loader

Hlavná

Liečba

Liečba medzistavcovej prietrže bez chirurgického zákroku doma

Na zodpovedanie otázky, je možné zbaviť sa medzistavcovej prietrže bez chirurgického zákroku, je potrebné určiť typ prietrže a očakávaný výsledok liečby.

Medzistavcový disk pozostáva z dvoch častí - želé podobného jadra a tvrdšej vonkajšej vrstvy. Kýla môže byť charakterizovaná:

 • Iba výčnelok disku: to je zmena jeho tvaru.
 • Alebo poškodenie obalu, ktorý drží jadro disku. Potom želé podobná látka (jadro) presakuje cez medzeru alebo trhlinu do vonkajšej vrstvy.

Teraz zvážte očakávané výsledky liečby pre každý typ prietrže a spôsoby, ako ich dosiahnuť..

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Typ prietržeOčakávané výsledky liečbyJe možné vyliečiť bez operácie?
Vypuklý diskKompletná obnova disku a funkcií segmentu chrbtice, v ktorom došlo k zmenámMôže sa vyliečiť doma.

Nevyžaduje sa žiadna operácia.

PruhKompletná obnova disku a funkcií segmentu chrbtice, v ktorom došlo k zmenámJe nemožné vyliečiť bez chirurgického zákroku doma.

Chirurgický zákrok umožňuje obnoviť funkciu chrbtice, ale nie je možné vrátiť disk do pôvodného stavu.

Vypuklý výčnelok, prietrž s prasknutím obalu jadraKompletná úľava od príznakovDoma je možné dosiahnuť tento cieľ v 90% prípadov.

Operácia je zriedkavo predpísaná: ak konzervatívna liečba nepomáha alebo príznaky sú príliš závažné (paralýza končatín, fatálna bolesť, zhoršená funkcia panvových orgánov).

Teraz zvážime možné spôsoby liečby prietrže medzistavcovej platničky bez chirurgického zákroku, ktorú je možné použiť aj doma.

Pozor! Takmer všetky metódy majú určité kontraindikácie. Pred začatím liečby prietrže sa určite porozprávajte o možnosti ich použitia s neurológom.

Konzervatívna liečba bez chirurgického zákroku

Lieky

Na liečbu prietrže chrbtice bez chirurgického zákroku sa používajú rôzne lieky.

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Lieky proti bolesti a nesteroidné protizápalové lieky

Používa sa na nepohodlie, miernu bolesť, prítomnosť zápalu

Lekár píše predpis pre silné bolesti. Ich použitie môžu byť sprevádzané vedľajšími účinkami.

Lieky na neuralgiu

Často predpísané na kýly, pretože sú celkom účinné a bezpečnejšie ako lieky proti bolesti opioidov.

Priradiť v prítomnosti svalových kŕčov

Lieky potlačujú zápal, zmierňujú bolesť. Injekcia sa podáva priamo do postihnutej oblasti. Váš lekár vám môže predpísať perorálny kurz kortikosteroidov.

V žiadnom prípade neužívajte liek sám - kontaktujte neurológa, ktorý vám predpíše účinnú liečbu.

Vymknúť

Existujú špeciálne tabuľky na natiahnutie chrbtice, ktoré majú terapeutický účinok v dôsledku vytvorenia priaznivých podmienok na obnovenie disku. Ak sa na nich nachádzajú, zvyšuje sa vzdialenosť medzi stavcami, znižuje sa tlak na disky a ich účinok na susedné nervové zakončenie..

Existujú profesionálne lekárske vybavenie na napínanie chrbtice a stoly na domáce použitie..

Zariadenia na kostrovú trakciu chrbtice

Perkutánna elektrická stimulácia nervov

Tieto postupy sa používajú na odstránenie bolesti spôsobenej prietržou miechy..

Elektrina prechádza problémovými oblasťami v bezpečných dávkach. Elektrické impulzy, stimulujúce nervy, „namazávajú“ bolesť. Zákrok je bezbolestný a bez anestézie..

Týmto spôsobom nie je účinné liečiť chronické bolesti chrbta..

Ultrazvuková terapia

Ultrazvukové vyšetrenia pomáhajú pacientovi zbaviť sa bolesti a zápalu. Ultrazvuk urýchľuje prietok krvi a odstraňuje svalové kŕče, zlepšuje plasticitu tkaniva, ktorá pomáha liečiť poškodené disky a zmierňuje príznaky. Táto metóda je dokonale kombinovaná s inými druhmi liečby a rýchlo vracia pacientovi radosť z pohybu..

Podľa dosiahnutých výsledkov sú ultrazvukové sedenia podobné manuálnej terapii..

Alternatívna liečba bez chirurgického zákroku

Spory o tejto kategórii metód nezmiznú: mnohí hovoria o ich neefektívnosti; iní pacienti, ktorí sa podrobili liečbe, zaznamenali úžasné výsledky. „Všetko individuálne“ - je dôležité pochopiť, či sa chystáte vyskúšať niektorú z nasledujúcich metód liečby kýly chrbtice.

akupunktúra

Akupunktúra - zavedenie ihiel do biologicky aktívnych miest v tele - pomohla mnohým pacientom zabudnúť na bolesť a stuhnutosť ich pohybov. Zároveň existujú príklady, keď akupunktúra nebola dostatočne účinná..

Ak sa rozhodnete vyskúšať túto metódu, ako sa zbaviť príznakov medzistavcovej prietrže - nájdite skúseného, ​​osvedčeného špecialistu.

Masáž biologicky aktívnych miest

Táto starodávna liečebná prax je veľmi podobná akupunktúre. Rozdiel je v tom, že biologicky aktívne body sú pod tlakom prstami, nie ihlami.

Túto metódu by mali liečiť iba skúsení odborníci, ktorí vedia plynule v praxi. Účinnosť metódy je u každého pacienta veľmi odlišná..

Tradičná masáž

Masáž chrbta uvoľňuje a posilňuje svaly, stimuluje prísun krvi do tkanív, odstraňuje bolesti.

Hovoríme, že pomocou masáže môžete „vtlačiť“ jadro na miesto a podobne nie je nič iné ako mýty.

Predtým, ako sa prihlásite na procedúry, určite informujte masážneho terapeuta, že máte vertebrálnu kýlu. Je to dôležité, pretože triedy s vami sa budú líšiť od klasickej masáže chrbta (a špecialista musí mať príslušné vedomosti a prax).

Bioelektrická spätná väzba

Táto nechirurgická a absolútne bezbolestná metóda na ošetrenie medzistavcovej prietrže zahŕňa čítanie, spracovanie a spätný prenos zmenených informácií pomocou špeciálnych zariadení..

Metóda bioelektronickej komunikácie je dobrou alternatívou k liekom na chronickú bolesť, ako aj skvelým spôsobom, ako držať krok so všetkými zmenami existujúceho problému..

Existujú špeciálne kurzy jogy pre ľudí s problémami s chrbticou..

Dôležité: pravidelné hodiny jogy môžu zhoršiť stav, pretože zahŕňajú skrútenie tela rôznymi smermi, čo zvyšuje tlak na medzistavcové platničky..

Špeciálny súbor cvičení a špeciálna technika na ich vykonanie (pre rôzne fázy choroby - vaše vlastné cvičenia a techniky) urýchľujú proces obnovy disku, pomáhajú kontrolovať príznaky a zabraňujú opakovaniu prietrže..

Na naučenie sa základy jogy s kýlou chrbtice budete určite potrebovať skúseného inštruktora.

Po uplynutí času, po nadobudnutí skúseností, si to môžete urobiť sami doma - hodiny jogy môžu dobre nahradiť gymnastiku.

Jóga - vynikajúca profylaxia miechy

Čo sa dá urobiť doma pri liečbe medzistavcovej prietrže?

Jemné cvičenie

Pri hernii medzistavcových platničiek sa odporúča znížiť zaťaženie chrbta a uvoľniť sa viac: vzpieranie a intenzívne cvičenie iba zhoršujú príznaky. Ak sa príznaky objavia vo forme akútnej náhlej bolesti, lekári odporúčajú „odpočinok“ na niekoľko dní.

Ale ležať v posteli celé týždne to nestojí - len oddiali zotavenie. Po dvoch alebo troch dňoch odpočinku v posteli musíte začať pohybovať, ale nie príliš aktívne, aby ste zabránili náhlym pohybom a zaťaženiu chrbtice..

Korzety a obväzy

Bude tiež užitočné nosiť špeciálny korzet alebo obväz (napríklad krčný alebo stavcový - v závislosti od umiestnenia poškodeného disku). Takéto zariadenie podporuje chrbticu, znižuje tlak na nervové zakončenie a mierne obmedzuje pohyby, čo pomáha pacientovi vyhnúť sa stresu na chrbte..

