaku počas trakcie, sa dá zabrániť vzniku prietrže a zastaviť sa v štádiu výčnelku..

Ak sa u pacienta stále vyvíja prietrž, potom akékoľvek terapeutické postupy znižujú syndróm bolesti, povedú k normalizácii výživy hlbokých svalov chrbta a koreňov nervov, ako aj k prevencii výskytu prietrží v susedných segmentoch. Nevyhnutnou podmienkou pre trakciu je zákaz vykonávania liečby počas obdobia exacerbácie, ako aj pri výskyte akútnej radiálnej bolesti v dolnej časti chrbta, ako je napríklad bedrový kĺb. Trakciu je možné vykonať iba pri remisii, keď pacient nemá akútne bolesti, nemá obmedzenia pohyblivosti v dolnej časti chrbta a bolí iba bolesť svalov, ktorá nie je spojená s kompresiou kýly, ale s chronickými svalovými kŕčmi. Keďže masáž sa vykonáva pred trakčným sedením, bolesť sa úplne upokojí a môže sa aplikovať trakcia.

fyzioterapia

Bez výnimky všetky typy fyzioterapeutických zákrokov neumožňujú pacientovi zbaviť sa prietrže, ale zmierňujú reakciu mäkkých tkanív. Bez ohľadu na to, aký dobrý a pohodlný je pacient po fyzioterapii a masáži, po niekoľkých mesiacoch alebo rokoch sa zvyčajne objaví ďalšia závažná exacerbácia, ktorá sa spája s postupným zvyšovaním herniového výčnelku a výskytom závažnejších symptómov. Tento stav tiež vzniká, pretože pacient sa spolieha na fyzioterapiu ako na radikálnu metódu liečby a keď sa zlepší, zabudne, že má prietrž vôbec - „časovanú bombu“..

Fyzioterapeutické metódy liečby sú však v prvom rade znázornené elektroforézou s rôznymi liečivami, amplipulázovou terapiou, magnetoterapiou, sínusoidmi modulovanými prúdmi a ďalšími typmi elektroterapie, ktorých sú špeciálny článok. Vykonáva sa fyzioterapeutická liečba hernií laserom (nesmie sa zamieňať s odparovaním a použitím lasera na neurochirurgické operácie), ako aj terapiou RPR alebo intramuskulárnou injekciou pacienta s vlastnou plazmou bohatou na doštičky. Terapia RPR sa teraz intenzívne študuje a niektorí vedci dokonca pripúšťajú možnosť regenerácie chrupavkového tkaniva pod vplyvom rastových doštičkových faktorov, hoci táto skutočnosť sa v praxi zatiaľ nepreukázala.

Manuálna terapia a masáže

Najprv musíte pochopiť, aký je rozdiel medzi masážou a manuálnou liečbou. Odborník na manuálnu terapiu pracuje hlavne so stavcami a jeho úlohou je odstrániť funkčnú blokádu a obnoviť normálnu mobilitu. Po výbere úrovne, ktorá musí byť ovplyvnená, sa chiropraktik pokúsi upraviť alebo zaviesť napríklad posunutý stavca. Ak skutočne hovoríme o premiestnení stavcov (to znamená spondylolistéze), tieto techniky budú prirodzené, efektívne a zníženie môže byť sprevádzané charakteristickým zvukom kliknutia.

V rovnakom prípade, pokiaľ ide o vertebrálne kýly, môže byť manuálna terapia neúčinná. Nie je možné opraviť prietrž. Presnejšie povedané, to sa dá urobiť v ojedinelých prípadoch s pohodlnou lokalizáciou prietrže chiropraktika, ale bude potrebné neustále aplikovať a držať značnú silu, aby táto kýla opäť nevyčnievala..

Chrupavka je koniec koncov elastická a elastická formácia a korekcia prietrže je rovnaká ako pri pokusoch o jamku na povrchu tesne nafúknutého balónika. Kým držíte prst na guli - je tu diera, ale ak ju odstránite, diera okamžite zmizne. Preto neverte tým chiropraktikom, ktorí od vás berú peniaze a sľubujú „korigovať“ prietrž.

Masáž je mimoriadne účinný typ mechanického (manuálneho a hardvérového) efektu, ktorý eliminuje zložku chronickej bolesti svalov, zlepšuje krvný obeh vo svaloch, fasciu a väzy chrbtice, zvyšuje rozsah pohybov v chrbte, normalizuje spánok a zlepšuje kvalitu života. Jediné, čo si treba zapamätať, je to, že masáž sa vykonáva buď počas obdobia remisie, alebo počas fázy blednutia exacerbácie. Pri akútnej bolesti chrbta sa tiež nemôže vykonať.

Alternatívna medicína

Keď už hovoríme o alternatívnej medicíne, musíte vedieť, že jej metódy buď nemajú preukázanú účinnosť, alebo ich možno úspešne duplikovať oficiálnymi metódami lekárskej vedy. Akupunktúra sa najčastejšie používa v rôznych súkromných lekárskych centrách na dystrofickú degeneratívnu patológiu chrbtice, výčnelkov a kýly. V niektorých prípadoch sa uskutočňujú hirudoterapeutické sedenia alebo pijavice, moxoterapia alebo kauterizácia biologicky aktívnych miest cigárami z paliny, ako aj bodnutie včiel alebo apitherapia. Tieto metódy stručne zvážime a dozvieme sa ich výhody alebo poškodenia..

Apitherapy

Apapoterapia sa chápe v úzkom zmysle slova včelí bodnutie alebo priame použitie včelieho jedu biologickým spôsobom prostredníctvom včelieho bodnutia. Použitie mastí obsahujúcich včelí jed, ako je Apizartron, používanie včelárskych výrobkov, ako je propolis alebo medová masáž, nie je apitherapiou. Aké je teda použitie včelieho žihadla s výčnelkami a kýlami?

