loader

Hlavná

Späť

Ako liečiť výčnelok?

Ak vám bol diagnostikovaný výčnelok bedrovej chrbtice, ako sa má liečiť, povie to iba skúsený odborník v tejto oblasti. Toto ochorenie nie je veta, je vhodná na terapiu, ak ho začnete včas. Čo je to výčnelok?

Toto sa nazýva komplikácia osteochondrózy a prvé štádium tvorby prietrže medzistavcových platničiek, ale už v tomto štádiu spôsobuje pacientovi veľa nepohodlia. Podľa toho, na ktorú stranu vyčnieva prietrž, je bočná (do strany), dorzálna (k mieche) a kruhová (rovnomerný výstupok vo všetkých smeroch). V tomto štádiu vývoja dosahuje vzdelanie v bedrovej oblasti zriedka veľkosť väčšiu ako 0,5 - 1 cm.

Príčiny vystupovania

K chorobe najčastejšie vedie niekoľko príčin, ktoré pôsobia súčasne. Medzi faktory, ktoré spôsobujú výčnelok, možno rozlišovať:

 1. Poruchy metabolizmu na medzistavcovej platničke. Je to kvôli neustálemu kŕču svalov dolnej časti chrbta, čo môže byť spôsobené nesprávnym držaním tela, slabosťou korzetu svalu, fyzickou nečinnosťou. V dôsledku stavu sú krvné cievy štiepané, cez ktoré vstupuje kyslík a živiny. Disky strácajú svoje elastické vlastnosti, stávajú sa ochabnuté a jednoducho vyschnú.
 2. Pasívny životný štýl. V polohe na sedenie sa zaťaženie chrbtice ako celku a na každom stavci jednotlivo niekoľkokrát zvyšuje, nemôžu vydržať taký tlak, vďaka ktorému sa vytvára prietrž.
 3. Veľké zaťaženie chrbtice. Najčastejšie sa to deje v dôsledku ostrého a nesprávneho zdvíhania závaží, v dôsledku čoho dochádza k nadmernému zaťaženiu okrajov diskov a k vyčnievaniu môže dôjsť veľmi rýchlo..
 4. Nadváhou. Výčnelok sa vyvíja v dôsledku nadmerného tlaku na miechové disky. Ak má osoba nadváhu, táto záťaž sa niekoľkokrát zvyšuje, čo zvyšuje riziko ochorenia.

Príznaky vyčnievania

Po dlhú dobu nemusí mať výčnelok v bedrovej oblasti klinické prejavy. Keď sa príznaky začnú objavovať, pacient im nemusí venovať pozornosť, pretože sú menšie a nenarušujú kvalitu života. A iba keď výstupok dosiahne veľké rozmery, pacient ide k lekárovi, pretože on sám nemôže ovplyvniť príznaky a liečbu.

 • neustála bolesť v bedrovej oblasti;
 • ožarovanie bolesti zadku a dolnej končatiny;
 • pocit tuhosti v dolnej časti chrbta;
 • znecitlivenie zadnej časti stehna a dolnej končatiny;
 • mravčenie prstov na nohách.

Klinické prejavy majú najčastejšie jednostranný charakter, zosilnený ostrými zákrutami tela po stranách, sklony, vzpieranie, podchladenie..

Ako liečiť patológiu?

Úspešnosť liečby závisí od toho, ako rýchlo bol pacient u lekára a bol diagnostikovaný, ako aj od včasnosti začatia liečby. Čím dlhšie osoba vycestuje za odborníkom, tým viac ochorenie progreduje, medzistavcové platničky sa zničia a môže byť potrebný ďalší závažnejší lekársky zásah..

Počas liečby je potrebné nielen odstrániť príznaky, ale aj ovplyvniť príčiny vzniku choroby. Len dopad na túto chorobu zo všetkých strán je zárukou jej úspešného a rýchleho odstránenia. Nemalo by sa zabúdať, že iba ošetrujúci lekár môže porovnávať príznaky a terapiu v závislosti od každého jedinečného klinického prípadu..

Všetky terapeutické metódy sú rozdelené na konzervatívne a operatívne. Toto ochorenie zvyčajne dobre reaguje na konzervatívnu terapiu, pretože výstupok nie je posledným štádiom tvorby herniovaného disku, to znamená, že disk nie je úplne zničený..

Cieľom liečby je ovplyvniť príznaky choroby a jej príčiny. Najskôr je potrebné odstrániť syndróm bolesti, potom odstrániť svalové kŕče a posilniť dolnú časť chrbta..

Liečba drogami

V akútnej fáze ochorenia je takmer nemožné robiť bez liekov, pretože syndróm bolesti sa nedá tolerovať a musíte sa ho čo najskôr zbaviť..

Na tieto účely sa predpisujú analgetiká, ktoré znižujú bolesť, a nesteroidné protizápalové lieky, ktoré ovplyvňujú zápalovú zložku choroby. V dôsledku pôsobenia druhého opuchu opuchy zmiznú, nervové zakončenie už nie je vystavené kompresii, v dôsledku ktorej bolesť ustupuje. Z protizápalových liekov sa diklofenak sodný predpisuje vo forme tabliet alebo injekcií, ibuprofénu, paracetamolu. Dávkovanie liekov určuje lekár. Trvanie takejto liečby je asi 3 dni.

S úľavou od bolesti sa niekedy dokáže vyrovnať iba paravertebrálna blokáda nervových zakončení. Na jeho použitie sa používajú analgetiká (Lidokaín, Novokaín). Hormonálne lieky (Prednison, Dexametazón) sú niekedy spojené, aby zmiernili zápal. Blokády sa nevykonávajú viac ako jedenkrát za 3 dni a opakujú sa trikrát.

Je tiež potrebné vykonať lokálnu expozíciu pomocou gélov a mastí založených na nesteroidných protizápalových liekoch. Lekáreň poskytuje obrovský výber týchto liekov. Liečivo je zvyčajne diklofenak alebo ibuprofén.

Je potrebné ovplyvniť nielen zložku bolesti, ale aj opuchy koreňov. Na jeho zníženie sú predpísané diuretiká, najčastejšie slučkové diuretiká (Furosemid, Torasemid) alebo tiazid (Hypotiazid, Cyklometiazid). Je dôležité pochopiť, že diuretiká odstraňujú z tela veľké množstvo draslíka, preto musíte sledovať jeho hladinu a predchádzať hypokaliémii. Za týmto účelom by ste mali jesť potraviny bohaté na draslík (sušené marhule, zemiaky, petržlen, špargľa, ríbezle atď.).

V zriedkavých prípadoch môže byť potrebné predpísať svalové relaxanciá (baklofén, tizanidín), aby sa uvoľnil svalový spazmus a obnovil krvný obeh v medzistavcových platničkách..

Nedrogová liečba

Dobré výsledky nie je možné dosiahnuť samotným užívaním drog. Fyzioterapia hrá veľmi dôležitú úlohu..

