loader

Hlavná

Späť

Kombinácia adenomyózy a tehotenstva je možná?

Adenomyóza alebo vnútorná endometrióza je patologický proces, ktorý ovplyvňuje telo maternice, s rozšírením vnútornej vrstvy sliznice v hrúbke stien orgánu. Na tomto pozadí sa vytvára špecifický obraz choroby so sprievodnými závažnými komplikáciami. Napríklad adenomyóza a tehotenstvo sa často stávajú vzájomne sa vylučujúcimi pojmami, pretože toto ochorenie zvyčajne vedie k neplodnosti..

Táto gynekologická patológia je na treťom mieste v rebríčku všetkých chorôb ženskej genitálnej oblasti. Pretože sa vo väčšine prípadov vyskytuje u žien v plodnom veku, zaslúži si to dôkladnú pozornosť.

Čo je to adenomyóza

Adenomyóza je patológia, pri ktorej dochádza k rastu vnútornej vrstvy maternice mimo nej. V svalovej vrstve orgánu sa začínajú tvoriť pozemky sliznice, ktoré pod vplyvom pohlavných hormónov podliehajú cyklickým zmenám. Výsledkom je, že v maternicovej stene rastú ložiská krvácania endometria a vyvíja sa chronický zápalový proces.

Ohniská takéhoto chronického zápalu ovplyvňujú funkciu maternice ako orgánu určeného na prepravu dieťaťa. Svalová vrstva môže podstúpiť významné zmeny: riedenie, dystrofické preusporiadanie, ktoré vedie k narušeniu kontraktilnej funkcie orgánu. Ak sa choroba vyskytne počas tehotenstva, existuje vysoká pravdepodobnosť hrozby ukončenia.

Adenomyóza je pomerne častá u žien, ktoré majú diagnostikovanú neplodnosť. Ochorenie je indikátorom hormonálneho zlyhania ženského tela. Toto zlyhanie vedie k neplodnosti a problémom s nosením dieťaťa.

Video z patológie

Príčiny choroby

Dôvody pre atypické umiestnenie mukóznych rezov sú stále neznáme. Bolo však jasne dokázané, že pacienti s adenomyózou majú imunitné a hormonálne poruchy.

Predpoklady rozvoja patológie sú tieto faktory:

 • genetická predispozícia;
 • história komplikovaného narodenia;
 • potraty alebo kyretáž maternice z iných dôvodov. V týchto prípadoch je možné čisto mechanické vloženie rezov sliznice maternice do svalovej vrstvy;
 • dlhodobé nosenie vnútromaternicových zariadení;
 • obezita alebo iné hormonálne a metabolické choroby;
 • nekontrolovaný príjem perorálnej antikoncepcie;
 • stres a podvýživa, ktorá zhoršuje hormonálne poruchy.

Rizikovú skupinu tvoria ženy s hormonálnymi a metabolickými poruchami, ktorých príbuzní trpeli podobným ochorením.

Na to je najcitlivejší

Na základe výsledkov štúdií rôznych žien s adenomyózou bolo stanovené, kto je v riziku:

 • Ženy, ktoré podstúpili diagnostické vnútromaternicové výkony - potraty, čistenie a iné.
 • Ak bola ženská polovica rodiny vystavená gynekologickým chorobám, babičky a matky trpeli benígnymi (myómovými) alebo malígnymi nádormi..
 • Ak bol predtým chirurgický zákrok uskutočnený na vaječníkoch, vajcovody alebo ženy trpeli zápalovými chorobami maternice.
 • Je zaujímavé, že ženy, ktoré rodili, sú ohrozené, pri plánovaní sekundárneho tehotenstva často vznikajú problémy.

Prejavy patológie u tehotných žien

Pred začiatkom oplodnenia sa adenomyóza prejavuje ako bolesť počas menštruácie, ťažkej menštruácie a špinenia v medzere medzi nimi, čo možno zameniť so znakmi zápalu. Keď však dôjde k otehotneniu, telo zažije silné hormonálne prispôsobenie.

Sliznica maternice prestáva na chvíľu podliehať cyklickým zmenám - choroba ustupuje. Pretože počas tehotenstva neexistujú ložiská krvácania v hrúbke maternice, sú ako také v zachovanej forme, neodhaľujú konkrétne prejavy počas tehotenstva počas adenomyózy..

Jediná skupina príznakov patológie môže byť spojená s nedostatočnou plnosťou svalovej vrstvy maternice a nedostatkom progesterónu..

Kombinácia týchto faktorov určuje príznaky hrozby potratu:

 • bolesť v dolnej časti brucha, horšia večer alebo po cvičení;
 • zvýšený tón maternice, stáva sa „tvrdým“ na dotyk;
 • patologický výtok z pohlavných ciest (krvavá škvrna alebo tekutá čistá voda).

Ako môžem otehotnieť

Dostaňte jasnú odpoveď na otázku „ako otehotnieť pri adenomyóze?“ celkom zložité. Najlepšie by bolo zbaviť sa choroby. Vzhľadom na to, že príčina choroby ešte nebola zistená, nie je možné ošetrenie, ktoré zaručí úplné odstránenie problému. Existuje iba jeden spôsob, ako eliminovať patológiu - odstránenie maternice. V tomto prípade bude nástup gravidity tiež nemožný.

Predovšetkým je potrebné podrobiť sa komplexnému preskúmaniu:

 • Vytvorte priechodnosť vajcovodov;
 • Zistite rozsah procesu;
 • Stanovte hormonálne pozadie;
 • Zaviesť ovuláciu.

Liečba bude závisieť od výsledkov vyšetrenia a objavenia bezprostrednej príčiny neplodnosti žien. Aj keď je problém dočasne vyriešený, existuje 1 šanca, že dôjde k otehotneniu.

Adenomyóza a kompatibilita s tehotenstvom

Pre ženu trpiacu adenomyózou je ťažké otehotnieť. Podľa štatistík až 80% pacientov s týmto ochorením nemôže dlhodobo otehotnieť. Nemožnosť oplodnenia a následnej implantácie embrya, ako aj adenomyóza, sú spojené s hormonálnou nerovnováhou..

Ak dôjde k oplodneniu, pacient je pod dohľadom pôrodníkov kvôli vysokému riziku potratu. Zvýšené riziko zostáva až do vzniku placenty - hlavného zdroja hormónov počas tehotenstva. Preto sú pacienti s adenomyózou v skorých štádiách (v prvom trimestri) predpísaní hormonálna terapia (napríklad liek Dufaston)..

Po 14 týždňoch sa znižuje riziko, že tehotenstvo môže zamrznúť. Žena je však pod dohľadom, pretože steny maternice, ovplyvnené adenomyózou, strácajú svoju elasticitu. S rastom plodu môže byť postupné predlžovanie stien maternice sprevádzané bolesťou v dolnom bruchu..

Ďalším znakom tehotenstva s adenomyózou sú adhézie a uzliny v maternicovej dutine (s nodulárnou adenomyózou). Pri výraznom procese priľnavosti môže mať rastúci plod ťažkosti a zaujať nútené postavenie.

Difúzna forma patológie je charakterizovaná viac-menej rovnomernými zmenami v stene maternice. Pri závažných dystrofických zmenách na stene maternice počas tehotenstva sa často vyvíja fetoplacentálna nedostatočnosť, čo vedie k hypoxii plodu a oneskoreniu fyzického a duševného vývoja..

Ohnisková forma patológie je nebezpečná v prípadoch, keď je placenta pripevnená v oblasti postihnutej oblasti. To je spojené s rozvojom jednej z najzávažnejších patologických tehotenstiev - placentárneho prerušenia.

Ošetrenie

Hlavnou liečbou neplodnosti pri adenomýze je použitie hormonálnych liekov a konzervácia orgánov.

Šírenie procesu, príznaky ovplyvnia výber liečebných metód.