Po prvé, rušivá akcia. Intenzívna bolesť spôsobená včelím bodnutím umožňuje zabudnúť na bolesť v dolnej časti chrbta na niekoľko minút alebo niekoľko hodín. Ale najdôležitejšia vec je pôsobenie včelieho jedu. Spôsobuje intenzívny prietok krvi a návaly horúčavy v súste. A to spôsobuje odtekanie krvi zo zápalového ložiska v hĺbkach chrbtice, ktoré spôsobuje dráždivý účinok prietrže. Takýto odtok krvi zlepšuje stav svalov, odstraňuje ich kŕče av prípade opuchu nervových koreňov systematické používanie včelieho jedu priamym záberom znižuje intenzitu radiálnych symptómov. Pacientova necitlivosť v dolnej časti nohy sa znižuje, pocit plazivej husacej hrbole, parestézia zmizne. Vážnou kontraindikáciou pre bodnutie včiel je alergia na včelí jed a neznášanlivosť bolesti.

Hirudotherapy

Hirudoterapia je metóda krvotvorby známa po mnoho storočí prostredníctvom uhryznutia živých pijavíc. Terapeutickým účinkom použitia pijavíc je nameraná strata krvi, ktorá je užitočná pri arteriálnej hypertenzii, stagnácii tekutín. Biologicky aktívne látky obsiahnuté v slinách pijavice (hirudín) znižujú zrážanie krvi a môžu byť užitočné pri liečbe trombotických stavov, hemoroidov a kŕčových žíl..

Všetky látky, ktoré pijavice uvoľňujú, však existujú vo forme drog a nie je potrebné ich používať a potom nemilosrdne ničiť živé organizmy, aj keď sú pijavice. V prítomnosti výčnelkov a prietrže medzistavcových platničiek je použitie liečebných pijavíc neúčinné, pretože nemajú protizápalový účinok a maximum, ktoré môže byť spôsobené usadzovaním pijavíc, je ľahký decongestantný účinok. Kýla, samozrejme, tiež zostane na svojom mieste. Preto nemá zmysel súhlasiť s herniou a ešte viac s intenzívnou bolesťou chrbta pri liečbe pijavíc..

akupunktúra

V súčasnosti akupunktúra, napriek jej rozšírenému rozšíreniu, postupne opúšťa oficiálne zdravotnícke zariadenia. Napríklad v roku 2019 španielske nemocnice oficiálne upustili od tejto praxe z dôvodu nepreukázanej účinnosti. Vyššie sme povedali, že drvivá väčšina pacientov s kýlami medzistavcových platničiek sa dokáže liečiť vôbec, zatiaľ čo ich stav sa, samozrejme, zlepšuje omnoho pomalšie ako vďaka lekárskej starostlivosti. Kýla samozrejme zostáva na svojom mieste, svalové kŕče sa iba vyriešia a opuchy nervových koreňov sa zastavia, čo spôsobuje zlepšenie.

Ak pacient začne počas tohto časového obdobia vykonávať akupunktúru, potom akupunktúre prirodzene pripíše následné spontánne a nezávislé na akomkoľvek zlepšení vonkajších faktorov. Preto je tento spôsob expozície na jednej strane celkom bezpečný, ak používate sterilné ihly, a na druhej strane sa jeho účinnosť nelíši od placeba. Moderné lekárske vedy nepreukazujú princípy samotnej akupunktúry a prítomnosť aktívnych bioenergetických informácií, ktorých vplyv môže zmeniť priebeh choroby..

Popôrodné kýlové cvičenia

Všetky cvičenia bez výnimky, od komplexu jogy po kinezoterapiu a práce s inštruktorom cvičenia, sú veľmi užitočné a sú určené na výčnelky a prietrže v štádiu remisie alebo, v extrémnych prípadoch, v štádiu upadajúcej exacerbácie. Potom sa už pacient neobťažuje akútnou bolesťou chrbta, zachránil sa hlavný rozsah pohybov a obťažuje ho iba bolesť, konštantná bolesť v dolnej časti chrbta..

Pomocou cvičení, zlepšujúcich krvný obeh, je možné vyriešiť svalové kŕče a zmiznutie tejto bolesti. Je potrebné splniť niekoľko predpokladov. Po zahrievacom cvičení je povolená akákoľvek fyzická aktivita, pretože cvičenia s veľkou amplitúdou na studených svaloch môžu naopak spôsobiť ich kŕče..

Druhou nevyhnutnou podmienkou je absencia závaží a silových cvičení. Pacientovi s herniou medzistavcových platničiek je zakázané zdvíhať závažia, hyperexenziu s váhami a iné cvičenia, ktoré zvyšujú statické a dynamické zaťaženie chrbtice a môžu spôsobiť zväčšenie herniálnych výčnelkov alebo vzhľad hernie v inom segmente. Ak hovoríme o autorovej metodológii Bubnovského, potom to bolo podrobne opísané v relevantnom materiáli a pre tých, ktorí sa zaujímajú, odkazujeme na článok.

záver

Vyššie sme skúmali niektoré z najpopulárnejších metód liečby bedrovej medzistavcovej prietrže bez chirurgického zákroku. Terapeutický účinok sa vždy prejavoval ako účinok na svaly, na ich krvný obeh, na venózny výtok, na zníženie opuchov v oblasti herniálnych výbežkov, na lokálny zápal..