 1. Liečba rázovými vlnami. Táto metóda zahŕňa vystavenie tkanivám použitím silnej akustickej infračervenej vlny. V tomto prípade vlna pôsobí lokálne, iba v oblasti, kde je to potrebné. V dôsledku tohto vplyvu sa výrazne zlepšuje krvný obeh, zvyšuje sa prietok kyslíka, aktivujú sa všetky metabolické procesy v bunkách. Táto metóda sa nepoužíva v akútnom období choroby. Má kontraindikácie (tehotenstvo, dojčenie, rakovina).
 2. Laserová terapia Spočíva v náraze lúča určitej sily na postihnuté oblasti. Preniká hlboko do tkanív, zlepšuje trofizmus a krvný obeh, zlepšuje metabolizmus, zlepšuje biochemické procesy v tele. Laserové žiarenie má analgetické a protizápalové účinky.
 3. Akupunktúra. Nespornými výhodami sú to, že riziko alergických reakcií je vylúčené (lieky sa nepoužívajú), postup je bezbolestný a krátky. Jedna manipulácia trvá až pol hodiny a efekt nastane po prvej relácii. Zvyčajne je na dosiahnutie trvalého výsledku predpísaných 10 až 15 relácií. Metóda je kontraindikovaná v prípade hypertermie, rakoviny, kachexie, tehotenstva, menštruácie, veku pacienta nad 75 rokov..
 4. Magnetoterapia. Princíp fungovania tejto metódy je pozitívny účinok nízkofrekvenčného magnetického poľa na tkanivo tela. Pod jeho vplyvom syndróm bolesti rýchlo vymizne, zápalové opuchy sa znížia, zlepšuje sa prísun krvi, výmena plynov a výživa medzistavcových platničiek. Magnetické pole pomáha znižovať kŕče bedrových svalov. Je možné použiť ich počas exacerbácie aj pri remisii. Procedúra je úplne bezbolestná a je vhodná pre pacientov všetkých vekových skupín. Táto metóda je kontraindikovaná u ľudí s arteriálnou hypertenziou, ktorú stanovil kardiostimulátor, onkologické patológie, duševné poruchy, horúčka..
 5. Bahenné aplikácie. Obklady s liečivými prírodnými bahnami sú veľmi účinnou metódou. Terapeutický účinok na organizmus závisí od chemického zloženia materiálu a od množstva biologicky aktívnych látok. Pomocou bahna sa zápalová zložka eliminuje, zlepšuje sa krvný obeh a stimuluje sa regenerácia poškodených tkanív. Táto metóda je kontraindikovaná v akútnom období ochorenia a je predpísaná iba v období remisie..

Liečba výčnelkov nie je možná bez fyzioterapeutických cvičení. Je to najdostupnejší a najúčinnejší nástroj zo všetkých vyššie uvedených metód. Vďaka gymnastike je možné nielen vyliečiť, ale aj zastaviť ďalší deštruktívny vývoj choroby. Cvičenie by sa malo vykonávať opatrne, hladko, ľahko a bez veľkého stresu. Inak môžu poškodiť už oslabené medzistavcové platničky..

Ak sa počas cvičenia objaví bolesť, zastavte ju. Lekár by mal vybrať súbor cvičení na základe charakteristík každého konkrétneho prípadu. Od hodín by ste nemali očakávať výsledky blesku, pretože pôsobenie fyzioterapeutických cvičení si vyžaduje čas.

Výčnelok bedrovej chrbtice môže spôsobiť veľa problémov, mučenia a neopodstatnených obáv. Napriek závažnosti ochorenia sa úspešne lieči pomocou liekov, fyzioterapie a špeciálnej telesnej výchovy. Hlavnou vecou nie je čakať na vážne následky patológie, nezačať ju, netrpieť bolesťou v nádeji na úžasné uzdravenie. Pri prvých príznakoch je potrebné poradiť sa s lekárom, pretože iba on vie, ako správne zaobchádzať s výčnelkom. Iba včasná diagnostika a liečba povedie k uzdraveniu..

Prevencia chorôb

Aby nedošlo k vyčnievaniu chrbtice, stačí postupovať podľa jednoduchých pokynov:

 • žiť aktívnym životným štýlom;
 • normalizovať stravu;
 • pravidelne užívajte vitamíny;
 • monitorovať polohu tela, podľa potreby opraviť existujúce zakrivenie;
 • majstrovské dychové cvičenia;
 • nepracujte.

Ako liečiť diskový výčnelok lumbálnej chrbtice

Prečnievajúci disk chrbtice bedrovej kosti, ako sa má liečiť, by mal byť známy každému, kto sa stretol s podobnou diagnózou. Patologický výčnelok medzistavcových platničiek sa vyvíja z niekoľkých dôvodov. Hlavným provokujúcim faktorom tohto stavu je osteochondróza, pri ktorej dochádza k degeneratívnym zmenám v zložení tkaniva chrupavky..

Ak sa liečebné opatrenia neprijmú včas, proces sa zhoršuje a vyskytuje sa medziobratlová hernia. Provokátormi tohto procesu môže byť sedavý spôsob života, vzpieranie, artróza, poranenie chrbta. S vekom sa riziko získania diagnózy, ako je výčnelok bedrovej chrbtice, niekoľkokrát zvyšuje, pretože v kostnom tkanive sú vedľajšie procesy.

Pomerne často tento patologický proces postihuje ľudí s nadváhou, čo je dôležité vziať do úvahy aj u pacientov s podobnou chorobou. Ohrození sú aj profesionálni športovci, najmä tí, ktorí sa podieľajú na vzpieraní a často sa zaoberajú ťažkou hmotnosťou..

Ľudia, ktorí sú dlhodobo v sede, sú však schopní dostať takúto chorobu v čase, ak si počas pracovného dňa nezmenia svoje postavenie..

Príznaky choroby

Symptómy a liečba, ktoré sprevádzajú výčnelok medzistavcových platničiek, určí lekár na základe laboratórnych údajov. Závažnosť znakov závisí od stupňa deštrukcie vrstvy chrupavky. Bolesť v počiatočnej fáze môže byť mierna.

Hlavné príznaky vyčnievania bedrovej chrbtice:

 1. Bolesť v dolnej časti chrbta. Toto je najcharakteristickejší znak, ktorý sa vyskytuje v dôsledku vyčnievania disku. Bolesť sa môže vyskytnúť obzvlášť intenzívne po fyzickej námahe a dať krížovej kosti.
 2. Znecitlivenie v oblasti slepice. Tento príznak môže byť sprevádzaný brúsením a zníženou citlivosťou v tejto oblasti, najmä po dlhodobom sedení..
 3. Bolesť v bokoch. Pocit nepohodlia od spodnej časti chrbta sa môže rozšíriť až na celú nohu. Najčastejšie sa to týka bedra.
 4. Obmedzený pohyb. Bedrová oblasť sa cíti obmedzená. Je nemožné pohybovať sa v plnej sile, pretože akékoľvek nepríjemné otočenie môže spôsobiť silnú bolesť.
 5. Znížený svalový tonus dolných končatín. V tomto prípade vznikajú problémy pri chôdzi a iných pohyboch.
 6. Erektálna dysfunkcia u mužov. Prejavuje sa akútnymi poruchami krvného obehu v panvových orgánoch. Môže sa vyskytnúť znecitlivenie..
 7. Bolesť v panve u žien. Pohodlie je často sprevádzané neplodnosťou v dôsledku zlej cirkulácie v reprodukčných orgánoch..