Studená a horúca obklady

Táto jednoduchá, úplne bezplatná a účinná metóda liečby medzistavcovej prietrže je ideálna na domáce použitie..

Teplo zvyšuje prietok krvi, čím stimuluje obohatenie tkaniva kyslíkom a jeho regeneráciu, uvoľňuje svalové napätie a má mierny analgetický účinok. Môžete použiť vyhrievané uteráky, vyhrievacie podložky, fľaše teplej vody a ďalšie improvizované prostriedky. Takáto terapia je účinná pri menších výčnelkoch a miernych príznakoch..

Chladné obklady tiež vykazujú dobrú účinnosť pri odstraňovaní bolesti. Stačí na 10 minút vložiť ľadovú zábal zabalený v uteráku na postihnutú oblasť chrbta - a budete cítiť úľavu..

Poznámka: V jednej relácii môžete striedavo používať horúce a studené obklady - zvýši sa tým účinnosť liečby.

Aby sa predišlo komplikáciám a chirurgickému zákroku, musia pacienti s medziobratlovou kýlou vykonať súbor cvičení, ktoré posilnia rôzne svalové skupiny, roztiahnu chrbticu a pomôžu eliminovať bolesť. Jednotlivý komplex predpíše neurológ.

Gymnastiku môžete vykonávať doma alebo pod dohľadom špecialistu. Konzultácia s lekárom je povinná: dozviete sa nielen to, ktoré cviky sa vám zobrazujú špeciálne pre vás, ale môžete si tiež overiť správnosť ich výkonu pod dohľadom odborníka..

Zhrnúť

Je nemožné úplne sa zbaviť prietrže chrbtice a „vrátiť všetko na pôvodné miesto“, ale každý pacient má veľa spôsobov, ako účinne eliminovať príznaky.

Chirurgický zákrok je spojený s veľkými rizikami - okamžite by ste nemali ísť do takého extrému, pokiaľ máte k dispozícii viac ako 10 metód, ktoré vám umožňujú kontrolovať príznaky a viesť známy životný štýl..

Aby metódy skutočne fungovali, ale nepoškodzovali sa - poraďte sa so svojím lekárom - neurológom.

Liečba prietrže lumbosakrálnej chrbtice bez chirurgického zákroku

Liečba prietrže lumbosakrálnej chrbtice bez chirurgického zákroku vyžaduje integrovaný prístup. Klinická diagnostika lekára sa zameriava na určenie zdroja bolesti pacienta. Z tohto dôvodu je klinická diagnóza bolesti herniovaného disku založená nielen na výsledkoch diagnostických testov, ako sú MRI alebo CT. Je kombinovaný z úplnej anamnézy, vykonania úplnej fyzickej prehliadky a, ak je to potrebné, vykonania jedného alebo viacerých diagnostických testov.

ošetrenie kýly lumbosakrálnej chrbtice bez operácie p, bloková citácia 2,0,0,0,0 ->

Je dôležité zdôrazniť, že MRI a iné diagnostické testy sa nepoužívajú na diagnostikovanie bolesti pacienta; skôr sa používajú iba na potvrdenie prítomnosti anatomického problému, ktorý bol zistený alebo má podozrenie na lekársku anamnézu a fyzikálne vyšetrenie. Z tohto dôvodu nie sú rádiologické výsledky MRI alebo iných testov také dôležité pre diagnostiku príčin bolesti pacienta, ako sú výsledky z anamnézy a fyzikálneho vyšetrenia. Skenovanie MRI alebo iný typ testu sa často použije predovšetkým na účely plánovania chirurgického zákroku, aby lekár mohol presne určiť, kde je herniovaný disk a ako ovplyvňuje nervový koreň..

Čo sa stane s herniovaným diskom

Hoci sú miechové disky navrhnuté pre významné zaťaženie, môžu sa vyskytnúť zranenia a iné problémy. Keď disk starne alebo je poškodený, môže sa vonkajšia časť (vláknitý prstenec) disku roztrhnúť a prietržovať prietrž alebo kýla z disku na vnútornom materiáli disku (jadro buničiny). Každý spinálny disk je obklopený vysoko citlivými nervami a jeho vnútro obsahuje zápalové proteíny, takže keď tento materiál príde do kontaktu s nervom, môže spôsobiť bolesť, ktorá sa môže šíriť po celej dĺžke nervu. Aj malá hernia disku, ktorá umožňuje malému množstvu materiálu vnútorného disku jednoducho sa dotknúť nervu, môže spôsobiť značné bolesti..

Bolesť herniovaného disku proti degeneratívnemu ochoreniu

Kýlová medzistavcová platnička obvykle spôsobuje iný typ bolesti ako degeneratívne ochorenie disku (ďalší bežný problém s diskom).

p, blokuj citáciu 5,0,0,0,0 ->

Ak má pacient symptomaticky degenerovaný disk (ten, ktorý spôsobuje bolesť alebo iné príznaky), je to bolestivý priestor na disku a zdrojom bolesti. Tento typ bolesti sa bežne nazýva axiálna bolesť..

p, blokuj citáciu 6,0,0,0,0,0 ->

Ak má pacient symptomatickú herniu medzistavcového disku, bolí to nielen priestor na disku, ale problém s diskom, ktorý spôsobuje bolesť miechového nervu. Tento typ bolesti sa bežne nazýva radiálna bolesť (bolesť nervového koreňa alebo ischias z bedrovej disk herniation).

Príznaky herniovaného disku v bedrovej chrbtici

Kýla medzistavcovej platničky sa najčastejšie vyskytuje v bedrovej chrbtici (dolná časť chrbta) alebo v krčnej chrbtici (krk), ale môže sa vyskytovať aj v hrudnej chrbtici (horná časť chrbta). Každá medziobratlová hernia disku spôsobuje rôzne príznaky bolesti..

p, blokuj citáciu 8,0,1,0,0 ->

Bolesť nôh (tiež známa ako ischias) je najbežnejším symptómom spojeným s herniovaným diskom v bedrovej chrbtici. Približne 90% herniovaných diskov sa vyskytuje v L4-L5 a L5-S1, čo spôsobuje bolesť v nerve L5 alebo S1, ktoré vyžaruje nad sedací nerv.

Spinálna schéma p, bloková citácia 9,0,0,0,0 ->

Kýla medzistavcových platničiek v bedrovom segmente 4 a 5 (L4-L5)

p, blokuj citáciu 10,0,0,0,0 ->

Medziobratlová hernia disku v bedrovom segmente 4 a 5 (L4-L5) zvyčajne spôsobuje poškodenie nervu L5. Okrem bolesti sedacieho svalu môže tento typ hernie medzistavcovej platničky viesť k oslabeniu pri zdvíhaní palca a prípadne aj v členku. Tento príznak je známy aj ako padajúca noha. Na hornú časť chodidla je tiež cítiť necitlivosť a bolesť..

p, blokuj citáciu 11,0,0,0,0 ->

Herniovaný disk v bedrovom segmente 5 a sakrálnom segmente 1 (L5-S1)

p, blokuj citáciu 12,0,0,0,0 ->

Kýla medziobratlovej platničky v bedrovom segmente 5 a sakrálnom segmente 1 (L5-S1) zvyčajne spôsobuje poškodenie nervu S1. Okrem ischias môže tento typ hernie disku viesť k oslabeniu pri státí na nohách. Necitlivosť a bolesť sa môžu šíriť po chodidle a mimo chodidla.

Liečba prietrže lumbosakrálnej chrbtice bez chirurgického zákroku

Hlavným cieľom liečby každého pacienta je pomôcť zmierniť bolesť a ďalšie symptómy spôsobené herniovaným diskom. Na dosiahnutie tohto cieľa musí byť liečebný plán každého pacienta individualizovaný v závislosti od zdroja bolesti, závažnosti bolesti a konkrétnych príznakov naznačených pacientom..

p, blokuj citáciu 14,0,0,0,0 ->

Všeobecne sa pacientom odporúča, aby začali s konzervatívnou liečbou (bez chirurgického zákroku) predtým, ako zvážia operáciu chrbtice pri herniovanom disku. Vzhľadom na to, že to vo všeobecnosti platí, u niektorých pacientov je včasná operácia užitočná. Napríklad, keď má pacient progresívnu slabosť v rukách alebo nohách v dôsledku zovretého nervového koreňa z kýly medzistavcovej platničky, včasná operácia môže zastaviť akýkoľvek neurologický vývoj a vytvoriť optimálne liečebné prostredie na opravu nervov. V takýchto prípadoch môže dôjsť k strate nervov bez chirurgického zákroku a poškodenie môže byť trvalé..

p, blokuj citáciu 15,0,0,0,0 ->

Existuje tiež niekoľko relatívne zriedkavých stavov, ktoré vyžadujú okamžitý chirurgický zákrok. Napríklad syndróm cauda equina, ktorý sa zvyčajne vyznačuje progresívnou slabosťou nôh a / alebo náhlou dysfunkciou čriev alebo močového mechúra. Takéto príznaky vyžadujú okamžitú lekársku starostlivosť a chirurgický zákrok..