Žiadna z metód liečby bez chirurgického zákroku neovplyvnila samotnú prietrž. Kýla nepodlieha konzervatívnej liečbe. Nech sľúbite čokoľvek, nikam to nepôjde, a ak sa neodstráni pomocou operácie, v najlepšom prípade už nemôže eskalovať, ale je to mimoriadne zriedkavé. Kýla sa spravidla každý rok zhoršuje, a ak nemáte šťastie, potom niekoľkokrát do roka.

Preto v prípade, že človek chce viesť život nezávislý od choroby, je pre neho ľahšie odstrániť, odstrániť hernálny výčnelok pomocou modernej, minimálne invazívnej chirurgie, ak existuje dôkaz. Moderná prevádzka prietrže nie je vôbec rovnaká ako pred pár desiatkami rokov. Pacient je v nemocnici na jeden alebo dva dni, potom odíde na vlastné nohy a po operácii si môže sadnúť. Obdobie rehabilitácie teda nespôsobuje žiadne obmedzenia týkajúce sa zvyčajnej práce a odpočinku a zároveň sa pacient už nezvyšuje..

Ak pacient nechce vykonať operáciu doma, ale v zahraničí, môžete okrem krajín, ktoré tradične pozývajú lekárskych turistov, zavolať aj Česká republika. Český neurochirurgovia vykonávajú takmer všetky typy moderných chirurgických zákrokov na výčnelkoch a prietržoch s vynikajúcimi dlhodobými výsledkami za prijateľné ceny..

Liečba prietrže lumbosakrálnej chrbtice bez chirurgického zákroku

Liečba prietrže lumbosakrálnej chrbtice bez chirurgického zákroku vyžaduje integrovaný prístup. Klinická diagnostika lekára sa zameriava na určenie zdroja bolesti pacienta. Z tohto dôvodu je klinická diagnóza bolesti herniovaného disku založená nielen na výsledkoch diagnostických testov, ako sú MRI alebo CT. Je kombinovaný z úplnej anamnézy, vykonania úplnej fyzickej prehliadky a, ak je to potrebné, vykonania jedného alebo viacerých diagnostických testov.

ošetrenie kýly lumbosakrálnej chrbtice bez operácie p, bloková citácia 2,0,0,0,0 ->

Je dôležité zdôrazniť, že MRI a iné diagnostické testy sa nepoužívajú na diagnostikovanie bolesti pacienta; skôr sa používajú iba na potvrdenie prítomnosti anatomického problému, ktorý bol zistený alebo má podozrenie na lekársku anamnézu a fyzikálne vyšetrenie. Z tohto dôvodu nie sú rádiologické výsledky MRI alebo iných testov také dôležité pre diagnostiku príčin bolesti pacienta, ako sú výsledky z anamnézy a fyzikálneho vyšetrenia. Skenovanie MRI alebo iný typ testu sa často použije predovšetkým na účely plánovania chirurgického zákroku, aby lekár mohol presne určiť, kde je herniovaný disk a ako ovplyvňuje nervový koreň..

Čo sa stane s herniovaným diskom

Hoci sú miechové disky navrhnuté pre významné zaťaženie, môžu sa vyskytnúť zranenia a iné problémy. Keď disk starne alebo je poškodený, môže sa vonkajšia časť (vláknitý prstenec) disku roztrhnúť a prietržovať prietrž alebo kýla z disku na vnútornom materiáli disku (jadro buničiny). Každý spinálny disk je obklopený vysoko citlivými nervami a jeho vnútro obsahuje zápalové proteíny, takže keď tento materiál príde do kontaktu s nervom, môže spôsobiť bolesť, ktorá sa môže šíriť po celej dĺžke nervu. Aj malá hernia disku, ktorá umožňuje malému množstvu materiálu vnútorného disku jednoducho sa dotknúť nervu, môže spôsobiť značné bolesti..

Bolesť herniovaného disku proti degeneratívnemu ochoreniu

Kýlová medzistavcová platnička obvykle spôsobuje iný typ bolesti ako degeneratívne ochorenie disku (ďalší bežný problém s diskom).

p, blokuj citáciu 5,0,0,0,0 ->

Ak má pacient symptomaticky degenerovaný disk (ten, ktorý spôsobuje bolesť alebo iné príznaky), je to bolestivý priestor na disku a zdrojom bolesti. Tento typ bolesti sa bežne nazýva axiálna bolesť..

p, blokuj citáciu 6,0,0,0,0,0 ->

Ak má pacient symptomatickú herniu medzistavcového disku, bolí to nielen priestor na disku, ale problém s diskom, ktorý spôsobuje bolesť miechového nervu. Tento typ bolesti sa bežne nazýva radiálna bolesť (bolesť nervového koreňa alebo ischias z bedrovej disk herniation).

Príznaky herniovaného disku v bedrovej chrbtici

Kýla medzistavcovej platničky sa najčastejšie vyskytuje v bedrovej chrbtici (dolná časť chrbta) alebo v krčnej chrbtici (krk), ale môže sa vyskytovať aj v hrudnej chrbtici (horná časť chrbta). Každá medziobratlová hernia disku spôsobuje rôzne príznaky bolesti..

p, blokuj citáciu 8,0,1,0,0 ->

Bolesť nôh (tiež známa ako ischias) je najbežnejším symptómom spojeným s herniovaným diskom v bedrovej chrbtici. Približne 90% herniovaných diskov sa vyskytuje v L4-L5 a L5-S1, čo spôsobuje bolesť v nerve L5 alebo S1, ktoré vyžaruje nad sedací nerv.