Výčnelok bedrovej medzistavcovej platničky je často spojený s prietržom. Toto je však iba počiatočné štádium tejto choroby. Je veľmi dôležité, aby boli dystrofické procesy v tkanive chrupavky diagnostikované v počiatočnom štádiu. Iba týmto spôsobom môžete chrániť svoju chrbticu pred ďalšími komplikáciami.

Prvým budiacim hovorom je prítomnosť sklopenia v dolnej časti chrbta pri nakláňaní alebo počas cvičenia. Ak je podobný príznak sprevádzaný bolesťou, potom to naznačuje prítomnosť zápalového procesu, ktorý si vyžaduje povinnú liečbu.

Nie je možné urobiť diagnózu doma. Ochorenie určuje ošetrujúci lekár na základe röntgenových údajov. Moderné metódy, ako je magnetická rezonancia a počítačová tomografia, poskytujú podrobný obraz o zmenách..

Hlavné metódy liečby

Liečba vyčnievania bedrovej chrbtice zahŕňa súbor opatrení zameraných na zastavenie patologických zmien v disku. Na tento účel sa v prvom rade používajú lieky, ktoré obnovujú vrstvu chrupavky. Medzi ne patria: Chondroxid, Arthralgon, Honda a mnoho ďalších.

Tieto fondy zahŕňajú hlavné stavebné zložky chrupavkového tkaniva: chondroitín a glukozamín, ktoré môžu obnoviť tlmiacu funkciu chrbtice. Okrem toho sa ošetrenie vyčnievajúcich diskov chrbtice bedrového kĺbu uskutočňuje pomocou miestnych prostriedkov. Často používali nesteroidné protizápalové masti, ktoré znižujú závažnosť bolesti. Patria sem: diklofenak, Nise a ďalšie.

Ako vyliečiť výčnelok bedrovej chrbtice, len lekár môže povedať, že je veľmi nebezpečné brať akékoľvek tabletky na vlastnú päsť. Ďalšou účinnou metódou terapeutického účinku je masáž, ktorú by mal vykonávať iba certifikovaný odborník. Zároveň sa zlepší krvný obeh v problémovej oblasti a patologický proces sa zastaví.

Liečba výčnelkov v bedrovej oblasti sa vykonáva pomocou ručnej terapie. Hlavnou vecou nie je padať do rúk podvodníkov, ale vykonávať takúto liečbu iba na klinike. Trakcia chrbtice pomocou špeciálneho zariadenia prináša dobrý účinok.

Ako sa zbaviť vyčnievania medzistavcových platničiek v dolnej časti chrbta, môže odpovedať ortopedický chirurg, ktorý často predpisuje kúpeľnú liečbu, ktorá prináša vynikajúce výsledky. Toto samozrejme nie je hlavný spôsob expozície, ale iba dopĺňa terapiu.

Pomocné úpravy

Ako liečiť protrúziu disku a eliminovať patologické protrúzie pomocou ďalších metód, budeme diskutovať ďalej. Fyzioterapia je veľmi užitočná v počiatočných štádiách ochorenia. Liečba výčnelku lumbosakrálnej chrbtice sa uskutočňuje elektroforézou. Pri použití tejto metódy sa liečivé látky dodávajú na miesto lézie pod vplyvom striedavého prúdu a špeciálnych doštičiek..

Terapeutický účinok sa prejavuje akupunktúrou. Táto metóda je založená na zavedení ihiel rôznych veľkostí pod kožu do oblasti lokalizácie bolesti. Súčasne sa obnoví krvný obeh a urýchli sa regeneračný proces. Priamy účinok na stavce okrem toho zabraňuje patologickým zmenám v iných oblastiach.

Prídavná terapia

Výstupok z bedrovej chrbtice poskytuje komplexné ošetrenie. Zahŕňa nielen uvedené metódy, ale aj cvičebnú terapiu. Ošetrujúci lekár často predpisuje pacientovi špeciálne fyzické cvičenia, ktoré by sa mali vykonávať dlhšiu dobu.

Ako sa bude liečiť bedrový výčnelok touto metódou, sa bude ďalej diskutovať. Najskôr nezabudnite, že hlavná vec je pravidelnosť. Nasledujúce cvičenia sú veľmi užitočné:

 1. Ľahnite si na chrbát a pritiahnite si kolená k hrudníku a zovrite ich nohy. Pomaly sa otáčajte dozadu a dopredu na chrbte. Cvičenie je potrebné do jednej minúty.
 2. Počiatočná poloha na chrbte. Natiahnite hornú a dolnú končatinu v opačných smeroch. Cítite, ako sa chrbtica natahuje pomaly. Hlava leží nehybne. Iba 3 snahy.
 3. Choďte na všetky štyri a pomaly sa otáčajte a potom ohnite chrbát. Držte v každej polohe najmenej 15 sekúnd. Iba 5 opakovaní.
 4. Ľahnite si na brucho a napnite končatiny rôznymi smermi. Vzhľad je nasmerovaný na podlahu. Zostaňte v tejto polohe asi minútu. Potom odpočinok a opakujte cvičenie.
 5. Nasadnite na všetky štyri a roztiahnite protiľahlé končatiny: ľavú nohu a pravú ruku. Potom zmeňte polohu.
 6. Ľahnite si na chrbát a ohnite kolená. Potom končatiny sklopte v tejto polohe, potom doprava, potom doľava. Pohyby by mali byť plynulé. Iba 10 opakovaní. Ramená sú roztiahnuté do strán a nevychádzajú z podlahy. Hlava uvoľnená, chrbát nie napätý.

Ak počas vykonávania komplexu existuje bolesť v dolnej časti chrbta, potom by sa mala znížiť amplitúda pohybov.

Plne vyliečená chrbtica poteší ľahkosťou a voľnou zmenou polohy. Samozrejme, v pokročilom štádiu je veľmi ťažké hovoriť o priaznivej prognóze, existuje však šanca na uzdravenie. Alternatívne metódy liečby v tomto prípade budú neúčinné a iba oddialia nevyhnutnú terapiu.

Pri takejto chorobe prináša dobrý účinok jóga, ktorá jemne napína chrbticu. Ak to chcete urobiť, je najlepšie uprednostniť cvičenia, ktoré vám krútia chrbát. Realizovateľnosť akejkoľvek liečebnej metódy môže určiť iba lekár.

Výstupok z bedrovej chrbtice

Bedrový medziobratlový disk je vláknitá chrupavka, ktorej tvar je blízko oválu. Tvorí ho elastické vláknité jadro a silná vláknitá membrána a pôsobí ako tlmič nárazov medzi stavcami.