Hernia medzistavcových platničiek H3 4,0,0,0,0,0 ->

Konzervatívne zaobchádzanie

Pri lumbálnych a krčných prietržoch medzistavcových platničiek sa môže konzervatívna (nechirurgická) liečba zvyčajne používať počas približne štyroch až šiestich týždňov, aby sa znížila bolesť a nepohodlie. Proces pokusu a omylu je často potrebný na nájdenie správnej kombinácie ošetrení. Lekári môžu vyskúšať naraz jednu liečbu alebo môžu považovať za užitočné ihneď použiť kombináciu možností liečby. Liečba na zmiernenie bolesti (napríklad lieky) môže napríklad pomôcť pacientom lepšie tolerovať iné liečby (napríklad manipulácie alebo fyzioterapia). Okrem pomoci pri obnove sa fyzická terapia často používa na učenie pacientov o dobrej mechanike tela (ako sú správne techniky zdvíhania), ktoré pomáhajú predchádzať nadmernému opotrebovaniu diskov..

p, blokovanie 17,1,0,0,0 ->

Ak konzervatívna liečba pomáha znižovať bolesť a nepohodlie, pacient môže pokračovať v liečbe. U pacientov, ktorí pociťujú silnú bolesť a veľkú stratu funkcie a nenájdu úľavu pri konzervatívnej liečbe, možno chirurgický zákrok považovať za alternatívu..

p, blokuj citáciu 18,0,0,0,0 ->

Kombinácia nasledujúcich možností konzervatívnej liečby sa môže používať najmenej počas prvých šiestich týždňov nepohodlia a bolesti:

 1. Fyzioterapia, cvičenie a mäkké strečing pomáhajú zmierniť tlak na nervový koreň.
 2. Ľadová a tepelná terapia na zmiernenie bolesti.
 3. Manipulácia (napr. Chiropraktická manipulácia).
 4. Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID), ako sú ibuprofén, naproxén alebo inhibítory COX-2, na zmiernenie bolesti..
 5. Narkotické lieky na zmiernenie bolesti.
 6. Steroidy na zníženie zápalu na zmiernenie bolesti.
 7. Epidurálne injekcie na zníženie zápalu na zmiernenie bolesti.
h3 5,0,0,0,0,0 ->

Ošetrenie L4-L5

Liečba prietrže lumbosakrálnej chrbtice bez chirurgického zákroku je počiatočným štádiom v boji proti tejto chorobe. V prípadoch, keď sa stav nechty a / alebo nohy nezlepšuje nechirurgickou liečbou alebo v prípade mimoriadnych stavov, možno zvážiť chirurgický zákrok..

Nechirurgická liečba L4-L5

Nechirurgická liečba segmentu pohybu L4-L5 zahŕňa:

 1. Liečba drogami. Lieky na predpis a voľnopredajné lieky sa používajú na zmiernenie bolesti od L4-L5. Spravidla sa najprv skúšajú nesteroidné protizápalové lieky. Na zmiernenie silnejšej bolesti možno použiť opioidy, tramadol a / alebo kortikosteroidy..
 2. Fyzioterapia. Cvičenie a fyzioterapia môžu byť upravené tak, aby boli špecificky zamerané na bolesť spôsobenú pri L4-L5 a dolnej časti chrbta. Tieto procedúry pomáhajú stabilizovať chrbát a udržujú vaše svaly a kĺby v dobrom stave. cvičenie a mäkké úseky pomáhajú zmierniť tlak
 3. Chiropraxe. Chiropraxia bedrovej chrbtice môže pomôcť zmierniť bolesť spôsobenú pohybom v segmente L4-L5.
 4. Osobná starostlivosť. Aby ste pomohli uzdraviť a / alebo zabrániť zhoršeniu poranenia L4-L5, je niekoľko tipov, ako sa vyhnúť:
 • opakované ohýbanie chrbtice;
 • náhle náhle pohyby, napríklad skákanie;
 • cvičenia s vysokou intenzitou a vzpieranie.
p, blockquote 21,0,0,0,0 ->

Pri státí, sedení, chôdzi, ležaní a zdvíhaní predmetov z podlahy je dôležité udržiavať správne držanie tela, aby sa udržalo normálne ohnutie chrbtice a minimalizovalo sa zaťaženie chrbtice..

Postupy vstrekovania pre L4-L5

Okrem toho môže zostať aktívny, pravidelne cvičiť, prestať fajčiť a schudnúť u ľudí s nadváhou. Môže tak pomôcť znížiť riziko problémov spojených s L4-L5..

p, blokuj citáciu 23,0,0,0,0 ->

Rôzne typy injekčných ošetrení môžu pomôcť zmierniť zápal a / alebo zabrániť vstupu bolestivých pulzov L4-L5 do mozgu..

 1. Bedrové epidurálne injekcie steroidov: Steroidy injikované priamo do epidurálneho priestoru chrbtice môžu pomôcť zmierniť zápal a znížiť citlivosť nervových vlákien na bolesť, čím sa generuje menej signálov bolesti. Tieto injekcie sú účinnejšie pri liečbe zápalových príčin bolesti, ako je bolesť z fragmentov herniovaného disku, a sú všeobecne menej účinné pri kompresívnych príčinách bolesti..
 2. Rádiofrekvenčná ablácia: Rádiofrekvenčná ablácia sa môže použiť na liečbu bolesti vyplývajúcej z fazetových kĺbov L4-L5. Časť nervu prenášajúceho bolesť je zahrievaná vysokofrekvenčnou ihlou, aby došlo k tepelnému poškodeniu. V dôsledku tejto lézie nerv nevysiela signály bolesti do mozgu..
p, blokuj citáciu 24,0,0,0,0 ->

Pri vykonávaní injekčných procedúr sa na správne umiestnenie ihly zvyčajne používa fluoroskopické (röntgenové) usmernenie s rádioaktívnym farbivom. Fluoroskopické vedenie pomáha zlepšovať diagnostickú presnosť a znižuje procedurálne riziká.

p, blokuj citáciu 25,0,0,1,0 ->

Injekcie sa môžu tiež použiť na diagnostiku ako selektívna nervová blokáda, aby sa potvrdilo, že nervový koreň je príčinou bolesti nôh, a zvyčajne pomáhajú pred chirurgickým zákrokom..

p, blockquote 26,0,0,0,0 ->

Injekčné postupy sa zvyčajne zvažujú po nechirurgických metódach niekoľko týždňov bez úľavy od bolesti. Tieto injekcie môžu predstavovať malé riziko krvácania a / alebo poškodenia nervov v dolnej časti chrbta..

Ošetrenie L5-S1

Faktory ovplyvňujúce segment chrbtice L5-S1 sa zvyčajne liečia nechirurgickými metódami. Ak sa príznaky dolnej časti chrbta a / alebo nôh zhoršia alebo nezlepšia napriek tejto liečbe alebo v prípade urgentných stavov, ako sú nádory alebo syndróm chvosta, môže sa odporučiť chirurgický zákrok..

Nechirurgická liečba L5-S1

Liečba L5-S1 obvykle zahŕňa:

 1. Liečba drogami. Over-the-counter lieky, ako sú nesteroidné protizápalové lieky, ktoré zvyčajne najprv zastavia bolesť spôsobenú v L5-S1. Pri silnejšej bolesti sa môžu používať lieky na predpis, ako sú opioidy, tramadol a / alebo kortikosteroidy..
 2. Fyzioterapia. Na odstránenie bolesti spôsobenej pri L5-S1 sa môžu vyvinúť špeciálne cvičenia a fyzioterapia. Tieto ošetrenia pomáhajú stabilizovať chrbát a udržiavajú dobré zdravie svalov a kĺbov pre dlhodobú úľavu a poskytujú prostredie pre hojenie tkaniva dolnej časti chrbta..
 3. Chiropraxe: Manipulácia bedrovej chrbtice s chiropraktickým nastavením môže pomôcť zmierniť bolesť spôsobenú L5-S1.
 4. Osobná starostlivosť. Miernu až stredne silnú bolesť možno liečiť doma teplom a ľadom. Na zmiernenie bolesti v lumbosakrálnej oblasti sa odporúča zostať aktívny a pokračovať v denných cvičeniach. Aj keď môže odpočinok na lôžku poskytnúť dočasnú úľavu od príznakov, zvyčajne neprispieva k rýchlemu alebo dlhodobému uzdraveniu zo ischias..
p, blokuj citáciu 29,0,0,0,0 ->

Po cvičení môže odvykanie od fajčenia a chudnutie u ľudí s nadváhou pomôcť znížiť riziko problémov spojených s L5-S1.