Spinálna schéma p, bloková citácia 9,0,0,0,0 ->

Kýla medzistavcových platničiek v bedrovom segmente 4 a 5 (L4-L5)

p, blokuj citáciu 10,0,0,0,0 ->

Medziobratlová hernia disku v bedrovom segmente 4 a 5 (L4-L5) zvyčajne spôsobuje poškodenie nervu L5. Okrem bolesti sedacieho svalu môže tento typ hernie medzistavcovej platničky viesť k oslabeniu pri zdvíhaní palca a prípadne aj v členku. Tento príznak je známy aj ako padajúca noha. Na hornú časť chodidla je tiež cítiť necitlivosť a bolesť..

p, blokuj citáciu 11,0,0,0,0 ->

Herniovaný disk v bedrovom segmente 5 a sakrálnom segmente 1 (L5-S1)

p, blokuj citáciu 12,0,0,0,0 ->

Kýla medziobratlovej platničky v bedrovom segmente 5 a sakrálnom segmente 1 (L5-S1) zvyčajne spôsobuje poškodenie nervu S1. Okrem ischias môže tento typ hernie disku viesť k oslabeniu pri státí na nohách. Necitlivosť a bolesť sa môžu šíriť po chodidle a mimo chodidla.

Liečba prietrže lumbosakrálnej chrbtice bez chirurgického zákroku

Hlavným cieľom liečby každého pacienta je pomôcť zmierniť bolesť a ďalšie symptómy spôsobené herniovaným diskom. Na dosiahnutie tohto cieľa musí byť liečebný plán každého pacienta individualizovaný v závislosti od zdroja bolesti, závažnosti bolesti a konkrétnych príznakov naznačených pacientom..

p, blokuj citáciu 14,0,0,0,0 ->

Všeobecne sa pacientom odporúča, aby začali s konzervatívnou liečbou (bez chirurgického zákroku) predtým, ako zvážia operáciu chrbtice pri herniovanom disku. Vzhľadom na to, že to vo všeobecnosti platí, u niektorých pacientov je včasná operácia užitočná. Napríklad, keď má pacient progresívnu slabosť v rukách alebo nohách v dôsledku zovretého nervového koreňa z kýly medzistavcovej platničky, včasná operácia môže zastaviť akýkoľvek neurologický vývoj a vytvoriť optimálne liečebné prostredie na opravu nervov. V takýchto prípadoch môže dôjsť k strate nervov bez chirurgického zákroku a poškodenie môže byť trvalé..

p, blokuj citáciu 15,0,0,0,0 ->

Existuje tiež niekoľko relatívne zriedkavých stavov, ktoré vyžadujú okamžitý chirurgický zákrok. Napríklad syndróm cauda equina, ktorý sa zvyčajne vyznačuje progresívnou slabosťou nôh a / alebo náhlou dysfunkciou čriev alebo močového mechúra. Takéto príznaky vyžadujú okamžitú lekársku starostlivosť a chirurgický zákrok..

Hernia medzistavcových platničiek H3 4,0,0,0,0,0 ->

Konzervatívne zaobchádzanie

Pri lumbálnych a krčných prietržoch medzistavcových platničiek sa môže konzervatívna (nechirurgická) liečba zvyčajne používať počas približne štyroch až šiestich týždňov, aby sa znížila bolesť a nepohodlie. Proces pokusu a omylu je často potrebný na nájdenie správnej kombinácie ošetrení. Lekári môžu vyskúšať naraz jednu liečbu alebo môžu považovať za užitočné ihneď použiť kombináciu možností liečby. Liečba na zmiernenie bolesti (napríklad lieky) môže napríklad pomôcť pacientom lepšie tolerovať iné liečby (napríklad manipulácie alebo fyzioterapia). Okrem pomoci pri obnove sa fyzická terapia často používa na učenie pacientov o dobrej mechanike tela (ako sú správne techniky zdvíhania), ktoré pomáhajú predchádzať nadmernému opotrebovaniu diskov..

p, blokovanie 17,1,0,0,0 ->

Ak konzervatívna liečba pomáha znižovať bolesť a nepohodlie, pacient môže pokračovať v liečbe. U pacientov, ktorí pociťujú silnú bolesť a veľkú stratu funkcie a nenájdu úľavu pri konzervatívnej liečbe, možno chirurgický zákrok považovať za alternatívu..

p, blokuj citáciu 18,0,0,0,0 ->

Kombinácia nasledujúcich možností konzervatívnej liečby sa môže používať najmenej počas prvých šiestich týždňov nepohodlia a bolesti:

 1. Fyzioterapia, cvičenie a mäkké strečing pomáhajú zmierniť tlak na nervový koreň.
 2. Ľadová a tepelná terapia na zmiernenie bolesti.
 3. Manipulácia (napr. Chiropraktická manipulácia).
 4. Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID), ako sú ibuprofén, naproxén alebo inhibítory COX-2, na zmiernenie bolesti..
 5. Narkotické lieky na zmiernenie bolesti.
 6. Steroidy na zníženie zápalu na zmiernenie bolesti.
 7. Epidurálne injekcie na zníženie zápalu na zmiernenie bolesti.
h3 5,0,0,0,0,0 ->

Ošetrenie L4-L5

Liečba prietrže lumbosakrálnej chrbtice bez chirurgického zákroku je počiatočným štádiom v boji proti tejto chorobe. V prípadoch, keď sa stav nechty a / alebo nohy nezlepšuje nechirurgickou liečbou alebo v prípade mimoriadnych stavov, možno zvážiť chirurgický zákrok..