Medzistavcové platničky bedrovej chrbtice sú najväčšie a častejšie ako iné sú vystavené degeneratívnym dystrofickým zmenám v dôsledku najvyššej úrovne mobility a výsledného zaťaženia..

Čo je výčnelok bedrovej chrbtice

Bedrová chrbtica je tvorená 5, niekedy 6 stavcami. Medzistavcové platničky sú umiestnené medzi nimi, ktoré sú identifikované v závislosti od toho, ktoré stavce sú medzi: L1 - L2, L2 - L3, L3 - L4, L4 - L5. Ich výživa sa uskutočňuje obehovým systémom stavcov a difúzne cez horný a dolný povrch disku (koncové platne)..

Sú prirodzené ležiace medzi kostnými prvkami chrbtice a zabezpečujú zachovanie ich integrity, stability, ako aj mobility a flexibility hrebeňa..

Výčnelok bedrovej chrbtice predstavuje asi 90% všetkých prípadov ich formovania. Najčastejšie sa vyskytujú na diskoch L5 - S1 a L4 - L5.

Zmeny súvisiace s vekom, negatívne účinky vonkajších faktorov, sedavý spôsob života a mnoho ďalších dôvodov vedie k narušeniu krvného obehu a výžive disku. Výsledkom sú degeneratívne procesy na disku, t. J. Vyvíja sa osteochondróza.

Ak sa nelieči, degeneratívne zmeny postupujú, šíria sa na okrajové platne a spôsobujú ich sklerózu. To bráni vstupu živín do jadra buničiny, čo spôsobuje zníženie obsahu vlhkosti v nich a nedostatok živín. Následne to vedie k tvorbe výčnelkov. V takýchto situáciách je disk už zničený natoľko, že jeho tvar je zdeformovaný, vláknitý krúžok sa stáva tenší a vytvára sa mierny výstupok..

Nedostatok vody a živín v skutočnosti vedie k stratifikácii kolagénových vlákien, z ktorých sa vytvára vláknitý kruh, ako aj k ich mikro-prasknutiu. Toto vytvára predpoklady na presunutie želatínového jadra do oblasti riedenia, čo vyvoláva zvýšený tlak na už zdeformovaný vláknitý kruh. Postupne sa prestáva vyrovnať so zvýšenou záťažou, rozpadá sa ešte väčší počet kolagénových vlákien, čo vedie k vydutiu disku do miechy..

Kým je zachovaná integrita vláknitého prstenca, hovoria o prítomnosti výčnelku. Ale v neprítomnosti terapie tlak pulpózneho jadra na vláknitú membránu nezmizne, preto sa ničí stále viac a viac kolagénových vlákien. V dôsledku toho sa vláknitý krúžok zlomí a vnútorný obsah disku dostane príležitosť ísť von do miechového kanála. Vytvára sa tak kýla.

Výčnelok je teda prejavom osteochondrózy, ktorý sa prejavuje tvorbou mierneho výčnelku medzistavcovej platničky za fyziologické hranice, ale pri zachovaní integrity vláknitého prstenca..

V súčasnosti sa osteochondróza vyskytuje u ľudí rôzneho veku a je veľmi zriedkavo diagnostikovaná v raných štádiách. Obvykle sa ochorenie zistí, keď už viedlo k výčnelku, pretože aj malé zmeny stavu bedrových medzistavcových platničiek vedú k bolesti a iným poruchám..

Etapy a typy

V závislosti od závažnosti situácie existujú bedrové výčnelky v troch fázach:

 1. Ľahké - výčnelok je sotva viditeľný, a preto ani pri použití moderných vysoko presných vyšetrovacích metód si to nebude môcť všimnúť každý špecialista. Rozmery výčnelku nepresahujú 1 mm.
 2. Mierne - výstupok sa zvyšuje a už dosahuje 1-3 mm.
 3. Závažné - tvorba výbežku medzistavcovej platničky už nie je pochýb. Je jasne zviditeľnená za hranicami stavovcov a má rozmery od 3 do 6 mm. Vláknitý prsteň si však stále zachováva integritu.

Tretia fáza vývoja výčnelku hraničí s extrúziou, t. J. S vytvorením kýly. Preto pri detekcii takého vyčnievania nemusí vláknitý prstenec zriedený na hranicu vydržať záťaž kedykoľvek a prasknúť. Výsledkom je, že pulpózne jadro postupne vyjde, t. J. Vytvorí sa medzistavcová prietrž.

Avšak veľkosť výčnelku nie je jediným znakom klasifikácie patológie. Na určenie taktiky liečby má veľký význam jej poloha vzhľadom na strednú os miechy. Preto sa výčnelok rozlišuje:

 • chrbtová - výčnelok smerujúci dozadu;
 • bočné - tvorí sa na pravej alebo ľavej strane chrbtice;
 • foraminal - vypuklé „presakovanie“ do foraminálnych otvorov chrbtice, cez ktoré prechádzajú nervové plexusy;
 • medián - výstupok je jasne lokalizovaný v strede miechového kanála, kde sa nachádza veľký nervový plexus, takzvaný konský chvost;
 • kruhový - vláknité prstencové tenké krúžky po celej ploche povrchu a rovnomerne vyčnievajú do miechového kanála po celej svojej šírke.

príčiny

Hlavným dôvodom rozvoja výčnelku medzistavcových platničiek je osteochondróza. Vývoj choroby prispieva k:

 • sedavý životný štýl, sedavá práca (zamestnanci v kancelárii, vodiči atď.);
 • nadmerné zaťaženie chrbtice v dôsledku ťažkej fyzickej práce alebo určitých športov;
 • metabolické poruchy;
 • genetická predispozícia;
 • slabý vývoj svalového korzetu podporujúceho chrbticu;
 • zakrivenie hrebeňa (skoliotická deformácia, kyfóza, lordóza);
 • poranenia chrbta;
 • nadváha;
 • nevyvážená výživa;
 • zmeny veku.

príznaky

Hlavným prejavom patologických zmien na medzistavcovej platničke je bolesť. Bolesť, dokonca aj v počiatočnom štádiu, takzvaná predhernia, môže byť dosť závažná a môže mať predĺžený charakter. Často ich zle zastavujú lieky proti bolesti. Okrem toho sa biomechanika bedrovej chrbtice často výrazne zhoršuje.

Ide o to, že všetci ľudia majú rôzne veľkosti diskov a korene miechy prechádzajú v rôznej vzdialenosti od nich. U niektorých pacientov sa preto patológia dlho nepociťuje, až kým výčnelok nedosiahne veľkú veľkosť, zatiaľ čo u iných sa neurologické príznaky a bolesť objavia takmer okamžite a sú akútne..

Veľkosť prietrže alebo výčnelku preto nehrá významnú úlohu v otázke potreby chirurgického zákroku. Neurochirurgovia sa primárne riadia stavom pacienta, a preto je v niektorých prípadoch indikovaný chirurgický zákrok pri výčnelkoch a prítomnosti vrodene úzkeho miechového kanála..