Ženy by mali pochopiť, že adenomyóza je nevyliečiteľné ochorenie, ktoré sa môže kedykoľvek opakovať. Iba odstránenie maternice poskytuje 100% záruku, ale môžete s tým súhlasiť, ak chcete mať deti?

Niektorí lekári tvrdia, že adenomyózu možno liečiť tehotenstvom, ale nie je to tak, pretože v štúdiách veľa žien naznačuje, že sa objavila alebo zostala po narodení..

Ak sa používa hormonálna liečba neplodnosti

 • Perorálne kontraceptíva - Yarina, Jes a ďalšie. Na pozadí stiahnutia liekov je tehotenstvo možné, ale podľa výsledkov štúdií perorálne kontraceptíva nie sú najúčinnejšie lieky. Liečebný priebeh trvá 0, 5 rokov.
 • Progestogény sú chemické analógy progesterónu, ktoré sa nedávno začali aktívne predpisovať. Jasnými predstaviteľmi tejto skupiny liekov sú Dufaston, Vizanne. Duphaston sa užíva cyklicky, nezabráni ovulácii. Analógom Dufastonu je prírodný Utrozhestan.
 • Antigonadotropíny (danazol, danoval, gestrinón) - nedávno napísali, že danazol je najúčinnejší na dosiahnutie tehotenstva, ale v súčasnosti sa prakticky nepoužíva kvôli skutočnosti, že liek má výrazný vedľajší účinok - nadmerná váha, hrubovanie hlasy a ďalšie. Keď užívate drogu, menštruácia zmizne, mesiac po ukončení liečby by mali pokračovať.
 • Agonisty hormónov uvoľňujúcich gonadotropín (aHnRH) - zoladex, dekapeptil sú ťažké hormóny a používajú sa v pokročilom štádiu adenomýzy. Sú považované za veľmi účinné lieky, ale ich použitie je obmedzené ich vysokými nákladmi. Dlhý priebeh liečby týmito liečivami navyše spôsobuje pretrvávajúci nedostatok estrogénu, čo vedie k významnému zníženiu hustoty minerálov v kostiach..

Hormonálna terapia ovplyvňuje ovuláciu a menštruáciu, preto sa obnovenie všetkých reprodukčných funkcií vyskytuje 1 - 2 cykly po zrušení a v tomto období sa môže vyskytnúť tehotenstvo, avšak po zrušení sa musí kontrolovať proces dozrievania vajíčok a ak nedôjde k ovulácii, je potrebné použiť lieky stimulujúce ovuláciu (gonadotropíny)., S nedostatkom corpus luteum, gestagénmi s pomocou vitamínu E, sa tento vitamín užíva v druhej fáze cyklu..

S neúčinnosťou hormonálnej liečby sa používa laparoskopické odstránenie uzlín adenomyózy. Táto operácia na zachovanie orgánov sa používa na nodulárnu formu adenomyózy. Podstata tejto operácie spočíva v tom, že pomocou laseru dochádza k excízii uzla a obnove stien maternice..

Po operáciách na zachovanie orgánov sa odporúča používať hormonálne lieky do šiestich mesiacov, perorálna antikoncepcia je v tomto prípade nízka účinnosť, aGnRH a priebeh radónových kúpeľov sa ukázal byť najlepší..

Ak má pacient obštrukciu vajcovodov, adhéziu, na ich obnovenie je potrebná mikrochirurgická plastická chirurgia.

Je veľmi dôležité venovať sa psychologickému stavu, ak je to potrebné, sedatívum.

Najjednoduchšou liečbou je cervikálna adenomyóza, ktorá sa ľahko diagnostikuje a laserová terapia sa môže pri jej liečbe aktívne používať na ľahšie a rýchlejšie odstránenie bolestivých ložísk. V 90% alebo viacerých prípadoch s touto diagnózou nastalo tehotenstvo.

Pri adenomyóze, embólii maternicových tepien sa tiež používa, účinnosť tejto operácie je málo študovaná. Počas operácie sa cievy, ktoré živia myóm alebo ložiská vnútornej endometriózy, umelo „upchávajú“, takže uzly prestanú rásť. Tok krvi v maternici podľa protokolu by sa mal obnoviť o rok a potom sa môže otehotnieť, ale podľa prehľadov sa mnohí neskôr stretnú s narušením dodávky krvi do maternice..

Ak sa všetky pokusy o lekárske a chirurgické ošetrenie ukážu ako neúspešné, ženy ich môžu nasmerovať na oplodnenie in vitro (IVF), ale účinnosť tohto postupu je v tomto prípade dvakrát nižšia ako účinnosť chorých žien..

Liečba na udržanie tehotenstva

Ak sa žena dokázala otehotnieť na pozadí užívania Duphastonu alebo Utrozhestanu, potom je zakázané náhle prestať užívať drogu - to môže spôsobiť potrat..

Je veľmi dôležité kontrolovať hladinu progesterónu, často jeho nízka hladina spôsobuje spontánne potraty..

V niektorých prípadoch sa Duphaston používa počas tehotenstva.

diagnostika

Diagnóza adenomyózy u tehotnej ženy je založená na:

 1. Prieskum. Pacientka sa spravidla sťažuje na bolestivú a dlhodobú menštruáciu pred tehotenstvom. Rovnako ako špinenie hnedo-hnedého výboja niekoľko dní pred začiatkom menštruácie a do dvoch až štyroch dní po cyklickom krvácaní.
 2. Inšpekcia. Pri vaginálnom vyšetrení je maternica určená väčšia, ako by mala byť počas tohto obdobia tehotenstva. Pomocou fokálnej formy je možné určiť tuberozitu. Palpácia maternice je často bolestivá alebo aspoň nepohodlná..
 3. Ultrazvukové vyšetrenie. Stanoví sa rozdiel medzi veľkosťou maternice a tehotenstvom, zvýšenou echogenitou alebo zriedkavosťou svalového tkaniva pri lokalizácii lézií..

Iné vyšetrenia - zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie, röntgenové vyšetrenie, hysteroskopia - sa počas tehotenstva nepoužívajú kvôli možným negatívnym dôsledkom pre plod..

liečba

Liečba adenomyózy počas tehotenstva je zameraná na riešenie nasledujúcich problémov:

 1. Inhibícia množenia ohnísk sliznice vo svale maternice. Na tento účel sa používajú androgény alebo progestogény. Prípravky a dávky vyberie ošetrujúci lekár.
 2. Eliminujte hrozbu potratu. K tomu je priradený kurz:
   antispasmodiká (No-shp, Papaverine atď.);
 3. sedatíva;
 4. látky zvyšujúce metabolizmus (napr. glycín).

Okrem týchto opatrení sa nepoužívajú iné metódy liečby adenomyózy počas tehotenstva, pretože:

 1. Užívanie akýchkoľvek liekov alebo postupov počas tohto obdobia zvyšuje riziko nepriaznivých účinkov na plod. Po prvé, hlavným lekárskym predpisom je „nepoškodiť“. Liečba choroby môže byť odložená na obdobie po pôrode..
 2. Pretrváva hrozba potratu, ktorá sa vyvíja u významnej časti pacientov s touto diagnózou. Preto je lieková terapia špecificky zameraná na odstránenie tohto problému..

V niektorých prípadoch sa po narodení hormonálna rovnováha môže zmeniť a ložiská adenomyózy sa budú postupne zmenšovať. Ak sa tak nestane, pacientovi je predpísaná konzervatívna alebo chirurgická liečba po narodení dieťaťa.

Popôrodná terapia

Konzervatívna liečba adenomyózy mimo tehotenstva zahŕňa:

 • hormóny napodobňujúce stav menopauzy. Liečba prebieha od štyroch mesiacov do jedného roka;
 • nesteroidné protizápalové lieky so silnou bolesťou;
 • odvarov a infúzií bylín, ako aj iných metód tradičnej medicíny. Ošetrujúci lekár môže byliny predpísať vo forme vyplachovania alebo na orálne podanie.