Postupy vstrekovania pre L5-S1

Injekcie sa môžu považovať za úľavu od bolesti po nechirurgických metódach trvajúcich niekoľko týždňov a pred rozhodnutím o operácii.

p, blokuj citáciu 31,0,0,0,0 ->

Bežné injekcie L5-S1 zahŕňajú:

 1. Bedrové epidurálne injekcie steroidov. Steroidy vstreknuté priamo do epidurálneho priestoru chrbtice môžu pomôcť zmierniť zápal a znížiť citlivosť nervových vlákien na bolesť, čím sa generuje menej signálov bolesti. Tieto injekcie sú účinnejšie pri liečbe zápalových príčin bolesti, ako je bolesť z fragmentov herniovaného disku, a sú všeobecne menej účinné pri kompresívnych príčinách bolesti..
 2. Rádiofrekvenčná ablácia. Rádiofrekvenčná ablácia sa môže použiť na liečenie bolesti fazetových kĺbov L5-S1. Časť nervu prenášajúceho bolesť je zahrievaná vysokofrekvenčnou ihlou, aby došlo k tepelnému poškodeniu. V dôsledku tejto lézie nerv nevysiela signály bolesti do mozgu..
p, blockquote 32,0,0,0,0 ->

Pri vykonávaní injekčných postupov na správne umiestnenie ihly sa zvyčajne používa fluoroskopické (röntgenové) vedenie. Fluoroskopické navádzanie a kontrastné farbivo zlepšujú diagnostickú presnosť a znižujú procedurálne riziká.

p, blokuj citáciu 33,0,0,0,0 ->

Injekcie môžu byť tiež použité na diagnostiku ako selektívny nervový blok, na potvrdenie nervového koreňa ako príčiny bolesti nôh a môžu byť užitočné ako diagnostický nástroj pred operáciou.

Hernia p, blockquote 34,0,0,0,1 ->

Liečba prietrže lumbosakrálnej chrbtice bez chirurgického zákroku je bežnou metódou v boji proti tejto chorobe. To vám umožní ľahko zastaviť bolesť a odstrániť príčinu choroby bez toho, aby ste sa museli uchýliť k operácii.

Liečba bedrovej prietrže bez chirurgického zákroku

Liečba bedrovej prietrže bez chirurgického zákroku je možná takmer v ktoromkoľvek štádiu vývoja tohto ochorenia. U pacientov, ktorí sekvestrovali buničité jadro do lúmenu miechového kanála, sa vyžaduje povinná operácia. Pretože želatínové telo vo vnútri medzistavcových platní má určitú štruktúru, ktorej proteíny sa líšia od látok, ktoré tvoria duralové membrány, majú veľmi dráždivý účinok..

Zápal tvrdých miechových membrán počas sekvestrácie prietrže môže spôsobiť ochrnutie. Preto je chirurgický zákrok v tejto situácii nevyhnutný. Je dôležité nepriviesť svoj štát k sekvestrácii. Vyhľadajte lekársku pomoc včas.

Tento článok popisuje, ktoré metódy konzervatívnej expozície môžu rýchlo a efektívne zvládnuť deštrukciu medzistavcových platničiek a obnoviť integritu vláknitého prstenca..

Odporúča sa pri bolestiach chrbta, pri detekcii degeneratívnych degeneratívnych zmien v chrupavke medzistavcových platničiek, pozri stretnutie s neurológom alebo stavcom. Títo lekári majú potrebnú odbornú spôsobilosť na presnú diagnostiku a na predpisovanie účinnej liečby..

Bohužiaľ, podľa súčasných lekárskych a ekonomických štandardov v mestskej klinike je miestny terapeut nútený predpisovať výlučne symptomatickú (maskovaciu) liečbu pacientom s chorobami miechy. Je to potrebné na zabezpečenie čo najrýchlejšieho návratu pracovnej kapacity k pacientovi. V tomto prípade sa tkanivo miechy naďalej zrúti..

Príčiny a vývoj choroby

Aby ste pochopili možnosti liečby bedrovej prietrže bez chirurgického zákroku, musíte vedieť o hlavných príčinách rozvoja tohto ochorenia. U zdravého človeka sú chrupavkové tkanivá medzistavcových platničiek prostredníctvom difúznej výmeny s okolitými tkanivami úplne vybavené živinami, kyslíkom a tekutinou. Všeobecne existujú dva zdroje - blokovacie platne umiestnené medzi stavcami a diskami a paravertebrálne svaly.

Prvý spôsob poskytuje vertebrálnym organizmom správnu výživu, takže proces ich sklerózy v pokročilých prípadoch osteochondrózy je nebezpečnejší, ako je potrebné povedať pacientom. Podľa lekárskych štatistík viac ako 70% prípadov prasklín a zlomenín stavcov pri rôznych zraneniach nejako súvisí s rozvojom osteochondrózy. Toto ochorenie vyvoláva atrofiu krvných ciev v blokovacích platniach, stavce nedostávajú dostatočné množstvo krvi a začínajú sa zrútiť..

Medzistavcová hernia preto nie je jedinou závažnou komplikáciou dlhého priebehu degeneratívnej degeneratívnej choroby medzistavcových platničiek..

Analyzujeme mechanizmus patologických zmien počas vývoja choroby:

 • všetko to začína stratou tónu paravertebrálnymi svalmi - mierne sa sťahujú a nevylučujú dodané množstvo tekutiny obohatenej o kyslík a živiny;
 • vláknitý krúžok medzistavcového kotúča, ktorý nemá svoju vlastnú cirkulačnú sieť, začína prijímať nedostatočné množstvo tekutiny;
 • objavujú sa znaky jej dehydratácie, na povrchu sa tvoria malé praskliny, ktoré sú vyplnené ukladaním vápenatých solí, neskôr kalcinovaným oblastiam je zbavená schopnosti absorbovať tekutinu počas difúznej výmeny;
 • keď je oblasť difúznej výživy výrazne znížená, je narušená elasticita tkanív vláknitého prstenca;
 • s kompenzačným účelom začína príjem tekutiny zo štruktúry jadra buničiny;
 • rýchlo stráca svoj objem a stráca schopnosť zabezpečiť normálnu výšku medzistavcových platničiek;
 • výbežok sa vyvíja - disk presahuje telá stavcov, ktoré sú ním spoločné, a začína komprimovať okolité mäkké tkanivá;
 • začína sa mechanizmus zápalu, mäkké tkanivá sa stávajú edematóznymi, zvyšuje sa kapilárna prísun krvi, zvyšuje sa spastický tonus;
 • v takých podmienkach sa difúzna výživa chrupavkového tkaniva medzistavcových platní úplne zastaví;
 • ak zastavíte najsilnejší syndróm bolesti, ktorý je v tomto procese prirodzený, a pošlete osobu do práce, potom s akýmkoľvek, dokonca nevýznamným fyzickým námahom, prelomí vláknitý prsteň a výstup časti pulpózneho jadra - toto je medzistavcová kýla.

Aby bolo možné úspešne liečiť bedrovú medzistavcovú herniu bez chirurgického zákroku, je potrebné obnoviť narušenú difúznu výmenu medzi okolitými tkanivami a vláknitým krúžkom. Nie je to také jednoduché, pretože existujú rizikové faktory, ktoré vyvolávajú neustály vývoj relapsov choroby. Medzi tieto rizikové faktory patria:

 • nadmerná telesná hmotnosť - každý ďalší kilogram exponenciálne zvyšuje odpisové zaťaženie chrbtice;
 • fajčenie a pitie alkoholických nápojov - nepriaznivo ovplyvňuje mikrocirkuláciu krvi a lymfatických tekutín v tkanivách, vedie k ich dehydratácii a deštrukcii;
 • udržiavanie sedavého sedavého spôsobu života, pri ktorom nie je dostatok svalovej aktivity na svalovom ráme chrbta;
 • nesprávna organizácia spánku a pracoviska;
 • na sebe nesprávne vybrané topánky a oblečenie;
 • ploché nohy, stehno a iné typy patologického nastavenia chodidla, v dôsledku čoho sa pri chôdzi prenáša do chrbtice zvýšená záťaž;
 • endokrinné patológie, napríklad hypotyreóza alebo hypertyreóza, diabetická angiopatia;
 • ťažká fyzická práca sprevádzaná zdvíhaním a prenášaním ťažkých bremien;
 • systematické poranenia chrbta.

Skôr ako začne konzervatívna liečba, skúsený lekár poskytne pacientovi všetky potrebné individuálne odporúčania, ktorých implementáciou sa odstránia všetky potenciálne príčiny osteochondrózy. Na tomto pozadí je vykonávanie liečby oveľa efektívnejšie.