Vo väčšine prípadov sa bolesť objaví, keď výstupok dosiahne 3 stupne vývoja a jeho veľkosť presiahne 3 mm.

Výskyt bolesti, najmä akútnej, je jasným znakom kompresie miechových nervov. Často sú bolesti boľavé a matné, ale môžu horieť alebo mať vzhľad kríža. Môžu dať jednu alebo obe nohy, najčastejšie do stehien a dolných končatín.

Bolestivosť v dolnej časti chrbta nastane, keď:

 • zmena polohy tela;
 • fyzická aktivita;
 • dlhodobý pobyt v jednej statickej póze.

Výstupok bedrovej chrbtice môže tiež spôsobiť:

 • zníženie možného rozsahu pohybu v dolnej časti chrbta (najčastejšie je ťažké pre pacienta ohnúť sa, otočiť telo v dôsledku prudko sa vyskytujúcej alebo zosilňujúcej bolesti);
 • znížená citlivosť (parastézia), ktorá sa prejavuje výskytom brnenia, znecitlivenia alebo plazenia sa na koži v bedrovej oblasti, perineu alebo nohách;
 • znížený tonus svalov dolných končatín a reflexné kŕče chrbtových svalov pri premietnutí postihnutej oblasti chrbtice;
 • panvová dysfunkcia sa vyskytuje pri vrodene úzkom miechovom kanáli a kompresii nervov cauda equina, pretože sú zodpovedné za kontrolu močenia, pohybu čriev a fungovania pohlavných orgánov;
 • únava, znížený výkon.

Závažnosť bolesti a neurologických príznakov je určená umiestnením výčnelku, jeho veľkosťou, stupňom zápalu a veľkosťou kompresie nervov..

Takéto príznaky sú často dôvodom na podrobné preskúmanie potreby chirurgického zákroku. Dlhšie oneskorenie môže spôsobiť nezvratné zmeny a viesť k ochrnutiu..

diagnostika

Pri prvej návšteve u lekára sa vyšetrí pacient, pri ktorom sa vyhodnocuje jeho neurologický stav. Kvalifikovaný odborník môže okamžite počítať s výskytom výčnelku, hoci nie je možné vykonať presnú diagnózu. Pretože dostatočne veľký počet chorôb chrbtice je sprevádzaný rozvojom neurologických symptómov, je možné presne určiť príčinu jej výskytu iba pomocou inštrumentálnej diagnostiky..

Preto je pacient poslaný na:

Povinné je dôkladné vykonanie histórie a vykonávajú sa neurologické testy. To vám umožní vyhodnotiť:

 • povahu, silu a čas výskytu, ako aj frekvenciu záchvatov bolesti;
 • svalová sila, kvalita koordinácie pohybov a nájdenie súvislosti medzi epizódami zvýšenej bolesti a určitými pohybmi;
 • úroveň fyzickej aktivity pacienta pred nástupom ochorenia a v súčasnosti;
 • držanie tela a stanovenie možnej amplitúdy pohybu v rôznych smeroch;
 • kvalita reflexov a hmatová citlivosť;
 • stav stavcov, veľkosť medzistavcových priestorov a identifikácia ich premiestnenia alebo tvorby osteofytov.

Najúplnejšie informácie o stave medzistavcových platničiek poskytuje MRI. Pomocou tejto výskumnej metódy môžete zistiť najmenší výčnelok, aj keď jeho veľkosť nedosiahla 2 mm.

Pacientom sa niekedy pridelia röntgenové vyšetrenie s funkčnými testami. Cieľom tejto štúdie je zistiť prítomnosť nestability v chrbtici. Toto je dôležitý diagnostický parameter pri detekcii obratlovcov, ktorý sa často pozoruje u ľudí akéhokoľvek veku a vytvára významné predpoklady pre výskyt kompresných radikálových syndrómov a mnohých ďalších ochorení chrbtice..

Liečba výčnelku bedrovej chrbtice

Spočiatku je konzervatívna terapia predpísaná na vyčnievanie bedrových medzistavcových platničiek. V mnohých prípadoch pomáha účinne bojovať proti exacerbáciám choroby a je určený na:

 • eliminuje bolesť a zápal, čo má priaznivý vplyv na stav koreňov miechy;
 • zlepšiť kvalitu krvného obehu, čo má pozitívny vplyv na metabolické procesy a trofické medzistavcové platničky;
 • zastaviť progresiu deštrukcie vláknitého prstenca a zabrániť prechodu výčnelku do prietrže;
 • normalizovať pohyblivosť patologicky zmeneného segmentu chrbtice;
 • zabrániť oslabeniu svalov chrbta a nôh.

Konzervatívna terapia však nie vždy úplne zastaví degeneratívne-dystrofické procesy. Preto sa veľmi často, napriek všetkému úsiliu, môže vyčnievať bedrový medzistavcový disk v priebehu času stále v kýlu.

Konzervatívna terapia môže viesť k úplnému zotaveniu a normalizácii štruktúry a tvaru bedrovej medzistavcovej platničky, najmä ak sa začala v 1. štádiu tvorby výbežkov, keď jej veľkosť nepresahuje 2 mm..

Aby bola konzervatívna liečba účinná a aby sa čo najviac riešili úlohy, musí byť komplexná a musí v plnej miere zohľadniť všetky charakteristické rysy priebehu choroby, vek, pohlavie, povahu pracovnej činnosti pacienta a mnoho ďalších faktorov. Optimálnu taktiku liečby si preto môže zvoliť iba vysoko kvalifikovaný špecialista vertebroológ.

Spravidla sa predpisujú pacienti s diagnostikovanými výčnelkami bedrovej chrbtice:

 • lieková terapia;
 • rehabilitácia;
 • Cvičebná terapia;
 • manuálna terapia;
 • strava a šetrné zaobchádzanie.

Metódy fyzioterapie, cvičenia a manuálnej terapie sa môžu používať iba mimo akútneho obdobia ochorenia.

Drogová terapia

Účinnosť liečby závisí od správneho výberu liekov. V závislosti od stavu medzistavcových platničiek sú pacienti predpisovaní:

 • NSAID - eliminujú bolesť a zápal, používajú sa vo forme perorálnych prípravkov, injekcií, mastí, krémov alebo gélov;
 • kortikosteroidy - majú výrazný protizápalový účinok a používajú sa pri akútnom, závažnom zápalovom procese;
 • chondroprotektory - navrhnuté na zlepšenie kvality regenerácie chrupavkového tkaniva, zlepšenie priebehu metabolických procesov v ňom;
 • Vitamíny B - normalizujú vedenie nervov;
 • vápnikové prípravky - zvyšujú hustotu kostí.

Zoznam liekov sa pre každého pacienta vyberie individuálne. Všetky lieky sa musia užívať v kurzoch, niekedy veľmi dlhých, aby nedochádzalo k neprimeraným prerušeniam.

fyzioterapia

Fyzioterapeutické postupy prispievajú k zlepšeniu pohody pacienta a inhibujú progresiu patologických zmien v tkanivách medzistavcových platničiek. Všetky procedúry a ich kombinácie sa vyberajú individuálne a prideľujú sa v kurzoch 10 - 15 relácií.