Hormonálne lieky sa spravidla neberú počas bylinnej terapie..

Infúzie pomôžu znížiť krvácanie do tkanív a odstrániť zápalové procesy v myometrii:

 1. Pastierske tašky. Čajová lyžička suchej trávy sa naleje pohárom vriacej vody, vylúhuje sa hodinu a polieva sa polievkovou lyžicou pol hodiny pred jedlom..
 2. Žihľavy. Dve polievkové lyžice suchých alebo čerstvých bylín sa nalejú do jednej pohára vriacej vody a trvajú 40 minút. Celá suma finančných prostriedkov musí byť rozdelená do niekoľkých metód a spotrebovaná do jedného dňa.
 3. Jitrocel list. Polievková lyžica suchých alebo čerstvých bylín sa naleje pohárom vriacej vody a trvá na tom dve hodiny. Výsledná infúzia je rozdelená do štyroch častí, prvá by mala byť konzumovaná na lačný žalúdok, zvyšok môže byť po jedle, rovnomerne po celý deň.

Okrem bylinnej liečby môžu byť zápalové procesy v maternicovom svale znížené o:

 1. Hirudotherapy. Pijavice sa umiestňujú na spodné brucho pod dohľadom lekára. Špeciálne enzýmy, ktoré tieto zvieratá obsahujú, majú silné protizápalové a regeneračné vlastnosti..
 2. Modré ílové zábaly. Aplikácia hliny na trieslovinu zlepšuje krvný obeh v panve a v kombinácii s inými metódami liečby zrýchľuje procesy regenerácie myometria..

Vnútromaternicové zariadenie obsahujúce gestagény má dobrú účinnosť. Nosenie špirály znižuje stratu krvi počas menštruácie a oslabuje bolesť.

Ak konzervatívna terapia neviedla k želanému účinku, nastali komplikácie, potom sa uchýlili k chirurgickej liečbe adenomyózy.

Indikácie pre chirurgický zákrok sú:

 1. Ťažké krvácanie z maternice.
 2. Kombinácia adenomyózy a veľkých fibroidov.
 3. Kombinácia adenomyózy s atypickými zmenami v endometriu alebo epiteli krčka maternice.

prevencia

Sotva je možné sa pred touto chorobou úplne chrániť. Ženy, ktoré majú hormonálne a metabolické poruchy, musia starostlivo sledovať stav vnútorných orgánov pohlavných orgánov a postupovať podľa jednoduchých pravidiel:

 1. Minimálne dvakrát do roka navštívte gynekológa a podrobte sa panvovému ultrazvuku.
 2. Ak sa vyskytnú problémy s menštruáciou - bolesť, hojnosť, špinenie sa objavilo niekoľko dní pred menštruáciou - je lepšie neodložiť návštevu gynekológa..
 3. Stanovte správny režim dňa a vyváženú stravu, zbavte sa nadváhy.
 4. Predefinujte postoje k nervovému preťaženiu.
 5. Nedovoľte, aby ste sa nadmerne cítili únavou, pravidelne sa zúčastňujte kurzov relaxačnej masáže a fyzioterapeutických procedúr zameraných na posilnenie nervového systému..

Diagnostické opatrenia

Jednou z najúčinnejších metód detekcie adenomyózy je ultrazvuk.

Pre presnejšiu diagnózu musíte vyšetriť gynekológa.

Zvyčajne tento postup spočíva v vyšetrení pohlavných orgánov pomocou zrkadiel, zachytení náterov a vyšetrení krčka maternice pomocou špeciálnych zväčšovacích zariadení..

Je tiež potrebné podstúpiť všeobecné vyšetrenie všetkých orgánov rôznych odborníkov, aby sa vylúčili ďalšie sprievodné diagnózy.

Okrem toho musíte zložiť niekoľko testov, ktoré môžu byť potrebné pre možný chirurgický zákrok.

Adenomyóza: je s touto patológiou možné tehotenstvo??

Endometrióza je jednou z najzáhadnejších, dlhodobo známych, ale dodnes nie úplne pochopených a stále sa šíriacich chorôb posledných desaťročí. Ovplyvňuje najmä ženy v reprodukčnom veku, ale stále viac sa vyskytuje medzi dospievajúcimi dievčatami a počas menopauzy. Podľa niektorých odborníkov je jej počiatočnou fázou adenomyóza, iní - druhá je považovaná za nezávislú chorobu. Môžem otehotnieť s adenomyózou a mať dieťa? Niektorí autori sa všeobecne domnievajú, že táto patológia neovplyvňuje tehotenstvo.

Pojem adenomyóza

Histologicky sa maternica skladá z troch vrstiev: sliznice alebo endometria, výstelky dutiny, myometria alebo vrstvy hladkého svalstva a seróznej membrány pokrývajúcej orgán zo strany brušnej dutiny..

Endometrium sa ďalej skladá z dvoch vrstiev: bazálnej alebo hlavnej, ktorá je fúzovaná so svalovou vrstvou a je doskou spojivového tkaniva; funkčné (zo strany maternicovej dutiny), pozostávajúce z valcového epitelu a tubulárnych žliaz.

Počas celého menštruačného obdobia funkčná vrstva v dôsledku hormonálnej regulácie hypotalamo-hypofýza-ovariálneho systému zahusťuje a kvalitatívne sa pripravuje na implantáciu oplodneného vajíčka na princípe inverzného pozitívneho a negatívneho spojenia. Ak nie je k dispozícii, je odmietnutý, čo je sprevádzané menštruačným krvácaním. Z bazálnej vrstvy rastie nová funkčná membrána..

Názov endometriózy sa nazýva maternicová sliznica. Ochorenie sa vyskytuje v prípadoch, keď endometriálne bunky rastú z rastovej zóny na bazálnej vrstve nielen do maternicovej dutiny, ale aj v opačnom smere. Bunky pučia, vytvárajú pasáže, cez bazálnu vrstvu, svalovú membránu a idú za ňu. Šíria sa hlavne v okolí a niekedy aj vo vzdialených orgánoch a tkanivách, pričom si udržiavajú svoju funkčnú aktivitu v súlade s menštruačným cyklom..

Ak je tento proces obmedzený iba na maternicové telo, nazýva sa to adenomyóza alebo vnútorná endometrióza. Aby sa obmedzilo šírenie procesu, telo reaguje so zápalovou reakciou, proliferáciou svalových vlákien a spojivového tkaniva okolo endometriotických pasáží. Takéto ložiská sú niekedy podobné myomatóznym uzlinám, ale líšia sa od nich v neprítomnosti jasných hraníc a kapsuly, ktorá ich oddeľuje od okolitého tkaniva. V dôsledku toho orgán rastie, deformuje a získava asymetrický a potom charakteristický sférický tvar, ktorý závisí od počtu, veľkosti a lokalizácie ohnísk..

V mnohých prípadoch môže byť adenomyóza asymptomatická a je náhodným nálezom počas echografickej štúdie, ale často môže významne zhoršiť kvalitu života sprevádzanú symptómami, ako sú:

 • menštruačné nepravidelnosti rôznej povahy, sprevádzané bolestivými a hojnými menštruačnými krvácaniami, bolesťami v oblasti brucha, bedier a sakrálnych oblastí;
 • predĺžené menštruačné krvácanie;
 • „Špinenie“ tmavohnedého výboja medzi menštruáciou;
 • bolesť niekoľko dní pred nástupom menštruácie a do niekoľkých dní po nej;
 • niekedy bolesť pri pohlavnom styku (dyspareunia);
 • nadmerná únava, ospalosť a letargia, depresívne stavy;
 • v neskorších fázach - časté močenie alebo vyprázdnenie.