Princípy liečby medzistavcovej prietrže bedrovej chrbtice bez chirurgického zákroku

Liečba kýly chrbtice bedrovej chrbtice bez chirurgického zákroku je možná s akoukoľvek lokalizáciou a veľkosťou vyčnievania pulpózneho jadra. Liečbu je potrebné viesť na špecializovanej klinike.

Základné princípy liečby medzistavcovej prietrže lumbálnej chrbtice bez chirurgického zákroku

 • odmietajú používať nesteroidné protizápalové lieky ako lieky proti bolesti, pretože inhibujú regeneračné procesy a môžu nepriaznivo ovplyvňovať stav slizníc tráviaceho traktu;
 • Nepoužívajte svalové relaxanciá, pretože blokujú schopnosť svalov poskytovať kompenzačnú podporu a vyvolávajú rýchle zväčšenie veľkosti herniálneho výčnelku;
 • kombinácia nesteroidných protizápalových liekov a svalových relaxancií sa často stáva potenciálnou príčinou sekvestrácie medzistavcovej prietrže;
 • pozorne načúvať a implementovať všetky individuálne odporúčania neurológa alebo stavovca;
 • odmietajú fyzickú aktivitu, kým ich neurčí lekár;
 • postupujte presne podľa všetkých odporúčaní a dodržujte všetky predpísané postupy.

Pri správnom prístupe vedie ošetrenie kýly chrbtice bedrovej chrbtice bez chirurgického zákroku k úplnému obnoveniu zdravia chrbtice. Medzitým, ako prax ukazuje, v 80% prípadov po chirurgickej operácii na odstránenie medzistavcovej prietrže počas prvých troch rokov sa na inom disku vytvorí nový výčnelok. Preto chirurgia nie je účinnou liečbou osteochondrózy a jej komplikácií.

Metódy liečby lumbosakrálnej hernie bez chirurgického zákroku

Pri medziobratlovej kýle lumbosakrálnej sa liečba bez chirurgického zákroku vykonáva výlučne manuálnymi expozičnými metódami. Najčastejšie je postihnutý medzistavcový disk L5-S1. Zdieľa posledný stavca bedrovej a krížovej kosti. Má maximálnu amortizačnú záťaž, pretože je to podmienené ťažisko osoby. Pri dvojnožke sa tu prenáša všetka záťaž z dolných končatín.

V tomto ohľade disk L5-S1 rýchlo prechádza degeneratívnymi degeneratívnymi zmenami. Jeho tkanivá sú dehydratované a strácajú schopnosť rovnomerne rozdeľovať tlmiace zaťaženie. Postupne dochádza k praskaniu vláknitého prstenca ak tvorbe hernie.

Eliminácia nadmernej fyzickej aktivity je primárnou úlohou lekára pri liečbe kýly lumbosakrálneho oddelenia bez chirurgického zákroku. Na tento účel sa prijímajú potrebné opatrenia na zníženie telesnej hmotnosti a odstránenie vzpierania. Ak pacient trpí ťažkou fyzickou prácou, odporúča sa prejsť na ľahkú prácu. Optimálne v prvých dňoch liečby na zabezpečenie úplného fyzického odpočinku.

Odporúča sa zmeniť stravu - vylúčiť z nej výrobky s vysokým obsahom sacharidov, zvýšiť množstvo spotrebovanej vody denne. Strava by mala obsahovať veľké množstvo čerstvej zeleniny a ovocia, morských rýb, chudého mäsa. Ak je to možné, kombinujte použitie metód manuálnej expozície s fyzioterapiou a chondroprotektormi.

Ak je zabezpečený transport účinnej látky, potom chondroprotektory poskytujú urýchlenie procesu regenerácie chrupavkového tkaniva medzistavcových platničiek. Bez lekárskej gymnastiky a použitia metód manuálnej expozície sú tieto farmakologické prípravky zbytočné na osteochondrózu a jej komplikácie..

Metódy liečby vertebrálnej hernie bedrovej chrbtice bez chirurgického zákroku

Liečba driekovej bedrovej bedrovej chrbtice sa najúčinnejšie vykonáva pomocou metód manuálnej terapie. Priebeh zotavovania obvykle začína sériou postupov zameraných na obnovenie normálnej výšky medzistavcových platničiek. Faktom je, že s rozvojom osteochondrózy sa výška medzistavcových platní neustále znižuje. To má za následok redukciu väzivového aparátu. Preto sa samotná jednotka nemôže úplne narovnať. A pre zníženie herniového výčnelku je to veľmi dôležité.

Manuálne napínanie chrbtice umožňuje zväčšiť medzistavcové priestory a začať proces rozširovania vláknitého prstenca..

Potom pomocou osteopatie dosiahne špecialista zvýšenú mikrocirkuláciu krvi a lymfatickej tekutiny v lézii. Difúzna výživa vláknitého prstenca a buničitého jadra sa začína zotavovať. Masáž zmierňuje svalovú hypertonicitu a obnovuje ich výkon.

Po korekcii medzistavcovej prietrže lekár rozvinie rehabilitačný kurz. Zahŕňa opatrenia zamerané na obnovu chrupavky a zabránenie riziku recidívy v budúcnosti. Rehabilitačný kurz zvyčajne zahŕňa terapeutické cvičenia, reflexológiu, fyzioterapiu, kinezioterapiu atď..

Pre komplexnú liečbu bedrovej medzistavcovej prietrže bez chirurgického zákroku odporúčame kontaktovať komunitu manuálnej terapie v komunite..

Existujú kontraindikácie, vyžaduje sa odborná pomoc.

Službu primárneho lekára (neurológ, chiropraktik, vertebroológ, osteopat, ortopéd) môžete využiť bezplatne na webovej stránke kliniky voľného pohybu. Pri úvodnej bezplatnej konzultácii vás lekár vyšetrí a vypočúva. Ak existujú výsledky MRI, ultrazvuku a röntgenového žiarenia - analyzuje obrázky a stanoví diagnózu. Ak nie, vypíše potrebné pokyny.

Ako liečiť medzistavcové prietrže navždy

Príznaky medzistavcovej prietrže

Príznaky medzistavcovej hernie nie sú špecifické, ale jej prítomnosť určí skúsený lekár a na potvrdenie diagnózy sa vykoná MRI, CT alebo NMR. Všimnite si, že kýly sa tvoria na pozadí osteochondrózy chrbtice. To znamená, že v mieche existujú dystrofické zmeny v dôsledku narušenia výživy a inervácie, v dôsledku čoho sa zmenšuje vzdialenosť medzi stavcami (osteochondróza), disk sa sploští a zhoršujú sa jeho odpisové vlastnosti. Sploštený disk nemôže odolávať zvýšenému zaťaženiu, prasknutie povrchovej kapsuly a časť polotekutého jadra prečnieva cez neho (vyčnieva) vo forme kvapky alebo malej gule. Toto tvorí herniovaný disk.

Veľkosť a umiestnenie prietrže závisí od intenzity bolesti, ktorá sa vyskytuje v dôsledku kompresie blízkeho nervového koreňa alebo miechového kanála. Túto bolesť zhoršuje námaha, pohyb, chôdza alebo predĺžená poloha v sede, kašeľ, kýchanie. Charakteristickými znakmi medzistavcovej prietrže bedrovej chrbtice sú ostré bolesti vyžarujúce do zadku pozdĺž vonkajšej alebo zadnej strany stehna po pätu, ako aj pocit znecitlivenia, plazenia a brnenia v nohe. Tieto bolesti sa zvyčajne vyskytujú ako lumbago po nepríjemnom pohybe, vzpieraní. Možné narušenie funkcie panvových orgánov (močenie, stolice a sexuálne funkcie).

Pri medzistavcovej kýle krčnej chrbtice sú najcharakteristickejšie závraty, zvýšenie krvného tlaku a bolesti hlavy. S kýlami na hrudi sú bolesti opasky. V oblasti, kde sa vyskytuje prietrž, je pozorované svalové napätie. Stredomorská hernia medzistavcových platničiek, ako najpravdepodobnejšie podľa anatomického umiestnenia, sa vytvára vo väčšine prípadov, stredná alebo laterálna (pri stavcoch) umiestnenie prietrže je menej časté. Kýla môže byť komplikovaná stratou jej častí do miechového kanálu, opuchom a zápalom okolitých tkanív, poruchami krvného obehu. Napríklad, ak je narušená dodávka krvi, bolesť môže náhle zmiznúť, ale ochrnutie svalov - extenzory chodidla.

Ako liečiť medzistavcovú prietrž?