Najväčšia účinnosť pri vyčnievaní medzistavcových platničiek bedrovej chrbtice je:

 • trakčná terapia - zahŕňa natiahnutie chrbtice na špeciálny prístroj, ktorý pomáha zväčšovať medzistavcové priestory a eliminuje zvýšený tlak na disky;
 • elektroforéza - poskytuje účinné dodávanie liečiva priamo do lézie, čo poskytuje výrazný analgetický a protizápalový účinok;
 • ošetrenie nárazovou vlnou - používa sa v prípade deformácií hrebeňa, pomáha znižovať tlak na nervové vlákna a zvyšuje svalový tonus;
 • laserová terapia - stimuluje metabolické procesy, ktoré poskytujú aktívnejšiu saturáciu tkaniva disku kyslíkom a živinami, pomáha posilňovať imunitu a zmierňuje závažnosť bolesti;
 • magnetoterapia - je zameraná na zlepšenie fungovania obehového systému, ktorý zabezpečuje aktiváciu výživy medzistavcových platničiek a posilnenie vlastnej obranyschopnosti tela;
 • oddych v kúpeľoch - má pozitívny vplyv na celé telo a psychoemocionálny stav, používa sa ako preventívne opatrenie.

Najefektívnejšie využitie fyzikálnych metód ovplyvňujúcich telo s výčnelkami miernej a strednej závažnosti pri absencii výrazných neurologických príznakov.

Fyzioterapeutické cvičenia sú jednou z hlavných zložiek konzervatívnej liečby. Pre každého pacienta je individuálne vypracovaný program odbornej prípravy, ktorý zohľadňuje jeho stav, úroveň fyzickej zdatnosti a prítomnosť iných chorôb..

Cvičebná terapia zahŕňa denné vykonávanie špeciálne navrhnutého súboru cvičení, ktoré pomáhajú:

 • znížiť zaťaženie patologicky zmenenej oblasti;
 • zvýšiť ťažnosť a silu svalov;
 • majú tonizujúci účinok na organizmus;
 • aktivovať krvný obeh v problémovej oblasti a zlepšiť priebeh metabolických procesov;
 • normalizovať veľkosť medzistavcových priestorov a vytvoriť predpoklady pre uvoľnenie nervových koreňov.

Účinnosť fyzioterapeutických cvičení je klinicky dokázaná. Táto metóda umožňuje udržať výstupok bedrovej oblasti pod kontrolou a zabrániť jej progresii. Ale na tento účel by mal byť komplex cvičení a záťaž zvolený striktne individuálne odborníkom. Inak, pri neautorizovanom výbere cvikov, triedy neprinášajú dobré výsledky alebo môžu viesť k zhoršeniu stavu pacienta.

Všetky cvičenia sa vykonávajú pomaly, bez náhlych pohybov. Zaťaženie sa zvyšuje postupne a len so súhlasom ošetrujúceho lekára.

Prvé triedy záťažovej terapie by sa mali vykonávať pod dohľadom špecialistu. Ak sa počas akéhokoľvek cvičenia vyskytne bolesť, mali by ste okamžite zastaviť sedenie a vyhľadať lekára, aby zistili príčiny syndrómu bolesti a opravili program cvičebnej terapie..

Manuálna terapia

Cieľom manuálnej terapie a terapeutickej masáže je obnova normálnej anatómie chrbtice, zlepšenie toku lymfy, krvný obeh a zlepšenie metabolických procesov. Pomocou techník manuálnej terapie obnovuje svalový tonus, zlepšuje kvalitu reflexov a normalizuje taktilnú citlivosť znížením patologického tlaku na nervové korene. Pri niektorých typoch výčnelkov je však masáž úplne kontraindikovaná.

Diéta a šetriaci režim

Pri diagnostike výčnelku medzistavcovej platničky lumbálnej chrbtice sa veľká pozornosť venuje charakteristikám fyzickej aktivity pacienta. Je dôležité nielen zabrániť nadmernému zaťaženiu dolnej časti chrbta, ale aj nízkej pohyblivosti. Preto sa pacientom odporúča, aby upustili od ťažkej fyzickej práce, najmä v súvislosti so zdvíhaním závaží, a tiež pravidelne chodili, nezabudli na cvičebnú terapiu.

Účinnosť konzervatívnej liečby tiež vo veľkej miere závisí od kvality výživy. Koniec koncov, je to s jedlom, že človek dostane väčšinu látok potrebných na správny priebeh biochemických premien v tele.

Preto je vhodné obohatiť stravu výrobkami, ktoré sú zdrojmi vápnika:

 • ryby
 • mliečne výrobky;
 • teľacieho mäsa;
 • hydinové mäso;
 • zelenina
 • greeny (petržlen, kôpor, bazalka sú obzvlášť užitočné);
 • orechy.

Za zmienku stojí aj zahrnutie jedál obsahujúcich prírodnú želatínu. Sú to mäsové vývary, morské riasy, marmelády atď. Je dôležité obmedziť spotrebu alkoholu, vyprážaných, mastných a korenených jedál..

V prípade nadváhy sa odporúča prijať opatrenia na jej zníženie, pretože to vedie k zvýšeniu zaťaženia chrbtice a má negatívny vplyv na stav ostatných orgánov..

Odporúča sa jesť po častiach 5-6 krát denne v malých porciách. Umožní vám to dosiahnuť optimálnu kombináciu produktov, získať všetky látky potrebné pre správne fungovanie tela a neprejedať sa, čo pozitívne ovplyvní váhu a celkovú pohodu.

chirurgia

Chirurgia je indikovaná približne u 5–10% pacientov s bedrovými výčnelkami. Odporúča sa pre:

 • neprítomnosť pozitívnych zmien stavu pacienta po 3 až 6 týždňoch;
 • časté záchvaty silnej bolesti;
 • narušené fungovanie chvostových nervov;
 • chronický reflexný a radiálny syndróm;
 • rýchlo sa zhoršujúce zhoršenie.
 • Vrodene úzky miechový kanál

Dnes sa uprednostňujú minimálne invazívne metódy perkutánneho chirurgického zákroku (punkčná nukleoplastika), ktoré umožňujú dosiahnutie vynikajúcich výsledkov pri minimálnej traume mäkkých tkanív. Tento postup je zameraný na zníženie tlaku vo vnútri zmeneného medzistavcového disku lumbálnej chrbtice, čo vytvára predpoklady na obnovenie jeho normálneho tvaru a hraníc. Toto sa dosiahne pôsobením na jadro buničiny:

Všetky metódy fungujú približne na rovnakom princípe. Podstatou punkčnej hydroplastiky je zavedenie patologicky zmenenej ihly s tenkým vodičom zo zadného prístupu do jadra buničiny pod kontrolou trubice zosilňovača obrazu. Predtým sa na kožu pôsobí antiseptickým roztokom..