Sú kompatibilné s adenomyózou a tehotenstvom

Takto dochádza k fúzii dvoch vrstiev stien maternice - endometria s myometriom. U mnohých žien s adenomyózou je počatie, tehotenstvo a pôrod normálne. Navyše, počas tehotenstva dochádza k významnému spomaleniu rastu ložiskových plôch a šíreniu choroby. Počatie, tehotenstvo, jeho vývoj a priebeh môžu byť ovplyvnené hĺbkou lézie a oblasťou jej šírenia v orgáne. V závislosti od hĺbky prieniku endometriotického tkaniva sa rozlišujú nasledujúce stupne adenomyózy:

 1. I Čl. - patologický proces je obmedzený na submukózu, to znamená bazálnu vrstvu alebo siaha až do 1/3 hrúbky myometria.
 2. II Čl. - šírenie patologického procesu do stredu svalovej vrstvy.
 3. III čl. - klíčenie po celej hrúbke myometria k seróznej membráne.
 4. IV Čl. - prenikanie patologickej proliferácie do seróznej membrány, to znamená do parietálneho pobrušnice, a jej prekročenie s poškodením susedných orgánov.

Podľa charakteru šírenia sa adenomyóza podmienečne delí na formy:

 • difúzne, keď sa patologický proces šíri rovnomerne po celej maternici; súčasne „slepé vrecká“ a niekedy fistuly sa otvárajú do formy panvovej dutiny v sliznici rôznych veľkostí; táto forma sa nachádza v 50 až 70%;
 • fokálne (nodulárne) alebo cystické 5 až 8%), v ktorých jednotlivé endometrioidné uzly obklopené svalovým tkanivom obsahujú číra alebo čokoládovo sfarbenú tekutinu, ktorá sa v nich vytvára v dôsledku krvácania počas menštruácie;
 • difúzne-nodulárne alebo zmiešané.

K dispozícii je tiež klasifikácia podľa štádií choroby na základe hysteroskopického obrazu adenomyózy a prispievania k úplnejšiemu obrazu možnosti gravidity:

 1. Fáza I - reliéf sliznice maternice sa nezmení. Definuje krvácanie alebo tmavo modré „oči“, ktoré sú „endometriálnymi“ pohybmi. Pri škrabaní dutiny maternice majú jej steny obvyklú charakteristickú hustotu.
 2. Štádium II - v sliznici sú viditeľné „priechody“ endometrioidu, jeho reliéf je nerovnomerný a má tvar priečnych alebo pozdĺžnych výčnelkov vo forme „hrebeňov“ alebo vláknitého myometrického tkaniva. Pri kyretáži sú steny maternice definované ako hustejšie ako normálne a zle rozšíriteľné.
 3. Etapa III - v dutine maternice sú viditeľné vyduté tkanivá rôznych veľkostí a bez zreteľných obrysov. Na ich povrchu sú niekedy určené uzavreté alebo otvorené endometrioidné „pasáže“. Pri zoškrabávaní sa prejavuje vysoká hustota, nerovnosti povrchu stien a charakteristická vŕzgacia vrstva.

Skutočná závažnosť ochorenia a gravidita s maternicovou adenomyózou sú do značnej miery determinované prevalenciou v orgáne, lokalizáciou procesu a klinickými prejavmi, aj keď medzi nimi nie vždy existuje úplná súvislosť. Zároveň je podľa štatistík percento pacientov s endometriózou u žien s neplodnosťou výrazne vyššie (až 40 - 80%) ako u žien s normálnou reprodukčnou funkciou.

Ako otehotnieť s adenomyózou

Existuje niekoľko rôznych teórií jej výskytu, ale všeobecne sa uznávajú faktory, ktoré vyvolávajú vývoj choroby a jej šírenie v tele. Rizikovú skupinu tvoria ženy:

 • s imunitnými a hormonálnymi poruchami v systéme hypotalamus-hypofýza-vaječník;
 • s obezitou v dôsledku prevahy nadbytku estrogénu v nich kvôli ich syntéze a depozícii v tukovom tkanive;
 • s nainštalovaným vnútromaternicovým zariadením;
 • mať pohlavný styk počas menštruácie;
 • s chronickými zápalovými ochoreniami vnútorných pohlavných orgánov, ktoré počas dlhého obdobia prispievajú k zmene smeru rastu endometriálnych buniek;
 • podstupujúc oddelené diagnostické kyretáž, potraty a iné diagnostické a liečebné postupy a manipulácie na maternici (cisársky rez, myomektómia) alebo krčka maternice, chirurgické zákroky na panvových orgánoch, prispievajúce k poškodeniu bazálnej vrstvy, ktorá oddeľuje endometrium od svalovej vrstvy.

Neplodnosť pri adenomyóze nemôže byť spôsobená samotným endometriidným procesom ani z dôvodov, ktoré ho vyvolali (hormonálne poruchy, chronický zápal, mechanické poškodenie atď.) Alebo kombináciou endometriózy s nimi..

Preto liečba neplodnosti zahŕňa zisťovanie jej príčin, ako aj štádium a formu adenomyózy, jej prevalenciu prostredníctvom dôkladného vyšetrenia, ktoré pozostáva z klasického gynekologického vyšetrenia, vyšetrenia náterov z cervikálneho kanálika a vagíny, kolposkopie, ultrazvuku, hysteroskopie a krvných testov na pohlavné hormóny, hormóny. konzultácia s štítnou žľazou s inými odborníkmi.

Výsledky prieskumu nám umožňujú riešiť problémy liečebnej taktiky pomocou protizápalovej terapie, monofázických perorálnych kontraceptív, vytvorenia vnútromaternicového hormonálneho zariadenia Mirena a použitia oplodnenia in vitro (úspešné pri 60%)..

Výber správnej liečby neplodnosti u žien s adenomyózou v mnohých prípadoch poskytuje šancu, pokiaľ ide o úspešné oplodnenie a normálny priebeh tehotenstva..

Adenomyóza: je s touto patológiou možné tehotenstvo??

Endometrióza je jednou z najzáhadnejších, dlhodobo známych, ale dodnes nie úplne pochopených a stále sa šíriacich chorôb posledných desaťročí. Ovplyvňuje najmä ženy v reprodukčnom veku, ale stále viac sa vyskytuje medzi dospievajúcimi dievčatami a počas menopauzy. Podľa niektorých odborníkov je jej počiatočnou fázou adenomyóza, iní - druhá je považovaná za nezávislú chorobu. Môžem otehotnieť s adenomyózou a mať dieťa? Niektorí autori sa všeobecne domnievajú, že táto patológia neovplyvňuje tehotenstvo.

Čo je maternicová adenomyóza

Maternicová adenomyóza (vnútorná endometrióza) je gynekologické ochorenie, ktoré je založené na klíčení buniek vnútornej vrstvy maternicovej membrány (endometrium) do svalovej vrstvy (myometrium). Kvôli fyziologickému odmietnutiu zarasteného endometria dochádza pred a po menštruácii k bolesti a špineniu, čo slúži ako dôvod na kontaktovanie lekára. Takáto patológia je bežná u žien starších ako 30 - 40 rokov, vyskytujú sa však prípady nástupu choroby už v staršom veku..

Adenomyóza v 30% prípadov je kombinovaná s ďalším ochorením - maternicový myóm. Je to benígny nádor pochádzajúci z svalovej vrstvy..

Pri adenomyóze endometrium rastie do svalovej vrstvy a vytvára ostrovčeky

Existujú rôzne typy adenomyózy:

 • Focal. Endometrium nerastie do svalovej membrány po celej maternici, sú postihnuté iba oblasti vo forme malých ostrovčekov.
 • Difúzne. V tomto prípade sa bunky vnútornej vrstvy maternice vyrastú po celom povrchu myometria.
 • Nodulárne alebo cystické. Pri tejto forme ochorenia sa zisťuje tvorba endometriálnych uzlov pripomínajúcich nádory na povrchu svalovej membrány maternice..