Na vyliečenie medzistavcovej prietrže potrebujete presne zameranú liečbu na presne diagnostikovanú diagnózu. Iba kvalifikovaný stavovec dokáže porozumieť mnohým príznakom, strate reflexov a poruchám. Niektorí pacienti sa mylne domnievajú, že zmiernená bolesť sa zotavila.

Nesprávna liečba medzistavcovej prietrže alebo jej neprítomnosti vedie v budúcnosti ku komplikáciám a vážnym problémom. Áno, musíte najskôr odstrániť syndróm bolesti. V prípade intenzívnej bolesti pri medzistavcovej prietrži sa vykonáva blokáda, ktorá zmierňuje alebo zmierňuje bolesť. Ďalej je predpísaná komplexná liečba pozostávajúca z liekovej terapie, fyzioterapie a IRT. Niekedy môže pomôcť iba chirurgický zákrok. Neurochirurg riadiaci operáciu je silným dôvodom pre jej fungovanie..

Odporúča sa celé obdobie liečby, aby sa obmedzil stres a motorický režim. Pri medziobratlovej kýle sa predpisuje špeciálny korzet na 2-4 hodiny denne, aby sa znížilo zaťaženie chrbtice. Potom idú na opasok „vzpierača“ alebo elastického pásu - aby podopierali spodnú časť chrbta počas fyzickej námahy. Keď sa vaše zdravie zlepšuje, je predpísaná cvičebná terapia.

Fyzikálna terapia pre medzistavcové prietrže je nevyhnutná a povinná, ďalšia vec - musí byť správna, predpísaná lekárom, berúc do úvahy stupeň a miesto zranení. V mnohých prípadoch je hlavnou zložkou liečby záťažová terapia. Veľmi dobré výsledky sú dané metódou kinezoterapie, pri ktorej sa používajú silové cvičenia s rozťahovaním. Kombinácia zaťaženia a trakcie vám umožňuje rýchlo obnoviť prácu svalov, väzov a súčasne chráni kĺby pred poškodením. V dôsledku tried bolesť ustupuje, zvyšuje sa pohyblivosť kĺbov, výčnelky (hernie) stavcových platní postupne klesajú a miznú.

Chcel by som odpovedať na pesimistov, že moderné lekárske metódy dokážu vyliečiť medzistavcovú prietrž, navždy zbohom. A jej zhoršenie alebo výskyt nových prietrží nezávisí od lekárov, ale od samotného pacienta. Ak človek po vyliečení nevyvodil závery, nezmenil nič vo svojom životnom štýle - počkajte na relaps.

Viac k tejto téme:

119 komentárov k téme „Ako vyliečiť medzistavcové prietrže navždy“

Dobrý deň. Uplynulo už viac ako šesť mesiacov, keď som zistil, že mám herniu, a predtým som utrpel takmer presne rovnaké množstvo bolesti v oblasti stehien a chvosta. Bolo to obzvlášť pociťované, keď som dlho sedel alebo stál. Nemohol som sa zohnúť, rýchlo kráčať ani cvičiť. Pri zdvíhaní nôh bola v kostrči silná bolesť.
Prvý sken MRI sa uskutočnil 17. februára 2016. Ukázalo sa, že mám degeneratívne zmeny na stavcoch L4-L5, L5-S1.,
Toto kombinuje minimálnu priemernú herniu zadného laterálneho disku L4-L5. Žiadna stenóza alebo Foraminal (preložené z francúzštiny je napísané Pas de stenose spinale ou foraminal.) L5-S1 zadná stredná medzistavcová platnička hernia Anteroposterior 8 mm, výška 11 mm, ktorá komprimuje duralový vak. To vedie k stredne ťažkej až ťažkej stenóze miechového kanála s predným priemerom a stlačí duralový vak o 6,5 mm. Komprimuje tiež korene na oboch stranách, ale väčšinou doľava. Nedochádza k bočnému rozširovaniu otvoru (Pas d'extension lateralement au niveau de trous de konjugaison). Pacient má prechod anomálií z dolnej časti chrbta na koronáciu závesu L4-L5 a úrovne L5-S1 (prechodová anomálie a charmiere lombo-sacre a le dernier niveau mobile L5-S1).

V marci 2016 som absolvoval 1 kurz manuálnej liečby krémami: Troxevazin gél 2%, Voltaren Emulgeir gél 1%, Ketonal Gel 2,5%, vrátane injekcií: Vitamina B12 sol.inj 5%, Dicloberl sol.inj 75 mg, Muscoflex sol.inj, 4 mg. A tiež 1 priebeh homeopatických injekcií: Traumeel, Diskus-Cospositum, Colocintus, Neuralgo-Rheum-Injeel. Okrem akupunktúry trvala kurz 1 mesiac.

Po kurze prebehla necitlivosť nôh a bolesti tiež takmer zmizli. Druhá MRI sa uskutočnila 10. mája 2016. Vykazovala degeneratívne-dystrofické zmeny v prvkoch stavcových platničiek L4-S1. Výčnelok v L4-L5 0,3 cm je ľavý zadný polkruhový kruh so stlačením duralového vaku a zúžením kanálov, c / d.
L5-S1 ľavý zadný stredný záchranár 0,9 cm siahajúci po ľavú nohu s kompresiou durálneho vaku a zúžením kanálov c / d. Predný priemer driekovej chrbtice sa neznižuje a v segmentoch L5-S1 sa pozoruje artróza. V telách bedrových stavcov nie sú žiadne patologické zmeny.

27.5.2016 začala novú liečbu, priebeh injekcií do chrbtice + akupunktúra, ihneď po jednom takom kurze som urobil svoju 3. MRI, alebo skôr 30. júna 2016, a momentálne to bolo posledné MRI, ktoré som urobil. To predstavovalo Extrusion L5-S1
stredný dorzálny paramedián vľavo, 0,7 cm široký stenóza miechového kanála a zovretie až 0,45 cm duralového vaku. Vplyv poklesu koreňov S1 na ľavej strane.
L4-L5 dorzálny výčnelok polkruhového fisúrového rušenia intrastromálneho 0,35 cm so stredným dorzálnym prstencovým priestorom, spinálnou stenózou a minimálnym kanálovým bezkontaktným obojstranným radiálnym koreňom.
medulárny kužeľ z hľadiska normálneho zobrazovania.
minimálne príznaky artrózy zadných bedrových medzistavcových kĺbov.
dislokácia dorzálneho pozdĺžneho väzu na úrovni uvedených, FLAV neporušená (Flav neporušená. z rumunčiny). Potom sa MRI vykonala pre ďalšie 3 kurzy v súčasnosti, 13. septembra 2016. Cítim sa viac-menej normálne, v chvostovej kosti sú stále nepríjemné pocity, ktoré niekedy nie sú cítené, a niekedy je to veľmi bolestivé na tomto mieste. Nohy sú mierne bolestivé, ale už sú na ľavom stehne nie je taká bolestivá bolesť, ako by sa tam niečo pritiahlo. Teraz, keď to bolí, je to úplne iné: nie je definovaná žiadna čiara, ale je to skôr ako bolesť nôh ľudí pred počasím.
Ospravedlňujem sa, že som to veľmi jasne neopísal (keďže som preložil z francúzštiny a potom z rumunčiny, nehovorím lekárskym slovníkom a možno mám veľa slov). Ak to dokážem a pošlem fotky.

Všetci neurochirurgovia od prvého dňa mi hovoria o operácii.
Zatiaľ nesúhlasím.
Chcel by som počuť váš názor na moju situáciu. Je pravda, že sa nemôžem obísť bez operácie alebo môžem stále dúfať v zlepšenie svojej situácie a že prietrž prietrží a pustí duralový vak a už nebude viac bolesti?.

vopred ďakujem za pozornosť.

trina, dobré popoludnie! Verím, že vo vašom prípade sa môžete zaobísť bez chirurgického zákroku, ďalej liečite a rozvíjajte pružnosť väzov a svalov terapeutickými cvičeniami..

Ludmila sa veľmi pekne ďakuje za váš názor.
Myslíte si, že kúpanie v bazéne mi umožní rozvíjať pružnosť väzov a posilňovať svaly? Alebo sú potrebné iba terapeutické cvičenia.
bohužiaľ v meste, kde žijem, je takmer nemožné nájsť špecialistu na lekársky gynasty, ale ja nechcem riskovať.
A tu je ďalšia otázka: je to desivé, že duralový vak je upnutý, je to niečo veľmi nebezpečné pre život alebo pre zdravie teraz alebo v budúcnosti? ?
a ak budem pokračovať v liečbe kýly a potom sa vydá duralový vak a všetko bude v poriadku? Chápem, že je ťažké odpovedať na moju poslednú otázku, ale napriek tomu sa vás opýtam.

ešte raz ďakujem za váš čas

trina, dobrý deň! V týchto prípadoch je odporúčané plávanie, ale NIE JE TO ZRUŠENÉ lekárskou gymnastikou. V gymnastike neexistuje žiadny zvláštny trik, pacienti to v podstate robia doma sami, pretože je potrebné robiť VŽDY denne. Hlavnou vecou je naučiť sa niekoľko cvičení, ktoré sú na našej webovej stránke v článku „Gymnastika s medzistavcovou kýlou“. Hlavným cieľom je cvičenie s natiahnutím chrbtice v prirodzenej amplitúde bez krútenia. Vaše ochorenie neohrozuje život, ale fyzická nečinnosť urýchli stratu motorických funkcií a povedie k invalidite.