Akonáhle sa ihla dostane do stredu jadra, vloží sa do nej pracovný port, cez ktorý sa zavedie nukleotom. Neurochirurg, ktorý sleduje jeho činnosť prostredníctvom monitora, zapne generátor zariadenia a začne vykonávať vratné pohyby v rôznych rovinách bez toho, aby prekročil pulpózne jadro disku..

To vedie k odstráneniu tkaniva jadra pri priechode nukleotómov, čo zmenšuje jeho veľkosť, eliminuje patologický tlak na vláknitý kruh a podporuje spätné vytiahnutie protrúzie z výbežku..

Operácia sa vykonáva v lokálnej anestézii a nevyžaduje pobyt v nemocnici. Vykonáva sa na lačný žalúdok a trvá v priemere nie viac ako pol hodiny. Po nukleoplastike zostáva na koži punkcia, ktorá nie je väčšia ako 2 - 5 mm, takže nevyžaduje šitie a je napnutá samostatne bez toho, aby na koži zostali viditeľné stopy. Rana sa uzavrie sterilným obväzom.

Použitie nukleoplastiky sa neodporúča u pacientov starších ako 50 - 55 rokov, pretože medzistavcové platničky v tomto veku sú už podstatne dehydratované a strácajú schopnosť invertovať stiahnutie..

Hydroplastika, ktorá je na rozdiel od studenej plazmy, lasera alebo nukleoplastiky rádiových vĺn založená na deštrukcii časti jadra buničiny tlakom fyziologického roztoku. Operácia sa tiež uskutočňuje vpichom mäkkých tkanív. Roztok sa privádza vodivou ihlou, ktorá má navyše vetvu na odsávanie použitého materiálu. Hydroplastický účinok je podobný výsledkom nukleoplastiky a tiež spočíva v spätnom stiahnutí výčnelku.

Ak sa však počas MRI už zistilo prasknutie vláknitého kruhu disku, t. J. Tvorba skutočnej kýly, nukleoplastika stráca svoju relevantnosť. V takýchto prípadoch sa zvyčajne musíte uchýliť k mikrodiscektómii, endoskopickej operácii a iným.

Rehabilitácia po operácii

Metódy perkutánneho chirurgického zákroku umožňujú pacientovi aktiváciu do 2 až 3 hodín po operácii. Zároveň sa takmer okamžite po ukončení procedúry pozoruje viditeľné zlepšenie stavu väčšiny pacientov, o niečo menej často sa zlepšuje v priebehu 1-2 týždňov..

Ak sa pacient necíti nepohodlne, môže okamžite opustiť kliniku, to znamená niekoľko hodín po operácii. Dostáva starostlivo písomné odporúčania od lekára, o kvalite vykonávania, ktorá závisí od trvania dosiahnutého účinku a rizika komplikácií..

 • antibiotická terapia;
 • antikoagulanciá;
 • šetriaci režim (je dôležité vyhnúť sa sklonu, ostrým zákrutám tela);
 • Cvičebná terapia;
 • nosiť ortopedickú bandáž;
 • odmietnutie fyzickej práce, vzpieranie a šport.

V priemere rehabilitácia netrvá dlhšie ako 2 mesiace a doba dočasného postihnutia často nepresiahne 3 až 5 dní.

Ak však pacient zanedbá lekárske odporúčania, najmä pokiaľ ide o fyzickú aktivitu, hrozí mu vysoké riziko opätovného vytvorenia výčnelku alebo dokonca prietrže.

Prognóza výčnelku bedrovej medzistavcovej platničky do značnej miery závisí od toho, ako skoro bude pacient vyhľadávať lekársku pomoc, a od zamerania sa na výsledok. Najmä súčasná úroveň vývoja medicíny a neurochirurgie vám umožňuje efektívne sa vysporiadať s výčnelkami rôznych veľkostí a dosiahnuť úplné uzdravenie. Výsledok liečby a pravdepodobnosť recidívy ochorenia však do veľkej miery závisia od pacienta.

Môže vyvýšenie chrbtice bolieť, zmiznúť a nezvýšiť sa?

Liečba na našej klinike:

 • Bezplatná konzultácia s lekárom
 • Rýchle odstránenie bolesti;
 • Náš cieľ: úplné obnovenie a zlepšenie narušených funkcií;
 • Viditeľné vylepšenia po 1-2 schôdzach; Bezpečné nechirurgické metódy.

Medzi mnohými otázkami pacientov sú podobné skupiny spojené s obavami o ich budúci stav. Môže výčnelok viesť k zdravotnému postihnutiu, zväčšeniu jeho veľkosti, ak sa neprijmú opatrenia na účinnú liečbu? Môže výčnelok v zásade bolieť alebo sa tieto patológie vyskytujú bez výrazných príznakov? Môže výčnelok spôsobiť bolesť hlavy a prečo sa to stane? Ako prepojené zdravie chrbtice a vysoký krvný tlak. Je možné liečiť poškodené medzistavcové platničky? To všetko je len špičkou ľadovca z týchto otázok a pochybností, ktoré k nám neustále prichádzajú od pacientov..

Vzrušenie je pochopiteľné. Koniec koncov, v stávke je aktívny a napĺňajúci život, pol dňa slobodných a šťastných pohybov. Preto sa pokúsime objasniť všetky ťažké body a poskytnúť každému možnosť voľby.

Môže výčnelok zostať nepovšimnutý?

S výskytom bolesti chrbtice v počiatočných fázach je tento príznak „pripisovaný“ nadmernému fyzickému námahe, únave, neobvyklej práci atď. V skutočnosti sa iba 5% ľudí s týmto ochorením obracia na terapeuta na vyšetrenie. To nie je prekvapujúce, pretože osteochondróza v počiatočnom štádiu neporušuje obvyklý rytmus života a nezasahuje do vykonávania denných bežných povinností..

Následne, keď sa medzistavcový disk zničí, dôjde k jeho transformácii, splošteniu a zníženiu výšky. Podľa toho sa syndróm bolesti zosilňuje. Ale pacient už bol zvyknutý na prítomnosť neustáleho rezania, kreslenia alebo bolesti chrbta. Zdá sa mu, že je to celkom normálny stav.

A keď sa pýta na otázku, či výčnelok nemôže dať vôbec žiadne príznaky a nepozorovane vnímať subjektívne pocity, okamžite sa chcem opýtať. Naozaj necítite stuhnutosť pohybov, obmedzenie pružnosti chrbtice a prítomnosť syndrómu konštantnej bolesti??

Urobme teda medzivýsledok, či výčnelok môže byť bez príznakov:

 • nie, nemôže, pretože zápal je v postihnutej oblasti neustále zameraný;
 • dlhodobá prítomnosť syndrómu bolesti utlmuje ostrosť jeho vnímania a údaje sa stanú subjektívnymi, nie vždy spoľahlivými;
 • aj keď pacient hovorí, že neexistuje žiadna bolesť, stojí za to ju preskúmať, pretože mnoho ľudí má znížený prah bolesti a vysoké očakávania týkajúce sa tohto prejavu choroby;
 • počas diagnostických testov je možné zistiť výrazný klinický obraz výbežku, počas ktorého pacient zistí významné zníženie flexibility a vytrvalosti chrbtice..