Klasifikácia adenomyózy v stupňoch:

 1. Prvý stupeň - endometrium dorastá do hĺbky menej ako polovice svalovej vrstvy.
 2. Druhý - patologický proces sa rozširuje na polovicu myometria.
 3. Tretie - endometrium pučí celú hrúbku svalovej vrstvy.
 4. Po štvrté - existuje viac ako 10 hlbokých ohnísk vnútornej endometriózy, do patologického procesu sa môžu zapojiť vaječníky, vajcovody alebo vagína..

S rozvojom adenomyózy sa zvyšuje počet poškodených oblastí myometria

Video: gynekológ hovorí o maternicovej adenomyóze

Môžem otehotnieť

Endometriálne patológie vedú k neplodnosti žien.

Ak sa nelieči, pravdepodobnosť otehotnenia sa výrazne zníži. Existujú však šance na úspešné počatie s adenomyózou maternice, preto budete potrebovať pomoc odborníkov.

Gynekológ alebo reprodukčný lekár lieči adenomyózu.

Hnojenie vajíčka sa uskutočňuje vo vajcovodoch. To však nestačí na rozvoj tehotenstva. Vajcia plodu sa musia pripájať k maternici.

Pri adenomyóze sú vrstvy endometria príliš vzácne. Preto sa tehotenstvo rozkladá do prvého dňa oneskorenej menštruácie. Tento typ potratu sa nazýva biochemické tehotenstvo..

Existujú štyri štádiá choroby. Maternicová adenomyóza 1. a 2. stupňa nevyžaduje chirurgický zákrok a pravdepodobnosť nezávislého tehotenstva je pomerne vysoká.

Tretie štádium adenomyózy sa vyznačuje deformitou maternice, ktorú je možné odstrániť v rámci operácie. V opačnom prípade žena nebude schopná otehotnieť.

Štvrtá fáza je najťažšia. Ohniská nadmerného rastu tkaniva sú lokalizované na iných orgánoch..

Prečo sa choroba vyskytuje?

Príčiny maternicovej adenomyózy nie sú v súčasnosti identifikované. Medzi možné faktory, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť vzniku ochorenia, patria:

 • genetická predispozícia (prítomnosť adenomyózy alebo endometriózy u matky, sestry alebo starej mamy);
 • sedavý spôsob života;
 • zápalové ochorenia maternice a prívesky;
 • začiatok sexuálnej aktivity do veku 16 rokov;
 • nepravidelný menštruačný cyklus;
 • príliš skoré (pred 18 rokmi) alebo neskoré (viac ako 35 rokov) tehotenstvo;
 • prítomnosť zlých návykov (najmä zneužívania alkoholu a drog);
 • samopodávanie určitých liekov (hormonálne kontraceptíva, steroidy, cytostatiká);
 • absencia pôrodu do 40 rokov;
 • traumatické zranenia vnútorných pohlavných orgánov;
 • časté kyretáž počas potratu alebo kefovania po potratu;
 • skorý nástup menštruácie u dievčat (do 12 rokov);
 • diabetes typu 1 a typu 2;
 • tráviaca obezita (3 až 4 stupne);
 • vystavenie dlhodobému stresu;
 • intenzívna fyzická aktivita.

Hlavné príznaky adenomyózy maternice

V polovici prípadov sa nevyskytujú žiadne prejavy choroby a veľa pacientov nenavštevuje gynekológa pravidelne, v dôsledku čoho je patológia odhalená pomerne neskoro. Adenomyóza maternice sa vyznačuje zvýšením klinických príznakov v priebehu choroby. Medzi hlavné príznaky choroby patrí:

 • Škvrnité škvrny 5-8 dní pred začiatkom menštruácie a 7-10 dní po jej ukončení. Môžu sa zintenzívniť po pohlavnom styku, vyšetrení gynekológom pomocou zrkadiel, vzpieraní, psychologického stresu..
 • Zmena v trvaní a hojení menštruačného cyklu. Za normálnych podmienok je interval medzi menštruáciou u zdravej ženy od 21 do 40 dní. S maternicovou adenomyózou môže menštruácia začať oveľa skôr, ako je dátum splatnosti. V priebehu pravidelného krvácania žena v priemere stráca až 90 ml krvi: pri chorobe sa táto hodnota môže zvýšiť 2 až 3 krát, čo predstavuje riziko anémie (anémie)..
 • Zmena tvaru a objemu maternice. V neskorých štádiách vývoja choroby sa orgán stáva sférickým a získava charakteristické vlastnosti pre 6-7. Týždeň tehotenstva..
 • Výskyt silnej bolesti počas menštruácie. Pacient má nepohodlie v dolnom bruchu, ktoré nezmizne ani po užití analgetík. Bolesť je bolestivá v prírode, v niektorých prípadoch ju môžu sprevádzať mdloby, ktoré sú typické pre potenie, nevoľnosť a zvracanie, blanšírovanie kože a kŕče..
 • Pohodlie pri pohlavnom styku. Žena môže pociťovať nepohodlie počas sexu, keď partnerský penis poškodí postihnuté oblasti krčka maternice.

Pravdepodobnosť neplodnosti

Pravdepodobnosť otehotnenia s adenomyózou je približne 40%. Ako choroba postupuje, šance na úspešné počatie sa znižujú.

Prvé a druhé štádium choroby sú bežné. Dajú sa ľahko liečiť..

Výsledkom je, že ženy si želajú požadované tehotenstvo. Začatie etáp patológie vyžaduje väčšiu pozornosť.

Niekedy môže adenomyóza viesť k absolútnej neplodnosti. Platí to pre situácie, keď je príliš veľa lézií. Každá žena má moc sa poistiť proti chorobe.

Príčiny jej výskytu sú hormonálne poruchy, zneužívanie potratov alebo neobvyklý životný štýl..

Aby sa zabránilo tvorbe adenomyózy, žena musí sledovať svoju stravu a pravidelne navštevovať pôrodnú kliniku.

Je tiež dôležité vykonávať pravidelnú hygienu pohlavných orgánov a monitorovať čistotu sexuálnych kontaktov.

Diagnóza choroby

Keď pacient prvýkrát navštívi lekára, musí lekár určite objasniť anamnézu. Je potrebné hovoriť o dobe výskytu špinenia, povahe bolesti, intenzite a trvaní menštruácie.

Ak užívate alebo ste užili hormonálnu antikoncepciu, nezabudnite to uviesť. Táto skutočnosť môže byť dôležitá pri diferenciálnej diagnostike..

Potom lekár vyšetrí zrkadlom. Na tento účel bude pacient vyzvaný, aby sa vyzliekol pod pás a ležal na špeciálnom kresle. Expandér je vložený do pošvy, vďaka ktorému gynekológ môže vyšetriť krčka maternice. S adenomyózou na povrchu orgánu môžete vidieť bodové krvácania, ktoré naznačujú klíčenie endometria. Súbežne s vyšetrením gynekológ obvykle vymaže cytologické vyšetrenie, aby sa vylúčila rakovina krčka maternice..

Vaginálne zrkadlo vám umožní vyšetriť krčka maternice

Počas praxe na gynekologickom oddelení som sa musel zaoberať adenomyózou 4. stupňa u ženy vo veku 50 rokov. Pacient sa sťažoval na zväčšenie brucha a periodické špinenie z pohlavných ciest. Počas vyšetrenia som cez prednú brušnú stenu v suprapubickej oblasti pocítil hustú sférickú maternicu. Následne bol pacient odoslaný na ďalšie vyšetrenie, kde bola diagnóza potvrdená..

Ultrazvukové vyšetrenie maternice

Ultrazvuk sa vykonáva v piaty až siedmy deň menštruačného cyklu, keď sa čerpá väčšina výboja. Pacient sa vyzlieka a položí na gauč, ohne nohy na kolenných kĺboch. Vo väčšine prípadov sa štúdia uskutočňuje zavedením špeciálneho senzora do pošvy. Ak existujú nejaké kontraindikácie pre túto metódu (panenstvo, choroby vonkajších pohlavných orgánov), môžete vykonať zákrok transabdominálne - cez prednú stenu brucha..