Dobré popoludnie, ale môžete uviesť odkaz na terapeutické cvičenia, o ktorých hovoríte. Aby som videl, aké cvičenia musíte urobiť. Vopred veľmi pekne ďakujem

Trina, dobré popoludnie! tu je odkaz: http: //otlichnoezdorovie.ru/gimnastika-pri-mezhpozvonkovoj-gryzhe/ a ďalšie články nájdete v časti „Medzistavcová prietrž“

Môžete úplne vyšetriť staršieho v nemocnici a ak je to potrebné, môže sa s ním zaobchádzať ako v nemocnici. Zasekla som v nemocnici medzistavcovú prietrž 2 mesiace, približne vysvetlím, koľko to bude stáť a ako to bude vyzerať všetko

Gennady, dobrý deň! Spýtajte sa na náklady a taktiku liečby v konkrétnom zdravotníckom zariadení, kde dostávate ošetrenie alebo kam chcete ísť. Nie sú stanovené žiadne jednotlivé ceny. Takéto informácie možno nájsť aj na webovej stránke každého zdravotníckeho zariadenia..

Dobrý večer, bolelo ma chrbát, vstrekla mi comboipen a miloxicam začal piť midocal. Pred 4 rokmi som urobil MRI, boli tam dva výčnelky posterolaterálnej ľavice L4L5 L5-S1.. odvtedy som fyzicky nepracoval. noha je väčšia ako chrbát.. bolesť sa ťahá, ako by ju bolela od zadku po pätu.. môže vyčnievanie spôsobiť bolesti podobné tomuto.. a ako sa lieči?

Camila, dobrý deň! 4 roky je dlhý čas, všetko sa môže zmeniť. Vaše príznaky môžu naznačovať štipku sedacieho nervu, potrebujete vyšetrenie alebo aspoň vyšetrenie neurológom. Zaobchádzanie je správne, ale v údajnom prípade nedostatočné. Potrebné sú aj hladké protahovacie cvičenia (bez krútenia!). Výčnelky a prietrže môžu vyvolávať podobné bolesti, ak sú v koreňovej oblasti.

Mám hernie diskov C4 / C5, C5 / C6 s veľkosťou 0,3 cm a tiež príznaky nestenotickej aterosklerózy brachiocefalických tepien. Je to už 1,5, ako hlava neustále bolí, nevoľnosť a husacie kožušiny, ktoré bežia okolo nôh. Neurológ predpísal tablety Mexidol 10 ampúl, Comp Ligam-10, Darling-5 a Cavinton. Ale nie je tam žiadne zlepšenie, bolí hlava. Teraz robím neurox. Povedz mi, možno budeš musieť urobiť niečo iné, pretože tvoja hlava každý deň bolí

Tiež som zabudol dodať, že nemôžem robiť masáž krku, pretože mám nodulárnu strumu a na krku mám tiež lipóm do veľkosti 1,1 x 1,7 x 1,7 cm. Záver: MR obraz degeneratívnych zmien v krčnej chrbtici. Kýla diskov C4 / C5, C5 / C6.

Nina, dobrý deň! Okrem liečebného postupu prispôsobte svoj životný štýl, to znamená, prijmite opatrenia proti ďalšiemu rozvoju aterosklerózy. Môžete začať s výživou - redukujte ťažké tuky (živočíšne a hydrogenované) v potrave a do šalátu pridajte omega-3 (ľanový olej); odstrániť mäsové, rybie a huby; pridajte vlákninu a antioxidanty na rýchle odstránenie toxínov z tela atď. Vyvarujte sa pečenia a bieleho chleba. Teraz existuje veľa odporúčaní pre vyváženú stravu vo verejnej doméne. Pre dobrý krvný obeh potrebujete vonkajšie aktivity (najskôr pešo).

Ahoj. Mám 34 rokov, moja hlava sa točí každý deň, žijem ako vo sne. 25. februára som urobil MRI a ukázalo sa, že som mal paramediánsky foraminálny pravostranný C5 / C6 s rozmermi 0,3 - 0,4 cm a siahal do medzistavcových priepasť vpravo; minimálna efektívna sagitálna veľkosť miechy nie je zúžená - 1,0 cm; lúmen radiálnych kanálov na úrovni medzistavcových platničiek je asymetrický, D

Olga, dobré popoludnie! V každom prípade musíte začať s konzervatívnou liečbou. Je tiež potrebné ďalšie preskúmanie, pretože vaše príznaky môžu byť spôsobené inými príčinami.

V krčnej oblasti som mal 3 hernie. Len som nemal pichnutie, do ktorého gymnastiky som nič neurobil. Mal som také bolesti, že som nemohol sedieť a sedieť. Všetko trvalo trochu viac ako rok s neustálym zhoršovaním. Už som sa rozhodol pre operáciu, ale potom prišiel lekár, ktorý mi poradil, aby som robil elektroforézu s karipainom. No, myslím, že ak to nepomôže, potom ich rozrezajú! Dostanú Karipain, elektroforetický prístroj (lekárska manželka to urobila sama). Liečba prebieha tridsať dní. Po prvých 30 sedeniach som bol schopný pokojne sedieť, ľahnúť si a napokon spať dosť. Necitlivosť zostala v mojej ľavej ruke a mierne bolesti v krku a ramene už dobré. o dva mesiace neskôr sa kurz zopakoval a druhý rok som normálny, zdravý človek. Karipain je prednostne ten, ktorý sa vyrába v Gruzínsku, je najlepší. V lekárňach môžu ponúknuť náhradu za karipazín, nie je to všetko, je to mrhanie peniazmi. „Overil som si to. Prečo lekári toto nepochopiteľne neodporúčajú. Zjavné zaobchádzanie s nimi je nekonečne oveľa výnosnejšie..

Anatoly, dobré popoludnie
ale povedzte mi prosím, že bolesti úplne zmizli alebo sa niekedy obťažujú?
a po liečbe Karipainom ste znova neurobili MRI náhodou?
Vopred veľmi pekne ďakujem

Anatoly, dobrý deň! Gratulujeme k obnoveniu vášho zdravia! Ste proste skvelí, že ste tvrdohlavo išli do konca! O liečbe karipainom sme písali už skôr, je to pomerne dobre známa metóda. Nie je však vždy účinný pri silnej bolesti, preto je obvyklé používať ho po obvyklom protizápalovom ošetrení. Druhou nevýhodou je cena, ktorá je pre mnohých pacientov neprístupná. Bohužiaľ, pri medzistavcových prietržach bude potrebná dlhá liečba, na pozadí syndrómu pretrvávajúcej bolesti sa mnohí pacienti rýchlo vzdajú a uprednostňujú operáciu, aby sa zbavili bolesti..

Dobrý deň. Začiatkom apríla urobila MRI, napísali, že mám zadnú sekvestráciu nazývanú herniovaný disk L4-L5, orientovaný smerom dole 5 až 6 mm. Celá ľavá strana bolí. Všetko to začalo bolesťou v hornej časti ľavej nohy v chrbte, potom bolesť bola už v dolnej časti nohy. Išiel som k lekárovi, predpísal som mu lieky a injekcie, pil som týždeň midcalmu, tarifu, neuralgiu a dikloberl injekcie, o niečo lepšie, bolesť v hornej končatine zmizla. Keď som kráčal, nič neuškodilo, nemohol som skoro sedieť a spať, spať iba na bruchu a potom pár hodín a nič viac. V chodidle boli husacie hrbole. Potom zmenili injekcie na tablety milgammy a neuromidínu, bolesť sa vrátila, dikloberlové injekcie sa obnovili na 3 dni, bolesť hornej časti nohy sa znova stratila. Keď idem, všetko je v poriadku, akonáhle si sadnem alebo ľahnem, bolí to a ťahá spodnú časť nohy. Pred týždňom som išiel k lekárovi, povedal, že mu nepomáha a posiela do neurochirurgov. Prestal som vôbec piť drogy a injekcie. Neurochirurgovia hovoria o operácii ako o jednom. Poradiť, možno sa pokúsim liečiť, možno mi predpísali nesprávne zaobchádzanie? Na jednej strane som už pripravený na operáciu, pretože nemôžem žiť normálne a bolesť, na druhej strane nechcem operáciu, pretože na internete čítam, že neodporúčajú.