Ak hovoríme o údajoch získaných v priebehu špecializovaných inštrumentálnych vyšetrení, potom je na najbežnejšom röntgenovom obrázku jasne viditeľný výstupok disku. Ďalšia vec je, že nie každý terapeut pochopí, že je to výčnelok a nebude predpisovať CT vyšetrenie.

Môže výčnelok bolieť??

Ďalšou častou otázkou je, či môže výčnelok bolieť a aké znaky určujú, že to bolí. Už sme zvážili otázku, že bez príznakov sa tento stav nemôže vyskytnúť v žiadnom prípade. Samotný výčnelok samozrejme nemôže ublížiť. Syndróm silnej bolesti sa však vyskytuje v dôsledku skutočnosti, že v dôsledku zmien v anatomickej štruktúre medzistavcových platničiek je pozorovaná kompresia radiálnych nervov a okolitých mäkkých tkanív. Práve tento faktor spôsobuje bolesť.

Zápal je ochranná kompenzačná reakcia tela. Čo sa nakoniec stane s výčnelkom? Ide predovšetkým o zníženie výšky medzistavcových platničiek. Výsledkom je, že sa stavovce dostávajú do kontaktu. To spôsobí, že sa na ich povrchu objavia mikroskopické praskliny..

Následne môžu vyvolať vývoj výrastkov z ukladania solí. V počiatočnej fáze vedie konvergencia stavcov k stlačeniu mäkkých tkanív. Vytvára sa hrozba na stlačenie radiálnych nervov. A to je plné porušenia inervácie v podriadených častiach tela. Telo spustí kompenzačný mechanizmus. Z tohto dôvodu sa faktory zápalovej reakcie posielajú do problémovej zóny. Vyvolávajú ostrý opuch v mäkkých tkanivách, hromadenie kyseliny mliečnej a blokovanie svalov, aby sa zväčšili medzery medzi stavcami..

Súčasne pacient zažije ostré napätie svalov v oblasti poškodenia medzistavcovej platničky, syndrómu bolesti a obmedzení pohyblivosti. Telo zaznamenalo stavce kvôli opuchom a svalovému napätiu. Zotavenie v tomto stave je nemožné, pretože chrupavkové tkanivo má schopnosť doplňovať zásoby tekutín a živín iba difúznou výmenou za aktívnych svalových vlákien..

Zhruba povedané, ak chcete, aby chondroprotektory fungovali perfektne, potom si najskôr vpichnite injekciu a potom choďte na terapeutické cvičenia s potrebným štúdiom požadovanej svalovej skupiny alebo na masáž skúseného špecialistu..

Môže výčnelok spôsobiť bolesti hlavy??

Odpoveď na otázku, či výčnelok môže spôsobiť bolesť hlavy, závisí od umiestnenia tejto patológie. Najčastejšie sa migréna vyskytuje pri hornej lokalizácii poškodenia medzistavcového disku. Toto je buď krčná chrbtica, alebo krčka maternice. Ak sa výčnelok nachádza v hrudnej a lumbosakrálnej chrbtici, výskyt bolesti hlavy sa ťažko spája s patologickými zmenami v chrbtici..

Prečo je to tak? Skúsme vysvetliť:

 • v krčnej chrbtici prechádzajú veľké mozgové krvné cievy - keď sú poškodené v dôsledku transformácie diskov, je nedostatok kyslíka a glukózy v mozgových štruktúrach;
 • odchádzajú sem radiálne nervy, ktoré regulujú fungovanie autonómneho nervového systému, ktorý je tiež zodpovedný za tón krvných ciev, úroveň krvného tlaku - s patologickými zmenami je táto funkcia narušená a môžu sa vyskytnúť hypertenzívne krízy a môže sa vyvinúť vegetovaskulárna dystónia;
 • bolesť hlavy svalového napätia sa vyskytuje pri predĺženom spastickom napätí určitých skupín svalov krku, ktoré blokujú normálne zásobovanie mozgových štruktúr krvou;
 • tlak na miechu môže spôsobiť sympatický vazospazmus.

Toto nie je vyčerpávajúci zoznam dôvodov, prečo sa môže pri výčnelku v krčnej chrbtici vyskytnúť bolesť hlavy. Je potrebné vedieť, že 65% ischemických mozgových príhod zadných lalokov mozgu je spôsobených práve cervikálnou osteochondrózou a jej komplikáciami, ako sú napríklad výčnelky. Preto neodkladajte liečbu.

Môže výstupok úplne zmiznúť?

Veľmi často sa stáva, že sa sem vracajú pacienti, ktorí k nám prišli pred pár týždňami so závažnými príznakmi a charakteristickými röntgenovými snímkami. A pýtajú sa, či výčnelok úplne zmizne alebo je to vada filmu použitého pri ich opakovanom vyšetrení. Odpovedáme - áno, výčnelok je veľmi dobre liečiteľný pomocou techník manuálnej terapie. Áno, môže zmiznúť. Vzhľadom na to, či natrvalo alebo nie, je ťažké odpovedať, pretože veľa bude závisieť od samotného pacienta.

Na našej klinike pre manuálnu terapiu robia lekári všetko potrebné na obnovenie plného zdravia chrbtice. Na tento účel sa používajú najpokročilejšie techniky a vyvíja sa individuálny kurz. Pri trakčných trakciách, osteopatii, masážach a reflexných sedeniach vytvárame podmienky na úplné zotavenie medzistavcových platničiek. Potom, pri vykonávaní kinezoterapeutických a terapeutických cvičení, posilňujeme svalový rámec chrbta a vytvárame podmienky tak, aby v budúcnosti nedochádzalo k deštrukcii chrupavkového tkaniva vláknitého prstenca..

Aby si pacient udržal svoje zdravie, musí sa riadiť odporúčaniami, ktoré mu dáva terapeut manuálne a ktorý sleduje proces liečby..

Avšak vyčnievanie disku - nie je to tak, že by malo, malo by zmiznúť so správne navrhnutým a vykonaným liečebným postupom. To je presne to, na čo sa naša práca zameriava..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

PrehľadKýla je vyčnievanie orgánu alebo jeho časti otvorom v okolitých tkanivách.Miechová hernia (medziobratlová hernia, disk herniation) je časté ochorenie, ktoré sa často vyvíja proti osteochondróze.
Liečba radiikulitídy liekmi: výhody a nevýhody metódyPodľa štatistík každý 8. obyvateľ planéty nad 40 rokov trpí ischiasou.V poslednej dobe je choroba rýchlo „mladšia“: dnes je diagnostikovaná radikulitída nielen u starších ľudí, ale aj u mladých ľudí..
Pažerák je jedným z dôležitých orgánov tráviaceho systému. Medzi jeho funkcie patrí preprava potravín, ktoré ešte neboli strávené, do žalúdka. Pri rýchlej spotrebe výrobku môžu byť kusy veľké, čo spôsobuje určité ťažkosti pri prechode hrudkou.