Nechirurgická liečba L4-L5

Nechirurgická liečba segmentu pohybu L4-L5 zahŕňa:

 1. Liečba drogami. Lieky na predpis a voľnopredajné lieky sa používajú na zmiernenie bolesti od L4-L5. Spravidla sa najprv skúšajú nesteroidné protizápalové lieky. Na zmiernenie silnejšej bolesti možno použiť opioidy, tramadol a / alebo kortikosteroidy..
 2. Fyzioterapia. Cvičenie a fyzioterapia môžu byť upravené tak, aby boli špecificky zamerané na bolesť spôsobenú pri L4-L5 a dolnej časti chrbta. Tieto procedúry pomáhajú stabilizovať chrbát a udržujú vaše svaly a kĺby v dobrom stave. cvičenie a mäkké úseky pomáhajú zmierniť tlak
 3. Chiropraxe. Chiropraxia bedrovej chrbtice môže pomôcť zmierniť bolesť spôsobenú pohybom v segmente L4-L5.
 4. Osobná starostlivosť. Aby ste pomohli uzdraviť a / alebo zabrániť zhoršeniu poranenia L4-L5, je niekoľko tipov, ako sa vyhnúť:
 • opakované ohýbanie chrbtice;
 • náhle náhle pohyby, napríklad skákanie;
 • cvičenia s vysokou intenzitou a vzpieranie.
p, blockquote 21,0,0,0,0 ->

Pri státí, sedení, chôdzi, ležaní a zdvíhaní predmetov z podlahy je dôležité udržiavať správne držanie tela, aby sa udržalo normálne ohnutie chrbtice a minimalizovalo sa zaťaženie chrbtice..

Postupy vstrekovania pre L4-L5

Okrem toho môže zostať aktívny, pravidelne cvičiť, prestať fajčiť a schudnúť u ľudí s nadváhou. Môže tak pomôcť znížiť riziko problémov spojených s L4-L5..

p, blokuj citáciu 23,0,0,0,0 ->

Rôzne typy injekčných ošetrení môžu pomôcť zmierniť zápal a / alebo zabrániť vstupu bolestivých pulzov L4-L5 do mozgu..

 1. Bedrové epidurálne injekcie steroidov: Steroidy injikované priamo do epidurálneho priestoru chrbtice môžu pomôcť zmierniť zápal a znížiť citlivosť nervových vlákien na bolesť, čím sa generuje menej signálov bolesti. Tieto injekcie sú účinnejšie pri liečbe zápalových príčin bolesti, ako je bolesť z fragmentov herniovaného disku, a sú všeobecne menej účinné pri kompresívnych príčinách bolesti..
 2. Rádiofrekvenčná ablácia: Rádiofrekvenčná ablácia sa môže použiť na liečbu bolesti vyplývajúcej z fazetových kĺbov L4-L5. Časť nervu prenášajúceho bolesť je zahrievaná vysokofrekvenčnou ihlou, aby došlo k tepelnému poškodeniu. V dôsledku tejto lézie nerv nevysiela signály bolesti do mozgu..
p, blokuj citáciu 24,0,0,0,0 ->

Pri vykonávaní injekčných procedúr sa na správne umiestnenie ihly zvyčajne používa fluoroskopické (röntgenové) usmernenie s rádioaktívnym farbivom. Fluoroskopické vedenie pomáha zlepšovať diagnostickú presnosť a znižuje procedurálne riziká.

p, blokuj citáciu 25,0,0,1,0 ->

Injekcie sa môžu tiež použiť na diagnostiku ako selektívna nervová blokáda, aby sa potvrdilo, že nervový koreň je príčinou bolesti nôh, a zvyčajne pomáhajú pred chirurgickým zákrokom..

p, blockquote 26,0,0,0,0 ->

Injekčné postupy sa zvyčajne zvažujú po nechirurgických metódach niekoľko týždňov bez úľavy od bolesti. Tieto injekcie môžu predstavovať malé riziko krvácania a / alebo poškodenia nervov v dolnej časti chrbta..

Ošetrenie L5-S1

Faktory ovplyvňujúce segment chrbtice L5-S1 sa zvyčajne liečia nechirurgickými metódami. Ak sa príznaky dolnej časti chrbta a / alebo nôh zhoršia alebo nezlepšia napriek tejto liečbe alebo v prípade urgentných stavov, ako sú nádory alebo syndróm chvosta, môže sa odporučiť chirurgický zákrok..

Nechirurgická liečba L5-S1

Liečba L5-S1 obvykle zahŕňa:

 1. Liečba drogami. Over-the-counter lieky, ako sú nesteroidné protizápalové lieky, ktoré zvyčajne najprv zastavia bolesť spôsobenú v L5-S1. Pri silnejšej bolesti sa môžu používať lieky na predpis, ako sú opioidy, tramadol a / alebo kortikosteroidy..
 2. Fyzioterapia. Na odstránenie bolesti spôsobenej pri L5-S1 sa môžu vyvinúť špeciálne cvičenia a fyzioterapia. Tieto ošetrenia pomáhajú stabilizovať chrbát a udržiavajú dobré zdravie svalov a kĺbov pre dlhodobú úľavu a poskytujú prostredie pre hojenie tkaniva dolnej časti chrbta..
 3. Chiropraxe: Manipulácia bedrovej chrbtice s chiropraktickým nastavením môže pomôcť zmierniť bolesť spôsobenú L5-S1.
 4. Osobná starostlivosť. Miernu až stredne silnú bolesť možno liečiť doma teplom a ľadom. Na zmiernenie bolesti v lumbosakrálnej oblasti sa odporúča zostať aktívny a pokračovať v denných cvičeniach. Aj keď môže odpočinok na lôžku poskytnúť dočasnú úľavu od príznakov, zvyčajne neprispieva k rýchlemu alebo dlhodobému uzdraveniu zo ischias..
p, blokuj citáciu 29,0,0,0,0 ->

Po cvičení môže odvykanie od fajčenia a chudnutie u ľudí s nadváhou pomôcť znížiť riziko problémov spojených s L5-S1.