Tamara, dobrý deň! Je mi ľúto pretrvávajúcej bolesti. Sekvestrácia sa však rýchlo nevyrieši, a preto nie je možné obnoviť dobré zdravie pomocou niekoľkých kurzov trvajúcich niekoľko dní. Formálne je táto operácia indikovaná, ale problémom je, že nevylieči, ale dočasne zmierni bolesť. Napriek tomu sa budem musieť zaoberať aj následkami operácie. To je realita. Potrebujeme odhodlanie a trpezlivosť, aby sme sa teraz zbavili problému bez chirurgického zákroku. MUSÍ zmeniť lieky a viesť ďalší kurz, pridať ďalšie metódy liečby a MANDATORY - terapeutické cvičenia. Vopred nie je možné určiť, ktoré lieky zo schém používaných podľa normy sú nemožné - všetko je tu individuálne.

Dobrý deň, neviem, čo robiť s chirurgickým zákrokom alebo s konzervatívnym ošetrením. Na úrovni L4-L5 sa určuje zúženie predného epidurálneho priestoru a medzistavcových predných končatín v dôsledku stredného výčnelku larvy 3,6 mm, ktorý stláča základné oddelenia duralového vaku a koreňa..
Na úrovni L5-S1 sa zúženie predného epidurálneho priestoru a medzistavcové foramen vľavo určuje v dôsledku paramediánskej hernie disku, ktorý meria až 12,0 × 12,0 × 15,0 mm, pričom sa koreň zužuje. Vertebrálny kanál sa zúžil na 8,0 mm.
Záver: MRI príznaky ľavostrannej paramediánskej hernie disku s absolútnou stenózou miechového kanála na úrovni L4-L5 na pozadí degeneratívnych zmien v osteochondróze, spondylóze, spondylartróze v lumbosakrálnej chrbtici.
Vďaka tomu všetkému sa obťažuje ľavá noha. Nerv je stlačený. Neviem, čo mám robiť. Vďaka za odpoveď.

Začiarknutie, dobrý deň! Zobrazí sa vám táto operácia, musíte to urobiť. Najmä ak liečba nemá účinok.

Lyudmila, dobrý večer, povedz mi, aká nebezpečná je moja diagnóza. Dnes bola vykonaná ďalšia MRI lumbosakrálnej chrbtice a ukázalo sa, že mám perineurálnu cystu 0,68 cm v L3-. Pred mesiacom bolo na tomto mieste všetko čisté. Čo ju mohlo spôsobiť? a je to nebezpečné pre zdravie a život? a čo s tým mám robiť, ako zaobchádzať? a čo kategoricky nemožno v tomto prípade urobiť?

rovnako ako pred týždňom som mal MRI hrudnej oblasti a zistil som, že v hemangióme T8 som mal veľkosť 7,0 - 12,0 mm..
opäť, je to nebezpečné, je potrebné liečiť alebo to samo zmizne?

a tiež v oddelení T11 - hernia.

Pred rokom som urobil MRI a to všetko nebolo.

Prosím, pomôžte, čo mám robiť, mám veľké obavy.
Vopred veľmi pekne ďakujem.

Lyudmila, dobré popoludnie, povedzte mi, prosím, či sú tieto novotvary chrbtice nebezpečné a či je potrebné ich nejakým spôsobom liečiť.?

- Našiel som 0,68 mm cystu v bedrovej oblasti L3
A tiež hemangióm bol detegovaný v hrudnej oblasti Thll s veľkosťou 0,7-1,2 mm. A Schmorlova kýla v tej istej oblasti hrudníka pri Th8 - 3,00 mm

A tiež, čo by ste odporučili v mojom prípade, včera som zmeral dĺžku oboch nôh, pretože pri chôdzi, sedení a státí cítim určité nepohodlie. A ukázalo sa, že moja pravá noha je kratšia ako ľavá o 0,5 cm. Existujú nejaké spôsoby, ktoré mi môžu pomôcť obnoviť dĺžku nohy tak, aby bola rovnaká ako pri druhej nohe. A tiež pri pohľade do zrkadla si myslím, že mám panvu. A zo strany lekárov hovoria, že to tak je.
Prosím, povedzte mi, či je možné všetko normalizovať a vyrovnať?

A tiež to, čo môže byť spôsobené tým, že nemôžem sedieť dlhšie ako 10 minút, len nejaký nepríjemný pocit v oblasti tesne nad kostrči alebo niekde inde a v žabách (toto je časť od zadku po koleno) viac vľavo. nejaký druh stlačenia a trocha bolesti, ak sedím, nie veľa, ale bráni mi sedieť. Chcem vstať okamžite.
Ďalšou otázkou je, či existuje nejaký druh aparátu, ktorý pomôže zistiť, či mám svalové kŕče alebo zápal, alebo čo môže spôsobiť svalová atrofia alebo svrbenie nervov.?
Prešiel som všeobecným krvným testom a tiež ESR ROE. Všetky ukazovatele sú normálne, iba počet lymfocytov je 39 (s normou 17 až 37). Podľa MRI lumbosakrálneho stavca a neurológ tiež uviedli, že nemám radiulárny syndróm. Existujú malé výčnelky veľkosti L5-S1 a L4-L5, ktoré ani nenaznačujú. Existuje spondylartróza bedrovej chrbtice (ktorú iné MRI nevykazovali v priebehu roka), je možné, že toto ochorenie vzniklo tak rýchlo za 1 mesiac alebo jednoducho nebolo zistené skôr. a dochádza tiež k miernemu zápalu ileosakrálneho kĺbu. Pri reumatológovi bol röntgenológ, ktorý nepotreboval liečbu, a niekde asi po 2 mesiacoch som išiel k inému reumatológovi, lekár predpísal injekcie 1 injekcia v noci počas 6 dní a muskoflex 2 injekcie denne iba 5 dní. Povedal, že ak existuje zápal, aj ten najmenší, musí sa liečiť. Doposiaľ som si ich nevstrekol, pretože mám vedľajšie účinky a okrem toho mám chronickú gastritídu s refluxnou chorobou (neviem, či som to napísal správne, pretože som nenašiel všetky tieto bolesti v mojom živote... a tu tento rok som vyliečil medzistavcovú prietrž bedrovej kosti oddelenie, objavilo sa veľa iných chorôb), chcel som sa s vami poradiť skôr, ako začnem užívať nejaké lieky alebo injekcie.

vopred ďakujem

Trina, dobrý deň! Odpoviem na vaše otázky. Zistili ste, že to nie je novotvar, ale prejav miechy. Cysta sa najpravdepodobnejšie nazýva vertebrálna kýla, pravdepodobne sekvestrovaná. Hemangióm v oblasti hrudníka je zápalové tesnenie s kapilárnymi podliatinami. Schmorlova kýla je typ stavovej kýly. Musím sa liečiť? - Áno, je to potrebné, s výnimkou Schmorlovej kýly - je vrodená. Po prvé, liečia hemangióm a príčinu, ktorá ho spôsobila. Navyše máte sťažnosti týkajúce sa chrbtice. Spondylartróza za mesiac sa nevyskytuje, a to na niekoľko rokov a nelieči sa - jedná sa o zmeny chrbtice v dôsledku osteochondrózy. Zkosenie osi panvy vizuálne mení proporcie nôh a chôdze. S miernym sklonom môžete vyrovnať os panvy pomocou denných izometrických cvičení, ktoré posilňujú svalový korzet. Svalový tonus sa dá vyšetriť pomocou dopplerografie. Cítili by ste však kŕče kostrového svalstva, videli by ste atrofiu. Ak ste vyliečili vertebrálnu prietrž, neexistuje žiadna záruka proti jej novému vzhľadu na rovnakom alebo inom mieste. Bohužiaľ, je to fakt.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Fyzikálna terapia je nevyhnutným prvkom pri liečbe bedrovej medzistavcovej prietrže. Denné cvičenia pomáhajú posilňovať chrbtové svaly, odstraňujú príznaky, zlepšujú krvný obeh.
Prvá ortopédiaPotrebujete obväz na slabinovú prietrž a ako sa správne rozhodnúť?Inguinálna hernia si vyžaduje okamžitý chirurgický zákrok, ale stáva sa, že operácia sa musí odložiť.
Všetok obsah iLive preverujú lekárski odborníci, aby sa zabezpečila čo najlepšia presnosť a súlad so skutočnosťou..Máme prísne pravidlá pre výber zdrojov informácií a odvolávame sa iba na seriózne stránky, akademické výskumné ústavy a ak je to možné, overený lekársky výskum.
Skupina liekovV akých prípadoch sa používajú vysvetlenia