Pamätajte, že počiatočné štádiá maternicovej adenomyózy s ultrazvukovou diagnostikou je takmer nemožné zistiť.

Medzi hlavné príznaky vnútornej endometriózy na ultrazvuku patrí:

 • zmena tvaru maternice a zväčšenie jej veľkosti;
 • heterogénna štruktúra myometria s patologickými inklúziami;
 • zhrubnutie steny orgánov;
 • chýba jasná hranica medzi endometriom a svalovou vrstvou.

Na obrázku vidíte heterogenitu svalového tkaniva kvôli endometriálnym inklúziám

X-ray maternice a vaječníkov

Hysterosalpingografia je röntgenové vyšetrenie maternice a jej príloh zavedením kontrastného činidla do dutiny. Vykonáva sa aj po ukončení menštruácie (zvyčajne 7. deň). Pomocou tejto metódy môžete vidieť, že kontrast prechádza mimo maternicu a jeho dutina sa zväčšuje.

Na základe úrovne umiestnenia kontrastného činidla je možné zistiť prítomnosť adhézií

Pri hysterosalpingografii existuje možnosť vzniku alergickej reakcie na chemické liečivo zavedené do dutiny maternice. Jeden z mojich známych, ktorý podstúpil túto štúdiu na klinike s podozrením na adenomyózu, čelil tomuto problému. V reakcii na zavedenie lieku sa u ženy vyvinula Quinckeho edém: jej tvár sčervenala a opuchla, bolo ťažké dýchať. Lekári naliehavo vykonali injekciu adrenalínu, po ktorej sa stav pacienta stabilizoval. Ukázalo sa, že žena nevedela o prítomnosti alergie. Aby sa predišlo takýmto komplikáciám, odporúča sa pred začatím postupu absolvovať test na citlivosť na lieky.

Iné metódy na diagnostikovanie adenomyózy maternice

Magnetická rezonancia sa používa aj na detekciu vnútornej adenomyózy. Na tento účel sa pacient umiestni do špeciálneho tomografu, ktorý sníma ľudské telo v rôznych rovinách. Pomocou tejto metódy možno zistiť jeden z najdôležitejších príznakov choroby: zhrubnutie prechodnej zóny z endometria do myometria viac ako 12 mm. Ďalšími kritériami MRI pre chorobu sú:

 • zväčšenie veľkosti maternice;
 • orgánová asymetria;
 • prítomnosť malých bodových útvarov vo svalovej vrstve.

Zdravá maternica má mnoho odlišností od orgánu ovplyvneného adenomyózou

Diagnostická kyretáž je jednou z techník biopsie, ktoré sa môžu použiť na získanie biologického materiálu (bunky maternicovej sliznice a jej krčka maternice) na detekciu patologických zmien v nej. Procedúru vykonáva gynekológ v nemocnici, keď pacient sedí na stoličke. Do dutiny pošvy a maternice sa umiestni špeciálny nástroj - kyreta. S tým lekár vykoná zoškrabanie materiálu, ktorý sa potom pošle do lekárskeho laboratória na vyšetrenie pod mikroskopom, čo vám umožní potvrdiť diagnózu..

Diagnostické kyretáž vám umožňuje vyšetriť membránu maternice pod mikroskopom

Krvný test na markery endometriózy

V druhej fáze menštruačného cyklu daruje žena venóznu krv, po ktorej sú v laboratóriu stanovené ukazovatele CA-125 a PP-14. Ich zvýšenie môže nepriamo naznačovať vývoj vnútornej endometriózy.

Ako sa vykonáva terapia adenomyózou?

Liečba tohto ochorenia sa uskutočňuje dvoma spôsobmi: konzervatívnym a operatívnym. Prvý zahŕňa použitie kombinovaných perorálnych kontraceptív (COC), iných hormonálnych liekov a liekov na odstránenie príznakov. Konzervatívna terapia sa používa v počiatočných fázach procesu a v relatívne mladom (do 30 rokov) veku pacienta, pokiaľ ešte nevykonávala funkciu plodenia dieťaťa. Keď adenomyóza dosiahne 3 - 4. Stupeň a existuje riziko klíčenia endometria v susedných orgánoch a tkanivách, lekári zvažujú vykonanie operácie.

Hlavné ciele liečby choroby:

 • normalizácia hormonálneho pozadia;
 • obnovenie normálneho menštruačného cyklu;
 • zmenšenie objemu postihnutej oblasti, kde endometrium rastie do myometria;
 • prevencia progresie patologického procesu.

Chirurgia chorôb

Chirurgická liečba je predpísaná bez účinku konzervatívnych metód. Operácie používané pri maternicovej adenomyóze sú rozdelené do nasledujúcich typov:

 • Zachovanie orgánov - vykonáva sa s malou léziou svalovej vrstvy orgánu (nodulárne a ložiskové formy), ako aj vtedy, ak je potrebné zachovať reprodukčnú funkciu ženského tela (túžba vydržať a porodiť dieťa). Vykonáva sa laparoskopicky s odstráneným malým množstvom tkaniva. Obdobia zotavenia sú od 3 dní do týždňa.
 • Radikálne (laparotómia) - sú predpísané na masívne klíčenie endometria do myometria (s difúznym procesom). Vykonávajú sa v nasledujúcich variantoch: odstránenie iba maternice alebo maternice spolu s dodatkami. Požadovaný objem resekcie tkaniva stanoví lekár na základe výskytu adenomyózy. K uzdraveniu dôjde do 1 - 1,5 mesiaca.

Pacienti, u ktorých bolo ochorenie objavené vo veku nad 85 rokov, takmer žiadne chirurgické ošetrenie kvôli vysokému riziku rôznych komplikácií.

Po resekcii maternice môže žena pri zachovaní jedného z vaječníkov vykonávať reprodukčnú funkciu pomocou služieb náhradnej matky..

V prvých týždňoch po chirurgickom zákroku musí pacient dodržiavať mierny motorický režim a obmedziť ťažkú ​​fyzickú námahu. Náhodou som sa podieľal na liečbe adenomyózy maternice u ženy, ktorá pracovala ako upratovačka. Po operácii bol pacient prepustený z domu a v ten istý deň sa vrátil do práce. Zdvíhanie závaží vyvolalo divergenciu stehov, v dôsledku čoho musel byť pacient opakovane operovaný.

Antikoncepcie a iné skupiny liekov používaných na adenomyózu maternice

Lieky na kontrolu pôrodnosti môžu chrániť nielen pred nežiaducim tehotenstvom, ale môžu tiež pomôcť stabilizovať hormonálne pozadie. Všetky z nich vo svojom zložení obsahujú rôzne dávky biologicky aktívnych zložiek estrogénu a gestagénu, ktoré sú zodpovedné za reguláciu menštruačného cyklu. Vďaka použitiu týchto látok je možné normalizovať dozrievanie endometria a zabezpečiť prevenciu krvácania z maternice..

Skupiny antikoncepčných prostriedkov používaných na liečbu adenomyózy:

 1. COC (obsahujú vo svojom zložení estrogén a gestagén):
   Jeanine;
 2. Logest;
 3. Lindinet-20 a Lindinet-30;
 4. jess
 5. Yarina.
 6. Čisto gestagénne lieky:
   Vnútromaternicové zariadenie Mirena;
 7. subkutánny implantát Implanon;
 8. prípravky na orálne podanie: Charozetta, Midiana.

Pri výbere optimálnej liečby by ste sa mali poradiť so špecialistom a absolvovať potrebné testy. Môžete sa teda chrániť pred vývojom nežiaducich vedľajších účinkov. Dĺžku liečebného cyklu určuje aj pôrodník - gynekológ na základe zdravotného stavu pacienta..