Postupy vstrekovania pre L5-S1

Injekcie sa môžu považovať za úľavu od bolesti po nechirurgických metódach trvajúcich niekoľko týždňov a pred rozhodnutím o operácii.

p, blokuj citáciu 31,0,0,0,0 ->

Bežné injekcie L5-S1 zahŕňajú:

 1. Bedrové epidurálne injekcie steroidov. Steroidy vstreknuté priamo do epidurálneho priestoru chrbtice môžu pomôcť zmierniť zápal a znížiť citlivosť nervových vlákien na bolesť, čím sa generuje menej signálov bolesti. Tieto injekcie sú účinnejšie pri liečbe zápalových príčin bolesti, ako je bolesť z fragmentov herniovaného disku, a sú všeobecne menej účinné pri kompresívnych príčinách bolesti..
 2. Rádiofrekvenčná ablácia. Rádiofrekvenčná ablácia sa môže použiť na liečenie bolesti fazetových kĺbov L5-S1. Časť nervu prenášajúceho bolesť je zahrievaná vysokofrekvenčnou ihlou, aby došlo k tepelnému poškodeniu. V dôsledku tejto lézie nerv nevysiela signály bolesti do mozgu..
p, blockquote 32,0,0,0,0 ->

Pri vykonávaní injekčných postupov na správne umiestnenie ihly sa zvyčajne používa fluoroskopické (röntgenové) vedenie. Fluoroskopické navádzanie a kontrastné farbivo zlepšujú diagnostickú presnosť a znižujú procedurálne riziká.

p, blokuj citáciu 33,0,0,0,0 ->

Injekcie môžu byť tiež použité na diagnostiku ako selektívny nervový blok, na potvrdenie nervového koreňa ako príčiny bolesti nôh a môžu byť užitočné ako diagnostický nástroj pred operáciou.

Hernia p, blockquote 34,0,0,0,1 ->

Liečba prietrže lumbosakrálnej chrbtice bez chirurgického zákroku je bežnou metódou v boji proti tejto chorobe. To vám umožní ľahko zastaviť bolesť a odstrániť príčinu choroby bez toho, aby ste sa museli uchýliť k operácii.

Je liečba prietrže možná bez chirurgického zákroku?

O tom, či je možné liečiť kýlu bez chirurgického zákroku, si myslia všetci, ktorí sa stretli s týmto problémom. Budeme o tom hovoriť aj so čitateľmi krásnej a úspešnej webovej stránky.

Prečo mnohí rozhodujú o operácii?

Ak sa pomocou MRI zistí veľká hernia, lekári navrhujú naliehavý chirurgický zákrok a presvedčia pacienta, že je to optimálne riešenie problému, inak „nebudete chodiť“ a „nebudete schopní kontrolovať močenie a vyprázdňovanie“..

Prinajmenšom tieto argumenty v tej dobe ma vystrašili a tých, ktorí sa so mnou liečili na oddelení po discektómii - toto je názov operácie na odstránenie medzistavcových prietrží.

Ale veľmi často to je nedostatok úplných informácií o iných metódach liečby, ktorý ľudí privádza k rozhodujúcemu kroku.

Mal som odstránenú medzistavcovú prietrž. Súhlasil by som s tým, keby som vedel o alternatívnych metódach liečby spinálnej prietrže bez chirurgického zákroku? Teraz je ťažké odpovedať.

Podľa môjho názoru boli presvedčivé argumenty o správnosti rozhodnutia tieto:

 • Moja bedrová medzistavcová prietrž bola 7 mm.
 • Zovrela nervový koreň a bolesť nezmizla dlhšie ako 2 mesiace.
 • Blokáda a protizápalové lieky mi vôbec nepomohli..
 • Už som necítil nohu a nemohol som sa pohybovať bez pomoci.
 • Keď neurológ skúmal nohu ihlou, vôbec som necítil bolesť.
 • Navyše, prevádzka a liečba medzistavcovej prietrže bez chirurgického zákroku stála veľa peňazí. Mal som prostriedky na výber jednej veci. Nevedel som s istotou, či je možné zbaviť sa vertebrálnych hernií bez chirurgického zákroku pomocou alternatívnych metód, ale bol som si istý pozitívnym výsledkom mikrodisektómie - bolo niekoľko priateľov, ktorí úspešne odstránili prietrž.
 • Okrem toho bolo pre mňa v tom čase prvoradé zmiernenie bolesti a po operácii tento symptóm zmizol okamžite, zatiaľ čo pri iných metódach to trvalo čas - niekoľko sedení.

Pozrime sa s vami, čo dnes ponúkajú, aby ste sa zbavili tohto ochorenia, s výnimkou chirurgického zákroku?

Konzervatívne zaobchádzanie

Nezastavíme sa, ktoré lieky sú predpísané na liečbu kýly chrbtice, pretože to by mal robiť iba neuropatológ, ale len hovoriť o tom, čo môže a malo by byť doplnené konzervatívnou liečbou drogami:

 • Fyzioterapia pri liečbe hernie disku bez chirurgického zákroku je veľmi užitočným postupom. Precvičuje sa UHF, magnetoterapia, elektroforéza s kyselinou nikotínovou a iná fyzioterapia.
 • Dôležitou súčasťou opravy prietrže sú spinálne protahovacie cvičenia. Špeciálne komplexy pomôžu znížiť kompresiu disku. Cvičenia predpisuje inštruktor cvičebnej terapie vzhľadom na priebeh choroby.
 • Pri herniovanom disku sa tiež odporúča nosiť svalnatý tvrdý korzet (pás) 2-3 krát týždenne, ktorý odstráni zaťaženie poškodeného disku. Tento pás sa musí nosiť aj pri fyzickej práci..
 • Masáž herniou sa však neodporúča vo fáze jej zhoršenia. Natiahnutú nohu môžete natiahnuť, vyvíjať chodidlo, ale masáž chrbta s prietržou môže mať nežiaduce následky..

Manuálna terapia

Mnoho ľudí považuje manuálnu terapiu za veľmi účinnú pri liečbe vertebrálnej hernie bez chirurgického zákroku, najmä pri pozorovaní vytesnenia stavcov. Manuálny pracovník (nie masážny terapeut!) Ruky umiestni kolesá na miesto - nastaví ich. Po relácii sa uvoľní svalový spazmus, zníži sa tlak na disk, obnoví sa krvné zásobenie v miechových segmentoch.

Je však vždy indikovaná manuálna terapia herniation disku?

 • Ak sa okrem medzistavcovej hernie nájdu osteofyty - pozoruje sa rast kostí a zmeny v pohyblivosti stavcov, potom je manuálna terapia zbytočná..
 • Ak je choroba v akútnom štádiu, manuálna terapia je kontraindikovaná. To znamená, že pri akútnej bolesti sa neodporúča kontaktovať príručku.
 • Nie každý chiropraktik bude schopný „vytlačiť“ výstupok veľkých rozmerov späť na disk, takže pri prietrži väčšej ako 9 - 10 mm sa manuálna terapia považuje za neúčinnú metódu. Aj keď existujú pozitívne recenzie na liečbu miechy bez chirurgického zákroku pomocou ručnej terapie, ktoré opisujú, ako sa po liečbe znížili aj veľké výčnelky..

Tu je krátky tip, ktorý čitateľom sympaty.net povie jednoduchý spôsob, ako predchádzať medzistavcovej prietrži:

 • Raz mi manuálny špecialista poradil veľmi jednoduchú a účinnú metódu prevencie herniovaných diskov. Okamžite po prebudení a vstaní z postele je potrebné skočiť 40-krát dvoma nohami a pristáť na celej nohe. Disky zostanú vždy mobilné a elastické a žiadna hernia nie je hrozná. igor.

Trakcia (chrbtová trakcia)

Základom mnohých moderných metód liečby kýly bez chirurgického zákroku je trakcia miechy. Obrazne povedané, podstata postupu je takáto: stavce sa pohybujú od seba - tlak sa znižuje - opuch sa znižuje - prietrž sa znižuje - nervový koreň je uvoľnený - bolesť ustupuje.

Tento spôsob liečby však vyvoláva medzi lekármi kontroverziu a neexistuje jednoznačná odpoveď na otázku, kedy je možné takto liečiť herniovaný disk.?

Trakcia chrbtice sa môže vykonávať vo zvislej polohe (pod váhou vlastnej hmotnosti) av horizontálnej polohe (pomocou rôznych zariadení). Trakciu je možné vykonávať aj vo vode: často na klinikách a sanatóriách cvičia trakciu v kúpeľoch - trakčná liečba. Recenzie miechy sú veľmi časté:

 • Moja recenzia je pre tých, ktorí majú prietrž chrbtice - liečba bez chirurgického zákroku je možná! Urobil som kapucňu v bazéne. Z boku to vyzerá ako stredoveké mučenie. Ste zavesení vzpriamene za „putá“ na krku do vody. Chrbtica sa rozširuje vďaka vašej vlastnej váhe. Vykonávajú tiež váženie. Hmotnosti sa pozastavia postupne. Počas procedúry by nemal byť nikto v bazéne. Akýkoľvek pohyb vody predstavuje ďalšie bremeno. Mnohí oceňujú túto metódu na odstránenie prietrže. Larisa
 • Ste fixovaní korzetmi (opasky) a postupne ste spustení do kúpeľa s kyslíkom. Ľahko dýcha. Opasky, pomocou ktorých sa trochu pripnú. Ale pod vodou nemôžete ani počuť, že vás ťahajú. Po zákroku nemôžete chodiť a sedieť asi hodinu. mila
 • Zdalo sa mi, že ma roztrhnú ako červ, ale výsledok rozšírenia sa mi páčil - špeciálna technika na liečbu medzistavcovej prietrže bez chirurgického zákroku. miláčik
 • Absolvoval som trakciu za sucha. Najprv si masážou zahrejuli chrbát. Potom boli umiestnené na špeciálny gauč (trakčný stôl). Pred tým si nasadili špeciálny pás, ktorý je pripevnený háčikmi k páčkam na posteli. Ruky sú pevne uchytené v predlaktí. Pre nohy telo pomaly klesá. S kýlou v bedrovej oblasti som sa veľmi choval. Po 15 sedeniach klesla. kate
 • Bolí ma chrbát po trakcii. Táto metóda mi nevyhovovala, cítil som sa horšie, aj keď som vydržal 3 sedenia. Dokonca mi začali zavesiť bremeno, aby bolo ťažšie. Po sťažnostiach bol postup zrušený. Yulia

Bubnovského technika (kinezioterapia)

Princíp práce Bubnovského, ktorý vo veľkej miere praktizuje liečbu vertebrálnych hernií bez chirurgického zákroku: „Ten človek je lenivý a slabý! Potrebujeme, aby svaly fungovali! “

Hlavným zameraním tejto techniky je pohyb, dôraz na všetky druhy simulátorov, ktoré napínajú svaly a nútia ich pracovať. Po triede sa chrbtica uvoľňuje, zlepšuje sa prekrvenie..

Pravidelné cvičenie na týchto zariadeniach zmierňuje opuchy a bolesť chrbta zmizne..