Fotogaléria: antikoncepčné prostriedky na liečbu adenomyózy maternice


Lindinet-20 sa užíva perorálne


Vnútromaternicové zariadenie inštaluje gynekológ pôrodníka


Implanón stanovuje lekár v hornej tretine ramena

Iné skupiny liekov na odstránenie príznakov vnútornej endometriózy:

 • Nesteroidné protizápalové lieky - zmierňujú bolesť a znižujú opuchy tkanív. Na toto použitie: indometacín;
 • Ibuklin;
 • Nurofen.
 • Imunostimulanty - prispievajú k tvorbe imunitných buniek (T a B-lymfocytov) v kostnej dreni. Tie obsahujú:
   Timalin;
 • thymogen;
 • Taktivin;
 • Cycloferon.
 • Antioxidanty - urýchľujú hojenie mäkkých tkanív a bránia ich poškodeniu aktívnymi kyslíkovými radikálmi. Na tento účel vymenujte:
   Unitol;
 • tokoferolacetát.

  Tabuľka: použitie iných hormonálnych liekov na boj proti tejto chorobe

  Názov skupiny nástrojovPríklady liečivMechanizmus akcieKľúčové účinky použitia
  Antigonadotropné lieky
  • Danol
  • danazol;
  • Vzhľadom k tomu,
  • Danodiol.
  Znížte tvorbu hormónov hypofýzy, ktoré regulujú funkciu vaječníkovSkráťte trvanie a intenzitu menštruácie
  gestagény
  • Dufaston;
  • Norkolut;
  • Utrozhestan;
  • dydrogesterón;
  Znížte množstvo estrogénu v krvi a zabráňte jeho účinku na rast endometria
  • zmierniť menštruačné bolesti;
  • prispievať k stabilizácii a obnove pravidelného cyklu.
  Antiestrogénové lieky
  • gestrinone;
  • Non-country;
  • Medoxyprogesterone.
  Inhibujú produkciu pohlavných hormónov, v dôsledku čoho bunky vnútornej vrstvy maternice strácajú svoju výživu a odumierajú a prestávajú rásť v myometrii.Zastavenie vaginálneho krvácania
  Analógy gonadoliberínu
  • triptorelín;
  • Diferelin;
  • Decapeptyl.
  Pomáha zastaviť tvorbu hormónov pohlavnými žľazamiZníženie objemu maternice a čiastočný návrat orgánu do normálnej veľkosti

  Fotogaléria: iné hormóny na liečbu adenomyózy maternice


  Triptorelín pomáha zastaviť tvorbu hormónov pohlavnými žľazami


  Duphaston normalizuje menštruačný cyklus


  Nemastran inhibuje produkciu pohlavných hormónov

  Ako na to, spôsoby

  Pred začatím plánovania materstva sa pacient musí zbaviť existujúcej choroby.

  K dispozícii je niekoľko procedúr:

  • Hormonálna terapia;
  • Chirurgický zákrok;
  • Fyzioterapeutické liečby.

  Počiatočným štádiom liečby je podávanie perorálnej antikoncepcie po dobu 3 mesiacov až 6 mesiacov. Počas ich príjmu je práca vaječníkov tlmená. Ohniská formácií sa začínajú zmenšovať.

  Niekedy je možné tehotenstvo na pozadí stiahnutia z drog. Fyzioterapia sa vykonáva na odporúčanie ošetrujúceho lekára. Vyberajú sa individuálne.

  Chirurgia je extrémna liečba. Operácia sa nazýva laparoskopia. Podstupuje celkovú anestéziu. V bruchu sú urobené tri vpichy.

  Prostredníctvom vložených otvorov sa používajú lekárske prístroje, ktoré sa používajú na odstránenie lézií.

  Tehotenstvo po laparoskopii je možné v ďalšom cykle. Skontrolujte tiež priechodnosť vajcovodov.

  Zápalový proces, ktorý vznikol na pozadí proliferácie endometria, môže viesť k tvorbe adhézií.

  Vedie to k porušeniu priechodnosti potrubí. Potom môže byť potrebná operácia na odstránenie adhézií..

  Opatrenia na prevenciu chorôb

  Adenomyóza má negatívny vplyv na schopnosť ženy rodiť a nepríjemné príznaky choroby zhoršujú kvalitu života. Preto sa mnohí lekári domnievajú, že je oveľa ľahšie sa chrániť pred vplyvmi škodlivých faktorov, ktoré môžu vyvolať výskyt tejto patológie..

  Nezabudnite na pravidelné lekárske prehliadky. Jeden z mojich kolegov odložil cestu na gynekológa o dva roky a keď sa jej konečne podarilo navštíviť lekára, objavila sa trojstupňová adenomyóza. V dôsledku toho musela žena spolu s prílohami odstrániť maternicu. Keby sa pacient včas obrátil na gynekológa pôrodníka, takýmto dôsledkom by sa predišlo.

  Opatrenia na individuálnu prevenciu maternicovej adenomyózy:

  • Vyberte si najlepšiu antikoncepčnú metódu pre seba. Napríklad antikoncepčné pilulky pomôžu nielen zabrániť nechcenému tehotenstvu a následnej kyretáži, ale tiež pomôžu stabilizovať hormóny. Na ochranu pred sexuálne prenosnými infekciami sa odporúča používať COC s použitím kondómov (metóda dvojitej antikoncepcie)..
  • Sledujte svoju stravu. Jesť slané, vyprážané, vysoko kalorické potraviny a rýchle občerstvenie prispieva k tvorbe nadváhy a rozvoju obezity. Do stravy sa odporúča pridať viac čerstvej zeleniny a ovocia, zeleniny a orechov, nízkotučných rýb a mäsa, obilnín a obilnín. Jedzte aspoň 5krát denne: raňajky, obedy, večere a 2 občerstvenia. Na normalizáciu rovnováhy voda-soľ by sa malo denne spotrebovať 2 litre stojatej vody.
  • S rozvojom gynekologických ochorení neodkladajte návštevu lekára a okamžite liečte choroby. Mnoho zápalových procesov (vrátane endometritídy alebo myometritídy) môže spôsobiť poškodenie endometria a následný rozvoj adenomyózy..
  • Pravidelne cvičte s ľahkými atletickými aktivitami a viesť plynulejší životný štýl. Nedostatok aktivity prispieva k tvorbe žilovej stázy v dolnej časti tela, čo tiež vytvára predpoklady pre rozvoj choroby..
  • Nezačínajte užívať žiadne lieky bez konzultácie so špecialistom. Mnoho liekov má dlhodobé vedľajšie účinky, ktoré môžu viesť k poškodeniu endometria..

  Liečebné metódy

  Ak chcete otehotnieť, je lepšie podstúpiť predbežné vyšetrenie u špecialistu.

  Ak sa pri počatí dieťaťa zistí patológia, treba počkať.

  Priebeh choroby je nepredvídateľný a možné tehotenstvo môže mať rôzne nepríjemné následky..

  Po absolvovaní liečby sa oplatí čakať niekoľko mesiacov a až potom sa dá počať. Ochorenie môže ustúpiť alebo sa môže prejaviť obnovenou energiou..

  V takom prípade môžete predpísať hormonálnu liečbu alebo liekovú liečbu proti zápalu.

  Najväčšia hrozba potratu sa môže vyskytnúť v prvom trimestri a zvyšok tehotenstva závisí od úspechu tohto obdobia..

  Plánovanie tehotenstva pre adenomyózu maternice

  V prípade takejto diagnózy sa odporúča zodpovedne pristupovať k okamihu plánovania dieťaťa. Porodníci-gynekológovia radia nastávajúcej matke, aby vopred premýšľala o svojom zdraví a pripravila sa na nosenie dieťaťa..

  Sú kompatibilné s adenomyózou a tehotenstvom

  Skôr všetci lekári verili, že takáto choroba je rovnocenná neplodnosti, ale lekárska komunita je presvedčená o opaku. S maternicovou adenomyózou môžete nielen otehotnieť, ale aj úspešne vydržať zdravé dieťa. Tento proces je vo väčšej miere ovplyvňovaný individuálnymi charakteristikami ženského tela a prítomnosťou ďalších chorôb reprodukčného systému..