Bubnovsky tiež vyvinul komplex, ktorý je možné hrať doma. To všetko je opísané v jeho mnohých knihách, z ktorých jedna je „Miechová prietrž nie je veta“. Tento spôsob liečby kýly bez chirurgického zákroku však nie je vhodný pre všetkých:

 • Cvičil som 5 dní na simulátoroch v centre Bubnovského. S loptou a závažiami. Každý sa snažil roztiahnuť moje svaly. Raz v noci som nemohol spať kvôli silnej bolesti a ráno som prestal chodiť. O deň neskôr ma operovali. Mnohí samozrejme ošetrujú herniu bez chirurgického zákroku podľa Bubnovského, ale s najväčšou pravdepodobnosťou, ak nedôjde k zhoršeniu choroby. Ak máte bolesti, je najlepšie nerobiť to. A pokiaľ ide o prevenciu prietrže chrbtice - vynikajúci systém. Nikolay

A niekoľko ďalších techník

V jednom článku nie je možné podrobne rozprávať o všetkých metódach, ako sa zbaviť prietrže bez chirurgického zákroku, preto ponúkame stručný prehľad niekoľkých ďalších metód..

akupunktúra

V niektorých bodoch tela, ktoré odborník pozná, sa vkladajú ihly. Opuch sa odstráni, zovretie nervového koreňa sa zníži a bolesť sa zmierni. Táto metóda nie je vždy účinná pri liečbe kýly chrbtice v pokročilom štádiu, ale môžete zmierniť bolesť počas exacerbácií ihlami. To znamená, že sympaty.net nemôže odporučiť túto metódu liečby ako alternatívu k chirurgickému zákroku. Ale veľa ľudí, ktorí majú hernie, praktikuje doma aplikátory ihiel..

Hirudotherapy

Jednou z metód, ako sa zbaviť prietrže chrbtice bez chirurgického zákroku, je hirudoterapia alebo jednoducho povedané liečba pijavicami. Injektujú účinné zložky do prietrže, ktorá rozpúšťa výstupok. Tým sa zníži malá prietrž.

Plazmové ošetrenie

Málo sa dozvedelo o liečbe plazmovej kýly, novej techniky na zbavenie sa prietrže bez chirurgického zákroku. Procedúra sa vykonáva ambulantne. Pomocou tenkej elektródy, ktorá sa vkladá do oblasti prietrže, plazma v chrupavke vyhorí miesto, kde sa nachádza výčnelok. Plazmové ošetrenie je bezbolestné, človek sa toho dňa vráti domov.

Kýla sušenie

V súčasnej dobe je liek Karipazim na liečbu stavcovej kýly veľmi populárny. Zavádza sa elektroforézou a vyschne vysunutie. Existujú pozitívne recenzie na tento liek. Existujú však varovania, že je ťažké si ich kúpiť, nie je falošná.

Vákuová dekompresia

Táto technika je účinnejšia pri liečbe vysídlených diskov, ale má aj ďalší účinok „zasunutia“ malej medziobratlovej kýly. Vákuum prispieva k šetrnému šíreniu stlačených diskov, tekutina vstupuje do vytvoreného priestoru, ktorý začína dodávať disk a obnovuje svoje objemy.

Homeosiniatria

Prostredníctvom špeciálnych ihiel sa do medzistavcovej prietrže injikuje homeopatický prípravok, ktorý zmierňuje hlavné príznaky kýly chrbtice: opuch, kŕč, bolesť.

Namiesto záveru

Existujú aj iné metódy, ktoré liečia prietrž bez operácie. Ako však povedal jeden lekár, pri akútnej bolesti spôsobenej prietržou sa pacient začína ponáhľať z jedného extrému do druhého - hľadá lepšie spôsoby, ako vyliečiť prietrž bez chirurgického zákroku? Akútna bolesť však postupne ustupuje sama v priebehu 3 mesiacov. Nie je potrebné liečiť malú prietrž.

Čo robí pacient za 3 mesiace? Zaobchádza s prietržom natiahnutím - nepomáha, leží na ihlach - nepracuje, cvičebné stroje - má nulový efekt. A potom ide k liečiteľovi a - hľa, aj hľa! - burina uložená z herniovaného disku. Nie! Uplynul len čas.

Koneckonců, chôdza pri hľadaní lepšej metódy liečby prietrže bez chirurgického zákroku by mohla začať v opačnom poradí od liečiteľky a potom by pomohla trakcia chrbtice..

Je lepšie liečiť kýlu skôr, ako sa objaví! Sledujte svoje zdravie, vykonávajte špeciálne cvičenia na chrbticu a nepotrebujete žiadne operácie.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Bolesť chrbta je v modernej spoločnosti problémom. Mnoho ľudí trávi v práci sedem až osem hodín, väčšinou v sede. A iba päť percent z týchto pracovníkov si nájde čas na denné cvičenie.

Svetlá Kolomna

Žalúdok
Pravda Faith BlogUmbilická kýlaČo je kýlaKýla sa vo väčšine prípadov objaví do 30 dní po narodeníKýla sa zvyčajne objaví do 30 dní po narodení dieťaťa. Toto je malý proces v pupku alebo pečať v slabinách, ktorá sa zväčší a vyčnieva z napätia svalov (napríklad keď plače dieťa).
Vertebrálna kýla je deštrukcia štruktúry medzistavcových platničiek s vyčnievaním ich jadra. Ochorenie je sprevádzané bolesťou a vedie k silnej a nezvratnej deštrukcii štruktúry chrbtice, ale pri včasnej detekcii sa dá veľmi dobre liečiť pomocou konzervatívnych metód.