  Pravdepodobnosť neplodnosti

  V procese implantácie hľadá fetálne vajíčko miesto na pripojenie v maternicovej dutine, po ktorom vylučuje špeciálne enzýmy, ktoré mierne ničia hornú vrstvu. To umožňuje embryu pevne priľnúť k stene a rásť. Pri adenomyóze dochádza k zmene myometria a endometria rôznej závažnosti, čo komplikuje proces implantácie: v tomto prípade vajíčko plodu odchádza spolu s menštruačnou krvou. Pri fokálnych alebo nodulárnych formách choroby a štádiách 1–2 stále existuje možnosť otehotnenia. Ak patologický proces dosiahol 3-4. Stupeň alebo ak je maternica difúzna, lekári diagnostikujú neplodnosť.

  Ako otehotnieť s adenomyózou maternice

  Pred plánovaným otehotnením odporúčajú gynekológovia v pôrodníctve liečbu všetkých akútnych a chronických chorôb, ako aj dodržiavanie pravidiel zdravej výživy, majú viac odpočinku a menej stresu. Koncepcia sa má vykonať počas ovulácie (keď vajíčko opúšťa vaječník). Môžete to zistiť pomocou špeciálneho testu, ktorý sa predáva v lekárni.

  Kedy naplánovať tehotenstvo po ukončení liečby

  Po konzervatívnej liečbe lekári odporúčajú mať potomka potom, čo znížia ložiská adenomyózy alebo vymiznú klinické príznaky. Je potrebné pravidelne robiť testy a monitorovať dynamiku choroby. Pacient by mal prestať užívať antikoncepciu, aby sa vrátila prirodzená ovulácia.

  V niektorých prípadoch sa po zrušení hormonálnej antikoncepcie u žien môže vyskytnúť viacnásobné tehotenstvo.

  Chirurgická liečba adenomyózy je pre telo stresujúca. Na úplné obnovenie funkcií reprodukčného systému, normalizáciu menštruačného cyklu musíte počkať od 3 mesiacov do 6 mesiacov. Týmto sa maternica pripraví na následné dieťa a zabezpečí prevenciu vzniku komplikácií.

  popis

  Endometriálny rast sa vyskytuje v prvej fáze menštruačného cyklu. Bližšie k ovulačnému procesu dosahuje hrúbku 10 - 12 mm. Endometrium predstavuje niekoľko vrstiev slizničného tkaniva na vnútornom povrchu maternice.
  Ak dôjde k počatiu, vajíčko plodu je pripevnené na určitom mieste.

  Ak sa vajíčko nestretne so spermiou, endometrium sa odmietne a opúšťa telo spolu s menštruačnou krvou.

  Pri patológiách preniká endometrium do svalového tkaniva maternice a spôsobuje zápalový proces. Toto ochorenie je vážnou prekážkou priľnavosti embrya..

  • Bolestivá menštruácia;
  • Skrátenie menštruačného cyklu;
  • Ťažká menštruácia;
  • Bolesť so sexuálnym stykom;
  • špinenie;
  • Deformácia tvaru maternice, zmena jej objemu.

  Znaky priebehu tehotenstva s adenomyózou

  Je dokázané, že očakávanie dieťaťa má priaznivý vplyv na ženské telo. Tehotenstvo je druh fyziologickej menopauzy: v dôsledku neprítomnosti menštruácie zmiznú hlavné klinické prejavy choroby a znížia sa aj ložiská adenomyózy. V niektorých prípadoch si pacient vyžaduje obmedzenie fyzickej aktivity a použitie gestagénov, aby sa zabránilo predčasnému nástupu pôrodu.

  Žena s podobným ochorením by sa mala podrobiť pravidelným skríningovým testom (ultrazvukové vyšetrenie, vyšetrenie krvi a moču, šmuhy). Toto poskytne čas na odhalenie vývoja komplikácií..

  K porodu s maternicovou adenomyózou môže dôjsť prirodzene, ak neexistujú iné indikácie pre cisársky rez zo strany matky alebo dieťaťa. Plánovaný chirurgický zákrok sa vykonáva po dobu 38 - 39 týždňov.

  Nežiaduce následky choroby

  Maternicová adenomyóza je mimoriadne nebezpečné ochorenie, ktoré môže viesť k rôznym komplikáciám v akomkoľvek trimestri tehotenstva. Najčastejšie sa vyskytujú:

  • spontánne potraty alebo potraty v skorých štádiách (spojené s narušenou implantáciou vajíčka a nedostatkom výživných zložiek potrebných na vývoj plodu);
  • placentová nedostatočnosť (placenta - miesto dieťaťa, cez ktoré vstupujú do tela dieťaťa prospešné látky z tela matky);
  • preeklampsia - výskyt opuchov a zvýšený krvný tlak;
  • placenta previa (kvôli veľkému objemu poškodenia povrchu maternice sa dá vajíčko fixovať v jeho spodnej časti, v dôsledku čoho je blokovaný pôrodný kanál);
  • krvácanie v dôsledku prasknutia krvných ciev;
  • predčasný nástup pôrodu (až do 38 týždňov) v dôsledku oddelenia normálne umiestnenej placenty.

  Pamätajte, že pre tehotnú ženu s diagnózou adenomyózy maternice je akýkoľvek stres prísne zakázaný. Jeden z mojich pacientov trpiacich touto chorobou bol 14. týždeň, keď sa hádala so svojím manželom. Z dôvodu prudkého hormonálneho skoku a psychického stresu mala žena potrat. Po kuretáži sa lekári rozhodli spolu s prílohami odstrániť maternicu. Jediným spôsobom, ako mať potomstvo pre tohto pacienta, bolo adoptovať dieťa z detského domova..

  Fotogaléria: Nežiaduce komplikácie adenomyózy maternice


  Placenta previa je indikáciou pre cisársky rez


  Predčasné prerušenie placenty je sprevádzané život ohrozujúcim krvácaním plodu


  Predčasne narodené dieťa by malo byť v intenzívnej starostlivosti

  Detekcia gestačných chorôb

  Ak sa počas tehotenstva zistí adenomyóza, môže to spôsobiť potrat v skorých štádiách.

  Prvých 14 týždňov by mal byť pacient pod dohľadom špecialistov. Znázornené sú hormonálne prípravky, ktoré vyvolávajú zväčšenie vrstiev maternice.

  To zabraňuje odmietnutiu plodu. Po dobu dlhšiu ako 14 týždňov sa pravdepodobnosť odmietnutia embrya v tele výrazne zníži.

  Existuje však ďalšie nebezpečenstvo. Existuje možnosť vytvorenia uzlov, ktorých objem sa zvyšuje.

  Ich prítomnosť neumožňuje dieťaťu zaujať v lone požadované miesto. To môže viesť k patológiám..

 • Prečítajte Si O Druhy Kýl

  Dlhé roky neúspešne zápasil s bolesťou kĺbov.? Vedúci ústavu: „Budete sa diviť, aké ľahké je vyliečiť kĺby tým, že beriete drogu za 147 rubľov každý deň.Ľudia trpiaci chorobami chrbta sa zaujímajú o otázku, do akej veľkosti si vyžaduje prietrž chrbtice.
  Ako som vyliečil medzistavcovú prietržVečer sa blížil, panika rástla. Pôsobenie liekov proti bolesti prešlo a noha sa začala viac a viac trápiť. A tak každý deň. Vo svojej hustej povahe som si spočiatku myslel, že je to jednoduché podvrtnutie, bolesť by sama prešla, ale vo chvíli, keď sa to stalo neúnosným vydržať.
  Príbeh Valentina Dikula je nápadným príkladom úspešného boja osoby s lekárskym rozsudkom. Osobná skúsenosť s prekonaním najzávažnejšej traumy, ktorá je základom našej vlastnej gymnastickej metódy, dáva tisícom ľudí po celom svete nádej na uzdravenie a návrat do plného života..